Wei-, Hooi- en Griendland, MByMPlLLËN, PER TELEGRAAF. ?f/« ADVERTENTIËN. BOUWMANS WONING, WEI- EN HOOILAND, BOOWNIANSWONING WEI- EN HOOILAND, UrmOEIJING van Wandgedierten, ASIJL STEENBEEK. Uitkomsten alleen beslissen I tieur- Generaal van Nederlandsch-lndië blijkt, dat onlangs uitvoering is gegeven aan het sinds lang door de Indische Regeering opgevatte plan, eene bexetting te leggen te Malaboe op de Westkust van Atchin. Die bezetting, zegt het telegram, is tweemaal aangevallen door lieden uit het nabijgelegen Merbouw, met het gevolg, dat 5 man gedood en 16 gewond werden. Mer bouw is daarop getuchtigd. Een zeeofficier, een machinist, een matroos en een fuselier werden gewqnd en twee matrozen en twee mariniers •neuralden, maar ons succes was volkomen en de hoofden va:n Merbouw zouden naar Kotta Radja Man. Op oe 'Oostkust heeft Modjopahit zich on derworpen. Het telegram vermeldt voorts dat de to'estand in Deli volkomen bevredigend is. F/lijkens een nader telegram is het eeuige landschap ter Oostkust van Atchin, dat het Nederlandsch oppergezag nog niet had erkend, namelijk Langsar, thans tot onderwerping ge bracht. Nadat eene derwaarts gezonden troe penmacht twee versterkingen had genomen (waarbij vier minderen gewond werden), is de radja persoonlijk zijne onderwerping komen aan bieden. Hem zijn dezelfde voorwaarden gesteld als vroeger van Simpang-Olim waren bedongen, dos ook de betaling aan het Gouvernement van het aandeel in de peper, (een kwart dollar per uitgevoerden picol), dat eertijds aan den Sultan vau Atchin werd gebracht. Die voorwaarden zijn door den radja aangenomen en beeedigd. De blokkade is opgeheven. Burg. en Wetb. van Gouda hebben gisteren aan den raad het volgende tweetal ingediend ter aanbeveling voor de be trekking van gemeen te-secretaris aldaar: Mr. N. D. Brouwer, secretaris te Worinerveer en 8. A. Vernède, ambtenaar ter gemeente-secretarie te Schiedam. Bij de op 28 dezer te Krimpen a/d Lek gehouden stemming, ter verkiezing van dén lid van den gemeenteraad, in plaats van wijlen den heer J. H. Von Santen, is gekozen de heer J. Huizer, met 29 stemmen. Op den heer J. van W ijnen Pz. waren 23 stemmen uit gebracht. Door de centrale kiesvereeni- gjng te Gorinchem is tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer geproclameerd de heer Mr. A. H. Van Tienhoven, rechter in de arr. rechtb. te Rotterdam en schoolopziener in het 9e district van Zuid-Holland. Van conservatieve zijde noemt men te Gorin chem Mr. E. H. 's Jacob. - Mr. _S. Le Poole te Leiden ver langt niet in aanmerking te komen voor lid van de Tweede Kamer m de vacature kuyper. De afdeelingen Zalt-Bommei en Amerongen der Centrale Kieavereemging m bet kiesdistrict Tiel hebben den heer Mr. H. J. Dijckmeester tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. 'Te Leerdam is een sub-comité voor de Noordpool-expeditie gevormd, bestaande uit de heereu C. A. Jeekel, H. R. Vogelzang en G. Blokhuis. lbdezer is van de werf van de wed. C. Boele Zonen te Slikkerveer met goed gevolg te water ge aten de schrotfsleepstoom boot //Slik kerveer", gebouwd voor den heer W. L. Bakker te Slikkerveer. De machine wordt vervaardigd in de fabriek van de firma Burgerhout Kraak te Botterdam. Daarna werd de kiel gelegd van eene yzeren sleepkaan, groot pi. m. 8000 cen- tenaar, voor den heer E. Asteroth te Ehren- breitstein. Den volgenden dag is van de werf van den scheepsbouwmeester r. Boele Pz. te Slikkerveer met goed gevolg te water gelaten de ijzeren sleepkaan vAmalia", groot circa 250 last, gebouwd voor den heer Pink te Bröhl a/d Bijn, en is daarop de kiel gelegd van de ijzeren sleepkaan «Schiller", groot 380 last, te bouwen voor re- rekening van den heer A. Pendel te Lobitli. -—Op het etablissement van de hee- ren L. Smit Zoon te Kinderdijk is 23 dezer de kiel gelegd van een schroei boot, bestemd tot vervoer van passagiers, goederen en vee tusschen Bakhuizen, Amsterdam, Stavoren en Sneek, voor rekening van de heeren De Jong te Sneek en te Ulst. Van 21 tot 26 Mei zijn te Am- merstol aan de markt verkocht: 215 zalmen; prijs van 1 0,80 tot f 1,20 per half kilo. üok nog 111 elften; prijs van 50 cent tot f 0,90 per stuk. Een steur verkocht voor f 35. In de afgeloopen week zijn aan 't Kralingsche veer ter markt verkocht 1958 zalmen. Prijs van de wmterzalm van f 1,10 tot f 1,20 per half kilo. Prijs van de zomer- zalm f 0,85 tot 1,05 per half kilof De zalm vangst voor deze week zeer bevredigend. On geveer 1100 stuks werden er meer ter markt verkocht dan de vorige week. Onder de win- terzalmen kwamen zware exemplaren voor; de pnjteu waren wat minder dan de vorige week. Met de elftvangst is het zoo goed als gedaan den 19den dezer waren er nog 200 ter markt, in het laatst der week slechts enkelen; ze gingen evenwel nog willig en voor goeden prijs van de band. De uitslag der aanbesteding van de vertimmenng van het ameublement in de kerk te Leerbroekop 19 dezer gehouden was als volgtJ. Maasland te Leerbroekf J 900;. G. Maasland te Leerbroek, f 1860E. Wigge- Lnkhuizen te Leerbroek, f 1825; K. Jongkind te Meerkerk, f 1820A. Duimelaar te Asperen f1725; Gebr. Van Leer te Leerdam, f 1450; C. Muijlwijk te Gorinchemf 1400L. De Graaft' te Gorinchem f1850 A, Verduin te Nieuw- landf1268. Woensdag 1.1. bad te Jaarsveld de aanbesteding plaats van 1° De levering van 215 M3 grint. Hoogst werd ingeschreven voor f2,70; aannemer was N. Van Gogh te Ameide, voor f 2,05 per stère. 2° Het rijden van die grint naar deu dijk en den Damweg. Hoogst werd ingeschreven voor f 1,90aannemer was D. Van Lent te Lopik, voor f 1,80 per stère. 3° De herstelling der winterschade aan het buitentalud van den dijk, in 3 perceelen. Voor bet le perceel bedroeg de hoogste inschrijving f 649de laagste f 226. Gegund aan C. Boere te Jaarsveld, voor f405. Voor het 2e perceel bedroeg de hoogste inschrijving f 699de laagste f299. Gegund aan C. Boere te Jaarsveld, voor f 395. Voor het derde perceel bedroeg de hoogste inschrijving f 589 de laagste f 490. Gegund aan den laagsten inschrijver, C. Boere te Jaars- veld. 4° Het dichtmaken met zand van putten, graven op de graswaard van het Hoogheemraad^ schap voor den polder Vijf hoeven. De hoogste inschrijving bedroeg f2760, de laagste f 1100. Gegund aau deu laagsten inschrijver, A. G. Van Rett8Woude, te Jaarsveld. Afloop vau de op gisteren ten raadhui ze der gemeente Oudewater gehouden aanbesteding van het leggen van twee kaden en het graven vau een kanaal door het bol werk, ten noord-oosten van de stad, met daarbij behoorende werkzaamheden en leverantiëu. In gekomen 17 biljetten, als: van P. Hansen, Amsterdam, f6750; B. De Jong Czn., Gieseu- darn, 14975; H. De Mau, Ammerstol, f4732; S. Van't Verlaat, Hardmxveld, f4100; H. De Borst, Papeudrecht, f 3974; J. Posthuma, Hilversum, f 3700; P. Van derLeeden, Berg- Ambachti 8694 D. Van der PlasHardmx veld f 3519H. T. Swets Pzn., Hardinxveld f 3490A. G. Van RenswoudeJaarsveld, f 3269; H. Zanen Pzn., Ammerstolf 8223J. De Korte, Gouda, f3065; M. Tromp, Heukelom, f2998; C. Van den Heuvel, Werkendam, f 2976 A, HeijkoopGiesendam, f 2946; H. Kamsteeg, Giesendam, f 2723; A. Vermeulen, Oudewater, f 2499. Aan laatstgenoemde is het werk gegund. Bij de op 23 dezer gehouden her besteding aan 's Rijks werf te Amsterdam ziju perceel 3kramerijen en perceel 5gereedschap pen voor de directie, te Hellevoetsiuis aangeno men door de firma M. Luijten te Lekktrkerk. Het eerstgenoemde perceel voor f 2569,30 (tegen f 8457,68 bij de eerste aanbesteding) en het laatst genoemde perceel voor f 4836,90(tegen f 11493^06 bij de eerste aanbesteding), De plechtige inwijding van de Nieuwe llaven te Harlmgen zal waarschijnlijk plaats hebben op 1 Juni. Z. M. de Koning beeft plan de plechtigheid bij te wonen en men acht de komst vau de Prinsen Hendrik en Alexander mede waarschijnlijk. Reeds tien personen zijn in hech tenis geuomen wegens het vervaardigen of in om loop brengen van valsche muntoiljetten van f 10. Een bericht uit Kaapstad, van 1 Mei, meldt dat de bevolking van de Transvaal vreedzaam in de inlijving berust. Ware het niet zoo treurig, het zou inderdaad belachelijk zijn. Rusland verwijt Turkije zijne vervolging vau beu, die den staats godsdienst uiet belijden, vergetende hoe het zelf de Katholieken in Polen heeft bejegend. Enge land herinnert dit aan Rusland, en verwijt het, dat het slechts naar uitbreiding van macht en grondgebied streeft. Eu terzelfder tijd anuexeert Engeland willekeurig, onder gezochte voorwend sels, de Transvaal aau zijne bézittingen in Zuid- Afrika. Arnh. Ut. Uit de veenderijen in 't Noorden meldt mendat de turfprijzen aanmerkelijk hooger zijn dan andere jaren. De aanbesteding van den herbouw vau het Asyl Steen beek te Zetten zal deze maand nog plaats Uebbenzoodat meu mag verwachten, dat nog dit jaar bet gebouw weder betrokken kan worden. Het hoofdbestuur der Gelder- sche Maatschappij van Landbouw heeft iu een adres aan de Tweede Kamer zijne adhaesie betuigd aau het wetsontwerp tot droogmaking der Zuiderzee en het graven vau een kanaal van Amsterdam naar de Waal. Men schrijft uit Amsterdam, dat ons land weder wordt afgeloopen door een bende oplichters, te Londen gevestigd, die m het af geloopen jaar onder de firma Webb Co." en nu onder de namen «Van Dijk," «Bour" enz. weder slachtoffers zoeken. Zij koopen alles, wat zich tusschen hemel en aarde be weegt, betalende doorgaans eerst in klinkende specie, doch liefst nog direct in wissels of chèques op Londensche huizen, waarvan de be taling natuurlijk achterwege blijft, omdat öf trekkers, öf betrokkenen, öf wel beiden onbe kend zijn. Te Amsterdam is den vorigen zomer iemand het slachtoffer geworden van ilie oplichters voor een bedrag van f 4000, en zoo ziju er een aantal, die maar zwijgen, omdat zij behalve de schade niet de schande willen dragen. Te Gorinchem is door de com missie van Hoogheemraden van het kanaal van Steeuenhoek Donderdag 1.1. bij enkele inschrij ving aanbesteedhet verhoogeu en verzwaren van den Kanaaldijk en het herstellen der zee- braken. De laagste inschrijver, aan ivien het werk ook is gegundwas de heer L. Den Breejen te Giesendam, voor f2753. WATERSCHAPS- Elf POLDER-BERICHTEN - In eene vergadering van het bestuur van het waterschap den Hoogeu Boezem, achter Haastrechtgehouden 22 dezeris als lid van het dagelijksch bestuur van gezegd wa terschap herkozen, de heer T. J. Den Hartog te Haastrechtdie als zoodanig met 1 J uli a. s. moest aftreden. Uit de rekeningen van ontvang sten en uitgaven over 1876 en de begrooting voor 1877 van de polders onder Lekkerkerk en van Zuidbroek voor de bovenbemalmg, blijkt: dat de rekening van //den Hoek" bedraagt in ontvangst f 5031,70s en in uitgaaf f 4936,08. De begrooting voor 1877 in ontvang f 2942,12' en in uitgaaf f 2904,62. Omslag per bunder f 2,15. Van //Schuwagt" de rekening in ontvangst f 1161,29, in uitgaaf f 1018,42. Begrooting 1877 outv. 11324487, mtg. f 1311,19. Om slag per bunder f 1,50. Vau «den Hoek en Schuwagt" de rekening in ontvangst f 11774,47®, iu uitgaaf f 10219,62\ Begrooting 1877 iu ontv. f 12802,35, in uit gaaf f 11740,53. De omslag per buuder f 3,40. en van de gemeenschappelijke belangen «den Hoek, Schuwagt eu Zuidbroek" de rekening in ontvaugst f 6473 eu m uitgaaf f5657,89®. Begrooting 1877 in ontvangst en uitgaaf f 6305,—. Tot voorzitter van den polder Laag-Middelkoop (gemeente Leerbroek) is voor de vierde maal met algemeene stemmen her kozen de heer A. Van lperen. Devoordrachtvoor de betrekking van hoogheemraad van «de Vijf Heerenlanden", in de plaats van wijlen deu heer S. Toom, be staat uit de heereu J. Kortlever te Leerdam, W. De Stigter te Kedichem en Jan Boon te Nieuw land. Stemgerechtigde Ingelanden van het waterschap «De Gemeene Boezem van Ra- pijnen, lJsselveld, Catteubroek en Haanwijk" onder Linschoten, zijnde drie polders onder ééne stoombemaling, hebben besloten te onderhande len over de vernietiging van het te dier zake bestaande coutract, omdat de onhoudbaarheid daarvan afdoende gebleken is. landbouw-bèrichtenT De hofstede met 13,6404 HA. bouw-, wei- hooi-, griend- en boomgaardland, gelegen onder de gemeenten Leerbroek, Nieuw- iand eu Kedichem en toebehoorende aan de erven J. Van Houwelingen te Leerbroek, is den 23en dezer in het openbaar in verschillende perceelen uifegemijnd tot,een gezamenlijk bedrag van f 31055, dat is f6655 boven den inzet. De veiling van 22*/j bunder wei-, hooi- en bouwland in Benederkerk (ge meente Stolwijk), op Vrijdag 18 Mei jl. teu overstaan van den notaris G. J. Spruijt ge houden, heeft de som van f 49250 opgebracht. In de omstreken van Gorinchem zijn de bouwlieden overal druk bezig geweest met het zaaien vau henuepzaad. Door de ge regelde afwisseling vau regen en droogte is het zaad er goed onder gekomen. Met het zaaien der beetwortels is men nog bezig eu even als van den hennep heeft men daarvan nu goede verwachtingen. KERK- EN SCÜ00LN1EU W8. Beroepen te Zuilichem en Nieuwaal Ds. P. J. Heineman te Kethel. Door den kerkeraad te Giesen- Nieuw kerk is 11. Dinsdag-avond officieel beroep uitgebracht op den heer "A. Guldeuarin, caud. te Utrecht. Aangenomen het beroep naar Krommenie door Ds. M. A. N. Rovers te Ke dichem. I Ds. H. A. J. Lütge, te Nederhorst den Bergheeft voor het beroep naar Oudewater bedankt. - Niettegenstaande te Poude- roijen door de Herv. gemeente eene nieuwe pastorie gebouwd is, en men f 600 heeft uit geloofd voor de eerste preek, zijn de verschil lende beroepen voor een predikant, tot heden gedaan, nog altijd te vergeefs geweest. Burg. en Weth. van Gouda hebben aau deu gemeenteraad voorgesteld om op het vroeger iu dit blad Medegedeelde verzoek van mevr. de wed. Weurman, strek kende om hare bijzondere school tot een open bare bewaarschool te verheffenalsnog geene beslissing te nemen, maar met het oog op de door den Minister Heemskerk voorgestelde wet op het lager onderwijs haar verzoek aan te houden tot later. Benoemd tot hulponderwijzer Gouda de heer J. L. A. Van Poelje aldaar. In de afgeloopen week werd aan den heer J. Hartogsveldhoofdonderwijzer te Stolwijkdoor eenige zijner vriendenbij zijn vertrek uit die gemeente een afscheidspartij aan geboden, iu de zaal der sociëteit «de Eendracht." Door den Burgemeester dier gemeente werd hem tegelijkertijd namens zijne vrienden een sierlijk geschenk iu zilver vereerd. De gemeente Stol wijk verliest in den heer Hartogsveld een be kwaam onderwijzer en een degelijk mensch. Yoor de betrekking van Hoofd onderwijzer aan de tweede openbare school te Stolwijkdoor vertrek van deu heer J. Hartogs veld vacanthebben zich 14 sollicitanten aan- BUCHAREST, 26 Mei. In deu afgeloopen nacht, te 3 üren, lieten de Russen op den Dooau de grootste der Turksche pantserschepen door torpédo's in de-lucht vliegen. GEMENGDE BERICHTEN. Dinsdag-morgen zonk in de Maas tegenover de Oude plantage te Kralingen een zwaar geladen schuit. De schuit was zóó overladen, dat een golfslag eener stoomboot voldoende was haar onmiddellijk te doen zinken. Persoonlijke ongelukkeu hadden niet plaats. - Ofschoon het ongunstige weder niet zooveel reizigers en buitenlieden naar Den Haag lokte als anders bij gelegenheid van Pink steren het geval iswerd die stad niettemin op Pinksteren door eene aanzienlijke menigte van elders bezocht. Aan het station van den Hol- landschen spoorweg waren 76 treinen noodig om alle reizigers te kunnen vervoereu. Men schat het aantaldat langs den ilollandschcn spoor weg de hofstad bereikte, op ruim 700U, terwijl per Rijnspoor 4000 personen kwamen en ver trokken. Te Katwijk is een meisje van 8 jaren op den eersten Pinksterdag spelende m het water gevallen eu door eeu R. K. geeste lijke met levensgevaar gered. Een fabriekarbeider, vader van een talrijk gezin, Zaterdag-namiddag van zijn werkzaamheden aan de Twentsche etoombleekerij naar zijn woning te Eisen terugkeerende, werd door den bliksem getroffen en onmiddellijk ge dood. Bij de Russische troepen, die zich tegenwoordig in den omtrek van Bucharest bevindenziet men een huzaren-regimentdoor een jonge Russische dame aangevoerd. Zij draagt een volledig huzaren-uniform en berijdt een prachtig paard. Het is Prinses Demidof, de dochter van den eigenaar vau het regiment, waaraan dese jaarlijks groote sommen ten koste legt. Geen Russische cavalerie is zoo goed oe- reden als dit regiment. 4De paardeu ziju allen buitengewoongroot en „stérk. Te Lekkerkerk ziet men in tui nen als probaat middel tegen musscbeu, vogel verschrikkers die door hunne eenvoudigheid zeer gemakkelyk te inaken zijn. Men neme eeu aardappel, uien men aan eeu eiodje touw van 2 of 3 voet lang bindt; in dezen aardappel steekt men vederen van verhullende lengte eu haugt hem dan aan eeu staak of boom op, zoodat hij vrij bewegen kan. Deze vogelver schrikker is door den wind steeds in beweging en schrikt alle inusscben die naderen willen at. Ten gevolge van een misgewas door gebrek aan regenwordt eeu nieuwe hon gersnood iu Bntsch-ludié te gemoet gezien. Omtrent de zoogenaamde muizen- tarwe, tegen welker vergiftigende bestanddeelen reeds meermalen werd gewaarschuwd, deelt iemand in de Nieuwe Brielsche Courant het volgende mede Mejuffrouw N. had in den afgeloopen herfst telkens last van muizen en daarom legde zij boven, op verschillende plaatsen, eemge korrels muizentarwe neer. Tot bare blijdschap verdwe nen de tarwekorrels op eeue onbeduidende hoe veelheid kauwsel na eu tevens de rniuzeu. Met deu afgeloopen schoonmaak werd het opveegsel van deu zolderwaarin zich ook bet Jcauwsel bevondiu den tuin gebracht. De kippèn gingen gretig in dat vuil aan het scharrelen, met bet gevolg dat ze reeds den volgenden dag allen uitgezonderd ééndie toevallig met meegedaan Itadten duidelijkste keu teekenen van vergifti ging gaven. Twee van de zeven zijn reeds ge storven de overigen laten de wieken hangen roeren geen eten aan blijven bijua onbeweeglijk in een hoekje zitten en hebben opgehouden met eieren leggen. Hoe speculatief sommige hande laars te werk gaan, blijkt o. a. te Biussel, alwaar eeu depothouder eeuer fabriek van Nourd-Ame- rikaansche naaimachines een accoord heeft aan gegaan met de directie der talrijke paardenspoor wegen in die stad. De gewone plaatsbiljetten zijp thans driemaal zoo groot als vroeger en van die plaatsruimte wordt het grootste gedeelte ia- genomen door teekeningen in kleurendruk, recla mes enz. omtrent die naaimachmen-fabnek I De heer Vermeer te Meerkerk heeft weder met goed gevolg kippeneieren door kraaien laten uitbroeden. Maandag 11. werd te Goudriaaft. eeu persoon een messteek in den schouder en eeue woud aau het hoofd toegebracht. Meu vermeent dat alleen uit moedwil zulkB ge schiedde; de zaak is iu handen der justitie. Te Veendam leeft eene grootmoe der van 36 jaar. Met koninklijke toestemming op nog geen 16-jarigen leeftijd in deu echt ge treden huwde hare dochter op den leeftyd vau 18 jaren eu schouk aan eerstgemelde reeds voor een paar dagen het voorrecht van het eerste klemkind. (Jok de grootmoeder zelve werd nog onlangs weer moeder. Te Akkrum is gerechtelijk opge graven het lijk eener vrouw, aldaar voor eenige weken begraven. Naar meu ver neemt bestaat er vermoeden, dat er een misdaad zou zijn. Te Nieuw-Amsterdam (Drente) heeft Dinsdag een vsder zijn zoon doodgeslagen. Een tentwagentje, dat op Pink ster-Maandag over het Buitenhof te 's Graven- hage reed, bleek niet solide genoeg om bestand te zijn legen het druk vervoer op de Pinkster dagen het brak door midden en terwijl het achterste gedeelte staan bleef, vervolgde het paard met 't voorste deelwaaruit eemge per sonen eu kinderen op de straat tuimelden eenige oogenblikken zijn weg. De passagiers hebben geen ernstig letsel bekomentegen den koebier is proces-verbaal opgemaakt. Te Antwerpen is nu in de voor stad Stuivenberg een groot abattoir of slachthuis voltooid. Te Brussel wordt reeds een tweede abattoir opgericht en wel in de voorstad Ixelles. Dinsdag-ochtend omstreeks acht uren kwam C. H* met een tilbury van Lekker kerk op den Hoogëndijk onder Kralingen aan rijden. Op eens wendde het paard zich om en reed met rijtuig en al den dijk bij de Waterloostraat af, met het gevolg dat het rij tuig omsloeg, de as brak en de man die er inzat er onder kwam, waardoor hij eenig lefsel aan het hoofd verkreeg. Zijne dochter die roede in het rijtuig zat, kwam met den schrik vrij. NAAMLIJST van Dijkgraaf, Hoog- en Nood- heemraden, Hoofdingelandenen Hoofdinge landen-Plaatsvervangers van liet Hoogheem raadschap «de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe", zooa's die thansna de verkiezingen in April, voor 187778 is opgemaakt. Volgn. Namen. Woonplaats. Jaar van APT RED. Dijkgraaf en Hoogheemraden. 1. H. Polvliet, Gorinchem. 1878. 2. J. Van HaaftenSliedrecht. 1879. 3. H. Schram de Jong, Sliedrecht. 1880. 4. T. Hagendijk, Nieuw-Lekkerl. 1881. 5. K. Verlek, Groot-Ammers. 1881. 6. A.H. v. Tienhoven(Dijkgr.), Gorinchem. 1882. 7. C. Van Houweling, Peursum. 1883. Secretaris: D. VerhageGorinchem. N ood heemraden. 1. A. Vetb Jz., 2. N. J. VoHck 3. A. Eijkelboom, 4. A. D. Smits, 6. A. P. H. A. De Klëijn 6. V. Brandwijk, 7. J. Vermeulen, 8. W. C. M. Begram, 9. A. Kooijman, 10. A. Schram Jz., 11. C. De Ruijter, 12. J. A. v. d. Stok Papeudrecht. Streefkerk. Brandwijk. Gorinchem. Ameide. Gij beland. Gorinchem. Gorinchem. Noordeloos. Sliedrecht. Meerkerk. N ieuwpoort. - lil! den grooten bijbel ter zijde te leggen en door een kleinen te vervangen. 2o. Gebrek aan eer bied voor de kerk. De heer K. had, in een Dinsdagavond-godsdienstoefening, de 12 zegge twaalf hoorders verzocht, zich rondom het voorlezersbankje te scharen en van die plaats hen toegesprok in. 3o. Gebrek aan eerbied voor Gods woord, gebleken bij het eenmaal prediken zonder tekst. Hoofdingelanden. 3e District, Hoofdplaats Bieskensgraaf. 1. A. Eijkelboom, Brandwijk. 1878. 2. D. BonsMolenaarsgraaf. 1878. 3. V. Brandwijk, Gij beland. 1878. 4e District, Hoofdplaats Gorinchem. 4. E. Aanen, Hoornaar. 1879. 6. J. Vermeulen, Gorinchem. 1879. 6. W. C. M. Begram, Gorinchem. 1879. 2e District, Hoofdplaats Giesendam. 7. P. Schakel, Giesen-üudekerk. 1880. 8. C. Tukker Wz, Giesen Oudekerk. 1880. 9. A. Schram Jz., Sliedrecht. 1880. le District, Hoofdplaats Alblasserdam. 10. F. H.. Von Lindern, Alblasserdam. 1881. 11. J. Vroege, Alblasserdam. 1881. 12. N. J. VouckStreefkerk. 1881. 6e District, Hoofdplaats Ameide. 13. C. De Ruijter, Meerkerk. 1882. 14. J. A. Van der Stok, Nieuwpoort, 1882. 16. A. P. H. A. De Kleijn, Ameide. 1882. 6e District, Hoofdplaats Noordeloos. 16. C. De HoopGoudriaan. 1883. 17. G. Slob, Noordeloos, 1883. 18. A. Kooijman, Noordeloos. 1883. Hoofdingelanden Plaats-vervangers. 3e District, Hoofdplaats Bieskensgraaf. 1. P. BaanBieskensgraaf. 1878. 2. J. W. Van den Berg, Oud-Alblas. 1878. 3. J. TukkerJCz., Gijbeland. 1878. 4e District, Hoofdplaats Gorinchem. 4. A. Vervoorn^ Arkel. 1879. 6. S. Kuypers, Hoog-Bloklaud. 1879. 6. A. D. omits, Gorinchem. 1879. 2e District, Hoofdplaats Giesendam. 7. A. Brand, Wijngaarden. 1880. 8. G. Aantjes, Wijngaarden. 1880. 9. G. Kuiper, Giesen-Oudekerk. 1880. le District, Hoofdplaats Alblasserdam. 10. A. Veth Jz., Papendrecht. 1881. 11. J. BoelStreefkerk. 1881. 12. A. Smit Jz., Nieuw-Lekkerland. 1881. 6e DistrictHoofdplaats Ameide. 13. M. Demper, Langerak. 1882. 14. G. Jongkind, Ameide. 1882. 16. A. Vermeulena Groot-Ammers. 1882. 6e District, Hoofdplaats Noordeloos. 16. F. Kooijman Az., Peursum. 1883. 17. B. Beuzekom, Noordeloos. 1883. 18. J. Brouwer de Koning, Noordeloos. 1883. B£ll SSSESKiBTKI ^edetl. Wvrk. Schold Dito dito Dito dito Loten Rotterdam Dito Amsterdam Spanje. Buitenl. 1867/74 Dito 1876. Dito Binnenl Dito 1876. PortugalOblig Rusland, Oblig. Hope 1798 en 1816. Dito 5e Serie. 1854. Dito 6e Serie. 1855. Dito Obligatieleen. 1864 f 1000. Dito 1866 A 1000. Dito 1860 2e leen. Dito Obl. Nicol. Spoorw. 1867/69. Dito Obligatieleen. 1859. Dito 1872. Dito 1873. Dito 1875. Dito Pandbrieven. Dito Aand. 1864 6% Rs. 100. Dito 1866 Oostenrijk, Obl. pap. MeiNov. Dito y Febr.Aug. Dito /.ïlver Jau,Juli. Dito Apr.Oct. Dito Aaud. 4%fl. 250, 1854. Dito 5 ff. 500, 1860. Dito ff. 100, 1864. Turkije. Alg. Sch. 1865 Dito 1869 Egypte Oblig. 1868. N. Amerika Oblig. 1876. Dito 1871. Brazilië Oblig; 1865 Dito jê 1863 Peru Oblig. 1870 Dito 1872 Gr. Russ. Spoorw. 5 °/0 aandeel. Russ. Spoorw. Jelez Griasi. Dito Poti Tiflw 1000. Dito Jelez—Orel Dito Kursk Charkow. Dito CharkAzow pd. st. 100. Dito Moskou—Smolensk. Dito Losowo Sewastopol. Aand. Oostenr. Nat. Bank Hong, Oblig. 1867. 5% Dito Loten 1870 Oblig. Maxwell Estate Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. Oost Hong. Spoorweg Oblig. 1869. Centraal-Pacific Aand. loting Madrid Aand. Turkije met lot. Vervolg der Nieuwstijdingen LONDEN, 25 Mei. De corr. van Reuter te Erzerum seint van 28 dezer: Üïnsdag be gon het borbardement der forten Tsliman en Karadagh, twee buitenwerken van Kars. De Krupp-kanonnen in de forten doen goede diensten. Bij den landbouwer K. Van Erkel, te Nieuwerkerk a/d IJselis den 2östen Mei een rundals verdacht van longziekte, onteigend en afgemaakt. Bij de persoonlijke kerkvisitatie te Middelburg zijn tegen den heer E. J, W. Koch, predikant aldaar, drie beschuldigingen ingebracht: lo. Gebrek aan eerbied voor den kansel. De heer K. had zich eenmaal verstoot 25 Mei. 68 V8 751/, 100 »/s 100 V* 101 lO'/i. 22®/, 10 21 Mf/i. 047/a 75®/8 908/s 907, 793/4 697, 577a 773/, 77l8/u 71'/8 122 s/ 120 45 49U/ 837 M 105 61/, 77. 447, 99 n, 108*/, 847, 13 107, 1007, 837 84 77l/s 1017a 547, 387, 177, 997, **7 S INGEZONDEN. MOGE HET HELPEN! Op de Schoon hovensche boot, die Dinsdag .2 Mei ten half zes van Schoonhoven naar Rotterdam voer, kon men een twaalftal kalveren zien, die, aan de pooten gebonden, als een hoop vrachtgoed op het naakte dek opeengetast lagen. Zoo moesten die dieren de drie uren lange reis medemaken. Hun rillen van pijn en angst, hun geschreeuw in den aanvang en hun nog verwijtender zwij gen op het einde der reis scheen het hart van den eigenaar evenmin te treffen als het gezicht van het onnoodig en droevig lijden van zijne levende broodwinning. «Het zijn maar beesten," zal bij gedacht hebben, of misschien dacht bij alleen aan het geld, dat die beesten hem op de markt zouden opbrengen. Hola, daar wungt zich een kalf op zijde tot in het gangboord, waar de passagiers loopen. Een boerenjongen licht het met den arm onder de gekruiste pooteneu smakt het weer op den grooten hoop, Gruwelijk! Eeu der - reizigers wendde zich tot den con ducteur met de vraag of het niet mogelijk ware de dieren ongekueveld binnen eene afsluiting van planken of hekwerk op stroo te plaatsen, waarop hij ten antwoord ontving, dat de eige- genaars er de voorkeur aan gaven de kalveren gebonden te vervoeren, en dat daartegen geene verbodsbepaling van wege de Directie bestond, zoodat er in den stand der zaken geene ver andering kon gebracht worden. //Er mocht," zoo ging de conducteur voort, «er mocht wel eens een verbod tegeu dergelijke handelwijzen worden uitgevaardigd, want zulke ergerlijke tooneelen zijn hier niet zeldzaam. U moest eens zien hoe hard de fcrnwen soms zijn, en hoe vast men de pooten bindt, zóó, dat de huid er dikwijls afschaaft." De geschiedenis van het geknevelde twaalftal is helaas géén op zich zelf staand geval. Wel is waar behooren de tyden van het katknuppe len en het palingtrekken tot bet verledene, doch ieder onzer weet hoe ruw en onmensclielijk vele dieren en dikwerf de nuttigste thans nog wor den behandeld of liever miBhandeld. Die toestand is treurig en eischt dringend verbetering. De pogingen van hen, die trachten verbods bepalingen tegen het mishandelen van dieren in 't leven te roepen, of andere middelen beramen om het kwaad te bestrijden kunnen daarom niet genoeg worden ondersteund. Zoolang er van regeeringswege nog geene wettelijke regeling op dit punt bestaatrust op de Gemeentebesturen en op de Directiën van stoombooten en spoorwegen de eervolle taak, om het euvel tegen te gaan. Reeds gaven eenige gemeenten in ons vaderland daartoe het voorbeeld. Voorts trachte ieder 111 zijn kring de begrip pen ingang te doen vinden, dat de mensch je gens de dieren ook plichten heeft te vervul len, dat de dieren recht hebben op betamelijke behandeling en verzorging, en dat zij niet met vatbaarheid voor levensgenot begiftigd zijn, om daarvan geheel verstoken te blijven. De in enkele plaatsen door de onderwijzers opgerichte kindervereenigingen tegen het mishan delen van dieren kunnen niet anders dan heil zaam werken. Mochten ze allerwege verrijzen Ook de onvermoeide pogingen van de vereeni- ging tot bescherming vau dieren te 's Graven- hage zullen ons nader tot het doel brengen, of schoon dat nog verre verwijderd is. Moge dit schrijven er iets toe bijdragen om onze min bevoorrechte natuurgenooten recht te doen wedervaren. I. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 18 tot 25 Mei 1877. Gebohen: Elisabeth Johanna, ouders W. De Jong en J. M. De Jong. Adriana, ouders P. J. Van Geelen en A. A. Kroijt. Adrianus, ouders A. Wen- dels en C. Klerks. Joseph Adrianus Marie Anto- nius, ouders C. Th, M. Wolff en C. J. Lancée. Dirk Hendrikus, ouders A. Hesseling en J. Datzier. Overleden-. J. Loevesteijn, oud 78 jaren, weduwe van B. Bloemendaal. (te Berg-Ambacht.) Bevallen van een Zoon C. J. LANCÉE geliefde Echtgenoote van C. Th. M. WOLFF. Schoonhoven, 23 Mei 1877. Heden overleed te Antwerpen inden ouder dom van ruim 71 jaar, na voorzien te zijn van de Heilige Sacramenten der stervenden, onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder Mejuffrouw DIMPHNA MARIA BLNCK, echtgenoote van den Heer Antonius Uermanus Verlbqh. R. J. VERLEGH. H. J. J. VERLEGH. C. M. A. VERLEGH- V ERBEHCK. Schoonhoven, 22 Mei 1877. Openbare Vrijwillige Verkooping, ten overstaan van den Notaris A. KLUIT te Moordrecht, bij veiling en verhoogmd op Vrijdag 15 Junij 1877, en bij afslag op Vrijdag 22 Junij daaraanvolgende, beide des voormiddags ten 10 ure te Stolwijk, in het voormalig Regthuis, bewoond door G. VAN DAM, van: 1°. Eene kapitale, hechte, sterke eu zeer gun stig gelegen SCHUREN, 6 roeden HOOIBERG, TUIN en ERF, benevens eenige perceelen uitmuntend staande en gelegen onder de gemeente STOLWIJK, ter zamenlijke grootte van ruim 20 Hectaren. 2°. Eene hechte en sterke met SCHURENalsmede eenige perceelen staande en gelegen alsvoren, nabij het dorp, te zamen groot ruim 10 Hectaren. 3°. Eenige perceelen mede gelegen onder STOLWIJK, ter grootte van ruim 9 Hectaren. Alles breeder omschreven bij Catalogussen, welke van af 31 Mei e. k. tegen totaling van 20 Cents verkrijgbaar zijn ten kantore van den Notaris KLUIT voornoemd, alwaar van even- gemelden datum de huurcontracten, veilmgscon- ditien en kadastrale kaarten ter inzage zullen liggen. De Heer en Mevrouw van NOOTEN - van Ketwich te Schoonhoven betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, bij de geboorte van hun Zoon ontvangen. De Ondergeteekeudeu betuigen, ook namens hunne kinderen eu behuwdkinderen, hun harte lijken dank voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden op hun 40-jarig Huwe lijksfeest. J. HOOIJKAAS. L. HOOIJKAAS, g6b. Noorland. Schoonhoven, 26 Mei 1877. Dé Ondergeteekende betuigt bij deze zijn hartelijken dank aan allen, in en buiten de gemeeute Stolwijk, die hein gedurende de ker mis met hunne gunst vereerd hebben. B. NATZIJL, Koekkramer Bij zijn vertrek naar Amsterdam roept de ondergeteekende een hartelijk vaarwel toe aan zijne vrienden te Stolwijk en vroegere collega's van het 7de Schooldistrict vau Zuid-Holland, terwijl het hem tevens een aangename plicht is, zijne vrienden te Stolwijk hartelijk te to danken, zoowel voor het cadeau hem gegeven, als voor den genoegelijken avond hem den I7en dezer bereid. J. HARTOGSVELD. zónder reuk of iets te beschadigen, met zes jaar garantie. De ondergeteekende zuivert ook STOOMBOOTEN andere VAARTUIGEN, met de stiptste geheimhouding. Adres: M. van der H EIM te Lekkerkerk. bereid volgens het aloude en echte recept van de Wed. KUEBfEN ZOON, Cbeinisten. Waarop men in het bijzonder attent maakt. WAARSCHUWING. Deze URBAN US-PILLEN zijn door ons in doosjes 377, Ct. en in dubbele doozen, te SCHOONHOVEN alleen en uitsluitend ver krijgbaar gesteld bij Mejufvr. de Wed. WOLFF Zn., Haven, Oostzijde. Wij waarschuwen tegen het gebruik van na maaksels, welke men tracht in omloop te brengen. Aangenaam is het mij mede te kunnen dee-- len dat het belangelooze aanbod van Mej. KEI DEL om voor het Asijl Steeutoek een in- teekenlijst aan te bieden met zeer gunstigen uit slag is bekroond. Hartelijk dank in de eerste plaats aan allen die bijdragen schonken, maar ook aan Mej. KEI DEL voor al de door haar in deze ge dane moeite. De gespecificeerde opgave wordt later in de Nieuwsbladen bekend gemaakt. Schoonhoven, 25 Mei 1877. G. VAN EWIJK, Correspondent Asijl Steen beek. Als er ooit door een Geneeswifie schitterende uitkomsten zijn verkregen, dan is het door Dr. Airy's geneeswijze. Honderdduizenden hebben daaraan hun gezondheid te danken; door haar werden veel zieken, zooals uitde attesten blijkt, ook toen geholpen, als hulp niet meer mogelijk scheen- Ken ieder kan dus ziju toevlucht tot deze beproefde geneeswjjze met het volste vertrouwen nemen. Bijzon derheden daaromtrent vindt men in het voor treffelijk geïllustreerde, 490 bladzijden dikke werk: ür. airy's Natuurgeneoswijne, prne één gulden, te Rotterdam in RicüizrsBoek handel, die het werk op verlangen legen toe zending van 20 postzegels k 5 cents, recht streeks verzendt. DRUIVEN-BORSTSIROOP MET FEN- K.ELHOMG. Dit is geen zoogenaamd geheim mid del; het bestaat uit druivensuiker en Zwitserschen bonig met een aftreksel van mout, orange-bloesem en fenkel. Het werkt spoediger en is aangenamer in het gebruik dan ie andere middelen, die tegen borstaan- doeningen angewend worden, als borstthee, drop, malz-ext ract, borst-bonbons enz. Deze borstsiroop werkt genezend en verzachtend bij keelpijn, heeschheid, hoest, Jijn in de borst, kramphoest en knohhoest. De flesoh 60 cents en f 1. MEDICINALE LEVERTRAAN. Het ia overbodig, nog meer te zeggen over de algemeene aan wending van levertraan bij borstkwalen, kliergezwel len, bleekzucht enz. Het is alleen de onaangename smaak vau de gewone levertraan, die aan een meer algemeen gebruik in den weg staat. Daarom is het mijn streven geweest de fijnste levertraan in den han del te brengen, die een goeden smaak heeft, daar ik die verscbe traan aanstonds filtreer, op flesschen tap en luchtdicht laat sluiten. Iu elk magazijn, zelfs in de beste apotheken, moet de levertraan ranzig wor den, wanneer zij langzamerhand weken en maanden lang, van een vat afgetapt wordt. In flesschen van 30, 50 en 90 cents. IJZER-LEVERTRAAN. Het is van alge meene bekendheid, dat ijzer een onmisbaar bestanddeel van ons bloed is. Waar het in te geringe hoeveel heid voorhanden is, zijn kwaadsappigheid, bleekzucht en klierziekten de natuurlijke gevolgen. Van alle zoogenaamde ijzerpraeparaten is deze oplossing de geschiktste. Een eetlepel bevat 0,16 gram ijzer in ligt verteerbaren vorm. De flacon 50 cents. Depóts: SchoonhovenWed. WOLFF Zn. AlblaatcrdamG. Maat Ez. - Bodagrar— H. Rollmann. Dovdreoht: Wed. Köhn Co.; J. Krim. GoriaohamN. Ötufkena; B J. R. Bosch. Gouda: L. Welter; L Schenk. Laardawa: C. van Tuinen Zoon. W.-HardiavraldC. H00gen- doorn Pzn. Oudawatar: F. Jonker Idenburg. Botterdam C. J. W. Snabilié, Ap.; T. E. v. Santen- Kol ff. SliedrechtWouter Visser. Utraaht: T. P. v. d. Bergh St Zn., Heiligew. ViaaonJ.C. Staart, Woerden; N. C. V. d. Kas. En in andere plaatsen in de bekende depots. Emmerik. H. von Gimbom.

Schoonhovensche Courant | 1877 | | pagina 2