Stoom- en andere Werktuigen. BINNENLAND. PER TELEGRAAF. APVERTENTIËN. IEPEN-, WILCEN- en Populierenboomen, Zweedsche Lucifers, F. H. HEHEWERTH. SCHEEPMAKERU. SCHOUW EN en VAItlvLNSZEUNINGEN W. HOOGENDIJK. GROVE STEENKOLEN De Wed. A. VERMEULEN. EEN HUIS, DIENSTBODE HEEREN HUIS DE AFBRAAK Dienstbode, RIJDEN MN VRUCHT, P. van VUFREN. "ATTENTIE S. V. P. N L EEN WOONHUIS, BOUWLAND OF TUIN, BOUWLAND of TUIN, FABRIEK „DE HOLLANDSCHE IJSSEL", DE JONGH Cie. te OUDEWATER, M. DE VLETTER, Nieuwste Artikelen Druiveu-Boret- MIJ gelijk etelt en dwelfde etnten eiecht ale tegen i ;a fabriek van de heeren gebp. B. Pot, kÜ "J.° r^Tt "L1"1" uitoefenen! Elshout n/d Kinderdijk, de duizendste ijze- NB. Latere berichten melden, dat Turkije devre- j J i .j„„ 4ji.j:.i x...7yren Molenroede nareed uekomeil was. werden desToorstellen der Mogendheden niet beeft aangeno men doch een tegenvoorstel doetdat hervorming in I v bet staatsbestuur door het gekeele Kijk,, niet alleen 'V. ▼oor enkele provinciën, ten aoei beeft. De regeering -i;Weigërt voer Bosnië, de Hereegowina en Bulgarije I v voorloopig bijzondere regelingen in het leven te roepen. Dat Rusland» voorstel daardoor veel kaus heeft van aangenomen te worden is duidelijk. Z.M. beeft C. A. M. Bevers, thans ontvanget der directe belastingen en accijnsen til Veldhöven c. a., benoemd tot adjunct-con troleur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten eu accijnsen te Dordrecht. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen bet art. Tiei, ter standplaats Waarden burg P. 0. Swemercand. not., thans burge meester en secretaris der gemeente Beest. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat het kantoor der registratie en domeinen te Heus- den met den 16den November aanstaande ge vestigd wordt in de gemeente Werkendam. —•Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gou- verneur-Qeneraal van Nederlandsch-Indië, heeft de generaal-majoor Wiggers van Kerchem den 18den dezer het navolgende uit Atchin bericht Van 18 tot 17 September waren de troepen bij Passar-Koeroeng-Tjoet bezig met het bouwen van bruggenhet maken van versterkingen eu bet openen van de gemeenschap met Lampnt. Bene patrouille van 20 manonder bevel van den kapitein IS uysink, ia slaags geweest met den vijand, die op de vlucht gejaagd werd eu 14 dooden achterliet. De genoemde kapitein werd zwaar gewond, door den flankeur Keukenbrink boewei deze zelf gewond wasbuiten het gevecht gedragen. Overigens werden nog 4 mindere militairen gewond. Binnen Kotta Radja kwamen veel koortsen en buikziekten en een enkel cholerageval voor. Bij de ageerende troepen was de gezondheidstoe stand redelijk, de stemming uitmuntend. Voortdurend had men storm en hevigen regen, - Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gou verneur-Generaal van Nederlandsch Indië, van den £7sten September jl., heeft de generaal-ma joor Wiggers van Kerchem het navolgende uit Atchin bericht Den 19den September werd de versterking bij Passar-Koeroeng-Tjoet voltooid eu bezel. Dien dag werd in twee colouues opgerukt naar Tjadé, dat zouder verlies genomen werd eu alwaar de vijand 8 lila's achterliet. Een bataljon bleef aldóér tot het onderhouden van gemeenschap het zuivereu vau bet terrein en het aan1 van wegen. Den 26»ten September werd Silang genomen eu bezet. De tegeustand was gering2 mindere militairen werden gewond. Aldaar wordt ccne versterking gemaakt voor ééue compagnie. Van 21 tot 28 September werd voortgegaan met het werken aan versterkingen eu wegen. De vijand bestookte voortdurend het bivak. Dientengevolge sneuvelden 2 mindere militairen, terwijl men 0 gewonden, onder welke 2 dwang arbeiders, telde. De post te Kotta-Pohama werd opgeheven. De gezondheidstoestand was goedonder de militairen heerschte een uitmuntende geest, en de weersgesteldheid was gunstig. De Prins van Orauje zal, naar men meldt, binnen kort in het vaderland terug- keeren. •- Bij da i.l. Dinsdag plaats ge had hebbende verkiezing van eeu lid van den raad der gemeente Streefkerk, in plaats van den heer L. Timmers, die zijli ontslag heeft genomen, is gekozen de heer 1), Timmers, met 22 van de 81 uitgebrachte stemmen. De begrooting voor 1 87 7 der gemeente Viauen bedraagt iu ontvangst en uit gaaf f 24.296,56. De begrooting der gemeente Vuren over het dienstjaar 1877, door den raad vastgesteld, bedraagt in ontvangst eu m uit gaaf f4885,78. Den 2en dezer overleed te Meer kerk de beer J. Kok Bz. Behalve als hoofd ingeland van bet waterschap *de Overwaard", waartoe hij in 1874 in de plaats van wijlen den heer Bodde gekozen werd, bekleedde de overledene nog eemge maatschappelijke en kerkelijke betrekkingen. Behalve de door ons vermelde bekroningen op de tentoonstelling te Rotterdam, zijn door den heer M. Bisdom Van Vliet te Haastrecht op de onlangs gehouden tentoon stellingen te Breda en te 's Hage de volgende "prijzen behaald. Te Breda; Grootste verzameling vruchten, le prijs, gouden medaille. Verzameling steen vruchten, le prys, verguld zilveren med. Ver zameling druiven, le prijs, zilveren med. Ver zameling meloenen, le prijs, zilveren med. Ver zameling erwten, 2e prijs, getuigschrift. Te Hage: Verzameling frambozen en aard beziën, bronzen medaille als le prijs. Verzame ling bazel-, wal- of okkernoten, le prijs, bronzen med. Verzameling komkommers in verscheiden heid, le prys, bronzen med. Verzameling fijnste nerzizeu, le prys, zilveren med. Grootste me loen, 2e prys, bronzen med. Grootste verzame ling appelen, 8e prys, zilveren med. - Bij gelegenheid dat 28 Sept. li ren Molenroede gereed gekomen was, werden alle werklieden, ae gehuwden met hunne vrou wen, uitgenoodigd deu volgenden dag de gasten van hunne patroons te zijn. Te dien einde lag een stoomboot gereed, waarmede in tegenwoor digheid van een der heeren een tocht werd ge maakt naar Rotterdam; daar werd een bezoek gebracht aan het Maritiem Museum, het Park en de Diergaarde, waarna men zich aan «en wel voorziene tafel in het ff Hotel Leijgraaff" vereenigde. Verder ontving elk der werklieden een spaarbankboekje met een gratificatie in geld. Gewaagden van tijd tot tijd de dagbladen van plannen tot aanleg van paardensporen te Wijk-bij-Duurstede en Amerongen, en zulks aangezien van den SPOORWEG .ROTTERDAM-MUNSTER" niets meer werd gehoord, thans verhengen wij ons in de gelegenheid te zijn, aangaande den aanleg der te Sectie van die lijn (Rot terdam-Houten) van goederhand te kunnen mededeelen dat de aanvang der werkzaamheden, ee- nig enalleen wacht op het Kon. Besluit, houdende de définitieve aanwijzing der te onteigenen perceelenbedoeld bij Art. 14 der onteigeningswet w Dat, onmiddellijk nadat die stukken by het Bestuur der Rotterdam-Munster Spoor weg-Maatschappij zullen zijn ingekomen, tot de taxatie en den aankoop der perceelen zal worden overgegaan, waartoe dan ook, reeds geruimen tijd geleden, zaakkundige taxateurs zijn benoemd. Dat, voor zooveel betreft den afstand van grond, waartoe door den Raad der gemeente Schoonhoven in der tijd is besloten de Di rectie der Maatschappij zich voorstelt met het Gemeentebestuur in overleg te treden, zoodra het plan voor een te Schoohhoven te bouwen Station definitief zal zijn vast gesteld. Het schijnt alzoo buiten twijfel dat niets hoegenaamd langer aan de dade lijke uitvoering der lyn Rotterdam-Houten in den weg staat, dan enkel en alleen de uitvaardiging van bovengemeld konink lijk Besluit. De oorzaak, welke, tot beden, het nemen van zoodanig Besluit vertraagdekennen wij niet, maar houden ons verzekerd dat de Minister van Binnenlandsche Zakenaan wiens krachtige en besliste houding in de kamers bij de behandeling der wet tot ont eigening, niet genoeg hulde kan worden toegebracht, ook thans verder wel alles zal in net werk stellen om de daarstelliug dier zoo gewenschte spoorweglijn te bevorderen. Woensdag 11. is bij enkele in schrijving publiek besteed het afdammen van den Schelluinschea vliet en het herstellen van den duiker in den vliet. Van de 10 ingele verde biljetten was het laagste dat van den heer Sizoo te Goriuchem, aan wien het werk voor f 1187 is gegund. Het tweede perceel arbeiders woningen te Herwijnen, waarvan in ons vorig nommer sprake was, is aangenomen door G. Looijen aldaar voor de som van f 2299. Woensdag 11., na afloop der veemarkt, had men te Stolwijk het genoegen nog eens getuige te zijn van een flinke kaats- partij. Jammer, dat dit echt-Hollandscbe volks spel zoo in verval is geraakt, vooral thans, nu men telkens pogingen aanwendt om het volk nuttig en aangenaam bezig te houden. Men zou hen, die zich daarvoor elders zooveel moeite geveu, gaarne willen toeroepen: ff Komt en ziet", overtuigd dat, ware dit vermaak meer bekend, weder alom als van ouds kaatsbanen verrezen. Donderdag j. 1. had te Haast recht de eerste volksvoordracht iu dit winter- saisoen plaats. De spreker, de heer A. Brandes van W addinxveen, hield eene rede over het huise lijk leven, inzonderheid over de roeping der vrouw. Na de pauze leverde de spreker en de heer O. Van der Torren uit Waddinxveen nog eenige bijdragen. Tot lid van bet bestuur van het aan Z. M. den Koning gezonden, waarbij het i mimiddelijk ontslag van den Burgemeester eu de vervolging zijner medeplichtigen werd ver zocht! Dit telegram is onmiddelijk verzonden. Mademoiselle Agar, de groote kunstenares op het gebied van het treurspel, zal waarschijnlijk den 80en dezer maand te Gouda in de zaal ff Kunstmin", sociëteit ff Ons Genoegen", optreden en vermoedelijk in Cor- neille's Horace. De kens van dit treurspel zal voorzeker goed te noemen zijn, daar het de bekende geschiedenis der Horatiërs en Curia- tiers ten onderwerp heeft. Het is te hopen dat niet alleen de bewoners van Gouda, ipaar ook van hare omstreken door talrijke opkomst van hun kunstzin zullen blijk geven, opdat Agar en anderen, na deze eerste ontvangst, zullen worden aangemoedigd om meer in deze streek op te treden. Daar de toegangsprijs vier dagen voor den dag der uitvoering wordt ver hoogd, zal men wel doen door reeds in te tee kenen op de lijsten, die nedergelegd zijn in de sociëteiten; '/de Réunie" op de Ooslhaveu, ffVredebest" bij dén heer Hard ijzer in de Waaistraat en ff Ons Genoegen" in de Boe lekade. Bij inteekening bedraagt de prijs voor leden der sociëteit //Ons Genoegen" en hunne dames f 1,50, voor anderen f 2,60. •—Z.M. heeft pensioen verleend aan den hoofd-intendant H. Hardenberg en aan den intendant le kl. H. De Ras, beiden van de militaire administratie, voor eerstgemelde tot een bedrag van f 2400 en voor laatstgemelde tot eeu bedrag van f1800 'sjaars, zijnde aan eerstgenoemde Zr. Ms. dank betuigd voor den volhardenden ijver, waarmede hij, gedurende zijne veeljarige militaire loopbaan, in verschillende betrekkingen werkzaam is geweestvoorloo- pig belast met de function van hoofd-intendant, kolonel J. H. Van der Star, van denjgeueralenstaf. Gedurende veertieu dagen is de opzichter Nijmeijer van de Staatsspoorwegen op den polder Hardinxveld bezig met het kap pen van de rijs en het uitzetten van deu boog die op ongeveer honderd meters langs het ka naal van Steenenhoek wordt uitgebakend. Door het vele rijsgewas ontmoeten zij moeielijkheden, waardoor het werk niet zoo voorspoedig als op deu polder Wolferen. W egens eenige belangrijke her stellingen aan de Vischbrug te üorinchem, zal de passage over die brug van den lOen tot en met den 21en October gesloten zijn, Behouden. waren 88, ment 'aarkoeien enr't 130 kalveren aaDgevoerd. De handel ging niet vlug. Men besteedde voor de koeien ran f80 tot f170; voor de kalveren van f 15 tot f80. De commiasie van het Kanaal van Steenenhoek heeft Vrijdag 11. publiek ver- pacht het rietgewas langs de boorden van het kanaal. Het riet werd voor f 196 gepacht door den heer H. Dnbbeldom te Schellumen, die tevena het bealeg oannem tegenr M cte. per strekkenden meter. Men bericht, dat de pauw een bijzonderen smaak heeft voor Colorado- of aard appelkevers, zoodat men in hem een kraohtigen bondgenoot bij de verdelging van dit vernie lend insect zou mogen begroeten. Door P. Wilschut, te Hoornaar, worden thans van denzelfden akker voor de tweede maal in dit jaar aardappelen (paarsche kralen) gedolven. Iu Juli voor de tweede maal gepoot, zijn deze thans weder tot volle rijp heid gekomen. De bouwlieden te Schellumen zijn dagelijks druk bezig met het hooirijden uit de Gorinchemsche Avelingeu. Het slecht jewonnen hooi kost bijna meer aau arbeid dan iet waarde heeft, daar men slechts met twee it drie lagen hooi op den wagen uit de Ave lingeu kan komen en de wagens dan nog tot bijna aan de dommen toe in den modder zakken. Het dorschen van het hennep zaad is thans afgeloopen. Te Hoornaar en om streken bedraagt de opbrengst ongeveer een HL., in de dorpen langs den Graafstroom echter niet veel meer dan s/t HL. per vim of 104 bossen. Bij het schoonmaken blijkt dat er zich veel loos zaad onder bevindt, zoodat de op brengst dan ook niet aan de verwachting be- antwoordt. Gelukkig wordt deze door eeu goe den prijs, f8 de HL., LONDEN, 7 October. Derby heeft eene dépeche aan den Gezant te Konstantmopel ver zonden, aandringende op de benoeming van eeu Christen tot Gouverneur van Bulgarije. WEEN EN, 7 October. Heden vertrokken de Minister-President, de Oorlogs-Minister en eene Vleugel-Adjudant in deputatie naar den Czaar te Livana. KERK- EN 8CH00LNIEUW8. Beroepen te Ridderkerk Ds, J. Kromsigt te Cortgeue. Beroepen te 's Gravenhage Ds. H. V. Hogerzeil te Arnhem. Beroepen te Groningen Ds. H. Pierson, te 's Hertogenbosch. - Beroepen te Aalst Ds. W. Krai- jeubelt te Bodegraven. Bedankt voor Ootmarsum door Ds. Ch. L. Laan, te lieerbroek, In plaats van den beer C, Van dei* Wolf, onlangs overleden, is te Groot-Am- mers tot kerkmeester verkozen de heer C. Pier- hagen. Beroepen bij de Chr. Geref. ge meente te Woerden Ds. A. Verhey, te Baren- drecht. De bisschop van Haarlem heeft benoemdtot kapelaan der St. Josephs-parochie te Gouda, in plaats van pater C. Hout, pater P. B. Sas. departement Gouda van de Maatschappij tot Nut van 'fc algemeen is benoemd de heer C. Messe- maker. Tot zetters van 's Jlijks directe belastingen zijn voor de gemeente Bleskens- graaf c. a. benoemd de heeren B. De Haan en B. Brandwijk; de laatstgenoemde in plaats van den heer P. Timmer. Te Streefkerk zijn als zoodanig benoemd de heeren H. De Ruijter en C. Booy; laatstge noemde in plaats van deu .heer L. Timmers. Naar men verneemt, zijn de ver- schillende perceelen, benoodigd voor den aan leg van den spoorweg Leiden—Woerden, thans in handen overgegaan van de concessionarissen. Ook te Woerden heerschen de mazelen epidemisch. Het karakter dier ziekte is echter zeer gematigd. Zondag werd te Amsterdam eehe volks-vergaderiug gehouden, waarin de grieven der burgers togen de politie en de militaire macht bij de laatste ongeregeldheden werden be handeld. Ongeveer 2000 menscheu waren op gekomen. In 't algemeen werd door hen de Burgemeester beschouwd als oorzaak dier grie ven, Staande de vergadering werd een telegram WATERSCHAP8- EN POLDER-BERICHTEN. In de vereenigde vergadering van het hoogheemraadschap »de Alblasserwaara met Arkel beneden de Zouwe", den 30 Sep tember 11. te Gorinchem, in den Doelen, ge houden, zijn de besluiten tot wijziging der be grooting vastgesteld, waarna de af- en over schrijving van verschillende posten tot een be drag van f88200 kou plaats hebben. Tot noodheemraden voor den aanstaauden winter werdeq benoemd de heeren: A. Veth Jz., te Papendrecht; N. J. Vonck, te Streefkerk; A. Ëijkelboom, te Brandwijk; A. D. Smits, te Gorinchem; A. P. H. A. De Kleijn, te Ameide; V. Braudwrjk, te Gijbeland; J. Vermeulen, te Gorinchem; W. C. M. Begram van Jaarsveld, te Gorinchem; A. Kooijman, te Noordeloos; A. Schram Jz., te Sliedrecht; G. de Ruijter, te Meerkerk en J. A> Van der Stok, te Nieuw- poort. Na onderzoek der geloofsbrieven werd nog den in het 8e district gekozen hoofdin geland D. Bons, te Molenaarsgraaf, beëedigö en als bestuurslid geïnstalleerd. Het Dijkcollege van de Ktim- penerwaard zal op 16 Oct. a. s. de jaariijksche St. Bavo-schouw houden over de dijken in die waard. Deze schouw zal 's morgens te 8 uren te Schoonhoven aanvangen. *_De heer O. Tukker Wz. te Giesen- Oudekerk, die bij de verkilling van een hoofd- ingeland in het 2e district van het hoogheem raadschap ffde Alblasserwaard met Arkel bene den de Zouwe" den 12 Juli 11. de meerder heid bekwam, doch wegens eenige informali teiten bij de verkiezing niet kon worden toe gelaten, is thansbij de nieuwe verkiezing op 27 September 11. met 172 van de 217 uit gebrachte stemmeu herkozen. De heer W. Tuk, aan het Els- hout, gemeente Nieuw-Lekkerland, mocht deu 4en dezer gedachtenis vieren van zijne 25-jarige betrekking vau fabriek bij het waterschap //de Overwaard". Als erkenning zijner vele goede diensten en van zijn steeds betoonden ijver werd den waardigen man bij die gelegenheid door het dagelijksch bestuur en den secretaris een prach t/ge zilveren inktkoker en dito potlood vereerd, LAWPBflU W-BERICHTEN Op de beestenmarkt te Stolwijk werden Woensdag aangevoerd 173 stuks vee. De handel was over het algemeen slap; alleen vet vee en kalveren werden vlug verhandeld. Op gisteren Vrtijdag, werd de eerste vrye najaarsveemark| te Berg-Ambacht Met eenparige stemmen heeft de gemeenteraad van Ottoland besloten om de jaarwedde van den hoofdonderwijzer te verhoogen van f600 op f 750, in te gaan den 1 Januari 1877. j De raad der gemeente Goudri- aan heeft aan den hoofdonderwijzer voor 1876 eene gratificatie van f 50 toegestaan eu ook voor 1877 dezelfde som op de begrooting uitge trokken. De kweekelingen aan de Leer school voor aankomende onderwijzers te Utrecht, zijn thans bij de nieuwe regeling, in 5 klassen deeldde hoogste of 5e klasse is die ter opleiding van hulponderwijzers tot hoofdonder wijzers. Als leeraar in de natuurk uncle is be noemd Dr. Wijnkes, te Utrechtter Vervanging van Dr. Wefers Bettink, die zijn eervol ontslag verzocht had. Dat de zes kostelooze lagere scholeu te Rotterdam niet toereikend zijn om de behoeften te voorzien, blijkt uit het vol- o le; Aan twee van de zes scholen heeft men de kinderen, die met October plaatsing verzochten, onverrichterzake moeten terug zen den. Aan de vier overige heeft men slechts enkelen kunnen opnemen. Aan de kostelooze school No, 8 verzochten niet minder dan 100 kinderen plaatsing, die evenwel wegens gebrek aan ruimte afgewezen moesten worden. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 7 October. Door den Raad dezer gemeente is in de vergadering van Oct. 1876 besloten Een eervol ontslag te verleenen aan den hulp- ouderwijzer C. Kok. Eene geldleening aan te gaan van tien duizend galden, 4 pCt. s jaars, en na tien jaren met eene aflossing van f500 'sjaars. Eene commissiebestaande uit den Burge meester, den Wethouder C. J. F. v. d. Braak en het raadslid A. Graves Kooiman Jz., af te vaar digen naar den Minister van Binnenlandsche Za ken teu einde den toestand der waterkeeriugea dezer gemeente aan de Lek te bespreken. By den Raad is ontvangen, van Gedeputeerde Staten dezer provincie, de goed keuring van den aankoop van een huisom tot bewaarschool te worden ingericht, benevens de Opneming daarvoor van f5000 kasgeld. Door den Raad is besloten af stand te doen van grond en gemeentewater buiten de Veerpoort, aan het Rijk, ten eiyde een zweminrichting daar te stellen. Door Dijkgraaf en Hoogheemra den d^r Krlmpenerwaard is bij het gemeentebe stuur ingezonden een opgaaf van de defecten aan de waterkeering langs de rivier de Lekvoor zoover deze gemeente betreft, met last de zelve voor 15 November van wege de gemeente te doen herstellen. Buiten de eventuele herstellin gen aan de sluis zullennaar men verneemt de kosten der reparation p. m. f 2600 bedragen. - Uit de voordracht voor de be noeming van twee leden' van het college van zetterswelke voordrachtzooals wij vroeger meldden, door den Raad dezer gemeente aldus was samengesteld de heeren P. Grtup (aftredend lid), A. Graves Kooiman Jz., C. Van Willens- waard Cla. en S. E. v. Nooten (aftredend lid) heeft de Commissaris des Koniugs in deze pro vincie N°. 1 en N°. 4 dier voordracht, alzoo de heeren P. Greup en S. E. Van Nooten, tot leden van het college van zetters herbenoemd, In de herinnering van de meeste onzer stadgenooten leeft nog de vroegere rijks ontvanger, den heer L. R. Van Sandick, die zich de hoogachting èn als ambtenaar èn als mensch van alle welgezindeu in onze gemeente verwierf. Het is ons aangenaam het volgende omtrent hem uit het //Weekblad voor de admi nistratie der directe belastingen in- en uitgaande rechten en accijnzen" over te nemen. Op 8 October 1.1. viel den heer L. R. Van Sandickthans ontvanger der directe bel., ia ën uitg. rechten en accijnzen te Doesburghet voorrecht te beurt zijn veertig-jarigen diensttijd bij onze Administratie te herdenken. Na ongeveer vijf jaar als surnumerair werk zaam te zijn geweest, fungeerde de heer Vau Saudick, achtereenvolgens al» ontvanger te Mid - delie, Westzaan, Ouder-Amstel, Schoonhoven en Hoogeveenterwijl hy met ingang van 1 Sep tember 1875 gemelde betrekking op zijn tegen woordige standplaats aanvaarde. De beer Van Saudickdie bekend staat als een trouw eu ijverig ambtenaarwist daaraan tevens bijzondere hulpvaardigheid eu minzaam heid tegenover het publiek te paren. Dat het laatste dit op prijs stelde, bleek o. a. uit de ver- eerende demonstratie die hem teu vorigen jare bij zijn vertrek uit Hoogeveen ten deel viel. De vele vriendendie hij onder zijue ambt- geuooten verwierf en op de verschillende stand plaatsen achterliet, zullen dan ook zeker met genoegen van deze mededeehng kennis nemen en met ousdeu jubilaris toewenscheu, dat het hem gegeven mag wordennog tal van jaren op dezen dag terug te zien en met de hem eigene ambitie voor de wederkeerige belangen van schatkist en publiek werkzaam te zijn. De heer E. E, Denekamp, Wet houder dezer gemeente, hoopt den lOden dezer te herdenken, dat hij voor 25 jaren beëedigden geïnstalleerd werd als lid van den gemeente raad alhier. GEMENGDE BERICHTEN. Een rijk alleenlevend landbou wer, te Ü8S (Noord-Brabant) woonachtig, werd Maandag-ochtend in eene weide te Lithoyen op heeterdaad betrapt, terwijl hij bezig was met het uitmelken van eens anders koeien. Reeds jaren lang werd hij daarvan verdacht gehouden, tot hij na eindelijk gesnapt werd. Er is proces verbaal tegen hem opgemaakt. De klokopwinder van den Waag- toren te Alkmaar kwam Zaterdagavond op vreese- lijke wijze om het leven. Toen hij tusschen Sen 7 uur boven was om zijn gewoon werk verrichten, geraakte hij door het een of ander ongeluk in de ruime pijp, waardoor het zware gewicht van het speelwerk naar omlaag hangt, en viel zoo van een duizelingwekkende hoogte neder. Denvolgendeu ochtend vond men zijn lijk. Als iets zeldzaams kan worden medegedeeld, dat het orgel te Meerkerk, in de kerk der HerVormde gemeente geplaatst en den len dezer ingewijd, ruim 25 jaren geleden is ver vaardigd door wijlen den heer Snetlage, in leven Burgemeester van Beest in Gelderland. U. D. Vervolg der Nieuwstijdingen! Z. M. heeft herbenoemd tot kan tonrechter te Oudenbosch, Mr. W. G. Loeff. - De 2,9660 HA weiland, gelegen in Middelbroek, onder Meerkerk en toebehoo- rende aan den heer P. Smits, te Gorinchem, zijn den öden dezer geoonbiueerd gemijnd voor f 9950door den heer C. Van IJzeren, te Meer kerksbroek snder Meerkerk. Door het personeel vap het Ze- derikkanaai is aan den heer J. G. Lugtenwelke van Gorinchem is overgeplaatst naar Zierikzee een prachtige barometer ter herinnering aange boden. Door de R. C. gemeente te Go rinchem, is een stuk land aangekocht, gelegen aan den Arkelschen dijk, tot aanleg van eene eigen begraafplaats. Te Arkel en Spyk worden thans de aardappelen geladen (ronde wolkampior») voor f 2,40 f 2,70 de HL. Bij kleine partijtjes voor winterprovisie varitereu de prijzen zeer; voor lange wolkammers is reed» f 3; voor turken f 2,90 en voor paaraehputters zelfs reeds f 4 de HL besteed. Men meldt ons uit Tienhoven by Ameide. Naar aanleiding van het advies van den heer Martijn uit Roermond, rijksadviseur vooroude kunst, is Donderdag jl. den öen dezer in eene vergadering van kerkvoogden, met algemecne stemmen goedgekeurd het voorstel, om voor rekening van het Rijk, de onlangs gevonden muurschildering in het kerkgebouw aldaar, te doen bijwerken, en haar (afehter een gordijn verborgen) in aanwezen te houden eu voor de nakomelingschap te bewaren. En dit niet, om dat conceptie eu tcekening schoon zouden zijn, (wat wij reed» bij eene vorige gelegenheid te kennen gaven)maar omdat men in die muur schildering eene merkwaardige bijdrage meende te zien van de wijze, waarop men in de mid deleeuwen de helsche straffen voorstelde. In hel gezin te Prinseuhage, gelijk wij gemeld hebben, vergiftiging door champignons (paddenstoelen) heeft plaats gehad, i», behalve twee dochters, ook de heer des huizes overleden. BOKGERLMKE STAND. Ingeschreven van 29 September tot 6 October 1876. Gzbobkn: Anthonie, ouders J. Vau Os van den Abeclen en F. S. W. Den Besten. Sopbia Frede- rücs Mathilda, ouders E. Jans en A. M. Anderson. Ondertrouwd: F, J. Schoenmakers en M. C. Spaantjes. Overdeden: G. M. Hamers, oud maanden.— J. Van Vliet, oud 45 jaren, weduwe van C. 8. Van der Sluis.—IV. J. Van den Berg, oud 11 weken. Voorspoedig bevallen van een flinkeu Zoon WILIIËLMINA VENTE, geliefde Echtgenoote van W.- WESTBROEK, Hoofdonderwijzer Gemeente de Lier. ZEVENHUIZEN, 29 September 1876. Heden beviel voorspoedig van eene Dochter A. M. ANDERSONgeliefde Echtgenoote van E. JANS, Sergeant- M ajoor Vuurwerker. SCHOONHOVEN, fi October 1876- BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van OUDEWATER zijn voornemens, op Woensdag den 25en October 1876, des voormiddags ten 10 ure, publiek te verkoopen: EENE PARTIJ GAVE ZWARE staande op de Wallen om die gemeente gelegen. Op dag tots 1 April 1877. Informa- tiën te bekomen ter Secretarie der gemeente. Merk: .Jönköping-", zijn per pakje (10 doosjes) 10 Cents, 10 pakjes voor 90 Cents, 50 pakjes voor 4 Gulden 40 Ceüts, 100 pakjes voor f 8.50, bOO pakjes voor f 41.25, verkrijgbaar bij: KOLONIALE-WABEN-HANDEL in de Koestraat te Soboonhoven. Vooftdureud te Verkrijgen, aan de SCHEEP MAKERU te Ammerstol van wijlen JAN VERMEULEN, thans W. HOOGEBfDIJK, in alle maten en quahteit, solide bewerkt. Belast zicli met alle reparatiën enz. Verhuurt Vletakön en SohOUWen en verkoopt PIK, TEER, BREEUW WERK en MOS, in 't groot on klein. SCHOONHOVEN, 7 October 1876. De Ondergeteekende berigt bij deze, dat zij weder eene beste lading ontvangen heeft, en beveelt zich beleefdelijk iu de gunst van het publiek aan. De prijs der kolen is gesteld op Cent bet Mud. AMBIDE, '1876. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van BERGAMBACHT; Gelet op art. 10 van bet Reglement op de wegen en voetpadenin de provincie ZUID- HOLLAND; Maken bij deze bekend dat, wegens reparatie van een duiker de op DINGSDAG den 17en OCTOBER 1876, gedurende één dag, voor de PASSAGE van RIJTUIGEN en VEE zal gesloten zijn aan de grens dezer gemeente, bij de Voornebrug en aan de oostzijde van de Fransche kade. BERGAMBACHT, den öen October 1876. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. VOORSLUIJS, L.S. P. J. SMITS. TE HUUR met primo November a. s, Oude Haven. Te bevragen bij den Heer E. E. DENEKAMP. C. VAN ESSEN Mz. te Brandwijk ver langt tegen 1 November eene fatsoenlijke P. G. De Notarissen If J< POR» TUIJN DHOOGLEEYER te Gouda en H» J. F. HEU» MAR te Haastrecht, zullen op Woensdag £5 October 1876, des voormiddngs om 11 ure precies, ten herberge van L. BLANKEN te HaSfftroobt, ten verzoeke van den Notaris J.G. BROUWER NIJHOFF te Utrech% in het openbaar veilen en verkoopen HET HECHT EOT STERK, voor 15 jaren nieuw gebouwd metBLOEMEN-enVRUCHTEN-TUIN daarom heeu en SCHUUR daarin, staande en liggende te HAASTRECHT aan het Westemd van het dorp, hebbende het Huis negen Kamers, allen behangen en gestu- cadoord en met schoorsteenen voorzien, in 3 ka mers marmeren schoorsteenmantels, eene provisie kamer, keuken, kelder en bad, aanleg met pers pomp, in den tuin exquise VRUCHT- en andere BOOMEN en HEESTERS. Biedende door zijne gunstige ligging op den punt van het dorp tusschen den weg en den IJssel, die van achteren langs den tuin loopt, eensdeels prachtige vergezichten, anderdeels de beste gelegenheid tot allerhande affaire»ka dastraal groot 14 Aren, 8 Centiaren. Te aanvaarden l Jannarij 1877. Zullende by onverhoopte ongenoegzame gel ding van dat pand onmiddellijk daarna worden overgegaan tot den openbaren verkoop van: van voormeld HUIS en SCHUUR zonder meer. De ONDERGROND zonder Planten en Boomen, IJzeren Hekken en Heiningen, doch alleen met 25 OPGAANDE- en 20 APPBL- en PERENBOOMEN. "Voorts de in den tuin staande HEES TERS en PLANTEN, HONDENHOK met HEKJE, IJZEREN HEK, HEININGEN, 10 stuks BINN EN-JALOUZLËN, POTBLOE- MEN, als Geraniums, Fuchsia's, Aloë», waaron der een prachtige, hebbende eene afmeting in middellijn van 1 meter, Agares enz., BROEI BAKKEN met RAMEN, antieke GANG- of KERKBANK, en hetgeen verder te koop zal worden aangeboden. Informatiën zijn te bekomen ten kantore van voormelde Notarissen, terwijl de bewijzen van eigendom en kadastrale kaarten ter lezing lig gen ten kantore van den Notaris HE1JM voornoemd. Ondergeteekenden zullen de vrijheid nemen, in den loop der eerstvolgende week brieven te laten rondbrengen in de gemeente, inet het doel om die enkele dagen later te doen opha len. Zij betreffen het GEDENKTEEKEN, dat te GOUDA zal opgericht worden ter her innering van onze bekendwording met Indië en de vestiging van ons gezag op Java. Wij behoeven hier niet te herhalen, van hoe groot belang onze handels-verbintenissen met Oost- Indië voor ons vaderland waren, 't Is elk, die van onze geschiedenis iets weet, ten volle bekend hoe de handel van ons land op de Indiën ons in staat heeft gesteld om ons te bandhaven in Europa. De zeemacht, die hij noodzakelijk maakte, heeft ons tegelijk in Europa een groote beteekenis geschonken en is de hoofdoorzaak en hoofdsteun geweest van ons volksbestaan. Wij verzoeken bescheidenlijk aan elk, die de groote waarde van ons gezag in de Oost-Indiën op prijs stelt, een kleinigheid te willen afzonderen voor het gedenk teek en, dat te Gouda daarvoor verrijzen zal. CORNELIS HOUTMAN werd aldaar geboren, eu CORNE LLS HOUTMAN is een der eerste zeevaarders geweest om Iudië voor onzen handel te winnen. Het gedenkteeken zal niet zoozeer strekkeu om de HOUTMANS te vereeuwigen, maar om, iu verbinding met dien ouden zeevaarders-naam, een teeken op te richten van dankbare herin nering der groote daden om ons gezag in Indië tot stand te brengen en te handhaven. S. P. H. NOORDENDORP. S. E. VAN NOOTEN. AART ADMIRAAL. Om spoedig, uiterlijk 1 November a. s., in dienst te treden, wordt in een klein geZin te OudGWatOr gevraagd eene flinke als MEID-ALLEEN. Loon naar bekwaamheid. Adresin persoon of met franco brieven, aan den Heer VOERMAN, Rijks-Ontvanger te Oudewater. Er bestaat een Heer tot genot van VRIJE KAMER, Adres bureau dezer courant. het De Ondergeteekende beveelt zich aan zijne geëerde Begunstigers minzaam aan tot het en is voorzien van een VRACHTWAGEN op VEEREN, dus tot alle vervoer geschikt. Uw dienaar, Oude Singel. ZanggezelBchappen of personen, in het bezit van één of meer gewone STEMBOEKEN der PSALMEN (Tenor, Bas, Alt, Discant), en genegen deze over te doen, gelieven zich, met opgave van prijs, franco, onder letter V, te adresseeren aan het HULPKANTOOR te Dalem, bij Gorinchem. De Notaris C. TAK BLARICUM te Oudewater zal, op Dihqboag 24 Ogtobbe 1876, des avouds ten 61/» ure# »u bet Koffij- huis *DE ROOS" aldaar, verkoopen: gemerkt 468, met BERG— of STOOKPLAATS daarnaast en ERF daarachter, te OUI lEVVAÏEH aan de Noordzijde van de Marktstraat, op den hoek bij het Noorderkerkhof. No. 2. EEN PERCEEL groot ongeveer 16 Aren, te OÜDEWATEB, aan den Breedendijk. No. 3. EEN PERCEEL groot 14 Aren, 90 Centiaren, gelegen als voren, uaast bet voorgaand perceel. De perceelen nummers 2 en 3 eerst afzon derlijk en daarna gecombineerd te veilen. Bieeder bij billetten en nader onderrigt ten kantore van voornoemden Notaris. CIV. ING., leveren of vervaardigen en herstallen allé soorten van MACfllNE-ÜLIJ, in vijf kwaliteiten. De van ouds vermaarde WOLLEN*, GA- HEM-, BAND-en 3AIJET-WIKKEL van Lange GroenendaalI. No. 14, Gouda, berigt de ontvangst van' eene partij van de voor het aanstaand saizoen. WOLLEN en ZIJDEN FRANJES, GAL» LOftS, TEESSEN, BOOELINTEN, KNOCP PEN BLOEMENde nieuwste modellen HOEDENVORMEN h f 0.26, DAMES- en KIN DEÉROKXEN, VESTENH ANDSC HOE- NEN, CACHE-NEZ, CHALES, een ruime sor- teeriög WOLLEN-ARTIKELEN enz., alles in zeer goede kwaliteit en tot; zeer voordeelige HSlEURDE wol)' «taódhoudende kieu- ren, h f 0,15 per knot. WeerverkoopGM Kleedermakers en Modbrten, genieten ruim rabat BEWIJ8 UIT ARNHEM. allen keel-, borst- en tering lijders dringend in de herinnering aanbevolen. De ondergeteekende betuigt, dat hij door hel ;ebruik van vier fleschjes van den heer W. II. ZICKÉN UEIMERteMainz, van zijne Borst- en Keelpijn, waarmede hij meer dan een jaar behebt was, geheel genezes is, en zijne verlorene eetlust geheel herwonnen heeft. ARNHEM, 12 Jannarij 1876. P. VAN INGEN, Dit door meer dan 3000 Attesten van personen uit alle standen aangewezen geneesmid del is steeds echt verkrijgbaar in flesschen k f 1,met neven staand Fabriekstempel te Schoonhoven bij Wed. WOLFF 2a bij C. bij F. Hk A. Wolff; Gorinchm bij B. J^R. AlbLomrdam van der ZandenGouda Bosch ZoonHaastrecht bij J. D. den Har- tog; Dordrecht bij J. van Goudoever de Joi Oudewater bij F. Jonker Idenburg; Rottei bij C. J. W. Snabilié, groote Markt, en Le- deboer Jr., Hoogstr.; Ridderkerk bij A. G, de Kroes; Sliedrecht by Wouter Visser.

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 2