uw. HUIS met mooijen TUE! en KOEKBAKKER ÏÏMH, KETELS, JONGENS PER TELEGRAAF. Openbare Verkooping, BOUWMANSWONING WEI- en H00I-LAND, STEENKOLEN. G. BODE BROOD-, BESCHUIT- KOLONIALE WAREN, E. C. Tan den ENDE. SMIDSLEERLING. ADVERTENTIËN. DIENSTBODE, KNECHT, FABRIEK „DE HOLLANDSCHEIJSSEL". DE JONCH k Cle. te OVDEWATEH. Tot» Wethouder der gemeente Tienhoven ie benoemd de heer G. De Kruijf. Van de in 1851 in den Goudachen gemeenteraad benoemde leden hebben 3 leden onafgebroken tot heden zitting gehad. Het zijn de HH. W. J. Portuijn Droogleever, G. Prince en T. P. Viruly. Laatstgenoemde heeft gedurende dien tijd tevens de betrekking bekleed van wet houder. Door den Rafid der gemeente Schelluinen, door een vijftigtal ingezetenen benevens een groot aantal bewoners van den Hoogendijk, onder Gorinchem en Boven Har- dinxveld, is aan den Minister van Binnenland- sche Zaken een adres gezonden ter verkrijging van een halt of hulpstation aan de scheliuin- sche brug. verleden week is door denKan- tonrechter de schade van het houtgewas, dat bij de afbakening van den spoorweg Dordrecht Gorinchem is omgehakt, opgenomen. De eigenaars zijn niet allen tevreden dat zij zelf de taxatie-kosten moeten betalen, daar er zijn die een derde, gedeelte van de schadeloosstelling aan kosten moeten terug geven. Na 14 October 1876 mag men, overeenkomstig de bepalingen der wet op den kinderarbeid, geen kinderen beneden 12 jaar in dienst hebben. Bij den te Gouda gehouden schaakwedstrijd heeft de heer De Vogel te 's Hage den eersten, de heer Mohr van Am sterdam den tweeden en de heer Kamphuyzen uit Gouda den derden prijs behaald. De 5 pCts.-leeniug, uitgeschre ven door het bestuur der Rotterdamsche Dier gaarde, groot f 100000, jaarlijks aflosbaar met premiën, is bijna viermaal, meest boven pari volteekend. De Gemeenteraad van Rhenen heeft besloten, afwijzend te beschikken op een verzoekschrift van eenige ingezetenen tot aanleg van gemeentewege eener haven en scheepstim merwerf. De gemeentebegrooting van Reeu- wyk voor 187 7 bedraagt in ontvangst f 13815,89® en in uitgaaf f 13815.08. De gewone hoofdelijke omslag is geraamd op f 4650 de buitengewone hoofdelijke omslag tot afdoening der schuld der voormalige gemeente Sluipwijk is geraamd op f 672,50. De subsidie aan het Burgerlijk Arm bestuur is geraamd op f 1000 tegen f 1600 in 1876. Voor kosten voor het onderwijs is geraamd f3410 tegen f3210 in 1876.' Door den Raad der gemeente Lekkerkerk is den Ssten dezer de begrooting over 1877 vastgesteldbedragende in ontvangst en uitgaaf de som van f 18.379,81, De gemeentebegrooting te Wad- dinxveen bedraagt voor 1877 in ontvangst en uitgaaf f29527,11®. De kosten van onderwijs zijn geraamd op f 7525. D-e begrooting voor 1877 van de gemeente Gouda, zooals die door B. en Waan den raad is aangeboden, bedraagt aan inkom sten en uitgaven f 242.788", 11®. Het archief dezer gemeente is nu geheel gecatalogiseerd. De catalogus is gedrukt en aan de raadsleden rondgezonden, doch is niet algemeen verkrijg baar gesteld. Door den scheeps-bouwmeester Arie Smit te Slikkerveer werd eergisteren te water gelaten de schroefsleepboot //Concurrent 3", aangeoouwd voor rekening der reederij Smit Co. te Rotterdam. De compound-machine ad 35* nominale paardenkrachten wordt vervaardigd door de Kouiuklijke Maatschappij ffde Schelde" te Vlissingen. Door het bestuur van het Water schap van den Hoogen Maasdijk van Stad en Lande van Heusden werd Zaterdag 11. aanbesteed het maken eener bazaltglooiing aan den dijk tusschen de gemeenten Veen en Wijk. Het werk was begroot op t 8872. Dertien ïuscbnjyiugs- biljetteu waren ingekomen. De hoogste inschrij ver was de heer H. Van der Pijl, te Hnrdmx- vqld voor f 10.900 de laagste de heer T. Smits, "te Wqk, voor f8888.88. Bij de aanbesteding op 5 dezer van het maken en iuhangen van eene buiten deur aan het Moordrechtscbe Verlaat is inge schreven door den heer G. Luyendijk te Gouda, voor f 721 en door den heer W. De Jong, al daar, voor f716, aan wien het werk geguud is. De dertien voornaamste prijzen in de Tielsche verloting, op de daarbij gevoegde Nos. gevallen, zijn de volgende: 204 gras- maaimachine; 828 voljang merriepaard (wit voet); 1259 een pony; 1811 trapnaaimachine 1837 tilburypaard met compleet tuig; 1564 witte vaars; 1952 span compleete wagentuigeu; 824Ö boerenwagen; 3403 tafelschel; 3410 zaai- machine; 4565 Utrechtsch wagentje op veeren; 4730 een vaars (rood) en b91Ö tweejarig merrie- paard. Bij de Woensdag 11. gehoudeq harddraverij aan de W ijker brag met paarde^ (ouder den man) is de eerste prijs, f 200, bef haald door: La Vitesse, zwarte bles, ruin, van 3. Smits van Dubbeldam, pikeur J. De Boer; de eerste premie t 75 door: Cornelia, stekelha rige bles van W. Doon, te Rotterdam, pikeur A. Bos; de tweede premie f 26 door: de Nobel, vosbles, merrie, van Y. Bos, te Zeveii- huizen, pikeur A. Bos. Sedert eenigen tijd is men ondër de gemeente Ameide druk werkzaam aan T verzwaren van den Lekdijk. Talrijk zijn de vaartuigendie het zand en den grond hebben aangebrachtwaarmede de dijk van achteren is versterkt, terwijl de aannemer het buitenterrein met eene kade heeft omringd en met een stoom werktuig drooggemalen om den grond te kunnen verkrijgen! voor het verzwaren van den dijk aan de binnenzijde. Wanuëer het dijksprofil is afgewerkt, zal het een rivierdijkvak zijn, waarvan de weerg& in ons land niet te vinden is. Ook op vele andere plaatsen langs de Lek is men druk in de weer om den dijk te versterken door het leggen van steenglooiingen enz. Het kapitaaldat dit jaar aan buitengewone werken wordt besteedis hoo- ger dan ooit bij de Alblasserwaard per jaar is verwerkt en men heeft om die kosten te dekken, boven de dijklasten, die ver boven het gewone bedrag zijn opgegeven, nog eene leening moeten slniten van f 165.000. De behoefte aan die bui tengewone werken is bij den jongsten hoogen rivierstand van Maart overtuigend gebleken en algemeen werden dan ook de flinke maatregelen, door het dijkcollege van de Alblasserwaard ge nomen pm de waterkeeringen steeds te versterken en waaraan kosten noch moeite werden gespaard door alle deskundigen ten zeerste geprezen. De tegenwoordige Vergadering van de Stateu-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 16 September a. s., des namiddags te "twee uren. De aangekondigde Orgelbespe ling niet zang, inde Herv. Kerk te Oudewater, op 1.1. Zondag-avond ten voordeele der diacome- armen» mocht goed geslaagd heeten en werd door ongeveer 200 personen bezocht. De dames Van Praag, Kok en Verboom-Soumain hadden den zang op zich genomen Jen mochten de vol doening smaken, van met alleen het publiek aangename oogenblikken te hebben verschaft, maar ook tot een liefdadig doel natr haar ver- mogen te hebben medegewerkt. Bij de verkiezing van eenlidvan het Bestuur van den polder Reeuwijk is met 456 stemmen gekozen de heer Van Veldhuizen te Bodegraven. De heer Ruitenburg bekwam 308 en de heer P. Kwakernaak 97 stemmen. r Den lsten September is de zegen- visscherij te Ammerstol gestaakt tot den löden November; gedurende dien tijd blijft men echter met vlouw en steek voortvisschen. De bijna afgeloopen zomer heeft zich door langdurige droogte gekenmerkt, en wel bepaaldelijk in de maanden Mei, Juli en Augustus, waarin de gevallen hoeveelheid regen aanmerkelijk minder was dan de gemiddelde. Behalve Januari, hebben echter de overige maanden meer regen gehad dan de gemiddelde hoeveelheid, zoadat tot heden, over het gcheele jaar gerekend, er sjechts weinig minder regen gevallen is, dan de gemiddelde hoeveelheden aangevm, zooals uit onderstaande tabel blijkt: Gemidd. lioereel- Gevallen heid regen: regen: Jan. 49 millim., 18 millim., 31 millim. te weinig.» Febr.43,7 ff 76,7 n 83 n teveel. Mrt. 41,4 84,8 u 43,4 teveel. April.41,4 ff 53,4 n 12 f teveel. Mei. 49 17,1 ff 31,9 ff teweimg. Juni.53,2 f 74,6 h 21,4 teveel. Juli. 75,1 ff 28,8 n 46,8 teweimg. Aug. 81,6 ff 69,6 u 12 u teweimg, w|aarnit men ziet, dat in de verloopen maan- dèn, door elkander gerekend, slechts 11,9 millim. te weinig regen gevallen is. Mag dus al de zomer droog geweest zijn, zoo zal waarschijnlijk het geheele jaar zich niet door bijzondere droogte ouderscheiden, daar de 11,9 millim. regen, welke tot heden te weinig gevallen zijn, ligt door de nog volgende maan den zijn te vereffenen. Van wege het departement van binnen landsche zaken is de volgende be schrijving uitgegeveu van den Colorado-kever, met het bijschrift: vindien gy dezen geduchten yijand van den aardappeloogst, in welke gedaante ook, ontmoet," doodt hem onmiddellijk." De Colorado-kever, die in Amerika zulke vreeselijke verwoestingen in de aardappelen heeft te weeg gebracht, heeft, op den rug gezien, de gedaante van onzen inlandschen groenen goud- haan, maar hij is een weinig grooter (ongeveer 111 tot 12 millim. lang). Zijne kleur is vleesch- kleurig rood of rosachtig isabelle, met zwarte oogen, 18 kleine zwarte vlekjes en stipjes op het borststuk en vijf gebogen langstrepen op ieder dekschild. Aan de pooten zijn de knieën en t ar sen zwart. De streep langs dei) naad der dekschilden is zeer smal, de overige zijn tamelijk breed; de zijranden dier strepen zijn niet scherp afgebakend en tusschen haar ziet men op de isabelle groudkleur nog zeer fijne zwarte of bruine stippeltjes. De eieren worden door den pioederkever bij hoopjes van 80 of iets meer of miuder, op de onderzijde der bladeren, vastgelijmd. Zij zijn iets meer dan 2 millim. lang en 0.7 millim. breed, glad, hooggeel of oranje van kleur en hebben een rolronde aan beide einden toege- roude gedaante. Binnen vijf of zes dagen ko men uit deze pieren de jonge larven te voor- achyu. Deze zijn aanvankelijk bloedrood, later gaat deze kleur m vleescjikleur over. De vol wassen larven zijn tusschen 8 en 9 millim. lang, na den tweeden ring van het lichaam dik en gezwollen, bultig uitgezet op den rug, aan het einde toegespitst, over het geheel kaal eu zonder knobbeltjes of wratten. De kaasvormige, van voren eenigszins ingedeukte kop is glanzig zwart met witachtige bovenlip, 4 zwarte oogjes ter wederzijde, beschermd door gele borstelhaardjes; de bovenkaken hebben vijf tandjes. Het borst stuk is wit aan den voorrand, dan zwart, ter wijl het overige langste gedeelte yleeschkleurig is met vele olijfbruine vlekjes, die ieder afzon derlijk uit twee stipjes bestaan. Het overig ge deelte van het lichaam is vleeschkleurig of geel achtig, in de zijden voorzien van twee rijen ronde zwarte vlekken boven elkander. De zes pooten, waarvan de vijf achterste vrij lang zijn, hebben zwarte heupen ert witte dijen, met schenen en tarsen, die aan de bovenzijde zwart, aan de on derzijde wit zijn. Na 19 dagen of bijna drie weken de planten verwoest te hebben, kruipt de larve, volwassen zijnde, in den grond, waar zij iu een pop ver andert, uit welke in den zomer na 10 of 12 dagen de kever te voorschijn komt. Er zijn jaarlijks drie geslachten, waarvan het laatste den geheelen winter in den poptoestand onder den bodem doorbrengt. Voor eenigen tijd ontstond het vermoeden, dat later tot zekerheid kwam, dat verschillende goederen, aan het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen vMeerenberg" toe- behoorende, waren ontvreemd. De justitie, daar mede in kennis gesteld, is thans de schuldigen op het spoor gekomen. Bij eene huiszoeking in de woning der moeder van eene 21 jarige dienstbode van het gesticht verricht, heeft men een groot aantal kleedingstukken alsmede een wollen deken gevonden, die blijkbaar van ge noemde instelling afkomstig waren. De dienst bode is daarop naar het huis van arrest te Haarlem overgebracht. Zij heeft hare schuld reeds beleden. Bij hare gevangenneming had zij ontvreemde lijfsgoederen aan. Naar wij ver nemen, heeft men ook in andere plaatsen, o. a. te Nieuwer Amstel, enz., ontvreemde goederen opgespoord, en heeft men de stellige verwach ting, zich van de andere schuldigen te verze keren. Door het Bestuur der Zangver- eeuiging //Harmonie" te Lekkerkerk is tot Di recteur benoemd de heer J. W. Euklaar aldaar. Zondag-ochtend omstreeks 11 uur, juist onder de godsdienstoefening, sloeg de bliksem in den toren der Hervormde kerk te Wijk in Noordbrabant, baande zich een weg door de consistoriekamer en alzoo in de kerk, en sloeg door het plafond en het dak weer naar buiten, zonder brand te veroorzaken. De schrik en verwarring waren groot; al het volk liep naar buiten. Persoonlijke ongelukken heb ben niet plaats gehad. Nadat men van den eersten schrik bekomen was, werd de bediening van den doop, waarmede juist een aanvang was gemaakt, in de consistoriekamer ten einde ge bracht. Ook is Zondag ochtend de bliksem geslagen in den kerktoren te Milieu (Pruisen) op een half uur alstands van Sittard. Hij doodde een man, die in de kerk aanwezig was, en benam van twee anderen hetgehoor en êt spraak. HERINNERINGSFEESTEN AAN DE PACIFICATIE 'ÏE GENT. Een ooggetuige der feestviering ter gelegen heid van de SUOste verjaring der Pacificatie te Gent, deelt ons het volgende mede: De historische optocht, die op Zondag 8 Sept. voor de eerste maal zou plaats hebben, werd uit hoofde van het onguustige weder uitgesteld tot den volgenden dag, tot groote teleurstelling van duizende vreemdêlingen, die met het doel om den stoet te zien zich naar de feestvierende stad hadden bege\en. Maandag ging de op tocht door; den volgenden dag werd hij her haald, beide keeren onder toevloed eener ont zaglijke menigte eu over 't algemeen begun stigd door goed weder. Het geheel was indrukwekkend en prachtig en mag als volkomen geslaagd worden beschouwd. Daar de ïndeehng van den stoet reeds te vo ren in verschillende couranten is vermeld, zal ik mij alleen bepalen tot het mededeelen van eenige bijzonderheden en het aanstippen van die punten welke het meest de aandacht trokken. De wagens, acht iu getal, werden ieder door acht paarden getrokken, en waren tot in de Kleinste bijzonderheden keurig afgewerkt. Som mige waren zoo hoog als een huis van middel matige grootte. Eene beschrijving van de verschillende wagens te geven zou mij te ver voeren. Die, voor stellende het /roerbond der Edelen", ffde Bloed raad", ffde Spaansche Furie te Antwerpen", ffde Godsdienstige Bevrediging", ffde Stad Gent" en ffde onderteekeuing der Pacificatie op het Gentsch Stadhuis" muntten in het bijzonder uit. De wagen, voorstellende de H. Inquisitie, was ei genlijk eene te getrouwe afbeelding van de treu rige werkzaamheid van dat lichaam, en als zoo danig dus te ruw geteekend. We herdenken met dankbaarheid dat de Gentsche Bevrediging een einde maakte aan de gruwelijke folteringen die de ketters moesten ondergaan en hebben geene voorstelling van galg en brandstapel noodig om dat gevoel op te wekken. Indrukwekkend was de voorstelling van den Bloedraad. Door treurmuziek voorafgegaan ver toont ous deze afdeeling de Graven van Egmond en Hoorne op c!e baük der beschuldigden, ter wijl huu het doodvonnis wordt voorgelezen. Voor op den wagen staat de beul, geheel in het rood gekleed, geleund op zijn ontzettend zwaard, gereed om het edele bloed te doen vloeien. Aangrijpend schoon was de voorstelling vaq de Godsdienstige Bevrediging. Aan den voet vin een beeld des vredes zien we een bisschop in vol ornaat met mijter en staf naast een Pro- testantschen predikant. Zij drukken elkander de broederhand. Voor hen bevinden zich Geuzen en Katholieken die zich ouderling verbroederen. Op de voorzijde van den wagen leest men het eenvoudige doch welsprekende opschrift //Paci ficatie". Allerwege werd deze wagen met luide hoera's begroet. Talrijke muziekkorpsen waren in den stoet verdeeld. Zij speelden toepasselijke stokken, zooals veen vaste burcht is onze God", ver schillende oude Geuzenliederen en vooral het Wilhelmus van Nassouwen", dat te gelijk door een gedeelte van den stoet gezongen werd. Dit lied werd telkens met luid gejuich aangehoord; op de Place d'armes (de Kouter) zelfs werd zoo lang door het volk aangehouden, dat de stoet genoodzaakt was stil te houden en nog eens het genoemde lied uit te voeren. Het was blijkbaar dat aan de costumes geen kosten gespaard warenvooral de kleeding der edellieden, schildknapen en pages in het gevolg van den Prins van Oranje was schitterend. Het tweede hoofdpunt van de feestviering is de opvoering van het tooneelstok ffde Pacifi catie van Gent" door E. Van Goethem met muziek van Peter Benoit. Met veel genoegen woonde schrijver dezes de opvoering bij, die echter wel wat lang, van 7—12 uur, duurde. De inhoud van het drama zoomede de muziek zijn zeer schoon; de uit voering van sommige roden kon wel beter ge weest zijn. Prins Willem van Oranje bijv. was met bedaard, niet eenvoudig genoeg. De kleine vlekjes ontnamen echter weinig aan de schoonheid van het geheel. Herhaaldelijk en luide werd er dan ook toegejuicht, vooral daar waar verdraagzaamheid en geloof werd aange prezen en vrijheid van geweten als een onver vreemdbaar recht van denjneusch werd verklaard. Nergens werd tijdens de feestviering de rust verstoord; er heerschte gepaste vreugde. Hoe het Vlaamsche volk zich weet te vermaken zag ik op den keurig verlichten Kouter, waar Maan dagavond een volksbal grgeven werd. Met on geduld verwachtten duizenden de muziek, die te 10 uren in een verlichten tempel midden op het plein haar taak begon. Het ruime plein wemelde nu van danseude paren, en eent laat in den nacht keerden de laatste pretmakers huis- waarts. ui Bij den optocht en elders werden gelden in gezameld voor ffl'Aveuir", eene vereeniging die zich ten doel stelt om door het stichten van scholen als anderszins het liberale beginsel veld te doen winnen. Achter aan den stoet be vond zich een wageu met een monstervaas, waarin voor dat doel geld kon worden gewor pen, terwijl bovendien eene commissie van hee- ren met bussen rondging. Op Dinsdag, dus op één dag, werd aan verschillende mijnt ruim 700 kilogr. ingezameld. ÜH. LANDBOUW-BEKICHTJM. Men schrijft ons uit de Al blasserwaard het volgende: De lalndenjen, die gedurende de droogte iu de voriie maand er niet al te best begonnen uit te ?ien, zijn door de veelvuldige regenbuien der laatste twee weken geheel bekomen. Ook ob vele vruch ten, op appelen, peren, alsmede opfperziken enz. oefende de regen een gunstigen invloed uit. Wat de aardappelen betreft, olschoon i]nen niet over bederf of ziekte hoort klagen, men vreest voor schot daarin. De lage temperatuur, die zoo plotseling de tropische hitte afwisselde, heeft op den toestand van den veestapel niet nadee- üg gewerkt. Ook voor de méuschen bleef, tegen vreezen en verwachting in. dienadeelige invloed achterwege tot dus verre; zoodat men, over het geheel genomen, kan zeggen, dat de gezondheid in onze waard epidemisch is. Te Meerkerk is men drukbezig met het inschepen van hooi voo|r 't Buitenland. Een schip ligt reeds geladen met nagenoeg 100,000 kilo's, waarvan de inkoopprijs onge veer f 18 de 100p halve KG. bedroeg. In de 1.1. Dinsdag tie Oudewater gehouden vergadering van de afdeeling fOude- water en Omstreken' van de Hall. Maatschappij van Landbouwis o. a, herbenoemd als Secretaris dier afdeeling de heer Hg. Hagbort en benoemd als afgevaardigde naar de te Rotterdam te hou den algemeene vergadering de heer R. W. Haentjeus Dekker, Voorzitter.! De bouwman Joosi de Kuyper te Schelluinen heeft een vehlen, juist vijf maanden oud, verkocht voor f| 300. De vijftiende algemeene verga dering der maatschappij ter bevordering der veeartsenijkunde in Nederiand zal gehouden wor den op 19 September a. s., in de bovenzaal der maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Rot terdam. O. a. komt in behandeling een voor stel tot het benoemen van den heer A. W. H. Wirtz tot eerelid. De te^ behandeling op gegeven onderwerpen zijn: 1. J. Huffuagel. Bestaat er grond tot de door sommige veeart- senijknndigen geuite meening, dat longziekte door inenting wordt overgeplant? 2. J. Huf- nagel. Welk jaargetijde moet als het meest ge schikt worden beschouwd, om by den tegen- woordigen stand der longziëkte, deze met door tastende maatregelen te bestrijden. 3. C.P Mazure Sr. Welke is de aard en het wezen van miltvuur, zijn ontstaan en zijne besmette lijkheid, met het oog op de te nemen maatre gelen? 4. Van Duim. Welke waarde heeft de melk spiegel voor de melkrijkheid van het rund. KERK- EU 8CH00LN1EÜW8. Beroepen te Montfoort Ds. Ph. Peter te Valkenburg. Bedanktnaar N i euw poort door Ds. L. Ten Bosch, die thans toezegging van beroep heeft ontvangen naar Ooltgensplaat. Uit erkentelijkheid voor het niet aauuemen van het beroep naar Oppeuhuisen en Uitwellingerga, hebben gemeenteleden van Berg-Ambaclit den predikant Ds. J. J. Van der Weijde eene prachtigto schrijftafel vereerd. De predikantsplaats in de ge meente Meeuwen is niet negen jaren vacant geweest eu zijn er daar niet een-en tachtig be roepen uitgebracht. Dit is overdreven. De ge meente is pas circa zes jaren vacant en men heeft er nog maar zes-en-twintig beroepen uit gebracht. Tot lector in de wis- en natuur kunde, aan de Latijnsche school te Amersfoort, is benoemd de heer L. H. Tobbe, te Zaandam. De cursus aan de iloogerq Bur ger School met 3jangen cursus te Gouda is be gonnen mei 47 leerlingen, van welke 8 in de 3de, 18 iu de 2de en 21 in de 1ste klasse zitten. De vorige cursus begon met 40 leer lingen. Het getal leerling* n aan de burger avondschool aldaar bedraagt 116. Voor de betrekking van Hoofd onderwijzer aan de tweede opeubare school te Ouderkerk a/d iJsel, hebben zich 64 sollici tanten aangemeld. By het examen voor de betrek king vau hoofdonderwijzer te Arkel, waren eer gisteren 24 opgekomen. Op 15 dezer zal het examen met de 10 hoogst genomineerden wor den voortgezet. Bij besluit van den raad derge meente Vuren is bepaald, om het tractement vau den hoofdonderwijzer E. VV. Van 't Voort met f 100 te ve. hoogen, en alzoo op f 700 te brengen. De Gemeenteraad te Sliedrecht heeft de jaarwedden der hoofdonderwijzers met f 7 5die der hulponderwijzers met f 50 verhoogd in te gaan met 1 Jan. a. s. De laatstbedoelde wedden bedragen thans i 700. Nadat ter vervulling der be trekking van hulponderwijzer te Vuren op eene jaarwedde van f 500 verscheidene vergeefsche oproepingen gedaan zijn, heeft men er nu bij advertentie een aangevraagd voor f 600. STADSNIEUWS, Schoonhoven, 9 September. De 36ste verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje, Kroonprins der Neder landen, is 11. Maandag alhier op de gebruikelijke wijze herdacht. De kermisdagen zijn dit jaar in het water gevallenzoo zouden we kunnen schrijven. Doch al mag de toevloed van bui tenlieden niet zoo groot geweest zijn als vorige jaren, toch bleken er kermislief hebbers genoeg te zijndie de regeustroomen trotseerdenom hier feest te vieren. Er was ook dit jaar ge noeg te zien om zich te amuseereual kan mep niet zeggendat ten opzichte van de qualiteit der amusementen vooruitgang te bespeuren is. Bouwmeester en Judels, die het voornemen schijnen gehad te hebben ons te bezoeken lieten de Schoonhovenscbe kei mis in den steek doch voor die ééne kregen we twee tooneelge- zelschappen jn de plaats. Stoete en Nieuwenhuijs geven met hun ge zelschap een viertal tooneel voorstellingen in de zaal van den heer Van Zessen; en ofschoon het niet in ons plan ligt die voorstellingen te besprekenmoeten we toch met een woord aanstippen, dat /rde oude Jan Stoete," zooals hij in de tooneelwereld bekend isnu een grijsaard van 73 jaren, nog ouvermoeid als acteur blijkt werkzaam te zijn. Al liggen de dagen van zijn engagement aan den Amster- damschen Stadsschouwburg verre achter hem, toch blijft hij met jeugdig vuur zich wijden aan zijn vak. Het andere tooneelgezelschap dat de kermis bezoekt is dat van den heer A. Bak ker, in verschillende plaatsen van ons land, vooral in de provincie Zeeland, gunstig bekeud. Ma tinéqs en Soirées Musicales geeft men in de koffiehuizen van de hh. Van Zessen en Brand wijk, bij welken laatste het gezelschap onder di rectie van de heeren Winter en Van der Vank werkzaam is, dat daar als vroeger goed voldoet. Ook in het koffiehuis van Burger geeft men muziek en naar wij vernemen moet dat ook in het Heerenlogement en bij de wed. Van Wingeren het geval zijn. Aan kleine tenten en kramen op deze ker mis overigens geen gebrek, terwijl de draailus- tige jeugd (soms de jeugd met alléén) zich in het genot van een paar caronssels, waaronder ééne bijzonder groote en fraaie verheugt. Den 6. Aug. heeft alhier bij de Israëlitische gemeente de periodiejce verkiezing plaats gevonden voor een der twee kerkmees ters, waaruit het bestuur dier gemeente bestaat. Aan die verkiezing hadden 31 stemgerechtigden deelgenomen, maar bij de openiug vau de stem bps kwamen 34 stembiljetten te voorschijn 1 Het stembureau bestond uit de twee fungee- rende kerkmeesters, de heeren Jacques Van Gelder en Marena Van Klaveren met nog een geassumeerden kiezer, den heer A. Van Wijn bergen. De voorzitter van het stembureau (de belanghebbende periodieke candidaat) verklaarde de stemming voor nietig, er, naar men almede verneemt, bijvoegende dat er alsnn geene nienwe verkiezing meer zou uitgeschreven worden en d[e tegenwoordige kerkmeesters aldus zouden blij. ven voortregeeren. Zeven kiezers protesteerden tegen het niet dadelijk openen der biljetten en verlangden, dat de stembiljetten geopend en overluid voor gelezen zouden worden, wel bewust, dat zij voor een anderen dan den tegenwoordigen kerkmeester gestemd hadden. Het protest werd aangenomen, maar de stembiljetten werden niet geopendin tegendeel, de voorzittende vouwde ze dicht en de drie leden zetteden ieder zijn zegel op den omslag der biljetten, in deze zich aan het ver langen van den voorzitter onderwerpende. Als- toen protesteerden veertien kiezers hier tegen by den breeden kerkeraad (Israëlitische hoofdsyna goge te Rotterdam), die beval, dat de stembil jetten, welke inmiddels ouder den voorzitter van het stemburean verbleven waren, zouden geopend eu overluid voorgelezen worden, en zulks ten overstaan van een gedelegeerde uit Rotterdam, waartoe de secretaris van de Israëlitische hoofd synagoge te Rotterdam werd aangewezen. Zondag, 27 Aug. heeft die opening plaats gevonden, waarbij alweder de protesteereude kie zers tegenwoordig waren. Op den aftredeuden kerkmeester waren juist zooveel stemmen uit gebracht als noodig wpreu om aan het bestuur te blijven en slechts 14 stemmen op den nieuwen candidaat, den heer Hertz van Gelder. Hierop volgde een nieuw, onstuimig protest van de zijde van het^ zeven tiental kiezers, die onder eede wilden verklaren, dat zij op den nieuwen en niet op den ouden candidaat gestemd hadden, en dat zij begrepen dat er 3 biljetten hunner partij wcggegoocheld of verwisseld waren. Dit nam niet weg, dat de voorzitter van het stembureau, in vereeniging met den gedelegeerde uit Rot terdam, den aftredenden Kerkmeester als gekozen bleef procla meerenwaarop een der bedoelde 17 kiezers zich naar de tatel, waarop het pakket stembiljetten lag, begaf, het opnam en er zich in allerijl mede naar buiten spoedde, waar een agent van politie geposteerd was, wieu hij het pakket ter band stelde en met wien hij daarop onmiddellijk naar den Burgemeester ging, die, naar men zegt, het gebeurde ter kennis vau den officier van justitie te Rotterdam heeft gebracht. Ds. A. De Jong, predikant bij de Ghr. Geref, gemeente alhier, is beroepen te Zegwaard. Te Amsterdam weigerde Maau- dag een metselaar met zijn kameraden jenever te drinkeu. Hij werd daarover geplaagd, met stukjes steen en houtjes geworpen en eindelijk verwondde een hem met een balk zoodanig aan het hoofd, dat hij kort daarna overleed. De daders zijn in hechtenis genomen. Te Deventer, kwam voor eenige dagen bij een ingezeten een vreemdeling, die voorgaf een neef van den heer des huizes te zijn, en dat hij uit Duitschland was overgeko men om zijne familie te bezoeken. Daar du die heer inderdaad een neef in Duitschland heeft, werd aan de waarheid niet getwijfeld, zoodat hem daar gastvrijheid verleend werd. De heer des huizes ging met den neef uit, liet hem de merkwaardigheden der stad zien en verheugde zich over het bezoek van zijn neef. Een paar dagen later vroeg deze zijn gastheer eenig geld ter leen om wat te gaan koopen. Dit verwekte bij den laatste eenigen achterdocht, die der politie er van in kennis stelde. Het bleek nu spoedig, dat de gewaande neef een gevaaalijke oplichter was, waarna hij door de politie werd gearresteerd. Een meisje raadpleegde haar vriendin over een huwelijks-aanzoek, dat zij ont vangen had. Geef mij goeden raad" sprak ze, ffmaar raad me de zaak niet af!" Inde Maliebaan teUtrecht heeft een brutale diefstal plaats gehad in het huis van Mevrouw de wed. R., die sedert eenige weken afwezig was. De dief of dieven hebben wainig kostbaarheden gevonden en hebben zich met een paar gouden en zilveren voorwerpen tevreden gesteld, aoch niet dan nadat zij hetgebeele huis hadden doorsnuffeld en vele kasten open gebroken. Tot dusver zijn zij niet gevonden. De koehuiden, die voor twee jaar 60 cents per pond kosttengelden nu slechts 22 cents en zoo ook de kalfsvellenen toch blijven schoenenlaarzen enz. altijd nog even duur. Hoe komt dat? vraagt de Nieuwe Mep- peler Courant. WEEN EN, 9 September. Men meldt uit Ragusa, dat Dervichpacha alle Albaneezen on der de wapenen heelt geroepen en dat Moukli- tarpachp zijn tocht m Montenegro niet voort zet, wathteDdo versterking uit lïebiuje. GEMENGDE BERICHTEN. jl'e Arkel zijn deze week, bij den landbo&wer W Bootin den grond twee groote tinnen schotels gevondenwaarvan de een 60 en ne andere 30 centimeters middellijn .heeft. Zij werden bij het graven eener nieuwe fetaot, in den vasten beganeu grond, ter diepte van\n- derhalven meter aangetroffen. Men verdiept zich in gissingen hoe die schotels daar zijn gekomen naar gissing zijn zij een halve eeuw in den grond verborgen geweest. ffGraaf Adolf'een paard van den heer Ritsema te Garsthuizen in GrouingeD, heeft dit jaar met het harddraven alleen aan con tanten f 1800 gewonnen. In Den Haag is Woensdag een ernstig ongelnk gebeurd. De wachtmeester N., van het 3de reg. huzaren had het paard van een zijner superieuren uit de weide aan het einde van den Bezuidenhoulschen weg gehaald om het, nevens het door hem bereden paaid, naar de stad te brengen. Het dier, gelijk gewoonlijk elk hand- paard, eenigszins schichtig, maakte, vermoedelijk door iets op zijn weg verschrikteen zijwaart- schen sprong, tengevolge waarvan de wachtmees ter uit den zadel werd gelicht en op den grond viel. Ongelukkigerwijze hield de stijgbeugel een zijner beenen omklemd en toen het door hem bereden teugellooze paard iu dolle vaan verder ijldewerd het lichaam van den man medege- sleurd, het hoofd tegen de straatsteenen geslagen en bij eene slingering tegen een en boom ver brijzeld, zoodat het paard toen 't tot staan werd gebracht, het lijk van zijn berijder met zich voerde. Onder Lekkerkerk ziet men ver scheidene appelboomen op nienw in bloei staan, terwijl zij iuog niet van hunne vruchten zijn ontdaan. De heer S. te Gouda deed Maan dag met zijn kind een wandeling, toen hij daarin gestuit werd doordat de brug aan het Rabat geopend was tot doorlating van schepen. Nadat die gepasseerd waren werd de brug toegedraaid, toen de genoemde heer hel kind daarop zette, vóór die nog geheel was toegedraaidmet het ongelukkig gevolg, dat het voetje van 't kind geraakte tusschen brug en muur, waardoor eene zeer pijnlijke verwonding ontstond, zoodat het voetje moest afgezet. O. Cour. Vervolg der Nieuwstijdingen. - Na gehouden examen ziin als eer'Ie veeartsen aangesteld A. Kroon te 'eursum en L. De Bruijn te Oud-Alblas. Op de Woensdag 1.1.' gehouden huishoudelijke vergadering van het Departement Haastrecht der Maatschappij tot N. v.'tA., is de heer Ds. A. Rutgers van der Loeff gekozen tot President en Dr. F. L. Idenburg tot 2en Pen ningmeester en 2en Secretaris. Verder werd be sloten dat de eerste volksvoordracht zal plaats hebben op Donderdag 5 October e. k., waarin de heer Brandes van Waddinxveen als spreker zal optreden. TeGorinchem bestaat desub-com- missie voor de tentoonstelling van voorwerpen van kunst, toegepast op nijverheid, in 1877 te Amsterdam te houden, uit de heeren: A. Noor- deubroek, H. Polviet, T. Van Andel, H. A. Ravenswaay, P. Van Zutphen, en M. A. Treffers. De werkzaamheden aan de krib werken bij Bergstoep in de Lek hebben eenen aanvang genomen. Weldra zal dus eene radi cale verbetering van het pontveer aldaar tot stand komen. De 4,7649 HA. weiland, gelegen op de Groote en Kleine Haarsche Kadeonder Gorinchemzijn den 4den dezer bij publieke veiling in twee perceeleuin bod gebracht op f18875. ten overstaan van dan No taris BOONZAJER, op Londbrdag 14 Septsmbjb* 1876, ten 10 ure, iu het ZWIJNSHOOFD to Vianen. vau de en SCHUUR, genjamd »da Herderin", mot TUIN, BOOMGAARD en ruim 4 Banden gelegen in HELSDINGEN, onder Viaoftn, en in 6 percelen, te zamen in bod gebragt op lino,-. jdft' iTTyrt^i^. Een goed onderhouden en van alle gemakken voorzien wordt te huur aangeboden. Te aanvaarden met 1 November e.k. Adres: den Heer J. H. VON SANTEN, Krimpen a/d Lek. De HOFSTEDE onder Lekkerkerk, met circa 15'/. Hectaren LAN D, is uit de hand verkocht. De aangekondigde veiling zal alzoo niet plaats hebben. J. P. MAHLSTEDE, Notaris. In de aanstaande week zullen puike STEEN KOLEN te verkrijgen zijn tegen 80 Gents per Mud, contant, by te Bergambaoht De Ondergeteekende E- Ce TAN DBIV ENDE beeft de eer door deze aan het geachte pnbliek van Sohoonhoven bekend te maken, dat hij zich in de Koestraat alhier gevestigd heeft als en WINKELIER ia en dat hij de opening zijner zaax bepaald heeft op Maandag 18 September 1878. Zul lende hij trachten door eene soliede en nette behandeling zich in uwe gunst aan te bevelen. SCHOONHOVEN. De Ondergeteekende, J, O* te BlOSkOnS- graaf, heeft 11. DONDERDAG 7 SEPT. met zijne Kindereu de SCHOON HOVEN3CHB KERMIS met veel genoegen bezocht. J. G. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 1 tot 8 September 1876. Gebobkn: Samuel, ouders D. C. Den Hoed en J. Stalenburg. - Antje, ouders C. Vermeij en T. Lom- merde. Theodorus Johannes Bernardus, ouders J. P. Bruning en M. M. Feriëer. Alida Gijsberta Wilhelmina, ouders G. C. Fuest en M. C. W. 8te- kelenburg. Ovebikden: D. Kapteiu, oud 8 maanden. J. M. Streng, oud 1 jaar. W. J. Stekelenburg, oud 63 jaren, weduwnaar van A G. Van der Splinter. O. Ten spoedigste gevraagd een SMIDSLEER LING, 3 H jaar bij het vak werkzaam ge weest zijnde. Adres, met franco brieven, onder letter S, doch liefst in persjoon, aan het HULP POSTKANTOOR te Lekkerkerk. J. DE TOS, Herbergièr a dam, gemeente Brandwijk, Van Geelen, oud 4 maanden. Ondertrouwd i THEODORUS ARNOLDUS VERROEN en PETRONELLA 8CHRAMP, van Leiden. SCHOONHOVEN, 7 September J876. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon M. M. BRUNING-Ferieee. 8CHOONHQVEN, 7 September 1876. Voorspoedig bevallen van eene M. FUEST, geb. Stekklenburg. SCHOONHOVEN, 7 September 1876. Dochter Heden overleed onze geliefde Vader Behuwdvader W. J. STEKELEN BURG, in den ouderdom van ruim 63 jaar. J. STEKELENBURG. A. STEKELEN BURG-Vierobn. A. STEKELEN BURG. A. STEKELEN BURG-van Vüurbn. W. J. STEKELENBURG. A. STEKELENBURG-van Groen. J. FUEST. M. FUEST-Stekklenburg. SCHOONHOVEN, 4 September 1876. aan den VuilOU* vraagt tegen 1 October eene die goed huiswerk kan verrichten. G. GELDERBLOM, Mr. KLEERMAKER, te Oudewater, vraagt met 1 October of eer der een BEKWAAM liefst met mantelmaken bekend, voor vaat werk, loon naar bekwaamheid. Hij beveelt zich aan tot het maken en vermaken van MAN* TEL8, naar de eerate mode. Brieven franco. CIV. ING., Handel in vertikale en horizontale DRIJFWERKEN, MACHINE-OLIJ eni. Op de BOEKDRUKKERIJ en BOEKBINDERIJ eu S. &W. H.einNOOTEI, Heven te Sohoonhoven, kannen geeehikte geplaatst worden, niet beneden de twaalf jaren oud en behoorlijk «kunnende lezen en tchryven.

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 2