DE JOOD. Rellstab, 1812. Esschen- eo ander Hakhout, LAMiimmni, Teen- en fet RIJS-, TEEN- HUIZIN GE, HOOK! KNECHT OPENBARE WKOOPB GRIEND LAND, GRIENDHOUT. IEPENBOOMEN ^(.nilWIIYS M.MGZ0UT BUITENLAND. ADVERTENTIËN. C. SPINDLER. OTJDEWATER. TERSTOND TE HUUR: een BOVENWONING, Uit de hand te koop: Hl. DE VLETTER, Nieuwste Artikelen FUNGAREK-SPINNERS, KLOMPMAKER DIENSTBODE FABRIEK „DE HOLLANOSGHE IJSSEL DE JONCH Cie. te OVDEW ATER. RIJS-, TEEN- EN RIETGEWASSEN, en BOOMEN, IEP EN BOOM EN, AFBRAAK, Openbare Verkooping, IEPEN-, WILCEN- en Populierenboomen, GROVE STEENKOLEN De Wed. A. VERMEULEN. UITKOEIJÜMG van WANDGEDIERTEN, M.vanderHEIMta Lekkerkerk. Openbare Verkooping De Notaris T* TAN DErf BERG' HILLEGERSBERG. KRALINGEN. cn RIETGEWASSEN, Openbare Verkooping. doch het is niet eoo erg als tij er in Europa geschreeuw over maken. De kaasp-roductie der Vereenigde Staten ia nu meer dan 250 millioeu ponden, waarvan in 1875 bijna 100 millioen ponden zyn uitgevoerd. Alleen in den Staat New-Yprk tijn meer dan 1000 kaasfabrieken, die de melk gebruiken van 250.000 koeien, waarvan 80 mil lioen ponden kaas gemaakt wordt, of 1000 pond van iedere drie koeien. Engeland voert bijna 25 millioen ponden uit en Nederland 60 mil lioen ponden. GEMENGDE BERICHTEN. Het blijkt, dat J. F. Boers te 8treefkerk niet, zooals wij berichtten, de eenige nog in leven zijnde Nederlander is, die den tocht naar Rusland heeft medegemaakt. T Volendam woont zekere J. W. Kramer, oud 84 jaren, die bij dien tocht twee vingers ver loor, en te Weert in Limburg zijn nog twee 86-jarige oud strijders in leven. De een, G. "Vrancken, heeft eerst de veldtochten in 1809 in Oostenrijk meêgemaakt en heeft toen in 1812, aan den tocht naar Moskou deelgenomen. Bij den terugtocht werd hij uit de Beresina gered door een sappeur, die hem, den steel zijner schop toereikende, op het droge bracht. Ook te Schiedam woont iemand die aan dien tocht heeft deelgenomen, en wel Cornells Koren gevel, oud ruim 87 jaar. Na eenigen tijd krijgs gevangen geweest te zijn ging hij in Rnssischen dienst over, doch keerde twee jaren later naar bet vaderland terug. De oud-onderwijzer Van Buuren te Gouda is in het bezit gekomen van het oud ste werk over natuurkunde, dat gedrukt is ge worden. Het werd in 1485 uitgegeven, door Mr. Jacob Behaert van Zierik/.ee geschreven, en is ge titeld: Bartolomeus Engelsman's natuurkunde. Volgens aanteekening op bet boek zelf en losse bijlagen werd dit exemplaar vGecaft te Haer- lem m die Cruiisstraet tat Cornelias Boecbin- der int iaer MCÖCC en de LXXXXLI in meye doe die van alcmaer met hoer landlude daer in quame mit hoer banieren etcetra van mi an- t\onp de minor." Van 1588 tot 1812 was dit exemplaar bij onafgebroken de eigendom der familie Van Sijpersteyn te Haarlem. Het werd in 1588 door die familie aangekocht voor f 51 6 8. In 1728 bracht hot in publieke veiling f 117 op. In 1783 bracht het slechts f 61 maar 10 12 jaren geledm werd hel te Hoorn voor f 200 verkocht. Onder de 244 leerlingen, die 16 Oct. jl. op de schoollijst te Ouderkerk a d IJscl voorkwamen, waren vier tweelingen; van twee zyn hel beide meisjes en van twee ieder een jongen en een meisje. Als een curiositeit mag vermeld worden, dat iu deze week te Arnhem gevanke lijk is binnengebracht een veertienjarige herder uit Geldersch Veenendaal, die niet minder dan 89 bijenkorven van de 42, welke in den omtrek waren, heeft leeggesnoept. Op de vraag of hij niet bang was geweest voor de bijenantwoordde hij, dat deze hem nooit kwaad deden. Op een kermis liet zieh eeii vrouw zieu met een baard. Aan den ïugang der tent zat een aardig meisje. Toen een heer, na de dame gezien en zich over het //natuurwonder" verbaasd te hebben, weer uit de tent en het kind voorbij ging, streek hij het over de wang en widevis die dame binuen uw moeder? //Neen, mijnheer," was het autwoord, vliet is mijn vader." Wat inen bij het gebruik van petroleum-kooktoestellen moet in acht nemen 1. Zorg in de eerste plaats, dat uw toestel rein worde gehouden. Mocht het u gebeuren, dat gij petroleum overgiet, neein dan zorgvul dig dit overtollige weg. 2. Laat uw toestel nimmer geheel ledig branden. Mocht u dit nochtans overkomen, blaas dan de vlam uit eu iaat het toestel behoorlijk afkoelen, vóór dat gij de dop outschroeft eu er op nieuw petro leum ingiet. 3. Hieruit is reeds ojp to maken, dat men nimmer petroleum mag ingieten, als de kous brandt. Een ieder houde bovenal in het oog, dat dit hoogst gevaarlijk ii. 4. Even min moogt gij bet onderstel geheel vullen. 6, Gebruik nimmer in uw toestel eene kous, die smaller is dan de h ouder, daarvoor bestemd. 0. Doof uw petroleumstel niet uit, door de kous geheel naar beneden te schroeven. Men schroeve de kous slechts zeer weinig naar beneden, bl ize dan de vlam met kracht uit eu bi enge ver volgens de kous weer op goede hoogte. 7. Loop nooit met een brandend kuoktpestel, vervoer bet dus niet van de eene kamer naar de andere, ol van de keukeu naar de kamer, of omgekeerd, liet is voorzichtiger, de vlam even uit ie bla gen tn.op de bestemde plaats weer aan te ste ken. 8. Kijk zorgvuldig door 't kijkgiaasje, of de vlam wit is eu blijft. Nimmer mag deze rood sobijnen. Let men op deze kleinigheden, dun is een peiroleumtoestel een der nuttigste voorwerpen in iedere huishouding. Het levert veel voordeel op eu is van het grootste gemak. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat de vrouw van A. W., in den Op- perstok te Streef kerk, in den tijd van lü maan den en 10 dagen twee malen van tweelingen is bevallen. De eerste maal overleed een der kin deren spoedig na de geboorte, doch bleef het audere eenige weken iu leven, de laatste maal hebbep beide kinderen slechts kort geleefd. Dinsdag-avond zijn op den spoor weg tusschen Roosendaal en Moerdijk de heer Mr. W. C. Uijtenboogaart, kantonrechter te Zevenbergen, en zijn koetsier, die in. een tilbury huiswaarts reden, door een trein van den Grand- Central overreden. Volgens sommigen had men verzuimd den weg af te sluiten, anderen bewe ren dat het paard de afsluiting verbrak. De heer U. was dadelijk een lijk; de koetsier gaf nog eenige teekenen van leven, doch was ge vaarlijk aan het hoofd gewond. Het paard kwatn met een kleine wonde vrij, terwijl de trein, waarin zich geen reizigers bevonden, slechts een kleine vertraging ondervond. Te Herwijnen is in den nacht van Zondag op Maandag eene boerderij, door twee gezinnen bewoond, totaal afgebrand. Huis en inboedel waren verzekerd, doch zeer beue den de waarde; de oorzaak is onbekend. Beroepen in Parijs. De vreemdsoor- tigstede onwaarschijnlijkste beroepen kan men in Frankrijks hoofdstad aantreffen. Wie zou ge dacht hebben dat er aldaar 16 werkplaatsen zijn waar men niets anders maakt dan kunstoogen! Parijs is het groote magaéijn waar alle eenoogigea van de wereld om hulp komen. De handel voedt er 402.232 personen 209.634 mannen en 192.598 vrouwen. De 5.932 vodderapers heb ben een Beurs, waar zaken worden gedaan in oude kranten lompen en glasscherven. Er zijn zeven handelshuizen die met de gansche wereld in betrekking staan, en die slechts zaken doen in gebruikte postzegels. De wetenschappelijke bedrijven schenken le vensonderhoud aan 194.829 personenwaaron der 1.878 letterkundigen. Aan deze laatsten komt de palm der belangloosheid toewant met hun allen hebben zij slechts 808 dienstbo den terwijl hun arbeid nog 2.259 menschen van het noodige voorziet. Als Parijs ziek isdan komt het niet uit gebrek aan geneeskundigen, zoowel mannen van wetenschap als kwakzalvers. De gepatenteerde en erkende dokters bedragen 1.726 (zoo wat één op de duizend inwonersniets te veel I) daarenboven heeft men nog de magnetiseurs, die door hun consulteu iemands kwalen en ver loren honden opsporen in welke laatste taak zij ondersteund worden door omstreeks 400 kaartlegsters. Een leger van 32.959 ambtenaren zorgt dat Parijs niet in het honderd geraakt. Inderdaad en onder een lichtzinnig uiterlijk, is Parijs de stad waar het meest wordt gewerkt. Op alle treden van de maatschappelijke lad der ontwaart men een koortsigeu onafgebroktn hardnekkig volgehouden arbeid, indien Asmo- déuszooals in de dagen van Lesage eens plot seling de daken van de huizen oplichtte, dan zou men verba isd zijn over de werkzaamheid in deze stad der vermaken. /jondag-avond jl. zou een boe reuzoon te Daleui met kar eu paard den vee arts te Peursum halen. Op de terugreis had men dicht bij de Arkelpoort, door 'de duis ternis misleid, het ongeluk tegen een der daar aanwezige palen te rijden, waardoor de kar om viel en heideD, vooral de heer K., van Peufsum, belangrijke kwetsuren bekwamen. Een derde persoon, insgelijks run daar, kwam met den schrik vrij. Vrijdag II. is te Giesendam een ting of in eenige vergadering ter wereld ten gehoore werd gebracht. Onder anderen heeft hij bekend gemaakt, dat in het jaar 1917 ge durende zes weken volslagen duisternis over de aarde komen zal; tegelijk zullen dan Hazzat, Imam en Jazraël op de aarde nederdalen, (met behulp van een lantaren om den Koran weder in eere te brengen. Al degenen die deze open baring verder verspreiden, zullen op den dag van het gericht door ZlSd. beschermd worden, (het is daarom dat ook wij het in ons blad vermelden, want je kunt nooit weten waar die bescherming goed voor is!) die er aan twij felen zijn verdoemd. 't Is maar jammer dat de HH. Hazzat en Jazraël zulk een langen termijn voor hun over tocht bepaald hebbenwij vreezen dat zij tegen dien tijd hun afspraak vergeten zullen zijn. rijdng kind vuil omstreeks viji jaren door een tilbury overreden. Het hoofd en vooral het mondje is bezeerd, doch gelukkig wordt liet kind thans weer beter. PEPERKORRELS. I. Zeker niet te vroeg. Het Handels blad bevatte dezer dagen een bericht uit Vlis- singen, volgens hetwelk aldaar belangrijke hoe veelheden rottend graan werden verkocht, af komstig van het stoomschip i/Ftinch." De af schuwelijke lucht die dit graan, langs de kade uitgespreid, m de stad veroorzaakt, heeft ein delijk de gezondheidscommissie doen besluiten, den verderen aanvoer daarvan te verbieden. Of hiermede de nadcelige uitwerking van bedoeld graan, waarvan groote hoeveelheden door brou wers en graanhandelaars zijn aangekocht, geheel zal vernietgd zijn,.kan op goeue gronden be twijfeld worden. Ziedaar een gezondheids-commissie, die waar schijnlijk uicl van voorbarigheid zal beschul digd worden. Zoolang uien eeu voediugs- artikel aanvoert dat alleen schadelijk is voor de gezondheid van hen die dwaas genoeg zijn om er van te gebruiken, of dat, tot bier ver werkt, mogelijk een paar honderd drinkers van dat vocht buikpijn veroorzaken zal, houden do Heereu zicli neutraal; wij leven immers m een vrij land? Eerst dan, als het blijkt dat de waar nog daarenboven de minder aanbeve lingswaardige eigenschap bezit dat zij gruwelijk stinkt, vindt de waakzame commissie eindelijk reden om te zeggen: //Ho, jongens, houdt de rest van je heerlijk graan maar zelf." .En nog zijn er misnoegden, die beweren dat gezondheidscouimission, op deze^manier werkende, net zooveel dienst doen als een baker ouder een hoop drouken matrozen, - eu dat we wet ten moesten hebben die aan brave kooplui oe- lelteu ons voor ons goede geld schadiiijk on- tuig in de maag te stoppen. II. Eeu olk in de toekomst. De Propheet Mohammed is le Medina aan eeu paar getrouwen verschenen en hoeft een speech af gestoken, veel belangrijker dan ooit op een mee - Maanbewoners en Eereteekens. Bekend is het, dat de maanbewoners, bij wijze van erfzonde, ter wereld komen met eere teekens. Zij worden er van verlost naarmate zij toenemen in deugden zich verdienstelijk maken tegenover den Staat. Bij onsaardbewoners heeft het tegenovergestelde plaats. Wij komen ter wereld zonder lintjes en kruisjes; en zij blijven achterwegetenzij men op buitengewone wijze uitsteekt boven andere stervelingen. Nemen die eereteekens bij sommigen in aantal toe, dan k&n men het er voor hondendat zij tot de edelste wezens behooren en jler volmaaktheid schier nabij komen. Er was een tijd dat wij er anders over dach ten. Tijdens de Republiek, toen er zoo'n kracht van ons uitgingzag men zelfs op de borsten van een De Ruiter en een Tromp geen eereteekens prijken. Maanbewoners zoudenop dergelijke mannen wijzende, hebben uitgeroepen: Ziedaar, edelen bij uitnemendheidziedaar werkelijke leeuwen. Thans is het anders. Wij zijn vooruit gegaan met reuzenschreden, fn de laatste vijl en twintig jaren is het aantal ridders en gedécoreerdeu in zoo verbazende mate toegenomeu dat wij ons niet genoeg kunnen verwonderen over het groot aantal verdienstelijke mannen in zoo'n klein Jaud. Wie herinnert zich bijv. niet den Meiregen (van ridderorden) in 1875? Thans heeft het weer eere teekens geregendditmaal in de gedaante van bronzen medailles en zilveren barrets. Zij zijn uitgedeeld geworden onder de marrneu (voor zoo ver wij weten is niet ééne vrouw begiftigd)die onlangs een geduchten vijand met volharding be streden hebben een' vijand dieons aanval lende met grimmige en aanhoudende woede, Ne derland met groote rampen en gedeeltelijken on dergang bedreigde. Niet alleen zijn Dijkgraven, Hoogheemraden Dijkopzichters, maar ook min deren beloond voor hun buitengewonen ijver, toen betoond. Nochtans wordtals op eene uitzon le ring door X. in de Sclioonhovensche courant van Zondag 15 Oct. j.l. de aandacht gevestigd op liet feit, dat de dijkbesturen van do Alblas- serwaard met Arkel beneden de Zouweeu van de Vijf Heerenlanden noch dijkopzichters noch anderen, die bij hel noodpersoueel behoorden, eenig bewijs van goedkeuring en plichtsbetrach ting gedurende den jongstgn watersnood hebben doen toekomenzoodat die opzichters zich nu, tegenover hunne gelukkiger collega's, onderschei den door niet onderscheiden te zijn.en eeniger- mate gelijken op verdienstelijke maanbewoners. Want dat zij zich flink hebben gehouden in Maart j.l. is bekenden wordt door niemand betwijfeld, behalve naar het blijkt door genoemde Dijkbesturen, wier leden wel beloond zijn ge worden. De medailles en barrets mogen die heereu voe gen bij de andere eereteekensvoor zoover die hun reeds geschonken zijn. //Dem Verdienste Seine Krone." Maar de toepassing van deze schoone spreuk mag niet nagelaten wordenook wanneer het dijkopzichters en mindere beambten geldt. Ook mogen niet worden doodge zwegen. Zoolang het stel-el van beloouing door middel van eereteekens (door wie en wanneer zullen wij er van verlost worden?) iu zwang blijft, houde men by de toepassing de rechtvaardigheid en de grootste nauwgezetheid in het oog, opdat het kwade, dat noodzakelijk uit dat stelsel voortvloeit, zoo gering mogelijk worde. De maanbewoners kunnen wij nu eenmaal niet navolgen, om reeds genoemde redenen. Ten slotte hoop ik voor onze tallooze riddersen met eere teekens beladenendat zij nimmer jn het rijk der maan mogen aaulaudeu. Édel en verdienstelijk bij uitnemendheid in onze oogen zouden zij daar Is schuins worden aangezien, en men zou op hen wijzende uitroe en //Ziedaar mannen van met de minste beteukems.''Ingezonden overleg met de mogen Ihodeu maatregelen te beramen tot de gelieele oplossing der gerezen verschillen Set regelen der voorwaarden van snik een wapenstil stand, als het stollen der demarcatielijn ens,., laat zij aan de Vlog-ndheden over; de eenige voorgaarde die zij stelt is, dat niet langer Russische en andere vrijwilligers het 8ervisohe leger konen versterken. Rusland verzet zich echter ten stelligst^ tegen een wapenstilstand van zoo langen duur, aie, zooals het in een circulaire aan de verschillende regeeringea betoogt, het Blaiten van den vrede zal bemoeilijken, en eene onzekerheid besten ligt, die zoozeer haren nadeeligen invloed in de Vorstendommen möt alleen maar door geheel Europa laat gevoelen. Het acht, overeeukomstig de J agelache voorstellen, een wapen stilstand van vier weken voorloopig voldoende. Over deze beide voorstellen is tussohen de verschillende kabinetten en in de organen d<r pers natuurlijk zulle een levendige strijd ontstaandat de pessimisten meenden de verschillende regeeringen zich reeds te zien groeperen in twee vijandelijke kampen, voor of tegen Turkije. Zoover is het echter nog niet geko men en zal het, hopen wii, niet komen; de bezadigde en kalme toon waarop Rusland zijne bezwaren tegen het Turksche voorstel formuleert, alsmede de om standigheid dat tusschen Engeland en Rusland onder handeld wordt over een mogelijken middenweg tus schen beide voorstellen, strekken daarvoor eenigszins tot waarborg. Aller oog is thans op Duitsohland gevestigd, dat zich, openlijk althans, tot nog toe weinig van de zaken ia het Oosten schijnt aan te trekken. Toch mag men aannemen dat de .drie keizers" ook in deze wel onderling tallen overleggen en het in beginsel eens zullen zijn. Ook het gerucht dat Frankrijk zich bij Engeland zou aangesloten hebben, 'en dat deze beide Oostenrijk tot hunne zijde trach ten over te halen, wijst daarheen. Tegen het einde dezer maand zal de wetgevende vergadering in Frankrijk haren arbeid hervatten en zeker al dadelijk de regeeriug in de gelegenheid stellen hare houding tegenover de Europeesche ver wikkelingen te formuieeren. Ook de binneolandache aangelegenheden beloven tot levendigen strijd aan leiding te zullen geven. Zoowel de Minister van Biunenlandsche Zaken, Marcère, als de Minister van Onderwijs, Waddington, hebben het in de oogen van alles wat ciericaal heet, deerlijk verbruid. Leze door zijne. buitengewone voortvarendheid in zake de verbetering van het onderwijs, gene door zijne liberale wijze van regeereu, waardoor zelfs een arbeiders-con gres ongestoord zijno zittingen kon honden. Marcère wil, na eerst door verbetering van het gehalte en het' lot der onderwijzers en het bouwen van nieuwe schoollokalen den maatregel mogelijk gemaakt te hebben, binnen drie jaren schoolplicht invoeren. De nieuwe Minister van Oorlog schijnt mede zijn taak ernstig op te vatten. Door het verwijdden van tal van hoofdambtenaren, die eene degelijke hervor ming van het krijgswezen in den weg staan, heeft hij zich wel veel vijanden gemaakt, maar tevens door een heilzamen schrik de overigeu tot betere plichts betrachting gedwongen. Dat alles zal echter aan de vrienden der moreele orde, die ia de laatste dagen weder aansluiting zoeken met de Bonapartistcn, ge legenheid te over geven om de regeeriug den voet dwars te zetten. Eu dit is te meer gevaarlijk nu de keizerlijken trachten voor hunne zaak deu steun van het V aticaan te krijgen, die de Graaf de Cham- bord door zijne onpractisobe 'louding naar 't schijnt verbeurd heeft. Ex-Keizerin Eugènie zal zich daar toe vooreenigeu t ijJ te Florence vestigen om van daar uit met Home to ond rhandelen. De bekende Prui sische diplomaat, Graaf von Arqim, beeft op zijne veroordeeiing tot vijf jaren tuchthuisstraf geantwoord met de uitgave vau het tweede deel zijner brochure, getiteld Pro Nihilo, die hem dat vonnis bezorgde. Het gesohrift trekt echter weinig de aandacht meer. Na de volksmeemng in Engeland met hare mee tings ten voordeele der mishandelde Christenen in Bul garije althans in zooverre haar doel bereikt heeft, dat de regeeting uit hare onverschilligheid teu aanzien der zaken in het Oosten ontwaakt is, tracht zij op gelijke wijze de aandacht der regeering te vestigen op de pro testanten-vervolging m Spanje. Eene eerste meeting met dat doel werd dezer dagen te Londen gehouden onder voorzitterschap van het parlementslid Thomas Cliamberd. Den 7en November e. k. zullen door de verschillende staten van Noord-Amerika de 369 gedelegeerden benoemd worden, die op huune beurt den nieuwen presideut zullen moeten kiezen. Zooals het zich laat aanzien staan de kansen voor democraten en republi keinen ongeveer gelijk. De eersten hebben tot c&n- didaat den heer Tildes»; de laatsten den heer Hayes. OVERZICHT. De Ooateraoho quaestie is en blijft nog maar steeds de hoofdschoteLder buitenlandsche Staatkunde, iiijua geen staat ia Eb' üPa waar de binuenlandsohe vraagstukken op dit oogenblik met ondergeschikt zijn aan deze netelige quaestie. En dat zij werkelijk ne telig is wordt hierdoor bewezen, dat uiettegeustaande beide partijen, de Porie en de Mogendheden, oogen schijulijk alles in het werk stellen oin eene verzoe- uende oplóssing te verkr.gen, de regeeringen die bet meest direct bij de zaak belang hebben, allen er op bedaobt zijn om vloot en leger in gereedheid te brengen. De stand van taken is ongeveer aldus; üp bet voorhtel der Mogendheden heelt de Port^ geautwoord met een tegenvoorBtol, dat hoofdzakelijk ten doelheeft het sluiten van een wapenstilstand vau zes main deu, teu einde gedurende dien tijd in Van de op de beurs te Amster dam verhandeld wordende effecten betalen thans de volgende geeu rente meer. STAATSFONDSEN. Koirsvah Tegen- UITGirrS. WOORDIGB XOSR8. pCt, ONGIVEEB. Spanje buitenland 3 30 13 Spanje binnenland 3 27 12 Griekenland 1825 6 56 10 Turkije 1865 5 60 10 Egypte 1868 7 75 42 Egypte 1873 7 84 40 Mexiko 1864 3 60 3 Peru 1870 6 82 16 Peru 1872 5 77. 13 Venezuela 1862 6 63 13 Florida 1870 8 80 6 SPÜÜRW EGLEENINGiiN Ned. Centraal 1862 3 f 122 f 127 Boxtel-Wezel 1869 76 14 St. Paul en Pacific. 1. Ig. 1864 66 41 St. Paul en Pacific. 2. lg. 1865 7 70 28 Gecons. St.Paul en Pacific 1865 7 70 17 St. Paul en Pacific 1869 7 65 17 St. Vincent en Brainard 18/1 7 70 6 Toledo - Peoria 1871 7 72 35 Marietta-Piltsburg 1870 7 82 .47 Allaiitic-Mifcbisaippi Ohio 1870 7 79 17 Port tiuron 1870 7 70 14 G'hesapeake-Ohio 1872 6 82 21 Caïro-St Louis 1872 7 81 40 West VYinconsin 1868 7 69 47 St' Louis-South Eastern 1870 7 73 32 California- Extension 1869 7 73 33 Atchison branch 1871 7 85 17 Paducah-Mem phis 1871 7 82 31 Des Moinea Valley 1870 8 86 22 Cleveland Mount Vernon 1870 7 80 44 Oregon-California 1870 7 72 16 Elisabeth town-Paducal 1871 8 79 32 Port Royal 1870 7 72 12 Florida spoorweg 1869 1NDUSTRIKKLE 7 74 3 ON DERN EMINGEN. Maxwell 1870 7 78 7 Maxwell 1872 7 75 8 Colorado 1870 7 70 9 Met inbegrip van 91 onbetaalde ooupona. IN WEERWIL VAN ALLE AANVALLEN, die van tijd tot tijd door geïnteresseerde personen tegen Dr. Airy's Natuurgeneeswijze worden gebezigd, beeft dit uitmuntende popnlair-geneeskundige Werk en de daarin behandelde geneeswijze steeds nieuwe aanhangers gekregen, en in steeds grooter kringen een gunstige ontvangst genoten betgeen reeds daaruit blijkt, dat het in verschillende vreemde talen moest gedrukt worden en er meer dan 68 oplagen van ver kocht werden. Wij mcenen derhalve geheel en al in het belang der talrijke naar hulp en genezing snak kende Inden te handelen, pis wij hun met net oog op die feiten aanraden zich dat boek, dat slechts één gulden kost, en waarin zij alle gewenschte aanwij zingen «allen vinden, aan te schaffen. Ooi intusschen door gelijkluidend getitelde boeken niet op een dwaal spoor te geraken, aient men uitdrukkelijk te vragen naar Dr. Airy's Natuurgeneeswijze, uitgave van Rich- ter's Boekhandel te Nijmegen. m^^Zio verdere Berichten en ook nageko- W men Advertentiën in het Bijvoegsel. Heden overleed, tijdig voorzien van de H.H. Sacramenten der stervenden, onze geliefde Vader en Behuwdvadcr, de Heer JOHANNES PONSIOEN, Weduwnaar van Mejufvrouw M. OKHUIJZEN, in den ouderdom van tachtig jaren. De Kinderen en Beliuwdkinderen, M. PONSIOEN. T. PONSIOEN. M. PONSIOEN-Bakker. L. OKHUIJZEN. G. OKHUIJZEN - Ponsioen J. TENHOLTER. E. TENHOLTER-Clausman. J. PONSIOEN. A. C. PONSIOEN - van Wau&l. SCHOONHOVEN, 19 Ootober 1876. Algemeene kennisgeving. De Ondergeteekenden, gevoelig voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, gedurende de ziekte en het overlijden van hunnen gelief den Vader, den Heer P. VERMEULEN, on dervonden, betuigen daarvoor hunnen hartelij- ken dank. T. J. van VREUMINGEN. L. van VREU MINGEN- Vermeulen. Wed. J. NOBEL- Vermeulen. SCHOONHOVEN, 21 Oot. 1876. De Ondergeteekende betuigt zijnen bartelijken dank voor de vele blijken van sympathie, bij de vervulling van het 25-jarig Lidmaat schap van den Raad ontvangen, en wel in 't bijzonder aan 't Gezelschap APOLLO" voor de openlijke hulde, hem toegebracht. E. E. DENEKAMP. Le ondergeteekende voelt zich gedrongen, allen zijn opregten dank te brengen voor de belangstelling, hem betoond bij het 25-jarig bestaan der Gemeente-wet. Veertien jaren vóór, en gedurende dit geheele tijdvak toch, genoot hij het vertrouwen der burgerij ais Lid van den Gemeenteraad. Hij is zeer gevoelig voor die bewijzen van sympathie, en kiest dezen weg om allen, inzonderheid het Muziekgezelschap APOLLO", hartelijk danlf te zeggen. C. J. F. van den BRAAK, Wethouder. SCHOONHOVEN, 19 Oct. 1876. Ingezetenen dezer Gemeente, die, ter bevor dering eener goede en nuttige zaak, eenige Boekwerken gratis willen afstaan ten dienste der VOLKSBIBLIOTHEEK van het »NUT", worden beleefd verzocht die te doen be zorgen bij een der Leden van de Commissie. Het toenemend gebruik, hetwelk van deze Bibliotheek wordt gemaakt, waaruit iedereen g r a t i s Boek werken ter lezing kan bekomen, geeft aan de Commissie vrijmoedigheid deze zaak op nieuw met aandrang aan te bevelen. De Commissie voornoemd, M. W. ZWART. W. N. tan NOOTEN. Mr. D. van OOSTEN SLINGELAND. J. F. VERSTEEVEN Jr. SCHOONHOVEN, 16 October 1876. Bij S. W. N. van NOOTEN te Schoon hoven is uitgegeven en bij alle Boekhandelaren verkrijgbaar Een Historische Roman DOOR Twee deelen,, bevattende ongeveer 900 bladz. druks. Prijs ingenaaid f 3,90, gebonden in fraaie banden f 4,80. Van dit beroemde werk verscheen onlangs eemnette, zeer goedkoope uitgave in twee deelen, battende ruim 850 bladz. druks. Prijs in genaaid f 3,90en gebonden in prachtbanden f 4,80. Op Donderdag den 9. Novbmbbr 1876, des avonds teil 6 ure, zal in het KofBjhnis «DE ROOS" te Oudewater, ten overstaan van den Notaris C. A. VAN BLARICUMin het openbaar worden ver kocht, eene gemerkt 412, met ERF en GROND, tezamen groot 1 Are, 92 Centiaren, te aan de Westzijde van het Roode Zand, en uit komende aan Stadswal. Breeder bij billetten, en nadere inlichtingen ten kantore van genoemden Notaris te Oudewater. Wie last heeft van NIET-TREKKENDE 8CHOORSTEENEN, gelieve bij zich te ont bieden den Metselaar A. K.RAAIJEVELD te Lopiker-Kapel, bij" lJsselstein. Hij neemt aan, om in alle gebouwen dat gebrek te verhelpen. GOED OF GEEN GELD! Voor eene eenige Dame of klein gezin bestaande uit ruime Voorkamer, Alkpof, Keu ken, Logeerkamer, Meidenkamer en Zolder, huurprijs h, 140 Gulden 'sjagrs. Franco te bevragen bij den bewoner van het Benedenhuis, C. H. DE PATER, op de Haven alhier. RIJIM 3 HECTAREN waaronder van 9 en 10 jaar (SLIET- en PAAL HOUT). Te bevragen, onder letter V, aan het Bureau van dit Blad. De van ouds vermaarde WOLLEN-, GA REN-, BAND-en SAI JET-WINKEL van Lange GroenendaalI No. 14, Gouda, bengt de ontvangst van eene partij van de voor het aanstaand saizoen. WOLLEN eu ZIJDEN FRANJES, GAL LONS, TRESSEN, BOORL1NTEN, KNOO- PI'.N BLOEMENde nieuwste modellen HOEDEN VORMEN it f 0.25, DAMES- en KINDEJjtROKKEN, VESTEN, HANDSCHOE NEN, CACHE-NEZ, CHALES, een ruime sor- teering WOLLEN-ARTIKELEN enz., alles in zeer goede kwaliteit en tot zeer voordeclige prijzen. GEKLEURDE WOL, standhoudende kleu ren, A f 0,15 per knot. Weerverkoopers Kleedermakers en ModiBten, genieten ruim rabat. Er worden ten spoedigste gevraagd TWEE of DRIE die hun vak grondig verstaan, tegen goed loon en vast werk. Indien meu het HEKELEN verstaat, zal dit tot aanbeveling strekken. Brieven franco, aan het Bureau van dit Blad. J RIJERKERK, Mr. SCHILDER te Gij- beland (gemeente Brandwijk) vraagt een voor eeg jaar vast. P. G. Brieven franco of in persoon. S. DE HOOG te Driebrugge, bij Oude- water, vraagt een BEKWAMEN OF LEERLING. Loon naar bekwaamheid. In een stil gezin te Schoonhoven wordt met November of iets later eene gevraagd, P.O. Ad/es, met franco brieven, onder letter D, Bureau dezer Courant. CIV. ING., Handel iu alle soorten van GEREEDSCHAPPJSjY voor Hout- en IJzerbewerking- enz. X? Publieke Verkoopins- van in het RAADHUIS te JAARSVELD, Donderdag 2 November 1876, 's morgens 9 ure. Informatiën by den Heer DE KLEIJN te Ameide. VAF ten overstaan van Notaris BOD DE te Meerkerk. Op Dingsdag deu 7. Novfmber 1876, dés morgens ten 10 ure, ten Her berge van T. BOS te L.BXMOND. 5 Hectaren Hijsgewas, 2 Hectaren Teengewas en eenig Éietgewas. Op Donderdag den 9. November 1876, des mor gens ten 10 ure, ten Herberge van J. ROMEIJN te MEERKERK. 14 Hectaren Rijsgewas, 17 Hectaren Teengewas, eene belangrijke partij Rietg'ewas en ZIVABE Wilgen- en Populierenboomen. Inlichtingen en nota s der Verkoi/pingen zijn, op franco aanvrage, kosteloos te bekomen ten kantore van den Notaris T'ODDE voornopmd. C. A. YAW BLARICUM, Notaris te Oudewater, zal op Maandag 30 October 1876, des morgens ten 10 ure, op de Hofstede //DEN GROOTEN DRAAK", onder HA A8TRËOHT op ut"" afstand van Oudewater, in het openbaar verkoopen SS extrfï zware en g*ave 2 zware LINDENBOOMEN, en eene partij als:LICHTKOZIJNEN, BALKEN eu BRAND HOUT. De Boomen staan in de nabijheid van den IJssel en zijn dus zeer gemakkelijk te water te vervoeren. De Verkooping zal plaats hebben langs de perceelen, doch bij ongunstig weder in bet Koffijhuis »DE ROOS" te Oudewater. Nadere inlichtingen ten kantore van voornoem den Notaris. op Woensdag den 25en October 1876, des voormiddags ten 10 ure, in het voormalig RECHTHUIS te BERGAMBACHT, van: EENE PARTIJ gelegen op den Hoogen Nes aldaar, groot 1 HECTARE, 77 AREN, 14 CENTIAREN. Breeder bij biljetten en nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van den Notaris J. P. MAHLSTEDE te Bergambacht. BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van OUDE WATER zijn voornemens, op Woensdag den 25en October 1876, des- voormiddags ten 10 ure, publiek te verkoopen: EENE PARTIJ GAVE ZWARE staande op de Wallen om die gemeente gelegen. Op dag tot l April 1877. Informa tiën te bekomen ter Secretarie der gemelde gemeente. De Ondergeteekende bengt bij deze W' dat zy weder eene beste lading ontvangen heeft, en beveelt zich beleefdelijk in de gunst van het publ/eHaan. De prijs der kolen is gesteld op Q35 ('ent het Mud. AHBIDB, 1876. met ges jaar guarantie. De ondergeteekende zuivert ook STOOM BOOTEN eu andere VA AR- TUIU UN; met de stiptste geheimhouding. Adres: VAN resideerende te Hillegersberg, zal op Dinsdag 7 Novbmbbr 1876, 's middags ten 12 ure, in het Koffiehuis van den Heer BIERMAN, op den hoek der Hugo de Groot straat te Rotterdam, publiek verkoopen, op krediet, mits borg stellende: A. 21 HECTAREN EEN JARIG LOT, in 11 perceelen, staande op Kavels 17 en 19 van afdeeling F en Kavel 12 van afdeeliag E, in den Prins Alexander-polder, onder Aanwijzers M. W. BATENBURG, Bouwman aan den Hoofdweg, en T. JAARSVELD, Gnendbaas, aan den Otnmoordschen weg, beiden onder Hillegersberg. B, 2 HECTAREN, 71 Aren, 60 Centiaren EEN JARIG LOT, in 2 perceelen, staande op Kavels 2, 3 en 4 van afdeeling H, in den Prins Alexander- polder, onder Aanwijzer A. SPEELMAN8, op tKralings- hoeve", tyj d® Begraafplaats, onder Krklingen. Koopers en Borgen, die den Notaris onbe kend zijn, worden verzocht zich van een bewya van gegoedheid te voorzien. Inlichtingen ten kantore van genoemden Notaris. Publiektf Verkooping vau ten overstaan van den te Meerkerk residerenden Notaris BODDE, in /r'T FORTUIN" te AMEIDE, Zaturdag 4 Novbmbbr 1876, 's morgens 9 ure. Informatiën bij de Heeren BODDE voor noemd eu DE KLEIJN te Ameide. fc/y» De NotnrU K. ACHTERBERG te Capelle a/d IJssel zal op Vru- dao dfn 3. Novbmbbr 1876, des voormiddags ten 11 ure, in het STATIONS-KOFFIJHUIS te Nieuwerkerk a/daUssel, publiek ver- koopen ISO zware en gave zeer geschikt voor WERK HOUT, wassende in den Hoogen Schielandscbeu Zeedijk, onder Nieuwerkerk a/d IJ mei, tusschen den Kortenoord en Hitland, langs de rivier den IJssel, en dus zeer gemakkelijk te vervoeren. De Boomen mouten vóór ultimo November e. k. zijn gerooid. De veiling geschiedt eerst in 51 perceelen en daarna in verschillonde massa's. Dagelijks afgenommerd te bezichtigen, en nadere inlich tingen zijn te bekomen bij voornoemden No taris en bij den Heer J. OUDIJK. te Nieu werkerk a/d IJssel. vereenigt in zicb de eigenschappen van het CARL8- BADER, EM8ER en MARIÉNBADER tout en be- wijst uitmuntende diensten bij hoofdpijn, verstopping en slechte spijsvertering, benevens ae kwalen, die daaruit voortkomen, zooals maagpijn, migraine, aan benen en in 't algemeen de ziekten, waartegen men zich van laxeermiddelen bedient. In verzegelde doozen 60 cents. 8 t a a 1 w ij n. Het is van algemeene bekendheid, dat üzer een onmisbaar bestanddeel van ons bloed ja. Waar het in te g> ringe hoeveelheid voorhanden is, zijn kwaad sappigheid, bleekzucht en klierziekten de natuurlijke gevolgen. Van alle zoogenaamde nzerpracparaten la deze oplossing de geschiktste. Eén eetlepel bevat 0,15 gram neer in een lioht verteerbaren vorm. De flacon kost f 1. Boterpoeder verkort den tijd van bet karnen, maakt de boter vaster, beter vau smaak, fraaijer van kleur en ver hindert het sterk worden, in pakken, voldoende voor 500 kan melk, 30 cents. Bq ieder artikel is eene uitvoerige gebruikseeuwyüeg. Bovenstaande artikelen zyn te bekomen in de be kende depóts, voornamelijk Schoonhoven, Wed. WOLFF Zn. AlblasserdaiuQ. Maat Ez. Bodegravea: H. Roilmanu. Dordraeht: Wed. Köha Co.; J. Krim; LeonPennoch; B. Biachop. Oarhssbsus: N. stufkfns; B. J. R Bosch.Gowda. L. Weiter; JU Schenk. Owdewater: F. Jonker-Idenburg, Ap. Botterdaas: C.J. Whuabilié, Apoth T. E. v. Santen- Kolff, Apoth.F. W. C. Ledeboer, Jr., vis h via 't Stad huis; M. Cloos, Apoth.; Hang 441; 8. J. Q. Wulff, Westnieuwlandv. Ypen O, Scbied. Dijk 288.— Utrecht v. Riukh- Herminghuijzen, Twiiest.Wed. J. Porton. Hamburgerbrog; l. Derksen, Witte Vrou- wenstr.; J.J.L. v. Haarlem, Vredeb. 746; K W. Hout zager, Ap., Sadelstr.T P.V d. Bergb&Zn.,Heiligew Yiawas»: J. C. Stuart, i- Woeodam: N. C. v. d. Kas. En in de andere plabtsen in de bekende depots. Emmerik. H. von Gimbom.

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 2