•p. f 'H r. 392. ZONDAG 17 DECEMBER. 1876. loven. 1 LP. WEEKBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. REN, ABAK- voet wor. ders een nette, en be- t geld, binnenland. BUITEN LAW D. OVERZICHT. M HJK. Altijd dezelfde. SCHODNHDVENSCHE COURANT ADSOEP. kCT. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheels ryk 0,80. S. W. N. VAN NOOTEN, Uitgaven. sn ia u. ien p’“ gevoele liakerfn Prys der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels /0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiteriyk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. jt. ie tegen booge ig; aangevoerd ïbt en qaal. a 1,45 per kilo, voor Engeland biggen fl,00 ird6 paarden, skal veren, 12 of lammeren, of geiten. qual. 72 et,, 1. f 1,15, 2de t kilo. Voor Londea 3de qual. f 66, vsche f 11,20 a asche f 10,50 f 11,25 11,60, '10,50 i 11,80. amsche f 8,20 mntsche f8,00 iche en Over- indere f 5,80 a e f5,50 i 6,30. .00 kilo. 1,25 5,40, ge- Alle btnnenlandtche Advertentie*, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden elechts 2 maal in rekening gebracht. r, )ven. VIJGEN, ram, f 8,00 f 2,00. v J,10. m 0,60. 0,85. maar aanstonds, als alles gebeurd is, hervat hij even kalm zijn bezigheden, als ware er niets bijzonders voorge.valien. Er zijn er, die dien ouden man bewonderen, hem benijden zelfs, omdat hij zoo heldhaftig berust in ’t geen nu eenmaal niet te veranderen valt. Hoe, is dat berusting? Is die koude, hartelooze man ons ideaal? Waarlijk, oneindig sterker voelen wij on? aangetrokken, zelfs door de wildste uit barsting van wanhoop, dan door de vischachtige koelheid die hij ten toon spreidt. Wie geen gevoel heeft voor een verwijt, wie al wat men hem toevoegt als een krulhond van zich afschudt, en met hetzelfde effen gezicht daar staat, hetzij men hem zegent of dat men hem vloekt, - hij is onze man niet, hij staat op een laag standpunt van zedelijkheid. Tegenover zoo iemand wordt het taaiste geduld gebroken als een broos net, en wij zouden geneigd zijn hem toe te roepenhKerel, in ’s Hemelsnaam, word dan toch eens driftig, opdat we zien kun nen dat ge niet heelemaal bevroren zijt.” Nu is het best mogelijk, dat zulke men seden zonder hartstocht heel bruikbare, heel practische, heel solide lui zijn, ’t Is zelfs aan te nemen, dat zij, door nooit toe te geven aan de dwaze opwellingen die op anderen haar in vloed doen gelden, zich menig pijnlijk uurtje sparen. Er is reden om te onderstellen, dat zij. die zich nooit verontwaardigd toonen, wat er ook wordt gezegd of gedaan, zich niemand tot vijand maken en alzoo weinig gevaar loopen, in hun kalme rust te worden gestoord. Doch tegenover dit nog zeer twijfelachtig voordeel staat een ontzettend verlies aan levensvreugde. De gloed, die anderen weleens verteert maar nog vaker verwarmt, is een hun onbekend ge not, en wanneer zij meenen, dat zij bijzonder bevoorrechte wezens zijn, dan moeten zij tevens erkennen, dat de oesters hen nog overtreffen. Immers, ook deze maken hun huis steeds grooter en sterker, en zijn nog onbewegelyker dan zij. Wel mogen wij niet vergeten, dat ook aan het ander uiterste gezondigd wordt. Lieden, die bij de minste aanleiding in verrukking, in geestdrift geraken, wier verontwaardiging door de geringste kleinigheid wordt gewekt, en die op boogdravenden toon bewonderen zonder dat er veel buitengemeens wordt vertoond, zijn ge lijk aan een stroovuur, dat helder opvlamt maar spoedig ia uitgebluscht. Doch in elk geval, bij een stroovuur kan men zich beter warmen dan bij een ijsklomp. Er is een hemelsbreed verschil tusschen den stoïcijn, die zich met kracht en macht heeft verstaald en verstompt tegen alle indrukken, en uit dien hoofde door de zwaarste rampen kan worden getroffen zonder een spier te ver trekken, en den ernstigen mensch, die diep gevoelt en toch de kracht bezit om te berusten in ’t geen een Hooger macht over hetn be schikte. De laatste heeft een strijd gevoerd, waarin hij overwinnaar bleef, en is uit die worsteling veredeld te voorschijn gekomen; de eerste heeft zijn menschelijke natuur geweld aangedaan, en zijn beste neigingen verstikt. Koelbloedigheid kan een deugd zijn, doch dan moet zij de vrucht wezen van de omstan digheden. Wie kalm weet te zijn in het ge vaar, bezadigd tegenover een hartstochtelijken aanval, beredeneerd in het bestrijden van ver keerde maatregelen, zal beter zijn doel berei ken dan een ander die zich dadelijk laat op winden en door zijn gevoel o verheerschen. Af aar de onuitstaanbaarste wezens zijn zij, Van wie gezegd kun worden dat zij noch heet noch koud worden. Daar komt nog bij, dat men onder hen niet zelden lieden aantreft, van de meest cynische zedeloosheid. Een godsdienstleraar verhaalde mij onlangs het volgeude: Eenige jaren geleden kwam ik in aanraking met een persoon, op wiens levensgedrag zeer veel viel af te wijzeu, zoodat ik mij geroepen achtte hem daarover onder vier oogeu het een en ander te zeggen. Hij bleef voor mij staan, met de hand m den broekzak, zoo oQverschii- lig mogelijk. Ik begon hem op zeer kalmen toon het verkeerde van zijn handelwijze onder het oog te brengen, hij hoorde mij aan, zei niets, en trok de schouders op. Geen trek op zijn gelaat veranderde. Ik moest wel beproeven, die er heersclit in het binnenlandsch bestuur en den willekeur der ambtenaren, doen denken aan eene pro vincie in Turkije. De toestand in laatstgenoemd land, de zoogenaamde Oostersche quaeatie, houdt nog steeds *Ue hoofden en pennen in beweging. Nu eens luiden de verschillende berichten gunstig voor een vreedzamen afloop der conferentie, waarvan thans eindelijk het voorspel ia begonnen, dan weder overstemt het gekletter der wa penen de oorlogstoebcreidselen, die nog altijd op groo te schaal worden voortgezet, elke vredelievende ge dachte. Met de feiten voor oogen dat zoowel Rus land als Turkije van top tot teen gewapend staan, gereed om door het «waard te beslechten wat de be raadslagingen niet vermochten, is het meer dan moei lijk eene gissing te wagen omtrent den vermoedelyken afloop van de beraadslagingen der conferentie. Het langdurig en herhaald overleg, dat er plaats had tus schen den Engelschen gevolmachtigde en die der andere Mogendheden, maar vooral met den Russischen gene raal Ignatieff, geeft nochtans recht te denken aan een ernstig streven om de verschillende meeningen nader tot elkander te brengen. De berichten aangaande de eerste sitting van de toogenaamde voor-oonferentie ademen dan ook een verzoenenden geest. De nieuwe Turksche grondwetmet zooveel ophef aangekondigdschijnt voorloopig weder opgeborgen te sijn en in verband daarmede de conservatieve Groot-Vizier in sijne betrekking hersteld. Omtrent de gescuiedenis dier grondwet doen sommige bladen me- dedeelingeudieindieo zij waar sijnwat niet on waarschijnlijk is, recht geven om aan geen beloften van hervorming meer geloof te slaan, tensij de uit voering degelijkd. i. door kracht van wapenen ge waarborgd worde. Een paar samenzweringen, deser dagen in Coustantinopel nog tijdig ontdekt en verijdeld, waarvan een ten doel had den herstelden ex-8nltan Murad weg te voerenzijn misschien kunstgrepen zooals men die ook wel in Spanje pleegt te vertoo* nen om de confereerende Mogendheden duidelijk te makendat er met den Oud-Turkschendweepzieken geest van een groot deel der bevolking moet gere kend worden. De anti-Turksche beweging in Kngelnnd neemt steeds grooter proportion aan. De bestuiten der 'na tionale conferentie”, deser dagen te Londen gehouden en door vele staatslieden van naam bezocht, sullen zeker wel zonder invloed blijven op de gedragslijn der regeering. Over ’t algemeen toonen de Engetsche bladen zich ook niet minder ingenomen met de ronde verklaringen van prins v. Bismarck in den Rijksdag en vroeger afgelegd, dan in Duitsohland zelve, waar zelfs de ultramontaansche party in den Rijksdag hulde bracht aan het goede regeenngsbeleid van den njkskanselier. 't Is echter te vreezen dat die goede stemming met lang aal aanhouden. Weldra komt de derde lezing der juridieke wetten aan de orde, en ’t is bekend, dat de bondsraad zich niet heeft kunnen vereenigen met de liberale opvattingen van den Rijks dag ten aausien der vervolging van peradelicten. Een conflict kan haaat niet uitblnven. Officieel is thans besloten nat Duitsohland als zoo danig geen deel zal nemen aan de Panjsche tentoon stelling van 18781° om den kwijnenden toestand waarin de Duitsche industrie verkeert; 2° om alle aanleiding tot vijandige demonstraties tusschen beide volken weg te nemen. De uitvoering van de wet, waarbij de fueroa, voor rechten, der Baskisohe provinciën en van Navarn (Spanje) worden afgesebaït, ondervindt in die ge westen grooten tegenstand. Zoowel de liberalen als de clencalen verzetten er zich tegen. Men eischt dat het der bevolking sal worden toegestaan zich door een jaarlijksche bijdrage af te koopen van het contingent. De regeering deukt er aan om de provin ciën in staat van beleg te stellen en aldus tot onder werping te dwingen. In Mexico heeft weder eene revolutie plaats ge had. De presid nt Lerdo de Tejada is door een op- roerigen generaal Porfirio Diaz verjaagd en gevangen genomen, waarop deze Zich tot president deed proda* meeren. NB. De Maarschalk-presideat en Jules Bimoa heb ben ter elfder ure nog getransigeerd. Eerstgenoemde heeft Dufaure opgeotferdde laatste heeft er in toe gestemd Berthaut als Minister van Oorlog te behou den. Dufaure wordt vervangen door Martel, een lid der gematigde Linkerzijde. Z. M. heeft aan den letcn luite- nant-kwartiermeeater bij de dd, schutterij te Gouda D. J. Van Vreumingen verleend den persoueelen rang van kapitein. Bij Kon. besluit is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend aan Mr. G. W. graaf Van Rech teren van Appeltere, als heem raad van het polderdistrict Maas en Waal, provincie Gelderland. t Bij Min. beschikking is aan W, D. Carsjens, tot wederopseggens, vergunning ver leend voor een stoombootdienst tusschen Am sterdam, Leiden, Boskoop, Gouda, Botterdam en Haarlem, tot vervoer van personen, goede- deren en vee. Op 81 December a.s. is bet 25 jaren geleden, dat de heer S. I. Van Nooten- benoemd werd tot Burgemeester der gemeente Jaarsveld. of een nog ernstiger toon meer ingang bij hem zon vinden; dezelfde onaantastbaarheid, die een stekelvarken hem zou benijd hebben. Einde lijk werd ik zelfs min of meer heftig, ’t effect veranderde niet. Toen g’ng ik j, maar heen, want de man ^ergerde mij zoo, dat ik gevaar liep hem te gaan uitschelden. Ware hij driftig geworden, of had hij mij gramstorig gevraagd, met wat recht ik mij met zijn pri vaat leven bemoeide, dan zou ik hem klaar gekregen hebbennu evenwel was er niets met hem te beginnen. Een flegmatiek njensch, al is er ook op zijn zedelijkheid niets aan te merken, is in den regel zelfzuchtig in de hoogste mate. Voor belangen die de gansche menschheid of een deel daarvan raken, heeft hij geen hart, derhalve zal niemand hem er ook toe krijgen zich ten bate van het algemeen welzijn, ’t zij stoffelijk of geestelijk, eenige moeiteeenig offer te ge troosten. Hij kan zich met verheffen boven het alledaagscbe, zijn blik reikt niet verder dan de beperkte horizon, waar binnen hij zijn slak kenleven voortzet en ten einde brengt. Als de vooruitgang van hem afhangt, dan is ’t er treurig mee gesteld; want hij zal de mensch heid geen schrede verder brengen op haar baan. Maar evenmin moeten wij te hoog gespannen verwachtingen koesteren van die doldriftige ijver aars die geen hinderpalen zien en er daarom ook niet aan gelooven. Zij mogen al een enkele maal een flink initiatief nemen, zeer vaak missen zij volharding om te vervolgen, en ook dat ia zeer noodig. Jan Cordaat om aan te pakken, Jan Courage om voort te zetten, liever nog die twee in ééa persoon vereenigd. Als we dat gedaan kunnen krijgen, dan zijn we een heel eind ge vorderd. En wat Jan Salie betreft, hem zetten we maar in een rustig hoekje, waar hij, wat ons betreft, versteenen mag. Dan is het zeker, dat hij raltijd dezelfde" blijft. Mannen en vrouwen zonder gevoel, zonder geestdrift, die nooit toornig worden als zij onrecht zien, nooit verontwaardigd zijn als zy een broeder of een zuste^ door den laster zien verscheuren, nooit hun bloed sneller voelen stroo* men als zij hetgeen hun dierbaar en heilig is door het slijk zien sleuren of bespotten, de hemel beware o’ns er voor. In onze eeuw be- hooren zij zeker niet thuis, en als zij een vaderland hebben, dat wij hun ook van harte gunnen, dan is het de Noordpool. Het wil nog maar niet vlotten met de samenstel ling van een nieuw Ministerie in Frankrijk. De zonderlinge wensch van den Maarschalk-fresident dat, ten genooge der Rechterzijde, eene regeering uit de Linkerzijde eenige conservatieve elementen naast zich duide, schijnt ook tuans weder het blok te zijn, dat in den weg staat zonden toeataud te geraken. Eene Ministerie Dufaure te bestendige! zoozeer door eene weigering van de wel door het groote verschil van te bestaan tusschen dezen en de Li greep meer links had al even weinig Jules Simon, die daartoe uitgekozen «v kon schikken naar de voorwaarde Van om Dufaure en den reactionairen Minister log, Berthaut, de Zetels te laten behouden, ken zal dus nog wel een poosje voortdurc- het den Maarschalk en zijne omgeving, want ook deze laat zich gelden, gelukt zal zijn het oude Kabinet te vervormen of wel een nieuw in denzelfden trant nit te vinden. De Tweede Kamer zet intusschen de beraadslagingen over de begrooting voort en zorgt daarbij als altijd voor de noodige afwisseling, door schandalen toe te laten, die in elke audere vergade ring ónmogelijk zouden zijn of althans tot de zeld zaamheden betiooren. Ditmaal was het een afgevaar digde, tevens chocolade-fabrikant, die, daartoe uitge daagd, zijn collega de Cassagnac interpelleerde over een schuld van eenige duizenden francs, ten laste van diens vader. Meer dan de afgetredene regeering van Frankrijk, toont de regeering in Italië hare roeping to begrij pen door, naar den weusoh der natie, zoo duidelijk in de jongste verkiezingen uitgesproken, al dadelijk htige maatregelen voor te bereiden tot regeling den Binnenlaudsclien toestand des lands Bereids door haar wetsontwerpen ingediend tot hervor- j van gemeentelijke en provinciale administration, terwijl de zaak der openbare veiligheid en orde, die in verschillende streken van Italië, maar vooral op Sicilië nog zoö veel te wenschen overlaat, flink door haar ter harte wordt genomen. Naar de berichten te oordeelen moet Sicilië, door de volmaakte wanorde aan zijne de Heer® betrekking i te deelen, nette "so Jl.pl. 1ste qual. 80 kaas f28,00 iverloopers f 7 rs vette kaL luchtere idem leingeel f 4,00, kammen f3,00 f 7,30 A 8,20. -jarige Zeeuw- a 12,00, jarige 3he, Vlaamsche ere en blauwe ,20. iscbe f 8,20 a 8,10 8,50. :he winter zak- 40, Overmaas- Zeeuwsche en geatort f6,80 6,00 k 6,30. ivoer van on- heden weder in alleen vette- !0 270, min- .15 100, vare Varkens, bui- I ct., die van ikvarkens van 11,40 per kilo. NÜOTEN. Wij Nederlander? hebben in het buitenland den naam, van bijzonder koplzinnig, hartetoch- teloos, flegmatiek te zijn. De //Hollander,” zoo redeneert de vreemdeling, verwondert zich over niets, blijft kalm onder de meest afwisse lende lotgevallen, is onvatbaar voor geestdrift; zijn gemoedsstemming is gelijk aan een gekris talliseerde watervlakte, waarover de stormen heen vliegen zonder dat er eenige verandering op te. bespeuren is. Nu is het wel waar, dat reizigers van naam, die door eigen aanschou wing ons volk hebben leeren kennen, een ge heel andere meening hebben verkondigd, en het belachelijke en onhoudbare van zulk een vooroordeel aangewezenmaar wanneer men eenmaal een kwaden naam” heeft, dan ont groeit men dien niet licht, eu zoo blijft men ons, tegen beter weten in, beschouwen als het vleesch- geworden flegma, ’t Spreekt van zelf dat bij die beoordeeling de gebruikelijke glossen niet achterwege blijven. Zou ons niet gemakkelijk vallen uit te ziften, hoe wij aan die reputatie zijn gekomen, en dat is hier ook minder noodig. W ij weten maar al te goed, dat de Nederlandsche natie een staalkaart aanbiedt van alle mogelijke tem peramenten met hun onderscheiden schakeerin- gen, even goed als elke andere. Dat wij in onze naaste omgeving personen kennen van een hoogst kalme geaardheid altijd ^doodbedaard”, is zeker. Maar nu is het wel opmerkelijk, dat zoo iets vrij algemeen wordt beschouwd als een deugd, en dat het in veler mond als een lofspraak klinkt, wanneer vau iemand gezegd wordt, dut hij valtijd dezelfde” is. Hartstochtelooze menschen worden voorge steld als modellen ter navolging, zoodat zij, die zich niet in ’t bezit van zulk een gelijkmatig humeur mogen verheugen, alle reden hebben om van schaamte in hun schulp te kruipen. \Ligt waarschijnlijk wel aan on?, maar wij kunnen ons niet onvoorwaardelijk met die ziens wijze vereenigen. Wij maken wel degelijk on derscheid tusschen een door het verstand be oefende zelfbeheersching, en een aangeboren gebrek aan gevoel. Zonder blind te zijn voor de gevolgen, die de gramschap somtijds na zich sleept, kunnen wy toch moeieiyk sympathiseeren met menschen, die door niets ter wereld tot toorn zijn op te voeren. Dat een rhinoceros geen zweepslagen voelt, is volstrekt geen reden om dat dier een brevet van voortreffelijkheid uit te reiken. Daarvoor is hij dikhuidig zoogdier. Maar de redelijke mensch kan zijn ziel niet zoodanig pantseren zonder nadeel aau zijn karakter, of, om juister te spreken, zonder geheel afstand te doen van zijn aanspraak op hetgeen wij gewoonlijk ka rakter noemen. Wij treden een sterfhuis binnen, op het oogenblik dat een dierbare afgestorvene, een jonge moeder, zal worden weggedragen. Daar zit haar echtgenoot, stom van smart; ter nauwernood geeft een snik nu en dan zijn boezem lucht. De gedachte aan zyn verlies is zoo veplette- rend, dat hem zelfs kracht tot denken ont breekt. Maar zie, zijn kind komt binnen, arm schaap, op jeugdigen leeftijd beroofd van zyn beste beschermster. Op dat gezicht ver mant hij zich; bij vreest den invloed van een te sterk gewekt gevoel op dat zwak gestel; en, hoeveel moeite het hem ook kost, hy tracht door een vriendelijk woord een straal van blijd schap te doen nederdalen in ’t gemoed van den kleine. Dat is juist het tegengestelde van gevoelloosheid, dat is een verhevene zelfbe- heersching, een schoone overwinning op zyn hartstochtelijke droefheid. Niet ver van hem zit een andere nabestaande, de vader der overledene. Strak was zyn ge laat toen hij kwam, strak blijft het bij al de treurigheid om hem heen. Zijn plicht, of het maatschappelijk g bruik, schrijft hem voor dat hij bij de sombere plechtigheid tegenwoordig möet zijn> en dien plicht wü hij volbrengen, regï uenu groote strmkei- om tot een ge- pogiug om het is mislukt, niet i premier, dan “voelen dat blijkt .«..ractiën. Een ng goed gevolg, daar ien werd, zich niet Mac-Mahon, van Üor- Het zoe nen, tot dat rant ook deze kracht van d zijn c ming rerschillende

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 1