Behangselpapieren en Randen ADV ERTEIMTIËN. Wed. WOLFF Zn. MiHmERWlIT, DIENSTBODE, DIENSTBODE. 7 Melkkoeijen, 15 Melkkoeijen» Galanieriën komen. Langste inschrijver «es de heet L. Hól- hinder, te Cappelle n/d IJsel, voor f 46.193. Door het overlijden van den heer S. Toomte Leerdam, is niet alleen eene vacature ontstaan in den gemeenteraad aldaar, maar tevens in het bestuur van het Hoogheem raadschap «de Vijf Heerenlauden." Ue overle dene toch was vier weken vroeger met bijna algemeene stemmen als eerste candidaat op de voordracht geplaatst en daaruit door Z. M. den koning de vorige week tot Hoogheemraad be- noemd. Het kohier van den Hoofdelij- ken Omslag der gemeente Streefkerk, voor het dienstjaar 1877, vs goedgekeurd tot een bedrag ♦an f 1707,50. Afloop der aanbesteding, te Gouda op Vrijdag 6 April, van het eenjarig onderhoud der kazerne-gebouwen te Woerden; minste inschrijver J. Paling te Woerden, voor 18648. Het eenjarig onderhoud van de kazerne- Bebouwen te Gouda, minste inschrijver J. Luijen- dijk te Gouda voor f 8395. Het eenjarig onder houd der kazerne-gebouwen te Schoonhoven, minste ïuschrijver G. Van der Hee te Aramer- stol voor f 2490. Dinsdag is te Zwolle door het Dyksbestuur in het 3e dijksdistnet in Overijsel aanbesteed het maken van nieuwe dijken ter plaatse der doorbraken in den rechter Vechtdijk, in 4 perceelen. De laagste inschrijvers waren voor perceel 1, G. Schuurhuis te Hattem, f 1594; voor perceel 2, D. Boer te Slit-drecht, f 450Ö; voor perceel 3, J. A. v. d. Straaten te Berg-, Ambacht, f 19.325; voor perceel 4, W. J. v. d. Haar te Wilp, f 3777. Bij de op Woensdag plaats ge had hebbende herbestediug van den bouw eener school met onderwijzerswoning te Kralingen, waren ingekomen 16 biljetten en was laagste inschrijver de heerJ. C.Tom, te's Graven hage, voor f 45.893. Bij de eerste besteding bedroeg het cijfer der laagste inschrijving f 49.899,991/j. Woensdag 4 April is te lJsel- moude de eerste steen gelegd voor de 2e open bare school en onderwijzt-rswoning, door den Wethouder Klootwijk. Iu de volkrijke buurt West IJselmonde zal de bouw van deze school zeker veel bijdragen oin schoolverzuim te voor komen. Ook is aldaar gepasseerde week een nieuwe bewaarschool aanbesteed. Van 2 April tot 7 April zijn te Ammerstol aan de markt verkocht49 zal men; prijs van f 1,40 tot f 1,70 per half kilo. Ook nog 60 elften prijs van 90 cent tot f 1,90 per stuk. Ln de afgeloopen week zijn aan 't Kralingsche veer ter markt verkocht 416 mimenen 2522 elften. Zalmvangst gering, wegens het voortdurende sterke opperwater. Prijs van de zalm f 1,50 tot f 1,85 per half kilo. Prijs van de elft f ,15 tot f 1,06 per stuk. Door den scheepsbouwmeester Ane Smit te Slikkerveer werd Donderdag te water gelaten het clipper-fregatschip vNoach V", groot ongeveer lUOO Java last, en onmiddellijk daarna werd de kiel gelegd voor een scinp van gelijk charter, genaamd //Noach VI". Beide schepen zijn voor rekening van den heer Pop Smit te Botterdam. Naar men verneemt, bestaat het voornemen om ook te Gouda de zoogenaamde Jubilé zangers, die dezer dagen op vele plaat sen optraden, een concert te doen geven en wel op Donderdag 12 April e. k., in de Groote Kerk aldaar. Zooals men weet siju genoemde zangers vrij gelaten slaven uit Amerika, die tot doei hebbeu, bijdragen te innen voor de Fisk-University. De Baad der Gemeente Beeuwijk heeft besloten, tot aanvulling der algemeene politieverordening eene hepaling vast te stellen van den volgenden inbond: //De eigenaars of huurders vau gronden, welke met vruchtooumeu zijn beplant, zijn verplicht jaarlijks vóór den 15n Februari de zich daarin bevindende rups u- nesten uit te halen en ie vernietigen. Elke overtreding zal worden gestraft met eene geld boete van f 5." ▲Hoop van Publieke Verkooplngen yen OnroereuQe Goederen. Verkuoping op 4 April 187 7, ten overstaan van den Notaris W. J. Fortuijn Droogleever te Gouda. Een Winkelhuis en Erf aan de Gouwe te Gouda, C No. 96, aau den beer G. H.Laker- veld, voor f 4700. Een Huis en Erf in een gang aan den Blee- kerssingel te Gouda, ongenummerd, aan den heer W. G. Van üeelen, voor f 760. Een Huis fn Erf, alsvore», aan den heer W. T. Wildenburg, voor f 7ö0. En een Huis eu Erf, alsvoren, aan den heer B. Beszelseu, voof f 760. Bij de op Donderdag 5 April ten overstaan van den notaris D. Teyinck te Schoonhoven gehouden publieke verkooping zijn toegewezen: 1. Het woonhuis met schuur, tuin- en bouwland, binnen Sclioouhoven aan het Doe lenplein, grout 29 aren, 70 centiaren. Kooper de he^r H. A. Boet k voor f 5820. 2. Een akker bbuwlandgelegen als voren aan de Lopiker Wétering, groot 16 aren, 30 centiaren. Kooj.era/de heereu J. Snoek te Lcpik en A. Poort te Schoonhoven voor f1650. 3. Het woonhuis get. B, 72te Schoon hoven aan den Dam, nabij de Waag. Kooper de heer G. F. Van den Bergh te Schoonhoven voor f 2100. 4. Het woonhuis A, 245, te Schoonhoven, aan de Stadhuissteeg op den hoek der Korte Weistraat. Kooper de heer C. B. Van Baaren te Schoonhoven voor f 1800. 5. Het woonhuis A, 247, te Schoonhoven, aan de Korte Weistraat. Kooper de heer H. Van Dam te Schoonhoven voor f1000. 0. Het woonhuis A, 864, met goud- en zilversmidswinkel, aan de noordzijde van de Lopikerstraat. Kooper de heer H. A. Boeck voornd. voor f86u0. De op Dinsdag ten overstaan van den Notaris Bobhemond verkochte vier hectaren laud onder Harmeien, hebben opge bracht de som van f14150, terwijl ze in 1854 voor de helft van dat bedrag zijn aangekocht. 8TADSNIEUWS. Schoonhoven, 7 ApriL Het aantal kiezers binnen deze gemeente bedraagt: voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal 104, voor de Provinciale Sta ten mede 164 en voor den Gemeenteraad 255. Het contingent, door deze g^. meente te leveren voor de Nationale MilO* van 1877, bedraagt 12 personen. -Iu de vergaderi ng van den Raad dezer gemeente, op 4 April, ia besloten het lo kaal iu de hoofdwacht te verhuren aau den heer C. de Jong, Rijksontvanger alhier, f 40 per jaar, ten einde aldaar zijn kantoor te vestigen. De oogziekte, waaraan vele mi litairen te Utrecht, Amersfoort en andere plaatsen lijden, is naar wij vernemen, ook al hier onder enkele mTitairen heerschende. WATERSCHAPS- EJT POEDER-BERICHTEN ln de op Zaterdag 14 dezer te Gorinchem iu den Doelen te houden vergade ring, van de besturen der Hoogheemraadschap pen //de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe" en de Vijf Heerenlauden" zuilen de volgende onderwerpenbetrelfende het beheer der commissie voor gemeene belangen, in het openbaar behandeld worden 1° Vaststelling der begrooting van ontvang sten en uitgaven voor het dienstjaar IS?778, tot een bedrag van f44944,95, tegen f 60526,17® in 1876 daarvoor toegestaan. 2° Voorstel tot machtiging der commissie voor gemeene belangen om zonder verdere bemoeiin gen der gecombineerde vergaderingde gewone jaarlijksche verpachtingenverknopingen en be 8tedingen te houdenwelke in den loop van het dienstjaar 1877 78 zullen noodig zijn. 3° Voorstel om aan enkele rijksveldwachters eene gratificatie toe te kennenwegens gehou den surveillance over de eigendommen en nood materialen. 4° Benoeming der commissie, bedoeld bij art. 24 van het reglement van orde. 5° Voorstel tot verhooging van het weekloon vau den werkbaas A. Sterk Mz. te Heukelum. 6° Voorstel om met den heer Komm&ndant der genie te Gorinchem, eene overeenkomst te inogen aangaan wegens het weggraven van een gedeelte van tfen Diefdijk binnen het fort Ever- dingen en het leggen van een nieuwen dijk. 7° Af- en overschrijving van eenige posten op de gewone begroeting van 187677 tot eeu bedrag van f 1263,65alsmede op de buitenge wone begrooting van dat jaar, tot een bedrag van f 1800,53. Woensdag 4 April heeft te Noor deloos de stemming plaats gehad voor drie hoofd-ingelanden, en drie hootd-ingelanden plaatsvervangers. De uitslag der stemming was, dat de altredende hootd-ingelanden, de heeren A. Kooijman, G. Slob en C. de Hoop, als ook de plaatsvervangers, de herren B. Beu- zekom, J. Brouwer De Kouing en T. Kboij- man weder zijn herkozen. De waterstand in den Berg-Am- bachtschenpolder bedraagt thans nog slechts 81/, itijnl. duim ruim 22 centimeter boven zomerpeil. Zeer druk is men bezig met het spitten der aardappel- en hennepakkers. Ook is men met het poten der aardappelen begonnen. Ue weilandeu staan vol gras eu beloven veel. Naar wij van verschillende zij den vernemen, is het in den polder Brakel voor 't oogeublik nog treuriger gesteld dan ver leden jaar omstreeks dezen tijd, toen aldaar, zooals bekend is, eene oversirooming had plaats gehad. In den polder Vuren en Dalem daar entegen is het dienaangaande gunstiger, en wen heeft alleen maar meer met het buiten- water te kampen. Dit blijft nog immer op dezelfde hoogte, reeds sinds verscheidene dagen toch teekent het peil tusscheu 8.20 en 3.30 M A. P. LANDB0U W-BERICHTEN. Bij de* landbouwer 3. Byl te Nieuwerfcerk aan den iJssel is opnieuw de longziekte uitgebroken; een rund is onteigend en afgewaakt. Ook te Bergscbenboek, bij den landbouwer A. Buis, zijn weder zes stuks vee wegens longziekte onteigend en afgemaakt. Uitgelokt door de hooge prijzen, hebben vele landlieden een begiu gemaakt met kaas wringen. Daar nog weinig ter aflevering geschikt iswordt thans ie Hoornaar en om- streken f 30 k 31 per 50 KG besteed. In de laatste dagen iB de han del in hooi te Herwijnen, Vuren en Dalem nog al belangrijk^ De prijzen varieeren tus- schen f 18 en f J50 de 500 kilo. Letterkundige Bijeenkomsten. Uitvoe ringen van Muziek- en Rederijkers- Gezelsohappen, on*. Donderdag 6 Aprii gaf de Re derijkerskamer //Borger" te Oude wafer eene volksvoorstelling, welke goed is geslaagd. HÉI tooneelspel vBoer en Edelman" Van Cremcr werd weder ten tooneele gevoerd en voldeed uitmuntend. Een groot publiek, waaronder pok leden van naburige rederijkerskamers, woon le deze volksvoorstelling bij. KERK- EN 8CH00LN1EUWS. Beroepen te Hagestein Ds, J. F. W. Kleöor, te Ankeveen. Ds. J. G. Klomp, te Li en den,, heeftt toezegging van beroep ontvangen naar Vreeswijk. Bedankt voor het beroep naar 's Gravenpolder door Ds. A. H. Den Boer te Jaarsveld. Bedankt voor het beroep na-a"* Oudewater door Ds. E. Bargerte Lanteren. De predikant der N ederlandsche Hervormde Gemeente P. H. Hugenholtz, te Amsterdam, is door den ouderling W. Hovy, bij den bijzonderen kerkeraad openlijk beschul digd van dwalingen die in genoemde kerk niet mogen geduld worden en die de kerkeraad op grond van zijn reglement geroepen is te weren. De beschuldiging betreft zijn prediking en zijn beschouwing eu bediening van den H. Doop, die met overeenstemmen met den Heidelberg- schen Catechismuswelke bij den heer Hovy nog altijd als autoriteit geldt. Uit Vreeswijk schrijft men aan het Utr. DagbladÜuzen geachte» leeraar, de hrfer K. VV. Hulstijn, werd Zondag aan het lokaal der Zondagschool door den onderwijzer, den heer Bakker, als voorzitter van het bestuur dank betuigd, voor al de moeite en opofferin gen, die hij zich voor de Zondagschool had getroost, eu aller leedwezen over zijn vertrek; een der leerlingen bood, namens allen, hem alfe aandenken een met zilver gemonteerd sigaren étagère aan, waarop de woorden van Num. 6 24 en //door de leerlingen der Zondagschool Eben- Haëzer te Vreeswijk aan Ds. K. W. Hulstijn bij zijn vertrek naar Oostburg." De heer Hul stijn was diep getroffen door dit blijk van liefde, en betuigde op gevoelvolle wijs zijn dank er voor. Daarna spraken nog de bil. P. Mooij en J. \V. De Koster eeu woord van dank, en zongen de kiudereu ten slotte Pa. 131 3. Te Rome worden ter gelegenheid van het aanstaande 50-jarig jubilé van Paus Pms IX, in Mei eu Juuivoor het minst vijftigduizend pelgrims verwacht. Reeds hebben twee groote hotels tegen dien tijd tusscheu de vier- eu vijl- duizend aanvragen om kamers gekregen. Men berekentdat er ongeveer 12ÜU uit Amerika, 800 uit Portugal, 10000 uit Spauje, even zooveel uil FranZnjk1000 uit Belgié, 600 uit NederlaucT, 400 uit Duitschlaud500 uit Oostenrijk, 200 uit Hongarije, 1000 uit ver schillende andere landen zullen overkomen. Italië alleen zou er 25000 leveren. GEMENGDE BERICHTEN. Aan boord van het Zondag te Nieuwediep binnengekomen stoomschip Prins van Oranje», bevond zich een arrestant, be schuldigd van mauslag gedurende de reis. Hij was als bootsman der marine id Indië ontsla gen en heeft op reis, naar men verhaalt, met een eveneens ontslagen zeeman, ouder het kaartspelen verschil gekregen over het verlies van 3 cent. Herhaaldelijk daagde hij te ver geefs dien mau, om met hem te vechten. In dolle woede ontstoken, moet hij toen dien man een vuistslag aan het hoofd hebbeu toe gebracht, waardoor deze dadelijk een lijk was. Hij is dadelijk op het wacutschip in arrest overgebracht. Dezer dagen zag de schoenma ker J. K. te Ouüewater een kind in de ha ven op het punt van verdrinken. Zonder aar zelen sprong bij in 't water, had het geluk het te redden eu zag toen, dat het zijn doch tertje was. L.l. Zondag-avond had de hu zaar R. v. W., die van 's Hage met verlof naar Vuren kwam, het ongeluk bij het fort in een vrij diepen put te vallen, aangezien er geen licht brandde en de daarbij wachthebbende persoon afwezig scheen. Gelukkig is gemelde huzaar er met den schrik en een nat pak afgekomen. Een boer was voor het eerst met zijne vrouw in den schouwburg. Het scherm gaat op en men ziet aan de theetafel eene fa milie die bet huwelijk van een harer nichten bespreekt. //Kom, vrouw!" zegt de boer, //laat ons heengaau Die menschen hebbeu daar wat te bepralendat ons met aangaat." i Bij gelegenheid van de geboorte van een zoon, schonk het hoofd van het huis Rothschild te VVeeueu eeu som van f 120.U0U aau het personeel van zijn kantoor; dat is üyua zyn inkomen* van één dag. Dit wordt ui. tegen woordig berekend op f 15U.0U0 daags. - By den burgerlijken stand van de Fnesche gemeente Kaunerderhem, heeft een vader de geboorte aaugegeven vau zijn twee en twintigste kind. Van deze werdeu hem vijf uit zijn eerste huwelijk geborenterwijl zijn tweede vrouw hem zeventien spruiten (waarvan driemaal tweelingen) schonk. Negen kinderen zijn nog in leven. Een Israëliet te 's-Hertogen- bosch heeft geweigerd te voldoen aan de daar bestaande verordening om op Zaterdag de stoep zijner woning te reinigen. Tegen den man is proces-verbaal "bpgeraaakt. Woensdag-avond is te Moord recht een knaapje' van 4 k 5 jaar in het water gevallen en verdronken. Als een bijzonderheid kan ge meld worden dat de landbouwer L. Schep te Groot-Am mers "éen schaap bezit, hetwelk het eerste jaar drie, het volgende jaaj vier en het derde jaar wederom vier temmeren ter wereld bracht, welke allen levend waren. Gelijk in ons vorig nommer ge meld is, is bij den landbouwer A. Van Scliaiic; in het veld onder IJselstein, een zonderling kalf geboren, nl. een samengegroeid tweelingr kalf. Het vreemdste is, dat *ey gedeelte der lichaamsdelen van bqide dieren in één huid te zamen waren gegrüeid. De koppen en staar ten zijn ieder afzonderlijk. Twee pooten zijn aaneengegroeid, doch de overige zes pooten eik afzonderlijk. De beide kalveren stierven zeer spoedig na de geböorte. Aan de vMaas- en RoeHSfode" is, met den 1, April uit Amsterdam 't volgend bericht getelegrafeerd//Rome. Heden morgen ben. 9 ure werd op koniug Vicbr Emanuel, terwijl deze zich op een wandelrit bevond, dobr een letterzetter een pistopischot gelost. De kor □ing viel dood \fen - het paard. De dader is gearresteerd." Genoemde courant maakte daarvan een buiteugewoon- bericht, tyen begrijpt, hoe Roermond in rep en roer was ge Dracht. Het telegram was ouderteekeiid rBureau Tijd" en men dacht dus aan geeu mystificatie. Toen ech ter later bleek dat het geheele bericht een ver zinsel wasliet men terstond te Amsterdam onderzoek doen, terwijl verlof is aaugevraagd, om de kopie van bet telegram te mogen afge ven ten einde zoo mogelijk den afzender te ontdekken. Dat zal echter wel moeielyk wezen. Te Etterbeek (N.-Brabant), vie- 1 en twee kindereu van 4 en 2 jaren in een ketel met kokend water en bezweken kort daarop onder een hevig lijden. Daar men dit ongeluk aau de onvoorzictitigheid der ouders toeschrijft, heeft de politie een onderzoek ingesteld. Een taai geduld. Joaan Ha- gelbach, een scherpzinnig geleerde, was in 't jaar 1410 hoogleeraar in de godgeleerdheid te Weeneu. In zijne voordrachten was hij zeer wijdloopig, want hij hield o«er eerste üoofd- stuk van Jezaja een en twin,tig j^ren lang voor lezingen, en was er, toen hy stierf nog niet mede aau 't emd. De Zuiderzee is zoo vol haring, dat men ze bij Hoorn met manden vol opschept. Uit Noorwegen wordt een ver- schnkkelijke ramp vermeld. In het dorp Ellingso, nabij Aalesund, hield de onderwijzer examen op de tweede verdieping van een in aanbouw zijnd huis, waarvau de trap nog met gereed was, zoodat de kiuderen met betiuip van eeu ladder door een venster het lokaal moesten bereiken. Het examen was bijna algeloopen, toen de onder wijzer sterken rook eu bijna tegelijkertijd vlam men gewaar werd, die met snelheid om zich heën grepen en weldra het geheele lokaal met vuur en rook vulden. Hij ijlde naar het ven ster eu zag met ontzetting, dat de ladder weg genomen was; hij greep eemge kinderen en wierp ze naar beneden, maar het vuur bereikte nu ook het venster, zoodat hij gedwongen werd naar beneden te springen, wilde hy met onver mijdelijk den vuurdood sterven. Iu den val brak hy eeu beeu, zoodat bij hulpeloos aau den voet van het brandende gebouw lag, terwyl vier, allen meer of minder gekwetste kinderen om hem heen luide jammerden. De mannen van het dorp waren op de viscnvangst en de vrou wen op het veld bezig, zoodat aan geeu hulp te deuken viel. Spoedig hoorde men den vloer invallen, zestien kieineu in den vuurgloed me deslepend. Verschrikkelijk was de wanhoop der terug- keerende ouders; er hadden onbeschryfelyke looneelen van wanhoop plaats. Omtrent de oorzaak Vau 't gebeurde is een streng onderzoek ingesteld. Een afschuwelyk geval van kin dermoord schijnt te 's Hertogenbosch door de justitie te zyn ontdekt. Zekere sigarenmaker K. verbond zich voor geruimen tijd, schoon gehuwd en vader, als koloniaal voor ludië. La ter daarover berouw gevoeleude, trachtte hy in de gevangenis te geraken eu zoo van zyn ver- bmtenia te worden ontslagen. Na zyn gevan genisstraf te hebben ondergaan, keerde hy na eeu paar jaren afwezigheid in de echtelijke wo ning terug en vond zyn gezin met eeu kind vermeerderd. Hij vertrok daarop naar het buitenland, zyn oudsten zoon medenemende, doch voor eeu paar dagen volgde hem ue moeUer met twee andere kiudereu, het jongste, thans een jaar oud, ge heel ouveizorgd achterlatende, zoodat het dan ook spoedig stierf zoo 't met door de ont aarde moeder was gedood vóór haar vertrek eu door de buren in 't ledige huis werd ge vonden. Bij den veehouder C. Herrewyu te Waarder heeft zich het zeldzame geval voor gedaan, dat eene koe^TO dagen vóór het kalven geregeld moest gemolken worden. De hoeveel heid melk was, evenals de hoedanigheid, bui tengewoon. Hij heeft er tweemaal van gekarnd en veel boter verkregen. De uier der koe waa zoo groot, dat men er een fliuke waschtobbe mede had kunnen vullen. Alles, ook het kal ven, is zeer goed afgeloopen. Stand. De brik vRoanoke", van Phila delphia naar Venezuela, is op zee vergaan; elf personen hebben daarbij het leven verloren pn slechts één der opvarenden is gered. Laatst genoemde, na negen dagen met het wrak te hebben rondgezworven, werd door een voorbij gaand vaartuig opgenomen en naar Boston over gebracht. Er is bij deze ramp 44.000 dollars in goud veJoren gegaan. De eenige overge bleven schipbreukeling verhaalt, dat drie pas sagiers, die zich aan boord bevonden, vrijwillig den dood in de golven zochten, om de kwel lingen van den dorst te ontgaan. Een der schepelingen werd krankzinnig en sprong over boord. Terwijl hbt vaartuig, dat tot redding kwam opdagen, een lijn naar het wrak trachtte over te brengen, werden de kapitein en de overige schepelingen over boord gespoeld. De grijze keizer-koning Wilhelm is, ten spijt van zijne tachtig jaren, nog altijd opgeruimd van geest. Dat dit met weinig bij draagt om hem de toenemende genegenheid der bevolking te verzekerenblijkt u|t allerlei kleine omstandigheden. Zyn goedhartigheid komt tel kens aan den dag, wanneer hy met personen in aanraking komt, die door'een of andere om standigheid in druk verkeere/ien menige anec dote daarover leeft in dey mond des volks. Ook door zijne omgeving is bij bemind we gens dezelve eigenschappen. Zijn geueesheer ondervond daarvan dezer dagen de goede gevol gen. Toen de keizer zijn 70sten verjaardag vierde en zijn geneesheer, Prof. Lauec., hem kwam ge- lukweuschen en daarbij den wensch uitsprak nog menigmaal in de gelegenheid te zullen zijn den koning een verj aars bezoek te brengenantwoordde de koniughem op de schouders kloppend //maar lieve professor, wat beteckenen nu zeveu- tig jaren F Als gij mij tachtig laat wordenja dan zal uwe excellente kunst ook met den rech ten titel beloond worden." Daarin lag opgesloten de beloftedat hij zijn geneesheer dan den titel vau Excellentie zou verleeueniets waarop men in Duitschland bij - zonder gesteld is. De professor hechtte niet veel aan die woorden en was ze misschien reeds vergetentoen hy er onlangsbij de ltahaauscbe reis des keizers, aan herinnerd werd. Bij gelegenheid dat de keizer een ge recht, dat hem bijzonder smaakte, met meer graagte toesprak dan de geneesheer nuttig oor deelde, hiel deze zijn vinger dreigend tegen den Keizer op, waarop de Keizer zich lachend tot Koning Victor Emanuel wendde en op zijn lijfarts wijzende zeide: //Sedert ik beloofd heb, hem op uuju büen geboortedag tot Excellentie te bevorderen, gunt hij mij geen lekker hapje meer." De Keizer vergat dan ook zijn belofte niet. Toen prof. I«auer hein op zijd tachtigste» jaardag weder feliciteerde, Bprak hij hem bij zijn nieuwen titel aan. Misschien dacht de Keizer, dat de titel alleen een vrij magere beloon mg was, althans hy voegde er een dotatie van 15U.U0U mark aau toe. Zaterdag-avond werd een groot gedeelte van Londeu in opschudding gebracht door een hevige» brand, die in eene gevangenis aan het nooideinde der siad was uitgebroken. De biand vertoonde zich eerst in het onbe woonde gedeelte der gevangenis, nl. m de bak kerij. Niettemin kwamen de vlammen spoedig dichter bij de cellen der gevaugeneu, en door de hitte werden een aantal ruiten verbrijzeld. Natuurlijk dat er een algemeeue angst ontstond. De wachlbellen werden geluid en ieder riep om hulp. Buiten verzamelde zich een ontelbare menigte nieuwsgierigen. ln het begin had men veel moeite met de slangen te leggen, maar toen met minder dan 11 spuiten een stroom van water op de vlam men wieipen, waren deze spoedig gebluscht. lnmiddtls moesten de veroordeelden uit de be dreigde cellen iu allerijl verwijderd worden, en dat, zonder dat een voldoeud aantal wachters ter hulp kondeu geroepen worden. Eeu tijd lang bevonden zich ouderscheiden honderden gevangenen, de gevaarlijkste kan men zeggen uit heel Londen, onder de bewaking van slechts vier politieagenten en een wachtmeester, want de gevangenbewaarders hadden geuoeg te doen om de cellen tijdig genoeg open te maken. Dank zij de voortreffelijke orde en tucht, werd, de geheele bende naar eeu andere cel overgebracht en toen de lieden na den brand weder naar afzonderlijke cellen werden terug gebracht, werd er met één gemist en had met de minste tegenstand plaats gehad. Donderdag had bij den tweeden watermolen van den polder Middelkoop onder Leerbroek het volgend ongeval plaats. De vrouw vau den molenaar M. namelijk waagde zich te kort ouder den in vollen gaug zynden molen en werd zoodanig aan het hoofd getroffen, dat zy bewusteloos neerviel eu men aan het be houd vau haar leven moet wanhopen. Vervolg der Nieuwstijdingen In het tijdperk van vier weken, 25 Febr, tot 24 Maart 1877, zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aan getast: in Zuid-Holland 104 runderen; in Noord-Holland 1 rund; in Friesland 16 ren deren Totaal 121 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 121 runderen door die ziekte aangetast. In hoogen ouderdom overleed den 3 April jl., op den hnize Rusthoek onder» Loosduineneen algemeen hooggeacht man Jhr. Mr. D. R. Gevers Deynoot, ridder der orde van den Ned. Leeuw, van het Legioen van Eer enz. enz. Het aantal betrekkingen waaraan de overledene zijn werkzaam leveh wijdde, is bijna ontelbaar: wy herinneren slechts, dat hij vroeger o. a. lid was van de Prov. Staten van Zuid-Holland, kantonrechter te Rotterdam, kolonel-kommandant der schutterij aldaar en secretaris vau de door hem opgerichte Holland- sche maatschappij van landbouw. Den 4. dezer heeft te Leerdam de verkiezing plaats gehad voor een Hoofdin geland vpn het Hoogheemraadschap //de Vijf Ueerenlanden" en is als zoodanig gekozen de heer J. Boonte Nieuwland. Z: K. H« Prins Hendrik der Neder landen heeft aan de Duitsche Evaugclische ge meente te Rotterdam een gebeeldhouwden pre dikstoel ten geschenke gezondenvoor hare in aanbouw zijnde kerkdie op Pinkster-Zondag zal worden ingewijd. Gisteren-avond had te Gouda eene vergadering plaats der kiesvereeniging fker- kelijk beheer", tot het stellen van candidaten voor de kerkelijke verkiezingen op 16 April a. s. De volgende candidaten werden gesteld: Voor kerkvoogden de heeren W. J. Fortuijn Droog leever en J. A. Kemy. Voor notabelen dehh. Mr. J4 Fortuijn Droogleever» P. W. Kamp- huijzen, J. Hermin de Groot, W. D. De Lange, H. Jager en C. IJsselsteijn. Vpor lid van de commissie van oppertoezicht de hh. J,.. Droog leever .Fortuijn, L. P. Hoogendijk, Dr. M. A. G. Vorstman, J. J. Braggaar en A. Dortland. Toezegging van beroep naar Koe kenden aan Ds. P. F. Van den Steen W.Hz., te Nieuwerkerk a/d. IJsel. Bij het examen voor de akte in de Fransche taal werden toegelaten de hee ren: J. L. A. Poelje uit Gouda en L. L. Van Thiel, uit Leerdam. I}ij de Donderdag te Leerbroek plaats gëhad hebbende verhuring van wei- en hooilanden hebben die van de kerk en van de beide armbesturen dier gemeente gezamenlijk op gebracht f 6911 dat is f 477 minder dan het vorige jaar. - Dat te Montfoort een Inrichting bestaat tot verj^eging van jeugdige vrouwelijke veroordeelden, is algemeen bekend. Minder al gemeen is men bekend met de inrichting van genoemd Gesticht, en toch is het der moeite waard" en zou men zich niet teleurgesteld zien, zoo men, in de omstieken van Montfoort ko mende, een uitstapje maakte naar dit kleine en weinig bekende stadje, ten einde het //kasteel," zooals het hier in de wandeling genoemd wordt, te bezichtigen. Voor hen, die nooit de Inrich ting bezochten, zal het volgende misschien die nen kunnen, om zich eenigszius een denkbeeld te vormen van deze stichting en hen misschien overhalen om bij voorkomende gelegenheid per soonlijk een kijkje te gaan nemen. Om dit laatste tj kunnen doen, voorzagen we ons dezer dagen bij een van de leden der Commissie van toezicht van een bewijs van toegang en meldden ons vervolgens bij den portier aan, wien we ons verlangen te kennen gaven. Aanstonds was een der bewaarsters gereed ons rond te leiden. Eerst kwamen we op een ruim plein, dat tot. speel plaats voor de meisjes dient. Vervolgens traden we de schooi binnen, waar de onderwijzer juist bezig was zijne leerlingen zangles te geven. We moeten 't bekennen, we wenschten ons geluk, dat we juist dit oogeublik getroffen hadden want we werdeu verrast door een lief,, frisch, ja héérlijk gezang, dat door den onderwijzer met orgelmuziek werd begeleid. Aangename oogeu- blikken brachten we in 't schoollokaal door; werd ons oor gestreeld door 't schoone gezang, ons oog zag met welgevalleu die vroolyke, trissche gezichten, eu we vergaten geheel, dat we gevan genen voor ons hadden. Ook werd ons een kijkje gegund in de bibliotheek, die o. i. uit muntte door eene flinke keuze van werkjes. Daarna bezochten we de slaapz len, en onze eerste vraag was, terwijl we de oogen lieten rondgaanis dit de slaapplaats van veroordeel den? Alles muntte uit door huiselijkheid en doelmatige inrichting. Nu volgde de werk zaal, waarvan ous verteld werd, dat hier de meisjes dagelijksgedurende den tijd dien zij niet in de school doorbrachtenonderwijs ontvingen in alle mogelijke vrouwelijke hand werken. Op eenigen afstand van de andere gebouwen slaat de ziekemuricbting, waarin uien klus bij epidemieën de lyders kan alzonderen. 'Opmerkelijk is liet, dat by eeu gemiddelde be volking van 00 verpleegden er nooit meer dan 9 zieken tegelijk waren en dat bij epidemeëu het gesticht Bteeds vrij bleef, hetgeen ongetwy- leid moet worden toegeschreven aan de gun stige inrichting er van. Ook dient nog Vermeld, dal eeu groote boomgaard en moestuinachter het gebouw gelegengrooteudcels in de behoefte van het //Kasteel" voorzien. Ten slotte bezoch ten we het kerkgebouwen aangenaam'deed het ons sinte vernemen dat hetselfde gebouw successievelijk gebruikt wordt tot godsdienstoefe ning voor de Katholieke en de Protestantsche veroordeel Jen. Een groote kast bevat de ver schillende benoodigdheden voor 't altaar enz., te^rijl dit weggeborgen ën vervangen wordt door een predikstoel, wanneer de godsdienst oefening voor de protestantsche meisjes aan vangt. Zeer voldaan over hetgeen we gezien en gehoord hadden, verlieten we het Gesticht, en onwillekeurig drong de gedachte zich bij ons op, dat deze Inrichting moest beantwoorden aan het doel: verbetering der gevangenen, en dat d<|e plaats voor velen een zegen, een weldaad 'was. Aan de Inrichting zijn verbonden eeu di recteur, een hoyfdoncfer wijzer en een adjunct-di rectrice, beuevens verscheidene bewaarsters en andere lagere beambten, terwijl het toezicht is opgedragen aan een commissie, gekozen urt de notabele ingezetenen van Montfoort. (Z. Ct.) Tegen het zuigen op kribbijten 'dei? paarden. Deze ondeugd onder de paarden komt in geheel Spanje bij de militaire paar den niet voor. Een gewezen officier bij ons leger, die in Spanje gereisd bad, verhaalde mij dit,* nu eenige jaren geleden. Hij vyegde er de bijzonderheid bijdat de paarden daar alge- meep gevoederd worden uit de kniehooge, zoo genaamde koeknbben. ïn het gepasseerde jaar nu werd het beproefd, om bij een kribbijter den voerbak ongeveer ,50 centimeter te ver lagen. Het dier, een der hardnekkigste zui gers, die zelfs met een om zijn las- tige en uitputteftde gewo^jje^ilde doorzetten, kon, welk eene moeite hij zich ook gaf, toch niet slaags raken. Na verloop van 14 dagen gaf het elke poging op en likte het enkel nog aan de krib. Eindelijk legde het de verkeerde gewoonte geheel af. Op eene reis evenwel kwam het beest naast een ouden zuiger in een gewonen, vreemden stal te staan en verviel ook eensklaps met vernieuwde woede en groote krachtsinspanning weder in de oude kwaal. Te huis bij de lage krib moest het dier zulks weder opgegeven en heeft het sedert ook niet weder, zelfs niet bij eene hooge krib, beproefd. Het voordeel van deze eeuvoudige verlaging van den voederbak is dus belangrijk. Het paard ziet er niet langer vermagerd uit, maar verkeert in een gunstigen en schoonen staat, heeft dik, gezond eu stevig vleesch en een monter en vroolijk uiterlijk. (V. Crt.) INGEZONDEN. Giesen-Nieuwkerk 29 Maart 1877. Mijnheer de Redacteur! Met de plaatsing der onderstaande letteren znlt gij ons zeer verplichten en zullen wij u dankbaar erkennen. Aangezien in ons vaderland overal industrie de voor keur geniet, zoo is onze vraag, of bet voor alle f tre ken niet nuttig is, deze te helpen bevorderen. Onze aandacht is gevestigd op het riviertje de Gieseu waaraan velen woneudiehoe gaarne hunne zaken ziende floreerentot nut van iederarm en rijk jongen oud gaarne wenschten bevrijd te worden van de vele moeiten en kosten om hunne producten tot oen beteren prijs en langs gemakkelijker weg naar de handelssteden te vervoeren. Wat hiervoor ontworpen P Deze vraag zal niet uit blijven. Eene spoorlijn Dordrecht-Gorinchem, zou deze vol doende zijn P Wij betwijfelen zulks zeer, daar deze allei-n in het binnenland het grootste genot biedt aan het reizend personeelen door ons voor het vervoer van vee enz. enz niet zoo voordeelig wordt beschouwd. Wat verlangt gij dan P Zal menig lezer bij zich zeiven vragen en wij wenschten dat deze vraag tot ons werd gericht door hendie met de beantwoording konden genoegen schenkendoor medewerking of hulp in ons doel. Het is namelijk eene uitwateringvoorzien van een kolk of schutsluis, om zoodoende met ons vervoer, zoowel van veestapel als veldoogsthet ruinn re sop te kunnen kiezen en ons te verblijden met den steven naar Rotterdam of elders te wenden. Waar deze uitwatering gekozen Mocht deze vraag gedaan worden, wy zyn genegen hierover later ons gevoelen uit te spreken Wij wenschen een langzamen doch zekeren weg in onze verbeelding te bewandelen en willen ouze weeklagende vraag besluiten wie be lang heeft bij deze, hy werke mede, terwyl het blijke: Wy streven als naar een doel1 Met innige dankbaarheid over de plaatsing dezer regelenhebben wij de eer te zijn Eenige Belanghebbenden. BURGERLIJKE STAND. Ingeschreven van 30 Maart tot 6 April 1877. Gkbobxn-. Adriana Wilhelmin», ouders L. J. Qail- lard en J. Koster. Jacobus, ouders A Rietveld en T. Hermers. Dirk Jan Cornelis Hendrik, ou ders J. D Brussen en G. M. Muylwyk. Nicolaas, ouders C. llooijkaas en G. Verhoeff. O verlep km H. De Vaal, oud 4$ jaren, echtge noot van G. Saton, J. De Pater, oud 58 jaren. Heden overleed, na een langdurig lijden, in den ouderdom van ruim acht en vijftig jaar, mijn geliefde Zoon JACOB DE PATER, diep betreurd door mij, mijne Kinderen, Bebuwd- en Kleinkinderen. Wed. W. DE PATER-Boebb en Kinderen. Schoonhoven, 4 April 1877» Bebg-Ambacht, 2 April 1877. Heden overleed mijne geliefde Echtgenoot ANNA CORNELIA van VLiSbINGEN, in den ouderdom van ruim 70 jaren, ten huize van opze ondste Dochter, gehuwd met den Heer P. L. FAUÉL, Geneesheer alhier. M. L. REIJERKERK, Em.-Prad. Heden overleed, tot myfie en mijner Kin deren diépe droefheid, mijn hartelijk geliefde Echtgenoot HENDRIK DE VAAL, na een kortstondig en smartelijk lijden, in den ouder dom van 44 jaren, mij nalatende 8 Kinderen bijna alleu te jong dit verliet te beseffen. Wed. G. DE VAAL, geb. Saton. Schoonhoven, 4 April 1877. Eenige en algemeene kennügéving. Vpor de vele en hartelijke bewijzen van deel neming, «tijdens de ziekte en bij het overlijden van haren geliefden Echtgenoot, betuigt de on- dergeteekende haar mnigen dank. Wed. C. F. L. VAN SLUPE- W KB KR. Giessen-Oudekbbk, 8 April 1877. Voor jde menigvuldige blijken van belang- stellin|'l ondervonden bij de viering van ons 25—jarig Huwelijksfeest, betuigen wij, ook namens onze Kinderen, onzen hartelijken dank. W. F. J. DEN UIJL. E. M. DEN UIJL-KüIJLENBURO. Schoonhoven, 8 April 1877. Bij deze betuig ik mijn hartelijken dank voor de vele blijken van bijzondere belangstelling, ondervonden gedurende de ziekte en bij het overlijden van mijnen dierbaren Echtgenoot. A. ALBLAS, Wed. L. J. STOELEN DRA JEB. Haastrecht, April 1877, De, Ondergeteekenden maken bekend, dat zij weder zeer ruim gesorteerd zijn in tot in de fijnste soorten, alsmede GORDIJN- PAPIEREN in alle breedten. TRANSPARAN TEN en TIJKEN-GORDIJNEN, SCHOOR STEENSTUKKEN, HEHANGLINNEN, SCHILDERIJPLATEN, en belasten zich ook tevens met het toaken van Schilderijen en Gordijnen. Schoonhoven, 6 April 1877. Sdhilders genieten rabat. Er wordt gevraagd een voor winter en zomer raft werk, meestal ruw werk. Loon naar bekwaamheid. Liefst ongehnwd Te bevragen bij den Mandenmaker WAT- ZIJL te Ammerstol. Mevrouw WAN SCHBRPENZBBL - KOOIMAN vraagt door het ophandeu zijnde huwelijk der tegenwoordige, tegen Augustus of eerder, eene flinke tegen goed loon.,, Mejufvrouw DEN BESTEN TAN REENEN vraagt zoo spoedig mogelijk een zindelijke 1)6 Nota"9 H. D. O. A. IMMINK, gevestigd te IJsselstein, zal verkoopen Op Donderdag den 12. Apbil 1877, des voormiddags te 10 uren, op de Hofstede van K. J. BOERE te BENSCHOP* boven de kerk 2 PINKEN, 1 bruine HENGST, 1 graauwe HENGST, 1 vos MKRRIEP\ARD,allen ruim 1-jarig, 3 VARKENS, 5000 kilo HOOI, voorts BOUW. en MELKGEREEDSCHaPPEN; En op Maandao den 16. Aphil 1S77, (les voormiddags te 10 uren te JCTPHAAS, in het Nedereindeop de Hofstede bewoond door W. KA3BERGKN: 1 guiste KOE, 4 PINKEN en eenige KAL VEREN, 1 8 jarig donker bruin MERRIE- PA A Rl), 2 BOEREN WAO ENS, voorts BOUW- en MELKGEREEDSCHAPPEN. Alles op dag tot 1 October 1877. ALLE IOOHTE1V KINDERSPEELUOEDBKEN, PORTEMON- NA.IES in zeer fijne soorten, SIGARENKO KERS, gewone en fijne PRESENTEERBLA DEN,ZAKMESSEN,SCHARENen,., BLOEU- POTTEN op voet en standaard, en voor bon-, quilten,HOUTEN PIJPEN, DOORROOKER3, ZWARTE ROEREN cna. Verkrijgbaar bij de Wed. WOLFF Zn. Schoonhoven. Winkelier, worden in pri)«en verj minderd-

Schoonhovensche Courant | 1877 | | pagina 2