1876. ZONDAG 10 SEPTEMBER. N°. 378. WEEKBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. BUITEN LAND. OVERZICHT. Het Nutsrapport in zake het Middelbaar Onderwijs. 1 T85- BINNENLAND. SCMHOVEU COURANT kunde 5 7 5 Sep* iNUUThN S. W. N. VAN NOOTEN, Uitgevers. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. 820 Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechte 2 maal in rekening gebracht. en len 5 5 5 5 4 8 8 3 3 3 3 5 5 5 5 4 8 5 5 5 f 5 ft 6 7 5 6 6 6 6 5 3 8 t 5 5 5 5 5 7 7 3 5 7 ft 8 3 191/, m»/é 88 9‘7i. Naast deze beiden, onderwijs is, staat een middel in zoekt tot verdere studiën. zoo goeu blijft dan te nopen, der Turks stane pro< -:ihtigs 100 «7. q - - 77. 8'7.. «»7. «93 97 96'/, 96*/, »8‘7.. 89'/. 1031/, 70-/, «7. 807. msatie. We willen thans haar verslag vluchtig overzien, zonder in beoordeelingen te treden; alleen stippen we nog aan dat één van de leden der Commissie, de heer Dr. D. J. Steyn Parvé, Inspecteur van het Middelbaar Ouderwijs, - iemand dus, die meer dan anderen het recht heeft een zelfstandig oordeel uit te spreken, «bezwaar heeft gemaakt het rapport te ouder- teekenen, op grond dat hij op verscheidene be langrijke punten zich niet met het gevoelen van de meerderheid der Commissie heeft kunnen vereenigen.” Aan drieërlei behoeften moet het m. o. voldoen. «Voor een aanzienlijk deel der aanstaande bur- 99‘/, 987* 977* 1^7* 52 ia/1* 1007. 767. 83’/* 097. 997. 89»/. 79 65»/, 927. 92 58 «l7i. 268 560 -Z: 1*7. 88'/. 47 103'/, i««7. De volgende officicele mededeeling werd dezer dagei door de Turksche regeenng aan de Mogeudhedei gericht r De ernstige ziekte waardoor Sultan Murad ia aan getast, lü dagen iia zijne troonsbestijging, is voort durend in hevigheid toegenomen, zoodat de teugels van het bewind onmogelijk langer in zijne handen konden berusten. Overeenkomstig de wetgeving die he en Ov*r- idere f 5,80 a 5,5015,50. r 8100 kilo. heden gehjk- iburige Lex- deren aan de sedert eenige len. Pryzen: nindere qual. D, «ti.ren f 50 kalveren f 6 r kilo, fokyar- i 1,52 per kilo. jarige Zeeuw- i 10,60, goeda ie, Vlaamach. ire en blauwe sche f 7.80 k ,60 8,00. ie winter uk* Prys der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlyk tot Zaterdags-voormiddag. ten 10 ure. Tot zoover wat de Hoogere Burger school en baar aanvulhngsinnchtingen betreft. V<.or de kinderen der kleine burgerij (kleine winkeliers, mindere ambtenaren, handwerkslie den en kleine landbouwers), voor welke de meer omvangrijke leerstof van deze school niet wordt verlangd, voor wie de leertijd dier school te lang is, dus voor hen die tegenwoordig een be perkt meer uitgebreid Lager Onderwijs genieten, moet de gewone burgerschool dienen, met drie jarigen cursus en nog meer beperkt program (Nederlandsche en één vreemde taal, aardrijks kunde en geschiedenis, wiskunde, plant- en dier- «At kunde, natuur- en scheikunde, boekhouden, lnl staatsinstellingen van Nederland en staathuis houdkunde, teekenen en gymnastiek). Aan deze moet zich een avondcursus aansluiten voorzoons van kleine landbouwers. Zij toch kunnen in den regel geen gebruik maken van de school met vierjarigen cursus en daarna van de landbouw school; zij moeten in betrekkelijk korten tijd een afgerond onderricht hebben ontvangen, in verband met den arbeid die hen wacht. De am bach tsstand maakt over het algemeen zeer weinig gebruik van de inrichtingen, die onder de tegenwoordige wet voor zijn behoeften bestemd zijnde zoogenaamde burger dag- en avondscholen. Daarom zou het wenschelijk zijn, die te vervangen door speciale ambachtsscholen, waar theoretisch en practisch onderwijs zal ge geven worden De thans bestaande burger avondschool, ofschoon die druk bezocht wordt en alzoo in een behoefte blijkt te voorzien, zal dan plaats maken voor inrichtingen welke nog beter aan het doel beantwoorden, te meer indien zij worden aangevuld door teekenscholen. Van deze wordt verlangd, dat zij in een winteravond en rsus bestaan, daar de leerlingen die op een ambacht zijn, alleen onder die voorwaarde genoeg vrijen tijd beschikbaar hebben. Het onderwijs heeft daar ten doe), aan den eenen kant het mededeelen fap practische vaardigheid in het schetsen van ontwerpen en het maken van af beeldingen van voorwerpen, die de werklieden dagelijks onder handen krijgen, aan den anderen kant de vorming en ontwikkeling van den ichoon- heidszin. Ook het zeevaartkundig onderwijs moet bij dezelfde wet worden geregeld. Voor het onderwijs voor meisjes zijn noodig: vooreerst middelbare scholen met öjarigen cursus, aansluitende aan het lager onderwijs en eind onderwijs gevend, hoofdzakelijk ingericht op den voet van de tegenwoordige Hoogere Burger scholen. Ten tweede, (voor meisjes uit den klei nen burgerstand, in geval het Meer'Uitgebreid Lager Onderwijs opgeheven wordt) een meer beperkt middelbaar onderwijs, te geven aan scho len met driejarigen cursus. Eindelijk nog voor haar, die eenmaal door de uitoefening van ver schillende vakken in haar onderhoud zullen moe ten voorzien, en daartoe behoefte hebben aan een meer professioneele opleiding, zijn industrie scholen noodig, in den geest van die welke te Amsterdam bestaat en zooals er ook een te ’s Gravenhage zal worden opgericht. In afzonderlijke paragrafen wordt vervolgens gesproken over de bevoegdheid tot het geven van middelbaar onderwijs, de eindexamens, de inwendige inrichting der- school, scboolgeldhef- ting, toezicht, en algemeene organisatie. vV ij hebben thans het nog al ingewikkeld stel sel van de Nutscommissie uiteen gezet, zonder er van onze zijde aanmerkingen aan toe te voe gen. In elk geval verdient de nauwgezetheid, waarmede die commissie baar moeilijke taak heeft ten einde gebracht, onze waardeermg. Bij voor komende gelegenheid hopen wij op sommige onderdeden van het rapport nader terug te ko men. Er is hier stof tot menige gedachte wisseling, 'die ook zeker niet zal uitblijven. Hebben wij indertijd, toen liet eerste gedeelte van het verslag van de «Commissie tot onder zoek van de werking der wetten cp Lager en Middelbaar Onderwijs en van haar onderling verband”, door de Maatschappij tot nut van ’t Algemeen benoemd, in het licht is verschenen, onzen lezers een overzicht aangeboden van de voornaamste beschouwingen, door genoemde com missie ten beste gegeven, thans, nu zij haar taak geheel heeft afgewerkt, en dat deel, het welk uitsluitend de Middelbare school tot het onderwerp der besprekingen maakt, door den druk gepubliceerd heeft, achten wij ons ver plicht ook daaraan eenige ruimte te wijden. Die school is, ondanks haar twaalfjarig be staan, nog niet zoo populair geworden als zij behoorde te zijn. Zij is nog niet wat Thor- becke van haar verwachtte, de algemeene voorbereiding tot een groote verscheidenheid van maatschappelijke betrekking, beroep of dienst. Zien we niet jaarlijks, dat de jongelieden die zich aanmelden voor het Instituut voor Marine, voor de Militaire Academie, Voor het surnu- merariaat bij Posterijen of Staatsspoorwegen, voor een groot deel afkomstig zijn van de kostscholen, waardoor sommige dier inrich tingen een grooten naam krijgen wegens haar «bijzondere” geschiktheid om de leerlingen voor dit of dat «klaar” te maken, hetgeen na den afloop der examens in niet al te nederige ad vertentiën wordt vermeld? Dat is, men zal het ons gereedelijk toestemmen, een ongezonde toe stand, die evenwel verdwijnen zal naarmate men ten aanzien van het Middelbaar Ouderwijs re kening houdt met de eischen der practijk en de vingerwijzingen der ervaring niet verwaar loost. Al is de wet op het Middelbaar onder wijs nog betrekkelijk jong, en al draagt zij het naamcijfer van een groot staatsman, toch moeten we, bij gebleken onvolmaaktheden, niet schroomen het woord wijziging uit te spre ken, al weten we ook dat het bij ons zoo erg gemakkelijk niet gaat, eenmaal bestaande wetten een verandering te doen ondergaan. Dat er trouwens in ons Middelbaar Onder wijs, gelijk het bij de wet van 18f}8 is gere geld, gebreken zijn, wordt ook erkend door de mannen, die in de eerste plaats bevoegd zijn er een oordeel over uit te spreken. De Ver- eeniging van Leeraren aan inrichtingen voor M. O. heeft kort geleden aan haar hoofdbestuur op gedragen, een prae-advies uit te brengen over de vraag, in hoeverre wetswijziging wenschelijk zou zijn, en de conclusie, waartoe dat hoofdbe stuur is gekomen, luidt ais volgt «Een ondervinding van twaalf jaar heeft verschillende gebreken aan het licht gebracht, welke ons middelbaar onderwijs aanklevendie gebreken betreffen echter meer den vorm dan het wezen der zaak; zij kunnen en moeten dus hoe eer hoe beter weggenomen worden. Die wegneming kan evenwel niet geschieden zonder ingrijpende veranderingen; een wijziging der wet achten wij daarom niet ontijdig, integendeel, wij zouden haar begroeten als een wenschelijke, ja, als een dringend noodige zaak.” Evenzeer heelt de Nutscommissie het een en ander af te wijzen op de tegenwoordige orga- «bil, f 22 4 23, He qui.l. 72 4 kaaa f 24,00 iverloopers f 8 12 4 16; vatte nuchtere id«n 4,00 4 5.00, >r 100 stuk*. g; aaugevoerd qual.; 2de oor Engeland )iggen f 1,50 4 Aangevoerd: kalveren23 )f lammeren, ot geiten. qual. 74 ct., f0,98, 2de kilo. Voor Londen 3de qual. f 64. sche f 9,60 4 4 9,50. jarige k 10,00, dito Vlaamsohe en ikkecche- en ache f7,20 4 uteche f7>00 che f 8,00 4 i-Brabantsche gers is een algemeene ontwikkeling en be schaving noodig, maar ook voldoende; aan een ander deel behoort een onderwijs van meer speciale strekking verschaft te worden, ge richt op het vak, dat zij later zullen uitoefenen. Naast deze beiden, voor wie het m. o. eind de rde groep, die er het voorbereiding voor Zoowel de Hoogere Bur gerschool als de Vakscholen en de Gymnasién belmoren derhalve tot het gebied van het Mid delbaar Onderwijs. De laatste zijn echter door de pas tot stand gebrachte Wet bij het Hooger Onderwijs ingtdeeldde vakschool is door Thor- becke mede buiten aanmerking gelaten, met uit zondering echter van de Polytechnische- en de landbouwschool. De ondervinding leert, dat slechts een klein gedeelte der leerlingen het onderwijs tot in de beide hoogste klassen van den öjarigen cursus blijft volgen; de meesten erlangen dus een afge broken vorming. De school met Bjarigen cur sus zou beter aan de algemeene behoefte beant woorden, omdat zij, nadat de leerling haar heeft doorloopen, hem behoorlijk tijd laat om zich voor zijn maatschappelijken werkkring te gaan bekwa men, ware het niet dat haar program te uitgebreid is om het in drie jaren uit te werken. Er moet dus een middelweg worden gevonden, en die is mogelijk, door de drie jaren uit te breiden tot vier, en het program eenigszins in te krimpen. Als regel moet gesteld kunnen wor den, dat de jongelieden op twaalfjarigen l<ef- tijd tot die school worden toegelaten; dat zou mogelijk zijn, indien men afstand deed van den eisch, dat zij reeds eenige vorderingen hadden gemaakt in de kennis der Fransche taal. Die taal behoort in haar geheel op de Burgerschool thuis. Voorts moet tusschen Duitsch en En- gelsch de keus worden gelaten. De school met vierjarigen cursus, die, zooals de wetgever van 1863 het gewild heelt, de al gemeene school moet worden voor de burgerij, zal voor velen voldoende zijn. Er moet even wel voorzien worden in de opleiding van hen, die meer kennis wenschen op te doen dan zij verkrijgbaar stelt. Jongelieden die naderhand in nijverheid, handel of landbouw hun werk kring zullen vinden, moeten een opleiding kun nen erlangen, die in verband is gebracht met hun toekomstige bestemming, en waarbij aan enkele vakken een beslist overwicht over alle andere wordt gegeven. In dien zin behooren afzonderlijke nijverheidsscholen, handelscholen en landbouwscholen op de Hoogere Burgerschool met vierjarigen cursus te volgen. Langs dien weg blijveu de aanstaande burgers zoolang mo ge lijk gemeenschappelijk onderwijs genieten, het geen beter is dan dat men hen terstond na het verlaten der lagere school een speciaal vakon- derricht doet ontvangen. In de eerste plaats toch is het op 12-jarigen leeftijd nog met te bepalen, welke richting de knaap moet inslaan ten tweede zou -eenzijdigheid in de vorming er hel gevolg van zijn; eindelijk zouden volledige vakscholen slechts in enkele gemeenten kunnen bestaan. Scholen voor den handel. Meer en meer wordt een grondige opleiding in de speciale handels- richting een vereischte, niet alleen voor deu groot handel in onze groote koopsteden, maar ook voor dien in andere gemeenten. De steeds toene mende verplaatsing van de jongelieden naar de zeesteden eu van deze naar ae koloniën zet aan den wensch naar een speciale opleiding kracht bij. Ook voor den toekoinstigen fabrikant is het noodig dat hij, alvorens de maatschappij in te treden, grondige studiën kan maken van de vakken die*in de richting der nijverheid liggen. Wiskunde, theoretische en toegepaste mechanica en kennis van werktuigen, teekenen en boek houden treden daarbij op den voorgrond. De scholen voor den landbouw moeten in een twee-jarigen cursus die theoretische kennis aanbrengen, die voor het exploiteeren van groote landbouwondernemingen onmisbaar is te achten. Daarbij moet gezorgd worden voor aanraking met de practijk, door het onderhouden van proef veld, proeftuin en proefstal, het beproeven van werktuigen en het bezoeken van boerderijen. de troonsopvolging in het Ottomaniache rijk regelt, is Abdul-Hamid tot Keizer uitgeroepen.'* Op even eenvoudige wijze als van dit gewichtig feit, als ware het eene ailedaagsche gebeurtenis, aan de Mo gendheden werd kennis gegeven greep de troonsver- wisseling zelve plaats. Nog slechts weinige dagen ge leden werd bericht, dat eene commissie van deskun digen alle hoop gaven op spoedig en geheel herstel vau den Sultan en het gerucht aldus tegengesproken, dat hem reeds vroeger van den troon vervallen ver klaarde. En zietzonder dat iets naders omtrent den gezondheidstoestand van den rtieken mau" wordt ge meld, komt een telegram plotseling der wereld ver kondigen dat hij langer ongeschikt is om aan het hoofd der regeering te staan, en reeds vervangen door ,Abdul-Hamid. Murad is in het paleis Tehegaremge- interneerd en sp. edig zal men nu het bericht ran den »gebruikelijken” zelfmoord kunnen te gemoet zien. Het feit op zich zelve zal wel geen grooten invloed uitoefenen op den gang van zaken in Turkije en den afloop van den oorlog. De nieuwe Sultan zal, als zijne voorgangerstrachten het vermolmd staatsgebouw door beloften van hervormingen voor ondergang te behoe den doch eindigen met niets te doen. Of de Mogend heden zich daarmede ook ditmaal tevreden zullen stellen is een andere vraag, waarop wellicht spoedig het antwoord zal gegeven worden. De Serviërs heb ben hun zaak verlorennieuwe en geduchte nederlagen hebben hun uit hunne laatste en sterkste stellingen rjoed als verjaagdzoodat hun niets anders over- op den invloed der toeziende Mogendheden Wat deze zullen stellen tegenover de eischen tsche regeeringdie alleen met elk der opge- jviüciêa afzonderlijk wil onderhandelen en de gewichtigste punten doorblijvend wil bezettenis nog niet bekend. Alleen wordt gemeld, dat er eenstem migheid bestaat tusschen de verschillende kabinetten, wat zeker van het grootste belang is. Het is dan ook niet te denken dat Engelandnadat de natie zoo duidelijk hare afkeuring over de Turksche gruweldaden heeft uitgesproken langer, hetzij bedekt of openlijk, de Porte zal durveu steunen of zich verzetten tegen eventueele pogingen der Mogendheden om degelijke waarborgen te eischen tegen eene herhaling dier too- neelen. Alleen door ijverig daartoe mede te werken, zal de regeering den ongunstigen indruk, door hare staatkunde vau vergoelijking te weeg gebracht, kunnen wegnemen. Het is reeds zoover gekomen dat men op eeuc meeting het ontslag van den premier Disraeli eischte. Ook Gladstone heeft zich bij de beweging aangesloten. In Duitschland werd de verkiezingsstrijd op aan gename wijze afgewisseld door de luisterrijke viering der September-feesten. Als een gelukkig teekea des tijds mag men het beschouwen, dat minder het feit van den veldslag van Sedan (2 September) daarbij op den voorgrond treedtdan wel de wedergeboorte van het Duitsohe rijkde nationale eenheidwaarvan op het slagveld van Sedan de eerste grondslag werd gelegd. Een schooner feest nog werd in België gevierd, een feest dat zeker het zijne er toe zal bijdragen om de Noord- en Zuid-Nederlandscbe broeders op nieuw een schrede nader tot elkaar te brengen. Te Gent werd de herinnering gevierd aan de zoogenaamde paci ficatie van Gent, die, zooals de inscriptie van den bij deze gelegenheid onthulden gedenksteen op het stad huis vermeldt, een Verbond tot stand bracht tusschen de verschillende provinciën der Nederlanden, waarbij zij elkander beloofden rongeveinsdelyck en in goeder trouw te o i der houden eene vaste ende onverbreckeiyke vriendtschap ende vredeende elkander 'tallen tijde by te stane met raedt en daedtgoedt ende bloedt en waarby Keizer Karei en Alva’s bloedplakkaten op het stuk van religie werden geschorst.*’ Z. M. heeft bij besluit vau tember goedgevonden 1°. met te verleenen het ontslag, gevraagd door HD. Ministers van Buitenlandsche Zaken, vaa Justitie, van Binnenlandsche Zaken, van Marine en van Financiën; en met ingang van 11 September e. k. 2°. op hun verzoek eervol ontslag te verleenen aan Jhr. G. J. G. Klerck, HD. Minister van Oorlogen aan Mr. W. baron Van Goltstein HD. Minister van Koloniënonder dankbetui ging voor de vele en gewichtige diensten, door hen aan den Koning en aan den lande bewezen 3°. aan HD. Minister van Marine, W. F. Van Erp Taalman Kiplijdelijk de functiën van Minister van Oorlog op te dragen tot den 30aten September e. k.; en 4°. tot Minister van Koloniën te benoemen Mr. F. Alting Meeslaatstelijk president van het Hooge Gerechtshof van Nederlandsch-Indië. De nieuwe Minister van Koloniën, de heer Mr. F. Alting Mees is te Apingadam geboren. Hij studeerde aan de Gromngsche Hoogescbool en bekleedde ia Indië de betrek king van president der Javasche Bank en nu laatstelijk van president vau het Hooggerechts hof m Ned.-Indië. Nog slechts sinds korten tijd was hij uit Java in Nederland teruggekeerd.

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 1