At ipfs mmnmn, ketels, Een en dertig Stemmen! Voorzorg en Memento Mori. Muziekgezelschap APOLLO", HOOIVORKEN, Villi IIHsttUMiUMTS. LEEST!!! Openbare Vrijwillige ADVERTENTIËN. BEKENDMAKING. Itii J. I). BRUSSEiV, PETROLEUM-TOESTELLEN, FABRIEK „DE HOLLANDSCHE1JSSEL DE JONCH Cie. te OV DEW AT ER, MEUBELEN, 3 WËKUK1T8 Buitengewone Vergadering „TH AU*".; Buitengewone Vergadering DANKBETUIGING. jj' S] goedgekeurd, tot een bedrag van: in ontvangst t l 860,84* en in uitgaaf f 1294,85; dus een batig slot van f 65,99*. HH. Keiz. Hoogheden de Kroon prins van Duitschland en gemalin zijn heden uit Berlijn met een extra-trein te's Hage aan gekomen ten einde eenigen tijd op de badplaats Scheveningen te vertoeven. H. M. de Koningin heeft voor een belangrijke som deelgenomen in de inschrij ving voor de oprichting van een standbeeld voor Spinoza. 'Men verneemt, dat bij de hard- glasfabriek van de firma Jeekel en Co. te Leer dam eene fabriek zal worden gebouwd tot ver vaardiging van wit glas, welk fabrikaat dan onmiddelijk zal gehard kunnen worden. Donderdag is van de werf van den scheepsbouwmeester P. Boele Pz., te Slik kerveer met goed gevolg te water gelaten de •jzeren achroefsleepstoomboot /rNijmegensche •leepdienst VI", gebouwd voor rekening van den heer H. Van den Bout te Nijmegen, en waar voor de machine wordt vervaardigd in de fabriek van de heeren Burgerhout Kraak te Rotterdam. Daarna ia de kiel gelegd van de achroefsleep stoomboot //Pr. Pzn. Hein"te bouwen voor rekening van dei: heer J. Casper te Delfshaven waarvoor de machine wordt' vervaardigd in de fabriek van de heeren Evrard, Van Du/1 De Kruyff te Delfshaven. Tot degenen, die na voldoend examen ook geplaatst zijn als- machinist-leerling te Hellevoetsluisbehoort R. Van Ouwerkerk zoon van den machinist van 's Rijks stoomgemaal aan den Arkelsehen Dam. Voor hetfonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft de collecte iu de ge meente Haastrecht opgebracht f 18,14*. Ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewa penden dienst in de Nederlanden, werd dit jaar Kiollecteerd in de gemeente Jaarsveld f 5,51 pik f 19,81Wiliige-Langerak f8,72. De collecte voor den gewapen den dienst heeft te Arkel f 13,16 en te Kedi- chem f 24,20 opgebracht. De collecte voor het fonds van den gewapenden dienst in Nederland heeft te Berkenwoude opgebracht f 15. De opbrengst der collecte voor het fonds tot ondersteuning en aanmoediging van den gewapenden dienst hier te lande, heeft te Qouda opgebracht eeue som van f 129,187*. Wegens eenige buitengewone herstellingen aan de houten draaibrug te Schot- deureu ouder de gemeente Arkel, zal de passage over die brug van 10 tot 22 Juli a. s. geslo ten zijn en alleen over de Hoogebrug, de Voet brug over de sluis van den Arkelsehen dam, en den Oostelijken kanaaldijk langs het stoom gemaal, knnnen geschieden. Sedert eenige dagen is de vaart van Ameid'e op Meerkerk gestremd door het bouwen eener sluis in de Oude Zedenk, te Meerkerk. Die sluis zal echter eene aanmerke lijke verbetering te weeg brengen in de Zouwe- laudeu, welke aan dat water gelegen zijn. Door wijlen Mr. G. Groen van Prinsterer is vermaakt aan de zending der Broedergemeente te Zeist de som van 1 5000, vrij van successierechten. Door Mej. C. C. Van Meerten, onlangs te Gouda overleden, is vermaakt aan de St. Janskerk aldaar: een zitbank van 4 plaatsen en een certificaat N. W. S. 4 pCt. groot f 200, onder voorwaarde dat op de bank zal geschilderd worden 't woordrvan Meerten" en dat de plaatsen bij voorkeur aan predikants vrouwen, predikantsdochters of Oudere vrouwe lijke familieleden van predikanten zullen worden in het bezit gegeven, en wel 2 gratis en 2 voor 't gewone zitgeld. Met prachtig weder is Maandag de feestwiek van het 48ste lustrum der Utrecht- sche academie begonnen en onder goede voortee kenen kwamen de duizenden, die deelgenooten van de feestelijkheden wilden zijn, iu de geheel versierde stad. Dinsdag was het de dag van de maskerade en alles stroomde naar de grijze bisschopsstad om dien optocht, den intocht van Karei den Stoute binuen Zulfen voorstellende, te zien. Het aantal vreemdelingen wordt op ruim 20000 ge schat. Tegen 3 uur zette zich de stoet van studenten in beweging, door gedochte menschonmassa's opgewacht of gevolgd. Algemeen bewonderde men de pracht der costumes en werd de ïnnchtiDg van den trein geprezen. De orde werd voorbeeldeloos gehandhaafd. De menigte jubelde en was opge togen de sympathie was algemeen. Ken schit terende illuminatie was 't luisterrijk slot aau den avond van dezen ook door het weder zoo bij uitstek begunstigden feestdag. Gedurende al de volgende dagen der week hadden vele feestelijk heden plaats. Woensdag 1.1, zijn de onderwij zers der openb. scholen van Hardinxveld met honderd en twintig kinderen naar Rotterdam geweest. Na het voornaamste aldaar bezichtigd en in den dierentuin eenige geuoeglijke uren doorgebracht te hebbenzijn ze per stoomboot sMerwede" teruggekeerd. Reeds vroeg in den namiddag van 26 dezer had een talrijk publiek de plaatsen n den tuin van het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te 's Hage bezet, ten einde oog getuigen te zijn van het vullen vau den ballon van den heer De Pauw, die te 4 uren de Üfeii door het luchtruim zou aannemen. Nadat de ballon gevuld was, nam de lucht- schipper in het schuitje plaats (geen enkele pas sagier maakte de reis mede); de manschappen van het garnizoen lieten de touwen los, en snel bewoog zich de luchtbal naar de hoogte. De heer De Pauw heeft evenwel geene gelukkige reis gehad. Zijn prachtige ballon rde Atlas", die dien dag voor het eerst op reis was, heeft haar meester in den steek gelaten en dwaalt misschien geheel alleen boven de Noordzee, een gescheurde mand en eenig touw en zand met zich voerende. In het aVaderland" heeft de heer De Pauw zelf verslag gegeven van zijn ongelukkige reis, die hem bijna het leven had gekost en hem een zeer aanzienlijke schade be rokkende, daar vde Atlas" hem circa f 5000 gekost heeft. ffln den beginne," zoo verhaalt hij,//was de reis niet onvoorspoedig. Al spoedig steeg de ballon tot een hoogte van 7 00 meters en dreef toen in N.-Oostelijke richting voort. Het was mijn plan reeds aan deze zijde van 's Grave- sande neer te dalen, en tot dat einde had ik' reeds vrij wat gas laten schieten, toen onver wachts .een hevige windvlaag mij weer in de hoogte dreef en over het dorp voerde. Wilde ik nu niet op zee terechtkomen, dan wa% het nu tijd om aan de Luchtreis een einde te ma ken en het gelukte mij dan ook weldra zoo laag te dalen dat ik het anker kon uitwerpen. Maar juist op het oogenblik dat het anker grond vatte, kwam er weer een rukwind, waar van bet gevolg was, dat de reep of houten schijf, waaraan al de touwen van den ballon verbonden zijn, in tweeën brak en ook de mand scheurde en bijna geheel omkantelde. Van een hoogte van circa 10 meters viel ik naar beneden, terwijl de ballon met de stukken van de mand weder de luebt in ging. Gelukkig had ik het touw, dat ik in handeu had, met losgelaten waardoor mijn val aaumerkelijk getemperd werd. Geheel ongedeerd kwam ik-er echter niet af; ik kwam op miju armen terecht, die op verschillende plaatsen ontveld ziju. Van alles beroofd, begaf ik mij naar 's Gravesande, waar ik goed werd ontvangen. Het anker werd mij later terugge bracht. Op den weg den Hoek van Holland heeft de mand mijn reistascb uitgegooid, welke aldaar teruggevonden is. Alles wat er in zat, was echter stukvan den thermometer en den barometer waren nog slechts scherven overge bleven. Water van deu ballon is geworden, is mij met bekend. Een paar boeren zijn mij ech ter komen vertellen, dat zij nog alle moeite gedaan hebben om ze te redden door het touw, dat langs fLen grond slingerde, om een boom te binden, maar dat de boom uit do groiuf wffi gescheurd. Dat verhaal kjvam mij echter wel wat onwaarschijnlijk voor." Zoo ongeveer luidde bet verhaal van den moe digen luchtreizigerafgeschrikt is hij echter nog met; als hij een meer geschikt terrein kan vin den, is hij van plan met zijn ballon »de Neder landen" te 's Hage nog eens op te stijgen. De stoomboot //Luitenant-Gene raal Kroesen", van de Ned.-Iud. Stoomboot maatschappij, heeft op de reis van Atchm naar Batavia, iu Straat Sunda schipbreuk geleden. De mail is verloren en omstreeks 25 passagiers zijn omgekomen. Het verzoek om gratie, door Jut voor zijne tot 12 jaren tuchtnuisstraf veroordeelde vrouw ingediendis afgewezen. In den nacht van Woensdag op Donderdag 11. ib te Brandwijk de school en onderwijzerswoning tot den grond toe afgebrand. De onderwijzer en,zijne huisgenooten, door het knappen der vlammen gewekt, hadden nauwe lijks den tijd zich te redden en moesten alles aan de vlammen ter prooi laten. Naar men zegt, was de inboedel van den pas gevestigden hoofdonderwijzer tegen brandschade verzekerd, en is bet gouden tafelgereedschap, dat bij het Avondmaal gebruikt en in de ouderwijzerswo- mng in eene aan den muur vastgemetselde kist bewaard wordt, gered.' Ook bij dezeu brand schijnt aan kwaadwilligheid te moeten gedacht worden evenals bij diea van bet vorige jaar, toen de dorpsherberg, vlak uaast de onderwij zerswoning, afbrandde, .van welken brand de toenmalige onderwijzer verdacht werd, wiens on schuld thans door dezen brand wel bewezen wordt. Gelukkig zou het ziju, ook voor het volledig bewijs vau diens onschuld, indien men deu dader'dezer branden, waarbij telkens groot gevaar van menscbenlevens aanwezig was, mocht ontdekken. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 1 Juli. In de vergadering van deu Raad dezer gemeente, van 26 Juni 1.1., is besloten: als kweekehng op de school voor Gewoon Lager Onderwijs te* ïllen toelaten L. VV. F. J. Van Schalk. Voorts de toelage voor den kweekeliug H. A. Westbroek te verhoogen met f 100 en al zoo te brengen op f200 'sjaars. Nog werd besloten om pogingen aau te wenden om de belasting op het gemaal' van tarwe op de bestaande verorde ning nog gedurende driejaren te mogeu blijven hellen. In de gisteren gehouden verga dering der afdeehng sSchoouhoven en omstre ken der Holl. Maatsch. van Landbouw" is be sloten: eene toelage van f 10 te verleenen aan de Internationale Tuinbouw-tentoonstelling te Amsterdam, in 1877 te houden. Verder eene som van f 60 uit de kas der afdeeling beschik baar te stellen voor eene commissie, die zich vóór den 1 Augustus e. k. uit ingezetenen de zer gemeente mocht vormen en met een be hoorlijk plan, volgens het oordeel van het be stuur, zich aanmeldt, om binnen deze gemeente in het najaar eeue harddraverij met paarden van zessen klaar te houden. Tot benoeming van beoordeelaars voor de Alg. Tentoonstelling te Rotterdamdie in September gehouden wordt, is door de afdeeling bij meer derheid van stemmen beslotenaan- het Hoofd bestuur voor te dragen de heeren L. Okhuijzeu en A. J. Van den Bergh alhier. Maandag l.l.zijn naar de verschil lende regimenten vertrokken 10 korporaals tit., als: 1 naar het le, 5 naar het 2e regiment ves ting-artillerie en 4 naar het le regiment-veldar tillerie. WATERSCHAP8- EN POLDER-BERICHTEN. Tot Heemraad van den polder Achthoven is bijkans met algemeene stemmen gekozen de heer H. De Groot, in plaats van den beer C. Versluis, die tot schout van ge noemden polder is benoemd. LANDBOUW-BEJUCHTEN. Woensdag £8 Juni had te IJsel- monde de gewone jaarlijkschepaardenmarkt plaats. Twee honderd zes en negentig paarden (honderd zes en twintig meer dan het vorige jaar) werden ter markt gebracht. Was de han del bij'het begin der markt gering, later werd hij zelfs levendig. De prijzen, die besteed wer den, waren nog al hoog. Op de Beusichemsche paarden- markt zijn reeds twee scboone paarden voor de bij gelegenheid der Tielsche tentoonstelling te houden verloting aangekocht door de h. h. A. J. Versteegh eu W. v. d. Vee.i, leden der re- geliugs-commissie. In de afgeloopen week heeft zich in de gemeente Benschop een geval van long ziekte voorgedaan. Te Dalem is de hooibouw langs kaden en dijken, alsmede op de uiterwaarden, in vollen gang. Ofschoon de opbrengst ver schillend is, valt ze over 't algemeen met mee; en komt er niet spoedig regen, dan vreest men ook, dat het gras in de weiden dun zal zijn. 't Is ook ter oorzake van de aanhoudende droogte der laatste dagen, dat de uitkomst van de vroege aardappelen hier zeer mm is. Gedurende de laatste vier we ken is de prijs der kaas f 2 gestegen. De vorige we ex althans zijn te Hoornaar eu omstreken nog verscheidene stallen tegen f 25,5U h f 26 geleverd. Sedert is de handel echter lusteloos ziet men geen opkoopers. t— Te jSchelluinen zijn de eerste schelven hooi verkocht tegen 22 gulden de vijf honderd kilo. Verscheidene landlieden in Ben schop maken tegenwoordig gebruik vau de gras- maaimachine. Over het algemeen bevalt deze machine zeer goed; hetzelfde kan ook gezegd worden van den zoogenaauiden hooihark; minder doeltreffend wordt echter de hooischudder be vonden, deze werkt te forsch en gooit het gras overal te ver heen. In de afgtloopen week werd in de gemeente Jaarsveld voor de eerste maal ge bruik gemaakt van de grasmaaimachine, welke aan de verwachting van de vele toeschouwers zeer goed voldeed. Gemiddeld werd iu 2 uren tijds een morgeu afgemaaid. Door den heer A. Streefland Bz., veehouder in Beneden berg, onder Berg-Ambacht, zijn aangekocht een hooischudder eu een paarden- hooihark. De daarmede verrichte werkzaamhe den voldoen uitermate in alle opzichten. Dordrecht heeft de orthodoxe pertü een volko- men overwinning behaald. Tot lid van t Prov. Kerkbestuur werd gekozen Ds. Houel te Numana- dorp. Tot leden van 't Class. Bestuur werden herkozen Ds. Rienstra, te 's GravendeelDs. Montijnte Aiblasserdam en de ouderling M. Kemp. Tot secundi werden gekozen de predi kanten LoeffRademaker"VlugSjoers, Meuse Yan Goor en de ouderling Vliegenthart. De door de Synode voorgestelde nieuwe redac tie van art. 88 van 't reglement op het gods dienstonderwijs alsmede het voorstel der Synode, om de voor de bevestiging van lidmaten voor geschreven vragen tot het gebied der liturgie te brengenwerden door een aanzienlijke meerder heid om verschillende redenen hoogelijk afge keurd. Bedankt voor de Chr. Geref. gem. te Woerden Ds. D. J. Van Brummen te Oud- Beierland. Gedeputeerde Staten der pro vincie Zuid-Holland hebben de gemeentebesturen uitgenoodigd om binnen acht dagen mede te deelen: lo. of er in den loop van dat jaar schoollokalen, volgens het 3e lid van art. 23 der wet, zijn gebruikt tot het geven van on derwijs in den godsdiensten 2o. de opbrengst der schoolgelden door de onderwijzers ontvan gen: a. voor meer uitgebreid lager ouderwijs; b. voor onderwijs buiten de gewone schooluren. Door den gemeenteraad van Lei- muiden is tot hoofdonderwijzer benoemd de heer Korthals van Aiblasserdam. KERK- EN BCHOOLN1EU W8. Beroepen tot pred. te Giesen- Oudkerk en Peursem Ds. E. A. Lazonder, pred. te Oldebroek. Beroepen te Heeg Ds. J. W. Felix te Utrecht. Beroepen te Ylaardingen Ds. K. W. A. Verhoef! te Charlois en Katendrecht. Beroepen te Paramaribo West- Indië) Dr. J. C. Zaalberg Pz„ te 's Gravenhage. Bedankt voor het beroep naar Harlingeu door Ds. W. Zegers, pred. te Gorin- ohem. Den 18 Juni werd Ds. G. C. Pril- levitz, van Nieuwpoort naar Batenburg vertrok ken, aldaar bevestigd door Ds. W. J. Coenen, pred. te Druten, met Coloss. IV 17terwijl hij des namiddags zijn dienstwerk aanvaardde met eene toespraak naar 2 Cor. V t 11. Bij zijn optreden op den kansel werd hem door een koor van schoolkinderen een welkomstgroet toege zongen, en bij einde der godsdienstoefening eveneens door dB koor eene passende zegenbede. Op de 11. Woensdag gehouden algemeene vergadering van deu classis Gouda zijn in het classikaal bestuur herkozen de heeren U. J. W. Roldanus, pred. te Leerdam, als lid en scriba; J. W. Haverkamp Begemann, pred. te Gouda, eu M. H. Kluitman, ouderling te Gouda, als ledeu. Tot secundi werden herkozen de heeren J. W. Haverkamp Begemann, W. H. Luttenberg, pred. te Waddingsveen en C. Knaap, oud-ouderling te Goudp. Op de cl&ssicale vergadering te GEMENODE BERICHTEN. Te Krimpen a/d Lek is Zondag middag een elf-jarige knaap, zich vermakende met zwemmen, in de diepte verdwenen. Zijn lijk werd later opgehaald. In het Feestgebouw te Rotter dam zal binnenkort een schaatsbaan (skating rink) geopend worden, waar men met schaat sen op rolletjes schaatsenrijden kan. De vier schouwheeren, die 1.1. Vrijdag te Hoornaar ieder met een polderstok gewapend uitgingen om het verrichte werk aau vlieten, slooten en wegen op te nemen, telden gezameulijk 296 jaren. Te Nieuweschans (in Groningen) werden dezer dagen 2 paarden, die op f 1209 worden geschat, door een zwerm bijen over vallen en zóódanig gestoken, dat beide dieren kort daarna het leven hebben verloren. Te Dordrecht is dezer dagen nit Duitschland een spoorwegwaggou aangekomen, die zijn bestemming geheel en al misgeloopen was. Hij bevatte 120 kisten patronen en was bestemd voor Griekenland. Voorloopig is* de ge vaarlijke lading onder bewaking gesteld. Te Smilde ontving dezer dagen -sajwrbrwl»* een muntje tou ÏO guldon. Hij stopte het, bij gebrek aau een portefeuille, voor loopig m ziju tabaksdoos. Eeuigeu tijd daarna kreeg hij trek tot rooken, stopte zijne pijp eu dampte er ferm op los. Maar daar schiet hem het muntje te binnen. In de doos gekeken verdwenen. Een, twee, drie, de pijp uitgehaald, ja wel, daar komt het voor den dag, maar deer lijk gehavend. Het nommer stond er nog op, maar het middelste gedeelte was meest verbrand en aan de kanten ook nog al beschadigd. De man had //een leelijke pijp gerookt," maar ge lukkig heeft hij door tusscheukomst en mede werking van den Burgemeester voor het geha vende papiertje 10 gulden ontvangen. VERSCHEIDENHEDEN. Stoom-tramways. De naam is niet mooi, maar de zaak is er niet minder gewichtig om, en verdient ook ten volle de belangstelling onzer landgenooten, te meer nu het yp&arden- jpoor" bij toeneming een onzer gewone midde len van vervoer belooft te zullen worden. *In Parijs is het stoomvermogen, toegepast op tram- way-rijtuigen, een voldongen feit; eerlang zal het traject op de sectie van Montparnasse naar de brug van Austerhtz geschieden met rijtui gen door eeue stoommachine volgens het stelsel van den heer Hardidg gesleept. Dondordag den 22n J uni had de proefrid op dat gedeelte van het Parijsche spoorwegnet plaats, in tegenwoordigheid van de heeren Voisin, pre fect van policie, Roussel, hoofdingenieur van de wegen, en een groot getal deskundigen; vier machines, die elk een grooten omnibus sleepten, wachten het gezelschap bij de brug van Auster- litz. Drie maal werd het traject afgelegd van genoemde brug tot aan het station van Mont parnasse. De hier en daar zeer sterke krom mingen, de snelle hellingen veroorzaakten geen de minste moeite; het stoppen geschiedde ter stond en zonder dat de reizigers er den min sten schok door gevoelden. Het was juist paar denmarkt, en een groot getal paarden liepen op den boulevard heen en weer; men kon opmer ken dat de nieuwe machine hen in 't geheel niet deed schrikken. Op sommige plaatsen reed men zoo snel, dat de prefect de opmerking maakte dat het misschien gevaarlijk zou zijn met die vaart de boulevards vau Sebastopol en van Straatsburg te berijden. //Maar mijnheer de prefect, merkte daarop een der ingenieurs aan, vgij meeut toch niet dat op die druk bezochte boulevards zulke tramways met aangelegd kunnen worden P ^Integendeel,'' antwoordde daarop de heer Voisin, sik hoop ze er binnen kort in exploitatie te zien." Een vriendschappelijke opmerking. Als een goed kameraad iets uithaalt dat niet door dei; beugel kan, dan zijn wij verplicht hem zulks onder het oog te brengen. Daarom meeuen wij ook de Redactie van De Telegraaf (Amsterdam) niet te mogen onthouden wat wij haar te zeggen hebben, al rekenen wij dat blad tot onze vrienden. In het laatste nummer (24-28 Juni) van De Telegraaf vonden wij letterlijk overgenomen en aau het hoofd der courant geplaatst ons artikel vScherts," van den 4n 1.1. Op zichzelf steekt daar mets in: we kunnen daar mets tegen doen, en het is niet ongewoon dat ver schillende couranten bij elkander leentjebuur spelen, al laat men in den regel de hoofdarti kels evenzeer ongemoeid als b. v. buurmans tafel of ledikant. Zelfs vinden wij het vaardig dat onze ideeën zoozeer de goedkeuring weg- dragen van de confraters, dat zij die annexeeren eu als de hunne beschouwen. Maar tegen de onderteekeniug S. C. H-e hebben wij ernstig bezwaar; weinigen zullen op de gedachte komen uit die twee eerste letters Schoon hovensche Courant te lezen; zij zullen eer denken aan Simon Christoffel of iets dergelijks. "Wil dus De Telegraaf weer een hoofdartikel van ons binnenpalmen, dan zij men zoo vrien delijk er onzen naam Schoon hovensche Courant voluit onder te plaatsen, zooals gebruikelijk is. Wanneer wij ooit tot soortgelijke overname mochten besluiten, dan beloven wij eerlijk den naam te zullen opgeven van het blad dat ons de moeite van het schrijven van een artikel bespaart. INGEZONDEN. X vraagt, ot er bier te Schoonhoven geen verordening bestaat op het zoogenaamd vimmen" van privaten. Dat gebeurt toch tegenwoordig nog al eens 's avonds, als zich ook nog vrij wat wandelaars bewegen(b. v. reeds v«r 10 uren) en morgens circa 5 uren of half 6. Daarenbo- ven wordt niet zelden een deel van het «vocht gestort, dat dan de volgende dagen in de bran dende zou (b. v. op de Varkenmarkt) een slank verspreidt, die ondragelijk is voor de bewoners daar, voor de talrijke leerlingendie in de school zijn of zich in dien omtrek bewegen, en voor voorbijgangers. Men moet het hebben on dervonden om te gelooven boe onuitstaanbaar dit inconvenient is. Brand te Brandwijk, Van School en Oaderwijzerswoning. De ondergeteekende gew. Hoofd-Onttarw. ran bo- yengem. gemeente, rekent mb ten duimde verplicht, openthjk bekend te maken, dat hem nu, als t ware, een kroon op zijn grijs- en onschuldig hoofd la gezet, door den brand (waardoor die aldaar "ïsschcn Woensdag en Donderdag nacht II. heeft plaats gehad. Nog neêrgeslagen door de valsche beschuldiging en oneer, hem verleden jaar, als eerlijk en fatsoenlijk menach, door enkele loge, domme, lompe en waan wijze zielen aldaar aangedaan om hem met zijn gezin ongelukkig te maken, iz het hem nu een titelend en innig lenoegen, dat eer, achting en goede naam hem nu door deze gebeurtenis geheel zijn terug ge geven en vele zijner vroegere leerlingen, zelfs bij den brand, op het welzijn en lang leven van hunnen voor maligen onderwijzer geklonken en gedronken en rele anderen dier gem. hem bij zijne overkomst 11. Donderdag ondubbelzinnige blijken van blijdschap en «TSEgTÏÏ"'en"Ï naam zijn hierdoor geheel en al hersteld en voor de Gem. zelve gewis eene gunstige recommandatie. Wie is nu de schuldige en wie zal nu door den rechter in 't verhoor en wie als getuigen geroepen "tril geweten is beter, dan^ duizend|etaigen. op eigen verzoek eervol ontslagen en gepen- sioneerd Boofdonderw. van Brandwijk. Ammerstol, X Juli 1876. Mijnheer de Redacteur 1 Beleefd verzoek ik u deze regelen m uw veelge- leien blad op te nemen: Zeer dikwijls vindt men in een krant £en ingezonden stuk. 't Komt dikwerf van een goede hand, Somtijds ook van een kruk. Soms wordt de waarheid flink gezegd, Somtijds liegt men ook braaf; En liegen, ja dat noem ik slecht; 'k Hoor liefst de waarheid gaaf. Als kind htb ik de spreuk geleerd Al is de logen snel, Het is en blijft altijd verkeerd; De waarheid volgt ze wel. Vandaar dat ik ook nu expres Op 't ingezonden stuk Van den Heer Spek uit Gelkenes Deez' reeglen wensch in druk. Die heer heeft mij voorleden week Toch schandelijk gelaakt. Dat hield tooh zekerlijk geen steek; Dat was wat erg gemaakt. En daarom deel ik thans het feit In al zijn kleuren meê, Opdat het mij niet tot verwijt Strekt, dat ik iets misdeê. Er wordt aan 'd overzij van tveer Op tien Juni gebeld, Ik ga er heen, ik groet Mijnheer, En zeg hoe 't is gesteld. 'k Sprak: #goede Vriend! het spijt mij zeer, Dat gij thans over motet Met Paard en rijtuig; op mijn eer De zaken staan nmt goed. De waterstand is véti te laag, Wij raken vast opwlzand; Ik bracht u over, o zoo graag Maar gij komt met aan land. rGeen nood," was 'tantwoord van W.U„ fDaar is nog water zat; Die komt zonder twijfel ree; Vooruit maar, aangevat!" Juist komt de veerman Bode aan, Waarmede ik even sprak. Die man zei ook: ,misschien zal tgaan, Waarop 'k van wal af stok. fierst ging het goed, 't was diep van grond. Maar vijftig el ym 't land Verwijderd nog, daar stoot de pont En raakt zeer vast op 't zand. #Daar zit de pont, mijn gede man; Heb ik 't u niet gezegd: Die steeds wil hebben wat niet kan Vaart t' allen tijde slecht." Zoo sprak ik, en vroeg dood bedaard: rZal 'k even gaan naar wal En halen daar een dek voor 't paard, Dat 'k hangen heb in 't stal?" „Ja!" klonk het antwoord van W. G. #Haal dan maar gauw een dek." Ik ging en bracht het dek hem mee; Zeg! wist gij dat wel, Spek? Voorts vraagde ik nog aan W. G.' üf 'k blijven wou bij 't paard Waarop hij kortaf antwoordt: »Nee. Dat zweer ik bij mijn baard. Ik deed hem verder nog de vraag Of hij aan wal wou gaan, Om tot versterking van de maag Iets binnen te gaan slaan. En wat 'k ook vraagde aan W. G., 'k Kreeg altijd 't zelfde woord, Altijd kort af datzelfde »Nee;" Meer heb ik niet gehoord. Toen ben ik naar den wal gegaan Want 'k werd het vragen zat; 'k Liet hem met paard en rijtuig staan, Daar 'k er genoeg van had. Ziedaar het 'feit zoo 't is gebeurd Ik weet, mijn lei is schoon, En 'k denk, als 'k word door 't slijk gesleurd: Ondank is 's werelds loon. K. DE HAAN, Schipper of veerman van 't Bergstoepsche Veer. Bevallen van een Zoon G. M. C. vau EWIJK, geliefde Echtgenoote van J. P. NIEKERK. SCHOONHOVEN, 30 Junij 1876. Door Gods goedheid voorspoedig bevallen van eene Dochler JOCKAMINA HENDRIKA van BEEMEN, geliefde Echtgenoote van J. J. van der WEIJDE, Pred4. BERGAMBACHT, 30 Juni 1876. Heden overleed, tot mijne diepe droefheid, in den ouderdom van circa 48 jaren, mijn innig geliefde Echtgenoot H. P. VOORDUIN. Wede. J. M. VOORDUIN- SCHAAIJ. SCHOONHOVEN, 29 Juni 1876. De Heer en Mevrouw KOOIMAN betuigen bij deze hunnen welgemeenden dank, voor de bewijzen van deelneming, bij het afsterven van hunnen geliefden Vader en Behuwdvader, den Heer H. C. 8GHEPP, ondervonden. SCHOONHOVEN, 1 Juli 1876. De Heer en Mejufvrouw MISKER-de Vroome betuigen, ook namens wederzijdsche betrekkin gen, hunnen hartelijken dank voor de belang stelling, bij bun huwelijk ondervonden. AMEIDE, 30 Junij 1876. NAGEKOMEN BERICHTEN. Bij Zr. Ms. besluit is aan Mr. G. A. Van Hamel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als subst.-off. van justitie bij de Arr.- rechtb. te Rotterdam. In de vergadering van den ge meenteraad van Berg-Ambacht, op Vrijdag 30 Juni, is tot wethouder, in plaats van wijlen den heer G. Rooken, gekozen de heer W. Ver- duijn Wz. Door Dijkgraaf en Hoogheemra den van bet Hoogheemraadschap //de Alblasser- waard met Arkel beneden de Zouwe" is bepaald, dat op Woens lag 12 Juli a. s., van 9 tot 2 uren, de stemming zal plaats hebben voor de verkie zing 1° Van een Hoofdingeland voor het 2e districthoofdplaats Giesendamten huize van C. Van der Vlies aldaar, naardien de benoemde Hoofdingeland C. Timmer, te Giesendam, die benoeming niet heeft kunnen aannemen. 2* Van een Hoofdingeland voor het 3e districthoofd plaat" Bleskensgraafin het raadhuis der ge meente aldaar, naardien de benoemde Hoofdin geland B. Brandwijk, te Hofwegen kennis heeft gegeven de benoeming met aan te nemen. Donderdag vierde het geachte hoofd van het bestuur van de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe, de heer A. H. Van Tienhoven, zijn veertigjarige ambtsvervul ling, in dienst van de Alblasserwaard, waarvan de laatste 19 jaren als dijkgraaf van bovenge noemd hoogheemraadschap. Namens al de bestuursleden en den secretaris- pennmgmeesserwerd den jubilaris, als blijk van hoogachting en" erkentelijkheid, een prach tig verguld zilveren beker aangeboden, versierd met de wapens van de Alblasserwaard eu van het Land van Arkel beneden de Zouwe en voorzien van toepasselijke opschriften. Dit feestgeschenk was vervaardigd in de fa briek der Heeren Van Kempen en moet den vervaardigers in alle opzichten tot eer verstrekken. Des namiddags waren de bestuursleden, benevens de Heeren Dijkopzichters, door den Heer Van Tienhoveu aan een vriendschappelijken maoltijd geuoodigd, waar eene opgewekte en recht feestelijke stemming heersclite. Door den kerkeraad d^r Her vormde gemeente te Noordeloos is beroepen de heer A. J. Ruis, candidaat. Het vergelijkend examen naar de betrekking van Hoofdonderwijzer te Ameide en Tienhoven zal alleen op Zaterdag den 8. Juli a. s. gehouden worden. Van de 16 sollici tanten heeft zich een terug getrokken. De schoolopziener zal worden geadsisteerd door de heeren D. Van 't Sant eu J. M. Elshout. Door het kantongerecht te Schoonhoven werd dezer dagen een persoon uit Berg-Ambacht veroordeeld tot 3 dagen gevan genisstraf en de kosten, wegens weigerachtig heid om aan de oproeping tot betrekking der dijkwacht te voldoen. De COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie Zuid-Holland, Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, tengevolge van de uitvoering van eenige bui tengewone herstellingen aan de HOUTEN DRAAIBRUG te SCHOTDEUREN, onder de gemeente Arkel, de passage over die brug van den lOen tot den 22en Julij e. k. zal gesloten zijn, en dat gedurende dien tijd de passage kan plaats hebben over de 1'iooge brug, de Voetbrug over de Sluis van den Arkelsehen Dam en den Oostelijken Kanaaldijk, langs het Stoomgemaal. 's Gravenhage, den 24eu Junij 1876. De Commissaris des Konings voornoemd, FOC K. BUHGEHL1JK.E 8TANO. GEMEENTE bCHOONHOVEN. Ingeschreven van 23 tot 30 Juni 1876. Geboren Joannes Alouisius Jacobus, ouders J. J. Driesen en M. C. Van Helden. Tieternella Chris tina, ouders C. Lamme en A. Woudenberg. Jaco bus, ouders J. H. Van den Bergn en H. Heiner- mau.Paulina Cornelia Johanna Antoinette, ouders A. J. P. De Wilde en D. 11. Jacobsen. Overleden: C. Lexmond, oud 69 jaren, weduwe van F. Van 't Riet. Zalmvisaoherij te Ammeratol. Aan den afslag geweest van 26 Juni tot 1 Juli: zalmen; prijs van f 1,00 tot f 1,20 per half kilo. P. D. MISKEB en JANKE DE VROOME. AMEIDE, 25 Junij 1876. Bevallen van eene Dochter Mevrouw D. H. de WILDE - Jaoobskn. SCHOONHOVEN, 27 Juni 1876. Eenige en algemeene kennisgeving. De Ondergeteekende GERARD PIETER SANTMAN te Schoonhoven geeft bij deze ken nis dat hij de zaak van Gro8si0r en Koop man in Tabak on andore Koloniale waren, vroeger door wijlen den Heer PiETLR SANTMAN en later door diens Weduwe uit geoefend, heeft overgenomenen die zaak voort aan voor zijne rekening zal voortzetten. En dat hem bij acte, op den 22. Junij 1876 voor den Notaris D. TEIJINCK te Schoonho ven verleden, het regt is verleend daarvoor ge bruik te maken van de handteekening en de firma „P. SAN TM AN", zonder dat daaruit echter eenige verbuidtenis of verpligting voor de Weduwe en Erfgenamen van genoemden Heer PIETER SANTMAN zal voortvloeijen. G. P. SAJNTMAN. Sohoonhoven, 28 Junij 1876. MAGAZIJN IJZERWaRKN KOESTRAAT, SCHOONHOVEN, zijn steeds voorhanden eene sortenug CANADA of AMERIKAANSCHE dito RIEKEN of MESTVORKEN, BALI.ASTSCHOPPEN met regie en kromme stoelen, zoo ook ZAND* en GRIND* SCHOPPEN. 1-, 2-, 3- en 4-vlams Worden met garantie geleverd. Om 't spotschrift van een vorig blad, Heb ik ook nu de pen gevat. Heeft een verkiezing plaats gehad, De meerderheid gesproken, Dan moest men door een weeklijksch blad Geen meerder tweedracht stoken. Die dichter is niet liberaal, Omdat hij door zijn schrijven, Met 's tegenstanders zegepraal Uit spijt den spot wil drijven. Wat baat toch nu zijn spottend dichten P Een ieder doe slechts zijnen plicht; En weet, dat velen moeten zwichten Voor 'ty toaarl jk ecare licht. KRIMPEN A/D LEK. C1V. ING., Handel in vertikale en horizontale DRIJFWERKEN, MACHINE-OLIJ enz. Verkooping. DOOR UKWIDATIB. De Deurwaarder C. B. VAN BAAREN te Schoonhoven zal, op Donderdag 18 Svlu 1878, des morgens ten 9 ore, ia het HEE- KEN-LOGEMENT te SOHOONHOTE1N. in het openbaar, om contant geld, verkoopen: ON DERSCHEI DNNE MAHONIEHOU TEN-, EIKEN- EN ANDEEE bestaande in: TAFELS, STOELEN, SPIE GELS, SCHILDERIJEN, een fraaije collectie TAPIJTEN, PORSELEIN, GLAS-, KOPER-, BLIK- en AARDEWERK, HAARD enz. Voorts eene groote partij ZILVER* SMIDSGEREEDSCHAPPEN, al' PLETMOLEN met tajee RADEREN, TREK- BANK, AAMBEELD! BLAASBALG, BAS CULE, PLANEERT AS, SPEERHAKEN, HAMERS, verschillende met ZINK bekleede LADEN, STAVELEIJEN, WERKBANKEN, WINKELLAMPEN, groote en kleine gevoerde REISKISTEN, KAST met verschillende LA DEN,STEMPELS en STAMPEN,GRAVEER- TAFEL met toebehooren, OLIE8TEENEN, KROEZEN, VIJLEN, GIETPLATEN en IJZERS. En eindelijk een groote partij ONGB* MONTRERDR GOEDEREN voor HH. - Goud- en Zilversmeden, als: SIGAREN KOKERS, PORTEMONNAIES, SIGAREN PIJPJES, IVOREN HECHTEN, STEELTJES, FLACONS, ETUIS, enz., benevens eenig GOUI) EI\ ZILVER. Te zien daags te voren. Bovengenoemde Vereenigmgen hebben ten doel, om tegen zeer geringe wekelijksche contributie gelden uit te keeren bij ziekte en overlijden. De uitkeering bij ziekte bedraagt 8, 4l/i 4° 6 gulden per week, terwijl bij overlijden ƒ75 en /"100 wordt uitgekeerd. De inschrij ving geschiedt bij den Agent voor 8obOOIlbOV6n en omstreken J. MEIJER, Koestraat, 's Hage. Directeuren: J. H. DEN OUDFjN H.Hz. JOH. van GELDEREN. *1" a"e omliggende gemeenten worden BODEN gevraagd. Adres franco, bij den Agent J. MEIJER te Schoon hoven, waar alle verdere inlichtingen te be komen zijn. A. TOLK spoedigste te Haastreoht, vraagt ten loon naar bekwaamheid. ten spoedigste tegen i goed loon gevraagd, bij JOH». VAN DAM, Mr. Timmerman te Haastreoht. In alle plaatsen van ons land worden AGENTEN gevraagd, voor den verkoop van verschillende Artikelen, tegen flinke provisie. Adres, met franco brieven, onder het motto eigent", aan het Advertentie-Bnreau van KOK S VRIJLANDT, Bockhandel te Qouda. VAN HET OP DINSDAG 4 JULI 1876, des avonds te acht uur, voor H.H. CONTRIBUEERENDË LEDEN met DAMES, in de Zaal vsn den Heer T.. VAN ZBSSEW. Sohoonhovenflohe Toonoelveroenlgihf toegankelijk voor H.H. KUNSTLIEVENDE LEDEN. Voordragten zullen gehouden worden door de Werkenoc Leden, op DIN6SDAG 4 JULIJ e. k., des avonds ten 81/, uur, in de Zaal van den Heer A. BHANDWOH. De Ondergeteekende brengt zijn oprechten dank toe aan die Ingezetenen binnen de ge meente Lekkerkerk en ook van elders, die hem de overvloedige gunst hebben bewezen gedurende de Kermis, en blijft zich voortdurend aanbevelen. C. DB LAIVéB. LEKKERKJ^iK. I

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 2