éi 2 WMUUIUITS, Burgerschool voor Meisjes E EIGEE r. ADVERTENTIËN. DANKBETUIGING NIANCEL, GOUDA. KEUKENMEID, DIENSTBODE. CERSTE-BIER S W. HOOGEN DIJK. grasgewas. DIENSTMEID, NIEUW VRAAGBOEKJE. EN ANDER GRASGEWAS TE KOOP: EEN KOEKKRAMERSTENT THEE. W. IIOOGENDIJK. FABRIEK. ,DE HOLLANDSCHEIJSSEL", DE JONCH Sc C* te OHDEWdTER9 ROTTERDAM. J. NI. VAN MINDEN aanbeveling (hot in batterij had gebraóht, tèorcrromp^n en het stuk mede te voeren. Bij die gelegen heid sneuvelde aan onze zijde een inlandsch fuselier en werd een Europeaan licht gewond. Gezondheidstoestand ongunstig. Voor de vervulling der vacature in de Provinciale Staten van Zuid-Holland, ontstaan door het aftreden van den heer Verniers van de* Loeffis door de kiesvereniging Bur gerplicht", te Rotterdam candidaat gesteld de heer Murk Leisvan Alblasserdam. Bij de herstemming, op 6Junil.l. te Berg-Ambacht gehoudenvoor een lid van den gemeenteraadin plaats van wijlen den Aeer G. Rookenwerden 64 stemmen uitge bracht. Daarvan verkreeg de heer D. Boelhou wer 88en de heer P. Verhoog 81 stemmen, zoodat de heer D. Boelhouwer is gekozen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft aangenomen de voorstellen tot reorganisatie der bevolkingsregisters. Volgens die voorstellen zullen worden aangesteld 4 afdeehngs-commissa- rissen op f<1000 h r 1200 tractement en 4 con troleurs op eene jaarwedde van f800 f 1000. - In de laatst gehouden Gemeen teraadsvergadering te Kuilenburg is, naar aan leiding van een voorstel om de kermis af te Bchatfen, besloten deze dit jaar wel te doen doorgaan. In het volgende jaar echter zal, wegens de alsdan van wege de afdeeling Kui- lenburg der Geld. Maatsch. v. Landb. te hou den Landbouwtentoonstelling en daarbij plaats te hebben volksverinakelijkhedeu, de kermis als dan met plaats hebben. De raad heeft alzoo het besluit nog met genomen tot geheele afschaffing. Naar men verneemt heeftZ.K.H. Prins Alexander der Nederlanden 11. Woens dag eenigen tijd in de gemeente Gouda ver toefd. Vergezeld van zijn adjudant Baron Sirtema van Grovestins heeft -hij de geschil derde glasramen in de Groote kerk bezichtigd en vervolgens de pijpenfabnek van den heer *P. Goedewaagen bezocht. Te Amsterdam heeft 1 Juni de uitloting plaats gehad van 20 seriën, ieder 50 nommers, in de premieleening van het Paleis voor Volksvlijt, te Amsterdam, zijnde als volgt 24, 81, 147, ö84> 1850, 2454, 2674, 2882, 2988, 8517, 4032, 4123, 4243, 4368, 4594. 5898, 6742, 6903, 7216, 7973. Aan het examen voor 2. luite nant der artillerie hebben voldaan de sergeanten J. J. M. Van Veldhuizen, H. J. Rijf kogel, J. L. Van Heukelom, P. j)V Peletier, P. W. Fabius en J. L. Swart, allen van den hoofd cursus der artillerie te Delft. De Arnh. courant ontving nog ali nagekomen gift f 25 voor de watersnoodlijders. Daar in de behoeften, zooals haar van goede zijde verzekerd werd voorzien is, zond zij dat geld aan den burgemeester van V ïanen voor het gezin van Kieboom, die als een offer zijner plichtsbetrachting gevallen is en eene vrouw 6 kinderen onverzorgd heeft achtergelaten. Zij wekt anderen op, om haar voorbeeld te volgen. Bij den Gemeenteraad van Gouda is een voorstel ingekomen van het raadslid Samsom, om ook in die Gemeente, in navol ging van vele andere plaatsen, een aanvang te maken met het maken van trottoirs. Het voorstel is gesteld in handen van Burg. en Weth. Het recht van visscherij in de Wateringen en vlieten van het land der zes polen» heeft bij publieke verpachting te Hoor naar den 3en dezer slechts f 29,26 opgebracht, terwijl het onderhoud dier wateringen en vlie ten voor f 60,50 is aanbesteed. Te Alfen is door den burge meester tegen den veehouder J. B. eene straf vervolging ingesteld ter zake van het met tijdig aangeven van een Jongziek rund. By de op den 8 Juni 1876 gehou den aanbesteding van de vergrooting van het schoolgebouw te Moordrecht is aanuemer ge worden de heer (J. Van der Kuij, aldaar, voor f 15060. 1 Te Oudewater is door de Rede rijkerskamer u Borger" eene belangrijke circu laire onder de ingezetenen verspreid, waaraan wij het volgende ontleenen: •Vóór ruim vier jaren vierde Nederland het her inneringsfeest der verovering van de stad ilrielle door de Watergeuzen, üp den lsten April 1672 werd die stad de eerstelinge der vrijheid," de Uranjevaau op bare torens geplant. Het voorbeeld, door Hnelle ge geven, vond weêrklank in Holland en Zeeland; op den óden dierzeltde maand verjoegen Vlissingen's bur gers deu tipaujaard uit hunue veste, eu bezetteden ook Yeere; weidra kozen Rnkbuizen, Medemblik er Hoorn de zijde des Prinsen, op den lilden Juni daar aanvolgende bezette Jonkheer AcTriaau Van Swieten, in naam van den Prins van Oranje, Ou de water, en Veroverde drie dagen later met behulp vun eenige bur gers dezer stad, Gouda; - andere steden volgden, en weldra had bijna geheel Holland zich voor Oranje en de vrijheid verklaard. He stad onzer inwoning möoht zich ruim drie jaren in het ongesloord bezit dier vrijheid .verheugen; wel werd in Juni 1674, door de bpaanscbe legerbenden onder bossü, een aanslag op de stad beproefd; docü, dank sy der waakzaamheid en den moed der bur gers, verydeld. Op deu lilden Juli des jaars 1675 vers&heen ech ter de heer van Hiërges met een talrijk leger voor onze poorten; na een heldhaftige verdediging door bur gers en bezetting, moest de stad zwionten; op' den 7den Augustus drongen de Spaanse lie benden naar binnen, en werden burgers, aoldaten, geestelijken, vrou wen, kinderen, alles zonder onderscheid van kunne, ouderdom of godsdienstige gezindte, op de wreedste Vyzc mishandeld en vermoord, I sedwt voorbijgegaan; mochten ook Alkmaar en Leiden in de laatste jaren het herinneringsfeest aan hare vic torie en haar ontzet vieren en met vreugde entrots op die roemvolle dagen terugzieu, voor ons was de 7de Augustus 1876 een dag van weemoed, van rouwe, niet vau feestvreugde. Gaarne had de .Rederijkerskamer «Borger" destijds e zoo droevige gebeurtenis door eene buitenge wone uitvoering of iets dergelijks, herdacht, doch iedere openbare herinnering daaraan zoude naar hare mee ningen weinig gestrookt hebben met den ernst en den weemoed die bij de herdenking aan een zoo treurig feit zouden moeten voorzitten, eu oordeelde zij het daarom meer gepast den 7den Augustus 1876, even als vorige jareu, eenvoudig als gedenkdag te doeu voorbijgaan. Toen gevoelde zij dat ook voor Oudewater, dat zoo ruimschoots het hare toebracht aan de roemrijke ge beurtenissen vau den grooten worstelstrijd, door onze vaderen tachtig jaren tegen het machtige Spanje ge voerd, aanleiding bestond om hare manmoedige en vrijheidslievende ingezetenen van vóór drie eeuwen dankbaar en feestelijk te gedenken, hare ingezetenen, die in de geschiedenis dier, voor iederen rechtgeaar- den Vaderlander, onvergetelijke dagen, zoo dikwerf, met lof vermeld worden, hare ingezetenen die, voor de verdediging hunner rechten en vrijheid, goed en bloed veil hadden. Minder gelukkig dan de zustersteden Alkmaar en Leiden, wier worsteling met gunstig gevolg werd bekroond, kon üudewater, zooais boven gezegd, in het vorige jaar die hulde aan hare voorvaderen niet op eene feestelijke wijze brengen, doch de Rederijkers kamer «Borger vermeent thans een beroep te moeten doeu op den vrijheidszin barer stadgenooten, om haar in staat te stellen de herovering van Oudewajer m 1576, de zedelijke en stoffelijke wedergeboorte otzer veste, op eene waardige wijze te herdenken niet al leen, doch ook een offer van dankbaarheid, van ach ting te brengen aan den heldenmoed, de vrijheids liefde, de geestkracht onzer vaderén. Daartoe, ingezetenen van Oudewater, is thans het oogenblik gekomen; in liet laatst van October 1576 toch werd onze stad, door het beleid van den held- haftigen Jonkheer Adriaau Van Swieten, een der u eest beproelde en vertrouwdste vrienden van onzen onver- getelyken Prins Willem 1, eu destijds gouverneur der stad Gouda, ondersteund door eenige wakkere bur gers dier stad en van üudewater, benevens een klein getal krijgslieden, weder aan de zijde van Oranje gebracht. De herdenking aan die gebeurtenis, welke aan Oudewater een nieuw leven scbonk, welke haar weder eene waardige plaats onder Hollands steden deed innemen, kan, mag niet stilzwijgend worden voorbij gegaan; neen, Oudewater's burgerij levere het bewijs aat ook zij den moed, de geestkracht, de vele op offeringen oer voorvaderen op den rechten prijs weet te stellen, dat ook haar nog de geest der vrijheid welke Oudewater s vroegere bewoners bezielde, is bijge bleven met alleen, doch dal ook zij hooge waarde hecht aan de groote voorrechten die het gevolg waren vau Holland's, van Nederland's bevrijding der Spaan- sche overheerschiug! Burgers van Oudewater, tot eene waardige herden king dier dagen doen we een"beroep op-U; dat be roep weten we, zal niet te vergeefs zijn; door die herdenking toch brengen we niet alleen eeue alles zins verschuldigde hulde aan onze voorvaderep, doch leveren we tevens het bewijs dat ook wij met ver vreemd ziju van den verheven geest die ben bezielde, en die hen tot de volvoering dier grootsche daden, waarvan de vervlogene eeuwen getuigen waren, in staat steldedaardoor bekomen we een nieuwen prik kel, een nieuwen spoorslag, om hen te volgen op hunne roemvolle baau, om vast te bouden aan de door hen verworven voorrechten, om to strijden den grooten, don heiligen strijd voer het vrije woord, voor het vrije geweten, dat kostbaar erfgoed, ons door die vaderen nagelaten. De Rederijkerskamer «Borger" stelt zich voor om, bij genoegzame ondersteuning, de hiervoren gemelde gebeurtems op eene feestelijke wijze te herdenken, eu zulks volgens een nader te bepalen programma, hetzij door het doen plaats hebben van een historisch-alle- gorischen optocht, het geven eener, op de geschiede nis dier onvergetelijke tijden betrekking hebbende, tooneelmatige voorstelling, of anderszins Alvorens echter iets te kunnen vaststellen is het haar noodig te weten over welken geldelijken steun zij kan be schikken en zal zij derhalve bijdragen inwachten. W ij bevelen deze zaak in de aandacht onzer lezers ten volle aan. De beet wortel - s uikerla b riek te Sas van Gentdie voor vier jaar bij de oprich ting f 500.000 heeft gekostheeft bij den ver koop welke dezer dagen plaats had slechts f22.000 opgebracht. Up de werf van de Wed. C. Boele Zonen, te Slikkerveer, is 1.1. Woensdag de kiel gelegd van de schroefsleepboot «/Truida Willie", voor rekening van de heeren Thomas sen Coers te Nijmegen, waarvoor de machine zal worden vervaardigd ia de fabriek van de heeren W. De Bruin Co., te Dordrecht. Het feest der vrijmetselaarsloges in ons land en de koloniën, naar aanleiding van het 60jarig nationaal grootmeesterschap van Prins Frederik, is bepaald op den 27. der volgende maand. Gedurende de beide Pinksterda gen is het Stedelijk Museum te Gouda door 136 personen bezocht. Door den Minister van Binnen- landsche Zaken zijn de artt. 1, 3, 4, 5, 6 eu 7 vau het Kon. besl. van 3 October 1873, betref fende de veeziektenvan toepassing verklaard m de gemeente Benschop, in het noordelijk boven eind, op het huis, de schuur, het erf en de landenin gebruik bij G. BaarsG. Van deó iioudijk en C. De Jong, en kad. bekend sectie AN°. 296, 296, 804 tot eu met 322. De studentenfeesten te Utrecht hebben van 26 dezer tot 1 Juli plaats. De Rotterdamsche Diergaarde is op de Pinksterdagen door 3960 vreemde- lingên bezocht. heer J. Oostrom op eene jaarwedde van f 600. Mevrouw Kooiman Schepp heeft voor de benoeming als Regentes van net Geref. Weeshuis bedankt. WATERSCHAPS- EN POLDER-BERICHTEN. Tot voorzitter van het water schap de Wierse is herbenoemd de heer P. J. M. V. d. Muelente Vreeswijk. In de laatstgehouden vergade ring van den polder Stem zijn tot bestuurs leden gekozen de heeren .A. Van Baren en E. Mulder. Laatstgenoemde heeft de benoe ming niet aangenomen, zoodat eene nieuwe ver kiezing moet plaats hebben. Aangezien de heer J. Van Spen- gen heeft bedankt van zijne benoeming tot poldermeester van deu polder Reeuwijk zal andermaal eene verkiezing tot vervulling der vacature moeten plaats hebben. LANDBOU W-BERICHTEN. Bij gelegenheid van de op 2, 3 en 4 Aug. a. s. te houden^Sejitoonstelling der Geldersche Maatschappij van Landbouw te Tiel, zal eene groote verloting van paarden /^rijtui gen, vee, landbouwwerktuigen enz. plaats hebben. Het maximum der uit te geven loten is 7000 en de prijs van ieder lot f 1. Worden alle loten geplaatstdan zullen de dertien eerste prijzen vooral zeer belangrijk zijn. In de afgeloopen week hebben zich twee gevallen van longziekte voorgedaan in de gemeente Benschop. In de week van 21 tot 27 dezer kwamen in Zuid-Holland benoorden Maas en Lek gevallen van longziekte onder het rund vee voor bij 16 veehouders, verdeeld over 18 gemeenten, waaronder zich 4 nieuwe beslagen bevinden. Gedurende de maand Mei ziju in die week onteigend en afgemaaktwegens long ziekte drie melkkoeien en twee melkkalveren, alle in het verdachte beslag te Nieuw-Lekker- land, en wegens kwaden droes een paard te Leerbroek, en een te Goudriaan. Bij dë laatste verhuring der hooilanden van den polder Molenaarsgraaf, heb ben deze de aanzienlijke som van f1902 op gebracht, tegen de som van f 1592 in 1875. Sedert een paar dagen komen de eerste aardbeziën te Breda aan de markt. De geringe voorraad wordt op schoteltjes aange boden en tot hoogen prijs per stuk verkociit. Liefhebbers van ooftteelt wor den opmerkzaam gemaakt, dat het thans nog tijd is om de nesten van de nngrups op de vruchtboomen te vernietigen. In den morgen- tijd vooral zitten de niet half volwassen en pas uit het ei gekomen diereu nog in kleine nesten dicht opeengepakt, zoodat de vernietiging uiterst gemakkelijk valt, terwijl die, als ze over den boom verspreid zijuonmogelijk wordt. Woensdag 11. had inde gemeente Broekin tegenwoordigheid van vele landbou wers, op de üofstede van deu landman '1'. Kool, «ene proef plaats met Buckeije's grasmaaiwerk tuig, die bijzonder goed slaagde, en den reeds gevestigden roem uitnemend handhaafde. Door de langdurende droogte hebben enkele bouwlieden te SclieJluinen, ander maal beetwoi tels moeten zaaien daar het eerste zaad is verdroogd dewijl de grond geen vocht had om het zaad te doen schieten. Te Goudriaan is een paard van Corn. De Hoop, lijdende aan den kwaden droes, op bevel van den Kijk3veearts onteigend en algemaakt. De aardappelen zijn in de om streken van Gonncüem zeer hoog in prijs en wie nog eenige over heelt kan nu goede zaken doen. Dezelfde soorten toch, die in den gepas- seerden herfst 60 55 stuivers golden, worden nu graag voor f 6 k f 6,50 per hektoliter ge leverd. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 10 Juni. De Raad heeft besloten tot den verkoop van 145,75 M8 gemeentegrond en water, buiten de gewezeu Lopikerpoortvoor f140, aan den heer W. J. Stekelenburgten einde daarop eene woning te bouwen. - Tot hulponderwijzer aan de KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Beroepen te Prinseland en Din- teloord, Ds. A. F. Simon» te Uud-Aiblas. Beroepen te Krimpen a/d Usel, de heer A. W. Van Wijk, candidaat. Bedanktvoor 'süraveuhagedoor Ds. J. P. Nonhebei te Middelburg. Ds. G. C. Prillevitz te Nieuw- poort is vooruemens op Zondag 11 Juni e.k., des voormiddags te 91/, uren, aldaar zijne af scheidsrede te houden. De heer J'. Hooykaas Herderschee, predikant bij de N. H. gemeente te Nijmegen, is, op aanklacht van twee ouderlingen, door het klassikaal bestuur van Nijmegen, wegens ver nieuwde en voorbedachte overtreding van art. 89 (godsdienstonderwijs) gedurende zes weken in zijn predikambt geschorst. De algemeene vergadering van Ouderwijzers uit het 9e schooldistrict der prov. Zuid-Holland zal dit jaar deu 29 Juli a. s. te Gorinchem, in den Doelen, gehouden wor den. De onderwerpen ter bespreking zijn lo. Onderwijzers-gezelschappen en 2o. De meerdere voortreffelijk he W van bet taal- boven het rekenonderwijs of omgekeerd. Het eerste in te leiden door den heer G. J. Van Hemert, te Gorinchem, het tweede door den heer P. Bozaart te Asperen. In de gemeenteschool te Bos koop werd 7 dezer, op verzoek der plaatselijke vereemging voor volksontwikkeling, eene open bare les gehoudenterwijl den volgenden dag van wege die vereenigiug eeue pnjsuitdeeling r._jts had aan die leerlingen, welke het ge trouwst de school bezocht hebben. De hoofdonderwijzer te Arkel, J. v. d. Hoeve, staat op dó voordracht voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de openbare school voor gew. en uitgebr. lager onderwijs te Katwijk binnen. Tot hulponderwijzer aan deopen- 'bare lagere school te Moordrecht iB benoemd de heer P. Van Trotsenburg te Susteren. GEMENGDE BERICHTEN. LI. Dinsdag werd teGorinchem op de markt eene vette koe uit de omstreken vau Dussen, gekocht dóór B. Kooi te Sleeu- wijk, voor f 200. Deze verkocht haar kort daarna aan den slager Van Schalen, te Go rinchem, voor f 230. De officier van Justitie, door een telegram ingelicht, heeft echter beslag op de koe gelegd, als uit eene weide ont vreemd. Genoemde kooper en verkooper kon den dadelijk met getuigen hunne onschuld be wijzen. Moeielijker zal dit den eersten ver kooper vallen, wien het der justitie reeds ge lukt is op te sporen. Voor eenige dagen huwde een paar in het dorpje I. in de Betuwe. Des avonds na afloop der festiviteiten, terwijl de jonggehuwde vrouw haren gemaal wachtte, liet deze zich niet zien. Ongerust geworden ging zij ten laatste naar de woning van hare schoon ouders alwaar zij hem vond. Op de vraag der vrouw waarom hij met kwam, gaf hij ten antwoord «/hoor is, ik heb je getrouwd en op den dag zal ik» bij je komen m»ar 's avonds ga ik weer naaf mijn eigen huis." Wat ook gesproken of gedaan werd de arme vrouw moest zonder man vertrekken. Dit duurt nu al een paar weken voort en iedermaar bovenal het teleurgestelde vrouwtje, ziet belangstellend uit, hoe dit zal afloopen. -—De luchtballon van deu heer Pau- wert is Maandag te Utrecht onde» vrij sterken wind met vier reizigers opgestegen. Aanvankelijk had men eenigen tegenspoed, doordat het schuitje tegen een gaslantaarn aansloegdien verbrijzelde en vervolgens eenige oogenblikken in de höoge populieren van Tivoli vastraaktedoch overigens ging alles naar wensch. Na een tocht van een uur daalde rnen te Barueveld neder. De winkelier in goud- en zilver werk B.in de Kalverstraat te Amsterdam, werd jl. Zaterdag het slachtoffer van een even sluwen als gevaarlijken oplichter, die eerst vóór een paar maanden uit de strafgevangenis te Hoorn ontslagen was. Deze liet zich name lijk onder valsche voorgevens door den win kelier eene kostbare collectie gouden medail lons, remontoirs, colliers, juweelen ringen en gouden horlogekettingen ter hand stellen eu maakte zich van die voorwerpen bedriegelijk meester. De dader werd op het Kamperhoofd gearresteerd en, na bij de politie een verhoor te hebben ondergaan, naar het cellulaire huis van arrest overgebracht. Het grootste gedeelte vau den kostbaren buit werd door de politie in beslag genomen. Te Oosterhout is Dinsdagnacht een vreeselijk ongeluk gebeurd. Er ontstond brand in een huisdat alleen op een afgelegen plaats stond en bewoond werd door een huis gezin, bestaande uit man, vrouw en eefte dochter vau 17 jaren, benevens eene vrouw, die er in een kamertje inwoonde. De laatste is bijna geheel verbrand. De vrouw en de dochter hebben dusdanige brandwouden bekomendat zijonmiddellijk naar het gasthuis overgebracht, niettegenstaande de spoedig verleende geueeskun- dige hulp, onder de hevigste pijnen zijn bezweken. In een theetuin aan dun Hom- melscben weg bij Arnhem is een 17-jarig meisje van den schommel gevallen en kort daarna aan de gevolgen overleden. Op de kermis te Dragten in Fries land is een bak van een mallemolen losgeraakt van een kind is de hersenpan verbrijzeldzoo dat het oogenblikkelijk stierf. Een ander kind heelt den arm gebroken, en nog anderen zijn licht gekwetst. Voor een drietal weken kon men in een te Milaan verschijnend dagblad lezen, dat een trouwlustig jonkman een gezellin op den levensweg zocht; üij zag er goed uit, had een fatsoenlijke betrekking, die liem jaarlijks 10.000 lire afwierp en meende dus geen te verwerpen partij te zijn, waarom hij trouwlus tige dames uitnoodigde haar portret te zenden aan een opgegeven adres. Binnen een paar dagen had hij 65 portretten met even zooveel huwelijksvoorstellen in zyn bezit; hij schreef daarop aan ieder der dames een brief, dat hij niet ongenegen was te trouwen, maar vóór alles verlangde persoonlijke keunis te maken, wes halve hij haar dringend verzocht een plaats in den schouwburg van hem aan te nemen voor de voorstelling van deu 14 Maart jl., als wan neer ook hij daar zou tegenwoordig zijn. üp bedoelden avond waren de bezoekers van den schouwburg niet weinig verrast, toen zij in 't parterre een 65-tal jonge dames op een hoopje vonden zittenallen op 't smaakvolst gekleed en getooid. De genoemde huwelijks- caudidaat had vóór de meisjes plaats genomen en keerde zich van tijd tot tijd omten einde monstering te houdeu; het duurde niet lang of 't publiek kwam achter 't fijne van de zaak, waarop groote vroolijjtheid ontstond, zoodat de arme slachtoffers zich haastten om eu corps het gebouw te verlaten. Hoe het huishonden van den a gedankten en nu overleden Sultan van Turkije was ingericht, blijkt nit de volgende bijzon heden Het personeel mannen en vrouwendat voor het welzijn van den grooten Heer zorg droeg, wordt op niet minder dan 5 of' 6000- geschat. De stallen telden 934 pikeurs, koetsiers en pal freniers, voor 625 koets- en rijpaarden. Jaarlijks werden gemiddeld 25 rijtuigen in Europa aan gekocht, waarvan sommigen niet minder dan 10.000 fr. kostten. De Sultan was geen lief hebber van de jachtmaar gaf meer dan een millioen uit voor zijn menagerie. Men telde daarin meer dan 150 leeuwen, tijgers, panters, giraffen en ^ebra's. Elk wild dier gebruikte dagelijks 8 pond vleesch, tegen l1/, fr. het pond. De harem was nog sterker bevolkt dan de me nagerie. Zij bevatte het getal van 1200 vrouwen. Wat deze kostten wordt niet opgegevenmaar men kan gerust aannemendat leeuwen en tijgers in vergelijking met deze dames zuinige beesteu waren. De dames gebruikten geen 8 pond vleesch per dag, maar hadden een grooten trek naar zoetigheid en alleen aan geraspte suiker voor het ^ebakwerk van deu harem werd jaarlijks 40.000 fr. besteed. Voor levensmiddelen ge bruikte het Huis des Sultans meer dan 12 millioen fr. Er waren 48 geneesheeren en apothekers, die jaarlijks 637.000 fr. ontvin gen, maar niet meer dan 12 aalmoezeniers en muezzins (die de geloovigen ten gebede roepen), wier jaargeld slechts 62.000 fr. bedroeg. Ook was er een sterrekijker, speciaal belast met de voorspelliugen van de nederlagen der vijanden van de Halve Maan, die daarvoor bijna 14.000 fr. jaarlijksch iukomen genoot. Het muziekcorps, uit 200 muzikanten en koorzangers bestaande, ontving van het ministerie van oorlog dubbele soldij en dubbel rantsoen. De sultau werd in den laatsten tijd door een soort bouwwoede beheerscht. Sinds hij den troon besteeg, liet hij vele paleizen en kiosken bouwen. De be grooting van het //Huis der Sultans" klom door een en ander tot 50 millioen fr. 's jaars, wat nagenoeg een tiende gedeelte is van de inkom sten vau het Turksche rijk. Tot bestrijding van al die uitgaven waren de belaslingeu niet meer voldoende. Men beeft daarom tot lee ningen zijn toevlucht genomen en liet op die wijs kapitalisten en kleine renteuiers in het buitenland het onderhoud betalen van het //Huis des Sultans," de menagerie, den harem enz. enz. 4 Juni is te Lekkerkerk een driejarig zoontje van C. K. spelende in het water geraakt en verdronken. Woensdag j.l. heeft te Hei- en Boeicop een jongeling van 21 jaren door ophan ging een einde aan ziju leven gemaakt. De ongelukkige leed reeds geruimen tijd aan zwaar- Zaterdag jl. is te Zevenaar het lijk opgegraven vau de vrouw van den loge menthouder T. aldaar. Genoemde vrouw is voor ongeveer twee jaar overleden, waarna T. zeer spoedig hertrouwde. Een hevige twist, die onlangs voorviel tusschen T. en een werk man uit Zevenaar, liep zoo hoog, dat T. voor moordenaar van zijn vrouw werd uitgemaakt. Men spreekt vau vergiftiging door arsenicum. De justitie heeft zich de zaak aangetrokken, waarna de opgraving heeft plaats gehad. Voor een paar jaren werd een Oud-handschrift uitgegeven, getiteldvüera- Lmda-Bok" dat in de geleerde kringen veel attentie trok en druk werd onderzocht eu be sproken. Eenige deskundigen kouien thans tot de overtuiging dat genoemd handschrift niet echt is én misschien geheel is verzonnen. Zelfs noemt men deu naam van den maker, die de geleerde wereld zoo aardig heeft beet gehad, en deelt men de volgende gissing mede omtrent den oorsprong van den naam van dat boek. De volledige titel 6wu eigenlijk dgpten luiden Om Eenige Rectoren Aan Ëatijusche scholen In Nederland, Die Antiquiteiten Beoefenen, Op te Rwikken. Wie het beter weet, zegge hetl Eene goede melkgevende koe te Rouveen (Overijsel) had 's avonds, uit 't land komende, den uier geheel ledig. Des morgens gaf zij, na des nachts op stal te zijn geweest, hare gewonegoede melkgift. Men vermoedde en terecht, dat 'tdier in 'tland werd uitge molken. Zorgvuldig paste men nu op eh men had het geluk den dief op heeterdaad te be trappen een veulendat bij de koe liep te grazen, zoog haar de melk afhetgeen gewillig werd toegelaten 1 —Te Driel (Over-Betuwe) heeft zich Zondag een man aan een boom opgehangen. Hij was man en vader van 3 kinderen. Men zegt, dat moeielijkheden met zijne familie hem tot deze daad geleid hebben. PEPERKORRELS. Men leest in «/De Indiër" irWij hebben nit Atjeh een allerzonderlingst verhaal vernomen en geven het hier zooals wij het hebben hooren vertellen. Een gewapende patrouille moetvergezeld van twee Atjehneesche gidsen, uitgezonden zijn om het graf van zekeren persoon van rang te gaan opzoeken om het lijk, als het konte doen uitgraven. Aan het oord waar zij zijn moestenaangekomen zijnde, gin gen de soldaten hun geweren in rotten stellen cn aan het graven. Dezen tijd en de ongewa pende militairen tot hun doel geschikt achtende, ^rokken de beide Atjehneezen hun verborgen louden klewang» en versloegen geheele patrouille. Als dit waar isdan hopen wijdat deze uit ten hoogste een man of vier bestaan heeften dat de beide Atjehneezen niet alleen waren." Tot zoover het Indisch blad. Een mededeelinglangs spiritistischen weg door ons ontvangenstelt ons tot onze blijd schap in staat, aan De Indiër" de meest ge- wensebtede volledigste opheldering te verschaf fen. Dat blad heeft volkomen gelijkde pa trouille bestond slechts uit drie mande overige acht of tien of twaalf of zooveel er geweest mogen zijn, waren oude wijven. Voorts wa ren de Atjehneezen geen van beiden alleenzij waren met hun tweeën. Kort geleden bevatte #Het Vaderland" een bericht uit Leeuwarden, waarin verteld werd van een jongen van 12 jarendie zich met een steen om den hals had verdronken. (Ook wij meenden op het gezag van een zoo respec tabel blad het bedoeld nieuwtje te mogeu over nemen.) Thans, Maandag 6 Juni, lezen we het volgende fHet bericht van een twaalfjarigen knaap, die zich te Leeuwarden heèft verdronkenis geheel bezijden de waarheid." (De Staatscourant zou zeggen: geheel verzonnen-, dat mis schien duidelijxer zou zijn.) //Het verhaal heeft zijn ontstaan alleen te danken gehad aan losse gezegden van een paar nog zeer jeugdige kin deren." Hieruit blijkt, dat de luidie zich verbeeldden dat de Leeuwarder correspondent van «/het Va derland" zijn berichten uit zijn duim zuigt, het mis hebben. ZEd. ontvangt wel degelijk zijn inlichtingen uit goede bron gedurende de speel uren bezoekt hij de bewaarscholenen daar brengt de jeugd hem* voldoende op de hoogte van 't geen hij weten wil. Uit Noord-Brabant. De rStandaard" verhaaltals bijdrage tot de geschiedenis van het openbaar schoolwezen te 's Hertogenbosch de volgende bijzonderheid «/Aan de meisjesschool voor uitgebreid lager ouderwijs in Deu Bosch vaceert de betrekking van hoofdonderwijzereswaarvoor herhaalde op roeping in de bladen is geschied. Onder dege nen die wenschen mede te dingenis eene Protestantsche. De schoolautonteit heeft de wel willendheid gehad haar vooral te waarschuwen geen vergeefsche moeite aan te wenden om deel te nemen aan het vergelijkend (P) examen, op grond dat een aantal Koomsche sollicitanten zich aangesneld hebben. De waarschuwing moge «/vriendelijk" ziju; inaar wat blijft er vau het zoogenaamd vergelijkend examen eu van de voorgewende uputraliteit, wanneer zelfs school opzieners en autoriteiten alzoo denkeu en han delen P11" Wat iiDe Standaard" er ook van zeggen moge, ook wij zien in die waarschuwing van de schoolautonteit aan de protestantsche solli citante een bewijs vau humaniteit, immers, ook zonder zich ook maar eenigszins bloot te geven bezat liet Bossche schoolbestuur midde len geuofeg om haar te weren? Vooreerst is het met moeielijk om door de wijze waarop het examen wordt afgenomen, een mededinger dien men niet begeert van de baan te schui ven, aangezien die fraaie schoolmeeslers-wegenj toch geschiedt met ongeijkt gewicht. En al ware de bedoelde dame zells zóó eminent knap, dat het geheel onmogelijk bleek te zijn haar de plaats aan het hoofd der voordracht te weigeren, wie verplicht den gemeenteraad, nummer één te benoemen? Neen, de oomes in Noord-Brabants hoofd stad hebben wèl gehandeld, door een dame, die sin haar onnoozelheid" aan neutraliteit in w Klein-Span je" geloofde, uit den droom te helpen, en naar verlies van tijd en van geld te besparen. Mijnheer Half mans heeft nog onlangs gezegd, dat men in Limburg niet bang is voor staatstoezichtwijl alles daarbij afhangt van de keuze der persouen aan wie die taak wordt opgedragen, en deze personen, ze zijn in Limburg perfect. Welnu, dezelfde perfectie bestaat ook in Noord-Brabant, en de Regeering zorgt, met loffelijk doorzicht, dat die volmaakte toestanden niet worden bedorven door toevoe ging van personen, aan wie dat brevet van uitmuntendheid met zou kuuuen uitgereikt worden. Wat wil men meer? NAGEKOMEN BERICHTEN. Door de Kiesvereeniging //Orde" te Rotterdam is de heer W. Van Houten PIzn. candidaat gesteld voor de Prov. Staten. De kapitein der genie J. Schol- tens is van Vuren overgeplaatst naar 's Hage, om daar werkzaam te zijn op het bureau van den inspecteur en wordt vervangen door den len luit. der genie H idolen. Op 7 J uni j.l. had de aanbesteding plaats van het verbetereu van het verbeterings- werk aan bet Spoel en van de ïnund itiemid- delen aldaar, onder het beheer der genie te Gorinchem. Er waren 3 biljetten ingekomen, als: J. Van de Velde, te Papendrecht f 237.000 H. R. Bennmk, te Vreeswijk f 209.980 en B. A. Wiegerink, te Groenlo f 208.000, welke laatste dus geacht moet worden aannemer te zijn. De begrooting was f 212.000. Op den polder Wolferen en Bo ven- Hardmxveld zullen opmetingen en gravingen geschieden voor den spoorweg Dordrecht-Elst waardoor de weg zal gelegd worden tusschen het Kanaal van Steenenhoek en den Schelluin- schen Vlietdus op ongeveer 200 meters af stand van de kerk te Schelluinen. Bij de te Ottoland plaats gehad hebbende herstemming over de heeren J. Aan- tjes Bzn., N. I'euzekom eu A. Groen, is tot lid van den raad dier gemeente gekozen de heer J. Aantjes Bzn., in plaats van wijlen den heer B. Aantjes. Donderdag-avond ongeveer 8 uur werd de heer B. te Gorinchem, terwijl hij, van eene wandeling terngkeerende, op weg was naar zijne woning, nagenoeg op de noogte van de kapel in de Arkelstraat, waarschijnlijk door een aanval van beroerte getroffen en bleef op de plaats dood. Het grasgewas langs de dijken van het hoogheemraadschap de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe, onder Gorinchem, van den Nieuwendijk onder Hardinxveld eu Giessendam en van het weiland op de buiten waard «/de Nes," onder Streefkerk, is op den 3 dezer voor het seizoen van dit jaör verpacht voor de som van f 864 Mjmle f 284 min der dan in het vorige jaar. Deze vermindering van pachtsom is het na tuurlijk gevolg van de schade door afslag aan de dijken, veroorzaakt bij den hoogen water stand en storm in de maand xWaart 11., terwijl het weiland //de Nes" door het hoog opper- water grootendeels is verzand. Bovendien zal door de uitvoering van kolossale werken aan de dijken in dezen zomer, het grasgewas aan veel beschadiging zijn blootgesteld. Ds. W. Zegers, te Gorinchem, heeft een beroep ontvangen naar Kollum. Door J. Schouten alhier is met gunfftig gevolg examen afgelegd als kweekeling aan de Christelijke normaalschool te Nijmegen.' Van de 36 adspiranten konden slechts 2 ge plaatst worden. Zalmvisaoherij te Ammorstol. Aan den afslag geweest van 5 tot 9 Juni: 140 zalmen; prijs van f 0,90 tot f 1,10 per half kilo; ook nog 46 elften; prijs van 60 tot 80 cents per stuk. Bevallen van een levenloos Kind C. EEG- DEMAN, Echlgenoote van A. BRANDWIJK. SCHOONHOVEN, 6 Juui 1876. Bevallen van een Zoon C. E. BAK, geliefde Echtgenoole van C. B. VAN BAAREN. SCHOONHOVEN, 8 Juni 1876. aan de Ingezetenen van Stolwijk gedurende de plaats gehad hebbende Kermis alhier, en blijf mij voortdurend aanbevelen. B. NATZIJL. 8TOLWIJK. De Ondergeteekende geeft bij deze kennis, dat zij in het bezit is gekomen van een en verzoektten einde in haar onderhoud en dat harer kinderen te voorzien, vriendelijk om gunst en recommandatie. Weduwe A. DE GROOT. Karmelietenstraat te Schoonhoven. Worden gevraagd om terstond in dienst te treden voor vast werk, tegen goed loon, bij C. DE WIT, Rijtuigmaker, Schoonhoven. Met 1° Augustus wordt te Gouda tegen hoog loon verlangd eene fatsoenlijke P. G., niet beneden de 25 jaar, een burgerpot kunnende koken en huiswerk verrichten. Adres met franco brieven, onder Letter B, aan het Advertentie-Bureau van KOK VRIJLANDT, Boekhandel, Gouda. Mevrouw GALLAND AT HURT vraagt tegen 1 Augustus eene flinke Da Ondergetekende meakt zijnen ge le eerden Begunstigers bekend, dat et bij H hem ie te verkrijgen beet M voor één Gulden de 10 flesschen. 2 LIKEUREN, WIJNEN enz. met 6 flesschen gelijk, 5 Cents per fleech min- der dan de gewone prijs, zullende alle bestellingen in en bij de stad ten spoe- digste bezorgd worden. De Ondergeteekende, Hoofdonderwijzeres san de openbare TB GORINCHEM, bericht aan Ouders en Voogden, dat hara va- cantie 1 Aug. a. s. aanvangt en de nienwe cursus 1 Sept. a. s. begint, wanneer er weder gelegenheid is tot het plaatsen van KOSTLEER LINGEN. Prospectussen steeds verkrijgbaar bij de Hoofdonderwijzeres M. C. DE TOOGT. Bij de GRASVERPACHTING, op Vrijdag 16 Jünij a. ten overstaan van den Notaris TEiJINCK te Schoonhoven, zal nog wor den verpacht: van P. KOSTER: het in de Drooge Gracht, in twee perceelen. p. SWEIJNENBURG te Molenaangraaf verlangt eene fiksche van 18 20 jaren. Bij 8. W. N. van NOOTEN te Schoon hoven ziet het licht: LEERBOEKJE over de GESCHIEDENIS van den CHRISTELIJKEN GODSDIENST, door K. O. F. W. HAM, Predikant te Boskoop. 52 bladz. druks. Prijs 20 Cent». Aan H.H. Predikanten en Godsdienstonder wijzers wordtop franco aanvrage, een present exemplaar van dit Vraagboekje ter kennismaking franco toegezonden. Publieke Verkooping van UITERWAARDS- te JAARSVELD, op Donderdag 22 Jtmu 1876, 's voormiddags ten 10 ure, in het RAADHUIS aldaar. Informaliën bij den Heer DE KLBIJN te Ameide. MET TOEBEHOOREN. Te bevragen bij de Uitgevers dezer Courant. De THEEËN uit het Ma gazijn van VAN HOUWENINGË VISSER zijn verkrijgbaar bij onderstaande en verder bekende Dépothouders, alwaar gratis PRIJS COURANTEN te verkrijgen zijn. Afgewogen in verzegelde Pakjes van vöf, twee en een half en een ons, waarop bet nummer en de prijs, loopende van f 1 tot S per 5 ons, vermeld zijn. HAVEN, Bj 03, Sohoonhoren. CIV. ING., belasteu zich met het inrigten en leveren van MACHINES voor BLEEKERIJEN enz. Boompjes 66, Maeraziin van MACHIN ERIEN. aïsluitebs. koperen kranen. VIJZELS. KELDERWINDEN. Fabrieks-G ereedschappen. LIEREN. TAKELBLOKKEN. BOOR- EN PONSMACHINES. Smids-Gereedschappen. OLIE. TALK. POETSKATOEN. IN DIARUBBER IN BLADEN EN SNAREN. Aannemers-Gereedschappen. STOOMMACHINES. LOCOMOBILEN. POMPEN. Oeniustreerde OntologiMMn op unmg. te verkrijgen. Geëxamineerd Tandheelkundige, UUBBELDB BUURT, GOUDA, plaatst KUNSTTANDEN en GBBIT* ifQjg volgens laatste methode, zonder het uitnemender aanwezige wortels. is onnoodig, daar hij zich sedert 38 jaren bet vertrouwen van het publiek van Sohoonhoven en omstreken heeft weten waardig te maken. Blijft steeds des WOENSDAGS te spreken by Mejufvrouw de Wed. DEN HOED Schoonhoven.

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 2