Stoom- en andere Werktuige ASSUBAITIE MAATSCHAPPIJ tegen SRAHDSC m. PER TELEGRAAF. ADVERTENTIËN. DIENSTBODE, FLINKEN JONGEN, .THALIA". FABRIEK „DE HQLLANDSCHEIJSSEL' DE JONGH ClB. te OUDEWATER. gevestigd te Z.ETPHEIV. C. B. va» BAARENDeurwaarder te Schoonhoven Het paleis, dat Prins Frederik te 's Hage laat bouwen voor den Prins en de Prinses Von Wied, is bijna gereed. Men roemt het als een prachtig gebouw. De spaarbank te Gouda zal voort aan tweemaal per week zitting houden. In de afgeloopen week zijn aan het Kralingscbe veer ter markt verkocht 100 winterzalmen. Prijs van f 1,50 tot f 2,30 per Vg 'kilo. Tot leden van den gemeenteraad te Utrecht zijn 13 dezer gekozeu de heeren: Mr. C. G. Berger van, Hengst, Mj. F. A» R. A. Van lltersum en W. K. M. Vrolik. Door de vergadering van aan deelhouders van den straatweg GoudaBodegra ven is besloten den heer Spruit te Amersfoort met 1 Januari a. s. te ontslaan als opzichter over dien straatweg, en zijn commissarissen gemachtigd een anderen opzichter te benoemen. Bij de Dinsdag li. teGorinchem gebonden aanbesteding tot het leveren van ameu blement in het fort te Everdingen, waren in gekomen 16 biljetten van inschrijving, doch 1 van onwaarde verklaard, en wel als volgt: L. De Gfaaf, te Gorinchem; f 2820C. Kentie, te Woudrichein, f2878; J. Hoogbruin, te Gorïnchem, f 2960J. Exaito, te Gorin- chem, f 2979; K. Snoek van Muylwijk, teGo rinchem, f 2992; A. G. De Pater, te Gorïn chem, f3041; A. De Groot, te Heukelum, 3049; O. Muylwijk, te Gorïnchem, f3052; J. Schouwenburg, te Gorinchem, f 3084; T. Wapperom, te Gorinchem, f 3160; C. J. Ver- wey, te Gorinchem, f3163; F. Ruil, te Go rinchem, f3179; Arts, te Everdingen, f3205,30; J. Van der Velde, te Everdingen, f 3299; Wig- gelinkhuizen, te Leerdam, f3328. Alzoo aan nemer L. De Graaf te Gorinchem, aau wien het werk is gegund. De begrooting was f 3400. L.l. Dinsdag-morgen te ruim 5 uren brak te Gij beland, (gemeente Brandwijk) een hevige brand uit, bij den landbouwer G. Houweumge en wel in bet achterste gedeelte van het huis boren den hooizolder, welke brand zich weldra mededeelde aau de naastbij gelegen hofstede van den landbouwer W. Van Harten. Beide schoone boerderijen lagen binnen korten tijd in de asch. Door deu sneller, voortgang der vlammen kon slechts weiuig van den inboe del worden gered; twee en twintig stuks vee kwamen in de vlammen om. De oorzaak is onbekend, docb men schrijft dezen brand weder aan kwaadwilligheid toe. Wij schreven //weder," want in diezelfde ge meente is in korten tijd reeds menig buis in de asch gelegd, waarbij aau brandstichting werd gedacht. Hoe het ia eene betrekkelijk kleine gemeente mogelijk is, dat dergelijke misdaden straffeloos en herhaaldelijk kunnen worden ge pleegd is ons een raadsel. Het is thans buiten twijfel, dat de justitie aJJe krachten inspant om de schuldigen, wanneer er schuld bestaat, te outdekkeu. De ïuwouers der ge- meeute Brandwijk hebben er recht op, dat er een streng en nerhaald onderzoek in deze zaak worde ingesteld. Tot Ambtenaar ter gemeente-se cretarie te Keeuwijk is benoemd de heer P. J. Clous, thans m gelijke betrekking te Ermelo. De jacht op klein wiiü in de pro vincie Zuid-Holland wordt gesloten op 3U De- oember a. s. met zonsondergang, met uitzon dering van het jaohtbeanjf van net vangen van hoatsnippen met laot-war- of valflouwen. Men verzekert, dat de Prins van Oranje tegen Januari in het vaderland zal terug keereu. Tot grootarmmeester is te Noor deloos herbenoemd dé heer B. Goes. De aanvraag naar mest aan de fabriek te Kralingen is zoo groot, dat ze reeds verkocht is vórir ze de noodige bewerking heeft ondergaan. Was in den aanvang de prijs per kubieken meter f3, nu is die gestegen lot 1 6. Dit jaar is reeds voor circa f 6000 aan mest «Afgeleverd. Deu 13 dezer overleed te Hoor naar de 84 jarige C. Verschoor, die, hoewel in de drie laatste jaren door zijn zoon bijgestaan, gedureude 58 jaren de betrekking van water- molenaar met den meest loffelijken ijver en nauwgezetheid vervuld heeft. Eergisteren is aan het provin ciaal bestuur van Moord-Holland aanbesteed: 1. Het maken der houten fundeeringen en groudmetselwerken met de daarbij behourende werken, op het terrein van het te Amsterdam te bouwen Rijksmuseum; minste inschrijvers de heeren Schooneuburg en Mans, te Amsttr- dam, voor f 197.500. 2. Het leveren van acht millioeu vierhonderd duizend stuks gebakken metselsteenen op het terrein voor het te Am sterdam te bouwen Rijksmuseum; minste in schrijver de heer A. Van Berkel, te Berlijn, voor f187.226. Het aantal kloosters in de pro vincie Limburg, dat te vorigeu jare 46 be droeg, is thans tot 56 gestegen. Drie artilleristen, op Loeve- stein gedetacheerd, begaven zich Maandag 11. op een houtvlotje, liggeude in de gracht rondom het fort. Door een of ander toeval kantelde het vaartuig om, en geraakten allen te water, -waarby één hunner verdronk. By de op 13 dezer te Gouda gehouden verloting van landbouwwerktuigen -door do afd. Gouda en omstreken" der Holl. Maatschappij van Landbouw, zijn de le eu 2e prijs, een grasmaaimachine en een hooischudder, aan de afdeeling zelve te beurt gevallen, en de 3e prijs, een paarden bark, aan den beer Snel te Moordrecht. De twee eerstgenoemde prijzen zullen nil onder de Jeden der afdeeling onder ling worden verloot. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 16 Deoember. UL Woensdag vierde de heer W. Romans van Schaik zijn vijf en twintigjarig jubilé als Secretaris dezer gemeente, bij welke gelegenheid hij onder vele andere attentiën o. a. van deu Burgemeester en Ledeu van den Ge meenteraad een prachtigen armstoel ontving die in tegenwoordigheid van verschillende gevers, met een hartelijke toespraak van den Burge meester, op het Raadhuis vereerd werd. Door de zorg der St. Nicolaas- commissie, gesteund door bijdragen der inge zetenen, werd Maandag voor 664 schoolgaande kinderen op feestelijke wijze eene uitdeeling gehouden, beslaande in kleedingstukken, lek kernijen en speelgoed. Een tombola zonder nieten werkte bij die gelegenheid weer recht doelmatig. Afloop van Publieke Verkoopirgen van Onroerende Goederen. Bij publieken verkoop op den 18en December 1876 ten overstaan van den Notaris J. P. Mahlstede te Berg-Ambacht gehou den, zijn verkocht de volgende onroerende goe deren onder Berkenwoude, te weten Eene hofstede met 17 hectaren, 86 aren, 83 centiaren land, voor de som van f 22025. Een perceel weiland groot 2 hectaren, 61 aren, 29 centiaren, voor de som van f 6000. Een perceel grasland, groot 32 aren, 70 centiaren, voor de som van f 550. En een perceel hooiland groot l hectare, 57 are, 80 centiaren, voor de som van f 900. Gisteren, 15 December, zijn door den notaris J. P. Mahlstede, te Bergambacht, in het Heeren-Logement te Schoonhoven publiek verkocht: een Heereuhuis met tuin, alsmede diverse woonhuizen en perceelen open grond, bij elkander staande en gelegen nabij de ge wezen Kruispoort, alsmede drie woonhuizen en twee perceelen open grond in de Lopikerstraat, alles binnen de gemeente Schoonhoven en be- hoorende tot de nalatenschap van wijlen den Heer J. J. G. Korndörffer aldaar. Perceel 1. Een Heerenhuis, B, No. 417 met Tuin daarachter en kan de oostzijde, groot 7 Aren60 Centiaren. Met Overturngroot 8 Aren86 Centiaren. In bod gebracht door C. B. Van Baaren op f4550. Perceel 2. Een perceel Open Grond, helend oost het volgende perceel eu west het vorige, groot 1 Are, 88 Centiaren. In bod gebracht door H, A. Boeck op f810. Gemijnd door Roel de Hoop voor f 335. Perceel 3. Een perceel Open Grond, helend oost het volgende perceel eu west het vorige, groot l Are, 92 Centiaren. In bod gebracht door L. Okhuijzen op f 850, gemijnd door Roel de Hoop voor f 375. Perceel 4. Een perceel Open Grond, beleod oost perceel 6 en west het vorige perceel, groot 1 Are, 80 Centiaren. In bod gebracht door H. Woudenberg op f 350, gemijnd door H. A. Boeck voor f 400. Perceel 5. Een perceel Tuin of Open Grond, tegenover de perceelen 2, 3 en 4, groot LA re, 86 Centiaren* In bod gebracht door H. A. Boeck op f 500, gemijnd door H. Boer voor f 525. Perceel 6. Een perceel Open Grond, helend oost het volgende perceel en west perceel 4, groot 1 Are, 86 Centiaren. In bod gebracht door G. Van Baaren op f 500, gemijnd door den- zeilden voor f 525. Perceel 7. Eene Schuur, B, 415, en Erf met Tam, beiend oost het volgende perceel en west het vorige, groot 2 Aren, 81 Centiaren. Iu bod gebracht door G. Van Baaren op f 1100, gemijnd door denzelfden voor f 1200. Perceel 8. Drie Huizen, B, 413—415, met Erf, beiend oost Stadsgrond en west het vorige perceel, te zamen grout 1 Are, 66 Centiaren. Verhuurd aan zes gezinnen. In bod gebracht door C. B. Van Baaren op f 1700, De perceelen 1 tot en met 8, gecombineerd, in veiling gebrachtzijn gemijnd door J. P. Niekerk te Schoonhovenvoor f 1U060. Perceel 9. Een Huis, geteekend B, 394, en Erf met Tuin, tegenover perceel 8, helend oost het volgende perceel en west Sladsgrond. Groot i Are, 78 Centiaren. Verhuurd aau H. J. Knol. In bod gebracht door J. Schep op f 1700. Perceel 10. Een Huis, B, 395, en Erf, he lend oost het volgende perceel en west het vorige. Groot 52 Centiaren. Verhuurd aan C. Snel. in bod gebracut door A. Baardman op f 1000. Perceel 11. Een Huis, B, 396, en Erf, he lend oost het volgende perceel eu west het vorige. Groot 54 Centiaren. Verhuurd aan Peletier. In bod gebracht door J. Snoek op f 900. Perceel 12. Een Huis, B, 397, eu Erf, he lend oost het volgende perceel en west het vorige. Groot 58 Centiaren. Verhuurd aan C. de Lat houwer. In bod gebracht door T. J. Doesburg op f 900. Üemyud door C. van Willenswaard voor f 925. De perceelen 9 tot en met 12 in veiling gebrachtzijn gemijnd door J. Jkom- döitfer te Schoonhovenvoor 1 4550. Perceel 13. Een Huw, B, 398, en Erf, he lend oost het volgende perceel en Jwest het vorige. Verhuurd aan Jobs. Snel. In bod ge bracht door T. J. Doesburg op f 800gemijnd door C. Van Willeuswaard voor f 825. Perceel 14. Een Huis, B, 899, en Erf, he lend oost het volgende perceel en west het vorige, groot 75 Centiaren. Verhuurd aan F. Den Brave. In bod gebracht dpor P. Damsteeg op f 800, gemijnd door C. Van Willenswaard voor f 825. Perceel 15. Een perceel Open Grond, he lend oost de Haven en west het vorige perceel, groot |2 Aren, 6 Centiaren. In bod gebracht door P. Damsteeg op f 460. De perceelen lil, 14 en 15, gecombineerd in veiling gebrachtzijn gemijnd door H. Wou denberg te Schoonhovenvoor f2260. Peroeel 16. Een Woonhiis, A, 390, inge richt tot Brood oakkerij, iflet Erf, aau de noord zijde van de Lopikerstraat, belend oost de Wed, J. W. Greup ,en west de Doelenstraat, groot 1 Are, 51 Centiaren. Verhuurd, met de per ceelen 17 en 18 aan de Wed. W. De Pater. In bod gebracht door J. Snoek op f 4150. Perceel Een perceel Open Grond achter het vorige perceel, belend oost het volgende per ceel en west de Doelenstraat, groot l Are, 26 Centiaren. Iu bod gebracht door W. Hoogen- dijk op f 600, gemijnd door H. Woudenberg voor f 650. Perceel 18. Eeu perceel Open Grond, be oosten het vorige perceel, beleud oost de Wed. J, W. Greup en west het vorige perceel, groot 1 Are, 53 Centiaren. In bod gebracht door H. Van der Goodt op f 720. De perceelen 16, 17 en 18, gecombineerd in veiling gebracht, zijn gemijnd door C. H. De Pater te Schoonhoven, voor f5620. Perceel 19. Een Huis, A, 388, en Erf, aan de noordzijde van de Lopikerstraat, beleud oost H. Simons en west de Weduwe J. W. Greup, groot 80 Centiaren. Verhuurd aan H. Kommer. In bod gebracht door G. Okhuijzen op f 2800. Gemijnd door C. B. Van Baaren voor H. Kommer voor f 3200. Perceel 20. Een Woonhuis, A. 334, en Erf, aan de zuidzijde van de Lopikerstraat, belend oost J. Schep en cons, en west G. Verbeek en cons., groot 69 Centiaren. Het Benedenhuis verhuurd aan de Wed. A. Schenk. In bod ge bracht door H. A. Boeck op t 2400. De geheele ver hooping heeft totaal opgebracht de som van f 28090. LANDBQUW-BERICHTEN. De in dit blad geannonceerd houtverkooping te Hoog-Blokland zal plaats hebben op Woensdag deu 20 December a. s des voormiddags te 10 uren. Gedurende de laatste vier we ken is den prijs der kaas f 1 per 50 KG. ge daald. Te Hoornaar en omstreken wordt thans door de opkoopers f29 h f31 besteed. KERK- EN SCHOOLN LEU W 8. Beroepen te Streefkerk Ds. De Jong te Krimpen a/d Lek. Beroepen te Nieuwe Tonge, Ds. P. C. Van der Horst te Gorinchem. Beroepen te Westbroek en Acht tienhoven Ds. Montijn te Alblasserdam. Aangenomen het beroep naar W'estmaas door den candidaat G. Van Dis. Bedankt voor Charlois door Ds. G. J. Vos Fz. te Rotterdam. Bedankt vooj Dubbeldam door Ds. T. J. Ringeling te Bleskensgraaf, Beroepen bij de Chr. Geref. ge meente te Katwijk-aan-Zee Ds. J. Wisse te Shedrecht. Tot notabelen zijn te Noorde loos herkozen de heeren G. Bovekerk, K. De Groot eu F. De Bruijn. Herkozen tot notabelen te Ber kenwoude de heeren L. v. d. Graaf en W. Quint. De heeren E. Aanen en A. Den Haan zijn te Hoornaar als Notabelen herkozen. Tot kerkvoogd der Herv. Ge- meemfce te Streefkerk is herbenoemd de heer J. Boel aldaar, terwijl, tot notabelen zijn her benoemd de bh. H. Van der Wolf en M. Broer. Tot kerkmeester aldaar is benoemd de heer L. Sprong. De tractementen der predikan ten te Viauen zijn met personeel e toelagen van f 150 's jaars uit de kerkefondsen verhoogd en alzoo gebracht op f 1200. Door kerkvoogden en notabeien der Herv. gemeente van Streefkerk is besloten met ingang van 1 Januari a. s., in de kerk dier gemeeute, gedurende de godsdienstoefening een derde zakje te doen rondgaan, tot verbe tering der kerkelondsen. De heer V. d. Zanden, sinds No vember hulponderwijzer te Vuren, is reeds weder op 6 December jl. op zijn verzoek outslagen, zoodat die betrekking andermaal vacant is. Tot hulponderwijzer te Herwij nen is benoemd de heer G. tteukema Ez., thans te Groningen. teleurgesteld en sommige onder hen ondervonden een dubbele teleurstelling, daar zij niet alleen de voorstelling zelve misten, maar ook heten- tréegeld, door hen betaald, niet terug kregen. De kassier van 't gezelschap toch, die Zondag morgen kaartjes afgaf, is met 't geld, daarvoor ontvangen, naar 't station vertrokken, heeft zich daar bij 't tooneelgezelschap gevoegd, dat in middels was aangekomen en vervolgens is 't ge zelschap kunstenaars gezamenlijk afgereisd. Hoe tevreden zij zijn, die huu geld op die wijze kwijt raakten, behoeft geen betoog; wij beklagen ben van harte, maar het moet gezegd iedere onaangename zaak heeft toch ook hare lichtzijdeook deze, daar wij nu toch dit ge wonnen zullen hebben, dat Stoete's gezelschap met zijn, den volkssmaak bedervende, 't schoon heidsgevoel in 't aangezicht slaande, ilen waren kunstzin ergerendetooneelvoorstelfmgen ons vooreerst wei van 't lijf zal blijven 1" Salomons rechtspraak tusschen de ware en de valsche moeder wordt terecht door de geheele wereld bewonderd. In bet Fraasche plaatsje Ba/.as had voor een i gen tijd een dergelijk rechtsgeding plaats. De rechter ras echter geen groot koning maar een een- oudig brigadier der marechaussées. Op zekeren dag werd hij namelijk uoor een boerin aange sproken, die zich beklaagde, dat hare buurvrouw haar eeu halt dozijn jonge eenden had ontsto len. De buurvrouw hield daareutegen stokstijf staande, dat alle eenden, die op haar erf lie pen, haar eigendom waren. De brigadier ge lastte terstond beide vrouwen, alle eenden in haar voorschoot te doen eu hem oogeublikke- lijk te volgen. Na ongeveer een mijl te heb ben geloopen, commandeerde de brigadier: Haiti Laat ioopen de eenden!" Terstond be gaven zich de dieren regelrecht naar het erf, waar zij het eerste levenslicht aanschouwden. Ueeu enkel barer vergiste zich m den weg. De diefegge stond verbluft; de eenden waren hare bescbuldigsters geweest. Sedert de stad Metz in bezit van Daitschland is, moet het daar treurig uitzien. De Metzenaars gaan nooit uit. Elk van hunne huizen gelijkt eeu kleine vesting, waarin zij zich verscnanst hebben tegen de Duitsche indringers. Wanneer soldateu voorbijtrekken, laat men de gordijiiea neder; zoodra de mili taire muziek weerklinkt, sluit men de jaloezieën. Van de 48000 inwoners, die vroeger Metz be volkten, zijn slechts 18000 gebleven en nog dagelijks ontvluchten velrn de troostelooze stad. 35u0 huizen staan op dit oogeubltk ledig. De handel staat geheel stil. Dezer dagen zijn door twee ja gers van Z. K. H. prins Hendrik, onder Eem- nes twee vossen gedood. Bij het opgraven van huu hol vond men niet minder dan 5 hazen, 2 konijnen, 3 ecuden eu 24 kippen. Onder Üemert is een prachtig bert gescnoten, wegende 22« halve kilo. la 't Haagsche bosch werd Zondag eeu haas vervolgd door een hond, die het dier een achterpoot afbeet. Toch ontkwam de haas. Het peperkruid wordt aanbe volen als oen uitstekend middel tegen wand gedierte. De plant moet op de insekten een aantrekkingskracht uitoefenen, die voor hen nood lottig wordt; iu trossen hangen zij aan de tak ken en sterven daar of laten zich gemakkelijk at maken. Te Berkenwoude werd deze week in den Boezem met de handen gegrepen een anoek van 5J/j fcüo, welke nog een snoek van 2 kilo dwars in zijn bek had. Een goede vangst, Te New-York doet zich de win ter zeer streng gevoelen. Voor het Hof le Amsterdam stond Woensdag terecht Maria Magdalena Adolfs, beschuldigd van met een misdadig voornemen de 16 jarige Anna Gallaat tegen deu zin hara moeder te hebben doen opnemen in bet R. K. gesticht «De goede Herder" te Zoeterwoude, Twee geestelijken werden als getuigen gehoord. De eisch was 3 maanden celstraf. Uitspraak GEMENGDE BERICHTEN. «Diegenen onzer 8tadgenooten," schrijft de üoudsche Courant, welke zich had den voorgenomen om Zondagavond kunstgenot te smaken in de zaal Kunstmin" (te Gouda), waar eeu tooueelvoorstellmg zou gegeven wordeu door bet Amsterdamsch gezelschap onder directie van den heer J. G. ötoete, werden jammerlijk Torkaohe administratieve hervormingen. (De Doric legen Christenen rif" Bulgarije e* elders, die niet heelemaal zijn kaalgeplunderd:) «Hoort eens, mannen, wel mag je vaD geluk spreken dat je er zonder kleerscheuren zijt af gekomen. Net zoo goed als je schuldige broe ders te Batok eu op andere plaatsen heb je den dood verdiend eu qog meer dan dat, Niet alleen ben je Christenhonden, wat op zich zelf reeds een vreeselijke snoodheid is, maai bovendien, als je kans hadt gekregen zou je evenzeer aan oproerige bewegingen hebben deel genomen. Doch de Groote rrofeet heeft hft zoo niet gewild: dankt liet zijn gunst, dat ge voor den rechtmatigen toorn onzer dapperen zijt gespaard gebleven. Daar echter de Gia ours van het Westen, (gevloekt zij bun naam!) schadeloosstelling eischen aan degenen die de gevolgen hunner eigen dolzinnigheid hebben oa- dervouden, zoo is het van U, o Christenhon den, dat de daartoe noodige gelden binnen ed etmaal worden verwacht. Gehoorzaamt, en prijst de goedertierenheid van den Beheerscher def Geloovigen." (De geëischte gelden worden opgebracht.) (De Parte tegen de slachtoffers der Bulgaaf sche gruwelen: «Wat geschied is, hebt ge duizendmaal ver diend: toch zal U genade bewezen worden. Hier is geld, gebruikt bet, eu teekent verbintenis dat gij het over twee jaar met de reute aan de Turksche schatkist zult terugge ven. Deze goedgunstige beschikking hebt gij niet te danken aan het geschreeuw der Wes- tersche Qngeloovigen, wier bedreigingen als een morgendamp wegvliedeu voor het aange zicht van den vereerder des Profeets, maar alleen aan het goedertieren hart van den Be heerscher der Geloovigen." (Op den achtergrond verschijnt een belasting gaarder, door soldaten geëscorteerd.) «Zoolang ge arm waart, o mannen van Bul garije, heeft de Regeering niet toegelaten dat menu de verschuldigde gelden zou afvorde ren: thans echter, nu ge weer geld bezit, zult ge niet langer de schatkist des Rijks ontbloot willen laten van hetgeen haar toekomt. Betaalt dus, en prijst de goedheid van den Beheerscher der Geloovigen die u tot betalen in staat stelde." (Met een zucht geven de Bulgaren het pas ontvangen geld weer af. Een paar weigeren en worden met geeselslagen tot hun plicht gebracht. Per slot van rekening hebben zij niels gewonnen, dan dat tij zich tot nieuwe betalingen hebben verbondenzonder te weten of zij nog wel ooit geld te zien zullen krijgen.) Slot ver tooning Koor van tevreden Bul garen zich scharende om den troon des Grooten Heers. Optocht van codbuL de Turksche Re- geering dank betuigende voor haar milde be schikkingen. NAAMLIJST en ROOSTER van aftreding der Heemraden en Hoofdingelanden van het Waterschap de Overwaard, zooals die thans na de gewone verkiezingen is samen gesteld. Ooilege van het dagelijksoh Bestuur. Namen Tijd van Poldbbs. deu Leden. Woonplaats, aptb. Voorzitter. B. C. W isboom. Hardimveld. 1880. Heemraad. C. Hakkesteegt. Gr.-Ammers. 1879. t JA.Van der Stok. Nieuwpoort. 1878. A. Kooijman. Noordeloos. Ib82. J. Aan'jes. Oitoland. 1881. Seer.-Penningm. T G.M.A.VanDam Gorinchem. Hoofdingelanden. J. vermeuJen. Gorincbem. 1879. E. De Kuijper Jr. Sthelluinen. 1877. E. Aanen. Hoornaar. 1882. 'A. Vervoorn Jz, Arkel. 1877. A Den Ruijter. H.-Blokland. 1882. AP.H.A.deKleijn.Ameide. 1879. Tienhoven. Meerkerk. Gorinchem c. a. Schelluinen c. a. Hoornaar. Arkel. Den Beemt. A meide. Tienhoven. Meerkerksbroek. Blom m endaal en Botersloot. Noordeloos. Oud Goudriaan. Grootewaard. J. W. De Klerk. Hoornaar. O.enN.Sliugeland.J. Kooijman. Peursum. DeXijter. 'f* Hsrdiaxreld. J. Swets Wz. Gelkenes. L. Gelderblom. J. Van I A. Wink. ^A. Bikker. D. Kooijman. A. Vonk. 1880. 1878. Ottoland. Peursum. Giesen-Nieuwk. CJiantje C. Kooijman. F. Kooijman. Nieuw-Goudriaan.A. De Hoop. G.-Onde-Bovenk. J. Pierhagen. op 21/» taillioen begroot. Tengevolge van deze ramp heerscht er e/gie buitengewone agitatie. Het publiek is woedend. Een der leden van de Directie heeft zich van kant gemaakt. De heer Frère Orban heeft in de Kamer de Re geering over de zaak geïnterpelleerd. 1877. 0.-Slingeland,1881. Goudriaan. 1880. 1880. 1882. 1881 1878. Hardinxveld. 1879. Groot-Ammers. 1878. 1878. 1881. IKUKSBEaiUHTEN. pC. - - *1 3 4 Nederl. W rk. Schold. Dito dito Dito dito Loten Rotterdam. Dito Amsterdam3 Spanje. Buitenl3 Dito Binnenl3 Portugal, Oblig3 Rusland, Oblig. Hope 1798 en 1816. 5 Dito 5e Serie. 18545 Dito 6e Serie. 18555 Dito Obligatieleen. 1864 f 1000. 5 Dito 1866 k 1000. 5 Dito s 1860 2e leen. 4J Dito Obl. Nicol. Spoorw. 1867/69. 4 Dito Obligatieleen. J 859. 3 Dito 0 1872. 5 Dito 1873. 5 Dito 1875. 41 Dito Pandbrieven5 Dito Aand. 1864 5% Rs. 100. f Dito 0 1866 Oostenrijk, Obl. pap. MeiNov. Ottoland. 1879. Peursum. 1881, Giesen Nieuwk.1877. Goudriaan. 1880. Giesen-Oudek. 1882. Dito 0 0 Febr.Ang. 5 Dito 0 liver Jan.Juli. 5 Dito w 0 Apr.Oct. 5 Dito Aand. 4 fl. 250, 1854. Dito 0 5 fl. 500, 1860. Dito z fl. 100, 1864. 0 Turkije. Alg. Sch. 18655 Dito 0 18696 Egypte Oblig. 1868. .7 N. Amerika Oblig. 1871. „5 Dito 0 1881. 6 Dito 0 1885. 6 Dito 0 1904. 5 Brazilië Oblig. 1865 Dito 0 1803 Peru Oblig. 1870 Dito 0 1872 Gr. Russ. Spoorw. 5°/0 aaudeel. Russ. Spoorw. Jelez Griasi. Dito Poti Tiflis ƒ1000. Dito JelezOrel Dito Kursk Charkow. Dito CharkAzow pd. st. 1U0. Dito MoskouSmolensk. Dito Losowo Sewastopol. .5 Aand. Oostenr. Nat. Bank Hong. Oblig. 1867. 5 Dito Loten 1870 Oblig. Maxwell Estate7 Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. 3 Oost Hong. Spoorweg Oblig. 1869. 5 Centraal-Pacific6 Aand. loting Madrid3 Aaijd. Turkije met lot3 Vervolg der Nieuwstijdingen - Op verlangen van den Minister van BiDnenlandsche Zaken zijn de gemeente besturen in deze Provincie door den Commis saris des Konings aangeschreven geene personen die veehouders of hoeders zijn met het waar- deeren of slachten van besmet of verdacht vee te belasten. Voor de aan bet Ministerie van Koloniën aanbestede levering van 27184 kub. meter houtwerken, ten behoeve van de haven werken te Batavia, was de minste inschrijver de Heer Meelblaum te Amsterdamvoor f 1.248.561,12. - Voor het Gerechtshof te 's Gra- venhage hebben eergisteren een paar valsche monters uit Rotterdam, gewezen schoenmakers, terecht gestaan. Zij werden beschuldigd van het maken en uitgeven van valsche rijksdaal ders. Tegen beiden is eeD tuchthuisstraf van 5 jaren en twee boeten van f 50 geëischt. W e- geus een dergelijk feit, is dezer (lagen iemand, te Erica, gemeente Emmen (Drente) thuis be- hoorende, in hechtenis genomen. Het beroep in cassatie tegen een arrest van het voormalig Prov. Hof van Zeeland, waarbij beetwortelen tiendplicbtig zijn verklaard, is gisteren door den Hoogen Raad verworpen. De tiendplichtigheid van beetwortelen is hiermede uitgemaakt. In plaats van wijlen den heer A. Ingenegeren is de de heer J. P. Bol te Utrecht benoemd tot Directeur-administrateur van het bekende begrafenis- en ziekenfonds «Let op uw einde 1" Dit fonds telt ongeveer 250.000 contribueerende leden. Ook uit Noordeloos heeft men een adres tot de Synode gericht, 't Was on derteekend door eenige lidmaten. Uit Linscboten wordt gemeld Eergisteren-avond is een rijtuigkomende van Harmeienaan het begin dezer gemeeute in het water geraakt, met het noodlottig gevolg, dat een der pewonen, die er zich in bevonden, een meisje van 18 jaar, daarby het leven heeft gelaten. Te Brussel heeft eene geldmaat- schappij de «Union du Credit" uitstel van be taling gevraagd tengevolge van slechte specu laties. De directeur Emérique heeft het land verlaten, met achterlating van zijn geheele actief voor zijne gchuldeischers. Het te kort wordt 15 Deo. M'/i, 97 Va 13'/» U V. 58 95'/. 79'/. 88'/, 88»/„ 78 70s/, 807/, 80s/, 73'/, 273 263 48'Vi. 16'/, 51'/,, 51'/is 251 520 12!»/, 8'/.. 26 16 101»/, 104'/. 99"/,, 92 88'/, 15 13'/. 251 216 887, 85 79 85'/. 775 98'/, 65'/, 3', 99'/, 3»7 87»/, 15'/, bewezen zijn aangenomen hebbende gemaakt in de bebouwde kom aer gemeente Gorinchemten einde aan dat voornemen gevolg te geven, zich buiten de Arkelpoort hebben begeven rO., dat nu wel is waar de plaatswaar die han delingen daarop plaats hebben gehadvoor een ieder genaakbaar is, en dus als openbaar moet worden beschouwdmaar dat bet zich daarheendus op eene eenzame plaatsin e«n zeer duisteren nachtten on geveer 10 uur, mt de stad begeven, de bedoeling van de beklaagden duidelijk maakt, om die handelingen aan de openbaarheid te onttrekken en die ongezien te plegen; #Dat bij het bestaan van die bedoeling, die niet te loochenen valt, het opzet, om door de bewezen handelingen de eerbaarheid te kwetsenniet kan ge acht worden bij de beklaagden aanwezig te zijn ge weest »Dat geen wanbedrijf kan worden gepleegd zonder boos opzet -Datbij het niet bestaan van boos opzet (dolus) in dezen, ook van geen schuld van de beklaagden sprake kan zijn, zoodat zij zullen bebooren te wor den vrijgesproken. Op deze gronden verklaart de rechtbank de schuld van de beklaagden aan het hun telastgelegde niet bewegen, en spreekt hen daarvan vrij. Wij vernemen, dal het O. M in deze uitspraak niet berust, en hooger beroep heeft aangeteekend. INGEZONDEN. DM ZOTJWENDIJK ONDER MEERKERK. De bewoners van den Zouwendijk onder vleerkerk, hebben reeds jaren lang, te vergeefs uitgezien naar verbetering van dien dijk. Voor een groot deel van het jaar is hij één en al slik. Behalve met het oog op bet schoolverzuim der kinderen, is die toestand, ook in meer andere opzichten, onhoudbaar. De bewoners meenen te meer aanspraak op verbe tering van den weg te kunnen maken, omdat zij tocb ook polderlasten voor Meerkerksbroek betalen. Het Dijkbestuur van de Alblasserwaardde ge meenten Meerkerk en Ameide, zijn niet ongenegen ten goede mede te werken. Wanneer nu ook bet bestuur van de vereemgde polders, Ameide, Tienho ven en Middelbroek, eene krachtige medewerking verleende, dan zou het gewenschte doel weldra zijn bereikt, en een betere toestand in het leven geroepen. WEEN EN, 16 December. Omtrent de af treding van het Hongaarschc Ministerie is nog niets beslist. BUCHAREST, 16 December. De Minister van Oorlog legde de Kamer een staat voor van gemeenten, die de opgeroepen soldaten moeten inkwartieren. BRUSSEL 16 December, Alhier loopt het gerucht, dat wegens het geval met de Credit Union eqnige fabrikanten hunne werklieden bet werkloon uiet kunnen uitbetalen. De politie neemt maatregelen. Zalmvissoherlj te AmmerutoL Aan den afslag geweest van 10 tot 15 Dec.: i zalmen; prijs van f 1,75 tot f2,20 per half kilo. In het laatst verschenen nommer van bet Baleis van Justitie" leest men bet volgende om trent bet verhandelde in de zitting der Ariondisse- ment8-rechtbank te Gorinchem, van 5 Dec. jD Art. 330 Wetb. v. Strafrecht bepaalt: openbare schennis der eerbaarheid zal worden gestraft met ge vangenzetting van drie maanden tot één jaar, en geld boete van f 8 tot f 100. Een beslissing der rechtbank te Gorinchemomtrent den zin en de strekking dezer bepaling, in strijd met de bestaande jurisprudentie, verdient alleszins vermelding. De rechtbank beslist daarbijdat zonder boos opzet niet kan gedacht wor den aan een overtreding van bedoeld artikel. Twee mannen en een vrouw (respectivehjk oud 19, 22 en 22 jaar) stonden terechtbeklaagd wegens bet zich schuldig maken aan genoemd misdrijf. De derde in deze zaak gehoorde getuige verklaarde, in den avond van 9 October jl., te omstreeks 9J nur, de drie beklaagden met de tweede getuige m gesprek te hebben gezien in de Arkelstraat te Gorinchemdeze omstandigheid had zijn aandacht getrokken, waarom hijben de Arkelpoort nit ziende gaanhen had ach tervolgd, en zich verscholen onder eenig aldaar aan wezige scheepsafbraakhij had daarop, hoewel het zeer duister wasgeziendat handelingen werden gepleegdeerst door de eerste en derde beklaagden en daarna door de tweede en derde beklaagdenwel ker beschrijving wij kieschbeidahalre moeten achter wege laten. De tweede getuige verklaardezich op gemelden tijd met de drie beklaagden naar buiten de Arkelpoort te hebben begeven, en te wijten, dat aldaar toen, terwijl zij op deu straatweg bleef vertoevengeschiedde betgeeu door de beklaagden is opgegeven. De eerste en derde beklaagdlen gaven op, werkelijk op den 9 October jl., des avonds omstreeks 10 uur, terwijl het zeer duister waszichna hieromtrent in de stad te zijn overeengekomennaar buiten de Arkelpoort te Gorincbem, dus buiten het bebouwde gedeelte der gemeentete hebben begevenalwaar zij erkennen de bedoelde handeling te hebben gepleegd. De tweede en derde beklaagden deden vervolgens dezelfde opgaven. Het Openbaar Ministerie eischte schuldigverklaring enmet inaanmerking neming van verzachtende om standigheden veroordeeling der beklaagden tot drie dagen celstraf. i)e rechtbank overwoog -Dat door de opgaren ran de beklaagden, welke als bekentenis niet op zichzelf staandaar zij be vestigd worden door de verklaringen der beide ge tuigen, gebleken eu mitsdien wettig en overtuigend bewezen isa. dat de eerste beklaagde op den 9 Oc tober jl., des avonds omstreeks 10 uur, met de derde beklaagde enz.; b. dat gelijk feit door den tweeden met de derde is gepleegd -Dat nu zal behooren te worden onderzocht, of be klaagden door het plfegen dier handeling openbare schennis der eerbaarheid hebben gepleegd. -Overwegende te dien aanzien, aat uit de verkla ringen van deu eersten en (le tweede getuigein ver band met de opgaven van de beklaagden, u geble ken dat dezende afspraak tot het plegen der h&n- J welke in dezen als wettig en overtuigend BURGERLIJKE STAND. Geboren: Pieter, ouders P. Stalenburg en M. Bonter. Overleden: J. B. M. Yerroen, oud 14dagen. A Den Uijl, oud 22 jaren. M. Kloot, oud 63 jaren, echtgenootc van M. De Pleijt. Getrouwd S. CAMBIER VAN NÖOTEN, van Soest, en W. TERSTEEG. UTRECHT, 14 December 1876. De Heer en Mevrouw S. CAMBIER VAN NOOTEN - Tbb^teeg betuigenook namens wederzijdsche betrekkingen, hunnen dank voor dë blijken van belangstelling, bij gelegenheid van hun huwelijk ondervonden. HUIG BOUTER en Echtgenoot® betuigen hunnen mnigen dank voor de vele en hartelijke blijken van belangstelling en vriendschap, by de viering van hun 26-jarig Huwelijks feest, op 12 December 11., ondervonden. GROOT-AMMERS, 17 December 1876. ^Er wordt gevraagd in een klein gezin, op en dorp bij Schoonhoven, eene zindelijke P. G. en met boven de twintig jaar, om uiterst lo Februari in dienst te treden. Loon f 70, buiten verval. Adres met franco brieven, onder letter G, aau de Uitgevers dezer Courant. 0ROENEVELD VAN DER KOP Co. vragen zoo spoedig mogelijk in hunne Wi]n- kooperij een kunnende lezen en schrijven. SCH00NH0VENSCHE T00NEELVEREEMIQIN0 UITVOERING op Dinsdag den 19. Deoember 1876, in het Lokaal van den Heer ABBAliDWUJL Tot deze uitvoering hebben H.H. LEDEN met eene DAME vrijen toegang* Zij, die nog vóór dien tijd LID wenschei te worden, vervoegen zich ten spoedigste bi; een der werkende leden. De contributie be draagt voor het tweede halfjaar 75 cents. Na afloop BAL. Aanvang ten 71/, uur. HET BESTUUR. CIV. ING., Leveren of vervaardigen en heretellen alle soorten van MACHINE-DLL!, in vijf kwaliteiten. Heden overleed mijne dierbare Echtgeuoote MARIA KLOOT, in den ouderdom van 68 jaren, diep betreurd door mij, mijn zoon en zijne kinderen, die zij vele jaren met liefde en trouw als eene moeder verzorgde. M. DE PLEIJT. SCHOONHOVEN, 14 December 1876. Hartelijke dank wordt bij deze gebracht aan allendie mijnen feestdag door belangstelling hebben willen verhoogen; inzonderheid aan den Burgemeester en Leden vau den Gemeeuteraad dezer gemeente. W. ROMANS VAN SCHAIK, Gemeend-Secretaris en Familie. SCHOONHOVEN, 16 December 1876. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden zoowel gedurende mijne ongesteld heid ais na de bevalling mijner Echtgeuoote, betuig ik, ook namens haar, hartelijken dank. W. N. VAN NÖOTEN. SCHOONHOVEN, 16 December 1876. DRUIYEN-BORSTSIROOP MET FEN- KELHONIG. thl is geen zoogenaamd geheim o delHet beatuat nit druivensuiker en Zwitser» boni# met een aftreksel van mout, oranga-bloesemjen fenkel. Het werkt spoediger en is aangenamer in pet gebruik dan Je andere middelen, die tegen borst doeningen aangewend worden, als borstthee, malz-extract, borst-bonbons em Deze borstsiroop genezend en verzachtend bü keelpijn, heescbheid, hi Jijn in de borst, kramphoest en kuchhoest. De 60 cents en fl.— MEDICINALE LEV ERIK AAK. H( overbodig, nog meer te zeggen over de algemeene aan wending van levertraan bij borstkwalen, kliergezwel len, bleekzucht enz. Het is alleen de onaangename smaak van de gewone levertraan, die aan een meer algemeen gebruik in den weg staat. Daarom isl bet mijn streven geweest de fijnste levertraan in den han del te brengen, die een goeden smaak hev/t, daar ik die verscbe traan aanstonds filtreer, op fiesschen tap en luchtdicht laat sluiten. In elk magazijn, zeljfa in de besie apotheken, moet de levertraan ranzig den, wanneer zij langzamerhand weken en mai lang, van een vat afgetapt wordt. In fiesschen van 80, 50 en 90 cents. IJZER-LEVERTRAAN. H»t U TM meeue bekendheid, dat ijzer oen onmisbaar besti van ons bloed is. W aar het in te geringe h< heid voorhanden is, aijn kwaadsappigheid, bleel en klierziekten de natuurlijke gevolgen. Van zoogenaamde ijzerpraeparaien is de oplossing ijzer in levertraan de gesohiktste. Een eetlepel bevat 0,15 gram ijzer in een ligt verteerbaren vorm l)e flacon Icost 50 cents. Bovenstaande artikelen zijn te bekomen in de be kende depfits, voornamelijk: Schoonhoven, Wed. WOLFF Albluierdam: G. Maat Ez. Bodagv H. Rolluiann. Dordrecht: Wed. Köbn A J. KrimLeon Pennocb; B. Biscbop. Go N. btnfkensB J. R. Bosch. GoiwU: L. L. Schenk.'Oudewater: F. Jonker-Idenburg, Rotterdam C. J. W. Snabilié, Ap T- E- V- Kolff, Apotii.; F. W. C. Ledeboer, jr., via vis 'tStad- huis; M. Cloos, Apoth., Hang 441; 8. J. G. Wes'nieuwland; v. Ypen Co., Schied. Dijk Utreeht-, v. Rinkh-& Herminghuijzen, Twijeat. J. Porton, Hamburgerbrug/ J. Derksen, Witte wenstr.; J. J. L. v. Haarlem, Vredeb. 746; Houtzager, Ap., Sadelst.; T. P, d. Bergb Heiligew, VianenJ. C. Stuart. Woa v. d. Kas. r En in andere plaatsen in de bekende Emmerik. H. von Gimljorn, DIRECTEURENO. J. DERCKSEN en CB. M. HEIVMT. Deze Maatschappij verzekert voor uiterst matig gestelde vaste promien 8 rende en onroerende goederen tegen schade, outsiaan door brand of net imlf den bUk8em. Zij vergoedt die schade, al heeft dat inslaan geen brand ten gehad; OVOnZOO het VEE, dat in de weide door den bliksem wordt getroffen, wordt gewaarborgd door een kapitaal van óén miUiOOn Gulden, welks Aandedeni pile zijn geplaatst, en is daarenboven in het bezit van een aanzienlijk Reserve-fonds. Allerhande Koop mansgoederen, als Hooi, Stroo, Teen, Riet, Hoepels, Hennep enz., worden houding tot even matige Premiën voor 3, 6 of 9 maanden volgen» tarief verzekerd. Agent voor Sohoonhoven en Omstreken de Heer alwaar alle nadere informatien te verkrijgen zijQ|

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 2