1876. N°. 371. ZONDAG 23 JULI. WEEKBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. n 'X BUITENLAND. OVERZICHT. BINNENLAND. Over Landbouw-onderwijs. 3 SCHOONHDVENSCHE COURANT 88 i8»/4 TEN S. W. 1ST. VAN ISTOOTKN, Uitgevers. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele ryk 0,80 951/, 69 92»/, 89 93 291/, 535 125 looj tu( als is verkla- uit het i week in het 3 ook dteen nou- 1,00 A üver- artijen 10. ugeland fl.50 vachten nassche .,50. lo. 7.70 A ,80. er uk- ;ee*cho zonar f«,OU .70. 4,40, 207. 997. 85 1*71. ^71. 67. 87. 25S7, 228 957. er kilo. Zeeuw- goede amsche blauwe df kilo 29 cL, m meren If kilo; Sappelen eieren U’S 7. 105 7, an nog n traag t. ju» van •aarden, en, 12 mieren, liten. 76 cL, 5, 2de Londen d. f 56. i 10,40, iche en nindere Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. 815 315 5P/8 51*/. 54* */lg 54»/s Alle binnenlandscke Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gébracht. 1017, 9P/, ,1* Juli. 987, (957. 9«7. 1’7>. 1527. >100 '967, 90 87‘/, 637. 897. 8»7. ..□eer bepaalden zin van het woord moet meer gedaan worden. Dat kan niet anders gegeven worden dan door bevoegde personen, theoretisch zoowel als practisch. Dat moet ook in de eerste plaats gemeentezaak zijn met krachtige onder steuning van Rijkswege. Een drie of viertal nabij elkander liggende gemeenten kunnen zich onderling verstaan om gezamenlijk ten land- boiwleeraar te bezoldigen, die dan beurtelings m de schoollocalen, na den gewonen schooltijd, aai de meest gevorderde leerlingen en de jonge lieden die de school reeds verlaten hebben, on derwijs kan geven en nu en dan voor de vol wassenen voordrachten houdt. De kosten, aan dien maatregel verbonden, zouden eerlang meer dan gedekt worden door de veruoogde opbrengst der landerijen, wanneer deze op een betere wijze gecultiveerd worden. Waar zal men echter de benoodigde ohder- wijiers van daan halen? Dat is een quaestie van weinige jaren. Er zullen landbouw-onderwijzers genoeg optreden, als in de eerste plaats die positie een voldoend bestaan oplevert. Het uitloven van een premie voor het verkrijgen van ten land bouw-onder- wijsacte, gelijk door sommige corporation of be sturen is geschied, is op zichzelf niet af te keu ren, maar toch geen afdoende maatregel. Ten tweede moet er van Staatswege gelegenheid tot opleiding worden gegeven. De Wagen ingsche inrichting moet, naar onze meening, daartoe zoodanige uitbreiding erlangen, dat zij tegelijk dienst kan doen als kweekschool voor landbouw-onderwijzers, waar geschikte jongelieden geheel op rijkskosten worden opge nomen en onderwezenom later, theoretisch en practisch gevormd, aan de gemeenten hun diensten te kunnen aanbieden. Dat laatste is hetgeen wij in de eerste plaats van de Regeering zouden wenscheo. De heer Heemskerk heeft getoond, levendig belang te stellen in den toestand van den land bouw. Op zijn daden in zake het Lager Onderwijs wachten wij met verlangen. Als nu Z. Exc. eens goed kon vinden, een afzonderlijke wet op het landbouw-onderwijs aan te bieden, en op onbekrompen wijze voor dat gewichtig volksbelang gelden aan te vragen, gewis, de algemeene welvaart zou er ten zeerste door bevorderd worden. Mochten onze denk beelden, die wij met bescheidenheid ter over weging aanbieden, den grondslag kunnen uit maken van openbare besprekingen, misschien wel van gezamenlijke pogingen, door landbouw-maat schappijen bij de Hooge Regeering aangewend, het zou ons niet anders dan zeer aangenaam kunnen zijn. Schier gelijktijdig kwamen in de afgeloopen de Ooatersohe aangelegenheden ter sprake 1 Italiaansohe en 111 het Fransohe Parlement, ter wijl in Engeland Lord Derby uitvoerige ringen dienaangaande gaf aan eene deputatie volk door John Bright aangevoerd. In hoofdzaak komen de gegeven inlichtingen vrij wel overeen zoowel onderling als met hetgeen de dr bladen medegedeeld hebben omtrent het resultaat jongste Keiztrs-conferentie te Reichstadt. Hoe de gedachten over punten van bijzonderen aard ui mogen loopeu, wat betreft het beginsel van interventie zijn alien het eeus. (Jok Frankrijk zal, zoo verklaarde Minister Decazes, er toe medewerken, om de onderlinge overeenstemming te bevorderen, doch op den voorgrond stond het handhaven der binnen- Jandsche orde en het wegnemen der hinderpalen welke deze zouden kunnen verstoren. Lord Derby was eenigszins uitvoeriger in zijn ant woord, uitvoeriger zelfs, dan eeuige dagen geledeu, toen hem dezelfde vragen werden voorgelegd in het Parlement. Uit zijne verklaringen bleek o. a. dat En geland daarom geweigerd had zich bij het bekende memorandum der Mogendheden aan te sluiten, omdat deze het onderling biet volkomen eens waren omtrent de te volgen staatkunde. Voorts dat het zenden van een vloot naar de haven van Besika geschied was in overleg met al de gezanten te Constantinopel en dus een gemeenschappelijke maatregel was, die vol strekt geen interventie bedoelde. Oostenrijk, üuitsch- land, Frankrijk, Italië noch Rusland, ook al bestond in laatstgenoemd land eeue machtige partij, die een groot Slavisch Rijk verlangt onder Russisch bestuur, denken er aan den vrede te verstoren co Engeland zelf zou een Europeeschen oorlog als de grootste ramp beschouwen. Hoe geruststellend die verklaringen ook zijn mogea, doet men *t best zich op alle eventuali teiten voor te bereiden. De sluiting van de Dalma- tische haven Kleck voor de Turken, waartoe Oosten rijk naar men wil op aaudringen van Ruslaijd is overge gaan, is moeilijk anders dau als een aan Turkije vijandigen maatregel te beschouwen, waardoor dit land in zijne troepenbewegingen zeer is benadeeld en zeker moeielijk te rijmen met het beginsel van non-inter- veutie. Hoewel het niet aan berichten van het oor- logstoneel ontbreekt, is het een bijna wanhopige zaak omtrent den stand van zaken met eenige zekerheid of waarschijnlijkheid zelfs iets te melden. De over winningen die heden uit Constantinojfel bericht wor den, veranderen morgen in zoovele nederlagen als men geloof slaat aan de telegrammen uit Belgrado. Uit eene nauwkeurige vergelijking der verscnillenda be richten schijnt men echter ‘te mogen opmaken dat de Servische legermacht langzamerhand teruggedron- geu wordt op eigqn grondgebied, en dat Turkije zich gereed maakt om zoodra hij al zijn krachten van Widdin, Nisoh en Sophia zal verzameld hebben, Servië van alle zijden te gelijk aan te vallen en te bezetten, ’t Is mogelijk daaraan ook toe te schrijven dat Mon tenegro gelukkiger is met zijne krijgsverrichtingen te gen Turkije en in de Herzegowina enkele voordeelen op de Turken behaalde. De Glos Tchernagoritza, het officieele orgaan van Montenegro, versterkt dese meening omtrent den tegenwoordigen stand van zaken nog door zijne verklaring dat met Servië geen tractaat is gesloten en Vorst Milan alleen in zooverre een bondgenoot is van Montenegro, omdat hij voor zich zelven een gemeenschappelijken vijand bestrijdt. Het spreekt van zelf, dat Montenegro weigert langer met Servië mede te gaan, indien dit met zijne belangen strijdt. Nu eenmaal het groote struikelblok, de gemeente wet, is uit den weg geruimd, door eene voorloopige oplossing der quaestie, die onze lezers bekend is, gaat men in Frankrijk weder met ijver aan het werk. Op voorstel vau Gambetta, voorzitter der budgetscom missie, is de begroot.ing tegen Maandag aan de orde gesteld. De regeering heeft haren wenzeh te kennen gegeven om het grootste gedeelte der be- grooting nog voor de vacautie af te doen. Deze week moet ook in den Senaat beslist worden over het voor stel om de wet op het Hooger onderwijs, wat be treft het verleenen van graden, te wijzigen. De com missie, in wier handen het voorstel is gesteld, raadt aan het voorstel te verwerpen. Eveneens de oud-mini»ter Wallon, die voor de behngen van zijn pleegkind, de wet op het Hooger onderwijs, pleitte. Toch hoopt men dat de republikeinen eene meerderheid zullen erlangen. Van hoeveel belang men deze stemming acht, kan blijken uit het feit dat twee Senatoren, die in Philadelphia vertoefden, óverkwamen om aan de stemming deel te nemen. Het leven van bet Italiaansohe kabinet hangt op dit oogenblik aan een zijden draadje. In zijne zitting vau den 14en dezer heeft de Senaat het re- geeringsontwerp betreffende de vrijhavena (het recht der regeering om naar goedvinden vrije depots in de zeehavens van het Schiereiland te vestigen) verwor pen. De stemmen staakten namelijk, hetgeen met verwerpen gelijk staat. De vergadering besloot ech ter in eeu volgende zitting, den 26. Juli e. k., het ont werp nogmaals in stemming te nemen. Garribaldi is opgetreden als verdediger van de zaak der Serviërs. Hij heeft twee brieven geschreven, een aan de Serviërs en een aan de Italiaanache vrijwil ligers die naar het tooneel des oorloge trokken om Vorst Milan te steunen. De Spaansche Cortes hebben met groote meer derheid van stemmen een votum van vertrouwen in de regeering uitgebracht. Het geschiedde naar aan leiding eener vrij heftige beraadslaging over het hand haven der dictatuur door schorsing van een aantal artikelen der nieuwe grondwet. De onderwijswet, die op dit oogenblik bij het En* gelsohe Lagerhuis in behandeling ia, behelst ver schillende bepalingen omtrent den kinderarbeid. Zoo zal het, komt de wet tot stand, o a. verboden zijn om kinderen tusschen 10 en 14 jaren aan eenigen arbeid te laten deelnemen, tenzij de ouders bewijzen kunnen, dat de kinderen gedurende vijf achtereen volgende jaren de school bezocht hebben. In VV«enen zijn in de afgeloopen week schokken van aardbeving waargenomen, die groote schrik onder de bevolking te weeg brachten en aan enkele gebou wen schade veroorzaakten. Z. M. heeft benoemd tot bewaar ders van de hypothekenhet kadaster en de acheepsbewijzen te ’s Bosch J. P. De Vasay, thans inspecteur der registratie en domeinen Tan de eerste klassete Zwolle J. W. A. Roijards thans ontvanger der registratie en domemen te Gouda. Te rekenen van l Augustus zul len visite-kaartjes weder op den voet van ge drukte stukken ter venending met de post wor den toegelaten. De Utrecbtsche Kiezersvereeur ging heeft voor de verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten op 25 Juli tot candi- daat gesteld Mr. 0. G. Berger Van Hengst, welke die candid duur ook heeft aanvaifrd. Den 14. Juli jl. is door deu raad der gemeente Lekkerkerk de rekening over 1876 goedgekeurd, bedragend^ IQ ontvangst f22.864,21 f den veldarbeid aanwezig; men moet dus die leemte trachten aan te vullen, door de ruwe werkzaamheden, die voorheen door arbeiders wer den verricht, aan machines op te dragen. Ver- grooting van de oogsten zonder den bodem uit te putten kan niet plaats hebben, zonder kennis van den aard en de eigenschappen der gron den, zonder -dat men wept welke bestanddeelen elke soort van gewassen aan den bodem ont trekt en welke mestsoorten diezelfde bestand deelen wederom aanbieden. Om al die redenen, die nog gemakkelijk met een aantal andere ver meerderd zouden kunnen worden, is het boven allen twijfel verheven, dat landbouw-onderwijs in onzen tijd onmisbaar is. De bodem van Ne derland, mits hij op een verstandige wijze wordt geëxploiteerd, kan nog jaarlijks ettelijke milli- oenen meer afwerpen dan hij tot dusver doet, en het is een zaak van algemeen belang, al het mogelijke daartoe in het werk te stellen. Men is bet dan ook daarover tegenwoordig vrij wel eens, getuigen de krachtige pogingen welke daar toe van verschillende zijden in het werk worden gesteld. Ook de regeering heeft zich de zaak aangetrokkén, en wij zijn den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, den heer Heemskerk, grooten dank schuldig voor de organisatie van de Rijks- landbouwschool te Wageningen. Minder eenstemmigheid heerscht er ten aan zien van de vraag, hoe het onderwijs in quaestie moet worden ingericht, opdat velen, opdat ein delijk allen er genot van kunnen hebben. Want het behoeft geen betoog, dat een Rijksland- bouwschool, - die wij hopen dat spoedig door meerdere van dien aard zal worden gevolgd 1 in de eerste plaats ten bate komt van de landbouwers die er dicht bij wonen en ook van hen, die, in andere deelen van ons vaderland wonende, bij machte zijn voor hun zonen het kostgeld te kunnen betalen. Doch juist voor den kleinen man, voor de pachters en arbe ders is datzelfde onderricht onmisbaar, derhalve moet het in de landbouwende gemeenten zelve wor den gegeven. Maar hoe? Sommigen zijn van oerdeel dat het goed zou zijn, als het landbouw-onderwijs als ver plicht leervak op het program Van de gewone lagere school ten plattelande werd opgenomen, met opoffering des noods van een of twee andere leervakken, ten einde aau de lijst geen al te groote uitbreiding te geven. Wat ons aangaat, wij deelen die meening niet. Van hoe algemeen nut het ook* zijn moge, landbouw-onderricht is toch bepaald vakonderwijs, en past alzoo niet in het kader van de volksschool, die alleen dat gene geven mag wat voor allen zonder onder scheid dienstig is. Wij achten het fcelfs met geheel boven bedenking verheven, dat de Wet van 1857 het onder de vakken Uitgebreid La ger Onderwijs heeft opgenomenwe zouden lie ver zieu dat het bij afzonderlijke wet werd ge regeld. Ons bezwaar tegen de opname in het gewoue schoolprogram betreft ook den leeftijd der kinderen, die de lagere school gewoonlijk verlaten als zij pas min of meer geschikt zijn geworden om met vrucht van eenigszins weten schappelijke lessen georuik te maken. Toch kan de volksschool, ook bij de tegen woordige organisatie, veel doen in het belang van de landbouwers. In de eerste plaats maakt zij de leerlingen geschikt tot het ontvangen van landbouw-onderwijs, door ze geschikt te maken tot zelfstandig oordeelen, tot juist waarnemen. Meer rechtstreeks kan zij het, verplicht leer vak rKennis der Natuur” zoo aanwenden, dat het, ofschoon voor alle leerlingen, meisjes zoowel als jongens, nuttig en noodig blijvende, als voor bereiding voor eeu meer wetenschappelijken cur sus kan beschouwd worden. Daartoe moet inzonderheid de plant worden beschouwd in haar verscheidenheden, levenswerktuigen en le vensvoorwaarden. Om dat te doen is het vol strekt geen onmisbaar vereischte, dat de onder wijzer bezitter zij van een acte of diploma of aanteekening voor landbouw volgens de school wet. Hulpmiddelen voör dat onderwijs, een microskoop en eenige loupes moeten hem ver strekt worden, terwijl de aanleg van een tuintje, ten einde aanschouwing als grondslag voor het natuuronderricht te doen strekken, de meeste aanbeveling verdient. Maar voor het landbouw-onderwijs in den //Gelukkig de voet die over uitgestrekte vel den van eigen grond wandelt; gelukkig het hoofd dat de kracht der uitbottende natuur aan een verstandigen wil weet te onderwerpen I Al wat den mensch sterk, gezond en goed maakt, dat is het deel van den landbouwer. Zijn leveu is een onafgebroken strijd, een telkens her nieuwde overwinning. Hem versterkt de zuivere lucht des velds de spieren van het lichaam voor hem dwingt de eeuwenheugende orde der natuur ook de gedachten in een geregelden ’oop. Hij is de priester, die standvastigheid, icht, zedelijkheid, de hoofddeugden van een volk, moet handhaven. Als andere soorten van nuttige bedrijvigheid verouderen, de zijne is eeuwig als het leven der aardeals ander werk den mensch opsluit binnen nauwe muren, in de diepte der aarde of tusschen de planken van een schip, zijn blik heeft maar twee grenzen den blauwen hemel boven, en beneden, den vasten bodem. Hem vAt het reinst genot van den arbeid ten deelimmers wat zijn eisch van de natuur vordert, plant en dier, dat groeit onder zijn zorg tot een vrij zelfstandig leven OP-” De aangehaalde woorden van een van Duitsch- lands beroemdste romanschrijvers drukken heel iets anders uit, dar. de afgezaagde aardigheden, waarmede sommige lui nog altijd goedvinden zekere minachting voor den landbouwenden stand aan den dag te leggen. Trouwens, dat vooroordeel, werkelijk gekoesterd of slechts voor gewend, geraakt van lieverlede in discrediet, en wij zijn al zoo ver heen, dat niemand het in waarlijk beschaafd gezelschap zal durven wa gen den boerenstand als zoodanig zijn ach ting te weigeren. Alleen in tooneelproducten van den zooveelsten rang blijft men nog vast houden aan de traditioneele gewoonte, om t type van hetgeen dom en lomp en ongelikt een rboer” te doen optreden. Zal evenwel de Nederlandsche landbouwer zich niet alleen handhaven op het standpunt dat hij in de schatting der welgezinden inneemt, maar zelfs bij toeneming gewaardeerd worden, dan moet ook hij zich beijveren, een man van ken nis te worden. Vóór de staatsomwenteling der vorige eeuw achtte men het gevaarlijk dateen boer lezen en schrijven kou, en nog lang daarna heette men het overbodig. Schrijver dezes kent nog in deze dagen boerenwier voet //over uit gestrekte velden van eigen grond wandelt,” die, op deu aandrang van den dorpsonderwijzer tot meerder schoolbezoek van de zijde van den heer zoon, ten antwoord durfden geven//Och, dat is geheel niet noodig, de jongen moet maar, even als zijn vader, boer worden.” Doch zulke zijn, wij hopen het ten minste I uitzon deringen of zullen het eerlang worden. Meer en meer wint de overtuiging veld, dat het voor jeugdige landlieden, zonen zoowel van grond eigenaars als vau pachters en arbeiders, zelfs lang niet voldoende is, dat zij lezen, schrijven en rekenen, (benevens denken I) leeren, doch dat zij ook grondig onderricht moeten ontvangen in de theorie en de practijk van hun vak. De landbouw heeft m weinig jaren gewichtige veranderingen ondergasn. Naarmate het we reldverkeer uitbreiding erlangde, vonden de pro ducten vau axker, weide, boomgaard en tuin, die voorheen hun afnemers in den naasten om trek moesten zoeken, overal markten. Het ge volg daarvan was, stijging van prijzen, en daar mede hield vermeerdering van de grondwaarde en verhooging van de pachtsommen gelijken tred. Tevens maakte de toenemende bevolking split sing der landerijen noodzakelijk. Wie dus in den landbouw een middel vau bestaan wil vin den, is wel gedwongen zich bezig te houden met de vraag, wat hem te doen staat om de opbrengst zijner velden te vermeerderen. Er is nog meer. Naarmate de industrie en de open bare werken meer handen vereischen, zijn niet altijd en overal de noodige werkkrachten voor Gustav Freytag, Debet en Credit, dl. I.

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 1