WERKEN. ONS GELOOF. CUSTAVE 1111101 ATTENTIE. BOEKE HUIDEKOPER, Prins Bismarck. ADVERTENTIËN. BEUKEN- EN SPARREN-HOUTSKOLEN, ENGELBEÜT N. HEIJMANS bii H. BOER, DIENSTBODE. W. HOOGENDIJK.. magazijn" 1 IJZERWAREN en GEREEDSCHAPPEN, Spijkers en Draadnagels, H H. A. van BA AREN Jr.', J. M. VAN MINDEN, GRONINGEN. ADRIANU8 van VLIET, EEN BOEK VOOR DEZEN TIJD, A. F. MACKENSTEIN, veld, thani te Maastricht gedetineerd, onder de verdenking van valsche bankbiljetten ge maakt eu uitgegeven te hebben. Het onderzoek heeft geleid tot de ontdekking van een hoeveel heid Nederlandsche en Pruisische bankbiljetten die, als zij echt waren, een waarde van f 16.000 zouden vertegenwoordigen. - Z. M. heeft benoemd tot hoog- heemraaden van de Krimpeuerwaard A. Hoogeu- dijk Can. en P. Van 't Hoff. Stolk; in het bestuur van den polder Oost-IJselmonde, ge meente IJselmonde, tot dijkgraaf mr. J. A. M. Bicbon van Usselmonde en tot heetnr. C. W. De Lijster. Bij kon. besluit is op zijn ver- aoek eervol ontslag verleend aan A. De Groot, als heemraad van den polder de Kersbergsche en Achthoveusche Uiterwaarden. Bij kon. besluit is pensioeh ver leend ten laste van den Staat, aan: H. H. Hartman, gewezen hoofdonderwijzer te Capelle a/d IJsel, ten bedrage van f 377 's jaars. Men verneemt, dat het oetenings- eskader uit West-Indië per telegraaf ia terug ont boden, en dat het voornemen bestaat dit smal deel naar de Middellaudsche Zee te zenden. —•De 2de luitenant der artillerie L. C. Dijxhoorn, die tijdelijk bij de West- Xüdische landmacht ik gedetacheerdzal in het laatst dezer maand naar Curasao Vertrekken met het schip Gouverneur De Rouville. Dinsdag 11. had te Jaarsveld de aanbesteding plaats van dc herstelling der stormschade, toegebracht aan den Lekdijk be- nedendams, door golfslag iu den afgeloopen winter, 't Minst werd ingeschreven voor het le perceel door J. Van Gent te Leerbroek voor i 41.4; voor het 2e perceel door C. Boogaard te Jaarsveld voor f 623; voor het 3e door P. Verkerk te Nieuwpoort voor f 625. De levering der benoodigde grint werd aai.geno men door C. Sturry te Ameide voor f 2,35 per stèreterwijl het vervoer van die grint van de losplaatsen naar den Dijk, den Rolaf- .en Damweg werd aangenomen door D. Van Lent te Loptkerkapei voor f 1,80 per stère. Te Vnren is bij enkele inschrij ving aanbesteed het herstellen en opmaken van den Dalemschen en Vurenschen dijk. Twaalf biljetten waren ingekomen. Het werk is door den heer H.K. Dubbeldam te Gonnchem aangeno men voor f 9428, die met den hoogsten inschrij ver f8072 verschilde. Giateren heeft te Oudewater door kerkvoogden der Hervormde Gemeente, de aanbesteding plaats gehad van het verbou wen van de Pastorie aan de markt binnen die gemeente. Ingekomen zijn Blechts drie brief jes van de navolgende ingezetenen, als: H. Berkhof f 6875, H. Hoogervorst f 6700 en W. Van der Boest f 6446. Omtrent de gun ning zal neder worden beslist. In de jongste vergadering van onderwijzers uit de Alblasserwaard, gelioud n te Oud-Alblas, is besloten een adres van instemming met het wetsvoorstel m zake 't Lager Onderwijs aan den heer A. Moens te doen toekomen, maar geen adres te dier zake aan de Tweede Kamer te zenden. Mr. OuiUaume Groen van Prinsterer, die eergisteren te 's Hage overleedwerd geboren te Voorburg den 1. Augustus 1801 eu had dus bijna den leeftijd van 75 jaren bereikt. Hij pro moveerde te Leiden in 1823 deuzelfden dag in de reobten eu in de letteren. Reeds m 1827 werd hij benoemd tot referendaris bij de Kabinets-secre- tarie. Later werd hij archivaris van het Konink- lijk Archief. Achtereenvolgens benoemd tot lid van ver schillende letterkundige genootschappenwerd bij in 1830 bekroond met een gouden medaille, wegens het opgeven van een plan voor eeue alge- meene Nederlaudsche geschiedeuis. Benige jaren later heelt hy uitgegeven de Briefwisseling van het Huis Oranje Nassau. In 1836 werd hij be noemd tot Staatsraad iu buiteugewonen dienst en in 1840" verkozen tot buitengewoon lid der Tweede Kamer voor de Grond weto-birziening terwijl hij in 1849 werd gekozen tot lid dezer Kamer voor het hoofd-kiesdistrict Harderwijk. Deze functie bleef hij waarnemen tot 20 Juli 1857 toen hijna afloop der beraadslaging over de Wet op het Lager Onderwijs, zijn ontslag nam. - In 1862 trad hy weder op als lid der Tweede Kamer voor Arnhem. Zijne werken, geschriften, redevoeringen, ook in dag-en weekbladen, zijn bekend. Zij getuigen van onafgebroken, onvermoeide werkzaamheid, Van uitstekende talenten en zeldzame geleerdheid. Groen waa sinds 1828 gehuwd met Elisabeth Maria Magdalena van der Hoopdie liet en leed trouw met hem gedeeld heeft. stadsnieuws! Schoonhoven, 20 Mei. De Rekening van het Alg. Arm bestuur over 1875 is door den Raad goedge keurd en bedraagt in ontvang f 4687,67', in uitgaaf f 4578,46, sluitende met een batig aaldo van f 108,61'. Door den Raad is besloten, door het doen maken van eene afsluiting bij de brug in den Doelen, het water in de Zevender op eene voldoende hoogte te houden, met het obg op de bevordering der gezondheid. - Ook is besloten de gracht bij de gewezeue Lopikerpoort, -door het leggen van een duiker, in verbinding te brengen met de gracht bij dé Roottisch Cath. kerk. - De Kolonel, Bevelhebber in de 4e militaire Afdeeling, heeft eergisteren eene inspectie over de militaire gebouwen alhier ge houden. Dinsdag 1.1. hebben zich 12 volontairs bij de Art. Iustr. Compagnie tot dienstneming aangemeldwaarvan 10 zijn aan genomen. De Artillene-I nstr. Compagnie zal van 29 Juli tot 18 Augustus a. s. te Soes- terberg kampeeren. De Gemeenteraad heeft benoemd tot lid vau het Burgerlijk Armbestuur den heer A. Kuilenburg Jz. eu tot voorzitter van dat Armbestuur den heer N. J. H. Van Gelderen. De Raad heeft den borgtoch t voor den te benoemen gemeente ontvanger bepaald op f 3400 en tot die betrekking benoemd den heer D. H. M. W. Greup. - Mevrouw Lazonder-Plancken de benoeming tot Regentes van het Gerefor meerden Weeshuis niet aangenomen hebbende, is tot Regentes door den Raad benoemd me- vrouW Kooiman-Schepp. De kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, heeft Donderdag 11. met een parige stemmen besloten, zich beleefdelijk bij missive tot den Inspecteur der Posterijen in Zuid-Holland te wenden, tot wijziging van den postdienst uit Gouda naar Schoonhoven, en wel dat deze 's avonds vértrekke, na aaukomst te Gouda der tremen van Groningen, Leeuwar den, Amsterdam, Rotterdam, 'sGravenhage, Arnhem, Zutien (Oosterspoor), Vlissingen enz.. Bergen op Zoom enz. Alkmaar enz.welke allen te 9 uur 53 min., 9 uur 57 min., of 10 uur 03 min. te Gouda aankomen, ter wijl de postwagen thans te 9 uur 45 min. naar Schoonhoven vertrekt, alzoo even vódr deze treinen aankomen. Ook heeft de kamer de wenschelijkheid te kennen gegeven, dat de eerste postdienst uit Gouda vertrekke na aankomst der tremen uit Kampen, Venlo, Boxtel over Dordrecht enz., Haarlem-Rotterdam's Hage (Rijnapoor), Zut- fen (oosterspoor), Rheine Salzbergen Amster dam, Emmerik, welke te Gouda aankomen te 10- uur 17 min. 10 uur 20 min. of 10 uur 49 min. Naar aanleiding van bovenstaand bericht meenen wij de opmerking te moeten maken, dat eene wijziging van den eersten post dienst uit Gouda te 9 uur 30 mm. ons met wenschelijk voorkomt. Werd aan het adres van de Kamer van Koophandel gevolg gegeven, dan zou de postwagen 's voormiddags eerst te kwart over elven uit Gouda kunnen vertrekken, en hier dus niet voor circa één uur aankomen. Daardoor zou, om één voorbeeld te noemen, de Nieuwe Rotterdam sche Courant hier aan komen, nog later, dan uien die op ver verwij derde plaatsen, b.w. te Middelburg, of te Mep- pel of te Helmond ontvangt! Ook achten wij, afgescheiden van den postdienst, het met wen schelijk in het belang van het reizend publiek, dat men met de vroegste gelegenheid van Gouda naar Schoonhoven hier eerst te circa één uur ar riveert. Wij hopen dus dat het thans bepaalde vertrekuur uit Gouda, des morgeus te halftieu zal blijven bestaan. Zondag avond omstreeks 11 uren, viel de dienstbode van Mevr. de Wed. Van Scherpenzeel van de kade bij de Steenenbrug in de Haven, doch werd gelukkig gered. WATER8CHAPS- EN POLDER-BERICHTEN. Iu de 11. Zaterdag te Gorinchem gehouden vergadering van dijkgraaf en hoog- hooghoemraden van de Alblasserwaard, is de begrooting van het hoogheemraadschap voor het dienstjaar 1876/77 goedgekeurd in ont vangst eu iu uitgaaf op f 268415,11. In die vergadering is de omslag per bunder be paald Op 1 5. De onvoorziene ontvangsten beloopeu f 140.000, zijnde aangewezen tot het doen eener geldleening. Dit bedrag zal wor den besteed aan werken, als: herstellen der zeebraken f 22270; verhooging der steen- glooungen f 36925; het maken van nieuwe steenglooiingen onder Gorinchem, Hardmxveld, Sliedrecht, Papeudrecht, Alblasserdam, Streef kerk en Tienhoven, tot een gezamenlijk bedrag van f 52330; het verhoogen van de dijken onder Sliedrecht, Alblasserdam, Nieuwlekker- land, Nieuwpoort, Ameide, Zouwendijk, als mede levering van grind enz. voor de wer ken, te zamen 61000. Tot lid of heemraad van den polder Stolwijk is in de plaats van den heer W. Vau Dam Wz., aan wien op zijn verzoek eervol ontslag is verleend, gekozen de heer P. Van Wijne. Bij de op den 17 Mei 1.1. plaats gehad hebbende stemming, zijn tot Heemraden van de vier polders der gemeente Noordeloos herkozen de HH. Jan Bikker, Jau Brouwer de KomugGerrit Slob Gz. en Govert Slob VY z. Bij eene 1.1. Donderdag voor den polder Lakerveld plaats gehad hebbende ver kiezing is herkozen de aftredende Heemraad de heer C. Verhoef, terwijl in plaats van den beer S. Van Toot, die wegens zijn hooge jaren zijn ontslag genomen had, gekozen is als Heemraad de heer C. Uitenbogerd. Tot gecommiteerde Ingelanden zijn herbenoemd de heeren K. Vau der Heiden en A. B. üazendonk, terwijl in plaats van den heer J. Van der Ham, die niet meer voor herbenoeming in aanmerking wenschte te komen, door stemgerechtigden gekozen is de Heer N. Van Toor Sz. Alle benoemingen ge schiedden met volstrekte meerderheid van stem men. LANDBOUW-BERICHTEN. De langdurige droogte bij kon den noordelijken wind doet in onderscheidene polders van den Krimpenerwaard groot nadeel. Het gras is of raakt in de weiden opzelfs zijn reeds sommige veehouders verplicht geworden hun vee in de hooilanden over te brengeD. Men klaagt te Vuren en Dalem algemeen over den ongunstigeu invloed, dien het droge en schrale weder vooral op het gras gewas maakt. Een enkele heeft voor zijn vee zijn hooiland reeds moeten aanspreken, eu komt er met gauw verandering, dan zullen anderen weldra genoodzaakt zijn le velgen. Enkele bou w lieden onder Schel- luinen en Gorinchem, die voorheen jaarlijks het eerst hunnen heunep aan Gorinchemsche kooplieden verkochten eu daar al vóór Maart leverden, hebben, nu er te Gorincliem geen hennepkoopers meer wonen, volstrekt nog geen vraag aan huis naar den hennep gehad. Ver scheidene stallen, bij de meeste 3/( schil, ziju,. ofschoon het zaad weder in den grond zit, nog niet verkocht. Bij de Afdeeling Gouda en om streken der Holl. Maatschappij van Landbouw bestaat het plan eerstdaags eene verloting te organiseeren vau Landbouwwerktuigen, beslaande m grasmaaimachine, Huoischudder, Hooi hark, etc. Te Schelluinen is de zware witte band verkocht tegen 13 ceuten het kilo, terwijl de lichte of dunne, bij de elsbossen, dikte van 69 cM, is verkocht tegen f 64 66 per 100 bossen. KERK- EN SCHOOJ.NIEU W8 - Beroepen te Montfoort Da. H. J. De Boer, te Ouddorp. Beroepen te 's-Gravenhage Da. J. P. Nonhebei, te Middelburg. Bedankt voor de beroepen naar Giesen-OudkerkStnjen en Dirksland door D8. P. Deelmante Njjkerk. Bedaukt voor Vlissingen door Ds. J. J. Van Too renen bergen, te Rotterdam. Bedankt voor Noordeloos door ds. D. Niessen te Wijk bij Heusden. Ds. A. Rutgers van der Loeff Jr. zal 28 Mei te Haastrecht worden beves tigd door zijn vader Ds. A. Rutgers Vau der Loeff, van Leiden. Ds. H. J. Bergsma te Wijngaar den naar Odyk vertrekkende, sprak 14 dezer der gemeente een afscheidswoord toe, aan Ps. C2a ontleend. Ds. De Jouglh van Arkel, te Bus- sum zal zich voor eeuigen tijd naar de Trans vaal begeven en wanneer het hem aldaar bevalt, er blijvende nngpredikanteu zullen voorloopig de predikbeurten voor hem vervullen. Acte in de Hoogdui<tsche taal werd verkregen door mej. E. E. Leupen uit Alblasserdam. Acte als hulponderwijzeres ver kregen de dames A. A. Lnneburg eu A. Ade- geest uit Gouda en acte voor handwerken voor nut en smaak, Mej. M. B. A. Herben uit Gorinchem. De heer J. Van Steenis; vroeger leerling op de Openbare School te Noordeloos, thans op de Rijkskweekschool te Haarlemheeft in October 1875 voldoend examen afgelegd in de wiskunde en nu onlangs als hulponderwijzer en in de gymnastiek. Op de vergadering van onder wijzers in het zevende district van Zuid-Hol land, den 27 Mei te Gouda te houden, zullen o. a. worden behandeld: De paedagogiek, ook met het oog op de acte-examens, m te leiden door den heer L. Akkerliuys, hoofdonderwijzer te Schoonhoven. Het zangouderwijs op de volks school, in te leiden door den heer J. Kiewiet De Jonge, hoofdouderwijzer te Oudewater. GEMENGDE BERICHTEN. De Amerikaan Boyton, van wiens belangwekkende reizen te water met den door hem uitgedachten dnjftoeslel men zooveel ver nam, zal in den loop der volgende week nog maals Rotterdam bezoeken, om, zoomogelijk, zijne verrichtingen te water meer in 't open baar te vertoonen. Op 8 en 9 Mei 1.1. is te Kuilen burg tot tweemalen toe in dezelfde stoelenma- kerij, telkens'des namiddags omstreeks 3 uur, brand ontdekt, die echter dadelijk werd ge- bluscht. Na vele vergeefrche pogingen is het 1.1. Dinsdag den burgemeester gelukt de brand stichtster te ontdekken, zijnde een meisje van 15 jaren. Zij is gevankelijk naar Tiel vervoerd. Vrijdag avond vond meu achter de kalkbranderij te Leens (Groningen) bet lyk van eeii löjang meisje, met bijna geheel af gesneden hals; of hier ,aan moord, dan wel aan zelfmoord moet worden gedacht, durft men niet beslissen. Men zegt, dat zij, tegen den wil harer ouders, verkeering had met een jongeling van 22 jaren. Des avonds ontmoette ny haar met een ander meisje eu vroeg haar of zij meeging. Op het toestemmend ant woord verwijderde het andere meisje zich Ook de jongeling werd in dc woning zijne ouders met afgesneden bals gevonden en kan volgens 't oordeel van geneeskundigen niet lang meer leven. Naar men verhaalt, moet men een briefje bij den jongeling hebben gevonden, dat zou moeten bewijzen, dat het meisje zelve de verschrikkelijke daad zou hebben bedreven eu hij daapia zich, misschieu uit wanhoop,' de zware wonde aan den hals heeft toegebracht. Er heeft eene lijkschouwing plaats gehad. Uit Groningen wordt nader ge meld Nopens den gruwelijken moord op het 15-jarig meisje te Leens (want als zoodanig wordt de zaak algemeen beschouwd) verneemt meu na der dat de vermoedelijke dader onder genees kundige behandeliug is en waarschijnlijk niet aan de gevolgen van zijne poging tot zelfmoord zal bezwijken. De justitie is met het ouderzoek der zaak bezig. De vermoedelijke dader staat bekend als een lastig en gevaarlijk persoon. Een knaap van 9 jaar te Harme ien zag 1.1. Dinsdag een ooievaar vliegen met een paling in zijn bek; de vogel vloog naar het nest op de prot. kerk; de knaap liep ook daarheen en zag dat het mannetje de paling aau het wijfje wilde overgeven, maar de paling was het echtpaar te vlug af en ontsuapte; hy kwam daardoor van het nest naar beneden rol len, waar de knaap hem met veel moeite pakte en naar huis bracht, waar deze zonderlinge palingvangst een groot gejuich deed opgaan. De Tentoonstelling te Phila delphia is den lOden Mei door den President Grant geopeud, in tegenwoordigheid van den Keizer en de Keizerin van Brazilië, de minis ters een aantal burgerlijke en militaire autoritei ten en 50.000 belangstellenden. In zijne toespraak zeide de president, dat de vreemde natiën waren uitgeuoodigd, om zich te komeu overtuigen van de vurige begeerte vau Amerika om de vriendschap tusschen de leden van het groote gezin der volkereu aan te kweeken. Hij zeide er hun dank voor, dat zij zoo wel willend aan die roepstem hadden gehoor gege ven eu heette hen welkom. Het orkest heeft daarop de volksliederen van alle natiën gespeeld. De Nederlandsche Tentoonstelling, zoowel m het hoofdgebouw als in de gebouwen voor landbouw en kunst, waren reeds den 10 Mei gereed; de Nederlanders zijn allen vóór eu volgens New-Yorker Couranten zal hare afdee ling tot de meest smaakvolle der geheele ten toonstelling behooren. De officiëele catalogus somt veertig lauden op, die op de tentoonstelling zijn vertegen woordigd. Bij een volksfeest in een der noordelijke provinciëntrachtte een dragonder te vergeefs eenige dames terug te dringen. Hy klom daarop van zijn paard en zoende de mooiste dat het klapte. Die niet hooren wil moet voe len", riep de dragonder en «teeg weer op. De Belgische luchtreiziger De Pauw zal in het laatst dezer maand in het Park Tivoli te Utrecht opstijgen. Evenals de lucht reiziger Godard zal hy ook andere personen op zijn luchtreis medenemen. Een boer in Overijsel sloeg zijn vrouw wel eens, in den regel binnenshuis, maar op zekeren dag viel hij haar op het land aan in tegenwoordigheid van een koe, die dagelijks door haar gemolken en gelief koosd werd. Nauwelijks had de koe dat ge zien, of zij liep met dreigende horens op den boer af, die zich haastig uit de voeten moest maken, om met omvergeloopen te worden. De koe ging daarop naast de vrouw staan, als wilde zij zeggen*Nu nog eensals gij durft." Als een krachtig middel tegen rheumatiek, wordt de bloesem vau den wilden kastanjeboom aangeprezen. De bloesem wordt in het begin van den bloeitijd geplukt, van den stengel ontdaan en in een flesch gebracht. Men giet er dan spiritus van 90° op en laat de flesch op een donkere plaats zes weken lang staan. Na verloop van dieu tijd scheuke men de vloeistof af en men houdt dan een voor treffelijk middel over om er de aangetaste dee- len mede te vrij wen. Vele personen moeten dit eenvoudig recept met het beste gevolg beproefd hebben. De pest woedt thans vrij hevig in Mesopotamie. Te Bagdad maakte zij gedurende Xpril dagelijks tusschen de veertig en vijftig slachtofferste Hülah dagelijks meer dan twintig. NAGEKOMEN BERICHTEN. Woensdag werd door de Recht bank te Gorinchem behandeld de zaak van het O. M. tegen den heer Mason uit Amsterdan, beschuldigd van diefstal van een lampeglas uit de hardglasfabriek van de Heeren Mijnssen, Jeekel eu Co., te Leerdam. Als vedediger trad op Mr. Pb. Haas, advocaat te Araster dam. Er werden vyf getuigen gehoord, allen uit de genoemde fabriek, uit wier verklaringen vrij duidelijk bleek, dat de heer Masou als bezoeker op de fabriek verwacht werd en dat alles in gereedheid was gebracht, om hem daar behoorlijk te ontvangen. Er waren gaten in een deur geboord om zijne handelingen te kunnen bespieden en allen wareu ingelicht omtrent het bezoek van den Engelscliman. Het O. M. meende dat in deze de arglist voldoende bewezen was en vroeg schuldigver klaring en veroordeeling tot eene cellulaire gevangenisstraf vau 3 dagen. In een uitvoe rig en keurig pleidooi werd dit door den ver dediger bestreden en door hem aangetoond op welk een wijze in deze gehandeld was. Vooral wees hij er op, dat men hier te doen had met een zeer geacht man, omtrent wien de Engel- sche consul de vleiendste verklaring had afgelegd. Van het zoo noodzakelijk element van den diefstal, den arglist, was volgens hem niets ge bleken. Met volle vertrouwen zag hij dan ook een vrijspraak van den rechter te gemoet. Daar de heer Mason zich gemakkelijker in de En- gelsche taal kon uitdrukken, was de heer Van Zutphen met de taak van tolk belast. Aan staanden Dinsdag zal door de rechtbank in deze mplr uitspraak gedaan worden. Met betrekking tot het verbod van den invoer van rundvee in Pruisen, ver neemt men dat de Pruisische Bcgeering de plaatselijke autoriteiten aan de Nederlandsche grenzen gemachtigd heeft, aan Nederlandsche en Pruisische veehouders, die niet tevens vee handelaars zijn, ter beweiding van hunne over de grenzen gelegen landen, vergunning te ge ven om onder de noodige contróle zooveel rundvee uit Nederland in te voeren, als met hun landbouwbedrijf overeenstemt. Verder wil de Regeeringin het verleenen van dispensatie niet gaan. PEPERKORRELS. Een dichter van den kouden grond" beeft het resultaat van de drie-kaDseliers-conferentie in de volgende verzen, die misschien door dezen of genen componist op muziek gezet zullen wor den, saamgevat: Kook van de Kanseliers. O heiige harmonie! Daar zijn we mét ons drie. Niets zal den vreê ooit storen, Laat onze stem zich hooren. Prins Goetschakoff. Niemand zal den Turk belagen! Ter tijde, alleen hoorbaar voor het publiek niel voor zijn collega,'».) Dorst ik maar, ik zou 't niet vragen Graaf Andrassï. Aan ayn erf zal geen zich wagen! {Al* voren.) Was ik maar niet bang voor slagen. Laat ons saam den vrede schragen, {Al» voren.) Tot iets anders op komt dagen. Koor. Wij hebben flink geconfereerd, En overheerlijk gedineerd. De Turksche quaestie eclipseert, En of al de insurgent crepeert Als Turksch geweld hem attaqueert, Geen nood I de vrede is gesauveerd, De rest is gauw geredresseerd. Zoo worde ons werk geresumeerd. De commissie, door de ltaiiaansche Begeering belast met de samenstelling van een ontwerp- kieswet, stelt ouder anderen voor, den census te verlagen, en daarenboven, gnathankelijk daar van, stemrecht te verleenen aan hen, die gedu rende zekeren tijd de school hebben bezocht. Uit FrankrjM wordt gemeld, dat de President van de Repulmek en de Ministerraad zich in be ginsel met den schoolplicht hebben vereeuigd. Als wij zulke dingen lezen, en daarbij verge lijken, wat bij ons op wetgevend gebied voorvalt, zouden we dan niet haast de vrees gaan koes teren, dat de Nederlanders eerlang tot de ach terlijke natiën zullen behooren? Bij de discussiën, in de Tweede Kamer ge houden naar aanleiding van het wetsontwerp tot verhoogiog van het militie-contingent, vonden de heeren plaatsvervangers een warmen lofredenaar ra Generaal Van der Schrieck, afgevaardigde uit Hertogenbosch. Men zou, dien heer hoorende, bijna tot de overtuiging komen, dat we het ide aal van verdedigbaarheid zouden hebben bereikt, indien we een leger bezaten, enkel uit die klasse van militairen bestaande. Wij vernemen thans nader, dat de gezamen lijke ramplayanten-bazen, diep getroffen over de wijze, waarop de generaal hun belangen in de Kamer behandelde, Z.HoogEdel Gestr. een ge schenk zullen aanbiedeD, bestaande uit zijn le- vensgroote buste in zilver. De uitvoering van dit plan zal volgen, zoodra de zilverprijzen nog wat gedaald zullen zijn. De Minister Heemskerk schijnt van Disraëli de kunst te hebben afgekeken, met prachtige ar gumenten voor den dag te komen. Z.Exc. ver klaarde namelijk tegen afschaffing van het rein- placeermgstelsel te zijn, omdat men de vrij heid van hen, die zich als plaatsvei- vangers aanmelden, niet mag beper ken. Waarlijk, als er ooit iets moois, iets kranigs, iets boutsnijdends, iets verpletterends zelfs is gezegd in eeuig Parlement van Europa en daar buiten, dan is het dat. Het Vaderland" en het //Haagsche Dagblad" zijn dezer dagen, gelijk wel meer gebeurt, aan 't krieuwen, ditmaal over deal- of niet-geldig- verklaring van de benoeming der onlangs geko zene leden van den gemeenteraad der residentie. Het eerstgenoemd orgaan verwijt aan zijn collega, dat het geheel over het hoofd heeft gezien wat het Vaderland over die zaak schreef, en dien ten gevolge ook daarvau een scheeve voorstelling gaf. Wat wij thans in het Vaderland van 18 Mei jJ. (bijvoegsel, onder allerlei) lezeu, is al bijzonder curieus. Daar staat n.l. #Het t Haagsche Dagblad" verliest met t ge heugen ook langzamerhand de vlugheid, die de journalist zoozeer noodig heeft. V #Het geeft toch heden pas een verslag van de vergadering der Hollandsche Bank, alhier den 28en MEI laatstleden gehouden." Inderdaad, dat is ook al heel erg. Op 17 Mei 1876 een verslag van een vergadering, ge houden op 26 Mei 1875, als een nieuwtje op te disschen, dat is een verschrikkelijk bewijs van gebrek aan vlugheid. Zou men den luien journalist, die dat mees terstuk leverde, niet nog als een merkwaardig exemplaar naar Philadelphia kunnen zeuden? NAAMLIJST van Dijkgraaf, Hoog- en Nood- heemraden, Hoofdingelanden en Hoofd ingelanden-Plaatsvervangers van het Hoog heemraadschap vde Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe", zooals die thans, na de verkiezingen in April, voor 1876-77 is opgemaakt. Volon. Naken. Woonplaats. Jaar vam im. Dijkgraaf en Hoogheemraden. 1. C. Van Houweling, Teurauro. 2. H. PolvlietGorinchem. 3. J. Van ü&aften, Sliedrecht. 4. H. Schram de Jong 1880. 6. T. Hagendgk Nieuw-Lekkerl. 1881. 6. K.Verlek, Groot-Ammers. 1881. 7. A. H. V an Tienhoven(Dijkgr.), Gorinchem. Secretaris: D. Verhage, Noodheemraden. 1. A. Veth Ja., Papend recht. 2. N. J. Vonck, Btreefkerk. 3. A. Eijkelboom, Brandwijk. 4. A. D. SmitsGorinchem. 5. J. Vermeulen, 6. W. C. M. Begrarn 1877. 1878. 1879. 1882. \S S.s 1 Ij 7. A. P. H. A. De KleijnAmeide. ''■sia 8. V. Brandwijk, Gijbeland. 9. A. Kooijman, Noordeloos. g'ji 10. P. Schakel. Giesen Oudek. c 11. C. De Ruijter, Meerkerk. 12. J. A. Van der Stok, Nieuwpoort. Hoofdingelanden. 5e District, Hoofdplaats Noordeloos. 1. G. 81ob, Noordeloos. 2. A. Kooijman 3. C. De Hoop, Gondriaan. 3e DistrictHoofdplaats Bleskensgraaf. 4. A. Eijkelboom Brandwijk. 5. B. Brandwijk Hofwegen. 6. V. Brandwijk Gijbeland. 4e District, Hoofdplaats Gorinchem. 7. E. Aanen, Hoornaar. 8. J. Vermeulen, Gorinchem. 9. W. C. M. Begram 2eDistrict, Hoofdplaats Giesendam. 10. P. Schakel, Giesen-Oudekerk. 11. C. Timmer, Giesendam. 12. A. Schram Jt., Sliedrecht. le District, Hoofdplaats Alblasserdam. 13. F. H. Von Lindern, Alblasserdam. 14. J. Vroege, 16. N. J. Vonck Streefkerk 6e DistrictHoofdplaats Ameide. 16. G. De Ruijter, Meerkerk. 17. J. A. Van der Stok Nieuwpoort. 18. A. P. H. A. De Kleijn, Ameide. Hoofdingelanden-Plaatsvervangers. 5e District, Hoofdplaats Noordeloos. 1. T. Kooiman At., Peursum. 2. B. Beuzekom, Noordeloos. 3. J. Brouwer de Koning 3e DistrictHoofdplaats Bleskensgraaf. 4. P. Baan Bleskensgraaf. 5. J. W. Van den Berg, Oud-Alblas. 6. V acature door de benoe ming van B. Brandwijk, tot Hoofdingeland. 4e DistrictHoofdplaats Gorinohem. 7. A. Vervoorn, Arkel. 8. S. KuijpersHoog-Blokland. 9. A. D. SmitsGorinchem. 2eDistrict, Hoofdplaats Giesendam. 10. A. Brand, Wijngaarden. 11. C. Aantjes, 12. G. Kuiper, Giesen-Oudekerk. le DistrictHoofdplaats Alblasserdam. 13. A. Veth Jb., Papendrecht. 14. J. Boel, Streefkerk. 16. A. Smit Jz., Nieuw-Lekkerland. 1881. 6e DistrictHoofdplaats Ameide. 16. M. Demper, Lang|erak. 17. G. Jongkind, Ameide. 18. A. Vermeulen, Groot-Ammers. 1877. 1877. 1877. 187S. 1878. 1878. 1879. 1879. 1879 1880. 1881. 1881. 1881. 1882. 1882. 1882. 1877. 1877. 1877. 1878. 1878. 1878. 1879. 1879. 1879. 1880. 1881. 1881. 1882. 1882. Bevallen van eene Dochter M. A. van ZESSEN-vav der Bas, 8CHOONHOVEN, 19 Mei 1876. Heden overleed, tot onze innige droefheid, onze geliefde Vader en Behuwdvader ADRIANUt H00QENDIJK, in den ouderdom van bijna 75 jareu, ua eene kortstondige ongesteldheid van slechts twee dagen. Uit aller naam, E. HOOGENDIJK Az. NIEUWERKERK a/d IJ8SEL, 16 Mei 1876. Heden overleed onze geliefde Vader en Behuwdvader, de Heer HENDRIK CHRISTIAAN SCHEPP in den ouderdom van ruim 72 jareu. W. KOOIMAN Jz. J. M. C. KOOIMAN - SCHEPP. 17 Mei 1876. De Ondergeteekenden betuigen hunnen harte- lijken dank voor de vele bewijzen van deelne ming, ondervonden zoowel bij de ziekte als bij het afsterven van hun innig geliefd Nichtje en Pleegkind. C. A. WISBOOM. A. H. WISBOOM-Valk. SCHOONHOVEN, 20 Mei 1876. De Ondergeteekende betuigt, ook namens hare Kinderen en Behuwddochter, haren welmeenenden dank aan allen, die deelgenomen hebben bij het plotseling overlijden, alsmede bij de ter aarde bestelling van haren Echtgenoot; inzonderheid aan de WelEd. Heeren J. J- LAZONDER, A. W. LAZONDER alhier en E. A. LAZONDER, Predikant te Oldenbroek. SCHOONHOVEN, Wed. A. de GROOT, 19 Mei 1876. geb. Branswijk. De Ondergeteekenden brengen door deze hun welgemeende» dank aan de WATERSNOOD- COMMISSIE te Schoonhoven en allen die daartoe hebbeu bijgedragen en medegewerkt, voor de verleende tegemoetkoming in de schade. Namens de Kinderen van T. A. van ZOEST, H. van ZOEST. J. van LIMBORGH. Die iets te vorderen hebben vaii- of verschul digd zijn aan P. BLANKEN, Goudsmid te Schoonhovengelieven daarvan opgave of betaling te doen ten kantore van den Notaris H. J« P. HEIJMAN te Haastrecht, vdór den 1 Junij 1876. De persoon, die, blijkens het be richt in ons vorig nommerte lichte boter aan de markt heeft gebrachtis niet L. Snoek te Willige-Langerakmaar J. Snoek te Cabouw gemeente Willige-Langerak. Zalmvisaoherij te AmnzerztoL Aan den afslag geweest van 15 tot 20 Mei: 76 zalmen, prijs van f 1,00 tot fl,20 per half kilo; ook nog 200 elften, prijs van 70 tot 110 cents per stuk. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 12 tot 19 Mei 1876. Geboren Hendrik en Pieter, ouders J, Van den Berg en J. Turk. Johannes, ouders J. Meijer en N. M. Woudenberg. Grtbodwd: H. Flenterie en J. Woudenberg. J. Gaillard en J. A. Van Solinge. J. Van Roogen en J. Copier. Overleden: B. Wendels, oud 3 maanden. A. De Groot, oud 54 jaren, echtgenoot van J. Brans- wgk. M. Verdonk, oud 3 maanden. H. Van der Hek, oud 6 weken. Getrouwd JOHANNES GAILLARD en JOHANNA ANNA VAN SOLINGE. SCHOONHOVEN, 17 Mei 1876. Voorspoedig bevallen van twee Zoons J. van den BERG-Turk. SCHOONHOVEN, 14 Mei 1876. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon WILHELMINA SAS, geliefde Echtgenoote P. HOUWELING. US&ELSTSIN, dan 16. Mei 1876. Nieuwe uitgave in afleveringen van 3 vel druks, compres doch duidelijk gedrukt, met 4 fraaie platen. Prijs 25 Coilt. In enkele dagen zullen bij alle Boekhande laren Proéven van bewerking en Prospectusaen verkrijgbaar zijn. Uitgave van p, C. HOOG te Rotterdam, tegen billijken prijs, bij kleine en groote partijen, worden afgeleverd door XE UTRECHT. buiten de Katpoort te SohooiHioven- Op een dorp nabij Schoonhoven wordt ton spoedigste verlangd eene Loon 70 80 Guld. Brieven franco, letters C. A.bij de Boekhandelaren S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven. Cï De Ondergeteekende heeft de eer zijne m geëerde Begunstigers, zoowel buiten Ma binnen de stad, bekend te maken, dat hij ©den Heer F. O VERKAMP h«ft O aangesteld, om zijne zaak iu H o gedistilleerd, bieren, SIGAREN, TABAK en», te driven, zullende de zaak op denzelfden voet wor- H den voortgezet, steeds eene nette en 3 civiele bediening belovende. De Ondergeteekenden, Directeuren der m* Genootschappen „VOORZORG" en „MEMENTO MORI", geresligd le 't Gravenhage, berigten biermede, dat de Heer J, TAN HONDHORSI te Schoonhoven niet meer voor hen alt Agent werkzaam it, en door hen als zoodanig is benoemd de Heer J. >1 El IJ E R, Koestraat, Schoonhoven. Directeuren: J. H. DEN OUDEN H.Hz. JOH. VAN GELDEBEN. van M iu alle soorten. m RUIME SORTEERING van U RAMEN, PANEELEN en alle soorten pe van GIET WEBKEN, BUIZEN roor[] BIOOLEN, geheel- en binnen-verglaasd, CONSOLES en BOUWKUNDIGE OB-(Q U NAMENTEN. PUIKE ZWEEDSCHETEEB, KOOL- [JtEEB, PEK enz. enz. 2 WEDER ONTVANGEN een ,1 groote Collectie KOOKTOESTELLEN, H VEBBETEBDE CONSTRUCTIE, welke q in netheid en soliditeit de vroegere verre g q overtreffen. H.H. Zilversmeden worden attent M 2 gemaakt, dat bestellingen worden aangeno- 2 men en inlichtingen verstrekt voor PLET* P 2 MACHINES, LOSSE WALZEN etc., q uit de zoo gunstig bekende Fabriek van Z FRIED. KRUPP te Essen. Firma VAN RELDEN. Geëxamineerd Tandheelkundige, DUBBELDE BUURT, GOUDA, plaatst KUNSTTANDEN en GEBIT TEN volgens laatste methode, zonder het uitnemen der aanwezige wortels. AANBEVELING is onnoodig, daar hij rich sedert 38 jaren het vertrouwen van het publiek vau 8ohOOnhOVen OU omstreken heeft weten waardig te maken. Blijft steeds des WOENSDAGS te spreken bij Mejufvrouw de Wed. DEN HOED te Schoonhoven. Landbouw- en Werktuigkundigen, H.H. Landbouwers worden aan dachtig gemaakt, dat bestellingen op Hooischudders, Paardenbak ken, Hooipersen en Grasmaai- machines, Kaaspersen, Wrongel- molens, Boterkneders en Ket tingeggen, zoo vroeg mogelijk moeten geschieden, opdat ae aflevering in tijds kan plaats hebben. Inlichtingen voor Sohoonhovon on om streken te bekomen bij den Heer Landbouwer te Bergambacht bij Schoonhoven. TEfllKG ONTSTEKING VAN DE LUCIITPIJP VERKOUDHEDEN BOEST Worden op rationele en goedkoops wijie behandeld met de TEERCAPSULES VAM GUYOT Elke flacon bevat 60 capiulei aoodat dexe behande ling alechta vijf of tien centa daags koat en alle drank je», likkepotjes en stroopjes gemist kunnen worden. Bij elke flacon bevindt ziek een gebruik» aanwijzing. Als bewijs van echtheid en ter voorkoming tan namaaksels moet de etiquette van de drlsklsurlgi handleekening van den beer Gütot voorzien sijn. Te Goada bri van Zeldenrykte ütrecM bü ven Spenje Grootendoret, te Rotterdam btf Snebiltd, Cloos ea *bb SbH W Kelff. verder ir 4 Door S. Sc W. N. vis NOOTEN te Sohoon- hoven is uitgegeven: DOOK In leven Predikant te Haattrecht Inhoud: 1. Het Godsbegrip. 2. Ons Ohria- tusbeeld. 3. De Wonderen. 4» De Heiligt Qetst. 5. Onze Verzoeningsleer. 176 Bladz. druks. Prys 1,25. Bij alla Boekhandelaren verkrijgbaar,

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 2