I r. 384. ZONDAG 22 OCTOBER 1876. EG SM, jkken IMS, jAD, EN- UT, BEWAS, q- LAND, n voorts 10 UT, UHMERS- mg ligt ter IU£S te Berg- 1UIS te Am- /orden gedaan i van Harden- iANGERAK, r. KOK, des te beginnen WEEKBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. - SEN, residerenden N” te IJSSEL”. cie. 'ER. SEN, Coöperatieve Vereenigingen. b BINNENLAND. nOWEOE COURANT i hoven ver den inufacturen vereenigingen n elks ver- be- KLEIJN te ’s morgens fel, Be- Shawls, ’s morgens ring van zon tale KETELS, -OLIJ enz. NQOTBÏL ER- Duffel, timent len- en z. enz. resteld. 3 per week. Prys der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en ui ter lijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. ing- van ■N- S. W. N. VAN NOOTJEN, Uitgevers. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaiterdag-middag verzonden. Prys: voor Schoonhoven per drie mkanden 0,70. Franco per post door het geheele ryk 0,80. Alle binnen)’andsche Advertentie^ waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven worden, slechts 2 maal in rekening gebracht. Bij dit JNommer behoort een Bijvoegsel. )DDE voor- ping. Notaris te iens op Vbij- a 1876, des t voormalig anden Heer BERGAM- ïTLNCK; 4ITS VAN DER den Heer RBE8TUUR jopen: >n van De laatste dagen van de vorige en de eerste dagen van deze week zijn door de Tweede Kamer gewijd aan de beraadslaging over een hoogst be langrijke wet, die veel invloed kan uitoefenen op de welvaart van de arbeidende klasse in Nederland. De strijd tusschen arbeid en kapitaal, waarvan de laatste tijd getuige is geweest, heeft in ons land over het algemeen een rustigen loop ge nomen. Slechts bij uitzondering werd ten on zent gebruik gemaakt van dwangmiddelen van de zijde van den werkman, om zich een grooter aandeel in de vruchten van zijn werk te ver zekeren; de meeste veranderingen en verbete ringen in den toestand der werklieden zijn het gevolg geweest van minnelijke schikking, en langs natuurlijken weg tot stand gekomen. Onze arbeiders zien zeer goed in, dat zoowel werk gevers als werknemers er slecht bij varen, wan neer dwang m het spel k< mt, en dat het beste middel om hun positie te verbeteren daarin be staat, dat zij de handen aan het werk slaan, ten einde door eigen krachten kapitaal bijeen te brengen om gezamenlijk een gewenscht doel te bereiken. Coöperatie, samenwerking, heet het middel dat door een gróót getal huishoudkundigen wordt aanbevolen tot demping van de klove tusschen kapitaal en arbeid; de groote middelares tus schen die beide machten, die elk op zichzelf niet in staat zijn volgens ue eischen van onzen tijd te produceeren, maar vereenigd een steeds milder vloeiende bron van rijkdom scheppen. In Engeland, in Duitschland, in Frankrijk is de coöperatie reeds op onderscheiden onderwer pen toegepast, en niet zelden met schitterenden uitslag. Ons vaderland is daarin niet achter gebleven; ook bij ons hebben zich soortgelijke vereenigingen gevormd, meest op Duitschen leest i geschoeid. En het is te voorzien dat naarmate onze werklieden toenemen u1 kennis er ook op dat gebied meer zal gedaan worden. De Staat heeft met die goede en heilzame beweging niets te maken; hij heeft slechts te zorgen dat zij in haar ontwikkeling niet wordt belemmerd door leemten in de wetgeving, en ook, dat geen strij dige elementen haar het, recht van bestaan ko men betwisten. Wat de coöperatie wil en kan, zij hier met een paar voorbeelden aangetoond. Elk werkman afzonderlijk kan zijn levensbe hoeften niet tegen de laagst mogelijke prijzen inkoopen, omdat hij ze met zelden uit de derde of vierde hand moet ontvangen; ook kan hij in 't geheel er niet voor waken, dat men hem voor de gezondheid schadelijke of vcrvalschte voedingsmiddelen in de band stopt. Een ver een iging van werklieden kan dat wel; zij kan haar inslag doen op groote schaal, en dan niets in ontvangst nemen van slechte of verdachte quahteit. Daarvoor zijn opgericht de u Winkel - vereenigingen", de eenvoudigste en meest doel treffende vorm van coöperatie. Weinig werklieden zijn in staat, invloed uit te oefenen op de inrichting van hun woningen; in den regel moeten zij zich tevreden stellen met hetgeen beschikbaar is, al voldoet het vol strekt met aan de minst overdreveiu eischen. Slaan daarentegen de werklieden de handen in een, dan kunnen zij zclven een zeker getal woningen bouwen, dat getal langzamerhand ml- breiden, geld kenen tot verderen huizenbouw, enz. De coöperatieve vereenigingen voor den bouw van arbeiderswoningen is een tweede en niet minder doeltreffende toepassing van het zelfde beginsel. Spaarzaamheid is de vruchtbare moeder van welvaart, en zou dit nog meer zijn, indien de werklieden terstond gelegenheid hadden hun op gespaarde gelden aan te wenden voor industn- tele doeleinden. Dat kan gebeuren, als velen sameuwerkeu. Liet valt zoo dikwijls voor, dat een werkman zijn bedrijf kan verbeteren door den aankoop van nieuwe gereedschappen en werk tuigen, door een grooter of kleiner uitbreiding I aan zijn zaak te geven als zijn standgenooten nu tegen billijke rente hem daartoe geld kenen, dan zijn beide partijen er goed aan toe. Dit dubbel doel beoogt de cred'iet- of voorschotbank, een vorm van coöperatie, vooral door de ijverige bemoeiingen van Schulze Delitsch in Duitsch land alum in toepassing gebracht. Zullen de coöperatieve vereenigingen aan haar bestemming kunnen beantwoorden, dan moeten zij vergunning hebben om op eigen verantwoor delijkheid zaken te doen, even als byzondere personen. Zij moeten het vertrouwen bezitten van het publiek, hetgeen alleen hel geval is wanneer zij voor het niet nakomen hater ver bintenissen in rechten kunnen worden vervolgd. Zij moeten de bevoegdheid bezitten^ kapitalen te plaatsen en op te nemen, overeenkomsten te sluiten, eigendommen te beheeren, In één woord, zij moeten rechtspersoonlijkheid bezitten. Tot nog toe hadden zij dat niet; en om een einde te maken aan die ongunstige ver houding, is de tegenwoordige wetsvoordracht, die reeds een geruimen tijd aanhangig is ge weest, der volksvertegenwoordiging ter overwe ging aangeboden. Vroeger werden de vereenigingen waarvan hier sprake is door opvolgende Ministers van Justitie beschouwd als «'vereenigingen van personen”, en als zoodanig werd haar op aanvrage rechtsper soonlijkheid verleend op grond van de Wet van 22 April 1855. Latere Ministers waren echter van oordeel, dat zij wel degelijk naamlooze ven nootschappen zijn, wat zich ook beter verde digen laat, dewijl niet de leden, maar de door de leden bijeengebrachte gelden op den voor grond staan, zoodat zij niet in de termen van de bedoelde wet vallen. Daarenboven verkeeren zij, als vennootschappen, nog in een gansch bijzonder geval, dewijl haar kapitaal geen vast staand cijfer bedraagt, een iemand dien men nauwkeurig kent, terwijl de coöperatieve ver- eenigingen werken met een steeds veranderend 1 kapitaal. Dat alles maa.t, dat zij tot nog toe buiten de wet vallen; zij zijn noch vereeni- i gingen van personen, noch naamlooze vennoot schappen in den gewonen zin van het woord, vleesch noch visch, zij zweven als het ware tusschen hemel en aarde, en verkeereu in een i volkomen wetteloozen toestand. Wy zijn niet voornemens de debatten, over dat onderwerp m de Tweede Kamer gt-houtjen, hier op den voet te volgen, zelfs met ze te resumeeren: de uitbreiding die zij gekregen hebben maakt dak ónmogelijk. Over het alge- i meen is gebleken dat de groote meerderheid onzer volksvertegenwoordigers de coöperatie ge- i negen isen dat is zeker een gewichtige zedelijke triomf voor de arbeidende klasse. De wet, door den Minister van Justitie aangebo den, en waarvan de ministeriëele crisis de be- handeling tot heden vertraagd heeft, stelt zich 1 alleen ten doel de verkrijging van rechtsper soonlijkheid te regelen, zonder in bijzonderhe- den af te dalen, hetgeen ook zijn eigenaardige moeielykheden heeft, om reden de coöperatie bij j niet genoeg op vaste grondslagen be- I haar op wettelijke wijze te organi- van daar dat het ontwerp een alles i or.s nog rust om seeren behalve volledige wet is. Nu openbaren zich bij de Tweede-Kamerleden hoofdzakelijk twee richtingende eene, waarvan o. a. de heer Godefroi de woordvoerder was, sluit zich ge heel aan bij den Minister, overtuigd dat deze partiëele verbetering voldoende is om de coöpe ratieve v. leemgitigeu op een beteren voet te brengen, de andere, waartoe o. a. de heeren Verniei s van der Luclf, Van liuuten en-Kap- peyne belmoren, wensclite zich eenvoudig te bepalen bij het op haar toepasselijk ver..Laren van de bovengemelde wet van 1855, iu afwach ting dat later een definitieve, volledige regeling van bet onderwerp in behandeling kun wurden genomen. Niet ten onrechte zei de Minister van Jus titie, dat //het betere niet zelden de vijand van het goede” is. Menige ypodzakelyke verbetering werd reeds in ons land tegengehouden onder het voorwendsel, dat aan een u volledige her ziening” de voorkeur werd gegeven, reden chem is, na afgelegd examen te Amsterdam, bevorderd tot hulpapotheker. Als een eerste stap om tot af schaffing der karmis te geraken, is door de Raads commissie voor de gemeente begrooting te Gouda voorgesteld, de kruinen <*n tentjes, die tot nu toe op de voornaamste straten stonden, voort- aan op een der Stadssingels te plaatsen. B. en Whebben den Raad medegedeeld zich met dit voorstel niet te kunnen vereenigen. Door den raad der gemeente Streefkerk is besloten tot het plaatsen van straatlantaarns in die gemeentemet petroleum verlichting. Het onlangs bij Bergstoep ge zonken schip met rijshout is, nadat de lading gelost was, door den eigenaar voor afbraak verkocht. Bij de Woensdag te Dubbeldam gehouden harddraverij wuren twaalf paarden in geschreven. De prijs werd behaald door den heer F. Florijn, te Rotterdam, met de k Snij boon,” pikeur J. Du Boer Jr.; de le premie werd ge wonnen door den heer Barendrecht, te Silaars- hoek, met de rGoliath,” pikeur A. De Koning; de 2e premie door den beer Schouten, te Dub beldam, met de //Sophie,” pikeur J. De Boer. Met algemeens stemmen is door stemgerechtigde Ingelanden van den polder den Beemd als Hoofdingeland voor de Overwaard herbenoemd de heer A. Den Ruijter. Tot bode van Rijnland is noemd de heer G. 11. Keij, hoofdonder wijzer te Heinkenszand. w Een zeer treurig ongeval bad Dinsdag 1.1. te Berg-Ambacht plaats. Terwijl de bouwman W. v. d. D., eeu geacht mau, zich met zijn zoon van ongeveer 14 jaren, die aan verstandsverbijstering lijdt, op een akker be vond, om hennepbossen op te zetten, schijnt de lichtgeraakte knaap boos geworden te zijn, zoodat hij zijn vader met een kloet aan den slaap van het hoofd verwondde. Deze trachtte eerst nog door te werken, maar moest toch naar huis, en te bed. De hulp van den geneesheer bleef vruchteloos, en de ongelukkige v. d. D. over leed in den loop van den nacht. De krank zinnige knaap zal, naar men verneemt, naar een’ krankzinnigengesticht gevoerd worden. Ware dit slechts vroeger gebeurd. Bij een der watermolens onder Willige-Langerak had voor een paar dagen een droevig ongeluk plaats. Een der kinderen van den molenaar A. Hak werd door een rod in den rug zóó ernstig getroffen, dat terstond ge neeskundige hulp moest ingcroepen worden. Waarschijnlijk zal het getroffen meisje het leven door dit ongeval verliezenalthans het verkeert in bedenkehjken toestand. Afloop van Publieke Verkoopingei Onroerende Goederen. De hofstede met ruim 30 hecta ren wei- hooi- bouw- en griend land onder Ou derkerk a/d IJsel, op 18 dezer door de No- tansseu Spruijt en Mahlstede geveild, heeft opgebracht de som van f 61175. Woensdag 11. zijn te Hardinx- veld ongeveer 17 hectaren wei- en gnendlaud publiek verkocht voor f 3'9.835 behalve de on kosten. Eeu. stuk weiland, bij het Schelluin- sche gat, ongeveer P/a hectare groot, is ver kocht voor ruim f 4800. LANDBOUW-BRRICHTEH. Op de paardenmarkt te Vianen stonden 11 dezer ongeveer 400 paarden aan de lyn. De markt was druk bezocht. Denieuwe najaars-beestenmarkt, die deu 17en dezer te Ameide plaats had, was niet zoo druk bezocht als die in October vsn het vorige jaar. Nochtans stonden er ook dit- tnaal ruim 100 stuks vee aan de liju. En thans was de handel, in tegenstelling van vroe ger, buitengewoon levendig te noemen. Iemand, die voor «enigen tijd uit Hetrenveen naar Amerika is vertrokken, heeft een colorada-kever overgezonden in eeu brief. Hij schrijft daarbij het volgende: f Hiernevens zend ik u eeu exemplaar toe van den in Hol land en Europa zoo gevreesden Colorado-kever of den aardappelvprslmder. Hier is hij plenti: wsarotn we tot nog altijd zitten te zuchten onder I een zwaar pak van niet-opgeloste quaestiën, I en de snippermand des gouverneinents reeds menig ontwerp tot wetswijziging in ontvangst heeft moeten nemen. Een oogenblik vreesden wij, dat het hier ook zoo zou gaan, maar neen, de Minister hield voet bij stuk, en toen later, zoowel door Z.Exc. als door Kamerleden, krachtige pogifigen weiden gedaan om de wet zoodanig aan Ie vullen, dat zij ten minste zoo volledig werd, als onder de gegeven omstan digheden mogelijk is, toen de Min ster nog maals over de zaak confereerde met de Com missie van Rapporteurs, waarvan onze bekwame Staathuishoudkundige, de heer De Bruijn Kops, deel üitinaakt, toen voedden wij hoop dat uit het gemeenschappelijk overleg tusschen regeering en vertegenwoordiging de wet, die iu een drin gende behoefte voorziet, zegevierend zou te voor schijn treden. Er was ten minste een brug geslagen tusschen de voorstanders der beide bo ven aangeduide richtingen; en de ijverige po gingen, om die brug recht stevig te maken, zullen ongetwijfeld tot eeu gewenschte uitkomst leiden. Op het oogenblik dat deze regelen worden afgezonden, is de uitslag van de de batten over de artikelen en de stemming over het geheele ontwerp nog niet bekend; we ver wachten evenwel met vertrouwen, dat de Ne- derlandsche Staat eene rijpe vrucht van wet- gevenden arbeid rijker zal worden. Z. M. heeft benoemd tot procu reur by de arr.-rechtbank te Dordrecht Mr. J. M. Rens, thans griff, bij het kbntonger. te Alien. Z. M. heeft benoemd tot hoog heemraad van Rijnland de heer D. W. P. Wis boom van Giesendam, tot heemraad van deu polder de Kersbergsche en Achthovensclie uiter waarden, gemeente Lexmond en Ameide, H. De fciroot. De raad der gemeente Jutfaas heeft zieli tot de Tweede Kamer der Staten- Generaal gewend met hut verzoek: 1. Ten einde liet behoud van het kantongerecht te IJscl- stein te verkrijgen. 2. Mocht dit onverhoopt worden opgeheven, dat dan deze gemeente moge worden gevoegd bij het kanton utrecht. lot zetters der d irec te - belas tingen zijn herbenoemd: te Berg-Ambacht de heeren Jacob Voorsluijs en Dirk Oskam; te Gouderak de heeren L. De Jong en W. Van Dorp; te Berkcuwoude de heer H. Oudenes en be noemd de heer J. Doeland. Tot wethouder der gemeente Streefkerk is benoemd de heer L’. Boel in plaats van L. Timmers; en tot ambtenaar van den burgerlijken stand, de heer LI. De Ruyter. Van de raadsleden, die te Gorin- chem in 1851 zitting hadden, zijn nog drie iu leven, en wel de heeren D. Van Drooge, Joh. Van Andel en J. A. Van der Poe). Beide eerst- genoemdeu, zijn nog lid vah den raad. Ln den zomer van het volgend jaar zal te Leeuwarden eene Historische Ten-« toonstelling van Friesland worden gehouden. Z.--K. 11. Prins Fr ede rik heeft op nieuw een bewijs gegeven van zijne hoogu in genomenheid met de orde der Vrijmetselaren door ter herinnering aan lid. 60 jarig jubilé als Grootmeester Nationaal te schenken13000 aan de Louisa-stichtiug en f 3000 aan het fonds tot ondersteuning der pogingen tot verdediging, handhaving, en verspreiding van de beginselen der vrymetselaarsorde. uit Rotterdam wordt geschreven, dat de spoorwegwet ken van het Mallcgat tot het station over de Beurs tegen 1 December berijdbaar zullen wezen. Het plan zou dan wel nog met zijn, dit gedeelte in elk geval iu dienst te stellen, maar bij ijsgang zou dit geschieden. De nieuw gebouwde Infirmerie te Gouda is thans geheel gereed, zoodat deze flinke inrichting aan de militaire autoriteit is atgeleverd. Wegens het aauschaÜen vim bet noodige verplegingsmateneel zal echter niet voor het volgend jaar de ingebruikneming kunnen plaats hebben. De heer J. R. Opbotst te Gorin- wel is hij schadelijk woor de aardappelplantt

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 1