H. A. BOECK, ATTENTIE S. V. P. KAATSSPEL Loon 80. H.H. Goud- eu Zilversmeden. KOESTRAAT, B276, J. E VAN MINDEN, IIRMNMILIEN, PER TELEGRAAF. ADVERTENTIËINI. OUDERS OF VOOGDEN! UITIMOODIGING DIENSTBODE, GEREEDSCHAPPEN EEN HUISSCHILDER, SMIDSKNECHTS. GIFFET'S KINDERMEEL BIERBROUWER en COMMISSIONAIR in EFFECTEN, IS VERHUISD aanbeveling Wed. WOLFF Zn., naar; zwarte blea ruin, «La "Vitesse," van Joost Smits, te Dubbeldam, pikeur J. De Boer; bruine ruin, «Afrtle Jan," van H. Van Haaren, te Amsterdam, pikeur A. De Graaf; bruine merrie, «De Juffrouw," van J. C. Metz, te Waddinx- veen, pikeur J. Bos; stekelharige bles merrie, sCjjrnelia," van Doon, te 's-Gravenhage, pi- keür A. Bos; bruine merrie, De Vlugge," van .J, Jonkheid, te Waddinxveen, pikeur A. Jonkheid. De einduitslag was dat de prijs (f 400) werd behaald door «La "-Vitesse," de eerste pre mie (f 200) door «Cornelia" en de tweede pre mie (f 100) door «Gravin." De prijs en de premiën werden door den heer Viruly Verbtugge met eeue korte toespraak uitgereikt. - De 2e luit. der artillerie van Raven8waaij is geplaatst aan den hoofdcursus voor de artillerie te Délft. De rekening der gemeente Bles- kensgraaf c.'a. over het dienstjaar 1875 is door Gedep. Staten goedgekeurd en bedraagt in ontvang f 4881,29, in uitgaaf f 4316,561/ï dus sluit met een batig slot v&n f 514,721/»- Op 4 Juli zijn 80 coüpons in een niet aangeteekeuden brief, geadresseerd aan den heer A. M. Ruijghaver te Doesborgh, door Dr. G.'J. Teljer persoonlijk in de brievenbus te Jut/aas gedaan, welke brief niet aan het adres isbezorgd, - De drie door kwaden droes en huidworm aangetaste paarden van den stal houder Bosch te Zwolle zijn onteigend, dood geschoten en verbrand. De aanbesteding' van de door den golfslag vernietigde arbeiderswoningen heeft te Herwijnen plaats gehad. Aannemer is gewor den de heer N. Van Velzen aldaar voor de som van ongeveer f 5000. -—Amsterdam is thans weder rustig. $2r ziju intusschén vele klachten geuit over mis bruik van macht van de zijde der huzaren, die een-lal van onschuldige personen uit alle klassen der maatschappij met sabelhouwen hebben ver wond of geslagen. Dat moet geschied zijn op straten en grachten, wpar geen de minste samen scholing of volksoploop was en waar bovenbe doelde personen geheel alleen liepen en rustig hun 'weg naar htin woning wilden vervolgen. Men verhaalt o. a. dat rustige burgers tot zelfs in winkelt zijn vervolgd. Het raadslid Mr. A. S. VanNierop heeft aan Burgemeester en Wethou ders aangekondigd, dat hij in de eerstvolgende zitting van den Gemeenteraad eene interpellatie «tot dat College' zal richten over deze zaak. Ten gevolge der ongeregeldheden is ïu het geheel te gen ongeveer 40 personen proces-verbaal opge maakt wegens verzet. Geen hunner ib in pre ventieve gevangenschap gebleven. Tegen drie opgeschoten knapen is proces-verbaal opgemaakt ter zake van het inwerpen van glasruiten. Het aantal gekwetsten kan niet met juistheid worden v opgegeven. Het aantal, dat bekend geworden is, bedraagt ongeveer 80, van~ welke 14 in het gasthuis! werden gebracht. Vijf verlieten het gasthuis, onmiddellijk na verbonden te zijn; van de negen overigen is één overleden. De personen te Airïsterdam wier glasruiten verzekerd waren, hebben door de jongste ongeregeldheden geen schade geleden, althans de spiegelglasverzekeringmaalschappij //Prudeu- tia" en de Nederlaudsche glasVerzekeringmaat- achappij hebben niet geaarzeld volle vergoeding aan te bieden voor de ingeworpen ruiten. De raad der gemeente Linscho- ten heeft bepaald, dat den hoofdonderwijzer restitutie zal verleend worden van de eerste 3 grondslagen der personeele belasting. Ook is besloten het tractement van den gemeente-ge neesheer met f 100. te verhoogen. Te Rotterdam werd Dinsdag de 15de algemeene vergadering der «Maatschappij ter bevordering der Veeartsenijkunde in Meer land" gehouden. De volgende ouderwerpeu wer den o. a. behandeld 1°. wordt de longziekte door ipenting over geplant Ontkennend beantwoord en 2'. welk jaargetijde ia het geschiktst om krachtige maatregelen tegen de lon'gziekee te qemen P De vergadering stelt als baar meening vast1°. dat niet oveial de Iqngzifkte met dezelfde middelen kan worden bestreden2°. dat de toe- stand in Friesland en ^uid-Holland krachtige middelen nuodig maakttn 3". dat hei'voorjaar, vóór den weidegangde tijd is om -met zulke maatregelen een aanvang të maken. Te Bergum in Friesland ia een moord gopleegd. De verslageue, een hoogst fatsoenlijk jongmeusch van deftige n stand, met een zijner vrienden van de kermis te Bergum terugkeereude, were} op den weg naar Suameer plotseling ovtrvallen door den arbeider Pauiusma, van Suameer, en ontving met een mes twee wondeu, een aan het voorhoofd en een aan de kaak, eu daarop een steek in de borstholte, die bijna onmiddellijk den dood ten gevolge had. Dejustitre had den dader mede naar Suameer doen komen, om hem met het lijk te confron- teeren. Aan ontkennen viel niet te denken. De aanleiding tot den moord schijnt nog niet bekend te zijn. Het heet, dat de moordenaar het eigenlijk op een ander had gemunt. WATERSCHAP»- SN POLDERrBJSJilCHTEN. Op d0 dezer zal te Üorinchem eene vereenigde vergadering gehouden worden van het Hoogheemraadschap «de Alhlasserwaard met Arkel beueden de Zouwe", ter behandeling der volgende onderwerpen: 1. Vaststelling van besluiten tot wijziging der begrooting; 2. Af- en overschrijving van en op de bëgrooting van verschillende posten tot een bedrag van f33200; 3. Benoeming van 12 Noodheemraden; 4. On derzoek der geloofsbrieven van den in het 3 e district benoemden Hoofdingeland D. Bons en beëediging van dat bestuurslid. In de bestuursvergadering van het Waterschap //de Overwaard den 21 dezer te Goudriaan gehouden, is de naamlijst der stemgerechtigde ingelanden vastgesteld en zijn daarna de volgende 26 aandeelen, ad f 500, in de geldleening ten behoeve van het stoomge maal //Wisboom" uitgeloot. Nommers: 5, 6, 41, 45, 53, 56, 64; 66, 67, 74, 85, 88, 94, 104, 117, 123, 135, 136, 146, 161, 208, 212, 288, 238, 246, 248. Van deze geldleening, primitief f 125000 groot, zijn sedert 1870 elk jaar achtereenvol gende 16, 10, 24, 24, 82, 86 en thans 26 aandeelen uitgeloot, zoodat bij eene amortisatie van reeds f 84000, de schuld nog f41000 blijft. Het bestuur van Gorincbem heeft, omdat de lek van den duiker in den Schel- luinschen vliet nog niet is hersteldop de kade een tonmolen geplaatst, om het water uit deri sloot langs de Brederoodsche kade in den vliét te malen. De tot het waterschap Bijleveld en den Meerndijk behoorende watermolen, staande onder de gemeente Harmeien, wordt in de vol gende maand voor afbraak publiek verkocht. Ten gevolge van de gunstige weersverandering en van de werking der wa termolens, is de waterstand in den polder Berg-Ambacht thans nog slechts 3 Rijnl. duim boven zomerpeil. LANDBOUW-BERICHTEN. Maandag had de 30ste algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw te Rotterdam plaats. Uit het jaar verslag- bleek, dat de Maatschappij steeds in bloei toeneemt, ook al sluit de rekening met een nadeelig' saldo van f 1400. Zij telt thans 68 afdeelingen met 12201 leden, zijnde 484 meer dan verleden jaar. De begrooting tot een bedrag van f 22.430 ip goedgekeurd. Geen der ingekomen antwoorden op de prijsvraag: be knopte beschrijving van akker-en tuinbouw is bekroond en de prijsvraag is opnieuw uit geschreven. Komt ter tafelde uitloving voor een werktuig om lotgrienden te wieden, waar voor één lid, de heer Smit, eene ruime premie toezegde. Dat lid verklaarde zich bereiddie premie alsnog weder beschikbaar te stellen, zijnde er geen inzending ontvangen. Tot lid van het hoofdbestuur werd benoemd de heer Mr. D. Visser van Hazerswoude met 238 van de 328 uitgebrachte stemmen. De heer W. Sluis fe Beemster bekwam 62 slem- meo. Het aftredende lid, de heer Crommelin, -die 20 jaren hoofdbestuurder was, werd bij acclamatie tot eerelid van het hoofdbestuur be noemd. Vervolgens kwamen in behandeling: Voorstel der afdeeling Assendelft, om van wege de Maatschappij een bekwaam persoon te belasten met in Amerika en Engeland de in richting en de resultaten van verschillende kaas- fabrieken te onderzoeken eu hiervan later een verslag in het licht te geven, teVwijl een der gelijk pelsoon later bij de oprichting van een kaasfabriek als raadgever uitstekende diensten zou Jcunnen bewijzen. Aangehouden tot 1877. Idem der afdeeling Haarlem eu omstreken, om, als proefneming, in 1877 de tentoon stelling te houden in de eerste helft van de maand Juli, eveuals zulks in het buitenland geschiedt, en deze tentoonstelling alleen te doen bestaan uit paardetf> vee, werktuigen en pluim gedierte. Verworpen. Idem der afdeeling Haarlemmermeer om van wege de Maatschappij in 1877 eeti wedstrijd te houden met dorschwerktuigen, door paarden gedreven en geBchikt om koolzaad, fijne zaden enz. te dorschen en marktschoou te leveren. Aangenomen. Idem der afdeelingen Hoorn en Omstreken, Maasland eu Omstreken en Vjanen en Omstre ken tot het uitschrijven van prijsvragena. ter bekoming der doelmatigste inlichtingen omtrent het verwerpen of te vroeg werpen van de kal veren, het&ed in- den laatsten tijd zoo menig vuldig bij liet rundvee voorvalt; b. omtrent de vraagwelke miust kostbare middelen kuuuen worden aangewend ter gebeeie vernietiging van het heermoes, en c, ter verkrijging van een geschikt werktuig om de elodea canadensis uit sluoten en vaarten te verwijderen. Vianen verworpen en Hoorn en Maasland ingetrokken na verleening van het crediet van f 500 aan het hoofdbestuur voor nuttige instellingen. Idem der afdeeling Sloten, ter bespreking in een sectie-vergadering der wenschelnkheid om de afdeelingen aan te moedigen tot het duen geven van lager landbouwonderwijs eu de middelen daartoe te beramen. Aangenomen en besloten een adres aan de Regeering te zenden tot uit breiding der kinderwet ook op den landbouw- arbeid. Idem der afdeeling Waddinxveen, Zevenhui zen en Omstrekenom door het hoofdbestuur krachtig te doeu aaudnngen op wijzigiug van verschilleude artikelen der wet van 20 Juli 1870, omtrent' het veeartaenykuudig staatstoezicht. Be sloten een adres aan de Tweede Kamer te zen den tot adliaesie aan het voorstel betreffeude een enquête in zake de longziekte. Idem van het hoofdbestuur, tot bekoming van machtiging om te kunnen beschikken over een som van hoogstens f 600, ten voordeele van alle nuttige uitvindingen, nieuwe werktui gen en alle zaken, die zullen bewezen hebben voor land- en tuinbouw vau een overwegend practisch nut te zijn. De' volgende algemeene vergadering zal in 1S77 te Alkmaar worden gehouden. Aan bet diner, dat vervolgens plaats had, vereenigden zich ongeveer 160 personen. Behalve de in ons vorig nommer vermelde, zijn nog de volgende bekroningen toe gekend op de Tentoonstelling van de Holland sche Maatschappij van Landbouw, van paarden, vee en pluimgedierte te Rotterdam: Jonge paarden, geboren in 1874, van inlandseh ras, onverschillig van welk geslacht: lste prijs, K. Van der Vorm, IJaelmonde. Veulens van inlandsch ras, geboren in 1876: lste prijs, H. Kam, A),blasserdam. Rijstieren van inlandsch ras, geboren in 1874 of vroeger: 3de prijs, G. Spruijt, Goudsluis bij Alfen. Pinkètie- ren, geboren in 1875, van inlandsch ras: prijs- van het Bestuur, H. Schinkel, Langerui- geweide, en A. Van Capellen, CapeJle a/d IJsel. Melkgevende koe van inlandsch ras, prijs van het Bestuur, H. Schinkel, Langeruigeweide. Stierkalf van inlandsch ras, geboren in 1876: lste prijs,, A. Jonkheid, Waddinxveen. Kuis- kalf van inlandsch ras, geboren in 1876: lste prijs, D. P. Van Cappellen, Capelle a/d IJsel. Springram, geboren in 1875 in Nederland, on verschillig van welk ras: 8de prijs, W. Sluis, Beemster. Toomhoenders, prijs van het Bestuur: J. De Bruiju Jr., Gouderak. Pluimgedierte, hitrvoren niet gevraagd. Bronzen medaille J. De Bruijn Jr., Gouderak. Voortbrengselen of gereedschappen, betrekking hebbende op de bijenteelt. Zilver verg. medaille P. Bijdendijk, Asperen. Prijzen van het BestuurFokschaap met lam meren, W. Stuij, Ottolaud; springbok, J. De Bruijn Jr., Gouderak. Bij de in de vorige week te 's Hage van wege het Koiimkl. Zool. botanisch genoot schap gehouden tentoomtelling van pluimgedierte, zijn aan den heer J. De Bruijn te Gouderak de volgende bekroningen toegekend2e prijs, bron zen medaillevoor Maleische hoendersle prijs, verg. br. med., voor PaJua-goud-hoenders2e pr., br. med., voor Padua zilver-hoenders2e prijs, br. med., voor Padua-gele; le pr.f verz. br. med., voor Padua-witte; 2e pr., br. med., voor Holl. kuif hoenders, zwarte; 2e pr., br. med., voor dito witte; lepr., verz. br. med, voor dito blauwe; 2e pr., br. med., voor kraaikoppcn, schulpneus, zwarte; 2e pr., br. med., voor dito blauwe; Ie pr., verz. br. med., "voor dito witte; le pr., verz. br. med., voor kraaikoppen brilneus koek- koeksvormle pr., verz. br. med., voor Engelsche vechthoenders2e pr., br. med., voor pellen goudl. en le pr., verz. br. med., voor pellen zilverl, Werden de landbouw-werkzaam- heden door het regenachtige weder zeer ver traagd, nu het dienaangaande beter geworden is, is men daarmede op nieuw begonnen. Algemeen is men te Vuren en Dalem met het rooien der late aardappelen aan den gang. De uitkomsi kan er meê doordoch de grootte Iaat over het geheel veel te wenschen overvooral van de zoogeuaamde jammen. Gelukkig, dat er van kwade weinig sprake is. De prijzen varieeren tusschen f 2 eu f 2.50. Met het mooie weder zijn de bouwlieden te Schel lumen met het hennepdor- scheu begonnen. De verwachting van zaad is niet groot, daar men rekent nog lang geen hec toliter per honderd schoven. Up de Maandag te Utrecht ge houden St. ilichiels paardenmarkt waren 12U8 paarden aan de lijn. De prijzen varieerden van 1' 120 tot f 900. De handel was slap. Buiten- laudscbe paardenkoopers waren niet aanwezig. 'le Lexmoud werden 12 dezer ruim 5Vg HA. wei- en hooiland verkocht voor f 12060 behalve de onkosten. KERK- EN SCHOOLS! 1EU W 8. Beroepen te LiencTen Ds. A. E. Van der Dussen, te Harmeien. Toezegging van beroep naar. An- dijk is vefleeud aan Ds. II.U. Kist, te Ammerstoj. Ds. P. J.'V'an Griqthuijsen te Losdorp heeft voor het beroep naar Móordeloos bedankt. Bedankt voor Wagenin&en door Ds. Kraijenbelt te Bodegravén. Ds. L. Ten Bosch te Ter Aar heeft het beroep naar Oegstgeest aangenomen. Bedankt v*ob'i Hoofdplaat, door ,Ds. W. tl. Luiten berg te Waddinxveen. Bedankt voor Oudèwater Ds. G. Mij huis te Langerak liez, de Lek, die nu be roepen is te Sprang. Benoemd tot tweeden hulponder wijzer te Ammerstol de heer S. Bens te Holten. De raad der gemeente Goudri aan heeft besloten, onder mwachtiug vau nadere goedkeuring van Ged. Staten, tot het bouwen van eene nieuwe echool en ohderwijzerswoning. V STADSNIEUWS. f Sohoonhoron, 28 September. Gisteren zijn acht volontairs bij de artillerie Instructie compagnie in dienst gesteld. A. s. Woensdag den 27eu eindigt het jaarlijksch verlof der compagnie en komen er ongeveer 100 volontairs terug. Bij de eergisteren plaats gehad hebbende verkiezing voor leden van het kiescol lege der Herv. gemeente werden uitgebracht 94 geldige stemmen. Herkozen werden de heeren N. J. H. Van Gelderen met 98, P. T. Van der Hoff met 98, A. Kruijt met 93, F. A. Van Ettinger met 92 en A. Graves Kooiman Jz. met 90 stemmen. In plaats van den heer E. Noteboom, die bedankt hadwerd met 90 stemmen gekozen de heer C. Van Gelderen Pz. BRUSSEL 28 September. (Particulier Tele gram van de Indépendance Beige). Het is be paald onwaar, dat de Russische gezant te Parijs aan de Fransche regeering eene conferentie te Brussel betreffende de Oostersche quaestie heeft voorgesteld. GEMENGDE BERICHTEN" Eergistere n-morgen is te Amster dam een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. Van drie in aanbouw zijnde perceelen in de Ferdi nand Bolstraat zijn twee met donderend ge kraak ineengestort, een gedeelte van een derde in hun val medesleepende. Binnen kortijd tijd werden acht werklieden gekwetst maar nog levend van onder het puin te voorschijn ge bracht. Gisteren-morgen is het lijk van een werkman nog onder het puin gevonden. De dochter van den kermisreizi ger Coppejans, wier kleederen gedurende de ker mis te Gouda vuur vattoden, ten gevolge waarvan het meisje ernstige brandwonden bekwam, ligt nog altijd in het gasthuis aldaar eu lijdt op een verschrikkelijke wijze. Men meldt dat de hooge prijs van de petroleum het gevolg is van eeu han delwijze der eigenaars van petroleummijnen in* Californië, die met opzet groote hoeveelheden petroleum zouden doen wegvloeien, ten einde door verminderd aanbod den prijs in de hoogte te drijven. Prettige baantjes Iu Spanje: Minister van Financiën. In Roemenie: Israëliet. In Bulgarije: Christen. In Servie: Dagbladcorrespondent. In Egypte: Schuldeischer van den Khedive. In Dahomey: Fransch koopman. In Noord-Amerika: Sioux-Indiaan. In Mexico: Fatsoenlijk man. In Engeland: Echtgenoote van eeu niet-af- sehaffer. In België: Vrijmetselaar. In Duitschland: .Democratisch volksverte genwoordiger. In Italië: Prefect van politie. In Turkije: Sultan. In Nederland: Minister van Oorlog. In Noord-Holland, Friesland en Groningen heeft Zondag en Maandag 11. eeu vreeselijk on weder gewoed. Te Zaandam zijn Maandag-avond eene boerenmeid, die in een land zat te melken, en een joDgetje van ongeveer 11 jaren, dat zich aan hare zijde bevond, door den bliksem getroffen. De meid vond men bewusteloos, doch het jongentje was dood. De hals was geheel zwart. De koe schijnt onge deerd te zijn gebleven. Eene bijzonderheid is deze, dat vóór ongeveer 2 jaren een ander zoontje van denzelfden landman mede door den bliksem getroffen is. Een bliksemstraal is gedrongen in eéne school te Groningen. Eene hulponderwijzeres werd bewusteloos. Onder de kinderen ontstond groote ontsteltenis. Te Ter band bij lleerenveen, werd de kerk getroffen. De toren is aanzienlijk beschadigdnagenoeg alle glazen zijn verbrijzelden het plafond is aan splinters geslagen. Een bank is uit haar verband gerukt. Bij het iuslaan vau den bliksem in den watermolen aan den Kanaaldijkbij Par- merend, is de molenaar getroffen, tengevolge waarvan hij in bedenkelijken toestand verkeert. Te W ormerveer is een kind van acht jaren dooi den bliksem getroffenhet was onmiddellijk dood. Zondag-nacht zijn onder OoBterlittens twee paar den door den bliksem doodgeslagen. De dieren hadden te zamen eene waarde van f 1501). Te Berkenwoude is een j ougetje van ruim 21/a jaar verdronkenhet vierde kind, dat aldaar in den tijd van ruim eeu jaar verdronk. Dinsdag-morgen te half vijf uren is de dienstmeid van den bouwman D. Slob te Binnendams, ouder Giesen-Oudekerk, door een mistred van den zolder gevallen en twee uren later, aarf de gevolgen van vreese- lijke verwondingen aan het hoofd, overleden. De bijna vermoorde en leeds in sommige couranten als overleden vermelde bouw- manszoon A. Van Harteu, te Giesen Oudekerk, is thans gelukkig in zooverre hersteld, ilat hij reeds per rijtuig te Gonnchem is geweest. Naar men verneemt houdt de beschuldigde, de B steeds vol dat hij aau deze misdaad ouschuldig is. Op eene hoeve onder degemeente Helmond had het volgende zonderlinge en zeker zeer zeldzame voorval plaats. Een merrie had een veulen geworpen, dat spoedig na de ge boorte stierf. De eigenaar van het paard maakte zich nu ongerust over den overvloed van melk, die het dier. bij zich had.15 De oilde matronen in de buurt hielden daarom plechtig boeren- Congres, om die netelige quaestie op te lossen en kwamen tot het curieuse, maar slimme be sluit, de huid van 't doode veulen af te stroo pen en er een nuchter kalf in te stoppen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Het kalf wordt ge grepen, iu de huid van 't veulen genaaid en nu bij de merrie gebracht, die het onderge schoven kind voor haar natuurlijk veulen be schouwt en toelaat. De merrie is tevreden en 't kalf groeide, dat het een lust was om te zien. Men heeft het, later zijn paardenjapon uitge trokken en ook nu schijnt de merrie er zeer mede ingenomen. Hoe kluchtig het echter staat als de merrie het kalf zoogt of liefkoost, kau men zich licht voorstellen. Ceres. Nog ééns te wapen. Zelden werd ie mand zoo bij herhaling in zijn welverdiende rust geBtoord als de Luitenant-Generaal Van Swieten. Nadat Z. Exc. ontslag uit den dienst had bekomen, werd hij weer overgehaald om den Atchineezeu een pak te geven; pas is dat gebeurd, of de dappere krijgsman raakt weder in oorlog, met de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs te 's Gravenhage. Gelukkig dat in dien laatsten strijd meer inkt dan bloed gestort zal worden. Zou de Geueraal ook hier gelegenheid krijgen om uit te roepen: «De Kraton is ons?" Van een paar ver loofden, die Zon dag avond getwist hadden, werden aan den waterkant te 's Hage voorwerpen gevonden, waaruit men afleidde, dat zij zich verdronken hadden. Het lijk van het meisje, pas 18 jaar oud, is dan ook reeds opgevischt; ook dat van den jongeling is gevonden. Woensdag namiddag verliet Dr. De Haan te Bleskensgraat, met echtgenoote en twee kinderen, m eeue vigeiante, bespannenTnet 1 paard, de gemeente Gormchem. Nabij de woning van den herbergier Gelderblom, aan den Wolpherschen dijk, schijnt het gebii van liet paard, dat door den landbouwer Bouwman te Wijngaarden, die mede in het rijtuig zat, werd bestuurd, aan stuk te zijn gegaan, waardoor het paard van den koers geraakte, ten gevolge waarvan paard en rijtuig met passagiers, ter halver Wege van den dijk naar beneden stortte. De heer De Haan en familie, benevens de voer man, bekwamen allen lichte kwetsuren, liet paard is er ongehinderd afgekomen, doch de vigeiante was onbruikbaar, zoodat zij met een ander vervoermiddel hunne reis hebben moeten vervolgen. Nederl. Isr. gemeente alhier. In omvraag gebracht of de zei, den zijn en herkend worden, verklaren de zers, waarvan sommigen zich na een eigen on derzoek overtuigen, dat zij ziju dezelfde zegels, die 6 Aug. 1.1. er opgelegd zijn en ongeschonden. In omvraag wordt mede gebracht, of de bil jetten zullen worden geopend. Sommige kie zers verklaren, dat, hoe ook de uitslag zij, de uitgesproken nietigverklaring op den 6. Aug. 1.1. gehandhaafd moet blijven. Andereu, dat het protest alleen bedoelde: voorkoming van ge lijke onwel ticheid in de toekomstleggende zij zich bij die nietigverklaring neder, behou dens de wettige gevolgen daarvan op den gang van het administratieve beheer der gemeente zaken van af den 1 Januari 1877. Na korte gedachten wisseling verklaren allen zich voor de opening. Hiertoe wordt overgegaan. Het pakket wordt geopend en bevonden 34 stembiljetten te bevat ten. Dit getal met de lijst der kiezers, die biljetten hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken, te zijn drie grooter dan het getal der gestemd hebbende kiezers. Nadat de biljetten zijn ondereengemengd, worden zij door den voorzittergemachtigde één voor één gelezen en overluid voorgelezen. Het Bureau heeft geene stem voor onwaarde ver klaard. Het getal Btemmen is mitsdien geweest 84. Vau dit getal geldige stemmen is uitge bracht op de h.h. Jacques Van Gelder twintig en Hertz Van Gelder veertien stemmen. Hebbende alzoo de volstrekte meerherheid bekomen, aangezien daarop het verschil tusschen het getal stembriefjes en dat der kiezers geen invloed heeft, de heer Jacques Van Gelder eu is derhalve tot lid van het kerkbestuur der Ned. Israël. Gemeente alhier gekozen, de heer Jacques Vau Gelder. Er is van dezen uitslag den in het locaal aanwezigen kiezers onmiddellijk kennis gegeven en na afloop van een en ander procesverbaal opgemaakt, dat echter om de verregaande wan orde in het locaal niet dadelijk kon geschieden. Gedaan te Schoonhoven 27 Aug. 1876. De Voorzitter (w. g.) Jacques Van Gelder. De Stemopnemers (w. g.) M. Van Klaveren. A. Van Wijnbergen. De gevolmachtigde vau het dagelijksch Ressortaal Bestuur, (w. g.) S. J. Moscoviter. - Omtrent de plaats gehad heb bende verkiezing bij de Israëlitische gemeente alhier en naar aanleiding van ons bericht in een vorig nommer verzocht men ons plaatsing van het volgende //Procesverbaal. van de opneming der stembiljetten, die ter be noeming van één lid van het kerkbestuur der Nederlandache Israëlitische gemeente te Schoon hoven op den 6. Augustus 1876, zijn ingeleverd. Op heden den 27 Aug. 1876 is door het stembureau iu het ter inlevering van stembriefjes bestemde lokaal plaats genomen des uamiddags ten 12V4 uur. Het Bureau is samengesteld uit den heer Jacques Van Gelder, Voorzitter eu de h.h. Marcus Van Klaveren en A. Van Wijubergen; de beide eersten, leden van het kerkbestuur, de laatste assessor; allen stemopnemers. De Voorzitter deelt op de vraag van een kie zer, den heer A. Denekamp, nopens de aanwezig heid van den heer S. J. Moscoviter van Rot terdam in het lokaal en aan de tafel van het stembureau, mede, dat de h.h. A. Schenk c. s. 11 kiezers bij request dtL 8 Augustus 1.1. aan den Breeden Kerkeraad van het Synagogaal ressort van Rotterdam hadden geprotesteerd tegen de nietigverklaring der op den 6. Augustus be vorens geschiede inlevering van stembiljetten, op grond dat er drie biljetten meer in de bus waren gevonden dan het getal kiezers, die ge stemd hadden, bedroeg, verzoekende adressanten voorts voorkoming van soortgelijke onregelma tigheid voor het vervolgdat het ressortaal dage lijksch bestuur krachtens aft. 66 litt. n en o, na ingewonnen bericht bij bet kerkbestuur, de nietigverklaring voornoemd bij missive dd. 22 Aug. 1.1. heelt verklaard te zijn onwettig, met aanzeggend verzoek tevens, om als nog in het belaug der wettigheid en in het gemeentebelang tot de opening der biljetten over gaan; dat het kerkbestuur alhier zich bij missive van den zelfden dag daartoe bereid verklaard, maar ver zocht heeft bijstand van het ressortale dage lijkse he bestuur of van zijn gemachtigde, dat bij missive van den 24. Augustus daartoe zijn secretaris, den heer Moscoviter voornoemd, heeft aangewezen en gevolmachtigd. Hij voorzitter wenscht in den gegeven toestand dien heer het presidium, voor wat de opening der biljetten betreft, over te dragen. Na eene korte discussie antwoorden de kie zers, in het lokaal aanwezig, op de vraag of zij tegen die overdracht bezwaar hebben suc cessievelijk //Neen." De heer Moscoviter neemt in het Bureau t zitting. Op de tafel wordt gelegd een pakket waarin zich bevinden de stembiljetten die den 3. Au gustus 1.1. waren ingeleverd. Dat pakket is ver zegeld met het zegel van ieder der beide stem opnemers en het zegel van den secretaris der lëed gebrek aan voedsel. Burgers gelastte, dat er forten zullen worden gebouwd, en bood land aau diegenen die blijven wilden. Velen echter weigerden te werken, anderen deserteerden. lurgers marcheerde op met 500 uitgelezen manschappen om naar Lijdenburg te gaan, dat nu een blootgesteld punt was. Hij beeft be sloten den oorlog verder te voeren door alle twee maanden versche commando's te zenden, ten einde de grens te bezetten in verband met de forten. Voorts deelt het blad onder zijne laatste berichten het reeds bekende telegram uit Ma- ritzburg medegedateerd 22 Augustus «Boeren verslagen en moesten terugvallen op Steelpoort, alwaar de President zich versterkt. Verloor alle levensmiddelen. Verscheidenen ge deserteerd. Men zegt, dat President Burgers zijn rolk verzocht, hem liever dood te schie ten dan hem door vluchten te onteeren. INGEZONDEN. De gemeenteraad van GIESEN-NIEUW KERK heeft op een adres van den Hoofdonderwijzer, die zich tot den Raad had gewend om zijn tractement van f 600,op f 700,— te brengen, afwijzend beschikt, milt vijf tegen twee stemmen. Bij al de gemeenteraden, die zoo nu en dan blijken geven van belangstelling iu den onderwijzer, steekt üiesen-Nieuwkerk bijzonder af, maar van meer nabij gezien, kan dat besluit toch niet bevreemden. Giesen-Nieuwkerk toch behoort onder de noodlij dende gemeenten in den lande, en dat is van zoo veel belang, getuige de vervallen bouwvallige kerk, dat pronkstuk van bet dorp, de scboone vervelooze ge bouwen, o. a. schoolhuis en schoolwelk laatste zeker ter oorzake van noodlijdend beid in geen twintig jaren geverwd is; ja, de noodlijdendheid hangt zelfs in de gedaante van brokken steen en stukksn lood aan den toren te bengelen, om van de menschen gezien te worden.—Ware echter de beschikking van den raad gunstig geweest, de noodlijd end beid dezer gemeente zoude op de flesch gegaan zijn. Het tractement van den Predikant van f 900,— te brengen op f 1100,—, plus vrij tuin en vrij belas ting, schaadt der noodlijdend beid niet. Geheel anders denkt er de gemeenteraad van Peur- sum over, deze verhoogde met algemeene stemmen het tractement van denzelfuen Hoofdonderwijzer met f 100,- (beide gemeenteraden hebben recht van stemming in zake bet onderwijs). Eere de twee leden van Giesen-Nieuwkerk, die het met den Raad van Peursum niet zoo erg opnamen met de noodlijdendheid, maar getoond hebben prijs te Btellen op liet onderwijs eu iets over te hebben voor den onderwijzer, die dagelijks zijne beste kraobten be steedt aan de jeugd, maar dan ook meent recht te hebben op fatsoenlijk loon voor zijn arbeid. September 1876. Door omstandigheden daartoe gedrongen, acht W. TOOH.V VLIET Sigarenfabrikant en Tabakshandelaar te Haastrecht, zich ten duurste verplicht, nu anderen het niet doen, noch willen hebben, ter openbare kennisgeving te melden,'djat* hij, als altijd, is blijven handelen in genoemde be trekking, en zich blijft aanbevelen in de gonst en liet vertrouwen zijner geachte cliënten; te uieer daar zijne huisvrouw zich bereid verklaart, elk die 't aangaat inlichting te geven, aan gaande de advertentie van dato 5 Mei 1876. W. TOORNVLIET. P. TOORN VLIET - geb. de Munnix. HAASTRECHT, 15 Sept. 1876. Vervolg der Nieuwstijdingen. Z. M. heeft benoemd bij de rus tende schutterij in Utrecht, 2de bat., tot kapt. J. M. Van der Roest en W. Van der Veur, beiden thans late luit.; tot lsteu luit. jhr. N. H. Strick van Linschoten en T. De üruyter, beiden thans 2de luit.; tot 2den luit. J. C. Marx, C. H. Marin, P. J. M. Van der Meu- len Jr. en N. Imrnink, de drie laatstgeuoem den thans schutter. Hoewel reeds eenige vrouwen zich met het maken van zakken bezig houden, zullen de werkwambeden aan de suikerfabriek van de heeren Jager, Ravenswaaij comp.aan den Arkelschen Dijk ouder Gonnchem, eerst 2 October a. s, voor goed een aanvang nemen. De verbouwers van beetwortelen hebben van heeren fabrikanten aanschrijving gekregen, dat de beetwortelen plat moeten worden afgesneden daar, waar de eerste bladeren hebben gegroeid en vrij van aarde en niet bevroren of door water benadeeld worden afgeleverd. Het blijkt ons, dat het bericht in het vorig nommer dezer courant betreffende het verdwijnen van een kassier en commissio nair in effecten te Gouda, niet geheel juist was. De bedoelde kassier is aiet met de noorderzon vertrokken, en volgens ziju eigen, bij ons ont vangen, schrijven, is hij «niet de oplichter, maar de opgelichte." Het Kaapsche Volksblad van 26 Augustus bevat eenige nadere berichten omtrent den mislukten aanval der Transvaalsche boereu op Secocoemestad en verdere gebeurtenissen op het tooneel des oorlogs tot 11 Aug. Den 2eu Aug. was Burgers met 2000 blan ken, 9U0 Mapochs en de kanonnen derwaarts voortgerukt. De aanval geschiedde te midder nacht, zijnde de legermacht in twee afdeelingen daartoe verdeeld. De oostelijke afdeeliugeu ge droegen zich flink. Zij beklommen den berg aan den noordoostzijde der stad eu bleven onder vuur, een doode eu eeu gewonde verliezende. De rechtervleugel hield zich slecht. Al hunne officieren zijn sinds voor den krijgsraad geweest en beboet met sommen van 2, 10s, tot 6 pSt. wegens plichtverzuim. De heer Walker van Pretoria werd beboet voor het buitengewone wanbedrijf van in het gevecht te hebbeii ge slapen 1 De rechtervleugel, ter sterkte van 1200 man, moet bijna in de stad zijn geweest, maar heeft niet eens getracht den vijand bezig te houden, het overlatende aan een veertigtal om een gevecht /le doorstaan. Toen deze veertig zich niet ondersteund zagen, trokken zij terug, hetgeeu toen ook gedaan werd door de ooste lijke afdeeling. De terugtocht werd niet be lemmerd, maar was haastig. De geheeie macht bereikte, met het verlies van één gesneuvelde eu ééu gewonde, het oude kamp nabij Mutli, aan de Olifautsnvier. j De krijgsraad vond de manschappen oproerig, I velen murmureerende over leeftocht. Het leger BURGEELIJKJB STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 15 tot 22 September 1876. Geboren: .Neeltje, ouders P. Hoogendoorn en D. Groeneveld. Willem, ouders G. J. Sterk en S. W. De Bruijn. Christina, ouders D. Herkhof en J. Lobesteijn. Overleden: J. Mooij, oud 69 jaren, weduwe van G. J. Van den Bergh. P. Hooijkaas, oud 20 dagen. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze lieve CaTHARINA GEERTRUIDA, in wier bezit wij ons slechts 14 maanden moch ten verheugen. T. J. RINGELING, Predt. M. A. W. C. RINGELLNG- du Boeuïe. BLESKEN SGRAAE, 15 September 1876. welke verlangen met 1 October a. s. leerlingen ter school te zenden voor meer uitgebreid en gewoon lager onderwijs, worden verwittigd, dat zij zich hebben aan te melden in het GEMEEN TEHUIS, op Donderdag 28 dezer, des namid dags van 1 tot 2 nur. De Plaatselijke Schoolcommissie, C. DE JONQ, Voorzitter. J. A. SMITS, Secretaris. SCHOONHOVEN, 23 Sept. 1876. aan HEËRBN LIEFHEBBERS van het tot een WEDSTRIJD te Stolwijk. BAAN-CONDITIE 25 Cent per persoon, ieder spel. Partijen vervoegen zich in het POLDERHUIS te Stolwijk, by den Heer G. VAN DAM. De Ondergeteekende betuigt zijn hartelijken dank aan de Ingezetenen van Oroot-Ammers en verdere Begunstigers voor het drukke bezoek, gedurende de KERMIS ontvangen. O. DEKKER, Logementhouder. GROOT-AMMERS, 23 Sept. 1876. Tegen bovenstaand loon verlangt men zoo spoedig mogelijk eene flinke van de P.G. en van goede getuigen voorzien. Men adresseere zich, met franco brieven, aan het HULP-POSTKANTOOR te WaddlngS- veen, bij Oouda. De zoo gunstig bekende ran GEBR OTT te HANAV zijn, tegen Fabrieksprijzen, alleen verkrijgbaar bjj GUSTAV KHAU8S, Warmoesstraat, 82, Amsterdam. gBgi~ GEVRAAGD die 4 h 5 jaar bij het vak werkzaam is geweest. Salaris 70 gulden en kost en inwoning, voor een jaar vast. Met franco brieven, Letter G, HULP-KANTOOR Arkel. Worden gevraagd TWEE BEKWAME SMIDSKNECHTS, bekend met gewoon Boe renwerk en Kagcbels. Adres, franco brieven of in persoon, bij A< STINUS, Mr. Smid te Krimpen a/d IJssel- (Farine Lactée) volkomen vervanging de MOEDERMELK, door de voonmam- H.H. Geneeskundigen aanbevolen, ala erkend voortreffelijkst en goedkoopst ingsmiddel voor Zuigelingen en Kinderen is h fl. 0.90 de bus verkrijgbaar bij de Heeren Wed. WOLFF Zoon, ScKomhovtm. AL'fENA KROON, Apoth., UtrecU. van de VEERSTRAAT naar de naast 't KANTOOR van WAARBORG van GOUD en ZILVER, terwijl z|jn Kantoor gevestigd blijft aan do BIERBROUWERIJ PR "Ml. Geëxamineerd Tandheelkundige DUBBELDE BUURT, OOUDA., plaatst KUNSTTANDEN en GEBIT TEN volgens laatBte methode, zonder het uitnemen der aanwezige wortels. is onnoodig, daar hij zich sedert 88 jaren het vertrouwen van het publiek van SohOOnilOV6n en omstreken heelt weten waardig ie maken. Blyft steeds des WOENSDAGS te spreken bij Mejufvrouw de Wed. DEN HOED te Schoonhoven. bereid volgens het aloude en echte recept van de Wed. KUENEN ZOOR, Chemiaten. Waarop men in het bijzonder attent maakt. WAAHSOHUWING. Deze URBAN US-P1LLEN, aijo door ons in doosjes it 871/, Ct. en in dubbele doozen, te SCHOONHOVEN alleen en uitsluitend ver krijgbaar gesteld bij Mejufvr. de Haven, Oostzijde. Wij waarschuwen tegen het gebrnik van nu- maaksels, welke men tracht in omloop te brengen.

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 2