„Gebroeders DE VREUGT", ADVERTENTIËN. DIENSTBODE, TWEE KNECHTS, Verbeterd Annatto OF KAASKLEURSEL, A. Herbert te Purmerende. P. SANTMAN, Schoonhoven positie en de vijand liet elf lijken achter, maar on- serzijds sneuvelden de Kapt. Hoynck van Papen- drecht, de le luit. Van de Roemer en vijf inlandsche soldatenterwijl vier Europeesche en negentien inlandsche soldaten en dwangar beiders gewond werden. De majoor Boom is met drie compagnieën en met een controleur onmiddellijk derwaarts gezonden, om gestreng te onderzoeken of de bevolking van Lampager aan dezen aanval medeplichtig was. Den ISn Mei zouden drie colonnes uitruk ken om de IX Moekim van vijanden te zui veren en om de XXV Moekim van de XXII Moekim af te sluiten. In het begfn dezer maand was de gezond heidstoestand ongunstiger dan in de voorafgegane weken. Cholera kwam echter slechts zelden voor; alleen te Kajoe Loh brak zij met hevig heid uit, zoodat binnen dertig uren zeven personen werdeu aangetast, waarvah drie over leden; daarbij is het echter gebleven. Pe adsistent-resident De Scheemaker is te Pe^ir getfeest om de gelegenheid tot eene vestiging te onderzoeken. Hij werd aldaar ^eer goed ontvangen en vond het aangewezen terrein vocir eene vestiging zeer geschikt. 4— Tot lid van den gemeenteraad te Dordrecht is bij herstemming gekozen Mr. H. W. Fangman met 812 van de 420 geldig uit gebrachte stemmen. Op den heer Deking Dura warén 108 stemmen uitgebracht. *1Op 11. Dinsdag had te Bergam bacht de stemming plaats voor een lid in den gemeenteraad, in plaats van wijlen den heerj O. Rooken. Uitgebracht weiden B9 gel- digej stemmen. Hiervan verkregen de heeren P. Verboog, 24, D. Boelhouwer IB, J. Schou ten 7, ABoer 5, D. Rooken 4, D. Oskam 2, Jac. Verduijn 1 en A. Verhoog 1 stemmen. Hers^mming zal 6 Juni plaats hebben tus schen de heeren P. Verhoog en D. Boelhouwer. Bij de laatst gehouden verkie zing toor twee leden van den gemeenteraad te 's Hage, bleef de stembus geopend tot 's avonds 5 uren, in plaats van 4 uren, zooals de wet voorscfbrijft. De Raad^achtte de stemming toch geldig en liet de gekozenen, de heeren Dr. Kips en de Vries, toe, doch thans hebben Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland dit raadsbesluit verniel De heeren Mouton, De Jonge en Qieuns te 's Hage hebben in de laatstge- raadszitting ingediend een voorstel tot fiqg van de kermis aldaar. T?ot Ontvanger der gemeente Papekojp is benoemd de heer Jacs. Hagoort. Als candidaat-notans is o. a. in ZuidhoMand toegelaten de heer M. Den Bleker te Vianen. Ook de gemeenteraad van Olde- broek heeft eene verordening vastgesteld tegen het uithalen van vogelnestjes, het vangen van vogels enz. lij Juli a. s. zal te 's Hage gevierd worden het ÖOjarig nationaal-grootmeesterschap van Z. K. H. Prins Fredenk als hoofd der Mederlandsche vrijmetselaarsloges. Alle loges van Nejdérland zullen zich op het feest doen vertegenwoordigen. Dp stoffelijke overblijfselen van den algemeen betreurden mr. Groen van Prin steren zijjn Dinsdag 11. ten grave gedaald. Eene talrijke meuigte bewoog zich langs de wegen, die naar de lAatste rustplaats voerden en voor het sterfhuis. J Geestverwanten van den overledene, zoowel als andersdenkenden hadden zich ten plicht gesteld iijuer uagedachtenis dit bewijs hunner hulde te brengen. De lijkstoet was geheel overeenkomstig 's mans levenswijze: eeuvoudig. Drie lauwer kransen bedekten het lijkkleed. Een gróote witte, met rozen doorzaaide krans was een blijk vani hoogachting van Neêrlands koningin. Bij den ft toet sloten zich een 80 tal vereerders aan, terwijl de naastbestaanden en onderschei dene vrienden in rijtuigen volgden. Op de begraafplaats Ter Navolging teSche- veningeu Werden opgemerkt de ministers van justitie en van binnenlaudsche zaken, ledèn van de twpede kamer, van verschillende rich ting, de vice-president van den raad van state, de Belgische gezant bij ons hof en verschil lende autoriteitenalsmede deputatiën uit kerk besturen. Allen vormden een breeden kring om den geopenden grafkelder. De plechtigheid ving] aan met een zegening door den predikant ds. Bryce en daarna voer den de heeren Mr. Elout van Soeterwoude, Dr. Beijnen, Baron Mackaij, Van Wassenaer Catwijk, Ds. Van Son, I|s. Schrader, Ds. Van Rhijn en Ds. Brummelkamp het woord, waarop doo^ een der familieleden dank werd betuigd voor de bewijzen van ïhmge hoogachting jegens den overledene. —Bij de Woensdag door de commis sie voor de plaatselijke werken te Rotterdam gehouden inschry ving voor het uitdiepen van den noord-oostelijken mond der Koningshaven zijn de volgende aanbiedingen ingekomen, als: J. De Bruyne te Kralingen ik fU,7ö per M8 en H. A. Swets te Hardinxveld 10,677* per M3. Te Gouda is voor het nuldeblyk aan Mevrouw Kleine bijeengebracht een som van f lik. Onder begunstiging van schoon weder had Zaterdag jl. door de Nederlandsche "Vischkweekerij de inbrenging in de rivier de Usel plaats van ruim 500,000 jonge zalmpjes. Men vreest datde sociëteit vOns Genoegen" op de Boelekade te Gouda zijne ontbinding te gemoet gaat. Oneenigheid tus- schen het Bestuur en een lid dat verongelijkt meent te zijn was de aanleidende oorzaak. Al de bestuursleden hebben hun ontslag genomen. Gisteren werd eene regelingscommissie benoemd. Wij Gouwenaars, schrijft men ons, hopen dat men ons genoegen niet zal verminderen door wOns Genoegen" te ontbinden. Een aantal landbouwers en vee handelaars, bezoekers van dev veemarkt te Lei den, hebben aan den Raad het verzoek gericht tqt uitbreiding van het terrein voor dé bees tenmarkt, uithoofde van den toenemenden aanvoer van vee. De commissie van fabricage heeft thans het voorstel gedaan, dat eene som van f 20.000 worde beschikbaar gesteld tot het dempen van de Korte Langegracht en uit breiding der beestenmarkt. Door den Commissaris des Ko- nings in deze provincie is benoemd tot zetter der directe belastingen te Goriuchem de heer H. F. Santman en zulks ter vervanging van den heer M. Smits, overleden. De heer A. C. Quant, deken der R. C. kerk te Leidenheeftnaar aanleiding van aijn aanstaand 50-jarig priesterschap, eene som van f 1000 aan de Algemeene armen vau Leiden geschonken. —Tot Leden van den Raad te Wou- dnchem zijn gekozen de heeren M. Schaap, J. H. F. Bron Jz. en C. Kentie ÏJMz., waar door de Raad weer voltallig is. In de Zaterdag te Utrecht ge houden algemeene vergadering van de vereeni- ging //Volksonderwijs" heeft, na eene openings rede van den voorzitterDr. H. J. Van Hoorn, de secretarisMr. A. Kerdijkeen zeer gunstig verslag over den toestand der vereeni- ging uitgebracht. Op i Januari jl. telde zij 87 afdeelingen en 4856 leden, th.i u zijner 124 afdeelingen en steeg het aantal leden lot 10.071. Bij de wetsherzieningwelke een onoerwerp van beraadslaging voor deze vergadering uit maakte is bepaalddat de grond be palingen zuil en inhoudendat het doel der veretnigiug iste verkrijgen dat overal in het Rijk van overheidswege voldoend openbaar lager onderwijs gegeven worde, gelijkelijk toegankelijk voor alle gezindten. De vereemging zal ook een viermaan- delijkscli geschrift uitgeven, dat kosteloos aan alle leden zal toegezonden worden. Deze bepa ling gaat in met l Januari 1877. Ook zal de vereenigiug haar invloed aanwenden tot het ver krijgen van een wettelijke regeling van het voor bereidend lager onderwijs. De vergadering heeft Jhr. Mr. F. M. Van Beyma thoe Kingma, te Heerenveen, en Jhr Mr. J. F. Van Humalda van Eysinga, te Leei warden, tot eereleden benoemd. De heer A, had verzocht voor deze onderscheiding aanmerking te komen. Tot leden van liet hoofdbestuur werden be noemd de HH. Dr. H. J. E. Van Hoorn Mr. A. Kerdijk R. P. Mees RAzn., U. P. Van Vladeracken, Mr. B. H. Pekelharing, U. Boumau en Mr. A. Bloembergen. Voordat de vergadering scheidde, bracht zij een warm woord van hulde aan de nagedachte nis van Mr. Groen van Priustererhaar groo- ten tegenstander. In de gemeente Bleskensgraat en Hofwegen heeft zich een geval van angina diphtheritica voorgedaan. C« UUI te Leeuj A. Motms niet in STADSNIEUWS. Schoonhoven, 27 Mei. In den nacht Van Dinsdag op Woensdag overleed alhier de heer Hendrik Jan Willem Vrijdag, controleur bij den waarborg en de belasting^van gouden en zilveren werken, in den ouderdöm van bijna 85 jaren. Van de meer dan zestig jarendie hij als ambtenaar werkzaam was, bekleedde hij vier en dertig jaren de be trekking van controleur te Schoonhoven. Met een onvermoeide liefde tot den arbeid, met groote stiptheid en nauwkeurigheidmet welwillendheid en vriendelijkheid vervulde hij zijne betrekking en won daardoor de hoogachting en de toege negenheid van allenmet wie hij door zijne betrekking in aanraking kwam. Ook bij het klimmen zijner jaren bleef de heer Vrijdag onvermoeid werkzaam, en niet vele uren zelfs vóór zijn dood gaf hij daarvan nog een bewijs. Maar toch op zoo hoogeu leeftijd verlangde hij ten laatste naar een rust, die hem zoo welver diend toekwam, en verzocht hij zijn eervol ontslag. Dat ontslag kwam, maar hij heeft het niet meer mogen beleven. Op de meest eer volle wijze stond het Woensdag in de Staats courant vermeld, met dankbetuiging voor de diensten, gedurende meer dan zestig jaren aan deu lande bewezen. Al hadden velen den waar- digen man den voorbeeldigen ambtenaar, eene andere onderscheiding, bij het vervullen van zijne vijftigjarige maatschappelijke loopbaan, toegewenscht, hij had zich méér dan een derge- •lyk huldeblijk verworvende achtijig zijner medeburgers en vau alleu die hem kenden. Ook iu verschillende burgerlijke en kerkelijke betrekkingen was de heer Vrijdag jaren laug werkzaam. De Spaarbank verliest in hem een wakkeren voorzitteren menige andere instel ling een ijverig lid. Zijne nagedachtenis blijft onder ons leven en zal door allen, die hem hebben gekend, in eere worden gehouden. In de Raadsvergadering van gisteren werd door Burg. en Weth. ter benoe ming tot hulponderwijzer aan de school voor gewoon lager onderwijs aanbevolen de heer J. Oostrom. De Heer Hingman, commies chartermeester te 's Hage, heeft thans zijne werk zaamheden aan het- gemeeute-archief alhier ge ëindigd. Het archief is thans door zijne zorg uitnemend geregeld, en hij heeft daarvan een catalogus opgemaakt, die ongeveer 400 nom- mers telt. Voor zijn arbeid verdient bij de erkentelijkheid der ingezetenen van Schoonhoven ten volle. Thans is de heer Hingman naar Ameide vertrokken, Wij vestigen|de aandacht onzer stadgenooten op de aangekondigde soirée musi- cale et littéraire, te geven door den Heer W. Van Voorst, van Gouda, op 80 dezer. Blijkens het oordeel van verschillende bladen heeft de Heer Van Voorst werkelijk veèl verdienste en belooft dus zijne soirée een aangename uit spanning. WATERSCHAPS- EN POLDER-BERICHTEN. De rekening van ontvangsten en uitgaven van het waterschap f de Overwaard" over 1875, welke op 81 dezer in het gemeene- landshuis aan het Elshout door den secretaris Van Dam in het openbaar zal gehouden wor den, heeft voor ontvangsten: Goed slot der vorige rekening f 7300,371/a Landhureuerfpachten eu recognitiën f 4639,80. Omgeslagen penningen if 8 per HA. f 87207,21. Toevallige en onvoorziene ontvangsten f 12,60. Totaal der ontvangsten f49159,887*. En voor uitgaven: Onkosten van bestuur f 4889,087*. Onderhoud molens, sluizen, bruggen, kaden en grienden f '11523,43. Brandverzekering, rijks-, dijk- en polderlasten f 990,28. Bedrijts- kosten eu onderhoud stoomgemaal f 7863,76. Aflossing eu rentebetaling f 21600,—. On voorziene uitgaven nihil. Totaal der uitga ven f 46816,557*. Zoodat de rekening met een batig saldo van 1' 2343,83 sluit. De begrooting voor het 4 dienstjaar 1876 heeft voor ontvangsten en uitgaven f 43181,53. Tot Heemraad voor den polder Kraliugen is de heer W. Frets herkozen. De heer D. R. Colosse is op zijn verzoek als secre taris van dien polder ontslagen en in zijn plaats benoemd de heer G. H. Schupper, te Rotterdam. Door stemgerechtigde ingelanden van den Eendrachtspolder ouder Zevenhuizen zijn met algemeene stemmeu herkozen: tot dijkgraaf de heer E. Jongen eel eu tot heemraad de heer J. Dogterom. Door Dijkgraaf en Hoogheemra den van den Lekdijk Bovendams is 1.1. Zaterdag te Utrecht aanbesteed, het levereu v o p. m. 20.030 vierkante nieters graszoden, in 7 j oicee- len, tot herstel van den alslag langs den Lekdijk van Amerongen tot het Klaphek. Daar de ge middelde inschrijvingssom f 577 per 1000 vierk. meter bedroeg, is de aanneming niet gegund. Zaterdag 11. is te Gorinchem, door het bestuur van de Gonnchemsche Ave- lingen, publiek aanbesteed, het verhoogen eu herstellen der zomerkade vau de Hooi-Avelm- gen en aangenomen voor f 389,--» door den heer P. Koedam te (Jorinchem. Bij de verkiezing vaneenHeem- raad voor deu polder Meerkerk is de heer K. Versluis aldaar met algemeene stemmen her kozen. Als Heemraad van Hoog- of Klein Oosterwijk, onder Leerdam, is de heer J. Van Iperen door ingelanden van dieu pol der met algemeene (50) stemmen herkozen. Bij de stemming voor twee ge committeerden door en uit de ingelanden van den polder Recht van ter Leeden, onder Leer dam, zijn de heeren P. de Jong, Tz. met 194 en P. de With Uz. met 11U stemmen herkozen. De heeren G. Slob en A. Slob verkregen respec tievelijk 74 en 10 stemmen. Door eu uit de ingelanden van Hoog MiddelkoopLoosdorp en de Meent onder Leerdam zijn de heeren JKortlever eu S. Vau Klei als Heemraden met algemeene (196) stemmen en de heeren J. A. De Jong, A. Kars en W. Van Buuren Tz. als gecommit teerden, respectievelijk met 196,196 en 186 stemmen herkozen. Tot Heemraad en twee gecom mitteerde Ingelanden voor den polder Leksmond zijn met bijna algemeene stemmen herkozen de heeren H. Veen Cz., H. Klein en G. Van Dieren. Woensdag zijn te Arkel herko zen: de heer J. Vervoorn Gz. als schoot van den polder Arkel en als gecommitteerden de heeren Jan Vervoorn en W. Boote, terwijl in plaats van den heer W. Vervoorn Jz., die we gens hoogen ouderdom niet meer in aanmerking wilde komen tot gecommitteerde werd gekozen de heer T. Goes Wz. üp 12 Juni a. s. zal door Dijk graaf en Hoogheemraden van de Knmpencr- waard de gewone jaarlijksche St. Odolphischouw worden gehouden over de dijken in die waard. Te Vuren en Dalem is men druk bezig aao het herstellen en onder profil brengen van den dijk. De quaeslie omtrent het al of niet vergoeden der geleden schade sohijut nog niet opgelost. Andermaal zyn iu 'het begin dezer week opnemingen gedaandie, naar men hoopt tot betere uitkomsten zullen leiden dan de vorige. Met 96 ol algemeene stemmen werden 23 Mei herbenoemd tot lid in het be stuur van den polder Rietveldde lieer D. Goes Dkz., en tot gecommitteerde Ingelanden do heeren W. Goes Wz. en G. J. Kuyl. "7 LANDBOU W-BERICHTEN. Van 16 April tot 18 Mei j 1. z,ijn door longziekte aangetast: in Zuidholland 137, Noordholland 14, Utrecht 13 en Friesland 24, te zamen 188 runderen. Iu het vorig tijd perk van vier weken waren 195 runderen aangetast. Maandag 11. zijn te Gorinchem publiek verpacht ae hooilanden in deGorkum- sche Avelingen om eenmaal te hooien. Door het vele zand dat op sommige stukken zit kont* den verscheidene hectaren niet verpacht wor den, terwijl enkele 'stukken voor f 83 en andere die beter waren voor f 136 de hectare verpacht werden. rDoor de laatste nachtvorsten heb ben te Beverwijk onder de te veld staandè ge wassen de aardbeziën het meest geleden. Dui zenden akkers zijn geheel bevroren. De schade is belangrijk groot. Te Aalsmeer zal dezen zomer, vanwege de afd. Aalsmeer der Holl. Maatschappij van Landbouw, weder eene aardbeziën-tentoon stelling plaats hebben. Ondanks het schrale weder zijn bij den bouwman A. Slob, te Hoornaar, de bijen uit een stok of korf deze week reeds gaan zwermen. KERK- EN SCH00LN1EUW8. Beroepen te Strijen Ds. G. N ij- huis te Langerak bez. de Lek. Bedaukt voor het beroep naar IJselmuiden door Ds. G. Boerte Ouderkerk a/d IJsel. Bedankt voor het beroep naar Hoog-Blokland door den heer J. Doornboscand. Tot groot genoegen van de ge meente Ammerstol werd aldaar op Hemelvaarts dag, bij de openbare godsdienstoefening, voor de eerste maal gebruikt het door den heer A. Liese gegeven Seraphine-orgel. Dit orgel werd bespeeld door den organist Aart Zaanen Hz., wiens orgelspel uitnemend voldeed. Te Ameide is tot Notabel der Hervormde gemeente gekozen de heer C. Van Mourik Sr.in plaats van wijlen den heer B. Van Mourik. Chr. Geref. kerk. Beroepeu te Alblasserdam Do. J. L. Queré, te Vlissiugen. Voor de betrekking van hoofd onderwijzer aan de openbare scnool te Ameide en Tienhoven, waarvoor ook aanteekening voor Fransch en Wiskunde Waren gevraagd, hebben zich 16 sollicitanten aangemeld. De raad fier gem. Vuren heeft de hoofdonderwijzers aan de Openbare Scholen te Vuren eu Dalem over 1875 toelagen verleend, respectievelijk ten bedrage van f 100 en f 25 wegens meerdére werkzaamheden ten gevolge bet gemis van een hulponderwijzer aan de eene en een kweekeling aan de andere school. Acte voor vrouwelijke handwer ken voor nut en smaak is verkregen door de dames: H. A. Diepenbach, uit Moordrecht voor beide; E. C. L. Vau Ecliteu, uit Gouda, al leen voor smaakA. E. De Uraaff, uit Ouds- hoorn, J. C. Van der Grijp uit Woerden, voor beide. GEMENGDE BERICHTEN. Donderdag maakte eene afdee- ling der leden van de Goudsche weerbaarheid, 15 man sterk, onder bevel van een luitenant, de heer S., een militaire promenade naar Wad- dmxveen. Aldaar werden de jongelieden door een boer beleedigd en later door ongeveer 60 anderen aangetast en op de vlacht gedreven, zoodat de officier alleen overbleef. Om zich voor mishandelingen te hoeden trpk hij den sabel. Dit wapen werd hem echter ontnomen, een slag op het hoofd deed hem bewusteloos neder- vallen, waarna hem met zijn eigen wapen tal vau wondeu werden toegebracht, die wel geen van allen gevaarlijk zijn, maar toch den man verplichten zijn kamer te houden. Op de Heerengracht, hoek Mui- derstraat te Amsterdam, kantelde Woensdag njiddag een goederenwagen om, hetgeen ten gevolge had, dat een 22,000tal eieren, welke er in manden opgeladen waren, verbrijzeld werden en tot een groote struif ineenliepen. Door dit ongeval is eene schade van omstreeks f 4U0 veroorzaakt. Te Berlijn hebben twee heeren 1U0 partijen carambole van 50 punten achter een gespeeld en brachten onafgebroken 36 aren aan de biljarttafel door. Zij gebruikten in dien tijd enkel eemge koude spijzen en koffie. Dinsdag heeft de arrondissements rechtbank te Gorinchem uitspraak gedaan in de bekende saak vau den heer Mason te Amsterdam, beschuldigd van het stelen van een lampeglas (twrdglua) uit de fabriek vau den heer Jeekel, te Leerdam. De rechtbank besliste, dat de arglist in casu niet overtuigend bewezen was en sprak mitsdien deu beklaagde vrij van het hem ten laste gelegde. Nu 's rechters beslissing gevallen is, eischt de billijk- heidjten opzichte vau den heer Mason, dat wij eenigszins uitvoerig mededeeleu, wat op de terechtzitting van zijne zaak gebleken ib, daar de ophef, die van haar reeds gerui- men tijd in verschillende bladen is gemaakt, haar een grooter gewicht heeft verleend dan zij verdiende, en voor den beer Mason zeker alleronaangenaamst geweest is. Den heer Mason is, naar zijne verklaring, indertijd door den compagnon van den heer Jeekel, den heer f MÜMsen, toegezegd het depót voor Amsterdam, van het hardglas, vervaardigd in ae Leerdamsche fabriek. Hij wera evenwel niet weinig teleurgesteld, toen hij een an der met dat depót begunstigd zag, en vatte toen bet voor nemen op zelf eene hardglasfabriek op te richten, bewe rende reeds in Ootober van het voorgaande jaar plannen en teekening voor zulk eene fabriek gereed te hebben ge had en van 't geheim der hardglaslabhkatie reeds toen niet onkundig te zijn geweest. Hij stelde zich in corres pondentie met de gebroeders Van Leerde aannemers van de fabriek des heeren Jeekel, ten einde ook zyn fa briek door hen, de ceuigen die hier te lande van de zaak konden verstand hebben, te doen bouwen. Met een dier gebroeders had hij in Kuilenburg, in 't begin van dit jaar, eene conferentie, en nadat ze daar verscuiliende voor werpen van hardglas hadden gekocht, maakten ze de af spraak dat de heer Mason eens naar Leerdam zoude ko men ten einde in persoon de fabriek van de heeren Jee kel én Mijnssen in oogenschouw te nemen. By voorkeur wenschte de heer Mason daartoe een dag te hebben be paald, dat de heer Jeekel afwezig was, als reden hiervoor opgevende, dat de heer Mijnssen hem indertijd had uitge- noodigd tot een bezoek aan de fabriek en hij nu liever in cognito kwam, om niet den heer Mijnssen te kwetsen, nu hy dc invitatie stilzwijgend passeerde. Op een door Van Leer bepaalden dag ging de lieer Mason naar Leerdam, doch Van Leer maakte alldrlei uitvluchten, eu hield hem tot den avond op, voor hij hem naar de fabriek geleidde. Ze gingen deze binnen door den hoofdingang. Van Leer circa 26 schreden voor den heer Mason uitgaande, leidde deze in eene kamer, waarvan de toegang, zooals later bleek, niet aan alle bezoekers werd veroorloofd, en waar op eene tafel verschillende voorwerpen van hifrdglas la gen uitgespreid. Zoodra de heer Masou in dit lokaal was, verliet baar V an Leer, onder voorgeven dat hij iets in de fabriek te doen had, doch spoedig zou terugkomen. Dé heer Mason, alleen achtergelaten, werd strcug in het oog gehouden door den boekhouder en twee andere beambten aan de fabriek, die, buiten zijn weten, geposteerd wuren voor drie den vorigen dag opzettelijk in de deur geboorde gaten. Zij zagen den heer Masen bedaard het vertrek op en neer loopen, verschillende voorwerpen van hardglas opnemen en bezien, en eindelijk een lampeglasna nau w- keurige beschouwing, in den zak steken. Onmiddellijk stapten de drie achter de deur staande personen binnen, waarvan een den heer Mason vrij barscb aansprak eu trachtte hem 't glas uit den zak te halen, doch daarin niet slagende, het van deu heer M., die zeer bedremmeld was, terug ontving. Wat verder in deze zaak geschied is, kan geacht worden, na al 't gwchryf er over, genoeg bekend te zijn. De heer Mason werd aangehouden, weer losgela ten, de zaak werd geïnstrueerd en eindelijk tegen den verdachte verleend rechtsingang met bevel van dagvaar ding in persooir. Den 17 Mei werd de zaak behandelden bleek ter terechtzitting in hoofdzaak 't geen wij er boven van heb ben gemeld. De heer Jeekel was door Van Leer verwit tigd van de komst van den heer Mason en de gaten waren opzettelijk in de deur geboord om deu beklaagde goed in 't oog te kunnen houden. De heer Jeekel verklaarde, dat de beklaagde bij zijne aanhouding zeer bedremmeld wasen had aangeboden, wanneer men de zaak sussen wilde, Amsterdam te verla ten en voor goed weder naar Engeland te gaandat hij uitdrukkelijk verboden had, aan vreemdelingen, wie dan ook, eenig hardglas te geven, eu dat hy met geloofde dat in deze tegen zynen wil gehandeld was. De drie getuigen, die door de deur de houding van den heer Mason hadden gezien, verklaarden, dat deze volko men rustig en kalm in de kamer alles in oogenschouw nam en alleen zeer angstig scheen, toen hy door hen werd overvallen. Van Leer; de vyfde getuige, verklaarde in hoofdzaak gelyk boveu is gezegd, doch voegde er bij, dat de heer M. hem had opgedragen verschillende werklieden van de Leerdamsche fabriek voor de zijne te-winnen, en hem zelf ook een loon van t 20 s weeks had toegezegd dat hy den heer M. volstrekt geen toestemming bad ver leend glas te nemen en ook niet van hem had genoten en van al zijne handelingen in deze den heer Jeekel steeds had kennis gegeven. De verklaringen van den heer Mason luidden echter geheel anders. Hy erkenue met Van Leer besprekingen ty hebben gevoerd over 't bouwen eener fabriekerkende 't bezoek in Leerdamzijn verblijf m de bewuste kamer; 't wegnemen van 't giftszelfs zijne verlegenheid toen hy overvallen werddocli hy voegde de volgende verklarin gen eraan toe: Van Leer aou hem, toen ze te Kuilen burg hardglas kochten, op zijne aanmerking dat dit zoo dof zag, hebben gezegd dat, als hy in Leerdam kwam, daar wel wat helderder zou vinden. Toen ze naar de fa briek gingen, zou V an Leer hebben gezegdals ge nu wat hardglas ziet, dat u beider genoeg schynt, dan kunt ge dat wel nemen, of zftl ik u wel geven, waarop de heer Mason zoude geantwoord hebben: ja, maar ik wil dat niet voor niet, daarop zijn geleider een gulden ter hand stellende. Toen nu deze deze de kamer uitging, zei hij tegen deu vreemden bezoeker als ge nu wat vindt dat u bevalt, dan kunt ge dat gerust nemenen ik zal u, als ik klaar ben, over een poosje hier weer komen terughalen. Terwijl nu de heer klason in dat vertrek washeeft hy dood opzyn gemak gezocht, tot hij eindelijk een vol doend helder glas vond en dit in den zak stak. Zyn schrik verklaarde hij door de omstandigheiddat onverhoeds drie mannen een deur binnenstormdenhem aangrepen en hem zoo hard toesprakendat van elders buiten de fabriek anderen, waaronder de heer Jeekel zelf, kwamen toeloopen. Zelf de Hollandsche taal niet vol doende machtigwist hy in de verwarring, waarin hij door zulk eene bejegening geraakteniets anders te doen dan om Van Leer te vragen, hopende dat die zijn gedrag zoude rechtvaardigen. V an Leer ontkende echter de fei ten zooals ze door den heer Mason werden voorgesteld. De sub8t. officier van justitie scheen door de verdediging niet overtuigd en eischte veroordeeling tot eene cellulaire gevangenisstraf van 8 dagen; doch de rechtbank heeft gemeend, dat de arglist in dit geval niet bewezen was en den heer Mason vrijgesproken. Wat deze dan ook te zijner rechtvaardiging voor droeg maakte op 't talrijk publiekdat de behandeling der zaak aandachtig volgde kennelijk grooten indruk en verwekte de rneemng, dat iu deze niet meer dan eene onvoorzichtigheid door den beklaagde was begaan, toen hij, geloovende dat hij de toestemming van den opzichter had, en dat deze voldoende was, vooral toen hy t glas, dat slechts 45 cents waard ismet een gulden betaalde zich een lampeglas heeft toegeëigend. Die onvoorzich tigheid heeft hy waarlyk duur betaaldmaar nu een maal deze zaak tot eehe cause célèbre as gemaakt, was hare openbare behandeling vooral ook in 't belang van den beer Masou wenBchebjk. De heer Mason Werd verdedigd door den heer Mr. Haas uit Amsterdam] die in een keurig pleidooi aanwees, hoe hier een der elementen van diefstalde arglist, ont brak. Wy zullen niet uitvoerig mededeelen alle gronden door den heer Haas aangevoerdwe stippen slechts aan hoe hy, bewerende dat men den concurrent, dien men vreesdein een hinderlaag heeft geloktom hem zoo doende te fnuiken, voor die bewering aanvoerde de heele houding van Van Leér, die den heer Mason toen hij in Leerdam waseerst een ongeteekenden brief schreet en hem verzocht, als hij aan de fabriek kwam, zyn naam niet te noemen, daarna den heer Mason lokte m eene kamer waarvan de toegang verboden wasen hem toen alleen aan syn lot overlieter op wees, hoe men reeds daags yan te voren rekende op 't geen gebeuren zou, en daarom opzettelijk gaten boorde in de deur van het vertrekop de sensatie artikelen in groote eu kleine dagbladen ge leverd om toch vooral ae zaak wakker te houden en beklaagdi van een feit, dat iemand uit Amsterdam naar Leerdam zou komen, daar een nacht zou blijveneen rijtuig van Kuilenburg nemen, kortom f 60 onkosten zou maken, om een glas van 45 centen te kannen stelendat hy in ver schillende winkels koopen kon, en dat hy bovendien met een gulden betaaldeen hoe vreemd de bewering van Van Leer klonk, dat de heer Mason hem en verschillende andere aan de Leerdamsche fabriek geëmplooieerdeu wilde huren voor eene fabriekdie niet alleen nog niet bestond, maar waarvoor het kapitaal nog niet bijeen was. We vermelden slechtsom der volledigheidswilledat volgens den beklaagdemen hem een stuk heeft willen laten teekenen, dat hij 't land ruimen zou, terwijl door den heer Jeekel daarentegen werd beweerd, dat hij had aangeboden dit te doenen we eindigen ons uitvoerig verslag met de meening uit te sprekendat het uitmun tend gunstig getuigschrift door den Engelschen consul te Amsterdam aan den beklaagde gegeven, gevoegd bij zyne kalme houding ter terechtzitting en de heldere wijze waarop hij er in slaagde verschillende uitleggingen en ophelderingen te verschaffenzeker niet weinig hebben bijgedragen om 't geloof aan zijne schuld te verzwakken. Hoeveel onaangenaams deze zaak voor deu heer Mason moge gehad hebben, de organen der persdie meerma len zeer ongunstige berichten van hem hebben medege deeld en wij zei ven behooren daar ook onderzullen zeker niet nalaten, met ons hem de genoegdoening te verschaffendat ze nu ook aan hunne lezers mededeelen, dat uit de behandeling dezer zaak niet overtuigend is geblekendat het getuigschrift van den Engelschen consul onwaarheid is, als het van den heer Mason zegt: #He is in every way a gentleman.'I N. Gor. Cour. PEPERKORRELS. Wij vernemen dat, om te gemoet te komen aan de grieven van de Tweede-Kamer-leden ten opzichte van de exploitatie van het spoorweglijntje Zwaluwe-Zevenbergeu, een vonderaardsche schiet- blaasbalg" zal worden aangelegd, volgens het plan door Hildebrands Yee/rschipper in hoofd* trekken aangegeven. Op die wijze kunnen rei zigers tusschen de beide stations spoedig genoeg getransporteerd worden om nog van de aanslui ting te profiteeren. Waartoe dan de spoorweglijn zelve nog zal moeten diénen, is eenigszins raad selachtig maar enfinI die weg ligt er nu eenmaal! De Nieuwe Rotterdamsche Courant van 19 Mei j.l. beschuldigt de nylitaire medische stu denten dat zij te Amsterdam niet behoorlijk heb ben gewerkt en het ook nog heden niet doen, omdat de prikkel tot werken ontbreekt en de verleiding der openbare vermakelijkheden te groot is. Wat dat laatste betreft, dat bezwaar kan wor den weggenomen. Men plaatse slechts een op leidingsschool voor militaire geneeskundigen mid den op de Veluwe, voege daaraan toe een groot hospitaal, met een spoorweglijn aan de algemeene communicatie wegen verbonden, ter opname van alle zieke soldaten uit het geheele land, en men zal zelden meer een lid van Mavors Me- dicator in de comédie of in een café-chau- t a n t (zingend koffiehuis volgens zeker iemands vertaling!) meer aantreffen. De Fransche Tweede Kamer heeft den Minis ter van Ouderwijs een crediet toegestaan van 25.000 francs, ten einde eemge lagere onderwij zers in staat te stellen de tentoonstelling te Phi ladelphia te bezoeken. De Nederlandsche Regee ring zou met hetzelfde doel ook wel gelden willen aanvragen, maar bij ons is er gebrek aan onderwijzers, hetgeen in Frankrijk vermoedelijk het geval metis; en door een half dozijn school meesters op staatskosten naar Amerika te zenden zou men dien toestand nog verergeren. Wij kun nen het dus gerust aanmerken als een bewijs van de bezorgdheid van ons gouvernement voor het lager ouderwijs, dat het tot zijn leedwezen geen onzer schoolmeesters zulk een pretje kan bezorgen. NAGEKOMEN BERICHTEN. Door den Minister van Financiën is bepaald, dat gedrukte stukken, door schrijf machines vervaardigd, niet als drukwerk, maar als geschreven stukken beschouwd en daarom aan het volle briefport onderworpen moeten worden. De Griffier bij een der Kanton gerechten in de provincie Zuid-Holland was gisteren voor het Gerechtshof in den Haag ge dagvaard, wegens het zich in kennelijken staat van dronkenschap bevinden op den openbaren weg der Gemeente. De beklaagde verdedigde zich met te wijzen op meerdere dwalingen bij het constateeren van kennelijke dronkenschap, en beweerde dat ook hij daarvan de dupe was, daar hij wel opgewondeti, maar volstrekt niet beschonken was. Hij verzocht, bij gebrek aan bewijs, te worden vrijgesproken, of slechts tot eene geldboete te worden veroordeeld. Het Openb. Ministerie was van een ander gevoelen, meende dat een ambtenaar met het maximum moest gestraft worden, en eischte eene veroor deeling tot drie dagen gevangenisstraf. Ook de President van het Hof, dat in het hoogste ressort ten deze recht spreekt, laakte het ge drag van den Griffier en noemde het een dag van rouwe voor de Justitie, waarop een harer ambtenaren wegens dronkenschap wordt terecht- Woensdag-avond was de sneltrein, van Zuifen komende, nauwelijks in volle vaart het station te Goor voorbij gfBtoomd, toen het bericht uit Delden kwam, dat de gewone trein reeds was afgezonden. De baanwachter stak terstond de noodvlag op, zoodat gelukkig de machinist gewaarschuwd werd. Hij liet alle stoom vliegen, zoodat de sneltrein spoedig stil stond. Daar men hier geen dubbel spooi heeft, zou eene geweldige botsing niet uitgebleven zijn. Heden te half tw&alf uren had de plechtige teraardebestelling van het stoffelijk overschot van den heer H. J. W. Vrijdag plaats. De lijkkoets werd door een drietal volgkoetsen gevolgd, waaraan zich de leden der Nijverheids- vereeniging voor goud- en zilversmeden met hunne met floers omhangen banier aansloten. Aan het kerkhof werd de kist door een twaalftal leden dier vereeniging, die zich daartoe welwillend thadden aangeboden, grafwaarts ge dragen, terwijl vier bestuursleden de slippen van het lijkkleed droegen. Aan de geopende groeve nam de heer Dr. C. J. Van Ketwich hbt woord, en besprak de groote verdiensten van den overledene als mensch en burger, als een voorbeeld van een edel, werkzaam leven. Daarna sprak de heer Mr. L. Slingeland een woord van innige deelneming, inzonderheid tot de aanwezige familie en vrienden; waarna de heer A. Kuijlenburg Pz., namens de vereeni ging van goud- en zilversmeden, hulde bracht aan zijne groote verdiensten als ambtenaar, welke betrekking door den geachten overledene steeds met den meesten ijver, nauwgezetheid, wel willendheid en rechtvaardigheid is waargenomen. Eindelijk nam de heer H. W. Vrijdag, zoon van den overledene, het woord, en bedankte alle vrienden en belangstellenden voor de deel neming, bij deze gelegenheid ondervonden, met waardeering van de hooge achting, waarin zijn dierbare vader steeds bij allen stond. Hiermede was de treurige plechtigheid, die door eeu| ontzachelijk groote menigte belang stellenden werd bijgewoond, afgeloopen. Zalmviasoherij te Ammerstol. Aan den afslag geweest van 22 toi 27 Mei: 114 salmen, prijs van f 0,95 tot f 1,15 per half kHo; ook nog 200 elften, prijs van 60 tot 90 cents per stuk. Getrouwd A. WOUDENBERG en M. DEN HOED. SCHOONHOVEN, 24 Mei 1876. Getrouwd G. DE PLEIJT Van 24 tot 26 Mei zijn te Gorin chem afgeslagen 8472 elften, meestal vinten, 12 zalmen1 noorman en 2 steuren. Gemid delde prijs der elft 70 ets., vinten 3 ets., zalm 90 ets. het 78 kilo, noorman 20 ets., 1 steur ft f 4,50 en 1 steur f8. M. VAN GEELEN, die, ook namens wederzijdsche betrekkingen, hun hartal ijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. SCHOONHOVEN, 24 'Mei 1876. Na een langdurig lijden overleed heden, in den gezegenden ouderdom van acht en zeventig jaren, onze geliefde Vader en Behuwdvader, de Heer CORNELIS VISSER, Weduwnaar vali Mejufvr. ANNA MARIA VERBEEK. Uit aller naam, B. F. DE ROOS. Tevens onzen hartelijken dank betuigende voor de véle bewijzen van belangstelling, zoo bij ziekte als overlijden ondervonden. SCHOONHOVEN, 21 Mei 1876. Tot mijne diepe droefheid overleed heden ochtend, in den ouderdom van bijna 85 jaar, mijn geliefde Echtgenoot, de WelEdelGestrenge Heer H. J. W. VRUDAG, in leven Controleur van den Waarborg en Belasting der Gouden en Zilveren werken alhier. Wede. C. G. VRIJ DAG- PlSUISSB. SCHOONHOVEN, 24 Mei 1876. Voor de vele en hartelijke bewijzen van deel neming, ontvangen bij het overlijden van onze geliefde eenige Dochter en Schoondochter ANNA, betuigen wij onzen oprechten dank. J." H. VON SANTEN. E. M. VON SANTEN-v. d.Mijle. Wed. W. HARTMAN. KRIMPEN a/d LEK. boitüRuam;u Me' 1876- De Burgemeester der gemeente NiGUW- Lekkerland, van de WATERSNOOD-COM MISSIE Schoonhoven eu Omstreken eene bijdrage van f 165,ten behoeve van vijf ingezetenen zijner gemeente, ter tegemoetkoming in de geleden schade, ontvangen hebbende, acht zich verplicht genoemde Commissie ook namens die ingezetenen welgemeenden dank te betuigen, zoo voor de ontvangen bijdrage, als voor de door hen ge- geveue moeite hij de opneming dier schade. Baron ROM KRAlJENHOFF. NIEUW-LEKKERLAND, 24 Mei 1876. Diep getroffen over de buitengewone eer, die de ondergetekende heeft ondervonden bij het vervullen van haren bijna 42-jarigen diensttüd, waarvan 25 bij den Heer BURGEMEESTER. Zoodat die groote belangstelling hare overige nog toegelegde diensttijd niet daardoor met minder trouw, lust en ijver moge worden voort gezet. Dank dan ook aan hen die mij geluk hebben toegewenscht. Maar nog meer dank aan Hem die de sterkte en krachten schonk aan GRIETJE BOSMAN. LOPIK, den 25 Mei 1876. Zij die iets te vorderen hebben van M*. D. DE BLOCQ VAN HAERSMA BUMA, benoemd Griffier te Harlingen, worden verzocht hunne rekeningen ten spoedigste in te zenden. Die iets te vorderen hebben van - of verschat- digd zijn aan P. BLANKEN* Goudsmid te aoHOOnhovengelieven daarvan opgave of betaling te doen ten kantore van den Notari» H. J- P. HEIJMAN te Haastrecht, vóór den 1 Jnnij 1876. Bij mijn vertrek uit Schoonhoven naar Oddewater breng ik mijn hartelijk vaarwel toe aan alle oprechte vrienden, bekenden en be trekkingen, terwijl ik mij bij voortduring in hunne vriendschap aanbeveel. N. J. C. VAN GEELEN. SCHOONHOVEN, 26 Mei 1876. Blijkens acte, den 8. Mei 1876 voor den Notaris GERARDUS JOHANNES SPRUIJT, residerende te Ouderkerk aan den IJssel, en getuigen gepasseerd, is tusschen de ondergetee- lenden LEENDERT ADRIAAN DE VREU8T, Koop man, HENDRIK KRAMER, Inlaiidsch Kramer, QI1SBERT DE VREUQT lACODUIZOONKoopman, en 1AN SCHILT ARIESZDONKoopman, allen wonende te Stolwijk, aangegaan eene Ven nootschap onder de firma van tot het koopen en verkoopen van ManUiaO- turen; gemaakte Kleederen; Goud-en Zilverwerk; Koloniale- en Kruide nierswaren Kaas; Boter; Granen; Lijnkoeken; Mesting en andere soort- geiijke Goederen; benevens den COM* MISSIEHANDEL in KAAS en BOTER en zoodanige andere zaken, als waarin de Ven- nooten nader, met gemeen goedvinden, den Commissiehandel mogten willen uitoefenen. De vennootschap is gevestigd te Stolwijk. Zij wordt gerekend te zijn aangevangen den 1. Januarij 1876 en is aangegaan voor onbepaal- den tijd. Ingeval een der vennooten de ven nootschap verlangt te doen eindigen, zal tiy daarvan zes maanden bevorens aan de andera vennooten behoorlijk kennis moeten geven. Ten opzigte van de Weduwe en erfgenamen van iederen Vennoot, die gedurende het bestaan der Vennootschap mogt overlijden, zal de Ven nootschap van den dag van zijn overlijden af ontbonden zijn. In dat geval zal de Vennoot schap tusschen de overgebleven Vennooten tot wederopzeggens, onder dezelfde firma, worden voortgezet. Door de overgebleven Vennooten en zoomede ook door dengeue hunner, die ten laatste alléén mogt overblijven, moeten, tegen taxatie, wor den overgenomen de onroerende goederen en alle ligchamelijke roerende goederen, alsdan tot de Vennootschap behoorenae. De Vennooten hebben allen de onderteekening der firma voor alle zaken de Vennootschap betreffende. Geldleeningenborgsprekingen of andere dergelijke verbindtenissen zullen echter nimmer ten laste der Vennootschap kunnen worden aau- ran, dan onder de particuliere handteekening gezamentlijke Vennooten. Wordende deze bekendmaking gedaan ter voldoening aan de bepaling van artikel 28 van het Wetboek van Koophandel. L. A. DE VREUGT. H. KRAMER. GIJSBt. db VREUGT. J. SCHILT. Men vraagttegen 1 Junij of later, eene fatsoenlijke tegen goed loon. Adres franco, Letter B| Bureau dezer Courant. P. STEIJNI8, Mr. SMID te Giesaen-Oudekerk, vraagt tegen hoog loon, bekend met het boeren werk. Adres met franco brieven, doch liefst in persoon. sedert 23 jaren (1858-1876) bereid door Bekroond Sept. 1872 te 's Hage. Eenig bekroond fabricaat op de in September 1873 te Amsterdam gehouden Landbouw-Tentoon- stelling. Gunstig beoordeeld door een Oostenrijksch Verslaggever van de in 1878 te Weenen ge houden Wereld-Tentoonstelling, (zie Utrechtsch Provinciaal en Stedelijk Dagblad van 21 Sept. 1878). Depót: de Heer

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 2