II 7 N”. 406. 18?7. rstraat [enres, Dam, voond ZONDAG 25 KAAKT. fraai WEEKBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. I LEN. II. GH, hippershuis. a. s. Het gevecht op de voorposten. BINNENLAND. BUITENLAND. OVERZICHT. SCKIONHDVENSC HE COURANT terwijl bij loot geheel it. f 5,80 4 6,90, ZOU i de rOOTKN. nd, 1 rood el Oxford, kt Katoen, 12 pkk. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele ryk 0,80. iaar, tegen Prijs der AdvertentiönVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiteriyk tot Zaterdags-voormiddags tan 10 ure. S. <fc W. N. VAN NOOTEN, Uitgevers. Alle binnenlandde Advertentie», waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden elecht» 2 maal in rekening gebracht. ui, 24 425, Is te qüal. kaas f 26 rloopers £8 vette kal- htere idem igeel £4,50, nmers f 3,80 EN- en gemaakt 4 en worden eeu aauvang Dit insider raadalaagd stellen vai de Kaï een aanvat Mooting. L lende pb- 1 weede Kar aanvoer van vrij levendig. 280, mindere .90, nuchtere ware 50 4 52 13 4 45 ets. len f 14 4 22 aks. b Zeeuwsohe, 11,00, puike 0,30 4 10,70, tarwe £9,50 niche f7,50 isohe Winter 4 7,00, Orer en we Zeeuw- 5,50 4 5,80, en Flakkee- f2,80 4 4,00, it van heden handel was qualiteit. - dito fl,30 or Engeland en f 1,25 tot fev: 1 paard, J veren, 185 lammeren, ten en 1 ezel, ual.' 74 et., £1,25, 2de kilo. 'oor Londen le qual. f 70. the f 10,60 4 kkeesche en 20 4 10,20. 4 nsche 7,30 itsobe £7,00 ie en Over- dere f5,40 a f5,00 a 5,70. '04 4^80, Mocht nog iemand de verwachting hebben gekoesterd, dat de meerderheid van de Tweede Kamer met de regeering mede zou willen gaan by haar streven om elke der partijen in zake de onder wijs wetgeving* door middel van eene kleine tegemoetkoming voor eeu poos te be vredigen en alzoo de lastigste van alle lastige quaestiën van de baan te schuiven, aan deze zoete hoop wordt voor goed de bodem inge slagen. Men leze slechts het verslag van het onderzoek der wetsvoordracht in de aldeelingen. Een hoogst belangrijk stuk, dat verslag. Wiet zooals gewoonlijk worden wij vergast op een bonte verscheidmheid van individueele meenin- gen, door //enkele” of sommige” of /ronder- scheideu” leden ter sprake gebracht; neen, de zaak wordt op breede wijze voorgesteld, de be ginselen zijn nauwkeurig geformuleerd, en aan die beginselen is het outwerp met de meeste nauwgezetheid getoetst. Over de zoogenaamde bijzonderheden willen we thans niet spreken; waar het vooral op aankomt is de vraag, of de neutrale volksschool, door de Ghmdwet geschraagd, zal worden op geofferd aan de bevordeni.g van sectarische be langen. Daarom zullen we ook niet voor heden de aandacht vestigen op de grieven, door de clencale partijen tegen de voordracht ingé bracht, ofschoon ook daaruit voor de regee ring veel te leeren valt. Neen, waarop we op dit oogenblik den vollen nadruk willen leggen, is de flinke, ruiterlijke wijze waarop van liberale zijde de rechten der openbare school in bescherming genomen wor den, tegenover de pogingen van dép Minister om haar in een ongunstiger positie te brengen. We verheugen ons dat er geen schaduw van dubbelzinnigheid meer is overgebleven. Eeuige aanhalingen uit het verslag zullen dit voldoende aantoonen. Eerst zy m herinnering gebracht, boe over de onderwijsquaestie werd gedacht door de meer derheid van de commissie, indertijd1 belast met het onderzoek van de Grondwet. Die meerderheid, doordrongen van de over tuiging dat een goed ingericht lager schoolwe zen eeu allergewichtigsteu invloed op de zede lijkheid en verstandelijke beschaving der natie uitoifcnt, en dat de schoolwet Van 3 April 1806 uit dit oogpunt zeer nuttig heeft gewerkt, maakt haar toestemming ondergeschikt aan het vei werven der meest mugelijke zekerheid bij de Grondwet zelve, dat al dit goede met zal ver loren gaan. Zij verlangt uit dien hoofde dat bij het vrijelijk toelaten ntr oprichting van bijzon dere scholeu door daartoe bevoegden al de aan dacht der regeering op de openbare lagere scholen gevestigd blijve, zoodanig, dat deze ner- gflusontbreken en door haar goede inrichting en den geest van het daar gegeven onderwijs den nadeehgeu invloed temperen ot te met doen der eigenaardige gebreken, die vele der nieuw op te richten bijzondere scholen maar al te zeer zullen aankleven. In dien geest dus dringt de meerderheid er zeer sterk op aan, dat hel (Hgquwoürdige art J.M)* een aanvulling er- lauge, strékkende om te bepalen, dat bet voort durend tot de bijzondere zorg der Regeering behooren zal om te waken, dat in iedere ge meente, tonder onderscheid, van overheidswege voldoend openbaar lager onderwijs worde ge geven." Ziedaar het beginsel, dat wet geworden is, en waartegen het noodeloos is te reageeren, omdat in elk geval de schooiwet-htrziemug in volkomen overeenstemming moet zijn met die Grondwet. Wat toen is gezegd, mag nog wel eens worden overdacht, juist omdat er zooveel wordt getwist offer de eigenlijke beteekems van het befaamde actikel. Vrijheid tut oprichting van bijzopdere scho len, beliöudens toezicht van dverkeidsw ege, is de j «enigewnpessie due verleend werd aan de voor standers van dat bijzonder ouderwijs. In de dagen van de vaststelling der Grondwet waren vr t ui zij daarmede volkomen tevreden. Ten bewijze daarvan worden eenige gezegden in herinnering gebracht van de uitnemendste leden der anti revolutionaire partij bij de beraadslaging over het ontwerp-Grond wet in de Tweede Kamer. Onder anderen zei de heer Mackaij: sDat de Staat voor het Onderwijs zorgt en zich van zijn zijde daartoe verplicht acht en aan die ver plichting voldoet, mij is het wel. Behoudt uwe school voor uwe behoefte, verleent mij mijne school voor mijne behoefte.” Hij verklaarde den dageraad der vrijheid van onderwijs, die nu voor hem en zijn staatkundige vrienden aan brak, met welgevallen te begroeten en hij achtte die vrijheid met verkort door het openbaar on derwijs, dat den voorrang zou hebben. Hij vroeg alleen vrijheid om daarnevens eigene scho len voor eigene rekening le mogen vestigen. Hoezeer is sedert dien tijd de houding van onze tegenstanders veranderd! Thans wil men vrijheid en gelden wordt van concurrentie tusschen beide suorten van scholen gewaagd. Thans verlangt men edat de Staat de vchriste- lijke” school, die de neutrale ondermijut, zal sunsidiëerenI” sHad men in 1848 derge- lijke uitkomst voorzien, de vrijheid ware toen zeer zeker geweigerd.” Wij onderstrepen deze woorden. Ook ver zoeken wij dubbele aandacht voor hetgeen on- middellijk volgt: «Men toone zich dus niet verontwaardigd over het verwijt, dat men de openbare school stelselmatig en opzettelijk in minachting brengt door haar een neutraliteit te ontzeggen, welker strenge, on veranderlijke handhaving, ook daar waar de omstandigheden afwijking schijnen te gedoogen, door elk voorstander dier school op hoogen prijs- wordt gesteld. Hebben er in dit opzicht verkeerdheden plaats, men brenge de feiten aan het licht en roepe de tusschenkomst van het staatsgezag in, geroepen om die ver keerdheden tegen te gaan en te straffen. Maar m plaats van dergelijke aanwijzing van feiten schildert men bij de natie, w er godsdienstigen zin men hoog doet klinken, ia algemeene be woordingen de neutrale school als een broeinest van ongeloof af. Men lost Christendom op in Kerkgeloof en noemt ieder, aans wiens recht zinnigheid in leerstellingen iets geacht wordt te ontbreken, modern.-Het is even on gerijmde als hatelijke overdrijving, mile open bare onderwijzers voor te stelleu-als auti-Chris- tenen, en te redeneeren alsof hetzij dan onge loof, hetzij moderne richting, zooals men het noemen wil, alle gemeenteraden, alle school- commissiën, alle collegién van Gedeputeerde Staten, het gansche Kijksloezicht, alle opvol gende Ministers van Binnen la ndsche Zaken daar ónder begrepen, beheerschte en met de zuqht tot propaganda onder kinderen van vijf tpt twaalf jaren bezielde. De gemengde scnool is wel de- gtlyk bruikbaar voor allen eu in den neutralen Staat geen andere als openbare school mogeiijk.” Na deze koninklijke verklaring kan het geen verbazing wekken, dat de voordracht zich met in de goedkeuring der meerderheid mag ver heugen. Inderdaad wordt het misnoegen der liberale partij rondweg uitgedrukt in deze woor den: //Het blijkt dus ten duidelijkste, dat het uitgangspunt van dezen Minister, dat zijn om schrijving van de taak des gewonen wetgevers, met letter en geest der Grondwet in strijd is. Hij tracht inzonderheid in art. 16, maar toch ook in andere bepalingen van het wetsontwerp, ofschoon niet zoo rechtstreeks, tot regel te ver heffen juist datgene, waartegen de Grondwet gever meende, dat ten strengste moest worden gëwaakt.” En later«Het ontwerp kan met zijn de vrucht van een gevestigde overtuiging of behoorlijke studie. Het had slechte de verdienste vau de algeheeie herziening der wet van 1867 aan de oide te stellen. De Kamer kon zich dus de aangeboden gelegenheid te nutte maken om haar inzichten nopens de wenschelijke paeda- goguche verbeteringen te doen kennen. Ware dit het geval niet, men zou ook van deze zijde het outwerp liefst zonder breede discussie ter zijde stellen." Het medegedeelde is voldoende voor ons oog merk. Het geheele verslag maakt den indruk, dat de Regeering ’t er voorshands mee doen kan. eischeu der Mogendheden, die nu waarlijk tot een minimum herleid zijn, niet langer af te wijzen De quaestie betreffende den zetel tan het Rijks- Gerechtshof in Duitaohiaud is nog niet opgelost, ofs hoou het zoo goed als zeker is, dat de «u dar meerderheid van den Bondsraad zal zegevieren en Leip zig aangewezen wordt. Hierin zal de RijkskanséliSr dus niet den zin krijgen. Een ander belangrijk wetsontwerp, dat, hoewel nqg al belangrijk geamendeerd, bereids in tweede Iqzjag is goedgekeurd, geeft den keizer het recht om in over leg met den Bondsraad en de Landaregecring, döch zonder medewerking van den Rijksdag, wetten vaat te stellen voor Elzas-Lotbarir.gen De blzasser auto- notnaten verdedigden het voorstel met kracht, een hunner zelfs erkende, tot groote ergernis natuurlijk der Franschgezinde afgevaardigden, openlijk het goede, dat Duitschland over het land gebracht bad, o. a. door de invoering van het verplicht onderwijs. De Pruisische VImister van Marine, generaal vos Stosch, beeft voor Von Bismarck, die hem met al te goed lijden mocht, het veld moeten ruimen. Het voorstel om den 'Bonapartistisched afgevaar digde Paul de Case ignac, wegens baleediging vaa de republiek, den president en de vertegenwoordiging, ge- rechtelijk te vervolgen, is door de Tweede Kamer vjm Frankrijk goedgekeurd en Maandag zal het proces een aauvang nemen.. L...ent uitgezonderd, wordt er zeer kalot be- 1 over spoorweg-ontwerpen en andere voor- /an geen Staatkundig belang. Weldra gaan miers voor ongeveer vijf weken uiteen, om dgs aavang te maken met de behandeling der be- In dien tussclientijd moeten op drie verechil- plaatsen ve/kiezingen plaats hebben voor'4e - lv Kamer, nl. te Bordeaux, Constantine en Servan. Te Bern Zwitserland) heeft een botsing plaats gehad tusschen de leden der Internationale en de politie. Eerstgenoemden wilden nl. den verjaardag der ranjsche commune (18 Maan) vieren door een op tocht, waarbij een roode vlag werd ron.igodragen. Toea de politie dit revolutionair zinnebeeld wilde verwjj. deren, ontstond er een treffen, waarbij verscheidene personen gewond werden. Geheel rustig is het er nog niet. Bij Kon. besluit zijn de jaarwed den van de Rijke-veld wachters nader vastge steld als volgt: voor die der 1ste klasse op f 750; voor die der 2de klasse op f650; voor die der 8de klasse op f 550voor die, welke bijzouder belast zijn met het toezicht op de jucht en visscherija, der 2de klasse op f 620; b. der 3de klasse op f525; een en ander te rekenen van 1 Jan. 1877. De Tweede Kamer heeft aange nomen het ontwerp tot vervanging van koperen door bronzen pasmunt. De Gouverneur-Oeneraal van Ne- derlandsch-Indië, die zich naar Atchin begeven heeft om er persoonlijk den staat van taken op te nemen, is aldaar den Men dezer aangeko men en heeft den 19en aan het Departement van Koloniën bericht dat hij den toestand, ook wat de gezondheid betreft, bevredigend gevon den heeft. De radja’s van Rigas, Tenom, Telok Kroet en Babi (Westkust van Atchin) hebben zich onderworpen en zijn den iSen dezer te Kotta- lladja beëedigd. Onlangs is uit onze posten in Groot-Atchin een tocht over laud naar Pedir gemaakt. Men ondervond geenerlei tegenstand. M. de Komng zal Dinsdag 10 tot Maandag 16 April e. k. zijn gewoon jaar- lijksch bezoek aan de hoofdstad brengen. De ongesteldheid van H. M. de Koningin ofschoon niet van ernstigen aard blijft aanhouden. Door den heer J. Th. Panel, Sen machinist bij Rijks marine, is met goed ge volg te Nieuwediep examen afgelegd voor ien machinist. Na ar men verneemt heeft de com missie van Rijksadviseurs te 's Hage zieh tot het gemeentebestuur van Monttoort gewend, ter bevordering van het plan om den fraaien toren aldaar te vernieuwen met behoud van den be- staandeu vorm. Met 1 April zal tusschen de ge meenten Kuilenourg en Leerdam een wagendienst worden ondernomen. Daardoor zal in een lang bestaande behoefte worden voorzien. Er heeft Dinsdag j l. door een deskundige uit *s Gravenhage een onderzoek plaats gehad van den Zouwendük, gelegen tua- scuen Meerkerk en Ameide. De toestand van dien dijk is gedurende het grootste gedeelte van het jast onbegaanbaar, en men hoopt dat heV de voorposten is het gevecht begonnen. De liberalen hebben stellingen ingenomen, waar uit het niet zeer gemakkelijk zal zijn ben te verdrijven. Een zóó ongunstig verslag over een wetsvoor dracht van zóó overwegend belang staat met een nederlaag gelijk, of liever, is een neder laag. Ware de Regeering voornemens, des on danks, bij de openbare behandeling baar voor stel wat de hoofdpunten aangaat te handhaven, dan zou zij de zaak vrij wat gemakkelijker kun nen maken door onmiddellijk af te treden. Het is haast ondankbaar, dat de onderwijs wet vóór de Juni-verkiezingen zal zijn afgehan deld. Misschien brengt de Minister thans eenige wijzigingen aan; maar deze, willen zij eenigs- zins te gemoet komen aan de bezwaren der liberalen, moeten van zoo ingrijpenden aard zijn, dat het advies van den Raad van State wel zal dienen ingeroepen te worden. Of zal de Minister, ten einde eeue beslissing mogelijk te maken, is de Memorie van beantwoording nog maals zijn voordracht verdedigen, om in het eindverslag er nog eens den staf over te zien breken en eindelijk den loop van het publiek debat meer afwachten? Hel is mogeiijk, dat alsdan nog beproefd zal worden, door middel van amendementen de wet een geheel andere gedaante te geven; maar we kunnen ons met voorstellen dat eenige Regeering zal berusten in een zoo omvangrijke verandering als alleen in staat is de wet aannemelijk te maken en haar te doen worden dë grondslag, waarop de met langer uit te stellen verbetering van ons volks onderwijs rust. Alles wel overwogen, geiooven we niet dat het jaar 1877 een nieuwe schoolwet zal zien verschijnen in het Staatsblad. Want indien een nieuwe regeering optreedt, dan zal zij wel niet anders kunnen doen dan dezelfde quaestie op nieuw aan de orde te stellen, doch voor het ma ken van een ander ontwerp is tijd noodig. Doch verlaten wij het terrein der berekenin gen, en trachten wij den loop der gebeurte nissen met kalmte af te wachten. Wij kunnen dat; zoolang de liberale partij pal slaat, be hoeven wij niet te vreezen dat de openbare, voor alleu toegankelijke, neutrale school schade zal lijden. Reeds het feit dat generaal Ignatieff, met uitbrei ding ran zijn oorspronkelijk reisplan, ook aan de Engelscho regeering te Londen een bezoek brengt, mag als een bewijs beschouwd worden wan toenade ring tuasoben Rusland en Engeland. Van ver schillende geloot waardige zydeu wordt dan ook v<r- zekerd dat beide regeeriugen bet eens zouden geworden zijn omtrent hetgeen aau de Mogendheden, na bet mislukken der conferentie, tegenover Turkije te doen staat. In een protocol, dat bereids is vasigesteld en goedgekeurd, zal aan de Porte beduid worden, dat de hervormingen door de conferentie aaugegeven, door de verschillende regeenngen ook thans nog noodzakelijk geacht worden. Door dezen gemeenscüappehjkeu stap hoopt men op de Turksche regeering eenige pressie uit te oefenen en haar, *t moet gezegd worden, op zeer kiesebe wijze in de gelegenheid ie stellen, uit eigen beweging te doen, wat vroeger van haar geëtacht werd. In het stuk, dat aan de Porte Zal worden aangebo den is dan ook geen sprake van een termijn, binnen welke de hervormingen zullen moeten ingevoerd zijn. Over dien termijn wordt in eene afzonderlijke over eenkomst tusschen de Mogendheden onderhandeld en daarin zal tevens de quaestie der ontwapening gere geld worden, Zooals de zaken dus thans staan, bestaat wel eenigï hoop op behoud van den vrede. Ook Turkije toch is goed gezind, zooals blijkt uit de troonrede, Waar mede de bultan in persoou Maandag jl. de zittingen van het nieuwe parlement opende. Hij maande de afgevaardigden tot gematigdheid aan, teneinde de ban den, die 1urkije met het Europeescbe gezin verbinden, inniger te doen worden. Voorts gewaagde dat stuk van de hervormingen in het bestuur door de Grondwet voorgesebreven en over de noodzakelijkheid om de schuideiscbers van Turkije tevreden te stellen. De goede zijde v«u de trouwens mislukte conferentie bestond volgens de Porte daarin, dat reeds bij voorbaat bleek dat de regeering geneigd was aan de wenschen der Mogendheden te voldoen, voor hoover dit bestaanbaar was met de verdragen en met den tegenwoordigen toestand des lands. De onderhandeliDge.n met Montenegro «tuitten tot nog toe af op de overdieveu Uuoge eiscben van dat republiek je. Niet onwaarschijnlijk wacht het deu uitslag der onderhandelingen tusschen de Mogend heden af om daarna te handelen. Dat dralen i aldus nog kunnen strekken om Turkije te nopen

Schoonhovensche Courant | 1877 | | pagina 1