r- Dejeuners, Diners en Soupers LEDER-MAGAZIJN, BOEEE HUIDEKOPER, Bedden, Beddegoed, Dekens, TWEE PIANO-MUM 2 KIESCOLLEGE ANRATTO, PER TELEGRAAF. 8Ï1/, ADVERTENTIËN. Voor Lijders! CHARIVARI BISCUITSj F. H. HEHEWERTH. DRONKENSCHAP ALBERT KRAEHIHER, Gouda. A. DAM. ROTTERDAM. UITSNIJDERIJ VAN LEDER GROffllYGEIV. ADRIANUS van VLIET, D. H00GENB00M, GOUDA. MAGAZIJN van Fabriek van Springveeren- K I E S P IJ IM. TE KOOP.- TE KOOP: te Langerak b/L. C. W. VAN DER KOP, J. M. VAN MINDEN, Woudrichem in der minne geschikt. De vis- schers zullen nu jaarlijks aan de gemeente eene som van f 20UÖ betalen. Volgens het Wag. Wkbl. zou voor de vacature Kuyper in het district Gouda van anti-revolutionnaire zijde candidaat worden ge steld de heer Dr. Th. C. L. Wijnmalen te 's-Hage. Van verschillende zijden wordt ons medegedeeld, dat als anti-clericale candi- daten voor de Tweede Kamer in het kiesdistrict Gouda worden genoemdin de vacature ont staan door het bedanken van Dr. Kuijper de heer Mr. J. G. Patijn, officier van justitie te 's Gravenhage en in plaats van den heer Bicbon, de heer Mr. A. A. Van Bergen IJzendoorn, Burgemeester van Gouda. Van wege de Russische Regee ring is bij het Hoofdcomité der Nederl. vereeni- ging */Het Roode JCruis" aanvraag gedaan om toezending van verbandmiddelen enz. ten be hoeve der' militairen die tijdens den oorlóg ziek of gewond worden. Door het Hoofdco mité zou zijn besloten, zooveel mogelijk hulp te verleenen, doch in dier voege, dat aan beide in het Oosten oorlogvoerende partijen gelijke ondersteuning zal worden verstrekt. - De verjaardag van H. M. de Ko ningin zal te '8 Hage o. a. gevierd worden door eene illuminatie van het Haagsche Bosch, in den avond van 17 Juni aanstaande. -—De voorstellen tot het aanleggen van een gasfabriek op Fyeuoord zijn door den gemeenteraad van Rotterdam aangenomen. Het telegraafkantoor van den Rijnspoorweg is gedurende den zomerdienst geopendte Gouda van ö'/j ure voorm. tot 11 ure nam., te Nieuwerkerk van 0®/4 ure voorm. tot 9i/t ore nam., te Oudewater van 7Va ure voorm. tot 91/,, ure nam. -—Omtrent de ederlandsche de putatie, welke op 16 dezer den Paus persoon lijk heeft gelukwenscht met zijn öOjarig jubilé, schrijft //de Tijd": #De Paus verleende, om ringd van acht kardinalen, onder welke Ureglia en Ledochowski, eeue schitterende audiëntie.* 2. H. hield eene toespraak in het Itaiiaansch over de geschiedenis der kerk van Nederland en bracht zijn dank uit voor de gastvrijheid, hier te lande verleend aan de vervolgde Duit- sche priesters. Teu slotte schonk de H. V. aan allen zyn zegen. De toespraak was treffend en verheven." In de maand Juni 1878'zal door de afdeehng van de Maatschappij tot bevorde ring dér bouwkunst te Rotterdam eene tentoon stelling gehouden worden van werkstukken, vervaardigd door ambachtslieden, wonende in de prov. Noord- en Zuid-Holland. Voor Gorin- chem en omstreken heeft zich daartoe reeds eeue commissie gevormd, die aan belangheb benden de noodige inlichtingen zal verschatten. - De eerste prijs, de wintertuin, in de verloting van voorwerpen der te Amster dam gehouden tentoonstelling van tuinbouw, is gevallen op Nó. 3262, 7. serie. De uitslag der aanbesteding van eene school en onderwijzerswoning te Brand wijk op 12 dezer is als volgt: Ingekomen 13 biljetten waarvan 2, ais op ongezegeld papier, werden ter zijde gelegd. De laagste inschrijver was F. Streefland te Sliedrecht voor f 19376, aan wien het werk behoudens goedkeuring van Uedep. Staten is gegund. De andere inschrij vers wafen G. Nijhott' te Oud-Alblas f,21 (Jüu, A. Molenaar te Gij beland f 22000, G. De Jong te Uijbeland 1 21400, W, boll te Gijbeland f 21000, F. v. d. berg te Moleuaarsgraaf f z 1600, J. Wiukelhof te Moleuaarsgraaf f22600, P. Kraaijenveld te Molenaarsgraaf f 22000, «I. Kooymau te Wijngaarden f 19600, Johs. De gens en Zn. te Dordrecht 120300, B. Maas land te Leerbroek f 22800. De arr.-rechlbank te Utrecht heeft T. O., bouwman en diens huisvrouw M. B., te Lopik, beklaagd van m vereemging gepleegde moedwillige mishandeling, veroordeeld ieder tot geldboeten van f 3,of subs, ge vangenisstraf van een dag. la het adres, dat seven gemeenteraads leden uit Woghum (Noord-Holland) voor het meeren- deel Katholieken, omtrent het onderwijs, aan de Tweede Kamfer hebben gericht, leest men liet volgende: «De kinderen leeren elkander daar (op de Openbare school) verdragen, zy leeren elkander daar kennen, beminnen als evennaasten en besoUouwen als schep selen van denzellden Uodterwijl al ieerende en spe lende onder die kinderen reedB vriendschapsbanden ontstaanwelke op gevorderden leeftijd een heilzamen invloed up de lielde en verdraagzaamüeid in dé maat schappij uitoefenen. «En zullen die scholen dan vervangen worden door afzonderlijke scholen voor iedere gezindtewaarby de kinderen als het ware van de wieg af van elkander verwijderd gehouden worden, elkander niet leeran verdragen, elkander niet leeren kennen en beminnen als evennaasten en beschouwen als schepselen van b denielfden Schepper, maar daarentegen geheel van elkander vervreemd blyven en sells aflteeng van elkander worden en, gelijk van elders in een plat telandsgemeente als een voorbfeeld bekend isby het nB»r ol nit de school gaan, elkander op den weg ont moetende, schelden voor Paap, Geus en dergelyken en met steeneu werpen, hetgeen niet alleen aanlei ding tot rechtsvervolging aal kunnen gevenmaar sal daarvan ook niet liet gevolg sijn, dat tusschen de ouders, welke tooh onwillekeurig partij voor hun kin deren trekkenook des te langer boe meer verwijde ring en haat en tweedracht ontstaat en het tusscben van tijd tot tijd op publieke plaatsen van woor den ook tot dadelijkheden komt, tot bet eindelyk in een rampzaligen burgeroorlog ontaardt «Dat sommige geestelijken voor een bysondere school ijveren, kunnen sysich wel verklaren; sy hebbenden meest mogelijken eerbied en achting voor dien eerbied- i waardigsten en onontbeerlijksten standdoch wanneer hun eerwaarden in hun heiligen en prysenswaardigeu ijver in het behartigen der belangen van den aun nun toevertrouwden godsdienst door een ongegronde vrees bevangen worden en daardoor maatregelen provoceereu, welke in het belang van den godsdienst geheel onnoo- dig en overbodig zijn, maar daarentegen van nadeeligen invloed op de liefue en verdraagzaamhèid der ïugezete- neu, hetgeen hun eerwaarden in hun vromen, geen kwaad vermoedenden ijver over het hoofd zien, achten zy adressanten zich bevoegd daartegen te waar schuwen. «De openbare lagere scholen mogen, gelijk al het ondermaansche hier op aarde, onvolmaakt zijn, maar dienaangaande zal men zich ten opzichte der bijzondere scholen ook wel teleurgesteld vinden, wauueer men die als volmaakt beschouwt. «Men beoordecle den boom naar zijn vruchten. Zoude er in Europa wel eeu streek of staat zijn alwaar in het algemeen meer rechtzinnigheid jn het geloof en ijver voor den godsdienst bestaat, dan onder ae Roomsch Katholieken van Nederland!1 «In de vroegere Panaelyke Staten zijn toch de onderdanen van Zijn Heiligheid wel allen door R. Katholieken en dbor jie geestelijken zei ven aange stelde personen onderwezen en in ItaliëOostenryk Frankrijk en Spanje is toch wel het onderwijs sinds eeuwen onder ae hoede en invloed der R. Katholieke geestelijkheid geweesten wat heeft men daijr v. Men zegt van millioenen ongeloovigen. In de voormalige kerkelijke Staten en in Italië ten minste zoovelen, dat zij den Heiligen "Vader van zijn wettelijke Staten E. J. Homoed, candidaat. Tot bisschop van Haarlem is be noemd de heer Snikkers, kanunnik en presideut van het bisschoppelijk seminarie te Warmond (thans waarnemend bisschop). beroofd hebben, waarin Victor Bmanuel wel nimnMB, zou geslaagd ziinwanneer de onderdanen van Zijn Heiligheid den Paus, die door R. Katholieken endoot de geestelijken zelveu aangestelde onderwijzers waren onderwezen, zoo goed en rechtzinnig geloovig geweest waren als de R, Katholieken van Nederland, welke op de openbare lagere scholen en in de noordelijke pro vinciën veelal door Protestantsche onderwijzers waren onderwezen, waarvan er velen hun vaderland ea al wit hun dierbaar was Verlaten hebben en naar den vreemde zijn getogen, om den Heiligen Vader tegen zijn eigen ongeloovige onderdanen te beschermen. «Mag men de schoolwelke zulke Christenen onder hare leerlingen kan tellenveroordeelen Van 14 Mei tot 19 Mei zijn te Ammerstol aan de markt verkocht: 169 zal men; prijs van f 0,90 tot f 1,26 'per half kilo* Ook nog 670 elften; prijs vau 50 cent tot f 0,90 per stuk. Heden wordt de zalmvisscherij fden Bol" van Willige-Langerak naar Jaars veld, tegenover Ameide en Tienhoven, verplaatst. Voor eene Christelijke school in Friesland is dezer dagen bij collecte opge haald een som van ongeveer tweeduizend gul dén, en van deze twee is bijna één duizend gulden voor de onkosten der collecte afge gaan I Het sohoolbestuur zelf (dat van IJlst) heeft deze feiten per advertentie publiek gemaakt. De Standaard uit de hoop, dat de vereeniging voor Chr. Nat. Onderwijs op hare eerstkomende vergadering de middelen zal aan wijzen om in deze wijze van collecteeren ver andering te brengen. Benoemd tot aflezer en aan plakker te Streefkerk C. Huisman aldaar. PARIJS, 19 Met. Toen De Broglie gisteren in den Senaat de boodschap voorlas, werden luide protesten gehoord. De Broglie belette Jules Simou tweemalen bet woord te voeren. WATERSCHAPS- EH POLDER-BERICHTEN. De uitslag vau de op 11 dezer gehouden stemming tot verkiezing van bestuurs leden voor de gecombineerde polders Leerbroek en Nieuwland was, dat herkozen zijn de hee- ren B. Pellikaan te Nieuwland en K. Verrips te Leerbroek, en gekozen is de heer C. Buij- serd Jz. te Leerbroek, in de plaats van den heer A. Van Iperen, die als zoodanig had be dankt. Als gecommitteerd lid in de plaats van wijlen den heer P. Veen is gekozen de heer A. Verrips Hz. Herbenoemd tot polderschout van Streefkerk met Korten- en Langenbroek de heer $7. J. Vonck; en tot heemraad de beer A. Boel. Ter plaatse van het tegenwoor dige stoomgemaal zal in den polder Her wijnen eeu ander gebouwd worden, dat van heel wat betere constructie moet zijn dan het oude. Als centrifugaal met pomp zal het eeue werking van 75 h 80 paardekracht uitoefenen. In het begin dezer week is men reeds aan de fun deering begomien. LAHDB0UW-BE&1CHTEH. Door J. Naves te Willige-Lan gerak zijn beden de eerste nieuwe aardappeleu gerooid, welke door hem aan den Burgemeester dier gemeente zijn aangéboden. LI. Woensdag is te Noordeloos van wijlen de weduwe T. De Jong verkocht een huis met schuur eu landerijen, te zamen groot 3 hectaren,. 36 aren, 81 centiaren, voor de som van f9155, Alhoewel bet koude mei-weder aanvankelijk eene groote teleurstelling voor de bouwlieden was, om het vee in de weide te doen, kan men van Haastrecht en omstreken thans melden, dat alles ten beste is geschikt. De hoeveelheid gras is voldoende, en de vee stapel in zeer gewenschten toestand. Bij den landbouwer H. De Bruin te Nieuwerkerk a/d IJsel is de longziekte uit gebroken onder het rundvee; één rund is ont eigend en afgemaakt. KERK- EN 8CH00LN1EUW8. Beroepen te Vreeswijk Ds. J. D. Van Arkel te Broek op Langedijk. Beroepen te Nieuwpoort de beer STADSNIEUWS. Sohoonhoven, 19 MeL Tengevolge van het heerschen der oogziekte bij het garnizoen alhier is het jaarlij ksche verlof, gedurende eene maand, reeds nu verleend. Andere jaren had dit verlof ge woonlijk in September plaats. Door den gemeenteraad is eer gisteren benoemd tot hulponderwijzer op de school voor lager en meer uitgebreid lager on derwijs de heer C, W. Van Maanen, op eene jaarwedde van f725, eu tot hulponderwijzer op de school voor lager onderwijs de heer G. A. J. Geerling op eeue jaarwedde van f600. De gemeenteraad heeft goedge keurd de begroeting over 1877 van het Geref. Weeshuis, bedragende in ontvangst eu uitgaaf de som van f 2206,8ö6. Tot leden van het kiescollege der Herv. gemeente zijn gekozen de heeren C. Van der Kas Littel, C. Rietveld Az. en C. De Wit. Op 16 dezer is de heer Mr. L. Slingeland als kantonrechter vervangen door den heer Mr. S. Gratama Hz. Wij kunnen hiervan geen melding maken, zonder een enkel woord te wijden aan den geachten vorigen titu laris. De heer Slingeland bekleedde een lange reeks van jaren de gewichtige betrekking van rechter in dit kanton. Wij meenen de tolk te zijn van al zijne voormalige justiciabelen, wanneer wij hem bij deze een woord van hulde brengen voor de rechtvaardigheid, de welwillendheid, de stipt heid waarmede lnj zijne betrekking gedurende al dien tijd hepft bekleed. Ook bij het klim men zijner jaren verliet hem de ijver voor zijne betrekicing nimmer. Wij wenschen den heer Slingeland nog vele jaren levens toe, om een rust te genieten, die hij na zulk een lang werkzaam ambtelijk leven zoo ruimschoots heeft verdiend 1 GEMENGDE BERICHTEN. Woensdag namiddag omstreeks I1/, ure stond een gesloten landauer, met twee schimmels bespannen, toebehoorende aan den stalhouder B., bij de Domkerk te Utrecht met een aantal andere rijtuigen vap verschillende koetsiers te wachten op de echtparen, wier huwelijk kerkelijk werd ingezegend. Zooals gewoonlijk, stonden de koetsiers met elkander te praten. Eensklaps schrikten de jonge paar den van het rijtuig door een of andere oor zaak en gingen op hol door het V\ed en kwamen in volle vaart tegen de ijzeren balie van de Oudegracht bij het hoekhuis van de Donkere gaard, verbrijzelden de balie eu stort ten toen beide in het water. Het eene paard was dadelijk dood; het andere werd met veel krachtsinspanning levend, doch deerlijk geha- veud, na een half uur werken, uit de gracht gehaald. Het rijtuig is totaal vermeld. De schade voor den stalhouder is zeer aanzienlijk. De luitenant der artillerie A. J. Nelemans, tijdelijk gedetacheerd op het fort te Asperen, is Woensdag-avond, na wegens dienst zaken naar Leerdam geweest te zijn, bij het uit stappen van het bootje in de Liuge gevallen en verdronken. Eerst den volgenden morgen heeft men zijn lijk gevonden. Het Hof te 's Gravenhage heeft den gewezen postbode van Alkemade op Wou- brugge schuldig verklaard aan valschheden in authentieke en publieke geschriften en veroor deeld tot 5 jareu tuchthuisstraf, 30 boeten van f50 en 10 van f 12,50. De beschuldigde be kende alles berouwvol. Zondag jl. is ter hoogte van bet fort Vuren weder een schip gezonken, zijnde eene aak, die met steenpuin geladen was. Of schoon wiud en golfslag tot dit ongeval bet hunne bijdroegen, schijnt toch eene door den knecht begane onvoorzichtigheid, terwijl de schipper atwezig was, de hoofdoorzaak te zijn geweest. Bedoelde persoon is nog met veel moeite gered. Men meldt uit Stolwijk: Hoogst zeldzaam is het geval dat zich in dezen tijd tij ons otters vertoonen. Deze week werd er een door A. Burger gevangen, leder, die met de otterjaclit bekend is, weet wat het zeggen wil zulk eeu dier gehtel alleen meester te worden. Een trekhond van W. Van Meije- ren te Berg-Ambacht heeft 14 levende jongen ter wereld gebracht. Zondag-nacht is brand ontstaan in het achterhuis van het peltenjenmagazijn van den heer Roorda, op het Oudkerkhof te Utrecht. Aangezien de spuiten met spoedig genoeg water konden bekomen, was bet perceel schielijk uit gebrand en sloegen de 'vlammen over op de daarnevens gelegen perceeien, welke eveneens door het vuur verteerd zijn. De brand was zóó hevig, dat een huis aun de overzijde geheel ge blakerd is en een der huizen aan de achterzijde, in de St. Annastraat gelegen, eveneens door liet vuur werd aangetast. Ten 4l/é uur was men den brand meester. Naar men verneemt, zijn de drie verbrande perceeien laag verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Bij dezen brand is door verschillende per sonen belangrijk nadeel geleden. Het pelsma gazijn was wel verzekerd, maar er was juist dezer dagen een zeer groote hoeveelheid bont in bewaring genomen. Een bovenbewoner, offi cier van 't Ned.-Ind. leger, had juist eenige dagen geleden een lOtal kisten in ontvangst genomen, die, allen onverzekerd, verbrandden. Een ander wierp een kist effecten nit 't raam, in den tuin. De trommel moet opengesprongen zijn, althans de papieren van waarde worden, op een enkele na, vermist. Een massa tafel zilver is als een klomp teruggevonden, enz. Als een staaltje hoe bij znlke omstandigheden de schrik iemand aangrijpt wordt gemeld, dat iemand, wiens woning geheel vernield is, nog iets wjllende redden, met zijn geboorteacte kwam aanloopen I Voor eenigen tijd werd melding gemaak( van een diefstal aan het hulp-post kantoor te Dieren. Terwijl de postdirecteur afwezig was, zou een onbekend man, die zich voor een oud1 vriend van hem uitgaf, van de meid verlangd hebben, dat sij haren meester zou gaan halen, en van hare afwezigheid zou de man gebruik hebben gemaakt om eene som van f 180 te ontvreemden. Naar men ver neemt, is thans bij de meid, die eenige dagen later uit haren dienst vei&ok, een groot ge deelte van het vermist geld gevonden en is zij dientengevolge gevankelijk naar Arnhem ver voerd. Eene gruwelijke gebeurtenis heeft 9 dezer te Horsten (Groningen) plaats gehad. De vrouw van den commies Dekker werd met zware verwondingen op den grond gevonden, terwijl haar kind het hoofd bijna geheel was afgesneden. De vrouw jammerde nog over baar kind. Zij hield een mes in de hand. Na een onderzoek, door de politie te Stadskanaal gedaan, is het gerecht te Winscho ten onmiddellijk met het feit in keunis gesteld, en des avonds werd de vrouw naar Winscho ten getransporteerd, nadat zij aan de rechters had bekend, dat zij zelve de gruweldaad had gepleegd. In ten vlaag van waanzin had de ruim óOjarige vrouw zien aldus vermiakt met eeu broodmes, ua vooraf het eenig kind uit bel tweede huwelijk tusschen D. en baar en nau welijks zestien maanden oud, 't welk ze bezig was te kleeden, inet datzelfde werktuig te heb ben onthoofd. Zich zelve heeft zij vier teeneu van een der voeten en de linkerhand afgesne den, terwijl zij zich ook diepe sneden aan den hals toebracht. Andere berichten melden, dat de vronw later heeft verklaard, dat haar man baar eu haar kind de wonden heelt toegebracht. Algemeen zegt men, dat de man veel misbruik van sterken drank maakte en dat ze dienten gevolge een oneemg leven leidden. BBORIBBIICUTIN. pC. xederh 'V erk. Schold. 2^ Dito dito 3 Dito dito 4 Loten Rotterdam3 Dito Amsterdam3 Spanje. Buitenl,3 Dito Binnenl8 Portugal, Oblig.3 Rusland, Oblig. Hope 1798 en 1816. 5 Dito 6e Serie. 18545 Dito 6e Serie. 18555 Dito Obligatieleeu. 1864 kf 1000. 5 Dito 0 1866 h/1000. 5 Dito a 1860 2e leen. 4} Dito Obl. Nicol. Spoorw. 1867/69. 4 Dito Obligatieleen. 1859. 3 Dito a 1872. 5 Dito a 1873. 5 Dito a 1875. 4* Dito Pandbrieven6 Dito Aand. 1864 6% Rs. 100. Dito a 1866 Oostenrijk, Obl. paps MeiNov. 6 Dito a a Febr.Aug. 5 Dito a zilver Jan.—Juli. 5 Dito a a Apr.Oct. 5 Dito Aand. 4%fl. 250, 1854. Dito a 5 fl. 500, 1860. Dito a fl. 100, 1864. Tnrkije. Alg. Sch. 1805 Dito a 1869. Egypte Oblig. 1868 N. Amerika Oblig. 1871. Dito a 1881. Dito a 1885. Dito a 1904. Brazilië Oblig. 1865. Dito a 1863 Peru Oblig. 1870 Dito a 1872 Gr. Russ. Spoorw. 5 °/0 aandeel. Russ. Spoorw. Jelez Griasi. Dito Poti Tiflis ƒ1000. Dito JelezOrel Dito Kursk - Charkow. Dito CharkAzowpd. st. 100. Dito MoskouSmolensk. Dito Losowo Sewastopól. Aand. Oostenr. Nat. Bank Hong. Oblig. 1807. 5°/,,., Dito Loten 1870. J Oblig. Maxwell Estate. I Zuid-Ital, Spoorweg Oblig. Oost Hong. Spoorweg Obfig. 1869, Centraal-racihc. I Aand. loting Madrid. j Aand. Turkije met lot. 4 18 Mei. 03 «u/m 100 v. 98V. 100'/. IO'/i. 10'/.. 51'/. 95 88'/. 87'/. 78 68'/, 56'/, 76'/. 76 V, 70»/. 181 180 46 44»/, 49 83 100 6'/, VI. 103 V. 91'/, 84 V, loo./, 103 00 64 98*/, 88V, "I, r vervolg der Nieuwstijdingen. Het bericht dat de heer Mr. A. H, Van Tienhoven, benoemd tot rechter te Rot terdam, zijn ontslag alB schoolopziener zou nemeu wordt tegengesproken. De gemeenteraad van Utrecht heeft in beginsel besloten aan den heer J. G. Van Gendt concessie te verleenen voor den aanleg van een Tramway, binnen de gemeente Utrecht, onder voorbehoud van vaststelling der voorwaarden door den gemeenteraad. De heer W'. H. Dekking, cand. heeft het beroep naar Molenaarsgraaf aange nomen. Eer-gisteren is door een winke lier te Harlingen goede boter verkocht voor 70 et. het kilogram; iets dergelijks beeft ook te Franeker plaats gehad. Het huis van bedoel den winkelier werd als belegerd. De buiten sporige daling der boterprijzen, een gevolg van minder consumptie, veroorzaakt door stilstand van arbeid in Engeland en van groote aanvoeren Amerikaansche boter, beeft groote verslagenheid onder landbouwers en boterhandelaars teweeg gebracht. De hofstede met 13,6404 HA bouw-, wei-, hooi- en griendland gelegen onder Leerbroek, Nieuwland en Kedichem, en toebe hoorende aan de erven J. Van Houwelingen te Leerbroek, is den 10 dezer bij publieke veiling in 12 perceeien ingezet tot een bedrag van f28400. Tot tegenschatters te Mole naarsgraaf zijn benoemd de heeren F. Van den Berg en J. Van Winkelhort'. Door den Burgemeester van II- pendam is eergisteren een onderzoek ingesteld naar een vermoedelijk aldaar plaats gehad heb bende mishandeling en verwaarloozing van een kind. Een knaapje van veertien jareu, bijna te zwak om te staan en met wonden aan de voeten, werkte van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat in het veld. Door de zorg van den Bur gemeester is liet kind, dat bijna niet meer loopen kon, getransporteerd naar het gasthuis te Amsterdam. Tegen den vader en de stief moeder is proces-ver baal opgemaakt. Met genoegen hebben wij gezien dat fEuphonia," weekblad gewijd aan letter kunde en welsprekendheid voor Noord- en Zuid- Nederland", onlangs zijn tweeden jaargang is ingetreden. Wij zien daarin een bewijs, dat het publiek die uitgave op prijs stelt, en dat verdient zij ook ten volle. De Btof die Eupho- nia aanbiedt is rijk en afwisselendzoowel proza als poëzie laten zich prettig lezen. Als wij één opmerking - mochten maken, dan zou deze het hoofd van het blad betreffen, waar wij, be halve den naam van den redacteur A. J. Ser- vaas vau Rooijen niet minder dan 66 namen van medewerkers met. bijvoeging nog wel van svele andere letterkundigen" zien prijken. Die breede lijst doet wel wat denken aan reclame, en een blad als Enphonia heeft die waarlijk niet noodig. In de afgeloopen week zijn aan 't Kralingsche veer ter markt verkocht 859 zalmen en 5578 elften. Prijs van de winterzalm f 1,15 tot f 1,25 per halt kilo. Prijs van de zomerzalm f 1,07 tot 1,20 per half kilo. Prijs van de elft f 0,60 tot f 0,80 per stuk. De zalmvangst was deze week vrij gunstig, circa een 3Q0tal meer dan de vorige week. De elft vangst is, vooral in de laatste dagen, zeer ver minderd. 12 Mei waren er 2239 en 14 Mei nog 2104 stuks ter markt, terwijl dit getal in het laatst der week tot een 300tal verminderd is; de prijs blijft tamelijk hoog. Op 27 Maart verdween te Gilly, in België, spoorloos zekeren Vanot *-«2oud 40 jarenlaarzenfabrikant. Allerlei geruchten kwa men omtrent dit feit in omloop. Daar vertoonde de vrouw van Vanot op eens een brief, door haar uit Duinkerken ontvangenmet het post merk dier gemeente en de handteekening van haren man voorzienwaarin hij haar te kennen gaf, zich naar America te hebben ingescheept men stelde geheel te goeder trouw daarin geloof, schreef zijnen onberaden stap toe aan verstands verbijstering eu sprak er verder niet meer over. Doch jl. Dinsdag den l&den dezer, zijn vrouw Vanothaar minnaar en een derde persoon ge arresteerd en naar de cellulaire gevangenis over gebracht des avonds werd in een tuinachter het stationsgebouw te Lodelinsart gelegen het verworgde lijk van den ongelukkigen Vanot op gegraven. Deze ontdekking heeft geheel Gilly in opschudding gebracht en met ontzetting vervuld. Te Heerenveen kocht op een erfhuis een politieagent een komfoor, dat er vrij slecht uitzag, voor weinige stuivers. Zijne vrouw poetste het ding op en ontdekte tot haar blijdschap, dat het van zilver gemaakt was. PETERSBURG, 18 Mei. Een telegram van den opperbevelhebber uit Tiflis van gisteren meldtDe generaal-majoor Komaroff deed eene verkenning voor Kara met 4 bataljons, 2 bat terijen, 8 afd. ongeregelde cavalerie en militie. De beide laatstenin de voorhoede van den linkervleugel marcheerendwerden door 1000 Turksche dragonders, 8 bataljons en 1 batterij aangevallen. Aan de onzen werd hulp gezonden. Het was een hevig gevechtdat met de blanke sabel werd gevoerd. De Turken verloren 04 doodeneen aantal gewonden en 2 gevangenenbenevens vele wa- penen en paarden. Het verlies aan Russische ytzijde bedroeg aan dooden 1 officier en 20 ruiters, 6 officieren en 54 man zijn verwond. Onder de laatsten de generaal-majoor .Tscheldkajeff. Onze geregelde troepen leden geen verlies. Ingezonden stukken, welke reeds elders ge- plaat it zijn, worden in geen geval opgenomen. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 11 tot 18 Mei 1877. Geboren Henri, ouders J. H. Van Gelder en N. Wolf Van Laar. Anna Wilhelmina, ouders G. De Pleijt en M. Van Gcelen. 40-jarige Echtvereeniging van JAN HOOIJKAAS LENA NOORLAND. SCHOONHOVEN, 20 Mei 1877 Hunne dankbare Kinderen Behuwd- en Kleinkinderen. Getrouwd HENDRIKU8 ANTONIUS VAN BAAREN Ja., van Schoonhoven, en MARIA SOPHIA BERNARDINA SCHLATMANN, die bij deze hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Haarlem, 17 Mei 1877. Voorspoedig bevallen van eene Dochter M. DE PLEIJT-van Geelen. Schoonhoven, 16 Mei 1877. Heden overleed te Hazerswoude, na lang durig, doch geduldig lijden, onze geliefde Broeder en liehuivdbroeder WILLEM COR- NËLIS DOGTEROM, in den ouderdom van ruim 37 jaren. Uit aller naam, P. van der LEEDEN. J. van der LEEDEN - Dogtbrom. Berg-Ambacht, 16 Mei 1877. Heden overleed kalm en zacht, na eene korte ongesteldheid, onze waarde Vader en Behuwd- vader, de Heer TEUNIS VAN ABSHOVEN, in den gezegenden ouderdom van 84 jareu en 7 maanden. Namens de Familie: R. VAN ABSHOVEN. Voorburg, 16 Mei 1877. Op uitdrukkelijk verlangen van den over ledene zullen geen uiterlijke teekeuen van rouw worden aangenomen. Eenige kennisgeving. Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming bij het overlijden van mijnen ge liefden Echtgenoot, betuig ik langs dezen weg mijn' innigen dank. Wed. A. A. HOOGH WINKEL - VAN LïMBEEK. Schoonhoven, 12 Mei 1877. Gevoelig voor de vele eu hartelijke blijken van belangstelling, ondervonden bij de viering van ons 25-jarig huwelijksfeest, betuigen wij onzen oprechten dank. A. KUIJLENBURG Pzoon. W. KUIJLENBURG-Borot. Schoonhoven, 19 Mei 1877. Pik. //De tijden van de Patriotten en de Keezen komen hier weer terug, Puk!" Puk. //Wat is dat nu voor dwaasheid?" Pik. //Wel, er zijn drie Keezen te gelijk in zeker kullesie benoemd." Puk. //Wil ik je eens wat zeggen; ik wou dat het heele kullesie uit Keezen bestond, als we dien grooten Kees maar uit de stad kwijt waren Pik. rrJongen Puk, ik begrijp je!" Ten einde eiken zieke, alvorens hy een ge neeskundige behandeling ondergaat, ot de hoop op genezing opgeeft, zich zonder kosten van de door Dr. Airy's geneeswijze verkregen verras sende genezingen zou kunnen overtuigen, verzendt Richter's Boekhandel te Rotter dam, op franco aanvraag, gaarne aan een ieder gratis en franco een «uittreksel der At testen." Niemand verzuime dit vele berich ten over ziekten bevattende «uittreksel" te ontbieden. bij Duizenden zijn genezen van door het gebruik van het sedert een reeks van jaren als deugdelijk BEROEMDE MIDDEL van den ondergeteekende, hetwelk door de be kwaamste geneeskundigen is onderzocht en met warmte wordt aanbevolen. Het kan ook wor- den toegediend zonder dat de gebruiker er iets van bespeurt. Geneeskundig advies kosteloos en franco. Men wende zich met het volste vertrouwen tot Pilluitzerstrasse No, 46 te DRESDEN. De aangekondigde verkoop van W**/ ongemonteerde FLACONS is in het vorige nummer dezer Courant abusievelijk op Maandag, in plaats van op Dinsdag- '22 Mei gesteld. De Ondergeteekende, kastelein der Sociëteit //ONS GENOEGEN," beveelt zich beleefd 'aan tot de levering en het geven van voor Bruiloften of andere Partijen. De gunstige gelegenheid van de zaal en prachtigen tuin bevelen zicb daartoe uitmuntend aan, terwijl ik zal zorgen, door de goede con sumptie en flinke bediening, mij bet vertrouwen waardig te maken. HOOGSTRAAT 144 tegenover de Oosterkerk, Alle soorten Leder- en Schoen makers Manufacturen en Four nituren, ruime sorteering En- gelsche leestklaar gestikte Bot tines. in alle soorten, uit de voornaamste Looierijen van DELFT, HAASTRECHT enz., tot OOH- ourreerende prijzen. Landbouw- en Werktuigkundigen, H.H. Landbouwers worden aandachtig gemaakt dat bestel lingen op Hooischudders, Paar- den-Hooiharken en Grasmaai- machines, Kaaspersen, Wrongel- molens, Boterkneders en Ket tingeggen, zoo vroeg mogelijk moeien geschieden, opdat de aflevering in tijds kan plaats hebben. Inlichtingen voor Sohoonhoven en om streken te bekomen bij den Heer JLandbou wer te Bergambacht bij Schoonhoven. LEDIKANTEN enz. en andere MATRASSEN* STOOMFABRIEK ter bereiding en zuivering van BEDVEBREN enz. Reparation en wassohen van BEDDE- GOKD en MATRASSEN worden zoo spoedig mogelijk geëffectueerd. Tl IJNLAND8CHE DRUIVEN-BOR8THO- JJjNIG uit de Fabriek van W. H. ZICKEN- HEIMER, te Mainz, is het beste en meest afdoende middel tegen hoest, heesch- heid, long-, borst- en maagcatarren kinkhoest en keelziekte, hetgeen door tal van bewijzen kan geconstateerd worden. Ver krijgbaar in flacous van 2,met geele, fl 1, met roode en 65 Cent met witte capsulen. e IFF E Y'S KINDERMEEL (Farine Lactée), volkomen vervanging van de Moedermelk, onderzocht en aanbevolen door Professor R. S. Tjaden Modderman, Groningen, en Dr. D. De Loos, Directeur der Hoogere Burgerschool te Leiden, als het voortreffelijkst voe dingsmiddel voor kinderen eu Zuige lingen, is verkrijgbaar h 90 Cent de bus te Schoonhoven by Wed. WOLFF Zn Gouda by F. H. A. WOLFF. Het eenige middel om de zwaarste Kiespijn onmiddelijk te doen ophouden, onverschillig door welke oorzaak ontstaan, is de Kieepijntinctuur van Dr. DELMINA, die om zijne deugdelijkheid door kiespijnlyders en genees kundigen herhaaldelijk is erkend voor een uitstekend en aanbevelend middel, dat boven de vele dergelijke in den handel gebrachte soorten verre de voorkeur verdient. Hoofd-, Oor- en Aangesiohtepijn worden door deze tiuotuur onmiddelijk verdreven. Verkrijgbaar in flacons met gebruiksaanwijzing bij den Hoofd-Agent voor Nederland H. W.VANTHE- JfELEN, St. Janstraat, J, uo. 50, Amsterdam i 30 cent, en bij: J. A. Ruitenberg, Laugendijk, Gorinchem; A. Bob, Arkel; M. van dbb Heide, Lexraond; Karei. Pelle, Vreeswijk; J. W. Valk Jzn., Schoonhoven, en bij J. D. den IIartog, Haastrecht. Te bevragen bij B. KLERKS, Koestraat Sohoonhoven. op vieren, in de olie, zoo goed als nieuw; en een KOEKEN WAGEN op veeren. Te bevragen bij JOHs. GROKNEVELD, Mr. Rij tuigmaker te Sohoonhoven. Door eenige Kiezers worden de volgende per* sonen als Leden van het Kiescollege aanbevolen PIETER de RU1JTER. GERRIT ZWÏJKENBURG. GIJSBERT GELDERBLOM. JAN wan ZESSEN. AART LABEE. AART de BRUIN. CORNELIS VUIJCtt. AART de HAAN. JACOB BLOM en A. DINGEMAN RIETVELD. EENIQë KIEZERS. DIRECTEUREN der ONDERLINGE te Amsterdam brengen ter kennisae van be* langhebbendendat aan den Heer H< J. H. GROENE VELD VAM DER KOP Schoonhoven op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als Correspondent van genoemde Maatschappijen dat aldaar als zijn opvolger ia aangesteld de Heer bij wien voortaan alle verlangd wordende in lichtingen te bekomen zijn. AMSTERDAM, 1 Mei 1877. DE JONG COMP. Geëxamineerd Tandheelkundige, DUBBELE BUURT, GOUDA, plaatst KUNSTTANDEN en GEBIT- TEN volgens laatste methode, zonder het uitnemen der aanwezige wortels. AAN BEVELING is onnoodig, daar hij zich sedert 34 jaren liet vertrouwen van het publiek van Sohoonhoven en OmBtreken heeft weten waardig te makeu. Blijft steeds des WOENSDAGS te spreken bij Mejufvrouw de Wed. DEN HOBD te Schoonhoven. bereid door Gebroeders WIJKHUIZEN, TE HAARLEM. De ondergeteekenden hebben de eer aan hunne geachte afnemers te berigten dat de Heeren G. H. VAN REENEN te Lopik enJ. RIK- KOERT te Ottoland voor hunnen Agent, den Heer F.-H. HEHEWERTH te Schoon hoven, orders ontvangen, ten eiude eene gere gelde en spoedige uitvoering van commissiën te bevorderen. Gebroeders WIJKHUIZEN. UNIVERSEEL-ZUITBRI1VGS-ZOUT is bet een voudigste en goedkoopste huismiddel tegen maagkramp, slechte spijsvertering, zuur, hoofdpijn, duizeligheid, hartkloppingen enz., en moest, daar het ook by hèt inmaken van zure vruchten, het weekkoken van groen ten, vooral peulvruohten, als: erwten, boonen, linten ent, zeer goede diensten bewijst, in ieder hniagetin gevonden worden. In pakjes k 18, 33 en 60 cents. HAARBALSEM of BAD PHILOCQME. Deze balsem is een spiritus-oplossing van een teer fijn vet met een toevoeging van Perubalsem, extract van kina en welriekende oliën. Hij reinigt de huid van het hoofd, en kan het beste middel genoemd worden, om den groei van het haar te bevorderen en het uitvallen te voorkomen. In flacons k 45 en 90 cents. ANATHER1N-MONOWATER. Met eene gelijke hoeveelheid water gemengd, is het de aangenaamste mondspoeling. Het neemt eiken slechten smaak weg, reinigt de tanden, versterkt awak tandvloesch en ver hindert de vorming van kalk op de tanden, daar het slijm en overblijfselen der spijseu oplost. De flacon kost 75 cents. EHGELSCHE TANDPOEDER. In elegante do zen a 26 en 45 cents. IDIATION-DROPPELSzonder schadelijke be- standdeelen, bevrijden oogenblikkelijk van de herigste kiespijn. Het fleschje kost 26 cents. Depöts: Schoonhoven, Wed. WOLFF Zn. AlblaiaerdamQ. Maat Et. BodaptvM H. Rollmann. Dordrecht: Wed. Köha Co.; J. Krim. Gorinohem: N. Stufkens; B. J. R. Bosch. Gouda: L. Welter; L Schenk. Leerdam: C. van Tuben Zoon. N.-HardraxveldC. Hoogen doorn Pzn. Oudewater: F. Jonker Idenburg. Rotterdam C. J. W. Snabilié, Ap.; T. E. v. Santen- Kolff. SliedrelhtWouter Vieser. 00.1.1, T. P. v. d. Bergh Zn., Heiligew. VieneuJ.O. Staart. Woerden; N.ü. v. d. Kas. En in andere plaatsen b de bekende depots. Emmerik. H. von Gimboru.

Schoonhovensche Courant | 1877 | | pagina 2