REIS, 1 Biljart fDl ZOHBAG 13' IEL MORN Gz. EVER FEN EN. IT. 1877. WEEKBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. KIEZERS. VAAL. IEF IA, BU H EIN LAM). OVERZICHT. Zondagsviering. I BINNENLAND. SCHOONHOVENSCHE COURANT en van den Heer maatschappelijk een i TEN te Schoon- ve- sle- verkrijgbaar. i nuüten. si Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80 op tuur, Pres. MAN, Secr. mis- wor- ver- boden: a bj J. Z.WAB- in het Hoofd worden bijzonder MEI aanstaande Ie aftredende leden voor longlijders.) Jlustreerden om richten leiui Prys der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels 0,50. Iedere r/gel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlyk tot Zaterdags-voonniddags ten 10 ure. S. W. N. VAN NOOTEN, Uitgevers. De kans, dat de alr.jd be| grenzen waarin hij is uitgcbrok dagen niet op verbeterd. De van Engeland is reeds s[ toelichtingdie er veel van het ge IOUT is bet een- tegen maagkramp, 'ijn, duizeligheid, r bet ook bij hèt kkoken van groeti- i», booueu. linzen n ieder huisgezin 33 en fiü cents. LOCOME. Deze een zeer fijn vet extract van kina de huid van het oetnd worden, om m en het uitvallen 90 cents. Met eene gelijke de aangenaamste ohten smaak weg, audvleesch en ver- tanden, daar het plost. De flacon In elegante do schadelijke be- van de hevigste i ’epöts LFF Zn. - Bodegraven: Kóun Co.; B J. R. Bosch. - s,a c. Doogen- er Idenburg. T. E. v. Santen- - Utrecht: T. P. m» J. U. Stuart. nde depots, Giiu born// Alle Hmtenla^deeie Advertentie*, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechte 2 maal in rekening gebracht. om het bestaan, die zonderlinge waarin het grofste egoïsme, de bru- in aanraking komen met dè edelste aspiratiën der menschelijke natuur, die strijd, waarin slechts hij overwinnaar kan blijven die onvermoeid de goede kansen in zijn voordeel weet aan te wenden, stelt zeer hooge eischen. De kinderen dezer eeuw leven zoo weinig aartsvaderlijk als eenig geslacht dat ooit op aarde verscheen: wij zijn een zenuwachtig, een gejaagd menschenras geworden. De gang van een locomotief komt ons vreeselijk lang zaam voor, en duizendmaal vragen wij ons zelven en anderen af, waarom men met tracht de snelheid minstens te verdubbelen. Botsin gen en déraillementen zijn ter nauwernood in staat om ons een oogenblik te doen toeven. Wij stellen ons niet meer tevreden met de Engelsche definitierTy d is ge 1 d I” tijd is veel meer, het is... ja, vooruit slechts 1 we hebben geen tijd om over een betere aanduiding te peinzen. erken maar. Er r in den mierenhoop. *t geen kun dat vooral voor rkeert-u ten’ op- Jeu, om genezen a te vernemen, >en bij 't Mid- varden, iterk, igde boekwerk VIJS O afge- en besproken, rtuigen, in boe- biede in Rich- boven aange- nco aanvrage, wordt dubbeltje is en in zeven dagen dan in zes. Ergo, Zondagsviering is geldverlies. Met uw verlof, dat hebt ge mis. *De ondervinding heeft mij geleerd,” schreef Dr. Warren, vdat menschen die gewoon zijn zich des Zondags van allen arbeid te ontslaan, in den loop der week in staat zijn tot zaken van beteekeuis. Ik ben overtuigd dat zij in zes dagen meer en beter leveren dan anderen, die met gelijke vermogens ’s Zondags dóór werken." Gê wilt misschien weten waarom? Luister: #Het gezonde lichaam heelt veerkracht ge noeg, om zich van dien druk (door den arbeid uitgeoefend op borst, hart, ruggegraat enz.) weder op te richten. De zware arbeid, die lichamelijk en geestelijk wordt ten uitvoer ge legd door alle standen heen, bewijst die veer kracht. Zelfs het tederst orgaan kan tijdelijken druk verdragen. Het ontplooit zich bij de eerste ontspanning weder en herneemt zijn na tuurlijk aangewezen bedrijf. Maar als dbg aan dag de drukking wordt herhaald; als dag aan dag het lichaam averechts zit of looptvooral in den nacht, gelijk bij duizend naaisters het ge val is, dan wordt die averechtse he toestand de normale en de tedere inwendige deelen worden geschonden. De veerkracht gaat verloren in de al te hevige en aanhoudende spanning. - Alle arbeid op gezette tijden en aan gezette taken kost inspanning en komt het lichaam op verlies te staan, dat hersteld moet worden. Hiertoe is noch een onregelmatige rust van een enkel daguur, noch de nachtrust, die ook buiten arbeid beboette is, voldoende. Ontspanning van arbeid bestaat in volslagen afwezigheid van alle werk en het opnchten van lichaam en geest in de houding, die voor hun welvaart past. Out- spanning van den sleur des daags kan slechts volkomen zijn in het genot van licht, lucht en ruimte dóór, waar de ziel naar haar eigeudom- melijke ne ging zich ontplooit en verheft. Daar toe moet tijd gegeven worden. Elke zeven dagen een vol etmaal is genoeg, maar niet te veel. Elke zevende dag moet de dag des men schen zijn, om met Göthe te spreken; de dag, waarop elk zich vrij, zich mensch gevuelt, ge heel en volkomen zicnzelf is. VV ie in staat is om aan zijn werklieden zulk een dag te geven en het met doet, is een menschenmoorder.” //Waarachtige Zondagsviering door arm en rijk is een der schoonste zegeltekenen van den vooruitgang, omdat zij in eenvoud en waar heid getuigt van die vrijheidsliefde, waarin elk individu zichzelf kent en waardeert. Bij al de dwalingen en misstappen, waaraan onze eeuw moge schuldig verklaard worden, wordt toch de menschheid vrij en dit bewustzijn is de stempel, dien haar arbeid en haar uitrusten draagt.’ Ik eindig. Wie er meer van wil weten, er is reeds gezegd waar hij zich vervoegen moet. «perkt blij re binnen de )kenis er in de laatste _j onzijdigheidsverklanng spoedig gevolgd door eeue het geruststellend karakter zijne ellen n oi nog oteeds euschen overlat-" Turksche zijde erkend, dat doorgedrongen eu -~- 1 s van de eeisle verdedigingslinie ns| berichten uit St. Petersburg zou inl handen der Russen zijn en bepr< i tweede verdedigingslijn bij ooghau :n.| Men dient er echter op te rekenenda als de Turkscbe nrHjrkzou ’t komen, dat er zoo weinig op ZonülaftsiAenng^ Wordt aangedrongen, terwijl er. een der krachtigste middelen in ligt om eiken werkman, in wat rang of stand hij arbeidt, zijn toestand te veraangenamen? Hoe zou ’t komen, dat in ’t algemeen veel meer de slechte zijden der samenleving worden aangewezen, waarbij ’t dan nietgelijk we wetenaan mooie redeneeringen ontbreekt en zelfs niet aan den goeden wil om te helpen, dan de licht puntjes opgemerkt? Hoe zou ’t komen, dat men wel zegt tot den werkmanwat zijt gij toch een ongelukkige kerel! maar niet dieper ziet en het middel ter opbeuring, dat elk mensch in zijn boezem omdraagt, laat slui meren Doch ik vestig daar het oog op iemand die niet de minste neiging bezit tot idealiseeren een practisch man, zooals hij zich met niet weinig zelfverheffing noemt. Al dat gebazel over menschenwaarde en levensgeluk is hem geen pijp tabak waard: een dubbeltje is voor hem precies tien centen, kan meer worden verdiend Jioe zij zich verlustigen in the( uitzicht opt een J""j van volkomen vrijheid, met een Bloempot tafel, en de wandeling van vader en zoon naar het dorp. En als de Zondag zelf is aan gebroken, als broeder en zuster buiten komen vFlip doet stil de deur open. Trui, zegt hij, den heelen dag een heldere lucht. Hij is uit den oosten.” Hij gaat zich wasschen en kijkt daarna een heele poos naar ’t opkomen van de zon. Een schoone glans straalt door het doezelig vergezicht. Weldra glimmen de hoogste boomen. De nevel trekt op en de onmiddellijke omgeving wordt als ’t ware aan Flipje weergegeven door een wezen dat hij niet kent, dat zich lachend terugtrekt en hem nu alles laat zien. Er is niets van zijn plaats, maar alles is friseb, ’t ziet er zoo nieuw uit. Zondags is alles anders, zegt Flip tegen Trui, dat heb ik al honderdmaal gezien....” Daar zit juist de knoop. De mensch, hoe zeer ook pasklaar gemaakt voor de maatschap pelijke verhoudingen waarin hij zich heeft leeren bewegen, is nu eenmaal geen automaat, ’t Is voor hem een behoefte, de dingen nu en dan eens anders te aanschouwen, dan hij ze ge woonlijk ziet; niet door den nevelsluier van zijn beroepsbezigheden, maar met een onbevan gen oog. Als het landschap altijd is overscha- duwd door een wolk van drukte en haast, nooit door bet lachend zonlicht van rust en vrede, dan merken wij er de schoonheid niet van op; en wanneer de zweetdroppelen ons onophoude lijk van het voorhoofd in de oogen vloeien, dan is er maar zelden een gelegenheid waarbij de spiegels onzer ziel een blijde gemoedsstem ming weerkaatsen. Ik verbeeld mij dat een paard, in bet gareel gespannen, met een heel ander oog de malsche weide aanziet dan wan neer hij er naar hartelust in kan rondspringen. Wilde iemand in allen ernst de vraag aan de orde brengen of het niet goed zou zijn, de Zondagsrust af te schaffen, dan zou hij volstrekt niet verstandiger handelen dan wanneer hij in bedenking zou willen gevende zon op non- activiteit te stellen. In onze gezegende dagen van schoolwet-agi- taüe wordt er schrikkelijk geredekaveld over opvoeding. Ieder weet er wat van te vertellen voor geen geld van de wereld zou iemand, wie het ook zij, zich tot een oordeel in deze materie onbevoegd verklaren. Menschen die nooit van s’n leven kinderen gehad hebben, en voor met het geringste gedeelte belast zijn geweest met de zorg voor een van die kleinen, welen toch heel aardig een half dozijn gemeenplaatsen samen te flansen tot een speech, en staan zelf ver baasd o vei het talent waarmede zij den spijker op den kop weten te slaan. Welnu, heeren redenaars en hoorders op volks onderwijs-vergaderingen, ieder uwer zal gaarne willen erkennen, dat het uitgangspunt van alle opvoeding het huisgezin is. Déór wordt de mensch gevormd tot hetgeen hij later zijn zal. School en kerk en maatschappij kunnen zijn persoonlijkheid wijzigen maar de familiekring maakt haar. Stelt u nu eens voor hoe het gaat bij duizenden, die bun dagtaak reeds moe ten aanvangen vóór nog hun kinderen zijn ontwaakt, en hun woning eerst dan terugzien, als de nacht wederom is aangebrokenhoe kunnen zij kennis nemen van den eersten gui tenstreek van hun Benjamin, hoe kunnen zij een eenigszins geregelde studie maken van de koetertaal waarin ZEd. goedvindt zijn ge waarwordingen wereldkundig te maken? Hoe kunnen zij lezen in de ziel van hun oudste dochter, wanneer deze er behoefte aan heeft, vaders raad in te winnen als een kompas door het leven? Ach, de maatschappij neemt van ons het leeuwenaandeel: iaat zij zich daarmee in 's hemels naam vergenoegen, en geen beslag pogen te leggen op het zevendepart, dat een weldadige beschikking voor het huisgezin heeft afgezonderd. Die ééne dag is voldoende, om de kwetsuren te genezen die wij in den zes- daagschen arbeid hebben opgeloopeu: de Zon dag is een remedie voor veel dat anders on geneeslijk zou zijn. Mag ik nog even het woord geven aan onzen vriend Aart Admiraal? Hij kan dat alles veel mooier zeggen dan ik het ooit zal leeren. Dezer dagen heb ik een prachtig stuk ge lezen. ’t Is van Aart Admiraal, en draagt boven staand opschrift; het vormt de vierde aflevering van het pas opgenchle tijdschrift: //Stemmen over Staatkundige en Maatschappelijke Vraag stukken.” Zondagsviering vraagstuk? O gewis! En dan valt niet in de eerste plaats de nadruk op de vraag: Hoe zal de Zondag worden gevierd,” dat is een quaestie zoo niet van ondergeschikt, dan toch van individueel belang. Waar hét hier vooral op aankomt is of er Zondag zal zijn, ja dan neen. Heeft de mensch, namelijk hij die denkt en werkt, er behoefte aan dat gedurende één van de zeven dagen zijn taak wordt nederge- legddat bij zich losmaakt van den arbeid, die hem en de zijnen onderhoud verschaft, en waarmede zijn bestaan zoozeer is saamgeweven, dat zijn karakter, zijn inborst, zijn leven en wereldbeschouwing er den invloed van on dervinden, en bij er als bet ware in is vast geworteld De strijd wedloop taaiste hartstochten mag geen stilstand zijn 't Is jammer dat we nog middel hebben gevonden om langs schei kundigen weg te voorzien in het stof verlies d«t nu hersteld moet worden door den slaap anders konden wij immer Voortgaanzonder tusschcupoozen. Hoe zou dan onze matenëele welvaart toenemen! Heb nog maar wat geduld, de menschelijke geest is vindingrijk.... schien zal eerlang de ontdekking gedaan den, die onze werkkrachten belangrijk meerdert. En, bij al dien rusteloozen ijver, dien koort- sigen haast om den Babelschen toren hooger op te trekken, durft men spreken van Zondags rust! Klinkt dat niet als een herdersfluit te midden van het gewoel van een veldslag? Eilieve, doe die vraag eens aan Aart Admi raal. Ga eens met hem mee op dien zonnigen Zaterdag-namiddag naar de woning van dat hoogst eenvoudig arbeidersgezin, waar reeds de voorsmaak van de zondagsrust een aangenaam gevoel heeft gewekt: hoor de leden van dat gezin met ingenomenheid spreken van de bui tengewone zondags-traktasie rijstebrij zie W ij maken gaarne van deze gelegenheid gebruik om de aandacht onzer lezers te vestigen op genoemd tijdschrift, dat bij de firma Blom Olivierse te Gulem- borg wordt uitgegeven. Het bevat hoogst belangrijke opstellen over de vraagstukken van den dag, in den vorm van afzonderlijke brochures. Dat deze onder neming bij het Nedermndsch publiek waardeering en ondersteuning zal vinden, is aan geen twijfel onder hevig. Gelukkig, de tijd is voorbij waarin men kon volstaan met de meest volmaakte onbekendheid omtrent hetgeen er omgaat in de noolden en harten zijner medemenschen; alleen door ruime gedachtenwis- sehng wordt de vooruitgang verkregen. De /stemmen” leveren daartoe zeer welkome bijdragen. In elk lees gezelschap moeten zij zich doen hooren. luidens de be groete be- ongunstige het oorlogstooneel Een paar m de Russisch) ■~1 van openden och nog iisohe kamp moet i de Turksone scheien eenige ZZiCdeze staat zal vinden om ook den laat- ook te stel. Turkije. Hoewel de berichten veenteu Li Yl'z.z aau duidelijkheid te ook vafl voor Kars zijn sleutel Volgens berichten uit St. reeds rul handen der Russen 2 nu de tweede verdedigingslijn bij aoghaule om te trekken. Men dient er echter op te rekenen dat de Russische berichten zoo goed als de Turksche aan juistheid nog wel eens wat te wenschen overlaten. in de] Zwarte zee gaat de Turksche vloot voort door hiuje versclnjuing en kanonnade de bewoners der verschillende kustplaatsen schrik aan te jagen. Even als de Russen vrijkorpsen van Bulgaren vor men zullen de lurken Poolsche vrijkorpseft trachten te vormen, die onder eigen aanvoerder en vaandel zullen strijden. Tprwijl in bet Oosten het kanon buldert, werd in Itahe’s hoofdstad, Rome, een audereu strijd gestre den en oogenschijulijk beslist. De Senaat verwierp met eeud geringe meerderheid van slechts 18 stemmen, het door de regeermg ingediende en vang verdedigde wetsvoorstel tot beteugeling van ambtsmisbruiken der geestelijkheid. Betreurenswaard^ vooral mag deze beslissing neeten, met het oog op de clenoale bewe ging, die alierwege, zelfs in ons land, legen dezen muatrugdl was op touw gezet en die daardoor schijn baar zegeviert. Schijnbaar; want wat met uit het oog venpren mag worden isdat geene regeermg zich heelt lallen verleidenomnaar deu wensch der Uitramontaausche leiders, de Italiaansolie regeering te bemoeielijken in hetgeen zij nuttig en noodig achtte in het belang van de zekerheid eu de rust van den staat. I lu Frankrijk, waar de zaak in de Tweede Kamer gedurende twee zittingen behandeld werdeindigde men met de aanneming eener motie, waarmede ook de regeering instemde, aldus luidende: «De Kamer overwegendedat in de toenemende manifestation der Ultramontanen (blijkens het debat wel te onderschei den van de goedgezinde Katholieken) een gevaar ligt voor den binnen- en buitenlandachen vredenoodigt de regeering uit alle haar ten dienste staande wet tige middek-n aan te wenden tot beteugeling van die manifestaties en gaat over tot de orde van den dag.” Wanneer eindelijk zullen de elementen hebben uit gewoed eu staat en kerk ieder eigen terrein wedbr innemen om aldus toen saam te werken tot al wat goed is eu edel en schoon l Op eeu adres aan den Koniug van de Bisschoppen van de Boomaoh-Katholieke Kerk in Nederland, waarbij de tusschenkomst der Regeermg werd verzocht om, in overeen- ciiiji itup aan ontneemt. Zeer nadrukkelijk protesteert de En gelsche legeericg m haar antwoord op Gortschakoffs bekende- circulaire tegen het beweren van Rusland, dat hef de wiluitvoerder van Europa is, ji, zij gaat verder en beweert, dat Rusland door den oorlog te verklaren inbreuk maakte op het volkenrecht, be staande' tractaten verscheurde en zich daardoor van bet overige Europa losmaakte. Dat dit noodig was verklaart Lord Derby met te kunnen inzien; van ge in atigd overleg en den gebleken goeden wil van de Porte had hij veeleer eene gewenschte oplossing der gerezen verschillen gewacht. De regeering kan dap ook RuUands handelwijze geenszins goedkeuren. En als om dat afkeurend oordeel kracht bij te uiten, zijn dadelijk maatregelen genomen om de vloot voor alle mogelijke gebeurlijkheden in gereedheid te bren gen, zoowel voor troepenvervoer als voor vertoonin- gen ter zee. Gibraltar en Malta worden van geschut en ammu nitie voorzien en een gedeelte der vloot zal aan de monden van het Buez-kanaal post vatten om de va^rt en de havens aldaar te beschermen. Deze houding der regeering wordt door de meeste bladende meer derheid der natie en van het parlement luide toege- juicht en het laat zich derhalve niet aanzien dat Glad stone veel eer zal inleggcn met zijne voorgestelde reso luties, die het regcenugsbeleid laken en Rusland’a han delingen goedkeuren, ook al worden ze door velen zijner geestverwanten onder het volk gesteund. Uuk Oostenrijk behield zich bij zijne verklaring van onzijdigheid uitdrukkelijk afie vrijheid van han delen voor. Busland van zijnp.zijde beijvert zich zijne verzekering ingang te doen vindendat het met de gewapende tusschenkomst volstrekt geene verove ringen op het oog heelt en de eerste de beste gele genheid gaarne zal aangrijpen om een eer vollen vrede te sluiten. Zóóver is het echter nog niet. Nog altijd scheidt de Donau de beide vijandige legers en luidens de be- ondervinden de Russische troepen imeriug in hunne bewegingen door net weder en de slechte wegen. Toch zijn ook aan die zijde van o reeds dp eerste schoten gewisseld. Een paar Turk- aohe khnonneerbooteu naderden de Russische stollin gen bij Tomorava, niettegenstaande tal van torpedo's deu tocjit zeer onveilig maakten en openden het vuur, dat, lioekvel krachtig beantwoordtoch nog al aanzien lijke scllade in het Russische kamp moet veroorzaakt hebben.' Uok beschieten de Turksone scheien open pliatsen in Rumeme iets waarin de/ waarschijnlijk aanleiding -! J - - sten stap te doen nl. i schikkuïg van Rusland tnn» legermacht ter be- ter bestrijding van over de geleverde ge- ,v„s zeer uiteenloopen en o. blatenwordt thans JJ t de Russen tot en deze vesting, die de belegeren, die vesting -roeven deze mie om dat in Klein-Azië i> wei

Schoonhovensche Courant | 1877 | | pagina 1