^TcTdeï- Magazijn yan IJZERWAREN, Maatschappij van Landbouw. "TE X00PT HUIS MET EDE, EENE DIENSTBODE PER TELEGRAAF. ADVERTENTIËN. oüdrwatbr, PETROLEUM-UNPEN, J. D. BRUSSEN. "smidsknechts. KNECHT, DIENSTBODE, voor de hoogheemraadschappen van Schieland en van de Krftnpenerwaard. De :tkoninklijke goedkeuring is verleend aan de statuten der muziekvereeniging if Harmonie," gevestigd te IJselstein. i.f De gezondheidstoestand van dr. Knyper is, naar men verneemt, zoo ver ver beterd, dat men hem tegen October a. s. in 't vaderland kan terugverwachten. 9 dezer is van de werf van de Wed. C. Boele Zonen te Slikkerveer met goed gevolg te water gelaten de schroefsleep- stoomboot Mary, gebouwd vóór rekening van de Bchroefsleepstoombootreederij De Toekomst, gevestigd te Botterdam; en daarna is de kiel -gelegd voor een dito schroefsleep-stoomboot voor rekening van dezelfde reederij. De ma chines voor beide schroefboolen worden ver vaardigd in de fabriek van de heeren Burger hout Kraak, te Botterdam. Op de werf van de heeren J.&K. Smit te Kinderdijk is 11. Maandag de kiel ge legd van een schroefstoomboot voor de heeren Portheioe Bonen berg, bestemd voor den dienst tusschen Deventer en Rotterdam, tot vervoer van goederen enz. De machine wordt vervaar digd ja de fabriek van de heeren Diepeveen, Leis T*D8mit, aldaar. Me werkzaamheden aan de krib werken by Bergstoep vorderen goed. De bag- 0 germachine ia druk aan het werk. Naar men verneemt zal de krib, die tevens tot zuidelijken veerdam van het pontveer zal worden ingericht, over eene maand in gereedheid zijn. Den 27. Sept. zal door het rijk worden aanbesteed het leggen van zes kribben in de rivier de Waal tegenover Gameren. De salmvisschers van dat gedeelte der rivier ver heugen zich over dit begin van normaliseering. De bedding wordt daardoor rustiger en de zalm zal, op eene bepaalde diepte zwemmende, beter in de netten loopen. Bij vele zandverplaatsin- gen, wanneer de bedding woelig is, zwemt hij hooger en gaat vaak boven over de drijfnetten heen. Door hjt Gerechtshof te 's Hage werd 11 dezer behandeld het appel van een vonnis der rechtbank te Gormctfem, waarbij de gemeente secretaris van Hoornaar wegens misbruik van ver trouwen tot eene maand cels^if en f 12,50 boete is veroordeeld. Beklaagde, agent tevens van bet burgerlijk begrafenisfonds te Dordrecht, betaalde in den loop van dit jaar aan een zijner leden voor het overlijdeu van diens kind slechts uit f 15 in plaats van f25, waarvoor hij een qui- tantie had laten teekenen; maar dit, aldus luidde zijne verdediging, had met goedvinden van beide partijen plaats gehad, daar den vader van het gestorven kind eigeuiijk niets toekwam, omdat deze bij de iuschrijving van zijn kind wist dat het aan eene ziekte lijdende was. Mr. Van Gigch lichtte deze verdediging nader toe: de f 10 wa ren met de Directie verrekend, de beklaagde' was zoowel gemeente-secretaris als agent van het fonds gebleven. Deze bad wel een domheid gepleegd, maar was niet iemand, die verdiende voor den strafrechter geroepen te worden. Hij verzocht mitsdien vrijspraak. Adv.-gen. Mr. Van Maanen hield het betoog van kwaden trouw vol en eischte de bevestiging van het vonnis. Donderdag 1.1. is te Gorinchem herbesteed het verhoogen en verzwaren van een gedeelte van den Zouwendijk. Den 10. Juni 1.1. werd het voor f 3500 aangenomen, maar, omdat het te veel boven de begrooting was, niet gegund. Nu is het duizend gulden min der aangenomen door den heer H. Koedam te Gorinchem. Het plan dat het Hoofdcomité voor een Houtman-monument te Gouda zich voorstelt, vindt bestrijding. De heer S. Mul ler Fzn. «uit Utrecht en prof. R. Fruin uit Leiden komen op tegen de voorgenomen ver heerlijking van een man als Houtman, die het, naar hun gevoelen, niet waard is. Prof. Fruin zegt dat bet plan door alle deskundigen, die hij er over sprak, eenstemmig wordt afgekeurd en hij hoopt dat de ontwerpers hun plan nog bij tijds zullen laten varen. Het Hoofdcomité heeft in hare laatst gehouden vergadering be sloten zich eerlang te verantwoorden en zich betreffende de geopperde bedenkingen en be zwaren tot het publiek te wenden. In de rechtszaak tusschen den aannemer Van Hattum te Sliedrecht en de provincie Groningen heeft de Officier van Justi- tie bij de Rechtbank te Groningen geconclu deerd tot toewijzing van den eisch van den aannemer, om deskundigen te benoemen, ten einde den stand van het werk op te nemen, de kosten te reserveeren tot het eindvonnis. Over 8 dagen uitspraak. Men verneemt dat door den bur- Smeester van Delfshaven aan Behagel, die met B Jong en Verhudt verdacht werd van den moord op mevr. v. d. Kouwen, en die thans in Dellshaven woont, namens den hoofdcom missaris van politie te 's-Gravenhage eene som van f 80 is uitgereikt. Terwijl men ook te Wijk by Duurstede van den spoorweg RotterdamMun ster niets meer hoort en de bakens voor dien weg weder verdwijnen, wordt thaus gesproken van een paardeuspoor van Wijk-bij-Duurstede over Gothen naar Zeist en een zijtak Ame- rongen—Doorn. Naar men verneemt is Ds. H. Pierson, pred. te 's-Hertogenbosch, benoemd tot opvolger van Ds. Heldring, als directeur van de gestichten te Hemmen. Zooals men weet is de kermis te Amsterdam afgeschaft, en zou zij, dit jaar voor het eerst, niet plaats hebben. Men vreesde reeds lang, dat de ontevredenheid daarover tot onge regeldheden aanleiding zou geven, en dit is ook werkelijk deze week geschied. L.l. Maandag, den dag waarop in andere jaren de kermis aan ving, hadden er 's avonds groote oploopen plaats, die eerst wel meest uit jongens bestonden, doch waaraan ook weldra ouderen deelnamen. On der het zingen van bet refrein: sHop, hop, hop! Hangt den Burgemeester op!" trok een troep van circa 1000 personen dien avond de stad door, allerlei baldadigheden uitvoerende. Vele kostbare spiegelruiten aan winkelhuizen en particuliere gebouwen werden met keien inge worpen en officieel is geconstateerd dat 101 gebouwen dien avond beschadigd zijn. Voor het huis des burgemeesters vooral be woog zich den geheelen avond eene groote massa menschen, meestal bestaande uit nieuwsgieri gen, terwijl ook bij het standbeeld van Thor becke eene menigte samenschoolde. Thorbecke toch, zoo meenden velen, was oorzaak dat Rembrandt verplaatst was, Rembrandt was weer oorzaak, dat op het Rembrandtplein (Boter markt) geen tenten konden worden geplaatst, dus Thorbecke's beeld had het kwaad bedreven I Onmiddellijk, na het uitbarsten der wanorde lijkheden, werd alarm gemaakt en kort daarna kwamen de huzaren, de infanterie! en de schut terij onder de wapens. Op het Koningsplein stond een bataljon schutterij geschaard onder commando van majoor Tenokink. Bij het wijnhuis op den hoek verzamelden zich een aantal mannen, die door het zingen van //ker mis moet het wezen en kermis moet bet zijn, anders moet Thorbecke van het plein", enz. enz., eene( uittartende houding aannamen. Ma joor Tenckinck sommeerde daarom in persoon dezen hoop om uiteen te gaan; hij werd wel dra door de muitelingen omringd en bekwam een slag op de wang, die den dader echter op een kolfslag op het hoofd te staan kwam; dit kerkte goed, de Majoor kon zich terugtrekken en beval toen een charge met de bajonet, die, na eenige worsteling, de verlangde uitwerking had. Er werden 30 personen gearresteerd. De stad had intusschen een krijgshaftig aanzien gekre gen sommige gedeelten werden door militairen kfgezet en schier overal vernam men trommel slag en trompetgeluiden. Het Dagelijksch Be stuur met den Burgemeester, de militaire kom- mandanten en den Procureur-Generaal bleven den nacht op het stadhuis vergaderd. De Bur gemeester vaardigde eene proclamatie uit, waarbij samenscholingen van meer dan vijf personen ten strengste werden verboden en tot handhaving der orde nadrukkelijk werd aangemaand. Nadat het Dinsdag op den dag vrij rustig was geweest, werd het tegen den avond drukker, en in sommige gedeelten der stad was het zoo woelig als men zelden zag. Dit was ook vooral het geval in de Kal ver straat, waar te onge veer negen uren een troep zingende en schreeu wende jongens en mannen doortrok. Deze troep bestond uit ongeveer drie honderd personen en giug rustig zijn weg, zonder- dat de politie er zich mede bemoeide." De schutterij was intus schen aangetreden en patrouilleerde, versterkt door cavalerie en infanterie, den geheelen avond, tot zelfs in de verst afgelegen achterbuurten. Eeu dicht opeengepakte massa verzamelde zich des nachts omstreeks 12 uren op het Konings plein. Aan deze zijde vau de Heerengracht werden glazeu ingegooid en ook steenen naar de politiewacht aan het huis van den Burge meester geworpen. Toen ook nog een bende van ongeveer 500 man, die, naar men zeide, met stokken gewapend was, op het Kouings- plein verscheen, was het raadzaam om met kracht op te treden. Reeds werd op verschillende plaatsen de straat opgebroken en werden keisteenen naar de aanrukkende cavalerie geworpen. Als- toen volgde een vreeseiijke charge. Aan t sta tion van 't Uosterspoot deed men een poging om de telegraafdraden af te snijden, die echter door de aldaar geposteerde bezetting werd ver ijdeld. De vluchtende massa ontmoette eene afdeeling cavalerie en werd uiteengedreven.. Om streeks half twee uren kwam er eene flinke regen bui opzetten, die de meeste lui naar huis dreef. De patrouilles bleven echter den geheelen nacht op ne been. inmiddels was per telegraaf ver sterking uit Haarlem ontboden, die weldra per expres-trein arriveerde en op den Dam halt hield. Door den Burgemeester werd een nieuwe proclamatie uitgevaardigd, waarbij ieder werd verzocht thuis te blijven, omdat de openbare macht onscbuldigen niet van schuldigen kan onderscheiden, en de laatsten niet gespaard wor dende, ook de eersten levensgevaar kunnen loo pen, terwijl ook de handelingen der militairen belemmerd worden door de vele nieuwsgierigen. Woensdag-avond ging het niet zoo erg on rustig toe. In de hoofdstraten waren de win kels gesloten, en de stad had dus een droevig aanzien. De patrouilles maakten overal ruim baan, de troepen, door politie-agenten geleid, infanterie en schutterij in gelederen bijeen; de tachementen ruiterij reden in alle nchtiugen in de stad en chargeerden op de pleinen. De toe gang tot het centraal bureau van de brandweer was door eene versterkte wacht afgezet, aange- zien het geruoht zich bad verspreid dat men ook daar baldadighedi-n wilde plegen. Voor de gasfabrieken was men 't meest bezorgd, omdat men bad verspreid, dat de oproermakers die wilden bestormen, om de stad 's avonds in duis ternis te wikkelen. Maar daar was zoo gezorgd, dat er geen poging zelfs werd gedaan. De koffiehuizen in de Kalverstraat werden door de politie ontruimd. Op 't Koningsplein bad Woensdag een botsing plaats, waarbij zes ge wond werden. Tegen Zaterdag zijn de krachtigste maatre gelen genomen. Geheel de schutterij is opge roepen. 't Gerucht wil, dat Rotterdamsch plebs 't Amsterdamsche zal versterken. Eenige aanzienlijke en welgestelde burgers hebben een adres aau 't gemeentebestuur gericht, om het dank te zeggen voor de genomen voorzorgs maatregelen en voor al wat het in het belang van rust en orde heeft gedaan, en zich tevens beschikbaar te stellen, om mede de orde te helpen handhaven. Het was Donderdag rustig in de stad. Ieder deed zijn zaken en ging ziju gang als gewoon lijk. Zelfs bleef liet rustig tot laat in den avond. Tegen elf uren werd het Koningsplein echter weder het tooneel van wanorde. Een vrij talrijke menigte was er bijeen, en weigerde te voldoen aan de sommatie om uit elkander te gaan. De cavalerie werd ontboden, en er moest weder met kracht worden gehandeld. De offi cier, die het bevel voerde over de militairen, dreigde, na herhaalde vruchtelooze aanmaning om uiteen te gaan, vuur te geven, en werke lijk volgde de daad het woord. De menigte stoof met onbegrijpelijken spoed uiteen, en het plein was ontruimd. Waarschijnlijk was dit het eenige doel van het vuren, althans niemand werd gekwetst. Later was de cavalerie, bijgestaan door de infanterie, geuoodzaakt de inmiddels weder saam- gevloeide menigte met sabel en bajonet uiteen te drijven. Bij die gelegenheid werden drie per sonen vrij ernstig gewond en naar het gasthuis gebracht. De Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Oórlog hebben conferentiën te Amsterdam gehad. De tapperijen in den omtrek van het Ko ningsplein moeten voortaan, volgens bevel van den Burgemeester van 8 uren 's avonds tot 8 uren 's morgens gesloten zijn. Donderdag-avond bekwamen ook rustige burgers door eemgszins overdreven ijver der militairen, sabelhouwen en wonden. Op een man, die met twee vrouwen door de Leidsche straat liep, kwam een husaar af, die hem met zijn sabel een geduchten slag in den nek toe bracht. Uit den Haag wordt bericht dat heden het bataljon jagers, gebracht op de sterkte van 650 mau, naar Amsterdam vertrekt. Een man, die Dinsdag een banjonnetsteek had ontvangen, is in het gasthuis overleden. LONDEN, 16 Sept. De Times protesteert krachtig tegen de vredes-conditiën van Turkije. Europa mag de wederbezettmg der Servische vestiugen door de Turken niet dulden. Alleen de vijfde voorwaarde (spoorweg BelgrqdoNisch) acht het blad aannemelijk. Zie ons bericht op pag. 3. WATERSCH APS- EN POLDER-BERICHTEN Op 21 dezer zal het bestuur van het waterschap irde Overwaard", ten huize van den heer F% Trapman te Goudriaan, eene algemeene vergadering houden. In die verga dering zullea de naamlijsten volgens art. 19 van het reglement worden vastgesteld en 26 aandeelen ad f 500 der geldleemng, ten behoeve van het stoomgemaal n Wisboom", worden uit geloot. Aan den heer S. Cambier Van Nootenthans notaris te Soest, is 11. Zaterdag op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als secretaris-penningmeester van het waterschap de tlooge Boezem achter Haastrecht. Door Dijkgraaf %en Hoogheem raden van de Krimpenerwaard is, naar men ons mededeelt, besloten, de lastgeving tot het rooien van hoornen aan de rivierzijde, op ver zoek van adressanten in te trekken, voor zoo ver die boomen niet aan de schoordijken staan welke met bazaltsteenen belegd worden. Door dc veelvuldige regens is de waterstand der polders in de Krimpener waard zeer gestegenen bedraagt die soms zelfs 6 Rijnl. duim böven zomerpeil. Door gebrek aan genoegzamen wind kunnen de watermolens tot dusverre nog hun werk niet verrichten. Door den aanhoudenden regen is het water in de polders onder Lekkerkerk tot op 91/, centimeter gewassen, hetwelk den vee houder geen geringe schade veroorzaakt. Toch wordt die door velen niet opgemerkt, vooral niet door hen, die vermeenen dat bemaling door wmd, onverbeterlijk is. LANDBOUW-BERICHTEN. Van 6 Augustus tot 2 Septem ber 1876 zijn door longziekte aangetast: in Zuid-Holland 43, in Utrecht 6, in Friesland 20, totaal 69 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 73 runderen door die ziekte aangetast. Dijkgraaf en Hoogheemraden van de Alblasserwaard met Arkel beneden d$, Zouwe hebben Donderdag 1.1. te Gorinchem .pui bliek verkocht het rietgewas vau de volgende gorsen. lo. Onder Alblasserdam voor t 135. 2o. De Nes onder Streefkerk voor'f 130. 3o, Het Roorieaplaatje onder Streefkerk voor f 45. 4o. Het Engelbrechtsplekje of den Plattenhoek onder Sliedrecht voor f 665. Do 4,7649 HA. weiland, gelegen aan de groote en kleine Haarsche Kade onder Gorinchem en toebehoorende aan den heer H. Van Drooge, zijn den 11 en dezer in twee per- ceelen bij afslag gemijnd voor f18625; het le perceel groot 2,0729 HA. voor f8625 eu het 2e groot 2,6920 HA. voor f 10000. Door de AmsterdarnscheKanaal maatschappij zijn eergisteren in openbare vei ling verkocht 642 hectaren, 15 aren, in bet voormalig IJ, voor den prijs van f 1,936,425. De hoogst bestede prijs was f 3600, de laag ste f 2400 per hectare. Door den regep in de laatste weken is de gerst en haver op het veld onder Gorinchem bijna geheel geschoten, terwijl een groot gedeelte van de tweede snede hooigras in de Gorinchemsche Avelingen voor veevoeder niet meer gebruikt kan worden. - De bouwman Stuivenberg te Ottoland heeft een veulen verkocht voor 1 260, van een paard dat hij nog geen jaar geleden voor f 275 had gekocht. Ili de laatste 14 dagen is de prijs der kaas weder f 2,50 per 50 KG. ge stegen. Door de opkoopers te Hoornaar en omstreken wordt thans reeds f 29,25 f 30 besteed. De ziekte onder de late aardap pelen vertoont zich bij Zwolle op onrustba rende wijze; nadat ze eenige dagen gerooid zijn, bemerkt men er zeer veel akngestokene ouder. e In de vergadering van deAfdee- ling Vijf-Heerenlanden, de Alblasserwaard en het Land van Arkel beneden de Zon we der Holl. Maatschappij van Landbouw, op 7 dezer aan 't Piukeveer gehouden, werd besloten 1°. in te trekken het besluit, genomen in de vorige vergadering, om voor rekening der af deeling eene proef te nemen met kunstmest, waartoe eene som van f 400 was toegestaan, uithoofde weiujge aauvragen van minvermogende landbouwers om gratis die mest te mogen ont vangen, waren ingekomen. 2°. na afloop van het loopende jaar niet verder de Landbouw courant aan de leden voor rekening der af- deeliug rond te zenden. Voorts werden behandeld de punten van be schrijving voor de algemeene vergadering der Maatschappij. Met het voorstel der afd. Haar lem en omstreken, om verandering te brengen in het tijdstip waarop de algemeene tentoonstel lingen tot heden zijn gehouden kon men zich niet vereenigeu eu er werd besloten dat de afgevaardigden der afdeeling tegen dat voorstel zouden stemmen. Ook het voorstel van de afd. V ïanen en omstreken, tot bet uitschrijven eener prijsvraag ter verkrijging van een geschikt werktuig, om de elodea canadensis (zoogenaamd Engel sch vuil) uit de slooten en vaarten te verwijderen, vond geen bijval. Vele leden meenden, dat deze waterplant" reeds merkbaar verminderde en spoedigzou verdwijnen. Indien het doel was eene prijsvraag 'uit tb schrijven tot vernietiging van die plant, dtfn zou, naar hun oordeel, dat voorstel meer ondersteuning erlangen. Tot afgevaardigden ter algemeene vergadering werden benoemd de heeren F. Den Hartog te Hoog-Blokland en A. Van der Haven te Uver- Slingelaud en tot hunne plaatsvervangers de heeren A. Van Mever te Nieuwland-en A. Van der Giessen te Gorinchem. Verder werd beslóten1°. tot aankoop, voor rekening der afdeeling, van een grasmaaiwerk- tuig en een hooihark, die in het volgende jaar onder nader vast te stellen voorwaarden aan de leden der afdeeling kunnen wórden in ge bruik gegeven en van een duizendtal afdrukken van eene door het ministerie van binneul. zaken uitgegeven beschrijving van den Colorado-kever, (welke beschrijving m het vorig nommer der Bchoouhoveusche Courant 'is opgenomen), en om die in de afdeeling te verspreiden en eenige exemplaren waarop die kever in kleurendruk is aangegeven, te zenden aan de hoof donder wijzers der scholen van lager onderwijs in de atdeeling, om de leerlingen met dien kever bekend te maken. Verder werd besloten aan de te Go rinchem opgerichte vereeniging Florala eene geldelijke ondersteuning toe te kennen, indien in 't vervolg ook aan minvermogenden uit an dere gemeenten bloemen ter opkweeking werden uitgegeven op denzelfden voet als dit voor min vermogenden te Gorinchem geschiedt. Na eene verloting onder de tegenwoordig zijnde leden werd de vergadering gesloten. KERK- EN 8CHOOLNLEUW8~ Beroepen te Ootmarsum Ds. C. L. Laan te Leerbroek. Bedankt voor Montfoort d.oor Ds. Ph. Peter te Valkenburg. Bedankt voor Molenaarsgraaf door Ds. Montijn te Alblasserdam. Zondag 11. werd de cand. L. Haan als predikant te Hoog-Biokiand bevestigd door Ds. J. W. Felix, van Utrecht, die eene rede hield naar Coloss. 4 135. Des namiddags deed de' nieuwe predikant zijne intrede met Rom. 3Dtl6n. Ds. W. Zegers te Gorinchem heeft voor de beroeping naar Giesen-Oudekerk bedankt. De cand. A. W. Van Wijk werd 11. Zondag als predikant te Krimpen a/d IJsel bevestigd door Ds. P. C. Van Wijk, van Delden, met de woorden, ontleend aan 2 Cor. 4 25. De bevestigde deed des middags zijne intrede met eene rede naar Joh. 6 68. Aan de hoogeschool te Gronin- en heeft mejuffrouw Jacobs deze week met et beste gevolg haar doctoraal examen in de geneeskunde atgelegd. Gitteren is het vergelijkend examer. voor hoofdonderwijzer te Arkel met 10 sollicitanten voortgezet en daaruit des na middags de volgende voordracht opgemaakt 1. B. Breas, te Werkendam; 2. Mulder, te Brandwijk; 8. Groeneveldte Rotterdam; 4. Kentie, te IJselmonde; 5. Van Reek urn, te Mounken 6. Den Ouden, te Alblasserdam. Het examen werd afgenomen door den school opziener Mr. A. A. Van TienhovenD. Van 't Sand en J. M. Elshout. Niet genoeg kan hierbij het gemeeutebestuur van Arkel geroemd worden, dat niet alleen de reis- en verblijfkosten der sollicitanten vergoedde maar hen, beuevens de onderwijzers uit omliggende plaatsen, op de meest onbekrompen wijze onthaalde. stadsnieuws! Schoonhoven, 16 September. By het gemeentebestuur is in gekomen eene vordering van het Hoogheem raadschap der Krimpenerwaard, groot f 1620,95, wegens betaalde arbeidsloonen, aangekochte ma terialen en gedane voorschotten in zake de voor de gemeente verrichte werkzaamheden, bij ge legenheid van ontstane gebreken aan de water- keering dezer gemeente, van 12 tot en met 28 Maart 1876. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben hun goedkeuring geweigerd aan een besluit vau deu Gemeenteraad van Schoon hoven, regelende de jaarwedden van het hulp personeel der school voor m. n. 1. onderwijs. J)e gemeente Schoonhoven is hierop in hooger beroep gekomen bij den Kouing. De hulponderwijzer op de school voor gewoon lager onderwijs alhier, de heer C. Kok, heelt tegen 13 December a. s. een eer vol ontslag aangevraagd. üp 9 October e. k. zal de heer F. Blom, pastoor der Roomsch-Katholieke ge meente alhier, zijn I21/a-jarig pastoorschap bij deze gemeente herdenken. GEMENGDE BERICHTEN. De oorzaak van het ongeluk, aau het kindje van den heer S. te Gouda overko men, is door de bevoegde macht, in het alge meen belang, onderzocht. Het resultaat daar van is: lo. dat de boomen den toegang tot de brug afsloten, zooals het behoorde, 2o. dat het aankomende schip eene schielijke open- draaiing noodzakelijk maakte en 3o. dat de neer S. herhaaldelijk is gewaarschuwd om te wachten en de brug niet over te gaan. Doch te vergeefs. Te Bleskensgraaf c. a. heeft zich één geval van Angïna Diphtentica (keel ziekte) voorgedaan. Onder Elburg en omstreken schie ten de jagers veel hazen, zoodat men er voor f 1,25 een mooie krijgen kan. Door de politie te Gorinchem zijn S dezer aangehouden vier personen, zijnde twee Ieren, één Schot en één Engelschman. Zij verhaalden dat, dienende aan boord van een koopvaarder, bestemd naar New-ïork en liggende te Antwerpen, zij aldaar aan 'wal ge gaan zijnde, de kapitein met de overige equi page, bestaande uit nog 4 man, naar de plaats zijner bestemming zou zijn vertrokken en op die reis n. b. Amsterdam zou aandoen, zoodat zij nu kwamen loopen van Antwerpen, om te Amsterdam aan boord over té gaan. Dit vreemde verhaal gaf aanleiding om hen in het huis van arrest te laten opnemen en naar Antwer pen te telegrafeeren om inlichtingen, hetwelk werd beantwoord met een telegram dat één van hen was gedeserteerd van een schip dat daar nog lag, zoodat aanhouding van dezen wprd verzocht, doch van de anderen niets werd gemeld. Bedoelde vier wandelaars zyn Zondag door de politie naar Dordrecht getransporteerd, om verder naar België terug te keeren. Een der kermisgangers te Zaan dam, die verleden weelf verklaard had eens wat vroeger naar bed te willen gaan om uit te rusten van het feestvieren in de vorige dagen, had, om toch niet van de flesch te scheiden, deze medegenomen naar zijn bed. Den volgenden morgen werd de dokier geroepen, maar hij vond slechts een lijk, dat m den eenen arm nog de bijna geheel ledige flesch omklemd hield. Een arme bloemenverkoopster te Parys had den heelen dag niets verkocht. Een Engelschman met zijne dochter kwamen eindelijk de ruikers bezien, doch kochten piets. Tranen biggelen' langs de wangen der op nieuw teleurgestelde, moeder, die voor haar zoontje geen voedsel kan bekomen. Het meisje ziet dat, en stopt ongemerkt een bankbiljet van 50 francs in de bloemen mand. 't Knaapje krijgt bet er uit; geeft het der moeder en deze \jlt dadelijk den Engelschman er mee na. De dochter houdt zich, alsof zij er niets van weet; maar de Brit neemt het bankbiljet zwijgend aan, bergt het in zijne portefeuille, doch krijgt er een van 500 frans uit en geeft dat der moeder met de woorden: Mijne dochter gaf u 60 francs om dat gij arm zijt, ik geef u 500 fraDes omdat gij eerlijk zijt." INGEZONDEN. EEN KERMISPRAATJE. Ik houd van een kermis. Niet dat ik zelf zoo'n hartstochtelijke kermisklant ben en in die dagen aan niets anders denk dan aan jool en pret; maar het doet mij goed die vreugde te zien van groote en kleine menschen, althans wanneer de eersten hnnne vroolijkheid niet al te opgewonden op straat of in huis openbaren. Vooral de vreugde der kinderen zie ik met ge noegen ik herinner mij nog goed nit de dagen mijner jeugd, dat wij, als de kermis ophanden was, na eiken schooltijd naar de Lek gingen om te zien of er niet een schip in aantocht was, dat de een of andere tent kon bevatten; in eiken vreemdeiiug zagen wij een vspeileman", in onze verbeelding de gelukkigste van alle menschen, omdat hij altijd op een kermis was. De tegenwoordige jeugd is nog precies dezelfde. Ook bij het begin dezer kermis zag ik wel dertig jongens uit louter liefhebberij zwoegen onder den last van planken, balkjes enz., die tot een kraam moesten gevormd worden. Vooral de carroussel of zoo als de volksterm is, de mallemolen maakt een punt uit van groote liefhebberij voor de jeugd. Meermalen merkte ik op, dat de eigenaar daarvan bijna geen hulp noodig had als zijn molen in stukken of brok ken naar zijne standplaats moest gebracht wor den, want de jeugd inelp hem hierin met be- langloozen ijver. Wanneer de kermis geëindigd was en ook de mallemolen weer verhuizen moest, zag men echter geen enkelen jongen, en moest de mal Ie-molenaar naar andere hulpmiddelen uit zien. Die vreugde der kinderen is onschuldig; zij gemeten in een poffertjeskraamde koek uit een kraam smaakt hun veel lekkerder dan die uit den winkel van den koekbakker; het speelgoed op de kermis trekt veel meer aan dan dat uit den galanteriewinkel, al is het laatste tienmaal mooier. Maar ook voor groote menschen, vooral voor hen die niet in de gelegenheid zijn zich door eene reis of door eenig ander genot te verma ken, is de kermis eene bron van genoegen. Jaar in, jaar uit, van den vroegen ochtend tot den laten avond werkende, kennen zij maar één lichtpunt, en dat is de kermis; ook al is het genoegen, dat zij daarbij ondervinden, betrekke lijk zeer weinig. Daarom al keur ik hoogelijk af het vele misbruik van detl drank en de erger lijke tooneelen, die de kermis ons te aanschou wen geven toch kan ik mij niet vereenigen met de afschaffing der kermis. Wij zien het nu weer te Amsterdam, ons volk wil de ker mis het ia nog niet rijp genoeg met die- oude overlevering te breken. De kermissen zullen hun eigeh dood wel sterven; jaarlijks toch vermin deren zij in gehalte en wordt het getal vechte kermisklanten" minder, getuigen de berichten uit Arnhem, Zaaódam en elders betreffende de kermis aldaar. Waarom dus nu met geweld tegengegaan, wanneer over weinige jaren bet doel van zelf wordt bereikt 1 Laat dus het volk en onze kinderen zich nog met de overoude kermis verheugen; maar daartegenover staat ookjjfca£~öns met al de kracht, die in ons is, waÉÉ^tegen het misbruik; laat ons door voor- b|Mi en woord toonen dat men genoegen kan lm)ben op een kermis ook zonder drank, ook zonder die menschonteerende tooneelen, waarvan ieder weldenkende een afschuw heeft. Maar er is hier ter steife nog een ander mis bruik bij de kermis, een misbruik van gansch anderen aard, waarop ik met enkele woorden wijzen wil. Er bestaat namelijk o. a. bij nagenoeg alle goud- en zilversmeden alhier de gewoonte, dat de werklieden des Dinsdags-avonds hunne werkplaatsen verlaten om daar niet voor deu volgenden Maandag-ochtend terug te keeren. Zie, dat is een misbruik, dat wel waard is er even bij stil te staan. Fier dagen verzuim; vier volle dagen aan de werkkrachten onttrokken. Hebt ge wel eens nagegaan, dat dit, gerekend over 200 werklieden, 800- dagen of ruim 2x/$ jaar werkens voor ééu persoon uitmaakt? Dat uit vloeisel van de Schoonhovensche kermis vind ik jammer; pret maken is goed, maar het moet niet zijn ten koste van zóóveel nuttiger te be steden tijd. Dat men nog den drukken Woens dag en Donderdag verzuimt, zou er nog eenigs- zms mede door kunnen (hoewel ik toch niet begrijp hoe men van des morgens tot des avonds altijd door pret kan maken); maar ook Vrijdag en Zaterdag daarbij, wanneer het toch, bij den dag althans, zeer stil is op onze kermisneen, dal begrijp i|c niet. Ik weet welde werkbazen kunnen daar moeilijk verandering in brengen; die gewoonte is zoo ingeworteld, dat de werk lieden liever een goeden patroon zouden verlaten dan hiervan af te wijken; maar de werklieden zeiven moesten wijzer zijn; zij moesten zeiven gevoelen, dat zij tegenwoordig op een hooger peil van ontwikkeling staan dan vóór twintig jaren. In deze eeuw, waarin meer dan ooit het vtyd is geld" wordt aangeprezen, moest zoo iets met gebeuren. Pret maken op zijn tijd is goed, is nuttigmaar bet moet met ziju ten koste van z66 veel kostbare uren! Wien het aangaat, den- ke daar eens over na! Schoonhoven13 Sept. 18 7 6. Dixi. Vervolg der Nieuwstij dingen. Door het Gerechtshof te 's Gra- venhage is gisteren vernietigd: het vonnis der rechtbank te Gorinchem, houdende veroordeeling van den gemeente-secretaris te Hoornaar, we gens misbruik van vertrouwen. Het Hof be sliste dat er met geen arglist was gehandeld en sprak den beklaagde vrij. Ten gevolge der vernietiging van de op 12 Juli 11. in het 2e district, hoofd plaats Giesendam, gehouden verkiezing van een Hoofdingeland voor het Hoogheemraadschap ede Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe", zal voor genoemd district eene nieuwe verkie zing van een Hoofdingeland plaats hebben op Woensdag 27 dezer te Giesendam, ten huize van C. Van der Vlies. Naar wij vernemen is een kas sier en commissionair in effecten te Gouda deze week met de noorderzon vertrokken, een aan zienlijk déficit achterlatende. Heden wordt te Rotterdam de tentoonstelling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw feestelijk geopend. De tentoon stelling saamgesteld uit voortbrengselen van akkerbouw zuivelbereidingbloemkweekerij en werktuigen voor den landbouwis op twee plaatsen verdeeld. Het eene gedeelte is in de zalen van het Verkooplokaal geëxposeerd, het andere gedeelte (machines en gereedschappen vee en pluimgedierte) is of wordt tentoongesteld op het veld naast de Nieuwe Plantage. De volgende bekroningen hebben plaats ge had Verzameling appelen en peren: 2de pr., M. Bisdom van Vliet, Haastrecht. Verzameling fijnste tafelappelen: 2de pr., W. C. Boer, Bos koop. Verzameling fijnste tafelperen: 1ste pr., W. C. Boer. Verzameling stoofappelen en peren W. O. Boer, 3de pr., M. Bisdom van Vliét. Tien grootste perziken: 1ste pr. M. P. Van Ruijven, Poeldijk, bij loting tegen M. Bisdom van Vliet, Haastrecht, die den prijs van het Bestuur ontving. Bieten* (kroten)1ste pr. H. Kam, Alblasserdam. Fabriek-aardappelen: 3de pr. H. Kam Al blasserdam. Mangel wortelen, geteeld op klei grond: 1ste pr. S. Bos, Zevenhuizen. Tiendhout; 1ste pr. A. Lekkerkerker Wz., Benschop. Deknet: 1ste pr. B. Streefland, Lekkerkerk. Weiboter: lste pr. C. Veelenturf Pz., Bo degraven; 2de pr. W. Van 'tSant, Sliedrecht; 3de pr. A. Van Vliet, Berg-Ambacht. Kaas. Drie stuks zoetemelksche (Goudsche) kaas, in Mei of Juni 1876 gewrongen, elk niet lichter dan 5 kilogr. (Ned. ponden): 2de pr. A. Van Vliet, Berg-Ambacht. Twee stuks Goudsche Derby kaas, gemaakt in Mei of Juni 1875, lste pr. F. Bruut, Bodegraven; twee stuks machinaal bereide Kaas. lste pr. J. Van der Breggen Az., Waddinxveeu. het meest volkomen en schoonste stel Kui- perswerk: lste pr., C. Van Zijl, Giesen-Nieuw- kerk. Prijzen van liet Bestuar, voor voorwerpen die met bij het programma waren gevraagd: no. 233 koriander zaad, A. De Broekert, Zeven huizen no. 235 hennepplanten, C. A. Reiueke, Gorinchemno. 236 hennepschoven, M. De Joug, Lekkerkerkno. 240 mangelwortelen in soorten, H. Kam, Alblasserdam; no. 377 slangmeloenen, H. Kam, Alblasserdam; no. 1138 zijderups in hare gedaanteverwisselingen, C. W. Du Boeutf, Laugerak a/d. Lek. Woensdag stond te Gorinchem voor de rechtbank terecht zekere De J., be schuldigd van den vrachtrijder S., van Lexmond, na hem eerst voor luilak te hebben uitgeschol den, te hebben mishandeld. Op eene tot hem gerichte vraag, waarom bij dit had gedaan, gaf hij te keDnen het niet te kunnen aanzien dat bedoelde S. op zijne geladen kar, die door een ezel werd voortgetrokken, ging zitten en alzoo de vracht voor het dier nog vermeerderde. Op eene vraag door een der heeren rechters gedaan, of hij lid was vfcn het genootschap tot be scherming der dieren, gat hij hierop een be vestigend antwoord. De officier van justitie eischte 3 dagen gevangenisstraf. Hoe onveilig het des avonds te Amsterdam op de straat is, wordt o. a. bewe zen door het feit, dat een lid van den gemeen teraad nauwelijks aan een patrouille, die eene charge uitvoerde, outkwam; hij ontving eent sabelhouw tegen den hoed en moest dezen in den steek laten. Eenige gemeente-ambtenaren, die van het stadhuis kwamen, werden door ca valerie nagezet en vluchtten naar het stadhuis terug. Gisteren-avond en heden nacht hebben geen patrouilles geloopen en is het overal in de stad rustig gebleven. LONDEN, 15 September. Volgens berich ten uit de Kaap van 25 Augustus, zijn de troepen van de Transvaal-republiek door de Kaffers totaal geslagen en werden zij door hen vervolgd. De President Burgers heeft Engel- sche interventie gevraagd. Hij had alle voor raad verloren. KON STAN TIN OPEL, 15 September, De Porte heeft heden aan de ambassadeurs der zes groote Mogendheden haar antwoord doen kennen op de nota dier Mogendheden. Zij verklaart het voor haar onmogelijk een wapen stilstand te verleenen; doch is bereid vrede te sluiten op de volgende voorwaarden: Wéderbezetting der vestingen die zij voor 1857 bezette; ontmanteling van de vestingen; door Servië sedert 1857 aangelegd; huldiging van den Sultan als suzerein door prins Milan te Konstantinopel; vermindering van Het effeo- tief der Servische armee tot 10,000 man en drie batterijen; en aanleg van een spoorweg dwars door Servië. De Porte acht de bezetting der voornaamste Servische vestingen noodzakelijk om nieuwe aan vallen van Servies zijde te voorkomen; zij ver laat zich geheel op de Mogendheden, wat de onderhandelingen over bet vredestractaat op desa grondslagen betreft. Het artikel uit Stolwijk moeten wij ter zijde leggen. De daarin behandelde zaak is voorloopig genoeg in dit blad besproken. soaauouu stano. gemeente schoonhoven. Ingeschreven van 8 tot 16 September 1876. Geboren Maria, ouders H. Boer en C. Van Middelkoop.—Jacob, ouders P. De Wit en M. M, Koppend. Lena, ouders A. P. Van der Hek en A. Kortlever. Ondkrtroowd: T. A. Verroen en P. Schramp. Overleden: C. O. Doesburg, oud 1 jaar. N. Kuijlenburg, oud 66 jaren. W. Littel, oud_6jaren, Bevallen van een Meisje M. G. SANTMAN-* Gbeüp. GORINCHEM, 10 September 1876. Openbare Verkooping, op Woensdag 87 September 1876, da ;ii| avonds teD 6 ore, in bet Logement 3 .DE SINT JORIS DOELEN" te Oudewater, van een gemerkt 241, aan de Noordzijde van de Kloosterstraat. Breeder bij billetten, en nadere inlichtingen ten kantore van den Notaris TAN BLARICUM te Oudewater. KOESTRAATSCHOONHOYEN. ONTVANGEN eene ruime sorteering waaronder zeer nette Koperen HANGLAMPEN en BÉCORE VOETLAMPEN. HOLLAIN DSCHB De LOTE!» in de verloting van PAA&- DEN, VEE en LANDBOUWWERK TUIG Elf* die bij gelegenheid der ALGE MEENE TENTOONSTELLING te Rotterdam gehouden wordt, zijn te bek omen, h f X»—» ten kantore van C» B. VAN BAARBNf Secretaris-Penningmeester der AldOOllDg Schoonhoven en omstreken. TREKKING 25 dezer. Worden gevraagd TWEE BEKWAME SMIDSKNECHTS, bekend met gewoon Boe renwerk en Kagchels. Adres, franco brieven of in persoon, bij A. STIHDS, Mr. Smid te Krimpen a/d UsseL G. GELDERBLOM, Mr. KLEERMAKER* te Oudewater, vraagt met 1 October of eer* der een BEKWAAM liefst met mantelmaken bekend, voor vast Werk, loon naar bekwaamheid. Hij beveelt zich aan tot het maken en vermaken van MANé> TELS, naar de eerste mode. Brieven franco, Worden gevraagd voor een Koninklijk goed gekeurde Maatschappij van GELDELIJKE UITKEERINGEN bij OVERLIJDEN en in het LEVEN* extra premie en hoog loon. Adres, franco brieven, aan het POST KANTOOR te Krimpen a/d IJ., onder het motto Boden. gevraagd, tegen November a.s. Adres: SCHALIJ te Schoonhoven, f Mevrouw GAtJTiER, te Streefkerk, vraagt dadelijk of tegen Nov. s. eene flinke goed kunnende werken en wasscben. Een nieuwe soiled^ X a F?. Te bevragen bij den Heer J. GROEKEYKLDf Mr. Rijtuigmaker;SohppIÜMWBtL t

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 2