1876. ZONBA& ^'SEPTEMBER, N°. 379. WEEKBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. ■U/M n *7. BUITENLAND. OVERZICHT. BINNENLAND. Praatjes over alles en nog wat. SCMHOVEHE COURANT 1) ^7. 16‘/. j 17, A 00 T.EN I S. W. N. VAJST NOOTEN, Uitgevers. •9‘7i. >2 19 105 9>/4 99 13«/4 19 Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele ryk 0,80 7. 7. ‘7i. 0 7. idea eu deren. den 89 850 1021/4 7 2 Vs ®7/is 80 b f 7.70i 7,90. rinter »ak- OvermaM- suwsche en Overmaas- 58 29 V< 4 «7. *Vi. 8 6 03 7. 06 Vs 22 a 23, J. 72 4 i f 26,00 ipers f 8 1.6vette ire idem k 4,00, stuks. ugevoerd lal.j 2de ,80. Engeland Ff 1,50 i 1 paard, eren9 emmeren, geiten. 72 ct., 1,95, 2de t Londen Prya der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Ieder» regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiteriyk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. '7. >7. 16 5 771. iual. f 68. f 8,80 i f 8,50 i 0 4 10,60, 0 a 10,40. ae f 7,80 >he f7,50 en Over- e f6,70i k 5,20. 00 kilo. van on als de vo- l de beste idere qual. f 40 k 125, 50 k 54 et. 10 a 14. 16 per kilo. ge Zeeuw- ,30, jarige Vlaamsche :n blauwe //Raar volk, die Hollander,” zei onze Ier. Met nog meer recht zouden wij kunnen zeggenr/Raar volk, die Engelschen.” Zij roe pen moord en brand, als in het hart van China de Britsche vlag niet behoorlijk wordt gerespec teerd en hebben dan dadelijk schepen en ka nonnen en troepen disponibel om den aange- danen hoon te wrekendoch het komt er min der op aan, dat die lieve Turkjes daar voor hun pleizier schandalen hebben uitgehaald, zoo- als men haast in geen enkel tijdperk van de geschiedenis meer ontmoet. Zij maken een drukte van belang, omdat de geleerden nu en dan bij hun wetenschappelijke proefnemingen een hond of een kat aan stukken snijden, en vermoorden zelf op meedoogenlooze wijze honderden Fidsji-eilanders, die geen ander kwaad hebben gedaan dan dat zij hun onaf hankelijkheid wilden bewaren. Zij leggen den man die zijn vrouw half kreupel slaat eenige dagen gevangenisstraf op, maar als een jonge ling in een onbewaakt oogenblik een meisje heelt verteld dat er wel kans is dat hij haar vroeger of later zal huwen, en gezegde jonge ling bedenkt zich later, dan wordt hij veroor deeld tot een schadevergoeding die hem de tranen over de oogen doet loopen. Wat het eerste punt betreft, de houding der Britten ten aanzien van de Turksche gru welen in Bulgarije en elders, men zou kun nen zeggen dat niet het volk, maar de regee- ring daarvoor verantwoordelijk is. Tot op zekere hoogte is dit waar. Het volk als zoo danig heeft geen deel aan de kunstgrepen der diplomatie, en staat geheel buiten het warnet van intrigues, dat de Heereu diplomaten zoo aardig in elkander weten te vlechten tot zij er zelf geen eind meer aan weten te vinden. Hadde Engeland zich aangesloten bij de stap pen, in de eerste helft van dit jaar aangewend om Turkije te herinneren aan zijn verplichtin gen tegenover zijn Chri.teu-onderdanen, dan zou de tegenwoordig, oorlog naar alle waar schijnlijkheid met zijn uitgebroken, en de op stand in Bulgarije, die waarlijk zoo heel veel niet te beteekenen had, zou wel met een sisser zijn afgeloopen. Maar de heeren die den troon van Engeiauds Koningin omringen wilden nu eenmaal niet hebben, dat die goeie beste Turk, dien men in Europa in het algemeen en in den effectenhoek in het bijzonder zoo slecht missen kan, onder curateele wordt ge steld. Zijn woeste buien wil men hem niet ai te hoog aanrekenen, dat ligt zoo in zijn Oosterschen aard, en hij heeft toch ook wel ©ogenblikken dat hij zich fatsoeulyk gedraagt. Doch daar kwam een stem, ludrukwekkend als bazuingeschal, de natiën verkondigen dat daar ginds een volk wordt vermoord. Wie was het, die de sluimerende verontwaardiging wist wakker te schudden, die een kreet van toorn deed opgaan door geheel Albion, en het zoetsappig glimlachje om de lippen der mach tigen deed wegsterven? Wie had den moed, de afzichtelijke tooneelen van dehemeltergend- ste wreedheid met het helder schijnsel der pu bliciteit te bestralen, zoodat de wereld zien kon, welke bloed- eff’ïnoddervlekken het kleed der negentiend’eeuwsche beschaving bezoedelen Och ’twas maar een dagbladcorrespondent, een van die heden, die onze overzeesche buren met den minachtenden bijnaam van vpenny- a-liners,” en zekere klasse van onze land- genooten als rbroodschrijvers” aanduiden: niet veel bijzonders dus, ten minste in de schatting van hooghartige Lords en hun geestverwanten ten onzent. Heeft echter ooit de dagbladpers eenige aanspraak gehad op den titel van .Koningin der aarde,” dan is het op het oogen- i ben ook de Belgen er bijzondere geschiktheid voor, een nationale gedachte in groepen en beelden uit tc drukken, en wel zoo dat ieder begrijpt en gevoelt, wat dat alles beteekent. Als wij niet te hooghartig zijn om bij anderen een lesje te- gaan halen, dan moeten onze hervormers van volksvermaken eens hun studie maken van hetgeen de Belgen ons in dit op zicht ieeren kunnen. Misschien kwam het dan eindelijk wel zoo ver, dat geen inensch de kermis meer terug zou wenschen. Vrijdag den 7den heeft Sultan Abdul-Hamid mea de gebruikelijke plechtigheid het zwaard van Osma aangegord en is dus in zijne waardigheid bevestigd Hij heeft voorts een hat uitgevaardigd, waarbij de tegenwoordige Ministers in hunne betrekking gehand haafd wordenen waarin de hoop op een spoedig her stel van den vrede wordt uitgesproken Ook aan schoon klinkende beloften van hervorming en bezuinigingen ontbreekt het daarbij met. Christenen en Muzelman nen zullen, als .kinderen van hetzelfde vaderland,’’ gelijke bescherming genieten. Het pleit zeker niet voor den gezonden toestand van de hersenen des nieu wen Sultans, als hij meent dat na al hetgeen in de laatste weken omtrent de TurKflOhe begrippen van gelijkheid eu rechtvaardigheid openbaar werd. Europa en de publieke meening zich door die schijnschoon* beloften zullen) laten inj slaap wiegen. Een krach tige maatregel dient genomen te worden; nl. vrij verklaring van Bosnië, de Herzegovina en Bulgarije onder een eigen bestuur en niet meer afhankelijk van Turkije dan Servië voor deze was. Naar men verzekert zijn de groote Mogendheden bezig in dien zin met de Porte te onderljpodelen, terwijl Hofland aan die ouderhandelmgen kracht bijzet, door het voort durend verachatfen van hulp aan de Serviërs, zoo in manschappen als in geld, dat wel niet onmiddellijk door de regeering maar toch met hare goedkeuring geschiedt. 4 Hoe zeker men te Belgrado op Ruslands bijstand rekent, bleek bij een feestmaal, dat te midden dor droevige tijdsomstandigheden in Servies hoofdstad gehouden werd. Vorst Milan hield bij die gelegen heid eene redevoering, waarin hij verklaarde zich ge heel onder de hoede en bescherming van Keizer Alexan der te stellen. De Porte schijnt echter nog niet zoo gemakkelyk in die eischen der Mogendheden te zullen bewilligen. Hoewel nog geen bepaald antwoord is ontvangen, gelooft men algemeen dat zij weigeren zal een wapen stilstand te sluiten, die, het moet erkend worden, in de tegenwoordige omstandigheden dan ook geheel met hare belangen zou strijden. Wat dus de vermoede- lijke afloop der onderhandelingcn zal zijn is moeilijk te gissen. De stand der oorlogvoerende partijen in Servië, tusschen Alexiuatz ea Deligrad is eenige dagen ata- tieuair gebleven; een rusttijd die de Turken gebruik- - ten om eenige dorpen te verbranden en wreedheden te plegen aan vrouwen en kinderen. Eerst in de laatste dagen hebben de Turken den aanval op het leger van Tschernajeff hervat. De*.e beeft bevel ont vangen niet dan verdedigenderwijs te haudelen. In Engeland neemt de*beweging tot afkeuring der gruwelen in Bulgarije en elders nog steeds in omvang toe. Gladstone bepleitte in eene druk be zochte meeting, in de open lucht gehouden, de noodzakelijkheid dat Engeland zijn traditioneel wan trouwen tegenover Rusland moet laten' varen en met langer moet weigeren met de andere Mogendheden samen te werken. De algemeens menschelijktieid eischt (zoo betoogde de oud-premier) dat aan deonmen- scbelijke handelingen een einde worde gemaakt. Elke regeering, ook de Engelsche, is daarvoor verantwoor delijk. Hoe deze over de zaken denkt bleek uit net antwoord door Graaf Derby gegeven am twee depu tation die gezonden waren om de regeering tot tus- schenkomst in de Oostersche quaestio te -böwegen. De territoriale integriteit van Turkije, zoo verklaarde de Minister, moest behouden blijven. Dit sloot echter de kans niet buiten om aan de Turksche provinciën uitgebreider autonomie te verleenen, ofschoon plaatse lijke beswaren daartegen bestonden. Alles hing echter af van de volkomen overeenstemming der Mogend heden, waarover nog steeds onderhandeld werd. Mid delen zouden worden aangewend om aan de wreed heden een einde te maken, de daders te doen straf fen, enz. Het antwoord van den Minister geeft dus al zeer weinig hoop op eene spoedige beëindiging dor quaestie, die Europa reeds zoo langen tijd in span- mug houdt. Maarschalk Mac-Mahon, de president der Fran- aohe republiek, doet een reisje door de zuidelijke provinciën, waar hij overal uitnemend ontvangen wordt. Aan toespraken o itbreckl liet b j die gelegenheid mot. De maarschalk gaf daarbij steeds blijk vau zeer vrede lievende gezindheid. Te Lijon hadden bg gelegenheid van bet bezoek van den maarsohalk-president eenige politieke demonstraties plaats, o. a, ten gunste tm de amnestie. De orde werd echter niet gestoord. In Spanje blijkt de bepaling der grondwet, die godsdienst vrij neid toestaat, hoe langer zoo meer een doode letter te zijn. Aan do protestanten wordt b. r. verboden hunne godsdienstoefeningen vooraf aan te kondigen, en in de kerken te zingen. Een en ander wordt als eene ongeoorloofde demonstratie beschouwd, Bij koninklijk besluit is het aan 8. I. Van Nooten, burgemeester van Jaarsveld, op zijn verzoek, verleend eet vol ontslag als secretaris dier Gemeente tegen 15 October e. k. goedgekeurd. Bij koninklijk besluit van 25 Augustus jl. zijn goedgekeurd de besluiten van de Staten der provincie Zuid-Holiand van 11 Juli 1876 tot wijziging van de reglementen Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden elechfe 2 maal in rekening gebracht. Een paar jaar geleden maakte ik het traject tusschen twee door geen spoorweg verbonden plaatsen per diligence: de gezelligste manier van reizen als men erg landerig is. Onder de passagiers bevond zich een Ier; hij ram melde een vreemdsoortig Engeisch met een nog wonderlijker Nederlandsch door elkander, zat op den bok bij den conducteur, en kortte zich den tijd met een zwart fleschje, dat hij in den tijd van drie uren ook trouw driemaal aan een halt met jenever liet vullen. Gul hartig bood hij nu en dan eenigen van zijn medereizigers het fleschje aqn, dogh deze be dankten, -— hetgeen hem eindelijk de verkla ring afperste: z/Kaar volk, die Hollander, maak de jeneef, wil niet z..p.” Zoo kan men toch gemakkelijk een certifi caat van goed gedrag bekomen. Indien onze vriend zijn land- en volkenkunde op het arti kel Nederland een weinig beter had uitgewerkt, bij zou wellicht een geheel andere conclusie hebben getrokken. Tot op den dag van heden lusten onze landgenooten, en bloc genomen, wèl jenever. Zie maar eens in Amsterdam, alwaar in de achterbuurten misnoegen en wrevel heerschte over het begin van uitvoering dat gegeven is aan de kermisveroordeelingzou die beweging (in miniatuur gelukkig I) niet het allermeest wprdeu veroorzaakt door de echte drinkebroers, die, ja wel altijd gelegenheid vinden om er een borrel op te zetten, maar toch de kermis beschouwen als een tijd waarin het flink staat een extra dozis in te nemen? Vergeten we daarbij den man niet die achter de toonbank staat, en niet m gebreke zal geble ven zijn den geest van het misnoegen bij ziju trouwe bezoekers te wekken. Toch zijn er ook wel lieden, die de afschaf fing der kermis bij raadsbesluit afkeuren, en die noch door hun eigenbelang als neringdoen den, noch door hun trek naar uitspattingen daartoe genoopt worden. Zij meenen, dat volksvermaak, in welken vorm ook, nu eenmaal onmisbaar is, en dat, zoolang de pogingen die men bij ons aanwendt om de volksvermaken te veredelen, nog zoo bitter weinig resultaat hebben opgeleverd, het beter zou zijn het be staande te dulden, zorg dragende er de scha duwzijde zooveel mogelijk van weg te nemen. t^Wij kunnen gerust zeggen dat de wijze waarop iemand zich amuseert het peil van ziju beschaving aan wijst. En nu bestaat bij ons een streven om eerst de vermakelijkheden geheel en al te hervormen, in de meening, dat de volksaard dan van zelf zich daarnaar schik ken zal. Men organiseert bloemen fees ten, mu ziekuitvoeringen, en dergelijken meer, die wel opgang maken, maar toch de groote massa koud laten. De onbeschaafde bewoner der achter buurten vindt geen behagen in h blommetjes” en //ineziek”; voor hem zijn de geschilderde versierselen der kermistent aantrekkelijker dan de rijkste verzameling van bloemen en blade ren, en kliuken de Turksche trom en de gil lende klarinet van Calp en van Bi anus heer! ij ker dan een concert van Dunklers kapel, ’tls treurig, maar wat er aan te doen? Zagen we maar kans om eerst de menschen beter te maken; zonder eenigen twijfel zou dan eenmaal de tijd geboren worden, dat de ker mis zonder tussclienkomst van gemeenteraden haar eigen dood stierf. Dat zou de natuur lijke weg zijn. Opmerkelijk is het zeker, dat onze landge nooten er zoo weinig slag van hebben, zich te vermaken. Als men een Nederlandsch volks feest vergelijkt met hetgeen België somtijds te aanschouwen geeft, getuigen de dagen der Pacificatie-ieesten te Gent, dan moeten we ons bedroeven over het gebrek aan élan, 't welk ons volk daarbij kenmerkt, hen optocht bij onze zuidelijke broeders brengt alle gemoe deren in beweging: bij ons is het een ding waarnaar men eventjes gaat kijken zonder er Verder meer notitie van te nemen. Nu heb- blik dat de moedige Mac Graham, «commis saris” van Daily News, als haar eerste mi nister optreedt. Het valt overigens niet te ontkennen, dat de Britten zeer eigenaardige denkbeelden heb ben omtrent internationale betrekkingen. Een paar voorbeelden willen wij daar nog van aan halen. In den laatsten tijd heeft de Transvaal- republiek zeer de aandacht getrokken, en wie niet geheel vreemd is gebleven aan de alge- meene belangstelling in dien jeugdigen staat, zal zich nog wel weten te herinneren met hoe groote moeilijkheden de Hollandsche Boeren indertijd te worstelen hebben gehad, eer de Bngelschen hun het bezit der nieuw bezette woeste landstreken niet langer betwistten. Thans doorleeft de bevolking aldaar een andere crisis zij moet de aanvallen afslaan van de Kaffer stammen, die het niet goed vinden dat de gronden, welke zij toch niet in cultuur brach ten, door anderen worden benuttigd. Het is de oude strijd tusschen beschaving en barbaarsch- heid, een strijd die onvermijdelijk is en op den ondergang der laatste moet uitloopen. Maar wat zegt de Engelschman er wel van? Zonder ,4e rekenen dat Britsche kooplieden den Kaffers oorlogsmateriëel leveren, dat is hun met kwalijk te nemen, dewijl zij dit zelfs aan de vijanden van hun eigen land zouden doen, maken zij zich op om Enropa opmerkzaam te maken op het onrecht dat er in is gelegen dat de gronden der Kaffers door een landbouwend volk worden geëxploiteerdeven alsof nooit een eukele Brit zichjdat heeft veroorloofd;-geraken zij in schijnheiligen toorn, over de beperking van de vrijheid dier inboorlingenwien men zelfs niet vergunnen wil een grond in eigen dom te bezitten waaruit zij geeu voordeel weten te trekken- bepeinzen zij reedsjde mogelijkheid, om den Transvaalbewoners de handen te. bin den en hen te doen afzien van het bescha vingswerk in Zuid-Afrika. Een andere vertoomng. De Koning van Da homey moet schatting betalen aan Engeland. Ofschoon het voor zijn zwarte Majesteit een groote eer moest zijn, op die wijze bij te dra gen tot Albion’s grootheid, schijnt hij, wil- deman daar bij is J die eer niet hoog genoeg te schatten; ten minste, op een goeien dag gaf hij er de brui van, en toen men hem aan zijn plicht herinnerde, noodigde hij de lui uit om zijn kruid te komen ruiken. Nu, zoo iets laat een Engelschman zich geen tweemaal zeggen: hij zal dien rekel wel mores ieeren. Maar nu wil ’t geval, dat er in ’t hartje van Dahomey eenige Europcesche kooplieden waren gevestigd, die, onvoorzichtig genoeg, zich niet uit de voe ten maakten toen de lucht betrok. Natuurlijk heeft de Negervorst die lieden nu in verzekerde bewaring genomen, en hij dreigt ze allen te zullen vermoorden, zoodra de vijandelijkheden uitbreken. Men behoeft er niet aan te- twijfelen of de Vorst bij deze bijzondere gelegenheid woord zal houdenwant het is bekend dat hij om een paar honderd afgeslagen hoofden net zooveel geeft als een Britsch jachtliefhebber om een paar snip pen. Een gek geval voor John Buil, met waar? O neen, hij weet er wel een mouw aan te passen. Die gevangenen toen, hoe weet men het zoo nauwkeurig! zijn bijna allen Fransclien, en juist zij zijn het, die den Koning van Dahomey hebben opgestookt niet toe te geven aan de eischen der Engelschen. Als dus 8ire op een mooien voormiddag aan zijn bedreiging gevolg geeft, en van liun hoofden een pyramide bouwt, dan—never mind John Bull wascht zijn handen in onschuld. Het omgekeerde moest echter een plaats heb ben oorlogstoebereidselen van de Franscheu moesten eens oorzaak ziju dat het leven van Britsche onderdanen in een of anderen hoek van de wereld gevaar liep ge zoudt eens hooren wat een opschudding dat in de Engelsche dag bladpers zou te weeg brengen l Zoo heeft elk volk zijn (/eigenaardigheden”, en op dat onderwerp voortbabbelende, zouden wij best een paar uurtjes zoek kunnen brengen. Als het mij vergund wordt wil ik daartoe nog Wel eeu bijdrage leveren maar voor heden genoeg.

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 1