zome e imsm N°. 373. 1876. EEKBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. S. W. INF. van nooten, Uitgevers. 27. ”7. 837, "7>. 27. •■’"“ïjiïn larnoMn^ geiten. BINNENLAND. Jongeheeren en Jonge juffrouwen. BUITENLAND. I SCHOONHOVENSCHE COURANT 55 jaren. 5 7 veel 7 7 3 5 7 6 3 3 5 5 6 7 5 6 6 6 6 5 M 3 3 f 5 5 5 5 5 5 5 5 5 t i. 1878. Gelder. ran C. J. Van Col. 19 Juli: 177 >r half kilo; per half kilo. van de Spectator” UP/, IO/*/, 35*/, 127. pc 3 4 8 3 3 3 3 5 5 5 5 5 4 3 5 5 5 door eene latere jnige Stukken geschut idoch het is niet* de Herzegovina mis- de preten- 897, 93% 871/. 828 98 Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding frénco, en uiterlyk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. 67. 8’7. Alle binnenlandeche Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechte 2 maal in rekening gebracht. 1017, 281 7, 230 7. 95 937« 2S J,||_ 827, 757, 98‘71. 97 98 M"/l. 1«7 ”7. "7. 777, 8’7. «7.. 957, 8’7. 318 7, 320 527, 527. 557, «7„ 548 120 687. ”7. 307. 397, 1037, ing tot den ■d 160 par ade soort >r Engeland gen fl,50i langevoerd «1. 75’W., f0,95, Vdc iilo. oor Londen Ie qual. f 56. 80 10,30, kkeesche en en mindere f7,80 a f,70; Over- ?,80. T«rmaassche 1 6.00. >0è5,50. 00 kilo. icele gew^a, boterlate half kilo 6 a 30 ot, 1, lammeren r half küo. aardappelen eet, eieren >er van on- :n van Wel le vette en nmarkt was iden vlugge >1,40 p.k. XOUl'w Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele ryk 0,80 Alle binnenlandtche Advertentiën, waarvan de dat nooit, want mama vindt dat vcommun” gelijk zij het noemt. De jongeheer bouwt wat, vltcht wat, knipt wat, knutselt wat, mama noemt dat fröbelen, weet u, en o, dat ontwik kelt zoo! ’t Is dan ook curieus, hoe vontwik- keld’" zoo’n mannetje ook al is: bij doet zijn papa vragen, waar je versteld van zoudt staan; en papa, opgetogen van bewondering voor de zucht tot onderzoek die zijn zoontje aan den dag legt, beijvert zich om al de vragen van het wijsneuzig kereltje zoo nauwkeurig en uitvoerig mogelijk te beantwoorden, ’t Is waar, de heer zoon luistert volstrekt niet naar het antwoord, dat hem niet de minste belangstelling inboe- zeint, hij heeft alleen zijn vraag gedaan, om dat hij weet dat het papa’s eige^iefde streelt aldus door zijn veelbelovende telg te worden ondervraagd. Is het wonder dat gevleid over zijn deze weder eeniguins goed gemaakt d< overwinning, waarbij zij zelfs eei en eenige vaandels bemachtigden temin een feitdat de inval in lukt is. Te Belgrado Servië’s hoofdstadmaakt de preten* dent Peter Karageorgewitscb zich de nederlagen van het leger ten nutte om de bevolking tegen Vorst Milan in te nemen. Servies toestand vooral is dus alles behalve bemjdenswaardig. De Italiaansoho Senaat heeft bij de nieuwe stemming over de bekende quaestie der vrijhavens, waarover, zooals men zich herinneren zal, de eerste maal de stemmen staakten, het regeenngsvoorstel met eene meerderheid van 12 stemmen goedgekeurd, nadat de regeeriug verklaard had de verwerping als een bewijs van wantrouwen te zullen beschouwen. De Tweede Kamer in Frankrijk heeft na vrij kalme beraadslagingen de begrootmg van ouderwijs,, die aanzienlijk hooger is dan vorige jaren, afgehan deld en goedgekeurd. De minister Waddington ver klaarde bij den aan vang der disoussiën, ook in Frank rijk schoolplicht te zullen invoeren, zoodra enkele hinderpalen, die daaraan nog in den weg stonden, zouden opgeruimd zijn. Thans is de begrooting van oorlog aan de orde. De Senaat schijnt de behande ling der gemeentewet op de lange baan te willen sqhuiven. Het is onwaarschijnlijk dat het voorstel nog vóór de vacantie, die tegen 12 Augustus begint, in behan Icling komt. Het journal officiël bevat eeu decreet, waarbij op nieuw aan 127 personen, die deelnamen in de gruwelen der commune, vermindering of kwijtschel ding vau straf verleend is. Hetzelfde blad bevat in zijn officieel gedeelte een brief van de ex-koningin Isabella, waarby deze aan Frankrijk haren dank betuigt voor de gastvrijheid, tijdens hare ballingschap daar genoten. Zij is nu naar Spanje teruggekeerd, waar zij te Santander door haren zoon en den premier Canovas de Castillo ontvangen is. Ook de zittingen van den Böierschen landdag zijn gesloten. 4n de sluitingsrede gaf de koningzijn hedwezen te kennen zoowel over het niet-tot-stand- komen van sommige noodige wetten, als over den grooten strijd van meeningen, die in de kamer heerschte, waardoor de zitting zeer onvruchtbaar was, en de parlementaire toon te wenschen overliet! Bij Koninklijk besluit is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan Mr. P. L. F. Bliwé, als hoogheemraad van Rijnland. De heer Moens heeft aan de Tweede Kamer zijn memorie van antwoord, vergezeld van een gewijzigd ontwerpingezon den op het verslag over zijn wets voorstél tot wijziging der wet op het lager onderwijs. Om in de onzekerheid van de kosten geen voor sommigen onoverkomelijk bezwaar tegen zijn voorstel te laten overblijven, is de heer Moens te rade geworden het bedrag van het deel der kosten dat ten laste van den Staat zal komen te regelen op eene wijzewaar door de onzekerheid voor een groot gedeelte kan worden weggenomen. Hij stelt thans voor de helft van de minima der jaarwedden van de onderwijzers door 's rijks kas te doen dragen en houdt z ch overtuigddat de tegenwoordige regeeringeven als die in 1857bereid zal zijn, al is het dan ook slechts ubij benadering”, te doen berekenen welke last daardoor op ’srijks kas kan worden gelegd. Ook met betrekking tot de minima der trak tementen heeft de heer Moens, na rijp beraad, zijn voorstel gewijzigd. Hij stelt thans voor drieërlei minima in de wet op te nemen, en wel als volgt: voor een hoofdonderwijzer aan een school le kl. f900 2e kl. f 1000 3e kl. f1200; voor een hulponderwijzer met hoofdon- derwijzers-akte aan een school le kl. f700 2e kl. f800; 3e kl. f900voor een hulponderwij zer, onverschillig op welke school geplaatst f 500, Op advies van Üedep. Staten zal bij Kon. besluit worden bepaaldwelk minimum voor elke gemeente gelden zal. Die Massificatie zal om de 5 jaren worden herzienonder beding dat alleen bij vacature een lager minimumdan het eerst bepaalde, mag worden toegepast. Dat laatste om te voorkomen dat aan een onder wijzer die zich met 't oog op een zekere jaar wedde aan een school heeft verbondengedu rende den tijd dat hij zijn betrekking bekleedt, een mindere bezoldiging kan worden toegekend. Bij de nieuwe verdeeling dec kosten wordt de helft daarvanvoor de gewone kostenbijna geheel door het rijk gedra,en; die der buiten gewone vooral kosten voor het bouwen van uieuwe of vergrooten of verbeteren van bestaande lokalen blijven ten laste der gemeentenbe- I houdeus de hulp krachtens art. 36, óuafgezieo Reeds Justus Van Effen beklaagt zich over de dwaze manoeuvres, die sommige vaders en moeders hun kinderen inpompen, en die zij dan beschouwen als de kern eener beschaafde opvoeding, of, om ons van de taal van ge zegde vaders te bedienen, van een vgecivi- liseerde educatie.” »Kom mannetje, maak nu eens een mooie dienaar aan de oomes en tantes. Lustig als een vrijer! Je moet niet timide wezen 1” Ongeveer anderhalve eeuw zijn wy verschijning van den rHollandschen f, verwijderd, en ik zou niet gaarne de veront waardiging mijner lezers gaande maken door te beweren dat er in den toestand met betrekking tot de huiselijke opvoeding geen verandering is gekomen. Integendeel, de achttieud’eeuwsche ge kunsteldheid is sedert lang Halt, daar zou ik bijna meer gezegd hebben dan ik kan verantwoorden. Veel, dat in die dagen mooi werd gevonden, is later onder den last der belachelijkheid bezweken, eu een man als Van Effen, die met onverbiddelijke!) spot de dwaasheden zijner tijdgenooten onder han den nam, heeft met te vergeefs gearbeid. Maar over het algemeen kan gezegd worden, dat slechts de vorm is verdwenen; het wezen zelf, de gekunsteldheid, de oonatuur heeft in andere gedaante zich toegang weten te verschaffen tot de huisgezinnen. Wij allen vinden de beschrijving, die Hil debrand van den i/Hollandschen jongen” geeft, mooi, en lezen haar misschien twintig maal met telkens nieuwe sympathie; en toch doen velen onzer hun best, om hun zoon zoo weinig mo gelijk op het bewonderde llildebrands-type te doen gelijken. Reeds m de wijze waarop wij onze jongens kleeden, openbaart zich dit: in plaats van den broek met diepe zakken tot ber ging van de bekende verzameling, benevens den blauwen kiel en de pet die op mets anders gelijkt dan op een pet, geven wij hem een net gesneden, met knoopjes en strikjes rijkelijk voorzien rbukskin-pakje” uit een oi ander cen traal-magazijn van gemaakte beerenkleederen, zoodat hij precies gelijkt op het houten ventje, dat op een draaitoestel zich voor de glazen van bedoeld magazyn zooveelmaal in een et maal om zijn as wentelt ten einde het publiek in de gelegenheid te stellen zijn //pakje” zoowel van voren als van achteren te bewonderen. Ons jongeheertje van zes jaar krijgt vervolgens een paar stoffen laarsjes en een paar handschoentjes aan, een hoedje op met eeu koordje er aan, een wandelstokje in de band, men leert hem hoe hij op een rgracieuse” manier moet groeten als hij geen ooines en |antes, want dat is achttieud’eeuwsch, maar rheereu en dames” tegenkomt, hetgeen na eenige oefe ning hem tamelijk wel van de band gaat en zoo doende begint hij langzamerhand net zooveel te gelijken op een vjongen heer” als een aangekleede aap op eeu rheuschelijk mensch.” Ik zei zoo evenw ij doen alzoo. Dat was eigenlijk minder juist, hoop ik. Maar, er zijn er nog altijd, die op aangeduide wijze de na tuur in het aangezicht slaan, door hun kin deren te fatsoeneeren naar een allermisselijkst model, tot groot nadeel van hun karakter. een kind, zoo aanhoudend //vroegtijdige ontwikkeling”, zoo weinig in de gelegenheid frank en vrij zich te midden van anderen te bewegen, zoo voort durend op een geïsoleerd standpunt geplaatst, later een égoïst, zoo niet erger wordt? De ^jongeheer” is geen jongen, hij zal ook nooit tot een man opgroeien. Ja, op den leeftijd waarop een andermanskind nog onbe kommerd dartelt en soms uw bezorgdheid wekt door zijn waaghalzerij in het klimmen op een boom of het springen over een sloot, rookt de jongeheer zijn sigaar en neemt hij, als leerling eener inrichting voor middelbaar of ander onder wijs, zekere studentikoze manieren aandie hem precies doen gelijken op een man door een om- gekeerden verrekijker beschouwd. Hij neemt deel aan discussiëu en debatten, slaat over ge wichtige quaestiën door als een blinde vink, totdat hij eindelijk komt aan eeu levensperiode, waarin het beter staat al die dingen belache lijk te vinden. Dan bestudeert hij angstvallig de houding, de gebaren, de taal van dit of dat geblaseerd model van fijne beschaving en ele gantie, tracht van den éénigen Théophile iets te krijgen dat naar een baard of een knevel in miniatuur gelijkt, versiert zijn ééue oog met een stuk glas en geeft aan het andere een kwijnende uitdrukking, en verbeeldt zich van nu af onweerstaanbaar te zijn. Van niet minder bedenkelijken aard zijn voor meisjes de gevolgen van eeu onnatuurlijk laat ik liever zeggen tegennatuurlijk opvoedings stelsel. Er zijn misschien een aantal moeders, neen, mama’s! die het heel onaardig vin den als haar zeven- of achtjarig dochtertje bij zonder veel liefhebberij toont om zich van een zandhoop te laten afrollen of in wilde vaart door den tuin te vliegenmaar wezenlijk, daar steekt geen kwaad in. Laat de kleuter toch niet haar levenslust ten offer brengen aan de dressuurkwel haar niet met laarsjes met hooge hakken, waarop zij drentelt als iemand die op eieren loopt, met een parasol in de haud en een voile voor ’t gelaatdenkt u bij geval, dat het zonlicht vergif is, of een nadeelige scheikundige werking uitoefent op bet aristo cratisch bloed uwer dochter? Pijnig baar toch niet met uw vervelende instructiëu, hoe zij neigen moet, als zij de kamer biuuentreedt, hoe als zij er uitgaatwelke gebaren zij moet maken als iemand naar hakt gezoudbeid infor meert, en meer dergelijke onbeduidendheden. Stel uw kind in de gelegenheid, een meisje te worden, opdat zij later vrouw zij; verstik niet in haar de kiem van //das ewig wei,b- liche’’; ’t welk met onnatuur onbestaanbaar isspan wat minder uw krachten in om van haar een jongejuffrouw, een dame te maken, dat is, in de beteekenis die gij op dat oogen- bhk aan die woorden hecht, een pop, het karikatuur van een mensch. Hebt gij wel eens jonge meisjes gezien, die op twaall- of dertieujangen leeftijd blozen,-als zij door veen jongeheer, van haar leeftijd” worden gegroet, die een jaar later in ’t geniep verdachte romans lezen, en in den ouderdom van zestien jaar van amourettes droomen Niet, ga dan eens kijken op die zoogenaamde kinderbals, waar gij nufjes zult aantreffen met het dansboekje in de eene, deu waaier in de andere hand, in een min of meer galant ge sprek met bleekwangige stumperts in een elegant toilet, slachtoffers van de ijdelheid hunner nudtrs arme wezentjes, op wier gelaat het niet sierlijk, maar volkomen duidelijk woord van vader Cats: //vroeg rijp” enz. te lezen staat. Die jongeheeren en jongejuffrouwen, zij dan sen maar op den rand eener vulkaan. Aan weelde gewend, hebben zij aan bun //behoeften” een uitbreiding gegeven, waaraan hun rriiddelen niet steeds zullen beantwoorden. Zij gaan het leven in met een zucht naar genot, die, het koste wat het wil, bevredigd moet wordenden ernst is geen plaats ingeruimd bij hun beschou wing van het wezen der dingen, en van geest kracht bij het overwinnen van moeielijkheden kan bij hen geen sprake zijn. Wel worden er onder hen gevonden, die door een gewaagde speculatie zich zullen trachten te verzekeren van datgeen wat voor de bevrediging van hun //be hoeften” onmisbaar is, maar geen van hen zal pogen zich door arbeid omhoog te werken, of door- mannelijkeu strijd het noodlot te bekam pen. In de gelederen van die menschelijke broeikssplanten wordt de //nrijnbeer” gevormd, die zijn carrière zal beginnen als een beurs- agioteur, om te eindigen als een verachtelijk fortuinzoeker. Of, zoo hij tot de financieel be voorrechten behoort, dan is hij bestemd om zijn plaats in te nemen onder de hommels der samenleving, die volstrekt niets bijdragen tot de bevordering van het maatschappelijk welzijn. U meent wellicht, dat mijn schets te donker is gekleurd. De Hemel gave, dat het zoo ware luderdaad, het is geen overbodige moeite die wij ons geven, wanneer wij aandringen op //natuur en waarheid” in de opvoeding onzer kinderen. Aan niets is zoozeer behoefte als aan mannen en vrouwen: van niets is er zooveel overdaad, als van he eren en dames. Zorgen wij toch vooral, onze kinderen niet zedelijk te verminken met het keurslijf dat door een verderfelijke rich ting in de opvoeding wordt gestempeld tot een mode artikel. Leer uw kinderen zich te ver- toonen gelijk zij zijn, en als gij snoeien gaat, doe het dan met overleg; er wordt meer be dorven door te veel, dan door te weinig weg te snijden. Zoowel voor onze jongens als onze meisjes is bet een vaste waarheid, dat zij, die vroegtijdig volwassen zijn, het nooit zullen worden. Dat klinkt eenigszins als een wonderspreuk. Doch dat het wel degelijk waar is, zal nie mand, die eerlijk is, mij betwisten. OVERZICHT. Op nieuw rijn gedurende de afgeloopen week de Oostersohe zaken in het Engelsohe parlement be- sproken. Uit de gevoerde beraadslagingen bleek, dat I de oppositie niet 200 ingenomen was met de houding der ngeering in die quaestie aangenomenals (ie eerste indruk, door de overgelegde bescheiden teweeggebracht, deed vermoeden. In het Hoogerhuis beschuldigde men de ministersop grond der openbaar gemaakte stuk- 1 ken, van met-stnkle onzijdigheid ten aanzien der twis- s tende partijen. Men meende uit die stukken te be- 1 merken, dat de politiek jegens Turkije gevolgd, een meer welwillend karakter droeg dan jegens de opge stane gewesten. In het Lagerhuis had men gewensctit dat de regeering zich by de andere Mogendheden had I aangesloten om afdoende waarborgen te verkrijgen tot j verzekering van een goed beheer der Slavische provin- ciën. Men keurde het afdat toen er eenmaal sprake was van gemeenschappelijke pogingen aan te weudeu, de minister de gelegenheid beeft laten ontsnappen. De beraadslagingen leidden echter tot geen resultaatf want geen der voorgestelde motiesdie de strekking hadden om de gedragslijn der regeering in meerdere of mindere mate af te keuren, werd aanginomen. Trouwens de geschiedenis der laatste dagen heeft s bewezen hoe weinig beteekeneud ook die waarborgen zouden zijn, zoolang geen krachtige hand bet even- wicht tracht te herstellen in den zoo gansch ontred- derden staat van zaken in Turkije. De man, die voor slechts weiuige weken als zulk een hervormer begroet 1 werd vooral door de hngelsche persschijnt bij zijn optreden reeds half idioot geweest te zijualthans nu reeds is zijn lichamelijke en geestelijke toestand zoodanigdat hij afstand deed van de regeering. Zijn opvolger zal echter niet voor deq dood vau den le- genwoordigen öultanMurad V die eiken dag wordt tegemoet gezien, de teugels van het bewind aanvaar den, waarschijnlijk met dezelfde beloften van hervor mingen en verbeteringen in het bestuur ah waarmede zijne voorgangers optraden. Het is nog te verwonderen dat bij zulk een stand van zaken de berichten van bet oorlogstooneel zoo betrek kelijk gunstig voor Turkije blijven luiden. Dat de Serviërs binnen eigen grenzen zijn teruggedrongen en daa? vervolgd wordenis een leltdat thans van alle «yden .erkend wordt. Ook de Montenegnjnen I leden op ni^uw een gevoelige nederlaag. Wel werd I Of de klèédiDg daar iets mee te mqkeu beeft? O, meer dan men wellicht denkt. Want wie de eischen der natuur in het eene opzicht ver loochent, doet zulks ook ten aanzien van veel gewichtiger belangen. Ziet, daar zit ons ventje bij mama. Zijn kameraden zijn buiten, op het veld of op het marktplein; en ofschoon wij bet straatslet)teren hoogelijk afkeuren, en niet gaarne van onze jongens matadors willen makeu in het slijpen van ruwen diamant, toch zien we met welge vallen die lustige knapen daar den hoepel in beweging brengen, den bal omhoog slaan, den knikker voorwaarts stooten. De ^jongeheer”, zooals gezegd is, is niet van de partijhij ia

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 1