1 TËlLOOP: Schoolreizen. ADVERTENTIËN. KINDERJUFVROUW in uitgaaf f 22.530,788, sluitende met een voordeehg saldo van f,333,471. Z. M. heeft benoemd totcommis saris van den polder de Eendracht, getnqente Vianen en Lexmond, D. S. Bodde; tot heem raad van den polder de Kersbergsche en Acht- hovensche Uiterwaarden, gemeenten Lexmond en Ameide, C. Versluis. ■—Ten vervolge op vorige berichten wordt thans medegedeelddat bij het Départe ment van Koloniën is ontvangen een telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indië, van 3 dt&er, meldende dat Van de opva renden van het verongelukte stoomschip //Lui- tenaiit Generaal Kjoesen" de helft Zijn gered ouder welke - ook de majoor Boom. In de vergadering van Zater dag den I5en dezer is de rekening der ge meente Noordeloos over 1875 voorloopig vast- rsteld op f 8797,16 voor ontvangsten *en 6331,80 voor uitgaven, zoodat zij met een batig saldo van f465.36 sluit. De uitslag der stemming voor twee leden van dei: gemeenteraad te Hoen koop was de volgende: herkozen het aftredend lid, de Heer G. Van Eek; 'gekozen de Heer D. Ten Brummeler. Er waren 32 stemmen uit gebracht. De heer G. J; Keiser, ambte naar ter secretarie te Nij kerk, is benoemd tot secretaris der gemeente Vianen. De burgemeester van Vianeneerste candidaat, verkreeg 5 stemmende tweede candidaatde heer Keiser, mede 5. Er waren tegenwoordig 10 leden het lot besliste ten voordeele van laatstgenoemde. Tot penningmeester van den Lekdijk Benedendams en IJsseldam is, in de plaats van wijlen den heer A. Phersch te Ben schop, gekozen de heer Van der Hoest te IJselstein. Tot Secretaris-Boekhouder bij het Burgerlijk Armbeituur te Waddinxveenin laats van wijlen den heer O. De Rooijis snoemd de heer J. W. Kalkman. Het examen voor apothekers leerling is met gunstig gevolg afgelegd door de heeren A. Thim te Gouda en A. Bor te Arkel. Na voldoend afgelegd examen aan het gymnasium te Gorinchem zijn tot de Academische lessen toegelaten de volgende Hee ren: M. Nassie, G„ A. Polak en C. Woutman. Aan de Hdogere Burgerschool te Gorinchem zijn bevorderd van de le naar de 2e kl. 7, van de 2e tot de 3e kl. 12, van de 3e tot de 4e kl. 5, en van de 4e tot de 5e kl. 4 leerlingen. Na afgelegd examen zijn toegelaten tot de le kl.-5. eu tot de 2e kl. één leerling. i Te Hage werd 19 dezer aanbe steed het maken van eemge werken tot voort zetting der normaliseering van de livier de Boven-Merwede, onder de gemeente Sleeuwijk. Minste inschrijver was de Heer A. Volker te Bliedrecht, vo<* f27.209. Ook pjins Alexander heeft zijn groote ingenomenheid betuigd met het plan tot oprichting van een standbeeld voor Spinoza te 's Hage en een geldelijke bijdrage daarvoor toe gezegd. Bij ministerieele beschikking is aan K. Smitte Krimpen a/d Lek a tot weder opzegging vergunning verleend voor eèu stoom- sleepdienst langs de rivieren in de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland en Zeeland. Be tiendplichtigen te Kedichem hebben gezamenlijk de tiend van de gemeeute Gorinchem afgekocht; ook in Arkel worden van tijd tot tijd blokken land van dien last bevrijd voor sommige gedeelten moet f 250 jbf 300 per H A betaald worden. Het herstellen en gedeeltelijk versterken van den «Lekdijk van Kuilenburg tot aan het fort Everdingen is 11 dezer aan genomen voor f18000, door de heeren C. Sterk en M. Tromp, te Heukelom. Voor een leening-van f 76.000, door de Haagsche brood- en meelfabriek geopend, is alleen door de aandeelhouders voor f337.900 ingeschreven. 16 September a. s. wordt te Botterdam de eerste algemeene vergadering der Vereeniging voor lijkverbranding gehouden, waarop o. a. zal worden behandeldeen voor stel tot het uitloven van een prijs van f 2U00 voor eep wetenschappelijke, in algemeen beyat- telijken vorm geschreven verhandeling. Omtrent de nieuwe infirmerie te Gouda wordt het volgende medegedeeld. Het gebouw is m streng oud Hollandschen stijl op getrokken, waardoor het uiterlijk een zeer aan- geuamen mdruk maakt. Het inwendige is bij zonder praktisch ingericht; ruime ziekenzalen, waarin de zieken^ 30 ii 35 kub. meter lucht per hoofd hebben, goede badkamers, vroolijke recreatiezalen, uitstekende ventilatie, in dén woord, men karf zich geen volmaakter infir merie voorstellen. Zeker kan dit gebouw met' de beste buitenlacdsche wedijveren en strekt den vervaardiger, den luit.-ing. Hemkes, tot eer. Voor de ventilatie heeft men eene nieuwe methode gevolgd. In elke kamer zijn tegen den muur een paar gemetselde kokers aange bracht, waarin zich nabij den vloer, bij den zolder en op manshoogte gaten bevinden. Ter hoogte van het middelste gat, dat door een raampje gesloten wordt, is iq/ den koker een 4 gaspit aangebracht. Door de gasvlam ontstaat een voortdurende luchtstroom dooi1 het onderste gat, waardoor de slechte lucht, die door het bovenste gat toetreedt, verwijderd wordt. Hoe wel kostbaar, schijnt deze wijze van ventileeren nog de meest doelmatige te zijn. Hetgeheele gebouw is ingericht voor een 100tal zieken. Op een 50 meter achter het hoofdgebouw staat een kleiner gebouw voor de lijders aan., besmette lijke ziekten. Men leest in het weekblad //dé Liberaal", onder redactie van Mr. P. Brooshooft, het- volgende //In afwachtingdat de ministerieele crisis tot eene oplossing kome, sloven sommige bladen zich uit om Heemskerk speldeprikken en steken (geheel boven water) toe te dienen. Uilenspiegel gaat hierin vooraan. Zijn plaat van 1 Jtili her haalde de overbekende aardigheden van de muil banden de kiezentrekkers, de Zuiderzeepeilingen, de militaire schoenzolen etc. In zijn nummer van 8 Juli kwam eene onhebbelijke insinuatie voor; Kwik zegt daar tegen Kwak: Heb je dan uiet in de Staats-Couiraiit geziendat Heems kerk zijn zoon al vast tegen zijn aftreden gebor gen heeft in het Departement van Justitie?" Men moge zeggen wat men wil over den con servatieven en Heemskerk's eigen kleingeestigen naijver op den roem vau Thorbecke kleirgees- figer dan vele zoogenaamde liberalen zich jegens Heemskerk gedragen kan het al niet. Het is kleingeestig, wanneer een minister in onderge schikte zaken volgens zijn beste weten maatjege len neemt, het te doen voorkomen alsof hij zich daarvoor zelf op een piëdestal wilde plaatsen, en hem dus, geheel onschuldig, voor de natie een dwaas figuur te doen slaan. Meer dan kleingeestig is het, wanneer een ministers joon, die wegens zijne groote kunde eu wetenschappe lijke vorming waarlijk wel op meer kon aan spraak maken, een modeste aanstelling krijgt, de uitdrukking te bezigendat de vader den zoon geborgen heeft. Wanneer men nagaat, dat deze nuttelooze hatelijkheden in praktijk worden gebracht tegen een man van weinig geëvenaarde bekwaamiieden en stalen vlijt, dan krijgt men er een walging van." Op de zomervergadering van het Depart. Meerkerk, Ameide en omliggende dorpen der Maatsch. tot Nut van 't Algemeeu, gisteren, Vrijdag, te Meerkerk gehouden, werd het aftredend bestuur van genoemd Departe ment, bestaande uit de Heöreu J. W. Van Maauen, uit Nieuwland, O. A. Plato, uit Meer-' kerk, en Th. A. Berekenhoff uit Amenle, als zoodauig herkozeu. Tot afgevaardigde uaar de algemeene vergadering, den 8en Aug. e. k. te Amsterdam te houden, werd benoemd de heer L. A. v. d. Voort, uit Jaarsveld; en tot diens plaatsvervanger de neer Van Maauen, uit Nieuw land. Op denzclideu avond had ook de kas opname plaats, vau de in October'1871 door het Departement opgerichte spaarbank, die zich, zoo als toen wederom bleek, in een steeds toe- nemeuden bloei mag verheugen. In de maaud»Juli van hetvorige jaar werd door den hoofdonderwijzer te Krim pen a/d. Lek voor de schoolkiudereu de gele genheid opengesteld om door zijne tussche^- komst hunne spaarpenningen te beleggen in de spaarbank. Thans, na een jaar, is door de kinderen een gezamenlijk bedrag van p. m. f 600 ingebracht en bedraagt bet aantal in leggers reeds 110. Wanneer nog in aanmer king genomen wordt, dat minsteus een tiental kinderen hun geld reeds in de spaarbank be legd hadden, moet men het resultaat gunstig noemen. Het aantal schoolgaande kinderen bedraagt ruim 250. Bij de op 18 dezer gehouden' in schrijving naar de levering van Duitsche steen kolen voor de stoomgemalen der gemeente Rot terdam zijn bij de Commissie voor de plaatse lijke werken enz. 12 aanbiedingen ontvangen, waarvan de hoogste was van de hh. A. Otten Sl Co., Ie Rotterdam, voor 1 8,70, eu de laagste van den heer P. W. Louwmau alJaar, voor f 6,96 per 1000 KG. Naar alle waarschijnlijkheid zal te IJselstein in den loop der volgende maand eene R. K. bewaarschool geopend worden, ouder de leiding van eemge geestelijke zusters vau liefde. Een der huizeustaande m de Klooster straat en toebehoorende aau de R. K. gemeente, is daarvoor aangewezen. De Bredasche schoenmakersbazeu- vereenigingwelke tegen October a. s. een wed strijd en ten toonstelling vau de producten van haar vak heeft uitgeschrevenheeft haar pro gramma uitgebreid ook tot militair schoeisel en voor het beste en doelmatigste prijzen uitgeloofd. >De boekhouder vau de gefail leerde firma Van der Spruyt en De Graaf, te Leiden, als verdacht van medeplichtigheid aan frauduleus bankroet, sedert eenigen tijd in hechtenis zijude, ia, bij gebrek aau bewijs, weder ontslagen. Door de politie te Praneker zijn in verschillende z. g. snoepwinkels m beslag genomen eeuige partijtjes met helder rood en groen gekleurde suikerboonen of erwten, heb bende ougeveei de grootte van groene erwten. Scheikundig onderzocht, bleken deze uit Euge- iand lugevoerde erwten m te houden een aau- zienlijke hoeveelheid rattenkruid en is het ge bruik van slechts eene kleine hoeveelheid, voor kinderen jzeer gevaarlijk. Te Winschoten moet reeds een kind, na daarvan gebruikt te hebben, overleden zijn. Mefi zij dus gewaarschuwd goed toe te zien dat deze erwten niet in handen der kleinen komen, terwijl ook de besturen van andere gemeenten wel doen, de snoepwinkels aau eene ïuspectie te onderwérpen. Door Dijkgraaf en Hoogheemra den van vdeu .Lekdijk Benedendams en IJsel- dam had Dinsdag 11. te Jaarsveld de aanbe steding plaats van het vergrooten van het wacht huis te Jaarsveld en het bouwen vaneendijk- magazijn in de nabijheid van wachthuis no. 2. Inschrijvers waren D. Blok te Jaarsveld, voor f 2600,50, A. J. Van Kleef te Lopik, f2380, C. De Bruin te Jaarsveld, f 2299, J. J. V. d. Kwast te Jaarsveld, f 2256, K. De Jongh te Ameide, f 2237 en H. T. Lakerveld te Lo pik, f 2100. De begrooting was f 2300. Het werk werd uegund aan den laagsten inschrijver. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 22 Juli. De Artïllerie-1ustructie-Com- pagnie zal a. s. Zaterdag, 29 dezer naar het kamp bij Soesterberg vertrekken. WATERSCHAFS- EN POLDER-BERICHTEN. De rekeningen voor de gemeene belangen der Hoogheemraadschappen fde Al- blasaerwaard met Arkel beneden de Zouwe" en //de Vijf Ueereulanden", welke den 25. dezer in eene gecombineerde vergadering in bet open baar te Gorinchem zullen worden vastgesteld, hebben beide voor ontvangst en uitgaaf de gewone f 26381,48*/, en de buitengewone re kening f 28027,63 eu sluiten dus mat nihil tot saldo. De uitslag der stemming voor de verkiezing van twee Hoofdingelanden iu bet Hoogheemraadschap //de Alblasserwaard met Arkel benedén de Zouwe", is geweest als volgt: In bet 2de district, hoofdplaats ü'esendam, in de plaats vau den heer C. Timmer, te Giesendam, die de benoeming in April 1.1. met heeft kunnen aannemen, gekozen de heer C. Tukker Wz., te Gieseu-üudekerkmet 42 van de 80 geldige stemmen. In het 3de district, hoofdplaats Bleskensgraaf, in de plaats van den heer B. Brandwijkte Hofwegendie voor de benoeming in April 1.1. bedankt hadgekozen de heer D. Bonste Molenaarsgraaf, met algemeene (56) stemmen. Op 31 dezer tffcl te Gorinchem eene vereenigde vergadering gehouden worden vau het Hoogheemraadschap ede Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe." In die verga dering zal de rekeniug over het dienstjaar 1875 in bet openbaar behandeld worden. LANDBOU W-BERICHTEN. Blijkens aauschrij v.ing van het hoofdbestuur der Hollaudscbe Maatschappij van Landbouw is, met het oog op het niet tot dor- sching geschikt zijn Van het koolzaadde te Zevenhuizen te houden stoomdorschwedstnjd acht dagen uitgesteld, eu zal alsnu de beproeving voor de beoordeelaars plaats hebben op 1 Augustus e. k., terwijl de wedstrijd voor de leden der Maatschappij euz. is bepaald op 2 Augustus d. a. v., des voormiddags ten 9 ure. Bij ongunstig weder wordt de wedstujd tot volgeude dagen uitgesteld. De verpachting der Tienden, die den 2 ten dezer te Ameide plaats had, heelt veel opgebracht, en meer dan te Jaarsveld, al waar zij den 20en dezer verpacht werden. In het tijdperk van vier weken, 11 Juni tot 8 Juli 1876, zijn door longziekte aangetast: in Zuid-Holland 57, m Utrecht 3, in Friesland 21, totaal 88 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 154 runderen door die ziekte aangetast. De Hollandse he maatschappij van landbouw zal iu de volgeude maand hare jaarvergadering te Rotterdam houden. Bij deze gelegenheid zal in het algemeen verkooplokaal, aan den Oostsingel, eene groote tentooustellmg van landbouwproducten eu eene uitgebreide tentoonstelling van landbouwwerktuigen en vee, op de weilauden langs de nieuwe plantage, worden gehouden. Ook zullen er eemge fees telijkheden bij die gelegenheid plaats hebben. KERR- EN BCH00LN1EUW8. De candidaat A. J. Ruijs heeft voor de beroepen naar Noordeloos, Willige- Langerak en Dautumawoude bedankt. Bedankt voor Goes door Ds. A. E. Yan der Dussen te Harmeien. Bedankt voor Doeveren c. a. door Ds. D. Nlessen te Wijk. De bevestigiug en intrede van den te Krimpen a/d. iJsel beroepen candidaat W. A. Van Wijk is bepaald op 10 Sept. e. k. Men meldt ons uit Ameide: Uit de vijf Heeren, die zich den 8eu dezer on derworpen hebben aan het examen, ten eiude in aaumerking te komen bij de vervullmg vau de aaDstaande vacature van Hoofdonderwijzer bij de gemeenschappelijke school voor lager onderwijs van Ameide eu Tienhoven, is het volgeude drietal geformeerd en aangeboden: de H.H. J. Van der Hoeve, Hoofdonderwijzer te Arkel, A. Labberton, Hulp-Onderw. te Zaandam en P. J. Emck, Hulp-Onderw. te Hilversum. De raad der gemeènte Arkel heeft 1.1. Woensdag gjen Hoofdonderwijzer J. v. d. Hoeve eervol ontslag verleend uit zijn betrekking en tevens besloten onmiddellijk sol licitanten op te roepen om de vacature zoo spoedig mogelijk te doen vervullen. GSKENGDS. BERICHTEN. De eerste dag van de opening der eendenjacht was zeer ongelukkig;' Zaterdag-mor gen verspreidde zich te Heusden het gerucht, dat ondér de Haarsteeg een jager door eén nood lottig toeval was doodgeschoten. Spoedig vernam mendat een der beest geachte burgers uit Heusdende heer C. J. H. Malingipburge meester van Oud Heusden en Elshout, dit onge luk getrofléu had. Dit onheil moet zich aldus hebbeu toegedragen. Nadat de heer Malingré op een eend had misgeschotenzeide, hij 'tot een zijner makkersden heer Verhoedenwonende te Heusden: vschiet gij nu," waarop de heer Verhoeven au t wóórd de vbuk u," waaraan de heer Malingré onmiddellijk voldeed en eenige oogenblikken gebukt in het vaartuig bleef liggen, en nli, denkende dat het schat, daar hel wat lang uitbleef, met meer zou komen, zich weder oprichtte terwijl het schot vielwaardoor hij het volle schot in het achterhoofd ontving eil onmid dellijk over boord sloeg, doch door den heer Verhoeven nog bij tijds gevat werd. Spoedig aangewende geneeskundige hulp heeft echter met kunnen baten daar hij eenige uren daarna reeds een lijk was. Gisteren, Vrijdag, begaf zich de heer A., uit Utrecht, gekleed in een Boyton- reddiugspak, te Meerkerk te water, en bewoog zich gedurende een geruimen tijd, tot genoegen vau eeu groot aantal toeschouwers, in het Zederik- kanaal. Als eeu bewijs hoe gemakkelijk dit dien heer afging, kan dienen, dat hij al drij vende een nummer van Uilenspiegel uit zijn zak haalde en daarin las. Men was alzoo te Meerkerk in de gelegenheid, door aanschou wing kennis te maken met de uitvinding van den Noord-Amerikaauschen kapitein. Een Pr uisischen kousen koopman werd Maandag in een slecht ter naam staand huis te Winschoten, volgens zijn zeggen, een bedwelmende drank gegeven en hij in slaap ge maakt. Toen hij drie uur later ontwaakte, be merkte hij dat hem verscheidene paren kousen en een aanzienlijke geldsom waren ontvreemd. De politie, met de zaak in kennis gesteld, vond de kousen in het bedstroo verstopt en een ge deelte van het geld bij een der leden van het huisge zin. Vaneen en ander is proces-verbaal opgemaakt. Maandagsavond L 1. zou een schippersknechteven beneden de glasblazerij te V urenhet anker uitwerpentoeq hij het ongeluk had mede overboord te slaan. Het lyk vau den ongelukkige*, die, naar wij vernemen, de zoon was van een brugwachter te Tiel, is tot beden nog niet gevonden. Op verschillende plaatsen in Drente hebben de landlieden thans veel last van vossen die soms op klaarlichten dag hoen ders wegrooven. - De bekende schaakspeler, de heer Zukertort uit Louden, die tlians in ons land vertoeft en o. a. te Rotterdam en den Haag zich gemeten l\eeft met de Hollandsche liefheb bers, heeft ook met een Goudschen meester ui de kunst te doeu gehad. De heer Kamphuizen heelt Maandag te 's flage een partij van Zuker tort gewouuun. De beroemde schaakspeler nam blindeliug8 spelende, 11 borden tegelijk voor zijne rekeuiug. Hij speelde alle partijen prachtig tegenover meesters iu de schaakkunst. De heer Zukertort won 8 partijen speelde remise met den heerjDe Vogel uit den Haag eu verloor 2 partijen nl. die van de heeren Kamphuizen uit Gouda eu Bauduiu uit den Haag. Dinsdag-namiddag is de 65-ja rige J. d. M., wagen makersknecht te Oudewater, terwijl hij goed eu wel aau 't werk wasplot seling achterover gevallen, zonder eenige teekenen van leven meer gegeven te hebben. Genoemde persoon was 54 jaren op denzelfden wiukel werk zaam geweest. Men maakt gewag vau eeu merk waardige uitvinding, met betrekking tot den tuinbouw, nl. eeu practisch werktuig tot ver vaardiging vau bloempotten. De grondstof, die hiervoor wordt gebezigd, bestaat uit koemest en zeer fijne, lichte aarde, tot eeu taai deeg gekneed. Een eeuigszins bekwaam werkman is in staat door middel van de genoemde machine dagelijks 5 800 stuks kleine potjes te vormen. De potjes worden gedroogd en kunnen reeds na verloop van 24 30 uren gebruikt worden. Zij treden iu de plaats van de,kostbare en breek bare aarden potjes, terwijl de kosten van het vervaardigen zeer gering zijn; maar vooral zijn zij van veel nut bij plantjes, die niet góed het verplanten kunnen verdragen. Is namelijk de tijd voor het verplanten aangebroken, dan plaatst men de potjes eenvoudig iu, den grond. Deze maakt spoedig de potjes week en de wortels kunnen ongehinderd naar buiten eu in de aan grenzende aarde indringen, terwijl zij bovendien door de bestanddeelen vau het potje, dat opge lost wordt, gevoed worden. Er had in de nabijheid vau Ameide Zaterdag-namiddag, den löen dezer, een droevig ongeval plaats. Een meisje vau nog geen zes jaren oud (eeu dochtertje van V., wonende in den ZoUwendijk), buiten toezicht rondloopende, terwijl de ouders zaten koffie te dnukeu, is te water geraakt en verdronken. Den 16den dezer heeft te Lausan ne ia Zwitserland een schietwedstrijd plaats gehad, waaraan duizenden schutters deelnamen. Ouder de prijzen was eene vaas, door den koning der Nederlanden geschonken, ter waarde van 20.000 francs. Te Bom (België) hebben onbe kende booswichten m den nacht van den llden op den 12den dezer getracht den eerst aanko-» menden trein te doen derailleeren door middel ■van,stukken ijzer, welke zij op verschillende plaatsen op de rails hadden gelegd. Gelukkig kon de wachter nog m tijds de baan zuiveren .en alzoo ongelukken voorkomen. Nog slechts kort geleden gebeurden op den spoorweg te Puurs dezelfde feiten. Gedurende 4én nacht belemmerde men daar de baandooi? op zekere afstanden groote steenen op de rails te leggen. De grootste voorzorgen zijn gpiiomen ten einde de baan vrij te houden en de ongevallen te keer te gaan. Er iö een ernstig onderzoek in gesteld om de daders te ontdekkenmet dit doel is ook een nachtdienst van wakers inge richt. Pe wachter Van Geert, die eergisteren nacht als waker dienst deed, zag te l*/8 uur 's morgens drie onbekende personen op de baan wandelen. Van Geert hield zich op een afstand en volgde de onbekendendoch nauwelijks had den zij den waker opgemerktof zij verhaastten den stap. Van Geert deed dit ook en toen hij nog slechts circa dertig schreden van hen ver wijderd wasbleef een der onbekenden eensklaps staan, liet Van Geert nog eenige stappen nade ren en loste toen een pistoolschot op hem. Van Geert werd niet getroffendoch teen de rook van bet schot was opgetrokken, waren de drie personen verdwenen. Zeer vaak wordt beweerd, dat onze beminde vorst voor de vele munmuinlij- ders onder de ouderwijzers doof is. Dat dit tegengesproken kan worden, blijkt uit het vol gende feit, dat op waarheid gegrond is. 't is eemge jaren geleden, dat Z. M. Willem III op een afgelegen plaats m Gelderland incognito reisde, en bij een arm onderwijzer biuneu trad. Na dezen een en am)er gevraagd te hebben, vroeg de Vorst hem ook eeuig eten, daar de herberg in dat gehucht 'L. M. niets aanlokke lijks aanbood. De onderwijzer, die den Koning met kende, maakte vele verontschuldigingen, wij zende op zijue armoede. Wat kunt ge me dan geven? vroeg de Vorst. Wat eieren, salade en aardappelen met azijn. Zeer goed, zeide de Koning, eu spoedig was dit door de meesters- vrouw op de met meesters Zondagschen witten zakdoek gedekte tafel gebracht. Z. M. at met smaak liet zich door deu schoolman den weg wijzen naar en vertrok. Kven buiteu het gehucht gaf Z. M. hem eeu boekje ten ge schenke eu zeide: daar gij schoolmeester zijt en tevens arm, kan ik u niets beter aanraden, dan goed in dit deeltje te lezen. Z. M. gaf hem de hand en bedankte hem voor zijn mid dagmaal recht hartelijk. Te huis gekomen, wude hij dat boekje even inzien en zie 't was zijn eigen schoolboekje: De geschiedèuis van Jozef maar verrijkt met een bankbiljet van flOUO. v Een paar dagen daarna vernam hijdat deze edele gever de Koning was. Spoedig werd een flinke bnef opgesteld, omZ. M. hartelijk dank te zeggendóch nimmer kwam hier antwoord op.Jaren zijn vcrloopen de onderwijzer is miaimumlijder gebleven, en in die jaren is ook de f ÏÜÜO den weg gepasseerd van alle gul dens zooals bij hen die jaarlijks te weimg heb ben. Zijn gezm is toegeuomen en de armoede is vermeerderd. Ten einde raad neemt hij het besluit aan Z. M. te schrijvendat het eerste deeltje gelezen was zoo goed als versletenja op was en zieweinige dagen geleden komt hierop van wege Z. M. dit antwoord: Hierneveus het tweede, maar laatste deeltje. Ook dit bevatte weder een bankbiljet vau f 1000. - Zaterdag-ochtend j.l. geraakte de jeugdige echtgenoote van den heer W. te Leeuwarden door het omvallen of springen vau een petroleum-kooktoestel, in brand. Eer de vlammendie haar geheele lichaam in een oogen- blik bedektenwaren gebluschthad zij zulke erge brandwondeü bekomendat zij kort daarua is o.erleden. De heer W. was pas tien maan den geleden gëhuwd. Terwijl het Engelsche gepant serd schip «The Thunderer" te Portsmouth dezer dagen eeu proeftocht deedis een vau de stoomketels gesprongen. Door de ramp von den 25 personen den dood en werden 56 ge wond, van welke laatsten zeker de helft het leven er bij zullen inboeten. Te Peins (Friesland) is eergiste- ren-nacht bij den predikant iugebroken uit een kabinet en eeu secretaire zijn eemge zilveren voorwerpeno. a. 30 lepeltjesgestolen. Dezer dagen gelukte het derPo- li tie te Bennekom een paar echtelieden te ontdek ken, die vier jaren lang hunne bezigheid hebben gezocht in het ontvreemden van verschillende voorwerpen; althans eene kar vol heeft men uit hunne woning gehaald, en 20 diefstallen worden hun ten "fitste gelegd. te ondergaan. De executie volgde terstond, doch dewijl men daarbij de gebruikelijke maat regel van voorzorg verzuimdespartelde het beestje naar den overkant van de sloot en bleef daar in het gras zitten. Een paar uren later kwam de oude katdie overal liep zoekénaan den kant der sloot. Nauwelijks bemerkte zij de vermisteof zij begaf zich onbevreesd te water, zwom naar de overzijde, pakte het kleintje in den bek, zwom weder over erf bracht het toen in haar nest. Dat er voorts ook onder het kattengeslacht lui zijn, die voor het ongeluk gebofen schijnen, bleek ook hier. Een paar dagen later kuierde de geredde op het erf rondtoen er een hooi wagen aankwam die haar overreed. Verdere avon turen heeft ze niet gehad. In het onlangs verschenen Regeeringsverslag van den staat der hooge-, middelbare en lagere scholen-, over 18741876, wordt "met ingeno menheid melding gemaakt van do resultaten zoowel van de kweekscholen als van de //nor maallessen." Ten aanzien van de eerste wordt Verscheidenheden. Een merkwaardig voorbeeld van moederliefde bij katten deed zich onlangs in de Beemster voor. Poes had in de schuur van een landbouwer drie jongen ter wereld gebracht, die eerst ont dekt werden toen zij reeds eenige dagen oud waren. Nadat de jongens van deu boer de diertjes hadden geïnspecteerd, verklaarden zij twee er van wel te willen houden, maar N° 8, die «zoo raar van kleur" was, werd veroor deeld het gewone lot van zoovele jonge katten //In het algemeen waren de commissiën zeer tevreden over den uitslag van haar onderzoek en mochten de kweekscholen h. i. geacht worden op loffelijke wijze aan haar bestemming te be antwoorden. (Is het daarom dat de Regeering zich zobzeer heeft gehaast om gebruik te inakeu van de gelden, door de Volksvertegenwoordi ging gevoteerd, ten einde het aantal kweek scholen te vermeerderen sliet onderwijs, out= wikkelend en vormend wordt duidelijk en be vattelijk gegeven. Behalve in de aan de kweek school -verbonden leerschooldie de practische opleiding ten doel heeftis in de kweekschool zelf voldoende gelegenheid om deu leerlingen in de verschillende afdeelingen niet enkel on derwijs te zien en te hooren gevenmaar ook zelf te doeu geven. Het gedrag de vlijt en de* vorderingen der kweekelingen gaven over het algemeen stof tot tevredenheid. Betreffende de tweede soort van opleidings middelen wordt gezegd: «De onderwijzers, die normaallessen gevolgd hebben worden zoowel om hun degelijke theoretische vorming als om hun practische bekwaamheid bij voorkeur ge schikt bevonden omvooral ten plattelande aau openbare scholen werk/.aam te zijn." lloe moeten wij dat alles nu eigenlijk begrij pen Wil do Regeering daarmee te kennen ge ven, dat de opleiding aan normaallessen nog beter is dan de bovenste beste aan de kweekscholen, en daarmee haar weerzin in het oprichten van nieuwe kweekscholen motiveeren? Of zijn de ouderwijzersdoor normaallessen vgekweekt", ondanks //hun degelijke theoretische vorming en practische bekwaamheid," toch eigen* lijk slechts goed genoeg voor het platteland voor de //buitenlui", maar meer ook niet Een Geldersch grasmaaier werd kort na zijn komst bij een landbouwer in een gemeente van Noord-Holland ernstig ziek. In het huisgezin van deu boer werd hij nu zorgvuldig opgepast en verpleegdgeneeskundige behandeling ont ving hij gratis uit de gemeentekasen hij had bet geluk weer beter te worden. Op raad vau deu dokter hield hij nog een paar (jagen zijn gemak tegeu deu avoudals het wat koeler werd wandelde hij wat op het erf op en neereindelijk zou hij den volgenden da/ den arbeid hervattentot groot pleizier van deu boer, die groote behoefte had aan werkvolk voor deu hooibouw. //Joaboassprak nu de man//het maaien is nou bie oe gedoan en mit hooien kan ik zoo veul niet verdienenik goa dus bie 'n ander warkendaar nog gemaaid moet worden." Den volgenden morgen, vóór dag en vóór dauw vertrók hijf de braverik Men leest dikwijls van houdendie meer gevoel van dankbaarheid bezitten. Niet lang geleden is in het Britsche Huis der Gemeeuteu een monster-verzoekschrift bin nengebracht betrekking hebbende op het ver- leenen van gelden aan leden van het Koninklijk tluis. Dat requestje was zoo zwaardat twee ledeD van het Huis moesten helpen om het op de tafel bij den speaker te sjouwen. Men deelt ons thans een bijzonderheid van nagenoeg denzelfden aard mede namelijkdat aau de drukkerij vau «De Standaard" een pak artikelen over «het restitutie-stelsel" is gebracht, zóó wichtigdat twee flinke sjouwerlui het nauwelijks kuunen verplaatsen. De eerste proef jes hebben de lezers van dat blad reeds genoten. heden, 't zij wegens groote vruchtbaarheid of wegens voortbrengselen van nijverheid een bezoek overwaard zijn 1 Dif is eeu gebrek in onze opvoeding dat. niet anders dan nadeelig kan werken op onzen volksgeest. De liefde voor het vaderland moet er onder kwijnenonbekend maakt ook hier onbemind. Daarom ware het zeer te wenschen dat ook ten onzent werd ingevoerd wat elders o. a. in Zwitserland, plaats plaats heeft. Wij bedoelen het schoolreizen en bevelen onzen onderwijs-autoriteiten het volgende ten zeerste aan, om te trachten de toepassing daarvan te verkrijgen op onze Hoogeré Burgerscholen. Het Zwitsche kanton Bern heeft eeu kanton nale school, die wij 't best zouden kunnen vergelijken bij een samengevoegde Latijnscne en Hoogerc Burgerschoolieder bestaande uit acht klassen. Het systeem van prijzen uitdeelen is daar als on practisch afgesohaft en in de plaats daarvan het schoolreizen ingesteld. Dit is zoo ingerichtdat de leerlingen het voorrecht om mee te reizen wel verdienen moeten 'maar de eiBchen daartoe zijn laag gesteld; er is uitdruk kelijk» vporgeschre vendat, zoo maar eenigszins mogelijt isalle scholieren eenmaal moetep mee reizen. Iedere helft der school gaat in vier afdeeimgen uit. Voor de 7e klasse (de 8ste reist nog niet) is het aantal tochtgenooten on beperkt en duurt het toertje maar óén dag; de 6e en 5e klasse gaat in sectiën van twiötig gedurende twee dagen uitde 4e en 3e klasse in sectiën van twaalf gedurende zeven, de 2e en le klasseinsgelijks ingedeeld, gedurende veertien dagen. Zóó neemt de duur der reis toe met de ont wikkeling van lichaam en geest. De reizen #orden zooveel mogelijk te voet afgelegd; van de spoor wordt slechts gebruik gemaakt om zich schielijk naar verafgelegen streken te verplaat sen een leeraar is de leidsman Voor de reizen van al de afdeelingen 't gaat op staatskosten is eeu som van ongeveer f 1606 uitgetrokken, die voldoende is voor de behoeftende jongelui drinken natuurlijk geen fijne wijnenmaar hebben ruim alles wat zij noodig nebben. Daarenboven maken nog twaalf oudste eu bekwaamste leerliftgen eeu reis om zoo als zij 't noemenzich te hardendie vier weken duurt, waarvoor f506 gesteld is. Daar de reizen te voet gemaakt wordenwordt er natuurlijk partij getrokkeu van alles wat er onderweg te zien is; het hoofddoel is keunis van het land en genot van natuurschoonmaar de fabrieken en monumenten en gehouwen wor den niet vergeten. Wij behoeven niet breedvoerig aan te wijzen welke voordeelen dit stelsel oplevert, hoe heil zaam het werken moet op de gezondheid en de ontwikkeling der jongelieden; wij m^nen dat men hun kwalijk een beter beloouing "zou kunnen schenken en dat dit eeu krachtig mid del zou ziju om hun het vaderland al meer in uitgebreider kringen te doen kennen. Het geld daaraan ten koste gelegd," wordt niet doelloos besteed. Ook zouden de kosten ten onzent niet hoog loopeüdaar ons land te klem is voor langdurige reizen. Wij kunnen ons moeilijk eea middel denken om een gedeelte van de zomervacantie nuttiger en aangenamer door te brengen dan het eene jaar het merkwaardige Noord- en Zuid-Holland te bezoekenom de volharding van onze vaderen te leereu kennendie 't land veroverden op de bareneen ander jaar het prachtige Gelderland een volgend jaar het rijke Friesland en Gro ningerland enz. enz. Doch wij geveu geen uitgewerkte schets, maar bepalen ons bij het denkbeeld. Dit aan gevoerd te hebben is ons genoegaan anderen laten wij over om het uit te spinneu en de overtuiging van de noodzakelijkheid der uit voering in ruimer kriugen ingaug te doen vinden 1 men sedert eenige dagen, niet zonder gevaar voor de werklieden, begonnen is. De muur aan de rivierzijde, die daarmede reeds lang gedreigd had, begon te bezwijken. Pe lang durige hooge waterstand van Maart j. 1. is ia dezen zeker niet geheel zonder invloed geweest, üm een gedeelte van het dak voor instorting te behoeden, zijn onverwijld stutbalken aange bracht. Bij het wegbreken van den instorten den muur, die gevuld was met allerlei onge lijksoortige brokken steen, bleek het, dat men in den //goeden ouden tijd" ook duchtig kon knoeitn. Van muurschilder.ngen zijn bij eene vroegere _gelegenh> id, in een ander gedeelte der kerk, sporen ontdekt. Maar zij werden zorg vuldig en voor altijd begraven onder stevige lagen kalk. Wat deu ouderdom der" kerk be treft, vermoedelijk zal zij in 't begin van de 15e eeuw gebouwd zijn. De reparatie zal be trekkelijk veel geld en tijd kosten. Van 15 tot 21 Juli zijn aau de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen: 7 stuks zalmen, van 86 ets. tot 94 ets. het l/j kilo en 1 Sint Jakob-zajm van 2 kilo, ad 84 ets. het V» kilo. p CORlfesPOIVDEnTIE. Het stuk naaif aanleiding van ons hoofd- artikel //Oud Ba|er" in de volgende week. BELANGRIJK is de geluksaankondlguig vau Samuel Heeksclier oenr., in Hamburg, welke tich in het huidig nummer van onze courant bevindt. Uit huis heeft zich doortijne prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier in de omstreken gewonnen bedragen een zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op deze advertentie acht te geven. Hoeveel Nederlanders kennen hun vaderland met 1 Het is bedroevend te ervaren hoe weinig ons landdat zoovele schooue en hoogst merk waardige streken bevat, door zijn bewoners ge kend wordt. Menigeen die nooit buiten de pro vincie zijner inwoning geweest is. Ja I al heeft men langs de spoorbanen verschillende steden in 't Noorden of 't Zuiden bezochtdan nog kent men het platte land uiet. Vele jongelie den zelfs kinderendie u den weg zouden kunnen wijzen op de bergen van Duitschland, zelfs tot diep in Zwitserland zijn doorgedron gen hebben nimmer Groningen of Zeeland be zocht. Toch zijn er oorden, die zoo schoon zijnen 't zij wegens historische merkwaardig- NAGEKOMEN BERICHTEN. Z. M. heeft aan J. Tromer, op zijn vèYSoek, eervol ontslag verleend als notaris te Voorschoten. Naar men verneemt, is aan den heer Montijn te Gouda bij ministerieel besluit van 17 dezer voorloopig concessie verleend tot den aanleg en de exploitatie van eeneü spoor weg van Hengelo langs Haaksbergen, Liber- gen eu Neede in de richting van Groenlo, aansluiteude aan den Nederlandsch-Westfaal- schen spoorweg. Ter gelegenheid van prins Fre- denks 60-jarig grootmeesterschap over de Vrij metselaars/orde in Nederlandzal Donderdag een groot feestmaal van 300 couverts in het lokaal //Diligentia" te 's Hage wordeu aangericht. Te Gorinchem heeft zich een sub comité gevormd ter bevordering der voorgeno men stichting van een monument ter eere van de gebroeders Houtman te Gouda. Dit comité bestaat uit de heeren A. Noorderbroek, Burge meester; H. J. W. Westenberg, bevelhebber in de 3e militaire afdeeling; A. H. Van Tieu- hoven en M. F. Boonzajer, beide leden der Provinciale Staten en van den gemeenteraad. Het provinciaal gerechtshof van Zuid-Holland heeft eergisteren de te Gorinchem wonende O. veroordeeld tot gevangenisstraf van 15 dagen cellulair eu f 8 boete, terwijl de zoon finaal is vrijgesproken. De kerk der Hervormde g lustreerde werkje aan te schaffen; het kost slechts f j en is in alle groote Boekwinkels voorhanden. De buitengewone uilkomsten, welke dat werk kan aantoonen, hebben veelvuldige nadrukken in het le ven geroepen, die, min of meer zonder waarde, in elk geval echter niet met bovengenoemd werk identiek zijn. Het is derhalve in het belang der geachte lezers, dat zij bij het koopen alleen Dr. Airy|s geïl lustreerd ürigineele/werk vragen, dat in Riohter's Boekhandel te Nijmegen wordt uitgegeven. BURGERLIJKJS STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN, ingeschreven van 14 tot 21 Juli 1876. Gbsobbn Leonardos, ouders B. J. Van denBergh en C. A. Van den Bergh. Getrouwd: J. H. Wendels en N. Donker. J, Bos en A. Verkerk. J. Vnn O. van den Abeeien eu F. 8. W. Den Besten. Overleden: H. F. Voorduin, oud 42 jaren, echt genoot van J. M. Schaaij, overleden te Delft. K. Van Gelder, oud 11 weken. Zalmviasoherij te AmmeratoL Aan den afslag geweest van 17 tot 22 Juli: 100 zalmen; prijs van f 1,00 tot fl,30 per half kUo; St. Jacob-zalm, prijs van f 0,90 totjjjOOjwrJiaHkilo. Ondertrouwd POLAK Az., van Dordrecht, C. VAN GELDER. SCHOONHOVEN, 21 Juli 1876. Eemge kennitgevitig. Gehuwd: Dr. W. B. J. van EIJK, Wed', van Vrouwe O. M. A. E. va» Dsuu, en G. HARDEMAN, die tevens hunnen dank betuigen voor de veel vuldige en veelzijdige bewijzen vaa belangstel ling, bij hun huwelijk ondervonden. GOUDA, 20 Juli 1876. Het Zoontje, ons den 6. Julij geschonken, is den 18. Julij overleden. P. KENTIE. W. KENTIE-Intvild. JAARSVELD, 21 Julij 1876. De Ondergeteekenden betuigen hiermede aau Vrienden en Bekenden, zoowel binnen als buiten| deze plaats, hunnen opregten dank voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden ter gelegenheid van hun vijf en twintig-jarig huwelijksfeest. L. OUWENEEL. G. OUWENEEL- van der Graaf. STREEFKERK, den 23. Julij 1876. Mevrouw VAN HAEHSMA BÜMA- SCHEURLEER, Leeuwarden, Willems kade, verlangt tegen Nov. eene die gewoon is met kleine kinderen om te gaan. O nog in goeden staat zijnde gebruikte CHARETTEH, zeer ligt, waarvan een met lossen kap, eu een goed BOKKEN* WAGENTJE, bij C. DE WIT, Sohoonhoren. Bij S. W. N. van NOOTRN ta Schoon hoven ziet het licht: f LEERBOEKJE over de QESpMJEDENlS van den CHMSl'ELIJKEN UOBSD1EN8T, meente te Tienhoven, bij Ameide, ondergaat door K. G. F. W. HAK, Predikant te Boskoop, tbans eene hoognoodige herstelling, waaraan 52 bladz. druks. Prijs 20 Cents,

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 2