NS, SL. 1877. N°. 399. ZONDAG 4 PEBRDARL “g WEEKBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. (EH, VN Jz. ERIJ, uwe OP. BUITENLAND. OVERZICHT. Een kunst BINNENLAND. SCHDONHDVENSCHE COURANT minzaam ON EN. n Heesters Zoo, door JQTJÉN. en PRUI- ;en, tegen zich nu en dan feiten voordoen, veilig men- wa He vingen en worden enschop. '7. ioemd, ter. Lid L. S. P, 1 r ij eiken r. de Wed. en geven jrzieu zijn 1GEN- en 1p. st. 1OOMBN, 8. W. N. VA^ST NOOTEN, Uitgever* ische f 8,00 ische f7,70 e en Over- lere f 5,80 f5,00 5,90. 0 A 5,00, ge en vier 1, staande en toebe- j, met de praden, olena zich nden. Doping ge- n dag der tehuis van van Beu- jor GER- Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels /0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlyk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. 6,50 i 7,70. van onge- bu zoo gea- i was. Pry- >t 3u0eene eene andere ilto vaarten ire kalveren under zware aangevoerd en qual. ,70 per kilo. >r Engeland ggen f1 tot Aangeroerd ilveren, 11 lammeren, riten. ral. 72 et., f 1.25, 2de ;ilo. oor Londen Ie qual. f 68. be f 10,40 a kkeesche en t, tot de op den u de zijde vreedzamen weg t isschijnt zal zijn om sene scheme- Turksohe van ver- it de Mo- eersten stap lie zeker, de genomeneen voor- smd wordenwendde Servië en tot het aan- advlingeu. - sischen uveren en Is Monte- 'r 23,00. gel te qual. 74 raas (26,00 rloopdrs f 6 vette kal- htere idem geel (4,00, amers f 3,60 Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk f 0,80 iap Ben- den 13. :n 11 ure, ,e van G. p, in het uring, tot te vroeg en t w weet nietof de maatschappij slechter door zou wordenaL goedvinden een beetje minder examengeleerdheid te vorderen, dan ouders met een gevoel van ren verklaren dai. huu zuuu rzicu uuvcu spc- dergelijke kinderachtigheden verheven i in de studie zijn genot vindt dan we eerst meer van de zaak weten, daad a|le haast ia hier schadelijk. Laat het u niet Jiinderen, als uw twaalfjarige knaap een enkele maal meer geestdrift aan den dag legt ten aanzien van zijn hoepeldan tegenover zijn studieboekwensch er u zelven veeleer geluk meedat hij lang kind blijft. Ik vind het juist een bedenkelijke zijde van de hedendaag- eche opleiding dat men onze jongens en meisjes te lang in ’t gareel spanten ik j_ u—“j er wel zooveel als men eens kon feitenkennis en Als we nu en welbehagen hoo- dat hun zoon vzich boven spe- Dut begint al wanneer de kleine man ter nauwernood loopen kan. ZEd. heeft zijn dier baar hoofd aan de tafel bezeerd, en geeft zijn ongenoegen deswege te kennen door het ge wone deuntje te zingen. #Arme jongen, heeft die stoute tafel het gedaan F Geeft de tafel maar ’n klap!” De tafel krijgt het toege dachte, en de kleine vindt daarin zooveel troost, dat zijn smart spoedig is vergeten. Een dood onschuldig bevredigingsmiddel, zegt gij; denk eens na, - zit er niet iets in dat gij moet ai’keuren? Rijst niet in de ziel van het kind zekere bewustheid van voldaan wraakgevoel, die, wanneer zij grootere proportiën aanneemt, een verderfelijke hartstocht wordt? In de opvoe ding van den mensch mag niets klein ge noemd worden, omdat we niet kunnen 'weten, wat er uit dat schijnbaar kleine kan voort vloeien. We gaan verder. Jantje moet eten, maar Jantje bedankt voor ’t oogenblik. Moeder weet er wel raad op: //Wil Jantje niet, dan moet zusje 't maar hebben, kom hier, zusje I” En zusje, die deze komedie al bij ervaring kent, nadert en houdt zich alsof ze ’t geweigerde wil nemen, waarop de jongeheer eieren kiest voor zijn geld en met de meeste gretigheid zijn portie accepteert. Wat dunkt u, is dat middel geheel onberispelijk? Wordt er geen wangunst door gekweekt in de borst van uw kleinen knaap? Zeg niet, dat die indruk later wei weer ver dwijnt; het kleinste zaadje bevat menigwerfde kiem van een kolossale plant, die, als zij u in den weg slaat, met geen geweld kan uit geroeid worden. Naarmate het getal van Jantjes levensdagen grooter wordt, legt hij zich natuurlijk ook toe op al die kunstjes, die de traditie op het pro gram der eerste arm- en beeubewegingen heeft geplaatst; en dat vader en moeder en familie leden niet in gebreke blijven, hem den wierook hunner bewondering te ontsteken, spreekt vau zelf; eik nieuw talent, dat hij aan den dag legt, wordt tot in de wolken verheven en aangemerkt als het onwedcrlegbaar bewijs van een vatbaar heid, ver boven het gewone peil. Op zichzelf kunnen we daar vrede mee hebben, mits, Zekere grenzen niet worden overschreden. Wan neer een kind van den beginne af gewoon raakt, zich zelveu te beschouwen als iets bijzonder merkwaardigsals een middenpunt waar om heen alle beweging plaats grijpt, dau wordt zijn levensstrijd noodelooa verzwaardwant wees maar verzekerd, dat de omstandigheden hem wel tot eene andere zienswijze zullen noodzaken. Ik geloof zeker dat een groot gedeelte van het égoïsme, waarmee we te worstelen hebben, van de ijdelheid, die onze beste handelingen ont siert, hun oorsprong vinden in de omstandig heid, dat men ons als kinderen te vaak op eeu apart voetstukje heeft geplaatst. Dezelfde verblinding, die zonder de minste reden iets buitengewoons wil ontdekken, is oor zaak dat sommige vaders, met de beste bedoe lingen, tot een geheel verkeerd resultaat geraken. Jantje heeft hooren zeggen, dat hij maar veel moet vragen, en de snuiter, die wel ziet dat de Hoer papa daarmee gevleid is, laat het aan vragen dau ook niet ontbreken. Naar de on- mogelijkste dingen informeert hij, en terwijl zijn vader zich de hersens pijnigt om toch iets te vindeu dat naar een antwoord gelijkt is hy al weer bezig te overleggen, wat hij aan stonds vragen zal. Wat het antwoord be treft, daaraan is hem minder gelegen, en 't is niet eens zeker dat hij er naar luisteren zal. Ik geloof, dat men even goed te veel als te weinig tot kinderen kan spreken, en dat het niet opgaat, hun duizend-en-eeu verzoeken om inlichting steeds te beschouwen als een bewijs van weetgierigheid. Een hoogst nadeelig gebrek in de opvoeding is, als men zijn kinderen gaarne vroeg groot" ziet. Al het geschapene heeft tijd noodig om zich te ontwikkelenen die ontwikkeling gaat gelei delijk zonder schokken of sprongen. Men kan in sommige gevallen dat proces door kunstmid delen verhaastendoch dan geschiedt zulks in den regel ten koste van de levenskracht. Die waarheid doet zich sterk gevoelen met betrek king tot onze zedelijke vorming. Alle over- 't Ware te wenschendat met de conferentie ook de Oostersche quaestie van ’t tapijt ware verdwenen. In dreigender vorm is zij integendeel meer op den voorgrond getreden. Nu eene poging van de zijdv der Mogendheden, om de zaak langs vreedzamen we" tot eene oplossing te brengen, mislukt hetdat alleen het zwaard bij machte i den knoop door te hakken. Nog blijft et ring van hoop over, nl. deze, dat de regeering, gehoor gevende aan den raad haar schillende zijden gegeven, vrijwillig doet gendheden straks van haar eischten. Een i daartoe deed zij reeds. In eene nota, di omstandigheden in aanmerking beeld van gematigdheid mag genoen— Midhat-Pacha zich tot de Vorsten van I Montenegro, om hen uit te noodigeu kuoopen van rechtstreeksche vredesonderhandelii Vooral tegenover Servië, dat waarlijk niets te et» heeft, is zulk eene gematigdheid te waardeere het heeft zich dan ook gehaast om even alt negro de uitnoodiging toestemmend te beantwoorden. Voorts zou de Porte o. a. voornemenz ziju voor Bos nië, de Herzegowina en Bulgarije Chnsten-gouver- ueurs aau te stellenen reeds een decreet uitgevaar digd hebben, waarbij aan alle niet-militairen het dra gen van wapenen verboden wordt. Allemaal goede voorteekenen en schoone beloften, als het maar geen Turksche waren en als Rusland maar nietvan top tot teen gewapendop den loer lag, om als het oogenblik gunstig is, znn gewicht in de schaal te leggendat plotseling alle kansen kan doen keeren. ‘t Is toch niet te denkendat Rusland zich de moeite eu kosten van legermobilisatie ge troostte om zich ten slotte met zoo weinig tevreden te stellen. Na het mislukken van de conferentie zou het zich dau al zeer weinig kunnen toerekenen van de eer, bijgedragen te hebben tot oplossing van een vraagstukmoeilijk bij uitnemendheid, üe ge ruchten als zou de Russische regeering dan ook voor nemens zijn bij de Mogendheden in een memoran dum aan te kloppen, tot het openen van nieuwe onderhandelingenzijn dan ook niet zoo geheel on- ien en i achten moeten t. alvorens wij de vrijheid kunnen nemen daar over een compliment te maken. Dat vroeg groot zijn, wezenlijkf vrinden, dat is gevaarlijker dan men denkten wanneer we in aanmerking nemen, dat veler streven uit sluitend daarheen is gericht, om te maken dat de jongelui maar spoedig ;/de kinderschoenen zijn ontwassendan is er wel reden om er met nadeuk tegen te waarschuwen. Dat men toch niet roekeloos het leven beroove van zijn lentedagen; de kindsheid is daarom zoo rijk, omdat zij haar indrukken nog teruggeeft als de dagen des ouderdoms reeds voor een gedeelte zijn verstreken. Niet door te lang kind te zijn geweest, worden mannen en vrouwen beu zelachtig; juist het omgekeerde is waar; een onkinderlijke jeugd geeft een kinderachtigen mannelijken leeftijd. Het zijn zoo van die losse opmerkingen, die wij hier gaven, en die wij meenden van nut te kunnen zijn. Wel weten we, dat het ge vaarlijk is, met opvoedkundige voorschriften voor den. dag te komen, want nergens is de mensch meer vooringenomen tegen kritiek. Als een geneesheer ons zegt, dat we onze kinderen verzwakken door te zware dekking van 't hoofd, bij voorbeeld, dan nemen we dat in dank af; vertelt hij ons echter, dat wij ze bederven door te groote toegevendheid, dan worden we wre velig. Een vreemd verschijnsel, niet waar? Toch heb ik me niet door die bedenking laten weerhouden, en ik hoop alzoo aanleiding te ge ven, aau de kunst, door ons opschrift aange wezen, al is bet ook maar één beoefenaar te ontnemen. Alle binnenlandecke Advertentièn, waarvan de floating 3 *aal wordt opgegeven, worden slechts a maal m rekening gebracht. die algemeener wordt beoefend dan wen- ■chelijk is. In den regel kan men zijn doel bereiken, door de natuur haar gang te laten gaanslechts nu en dan, bij al te weelderige ontwikkeling hier, of belemmering daar, behoort men tusschen beiden te treden, om eenzijdigheid te ver mijden, maar raadzaam is het dan toch altijd, zoo min mogelijk af te wijken van den weg, dien de natuur steeds volgt. Dat is de grondslag waarop men de geheele theorie der opvoedingsleer kan bouwen. Ge •telt er prijs op, uw kinderen te zien opgroeien tot flinke, eerlijke, degelijke menschenwelnu, heb dan de goedheid dat eenvoudig voorschrift eens in ernstige overweging te nemen. Dan is het zoo’n erge kunst niet, kinderen groot te brengen? En wij hooren zoo dikwijls beweren, dat er geen moeielijker taak is dan dezemen wil dat hij en zij, die met die zorg zijn belast, bedreven zijn in ik weet niet hoeveel wetenschappen; ja, om een allersimpelst ver schijnsel, dat zich in de kinderkamer voordoet, met eenige nauwkeurigheid te omschrijven en tot helderheid te brengen, krijgen we soms aan halingen van de hemel weet hoeveel wijsgeeren uit de oude doos? Wat de quaestie van gemakkelijkheid betreft, die is zoo niet met een enkel woord uit te maken, ’t Klinkt heel eenvoudig; laat alles maar aan de natuur over, behoudens uw tusschenkomst in enkele gevallen. Maar de jonge mensch, wien het hier geldt, is aan honderderlei invloeden blootgesteld, die den geregelden gang van het ontwikkelingsproces dreigen te verstorenen er is veel dóórzicht, veel waakzaamheid noodig, o.n die werkingen haar nadeelig karakter te doen missen. Toch maakt niemand mij wijs, dat we daartoe een massa geleerdheid behoeveneeu alledaagsch gezond verstand, mits niet verblind door vooroordeelen of van ’t spoor gebracht door overdreven voorstellingen, gepaard aan een hart vol liefde zijn zeer voldoende om een be hoorlijk resultaat te verwachten, ’t Zou er anders bedroefd uitzien met het kroost van diegenen onder ons, die geen diepzinnige stu diën hebben gemaakt, dat wil zeggen, met 80 of 90 percent van het opkomend geslacht. Diep is het-echter te betreuren, dat de lui hun talent van opvoeder soms laten zien van een heel onaangename zijde. Inderdaad in strijd met hetgeen wij hierboven hebben be weerd, spannen zij naar het schijnt al hun krachten in om van hun kleinen te maken caricaturen van menschen, nullen in de samen leving, steenen des aanstoots in het maatschap pelijk verkeer. Dat gaat niet gemakkehjk men moet de natuur heel wat geweld aandoen om ’t zoover te brengen, maar, met geduld en volharding kan men alle bezwaren overwinnen. Zoo, door er steeds de hand*aan te houden, de eenmaal aangenomen taak niet te laten varen vóór zij is voltooid, kan men eindelijk de we reld doen ziendat men het meesterschap bezit in de kunst om kinderen te bederven. Ziet, wij gelooven stellig en vast, dat de menschelijke natuur oorspronkelijk goed is. De verkeerde eigenschappen die wij bezitten zijn voor een groot deel misvormingen van onscha delijke, soms van voortreffelijke neigingen wilde lotenwanstaltige uitwassen die ware de hovenier er in tijds bij geweest, tot krach tige en vruchtdragende twijgen zouden zijn uit gegroeid. En nu moge het waar zijq., dat deze beschouwing niet als algemeene regel kan gel den, omdat er z z_ die haar logenstraffentoch mogen we aannemendat menige ondeugd die het schelijk karakter ontsiert, onder andere omstan digheden, en beter geleid, een deugd had kun nen worden. Doch verlaten we thans het terrein van het afgetrokkene, om een uitstapje te doen op het grondgebied van de werkelijkheid. We zullen dan onderscheiden ijverige beoefenaars van de kunstdoor ons bedoeldaan het werk zien. waarschijnlijk. Ook in Engeland is de liberale party voornemens de zaak warm te houden, en al dadelijk bij de heropening der parlementszittingen de regeering te wijzen op hare verplichting om nieuwe middelen aan te wénden, ten einde Turkije tot Wn plicht te brengenen Engelands’ eerals medeonaerteekenaar van het Parijsche tractaat, te handhaven. De Pruisische landdag beeft het ontwerpstrek kende om het Berlijnsche tuighuis tot een Ruhmes- h a 11 e in te richtengoedgekeurd. Tusschen de regee ring en de ultramontanen had eene vinnige woorden wisseling plaats over het godsdienstonderwijsdat van staatswege op de volksscholen gegeven wordten dat de clericalen aan de kerk wilden zien toegewezen. Het ontwerp kieswet van de Belgische regeering heeft van liberale zijde een storm van verontwaar diging uitgelokt. In koffiehuizen, sociëteiten, verga deringen ja zelfs in den schouwburg hebben demon straties plaats tegen de regeeringdie van hare zijde dan ook reeds geneigd schijnt op een paar der felst aangevallen bepalingen, o. a. die, waarbij bet aantal kiesgerechtigden beperkt wordt, concessies te doen. Als bet ontwerp in de kamer in behandeling komt, vreest men voor ongeregeldheden. De geschillen, naar aanleiding der presidents-keuze in Amerika zijn thans op weg om op minnelijke wijze te worden opgelost. Er is eene gemengde com missie benoemd die alle onregelmatigheden zal onder zoeken en behoudens goedkeuring van het congr zal beslissen. Vfceldra vangt de opening der ate briefjes aan. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gou- verneur-Generaal van Nederl.-Indië, is den 27. uit Kotta Radja (Atehm) bericht, dat den 22. het tot dekking van den officier van gezondheid Wolff dienende geleide bij Silang overvallen werd, waarbij die officier en vijf mindere mi litairen sneuvelden en drie minderen gekwetst werden. Den 25. vertrok de civiele en militaire be velhebber, generaal-majoor Diemont, met drie bataljons, benevens drie sectiën artillerie, per stoomschepen over zee naar Koerong-Raja om de kust van daar tot Kadjoe te bezetten. De gezondheidstoestand in Groot-Atchin was gunstig. Bij Koninklijk besluit, ingaande 1 Februari is bepaald, dat de soldij der mi litairen tot den rang van onder-officier wordt verhoogd met f 0,02 daags. Voortaan wordt verstrekt 0,6 KG. brood, gebakken volgens de vastgestefde proeven van., tarwemeel en gist. De hoeveelheid vleescli wordt gebracht van 0,25 op 0,30 KG. daags. Dat ’t geld, dat de soldaat na aftrek zijner voeding enz, in handen krijgt minstens moet bedragen bij de grenadiers en jagers f0,11, bij de infanterie f0,10 en bij de andere wapens f 0,13 daags. Het is gebleken dat aan lastge vingen van den Minister van Binnenlandsche Zaken tot afmaking van wegens longziekte ver dacht vee niet zelden zeer laat gevolg wordt gegeven. Vermits, indien die afmaking niet met den meesten spoed geschiedt, deze kostbare maat regel veel van zijn waarde verliest, heeft 's Ko- nings Commissaris in deze Provincie de Bur gemeesters der gemeenten namens den Minister verzocht, na ontvangst van lastgeving te dier zake, geen oogenblik te laten verloren gaan. De Minister van Binnenl. Zaken heeft aan Ged. Staten medegedeeld, dat het de aandacht heeft getrokken, dat zich in het ge boomte thans een groot aantal rupsennesten be vindt, en het wenschelijk is, dat door vernie tiging dier nesten de schade gekeerd worde, die de rupsen aan hout en andere gewassen kunnen toebrengen. Ged. Staten hebben thans de Ge meentebesturen uitgenoodigd, zooveel mogelyk voor de tijdige uithaling der rupsennesten in het geboomte zorg te dragen, tevens in overweging gevende het tot stand komen der noodige ver ordeningen te willen bevorderen, opdat ook de ingezetenen tot uithaling der rupsennesten wor den verplicht. De door de nagelaten betrekkin gen van mevr, de wed. Van der Kouwen uit geloofde premie van f 1000, tea behoeve van hem, die de daders van den dubbelen moord wist aan te wijzen of zoodanige inlichtingen wist te geven, dat daarvan de aanhouding der daders het gevolg was, is thans aldus verdeeld Aan Roells, die in overleg met en door mid del van Jenck kennis had gemaakt met Jut en dezen aan het praten had gekregen, en aan Jenck zijn ieder f200 en aan den beambte van politie Manders te Rotterdam, die de gewich-

Schoonhovensche Courant | 1877 | | pagina 1