N°. 364. ZONDAG 4 JUNI. 1876. WEEKBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. Scherts. BINNENLAND. BUITENLAND. A SfflOOmVEME COURANT en 100 5 7 gevoel ten. S. W. 1ST. VAN ISTOOTKISr, Uitgevers. 5 2 261 Alle binnenlandsche Advertentien, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slecht» 2 maal in rekening gebracht. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels /0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. 83 28'/, 17'/, »»7. 38'/, 117. »«7. 117. 16'/, 6 5 54./ !0. mgenamen, dolksteek, verbitterd ge- 100 997. 99V» 9P/a 99’/4 917. 813 100 65‘/, Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prys: voor Schdonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. 0 i 1,23. kilo; magere htere kalveren 2J 3 4 8 3 3 8 3 116. 5 5 5 00. 5 100. 5 en. 4} 69. 4 8 5 5 5 f 5 5 6 7 5 6 6 6 6 6 8 .5 5 5 5 821 W/e 56l/4 5671. «enwel de faillietverklaring volgde, «tevredenheid tot verontwaardiging, lonstantinopel is een groot gedeelte der staatsschuld oelegd. Daarbij kwam nog de vernedering eindelijk den te e f 7,30 A Noord brabaat- Overmaassche k 5,80, dito i0 a 5,70. 3,00 5,50. r 2100 kilo, aliteit. ie de wijn des er bij voegen Scherts overstaan Cheik-ul-iipam aanvoer van in de beste van weinig mindere qual. pinken f30 kvarkens van 1,20 per kilo. r NOOTJE [evoerd: 1256 58 nueb- ren, 244 var- i 1 ezel, qual. 76 I. fl,00, kilo. Voor Londen 3de qual. f 58. 10,50 11,00, lakkeeMbe en de en mindere ISO 7. 87. 35 102 104 b. 7 7 3 5 7 6 8 3 m. schil f 28 h 9 a 10,00, bo- i 52 ct. per half 27 a 31 et., 37, lammeren per half kilo; k; aardappelen a 5,50, Roods xjlea f 10,00, per 100 stuks, iggen handel; voor hooi- naar op staatkundig gebied, zoodat men isloot den sultan liet gezag uit han- nemen. Des nachts lichtte men hem in zijn paleis op en vervoerde hem naar Stam* boul, waar men hem dwong de acte van troons* afstand te teekenen. De nieuwe sultan is meer de westersche be grippen toegedaan dan zijn oom, die niets dan Turksch sprak. Men beschouwt hem als een be teren staatsman dan zijn oom. Men zegt dat hij Turkije een constitutie wil geven, en al» moet men daaromtrent geen iilusiën koesteren, toch mag men verwachten, dat daardoor een einde zal worden gemaakt aan het thans vi- geerend stelsel van despotisme, iptrige en om- kooperii De Commissie voor het budget uit de Cortes te Madrid heeft Woensdag de afgevaardigden van de Spiansche fondsenhou ders ontvangen. Deze eischeu maandelijksche schuldaflossingen van 30 millioen pesetasre ductie der interesten op niet minder dan de helftbezuiniging in alle takken van den staats dienst en vermeerdering der belastingen. Z. M. heeft herbenoemd, met ingang van 15 Juni a. s., tot Burgemeester van Ouder kerk a/d IJsel W. Van Waningsecretaris dier gemeente. Z. M. heeft benoemd tot subst.- gnffier bij de Arr. Rechtbank te 's Hertogen- bosch Mr. F. Taunay, thans subst.-griffier bij de Arrl.-rechtbank te Gorinchem. M. heeft benoemd tot ridder in de ordé van den Ned. Leeuw den heer J. P. De Keyserte Arnhem. Ais candidaat-notaris is na afge legd examen door de commissie-uit 't geiechts- hof te 's liage toegelaten de heer Mr. C. M. Schram de Jong te Sliedrecht. Ter uitvoering van het Konink lijk besluit, regelende de tusschenkomst derl postadministratie, ten einde bet beleggeu van gelden in spaarbanken te bevorderen, zijn bij ministerieele beschikking de Postkantoren te Gorinchem, Leerdam en Vianen, benevens de Hulpkantoren te Ameide, Arkel, Hoornaar, Leksmoud eo Meerkerk in betrekking gesteld met de spaarbank te Meerkerk. Mr. H. C. Verniers Van der Loeft heeft voor zijn lidmaatschap van de provinciale Staten van Zuid*Holland bedankt en heeft daar door ook opgehouden lid van gedep. Staten te zijn. De Gemeenteraad te Gouda heeft besloten de concessie-aanvrage der hh. Kaptijn en De Vries Kobbé, om een waterleiding in deze gemeente op te richten, nog niet te be handelen maar eerst een uitgebreid onderzoek te doen plaats hebben van bet IJselwater. Door den gemeenteraad van Go- rinchem is op voorstel van Burg, en Weth. bet besluit genomen hun college te machtigen de noodige overeenkomsten te treffen met de schuldplichtigen, die den afkoop verlangen van het tiendrecht gevestigd op nunue lande rijen gelegen in bet land van Arkel, en zulks met inachtneming van het bepaalde bij de twee eerste zinsneden van art. 8 der wet van 12 April 1872 (Stbl. bo. 25) en voorts naar de waarde der jaarlijksche opbrengst dóór de ge- I houden verpachtingen. kUSM. srs L. Van Zessen Catharina, ouders Johanna, on- tad. C. Schutter. - S. Gaillard met M. Den Hoed, aren, weduwnaar Vrijdag, oud 84 rte. pCL 26 Mei. 96'/.* 95'/, 96 12'/, 1*7>. 51'/, 102 77 9«7. lOO^ 92'/, 927. I voor te van alle (Hooge- hij derhalve On- middellijk daarop werd de Sultan met zijne moeder en raadgeefster, de Sultane Validé, gevangen genomen en opgesloten. Naar de Kölnische Zeitung meldt, is op hetzelfde oogenbhk beslag gelegd op de veelbe sproken particuliere schatkist van Abdul-Aziz, die aanzienlijke sommen in goud moet bevat- 't Was een der eigenaardige genoegens van den gewezen Sultan, met de handen in dat goud te woelen. Als wij mogen aan nemen, dat lachen een gezonde beweging is, dan is het ook waar dat zij, die op het gelaat van hun naasten den lach te voorschijn weten te brengen, als wel doeners der menschheid zijn te beschouwen. Het eerste nu wordt algemeen beweerd; dan bestaat er ook geen enkele reden, om aan het laatste te twijfelen. Geestig zijn, het is een benijdenswaardige gave. Wien het voorrecht te beurt viel, dat hem dat onbeschrijfelijke nets” werd geschon ken, hetwelk men geest noemt, hij kan, mits hij van dien rijkdom een goed gebruik make, bloemen om zich heen strooien. Die «geest” moet zijn aangeboren; wel kan hij, waar hij afcwezig is, worden gevormd, be schaafd, verfijno; maar wien hij niet bij zijn komst in de wereld door deze of gene goedgunstige toovergodin werd toebedeeld, hij moge doen wat hij wil, iedere poging om zich er van meester1 te maken is ijdel. Er is geen noodzakelijk verband tusseben geestigheid en wetenschappelijke ontwikkeling. Wij kennen onderscheidene mannen van uit gebreide kennis, die in het gezellig verkeer zoo droog zijn als brandhoutdie zeer 'Zelden, en dan nog bij ongeluk I iets aardigs zeg gen. Daarentegen ontmoeten wij vaak lieden met een eenvoudig gezond verstand, zonder meer, wier pittige manier van redeneeren ons aantrekt, wier talent in het uitpakken van lachwekkende gezegden onze bewondering verdient. Dat st&t evenwel vast, dat een dom mensch onmogelijk geestig kan zijn; zegt zoo een iets, dat wij grappig vinden dan geschiedt dat zijns ondanks op dezelfde manier als een koe, indien alle omstandigheden medewerkten, wel eens een haas zou kunnen vangen. Hij alleen is geestig, die snel en zonder moeite twee of meer met bij elkander beboerende denkbeelden tot een be hagelijk en gepast geheel weet te vereenigen. Voor de meesten onzer is bet bedenken van een aardigheid zoo heel moeielijk niet; maar dat te doen op het juiste oogenblik, als we haar noodig hebben, daar zit de knoop. Hoe vaak gebeurt het ons niet, als iemand zich in een gezelschap te onzen koste vroolijk maakt, dat het snedig antwoord, waarmede wij hem met woeker betaald konden hebben, - ons eerst invalt als we weer thuis zijn geko men, terwijl we op het gewenschte oogenblik schier weerloos tegenover den spotvogel ston den. Daar is niets aan te doen, dan te hopen dat wij een andermaal gelukkiger zullen zijn. Bezit iemand echter «geest,’' dan zal het nog van zijn karakter en zijn geaardheid afhangen, op welke wijze hij die gave zal aanwenden. De een is tot de ontdekking gekomen, dat hij iets zeer grappigs kan zeggen, en dat zijn vrienden wel geneigd zijn, hem de schatting hun ner hilariteit te brengen. Dat heeft zijn ijdelheid gestreeld en zijn begeerte naar nieuwe lauweren opgewekt. Nu begint hij zijn gansebe streven daarheen te richten, dat hij altijd met een gees tigheid voor den dag kan komenbij treedt op als comiek, en bij iedere gelegenheid, te pas of te onpas, tracht hij een ui te slaan. Dat het gehalte zijner grappen niet altijd onberispelijk is, spreekt van zelf; want wie zijn talent geweld aandoet, vervalt noodzakelijk tot onnatuur. Op 't laatst wordt de man werkelijk onuitstaanbaarzijn pogingenom door woorden, gebaren en ma nieren den lachlust te ontboeienveroorzaken eindelijk een gevoel van walgingdat toeneemt naarmate het allooi van zijn aardigheden min der wordt. De man, die geen greintje geestig heid bezitis niet altijd amusantmaar zijn bijzijn is nog verre te verkiezen boven dat van den onvermoeiden uieboer. Een tweede houdt van schertsmaar is niet altijd even kiesch in de onderwerpen die hij behandelt. En dan wordt zeer dikwijls de grens overschreden, die een aardigheid van een grof heid scheidt. Wij allen, hoe gezellig van aard we ook zijnen met hoeveel recht ook van ons de de paleizen en kiosken i be- ZLJll spcciguou, zou uuK de geschut. De Turken zagen deze spilzucht met leedwezen aan, maar zij waagden het met iets in het midden te bren gen. Toen 1 steeg de want in Hij was een der meest gevreesde en des- potieke vorsten en niemand dorst zich tegen zijn wil en wensch verzetten, zelfs zijn minis ters moesten hem blindelings gehoorzamen. Onder zijn bewind nam de schuld verschrikke lijk toe en toen hij niet meer leenen kon, ver klaarde hij Turkije op de schaamteloosste wijze insolvent. De ontvangsten werden verspild om den sultan in weklde te doen leven. Ieder kent de pracht waan waren ingericht; zijne moskeeën waren schoone monumenten; de kostbaarste pantserschepen schouwde hij ans zijn speelgoed, zoo ook kolossale stukken zucht: «Vroeger lag onze kracht in ons isole ment, maar waarin ligt zij thans?” Die prent heeft mij pijnlijk getroffen wellicht ook een groot aantal mijner geestver wanten. Ieder weet, hoe weinig overeenkomst er be staat tusschen de beginselen der antirevolutio nairen ai de onze. Maar dat neemt niet weg dat wij achting gevoelen voor de kloeke man nen die haar in den laatsten tijd ontvielen en het komt volstrekt niet bij ons op, eenige blijdschap te gevoelen over de zware slagen, die haar hebben getroffen. We zijn, zoo ge wiltliberalen tegenstanders van Dr. Kuypers partijgangers, maar vóór dat alles zijn wij menschen, en stemt de treurtoon in het vijandehjk kamp ook ons tot ernst. Dus, Uiltje, als ge ons een pleizier wilt doen dan niet meer uit die n toonaard ge zongen. Wij hebben gezien hoe de scherts niet moet wezen en nu hebben we niet veel woorden meer noodig om aan te toonen wat zij wel kan en moet zijn. De heer Ten Kate zei eens, datgelijk de godsdienst het brood, de poëzie J~* levens is. Wij kunnen u::-~ is de specerij des levens. Geen huichelarijgeen verraad geen arg waan of achterdocht kan er huizen in het hart van den man uit wiens oog schalksche luim u tegenstraaltuit wiens mond gulle scherts u tegenklirikt. Dat ook onze scherts het zegel zij van onze oprechtheid. En, moeten we soms, in navolging van het ri de n do dicere ver urn (lachende de waar heid zeggen) der Oudeneen geestig woord bezigen om er een ernstige gedachte mede te omkleeden laat ons dan toch vooral zorgen niet te kwetsen. Er zijn omstandigheden waarin een vuistslageen degenhouw zelfsminder pijnt dan een naaldepnk. We moeten onze aangeboren zucht naar en onze natuurlijke aandrift tot geestigheid gebrui ken om elkander het leven aangenaam te maken. Doen we dat nietbezigen wij ons talent in een omgekeerden zin, om de personen met wie we in aanraking komen op zweepslagen te trakteeren dan dunkt mij ware het beter dat we zoo. bot waren als een oude slof. He. -—Op eenstemmigen wensch van de bevolking is de sultan van Turkije onttroond. De vermoedelijke troonsopvolger Murad Effendi werd daarop tot sultan uitgeroepen. Dit bericht, 1.1. Dinsdag algemeen verspreidheeft een gun- stigen indruk op de beurs te weeg gebracht waardoor vele effecten een niet onbelangrijke rijzing ondervonden. De onttroqndè sultan is nu in zijn eigen paleis opgesloten. In 1830 géborenvolgde hij in 1861 zijn broeder als Sultan opterwijl thans de zoon van laatstge noemde aan het bewind is gekomen. Deze Mehemmed Murad Effendi werd den 21sten September 1840 geboren en heeft thans drie punten aangenomen namelijk: eene permanente vergadering van notabelenafschaffing van het Serail en vermindering van de civiele lijst des Sultans tot op 5 millioen piasters. Des Sultan’s onttrooning duj meldt de Politische (Jorrespondenz is niet het gevolg geweest van een volksopstand, maar is recht streeks uitgegaan van het Ministerie. Toen de Sultan weigerde ten behoeve der uitgeputte oorlogskas uit eigen middelen geld schieten, werd hem, ten - Ministersdoor den priester) aangezegd, dat het volk met zijne Kegeenng met tevreden was en b" J~u~'"“ van den troon werd vervallen verklaard. gezegd kan worden dat wij scherts kunnen ver dragen we hebben toch het een of ander gevoelig plekje dat bij elke aanraking pijn doetal is het ook een vriendenhand die het aanroert. Is onze vriend een man van opvoe ding en van doorzicht, dan zal hij gewoonlijk die kwetsbare plaats ontdekken en ont/ien maar in het tegengesteld geval zal zijn scherts, zonder dat zulks in zijn bedoeling lagons wel eens minder aangenaam zijn. Nu zijn er lui, die zoo kruidje-roer-me-nietachtig zijn, dat men hen nergens kan aanraken zonder dat zij pijn gevoelenmet die soort is natuurlijk wei nig uit te voeren. Maar in het algemeen moe ten wij ons best doen bij ons schertsen iemands op zich zelf onschuldige hebbelijkheden te ont zien niet -spotten met den grooten neus of met de mislukte vrijerij van onzen broederals wij weten, dat hij juist op die punten wat teerge voelig is. Met opzet treden we niet op iemands eksteroogen laat ons zooveel mogelijk zorgen het niet uit onvoorzichtigheid te doen. Aan den anderen kant moeten wij ons harden tegen de gulle scherts van anderenhoe minder wij ons beleedigd gevoelen daar waar volstrekt geen inzicht was ons iets onaangenaams te zeg gen des te meer voldoen wij aan de eischen van den gezelligen omgang. De scherts kan het leven veraai maar zij kan ook kwetsen als een Dat is liet geval, als zij uit een moed haar oorsprong neemt, wanneer men haar bezigt met het bepaalde doel om een tegen stander te grieven, om hem in een bespottelijk, soms zelfs in een verachtelijk daglicht te stellen. Deze scherts, die dan sarkasme beet, brengt diepe wonden toe, en zij, die er het slachtoffer van zijn geweest, vergeten noch vergeven haar* gemakkelijk. Nu heb ik wel eens hooren be weren, dat het woord sarkasme altijd een ongunstige beteekenis heeft, omdat uit fle zaak zelve nooit iets goeds kan voortvloeien, maar dat kan ik niet toegeven. Er bestaan maatschappelijke zonden en krankheden, die zoo zijn ingeworteld, dat er niet tegen te redenee ren is; dan kan een sarkastisch woord soms wonderen verrichten. Zoo had het koninkrijk Napels eeuwen gezucht onder de tirannie der Bourbonsde spottende, bijtende, honende toe spraken van Gavazzi, den veldprediker van Garri- baldi, brachten het volk in beroering en brach ten, nog meer dan de wapenen, er toe bij, om den troon van den //bommenkoning” omver te werpen. Sarkasme is geen botte, lompe spot, maar gaat gepaard met een zekere fijnheid, die er geheel op is aangelegd om te kwetsen. Onbeduidende, domme, weinig ontwikkelde men schen kunnen niet sarkastisch zijnmannen van geest en talent gebruiken het sarkasme soms als een vreest lijk, wapen om de dwaasheden, dwalingen en ondeugden van hun tijdgenooten te hekelen. In de samenleving behoort het zorg vuldig te worden vermedenhet verstoort de genoegens des gezelligen levens, bet vergalt de vreugde door bedekte en hatelijke toespelingen, en slaat wonden, die misschien nooit te gene zen zijn. Zelfs waar publieke zaken behandeld worden, moet de lust tot spotten zekere grenzen nim mer overschrijden. Op maatschappelijk en staat kundig gebied komen toestanden voor, waar de scherts behoort te zwijgen, en alleen een ernstig woord mag gehóórd worden. Dat wordt wel eens uit het oog verloren, ook door hen die zich be paald tot taak gesteld hebben, de gebeurtenis sen van den odag van den vroolijken kant te bekijken. Een voorbeeld. Wie onzer houdt niet veel vaü Uilenspiegel, en wie vermaakt zich niet met de geestigheden, die hij elke week ten beste geeft? Wat mij aangaat, welke couranten de postbode ook móge brengen, als vriend Tijl er bij is pak ik hem bet eerst. Maar onlangs, in bet nummer van 28 Mei, was hij geheel buiten den koers geraakt, toen hij ons een plaat gaf met de volgende voorstelling: Op een zieken stoel, het hoofd met een doek omwouden, zit Dr. Kuyper. Door het raam staart bij op een kerkhof, waarop drie grafteekens de namen dragen van Groen, Mackay en Van Loon. Een manneke, in 't bekende kostuum van de predi kanten uit de dagen van de Dordscbe synode,

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 1