1877. ZONDAG 18 MAART. r 'aal n, id r 405. es, s. WEEKBLAD VOOR ZUID-IOLLAND EN UTRECHT. I Over het Ontwerp-Kieswet. BUITENLAND. OVERZICHT. BINNENLAND. SCHOONHOVENSCHE COURANT »f I in bü geheel 30 a 6,90, .HEN. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. en lakt orden een een 1 rood •xford, atoen, pakk. Als alle een pa- Staat dan hooger dan plichtig is zoodat men van het □al. f 72. f 10,60 A esclie en 10,20. ie f7,30 ie f7,00 ea Over- f 5,40 a )0A5,70. 4,80, ge- nvoer van aanwezig, nenkele I. f 160 A L40 A 160, levering kilo; fok* eeuwsche, 10, puike 0 a 10,70, we f 9,50 :he f7,50 Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. ,00, gel- :e qual. .as f 26 »ers f 8 te kal- 8 idem f 4,40, :s f 3,70 zoo onbeschrijfelijk een hand vul partij - laten spannen, of naar de stembus misschien, dat socialisten, demo- van ’s Graven hage wel eens willen daan moest halen. tot kan die vergunning begeeren, zon er ge- i die men er voor ij ft bui- js f26 a asmarkt. per kilo, .ngeland 1,25 tot gevoerd en103 mmeren, 74 ct., 30, 2de Londen Alle binnenlanduche Advertentie», waarvan de plaatting 3 maal wordt opgegeven, worden «lecht» 2 maal in rekening gebracht. (Slot.) Volgens deze voordracht zal, en deze be palingen zijn hoofdzakelijk gericht tegen onge oorloofde praktijken bij verkiezingen, lo. ■werkelijke betaling in plaats van aanslag in de kohieren gevorderd worden; 2o. gemis der grondslagen waarnaar men in de personeele be lasting is aangeslagen, of niet-uitoefeuing van het bedrijf, waarvoor patent genomen is, grond opleveren om den naam van de kiezerslijsten te schrappen; 3o. straf worden bedreigd tegen hen, die, om op de kiezerslijst geplaatst te wor den, zich bedriegehjk in eene der directe be lastingen heeft doen aanslaan. Dat laatste punt is het belangrijkste, leder weet, waaraan het zijn ontstaan verschuldigd is. Om kiezer te worden, hebben hier en daar, te Eist bijvóorbeeld, personen een patent genomen voor een bedrijf, aan welks uitoefening zij mis schien nooit hadden gedacht; zelfs is het vóór gekomen, dat ergens een kerkbediende met dat doel een patent aanvroeg als schipper I Op het eerste gezicht zou men het wel aardig noemen, dat iemand meer belasting wilde betalen dan hij schuldig was en alzoo bijdragen tot den financiëelen bloei van ons vaderland, mannelijke Nederlanders eens te gelijk tent als kroeghouder gingen vragen, misschien zou dat wel zooveel op brengen dat eerlang een begin kon worden gemaakt met de droogmaking van de Zuiderzee. Maar dat was hier de zaak niet; die patenten werden door anderen betaald, en de lui die ze hadden genomen waren niets anders dan stroopoppen of hoogstens stem- machmes. Doch, als men die gevallen op den keper be schouwt, wat is er dan eigenlijk tegen in te brengen? Op welke wettehjke gronden kan men het weren, dat iemand de schatkist een extra voordeeltje wil bezorgen? Soortgelijke edelmoe- moedigheid kan heel goed een bijzondere vorm van vaderlandsliefde zijn. Kiesbevoegdheid is nu onafscheidelijk eenmaal verhoeden aan het betalen van directe belastingenen voor iemand, die er opgesteld is zijn naam op de kiezerslijsten te zien voorkomen, bestaat daartoe geen ander middel dan den üscus een beetje in de hand te werken. Men kan alzoo, en dat is onder het vigeerende stelsel volkomen in den haak, het kiesrecht koopen, even als het recht om een tooneelvoorstelling bij te wonen. Geen geld, geen stem in het kapittel. Dat alles is zoozeer waar, dat verleden jaar de meerderheid van de Commissie uit de Tweede Kamer, die belast was met het onderzoek van de in - gekbmen klachten over de reeds genoemde misbrui ken te Eist, de conclusie voorstelde, dat alleen door herziening van de Grondwet, dat is, door schei ding van census en kiesrecht, dergelijke onge oorloofde dingen kunnen worden tegengegaan? De Minister weet er beter raad opeen eeuvou- dige strafbedreiging schijnt Z. Exc. een afdoeud middel toe. Zouden de heeren van gezegde commissie daar niet aan gedacht hebben, en zou hier een herhaling vertoond worden van de oude maar toch telkens nieuwe geschiedenis van het ei van Columbus? Dat is wel niet waar schijnlijk. Inderdaad zit dan ook de quaestie dieper. Als men er het geld voor over heeftis het in ’t geheel geen kunstkiezer te worden. Laat maar in een blinden muur van uw huis een paar lichtramen zetten, of maak in een van uw kamers een schoorsteenopeuingof huur voor de leus een paar dienstboden, die gij vervol gens van 1 Januari tot 81 December vacantie kunt geven en klaar zijt ge. Zelfs zouden We desverkiezende een onderzoek kunnen instel len waarom het eene beroep wel, het andere niet aan patent is onderworpen, zm door uitoefening van het eene wèl, andere niet tot kiezer wordt gepromoveerd. kastelein intellectueel zooveel onderwijzer, die niet patent- S. W. N. VAN NOOTKN, üirgevms. toditen opzweept. Het zal daar juist mede g»anals met den leerplicht. Toen voor het arst een geniaal man- ik meen dat het Jrofessor Opzoomer was, den leerplicht aan- rees als het eenig middel om ons volk zijn paats als ontwikkelde natie waardig te doen lekleedentoen ging er een algemeen koor van fkeuring op. Dat was óns volk berooven 'an zijn vrijheid, dat was, de staatsalmacht en troon verheffenenzoovoort. En nu De cern van onze natie is tot het inzicht geko men, dat leerplicht de dringende eisch des jjds is geworden. Dan ook zal de quaestiedie thans in België le gemoederen beroerthier aan de orde komen. We zullen dan vragen om waarborgen voor de r ij h e i d der verkiezingen. Die bestaat bij ons olstrekt niet. Er is niet de minste voorzorgs- naatregel genomen om te maken dat een kiezer buiten controle van personen van wie hij op enige wijze afhankelijk is op zijn biljet den raam kan schrijven van den man zijner keuze. Oök bij ons zou bet geen overtollige moeite zjn te onderzoeken, of het niet beter zou zijn dm kiezer aan de stembus eerst zijn biljet in hinden te geven en het hem daar te laten in- villen buiten de bespiedende blikken van gj weet wel wien ik bedoel. Bij de gedachte aan de veie mislukte pogin gen, ook door den Minister Heemskerk aange wend om orde te brengen in den chaotischen tcestand van het oogenblik, waarin wij bij voor beeld een onvoltallige volksvertegenwoordiging beattenbij de beschouwing van de door niets gdBotivéerde' Verdeeling van on» land in onge- lijke kiesdistrictenbij de veldwinnende over tuiging dat onze kieswet onvatbaat is voor veribeteringomdat zij op een onhoudbaren grondslag rust; bij al deze overwegingen aar zelen wij niet als onzen wensch uit te spieken dat de Tweede Kamer geen tijd moge verspillen aan de voorgestelde schijn-hervorming, maar dat haer liberale meerderheid zelve het initiatief neme tot een afdoendedoor grondwetsherziening voor bereide regeling van het kiesrecht, onder dank zegging aan de Regeering voor haar goeden wil. Wat er in de laatste week in Frankrijk voor viel heeft doen zien, dat de twee grootste vijanden des lands, hoe ook vervolgd en door de tegenwoor- d.ge instellingen naar den achtergrond gedrongen, nog steeds op hun post blijven. De Graaf De Ch.mbord, vertegenwoordiger van het legitieme koningschap, sprak het opennjk uit in eene dezer dagen genouden redevoering, dat hij, zoodra het oogenblik daartoe gunstig was, op zijn post zal zijn cm Frankrijk te redden" en zijne rechten te hand- taven. Zijne monarchie, zoo sprak hij, zal aan de avonturen van het keizerrijk en aan de uitspattingen van het radicalisme paal en perk weten te stellen. Zijne volgelingen schijnen echter de politiek des mees ters met altijd goed te begrijpen. Hoe het anders te verklaren, dat zij in den senaat ijverig medehiel- pen om zulk een .avontuurlijken" Bonapartist den aetel van wijlen generaal de Changarnier als onafzet- baar Senator te bezorgen. Dat de Keizerlijken over deze overwinning juichen en met recht daarin het bewijs zien dat hunne zaak nog niet zoo geheel wan hopig staat, laat zich begrijpen. De toenemende ver deeldheid tusschen Senaat en Tweede Kamer is dan ook koren op den molen der beide pretendenten, den Graaf en den Keizerlijken Prins, die nog steeds in ,de omgeving van den Maarschalk” hunne handlangers vinden. Wel behoeft Frankrijk dus eene krachtige regeering om aan al die gevaren het hoofd te kun nen bieden. Parijs is weder een» het centrum der Europeesche staatkunde. Generaal Ignatieff houdt er nog steeds verblijf en confereert dagelijks met genees- heeren, ministers, gezanten en diplomaten om bevrijd te worden van de oogkwaal die bein hindert, en eene bevredigende oplossing te vinden voor den moeielijken toestand waarin Busland zich bevindt. Na het tot stand komen van den vrede met Servië en niettegenstaande de onderhandelingen met Monte negro nog altijd op een gunstigen uitslag wachten, mist Rusland op dit oogenblik een voorwendsel om zijn legers Turkije binnen te voeren. Te vergeefs wachtte men te St. Petersburg dat men in antwoord op het jongste memorandum aan de Mogendheden, Rusland vrijheid van handelen zou geven, waardoor zijn, aanvul als ’t ware gesanctionneerd zoude zijn. Nu evenwel genoegzaam gebleken is, dat de overige Mogendheden aan Turkije den tijd willen laten tot invoering der hervormingen, waartoe de Porte zich bereid verklaarde, zoekt Rusland een anderen uitweg om zich met eere te kunnen terugtrekken. Generaal r wgnjpeid o»“ T”*1. de harts- onderleekend, Turkije officieel in kennis met de her- r Nog komt het on» voor, dat er op rechts kundige gronden wel iets aan te merken is op de voorgestelde strafbedreiging. Patent is vergunning tot het uitoefenen van een beroep: men der juist daarom genoodzaakt te zijn bruik van te maken. Tot welk doel men wenscht te bezitten, doet er niets toei vraagt het patent, betaalt wat de wet eischt, en daarmee uit. Van welken kant men de censusquaestie ook bekijke, steeds moet men wel tot de overtui ging geraken, dat zij eigenlijk geen quaestie meer is. Met den beaten wil van de wereld kan men niets anders doen dan het stelsel, zooals het reilt en zeilt, een eervolle maar spoedige begrafenis toewenschen. Doch iaat men dan in ’s hemelsnaam zoo eerlijk zijn, dat te erkennen. Laat men, als men over kieswetherziemng spreekt of schrijft, met telkenmale als het woord //algemeen stem recht" uit pen of mond vloeit, een veront waardigd gezicht trekken en al zijn góden bij elkander zweren dat men o, in geen ge val! daaraan zou willen medewerken. Vooral onze liberale penvoerders maken zich aan die onoprechtheid schuldig. Niettemin er is geen andere uitweg. Men moet of het be slaande systeem met al zijn bespottelijkheden, met zijn logenachtige toepassing van het begrip rVolksv er tegen woordiging,” handha ven, desnoods kan men het nu en dan wat oplappen, gelijk de Regeering zich voorstelt te doei», of men moet ook burgerlijke rechten erkennen bij hen die, door hun minder gun stig geldelijk vermogen of door de bijzondere omstandigheden waarin zij verkeeren, tot dus ver daarvan verstoken zijn. Aan zonderlinge inconsequentiën kunnen de mannen van de pers, de zich noemende leiders der publieke opinie, zich soms overgeven. Laat morgen in Frankrijk eens een legitimistisch of Bonapartistisch Kabinet voorstellen, de Grond wet in dier voege te wijzigen dat het algemeen stemrecht door census wordt vervangen, en gij zult onze liberale journalisten hooren uitvaren tegen de reactionairen, die het land in het ver derf storten. Zelfs in Spanje konden velen het niet goedkeuren, dat het Ministerie Canovas de kiesbevoegdheid beperkte. En toch, diezelfde schrijvers nemen al hun welsprekendheid te baat om de gevaren te schetsen, waaraan Ne derland zou blootstaan, al? de thans bestaande beperkingen van het stemrecht eens werden weg genomen, en het benoemen van afgevaardigden ophield een prerogatief te zijn van de vermo gende standen. Maar zijn wij dan minder dan Duitschers, dan Franscheu, dan Spanjaarden? Is de Neder land sell e natie ellendig, dat zij zich door gangers in het gareel zou zich als een kudde schapen laten voeren? Of vreest men men zich zou beijveren om graten, en andere onderste-boven-werpers de maatschappelijke orde naar af te vaardigen? Och, ik zou weten Waar men die dan van En wat het stemmen op hoog bevel betreft, er is geen enkele reden om te onderstellen, dat zulks ui meerdere mate zou geschieden, dan thans het geval is. öok bij het tegenwoordig stelsel is de onafhankelijkheid van den kiezer in niet weinig districten een fictie. Neen, maar de eerbied voor het stoffelijk bezit, de geld-vergoding, zit ons zoo in merg en bloed, dat deze zelfs onze staatsinstellingen overheerscht. De Staat dat is de bezittende klasse; de adel des verstands en de adel van den arbeid hebben niets in te brengen. Het volk dat zijn de bezitters, de volksvertegen woordigers, dat zijn de mandatarissen van het kapitaal. Dat kandat mag zoo niet blijven. Vroeg of laat maar wij hopen het eerste, zal men tot het algemeen stemrecht zijn toevlucht moeten nemen om onze natie te wekken uit den politieken slaap, waarin zij ligt verzonken, en waaruit zij nu alleen van tijd tot tijd op- schrikt, wanneer een onderwerp van belangzooals. de onderwijsquaesüe vormingen die door de conferentie als noodiakelijk geeiacht werden, en, «onder een bepaalden tüd voor de ten uitvoerlegging vast te stellen, bij de Ports er op aan te dringen alsnog aan die eischen gehoor te geven. Engeland, zoo verzekert men, zou zich ia beginsel hiermede wel kunnen vereenigen en Rusland zou alsdan tot ontwapening willen overgaan. Hoe het in Turkije toegaat ia op oogenblik moeieliik te zeggen. Volgens den eenen berichtgever is reeds een aan vang gemaakt met de invoering van een groot aantal diepingrijpende hervormingen, en wachten de overige slechts op de sanctie van het nieuwe parlement, dat 15 dezer zou bijeenkomen; volgens een anderen correspondent bleven alle be loften tot nog toe een doode letter en hebben in Armenië op nieuw Christenvervolgingen op groote schaal plaats. Na al wat in den laataten tijd bekend werd, is het laatste zeker meer waarschijnlijk dan het eerste. In den Duitschen rijksdag is het denkbeeld van de instelling van een Rijksmmisterie op nieuw ter sprake gebracht, doch ditmaal door den Rijkskanse- lier voor goed ter zijde gesteld, als zijnde onbestaan baar met de Grondwet, die, zoo verzekerde de vorst, zoolang hij aan bet roer was zou gehandhaafd wor den. Het groote struikelblok bij de thap» in behan deling zijnde njksbegrooting is het te kort van 25 millioen Mark, dat op voorstel der regeering zou ge vonden moeten worden door verhooging der zooge naamde Matricular Beitrage (de jaarlyksche bijdragen der afzonderlijke Staten) «doch volgens het voorstel voor een aantal leden ten laste kan komen van het Invaliden-fonds, door nl. eenige pensioenen die nu ten laste der begrooting komen, door dat fonds te bestrijden. Von Bismarck is er echter zeer tegen, zoodat ten slotte het regeering»voorstel wel zal ze gevieren. De nieuwe president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft, hoewel geen staatsman van reputatie zijnde, al dadelijk een bewijs vau tact ge geven, dat zeker bet land ten goede zal komen, en de partij hartstochten, Hie in den laatsten tijd soo- seer den vrijen teugel vierden, zal doen bedaren. Als leden van het nieuwe Kabinet koos hij zich mannen, bekend als voorstanders der zoo dringend noodigo hervorming in het personeel der ambtenaren, niet uit sluitend tot zijne partij behoorende. De Senaat, waarin het republikeinsche element overheerscht, keurde noch tans met groote meerderheid die keuze goed en schonk dus den nieuwen president een votum van vertrouwen, dat ook elders weerklank vond. Het wetsontwerp tot regreling der rechtbanken en kantongerechten i» eergisteren met 66 tegen 2 stemmen door de Tweede Kamer aangenomen. Ook de rechtbanken te Hoorn, Sneek en Apingadam zullen, wanneer het ont werp wet wordt, vervallen. Een amendement om de tractementen van alle griffiers der kan tongerechten met f 800 te verhoogenwerd aan genomen. Er komt bij de Staten-Generaal een nieuwe wet aanhangig op het notaris-ambt. Daarin wordt het vereischte gestelddat alle nieuwe notarissen meesters in de rechten moeten zijnverder wordt eene verandering in de wijze van exainnleeren gebracht en de bepaling ge maakt dat voortaan notaneele acten slechts in zeer enkele gevallen in tegenwoordigheid van twee getuigen zullen moeten worden verleden. De 'heer G. Slob Az., te H o o r- naar, heeft wegen» zijn hoogeu ouderdom als lid van den gemeenteraad bedankt. De verkie zing ter vervulling dezer vacaturesal den 23 dezer plaat» hebben. De keizer van Brazilië, die zich thans in Italië bevindt, is voornemens in Juli Nederland te bezoeken en er eenige dagen door te brengen. Aan bet Ministerie van Binnen- landsche Zaken werd II. Donderdag aanbesteed de uitvoering van rijswerken en baggerwerk ter verbetering van de rivier de Lek onder de ge meenten Willige-Langerak, Nieuwpoort en Groot- Ainmcrs, tusschen de kilometerraaien GUI en CV. Minste inschrijver de heer G. Vlot Gz., te Hardinxveld, voor f 34.235. Op de werf van den scheepsbouw meester M. v. d. Kuijl, te Slikkerveer, i» 10 dezer de kiel gelegd van een ijzeren sleepschroef- stooinboot, voor rekening der heeren gebr. Hen drik Eduard Ludewigste Mdligen. De gemeenteraad van Gouda heeft gisteren met algemeone stemmen besloten, om in de rivier den LJsel geen nieuwe bad- en zweminrichting op te richten. Het vdorstei van B. en W. om de bestaande zwemschool dagelijks gedurende eenigen tijd voor het publiek kosteloos 1 van het raaHshd Fortuijn Droogleever niet behandeld, maar uit-

Schoonhovensche Courant | 1877 | | pagina 1