Meubelen en Huisraad, twig mumum, ZltTIBSmDSKBECHTS. IOLENIAOR, mEAA&D JONGENS DIENSTBODE. ADVERTENTIËN. DRIE KNECHTS. J. E. DE GIDTS KOEK- n BANKETBAKKERIJ. BEDIENDE, HOOG LOON Juü de moeielüke ofertocht over de diepe 47 meter breede Koeroeng Ra be en daarmede de o Uitrekking van den vijand volbracht was, zijn ■"j 0VCT Leboewaar de verblijfplaats van toe koe Tjihik Wt-rd verbrand, voortgerukt naar de Koeroeng-Ra ba-baai en hebben zij zich gele gerd in de nabijgelegen kampong Moesan. Al daar bleven 3 compagnieën ter bescherming van en tot het helpen aan den bouw eener nieuwe versterking achter, terwijl de overige drie com- paguieën den 14den Juli terugkeerden naar Boekit Seboen en den volgenden dag naar Kotta-Radja. Twee patrouilles eene uit Pango, de andere dit Boekit Daroe -werden door den dformachtigen vijand aangevallen; de eerste leed een verlies van 10 dooden en 6 gewonden, de tweede verloor 5 man. Overigens was de vij and rustig. De gezondheidstoestand was minder gunstig. Te redir werd, in tegenwoordigheid van den Badja, het politiek gezag ter Noordkust door den adsistent-resident De Scheeraaker van den atationskommandant overgenomen. Onder dagteekemng ^van 8ü Juli jl. ontving de Regeering het navolgende bericht uit Atchin Door de van twee zijden te gelijk onderno men operatiën is thans de bergpas Gli-taroen geheel van vijanden gezuiverd. Eene patrouille van 30 man kwam nabij de benting Lemboe Oost in gevecht met talrijke vijanden, die echter met achterlating iau 10 dooden werden teruggedreven, terwijl er van 1 onzè zijde 5 mindere militairen sneuvelden en 7 gewond werden. De weersgesteldheid was droog tvi warm, de gezondheidstoestand beterende, evenwel kwamen nog enkele gevallen van cholera voor. Een gezantschap uit Pedir is, vergezeld van den aldaar gevestigden adsistent-resident voor de Noordkust, in Groot-Atchin aangekomen, ten einde zijne opwachting te maken bij den militairen, tevens civielen bevelhebber. - De Staatscourant van 8 dezer bevat de volgende bekendmaking van den Minister van Financiën: *De Minister van Financiën, in ervaring gekomen zijude, dat sedert eenigen tijd door een deel der ingezetenen zeer terecht gewei gerd wordt Belgische 2 centimesstukkeil in betaling aan te nemen; en zijnerzijds die geneigdheid van het pu bliek om eindelijk mede te werken tot wering dier vreemde muntstukken uit den omloop, zooveel mogelijk wenschende te steunen: geeft aan de ingezetenen langs dezen weg te kennen datvermits niemand gehouden is vreemde muntstukken in betaling aan te ne men, 's Laqds rekenplichligen opnieuw ten strengste zijn aangeschreven om de gemelde stukken met in ontvang te nemen; noodigt de ingezetenen bij herhaling ten dringeudste uit, om hunnerzijds, dpor die stuk ken met in betaling aan te nemen, tot wering van den verderen omloop daarvan mede te werkenvooral ook om zich voor schade, je hoeden, daar wellicht, overeenkomstig het daar toe strekkend reeds* aanhangig wetsvoorstel, binned niet langen tijd de Nederlandsche ko peren munt door bronzen zal worden vervan gen en dan wèl de Nederlandsche centen maar met de Belgische tweeceutimesstukken zullen worden ingewisseld maakt tevèns bekend: 1°. dat, zoo de verwijdering der Belgische koperen inunt uit den omloop behoefte aan meer Nederlandsche centen mocht doen ont staan, in die behoefte door krachtige aanmun ting, die weldra reeds aanvangt, voldoendezal worden voorzien j 2°. dat een wetsvoorstel van de Regeering aanhangig is, om het in betaling geveq, en aannemen van VTeemde koperen en bronzen munt, te beginnen met 1 Januari aanstaande, strafbaar te stellen." Bij Mimsteriëele beschikking is afcn J. A. Van Tienboveu- te Werkendam ver gunning verleend voor een stoomsleepdienst in de provinoie Groningen, op de rivier de Eems en m de buitenhaven te Delfzijl. De heerqn De Jong, De Ruiter Zylker, Wijbenga, Gevers Deynoot en Schepel, leden der Tweede Kamerhebben èe'n voorstel ingediend tot het houlen van een onderzoek (euquête) omtrent de volgende vraagpunten //i°. Welke is de gezondheidstoestand van het rundvee in Nederiaudmet betrekking tot de besmettelijke longziekte P 2°. Welken invloed hebben daarop gehad de werking en uitvoering der wet van 211 Juli 1870 (Staatsfil. N\ 131), en der Koninklijke besluiten daarop gebaseerdin verband met de wetten van 8 Juli 1874 (Staatsbl. N°. 98 en Staatshl. N\99j? 3°. Welke zijn de oorzaken dat de maatregelen, van overheidswege sedert de invoering van die wet ten en besluiten genomen» bi sommige gewesten eu gemeenten guustige uitkomsten hebben opge leverd terwijl zij elders hun werking in meerdere of miudere mate missen P 4°. Kunnen er van overheidswege maatregelen worden geuomen, om deze nationale ramp met zoodanig gevolg te bestrijdendat zij worde over- wonueu ol althans zoozeer gefnuiktdat de« be lemmerende bepalingen die ook den veehandel en de scheepvaart benadeelenkunnen worden opgeheven P" In verband met de ministeriëele crisis bericht mendat de heer Kappeyne van de Coppello van zijn Zwitsersche reis in de resi dentie is teruggekeerd, en met den directeur van het Kabinet des Koninga een onderhoud heeft gehad. Aanst. Maandag zullen de werk zaamheden voor het slaan van koperen munt aan 's Rijks Munt weder een aanvang nemen. De 91ste algeraeene vergadering der maatschappij #Tot Nut van 't Algemeen" werd den Ssten en 9den dezer te Amsterdam gehoudenonder voorzitterschap van Mr. J. G. Gleichman. Uit het uitvoerig verslag vto 't hoofdbestuur, aangaande den staat der maat schappij blijkt o. a., dat het getal leden 17.820 bedraagtzijnde 880 meer dan het vorige jaar. Aan het hoofdbestuur was in 't vorig jaar een onderzoek opgedragen over de mogelijkheid en. wenschelijkbeid om aan onderwijzers eu on derwijzeressen aan departementsscliolen voor lager en voorbereidend onderwijs uit de al gem eene kas pensioenen te verleenen. Het hoofdbestuur meende, dat dit onuitvoerbaar zou zijn zonder de financiën der maatschappij in groot gevaar te brengen en ook onuoodigdaar voor die onderwijzers de weg openstaat tot verschillende lijfrente- en jerzeke- ringsmaatschappijen. Het verzocht dus van de bedoelde opdracht ontheven te worden. Met 488 tegen 389 stemmen werd het hoofdbesfbur i&n verder onderzoek onthevenmaar een nieuw on derzoek opgedrageu aan de departementen Zwolle, Zalt-Bommel en Leiden. Daarna kwam in behandeling het rapport der commissie over de schoolwet van 1857, conclu- deerende, dat die wet ook in den geest der maat schappij wijziging behoeft. Het hoofdbestuur stelde voor, dat de algemeene vergadering' hare instemming betuige met de hoofdbeginselen van het rapport en aan het hoofdbestuur opdrage zich tot de Tegeenng te wenden met een adres, waarin met krachtige handhaving van de neu trale school op eene wijziging der wet wordt aangedrongen, ter verbetering der gelegenheid tot opleiding van onderwijzers, versterking van het onderwijzend personeel, verbetering vaikhet toezicht, verhooging van de wettelijke minima der hoofdonderwijzers, verdeeling van de kosten van het openbaar onderwijs tusschen den staat eu de gemeenten een en ander tevens als voorbereiding cener sjiocdige invoering van den leerplicht. Een amendement van het departe ment Voorschoten werd, wat het eerste gedeelte betreft (om met te verwijzen naar de hoofdbe ginselen van het rapport en naar hét hoofdbe ginsel'der wet) aangenomen; het tweede deel (weglating van den leerplicht) werd bij accla matie verworpen. Betreffende de uitgeschreven prijsvraag over armverzorging wordt medegedeeld, dat geen der ingekomen antwoorden voldoende wordt geacht; de prijsvra ig werd opnieuw uitgeschreven. Krach tens een voorstel van het hoofdbestuur wordt besloteu eene gift van f 6000 te beleggen in inschrijving Grootboek der Nationale Schuld. Aan de orde kouit alsnu een voorstel tot het uitschrijven van een prijsvraag voor een beknopt geschrift, waarin ontvouwd zal worden de wijze waarop het schoonheidsgevoel op de lagere school kunnen wbrden ontwikkeld. Hiervoor wordt uitgeloofd de gouden mcdalje eu eene premie van f 300.. Dit voorstel wordt aangenomeu. Eene meer breedvoerige discussie werd ge voerd over de inrichting van den almanak, die niet is wat hij moet wezen; ton volksboek. Dit debat eindigde niet een motie vau het departement Boskoop, houdende den wensch dat het hoofdbestuur öe gegeveu wenken zou ter harte nemen en, dat de vergadering zou over gaan tot de arde van den dag. N adat de fiuancieele commissie ontraden had een voorstel van het departement Deventer tot het oprichten van crèches (kinder bewaar plaat sen) waarvoor geraamd wordt eene uitgave van f 300U aan te nemen, stelde het höoldbestuur voor, een credïet te verlceuen van f 1590, om eene proef te Uemeu met de oprichting. Deventer nam dit gewijzigd voorstel over, dut werd aangenomen. Door het' departement Rotterdam wordt voor gesteld, dat uit de maatschappelijke kas eene som van f 1000 zal worden beschikbaar ge steld tot bestrijding der commissiën (vereem- èmgen) voor den dienstbaren stand, opgericht door de Uepar temen ten. Dit voorstel wordt bij accla matie yerworpeu. Tiet departement Utrecht beklaagde zich dfarna oyer- den jangaten nihatregel vau den naluister vau fiuanciëu ten opzichte der spaar banken. Utrecht wenscht dat het hoofdbestuur zich wende tot de hooge regeeriug, om hierin verbetering en vergemakkelijking te brengen. Dit voorstel wordt by acclamatie aangenomen. Hierna wordt de vergadering gesloten. —-Maandag had te Amsterdam dé eerste algemeene vergadering plaats vau het Multapatiorabond. Up deze vergadering wen) een hoofdbestuur gekozen, de grondwet van het Bond herzien eu op nieuw vastgesteld. De overige punten van deu beschrijvingsbrief zijn aangehouden tot een- tweede algemeene vergade ring, die binnenkort gekoudten zal worden. Uit het verslag bleek, dat het Bond op dit oogen- blik ongeveer 10ÜU leden telt. Bij deu gemeenteraad van Rot terdam is een voorstel van B. eu W. ingeko men tot herziening der thans bestaande plaatse lijke directe belasting. Men hoopt, dat dit een middel zal zijn om de gemeentebegrooting'be ter te doen sluiten. De flnancieele commissie heeft zich veel moeite gegeven eene regeling te ontwerpen, waardoor, naar zij hoopt, de belasting meer gelijkmatig en met een billijker opklim ming dan tot nu zal gedragen worden. Behoudens onvoorziene omstan digheden zal, naar men meldt, de spoorweg MallegatRotterdam (Delftsche poort) waar schijnlijk 1 December a. s. geopend worden. De nieuwe slnis in de Oude Ze- derikte Meerkerk is den 8 dezer door een ingenieur van den waterstaat opgenomen en goedgekeurd. Thans is men druk bezig in&t het wegruimen der dammen zoodat weldra de vaart op dit water hersteld zal zijn. Dinsdag had op het raadhuis te Gouda "de openbare aanbesteding plaats voor bet bouwen van een schoollokaal bij de burgerschool voor jongens. Ingeschreven werd door de HH. Den Hollander eu Co., te Utrecht, voor f 7027 C. Van Eeuwen, te Gouda, voor f 6699; VVVau Ingen te Bodegravenvoor f 6300 eu H. J. Nederhorstte Gouda, voor f5079. Maandag mocht de gemeente-ge neesheer van Berg-Ambacht, de heer P. L. Fauel, het voorrecht smakengedurende 25 jaren de geneeskundige praktijk te hebbeu waargenomen. Talrijk waren de bewijzen van belangstelImg die hij ontving, ook blijkbaar door een sierlijk ge schenk dat den jubilaris door eenige ingezete nen werd aangeboden. De bijeumnrkt, die jaarlijks in de nabijheid vau Wagemugen en welaan den Nieu wen weg en aan de Klomp gehouden wordtis thans gtëmdigd. Ln 't geheel zijn er aangevoerd 4191 slokken. De pj^e der oude waa f4,26 it f 5,00 en die der jonge f 8,60 f 4,2^. Door deu gemeenteraad van Berg-Ambacht ia aan don gemeentebode,C. Van der liee, op diens verzoek eervol ontslag verleend, op bijna 89jarigen ouderdom en na 56 jaren trouwen dienst. Verder is hem het volle bedrag zyuer jaarwedde als pensioen toegekeüd. Tot zijn opvolger is benoemd T. Borst aldaar. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 12 Augustus. In de Raadsvergadering van 7 dezer is .;e gemeente-rekening over 1875 aan geboden bedragende in ontvangst 136165*79, in uitgaaf f 35804,71 en sluitende alzoo met een batig slot van f361,08. In dezelfde vergadering ia vastgesteld de be grooting van bet Algemeen Armbestuur over 1877 bedragende in ontvaugst en uitgaaf de som van f4649,ll1/8, zijnde hieronder begre pen f3400 subsidie uit de gemeeutekas. Vervolgens is goedgekeurd de rekening eu verantwoording van Regenten van het Gerefor meerden VVee8huis over 1875. De rekening be draagt in ontvangst f 2777,87V» en in uitgaaf f 1980,56 sluitende met 'een batig saldo van f 797,311/,. De door de Gem eente gehouden publieke verpacuting van noten heeft opgebracht de som van f 16. Pachter werd J. Labetj alhier. Ingevolge achterstaande aan kondiging wordeu op het postkauioui alüier geene Brabantsche centen meer aangenomen. Ook op de andere rijks- en stadskantoren is dit het geval. Het roeerendeel der handelaren en winkeliers weigert eveneens de aanneming dezer vreemde indringers, die men met vereende krachten thans voor goed naar hun land kan terugdringen. Wij verwijzen naarnie munsterieele aanschrijving omtrent deze zaak, onder de ru briek fBiuneuland" opgenomen. De kamer van Koophandel en Fabrieken alhier heeft bij missive van den Minister van Financiën ontvangen eep exem plaar der circulaire betrekkelijk het aannemen ♦fan Belgische 2 centimesstukken, met verzoek om zooveel in haar vermogen is tot bereiking van het daarbij voorgesteld doel te willen me dewerken. Vergadering der Afdeeling ^Schoonhoven en omstreken" der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, op Dinsdag 15 Augustus a. s.des avonds te half acht uren, m üel Heeren-Logemeut. Hedenmorgen te 8 uren ont stond door het overkoken van olie, een begin van brand in eene werkplaats vau den schilder C, v. W. op de Haven, die echter door eenige aanwezigen spoedig geblusoht werd. LAJiDBOU W-BERICHTEN. De late duinaardappelen staan te Katwijk zeer goéd. Ziekte wordt er bijna niet ontdekt. De vroege zijn allen gerooid en tegen hooge prijzen verkocht. Deu-7den dezer is te Gorinchem verpacht het tiendgewas, gelegen m het.land van Arkel en toebéhoorende aan de gemeente Gonuchem als zijnde door haar op den 18 April 1725 van de Staten van Holland en West-Fries- land aangekocht. In den laatsten tijd hebben echter veieu dat tiendrecht afgekocht, zoodat de opbrengst dor, verpachting thans slechts f 2813 bedroeg tegen f4667 iu 1875. Het lot in de Dordsche Ave- liugt-u heeft door de verhooging der buiten kade minder van bet water geleden dan dat der Gorkuinsche Avehngen. De opbrengst aan band en rijs zal de onkosten spoèdig rijkelijk vergoeden, daar het lot weinig is beschadigd. Dé vroege peren zijn te Schel- luinen verzocht tegen f 6 7 de hectoliter. KEEK- EN 8CH00LN1ÏUW8. Bedankt voor Loon op Zand, door Ds. G. Nijhuis, te. Langerak bes. de Lek. Bedankt voor Montfoort door Ds. F. 0. Wiederte Mijnsheerenland. De tieeren Van Puffelen uit Zalt-. Bommel zijn met hunne werkzaamheden aan het nieuwe orgel in de kerk te Meerkerkthans zoover gevorderd dat de plechtige inwijding daarvan reeds bepaald is Zondag 3 Sept. e. k. Door het onderwijzers-gezelschap te Giesen-Nieuwkerk is besloten eene afdeeling te vormen van het N. O. genootschap. Alle leden van voornoemd gezelschap hebben zich verbonden daartoe mede te werken. Voor de betre k king van hoofdon derwijzer aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs te Arkeljaarwedde f 700 heb ben zich met minder dan 44 sollicitanten aange meld, waaronder twee gevestigde hoofdonder wijzers. De heer J. J. Post, van Ifeuke- lum, van wiens "toelating tot de rijks-kweek school te 's Hertogenbosch wij in ons vorig uQBimer melding maakten, heeft zijne opleiding genoten bij den heer Th. J. Van Slijpe te Oosterwijk by Leerdam, die reeds vele jonge lui, voor rijks-kweekscholen en verschillende andere inrichtingen, met uitstekend gevolg heeft opgeleid. De behoefte aan hulponderwij zers schijnt nog met te verminderen. Te Giessen- darn kon de vacante hulponderwijzers-betrekking voor'f 550 met vervuld worden. De gemeenteraad besloot toen, de jaarwedde tot f 600 te ver- boogen' en aannemelijke voorwaarden aan de betrekking te verbinden. Drie sollicitanten bo den zich nu aan, waaruit de raad echter nie mand kon benoemen, doch besloot om tegen f 650 eene nieuwe oproeping te doen. Het trdetement is voor de hulponderwijzers beter dan voor menig hoofdonderwijzer in de nftby- heid van Giessendam, waarvan er met meer dan f 600 inkomen hebben, en daarvan wekelijks voor bet laten schoonmaken der scholen enz. nog geld moeten missen. Voor het eind-examen hadden zich twee leerlingen der Hoogero Burgerschool te Gorinchem aangemeld waarvan éénde heer N. 11 oogendoorngeslaagd is. GEMENGDE BERICHTEN. Een jongentje van 7 jaar, gelo geerd bij eene familie te Leideu, is 11. Woens- dag, zich op de zwemplaats Rynzicht met vis- schen vermakende, in het water gevallen eo verdronken. Een korenmolen te Heukelum, voor weinige jaren door J. De H. aldaar ge kocht voor f 4500, werd 1.1. Dinsdag door dezen verkocht voor f 9900. Nabij de hofstede van den heer T. A. De Badts to Groede (Zeeland), is in den nacht van Donderdag op Vrijdag 11. een luchtballon neergevallen, bevattende een brief kaart, een vijftal brieven en een papier, hou dende verzoek om briefkaart eu brieven op het naastbij zijnde postkantoor te bezprgen. Aan dit verzoek is natuurlijk ten spoedigste door den heer l'e Bidts voldaan. Bedoelde luchtballon is volgens de briefkaart en brieven in den avond van 3 Augustus 11. opgelaten in het kristallen paleis te Londen. Ten bewijze, dat ook in de die renwereld /rceudracht macht maakt,'' dient, dat te Laag-Dalem een geit van den arbeider J. v. d. door een zwerm wespen aangevallen, letterlijk dood gestoken is. De huisvrouw, die het dier poogde te ontzetten, werd insgelijks deerlijk gewond. Te Cabauw had Woensdag-mor- gen een treurig ongeval plaats. De kleiuzoon van den landbouwer W. 'Snoek aldaar, een jougen van 12 tl 13 jaren, werd naar het land gezonden om het paard te halen; na eemg ver wijl maakte men zich ongerust over het lang uil blij veil, en niet zonder grond, want, iu de weide komende, vond ineu den jongeling dood. Vermoedelijk is hij van het paard gevallen en 4 heeft, naar de beleedigingen aan het hoofd te oordeelen, dit hem de hersenen ingetrapt. De droefheid van zijn grootvader, waar hij ver pleegd werd, is onbeschrijfelijk. Te Zevenhuizen hebben ongere geldheden plaats gehad, welke worden toege schreven aan misnoegen over de weigering van deu Gemeenteraad, urn gelden toe te staau Voor het landbouwfeest. Er was ontstemdheid ouder een deel der ingezetenen, die in spanning veran derde, naarmate het tijdstip, waarop de stoom- dorschwedstrijd .zou plaats hebben, naderde. Herhaaldelijk werden bedreigingen geuit, waarbij het steeds op twee Raadsleden gemunt was; duidelijk bleek dat door enkele personen -on rust Werd gestookt, 's Avonds van deu 2deu Augustus, den laatsten dag van den wedstrijd, bevond zich een menigte op straat, onder welke vele werklieden, die reeds door het gebruik van sterken drank bij het zaaddorschen in opge wonden toestand verkeerden, en aan wie iuim- schoots kosteloos sterke drank schijnt verstrekt te zijn. Hoezeer een flinke politiemacht aanwe zig was, is met voorkomen geworden dat op een onverwacht oogen blik door eemgen uit het volk by het Raadslid Vente eenige glasruiten werden vermeld, hetgeen ook bij het Raadslid Berkouwer plaats had, waar bovendien enkele personen de deur openhielden, in een portaal binnendrongen en de echtgenoot van den be woner en hun pleegdochter mishandelden. Ook bij het sluiten eener herberg, lang na den be stemden tijd, waar zich onder de opgewonden menigte eenige gegoede ingezetenen bevonden, hadden ongeregeldheden plaats. Van een en ander zijn processeu verbaal opgemaakt. Dicht bij liet station van den Grand Centraal Beige Essclien is een Gjarig knaapje uit een coupé gevallen, die niet geslo ten scheen. Beide ouders waren er getuige van en het publiek had groote moeite om den va der het dadelijk naspringen te belenen. Op de kreten van het publiek werd er gestopt en teruggestoomd, doch niets gevonden dan eenige verminkte stukjes van den vermorselden knaap. De keizer van Oostenrijk, die te Ischl vertoeft, wandelde dezer dageu met zijn adjudant, toen het geschrei vau een kind zijn oor trof; een oogenbhk later zagen zij het kind van een hooge rots naar beneden vallen. Hét "ktftd bleef .met de kleederen aan een boomstruik hangen. De keizer, een flink berg jager, moest, om bet kind te bereiken, qen sprong van Vijf meter langs de zoogenaamde Kedttubach-Wildniss maken. Hy aarzelde ech ter geen oogenbhk en het gelukte hem het boven deu afgrond hangend kind, een vierja rigen knaap, te grijpen en in veiligheid te brengen. Inde groote kruidenierswinkels te Amsterdam loopt het storm, om van de Bel gische centen af te komen. Andere winkeliers aldaar wisselen ze op: 100 Brabauters voor 80 Nederlanders; aan kruiwagens is de verhouding nog sterker: 3 Brabauters voor 2 Nederlanders. In zake het onderzoek naar het gebeurde met den luchtballon van deu heer Landreau, tc Leiden, zijn de partijen het vol- gendo overeengekomende heer Landreau zal roet den herstelden ballon vEuropa" en met de vier andere werelddeelen, in den toestand waarin zij nu verkeeren, opstijgen en daar mede bewijzen, dat de mislukte opstijging met aan hem te wyteu was. Mocht hy met slagen, dan zal hj aan de tegenpartij, den heer N. J. W. Sluyter, de gemaakte onkosten vergoeden. Zondag-nacht is aan het Nonnen- water te Gouda een man verdronken. Het lijk van den te 8cheveningen omgekomen heer Van Frank is te Egmond aan Zee aangespoeld. Het bericht, dat 't meisje, welks kleederen in eene tent op de kermis te Gouda in brand geraakten aan de bekomen brandwon den zou syn overleden blijkt onjuist te zijn ge weest. Zy is integendeel aan de beterende hand. Een banketbakker te 'sHage had een nieuwe manier bedacht om zijne crediteureu te maneu. Er stond namelijk in zijn winkel een heertje van suiker voor de glazen naar men zegt, het evenbeeld van een kwaden betalermet een strookje papier naast zichwaarop het moutant der schuld (f 87,84) te lezen stond. Hij heeft echter op last der politie het beeldje moeten weg nemen. De vermoedelijk tentoongestelde persoon wasnaar men zegteen Engelschmaudie zich nog al opvallend kleedt en in den kring van den Pnps vau Orauje met onbekend is. Te Amsterdam is een heer van de imperiaal van een omnibus gevallen, door dien het rijtuig in een kuil geraakte en een scbok kreeg. Te Kinderdijk had Woensdag een treffend ongeluk plaats. Een jongentje van 5 jarenzich vermakende met visscheuviel in het water. Zijne moeder dit bemerkende, sprong het kind onmiddellijk naen beiden verdweueu in de diepte. De vrouw verkeerde in zwaugereu toestand. Van het werkvolk en de bazen van het Zederikkanaal werd nog aan de weduwe Kieboom te V ianen uitgereikt de som van f 38 ter ondersteuning in haren behoeveuden toestand. Dinsdag 1.1. arriveerde te Meer kerk een pleizierjacht met aanzienlijke visschera uit Gorinchem. Na een fijn diner ten huize van den heer Komijn-, vertrokken zij des avonds met hetzelfde jacht, prachtig k la Giorno verlicht, hetwelk een vrooiyk gezicht opleverde eu niet weinig toeschouwers uitlokte. Vereoheidenheden. Naar aanleidng van het ongeluk op de Goudsche Kermis. Gevallen, ge lijk dat hetwelk plaats greep in de tent van Coppejans, zijn volstrekt met zeldzaam, eu groot is het getal vrouwen die reeda het slachtoffer zijn geworden van het vlam vatten van haar gazen kleedjes, terwijl zij bezig waren of op het punt stonden het publiek te vermaken. Toch kunnen soortgelijke ongelukken gemak kelijk worden vermeden. Er bestaan onder scheiden vloeistoffen, die weinig kosten en bij eiken handelaar in chemicaliën te verkrijgen zijn, waarin men slechts de tulle of het gaas behoeft te doopen om het volkomen onbrand baar te maken. In Frankrijk is zelfs een voor schrift van het Ministerie van Schoone Kunsten, waarby tooneeldirecteuren gelast wordeu te zor gen, dat de actrices haar dunne boveukleedjes op die wijze prepareeren. Ondernemers van publieke vermakelykheden zouden voorzichtig handelen, indien zy van de voorhanden zijude middelen van voorzorg gebruik maakten. Belgische centen. De beweging te gen de twee-centime8-stokken van onze Zuide lijke naburen schijnt vrij algemeen te worden. Ben aantal neringdoenden in alle oorden van ons land weigeren ze in ontvangst te nemen, en het is te verwachten dat de rijkskantoren eerlang dit voorbeeld znllen volgen. We zijn echter reeds zoo dikwijls getuigen geweest van zulk een storm, zonder dat daardoor de reerade indringsters voor goed zijn geweerd, dat we ook uu twijfel koesteren omtrent de resultaten. Zoolang er geen middel wordt gevonden om zekere L mburgsche industnëelen te beletten hun arbeiders met die pasmunt uit te betalen, en zich alzoo, ten koste van het publiek, een extra-winsl van circa 6 percent op de werk- loonen te verschaffeu, zal alles wel vergeels zijn, tenzij de nienwe Muntwet, die door de mimsteriëele crisis weer een goed eind achter uit is geschoven, voor goed de koperen munt door bronzen vervauge. Het land van belofte voor geëman cipeerde dames. In de gedenkschriften van den beroemden Afrika-reiziger Dr. Living stone wordt het volgende verhaald van de ne gers aau de Boven-Gambia-rivier Onderschei dene van deze stammen worden geregeerd door vrouwelijke opperhoofden. Als gy van een man iets verlangt, dsn antwoordt hij: vlk zal er met mijn vrouw over spreken." Stemt zij toe dan is uw verzoek ingewilligd. W eigert zij, dan ontvangt gij een onUennend antwoord. In de openbare vergaderingen stemmen alleen de vrou wen. Bij de Beetsjoeanen en Kaffers zweren de mannen bij hun vader, maar bij de negers in de binnenlanden zweren zij altyd bij hun moe der. Als een jongeling ^verliefd wordt op een meisje in een ander dorp", dan verlaat hij het zijne en vestigt zich daar waar aij woont. Hij is verplicht zorg te dragen voor het onderhoud van zijn schooumoeder, en in haar tegenwoor digheid een eerbiedige, half kuielende houding aan te nemen. Ik was zoozeer verwonderd over al deze bewijzen van achting voor het schoone geslacht, dat ik aan de nabij wonende Portu- geezeu vroeg of dit altijd het gebruik was ge weest, hetgeeu zij mij bevestigden." Ontdekt. De Fransche humorist Voiture vroeg aan een vreemdeling wie hij was, er bij voegende dat hij er om gewed had met zijn vriend, die bij hem was. De onbekende ant woordde hem knorrig: rJe moet altijd maar wedden dat ie een gek bent, daD zul je uooit verliezen." Voiture maakte een beleefde buiging en keerde naar ziju vriend terug, n Wel," vroeg deze, vzijt gij te weten gekomen wie hy is?" »Daar weet ik niets van," sprak Voiture, vmaar die drommelsche vent heeft dadelijk ontdekt wie ik ben." Een onmisbare bond. In de jongste vergadering van de vereeniging van Dans- onderwijzers is de lastige gewoonte ter sprake gekomen, om elkander op straat te groeten door het afnemen van den hoed, en werd de vraag geopperd, of er niets gedaan kon wor den om daaraan een einde te maken. Nd eenige discussie verklaarde de vergadering zich onbevoegd om iu deze het initiatief te nemen. Kort daarna werd evenwel in de Prov. Gronin ger Courant medegedeeld, dat een aantal /'hoog geplaatste" personen zeer met dit denkbeeld zijn ingenomen, en een eveutuëelen bond tot afschaffing gaarne zoudeu ondersteunen. Ook wij, ofschoon niet zoo gelukkig dat wij ons tot de //hooggeplaatsten" kunnen re kenen, deelen dien wensch, om verschillende redenen: 1. Is de gewone wijze van groeten erg ouderwetsch, en reeds daarom te verwerpen. Het zou veel aardiger zijn dat voortaan te doen b. v. op de wijze van sommige Zuidzee- eilanders, die hun neuzen tegen elkander wrijven, 2. Groote besparing van hoofddeksels, in zonderheid van randen van hoeden en kleppen van petten. 8. Zijn er veel te weinig bonden in ons land; 't is zeer noodig hun aantal spoedig met één te vermeerderen. En, om het verwezenlijken van het schoone plan zooveel als in ons vermogen is te bevor deren, geven wij, als proeve, al vast den titel voor den nieuwen bond. Die kan niet anders zijn dan: wAnti-door-hoofdontblooting-begroe- tingsbond." festiviteiten plaats hebben. *- 2,1480 HA. Hooi- en Bouwland, toebehoorendc aan de erfgenamen van wijlen W. Den Haan «n gelegen onder 'Hoornaar, zijn den 11 dezer aldaar bij publieke veiling ingezet en verhoogd tot f 4125. Beroepen te Lopik Ds. B. M. Post van Griethuysen te Streefkerk. Beroepen bij de Chr. Geref. Gem. te Hardiuxveld Ds. J. Van der Linden, te Westmaas. LI. Donderdag is te Arkel tot Notabel gekozenin plaats van wijlen den heer ,T. De Jong, de heer C. De Jong Tz. Bij de plaats gehad hebbende stemming voor een kerkmeester bij de Israëli tische gemeente alhier, waren toevallig drie stembriefjes méér in de stenïuus dan er kiezers waren opgekomen. Er zal dientengevolge eene nieuwe verkiezing plaats hebben. De postwagen welke heden mor gen uit Gouda naar hier vertrok is te Haast recht door het breken van een wiel omgeslagen. De drie passagiers kwamen met deD schrik vrij. De reis werd na eenig oponthoud met een rij tuig uit Haastrecht voortgezet. De Gezusters A. en K. VAN BAAREN betuigen haren hartelijken dank voor de véle bewijzen van deelneming, ondervonden bij h«t overlijden harer geliefde Nicht ANNIGJE BLOM. Een half MILLIOEN Exempl. werden binnen nauwlijks twee jaar van het beroemde boekf) r. Airy s Natuur geneeswijze verkocht; zeer zeker het beste bewijs voor de degelijkheid daarvan. Dit geïllustreerde werkje mag derhalve met recht, zelfs aan zware ziek ten lijdenden als laatste straal van hoop worden aan bevolen. Talrijke onder soortgelijken titel uitgegeven nadrukken geven ons intusschen aanleiding, de geachte lezers daarop opmerkzaam te maken, dat deze aanbe veling alleen doelt op het geïllustreerde Origineele Werk van Richter'» Boekhandel te Nijmegen. Openbare Vrij willige Verkooping. De Deurwaarder C* B. VAN BAAREN te Schoonhoven zal, op Vrijdag 25 Augustus 1876, des morgens ten negen ure, te OUDEWATBR voor de fauizii-ge bewoond door den Heer A. van STRALEN, in de Leeuweringerstraat al daar, om contant gold, verkoopen als: TAFELS,STOELEN,SPIEGELS,SCHIL DERIJEN, JALOUSIËN, KASTEN, LEDI- - KANT, WASCHTAFEL, NAAIMACHINE, KLOK, GROOTE SPEELDOOS, benevens een partijtje GOUD en ZILVER. Voorts: TOONBANK, eenige kistjes uitmun tende SIGAREN, TABAK, FORNUIS, WA TERTON, KUIPEN, KOPER-, BLIK-, GLAS- en AARDEWERK. Die bij deze Verkooping Goederen IWm zouden willen bijVOOgengelieve die in tijds op te geven aan voornoemden Deurwaarder of aan den Afslager A. BOUMAN aldaar. NAGEKOMEN BERICHTEN. De nieuwe bepalingen omtrent de verzending van visitekaartjes worden veelal nog niet goed begrepen. Men mag kaartjes van allerlei grootte onder kruisband verzenden, met 1 cents-postzegels gefrankeerd. Die kaart jes echter, welke de stevigheid van een brief kaart bezitten, minstens 9 cM. lang en 6 cM, breed zijn, kunuen op de achterzijde van adres en postzegel voorzien en aldus zonder kruis band verzonden worden. De aanbesteding van het ton rond houden der gemeentewegen te Gorinchem en van den Schelluinschen voordijk den 9 dezer is niet doorgegaan. De herbesteding is thans door B. en W. van Gorinchem bepaald op Woensdag 16 dezer. Uit Haastrecht vernemen wij, dat het vijftigjarig Burgemeesterschap van den heer M. Bisdom Van Vliet op Woensdag 23 Augustus a. s. feestelijk zal worden herdacht. Er zullen dien dag een allegorische optocht, volksveimakelijkheden en verschillende andere INGEZONDEN. Dat de politie de Tol-bewoners getrouw bewaakt of door hen ook privaten mochten geleegd worden, wordt door hen geaccepteerdminder echter kan door hen geaccepteerd worden de onaangename atmosfeer, die aen geheelen zomer al binnen hunne huizen komt, doordiende waterloop van de goot door de puin ver stopt is, die d^hr den geheelen zomer ligt. Ü.lk inwo ner van Schoonhovendie gewoon is water te komen scheppen voor den mond van de sluis, kandoor de onreinheiddie zich daar bevindtdien weg niet pas- seeren. Wenscbelijk ware hetdat de politie ook hier in voorzag. Schoonhoven 11 Aug. 187G. Een Tolbewoner. Zalmviasoherij te Ammerstol. Aan den afslag geweest van7 Aug toi 12 Aug.: 187 zalmen; prijs van f 1,10 tot f 1.30 per half kilo; St. Jacob-zalm, prijs van f 0,80 tot f 0,95 per half kilo. Door huwelijk der tegenwoordige Dienst bode, vraagt de Weduwe Z. DB KJLEUN te Ameidemet 1 November, een fatsoenlijk zindelijk MEISJEi van de Prot. Godsdienst, dat wil koken en huiswerk verrigten. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 4 tot 11 Augustus 1876. Ondertrouwd-. J. Van der Sluijs en A.Smits. J. A. De Gidts en A. Burghoorn. Gethouwd: M. Polak en C. Van Gelder. Overleden M. A. Van Zessen, oud 11 weken. H. Van den Berg, oud 12 weken. Ondertrouwd D. TEIJINCK, Notaris te Schoonhoven, en W. A. M. C. van der QUA8T. ROTTERDAM, 10 Augustus 1876. GEVRAAGD: bij M. DE BRUIN te Streefkerk. Loon naar bekwaamheid. Brieven franco. G. WOUDENBERG, Mr. METSELAAR te Ameide. vraagt ten spoedigste Loon naar bekwaamheid. M. POLAK Az. en C. VAN GELDER, die, ook namens wederzijdsche betrekkingeu, hun hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. SCHOONHOVEN, 9 Augustus 1876. Heden overleed, te Oudbwateb, onze Vader en Behuwd vader ROELOF HOEFS, in den ouderdom van 66 jaren. C. A. van WAM EL. G. M. van WAMEL-Hoefs. SCHOONHOVEN, 11 Augustus 1876. Heden is ^vijftig jaren trouw en eerlijk eerst a bij mijn Vader en toen bij mij werkzaam r geweest. r Gt. LAZONDER. ^SCHOONHOVEN. 7 Augustus 1876. De Ondergeteekende brengt bij deze zijnen opregten dank aau allen, die hem zoovele be wijzen van achting en vriendschap hebben be wezen op den 7en Augustus jl. P. L. FAUEL. BERGAMBACHT, 11 Augustus 1876. De Ondergeteekenden betuigen, ook namens hunne Dochter, welgemeeyden dank voor de vele blijken van belangstelling, ontvangen bij de viering hunner vijf en twintig-jarige Echt- vereeniging. W. J. VREESWIJK. M. VREESWIJK-Berkhof. OUDE WATER, 11 Augustus 1876. J. van KARSSEN en Echtgenoote brengen bij deze hun hartelijken dank voor de vele blij kon van belangstelling, ondervonden bij de viering hunner 26-jarige Echtvereenigiug. SCHOONHOVEN, 11 Augustus 1876. A. STEKELENBURG te Schoonhoven vraagt TWJEJE Gevraagd voor vast werk, om dadelijk in dienst te treden, een BliKWAAM tegen goed loon. Adresmet franco brieven, doch liefst in persoon, bij F. VAN DER ST RA aten te Zevenhuizen. Ten spoedigste gevraagd, tegen goed loon 3 A 3 BEKWAME bij C. P. W. DESSIKG le QOUda. In bovengenoemd vak wordt gevraagd een BEKWAAM buiten kost en inwoning, tegen goed salaris. Adres, met franco brieven, onder letter E, aan het Algemeen Advertentie-Bureau van W. H. RETERINK te Schiedam. Op de BOEKDRUKKERIJ en BOEKBINDERIJ van S. W. IV. van HOOTER, Haven te Sohoonhoven, kunnen geschikte geplaatst wordeu, niet beneden de twaalf jaren oud en behoorlijk kunnende lezen en schrijven. wordt gegeven voor flink werk, aan diegenen die geschikt zijn, als JBODE2e Leden aan te werven voor eene Koninklijk goed gekeurde Maatsohappij ter verzekering van BEGRAFENIS-GELDEN- Brieven franco, onder Letter L, bij den Boekhandelaar D. J. P. STORM LOTZ te Rotterdam. in alle plaatsen soliede personen om werkzaam te zijn als BODE of AGENT voor een nuttige ïurigting, tegen billijke conditiën. Reflecteerende met franco brieven, onder letter Y—bij M. RISC HEN, Kerkstraat bij de Spiegelstraat, No. 157, Amsterdam.

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 2