F. 368. ZONDAG 2 JULI. iö}, WEEKBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. «V. Onder critieke omstandig heden. ”7. BUITENLAND. OVERZICHT. BINNENLAND. SfflOONWEHE COURANT 129 komt 101 96 verwachting van eu De lo. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80 i qual. f 65. 10 10,80, keewhe en en minden he f7.70è foi7M widter Uk* PlakkresA» laotezoaer» MOUTEN 907. 957. 89 840 104 •rmMUMche MO» 0 a 5,50. 2100 kïl< teit. S. W. N. VAN NOOTEN, Uitgevers. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en ui terlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. 29»/4 197. 100 377, ‘*71. 947, 1O’/M 86 387, 1047, 106»/, te doen ontbranden, aanleiding dier verder zegt, nl. chouwer blijven, l.j dan ït zuiden l 161/. 97»/. 97i/, 89 78A/. 65 907/, 335 823l/, 55 5.7Vn 57‘/, 278 Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt Opgegeven, worden slecht» 2 maal in rekening gebracht'. f7,50 1 srdbrabant- lard wuop i lijn; dapr- vooral de dodere qual. inken fkQè mf 3,50* 7. overlooper- 18 per stol. ,20 per küö. ri« Zeeuw - 10,80, goede ViaamUhd 5 en bUnw» de gewas, ter: late half Ulo 27 oh, lammeren half kilo; ardappelen ie jammen f 3,50. per handel, en handel; mindere 1,30. o; magere angevoetd: 1 veren, 2* lammeren, geiten. il. 76 et,, 1,00, 2de Loods. uvu-inter- zou blijven trachten len ingang te doen irklaring verzekerde duel hoegenaamd irtenissen te Constan- middellijk geleverd. Deze laatste antwoord op een artikel ju ue ui»los, waarin de de dreigende houding van t geworpen, dat aan Turkije 1.000 pond sterling had ver* ■■?rigens noodig is om den i binnen Turksch grondge- kleiner. De partijen matten elkander at in onvruchtbaar gekrakeel, en al de vruchten, die het parlementair stelsel zou kunnen opleveren, gaan verloren, zonder dat wij er die, welke een krachtig persoonlijk gouvernement kan ge ven, voor in de plaats krijgen. Dat maakt, dat onze grondwettige instellingen meer en meer door sommigen met onverschilligheid, door an deren met minachting worden bejegend, en wij het recht verliezen, dengene van ondankbaar heid te beschuldigen, die het oude stelsel terug- wenscht, waarbij het Hoofd van den Staat alles, het volk niets was. Onze geestverwanten, de liberalen, zijn te allen tijde bereid, een lofrede te houden op Thorbecke. Dat is mooi, dat is billijk: het zou slecht van ons zijn, als we den man, die zoo vele jaren de drager is geweest van het liberaal beginselde machtige aanvoerder op den weg van vooruitgang, de eer betwistten die hem boven a'le anderen toekomt. Maar de lezers een geschiktbewondering en waardeenng sluiten geen billijke en wij gelooven de nagedachtenis grooten staatsman geen onrecht aan zóó zelfs, dat het niet langer twijfelachtig behoefde te zijn in welke richting de meest gewenschte' regeering ware te vinden. Maar dat alles is niet te verkrijgen zonder grondwetsherziening; een maatregel, waarop in den laatsten tijd sterk wordt aangedrongen. Onze constitutie heeft reeds een vierde van een eeuw beleefd; dat reeds is een reden, om aan •te nemen dat zij niet meer aan onze behoeften kan voldoen, wanneer men niet buiten aanmer king laat welke veranderingen ons volksleven sedert het jaar 1848 heeft ondergaan. En de drang moet nog sterker worden als men na denkt over de gebrekkige vertegenwoordiging, die zij heeft in fhet leven geroepen. <Mt zoolang aan dien net tijdperk der schie- ministeriëele crisissen Er is geen ongeluk zoo groot, of er altijd een beetje geluk bij; dit ziep we weer bevestigd in het feit, dat het conflict tusschen onze regeering en de Tweede Kamer der Staten- Generaal in het warme jaargetijde is losgebro ken. Juist in een tijd, waarin gewoonlijk het nieuws schaars, het aantal onderwerpen ter be spreking in onze couranten klein, en de lust om voor een poos achter een dag- of weekblad weg te duiken minder levendig is, juist in dien tijd is een ministeriele crisis voor het schrijflustig journalistenvolkje een hoogst wel kome versnapering, voor c“ voorwendsel^ om een oogenblik langer dan an ders zich verdiepen in de belangwekkende hoofdartikelen, waarop hij naar aanleiding van het gebeurde wordt vergast. Voor bet overige maakt de i/crisis” op ons volk geen bijzonder Verpletterenden indruk. Onze landlieden halen even rustig hun hooi binnen, als wanneer er op het Binnenhof geen minis teriëele storm had gewoed, en ik betwijfel zeer of eenig zomeruttfstapje, door onze burgerluidjes op ’t getouw gezet, er wel om uitgesteld is ge worden. Trouwens, men gewent aan alles, én Ww hebbsn in Uon tijd i'ri- tories van dien aard doorleefd, dat het piquante er langzamerhand af is geraakt. Of dat nu, met het oog op den vooruitgang in het algemeen, verkieselijk geacht moet wor den, is een tweede vraag. Immers, we zitten onder zulk een stortvloed van //quaesties” van allerlei aard begraven, dat het waarlijk goed zou zijn, als er eens eenigen uit den weg ge ruimd konden wordèn, en dat kan toch maar niet geschieden, indien de uitvoerende macht telkens en telkens weer af marcheert. Van af de Zuiderzee, die nog altijd even nat is als vóór de beslissende stappan, door den heer Heemskerk in de richting van de droogmaking gedaan, tot de onderwijsquaestj® toedie zoo quaestieus is als ooit te voren, heeft men meer dan één paar handen noodig, om de onderwerpen, die drin gend herzigping of wettekjke regeling behoeven, op de vingers te kunnen tellen. Van het de fensie-vraagstuk sprdien we maar niet eens; waarschijnlijk is he^etal Nederlanders, die de verwachting van een eindelijke afdoening van deze aangelegenheid koesteren, niet zeer groot meer, met uitzondering wellicht van de eer zame Muntendammers, die voorstellen de heele boel maar op te ruimen. DaT is bepaald een radicale enlogische oplossing. Imipers, als er niets is dat deugt, en ook niets aannemelijks kan worden vastgesteld, dan is er geen andere uitweg. ’t Is wel aardigdat deze Regeering juist over een militaire quaestie is gestruikeld, en dan nog niet eens over een onderwerp, dat eenig beginsel raakt. Het is zelfs verwonder lijk, dat de heer Heemskerk, na ten opzichte van beginselen een voorbeeldige of wel voor- beeldelooze meegaandheid aan den dag te heb ben gelegd, hier in conflict is gekomen met de Kamerhet doet ons denken aan iemanddie over hekken en balken is heengesprongen maar nu over een strootje bet evenwicht ver liest. Van alle kabinetsquaestiën, waarvan het thans levend geslacht de ondervinding heeft opgedaan, is er geen, die minder ernstig, min der waardig, minder eervol is geweest. Het schijnt ook wel, alsof kleine staten het meest gevaar loopenmet hun constitutioneele instellingen in de war te geraken. Om van Servië, Roemenie en Griekenland niet te spreken, behoeven we slechts het oog te slaan op België en op Denemarken, om grond te vinden voor die meening. Maar terwijl in laatstgenoemde landen de partijen ten minste weten wat zij willen, en daardoor doen verwachten, dat de zaken er, zij het dan ook na veel tweespalt, per slot van rekening in het reine zullen komen, wordt bij ons de kans hoe langer hoe critiek uit; van onzen u t, tq doen, wanneer wij beweren dat de Grond wet, voornamelijk door zijn genie tot stand gekomen, voor een aanzienlijk deel de schuld draagt van het gebrek aan vastheid in onze politieke verhoudingen. Terwijl nog niets békend is van de beslis sing, die de Koning zal nemen op het verzoek om ontslag, door de leden der regeering inge diend, spreekt het van zelf dat in de dagbladen verschillende opiniën worden uitgesproken over I »an I hotboon in de gegeven omstandigheden als de beste oplossing wordt beschouwd. Daar is niets tegen te zeggen; en zij, die er de dagbladpers een grieve van maken, dat zij op die wijze de uitspraak des Konings vooruitlooptvergeten dat er hierbij slechts sprake kan zijn van per soonlijke wenschen, die in een land waar vrij heid van drukpers heerscht, met alle gerustheid kunnen worden uitgebracht. Het is natuurlijk te gek om los te loopen, wanneer men mocht meenen dat Z. M. eeuige uotitie zal nemen van hetgeen Dagblad of Nieuwe Rotterdammer on gevraagd adviseeren. Dit in het oog houdende, hebben ook wij onze wenschen. Wij dwergen van de dagblad pers, wij zijn vrijpostig genoeg om ook onze opinie naast die van de pas genoemde reuzen te durven plaatsen. Zooals we straks zeiden, is de Grondwet zelve schuldig aan het gemis van stabiliteit in onze binnenlandsche staatkunde. Zij, die voor zich de meeste waarborgen voor bestendigheid heeft vastgesteld, zoozeer dat een herziening allerlei zwarigheden ontmoet, zij heeft er geen bezwaar in gezien, dat de verhouding der partijen in de Tweede Kamer om de twee jaren aanijgjkelijk kan veranderen. Immers, de leden dierKamer worden voor vier jaren be noemd terwijl om de twee -jaar de helft der leden aftreedt. Dus om bet andere jaar hebben wij de periodieke verkiezingen met al den om slag, daaraan verbonden; ua verloop van twee jaar kan telkens de meerderheid worden ver plaatst, inzonderheid wanneer, gelijk in den laatsten tijd bij ons het geval is geweest, re- geeringspartij en oppositie nagenoeg even sterk zijn. Zou het met veel beter zijn, wanneer om de vier (of meer) jaren die geheele tak onzer volksvertegenwoordiging werd vernieuwd, zoodat er dan met recht gewaagd kon worden van z/de uitspraak der natie?” Maar wacht even, de natie I Eigenlijk ge zegd is die zoo vaak gebezigde uitdrukking on zin, onder het thans van kracht zijnde kies stelsel, dat mede door de Grondwet is vastge steld. Naar alle waarschijnlijkheid is Het getal van hen, die volkomen in staat zijn tot bet doen eener zelfstandige keuze, doch daarvan door deu census zijn verstoken, minstens even groot als dat van de tegeuwoordige kiezerseu een parlementaire regeermgsvonndie een zoo aan merkelijk gedeelte van het volk uitsluit, ver dient dien naam niet. Wanneer werkelijk de natie, dat wil zeggen het intellectueel ge deelte van het geheele volk in de gelegenheid werd gesteld, zich aan de stembus te doen hooren, dan nou men hoogst waarschijnlijk een geheel andere partijverhouding zien ontstaan, Daarom beweren wij, wensch niet is voldaan, lijk elkander opvolgende nog zal worden verlengd. Daarom zijn Wij van meening, dat?’ zoo- Z. M. mocht besluiten een Ministerie van geprononceerd liberale rich ting tot het bewind te roepen, hetgeen naar vSter opinie de meest waarschijnlijke op lossing van het tegenwoordig conflict zou zijn, de eerste stap tot het bewerken van een be teren toestancl zou wezeneen voorstel van regeeriugswege tot wijziging van de Grondwet, vooral metbetrekking tot de uitoefening van het kiesrecht, en in zake de aftreding der Tweede-Kamerleden, Wij gelooven wel niet dat deze wensch ver vuld zal wordenmen zal zich nog wel eeni gen tijd met hulpmiddelen vergenoegen in plaats van het radicale geneesmiddel aaó» ia wenden. Ls vrees kon ons echter niet weerhouden onze meening voor te dragen, en zal ons even min beletten /lie te handhaven, zoolang ons niet overtuigend wordt- bewezen dat wij iets ónmogelijks of iets onbillijks verlangen. H—e. Nog altijd maakt de Oostersche quaestie de Irnofd- schoi^l uit van de staatkundige beschouwingen der laatste dagen. In de verrassende wendingen, die zij telkens neemt, is zij daartoe dan ook alleszins ge schikt en een ware uitkomst voor den dagbladschrij ver, die bij den naderenden komkommertijd verlegen zou raken om stof. Wie zich voorstelde, dat met de omverwerping van het wanbestuur van Abdul-Azis ook de orde hersteld en de moeielijkheden, die Turidje aan dec rand eens afgronds brachten, uit den weg zouden zijn geruimd, hij moet zich bitter teleurgesteld gevoelen als hij nagaat wat er sinds gebeurde. Wel werden enkele misbruiken afgeschaft, vele hervormingen ed verbete ringen in het vooruitzicht gesteld, doch overigens bleef alles bij het oude ot liever de toestand is thans hachelijker dan ooit. De zoon van den verjaagden en overleden Sultan spant met het garnizoen der liootd. stad samen, dm het onrecht, zijn vader aangedaan, te wreken en zijne aanspraken op den troon te doen gelden De opstandelingen doen alsof hun geeue aanbieding van wapenstilstand ware gedaan en gaan voort met hunne strooptochten, die zij telkens al verdeé en verder uitstrekken. Het trouwelooze Servië, dat, niettegen staande zijne verklaringen van onzijdigheid, door den drang der Mogendheden afgeperst, eene voortdurende bedreiging was, heeft eindelijk zijn leger aan de gren zen tegenover het lurksohe leger gesteld en is gereed de eerste de beste gelegenheid waar te nemen om af te dwingen, wat het tot nog toe niet kon verkrijgen, eene vergrooting van grondgebied eu kwijtschelding van achterstallige belastingen. De Mogendheden Rusland, Duitsohland en Oostenrijk, doen Wel al hun be-t om Servie van een ouberaden stap terug te houden, doch Vorst Milan weet ook wel dat de eensgezindheid der Mogendheden door de afzonde ring van Engeland in den laatsten tijd te wenschen overlaat. Dat Engeland, teneinde Servië van den aanval terug te houden, tot lluslands staatkunde zou willen naderen, zooals de jongste berichten meldden, blijkt geenszins uit 't geen Lord Derby, naar aanlei ding eener interpellatie in de beide Huizen, verklaarde omtrent den stand der zaken m het Oosten. Hij erkende dat de toestand in het Oosten door de onverwachte wapening van Servië hoogst gevaar vol was; Enge- lauds politiek zou echter eene politiek van nou-inter- ventie blijven, en de regeering die politiek bij andere Mogeudhedei vinden. Aansluitende aan deze ver. Lord Derby dat Engeland geen deel had gehad in de jongste gebeurtenissen t tinopel en ook geen wapenen of munitie of onmiddellijk aan Turkije verklaring diende tevens tot antwoo.u van het Russische orgaan de Uol< verantwoordelijkheid voor c' Servië op Engeland wordt wapenen, munitie en 3QQ.f strekt. Hoe weinig er over strijd die zich tot nog toe I bied beperkt, ook daar buiten blijkt uit hetgeen genoemd blad naar beweerde inmenging van Eugeland v dit: Rusland zal wel eerst rustig toescl maar liever Europa in vuur en vlam zetten te dulden dat zijn slavische broeders in het vernietigd worden. Eindelijk behelst het officiëele orgaan in Frank rijk een brief van den Maarschalk aan den Minis ter van Oorlog, waaruit blijkt in hoever de regeering toe zal geven aan den wensch der kamer om de beschuldigden wegens deelneming aan de commune met eenige verschooning te behandelen. Behoudens enkele uitzonderingen zullen geen nieuwe vervol gingen meer worden ingesteld. Die uitzonderingen betreffen de hoofden van den opstand en zij die aanslagen pleegden tegen het leven of de vrijheid van medeburgers. Daarenboven gaat de brief verge zeld vatf een decreet, verleenende geheele kwijtschel ding van straf aan 87 veroordeelden. Ten aanzien der gemeentewet wordt nog altijd de gewenschte overeenstemming tusschen de regeering en de Linker-fracties gemist. Niettegenstaande den verstandigen raad der republikeinsohe organen om gematigd te zijn in bare eischen, blijft de Linker zijde onvoorwaardelijk aan hare eischen vasthouden. Aan den senaat is het tot nog toe gelukt de be handeling van de zoogenaamde gradenwet uit te stellen. De regeering blijft er echter op aandringen, dat het ontwerp nog voor de vacantie wordt behandeld. Aan de weduwe van den overleden minister Ricard is door de Tweede Kamer een jaargeld van 60U0 francs toegestaan. Tusschen den Landdag en het Heerenhuis in Pruisen is een conflict ontstaan. In de door eerst genoemde vergadering aangenomen Stadte-ordnung zijn door het Heerenhuis verschillende wijzigingen gebracht, waarmede de Landdag echter geen genoegen wil nemen, hoewel de regeering tot toegeven aan spoorde. Met spanning wordt uitgezien wat de regee- nng, die veel aan de tot .undkomüi^ *«r wet hecht, thans zal aan vangen. Ook de Spaansohe Senaat heeft het voorstal tot afschaffing der zoogenaamde fueros aangenomen. De begrooting is nu in behandeling. In Denemarken is het Fojkething uiteengegaan na eerst het gebruikelijk votum van wantrouwen tegen de regeering te hebben uitgebracht. Men verneemt dat de heer Van Reenen, vice-president van den Raad van State, door den Koning naar Het Loo ontboden is, vermoedelijk om met bet oog op den mmiste- rieelen crisis zijn advies in te winnen. De uitslag der herstemming in het hoofd-kiesdistrict Ridderkerk, ter verkiezing van een lid der Provinciale Sthteo van Zuid- Holland, is als volgt: uitgebrachte stemmen 606, blanco de heer C. A. Molenaar, burge meester van IJselmonde, is gekozen met 337 stemmen; de heer L. A. De Raadt, notaris te Barendrecht, bekwam 264. Uit den Haag wordt aan de Ar nh. Ct. gemeld, dat eerstdaags telegramzegels inge voerd zullen worden. Door den raad der gemeente Hooi naar is tot wethouder verkozen de heer G. Slob Gz. De heer E. Aanen, die deze be trekking meer dan 30 jaren bekleedde en het vorige jaar nog met algemeene stemmen her benoemd was, had voor eenige dagen, tot aller leedwezen, daarvoor bedankt. Aan het Ministerie van Binnenland sche Zaken werd dezer dagen aaubesteed het ma ken van een gedeelte der werken voor den spoorweg van Arnhem naar Nijmegen, tusschen het sta tion Arnhem en de brug over den Rijn. Hiervoor waren negen biljetten van macbrijvmg ontvangen minste inschrijvers waten de heeren D. Volker te Dordrecht en A. Volker, te Shedrecht. voor f 118.500. j Door ingezetenen van Goudriaan, Noordeloos; IJoornaar en Hoog-Blokland is een adres aan hb. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland opgezonden met verzoek om den nieu wen provincialen grindweg van Nieuwpoort op Gonnchem aan te leggen langs den Nieuwpoort- schen weg over Goudriaan tot aan den Gonsjes weg; daarna langs dezen over de Overslmge- liindsche kade en verder over den hoogen en lagen Molenweg tot aan de Slingelandsche brug; vervolgens over Hoornaar, langs den Hoornasr- seben weg, den Hoog Bloklandschen eu den Haar* weg, over den Mollenlflirgscben weg op’Go- nnebem. Adressanten beschouwen deze richting in het algemeen belang als de minst kostbare en minst gevaarlijke. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur der gemeente Streefkerk, over het jaar 1875, is door den Raad dier gemeente tegen 1 •asrenboTen gaat aan 87 veroordeeldei der gemeentenet wg ereenstemminf - •fracties gei raad der r zijn in bar raardelijk aan is het tot zoogenaamde jft er eoliter ar de vacantie wor den overleden minister Rit Lamer een jaargeld van

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 1