SL goed gevulde Boterletters, StJIGOLAASFEEST. i H.E Goud- eu Zilversmeden. PRENTENBOEKEN C. E van KOETSVELD. SL NICOLAAS FEEST. BINNENLAND. PER TELEGRAAF. ADVERTENTIËN. AANBESTEDING. SCHOOLLOKALEN Bij C. IIOOG EN DIJK ST. NICOLAAS. P. DE HOOG. Schoonhoven. A. C. Fijnvandraat,s |s Cartonnages, Surprises, DESSERT-LIKEUR: RIJDEN VAN VRACHT, G. DE RUK. „T H A L I A". Buitengewone Uitvoering, KINDERWERKJES THANS COMPLEET: De nieuwe, goedkoope uitgave RIJ NL AN DSC HE DRU1VEN-B0RSTH0NIG Z. M. heeft op verzoek eervol ont slag verleend aan A. C. Van Aelst G.-Czn., als 1ste luit.-kwart. bij het 5e bat.-rustende schutterij. Z. M. heeft benoemd tot rijksont vanger te Bodegraven H. Coops thans te Aar- denbarg. Bij de Dinsdag te Gouda plaats gehad hebbende verkiezing van leden der ka mer van koophandel zijn de vier aftredende le den, de heeren K. Jonker met 126, C. J. C. Prince met 121, A. C. Schouten met 116 en D. Lulius Van Goor met 109 stemmen her kozen. De candidaten der Goudsche kiesver- eeniging, de heeren Koek, Van Straaten, Groo- tendorst en IJsselsteijn bekwamen tusschen de 80 en 40 stemmen. Naar wij vernemen, heeft het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zichnaar aanleiding van het besluit der algemeene vergadering te Rotterdam, tot de Hooge Regeering gewend met verzoek eene wet in te dienenwa irbij het verbod van het ge bruiken van kinderen beneden de 12 jaar lot fabrieks-arbeid ook worde uitgebreid tot land- bouwarbeid. Te Leerbroek zal een hulppost kantoor worden gevestigd. De gemeenteraad van Gouda ver leende deze week een subsidie van f 400 voor de uitgave van een verslag vau het verhandelde in den raad aan den uitgever A. Brinkman. Den 24 November overleed te Hardinxveld de heer J. H. HempelmanRijks ontvanger der gemeenten HardinxveldGieseu- Nieuwkerk, Hoornaar en Schelluineu en lid van den raad der gemeente Hardinxveld. Als voor stander en bevorderaar van het openbaar lager onderwijs maakte hij zich verdienstelijk, terwijl hij om zijn degelijk karakter van ieder geacht was. In de afgeloopen week zijn aan 't Kralingsche veer ter markt verkocht 164 stuks winterzalmen. Prys van 11,35 tot f 1,60 per ljt kilo. De voorgenomen staking der Velpsche Vischkweekerij moet niet als voldon gen feit beschouwd worden. Er worden nog onderhandelingen gevoerd tusschen de Adminis tratie en de Regeeruig. In elk geval zou de zalmproductie voor dit seizoen nog onvermin derd plaats vinden en later over de definitieve staking beslist worden, als er geene middelen worden gevonden, die nuttige inrichting in stand te houden. Te Molenaarsgraaf had den ge- heelen zomer reeds vau tijd tot tijd keelont steking, vooral onder kindereu, geheerscht. Thans doen zich daar ecfiteAgevallen van bepaalde keelziekte voor. Voor bet hof te 's Bosch is de zaak behandeld van een jongmeusch, die iemand met een parapluie zoo in "t oog heeft gestoken, dat de houten punt tot in de hersenen door drong en de getroffene na een smartelijk lijden van drie wtken overleed. Met aanneming van verzachtende omstandigheden werd 2 Jaar cel lulaire gevangenisstraf geeischt. Wederom zijn uit de hut van Heemskerk en Barendz op Nova-Zembla ,1 eenige voorwerpen, waai onder een papier met een nog tamelijk leesbare beschrijving van cUm tocht, aan het Ministerie van Marine ontvangen. De voorwerpen werden van een Engelschmaii, ver kregen. Thans zijn weder in de gemeente Gouda 96 mensclien bedrogen uitgekomen, die als lid van de Rotterdamsche vereenigmg ede Eendracht", waarvan bet lioofd-kantoor is ge vestigd te Amsterdamin de Govert Flinkstraat, N°. 360, een jaar lang iedere week vijf centen hebben betaal iwaarvoor zij m het begin dezer maand November zouden omvangen veereu bed- ben, chiffonnières, ladetafels, stoelen, spiegels, schilderijenmanufacturen enz. Eindelijk zijn op 25 November de goederen te Gouda aangekomeuwelke bestaan m 96 paar vaasjesieder paar een waarde hebbende van nog geen 50 cent, alsmede een lastgeving van den Directeur dier vereenigmg J. Koch aan den bode dier vereenigiugDe Zeeuw om aan ieder lid een paar vaasjes voor zijn aandeel uit te reikeu. O. p. Hoewel zich te Kralmgen nog gevallen van typhus voordoen, heeft men ge lukkig tot nog toe weinig sterfgevallen te be treuren. Onder de kinderen heerschen kink hoest eu mazelen. De gevolgen van het af branden der groote fabriek van den heer Van Vlissiugen te Helmond, 24 Nov., doen zich reeds in omvang ge voelen. Tachtig gezinnen, bestaande uit 4U0 personen, zijn zonder werk. Enkelen zoeken elders brood, de overigen worden zooveel mo gelijk gebezigd om puin Weg te ruimen. Doch met den besten wil zal dit niet lang kunnen duren. Eindelijk mogen de inwoners van Berkenwoude zich weder verheugen iu een goed, degelijk uurwerk in deu- kerktorentot groot gerief, vooral van de dorpsbewoners. Het oude, versleten, met ging baar werk is herscha pen in een flink, zuiver uurwerk door den heer De Vetter te Gouda, dien daarvoor alle eer toekomt. Eenige ingezetenen van Rijns- burg zijn ook de dupe geworden van de be kende valsche Engelsche wissels. Na op ont vangen wissels bloemkool te hebben afgeleverd, blijft de betaling achterwege; men noemt nsfs hij een het bedrag van f 450. Had men 0e couranten gelezendie zoo dikwijls tegen 0it bedrog gewaarschuwd hebben wellicht ware-de schade voorkomen. In de laatste acht dagen zijn ruim een millioen eieren uit Italië in ons land inge voerd de hooge prijzen., van de inlaüdsdie eieren zijn hiervan oorzaakdaar de ingevoelde buitenl. per 100 stuks ruim f 1,20 miuder in prijs zijn. Naar men verneemt zijn de cp- metingen, enz. die dezer dagen aau BergsUep hebben plaats gehad, geschied ten behoeve eener steenbakkerij, welke men aldaar weuscht op-te richten. WATERSCHAPS- EN POLDER-BERICHTEN. Aan de Hoog- en Noodheemra- den van de polderbesturen in de Hoogheemraad schappen ede Alblasserwaaad met Arkel beneden de Zouwe" en //de Vijf Heerenlanden" is kennis gegeven, dat door Dijkgraaf en Hoogheemraden van genoemde Hoogheemraadschappen is be paald, dat zij iu de verdediging der aan hunne zorg toevertrouwde werken, bij dringend of drei gend gevaar, zullen worden bijgestaan doöf de na te melden Hoog- en Noodheemraden en man schappen 1. Tot opening der overlaten te Dalem, de Hoog- en Noodheemraden H. Schram de Jong, J. De With en A. 1). Smits; drie djkbazen P. Vlot en P. Van 't Verlaat, van Hardinx veld en Arie Johs. De Groot, van Gesendam en 700 manschappen uit 31 polders. 2. Tot opening der oyerlaten naar den Zuider Lingedijk, de Hoog- en Noodheenraden L. A. Van HaaftenW. C. M. Be^ram van Jaarsveld, C. De Ruijter en W. Scherpenzeel; drie dijkbazen G. Vlot Gz., van Hardinxveld, M. 't Hoen, van Alblasserdam ai W. H. Swets, van Hardinxveld en 600 manschappen uit 27 polders. 3. Bij dijklegering aan de Niauwe Dijken tusschen Lek en Waal zullen worden gesierd 300 manschappen uit 17 polders. 4. De navolgende dijkposten zullen bezet wor den: Het Viaansche Huis of de Zwarte Kraai aart den Diefdijk door de Hoogheemraden T. Hagendijk eu H. De Jong. Het Alblasserwaards- Huis aan den Diefdijk door de Hoog- en Nood heemraden C. Van Houweling, C. Versluis en V. Brandwijk. Te Asperen, door de Hoog- en Noodheemraden L. A. Vau Haaften, W. C. M. Begrarn vap Jaarsveld, CJ. De Ruijter en W. Scherpenzeel. Aan den Gaddam, door de Hdog en Noodheemraden K. Verlek, A. D. Smits en H. Bassa. Te Spijk, door de Noodheemraden A. W. De Leeuw, A. P. H. A. De Kleiju en A. Schram Jz. Te Gorinchem, door de Hoog- en Noodheemraden H. Schram De Jong, J. De With en J. Vermeulen. 5. Wijders zullen nog worden geplaatst elf dijkbazen op de navolgende dijkposten, als: Aan het Viaansche Huis of de Zwarte Kraai aan den Diefdijk Gijsbert Bot CAz., van Slie drecht. Tusschen het Viaansche- en Alblasser- waards-Huis A. Senrara Wz., van Sliedrecht. Aan het Alblasserwaards-Huis B. P. De Qroot, van Gieseudam. Aan den Horn, M. 't Hoen, van Alblasserdam. Te Asperen, G. Vlot Gz., van Hardinxveld. Aan deu Heukelumschen Zee vang of Zijve, P. Koedam, van Gorinchem. Aan den Gaddam, W. 11. Swetsj van Hardinx veld. Aan de Broeksche Sluis, S. Van 't Verlaat, vau Hardinxveld. Te Spijk, P. Vlot, van Har dinxveld. Te Sprokkelen burg, A. Hofman Az., van Sliedreciit. Te Gorinchem, Adnanus Johs. De Groot, van Gieseudam. *-r Aan de Hoog- en Noodheemra den van en de Polderbesturen iu het Hoogheem raadschap //de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe" is kennis gegevendat ingeval van dijklegering aau de Waal- en Lekdijken de navolgende dijkposten zullen worden bezet, als: WAALZIJDE: Te Hardinxveld of daar, waar de omstandigheden zulks mochten vereischen door de Hoog- en Noodheemraden C. Van Hou- weling, A. D. Smits en A. Schram Jz. Te Go rinchem of als boven, door de Hoog- eu Nood heemraden 11. Schram de Jong, H. Polvliet en J. Vermeulen. LEKZ1J DE Te Ameide of als bovendoor de Hoog- en Noodheemraden L. A. Van Haaf ten, VVC. M. Begram van Jaarsveld en A. P. H. A. De Kleijn. Te Langerak of als boven, door de Hoog- en Noodheemraden T. Hagendijk eu A. Eijkelboom. Aau het Schoouboveusche Veer of als bovendoor de Noodheemraden J. A. Van der Stok en C. De Ruijter. Te Gioot- A turners door de Hoog- en Nood heemraden K. Verlek en V. Brandwijk. Te Streefkerk of als boven, door de Noodheemraden N. J. Vonck en A. Kooijman. Voor het houden van toezicht over een ge deelte van de Waal en langs de Noord de Noodheemraad A. Veth Jz. Dijkgraaf A. H. Van Tieuhoven en Secretaris- Penningmeester D. Verhage zullen d&dr aanwezig zijn, waar de omstandigheden dit het metst gebiedend zullen vorderen. Als Dijkbazen zoowel voorde Lek- als voor de Waalzijde hebben zich verbonden Gijsbert Bot GAz. en J. Van der Vlies Tz., beiden van Sliedrecht; Adnanus Johs De Groot van Gie seudam en G. de Hoog van Gorinchemwelke bij afwezigheid zullen vervangen worden door Arie Schoonderwoerd van Streefkerk en P. Van 't Verlaat van Hardinxveld. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 2 December. Bij de verkiezing van drie le den voor de Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier óp 11. Woensdag werden 95 stem biljetten ingeleverd. Herkozen werd de heer A. C. Fijnvandraat met 63 en gekozen werd" de heer H. A. Boeck met 50 stemmen. Tus schen de heeren A. Graves Kooiman Jz., die 42 en C. H. Van Scherpenzeel, die 41 stemmen verkreeg, moet eene herstemming plaats hebben. Verder werden uitgebracht: op de heeren J. G. Doesburg 87, J. C. Van Sonsbeek 9, J. W. Valk 3 stemmen en op 18 verschillende per sonen 1 stem. Door den gemeenteraad is be sloten bet volgend jaar alhier te heffen 65 opcenten op de hoofdsom der belasting op het personeel. (Vroeger werdeu daarop 55 opcenten geheven.) Daarenboven worden alhier geheven .40 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde en 10 opcenten op de onge bouwde eigendommen. Op den 13. December 1851 werd als Secretaris dezer gemeente beëedigd de beer W. Romans van Schaik. Op 13 Dec. e. k. zal het alzoo 25 jaren geleden zijndat hij als Secretaris dezer gemeente in functie trad. De benoeming had plaats den 14den November 1851. Van de raadsleden, toen tegenwoordig, zijn er nog 3 in functie. Ook uit deze gemeente is een adres, betreffende de belijdenisvragen, aan de Synode der Hervormde kerk opgezonden. Dit adres is door «ele lidmaten geteekeud. Nogmaals vestigen wij de aan dacht op de Tuoueelvoorstelling van de vereeni gmg #Na inspanning uitspanning", die volgens achterstaande advertentie a. s. Maandag plaats vindt. De op te voeren stukken en de mede werking van het muziekgezelschap //Harmonie" beloven een prettigeu avond aan de bezoekers, terwijl het doel dat beoogd wordt wel onder steuning verdient. WEENEN 2 December. Gisteren vertrok Grootvorst Nikolaas uit Petereburg als opper bevelhebber van het Zuiderleger. De troonop volger, alle ga.de-oflicieren deden hen uitgeleide. Er heerechte groote geestdrilt, een kruisbeeld werd aau Nikolaas vereerd. Russische ambte naren voor Bulgarije zijn reeds benoemd. De Russische Admiraal te Nicolajeff zeide tegen zijne matrozen: «/Weldra strijden wij tegen de vijanden der godsdienst." KERK- EN bCHOOLNlEUWS. Beroepen te Dubbeldam Ds. T. J. Ringeling te Bleskensgraaf c. a. Beroepen te Sommelsdijk Ds. T. J. Ringeling te Bleskensgraaf. Beroepen te Charlois, Ds. G. J. Vos Hz. Ie Rotterdam, -—Beroepen te Oud-Beierland Ds. E. A. Lazonder te Oldebroek. Aangenomen het beroep naar Noordeloos door den heer Ghr. Ynsonides, caüd. Aangenomen het beroep naar Aalst door Us. A. F. Simons te Oud-Alblas. Bedankt voor Oudewater door Ds. P. J. Moetou, te Ophemert. Bedankt voor Haarlemmermeer door Ds. G. Nijhuis te Langerak b/zdeLek. Bedankt voor Dussen door Ds. E. A. Lazonder te Oldebroek. Ds. D. Niessen, predikant te Wijk bij Heusdenhoopt den 7 Januari a. s. te Gie- seu-Oudekerk zijne intree-rede te houden. Ds. H. G. Kist is 11. Zondag te Andijk bevestigd door Ds. P. Knuttel te Oo9- terdyk. Des middags werd de intree-rede gehoudeu. Tot kerkvoogd te Leerbroek is benoemd de heer 0. De Jongh. Te Gouderak is door notabelen herbenoemd als kerkvoogd de heer M. Bron, Te Meerkerk zijn tot kerkvoog den benoemd de heeren A. v. d. Ham en W. v. Beekum in plaats van wijlen den heer J. Kok en deu heer Bodde, die vrijwillig is af getreden. in de plaats vau de beereu V. d. Ham eu Van Beekum zijn tot Notabelen geko zen de heeren A. v. Peet en B. Rietveld. Door stemgerechtigde manslid maten is 29 dezer tot Kerkvoogd te Willige- Langerak herkozen de heer Jan Eikeienboom. Daar het getal stemgerechtig den bij de Herv. gemeente te Langerak verre over de 100 is gestegen zal men aldaar spoedig een kiescollege moeten samenstellen. Uit Berkenwoude zijn ook adres sen gezonden naar de Syüode en de Synodale commissie in zake de bevestigingsvragen. Ook te Meerkerk zal een adres aan de Synode worden opgezonden, inhoudende een verzoek om op het genomen besluit, met betrekking tot de bevestigingsvragen, terug te komen, 't is reeds door predikant, kerkeraad, kerkvoogden, notabeltn en een groot aantal andere lidmaten onderteekend. De Synodale Commissie der Ned. Herv. kerk, beslissende op de aan haar ge richte adressenwaarin zij verzocht wordt ge bruik te maken van haar recht, om overeen komstig art. 59 Algemeen Regl. eene buitenge wone algemeene Syuode samen te roepen om terug te komen op de door de Synode dezes jaars genomen besluiten, of althans maatregelen te beramen om deu vrede der Kerk te bevorderen, heeit na langdurige en ernstige overweging bezwaar gevonden aan het verzoek te voldoen. Zij heeft tevens goedgevonden de gronden voor dit besluit in een algemeen antwoord aan de adressanten dat in de Kerkelijke Courant ge plaatst wordt, bloot te leggen. Wat betreft het verzoek, in de adressen voor komende om maatregelen te nemenwaardoor de samenstemming der verschillende richtingen met opzicht tot de belijdenisquaestie zou kun nen worden bewerkt, verklaart zij, dat zij tot geen bepaald beslnit heeft kunnen komen. Wel werd een voorstel geopperd om nevens de eerste thans gebruikelijke belijdenisvraagnog een an dere te stellenwaaruit de keuze aan de predi kanten zou worden overgelaten. Hoewel erkend werddat dit voorstel veel heeftwaardoor het zich aanbeveelt, werden de bezwaren toch te groot geacht om het als haar voorstel over te nemen. Zij besloot echter dit in haar verslag aan de Synode te vermeldenen het hierdoor onder het oog der volgende Synode te brengen. Letterkundige Bij een komsten. Uitvoe ringen van Mimiek- en Rederij kers- Geielsohappen, enz. In de laatst gehouden leesver- gadering van het depart. Lekkerkerk der Maatsch. vtot Nut van 't Algemeen"was als spreker opgetreden de heer Reijerkerk, van Bergam bacht. Daarna werden eenige aangename bij dragen ten beste gegeven. W oendag-a vond jl. wat de op komst van hen, die in de volksvoordrachten te Gorinchem belang stellen, beter dan de vorige maal, althans ze was de moeite van spreken waard. Als eerste spreker trad op de heer Van't Sant te Gorinchemdie iu eene ver gelijking van het voorheen en thans" duide lijk en klaar deed uitkomen, dat onze tijd het ver van den vroegeren wmt. De heer Vos, onderwijzer te Dalem gaf als tweede spreker eene beschouwing van bet leven van Borger, daarbij aantoonende 's mans verdiensten als rnenscb en als dichter. In de bij eenkomst tot het houden van volksvoordrachten, gehouden te Noordeloos, op 24 dezer, hield de heer A. Van de Water van Meerkerk eene lezing over de persoonlijke waarde en den arbeid van den mensch op aarde. Verder werdeu eenige bijdragen geleverd door de heeren A. A. iu 't Veld, G. H. 't Hooft, H. Van Es, J. Van Muijlwijk, K. Van der Wiilik en Woutman. Eergisteren trad te Berken woude in de lees vergadering als spreker op de heer Bettink, van Berg-Ambacht, die tot onder werp had eene novelle, getiteld: Frans Slin- gervrij," door den heer Scharff. Met een tz van bijdragen werd deze vergadering besloten GEMENGDE BERICHTEN. Eergisteren zouden eenige werk lieden aan bet Bergstoepsche veer met eene stoomboot huiswaarts keeren, toen een hunner een jongman van 26 jaren, bij het opgaan op de stoomboot bet ongeluk had mis te stappen, in de rivier te vallen en te verdrinken. Het iB in de Alblasserwaard en mogelijk in meer streken de gewoonte, dat de koeien, die op St. Katrijn (25 Nov.) nog in de weide loopen, niet door of van wege de eigenaars maar door andere personen worden uitgemolkendie op deze wijze zich een aardige portie melk gratis verschaffen. Dit jaar heeft diten wel des nachts, weder plaats gehad. Maandag-nacht had ten baize van notaris B., tusschen Breda en den weg naar het Liesbosch, onder Prinsenhage, oen brutale inbraak en poging tot diefstal plaats. Omstreeks 11 uur werd de zuster van den notaris, eene oude dame, plotseling op haar bed aangegrepen door een man, die, na sleutels eu geld geëischt te hebben, op haar antwoord, dat zij deze niet bezat, met een prop baar mond stopte en hare handen boeide. Na dat verricht te hebben, hoorde hij echter gerucht; de dochter des huizes had namelijk geritsel gehoord en het raam op geschoven. Daarop is de dief even geheimzinnig vertrokken, als hij gekomen was. De oude dame kau geene inlichtingen verstrekken; alleen zegt zij, dat hij een doek om het hoofd droeg en zijn spraak het Belgisch dialect verried. Onlangs werd gemeld dat op een verkooping te Capelle 4 stoelen voor hoo- gen prijs verkocht zijn. Een koopman te Gouda is op die zelfde verkooping voor een betrekke lijk geringe som eigenaar geworden van een latijnsch manuscript, over wetenschappelijke on derwerpen handelende, op papier geschreven in 1313, een prachtig Hollandsch manuscript op perkament, benevens een incunabel van 1495, Een molenaarsknecht te Wor- kum had verleden week de onvoorzichtigheid, om, boven op een met meelzakken geladen wa gen zittende, den molen in te rijden, waardoor hij met het hoofd eu de borst bekneld raakte tusschen den bovendorpel der deur en de te hoog geladen vracht, met het treurig gevolg dat hy ernstig aau het. nekbeen gekneusd werd, ten gevolge waarvan hij twee dagen daarna over leden is. De ijzeren brandkast, benevens eenige andere voorwerpendie bij de Gebr. De Jong te Amsterdam zoo brutaal zijn gestolen, ziju teruggevonden aan den Zeeburgerdijkeen half uur buiten die stad. De kast was openge broken, Maandag-namiddag ia Elisabeth Gerritsen, huisvrouw van J. Wilbrink, te Beek bergen (Gelderland) vermoord op den Apel- dooruachen weg. Zij had een steek in den hals ontvangen, die haar nagenoeg den strot afstak, zoodat zij binnen weinige oogenblikken een lijk moet zijn geweest. De vermoorde had zich met den vrachtwagen naar haar broeder begeven, die ongesteld was; zij meeude ook met den wagen huiswaarts te keeren, maar omdat zij zich niet wel gevoelde, zes weken geleden was zij moeder geworden, begaf zij zich te voet op wég. Een paar boeren, die in het land bezig waren, zagen haar op den weg en van de te genovergestelde zijde een manspersoon iiaar te gqmoet komen. Toen deze laatste hen kort daarop voorbijging, zag hij er onthutst uit, zoodat zij hem onwillekeurig meer aandachtig ojjnamen. Toen het gerucht van den moord verspreid werd, gaven de boeren terstond kennis van hetgeen zij gezien hadden en wezen zelfs de plaats aan, waar de vrouw moest vermoord zijn. Werkelijk werd haar lijk daar gevonden. Zij verklaarden tevens, dat zij den persoon, die hun achterdocht had gaande gemaakt, wel zou- den herkennen, en inderdaad herkenden zij een vreemdeling in deze streek, die in een logement te Arnhem was aangekomen en door de justitie daarop werd gearresteerd. Zijn rechtervoormouw droeg de sporen van kort te voren uitgewas- schen te zijn. De reden van den moord moet waarschijnlijk iu diefstal worden gezocht. De 90 cents, welke de ongelukkige vrouw bij zich had, zijn haar ontnomen; op den grond vond men nog een dubbeltje. Reeds moet de mis dadiger zijn snood bedrijf hebben bekend. De vermoorde vrouw was moeder van zes kinderen. Op den laalsten kermisdag te Gorinchem had op de gedempte Kalkhaven het volgend kluchtig voorval plaats. Een beeren- leider bood eenige boeren aan, zijn beer tegen betaling van ieder een dubbeltje, verschillende toeren te laten doen, en hem onder anderen tel lateD dansen en in een daar staanden boom te doen klimmen. Een der boeren, die zijne centen te lief had, gaf te kenneu dat hij niet alleen even als de beer kon dansen, doch even goed in den boom kon klauteren, doch dat hij van den beejpnleider een kwartgulden daarvoor moest hebben. Deze natuurlijk belust om den boer te foppen, stelde hem dit onmiddellijk ter hand en begon de boer zijn tocht naar boven doch nauwelijks een eind weg geklommen liet de andere zijn beer den boer volgen. Deze dit bemerkende, klom hoe langer hoe hooger, totdat het angstzweet hem uitbrak. De beeren- leider, die zijn bruintje aan een touw had, riep dóu boer toe onmiddellijk een gulden uit den boom "He werpen, daar andere de beer hem kwam gezelschap houden. Men kan begrijpen, dat de gulden spoedig beneden was en de beer door zijn geleider werd omlaag getrokken. Dat het niet aan lachen en spotten mankeerde, toeu de boer beneden was, laat zich begrijpen, vooral nfi hij zulk een verschrikkelijken tocht had ge maakt en dezen hem nog 7 5 cents extra kostte. INGEZONDEN. DE SPOORWEG dordrboht-gorinchem-tiel-elst. Met de voorbereidende werkzaamheden voor den aanleg van de nieuwe Staatsspoorwegen, voorgeschre ven bij de Wet van 10 Nov. 1876, is men nog steeds werkzaam. Wat die van Dordrecht langs Gorinchem en Tiel naar Eist betreft, de geheele lijn is uitge bakend, de waterpassing en opmeting tusschen Dord recht en Tiel zoo goed als gereed. Dit is het werk van het eerste jaar. Wij zijn verlangend te zien, hoe ver men hij het einde van het tweede zal zijn ge komen en voaral wanneer man deze hoogst belangrijke zaak zal hebben voltooid. Begeeft men zich naar de streken, waar de Spoorweg is uitgebakend, men kan er nog weinig of niets van zien of zeggen. Zoodra men met de nitbakening gereed is, zon het voor het publiek belangrijk zijn ae juiste richting door een kaartje of nauwkeurige beschrijving te mogen kenneu. Een zeer belangrijk punt is o. a., of de Spoorweg van Gorknm naar Leerdam van daar zal loopen naar 't station te Geldermalsem of naar dat te Kuilenburg. Wij voor ons zouden wenschen, dat de weg gemaakt werd van Leerdam terstond naar Kuilenburg: lo. in 't belang van 't zoo snel mogelijk verkeer tusschen Dordrecht, Gorinchem, Utrecht en Amsterdam, zonder tweemaal telkens de brug te behoeven passeeren over de Linge bij 't station Geldermalsem, waardoor alleen de heele weg sou bedorven worden. 2o. Om geen te grooten omweg te maken, wanneer later vooral in 't belang van Amsterdam een Spoor weg zal dienen gemaakt te worden van Gorinchem naar Breda. 3o. Om niet onnoodig te spoedig in 't Geldersch inundatieterrein te komen, is 't veiliger den weg te leggen langs Schoonderwoerd en Zijderveld ten westen van den Diefdijk. 4o. Voor de verdediging des lands is ook ver te verkiezen, dat deze weg worde gericht kort langs den defensietoren te Everdingen. I 6o. De richting is ook meer in 't belang van Tiel, Kuilenburg enz. Mocht later de noodzakelijkheid blijken, dan kon een sijarm worden gemaakt van Leerdam naar Buren, zooals men vroeger voornemens was. Gorinchem, 28 Nov. 1876. Jhr. JAN van ARKEL. Vervolg der Nieuwstijdingen Naar wij vernemen zal alhier eene bad- en zweminrichting voor het garni zoen worden opgericht. Gisteren (Vrijdag) avond had te Meerkerk de eerste volksvoordracht van dezen winter plaats. Als spreker trad op de heer Wandscheerdie eene lezing hield over het Onderwerp «/De wereld wordt bedrogen omdat zij bedrogen wil worden." Bijdragen werden geleverd door de heeren Blok, De With en V. d. Water. Tot afwisseling werden door lifet onlangs opgeriohte Zanggezelschap eenige kora len en andere zangstukjes ten beste gegeven die met het oog op het kort bestaan d?r ver- eenigingmet veel succes werden uitgevoerd. Zeer voldaan keerde dan ook het talrijk publiek huiswaarts. CORRESPONDENTIE. Eenige berichten moeten tot het volgeud uoramer blijven liggen. Op verzoek deelen wij mededat Pieter Frederik Koek te Noordeloos verklaart, dat hij niet de persoon is, die op de Gorkum- sche markt zoo aardig door een goochelaar is beet genomen, daar hij nog nimmer eieren per stuk op de markt heeft verkocht, maar wel per vierel of meer. BKORSBERICHTEN. Nederi. »»«rk. Schuld2, Dito dito 3 Dito dito 4 Loten Rotterdam3 Dito Amsterdam3 Spanje. Buitenl3 Dito Binneul8 PortugalOblig3 Rusland, Oblig. Hope 1798 en 1816. 5 Dito 5e Serie. 18545 Dito 6e Serie. 18556 Dito Obligatieleen. 1864 i f 1000. 5 Dito v 1860 1000. 5 Dito f I860 2e leen. 4\ Dito Obl. Nicol. Spoorw, 1807/69. 4 Dito Obligatieleen. 1859. 3 Dito 1872. 5 Dito 1873. 5 Dito n 1875. 4j Dito Pandbrieven5 Dito Aand. 1864 5% Rs. 100. f Dito 0 1866. 0 Oostenrijk, Obl. pap. MeiNov. 5 Dito h 0 Febr.Aug. 6 Dito alver Jan.—Juli. 5 Dito 0 Apr.Oct. 5 Dito Aand. 4 fl. 250, 1854. Dito 0 5 ®/0 fl. Ö0U, 1860. Dito 0 fl. 100, 1864. 0 Turkije. Alg. Sch. 18655 Dito 0 18696 Egypte Oblig. 18687 N. Amerika Oblig. 1871. .5 Dito 1881. 6 Dito 0 1885, 6 Dito 0 1904. 5 Brazilië Oblig. 18656 Dito f 186341 Peru Oblig. 18706 Dito 0 18 725 Gr. Russ. Spoorw. 5°/0 aandeel." f Russ. Spoorw. Jelez Griasi. 5 Dito Poti Tiflis ƒ1000. 5 Dito JelezOrel5 Dito Kursk Charkow. 5 Dito CharkAzow pd. st. 100. 5 Dito MoskouSmolensk. Dito Losowo Sewastopol .5 Aand. Oosten r. Nat. Bank Hong. Oblig. 1867. 5°/^ Dito Loten 1870 Oblig. Maxwell Estate7 Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. 3 Oost Hong. Spoorweg Oblig. 1869. 5 Centraal-Pacific6 Aand. loting Madrid3 Aand. Turkije met lot3 1 Deo. Ö2l7i, 7 4'»/,, 13"/» O"/,. 94 78 '/s 89'/. 8b'/, 79'/. 09»/. 79'»/,. 72 148'/, 260 251 47 51'/,. 51»/, 254 8"/,. 27 50 101'/, 104'/, 99'/. 93»/. 17'/, 14'/, 250'/, 36 79'/, 85'/, 76'/, 775 99 65 98»/. 35'/, 97»/, 14 16'/, BURGERLIJKE STAND. GEMEEHTE SCHOONHOVEN, ingeschreven van 24 November tot 1 December 1876. Gsbohxn: Adrianus, ouders A. Hoogendoorn en P. Kerreman. Hendrik, onders D. Van der Hee en H. Van Buuren. Joanna Baldnina Maria, ouders T. Verroen en H. De Jong. Qsthoowd: C. Van Oostrom en M. Verheij, Ovbrledkn M. N. Hoeflaak, oud 6 jaren.L. Vau der Hek, oud 3 maanden. D. Zuidervliet, oud 50 jaren, echtgenoot van L. klink. Ondertrouwd s. CAMBIEE 'Van nooten, van Soest, en W, TERSTEEG. UTRECHT, 80 November 1876. Eenige en algemene kennisgeving. Voor de vele en hartelijke bewijzen van be langstelling, ondervonden bij gelegenheid van hunne vijftLfcJarige Echtvereeniging, op 25 November 11., betuigen de ondergeteeken- den hun bartelijken dank. C. van HERK. L. van HERK- Zaankn. LEKKERKERK, 3 December 1876. itr De ondergeteekenden betuigen, ook namens hunne Kinderen, hunnen innigen, hartelijken dauk voor denzoo velo bewijzen van deelne ming, ondervonden bij de herdenking van hunne vyf en twintig-iarige Echtvereeni ging, op den 22. November 11. D. BLANKEN Jz. C. BLANKEN - geb. van Krimpen KRIMPEN a/d LEK, 3 December 1876. Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, bij ons 25-jarig Huwelijks feest ondervonden, betuigen wij onzen welge- meenden dank. G. A. D. J. GABRIJ en Echtgenoote. Goüda, 2 Dec. 1876. yDe vijftigste Verjaardag van den HeerQi LEVIE van BLANKENSTEIIV t werd heden avond, in het Societeits- f Lokaal van den Heer A. BROERE, door hem en een tal van zijne vrienden L zeer vroolijk gevierd. NAMENS DE FEESTGENOOTEN. ^OUDERKERK a/d IJS3EL, 28 Nov. 1876.(2 BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SCHOONHOVEN zullen Woens dag den 6en December 1870, op het RAAD HUIS, des voormiddags ten 11 ure, in het openbaar aanbesteden Het maken van een RIOOL met g-emetselde Zinkputten, in den Doelen aldaar. Bn op Zatordag den 9en December d.a.v., ter zelfder plaatse en ure, publiek besteden: Het ophalen van de H AARD- A8CH en VUILNIS binnen de gemeente Schoonhoven, voor 1 of voor 6 jaar, aanvangende 1 Janu ary 1877. De voorwaarden voor beide bestedingen lig gen van af Maandag 4 December op het Raad huis ter iuzage. meester en Wethouders voornoemd, S. P. H. NOORDENDCRP, Voorzitter. W. ROMANS van SCHAIK, Secretaris. Voor het SCHOONHOUDEN van de der gemeente SCHOONHOVEN worden door Burgemeester en Wethouders, vóór of uiterlijk tot den 15 Dec. a. s., gegadigden opgeroepen. Inlichtingen dienaangaande zijn op het Raad huis te verkrijgen. Bij Wed. WOLFF ZOON te Schoonhoven wordt wegens het St. Nicolaas-Feest, morgen, Zondag, verkocht. voorhanden een nette sorteering Met het aanstaande St. NICOLA.A8-FEE8T zal de Ondergeteekende weder rnim voorzien zijn van APPELBOLLENSAUCIJZEN en twee soor ten St. NICOLAAS. SCHOONHOVEN, 2 December 1876. SJ Koek- en Banketbakker. ai jj^Van af Donderdag 80 November a. s,j o Geëtaleerd met een prachtige collectie So CHOCOLADE EN SUIKERWERKEN. g CC S EUBEKA ER ANANËINE. De ondergeteekende beveelt zich aan zijoe geëerde Begunstigers minzaam aan tot het Uw Dienaar, Lopikerstraat. SCH00NH0VENSCHE T00NEELVEREENIRIN0 En rekent d' uitslag niet, Maar telt het doel alleen. in de Zaal van den Heer A; BRANDWIJK, op Uing9dag 19 December. Zij, die nog vóór dien tijd LID wenschen te worden, vervoegen zich ten spoedigste bij een der ondergeteekenden. De contributie bedraagt per jaar f 1,50. H. A. BOECK, Voorzitter. H. JAN NÉ, Secretaris. W. DUEL, Penningmeester. J. A. L. de LADHOUDER, Regisseur. De ondergeteekenden berichten aan H.H. Goud- en' Zilversmeden, dat op< verlangen van de Admininistratie de Borderellen voortaan in een ge wijzigden vorm worden gedrukt, en dat deze nieuwe BORDERELLEN worden geleverd, de 10 stuks voor 5 Cts., '20 stuks voor 10 Cts, enz. S. W. N. van NOOTEN. J. H. HEIJX. SCHOONHOVEN, 30 Novsmber 1876. Eene GROOTE KEUZE van en voorhanden bij 8. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven. VAN DE VOLGENDE WERKEN VAN I. Schetsen uit de Pastorie te Mastland, 7e druk Idem, gebonden- 1,75. II. De Oudejaarsavond, 6e druk. -1,10. Idem, gebonden. 1,60. III. Godsdienstige en Zedelijke Novellen, 3 deelen, 4«en 3e druk. - 3,75. Idem, gebonden- 5,25. IV. Snippers van de Schrijftafel, 3e druk-1,10. Idem, gebonden1,60. V. Fantasie en Waarheid, 2 dee len, 2e druk- 2,50. Idem, gebonden3,50. VI. Ideaal en Werkelijkheid, N ieu we Schetsen en Novellen, te druk. -1,26, Idem, gebonden-1,75. VII. Het Mensohelijk Leven in drie Woorden, 2e druk. -1,10. Idem, gebonden1,60. De Uitgevers, S. E. van NOOTEN Zoon. De Commissie voor het ST. NICOLAAS- FEEST, aangemoedigd door den gunstigen uit slag harer pogingen in vorige jaren, neemt de vrijheid, weder de medewerking en onder steuning in te roepen van alle ingezetenen en kindervrienden, om aan de schoolgaande kin deren een St. Nicolaas-feestje te bereiden. Daartoe zal binnen enkele dagen eene lijst worden aangeboden, waarop men door geldelijke bijdragen van zijne belangstelling kan doen blijken; terwijl de Commissie tevens gaarne bereid is en zich aanbevolen houdt, om ge schenken voor genoemd doel in ontvangst te nemen. De Commissie. SCHOONHOVEN, 9 Deoembef 1876. Voor slijmhoest bij Kinderen, geen beter middel dan de overal bekende uit de Fabriek van W. H. ZIGKENHEIMER te Maiuz. Ridderkerk, 3 Mei 1876. Mijnheer Het is mij een waar genoegen, U te kunnen mededeelen, dat mijn tweejarig zoontje volko men genezen is van een slijmhoest en korte ademhaling na het gebruik van 4 flesschen RIJN- LANDSCHEN DRUIVEN-PORST-HONIG, olgen9 de daarbij gevoegde gebruiksaanwijzing. Zijne eetlust heeft hij daardoor direct weder teruggekregen. J. HOOGGEBOREN. Alleen echt verkrijgbaar in flesschen, voorzien van een «rood tinnen capsule met nevenstaand fabnekstempel te Schoonhoven bn Wed. WOLFF Zn Alblasserdam bij C. van der Zanden; Qouda bij F. H. A. Wolff; Qorinchm bij B. J. R. Bosch ZoonHaastrecht bij J, D. den Har- log'; Dordrecht bij J. van Goudoever de Jongh; Oudewater bij F. Jonker Idenburg; Rotterdam bij C. J. W. Snabihé, groote Markt, en Le- Ideboer Jr., Hoogstr.; Ridderkerk bij A. G. de Kroes; Sliedrecht bij Wouter Visser.

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 2