bij c. eiTkelehbooh TE KOOP: „TSALI A," J. E YAN HINDEN, F. E, HEHEWERTH PER TELEGRAAF. ADVERTENTIËN. UIT DE HAND TE KOOP: WOONHUIS OVERSCHOENEN Bottines, Schoenen en Laarzen BODEN GEVRAAGD. SMIDSKNECHTS. KEUKENMEID, te SCHOONHOVEN, LEES HIER! UITERWAARDS HOOI BINNENVELDS HOOI. VOORDRACTEN, te SCHOONHOVEN, Gebroeders WIJKHUIZEN, FABRIEK. DE HOLLANDSCHE USSEL DE JONCH C". te OV DEW AT ER, gen van Tonga en Lamnjong voltooid. Bij de opnemiog en verkenning van bet terrein sneu velde 1 mindere en werden de 2dè luitenant De Neve en 8 mindere militairen gewond. Den 12den werd opgerukt naar Lamara. De vijand werd uit zijne linie van versterkingen ten oosten der Koeroeng-Tjoet verdreven; ge voelige verliezen werden hem toegebracht; 13 stukken geschut (waaronder één van 30 eji twee van 12 pond) werden door onze troepen ver nageld. Door de lagune ten oosten van Lamara werd Passar Koeroeng-Tjoet, aan het uiteinde van den weg van- Njablang, bereikt, alwaar het bivak opgeslagen en de gemeenschap over de Koeroeng-Tjoet tot stand gebracht werd. Aan onze zijde sneuvelden dien dag 2 mindere mi litairen en werden er 17 gewond. De gezondheidstoestand der .ageerende troepen was goed, hun geest uitmuntend. Er viel zeer veel regen. Blijkens telegrafisch bericht van den voorzitter der Nederlandsche hoofd commissie voor de internationale tentoonstelling te Philadelphia, zijn aan de Neder!afdeeling toegewezen 110 medailles voor de nijverheid en 28 voor de kunst. Te Oudewater heeft zich eeüe sub-commissie gevormd voor do tentoonstelling van kunst, toegepast op Nijverheid, en daaraan verbonden internationalen wedstrijd, te houden te Amsterdam in den zomer van het volgende jaar. Deze commissie bestaat uit de heeren B. W. Haentjens. Dekker, E. C. Langerak en A. C. Van Aelst. -4- De heer J. L. Nieratrasz CJzn., lid |der Tweede Kamer, is ernstig ziek en zijn toesjtand is zeer zorgelijk. 4- De Afd. Amsterdam van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van sterkendrank' heeft aan den Minister van Oorlog een ver zoekschrift gezonden om, naar aanleiding van het onlangs te Amsterdam gebeurde, maatre- gelen te nemen tegen het drankgebruik bij soldaten In schutters. Um Er wordt een nieuw model van postzegels ingevoerd van Va'i 1-, 2- en 21/» cent, hoofdzakelijk strekkende ter frankeering van dag bladen, gedrukte stukken en de monsters of stalen van koopwaren. De postzegels van ll/8 cent zullen vervallen, Benoemd tot secretaris de meente Jaarsveld de heer S. I. Cambier van Nooten te Lopik. Aan het Ministerie van Binnen- landsche Zaken werd Woensdag aanbesteed de opruiming vau gronden, gelegen ia het nor- maaibed der Nieuwe Merwede aan deu kop van het eiland van Dordrecht, onder de gemeente Dubbeldam, behoorende tot de werken der Mer wede eu Killen. Minste inschrijver de heer L. A. Van Üaafteu, to Shedrecht, voor f 29.780. Burgem. en Weth, va n Her wij nen hebben deze week andermaal eeue aanbe steding gehouden tot het doen hernieuwen of opbouwen van de door den golfslag in het voor jaar vernielde woningen, 'nu van een elftal. Men zegt, dat de nieuwe woningen zeer doel matig worden ingericht, en het alleen jammer is, dat ze, hoewel gebouwd boven den stand, dien het water dezen winter bereikte, toch weer buitendijks geplaatst zijn. In de maanden Juni, Juli en Augustus zijn in ons land 4, 9 en 4 geval len van honsdolheid voorgekomen. In Noord- holland stierf aan watervrees een man, die eenige weken te voren door een hond gebeten was. - Van de brochure van Gladstóne Over de Bulgaarsche gruwelen en de Ooster- sche quaestie" zijn, ondanks den betrekkelijk hoogen prijs (90 cent,) in de eerste drie dagen na de verschijning met minder dan 40.000 en tot heden 6.5.000 exemplaren verkocht. Bij Blom Olivierse te Culemborg verscheen hiervan een Hollandsche vertaling. 's Bij ka Munt heeft in den laat- sten tijd voor een ton goud aau centen afge leverd. Met deze 10 millioen centen kunnen we de Belgische twee centimesstukken missen. De heeren C. Pauw en J. Vloos- wijk, aftredende leden van het college van zet ters te Montfoort, zijn als zoodanig door den Commissaris des Konings herbenoemd. In de raadsvergadering van Dinsdag 11. heeft de Baad der gemeente Jaars veld het besluit genomen om de in den winter zoo donkere straten voldoende te verlichten door plaatsing van lantaarns. Eene leening door de gemeente Groningen uitgeschreven tot een bedrag van f 103.000, werd 5maal volteekend, en eene lee ning van de provincie Utrecht, groot f 50.000, ruim 11 maal. Door tusschenkomst van den Burgemeester ontvingen de hoofdonderwijzers te Vuren en Dalem dezer dagen een afdruk van de door het Dep. van Binneril. Zaken uitgege ven beschrijving van den Coloradokever, waarop dre kever ïu kleurendruk wordt voorgesteld. Daarbij waren voor iedere school een 30-tal afdrukken van dezelfde beschrijving, om die door middel der leerlingen onder deu landbouwenden stand te doen uitreiken. De Holl. Maatschappij van Landbouw heeft alzoo bij mogelijke ver schijning vau deu Amerikaanscheu indringer op eene zeer doelmatige wijze voor dezen ge- duchten vijand van den aardappeloogst gewaar schuwd. ♦—Gisteren, Vrijdag, heeft te Arneide plaats gehad de aanbesteding van het afbreken der bestaande en het bouwen eener nieuwe gemeenschappelijke school voor 264 kin deren voor de gemeenten Arneide en Tienhoven; er werden 6 inschrijvingsbiljetten ingeleverd, welke waren als volgt: de heeren Joh. Die- en horst, te Arneide, voor f24755; K. De ongh Pz., te Arneide, voor f21199; T. v. d. Weiden, te Krimpen a/d|Lek, voor f 20799; Joh. Staat,| te Knmpen a/d Lek, voor f 20690 J. Smit Azn. te Nieuw-Lekkerlaud, voor f 19515 en N. J. Netten, te Charlois, voor f 19449; zoodat den laagsten inschrijver, den heer Netten, het werk zal worden gegund, onder nadere approbatie van Gedeputeerde Staten. Op 7 Oct. a. s. zal het derde ge deelte der werken aan het fort Vuren besteed worden. Om eenig denkbeeld van den om vang dezer werken te geven, dient, dat de kos ten van het eerste gedeelte f 335.000 en die van het tweede f 64.200 beliepen, terwijl het nu te besteden gedeelte begroot wordt op f 456.000. Na voltooiing van het geheel zal de herstelling van dit fort dus p. m. f 855.000 gekost hebben. - De rechtbank te Deventer heeft een jongmensch uit Baalte, die ïu de uniform van milicien op straat geloopen had, zonder daartoe gerechtigd te zijn, tot een dag celstraf veroordeeld. Een graanhandelaar te Schel- luinen kreeg in Juli een brief van zekere firma J/ Webb en Co. 29 Bakersrow mile End E. London, waarin hij werd verzocht om in twee partijen twintig last haver te koopeu. De voor zichtige koopman schreef onmiddellijk den prijs van den haver en verzocht vooraf geld om ze franco te Botterdam aau boord te kunnen le veren. Acht dagen later ontving hij een kaïs- siersbriefje met verzoek om den haver nu zoo spoedig mogelijk te sturen. Gelukkig deed de handelaar onderzoek te Londen door middel van de Bank te Gorinchem en heden heeft hij ver nomen dat die wissels of briefjes van geen waarde zijn. Het Volkshuishoudkundig Con gres te Bremen heeft aangenomen het voorstel dat de wettelijke regeling van 't fijn gehalte van goud- en zilverwaren beperkt moet worden tot het voorschritt die waren te merken met den naam of 't merk des makers of verkoopers en met het fijn gehalte. Op Vrijdag (gisteren-namiddag) is aan Bergstoep een schip mot rijs gezonken. Het schip, was bestemd voor de knbwerkeu aldaar en door een' sleepboot daarheen gesleept. Bij het uitwerpen van het anker schijnt het schip nog zulk eene vaart gehad te hebben, dat het op de overeind staande schoep van het anker stietdaardoor werd een gat in de kiel gestuo- ten, tengevolge waarvan het schip zoo vol water kwam, dat het zonk. De Gemeenteraad van Goudabe- sloot heden terug te komen op eeu vroeger besluit tot het aangaan eener geldleemcg, en een gedeelte van het batig slot der gemeente- rekening vau 1875 in de plaats van die lee- mng te besiedeu voor de verbouwing der bur gerschool enz. Tevens werd besloten aan het' Kijk af te staan eeu perceel grond eu water, noodig voor de plannen van den Minister van Oorlog, tot bet bouwen eener nieuwe kazerne aldaar. - Door den gemeenteraad, van Arneide is benoemd tot klokkenist aldaar A. Zweere. Men spreekt er over, om voor Jan Van der Heijden in zijne geboorteplaats Gorinchem eerr monument op te richten. Jan Van der Heijden was de uitvinder der slang brandspuiten en der straatlantaarns. Hij over leed in 1712 in den ouderdom van 75 jaren. Het gezin, dat bijna een jaar geleden uit Berg-Ambacht naar de Vereeuigde Staten van Noord-Amerika vertrokken was, ia weder van daar teruggekeerd. Een kleederbleefcer te Botter dam, beklaagd van zeep te hebben vervaardigd uit oleïne en loog, zoo als die thans in ver scheidene wi ikels wordt verkocht, is door de Bechtbank te Botterdam veroordeeld tot een geldboete vau vier honderd gulden, bij onver mogen te vervangen door een gevangenisstraf van zes dagen, met verbeurdverklaring van de zeep en de grondstoffen, bij den veroordeelde in beslag genomen. Ër bestaat belasting op de zeep, en door de zeep zelf te maken ont duikt men dus die belasting. Van daar dit vonnis. De eerste verificatie iu het fail lissement van de firma Van der Spruyt De Graaf te Leiden, heeft Donderdag 1.1. plaats gehad. Het passief bedraagt ongeveer f ödU.000, terwijl het actief zoo weinig is, dat er slechts 1 put. zal worden uitgekeerd. Er zijn in dit faillissement ongeveer 160 crediteuren, welke meest allen vertegenwoordigd waren. LANDBOU W-BERICHTEN. Oudanks de gelijktijdig te Tiel gehouden paardenmarkt, waren 23 dezer te Go rinchem 450 stuks paarden aan de lijn. De handel was echter, ook wegens den Israeliti- schen feestdag, stil, zoodat verreweg het grootste gedeelte onverkocht bleef. Voor enkele vier-eu meerjarige paarden is van f 600 i 700 besteed. Werxpaarden deden f275 it f850; veulens f 100 k f 180. Vreemde kooplieden merkte men niet op. De paardenmarkt, den 28 Sept. te Leerdam gehouden, was buitengewoon druk bezocht. Ook de aauvoer van paarden was Ïroot; doch de handel, wegens den hoogen sraëlitiscbeu feestdag, slap. Luxe paarden wa ren niet aanwezig; voor enkele vier- en meer jarige werd van f 500 tot f 800, voor werk paarden van f 180 tot f 350 en voor veulens van f120 tot f180 besteed. Vreemde koop lieden merkte men niet on. Op de Donderaag te Zwolle ge houden najaarspaardenmarkt waren 1120 paar den aangevoerd, waaronder p. m. 480 veulens. Men besteedde voor enkele paarden van f 600 h 800. Voor werkpaarden van f 250 tot 400, voor Va*jarige veulens van f 50 tot f 200, voor l'/g-jange veulens van t 125 tot f 280, en voor de slachtbank van f 15 tot f 35. De handel was zeer slap; er waren geeu buitenlandsche kooplieden aanwezig. In de afgeloopen week werd te Lekkerkerk de eerste uajaars-veemarkt gehou den. Het slechte weder begunstigde den aan voer en den kooplust niet, ofschoon er toch goed vee aan de lijn was. Te Schelluinen hebben eenige bouwlieden het hennepzaad verkocht voor f 7,50 de hectoliter, terwijl er f 8 wordt geboden voor het zaad dat voor den regen is gedorscht. Het rietgewas van den boezem de Nederwaard te Alblasserdam is publiek ge pacht voor f 1820 door den heer H. Dubbel dam te Schelluinen. Wegens de hooge prijzen, die verleden jaar voor het kanariezaad betaald zijn eu toen zelfs tot f70 per heet. liepen, hebben dit jaat vele landbouwers dit product op hunne landen gezaaid, zij zien zich echter teleurge steld, daar de prijzen thans gemiddelff van f 14 tot flö per heet. loopen en die prijs nauwe lijks de kosten dekt. Het kanariezaad dient niet alleen tot voedsel voor kanarievogels, zooals velen denken, maar wordt in Engeland, te Man chester, bij bet fabriceeren van katoen gebezigd. De opbrengst der aardappelen is te Lekkerkerk, gelijk verwacht werd, met groot, terwijl de hennep door den aanhoudenden regen veel zorg vereischt, en niet veel zaad oplevert. Toch wordt zij voor zoover zij voor handen is reeds opgeruimd tegen f 8,00 per hectoliter. Voor de kaas wordt aldaar een flinke prijs besteed: zij is geleverd in de af geloopen week voor f 72 de 100 kilo. LONDEN, 30 September. De //Times" zegt heden, dat de toestand uiterst gevaarlijk te achten is, wanneer de odrlogs-agitatie van Bus- land niet spoedig ophoudt. WËENEN, 30 September. De Keizer van Busland hee(t in een eigenhandigen brief aan den Keizer vau Oostenrijk eene Europeesche conferentie aanbevolen. Afloop van Publieke Ver koop in^eü van Onroerende Goederen. Geveild te Oudewater den 27. September 1876,'ten overstaan van den nota ris C. A. Van Blaricum. Eeu Huis met Erf, geteekend 241, te Oude water, aan de Noordzijde der Kloosterstraat. Kooper J. Van Putfelen, voor f 660. Bij publieken verkoop, op 29 Septb. 11. ten overstaan van den notaris J. P. Mahlstede te Berg-Ambacht gehouden, is ver kocht: Eene hofstedej met 15 7» hectaren wei- en hooiland onder Stolwijk en 31/a hectaren wei land onder Vlist, vobr de som van f 35900. KERK- EN SCHOOLNIBU W 8. Beroepen te Kootwijk Ds. P. C. Van der Horst te Gorinchem, doch heeft da delijk bedankt. Ds. G. Nijhuis te Langerak bez. de Lek heeft voor de beroeping naar Sprang bedankt. Beroepen te Polsbroek Ds, J. H. Beekman, te Benthuizen. Het afgewerkte kerkorgel te Meerkerk is op 28 Sept. door de heeren Appel uit Gorinchem en van Bouzel uit Leerdam op genomen en goedgekeurd. Bii de plechtige in wijding, die plaats heeft op Zondag 1 Oct., zal het bespeeld worden door den heer Appel, die tevens na de inwijding een orgelconcert zal geven. De aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd: tot pastoor te Leerdam de heer J. H. Mol, Tot kapelaan te Beltrum de heer J. Moes. Tot hoofdontlerwijzer te Arkel is benoemd de heer J. L. Van Beeltum, hulp onderwijzer te Maurik. Benoemd tot hulponderwijzer te Jaarsveld op eene jaarwedde van f 600 de heer W. T. P. Kapel, hulponderwijzer te Veen. Door den Gemeenteraad van Uselmonde is besloten een openbare school in West-IJselmonde te stichten. Een subsidie, bij het Bijk aangevraagd, is toegestaan. Voor de vacante hoofdonderwij zersbetrekking aan do school aan de Botte, ouder de gemeente Zevenhuizen, hebben zich 33 •sollicitanten aangemeld. Het tractement bedraagt 1' 600. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 30 September. Kort bij deze gemeente liep 11, Maandag een rad van een kar af, waarop de persoon V., wonende onder Berg-Ambacht, geze ten was. Het paard schrikte en holde de Koestraat in, met de kar achter zich, waarvan de as over de straatsteenen sleepte. Aan den koetsier G. de B. gelakte het met veel in spanning het hollende paard te grijpen en zoo doende V. uit zijn neteligen toestand te red den. Hoewel hem de kleederen gedeeltelijk van het lijf gescheurd waren, had hij nog de kracht gehad, zich aan de kar vaat te klemmen. Donderdag-middag heerschte alhier een zwaar onweder, vergezeld van hevi- gen regen. Als bewijs hoe dicht) het onweder bij de stad was, vernemen wij met zekerheid, dat iemand, op de Haven woonachtig, het blik semvuur iu zijn tuin zag slaan, hetwelk op de daar aanwezige regenplasseu een rissend geluid veroorzaakte. Zijn vijf-jarig zoontje, dat bij hem in de kamer was, en het pok opmerkte, riep heel eigenaardig: vO pal daar valt vunr in den tuin!" GEMENGDE BERICHTEN. Aan het Engelsche dagblad de Times wordt door een harer correspondenten bericht, dat hij er ooggetuige vkn was, hoe een aardappelveld bij Hamilton door den aardappel kever in 24 uren geheel leeg gevreten werd. De tweede prijs iA de g;oote landbouwloterij te Botterdam, zijnde een span bruine paarden, is gevallen op helt elfde lot, dat de dochter van den heer C. Koens te Hardiux- veld had gekregen van heeren die met haar vader voor tieu gulden die loten hadden ge nomen. Als eene bijdrage tot de kennis van het schoolwezen in de vorige ^euw, volgt hier een prospectus van eene kostschool: EGIDIUS TIMMEBMAN 1 Fransch kost- schoolhouder te Woudrichem, neemt Jonge Hee ren in de kost op de volgende voorwaarden Voor 't onderwijs in de gronden van den Ge reformeerden Godsdienst, de Nederduitsche en Fransche Taaien, bet Leeren, Schrijven, Uy fleren, het zingen der Psalmenhet bejjrasschen eu het onderhoud van bun Linnen en VVolle en de Kost, betaalt men Jaarlijks de somme f 150, te betaalen alle half jaar. Ieder jongen Heer brengt mjede eeu Zilveren Lepel en Voik, 6 goede Servetten, 2 tinnen Tafel borden en een Waterpot, 't géén ten profijt van 't School blijft of men betaalt daarvoor vier du- kaaten. De Jonge Heeren ter school! komeude, geeven aan den ondermeester 3 galden. Boekeu, Papier eu andere Schoolbehoeftens worden in rekening gebragt. Iemand verkiezende te leerdn bet Italiaansch Boekhouden, betaalt daarvoor 25 gulden. De Vacautie begint Jaarlijksph met Pinksteren en duurt drie weekeu. Iemand begeereude alleen t|e slaape, betaalt daarvoor f 10 Jaarlijksch. j De dieustoode van den heer A. de Graaf, landbouwer le Kralu gen, wilde oeuu- dag-namidüag over een pla üc naar het land gaan, doch had het ongeluk er af te glijden en te verdrinken. In den nacht van 22 dezer is de woning vau den landbouwer A. D. De P. te Spijk een prooi der vlammen geworden. Het geheele huis met inboedel fs in de asch ge legd. Het huis was bewooiid door twee ge zinnen en tegen brandschade verzekerd. De inboedel met. Maandag-avond is op de. Brou wersgracht te Amsterdam gearresteerd zekere juffrouw T., die een heer vitriool iu het gelaat heeft geworpen, waardoor hij belangrijke brand wonden heeft bekomen. Een der werklieden, die zware verwondingen had bekomen bij bet ongeluk in de Ferdmaud Bolstraat te Amsterdam, is m het gasthuis overleden. Het honiggewin valt dit jaar te gen. De zwaarte der reeds bijuuengehaaide bijen korven bedraagt vaak slechte de helft van die in andere jaren. De dienstmaagd van den heer E. te Tiel, lijdende aan typhusj, heeft Maandag iu ijlende koorts het bed verlaten, is de deur uitgeloopeu en heeft' zicfij iu de nabij zijnde haven gestort. Toen haarj vader uit Tucht kwam om de zieke huiswaarts te voeren, werd juist haar lijk opgehaald. j Zondag jl. heeft! op de Noord- Amerikaansche kusten een Vreeselijke orkaan ge woed meer dan 100 schepen zijn gestrand en vele menschen hebben den dood in de golven gevonden. Van de bemanning eener stoomboot, die op de kust van Noord-Carolma is gewor pen, zijn 12 man omgekomen. 8 personen, die zich in schepen bevonden, welke een sleepboot op sleeptouw had, verdronken, daar de orkaan hun vaartuigen omwierp, j! Don Carlos is aen 22sten dezer te Parijs aangekomenjwaar hij door zijn vrouw, zijn vier dochters en^ zijn zoon weid opgewacht. Een correspondent van de Univers, die een onderhond met den pretendent had, beweert, dat deze vol vertrouwen iu zijn zaak is en dat hij van plan is zich blijvend te Parijs te vestigen. Voor een paarj dagen werd te Zevenbergen door iemand voor 't publiek een levende muis met huiden haar verslonden tegen belooning van.... een borrel van 5 cent 1 Eergisteren-middag werd een 1 mestschipper, die met zijn schip in de Leidsch# trekvaart, nabij Noordwijk lag, door den bliksem doodgeslagen. Hij laat eene weduwe met vijf i kinderen na. -— Te Vries sloeg eergisteren-avond de bliksem in een huiswaarin zich geheel alleen, een kraamvrouw bevond. Alles werd stuk geslagen, maar gelukkig bleef de vrouw ongedeerd en ontstond ook geen brand. Ook onder Hummeloo en Keppel is op twee plaatsen, op ongeveer 10 minuten afstand van elkander, de bliksem ingeslagen. Eene schuur eu eene j boerenwoning werden daardoor een prooi der vlammen. Op den dag der harddraverij te Botterdam bezocht een boer uit den omtrek de Diergaarde. Voor het hok van een der hee ren, stak hij zijn hand door de tralie's, waar schijnlijk om bruintje, even als of het een kalf was, te liefkozen. De beer scheen daarop echter niet gesteld en takelde de hand van den man op bloedige wijze toe. Vervolg der Nieuwstijdingen. Men verneemt dat de opzichter van den Waterstaat, de heer J. G. Lugten, met I October a. s. wordt verplaatst naar Sluis, De overstroomingen van het voor jaar hebben de Begeering natuurlijk aange spoord om maatregelen te nemen, ten einde in het vervolg tegen dergelijke ramp zooveel moge lijk te waken. Op de begrooting voor 1877 is dan ook o. a. f 170.600 uitgetrokken voor verbetering van de Waal. Om de Maas van overtollig water vrij te houden, is sluiting noodig van den Heerewaardenschen overlaat, een onbedijkte open vlakte tusschen Dreumel en Bossum, waarover bij hooge standen het water van de Waal in de Maas stort. Om echter het ongerief weg te nemen en niet enkel te verplaatsen, is tevens verbetering van de Waal dijken en van het vaarwater beneden dien over laat noodig. Om het Lekwater af te kun nen voeren, en aldus de noordelijke Lekdijken te beschermen, die ook gevaar hebben geloopen, wordt eene verruiming voorgesteld der monden van den Gelderschen IJsel, waarvoor f 50.000 is uitgetrokken. Gisteren is te Vlissingen zonder eenig geweld in beslag genomen het Engelsche schip //City of Brussels" eu zulks ten verzoeke van den gezagvoerder der #Mary Banfi'ejd" en met medewerking van den stoomkanonneerboot //Frans Naerebout", onder bevel deD luitenant ter zee Damme. Het Gorinchemsch weekblad, uitgave der heeren J. Noordnijn Zoon, zal met 1 Octoher a. s. ophouden te verschijnen. Een droevig voorval heeft een achtingswaardige familie te Princenhage in diepen rouw gedompeld. Na 't gebruik van eigen gezochte champignons bleek het geheele gezin vergiftigd te zijn. Een dochtertje van 8 en een van 14 jaren zijn reeds overleden, terwijl de heer des huizes nog zeer bedenkelijk ligt. De overige leden des gezins zijn herstellende. De zangvereeniging ^Caecilia" te Gorinchem, welke, bektooud met den vierden prijs op het concours bij gelegenheid der vie ring van het 26-jarig jubiie van Amstels Man nenkoor te Amsterdam, aldaar terugkeerde, is feestelijk ingehaald. INGEZONDEN. Een waterpraatje. Effen is kwaad treffen! Hoorden we in den afgeloopen zomer telkens klagen over de lang durige droogte, thans klaagt elk om 't zeerst over te veel en te langdurige nattigheid; nu, hier te Stolwijk vooral is dat geen wonder, waar wij met onze laaggelegen landerijen ge woonlijk nog veel beter slagen met het eerste dan met bet laatste, maar, wat wel wonder is, is dat dit ook telkens wederkeerende gebrek de bestuurders van onze polders de oogen niet opent, hen niet noopt om met den ouden sleur te breken en gebruik te maken .van de zoo veel voortreffelijker werktuig^ tot water lozing van den tegenwoordigen tijd, in plaats van zich te blijven behelpen met het armza lige en, alles wel berekend, dure windgemaal. Zie eens wat van dien ellendigen toestand hier ook thans weder het gevolg is:'in den afgeloopen zomer was het water hier steeds 5 a 6 Bijnl. duimen onder zomerpeil, omdat ons bestuUr van oordeel is (en we stemmen dit van ganscher harte toe) dat ons zomerpeil veel te hoog is. Nu daarentegen, nu zelfs de grootste wateraanbidders het met vreugde zou den zien, dat het niet hooger was dan in den afgeloopen zomer, nu is het al weer sedert ge- ruimen tijd boven zomerpeil en waarom Om dat ons gebrekkig windgemaal ons als gewoon lijk, juist nu er de grootste behoeften aan bestaan, in den steek laat. Maar Iaat ons niet onbillijk zijn: immers ia 1870 besloot ons Stolwijksch polderbestuur al tot de stichting van een tweede stoomge maal? Wel zeker, maar waar blijft het dan? Och, dat zelfde bestuur schijnt iget opgewassen tegen de tegenkanting die het van zekere zijde ondervindt; het schijnt niet opgewassen tegen domme geldmacht, die men zegt dat van zekere zijde een gewichtige pressie uitoefent. En zal het dan daarom maar steeds zoo blijven? Ik vrees ja, want tot nog toe is er nog niets anders merkbaar dan dat vreedzaam dezen ellendigen toestand wordt berust en ons boerendie intusschen jaar uit jaar in I ons de énorme schaden die daaruit voortvloeien moeten getroostenblijft niets anders over dan even als de ongelukkige uit het sprookje van Blauwbaard telkens wanhopig uit tè roepen vZuster Auna, ziet ge niets komen?" 1 Iemand die niet lijdt aan waterzucht. Mijnheer de Redacteur! i Vergun mij een klein plaatsje in Uw veel gelezen weekbladvoor een paar opmerkingendie ik al te j vergeefs in Uwe vorige nummers heb gezocht. Hoe- I wel begrijpende, dat het niet veel zal helpen, heeft het toch in den tegenwoordigen tijd zijne nuttige zijde, om daar en waar gegronde aanmerkingen zijn te maken, die publiek te behandelen, opdat men bij ongelukken niet zal kunnen zeggen#Er is nooit over geklaagd." In de eerste plaats heb ik het oog op den buitenge- woon slechten toestandwaarin in het algemeen onze wegen om deze gemeente verkeeren eu die daardoor op een vesting gaat gelijken. Inzonderheid de toestand 1 van den weg van af de gewezen Katpoort tot bij betkoffie- huis van H. Boer. Die weg, waar de passage, vooral met rijtuigen en wagens met vrachten kaas beladen gewoonlijk zeer druk is, is thans evenmin te voet als met rijtuig te passeeren. Het is daar een modder- 1 poelwaar men in weg zinkten zoowel op den dag als des avonds bij de Egyptische duisternis, die dan heerscht, loopt men groot gevaar daar een ongeluk 1 te krijgen. De leden van den Raad moesten daar ge zamenlijk des avonds eens een bezoek brengen, dan konden zij zich overtuigen. Men mijdt daardoor de gemeente of rijdt daar om heen, tot groot nadeel van neringdoendendie drukkende belastingen moeten be talen. Is er kwestie over dien weg, tusschen de ge meente en de Krimpenerwaarddaar kan men in den Raad over krakeelenmaar het publiek belang en de veiligheid mag daar niet aan opgeofferd wor den. De tegenwoordige toestand is een schandaal voor het Bestuur van een welvarende gemeente, wiens eerste plicht het is voor goede communicatie te zorgen. Wordt daar niet spoedig verbetering in gebracht, ongetwij feld zal men dan van ongelukken booren. In de tweede plaats wil ik wijzen op de gebrek kige verlichting van onze gemeente. Deze week, bij een donkere lucht, was het bepaald onveilig om in de stad te1 loopen. üp sommige punten heerschte totale duisternis. Maar het kan ook niet anders: want de gazlantaarns werden eerst tegen 8 ure aan gestoken en bijna de helft die in het geheel niet branden, uit zuinigheidsmaatregel!! Maar zou men niet op andere zaken dan deze, wat zuiniger kunnen' zijn. Kan de 'gemeente-kas niet lijden, aat er gaz gebrand wordt, laat dan ten minste het Bestuur die lantaarns, die bijna nooit branden, voor petroleum inrichten want de kleinste dorpen in onr.en omtrek waar ze geen gaz kunnen bekomen, worden niet.zoo stiefmoederlijk verlicht, als onze gemeente. Ken Opmerker. Eenige bewoners der gemeente Schoonhoven noodigen bevoegde autoriteiten uiteens in oogenschouw te ne men den Nieuwen Weg, ten tijde van den laatsten hoogen waterstand gelegd, in de nabijheid van den Hoogen- dijk, daar net bijna niet meer mogelijk isdien weg met rijtuig te passeeren, zonder er in weg te zinken mocht daar spoedig eene verbetering in komenzoude de wenscb zijn van velen. Eenige bewoners der gemeente. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij nog eenmaal een plaatsje in uw veel gelezen blad, ten einde publiciteit te geven aan een feitdat verzuimd was te melden in mijn vorig inge zonden stuk. In dezelfde gemeenteraadsvergadering van Giessen- Nieuwkerk, waarin het adres van hen Hoofdonder wijzer ter tafel kwamwas door den Hulponderwijzer een adres ingezonden, inhoudende verzoek om zijn tractement van f 425 te brengen op f 550, eene alles zins billijke verhooging, wel wat tigering naar de eischen van den tijd. De gemeenteraad van Giesen Nieuwkerk besloot f 500 te gevendat was genoeg en kan er voor de noodlij dende gemeente toch wel door. De gemeenteraad yan Peursnm achtte de verhooging billijk en noodig, en stond ze toe met algemeene stemmen. Nogmaals eere het flinke bestuur van Peursumdat, een einde willende maken aan het schandaaldat eeu hulponderwijzer f 25 toelage krijgt uit den zak van particulieren inde gemeente (01 die noodlijdend hei d zich beijvert om een' plaats te blijven innemen in de rij der flinke gemeenten, die prijs stellen op ontwikkeling en beschaving. Wanneer zal men dat te Giesen-Nieuwkerk toch ook doen f Eerst ais het dampelid stoompaard ze dwingt en jaloersch maakttot zoo lang blijven ze die ze zijn mannen die' een gevulde beurs verkiezen boven een ferm hoofd. n En hiermede zeg ik u dank voor de plaatsing van beide stukken. Liefde voor recht en billijkheid drong mij om bovengenoemde zaken publiek te maken. September 1876. X. Y. X. vraaat waarom of de afslag der visoh, die toch meestal "Vrijdags plaats heeft, niet in het boterhuis wordt gehouden, dat was heel wat beter dan op de tegenwoordige plaats, die alles "behalve doelmatig is en waar men door het gedrang en de vreemde plaat sing der vischbanken dikwijls met bij kan komen. Kan de Kamer van Koophandel daar. niet eens een stoot aan geren P Men verzoekt ons opname van het volgend artikel, voorkomende in het e Nieuw Israëlitisch Weekblad". Mijnheer de Redacteur! Wij achten ons verplicht, om op te komen tegen de voorstelling van het gebeurde alhier, gelijk dit in uw laatste nommer vermeld stond. Uit officiëele stuk ken zou namelijk gebleken zijndat het kerkbestuur alhier van hoogerhand gelast wasom de stembil jetten, ingeleverd bij de stemming op 6 Aug. 11, welke stemming was nietig verklaard op 27.Aug.jl. te openen. Dit is onjnist. De betrokken aftredendede heer Jacques vau Gelder, heeft 20 dagen de stembiljetten onder zijn berusting gehad en heeft toen, zonder hooger last goedgevonden de biljetten te openen. Op verzoek <vau 't kerkbestuur heeft het dagelijksch bestuur van deu breeden kerkeraad toegestaan, dat dg heer Moscoviter mocht .aanwezig" zijn. Wij verklaren niet te begrijpenhoe er kan vermeld wordendat de 3 biljettenwelke er meer waren dan 't aantal kiezers, op de stemming zonder invloed waren. Van dit gevoelen zullen wij met 't volgende reken schap geren. Eenendertig kiezers stemden. Er waren echter vierendertig namen afgelezen, waarvan 20 op den heer Jacques van Gelder en 14 op den heer Hertz van Gelder. Nu heeft de beer Jacques van Gelder de stemmen van de 3 niet geldige oil jetten en van nog i drie,.,,,», van den anderen candidaat, die, gelijk de Schoonhovensehe courant meldde, schijnen weggegoo- cheld te zijn. Red.) Toch is de heer Jacques van Gelder met 20 van de 31, geldige stemmen gekozen geproclameerd, ter wijl 17 kiezers willen beëedigen, aat zij den heer Hertz van Gelder hebben gestemd. Wie begrijpt deze stemming? Verder wenschen wij de verdere hoofd zaken te couslateerendat de verkiezing alhier on wettig ia, omdat verschillende artikelen van het kies reglement dezer gemeente zijn overtreden. 1°. Art. 18 hetwelk voorschrijft, dat het stembu reau moet bestaau uit ledeu dezer gemeente, terwijl bet stembureau samengesteld waa uit den heer Moaco- viter met twee daartoe bevoegden. 2°. De artikelen 25 en 26, houdende bepalingen dat de opening der stembiljetten moet geschieden één kwartier uur na den tijd, bestemd tot inlevering der biljetten op denzelfden dag. Om al deze redeoen zal de herkiezing van den heer Jacqnes van Gelder niet erkend worden. Indien, dit kunnen wij verzekeren, niet op wettige wijze vóór 1877 in de vacature van het kerkbestuur voorzien is, dan zullen de 17 protesteerende kiezers blijven pro test eeren en zal de burgerlijke rechter bij flnantiëele vorderingen omtrent de wettigheid der herkiezing een uitspraak kunnen doen. Wij schromen nietdit schrij ven te onderteekenen en verwachtendat u hieraan deze week een plaats zult verleenen in uw geëerd weekblad. Bij voorbaat zeggen wij umijnheer de Redacteur, daarvoor onzen dank. Hoogachtend Uw Dienstw. Dienaren; I. B. VAN KLAVEREN E. SCHENK J. J. VAN KLAVEREN ABR. BERKLEIJ Schoonhoven17 Sept. '76. Het bovenstaande was vergezeld van het volgend schrijvengeteekend door den president van den ker keraad te Rotterdam. Rotterdam 5 September 1876. In antwoord op UEds. missive, dato 31 Ang. 11., heb [k de eer u te berigtenook namens mijne me debestuurders dat noch ik, noch mijne medeleden van 't dagelijksch bestuur mondeling, noch schriftelijk magtiging aan den heer Moscoviler hebben gegeven om als voorzitter of zelfs als lid van het stembureau te fungcereo. Wij moeten dus vragenis het wel goed f;ehoord in ieder geval was hij slechts door |t aage- ijksch bestuur afgevaardigd, om bij de opening aer stembilletten tegenwoordig te zijn volgens het ver langen van 't kerkbestuur ten uwent, niets meer. Hoogachtend A. I. DE VRIES: de Heeren I. I. KLAVEREN C. S. te Schoonhoven. BURGERLIJKE 8TANL». GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 22 tot 29 September 1876. Gebokkn: Daniël, ouders P. Buurman en A. Van Vliet. Johanna Gerardina, ouders J. A. Gallandat Huet en C. E. Penning Nieuwland.Johanna Jacoba, moeder G. Smitskamp. Óverlbden L. Z. Knol, oud 14 weken. Bevallen van eene Dochter G. J. van der VOOBT, geb. Otto. JAARSVELD, 26 September 1876. Bevallen van eene Dochter C. E. F. GAL- LAN DAT HUET-Penning Nieuwland. SCHOONHOVEN, 28 Sept. 1876. Voor de menigvuldige blijken van innige deelneming, bij het overlijden van ons lief kind ontvangen, betuigen wij onzen oprechten dank. T. i. BINGELING, Predt. M. A. W. C. BINGELING- dü Boeüff. BLESKE N SGRAAF, 25 Sept. 1876. MSa een hecht steek met ruim EBF, staande in de LopikerstratS, waarin met goed succes een BROOD* BESCHUITBAKKERIJ wordt uitgeoe fend. Voorzien van 3 beneden- en 2 boven kamers, ruime WEBKPLaATS en zuivere Welpomp en verdere gemakken. Adres, franco brieven, onder letter X, aan de Uitgevers dezer Courant. is voorbanden, eene nette sorteering en VILTEN PANTOFFELS. Voorts: ruime voorraad enz. Er bestaat gelegenheid OH OVER TE NEMEN: GOUD- BIST te bevragen Korte Tiendeweg, Wijk A, No. 8 te Gouda. Een ieder die zijn inkomsten aanzienlijk wenscht te vermeerderen, als BODE eener soliede, lang gevestigde Maatschappij, adresseere zich, met franco brieven en met opgaaf van beroep, onder letter Z, tér Snelpersdrukkerij van COBNIMMIG, Oostmolenstraat No. 28, Botterdam. Worden gevraagd TWEE BEKWAME SMIDSKNECHTS, bekend met gewoon Boe renwerk en Kagctiels. Adres, franco brieven of iu persoon, bij A* STINUS, Mr. Smid te Krimpen a/d Ussel. Mevrouw AAHITIJS-MEKElfS te SohOOU- hoven vraagt 1 November eeu genegen huiswerk te verrigten. Op Woensdag-den 11. October 1876. BUBGEMEESTEB en WETHOUDEBS van Schoonhoven maken bekend, dat de VBIJE PAARDEN MABKT te Schoonhoven, dit jaar invalt op Woensdag den 11. October. SCHOONHOVEN, deu 23. September 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. J. F. van den BBAAK, Wethouder. De Secretaris, W. ROMANS van SCHAIK. Wij betuigen onzen welmeenenden dank voor de hartelijke en menigvuldige bewijzeu van be langstelling, bij de geboorte van onzen Zoon ondervonden. J. P. BRUNING. M. M. BRUNING- Feriesr. SCHOONHOVEN, 29 Sept. 1876. Aanstaanden Dinsdag 3 October, des avonds ten 6 ure, zal de WelEerwaarde Heer I>s. SCHOTEL, Christelijk-Gereformeerd Predikant te Alfön aan den Bijn; te BERGAMBACHT m de CHRISTELIJK-GEREFüRMEERDE GE MEENTE prediken. Ongeveer S5.000 halve Kilo's best en ongeveer 3£5.000halve Kilo's best Te beeragen aan het HULP-POSTKANTOOB te Ammerstol. Sohoonhoveusche Tooneelvereeniglng En rekent de uitslag niet, Maar telt het doel alleen. COMISCHE EN ERNSTIGE in het Lokaal van A. BRANDWIJK op DINGSDAG-AVOfyD 3 OCTOBER, des avonds 8 nur. Up De eerstvolgende Voorstelling zal plaats llDl hebben aanvang Deoember, dus nu geschikte gelegenheid om LID te worden. Geëxamineerd Tandheelkundige, DUBBELDE BUURT, O OUT) A plaatst KUNSTTANDEN en GEBIT' TEN volgens laatste methode, zonder het uitnemen det aanwezige wortels. AANBEVEIJN G- is onnoodig, daar hij zich sedert 88 jaren het vertrouwen van het publiek van SohOOnhOVOtt en omstreken heert weten waardig te maken. Blijft steeds des WOENSDAGS te spreken by Mejufvrouw de Wed. DEN HOED Schoonhoven. De Ondergeteekenden berigten aan hunne geachte afnemers, dat de Heer G> Ha YAN REENEN te Lopik, in den Lopikerwaard en de Heer J. RIKOERT te Ottoland, in den Alblasscrwaard, voor hunnen AGENT, den Heer commissiën in ANNATTO (KAASKLEURSEL) zullen opnemen, ten einde spoedige uitvoering te bevorderen. Zij bevelen zich voor orders beleefdelijk aan. ANNATTO-FABRIEKANTEN. CIV. ING., belasten zich met het inritten en leveren van Machines voor Bleekerijen enz.

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 2