1876. ZONDAG 18 JUNI. It WEEKBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. M 3 3 f 5 5 5 5 5 BINNENLAND. Een stel mooie woorden. BUITENLAND. OVERZICHT. SCHOONHOVENSCHE COURANT 100»/. I 5 7 rergund hoog- t 'iuuibN Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. laat op- S. W. N. VAN NOOTEN, Uitgevers. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels /0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruiirtte. Inzen ding franco, en uiterljjk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. 85 803 98 ö7>/4 Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegetfen, worden slechts 2 maul in rekening gébracht. 5 5 5 5 5 5 6 7 5 6 6 6 6 5 ihermi als rige Zeeuw- 10,80, goede Vlaamsche ea blauwe «71/, l»1/. 100 35 12‘/, 92’/, 19-/, 1 paard, 1 raakal veren, lammeren, d geiten, tal. 78 fl,00, ilo. aor Londen iwondenheid, zoodat de uurj de gebouwen der Katholle Z. M. heeft op verzoek e ei vol ontslag verleend aau "W. N. Van Nooten, all 82»/, «7. 258 232 95 95 94«/8 86i/4 onhebbelijkheden, die tot bullebakken en menst ken. Wanneer men onze humaniteit kan is onze verdienste niet r. pC. 2 j 3 4 a 3 3 5 Ha/s. 5 5 5 6 4 3 5 5 5 f e qual. f 55. i verzetten aan de lijn, rij wel op- indere qual. raarzen f95 5è60, fok- h 7. 8. per kilo, :en f8 a 15. ,20 per kilo. 9 Juni. «a*/a «b’/l. 95-/, 96 lï»/, W. groote Mogendheden oi Inj zijl houden het er vooi de macht hem onl dorst”, zegt de Franschman I.i een kopje of ’t een of ander vocht. //Ik wan- 88»/, 162 324 314>/, 52»/„ 55>/, SS-/, 261 636 124>/, O’/, 36 34 102’/, 105 100’/, 76’/,‘ 86’/, 95 7, 88’/, 767, 7 7 3 5 7 6 3 3 L ieele gewas, boter: 1ste >er half kilo i 28 ck, l, lammeren ir half kilo; aardappelen a 6, Roods er 100 stuks, n handel, {en handel I, 2de qual. IN. 876. iniusouden in ouders zijn ie f7,50k 3 7,60. winter zak- flakkeesche iche zomer- che f 6,00 '0è5,50. ,60 k 4,30, Inlandse ba geven van reusachtige namen aan nietige za ken, een overdrijving, waarvan wij ons moesten onthouden, zoowel in het belang van ons taalbegrip als in dat der zedelijke beginselen. Die bewering is gemakkelijk te bewijzen. k 1,20. ilo; magere re kalveren //Wat blieft u, mijnheer? liberaal, ja, dat ben iktot in hart en nieren. Het kan me woedend makendat er in stads- en staats bestuur zooveel lui zitten die met het geld van de belastingschuldigen huishouden, dat bet een schandaal is, en die, enkel op eigen voor deel bedacht, met den vooruitgang net zooveel op hebben als de baker met een Noordpool- expeditie. En daarom zeg ik, als er geen ver andering komt Ik weet natuurlijk niet, lezer, of ge veel liberalen van die soort onder uw kennissen telt mocht zulks het geval zijn, dan benijd ik ze u volstrekt niet. Zulke lui toch zijn niet altijd amusant; ze kunnen het ons lastig genoeg maken. Gedurende het klein getal jaren, die het mij tot hiertoe vergund was in de wereld rond te kijken, heb ik ai heel aardige variëteiten van het gen^s liberalen ontmoet; of liever, heb ik al dikwerf gelegenheid gehad, op te merken, op hoe vreemdsoortige wijze die naam somtijds wordt gegeven of genomen. In gezelschappen, op vergaderingen, in onze sociëteiten, loopen ze ons van zelf in het oog: //Wij herkennen ze daaraan, dat zij verschrikkelijk veel leven ma ken, niets dat door anderen wordt verricht met het zegel hunner hooge goedkeuring believen te bekrachtigen, en alle denkbeelden, die niet overeenstemmen met hun zienswijze, bekrompen noemen. De groote menigte luistert met ver bazing naar hun diepzinnige adviezen, bewon dert hun woordenrijkheid, en vraagt zich af: //Hoe dat één man aau zooveel wijsheid kwam,” en zij, verblind door dien bijval, nemen toe in driestheid en slaan door als blinde vinken. Wiet ieder is er van doordrongen, dat libe raliteit een eigenschap is, die voortvloeit uit een helder verstand, een bezadigd oordeel, een ruim gemoed. Zij beoogt vrijheid, maar zoekt die niet in losmaking van alle banden, ook van die welke de individuen tot natiën, en deze tot een groot menscheugezin samensnoeren. De waarlijk vrijzinnige tracht zich slechts te be vrijden van de boeien, die zijn ontwikkeling tegenhouden, doch verlangt niet als een dolle man alles onderste boven te halen wat door anderen met moeite en vlijt is opgebouwd. Liberaliteit is een kracht tot bandelen, met omzichtigheid somtijds, met geestdrift altijd; voor velen is zij slechts een leus, of een voor wendsel om de handen in den zak te stekeu en minachtend den arbeid van hun medeöur- gers gade te slaan. Van het liberalisme op politiek gebied kan gezegd wordenVerscheidenheid van gaven, maar niet dezelfde geest, in Spanje rekenen som mige lieden zich ai heel vrijzinnig, omdat zij er in toestemmen dat andersdenkenden in het godsdienstige niet het land worden uitgedreven, tien Sultan van Turkije zal misschien liberaal genoemd worden, wanneer het getal zijner dames het dozijn niet te boven gaat. Hier noemt men iemand liberaal, als hij in qfn lange speech het cultuurstelsel bestrijdt, elders, als Inj het talent bezit, den clericalen nu en dan eenige bitterhe den naar het hoofd te werpen. Even groote afwijkingen ontmoeten weindien we aan het woord dat ons bezig houdt een meer uitgebreide beteekenis geven en het toepassen op maatschappelijk gebied. Menigeen noemt zich neer I van verliefdheid. Dergelijke groote woorden worden bij ons minder algemeen gebezigd, waar het de gewone, laag bij den grond blijvende aangelegenheden des dagelijkschen leven geldt. Evenwel zijn wij ook niet geheel en al vrij te pleiten van het van reusachtige namen aan nietige een overdrijving, waarvan wij onthouden, zoowel in het belang -.t- orge I waa Amautine Aurore den ouderdom van 72 dit voor de Fransche 1 deux Mondes i ewerkers, die i )ft bijgedragen. isututie uit in Trachten wij zulks te doen, door het gebruik na te gaan van een viertal woorden, twee van uitheemscheg, twee van echt Nederlandschen oorsprong. Tusschen twee haakjes, smijt de cou rant nog niet neer, waarde lezer! ik be loof u op mijn eerewoord, van etymologie of logica, of andere ie ’s en a ’s zal geen sprake zijn. Een ondergeschikt ambtenaar heeft een abuis geljad. ’t Is waar, hij had het kunnen vermij den, maar van de tien zouden er negen vap zijn collega's er op dezelfde wijze zijn inge- loopen; ’t was meer een ongeluk dan een dom heid. Niet zonder vrees verbeidt bij thans de eerste ontmoeting met zijn chef er zal wat zwaaian! Boven alle verwachting blijft de gevreesde losbarsting uitde gezaghebbende ver genoegt zich met een: »Hm... hm... kijk voortaan beter uitje oogen I” //Wat een hu maan man is toch de chef, roept de gerustgestelde schuldige uit, //hij heeft mij niet eeus een uitbrander gegeven.” Een candidaat voor een examen onderwerpt zich aau de vuurproef, en slaagt naar wensch. //Wel,” vraagt men hem, nrhoe hebben de oomes je behandeld Hebben ze je erg geplaagd //Volstrekt niet,” is het antwoord, //ze halen hun evenmensch het bloed niet uit de teenen, ze waren zeer humaan.” Een sollicitant vervoegt zich bij een hoog geplaatst persoon, om hem te smeekeu zijn //vermogenden invloed” aan te willen wenden ten einde hem in het genot van een vacant postje te stellen. De arme drommel is ontroerd van het puntje van zijn kruinharen tot aan de zolen zijner laarzen. Die schroom is geheel overbodigde groote mijnheer ontvangt hem met een bloinzoet glimlachje, en belooft hem, vbij gelegenheid eens aan hem te zullen den ken.” Buigend als een knipmes gaat de stum per heen, en zegt bij zichzelven: //Hè, wat een humaan heer; hij had mij evengoed niet thuis” kunnen geven of bij de deur afwijzen.” Een schatrijke weduwe zonder kinderen ver neemt dat een liefdadigheidsinstelling te gronde moet gaan als zij niet met een paar duizend gulden wordt bijgesprongen, en dat de bestuur ders daarom een inschrijving zullen openenom het dreigend gevaar ai te weren. //Kom maar het eerst bij mijzegt zijen als dat ge schiedt teekent zij voor bet halve bedrag. De gansche stad is opgetogen over die mildheid en roemt haar als een trek van ware huma- nite.it. In een gezin wordteen //kinderjuffrouw” ver langd. Het beloofde salaris is niet hoog, maar vvoor een humane behandeling wordt inge staan eu dat vergoedt veel in het oog van menig beschaafd meisje, dat genoodzaakt is een //betrekking” te zoeken om te kunnen leven. Waarin die humaniteit bestaal? Och, ons niet met onbescheiden hand de gordijn a lichtenwaarachter zoo menige huiselijke tragi- comédie wordt afgespeeld want anders.... Waarlijk, dikwijls moeten wij ons ergeren over de lichtzinnigheidwaarmede sommige lie den met het heilig woord humaniteit om springen. Men heeft nog geen rechtzich die hoogstedie eenig nöodige eigenschap des gè- moeds toe te schrijvenenkel omdat men zijn itschland en Oosten beloften, met aan- ’orte, die memorie al de groote iMogend- dit puut, dat deu gegeven om zijne en niet de opstande een vergelijk te komen. dig geoordeeld kraciit bij te is in de om, bij eventueelen j belangen te verde- van de Eugelsche ouder- minderen niet mishandelt, kwelt, afgrauwt, de huid vol scheldten tegenover zijns gelijken rekening houdt met de wetten der beleefdheid of van zijn overvloed een klein gedeelte afstaat ten bate van zijn naasten. Wij begrijpen niet levendig genoegwij gevoelen niet diep genoeg wat mensch te zijn beteekent. Wij verliezen wel eens uit het oogdat in dat woord de eisch van onbegrensde liefde, van immeh vaardige zelf opoffering ligt opgesloten. De humaniteit die wij soms bij anderen prijzen, waarmede wij ons zelven feliciteerenheeft menigwerf met de ware menschelijkheid evenveel overeenkomst als een koolraap met een ananasen bestaat meer daarin, dat wij ons vrij trachten te houden van zekere ons, indien wij ze bezaten, schenplagers zouden ma- slechts in die beteekenis prijzenvoorzeker, dan iet bijzonder groot. vrijzinnig, die alle vrijheid voor zich verlangt, onverschillig of hij daardoor ook de rechten van anderen krenkt, en die op hetzelfde oogenblik geneigd isde vrijheid van anderen aan banden te leggen. Bij velen ook bestaat de vrijzinnig heid in het overboord werpen als nutteloozen ballast, van alle hoogere beginselen, en is zij alzoo nauw verwant aan den geest-van-Jan-Rap, door De Génestet en vele anderen na hem zoo naar verdienste aan de kaak gesteld. Een aantal heden zoeken hun liberaliteit in een onbe schaamd verdacht maken van de beginseletT beweegredenenhandelingen van hen die zij hun tegenstanders noemen. En bij een nog grooter getal is liberaliteit niets anders dan een eigengemaakt stokpaardje, waarop zij meenen de wereldruimte te kunnen doorvliegenzich verwonderende over de dwaasheid en het gebrek aau doorzicht van hendie aan een ander rij beest de voorkeur geven. Van al die onderscheiden soorten willen wij liefst niet gediend zijn. Onze vrijzinnigheid zij een kracht ten levengeen mantel van zelfge noegzaamheid. Vooruit willen we, niet over slooten en hekken heen, maar met omzichtig heid. Vrij willen we zijn, niet als een heiden in het bosclimaar zoo vrij als een beschaafd Nederlander kan en moet zijn. Liberaal kun nen we hem slechts noemendie mee wil hel pen om de wereld vooruit te brengen niet om haar uit haar verband te rukken. rik sterf van f o‘ als hij wel trek zou hebben in een glaasje van aanbid u” roept hij in vervoering uit, hij nog maar verkeert in de eerste phase Over een paar andere //mooie woorden waar van het gebruik aau bedenkingen onderhevig is spreken we bij een volgende gelegenheid. Voor ditmaal is de preek lang genoeg. He. Ons vermoeden, dat de Oostersche quaestie ditmaal nog met met liet zwaard zal worden beslecht, Jioe verontrustend de oorlogsgeruchten de vorige week ook waren, heeft zich tot heden bevestigd. Op aan raden der Eugelsche diplomatie voorkwam Turkije, door vrijwillige aanbieding van een wapenstilstand aan de opstandelingen, de indiening der memorie, door de drie Keizers ontworpen eu waarin wapenstilstand in de eerste plaats gevorderd werd. De opstandelin gen zullen wel genoodzaakt zijn het aanbod aan te nemen, daar zij thans den steun moeten missen van bervië, Rumenie eö Montenegro, welke staten contra- orders uit Petersburg hebben ontvangen en hunne krijgstoerustingen moesten staken, bervië heeft zich zelts tegenover Turkije trachten te verantwoorden met de bewering, dat het volstrekt geen plan koesterde aanvallenderwijze op te treden, alleen op zelfverdedi ging o. q. bedacht wus eu zijn leger réorganiseerde. Deze verklaring is door den Grootvizier op gelijke wijze beantwoord: de Porte had dimmer plan de autonomie van bervië te kort te doen, erkende dat er schending van grondgebied had plaats gehad en zal daarom gevolmachtigden zenden om met Prins Milan te coniéreren, ten einde zulks voor het ver volg te voorkomen. bultan .uurad, thans door de v erkend, zal nu kunnen toonen oi hij zijne belotten wil en kan nakomen. Wij houden het er voor, dat zijn wil goed is, doch dat de macht hem ontbreken zal. Het Mahomedaansche fanatisme toch kan met duiden, dat Christenen gelijke recuten genieten als de volgelingen van den Profeet. Eu dit juist is het punt dat beslist moet worden. De bevolking van Europeesch Turkije, de vlrsalslaten daaronder begrepen, bestaat voor uit Christenen, wier voortdurend streven het blijft zich van het Turksche juk te bevrijden. Al moeten deze, door nood gedwongen, den nieuwen bultan erkennen, de vonk blijft smeulen, de quaestie onopgelost. iingeland draagt er roem op den vrede in het Oosten bewaard te hebben. Zoowel iu de dagb.aden als in het Parlement wordt het resultaat van de Brit- sche Staatkunde in het Oosten met zeil voldoening besproken. Disraëli verklaarde in het Parlement, dat hij net oogenblik lot openbaarmaking der gevoerde correspondentie nog niet gekomen achtte, doch dat bij wel kon mededeelen, dat door de weigering, van Engeland, om zijne adbaesie te schenken aan de be wuste memorie van Rusland, Duite"1'*1 njk, ea tengevolge der vrijwillige l bod van wapenstilstand, van de P( ingetroksen was, en dat er bij heden overeenstemming bestaat op nieuwen bultau tijd moet worden politiek tot vrijheid te brengen Hngen iu de herzogewina tot e w 'Toch heeft Groot-Br ittanmë het noodi" door machtsvertoomng zyne woorden k.avu. zetten; een zevental Eugelsche oorlogschepen Turksche wateren gestationeerd c ommekeer van zaken, de Bnlsohe digen zoo door bescherming danen in het Oosten, als door het verleeuen van bij stand aan da Porte. Ook Duitaohland heeft er voor gezorgd desge vorderd met metalen monden een woordje te kunnen meepraten. Vier gepantserde oorlogsvaartuigen zijn naar de Middellaudscho zee gestoomd en zullen ins gelijks in de Turksche wateren post vatten. En dit alleen tot behoud van den vrede, want ook deDnit- sche bladen beroemen er zich op, dat de Duitsohe Staatkunde een' algemeenen oorlog heeft voorkomen. Volgens hunne lezing hield Duitschland Frankrijk terug van aansluiting bij de Eugelsche politiek en isoleerde daardoor het Londenscbe kabinet. Voorts wendde het zijne pogingen aan om de Russische Staats lieden te weêrhoudeu hunne gevoeligheid te toonen over het door Engeland geleden échec, met dit gun stige gevolg dat Rusland eensklaps volle face maakte, aan de vaaalstaten van deu Grooten Heer alle onder steuning ontzegde, den nieuwen Sultan erkende en de meest vredelievende verklaringen aflegde. Keizer Alexander en Keizer Wilhelm vergaderen met hunne Ministers thans te Ems. Aller oogen zijn daarheen gericht veel gissingen zijn geopperd om trent den vermoedehjken uitslag dier conferentie, doch alleen dit is zeker aan te nemen, dat Rusland en Umtschlaud éóue lijn blijven trekken aangaande de aangelegenheden van deu zieken Man. Ook Oosten rijk schijnt uitgeuoodigd* te zijn tot deelneming aan die conferentie, maar Andrassy, die van de Berlijn- sche zoo weinig voldoening beeft gehad, bedankte voor de eer, waaruit men mag afleiden, dat Oosten rijk eene meer alwachtende houding wil aannemen. V olgens gerucht zal de Czaar op zijne terugreis eene ontmoeting hebbeu met den Oosteunjkschen Keizer, waarschijnlijk om hem het besluit van de Emser conlereutie mee te deelen en uit te noodigen zich daarbij aan te sluiten. De politieke toestand van Europa gaf deze week in de Eransche Kamer aanleiding lot eene interpel latie, waarbij door den Minister van Buitenlandaehe Zaken Decazes gezegd werd: .dat die toestand voor Frankrijk geen reden tot ongerustheid kou geven. De Erausche Staatkunde zou zich alleen laten roepen om verzoenenden invloed uit te oefenen. De uitzen ding van een Eransch eskader had slechts plaats ge had, tengevolge van den moord te Salonica. De Mogendheden beoogen allen de intégriteit van l>at otto ..uuiaaiia Huk tehandhaven en lieti .in wan- digen toestand te verbeteren, waarbij Frankrijk zich aansluit. De taak van bet Kabinet is: het werk des inwendigen borstels krachtig voort te zetten." Het wetsontwerp van den Minister Waddington, strekkende om academische graden alleen door den Staat toe te kennen, is met overgroote meerderheid (353 tegen 57 stemmen) door de Kamer aangenomen, waarna zij lot de behandeling der Muntquaestie over- ging. De Panjsche gemeenteraad verkreeg wederom twee nieuwe leden: Herisson gematigd republikein eu Bnsson radicaal. De beroemde schrijfster George Sand, wier eigen lijke naam was Amautiue Aurore Lucile Dupin, is overleden in den ouderdom van 72 jaren. Een groot verlies is dit voor de Eransche letterkunde en de Revue des deux Moudea verliest in haar een der ijvéngste medewerkers, die veel tot den bloei van dit tijdschrift heef _TO. De nieuwe Constitutie maakt nog steeds een pont van behandeling uit in den öpaanschen Senaat. Ten spijt van de krachtige oppositie der geestelijkheid is het artikel, waarbij vrijheid van godsdienst iu Spanje gewaarborgd wordt, met eene geringe meerderheid aan genomen. De Minister van Financiën heeft op nieuw aan de Comité's van Spaansche fondsenhouders beloofd, dat de belangen van alle schuldeiscbers bij do rege ling der schuld nauwkeurig overwogen zu.len wor den. üudertusschen nadert Juli met rassche schreden; de schaar ligt reeds gereed om de coupons af te knippen wie zal ze betalen Een beuaalslid Senor Lau beeft de bekwaamheid en eerlijkheid van den Minister van Financiën geprezen en een voorstel inge diend om door het invoeren van radicale hervormin gen du schatkist te stijven doch daarmede is de Juli-coupon nog niet betaald. Volgens gerucht zou de Spaausche regcering het voorstel van het Comité der Eugelsche houders van Spaansche fondsen hebben aangenomen eu een gevolmachtigde naar Amsterdam zenden om met de N ederlandsche fondsenhouders in schikking te treden. We kunnen de verschillende voor stellen met beoordeelen., doch houden het er voor, dat de bpaausuhe fondsenbezitters zich gelukkig mo gen rekenen, wanneer een vergelijk getroffen wordt en de middelen aangewezen, waaruit de renten betaald zullen worden. Met eene betreurenswaardige mededeeling moet deze keer ons overzicht besloten worden. Tengevolge der in clericalen geest uitgevallen verkiezingen voor de Kamer (slechts 2 liberale leden werden verkozen in de plaats van clerioale, zoodat er in de Kamer eene ciencale meerderheid van 12 stemmen blijlt bestaan) hebben er Dinsdag en Woensdag jL in Antwerpen, Brussel eu Gent mauifestatieu plaats gehad voor de Katholieke instellingen. In deze drie plaatsen heerschte groote opgewondenheid, zoodat de burgerwachten en gendarmerie de gebouwen der Katholieke instellingen moeten bewaken. Te Antwerpen werdén vlaggen neergehaald, glazen ingeslagen en doorliepen duizende personen de stad. Om de orde te haudua'ven was de geudarmerié zelfs verplicht eeuo charge t|e maken, waarbij vele burger» gewond werden. Er hébben vele arrestalién plaats gehad.

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 1