TE HUUR: lÜBMEBWmi.ïM" SCHILDERSKHECHTS. STRAATVÏÏIL. Bedden, Be BINNENLAND. hi'1/». 10*/. 'U Een Woon-en Winkelhui. ADVERTEIMTIËIM- Wordt gevraagd: t PAKHUISKNECHT, BEWAARSCHÖOL, VRUCHTBOOMEN P. HOOFTMAN Jz. D. HOOGEI MAGri Fabriek van Springveeren en andere MATRASSEN. van De aanzienlijke kosten die invoering van kosteloos lager onderwijs door geheet Frankrijk zou eischen, nl. 120 millioen francs, heeft de commissie er toe ge bracht om, alvorens haar voorstel te formuleeren, den Minister te raadplegen. l)e bekende pater Hyacinthe (Loyson) zal te Parijs eenige voordrachten houden over godsdienstige onder werpen. Naar men verzekert zou de regeering hem dit echter verboden hebben, en hem alleen toestaan zedekundige en sociale vraagstukken te bespreken. Voor de republikeinsche regeering, waarvan de wijs- r Jules Simon het hoofd is, is het te wenschen dat bericht gelogenstraft wordt. Om de beweging tegen het door de regeering inge diende kieswetsontwerp gaande te houden, zullen de Belgisohe liberalen te firussel eene monster-bijeen komst organiseeren, waaraan vertegenwoordigers van alle liberale vereenigingen zullen deelnemen. De Koning van Spanje wordt op zijn bezoekreis aan de zeehavens overal recht feestelijk ontvangen. Vóór zijn vertrek heeft hij een decreet uitgevaardigd, Waarbij aan alle Carlisten die zich niet aan gewone misdrijven hebben schuldig gemaakt, wordt toegestaan naar bun vaderland terug te keeren. Alleen wordt van hen geëischt, dat zij bij hunne aankomst beloven de wetten des lands te zullen eerbiedigen. Velen maakten van de aangeboden amnestie gebruik. Het Qriekache parlement, dat eindelijk weder eens aan 't werk is gegaan, beraadslaagt thans over de legerwet. Waarschijnlijk om de aanneming dier wet te bevorderen, heeft de premier Comumduros eene zeer oorlogzuchtige redevoering gehouden, waarin hij o. a. een oorlog tegen Mei als niet zoo geheel onmo gelijk voorstelde, t Is misschien daar te lande den eenigen weg om althans een wetsontwerp te behan delen alvorens een nieuwe crisis aanbreekt! FEB TELEGRAAF. LONDEN 3 Maart. Bij het Parlement ia ingekomen een adres van aanzienlijke ingeze tenen van Bulgarije verzoekende om de Porte te dwingen tot hervormingen. Tot lid van den gemeenteraad te Hardinxveld is gekozen de heer J. De Geus Wz. De heer J. D. Van Slijpe hoopt op 21 dezer de 25-jarige vervullipg zijner be trekking als Burgemeester van Sehelluinen te gedenken. De nieuwe bad- en zweminrich ting te Gouda zal, volgens het plan door B. en W. aan den Baad ingediend, bevatten een wachtkamer, een berg- of gereedschapkamer, acht kleedkamers, twee afgesloten badplaatsen, een ondiepe badplaats, een ondiepe zwemplaats en een diepe zwemplaats. Aan de monding bij de rivier den IJsel zal een dijk wordeu aangebracht, waardoor de waterstand in de zwemplaats niet in onmiddellijke gemeenschap met den IJsel is, maar door een in dien dijk te maken duiker naar willekeur kan geregeld wordên en desverkiezende bij ebbe en vloed verversching van het water kan plaats bobben. In den stand der Waal is deze week weinig verandering gekomen. Sedert onze vorige opgaaf een val van slechts 20 cM. Bij de afzending van dit bericht teekent de peil schaal aan de inundatie-sluis te Dalem 3.75 M A.P. L.l. Woensdag vierde Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden zijn SUsteu verjaardag. Naar men verneemt is door den Minister van Koloniën aan de firma DeJongh ft Co. (fabriek De Hollandsche IJsel) te Oude water opgedragen de vervaardiging van twee ijzeren dragueurs en diverse inrichtingen met stoomkracht voor bet baggeren het heien en onder water afzagen van palen in damkistingen, benevens een boortoestel voor grondonderzoek, zijnde een en ander bestemd voor de havenwer ken van Tandjor Priok bij Batavia. Te Giesen-Nieuwkerk, eene ge meente van ruim 700 zielen, is in enkele da gen voor ruim f 2800 vrijwillig aau giften in geschreven tot het verkrijgen vhu eene nieuwe kerk. Wel een schoon bewytf, dat men daar iets over heeft voor den openharen eeredienst. Aangaande het bericht aU zoude door de nasporingen van den brigadier der Bijks veld wachter s, C. De Lauge, de dader ont dekt zijn van den diefstal bij den he^r Van Cats te Gooda, wordt nader medegedeeld, dat de dader van dien diefstal nog niet is ontdekt. Voor het gerechtshof tijp Arnhem stond gisteren terecht de voormalige ibulpapothe» ker Van Hullema, wegens de besnoeiing van rijksdaalders, te Zwolle, Kampen en omstreken gepleegd, liet tl of heeft, onder aanneming van verzachtende omstandighedenhem veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Bij de behandeling, in eene ver gadering van het departement Alblasserdam der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, van de missive van het Hoofdbestuur in zake het ont werp tot regeling van het lager onderwijs, werd algemeen betreurd, dat het Hoofdbestuur niet had kunnen goedvinden eene buitengewone alge- meene vergadering te beleggen. Niet omdat men verwachttedat daar veel nieuws zoude gezegd worden (het onderwerp toch is genoeg besproken), maar om nadrukkelijk te protesteeren legen velerlei" bepalingen van het ontwerp, had men zulk eene vergadern g gewenscht. Wat de twee punten betreft, door het Hoofdbestuur hoofd zakelijk ter overweging gegevenkon men zich niet voorstellendat eenig departement aan de regeling dezer punten in het ontwerp goedkeu ring kon hechten. Van schriftelijke gedachten- wisseling verwachtte men evenwel niet het minste succes. Sinds enkele dagen hebben de bewoners aan den Wolpherschen^jjk, wier wo ningen nog niet zyn vcthoogdvoor liet kanaal water de vlucht naar de bovenverdiepingen moe ten nemen. Het water in het kanaal van Stee- nenhoek is zoo hoog, dat de Kanselpoort-brog, te Gorinchemde helft van den tijd onder water staat. Ln de afgeloopen week zijn aan 't Kralingsche veer ter markt verkocht 476 zalmen. Prijs van f 1,20 tot f 1,60 per half kilo. Van 25 Febr. tot 2 Maart zijn te Ammer8tol aan de markt verkocht: 54 zal men prijs van f 1,05 tot f 1,40 per half kilo. In Gouda bestaat plan tot op richting van een crèche, waar moeders uit den minderen stand, tegen betaling, hunne kinderen beneden de 3 jaar kunnen doen bewarengedu rende den tijd dat zij uit werken zijn. Een groot aantal vrouwen hebben zich reeds aange meld, om als directrice der inrichting in aan merking te komen. Het spreekt van zelf, dat voor het welslagen alles afhangt van een juiste keuze voor die betrekking. De te Leiden bestaande Kweek school voor de Zeevaart zal waarschijnlijk op houden te bestaanalthans de commiütte van bestuur heeft besloten haar mandaat neder te leggen. Sedert de Begeering het plan gevonuf heeft een tweede opleidingsschip als de Wasse- naer in te richtengelooft het bestuur de con currentie niet meer te kunuen volhoudenhoe wel de kweekschool op het oogenblik nog in bloeienden staat verkeert. Aan de Regeering is de school ter overname aangeboden. Te Barmen in Pruisen is de run derpest uitgebroken in een stal met 80 runderen, die uit het oosten van Pruisen waren aangevoeld. Naar Gramsberger, Tubbergen, Stad en Ambt Hardenberg zijn detachemen ten infanterie uit Arnhem, DoesborghZutfen en Deventer gezonden om tegen den invoer van vee uit Pruisen te waken. De gefailleerde J. P. Louis Kamsteeg te Gouda is 11. Dinsdag-avond, krach tens bevel tot inhechtenisneming door de arr.- rechtbank te Botterdam verleend, toen hij van een uitstapje naar Amsterdam terugkeerde, te Gouda aan het station gearresteerd. De gear resteerde heeft den nacht in de kantonnale ge vangenis doorgebracht en is den volgenden morgen met drie agenten per vigelante naar het huis van arrest te Botterdam getransporteerd. Afloop van Publieke Verkoopingen van Onroerende Goederen. In openbaren verkoop, van 26 Februari 1877 ten overstaan van den notaris W. J. Fortuijn Droogleever te Gouda gehou den zijn verkocht Een Heerenhuis met Erf en Tuinaan de Westhaven te Gouda, wijk BN° 145, aan den heer A. C. Schoutenvoor f 8150. Een Huis eu Erf, aan de Peperstraat te Goudawijk K N° 252aan T. Den Held voor f 1065. Een Huis eu Erf, m de Keizerstraat te Gouda, wijk K N° 117, aan A. Den Hertog, voor f 3380. «/Een Huis en Erf, in de Kappenaarsteeg te Gouda, wijk G N° 31, aan den heer T. De Ruwevoor f 630. Eeu Huis en Erf, jn de Turuhoutsche poort te Gouda, wijk N N« 152, aan B. Wagenaar, voor f 540. Een Huis en Erf, aan de Karnemelksloot te Gouda, wijk B N° löOa, aan den heer W. Bokhoven voor f 2200. Eu een Huis en Erf, in de Walesteeg te Gouda, wijk F N° 73 aan den heer C. J. Van de Pavoordt, voor f1560. De Ambachtsheerlijkheid Streef kerk c. a. is 11. Maandag te Gorinchem in koop toegewezen aan den notaris C. E. M. Plemp qq. te Botterdam, voor de som van f15365. WATERSCHAPS- EN POLDER-BERICHTEN. In de vergadering van Hoofd ingelanden van het Hoogheemraadschap de Al- blasserwaard met Arkel beneden de Zouwe, den 24 Februari jl. te Gorinchem gehouden, is de heer A. P. H. A. De Kleijn te Ameide met 26 van de 27 stemmen tot secretaris der ver gaderingen van Hoofdingelanden herkozen en,, daarna de voordracht opgemaakt aan den Ko ning van drie personen voor de betrekking van Hoogheemraad. Gekozen werden de heeren C. Van Houwtliuge te Peursummet algemeene, 27 stemmen, als eerste, W. C. M. Begram van Jaarsveld te Gorinchem, met 26 stemmen, als tweede, en A. P. H. A. De Kleijn te Ameide, met 26 stemmen, als derde candidaat. Deze voordracht is bereids aan Z. M. den Koning ter electie opgezonden. Volgens den rooster van aftre ding voor het Hoogheemraadschap de Alblas- serwaard met Arkel beneden de Zouwe zijn dit jaar aan de beurt van aftreding, behalve de reeds, als eerste candidaat op de voordracht aan den Koning, gekozen Hoogheemraad C. Van Houwelinge te Peursum, de Hoofdingelanden G. Slob en A. Kooijman, beiden te Noordeloos en C. De Hoop te Goudriaau; alsmede de Hoofdingelanden-plaatsvervangers T. Kooij man Az. te Peursum, B. Beuzekom en J. Brouwer de Kouing, beiden te Noordeloos. Door Hoofd-ingelanden in het Hoogheemraadschap de Vijf-Heerenlaiiden zijn drie candidaten gekozen voor de betrekking van Hoogheemraad ter vervulling in de periodieke aftreding van S. Toom, met 1 Mei e. k. Deze voordracht bestaat uit de heeren S. Toom, eerste candidaatJ. Kortlevertweede candidaat en C. De With, derde candidaat. Het polderdistrict van de Tie- lerwaard zalnaar men zegteerlang alle dijk- plichtigen in de gelegenheid stellen, om zich, tegen betaling eener nader te bepalen som, van bet onderhoud hunner dijkvakken te ontdoen. Zij zullen in dat geval het genot van gras- cn boomgewas behouden en slechts enkele stuivers per strekkenden meter te betalen hebben. Deze maatregel wordt zeer toegejuicht, daar men al gemeen van oordeel isdat beheer en onder houd uit één hand verre de voorkeur verdient boven den tegenwoordigen toestand. In de vereenigde vergaderiug van de polders StolwijkBeiersclie enz., 1.1. Woensdag te Stolwijkersluis gehouden is be sloten dat elk der betrokken polderbesturen een deskundige zal benoementen einde te onderzoeken wat het meest in 't belang van genoemde polders zal blijken te zijn£>f de hooge boezemkade aan de Stolwijkersluis te verhoogenof te hesluiteu tot het bouwen van 'eeu tweede stoomgemaal in beneden onder Gouderak. Te Hardinxveld is Woensdag 1.1. tot voorzitter van het polderbestuur gekozen de heer C. B. Wisboomte Gorinchem. Door den polder Krimpen a/d Lek en de polders Kortland en Langeiand ou der Krimpen a/d IJsel is 1.1. Maandag besloten tot het stichten van een gemeenschappelijk stoom gemaal, ter vervanging van de windmolens dier polders. De uitvoering is opgedragen aau een daartoe benoemd comité. Voor de levering van ongeveer 2000 hectoliter steenkolenvoor het stoomge maal van de polders onder Lekkerkerk en den polder Zuid broek was de laagste inschrijver de heer D. Muijsseu, van Rotterdam voor f 0,498/10 per hectoliter. JL»e stand van het polderwater te Stolwijk, zijnde nu reeds 30 centimeter boven zomerpeil, geeft veel nadeel aan de landerijen, wegen enz., en vooral aan de arbeiders, die zonder werk raken. Zeer wenschehjk was het, dat men aldaar toch eindelijk eens betere mid delen kreeg om van dien lastigen vijand ont slagen te raken. Op verzoek van de Ingelanden van den polder Reeuwijk is door het Bestuur besloten het poldtrpeil 7l/g centimeter leger te steilen. LANDBOU W-BERICHTEN. By de op 24 Febr. gehouden verhuring der landerijen van het Burgerlijk Armbestuur van Stolwijk, brachten deze de som van f 1392 op, tegeu f 1180 bij de vorige verhuring. ])e arbeiders hebben door het hooge binnenwater op den polder Hardinxveld en Gorinchem het njsliakken en den veldarbeid moeten staken. Sinds enkele dagen is door lek van het kanaal van Steenenhoek veel water op die polders gekomen. Men schrijft aan de Leidsche Ct.: Er kan gespit noch geploegd wordenwant het water heelt 'de overhand. Dagelijks vallen er stortregen". Vijvers op buitenplaatsen zijn tot meren gezwollenmoezerijen verkeeren in een modderpoeltusschen bosch en beemd staan de lanen on. Ier water en de meeste niet bestrate wegen zijn onbegaanbaar. Door de heeren Gelderblom en Breed veld zijn te Hoornaar eenige duizenden KG hennep, (het heele gewas) opgekocht om te Nieuwpoort te leveren voor f 22 en f 22,25 de 50 KG. Eerstdaags zal de hofstede, die onlangs geveild eu verkocht is aan J. H., te Giesendam, samen ter grootte van 18 hectaren, met de hofstede a f45000, weder in veiling worden gebracht.N. G. Letterkundige Bijeenkomsten. Uitvoe ringen van Muziek- en Rederij kers- Ge zeis chap pen, ens. 0,p de vergadering van 24 Febr. der Leesvergadering: it Door Inpaumng Uit spanning" te Stolwijk, trad als spreker op de heer I. Kruit van Reeuwijk, die tot onder werp hadi/Oub geluk berust op ernst." Met verschillende bijdragen werd de avond be sloten. Op de Nutsvergadering, den 23 Febr. te Meerkerk gehouden, hield de heer A. De Pecker, uit Gorinchemeene lezing over Bobert Hamerling en diens dichtwerk De zeven hoofdzonden." Na de pauze trad dezelfde spre ker nogmaals op met beschouwingen naar aan leiding eener schilderij uit het museum Wiertz te Brusselop den catalogus vermeld onder den naam van: //Het laatste Kouou"; en met daarop toepasselijke dichtregel montleend aan Ten Kate's Planeeten." Nog werden op denzelfden avond bijdragen gehouden door de heereu J. W. Van Maauen eu J. Sal/herr. Iu de Leesvergadering van het dep. Lekkerkerk der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen op 23 Fcjr. 1.1., was als spreker opgetreden de heer J. J. Quint, van Stolwijk, die sprak over //Mevrouw de Kermis", doch vooraf eeue voordracht hield getiteldf Een bloem uit het volk." Na de pauze werden door de heer Vening en den spreker verscheidene bijdragen ten beste gegeven. Op 1 dezer gaf de Rederijkers kamer vJan Nieuwenhuizen" te Lekkerkerk hare tweede buitengewone vergadering met dames in dit seizoen. De beide stukken: //Bernard, de Advokaat der armen" of vader en zoou Too- neelspel in drie bedrijven en Joorisse, de Von deling", Kluchtspel in één bedrijf, werden flink afgespeeld. Een talrijke opkomst getuigde van belangstelling en betoonde zijne tevredenheid. De leesbeurt in de vereeniging i/Winterlezingen", te Berg-Ambachtwerd op 1.1. Dinsdag vervuld door den heer D. O. De Koning, van Stolwijk, die tot onderwerp zijner rede had v Het kortavenden te platten lande." Behalve spreker leverden ook bijdragen de hee ren P. Blok en P. Stoppelenburg, van Stolwijk, A. Van Willigen, van AmmerstolT. B. Van Dam, H. Bezemer, B. Bezemer en J. G. Bet- tink van Berg-Ambacht. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 3 Maart. Door den gemeenteraad is 1. 1. Woensdag besloten de jaarwedde van dep klok kenist, W. VanRossum, van 1 Januari 1.1. af, te verhoogen met f 25 en alzoo te brengen op f 125. De gemeenteraad heeft besloten aan C. De Wit in eigendom af te staan den schei dingsmuur bij het Wachtbrugje, aan het einde der Koestraat, tegen betaling eener sqm van f 40, met bepaling daar ter plaatse woningen te bouwen. Van de Artillerie-Instructie- Compagnie heeft de korp. titulair Doijer met gunstig gevolg examen afgelegd voor den hoofd cursus te Delft. De korporaals-titulair De Lus- sauet de la Sablonière Brischel, Vau Sermond, Van Leeuwen, Knibbeler, Dibbetz, Tromp, Mannoury, Van Zwieteu, Fraissinet en Meijners hebben met goed succès examen gedaan voor den voorbereidenden cursus te Utrecht.. Op den 1 Maart zijn deze naar Utrecht vertrok ken, terwijl de korp.-tit. Doijer als sergeant naar Delft is gegaan. A. s. Dinsdag zal een tiental korp.-titulair in den effectieven graad van korporaal naar de verschillende regimenten worden overgeplaatst. Van Utrecht zijn naar den hoofdcursus te Delft vertrokken de volgende hh. Ansmgh, Hoefman, Muutmg, jhr. Westpalm v. Hoorn, Sieberg, Mommers, br. v. Heeckeren, v. Vloten, Piper, Willemitijn, Giel, Sluiter, Conrad, Van Marie, Monsantofils, jhr. v. Schmidt auf Alten- stadt, Blanken, jhr. Tedmg Van Berghout en Alewijn, benevens de sergeant Hotz. - De spreekbeurt iu de Nutsver gadering van a. s. Dinsdag-avond, 6 Maart, zal worden vervuld door Dr. B. Tideman Jz, van Hoorn. Vóór haar vertrek uit deze ge meente had de familie TrompBosch de be leefdheid 1.1. Maandag eene kaïnermuziek-Soirée aan de leden van het Muziekgezelschap Har monie" aan te bieden. Wie het voorrecht had, bij vroegere gelegenheden kennis te maken met de muzikale talenten van den heer en mevr. Tromp wisten bij voorbaat, welk kunstgenot hen op dien avond wachtte. Een keurig pro gramma was voor de Soirée samengesteld. Beet hoven's Trio op. 1 No. 2, Mendelssohn's Trio No. 49 en de //Méditation sur le premier pré lude de Bach" vau Gounod werden door den heer en mevrouw Tromp, den heer Völlmar uit Utrecht eu wat het laatste betreft ook met medewerking van den heer Van Rossam, direc teur van Harmonie", uitgevoerd. Voorts gaven de dames Tromp en L. Bosch eene Sympnonie Concertante van Alard voor twee Violen, de heer Witholt uit Utrecht twee aria's uit //die Zauberflöte" en de heer Völlmar eeu Adagio van Bargiel voor Violoncel. Meesterlijk werden de ver schillende stukken uitgevoerd en naar onze mea ning niet het minst de Symphome voor twee violen, welke mevr. Tromp en hare zuster mej. Bosch, geaccompagneerd op de piano door den heer Kattenbusch, met zooveel kracht en toch met zooveel liefelijkheid uitvoerden. Toen de heer A. Kuijienbarg Pz. namens de kunstlie vende leden der Harmonie aan het einde, der Soirée de familie Tromp hartelijk dank zegde voor het genotene, zal wel niemand niet met hem hebben ingestemd toen hij haar geen af scheidsgroet, maar een tot» wederziens toeriep. Ook de heerTeijinck, bestuurder van f Harmonie dankte namens de leden allen die aan dezen prachtigen avond hadden medegewerkt en bood den heer Tromp, die voortduren! aijne bescher ming aan Harmonie" had vorleend, eene eere betrekking bij dat gezelschap aan, welk blijk van waardeering door den heer Tromp werd aangenomen. Mogen wij, ook al gaat de familie Tromp onze stad verlaten, nog menigmalen het voor recht smaken haar in ons midden te zien op treden en ons verlustigen in het kunstgenot, dat zij ons zoo welwillend heeft geschonken! De zang vereeniging //Caecilia", onder bestuur van den heer L. Akkerhuijs JEz., gaf Donderdag-avond eeu concert, dat op het programma met den bescheiden titel van f Bui tengewone Vergadering" was aangeduid. Door die vereeniging werden bij die gelegenheid eeu zevental goed gekozen stukken voorgedragen, terwijl de heeren van het gezelschap alleen een flink nommer uitvoerden. Solo's werden op ver dienstelijke wijze gezongen door de dames F. (uit Berg-Ambacht), v. N., A. en B. en den heer H., allen van hier. Verscheidene stukken boorden wij met genoegen en wij twijfelen niet of Caecilia gaatbij voortdurende studie en onder degelijke leiding eene goede toekomst te gemoet. KERK- EN 8CHOOLNIEUW8. Beroepen te Streefkerk Ds. A. W. Versprille te Rozenburg c. a. Beroepen te Woubrugge, Ds. A. H. De Klerck, te Neêrlangbroek. Beroepen te Heukelunj, Ds. L. C. Schuller tot Peursumte Helvoort. Beroepen te Hagestein, Ds, J. D. Sigal te Lisse. Toezegging van beroep gedaan naar Hoorn op Terschelling aan Ds. J, H. Stramrood te Brandwijk. Na tien vergeefsche beroepen is thans te Heilouw het elfde uitgebracht op den heer G. H.- Van Kasteel, predikent te Giesen- Nieuwkerk. Ds. Van der Horst te Gorinchem maakte Zondag 11. aan zijue gemeente bekend, bedankt te hebben voor Montfoort, doch een beroep ontvangen te hebben naar Maartensdijk; zynde dit het vijf en twintigste tijdeus Z.Ew. te Gorinchem predikant is. Aangenomen het beroep naar Haarlemmermeer door Ds. K. E. Van Griet huizen te Zijderveld. Bedankt voor Koll'um door Ds. J. C. Eijkman te Benschop. Ds. A. E. Van der Dus sen te Har- melen heelt het beroep naar Rbenen aange nomen. Ds. C. Ynsonides heeft 11. Zon dag des namiddags zijn intrede te Noordeloos gedaan, nadat hij des voormiddags door zijn Droeder, predikant te Mmnertsga, was bevestigd. Het aantal vacaturen in de Ned. Hervormde kerk (de binnen eenigen tijd te vervullen niet, de eerlang vacant wordende stand plaatsen wel medegerekend) bedraagt thans 185. Tot hulponderwijzer te Leks- mond is benoemd de heer P. Van Bommel te Schoonrewoerd, op eene jaarwedde van f 600 en een gratificatie van f 50 ipor ieder jaar verblijf. Door den G^lneenteraad van Ouderkerk a/d IJsel is benoemd tot hulpbn- derwijzer aan de tweede openbare school aldaar de Heer A. Oldeman, van Almelo. GEMENGDE BERICHTEN. Dezer dagen is te Leiden in ver zekerde bewaring gesteld een bewoner van een der naburige gemeentendiein zijn hoedanig heid van president-kerkvoogd en van rentmeester, verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan vervalsching in geschriften. Naar men verneemt heeft in de gemeeute (Ooststelliugwerf (Friesland) dezer dagen 't volgende geval plaats gehad: Zeker koopman van Oosterwolde presenteerde aan de vrouw van den landbouwer H. eene rekening, groot f 48. Zij ging daarop naar de secretaire, en in dien tijd quiteerde de koopman de re kening. Toen zij van de secretaire terugkwam met een bankbiljet in de hand, nam zij de nu gequiteerde rekening in de hand en borg die met het bankbiljet achter slot. Toen de koop man om zijn geld verzocht, zeide zij//Ik heb quitantie" en hij kon zonder betaling heengaan. De justitie heeft zich de zaak aangetrokken. In de 15e eeuw leefde in Enge land eene waarzegsterdie zekere vermaardheid had, moeder Shipton genaamd. Zij gaf eene zeer merk «aardige profetie, die Engelsche bladen, welke haar weer aan eeu oud boek op 't Bntsch museum ontleendenin herinnering brengen. Genoemde bladen deelen den oorspronkelijken tekst mede, dien wij echter uit plaatsgebrek achterwege laten, en de vrije vertaling van liet N. v. d. D. opnemen. Deze luidt als volgt: Wagens zullen zonder paarden rijden. En den mensetien menig leed bereiden, 't Woord zal met de snelheid der gedachten Door de wereld vliegen. Nog meer krachten, Nog meer wondrtn zal het water toonen. Vreemd moog 't klinken voor wie d' aard bewonen, Maar verkeerd zal heel de wereld wezen, Onder boomeu zal men goud dan lezen, Door de heuvelen zuilen in die tijden k, Menscheu zonder paard of ezel rijden. Onder water ook zal men dan reizen, Loopao, rijden, praten, slapen, S Jijzen. Zelfs in 't luchtruim zullen menachen zweven, Even licht als 't hout ooit heeft gedreven Zal het ijzer drijven op de golven, En in 't nieuwe land wordt goud gedolven. Vnur en water doen heel d' aard verkeeren En "in Engeland komt een jood tot eere, En deez' aard vergaat, dit is waarachtig Anno achttienhonderd-een-en-tachtig. De profetie is, wat de uitvindingen der 19e eeuw betreft, goed uitgekomen, hetgeen evenwel nog niets bewijst voor de juistheid van het slot. H. van Kralingen, is, wegens, diefstal op het kassiers-kantoor van den heer C. te Rotterdam, door de Rechtbank veroor deeld tot i jaar eenzame opsluiting en tot eeu geldboete van f 12,50 of 1 dag eenzame op- slaiting. - Zeldzamer diefstal dan te Bois Colombea in Frankrijk gepleegd is, hebben wij nog nooit vernomen. De heer Bourdais, die elders woonde, had aldaar een huis, dat hij ver- hnurde aan iemand van wien hij de beste in- formatiën gekregen had. De man betaalde stipt, vroeg nooit reparatie, en de verhuurder was wonderwel tevreden met den uitstekenden huurder. Tegen gewoonte, bleven de beide laatst- verloopen kwartalen onbetaald. De heer Bour dais schreef daarop, niets kwaads vermoedende, een paar maal een beleefd briefje tot herinne ring, maar bekwam taal noch teeken ten ant woord. Hij begaf zich daarop dezer dagen naar Bois Colombes, om zijn huurder opheldering te vragen. Maar wie beschrijft zijne verbazing, toen hij zijn geheele huis verdwenen vond, en alleen de kale open plek zag, waar het gestaan had. De huurder had het tot den grond laten sloopen en de afbraak tot eigen profijt ver kocht. Te Vreeswijk is aangehouden en naar de gevangenis doorgebracht zekere v. d. K., schoenmaker aldaar, verdacht van diefstal van 5 zakken Turksche tarwe, bij nacht ge pleegd in een aldaar liggend vaartuig. Naar men verneemt, zou tegen een boer te Loon-op-Zand proces-verbaal zijn opgemaakt, omdat hij zijne krankzinnige doch ter gedurende eenige dagen' aan een ketting had gelegd. Woensdag-morgenvj.l. werden door W. en L. Bravenboer, var. Lekkerkerk in de rivier aldaar gevahgen, in twee schoten, 8 zalmen. Tusschen Woensdag en Donderdag nacht werden 86 stuks en door genoemde per sonen iq de maand Februari 27 stuks zalmen gevangen. Volgens een ingezonden stuk van Dr. G. Schouten, in de Zwolsche Ct., zoude schrijver van liet OeraLinda-Bok zijn wijlen Cor nelia Over de Lindenmeesterknecht bij 's Rijks marinewerf aan den Helder. Vervolg der Nieuwstijdingen Tot regenten der werkinrichting te Gorinchem zijn verkozen de heeren: H. F. Santman, Koenraad Van Andel en J. A. Mulder. 1° de Dinsdag 1.1. gehouden huishoudelijke vergadering van het departement Haastrecht der Maatschappij tot Nut van 't Algemeenis besloten eene spaarbank op te richten. Bij ministe*iee le beschikking, is aan J. D. De Jong te Krimpen a/d Lek, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een stoomsleepdienst op de rivieyen in de provin ciën Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland Noord-Holland en Zeeland. Daar het vereischte getal l^den niet was opgekomenheeft de op 1 dezer be paalde vereenigde vergadering van het Hoog heemraadschap //de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe" niet plaats kunnen hebben en is deze vergadering verdaagd tot op Zaterdag 10 dezer te Gorinchem in den Doelen. (Zie de te behandelen onderwerpen in nommer 402 dezer Courant.) De Nederlandsche hoofdcommis sie voor de Internationale Tentoonstelling van voortbrengselen van kunst, landbouw eu nijver heid te Parijs in 1878, heeft eene cironlaire eericht aan kunstenaars, landbouw- en tuinbouw kundigen en allen die eenig vak van nijver heid uitoefenen, om alle mgezeteneq des ltijks en zijner overzeesche bezittingen op te wekken, om, door krachtige deelneming aan de wereld' tentoonstelling in Frankrijks hoofdstad, de eer i|n vaderland te handhaven. Vóór 15 njfaart moet men aan de hoofdcommissie van Zijn voornemen tot deelneming doen blijken. Deze circulaire is voor belanghebbenden o. a.' te bekomen bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. Donderdag had te Haastrecht de laatste volksvoordracht gedurende dezen winter plaats. De spreker, de héér Hartogs- veld van Stolwijk, hield eenè lezing over het veelbeteekenende woord: Men. Na de pauze werden door den spreker en de heeren Kroon en Koning, beiden van'Stolwijk, eenige bij dragen geleverd. De op 1 Maart jl. gehouden ver gadering der vereeniging »A1 doende leert men" te Dalem wbs vrij goed bezet. De heer J. P. Van Batenburg, onderwijzer te Gorinciiem Ver vulde de spreekbeurt naar aanleiding van Ha- versmidt's juweeltjewOp een Donderdag-avond." Na de pauze droeg de spreker voor: vHet sterfbed ln de hut" door v. Lennep, terwijl ook de heeren W. v. Damns, A. De Gier en N. Vos Jz. bijdragen leverden. Men verneemt dat, bij genoeg zame deelneming, de Negerzaugers, die thans ons land bezoeken, ook te Gorinchem een con cert zullen geven. Gisteren werd met goed gevolg te water gelaten de schroefstoomboot IJssel- monde II, gebouwd voor rekening van de Kralingsche Stoomboot vereeniging door de HH. Wed. C. Boele Zonen te Slikkerveer. Daarop is de kiel gelegd voor de scllroefstoomWt Nleüw-üotterdain 1, voor dezelfde Vereeniging Tb Bodegraven zijn inl877 reeds afgemaakt 5 longzieke en 64 verdachte koelen. De Minister van financiën heeft bepaald, dat de standplaatsen van de controleurs der directe belastingen en van het kadaster zul- leil gevestigd zijn te: 's Hertogenbosch, Breda Arnhem, Zutfen, "'s GravenhageRotterdam' Amsterdam, Haarlem, Middelburg, Utrecht' Leeuwarden, Sneek, ZwoUe, Almelo, Uromm genAssen Maastricht. WASHINGTON, 2 Maart. In eene ver- eentgde zitting der beide KamerÈ is heden mor. gen te 4 uren 12 minuten besliatdat de Repn. blikeiusche candidaat Hayes met 18S stemmen tot President der Vereenigde Ststen van Noord- Amerika iï' gekozen. Het water is sedert de vorige week aanmerkelijk gevallen. De dijkposten zijn opgeheven. KEULEN2 Mrt. Waterhoogte 5.50 m. boven nul. Gev. 0.25 m. ARNHEM, 2 Mrt. Waterhoogte 4.91 m. boven nul. Gew. 0.04. VREESWIJK, 2 Mrt. 4.70 m. -f A. P. of 1.82 m. beneden nul. Gew. -0.04'. INGEZONDEN. Q. vraagt of het geoorloofd is, dat een slager het bloed van een afgemaakt beestmidden op den dagten aauschouwe vau een ieder in het water storten mag. ,Dit geschiedde 1.1. Donderdag bij den varkensslager v. A.; eene groote tobbe bloed werd van de kade in de haven geworpen, alwaar het, zoowel tegen den muur als in het water nog langen tijd daarna de zichtbaarste 8 po ren achterliet. Het komt Q. voor, dat om meer dan één reden zulke handelingen ten streDgste moesten verboden worden. BXUHVBZXIUHÏBN, Op 1 Maart ia op de Amsterdamsche beurs het -wuwe reglement voor de noteering van effecten in werking getreden. Verschillende fondsen die tot he den in guldens en zonder bijberekening van rente verhandeld werden, worden na in percenten en met rente bij berekening genoteerd. Nederl. rk. Schold2/ Dito dito 8 Dito dito 4 Loteu Rotterdam. 3 Dito Amsterdam .3 Spanje. Ëuitènl3 Dito Binnen),'3 PortugalOblig3 Rusland, Oblig. Hope 1798 en 18)6] 5 Dito 6e Serie, 18545 Dito 0e Serie. 18565 Dito Obligntieleen. 1864 d ƒ1000. 6 Dito 1866 5/1000. 6 Dito v 1860 2e leen. 4} Dito Obl. Nieol. Spoorw. 1867/69. 1 Dito Obligatieleen, 1859. .3 Dito 1872. 6 'Dito 1873. 5 Dito t, 1875. 4J Dito Pandbrieven. 6 Dito Aand. 1864 5% Rs. 100. Dito v 1866 Oostenrijk, Obl. pap. Mei—Nov. 6 Dito n H Febr.Aug. 5 Dito 11 nlver Jan.Juli. 5 Dito f Apr.—Oot. 5 Dito Aand. 4°/0fl. 250, 1854. Dito r 5 fl. 500, 1860. Dito 1 100, 1864.. Turkije. Alg. Sell. 1865. 5 Dito 18696 Egypte Oblig. 1868. j 7 N. Amerika Oblig. 1871. 5 Dito 1881. 6 Dito 1885. 6 Dito 1904. 5 Brazilië Oblig. 18655 4) Dito 1 1863. Peru Oblig, 1870. Dito v 18725 Gr, Russ. Spoorw. 5 °/0 aandeel. Rnss. Spoorw. Jelez Griasi. 5 Dito Poti Tiflis 5 /1000. 5 Dito JelezOrel5 Dito Kursk -Charkow. 5 Dito CharkAzowpd. st. 100. 5 Dito MoskouSmolensk. Dito Losowo Sewastopol. .5 Aand. Oostenr. Nat. Bank Hong. Oblig. 1867, 5%. Dito Loten 187Ï) Oblig. Maxwell Estate'7 Zuid-ital. üpoprweg Oblig, 1 8 Oost Hong. Spoorweg Oblig, 1869, 5 Centraal-Pacific Aand. loting,Madrid.3 Aand. Turkije met lot3 .2 Mrt. «'/is 767/s' hl'/. 100 V, 101 52'/,, 97'/, 68 81»/, 92 90'/. 82»/. 71'/. 66'/. 821/. 82*/». 76 76»/, 143 142»/. 50 V, 60'/, 54'/.. I 5 85 V, 88 106 U'/s 10'/. 103'/, 105 100 101'/, 94»/, 85 V, 17 Va 14'/,. 101 87 89 V. 87 Vn §1'/. 80'/, 787. 112 67 56»/, 4Ï7, 17'/, 98'/, Allen die iets te vorderen hebben ?an-, ver schuldigd zijn aan-, of goederen onder zich mogten hebben, behoorende tot de nalatenschap van den Heer WILLEM DE GROOT, ge woond hebbende te Schoonhoven, en aldaar den 2S. Januarij 1877 overleden, worden ver zocht daarvan opgave en betaling te doen, vótfr den 15. Maart 1877, ten kantore van den Notarie D. TEIJINCK of aan C. J. F. VAN DEN BRAAK, ExcOj-Tcst. opeen der beste standen van ÖODÏC- -A-TEIH!., nabij het Rutéhois, waarin sedert, jaren metAeJ beste succès de MANU- FACTUURS-AFtAIRE is uitgeoefend, voor zien van gasleiding en verdere gemakkente aanvaarden 1 Mei e. k: Adresfranco brieven of in persoon bij H. J. KONINGS, aan de Markt aldaar. TEGEN HOOG LOON worden NUMMER WISSELAARS gevraagd voor Zuid-Hol land, met onbepaald verlof volle betaling. Zij die een dienstpligtig nummer hebben getrokken, doch regt op vrijstelling wegens broederdienst hebben, kunnen ook als zoo danig ontreden. Adres, franco brieven, onder Letter E, aan het Bureau dezer Courant. Voorspoedig bevallen van een Zoon N. SANTMAN- Thim. SCHOONHOVEN, 28 Februari 1877. B'j C. A. VAN WAHB1 te SohOOD- IlOVOn worden zoo spoedig mogelijk gevraagd 1WEE KNECHtS. Loon naar, bekwaamheid. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SCHOONHOVEN wensehen over te gaan tot verkoop van een hoop Wr 1 KA A A HP» VUIL, liggende aau den SINGEL bij het Halvemaanboschje. Aanbiedingen 'van den prijs per Knb. Meter en hoeveel men verlangt, worden vóór den 16. Maart a. s. ter Secretarie schriftelijk ingewacht. Burgemeester en Wethouders van SohOGtD- hoven zullen op DINGSDAG den 20en MAARiT 1877, des middags om 2 are, ten Raadhuize publiek en in massa trachten uit te besteden Het grootendeels afbreken van een WOONHUIS en het daarvoor in de bouwen van eene Bevallen van eeh Jongen M. P. ENGEL- BREGT - Breebaart. HELMON Dl( Maart 1877. Yoor de vele blijken-van belangstelling, on dervonden bij de ziekte en het overlijden van onze Moeder, dé Wed. FORTUIN, betuigen w(j onzen hartelijke» dank. Wij bevelen ons met deze minzaam aan tot het wasaohen en Btrijken van fijne Góederen, hopende op ieders gunst. De Kindereu FORTUIN. Schoonhoven, 3 Maart 1877. In het Magazijn van BOU W-ARTIKELEN en IJZERWAREN van H, A. TAN BAAREN Jr., firma VAN HELDEN alhier, een kunnende lezen eu schrijven en van goede ge tuigen voorzien. binnen voornoemde gemeente. Het bestek met de teekening ligt van Af he den ter Secretarie ter inzage. Inlichlingen dienaangaande zijn op franco aan vrage bij den Gemeente-Architectden Heer L. F. REDEKER, te verkrijgen, terwijl aanwij zing in loco, zoo noodig, zal werden gedaan op den dag der Bestedingdes middags ten 12 ure. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. P. Ff. NOORDENDORP, Burg. W. ROMANS van SCHAIK, Secr. Sohoonhoven, 2 Maart 1877. K^Gegadigden worden verwittigd dat de ter- mijn van oplevering ie gesteld zeven maanden - na den dag der gunning. in alle vormen: STAM- en STRUIKHEESTERS. STAM- en STRUIKROZEN en CYTISUS. TREURBOOMEN, CONIFEEREN, KLIM PLANTEN, RHODODENDRON'S, AZALIA'3, AUCUBA'S. VEEREN vnor Hagen en Prièeien, FRAMBOZEN-, BESSEN- en AARDBE- ZIllNPLANTEN, in een groot getal soorten, waarpnder de nieuwste, zijn verkrijgbaar in de •BOOMKWEEKERIJEN, Jn de Oude Gouwe te QOUda én te B08koÓp van Boskoop, 1877. Prijs-Courant wordt op frau<|) aanvrage franco toegezonden. LEDIKANTEN en». STOOMFABRIEK ter bereiding en zuivering van BEUVEEREN enz. Beparatiën en wassohen van BED DE- GOED en MATRASSEN *wordeu zoo spoedig mogelijk geëffectueerd.

Schoonhovensche Courant | 1877 | | pagina 2