1877. FT. 402. ZONDAG 25 FEBRUARI. .EB.j aren, 3 EN, I fels, I OIJZER.t* bank- a WEEKBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. MEI: X’hoon- )FF, a/d Lek. N Jr.,M iDËN. cx>., l> Teekeningeu met de pen. BINNENLAND. BUITENLAND. OVERZICHT. It belet; noodig voor 10,60 per u ichont- )ten staf 5,80 8,20, een dat schikking til is. De QOTBN. Ill Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele ryk 0,80 zelf spreekt, onherroepe- ‘-t is een l isebe f 7,80 itsohe f7,00 ,e en Over- lere f 5,40 a f5,00 5,80. Oi 4,80, ge stie. ;raad, welke Ie machine- ntengevolge foor de ge- SCHOONHOVENSCHE COURANT am de ketels ’■[>1,00,8.1- ste qual. 85 kaas f 26,00 erloopeis f 7 vetU kal- chtere idem ngeel f4,50. mmers f 8,80 r van onge leden weder Ift verkocht f200 a 260, f lüO 175, ik IQ. Var ies 48 k 44 b van 6 4 8 van uitstekende daden i 1876 verricht, o. a. A. J. Mijnlieff, pli m- i I-B3TM, ugbrengt zal aan het ■kerk B/d Pruis lachen Landdag droegen weinig van zulk een versoenenden geest. De eeredienst was m J aanvallen van Toch mocht het niet gelnkkt in de begrooting te bren der algemeen heerschende mnt OAT. 4 Alle b innen land» c he Advertentien^ waaraan de plaateing 3 maal wordt opgegeven, worden «leekte 2 maal in rekening gebracht. eigen schatting wel te verstaan, iets van een gevangen koningszoon. Alleen zouden zelfs de - Griekenland, al hadden zij hem gehouden, in I, BAS.® JN, PIS-J>| IBRBBD T, EGE), f.iekerplant Wegk I met dankbaar voor wat ge kunt om haar PEN. Q LS en *3 'EN, alle -9 oor GE- g £L8CHE|> BUI- d iRSTEE- 3 K enz. veerkracht, en ster te meer wetenschap. Daar bestaat evenwel een andere soort van ^genialiteit,” zulk een, die door den bezitter verschrikkelijk wordt bewonderd en gekoesterd inaar buiten hem weinig indruk maakt: een, d e hem tot den ongelukkigste aller stervelingen maakt, dewijl hij immer gebukt gaat onder het bitter gevoel van miskenning. Er is een verhaal van een koningszoon, die door de vijanden gevangen genomen en tot slavenarbeid gedoemd werd. Jaren vlogen heen over zijn vernedering, niemand herinnerde zich meer zijn voormalig aanzien, eindelijk werd hij gezien door een wijze uit verre ge westen, die aan geheel zijn houding, zijn gan ache persoonlijkheid, ondanks het gewaad der dienstbaarheid, met één blik den vorstentelg herkende. Het rmiskend genie” heeft werkelijk in ie qual. f 74. be f 10,20 ikkeeaohe eb S. W. N. VAN NOOTEN, Uitgevers. '..1 en dan nog met/ een droefgeestige!) bijsmaak, alsof het wilde I zeggen //O menseb, dat ik lach om ’t geen I u zoo grappig voorkomt, is alleen om u plei- zier te doen, en eigenlijk mijner onwaardig.” gingen in den 1 bet karakter van Minister van mikpunt der Toen moet begr t. aangevoerd sn qual. 1,70 per kilo, or Engeland iggen f 1 tot 110. d: 2 paarden, alveren, 88 lammeren, aal. 72 oX. fl,80, 2de ulo. 'oor Londen aan geen geschilderd a goed. 10°/0 in de jouceutreerd Prijs der Advertentiön Van 1 tot 5 regels /0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. II. Ekn miskend genie. Als ieder eens vooruit wist, welke plaats op het maatschappelijk arbeidsveld bet meest in overeenstemming was met zijn krachten en ver mogens, - en hij dan te gelijk in de gele genheid werd gesteld, die plaats in te nemen en daar zijn licht te doen schitteren, wat een overheerlijke, onberispelijk georganiseerde, en ook, wat een pleizierige wereld zouden we dan krijgen. Ongelukkig gaat dat zoo niet. De hemel weet boe wonderlijk de omstandigheden soms kunnen samenwerken om iemand te brengen op een punt, waarover hij kort te voren in 't geheel niet gedacht had, en welke hinder palen hem het bereiken van zijn levensdoel te eenenmale onmogelijk maken, zoodat hij wel genoodzaakt is zich te vergenoegen met een positie, ver beneden of bezijden die waar toe hij zich bet meest geschikt rekent. Ja, wanneer wij den lieden, die daar werken en zwoegen als mieren in een aardhoop, eens af vragen, of zij zich thans volkomen op hun gemak gevoelen, ik durf niet beweren dat de grootste helft der antwoorden alsdan beves tigend zal zijn. En vooral zullen we dan droevige jammer klachten vernemen uit den mond van hen, die zich begiftigd achten met een zekere mate van genialiteit. Zij in de eerste plaats beschou wen zich als de slaven of slachtoffers van een maatschappelijke orde, die hen doemt tot pro zaïsche werkzaamheden, men moet toch eten, weet u 1 terwijl bun ziel gloeit van poëzie, hun wieken te vergeefs zich trachten te ont plooien en de banden te doen bersten, die hen verhinderen op te stijgen in hooger sfee- ren, en zoo voort. Er zijn inderdaad mannen en vrouwen ge weest in ieder tijdvak van de geschiedenis, die door het lot waren geketend aan een hun ner onwaardigen arbeid, terwijl zij een aanleg tot iets hoogers in. zich gevoelden. Niet on waarschijnlijk zijn de zoodanigen er nog wel. Maar zonderling, gewoonlijk was dan toch de macht van den voortreffelijken geest grooter dan het weerstandsvermogen der levensomstan digheden. De hindernissen vermeerderden de eerlang blonk er een nieuwe aan den hemel van kunst of vdiep rampzalig” te van voorwerp en wijkt grijsheid komt opdagen, gewoonlijk de periode der het begint practischer te worden, legt zijn kenmerkende eigenschappen af, zoekt en vindt een solide huisvrouw en schikt zich in de eischen des levens. De tijd, die met droomen en dweepen is doorgebracht, is echter, zooals van zelf spreekt, onherroepe lijk verloren, en dat is een leelijke streep door de rekening. Het wijfje daarentegen behoudt die eigen schappen tot in hoogen ouderdom, niet zel den tot aan het uur van den dood. In de eerste levensjaren, volgende op den kinder lijken leeftijd, heeft het een besliste voor liefde voor het lezen vaii romans, ’iet zingen van sentnnenteele liedjes, en het schrijven van ellenlange brieven vol poëtische beschouwingen over de ziel, het hart, het gemoed, het gevoel, mitsgaders vlinders met gescheurde vlerken en bloemen met gebroken stengel. Het gloeit van afkeer voor een maatschappelijke orde, vdie van dc vrouw vergt dat zij de hand bezoedele” met de meest alledaagsche werkzaamheden, en- het ‘verzet zich met nadruk tegen de tyrannic I die de man uitoefent en hem bet leeuwenaan- j deel in het genot des levens doet binnenpal men. Toch wenscht het wel nadere kennis te maken met een tyran van dat slag, maar al leen om hem te doen bukken voor de macht van een rijken geest, of wel, om begre pen te worden, want, ziet ge, dat is de groote kwaal waaraan het vrouwelijk miskend genie laboreert, het wordt niet begrepen, Och arm! En dewijl het getal mannen, die zich aan zoo’n ingewikkelde studie wagen, niet erg groot is, blijft het met zijn fantaziëen en verzuchtingen alleen, wordt de ziel van dames kransjes, of, als ’t verkeerd loopt //een dame die men zoo min mogelijk ontmoet,” in sommige gevallen ook wel een goedhartige ziel, die 't waarlijk de wereld niet langer kwalijk neemt dat zij haar nmiskent” en in baar onbe grepen toestand nog gelegenheid genoeg vindt om liefde te bewijzen aan hulpbehoevenden. Indien ik u vhet miskend genie” met vol doende duidelijkheid heb geteekend, dan kun nen we thans eens gaafi praten over de vraag, aan welke invloeden of verschijnselen het zijn ontstaan te danken heeft. Dat het een maatschappelijk misgewas is, zult ge mij wel willen toestaan. Menschen die immer loopen te zuchten over grieven, hun aangedaan, zich nooit tevreden gevoelen in hun werkkring, hun omgeving, altijd haken naar het onbereikbare, en het per slot van reke ning de voorzienigheid nog kwalijk zouden ne men dat hun geen koningskroon in de wieg werd gelegd of dat hun naam niet op de vleugelen van den roem over de Oude en Nieuwe Wereld wordt gedragen, zulke lui zijn niet amusant, maar ook niet gelukkig. En toch, zoo ge wist, ouders, hoe vaak gij zelf de kiem legt tot dat euvel in de harten uwer kinderen, ge zoudt u terecht verwonderen, dat het niet nog veel algemeener zich voordoet. Och ja, ’t is wel een geluk dat al het kwaad dat we zaaien niet in goede aarde valt; ’tzou anders een rare wereld worden. Kijk, als ge uw kleinen jongen of uw dreu- misje van een meisje aan de //oomes en tantes” voorstelt als een wonder van verstand, scherp zinnigheid, oordeel, overleg, verbeeldt u, hij heeft dit of dat al gedaan en nog maar zoo jong I als ge dan vergelijkingen gaat maken tusschen hen en de spruiten van ja ’t komt er niet op aan wie, die nog niet half zoo snugger zijn en toch al ouder, dan strooit ge de noodlottige zaden reeds uit. Blijft de zeven wijzen van een etmaal lang consult over dit nog niet onldexken. .Ik zou wel kunnen wedden, dat gij exem plaren van die menschensoort hebt ontmoet. Er zijn zoowel mannetjes als wijfjes van. Het mannetje onderscheidt zich door bleeke gelaatskleur, een gevolg van slape loosheid bij het bruischen //van den geest die het logge lichaam in bedwang houdt,”smach tende oogen, lange baren als kenmerk van Mtiltieken aanleg, verheven uitdrukkingen, tn ingeschapen af keer .van geregelde werk uur gewoonte weder het ultramontaanache rijde. een belangrijke wijziging» sagendie onder den invloed _.o- malaise in handel en in dustrie met een te-kort van 25 millioen Mark sluit. Von Gerlach, het oudste lid in jaren van het Huis van afgevaardigden en van den Rijksdagdie cich hoewel Protestant, onder de leden van net Centrum schaardeis door een noodlottig toeval om het leven gekomen. In Frankrijk o’verleed de welbekende generaal het senaatslid de Changarnier. Zijne begrafenis had op bijzonder plechtige wijze plaatsonder eereeeleide van 8000 man troepen. Ook de president Mac-Mahon nam daaraan deel. Senaat en Tweede Kamer blijven elkaar nog steeds in het vaarwater zitten. Eerstge noemde heeft weder een wetsontwerp, dat bereids door de Tweede Kamer was goedgekeurd, verworpen; waarschijnlijk zal dit eveneens het geval zijn met het voorstel tot afschaffing van het drukpersdecreet van 1852. Dit weerhoudt echter de Tweede Kamer niet om voort te gaan op den wsg van hervorming en vooruitgang. Zoo adviseert de commissie, belast met het onderzoek naar de quaestie van kosteloos onder wijs de invoering daarvan voor geheel Frankrijk. De Koning van Spanje is op reis naar de zeeha vens van het rijk. Het gerucht dat nieuwe fueros aan de Baskische provinciën zouden worden toege staan wordt tegengesproken. De Oostenrijks o he en Hongaaraohe Ministers zijn het eindelijk nog eens geworden ten aanzien der bankquaestie. De zittingen van den Duitsohen rijksdag werden Donderdag 1.1. heropend. Tegen alle verwachting in, zal de republikeinsche candidaat Hayea in Noord-Amerika het nog win nen. De democraten zijn geweldig teleurgesteld ontevreden. b<>»ord.erd tot si bij-nacht a la suite en, bij den groot van het leger tot generaal-majoor, Zijner Ma jesteit» beminden tweeden zoon Willem Alexander Karei Hendrik Frederik, Prins der Nederlanden. Z. M. heeft benoemd tot Notaris te Utrecht, mr. E. C. U. De Balbian van Doorn, cand.-not. aldaar. Alsnog zijn aan verschillende personen door Z. M. den Koning medailles toegekend ter erkenning bij den watersnood van de zilveren medaille aan A. J. Nfijnlieff, plaats- verv. heemraad in het polderdistrict Tielerwaard de brouzen medaille aan: A. Van Herwaarden, dijkgraaf van Asperen; H. De Hoog, rijksba- benmeester te Werkendam. Het wetsontwerp tot vervroeging van het tijdstip van den aanvang der meerder jarigheid enz. strekt, om dien aan vang terug te brengen van den 23-jarigen tot den 21-jarigen leeftijd. De Minister van Justitie toch is van oordeel, dat er op den duur geen overwegenden grond bestaat om in Nederland eene wetsbe paling te handhaven, afwijkende van hetgeen in Europa langzamerhand gemeen recht is ge worden. Thans toch vangt de meerderjarigheid met het volbrachte 21ste levensjaar aan in de meeste landen van ons werelddeel. De 60ste verjaardag van Z. M. den .Koning is 1.1. Maandag allerwege herdacht. Op verschillende plaatsen, o. a. ook te Noordelooa en te Arkel, namen de schoolkinderen aan de feestvreugde deeldoor het zingen van feest liederen en optochten. Door Z. M. den Koning zijn dien dag niet minder dan 1200 telegrammen van gelukwen- söhing ontvangen. De zittingen van den Militie raad voor de lichting 1877 zullen worden ge houden te Gouda en te Leiden als volgt: de le zitting te Gouda (raadhuis) op 21 Maart voorm. 9l/a uur; de 2e zitting te Leiden: voor de lotelingen waarvan de uitspraak in de eerste zitting is moeten worden uitgesteld, op 9 April voorm. 11 urenvoor plaatsvervangers en num- merverwisselaars op 19 April voorm. 9x/> uur, De eerste zitting van den Mili- tieraad zal te Gonnchem op het raadhuis plaats hebben op 29 Maart des voorm. te 19 uren. In die zitting behooren te verschijnen: 1. De vrijwilligers voor de Militie en 2. de lotelingen, die vrijstelling bezitten wegens ziekelijke gesteld heid of gebreken of gemis van de gevorderde lengte. Men verneemt, dat aan den heet Gardiner, den onbaatzuchtigen Engelschman, uw kind behoeft er u later te zijn; gij hebt gedaan o_.ar welig te doen opschieten. Dan moet er nog bijkomen, dat ge mijnheer uw zoon afkeer doet opvatten voor uw eigen werkkring bij voorbeeld en wat daarmee gelijk staat; dat ge bij ZEd. het besef doet ontwaken, dat hij voor iets beters is geboren, en gij gaarne zoudt zien dat hij in eer en aanzien kwam, en niet zoo hard werken moest voor zijn onder houd als zijn vader steeds heeft moeten doen! Ein delijk nog, ’t een hoort bij het ander, moet ge bij den jongen mensch het besef doen ontwaken van de verblinding der menschen, die geen hart hebben voor ware verdienste, doch grillig en onnadenkend schatten en eerbewijzin- gen aan onwaardigen verspillen; ge moet hem, ’t zijn allemaal recepten uit één apotheek, ge moet hem, als hij soms aanleg heeft tot zelfverheffing, maar flink toejuichen wanneer hij zijn grootsclie daden aan het daglicht brengt, ge moet eindelijk, om op alles de kroon te zetten, hem doordringen van de waarheid//dat werken voor de lomperds is.” Tien tegen één, dat gij dan de maatschappij een onbruikbaar suj.. ik bedoel genie rijker zult maken. Al wederom is men in Turkije bezig de schermen te verwisselen. Naar de voortaekenen te oordeelen, zal het rijk van den nieuwen Groot-Vizier Edhem- Pacha niet lang duren en mag men zich voorbereiden op een even geheimzinnig verdwijnen en verschijnen als plaats had, toen de broeder van den tegenwoor- digon SulUa voor dexan den troon inruimde. Zooala trouwens de gang van aaken in de laatste dagen ge noeg beweesis het met het hoofd van Abdul-Hamid niet pluishij Mjdt aan hevige (Turksche) kiespijn of aan hersenverweking, misschien wel aan beide. Na zijne verbanmng komt Midbat-Pacha eerst tot zijn recht Niet alleen dat men in Europa ongaarne den man die althans nog iets durfde ondernemen zag vertrekken, maar ook in Coustantinopel en elders is men zeer ontevreden over het ontslag van den Groot-Vizier. Dit is zóó waardat in eene oflicieuse mededeeling aan de bladen in de hoofdstadzelfs uitdrukkelijk verboden wordt Midhats naam te noe men op straf van mede als landverrader te worden verbannen. Edhem-l’acha moet dan ook niet in de schaduw van zijn voorganger kunnen staan. Het signalement van verschillende zijden gegeventeekent den nieuwen Groot-Vizier als iemand volkomen thuis in de hof- intrigueizonder de minste kennis van zaken op vliegend en te gelijkertijd zwakzeer genwen om de oud-Turksche partij ter wille te zijn. Onder die omstandigheden mag het nog ten zeerste; verwondering wekken, dat de vredesonderhandelingen niet Borviö en Montenegro niet zijn afgebrokendoch integen deel zooals het zich laat aanziengoed vlotten. De vertegenwoordigers der beide Vorstendommen zijn thans te Constaustinopelwaar zij op staatskosten ontvangen en gehuisvest zijn. Indien het waar is, dat de Porte tegenover Servië al hare eischen ge heel of zoo goed als geheelheeft laten vallen uitgenomen dezen dat de Turksche vlag naast de Servische op de citadel van Belgrado zal gebeschen wordendan bestaat er werkelijk veel kansdat de Servische vertegenwoordigers spoedig met het vredes- tractaat (n den zak naar buis gaan. De -grensaf- ronding" van Montenegro schijnt wat lancer overwe ging te etyphen, 'althans de wapenstilstand met Vorst Nikola is* met één maand verlengd. De plannen der Mogendheden zijn nog door een dichten' sluier bedekt. Engeland, zoo bleek uit de beraadslagingen in het parlement, blijft vooreerst af wachten wat men te Constantinopel zal doen. De regeerigg acht de bepalingen van het Parijsche ver drag, waarbij o. a. de integriteit en autonomie van het Turksche rijk werden gewaarborgdnog wel dege lijk van kracht; zoo antwoordde zij op eene vraag van liberale zijde, die Turkije liefst geheel aan zich zelf zag overgelaten. De beantwoording der circulaire van den Russischen premier schijnt te zullen geschieden in onderling overleg met de overige Mo gendheden. Allen zouden weigeren deel te nemen aan maatregelen van dwang tegenover de Porte en ook niet genegen zijn aan Rusland een mandaat in dien geest op te dragen. Terwijl Engeland zijne oorlogstoebereidselen staakt, en het werkvolk op de geschutgieterijen te Woolwich afdanktgaan Rusland on Turkije met hunne wape ningen steeds voort. Omtrent de hoegrootheid en deugdelijkheid der Russische legersterkte loopen de berichten zeer uiteen. Daily News, dat tegenover Turkije zeer bepaald de zijde van Rusland kiest, bracht het werkelijk cijfer der troepenmacht tot op ongeveer de helft van het officiëele cijfer terug; eene becijfering-waaruit men zeker mag besluiten, dat de legerinrichting in Rusland nog niet geheel onberispelijk is, Uit Rome komt het belangrijke maar zeer onwaar schijnlijke bericht, dat eene schikking tusschen Duitnohland en de Curie op til is. De beraadsla- zaamheden. Het lacht zelden, ,1rl::i. rucigcesn^en uijeuiaaa, //O menseb, dat ik lach grappig voorkomt, is alleen J??::, en eigenlijk mijner u Het is vroeg verliefd, en dan uitsluitend op dames van hoogen rang; het droomt van vor stinnen die arme dichters in bescherming na men en haar schatten aan zijn talent ten offer brachten. Die verliefdheid maakt het //onuit sprekelijk gelukkig” en gelijk, verwisselt dikwijls eerst als de eerste Daarmee is dan ook genialiteit afgesloten

Schoonhovensche Courant | 1877 | | pagina 1