•w 1876. ZOOAG 11 JUNL F. 365. WEEKBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. I 1 «7, 262 Over kiesrecht. BUITENLAND. BINNENLAND. p°i <04*/. al de leden 6 7 «dl- Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80 7 7 3 6 7 6 3 799 97 66 5 5 5 6 f7,40 A ordbrabaut* 5 5 6 7 5 6 6 6 6 5 3 f 5 5 5 5 5 SCHOON «HE COURANT. «jring maar 3 4 8 8 3 3 3 5 5 5 5 5 4 3 5 5 5 S. W. N. VAN TSTOQTKN, Uitgevers. e qual. f 55. 30 i 10,80, rkeesche ea en mindere 92*/, 100 "VI, 787/, 55*/, 260 532 124 10*/. «7. rermusMhc 5,90, dito i 5,70. 10 i 5,50. iteit. 100*/, 9i7* 233 98‘/, 98*/, 98*/, 92 82*/, 277, 997, 35*/. 11’/. 92"/. o II1/, a 11«7. leele gewas, boter: late r half kilo; a 30 et., lammeren •x half kilo; aardappelen 5,00, Rood» en f 10,00, r 100 stuks, n handel. 'en handel; naar wicht ilo; magere re kalveren van zijn artikel zegt t was zeer ;emeeu; al- lige handel. 75 tot 200. L$0 tot 145. en f 65 tot 15 tot 24. smarkt was, ruim bezet, ige varkens. tot 62 ot, kilo. Over^ 4 het stuk, ersche gras- s. per half iden-EiereU ige Zceuw- 11,00, goede Vlaamsche en bljuffo Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Wij zijn niet gewoon de beperkte ruimte van ons blad te bezigen voori pennestrijd. In den regel laten wij dat gedeelte van de taak eens dagbladschrijvers over aan de groote organen van de publieke meeningen bepalen wij ons et toein beknopten vorm onze gedachten over de vragen van den dag te uiten. Niet altijd echter kunnen we bet vermijden, ook de gevoelens van anderen eens ter sprake te brengen.’Inzonderheid, Wanneer van de zijde van partijgenooten dingen worden gehoord, die in strijd zijn met onze overtuigingon stellin gen verdedigd, waarmede wij ons niet kunnen vereenigen, achten ook wij ons verplicht, onze opinie daar tegenover te plaatsen. In het Bijvoegsel van *Het Vaderland” van 5 Juni 1.1. komt een zeer merkwaardig inge zonden stuk voor, getiteld: h Grond wetsherzie ning.” De Redactie vestigt bijzonder de aan dacht op dat artikel; zij zegt er van;.vHoe- zeer ook geplaagd door gebrek aan plaatsruimte, hebben wij gemeend deze belangrijke bijdrage van een hooggeacht staatsman te moeten laten voorgaan. Niet in alle opzichten zijn wij het met de beschouwingen van den schrijver eens, maar door vriend noch tegenstander zal worden ontkend, dat deze staatsrechterlijke studie over eventueele grondwetswijziging lezing en herlezing ten volle verdient.” De ongenoemde //staatsman” heeft tol uitgangs punt van zijn betoog genomen de bekende uit spraak van een gedeelte der commissie uit de Tweede Kamer, benoemd tot onderzoek van de geschiedenis der Elster kiezersfabricatiedat on regelmatighedenals in de gemeente Eist zich hebben voorgedaanniet te voorkomen zijn zon der verandering van de Grondwet. Hij toont de moeielijkheid van wijziging onzer constitutie aanen betreurt diemet het oog op de vele en groote gebreken die de Grondwet ontsieren. Waarin die gebreken bestaan, en hoe zij kun nen worden weggenomenwordt in bijzonder heden besproken. Schrijver legt meer speciaal den nadruk op deze drie onderwerpenhet kiesrecht, de defensie en de rechterlijke orga nisatie. Men veroorlove ons een enkel woord in het midden te brengen naar aanleiding van de wijzewaarop dat eerste punt wordt besproken. Schr. keurt het af, gelijk trouwens bijna algemeen wordt gedaan, dat bij de regeling van het kiesstelsel de Grondwet in te veel bijzon derheden is getreden. Zeer terecht. Hadde de □geven van détails aan we zouden een stelsel van gegoedheid,” - dat is een vraag waarop we zoo aanstonds zullen terug komen. Laat ons eerst vernemen, wat onze schrijver verder over de verkiezing van leden der Tweede Kamer te zeggen heeft. Hij wenscht de periodieke aftreding te laten vervallen, en acht een ver nieuwing'van het mandaat van al de leden om de vier jaren wenschelijk; voorts verdeeling van het geheele land in (enkele) kiesdistricten, zoodat op de 45 of 50 duizend inwoners twee leden der Tweede Kamer worden gekozen. Eindelijk nog, dat verandering in de om schrijving der kiesdistricten niet anders zal plaats vinden dan op een tijdstip, met de ver nieuwing der beide Kamers samentreffende dus om de acht jaren. (Ten aanzien van de Eerste Kamer wenscht hij ook: rechtstreeksche vei^zing, het getal leden gelijk aan de helft van dat van de Twpede-Kamer-leden, düs op elk kiesdistrict één, en aftreding van al de leden na acht jaar.) Tegen dat alles is weinig te zeggenwerden schrijvers denkbeelden in toepassing gebracht, dan zou misschien het vlottende,, het onze kere in onze binnenlandsche politiek eenigszins verminderen. Een rationeele hervorming zien wij er evenwel niet indeze kan, naar onze innige overtuiging, alleen het gevolg zijn van volkomen loslating van het denkbeeld van den census. In het slot-gedeelte Schr. nog dit: vEen verandering in het verkiezingsstelsel zal ongetwijfeld reeds nu beschouwd worden als een stap naar het algemeen stemrecht; een beginsel, dat zeer zeker door geen enkel ver standig man hiet te lande voorgestaan wordt.” Die laatste woorden verrasten ons ten hoogste. Ziet, zoo dachten we, daar hebt ge nu een ^Staatsman,” die helder ruïneertbedaard zijn meening uiteenzet. Maar in den loop van zijn betoog ontsnapt hem bij ongeluk.een woord, dat hem op eens zijn kalmte doet verliezen hij kan de uitdrukking algemeen stem recht niet bezigen, zonder onmiddellijk pro test, en aanstonds voegt hij er dan ook bij: //een beginsel, dat zeer zeker door geen enkel ver standig man hier te lande voorgestaan wordt.” Elk van ons zou gewis een mal figuur maken, als hij beweerde, aanspraak te maken op de benaming r verstandig man.” Toch gaat het, dunkt ons, te,3sver, dien titel reeds bij voorbaat te weigeren aan elk die het in het hoofd mocht krijgen algemeen stemrecht te verdedigen. Want dat er pulken zijn, en dat hun getal toenemend is, ook onder behoorlijk ontwik kelden, daarvan mag de //hooggeachte Staats man” zich gerust verzekerd houden. Wij voor ons; wij achten den tijd nog niet gekomen, om de banier van het algemeen stemrecht omhoog te stekenelke eisch naar hervormingen, die op een ongelegen -tijdstip wordt uitgesproken, maakt den toestand nog ingewikkelder dan hij reeds is. Maar, wij willen eerlijk zijn, en erkennen, dat er veel is, dat vóór het gewraakte stelsel pleit, en dat op de argumenten die er tegen worden ingebracht, niet weinig is af te dingen. Kiesrecht is een recht, geen gunst, en het mag alleen worden verkort in het algemeen belang, en om afdoende redenen. Die redenen, kunnen en mogen geen andere zijndan vol komen gemis van verstandelijke ontwikkeling; en elk Nederlanderdie meerderjarig isin het volle genot van zijn burgerlijke en burger schapsrechten verkeertzelf in zijn onderhoud voorziet, onafhankelijk van de publieke liefda digheid,en die lezen en, schrijven kan mag tot kiezen bevoegd worden geacht. Wordt hem dat recht onthoudendan kan niemand hem kwalijk nemen dat hij zich verongelijkt rekent, onverschillig of de Grondwet of iets anders hem van zijn natuurlijk recht berooft. Bij de vaststelling van het ceusus-cijfer is de wetgever uitgegaan van de leerdat zekere mate van gegoedheid tevens waarborg is voor //zekere mate van kennis”we weten allen zeer goed dat dit eenvoudig een fictie is. Maar wanneer wij aldus redeneerendan zal men kunnen zeggenDat is dan toch geen algemeen stemrechtwant ge wilt personen die lezen noch schrijven kunnen toch wel degelijk rJ- 9 Juni. 24 62*/, 3 74*/„ S’/‘« 96 12’A. <’7.* voerd: 851 27 nuch- 1, 190 Var- lal. 78 ct., fl,00, 2de ilo. oor Londen uitsluiten. Ongetwijfeld. Doch tevens moet er dan worden gezorgddat die uitsluiting zoo kort mogelijk dure: door invoering van leer- dufeng moet de aanstaande Nederlandsche staatsburger genoodzaakt worden, zich tot uit oefening fan zijn kiesrecht in staat te stellen. Welnu: Zonder aanmerkelijke uitbreiding van het kiesrechtreeds op dit oogenblikkomen we niet tot leerdwaug, zal geen verbetering gebracht worden in den toestand van ons volks onderwijs. Men zal blijven sukkelen en haspe len; pogingen van weldenkende volksvertegen woordigers, om het verstandelijk peil onzer land- genooten hooger op te voeren, zullen bij voortduring worden gesmoord in den poel van Tweede-Kampr-sectiën-haarkloverijende ach ting van ous volk voor zijn constitutioneele instellingen zal bij toeneming dalentotdat alle belangstelling in publieke aangelegenheden is verdwenen, en wij ons-dood kalm zouden laten annexeeren als iemand zulks de moeite nog waard rekendé. Elke uitbreiding van het kiesrechtlazen wij onlangskomt in de eerste oogenbhkken de reactie ten goede. De ondervinding beves tigt deze uitspraak ten volle. Maar, dat is maar voor korten tijdals eenmaal de crisis doorworsteld is, dan gaat men des te zekerder vooruit. Het is slechts achterwaarts gaan voor een aanloop: reculer pour mieux sauter. We hebben het alweer in Frankrijk gezien. Ook daar kwam de reactie, maar zij kon zich niet staande houden en op de grond slagen van het onbeperkt algemeen stemrecht zijn de nieuwe staatsinstellingen met orde wijsheid en overleg opgebouwd. Men vreest voor onzuiverheid der verkiezingen, en het uit- 1 oefenen van pressieindien het stemrecht alge meen wordt- gemaakteilieve geschiedt dat dan nu niet P Vraag eens hoeveel geloovigen door den geestelijke, hoeveel pachters door hun land eigenaar in een’ bepaalde richting worden ge stuurd Ons volk is hiet dommerniet slaafscher dan de Franscfcende Duitschers. Elke partijdie uitbreidingen ten slotte alge- meen-verklanugvan het kiesrecht tegenhoudt, getuigt tegen zichzelve. Van bevoegde zijde heeft schrijver dezes verno men, dat liet ontwerp van den heer Moens in de afdeelingeu der Tweede Kamer zeer ongunstig is ontvaugen. ’t Was wel te vreezende kleingeestige politiek, der partijen biedt geen ruimte aan voor zulke weinig beduidende dingen als verbetering van het lager onderwijs. De school moet nog maar eenige malen dienst doen bij de stembus. x H-fr» OVERZICHT. Te oordeelen naar den toon, dien enkele groote buitenlandsche nieuwsbladen doeu hooren, zou men allicht geneigd zijn tot het besluit te komen dat we óns aan den vooravond van groote gebeurtenissen be vonden, dat de Oostersche quaestie hare oplossing nabij was. Men heeft echter in de laatste jaren reeds zoo dikwijls van krijgsgevechten gehoord, terwijl ten slotte de vrede van Europa bewaard bleef, dat het ons niet verwonderen zóu of ook ditmaal zal de berg een muis baren. Het is evenwel niet te ont kennen, dat ook zonder oorlog Turkije, dat jaren lang de schrik der Christenheid geweest is. dat zijne legei'ii tot onder d,e poorten van VV eenen gezien heeft, zijnen ondei*gang eene schrede nader zal komen. K De val van den sultan Abdul Aziz, volgens sommigen deed hij vrijwillig afstand van den troon en de troonsbeklimming van zijn neef Murad V zullen wel niet voldoende zijn om het Turksche rijk uit zijn djep verval tot nieuw leven sop te wekken. De nieuwe sultan is begonnen met de uitvaardiging eener proclamatie, waarin hij verklaart afstand te doen van een gedeelte van zijn civiele lijst ten be hoeve vap den Staat, verbetering van finantie-wezen en van het openbaar onderwijs in het vooruitzicht stelt en aan alle onderdapen volledige vrijheid ver zekert. Dit alles beloofde echter zijn voorganger eveneens. Diens troonsbeklimming deed, en met meer recht nog dan thans, een gouden eeuw voor Turkije verwachten; hij ook ving aan met te regeeren vol gens de nieuwere beginselen van Staatsrecht, doch eindigde met het land aan deu rand des afgronds te brengenen eenmaal zoover, de hand aan eigen leven te slaan door zich de polsaderen open te snij den, zooals de jongste berichten melden. Het is mogelijk dat den nieuwen sultan door de rivaliteit der Europeesche mogendheden tijd zal ge laten borden om zijne beginselen in praktijk te bren? gen, doch hij moet beginnen met den opstand in de Herzegowina te dempen en zal daarbij vermoedelijk nog te kampen hebben tegen een verbond van Servië, Prys der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels /0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inten ding franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. J Rumenië, Montenegro en Griekenland, die, naar het schijnt, gesteund door Rusland, den grooten dag wen- scheu te slaan. Rusland schijnt nog niet geneigd den nieuwen sultan Murad te erkennen, diedoor Engel- schen invloed ten troon verheven, zich niet zooals zijn voorganger door Rusland zal laten leiden. De Russische staatkunde heeft dus in het Oosten een kgevoelig echec geleden, en zal niet nalaten, zoo al ‘niet rechtstreeks, dan toch door de opstandelingen en Slavische stammen in hun verzet tegen Turkije te steunen, de Engelsche staatslieden te dwarsboomen. Openlijk zal Rusland wel niet tegen Turkije op treden het zou daarbij toch alleen op den steun van Duitschland kunnen hopen, daar ook op dit pant tusschen de beidb Frankfortsche vrienden. Von Bismarck en Qortschakoff, overeenstemming schijnt te heerschen. In hoeverre die overeenstemming ook gedeeld wordt door de andere mogendheden zal moeten blijken bij de conferentie, die dezer dagen te Ems gehouden wordt door de keizers van Rusland en Duitschland, die zeker geen besluit zullen nemen zonder ook de bevriende Mogendheden geraadpleegd te hebbeh. Engeland heeft, zooals reeds uit het vorenstaande blijkt, zijne politiek van non-intervatie laten varen, en doet zich in de Oostersche quaestie wel degelijk gelden. Het is begonnen met zijne deelneming aan Rusland en Duitschland te ontzeggen, heeft de oude partij in Turkije ten val gebracht eu geld en aunra- nitie ten behoeve van het Turksche leger ovevge- - bracht. Dit optreden zal er zeker het zijne toe bij brengen om het Engelsche kabinet, dat in den laat- sten tijd zich zoover impopulair maakte, in de oogea der natie te rehabiliteeren. Frankrijk heeft in de laatste dagen weinig van zich doen hooren, dat geen ongunstig versctujnael is, als men in aanmerking neemt, hoeveel het nog in eigen boezem te regelen heeft. De wet tot regeling van het hooger onderwijs is bij de kamers lugediend; zij werd natuurlijk hevig bestreden door de UItramontanen van allerlei kleur, doch het is aan geen twijfel onderhevig of het voor stel zal worden goedgekeurd. In Spanjo is men nog steeds zoekende naar den steen der wijzen: het middel om de schuldeischer» tevreden te stellen, de schatkist te voorzien en .dat zonder het volk al te veel lasten op te loggen. Eenige comité’e van vreemde fondsenhouders zijn ge hoord, doch een besluit is nog niet genomtn, daar het Engelsche comité acht dagen uitstel verzocht. De afschaffing der fu er os in de Baskische pro* vinciën is thans een feit, dat bij proclamatie alge meen bekend is gemaakt. De bevolking hield zich tot nog toe rustig, doch zal zeker nog wel eens trachten zich tegen de nieuwe orde van zaken te verzetten. Z. M. heeft op verzoek ingetrok ken de benoeming van mr. J. De Clercq van Weel, tot rechter in de arr.-rechtb. te Rotter» dam, en benoemd als zoodanig mr. W. J. Karsten, thane rechter in de arr.-rechtb. te Brielle; Z. M. heeft benoemd tot adjunct- controle.ur der directe belastingen, in- en uit gaande rechten en accijnsen: te Amsterdam, J. Hattipk, thans te Dordrecht; te Dordrecht, C. L. Blauboer, thans te Groningen. Z. tó. heeft, ter zake der expedi tie ter Noordkust van Cefam, afdeeling Wahaaij 1875, bevolen bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol te doen vei melden den offic. van gezondh. 2de kl. W. F. H. Grenp. Het Staatsblad N°. 110, behelst een besluit van den Sasten'Mei 1876, betrek kelijk hét overmaken van gelden door middel van telegrafische postwissels. Dit besluit bevat de volgende bepalingen Artikel 1. Tusschen postkantoren in plaatsen waar tevens Rijkstelegraaf kantoren zijn geves tigd zullen over en weder telegrafische post- 1 wisselseen bedrag van f 2500 niet te boven gaandekunnen worden verzonden. Art. 2. Voor telegrafische postwissels is dpor de atzendef» verschuldigda. het gewone recht van 5 ctiiwt voor elke som van f 12,50 of elk gedeelte f 12,50. b. de kosten van het télegrafia0^if bericht, overeenkomstig de bepalingen van tarief voor den Rijkstelegraaf. Art. 3. Dit be sluit treedt in werking te rekenen tan den lödeu Juni 1876. Blijkens een -11. Donderdag bij het Departement van Koloniën ontvangen tele gram van den Öouverneur-generaal van Neder- landsch-Indjë, heeft de generaal-majoor Wig- gers Van Kerchem den £7sten Mei jl. uit Atchin het volgende bericht: De vijand is rustig. De luitenant Six Dijk- stra werd bij de dekking der werkzaamheden aan den (sedert voltooiden) post Beioel-Zuid- licht gewond. In den vroegen ochtend van 24 Mei gelukte het aan eene compagnie om deu is getreden, constitutie zich bepaald bij bet aan' boofdbeginselenen de regeling der cl den gewonen wetgever overgelaten niet eindeloos blijven sukkelen met 1 dat niemand voldoet. Ten aanzien van de uitoefening van het kiesrecht verlangt Schr. slechts de volgende bepalingen: 1° Dat de leden van de Tweede Kamer der Staten-Geheraalder Provinciale Staten en der Gemeenteraden rechtstreeks door de kiezers moeten worden benoemd; 2° Dat het kiesrecht wordt uitgeoefend door alle meerderjarige Nederlandersin het vol genot hunner burgerlijke en burgerschapsrech ten die een zekeren graad van gegoedheid bezittennaar de regelendoor de kieswet te stellen. De gewone wetgever is bevoegd dien census te regelen, hetzij naar het bedrag der directe belastingenhetzij naar het bedrag van de huur der woningen. Men ziet het, de hier voorgestelde wijziging verschilt alleen in zooverre met het stelsel van de thans vigeerende grondwet, dat het bedrag van den census niet wordt bepaald. En gewis, reeds dat zou een groote vooruit gang zijn. Uitbreiding van het kiesrecht, die overwegende eisch van onzen tijd, zou dau niet langer door de grondwet zelve worden bemoeie- lijkt. Maar of er niet nog een beter stelsel ware te bedenken, dan dat hetwelk zich vast knoopt aan de woorden: veen zekeren graad

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 1