HEERENHDIZINCE DE'VAAL Klokken en Pendules 2 MMIIM, advertentiën. Bij J. D. BMISSEN, HOOIVORKEN, PETROLEUM-TQESTELLEN, WINKELOPSTAND C. H. VAN DEN BERGE. DIENSTBODE, DIENSTBODE, DIENSTMEID, magazijn IJZERWAREN en GEREEDSCHAPPEN, Spijkers en Draadnagels*" SgroTffie fflfflLEN,» |J VERBETERDE CONSTRUCTIE, *elke g H in netheid en soliditeit de vroegere verre prilll.A.vanBAARENJr., 2de luitenant bij de dd. Schutterij te Schoon» hoven, onder voorwaarde dat hij de nog op hem, uit kracht der wet, rustende verplichting als gewoon lid der schutterij volbrenge, en be noemd tot 2deu luitenant bij- de dd. Schutterij aldaar J. F. Versteeven. Bij Kon. besluit is benoemd tot Ëuigemeester der gemeenten Hagestein en Ever- dingen, Mr. H. W. Waarden burg. - Bij de Dinsdag te Rotterdam plaats gehad hebbende verkiezing van een lid der Provinciale Staten, ter vervanging van den heer Verniers van der Loeff, zijn ingekomen 861 O stembriefjes. Gekozen is de heer W. outenPJzn., met 440 stemmen. Op den heer Murk Leis te Alblasserda u waren 416 stemmen uitgebracht. Bij de verkiezing van een lid der Provinciale Staten in het hoofdkiesdistrict Ridderkerk, op 18 de/,er gehouden, ter vervan ging van den heer A. J. Van der Poest Cle ment, zijn ingekomen 528 stembriefjes; van onwaarde 7; volstrekte meerderheid 269. Uit gebracht op de heeren L. A. De Raadt, notaris te Barendrecht, 215 stemmen, C. A. Molenaar, burgemeester^ van Uselmonde, 214 stemmen en C. A. Van Aken, burgemeester van Hendrik- Ido-Ambacht, 77 stemmen. Alzoo herstemming tusscheu de heeren L. A. De Raadt en C. A. Molenaar. B. en \Y. van Gouda hebben aan den gemecuteraad geadviseerd om het voorstel van het raadslid Samson, tot het maken van trottoirs in Gouda, met het oog op de kosten, niet aan te nemen. Met zekerheid bericht men aan het bUtd *De Telegraaf', dat ZK. H. de Prins van Oranje te Parijs in den echt is ver- eenigd met eene dochter uit een der achtings waardigste familiën van ons land waarvan bet blad de naam bekend is, doch dien het heden nog niet noemt. Eergister heeft Z. M. de Koning de tentoonstelling van schilder- en kunstwerken te Rotterdam bezocht. Door den burgemeester en autoriteiten ontvangen reed Z. M. naar 't Tentoonstellingsgebouwwaar prins Hendrik en 't bestuur Z. M. opwachtten. Z. M. bleet een paar uur de schilderijen bezichtigen en liet zich de artisten voorstellen. Prins Hendrik bleef in 't Yachtclubgebouw, om er te dineeren en de algem. vergadering bij te wonen. Woensdag 11. ia aan het Ministe rie van Bmnenlandsche Zaken aanbesteed de uitvoering van de vereischte vernieuwingen en herstellingen aan de Rijks-rivier- en oeverwer- ken, gelegen ra de rivieren de Nieuwe eu Oude Maas, het Scheur eu den Hartel, en het on derhoud dier werken, van i Juli 1876 tot 80 Juni 1877, Vhn de twee voor dit werk inge komen biljetten was het minste dat van den heer C. Jong te Sliedrecht voor f 7869. Door het College van Dijkgraaf •a üooyiioomi adcii der Vijf Heeren landen is besloten een geldleemng uit te schrijven ten bedrage van t 51501) 5 4 pCt. ten behoove van genoemd hoogheemraadschap. Deze leen mg dient ter voorzieuiug in de dit jaar buitengewoon groote herstellings- en verzwaringskosten der dijken. Het jaar 1 ijksch onderhoud der Lek- en Ljseidijken ïu de Knuipcuer waard zal dit jaar aanmerkelijk meer kosten dan gewoon lijk, waarom dan ook ter voorziening hienu door het college van Dijkgraaf eu Hoogheemraden besloten is tot uitschrijving eener leening V/a pCt. tot eeu bedrag van f50.000. De qi» den moord op de wed. V. d. Kouwen preventief in hechtenis gehouden J. H. De Jong heefi( zich, na de afwijzing van zijn verzoek tot schadevergoeding door de Tweede Kjamer, tjians met een an res tot den Koning gCwend, tyt het ontvangen van schade vergoeding wegens 'de ondergane preventieve gevangenis. De requestrant heeft aan de Tweede Kamer ondersteuning van dat adres verzocht, en daarvan een afschrift ingezonden. De Gemeenteraad van Wagenin- gen heeft bepaald, dat wanneer de warmte in ue scholen tot 8l^ü F. mocht klimmende lessen zullen wordeii geschorst. Hel gerechtshof te 'sHage legde eergisteren zes maanden gevangenisstraf op aan N, C. v. K., arbeider te Dordrecht, die in den ochtend valn den 8<jlen Mei jl. uit eene woning ouder de gemeente Reeuwijk, door opeuechui- ving van een venster, zich een zoetemelksche kaas, ter waarde v»n f 8, heeft toegeëigend. Den len Jjuli a. s. is het juist 25 jaren dat de postjbode J. J. G. Dans zijne betrekking als zoodanig, vroeger van Arkei op Schoonhoven en laijer van Arkel op Meerkerk, vervuld heeft. Het zal den man, die steeds met ijver en nauwgezetheid zijne moeielijke be trekking vervulde, dien dag voorzeker aan geene blij keu van achting eu waardeering ontbreken. Weder heeft te Rotterdam een ondernemer van zoofgenaamde verdeeliugen voor de rechtbank terecht gestaan, en wel zekere W. 8. D» Best. Hij werd vervolgd wegens het houdën eener verboden loterij. Door mr. 8. Van Houten, het lid der Tweede Kamer voor Groningen, werd- hij verdedigd. Vreemd genoeg beweerde de heer Van Houten, dat hier van eene loterij in den zin der wet geen sprake kou zyn. De rechtbank dacht er echter anders over, en veroordeelde De Best tot eene geld boete van f 300 of subsidiair tot een gevnnge- nis8tr»f van eene maand. De visscherij in de Merwede ond<r de gemeënte Giesondam, waarvan de heer Oerlemans te Gonnchem voor f 40U0 's jaars pachter is, valt dit jaar hard tegen, doordien zich eene zandbank in die nabijheid heeft ge plaatst. In 1875 had men dagen dat aldaar gevangen werden 1300 elften en 40 A 50 zal men, die ruim f 1500 opbrachten. Dit jaar heeft men gedurendé het geheele vischseizoeu nog niet voor dat bedrag gevangen. Van de visscherij aan de overzijde der rivier is de heer O. ook pachter voor p. m. f 8000. Ook deze visscherij brengt dit jaar bijna niets op. Ook te Gonnchem wordt weinig zalm gevangen; te Woudrichem daarentegen vangt men veel meer. Op de zegenzalmvis8cherij nde Merode" heelt men in de vorige week eene proeve genomen nrifet eene locomobiel tot het uitzetten en ophalen der zegens. De proef slaagde naar weusch. Aan de zalm visscherij nabij Herwijnen is zoodanige locomobiel reeds ra gebruik. H. M. de Koningin heeft aan de vereeniging tot het verleenen van hulp aan be hoeftige kraamvrouwen te Oude.vater weder eene gift van f 50 doen toekomen. Op 11 Juni 11. beleefde de heer Joh. Smits zijn veertig-jarig lidmaatschap van den Gemeenteraad te Gouderak, waarin hij zijn vader indertijd opvolgde, terwijl hij nu ook reeds dertig jaren als wethouder werkzqam is. Ofschoon, door het kortelings overlijden van eene zijner naaste betrekkingengeene openbare teekenen van belangstelling plaats hadden, ging die dag toch met onopgemerkt voorbij, en ontving hij van zijn mederaad-leden eeu prachtig iuktstel in zilver, met toepasselijke inscriptie eu zin nebeeld. Het station /rGouda" van de Rijnspoorwegmaatschappij is door den Minister van Binnenl. Zaken aagge.vezen als tc zullen zijn een: Hoofdstation. De hardglaslabriek te Leerdam heeft thans in het Engelsen 'huis Henry Uree- ner een concurrent gekregenlaatstgenoemde firma laat thans met verschillende monsters hardglas het land afreizen. 30 Carlisten hebben zich hij het werfdepot te Harderwijk aangemeld. De luchtballon de #N ederFanden" is Maandag-namiddag te 5 uren 45 min. in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam opge stegen. Alleen de heer. De Pauw eu zijne dochter maakten de reis mede. Te 6 uren 40 min. is de ballon bij Oudewater in het weiland van Jacob Van Scuaik neergekomen, na volgens getuigenis van den lucbtschipper eene heerlijke reis te hebben gemaakt. Te Stolwijk heeft men den ballon duidelijk waargenomen. Up de tentoonstelling van hon den, den 10. en 11. dezer door de Ned. jacht- vereemging //Nimfod", te 's 11 age gehouden is een gouden medaille toegewezen aan den heer üt. Slob Wz. te Noordeloos voor een drift van zes brakken. Afloop van Publieke Verkoopingen van Onroerende Goederen. Een liuis met schuur, erf en tuin, benevens eene scheepmakerijte Lekkerkerkdoor den notaris W, A. Meijboom, te Lekkerkerkop 14 dezer geveildhebben te zamen f2550 op gebracht. Den 12 Juni 1876 zijn ten over staan van den notaris W. J. Fortuijn Droog- leever te Gouda verkocht: Twee Huizen en Erven aan de Oosthaven te Gouda, wijk B, Nos. 41 eu 40a, aan den heer Jonkheer M. C. F. J. De Rotte, arts te Gouda, voor f11300; en een Huis en Pakhuis aan den Raam te Gouda, wijk O, Nos. 310 eu 311, aan deu heer V. Jaspers, bierbrouwer aldaar, voor f 3130. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 17 Juni. De verjaardag van H. M. de Ko ningin wordt heden op de gebruikelijke wijze door het uitsteken der vlaggen en eene parade herdacht. W ij inogea verwachten, dat Neêrlands driekleur morgen zal getuigen ook van belang stelling in den gedenkdag van den slag bij Waterloo. Gisteren werd ter gelegenheid van het SOjang-pausschap van Z. H. Pius IX door verschillende Roomsch-Katholieke ingeze tenen de vlag uitgestoken. Met goeden uitslag heeft de heer 11. J. E. Van der Kop alhierexamen afgelegd als leerling-telegrafist tweede klasse. De heer Van der Kop behaalde van de 60 adspiranten N°. 2. Naar aanleiding van het door de Kamer van Koophaudel en Fabrieken al hier aan deu Inspecteur der Posterijen gericht adres, tot wijziging van dén postdienst van Gouda op Schoonhoven, hebben eemge inge zetenen dezer gemeente zich tot genoemden Inspecteur geweud met het verzoek aan dat adres geen gevolg te willen geveu eq. den post dienst, zooals die thans is vastgesteld onver anderd te laten. Naar wij thans vernènem is door den Inspecteur op bet adres der Kamer afwijzend beschikt en ülijtt dus de postdienst geregeld zooals hij nu is. D«e luchtballon »de Ncderlan- i" is alhier j.l. Maandag bij zijn zweven en en ook door eenigen onzer stadgenooten waargenomen. Bij de gisteren door den notaris Teijinck alhier gehouden gras verpachting was de opbrengst aanmerkelijk hooger dan in het vorige jaar. De ie snede van 3 hectaren 85 aren werd tbau9 verpacht vöor f 505, tegen f 360 in 1875. Een perceel van 3 hectaren deed nu 288,50, tegen f 183 in 't vorig jaar, en een perceel van 2 hectaren 37 aren deed nu f 282, tegen f 196 in 1875. WATERSCHAPS- BX POLDER-BERICHTEN. Bij de stemming van 11. Maandag is te Benschop in plaats van den heer E. Ver- bree, die voor zijne betrekking bedankt had, met bijna algemeene stemmen tot hoofdinge land-plaatsvervanger van den Lekdijk Beneden- dams gekozen de heer Jobs. V. d. Stok. In de vergadering van Ingelan den van het waterschap Benschop is met bijna algemeene stemmen tot penningmeester benoemd de heer Gerrit Lekkerkerker Cz., wethouder der gemeente. In diezelfde vergadering zijn de af tredende heemraden, de heeren Johs. Van der Stok eu J. Maaijen, herkozen. LANDBOU W-BEB.I CHTEN. De jaarlijksche paarden-, scha pen- en varkensmarkt, den 15 dezer te Meer kerk gehouden, was buitengewoon druk bezocht. De aanvoer bestond uit 250 paarden, 10 veu lens, 400 schapen, 700 lammeren en 150 fok- varkens. De prijzen, die besteed zijn, waren: paaiden f175 tot f 700veulens geen verkocht; schapen 1'7 tot f 14; lamm. ren t' 6 tot 1 16; fokvarkens 112 tot 122. De handel was met zeer levendigook waren er, voor zoo ver men opmerkte, geen buiteulandsche kooplieden aan wezig. Op de Jaarmarkt te Haastrecht wareu aanwezig 32 paarden, met goeden han del, en 58 lammeren. Ook werden nog onders hands verscheidene zaken afgedaan, als kaas, boter enz. In de laatste dagen hebben 'de gewone janrlij^sche verpachtingen van kersen in verschillende gemeenten van Gelderland en Utrecht plaats gehad. De pachtsommen ziju over liet algemeen zoodanig geweest, dat het te verwachten is, dat deze vrucht dit jaar zeer hoog ra prijs zal zijn. De eerste kersen toch ziju 4 eu 4Vs ets. per half kilo aan de boomen verkocht. De kersen zullen niet zoo over vloedig zijn als verleden zomer. De boomgaar den gelegen onder Ameide, Tienhoven en Lan- gerak zijn deze weck verpacht, en wel voor hooge prijzen. Deze beliepen f120, f188, f 205 en f 285. De grasgewassen van de polders den Hoek en Schuwagtte Lekkerkerkonder Oudorlrorlr IJ ooihobben opgebracht f 437, tegen f 297 in 1874. In 't geheel heeft de verpachting opgebracht f 2226,80. In 1875 was de geheele som f 1874,60. De ge wone j aarlijksche publieke verhuring van hooilanden met de naweiden beeft te Ameide plaats gehad. Er werden buitengewoon hooge prijzen, namelijk van f 80 tot f 100 en meer besteed. Het laat zich aanzien, dat de buitengewoon hooge prijs van f 6 A f 7 die thans voor oude aardappelen per HL moet be steed worden, thans spoedig aanmerkelijk zal dalen nu reeds nieuwe aardappelen ten verkoop worden aangeboden. Onder W ïllige-Langerak worden ze reeds met goed gevolg gerooid. Z. K. il. prins Alexander heeft op zicb genomen de algemeene vergadering der Geldersche Maatschappij van Landbouw, die den 3. en 4. Augustus te Tiel gehouden zal worden le presideereu. Tegelijkertijd zal aldaar een ten toonstelling gehouden wordenterwijl op de agenda 26 punten voorkomenwelke ui de sectién zullen worden behandeld. Onder ge noemde punten komen o. a. voor Moeien er geen beschermende wettelijke maat regelen ten aanzien der vogels geuomen worden Welke gevolgen heeft de teelt der suikerbieten voor de verpacüters gehad Verbetert het paardenras? Aan welk ris is voor de hengsten de voorkeur te geven? Wor den nog steeds de beste merriën en veulens uitgevoerd KERK- ER SCHOOIJi 1EU W S. Ds. W. Zegers te Gorinchem is beroepen te Harlingen, Beroepen te Montfoort Ds. H. J. P. Van der Luiden, te Hillegersberg. Aangenomen bet beroep naar Hoog-Bloklaud door den beer L. Haan, cand. bij het prov. kerkbestuur van Groningen. Bedankt voor Strijen door Ds. G. N ij huis te Langerak. Ds. G. C. Prillevitz te Nieuwpoort nam 11 dezer afscheid van die gemeente, met eene leerrede over Joh. XIV 18a. Ds. D. K. Van Meerten te Oud- Beierland heeft tegen 1 October a. s. zijn eme ritaat aangevraagd. De kerkeraad van Nieuwerkerk a/d IJsel maakt dankbaar melding van een legaat, groot twee duizend gulden, vrij van suc cessierechten, bij testamentaire dispositie aan de diaconiearmen aldaar vermaakt door den heer J. F. Mijnlieffiu April j. l. te Gouda overleden. GEXENODS berichten. In de afgeloopen week heeft aich te Rotterdam een geval van vergiftiging voor gedaan. Twaalf familiën werden in hevige mate ongesteld. Mannen, vrouwen en kinderen leden aan geweldige braking en diarrhae, alsof de cholera plotseling uitgebroken was. Allen wer- den geneeskundig behandeld en zijn op dit oogenblik geheel of gedeeltelijk hersteld. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dat al deze gezinnen gelijktijdig biefstuk gebruikt had den, dat hun door een vleeschhouwer was be zorgd. Allen die dat vleesch gebruikten werden zwaar ongesteldde enkele leden der gezinnen, die het vleesch lieten staan, bleven gezond. J^e twaalf familiën, die het slachtoffer van dit feit werden, merkten bij het vleesch niets wat ach terdocht kon baren. Men schrijft uit Leeuwarden: Jut schijnt nog altijd een hoogen dunk te koesteren van zijn positie; hij verkiest geen hand uit te steken tot werken. In de vorige maand beeft zicb te Gouda een sterk voorbeeld van hondentrouw voorgedaan. Een inwoner, die sedert acht jaren in het bezit was van een zwarten poedelhond, raakte dien bond in de maand Juli van het vorig jaar, tijdens de kermis, kwijtalle po gingen om den--verloren houd weder te vinden bleven te vergeefs. Den eersten dag van de Haagsche kermis nu werd er des avonds laat tegen de huisdeur gesprongen en hard gekeft, waarop de inwoner de deur opende en overstelpt werd door liefkozingen van zijn bijna een jaar vermisten trouwen poedelwelke zeer vermoeid was en alle kenteekenen had van «en verreu tocht te hebben gemaakt. Vermoedelijk is die hond door een kermis-reiziger bet vorig jaar medegenomen en nu uit deu Haag weer ont snapt en naar zijn ouden meester teruggekeerd. Te Woudrichem is Zondag avond bet koffiehuis van den heer Spronk ge heel uitgebrand. De oorzaak is nog al opmer kelijk. Een officier van hét matenéel, die bet bovendeel van het huis bewoonde, wierp, om het feest dat ter eere van de 40-jange ambts bediening van Ds. Boinmezijn aldaar gehouden werd, meer luister bij te zetten, eenige sissers naar beneden. Een jongen van de straat had de baldadigheid zulk eeu sisser op te nemen, en haar boven te slingeren, met het ongelukkig gevolg, dat deze door het geopende raam terecht kwam ra de kist met vuurwerk, waardoor dit met eeu knal ontplofte, en spoedig bet huis iu vlam stond. Door gezamenlijke werkiug van de spuit der artillerie en die der gemeeute beeft de brand zich gelukkig tot dit ëéue per ceel bepaald. De veldwachter F. Vermeer, te Meerkerk, had voor eenigen tijd de kraaien- J eieren ra een nest in den kerktoren aldaar door kippeneieren vervangen. Deze ziju door de kraaien heel moederlijk uitgebroed, waardoor ge noemde Vermeer thans drie hooggeboren kip- penkuikens heeft verkregen. In Arnhem klaagt men over de aanwezigheid van een legio kleine rupsen, die wel op de boomen leven maar zich toch ook gaarne aan het menschelijk lichaam vasthechten. Hunue beten veroorzaken hevige jeukingen en zwelling, die dikwijls verscheidene dagen aan houdt. Men moet iu Berliju tot dezelfde on aangename ontdekking gekomen ziju. Eene jonge moeder te Meppel, de vrouw van een zeer geacht eu respectabel' bur ger die reeds vóór nare bevalling aan vlagen van zwaarmoedigheid leed, maakte van een oogen blik dat haar echtgenoot den doctor de deur nit lietgebruikom uit het raam der achter kamer te klimmen en zich iu de naastbij gelegen vaart te verdrinken. Kort daarna werd zij leven loos opgehaald. De tentoonstelling te Philadel phia is op Pinkster-Maandag door 30.01)0 per sonen bezocht. In de verloopen week zijn 's nachts te Berg-Ambacht van 3 verschillende veehouders 6 schapen op het land vermoord en verscheurd gevonden. Waarschijnlijk is dit aan losloopende honden te wijteu. -— Uit Montfoort meldt men Deu stalhouder J. V. aldaar was dezer dageu last gegeven op eeu avond iemand per rijtuig af te balen in een naburige gemeente. Nauw gezet daaraan voldoende, gaat hij zoo tijdig van huis, dat hij op het bepaalde uur ter pluals aankomt. Volgens zijne gewoonte rijdt hij op de buitenplaats om het Uuis heen en zet het paard met den kop in de richting huiswaarts. 01° nu de koude vau den avond, dan wel ziju bijzondere lust voor een kop koffie er hem toe brachten, is niet vernomen, doch hoe ook, de voerman loopt de keuken Duinen en gaat op zijn gemak daar zittenhet aan zijn paard overlatende om zich onledig te houden met op het bit te staan bijten. Weinig evenwel scheen het den wakkeren zwarte in die eenzaamheid in die doodache stilte te bevallenalthans het duurde slechts eenige oogenblikkenof de fa milie hoort een rijtuig over de brug gaauen men zegt tot elkanderwie weetof de zwarte niet de plaats poetst. Allen gaan naar buiten en werkelijk zien zij hunne meeuing bewaar heid. Zwartje heeft de beenen opgenomen naar huis en wordt achteivolgd door den voerman, die evenwel blijkbaar iu vlugheid niet tegen zijn paard was opgewassen. De familiedie den wedren eenige minuten aanzag, w ui spo-dig van oordeel, dat zulks deu belanghebbende die moeat afgehaald wor den weinig baatte en besloot dus het gezellige onderhoud nu nog wat voort te zetten en af te wachten de dingenl, die komen zonden. Een uur zal zoo ongeveer gewacht zijndoch van rijtuig, paard noch voerman werd iets verno men zoodat de adspitant passagier nu te voet naar de naastbij geleden plaats ging, daar lo geerde eu den volgenden morgen zich per njtuig uit die.plaats liet tehuis brengen. Nut zoodra was hij in deze gemeente teruggekeerd, of de voetman was beleefd genoeg hem den uitslag van de zaak te komen mededeelen. Zwartje was zeer netjesnaar huis geloopen, bad met beleid het midden van den weg gehouden op de hoe ken niet te kort gedraaid bij het passeeren van een brug, op een zeer korten draai slechts een lantaarn aan het rijtuig beschadigd, in édn woord was huiswaarts gegaanzooals het be hoorde Thuis echter was alles in diepe rust en dacht niemand er aan dat het trouwe dier zich daar zou vervelen. De voermandie ruim anderhalf uur te wan delen hadbleef naar zwartjes zin wat lang nit althans het dier ontspande zich en ging als een trouwe vriend van zijn meester hem te gemoet. Reeds van verre was 111 de nachtelijke stilte de stap zoo van den voerman als vau het paard te hooren en elkander genaderd zijndenep de voerman: «zoo, ben je daar", waarop de aan- gesptokene door hinneken zijne blijdschap over de wederontmoeting te kennen gaf. Ieder, die hier met de omstandigheden, doch vooral met den dom het aangespannen paard afgelegden weg, bekend is, stond verbaasd, dat alles zonder bijzondere ongelukken was afge- loopen. J. T. alhier heeft onlangs 2 kip- eieren door een spreeuw doen uitbroeden. Eén kuiken heelt nog enkele dagen geleefd eu het andere kwam wei volwassen, maar dood uit den dop. In Bntsch-Indië klaagt men zeer over het steeds toenemend gebrek aan brandstoffen, nujnen steeds boomen velt, hetzij voor timmer-, hetzij voor brandhout. De si all Mall Gazette" dit feit besprekende, herinnert er aan, dat in Japan iedere persoondie een boom velt, een audereu moet planten, terwijl men in Biscaye nog verder gaat en er Iwee plant in plaats vau den gevelde. In de dis- tricten Azunghur en Goruckpore worden bij elk huwelijk zes boomen geplant en bij de ge boorte van elk kind een. De «Gazettenoemt dit een zeer heilzamen maatregel, die wel over weging verdient nu het tegenwoordige geslacht er zich met voorliefde op toelegt om het ge boomte uit te roeien. De dief van de onder de gemeente HeuBden ontvreemde koe is aangehouden. Als eene bijzonderheid dient daarbij vermeld le worden, dat de dief, zekere Van der Gildt 85 jaren oud, arbeider, wonende te Oud-Heusden eu Elshout, tijdeus het plegen van zijn mis drijf, bruidegom was, en eerstdaags ra liet hu welijksbootje zou slappen. Te dien einde was er natuurlijk geld noodig, en om dit te ver krijgen, pleegde hij eeu diefstal. Van dit geld schafte hij zich een lakensch pak aan eu kocht eemg huisraad, door welke inkoopen de politie opmerkzaam werd gemaakt, hetwelk ten gevolge had, dat hij zijn schuld volledig heeft bekend en bovendien ue politie de plaats aanwees waar hij het overige geld had verborgen, zijnde dit in eenen rooden zakdoek boven in eene schuur, waar het ook is gevonden. De dader is naar het huis van arrest te 's Bosch overgebracht. Bij de te Lekkerkerk 'op 15 de zer gehouden verkooprag van een huis en scheepmakerij werd dit voor f2700 gekocht door iemand, die, zooals bleek, geen borgen kan stellen. Het werd toen op nieuw geveild en bracht f2550 op, zoodat de eerste kooper eene schade lijdt van f 150. Eergisteren namiddag zyfi door den van Rotterdam naar Amsterdam stoömendeu trein van het Rijuspoor, voorbij het station Woerdendrie koeien overreden eu één ernstig verwond, zonder dat de trein is ontspoord. VERSCHEIDENHEDEN De grootste bekende spoortrein- snelheid: dertien honderd mijlen in acht-en-veertig uren. De directeur van het Boosn-theater, te New-York, heelt onlangs het eerst, met een zoogeuaamden lightning- train (letterlijk vertaald: bliksemtrein) in twee etmalen den ontzaglijken afstand afgelegd die genoemde stad van Sau-Francisco scheidt, en is alzoo in dien korten tijd Noord-Amenka van het Oosten naar het Westen doorgevlogen. De treiu, die slechts uit een locomotief met tender en één waggon bestoud, werd op de stations Omalva en Pittsburg gewacht door een voor onmiddellijk vertrek gereedgemaakte machine zoodat er met langer behoefde vertoefd te worden dan gedu rende het oogenblik dat voor de verwisseling der locomotieven noodig was. Slechts twaalf persone werden toegelaten om den tocht mede maken, en de prijs der plaatsen was gesteld op ÏÏOO golden, heen eu terng, waaronder een verbhj van acht dagen in het Grand-Hótel te San- Franciaco was begrepen. Verscheidene dame hadden te vergeefs aanzoek gedaan om mede van de partij te zijnmen weigerde ze onder - beweren, dat zij met bestand waren tegen de gemoedsbeweging en duizelingen. Een aantal dagbladen van New-York hebben van de gelegenheid gebraik gemaakt om exem plaren vau het laatste notnmer, dat vóór het vertrek van den trein was uitgekomente ver zenden naar de stations die men passeeren moest. Gewone tre nen hebben gemiddeld vijf etmalen noodig voor Hetzelfde traject. Sedert ongeveer een half jaar hebben de groote spoorwegmaat schappijen der Vereenigde Staten lightning- trains georganiseerd tusschen de voornaamste steden, zooals Philadelphia, Washington, Bos ton, Nieuw-Orleans enz. Maar het is voor de eer3te maal dat met die snelheid zulk eeu aan merkelijke afstand is afgelegd. Een monument voor den vriend van Washington en Franklin. Verle den jaar heeft het Fransch gouvernement de stad New-York een standbeeld aangeboden van ge neraal Lafayetteden bevelhebber van het Fran- sche legerdat zooveel heeft bijgedragen tot het welslagen van den onafhankelijkheidsoorlog. Be doeld kunststuk is het werk van den beeldhouwer Bartholdi en in brons gegoten door Barbedienne. Te New-York heeft zich een comité gevormd, om nog gedurende de tegenwoordige tentoonstel ling van Philadelphia de plechtige onthulling voor te bereiden. Den Isten Mei had een meeting over die zaak plaat9: eeu groot getal Franschen te New- York gevestigd hebben eenstemmig een voorstel goedgekeurd om een inschrijving te openen voor de Franschen die in de Vereenigde Staten wo nen ten einde een echt-Fransche feestviering in bet leven te roepen en het gouvernement zoowel de kosten voor de onthulling als het voetstuk van het monument aan te bieden. De onthulling zal den 6den September a. s. plaats hebben. Het beeld wordt opgericht in het Lentraal-park van New-York, nabij de stand beelden van Walter Scott, Burns, Schiller, Humboldt en andere Europeesche beroemdheden. Een opmerking. Men leest ra het mail-overzicht van de »J a va bode": f/Nu door het aan Amsterdam verleend jus promovendi eigenlijk vier universiteiten zijn in het leven geroepen, waar men vroeger meende er aan twee genoeg te hebben zal het in de toekomst wel geen bezwaar ontmoeten ook aan een instelling van hooger onderwijs "in Neder- landsch-Indië een gelijk recht toe 'te kennen. VV ij gaan echter vooralsnog niet zooverdat wij op de oprichting eener akademie voor Ne- derlandscli-Indië zouden durven aandringen; voorloopig zouden wij tevreden zijn, indien te Samaraug en te Soerabaja eeu hoogere burger school met vijfjarigen cursus werd opgericht, eu te Batavia en daar gelegenheid gegeven, gymnasiaal onderwijs ter voorbereiding van het in Nederland te gemeten akademisch onderricht, te ontvangen. De wensch van de //Javabode" is zeer be scheiden. Maar bij het lezen dachten wewat zou een Nederlandsche Kegeering, van welke kleur ook, zich een schoouen lauwer vlechten, die Indië in het bezit stelde van een inrich ting voor hooger onderwijs, opdat onze amb tenaren aldaar met langer verplicht waren, hun zonen naar Nederland te zenden om hen in de gelegenheid te stellen tot liet ontvangen eener wetenschappelijke opleiding. In onzen tijd van ontwakende belangstelling iu onze schoone kolonie mocht over dat punt wel eens worden nagedacht De Minister van Oorlog Hussein-Avni-Pacha en de Minister van Baitenlandsche Zaken Raschid- Pachn zijn verinoordde Minister van Marine Kaïserli-Pacha is gewond. Volgens nader be richt is de moord op de ministers een daad van persoonlijke wraak. Terwijl gisteren-nacht de ministers ten huize van Midhat Pacha vergaderd waren, trad een onlangs ontslagen officier het vertrek binnen. Hij had een revolver in de hand en loste eerst een schot op den Minister van Oorlogvervolgeus op dien van Buitenland- sche Zaken en eindelijk op den Minister iau Marine. De beide eersten waren doodelijk ge- trqffen, de laatste werd zwaar gewond. De ad judant van den Grootvizier en een bediende van Midhat Pacha, die toeschoten, werden beiden gedood. Eerst daarna gelukte het, den moorde naar gevangen te nemen. De Politische óorrespondenz meldt uit authen tieke bron omtrent het voorgevallene te Konsti- nopeldat de moordenaar, zekere Hassan, in woede tot Hussein Avm Pacha eenige woorden richttewelke althans allen schijn haddendat hij uit wraak handelde wegens de onttroning van Abdul Aziz. Volgens geloofwaardige mededeelm- gen viel Raschid Pacha niet door een kogel maar door een dolksteek, getroffen in 't oogen blik dat hij den moordenaar ontwapenen wi'de. Zalmvissoherij te Aminerstol. Aan den afslag geweest van 12 tot 17 Juni: 168 zalmen; prijs van f 0,90 tot f 1,10 per half kilo. BURGERLIJKE STANG. GEMEENTE SCHOONHOVEN, ingeschreven van 9 tot 16 Juni 1876. Geboken Georgius Marie, ouders Hamers en M. J. Dizco. - Dirkje, ouders C. Kuijlenburg en P. Monteban. Getbouwd: A. Blanken en E. Van Oosten. Bevallen van eene Dochter C. J. van OOSTEN SLINGELANÜ-Cambier van Nootbn. SCHOONHOVEN, 17 Juni 1876. Gevoelig voor de vele en hartelijke bewijzen van belangstelling, ondervonden bij de viering van ons 25-jarig Huwelijk, betuigen wij daarvoor onzen welmeenenden dank. S. E. van NOOTEN. C. C. J. W. van NOOTEN- Roldanus. SCHOONHOVEN, 16 Juni 1876. JPRUIJT te Ouderkerk a/d IJ wel zal, op Dingsdag den 27n JüNH 1876, 's namiddags zes ure, in 't openbaar doen vei len en verkoopen, in den Tuin ROZEN BURG", aan den Nieuwen Singel te OudewatOF EENE LOGEABELE met TUIN en SCHUUR, a»" de Vischmarkt, op den hoek van de Kapelstraat en Oude Huigensleeg, N°. 62, en alzoo op den meest gunstigen stand te OÜDEWATBB. kail. M®. 1214; Hui*, Schuur en Erf groot 3 A. en 93 C. Het perceel is te aanvaarden 21 Augustus a. s. en te bezichtigen drie werk dagen vóór den verkoopdag, 'a voormiddags van 912 en 's namiddags vau 24 ure. Breeder bij billetten, en information geven, behalve ge noemde Notaris SPR.UIJTde Notarissen MONTIJN te Gooda en MOLENAAR te Waddinxveen. MAGAZIJN IJZERWAREN, Koestraat, Sohoonlioven, zijn steeds voorhanden eene sortering CANADA of AMERIKAANSCHE dito RIEKEN of MESTVORKEN, BALLASTSCHOPPEN met regte en kromme steelen, zoo ook ZAND»e" GRIND" SCHOPPEN. 1-, 2-, 3- en 4-vlams worden met garantie geleverd. VV orden gevraagd om terstond in dienst te treden voor vast werk, tegen goed loon, bij C. DE WIT. Rijtuigmaker, Schoonhoven. berigt, dat bij hem heden nog eenige verkrijgbaar zijn, tegen veel verminderde prijzen. EN UIT DE HAND TE KOOP: Ken geheel nieikw ingerigte en TWEE TOONBANKEN, waarbij een met drie Toonkasten. NAGEKOMEN BERICHTEN. Door het College van Dijkgraaf en Hoogheemraden van den Alblasserwaard is besloten tot het doen eener geldleemng bij in schrijving van f 140.000, ten behoeve van ge noemd hoogheemraadschap. Deze leening dient ter voorziening in de ditmaal buitengewoon groote herstellings- en verzwaringskosten der dijken. Zaterdag 1.1. had te Gorinchem de aanbesteding plaits van de werken eu leveran- tiën van de& Alblasserwaardwelke bedragen aan aardewerken voor ruim f 95,000aan steen glooiingen voor f 102,800; aan grind voor'f 9200 en aan stortsteen voor f2000. Door de Watersnood-Commissie te Gorinchem is aan de te Vianen wonende weduwe van Kieboom tot ondersteuning, de som van drie honderd gulden verstrekt. Door zeldzamen ijver, betoond zoowel bij het bewaren van onzen dijk als bij het hulp ver leenen aan in nood verkeerenden, heeft Kieboom zich, tijdens den watersnood, op loffelijke wijze onderscheiden. Naar allen schijn heeft zware koude, bij dien afmatteuden arbeid gevat, den werkzamen man aan zijn talrijk gezin ontrukt en terecht bewijst de Gonuchemsche Commissie aan zijne weduwe als door den watersnood lij dende hare krachtdadige hulp. Ongevraagd ko men er dan ook bij den Burgemeester onzer gemeente bij herhaling giften in vofcr de we duwe Kieboom, die, met zes jonge kinkeren, in deu meest hulpbehoevenden toestand is achter gebleven. 7 dezer had bij den landbouwer M. Kool, veehouder te Fapekop bij Oudewater, onder opzicht van D. W. VanBeusekom, vee houder te Hekendorp, eene proef plaats met Buckeyes grasmaaiwerktuig; de proef mag uit muntend geslaagd heeten. 't Bleek ook, dat verschillende gebreken, welke men bij andere werktuigen heeft opgemerkt, aan de Buckeye geheel vreemd waren. Uit Konstantinopel wordt, on der dagteekeniug van gisteren (Vrijdag) gemeld: Het zekerste en aangenaamste middel tegen hoest en borstkwalen op eiken leeftyd. Akkrum (Friesland), 6 April 1875. Mijnheer I Gelieve mij weder te zendenflesschen DRU1VEN-BORST-HONING; van onderschei dene, die er gebruik van maken, heb ik gun stige berigten ontvangen. Zoo kwam heden een landbouwer bij mij, die voor acht dagen ook een fleschje bij mij haalde, welke 's nachts niet konde slapen, daar de hoest hem zpo knelde, en bij een fleschje de hoest vrij verminderd was, zoo dat hij nu 's nachts vrij goed konde slapen enz. UEd. Did. Dienaar, S. VISSER. De onovertrefbaarheid van den Druiven Borst-Honing bij alle ziekten der ademhalingswerktuigen is door meer dan 10,000 attesten van personen van alle standen en uit alle landen bewezen. Ook koml geen ander middel hem in goeden smaak nabij Bij langdurig gebruik van dit heerlijke sap doet zij alle zwakten zelfs bij oude menschen ver dwijnen. Voor de laalsten is de Druiven- Borst-Honing een versterkingsmiddel, dat door geen ander kan worden vervangen. Om zich voor namaaksels van bedriegers te vrijwaren, lette men op de geautoriseerde Dépots, die al leen den echten Druiven Borst-Honing verkoo pen. Elke flesch is door een metalen capsule gesloten, waar nevenstaand fabriekstempel moet zijn ingedrukt. Verkrijgbaar 5 fl.— de flesch te Schoonhoven bjj We<L WOLFF Zn; Alblasserdam bij C. van der ZandenGouda bij F. H. A. Wolff; Gorinchem bij B. J. R Bosch ZoonHaastrecht bij JD. den Har' tog; Dordrecht bij J. van Goudoever de Jongh; Oudewater bij F. Jonker Idenburg; Rotterdam bij C. J. W. Snabilié, groote Markt, en Le- deboer Jr., Hoogstr.; Ridderkerk bij A. G. de Kroes; Sliedrecht bij Wouter Visser. De Ondergeteekende bericht, dat by hem te verkrijgen is: FIJN WITTEBROODi 1 ste kwaliteit, SO het Kilo. WITTEBROODi 2e kwaliteit, 18 Cta. het Kilo. KROPBROOD, ie Cts. het Kilo. Men wordt vooral opmerkzaam gemaakt dat, deze prijzen aanmerkelijk verschillen bij die, welke hier betaald worden; terwijl het brood, nit eene der voornaamste bakkerijen in Rotter dam, van uitnemende kwaliteit is. Dagelijks versch te bekomen. Havenstraat, naast de Bewaarschool, Met 1° Augustus a. s. wordt gevraagd eene fatsoenlijke als MEID-ALLEEN, P.G., die kan koken en zindelijk werken. tjtttt» Adres franco, onder letters B. B., HULP- POSTKANTOOR tc Bergambacht. Tegen 1 Augustus verlangt men op een dorp m de Krimpenerwaard, in een f»t- soenlijk gezin, eene van de Prot. G. Loon f 70, behalve het ver- 'al. Brieven franco, lett. K., handelaars S. S W. N. VAN NOOTKN te Sohoonhoven. r. sweijnenburg te Molenaangraaf verlangt eene iiksche van 18 h 20 jaren. van u in alle soorten. H g RUIME SORTEERIltG KAMEN, PANEELEN en alle soorten aj H van GIETWERKEN, BUIZEN voor M RIOOLEN, geheel- en bmnen-verglaasd, H 4 CONSOLES en BOUWKUNDIGE OR- NAMENTEN H PUIKE ZWEEDSCHETEER, KOOL- t, TEER, PEK enz. enz. Q overtreffen. R p ALSMEDE om dezen Zomer reeds 80H o net meubelstuk en met den Wtrtttr m een aangenaam lloht te hebben p heb ik gezorgd reeds na ruimschoots 2 gesorteerd te zijn in de nienmte modellen H p PETROLEUMLAMPEN vooralle Bj standen tegen de meest concurreerende Firma VAR EEIDBH.

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 2