aliamkken7 TE KOOP: PER TELEGRAAF'. Het Oude jaar. Het Nieuwe jaar. ADVERTENTIËN. Geëerde Begunstigers! BROODBAKKERSKNEGHT Olim schijnen welgezind. I)e tijdingen van de Noordkust luiden bevredigend. De Oeneraal-Majoor Diemont bericht onder dagteekening van 21 dezer bet navolgende nit Atchin: De adsistent-resident De Scheemaker is van de Oostkust aangekomen met -eenige grooten van Djoloh-ketjil en Perlak. De ketoea's van Simpang-Olim verzochten een hunner, Nja Alam Kota, tot radja te verheffen. De bevolking al daar is rustig. In Groot-Atchin nog altijd zeer vele zieken. Wij meenen onzen lezers geen ondienst te doen door de mededeeling dat wij van goederhand zijn onderricht, dat de rCom- pagme des Bassins Houillers" te Brussel, die, gelijk bekend is, een der grootste aandeelhou ders was in de RotterdamMunster Spoor weg-Maatschappij, reeds eenigen tijd geleden, hare rechten en verplichtingen te dier zake heeft overgedragen aan eene tinanciëele instel ling, te Parijs gevestigd. Dat wij, met het oog op den thans zoo hachelijken toestand der eerstgenoemde maatschappij, reden hebben om ons over die substitutie te verblijden, zal wel geen betoog behoeven. fi-gemeenteraad van Rotterdam heeft het voorstel tot het uitbreiden der stoom werktuigen en buizennetten van de drinkwater leiding goedgekeurd. Dit werk, op f 400.000 begroot, zal in den zomer van 1878 voltooid kunnen zijn. Eene herziening van het tarief der waterleiding zal tegen het volgend jaar plaats hebben. Van 1 Januari 1877 af, zal aan de manschappen in de verschillende garnizoe nen, in plaats van commies-, ongebuila tarwe brood worden verstrekt. Van 25 tot 80 December zijn te Ammerstol aan de markt verkocht: 49 zalmen prijs van f 1,80 tot 2,90 per half kilo. In de afgeloopen week zijn aan het Kralingsche veer ter markt verkocht: 67 winterzalmengemiddelde prijs f 2,15 per half kilo. Naar men meldt zou het voornemen be staan te Montfoort de pupillenschool te vestigen. Er moeten althans voorloopig informatiën geno men zijn wegens aankoop der goederen aldaar van den heer D. Van Frankenhuizen. —•De heerj. L. Wijckhnizen te Gouda heeft aan den Gemeenteraad van 's Hage grond te Scheveningen bij het gemeentebadhuis aange vraagd, om er in den a. s. zomer een model te plaatsen van eene boerenarbeiderswoning van een nieuwe construktie, die het voordeel aanbiedt, dat zij de helft der gewone kosten vordert, boven dien warmer en gezonder is en geen ambachts man voor den bouw vereischt. Bij de aanbesteding van het on derhoud van den ttnatwag Tllrwht—Yww-'jt, waarbij de minste inschrijver was de heer F. Fruijtier, voor de som van f 3800, is het werk gegund aan den volgenden inschrijver, den heer P. Leenders te Utrecht, voor de som van f 7127. De uitslag der aanbesteding van twee hoofdeneinden met eene vaste brug en afsluithek, aan den Tiendeweg te Reeuwijk, op 23 dezer, is geweest als volgt: J. Vermeer te Hekendorp, f 375; C. P. W. Uessiug te Gouda, f645; J. De Kramer te Haastrecht, f460,65 en P. Van Mensch te Gouda, f 335,35. De inschrijvingsbiljetten van C. Groenencheij en Go. te Reeuwijk h f420 en van P. Sanders te Gouda i 560 konden niet in aanmerking ko men, als met voldoende aan de bepaalde voor schriften. De aanneming is gegund aan den heer P. Van Mensch te Gouda. De begroo ting was f 560. Wet armenland van Steiu te Reeuwijk heeft hij publieke verhuring voor vijf jaren opgebracht f 810 per jaar, tegen f 443 m de vorige vijf jaren. De huurders zijn J. Bom te Reeuwijk en A. Moons Abz. te Gouda. In navolging van andere plaat sen en bij wijze van proef is te Vuren en Dalem het zoogenaamde nieuwjaarwenschen langs de huizen ditmaal verboden. De behoeftigeu zullen daarbij echter niet lijden, want Woens dag j. 1. is onder de ingezetenen eene Collecte gehouden, waarvan de opbrengst ten voordeele der armen zal strekken. De dag van 22 December 1.1. was voor de echtelieden Johannes Vuijk en Maria Koogje te Ouderkerk a/d IJ pel een ware feest dag. Omringd van een veertigtal kinderen, behuwd- eu kleinkindereu, mochten zij hun gouden huwelijksfeest vieren. Door de welwil lende bemoeiingen eener commissie, bestaande uit de heereu E. Hoogendijk Hz. eu A. Den Haan, is in het bij die gelegenheid benoo- digde op eene even onbekrompen als doelma tige wijze kunnen worden voorzien, uit daar toe vau hunne medeingezeteuen en andere belangstellenden ontvangen vry willige geldelijke bijdragen tot een bedrag van f ill; terwijl uit het overschot, behalve eenige hoognoodige kleedereu, aan het echtpaar nog eene som van f 20 is ter hand gesteld. Bleven de feestvie renden, zich aan den ruimen voorraad recht feestelijk te goed doende, tot laat in den avond gencegelijk bijeen, vele ingezetenen de den van hunne belangstelling, door hel uit steken vau vlaggen als anderszins, op ondub belzinnige wijze blijken. Uit een particulieren brief nit Atchin wordt aan het Utr. Dagbl. medegedeeld Onder de zaken, die fnij hier duister voor komen, behoort o. a. ook de wijze, waarop de troepen alhier gevoed worden. De leverantie der voornaamste artikelen heeft plaats door een aannemer; ik meen, dat hij voor 8 jaren een contract gesloten heeft, tegen kolossale prijzen. Zoo levert die man b. v. rijst, koffie, zout, verscb yleesch, peper, azijn, brandhout, boter enz. tegen enorme prijzen. Zoo wordt de boter tegen f 8, zegge acht gulden, per kilo geleverd, terwijl de koffie minstens f 1,50 de 5 ons kost I Waarom levert het gouvernement die zaken niet zelf? Het verkoopt toch koffie aan particulierenS- dus ook aan den aannemer, die ze weer voor den dubbelen of dnevoudigen prijs aan het gou vernement teruggeeft! Die aannemer vaart er wel bij, en wint, zegt men, millioenen. Naar aanleiding van den op 12 dezer plaat s gehad hebbenden brand te Gij be land, gemeente Brandwijk, vernemen wij, dit dadelijk na den brand, des Dinsdags, door den Burgemeester dier gemeente bericht is ge zonden aan de Justitie te Gorinchem, doch dat de Justitie, in plaats van onmiddellijk in loco een onderzoek in te stellen (wat met het oog op d» vroegere, in (Je gemeente Brandwijk plaats gehad hebbende branden zeer wenschelijk en noo- dig mocht worden geacht), eerst des Donder dags naar Gijbeland is gekomen. Dit bericht klinkt ongeloofelijk, maar moet toch volkomen waar zijn. Wèl houdt de Rechtbank van Gorin chem des Woensdags-morgens eene zitting, maar dit kan toch geen beletsel zijn vooreen tidig onderzoek eener zaak, die, ook met het oog op hetgeen er vroeger plaats hadzoo hoogtelang- rijk mag worden genoemd. Eergisteren is in vhet Bonte paard/' te Lekkerkerk, eene vergadering van ingezetenen gehouden tot het verkrijgen van een telegraafkantoor. In de vorige week heeft zich in de gemeente Stolwijk een hond vertoond, welke verdacht werd van dolheid; nadat eenige hon den en een kat door hem zijn gebeten, hebben een paar ingezetenen hem afgemaakt. Na in gesteld onderzoek door een Rijks veearts is be volen alle voorzorgen welke de wet daaromtrent geeft ten uitvoer te brengen, zoodat alle honden in de gemeente nu gedurende vier maanden vast moeten liggen. Daar te Stolwijk een geval van hondsdolheid geconstateerd is, moeten ook te Berg-Ambacht al de met vastliggende honden voor vier maanden gemuilkorfd worden. In de 22 dezer te Boskoop gehou den vergadering der Pomologische vereemging zijn met groote meerderheid van stemmen tot leden van het bestuur herkozen de heeren A. Koster Mzn., K. Vau Nes Pz. eu J. Van dolf, terwijl met algemeene stemmeu tot voorzitter werd herkoMn de heer A. Koster Mzn. Voorts besloot de vergadering tot deelneming voor de som van f 100 in het waarborgfonds voor de te houden internationale tentoonstelling in April 1877 te Amsterdam. rende leden, welk belangrijk ledental, met het oog op de herhaalde uitvoeringen dier vereem ging zeker nog wel zal toenemen, vooral daar de contributie billijk is gesteld. Wij wenschen fThalia" dan ook een voortdurenden bloei toe. De heffing eener plaatselijke belasting op het gemaal zal in deze gemeente op 1 Januari 1877 zijn geëindigd. Verschil lende bakkers hadden daarom aan den gemeen teraad verzocht, om van de op 81 Dec. 1876 bij hen voorhauden meel en bloem teruggave der betaalde belasting te ontvangen. Dit ver zoek is echter van de hand gewezen. Thans vernemen wij, dat deze week door sommige belanghebbende ingezetenen groote hoeveelhe den meel en bloem, welke zij voorhanden had den, naar nabijgelegen gemeenten zijn uitgevoerd; zij verkregen dientengevolge bij dien uitvoer teruggave der betaalde belasting en zullen bij leven en welzijn in de eerste dagen van Januari die artikelen weder vrij en ongehinderd invoeren - Gisteren-avond werd alhiereene algemeene vergadering gehouden door de af- deeling Schoonhoven en omstreken der Holl. Maatsch. van Laudbouw. De afgevaardigden ter algemeene vergaderiug in September 11. te Rotterdam gehoudeu, brachten bij monde van den heer L. Akkerhuijs JEz. verslag uit van bet daar verban, lelde, betgeen met belangstelling werd aangehoord. Voorts werd besloten, om aan het Hoofdbestuur bij het opmaken van het programma voor de Algem. Tentoonstelling, in 1877 te Alkmaar te houden, iu bedenking te geven, de inzenders van Landbouw werktuigen eene kleine schadeloosstelling te doen betalen in de te maken kosten van die tentoonstelling naar gelang der plaatsruimte die zij innemen, alsmede om voor die tentoonstelling eene zil veren medaille van wege de Afdeelmg beschik baar te stellen voor Teengewas. De uitreiking van een bestuursprijs,door den heer C. VV Du Boeuff te Langerak b/z de Lek behaald op de Algem. Teutoonstelling te Rotterdam, werd tot een volgende vergadering uitgesteld, daar genoemde heer gisteren verhinderd was tegenwoordig te zijn. Nog werd mededeeling gedaan dat in de maand Januari e. k. alhier door deu Heer W. Sluis te Beemster op kos ten van het Hoofdbestuur eene openbare lezing zal gehoudeu worden, betrekkelijk de landbouw en veeteelt, waarop iedereen vrijen toegang zal hebbeu. Tot berichtgevers der afdeelmg werden benoemd de heeren T. De Bes te Groot-Ammers eu S. Van Vliet te Berg-Am bacht. te Hardmxveld van de gorsen t'huis gekomen, daar zij door het zoogenaamde bolije niet kon den werken. Gelukkig voor de aannemen en arbeiders hopen zij door de verandering van het weder weer spoedig te beginnen. Woensdag 1. 1. zijn te Schellui- neu eenige grienden publiek verpacht voor twin tig jaren, tegen f90 en f 112 per hectare, jaarlijks. In de gemeente Kralingen zijn weder 2 runderen onteigend en afgemaakt, als lijdende aan besmettelijke longziekte. In den kortelings drooggemaak- ten IJpolder zijn nagenoeg alle paarden lijdende aan doorloop en aanverwante ziekten. Deskun digen meenen dit verschijnsel te moéten toe schrijven aan het overgroot al uingehalte van het drinkwater m dien polder. Ailoop van Publieke Verkoopingen van Onroerende Goederen. Ten overstaan van den notaris W. De Gelder te Montfoort is op 27 dezer te Linsehoten publiek verkocht: Een perceel wei-, hooi- en bouwland met weg, gelegen in deu Lagen Folder onder Linsehoten, ter grootte van 4 hectaren, 31 aren, 90 centiaren, loebehoo- rende aan mej. de wed. A. Jenné te Linsehoten. Kooper werd J. Kasbergen te Snelrewaard voor de som van f 11100. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 30 Deoembor. Naar aanleiding eener missive van Ged. Staten dezer Provincie heeft de ge meenteraad eer-gisteren besloten de begrootmg voor 1877, na eenige wijziging, vast te stellen tot een bedrag van f 32161,50, in ontvangst en uitgaaf. Door den Gemeenteraad zijn 11. Donderdag benoemd de volgende leden der vaste com missiën voor 1877voor Fabrikage, de hh. A. Graves Kooiman Jz. voorzitter, P. üreup, G. Van Ewijk en J. J. Lazonder; voor Strafverordeningen, de hh. C. Hooghwinkel en G. Lazonder; voor Financiën, de hh. A. Graves Kooiman Jz. voorzitter, C. Van Willens- waard CLz. en C. Van Gelderen Pz.voor Verzoekschriften, de hh. C. Van WillenswaardCLz. voorzitter, D. Brussen en C. Van Gelderen Pz.;— voor Verordeningen, waarbij geen straf is be dreigd, de hh. C. J. F. Van den Braak, voor zitter, A. Graves Kooiman Jz. en C. Van Wil- lenswaard CLz.; voor Muziek en Zang, de hh. A. Graves Kooiman Jz. voorzitter, P. Greup en J. J. Lazonder. Op 19 dezer hield de Tooneel- Vereeniging Thalia" alhier eene buitengewone vergaderiug in de zaal van den heer A. Brand wijk. Nadat de voorzitter, de heer H. A. Boeck, de bijeeukomst had geopend, werden opgevoerd //Othello, de moor van Venetië", blijspel in ééj bedrijf en #Twee vreemdelingen in de stad" klucht in twee bedrijvèn, door Nepos. Beide vroolyke stukjes werden vlug en goed afgespeeld en afgewisseld door voordrachten van drie der werkende leden^ de hh. Graves Kooiman, Van Ameiden eu Dfli Lathouder. Het was vuor.de vele aanwezigen een zeer aangename avond, die door eeu bal werd besloten. Het gezel schap //Thalia" telt thans reeds, naar wij ver nemen, 10 werkende en bijna 80 coutnbuee- LANDB0U W-BERICHTEN. De heer F. Timmer uit Haarlem mermeer, hield 1.1. Woensdag, in de vergade ring der afdeeling Oudewater der H'oll. Maatsch. van Landbouw, eene voordracht, die niettegen staande het ongunstige weder door vele leden cn geuoodigden werd bijgewoond. Op zeer dui delijke en populaire wijze gaf hij eeu overzicht van deu toestand van het landhet nadeel van te veel water en het nuttige van het drameeren de bemesting en beschrijving van het gras ter wijl hij daarna behandelde het vee en de zui velbereiding, vooral in,ver band met de gunstige uitkomsten daaromtrent in Noorwegen en Zweden verkregen. Met belangstelling werd zijne voor dracht door het talrijk publiek gevolgd. In de 1.1. Woensdag gehouden vergadering der Atdeeling Lekkerkerk en om streken van de Holl. Maatsch. van Landbouw, werdna mededeeling van eenige ingekomen stukken van het hoofdbestuurdoor het bestuur der afdeeling voorgesteldom uit de kas f 10 beschikbaar te stellen voor het aankoopeu van boekwerken in betrekking tot den landbouw die voor de leden gratis ter lezing verkrijgbaar zullen zijn. Dit voorstel werd zonder eenige bedenking aangenomen. Daarop had de plechtige uitreiking der prij zen plaatsbehaald door de leden dezer afd. op de algemeene tentoonstelling te Rotterdam en welaan den heer B. Streeflaad de bronzen me daille, voor dekriet en aan deu heer M. De Jong een getuigschrift, voor henuepscnoven. De secretaris weuschte de bekroonden geluk en hoopte dat dit hun en anderen zou aansporen tot verbetering en vermeerdering van onze land bouw voortbrengselen Omtrent het punt, betreffende het uitbaggeren van slooten tusschen naburige erven wenschte de sprekerdat door de afd. daarin kon worden voorzien om onaangenaamheden en geschillen daaruit voortvloeiende, te voorkomenof dat men zich wende tot de betrokken polderbesturenom daarin te voorzien. De vergadering vermeende dat het met op haar weg lag hierover te be slissen of bepalingen te maken en besloot zich te wenden tot genoemde besturen. Over de vraagwat is voordeeligerhet wa ter op- of beneden het zomerpeil te houden, was het algemeen gevoelendat, zoo er mogelijkheid bestaathet beneden het zomerpeil te houden, vooral ook des winters, voordeeliger is. Ten slotte werd mede feeling gedaan omtrent tabaks-cultuur, waarvoorden spreker werd dank gezegd. Toch ontstond daarover een zeer ge animeerd debat en rees de vraag op, of ook deze omstreken geschikt zijn voor tabaks-cultuur waarover ongunstig werd geadviseerd. Na verloting van eenige laudbouwvoorwerpen werd de vergaderiug gesloten. Dinsdag 1.1. zijn de rietsnijderB KERK- EN 8CH00LNIEU W 8. Beroepen te Oudewater Ds. W. Zegers te Gorinchem. Beroepen te Baarland Ds. H. J. Baarslag te Linsehoten. Beroepen te Ammerstol Ds. J. H. L. Bouwman te Kolhorn. Beroepen te Leersum ds. A. H. de Klerck te Nederlangbroek. Beroepen te Zuilichem c. a. Ds. E. A. Lazonder te Üldebroek. Beroepen te Wijngaarden c. a. Ds. J. W. Nijenhuis, te Gapiuge. Aangenomen het beroep naar Polsbroek door den canaidaat P. H. Wiersma. Bedankt voor Sommelsdijk Ds. T. J. Ringeling, te Bleskensgraaf. Te Dalem is als notabel herko zen de heer G. de Gier Wz., die daarop ook als kerkvoogd gekozen is. Bij de Hervormde gemeente te Ouderkerk a/d IJsel zijn herbenoemd tot kerkvoogden de heeren B. Den Hollander en A. De Jong Wz. en tot notabelen de heeren G. Vonk Jz. en E. Hoogendijk Hz., en be noemd tot uotabelen de heeren Paulus van Zwienen, in de plaats vau den heer A. De Jong Wz., indertijd benoemd tot kerkvoogd, G. Van Herk Wz, in de plaats van den heer L. Van Dijk Donker, naar elders vertrokken, en W. Snoek, iu de plaats van den heer G. Van Holst, die, hoezeer herbenoemd, bedankt heeft. Dewijl de heer F. De Bruiju zijne benoennug tot notabel te Noordeloos met heeft aangenomen, is in zyue plaats de heer C. G. Vau Steenes tot notabel gekozen. Tot notabelen te Berg-Ambacht ziju herkozen de altredende heeren H. Voor- sluijs, C. Bezeiner en J. Vtrduijn, terwijl in plaats van den tot kerkvoogd benoemden heer (J. Van der Hee is gekozen de heer B. Vau Wijngaarden. De heer W. Vertoorn, onlangs te Arkel overledeu, heeft evpn als wijlen zijn broeder Vervooru f 50.) gelegateerd aan de diaconie. Benoemd tot hooft] on der wijzer te Meeuwen de heer J. Dammer} te Alblasserdam. De heer A. Kuijst wijzer te Stolwijk, 'is als Besoijen. Door den Raad Oudewater isop verzoek leend aan den heer H. Rc derwijzer aan de Openbare ingang van ulto. Februari e. Donderdag-avo eene openbare les der gyi Over het algemeen werd D Vooral de vhoogere oefenilfgen" trokken zeer de aandacht. Bij gelegenheid feest heeft de hoofdond» met zijne schoolkinderen houden, welke door een sonen werd bijgewoond, teu behoeve van de weesu heeft de som van t' hulponder- lanig benoemd te er gemeente :rvol ontslag ver- ëerse, als hulpon- 'ichool aldaar, met [i had te Gouda stiekschool plaats. Ier goed gewerkt. kregen ten slotte elk van het kerst- Ijzer te Noordeloos zanguitvoering ge- groot aantal per collecte, gehouden iting te Neerbosch, opgebracht. De kindereu tractaatje. GEMENGDE BERICHTEN. Dinsdag namiddag omstreeks half zes uren brak in op kom der gemeente Ridderkerk brand uit in c e zoogenaamde Brak. Aan de Brandweer is het gelukt de belendende gebouwen (waaronder de k erk der Israëlietische Drie gezinnen zijn k is op eene ver- verkocht een blikken gemeente) te behouden, vaii dak beroofd. -—In de vorige wei k kooping te Utrecht o. a. vt fleschje met water uit ku Jordaan, dat door den ingenieur Conrad, naj zijn bezoek in 1857 aan Palestina gebracht, a in den predikant van Vreeswijk, Ds. Wetter, wis ten geschenke gege ven. Het bracht negenti 5 cents op. L.L Zaterdag is te Oude water een tweejarig kind iu een pot met kokend water gevallen, met het ongelukkig gevolg, dat het twee dagen daarna aan de bekomen wonden is overleden. In de vorige week zijn uit Ber gen op Zoom 493.000 Belgische centen naar hun vaderland teruggezonden. Tusschen Maandag en Dinsdag nacht heeft het zoo hard gevroren, dat vele aardappelen in de achterhuizen, bij de koeien, bevrorenterwijl eeoige personen, die naar Go rinchem moesten, over 4e Giesen liepen op plaatsen, die daags te voren nog open lagen. In 't Beueden-Oosterdiep (prov. Groningen) likte een knaap al Bpeleuae aan een ijzeren stang van de draaibrug. De strenge koude deed zijn tong oogenblikkelijk vastvrie zen; cn bij bet lostrekken blééf een stuk er van aan den stang hangen. *_In de kooien zijn er in de eerste dagen van de week nog al eendvogels gevan gen, die te Gorinchem voor 90 ets. en f 1 per stuk verkocht worden. Te Antwerpen is een Ameri- kaansch schip met petroleum geladen aangeko men. Terstond bij de aankomst klaagde de stuurman den kapitein aan, wegens poging tot vergiftiging op zijn persoon, omdat hij, (de stuurman), geweigerd had mede te werken om het schip te doen zickdn. In Engeland zijn de pokken we der zeer toenemende. Donderdag ochtend isteAmster- d&m in de Spuistraat achter het Postkantoor een wagen, geladen met steenkolen en bespan nen met twee paarden, gedeeltelijk in den grond gezakt. Van de twee mannen, welke zich op den bok bevondenis één eenigszins gekwetst. De opening van de straat, welke onder het zware gewicht ineenstortte, bad eene lengte van ongeveer twee meter. Nadat paarden en wagen op vasten grond waren gebracht, heeft men dadelijk maatregelen genomen om het gat te vullen. De heer K., predikant bij de Hcrv. gem. te Termunten (Groningen) heeft door verdrinking een einde aan zijn leven ge maakt. Afschuwelijke lasterpraat, waarmede men zijn zijn naam een smet wilde aanwrijven, heeft deu geachten leeraar ongetwijfeld genoopt tot zulk een treurige daad. Ook hebbeu zich eer-gisteren twee joDge menschen te Amsterdam door pistoolschoten van het leven beroofd. Een paar dagen geleden had on der Nieuwerbrug eene poging tot diefstal plaats. De bewoners waren reeds te bed, toen de knecht, die later was thuis gekomeu en naar bed wilde gaaneenig onraad vernamveroorzaakt door dat de vreemde bezoeker de lantaarn omverliep, waarvan de knecht zich bij het naar huis komen bediend had. De dief koos daarop het hazepad, zonder iets mede te nemenen de knecht toonde zich zéé moedig, dat hij bij den baas en de vrouw in de bedstede kroop De drie boeken, onlangs door een koopman te Gouda gekocht, waarvan toen melding is gemaakt, zijn door een deskundige onderzocht en gebleken te zijn N°. 1. Over de f Ars Generalis", geschreven door Raymundus Lullus, in het Dominicaner klooster te Pisa. 't Eerste gedeelte is voleindigd in 1807 en het geheel in 1818. (Latijn op papier geschreven.) N°. 2. Over de twaalf graden der deugden ia in 't Hollandsch met prachtige hand op per kament geschreven. Het is de eigendom ge weest van het Reguliers-klooster te Amsterdam en geschonken aan Elisabeth Jansd. vau Persiju. Er is geen spoor van jaartal of van den schrijver te vinden. N°. 3 bevat twee verschillende wer ken van Richard de St. Victor, die in 1173 leefde, 't Eerste is getiteld Over de twaalf aartsvaders. Het tweedeDe mystische ark. Dit boekin 1494 uitgegevenis waarschijnlijk de eerste editie van twee werkjes, die 300 jaren vroeger geschreven waren. N°. 2 is ook merk waardig wegens taal en spelling en alle wegens hun bandendie waarschijnlijk van het einde der 15de of het begin der 16de eeuw ziju. Aan de ijverige nasporingen der justitie is het eindelijk mogen gelukken bewijs stukken in handen te krijgen, welke de schuld in het licht stellen van den persoon, die te Parijs in hechtenis ia genomen wegens het ver moorden en in stukken snijden van het lijk eener vrouw. Als vermoedelijke dader werd reeds spoedig zekere Billoir gevat, ouid^t hij niet voldoende rekenschap kou geven vaïi het verdwijnen zijner minnares, Eiise Le Manach. De justitie werd in hare vermoedens tegen over den aanvankelijk hardnekkig ontkenuen- den Billoir versterkt, nadat bij een, op last van het gerecht, gedane ruiming der privaten van het huis waarin Billoir woonde, mensche- lyke ingewanden en eeu groot Kluwen vrou welijk haar zijn te voorschijn gebracht. (Het hoofd van het gevonden lijk was bijna geheel zaal geknipt.) Ten slotte heeft Billoir zijne misdaad bekend. LONDEN 29 December. Volgens particu liere berichten heeft de conferentie de wapen- stilstand verlengd tot 1 Maart. Vervolg der Nieuwstijdingen. A Ta ze'cer^eicl wordt medege deeld, dat de spoorweglijn BredaRoozendaal van de Grand Central Beige, met 1 Maart of 1 Mei a. s. aan den Staat der Nederlanden zal overgaan. De opbrengst belasting der vis- acherij ten bate der gemeente Gorinchem be draagt sedert 1 Aprü tot en met 29 Decem ber 1876, f 8441,66. *~~.Op Maandag, 8 Januari a. e. zal te Gorinchem, in deu Doelen, eene vereemgde vergadering gehouden worden van het Overwaards- fuuf" 1° die vergadering zullen, na onder zoek der geloofsbrieven, de herbenoemde leden en het nieuw benoemde lid geïnstalleerd worden. In het ontwerp tot herziening der wet op het Lager Onderwijs komt nog voor Aan het hoofd van elke school staat een hoofd onderwijzer die den leeftijd van 23 jaren heeft bereikt. De hoofdonderwijzer wordt bijgestaan als volgt: voor 4180 leerl., door 1 huipond.; 81120 h ii 2 h 11 121160 h i/2 u en 1 kweek. 161200 ii 3 u en 1 u h 201—240 u i/3 1/ en 2 u u 241280 u h 3 en 3 H 281320 u 4 h en 2 u u 821360 u h 4 eu 8 1/ 861400 u 5 en 2 u Wanneer het getal leerlingen op eene school 400 te boven gaat, regelen Gedeputeerde Staten het vereischte getal hulponderwijzers eu kwee- kelingen. De vergelijkende examens, om benoemd te worden tot hoofdonderwijzer aan de openbare scholen worden afgeschaft. Te Gorinchem is de Vereeniging tot het oprichten eener werkinrichting gecon stitueerd en eeu beBtuur benoemd, bestaande uit 25 personen, waarvan 13 als regenten en 12 als commissarissen der inrichting zullen werkzaam zijn. Evenals in vorige jaren heeft ook thans weder in de gemeente Berg-Ambacht de Nieuwejaarscollecte plaats gehad. Zij bracht de aanzienlijke som op van ruim f410. L. 1. Donderdag-morgen vroeg, zou eene boerin naar de Schoonhovensche boot gaandoch zij liepdoor de duisternis misleid aan de buitenhaven in het water. Eenige daar in de nabijheid liggende schippers hebben haar gered. Gisteren-avond gaf de rederij kerskamer uBorger" te Oudewater, eene uitvoe ring in den Doelen aldaar. De werkzaamheden bestouden in de opvoering van een dramatisch tafereel, in twee afdeelingengetiteld //Vrij heidsliefde en Vriendentrouw", naar een oud tooneelspel bewerkt door Adalbert en van //De koning der bedienden tegen wil eu dank", blij spel in twee bedrijvennaar het Fransch door Leonard. In de bijeenkomst van volks voordrachten, gehouden te Noordeloos op 28 dezer, hield de heer A. Kars eene lezing, tot motto hebbende//Overdenkingen op eenen üudejaars-avond". Vervolgens werden bijdragen geleverd door de dames Vau Beekum en Broek man, en de heeren Wijnaendts, H. Van Es, J. Van Muijlwijk, A. Kars, J. Van Iperen, Grandjean, Van Rijswijk, K. Vau der Wil lik en J. Duijm Dz. LONDEN 29 December. Het bestuur der commissie van vreemde fondsenhouders maakt bekend, dat Columbia tengevolge van den bur geroorlog genoodzaakt is, voorloopig de maan- delijkscbe stortingen ten behoeve van de Staats schuld te staken. Een derde van het bedrag der Januan-coupon is nog ongedekt. Wien beeldt men af met grijzen baard. Stram, afgeleefd, en los van d'aard? Het Oude jaar. Wie ijlt nochtans met vluggen tred Daarheen, als werd hij nagezet? Het Oude jaar. Wie gaat voor altijd van ons af, En nadert 't reeds gedolven graf? Het Oude jaar. Wie keert, wat keeren mag, nooit meer? Wien zien wij nimmer, nimmer weêr? Het Oude jaar. Wie deed het altijd hopend hart Van vreugde kloppen of van smart? Het Oude jaar. Wie wijst zoo plechtig naar 't verleên, En roept ons toe: het is daarheen? Het Oude jaar. Daar treedt, geboren uit deu schoot Des tijds, een kind, (met wangen, rood Van levenslust,) op 't aardsch tooneel; Zoo blijals waar slechts vreugd haar deel. Den blik slaat zij verheugd in 't roud. Een glimlach plooit den fnsschen mond. Haar oog, het spreekt van levensmoed, Van hoop, van liefde. En wien zij groet, Hij voelt zijnharte sneller slaan Van vreugd. Met bloemen rijk bela&n, (Die zij zoo mild ten beste geeft,) Is 't of zij over d' aarde zweeft, Zoo snel, zoo pijlsnel gaat zij voort. En van haar lippen wurdt gehoord: //Heil u! het oude ging voorbij! Heil u! Nu, vriendeu! hebt gij mij. Ik treed met vreugd u te gemoet. En 'k strooi mijn bloemen voor uw voet. Nog ben ik jong, vol hoop en last; Maar snel vervliegt mijn jeugd. En rust? Ik ken die niet. 'k Sta nimmer stil; 'k Moet voort. Zéé is des Hemels wil. Ook gij streeft rustloos naar geluk, O Mensch 1 Eu gansch bevrijd van druk, Blijft, ach 1 niet een. Maar strijd, en.hoop. Geen klacht verandert 's werelds loop. Heil u! gij. kent mij nu, niet waar? Heil u! Ik ben het Nieuwe jaar." A. Decemb, 1876, B, BlDIIBEKltiHTBN. pC. JNederi. Werk. Schuld2[ Dito dito 8 Dito dito .4 Loten Rottei dau8* Dito Amst' rdana3 Spanje. Buiten!3 Dito Binnenl8 Portugal, Qblig. 3 Rusland, Oülig. Hope 1798 en 1816. 5 Dito 5e Serie. 18545 .Dito 6e Serie. 18555 Dito Obligaticleeu. 1864 f 1000. 5 Dito h 1866 1000. 5 Dito n I860 2e leen. 4J Dito Obl. Nicol. Spoorw. 1867/69. 4 Dito Obligatieleen. 1859. 8 Dito 1872. 5 Dito 1878. 5 Dito 1875. 4J Dito Pandbrieven. 5 Dito Aand. 1864 5% Rs. 100. f Dito h 1866 Oostenrijk, Obl. pap. MeiNov. 5 Dito 1/ t Febr.Aug. 5 Dito 11 zilver Jan.—Juli. 5 Dito n u Apr.Oct. 5 Dito Aand. 4 fl. 250, 1854. Dito h 5 #/0 fl. 500, 1860. 11 Dito fl. 100, 1864. k Turkije. Alg. Sch. 18655 Dito n 18696 Egypte Oblig. 18687 N. Amerika Oblig. 1871. 5 Dito 1881. 6 Dito 1885. 6 Dito n 1904. 6 Brazilië Oblig. 18656 Dito t 186841 Peru Oblig. 18706 Dito n 18725 Gr. Russ. Spoorw. 5°/0 aaudeel. f Russ. Spoorw. Jelez Griasi. 5 Dito Poti Tiflis ƒ1000. 5 Dito JelezOrel. .5 Dito Kursk—Charkow. 5 Dito CharkAzowpd. st. 100. 5 Dito MoskouSmolensk. Dito Losowo Sewastopol. .5 Aand. Oostenr. Nat. Bank Hong. Oblig. 1867. 5% Dito Loten 1870 Oblig. Maxwell Estate7 Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. 8 Oost Hong. Spoorweg Oblig. 1869. 5 Centraal-Pacific.6 Aand. lotiug Madrid8 Aand. Turkije met lot3 29 Dec. 68 75 99 V, 98'/. 97»/. 13"/. 11'/. 58'/!, 97 91 98'/, 79'/, 71'/. 55'/. 81'/, 81'/, 74'/, 151 280 268 47'/. 517. 52 266 9 29 102'/, 100 102 7, 92'/, 83 15'/,. 187,. 251 88 87 86 80»/, 780 99»/, 67. 100'/. 38'/. 97'/, 13'/, De tweelingen, Zoon en Dochter, in welker geboorte wij ons, ruim vijf maanden geleden, mogten verheugen, zijn ons beiden door den dood ontnomen. N. J. VONCK. J. F. VONCK- COOMA.VS DB RülTJtE. STREEFKERK, 25/26 December 1876. INGEZONDEN. Waternood. Nog weder eens een enkel woord aan diegenen ouder de landbouwers van de gemeente Stolwijkdie er van houden bun land te verbeteren. Hebt ge iu de N. Rott. Cour. van Maandag 25 December het bericht uit Midwoud gelezen? Collossale prijs hé, bijna vyf duizend gulden voor een bunder land Toch is bet dat niet, dat het meest mijne aandacht heelt getrokken, want buitengewoon booge laudprijzen zijn geen nieuwtje meermaar wat aan bet slot van dat bericht gezegd wordtdat na melijk deze rijzing daar ter plaatse voornamelijk is ontstaan, doordat men er thans voldoende macht heeft over het water. Sedert men ook daar begrepen eu door daden getoond heeft te be grijpen, dat het land eerst dan volkomen ge zond en vruchtgevend blijft, wanneer het inden winter geen last van 't water heeft. Dus, Stolwijksche landbouwers, let er op, denkt er over na, ook in den winter geen water. Of zijn we hier al zoo na Zoo als we allen weten heeft ons bestuur zeer gaarne het water 5 a 6 Rijnl. duimen onder ons zo merpeil. Nu echter hebben we sedert het begin van September bij afwisseling 4 a 5 Rijnl. duimen er bo ven. Toch hebben we een stoommachine, die laatst getoond heeft in acht dagen zeven Rijnl duimen te kunnen wegmaten. Is het nu geen zonde en jammer, dat we door ons lamme windgemaal niet in staat zijn dit werktnig te kannen gebruiken In acht dagen zeven Rijnl. duimenen nu straks zijn vier maanden verloopen en niet alleen hebben we in al dien tijd (die zich volstrekt niet door veel regen heeft gekenmerkt) die tien duim water niet kun nen wegknjgen^maar terwijl ik dit schrijf, zijn we in die vier madbden nog geen enkelen duim gevor derd. 't Is verscWikkelgken ik roep daarom allen toe, die eenigen invloed kunnen uitoefenen: helpt! helptopdat we lochhoe eer hoe beter, uit dezen ellendigen toestanA verjost worden! Een beer, die het denkbeeld niet kan Verdragen, dat ons kostbaar land nog langer bedorven wordt. Voorspoedig bevallen van eene Dochter B. vak DANTZIG-van Aalst. SCHOONHOVEN, 23 December 1876. bevallen van eene Dochter E. 0. TRAPMAN - van dbb Neut. SCHOONHOVEN, 29 December 1876. Heden bevallen van een Zoon CLASINA ANTONIA van WAMEL, Echtgeuoote van J. PONSIOEN. SCHOON BOVEN, 29 December 1876. De Ondergeteekenden betuigen bij deze hun nen opregten dank voor de vele blijken van belangstelling op 22 dezer, ter gelegenheid van huil 50-jarig Huwelijksfeest, ondervon den, inzonderheid voor de zoo onbekrom pen vrijwillige geldelijke bijdragen, waardoor die dag hun tot een waren feestdag is gemaakt. JOH». VUIJK en Echtgenoote. OUDERKERK a/d IJS8EL, 29 Dec. 1876. Bij den aanvang de» jaars wensebt de on- dergeteekende zijne Vrienden en Begunstigers, zoowel binnen als buiten de stad, alle heil en gcu. Onder dankzegging voor het vertrouwen het welk hij zoo ruimschoots mogt ondervinden, beveelt hij zich bij voortduring minzaam aan. H. A. van BAAREN Jr. Firma van Helden. Schoonhoven, Haven. Heden overleed, tot mijne en mijner Kin deren diepe droefheid, mijn innig geliefde Echtgenoot ADRs. LEKKERKERKER Cz., in den ouderdom van 54 jaren. De Wed. As. LLKKERKERKER Cz. BENSCHOP, 25 Dec. 1876. Algemene kenniegeving. Bij den aanstaanden jaarwissel biedt de onder- geteekende aan zijne geëerde Vrienden en Be gunstigers, zoo binnen als buiten de gemeente, zijne beste heilwenschen aan. A. BOECK, Bierbrouwer en Commissionair in Effecten. Aan Vrienden en Begunstigers, zoowel bin nen als buiten de stad, wordt bij den aanvang van het nieuwe jaar veel heil en zegen toe- gewenscht. v JACQUES van ÜANTZIG. Het compliment van den dag zij bij deze allen mede-ingezetenen gebracht. HERTZ van GELDER en Huisgenooten. De Ondergeteekende wenscht bij het intreden van het jaar 1877 zijn Begunstigers en Be kenden veel heil en zegen toe. H. J. J. de HOOG, Mr. Timmerman. Schoonhoven, 30 Dec. 1876. Bij de wisseling des jaars wensch ik mijn Vrienden, zoo in familie-leven als zaken, alle* goeds toe. A. J. VAN DIE KOP, Wijnkooper. Schoonhoven, 30 Dec. 1876. Bij den aanvang van dit jaar bieden wij aan Vrienden, Begunstigers en Bekenden onze beste wenschen. Ondier vriendelijken dank voor de genotene gunst, bevelen wij ons voortdurend minzaam aan. J.OKHUIJZEN&Zoon, Bloemisten te Schoonhoven. Aan H.H. Autoriteiten, Vrienden en Beken den wordt met deze, by het intreden van het nieuwe jaar, alle heil toegewenscht. W. van ROSSUM. De Ondergeteekende brengt bij den aanvang van het jaar 1877 aan zijne Begunstigers en Bekenden, zoowel binnen als bniten deze stad, zijne beste wenschen, en blijft zich in een ieders gunst aanbevelen. A. WOLTERS, Broodbakker te Schooonhoven. Aan allen, die mij gunstig waren, Bied ik mijn eerste dankgroet aan, En hoop dat nog een aantal jaren Ik zoo in hunne gunst blijf staan. Ik bied aan alle goede menschen, Mijn groet op 't feest van dezen dag, En blijf steeds voor mijzelve wenschen Dat niemand mij vergeten mag. Ik wil geen moeite blijven sparen, Om iedereen wat fijns te biên, En noodig allen mijn SIGAREN In ruime keus te komen zien. De Kleine JOHAN BUITEMAN. GORINCHEM, 1 Januarij 1877. Een BUFFET, TOONBANK, VAAT WERK met koperen Kranen voor SLIJTERIJ. Te bevragen aan het Bureau dezer Courant. Tegen 1 Februari biedt zich aan eeu bekwaam om in huis werkzaam te wezen. Brieven franco, letter Z, Bureau dezer Courant. Rotterdamgobe, ütreohtaohe, Dordt- flohe eu alle andere soorten, verkrijgbaar bij S. W. N. TAN NOOTEN te Schoonhoven.

Schoonhovensche Courant | 1876 | | pagina 2