Ponteveer te Mom -- Te huur: DE TUDE, .TIJDE TEBELD, VIER TIMMERLIEDEN i TWEEDE MEISJE. ADVERTEIMTIËN. H. A. BOECK, ELISABETH WETHERELL intoo. de Provwcude rekening over 1875, sluitende met eeü voordeelïg saldo van f 51.280,22; ontwerp-besloiten tot wijziging der begrooting van 1877 (o. a. subsidie in ae kosten van het maken van wisselplaatsen langs den weg van Nieuwpoort naar Neder-Slingeland;) de Pro vinciale begrooting voor 1878: o. die voor zoo veel bet provinciaal bestuur, rijksbestuur is ge raamd op f 78,870; b. de enkel provinciale be grooting wordt in ontvang eu uitgaaf geraamd op f 253.436.94Yt. Daarbij wordt voorgesteld de heffing van 7 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting, dienst 1878 en van 4 opcenten op die der persöneele belasting dienst 1878/79; voorstel tot regeling van het pensioen der ambtenaren, die met ingang van 1 Januari 1877 aau den dienst van den Prov. Waterstaat aijn verbonden. Het strekt om die ambtenaren recht op pensioen te verleenen op 65-jarigen ouderdom, bij het bekomen van wonden of ge breken in en door de uitoefemug hunner func tion, waardoor zij volstrekt ongeschikt worden, of die na 10-jarigen dienst op verzoek eervol zijn oqtsllgeh uit hoofde van ziels- of lichaams gebreken.. Het bedrag van het pensioen is Vso der jalrweddd vmpemgvuldigd met het aantal dienstjyen, IdpaKnooit minder dan 1/3 en nooit meer dVu 2Al dyr jaarwedde. Adres van het bestuur van den polder Ne der-Hei en Boeicop om subsidie in de kosten voor begrinding van een weg; idem van de gemeenten Ouderkerk a/d IJsel, Ammerstol en andere om todpassing van art. 36 der Wet op het Lager Onderwijs. Ontwerp tot vaststelling van reglementen voor den polder Streefkerk c. a., en tot wijzi ging der reglementen voor den polder Nieuw- land en Leerbroek, den Zuidplaspolder en den Geerpolder. Benoeming van 6 leden (periodieke aftreding) en l. buitengewoon lid der Ged. Staten en 2 leden der Eerste Kamer Het departement Lekkerkerk der maatschappij .7tot Nut van 't Algemeen" hield 14 dezer eene huishoudelijke vergadering. Als leden van het bestuur werden herkozen de heeieu W. A. Luiten, D. Luiten Mz. en B. Streefland. De commissie der spaarbank kon een gunstig rapport uitbrengen, daar inleggers en kapitaal met reservefonds aanmerkelijk ver meerderden. Gedurende het jaar 1876 is in gebracht 1 6309,2U en terug betaald f 2254,94; Op het einde van 1876 waren met 283 inleg gers rekeningen geopend, waarvan 78 nieuwe; alleen in 1876. Het geheele bedrag van den inleg beliep bij bet einde van gemeld jaar f 14807,06 en het restrvtfunds t'2i7,81. Van de leesbibliotheek, die ruim 500 nummers telt, werden aau ongeveer 102 lezers afgegeven 1645 Hommers. Tot commissarissen der spaarbank werden nog benoemd de heeren E. J. Egberts en J. Van der Graaf Kz. Den 2den Juni is door den heer G. J. 8., te Ouderkerk a/d IJsel, op de post bezorgd een brielgeadresseerd aau mej. A. 8. 8., te Maarsseninhoudende een mumbiljet van flO, d.d. 15 Sept. 1853, N° 852 C. W„ welke bnef met aan zijn adres is bezorgd. Op 13 dezer zijn, als proef, p. m, 200 éénjarige zalmen (allen door het afknippen der vetvin gemerkt), afkomstig uit de Neder - laudsclie vischkweekerij te Velp, m de Maas bq de spoorwegbrug te Botterdam vrijgelaten. Op 27 dezer zal voor de arron- dissements-rechtbank te Amsterdam terechtstaan, P. H. Bruiju, vroeger secretaris der Amster- damsche Kanaalmaatschappij, thans gedetiueerd in het Huia van Arrest, beschuldigd van mis bruik van vertrouwen en diefstal m loondienst- baarheid, Het tarief van het voetveer te Lekkerkerk naar Nieuw-Lekkerland is voor de ingezetenen verhoogd eu gebracht van 21/i op 5 centen, terwijl men omgekeerd van Nieuw- Lekker laud 21/, cent blijlt betalen.. LI, Zaterdag is van de werf van de beeren J. Otto en Zonen te Krimpen a/d IJsel met gunstig gevolg te water gelaten het ijzeren licbtorsctnp vFijenoord No. 1", groot 80 zware lasten, gebouwd voor rekening van den heer H. J. Meijer te Botterdam. Daarna is onmiddellijk de kiel gelegd voor een tweede vaartuig van dezelfde capaciteit. Deze schepen worden gebouwd met het doel om de handels gemeenschap- tusschen Botterdam en Fijenoord te vergemakkelijken. in de ufgeloopeu week zijn aan 't Kralingsche veer ter markt verkocht 2395 zalmen. Prys van de winlerzalm van f 0,90 tot f 1,10 per hall kilo. Prijs van de zomer- zalm f 0,80 tot 10,95 per half kilo. Was de zalmvangst de vorige week zeer groot, deze week ia zij nog gunstiger. Circa 200 zalmen werden ier meer ter markt gebracht dan de vorige week; 18 Juni waren er niet minder dan 808 ter markt. Ook zijn reeds eenige St. Jacobszalmen gevangen, alsmede eenige steuren niet groot van stuk, die tegen 10,10 tk f 0,15 per half kilo werden verkocht. De prijs der zann was iets lager dau de vorige week. Van 18 tot 23 Juni zyn te Am merstol aau de markt verkocht: 160 zalmeu prijs van f j0,8ü tot 1 1,10 per half kilo. Het Hof te 's-Hertogenbosch heelt twee personen, beschuldigd van bet boos-1 aardiglijk mishandelen van een paard, in booger beroep tot 15 dagen celstraf veroordeeld. Plechtige Begrafenis van wijlen Hare Majesteit Mevrouw Sophia, Koningin dar Nederlanden, op 20 Juni 1877. Oe plechtige begrafenis v a u he stoffelijk oversohot van H. M. onze Koningin waarvan wij in ons vorig uoramer het programma mededeeldenhad 1.1. Woensdag, 20 deter plaats delder scheea het eonlioht op ae statige boomen, die het Huis ten Bosch omringenhet Koninklijk verblijf waar de geliefde doode zoo gaarne ver toefde. Vroolijk zag de natuur er uit en vormde een sterk contrast met den weemoed welke allen vervulde, die zich op het voorplein bewogen. Helaas! het gold ae laatste eer aan de Vorstin, die zoo veler harten had weten te winnen. De lijkstoet werd op dat plein in gereedheid ge bracht. Het lijk der Vorstin was overgebracht naar het voornaamste gedeelte van het «Huis ten Bosch" de Oranjezaal. In die ontzagwekkende zaal ont waarde men de met rouwlaken behangen estrade waarop het stoffelijk overschot der diepbetreurde Vorstm, besloten in haar doodsleger gespreid lag, omringd inzonderheid door hen, die Hr. Ms. Huis uitmaakten en thans hunnen laatsten dienstplicht helaas een van rouwe verrichtten. Kèue plech tige stilte heersohte rondom het stoffelijk over schot. Vóórdat de lijkkist uit de Oranjezaal naar den rouwwagen zou worden gedragenlegde Prins Alexander diepbewogen daarop een bloemkrans neder. Te 10 uren weergalmde het eerste kanon^ohotM, en op dat oogenblik werd het lijk door 24 kamer beeren, bijgestaan door een gelijk getal onder officieren der zee- en landmacht, uit het paleis gedragen en in den met rouwkleeden behangen wagen geplaatst. HH. KK. HH. de Prinsessen Marianne en Mario, mevrouw de douairière Van der Ondermeulen en de hofdames van wijlen de Koningin, gesluierd etf in zwaren rouw, stonden snikkende op het bordestoen de dragers met het ijk de trappen van den hoofdingang afdaalden. Dat oogenblik was zeer treffend. Inmiddels had de stoet zich geformeerd en stelde hij zich nadat in volgorde van 't programma Z. M. de Kouing en de Hooge verwanten in de voor Hd. bestemde rijtuigen hadden plaats geno men—in beweging. Statig trok de rouwstoet voort tusschen de rijen toeschouwers. De straten van 's Gravenhage waren volgestroomd met duizenden en duizenden uit alle oorden des lands, die met de bewoners getuigen wilden zijn van de uitvaart der geliefde Koningin. De Commissaris der Rijkspolitie, te paard geze- n, opende den trein. Daarop volgden drie esca- drons van het derde regiment huzaren, en gevolge door het eerste bataljon der dienstdoende schutterij, waarachter de greuadiera en jagers aansloten. A&d de spits van deze korpsen togen hunne muziekkorpsendie reeds van het oogenblik waarop de trein zich in beweging zettetreur- marschen deden hooren. l\aar oud gebruik ontbraken ook niet de wapen herauten. De het eerst voorbijtrekkende stelde Nederland voor. Zijn prachtig kostuum boeit aller aandacht: een blauw fluweelen overkleed, geheel afgezet met goud, met de wapens van Nederland op borst, rug en schouders geborduurd, zwarte onderkleeding met kaplaarzen, het hoofd gedekt met een blauw fluweelen barret, waarvan een zwarte vederbos af bangt. In de rechterhand houdt hij een staf met de kleuren van het Kederlandsohe wapen en met een gouden Rijksappel bovenop. Het paarddat hij berijdtis met een blauw la censch kleed, met goud galon afgezet, omhangen, terwijl de schabrakken van dezelfde stof zgnmei een ornament van gouden kwasten in de doeken Het hoofdstel en de leidsels zijn eveneens blauw en goud, terwijl rouwcocardes aan bet iioofdstel zijn bevestigdalles dos in overeenstemming met de prachtige kleeding van den ruiter: Mr. Graaf Van Ranawijck. Voor hem uit rijdt de wapendrager, een wacht meester der huzaren, in zwarte^kleedingvoerende het wapenbord van Nederland. Tuigen en dek- kleeden van het paard zijn volkomen gelijk aan die van hef paard van den wapenheraut; alleen is alles met geel galon afgezet. Later volgt de andere heraut (Wurtemburg), de heer baron Bureel van Hogelanden, eveneens in eeu prachtig over kleed waarop de W urtemburgsche wapens zijn gewerkt, en voorafgegaan door zijnen wapendrager voerende het wapenbord van Wurtemburg. De ruiters zijn gekleed en hunne paatden zijn gedekt en getuigd evenals die vau den anderen herant ei wapendrager. Alleen is de kleur van fluweel laken en leidsels niet blauwmaar zwart. Getrokken door aoht paarden, die bijna geheel verborgen zijn onder lange zwart fluweelen dek- kleeden, omzoomd met zilver, en in zwart fluwee len manekappen, naderde de rouwwagen. Het voertuig, waarin het lijk der ontslapen Vorstin naar Delft wordt overgebracht, is een lijkwagen, geheel behangen met zwart fluweelen draperieën, afgezet met zilveren galons, koorden eu kwasten en met een zwart fluweelen hemel. De bovenrand van dezen laatsten draagt aau de vier buitenzijden zilveren doodshoofden, terwijl een zes tal zwart-witte vederbossen bovenop wuiven. Ouder het fluweelen lijkkleed bevindt zich het qk der Kouingin, besloten in een hermetisch ge sloten looden kist, omvat in een eikenhouten kist, waarover eeu mahoniehouten heeusluit, met een zilveren plaat, het opschrift voerende: SOPHIE ÏRÉDÉRIQUE MATHILDE, Koningin der Nederlanden Prinses van Würtbmbkkg/ feboren te Stuttgart 17 Juni 1818 - overleden Huis ten Bosch uabij's Gravenhage3 Juni 1877. De kist, verder nog versierd met zinnebeeldeu in zilverrost op twaalf massief bewerkte ieeu- wenklauwen. Op het rouwkleed was de konink lijke kroongeheolit op een rood fluweelen kus sen benevens de ordeteekenen van H. M. geplaatst. Het rouwkleed was bezaaid met bloemeu en im mortellen, waaronder een kruis uit roode roozeu gevlochtenals zinnebeeld van den weldadigheids zin der Vorstin, eu verder eene groepeering van witte rozen, door de Koningin van Engeland be stemd als eene hulde aau koningin.bophia. De vier slippen van het rouwkleed werden ge dragen door vier heeren en verder werd de lijk koets omgeven door de vier en-twintig kamerhee- ren dragers van het lijk allen in groot kostuum en in rouwmantels gehuld, gaande aan de binnen zijde vier-en twintig onderoffioieren der zee- en land machtdie de kamerheeren bij het dragen van de kist moesten bijstaan. Al deze ouderofficieren had den meer den 24 jaren Koning eu Vaderland trouw gediendzooals bleek uit het eereteeken. dat hunuu torst versierde. De verschillende korpsen van het leger waren om den lijkwagen vertegenwoordigd, zoodat eene bonte mengeling van uniformen het oog trof. Statig sohreed de lijkwagen voort. Tijdens de treinde Wagenstraat doorging, werd door de leer lingen der Industrieschool voor meisjes een sierlijke bloemkrans aan het lgkldeed gehecht. Onmiddellijk achter den lijkwagen volgden Z. M de Koning, HH. KK. HH. de Prins van Oranje en Prina Alexander der Nederlanden, benevens D. H. de Groothertog van Saksen-Weimar-Eise- noch, zwager des Komngs. Al deze vorstelijke personen waren in groot uniform en gezeten m dezelfde statiekoets, waarin onze Vorst gewoonlijk bij de opening van de Staten-Gencraal plaats neemt. *8 Ivonings koets werd gevolgd door een schit terenden staf van adjudanten en ordonnance-offi- cieren van L. M. en de Prinsen, die twee aan twee te paard zaten en was omgeven door vier generaals In een tweede gala-rijtuig, door zes paarden getrokken, zaten HH. KK. HH. prins Hendrik en Prins Fredenk der Nederlanden, benevens Z. K. H. Prins Albert van Pruisen en L. Keiz. H. Prins Nico- laas van Oldenburg. Op dit rijtuig volgde een derde, waarin Z. D H. de Prins ron Vvied eu L D. H. de Hertog Herman van Saksen-Weimar gezeten waren. Met ongedekt hoofd aanschouwde de menigte, e midden der diepste stilte, den rouwwagen begroette zij de leden der vorstelijke familie. Achter de adjudanten, die de rijtuigen der vor itelijké personen volgden, kwam eene reeks van rijtuigen, en de vreemde, prachtige kostumes en uniformen deden de buitengewone vertegenwoor digers kennen, door verschillende vreemde Hoven voor deze gelegenheid afgevaardigd. Achter de rijtuigen dezer gezanten volgden de heeren van hun gevolg, terwijl vier hofkoetsen groot-officieren des Komngs, de hofmaarschalken van Z. M. en HH. KK. HH. de Prinsen bevatten Allen begeleid door bedienden in groot livrei. De hofdoctorcn, Dr. (J. W. Vinkhuijzen en zijn zoon Dr. H. Vinkhuijzen, in een rijtuig, besloten iet gevolg van het Hof en vormden den overgang tot de militairen. Onder het voorbijtrekken van twee bataljons van het regiment grenadiers en lagers vernam men de treurtonen van de hoorn- muziek. Een eskadron huzaren en eene batterij veld-artillerie besloten den stoet, die langs den aan gegeven weg trok tot op den Rijswijkschen weg waar het bataljon der d.d. schutterij zich aan den trein aanslootna alvorens het koninklijk lijk de gebruikelijke militaire eer te hebben bewezen en aen trein te hebben laten voorbijgaan. Burg. en Weth. der residentie, in gala-costuum, waren eveneens bij den uittocht tegenwoordig. Na een kort oponthoud, noodig ten einde de hofbeambten, die als slippen- en lijkdragers fan- geerden, gelegenheid te geven in de voor hen be stemde koetsen plaats te nemen zette de stoet den tocht naar Delft voort. Niet minder dan te 's Gravenhagewemelde de Delftschc weg van menschen. Aan de grensschei ding der beide gemeenten werd de Haagsche schut terg afgelost door de Delftsche en stond eene deputatie uit het Gemeentebestuur van Delft den stoet op te wachten. Ten rnim half één ure nadat de heeren dragers der slippen en de Kamer- leereu ürugers huuhe plaatsen bij den rouwwagen laddon hernomen trok de lijkstoet de stad Delft binnenwaar eveneens onafzienbare scharen waren samengevloeid. Op onderscheiden punten werd de lijkwagen door meisjes met praehtige bloemen witte rozen en anjerszwarte violen en immortel en bestrooid. Onder het plechtstatig klokgelui was ten 1£ ure de stoet voor de Nieuwe kerk genaderd en weldra stond de rouwkoets voor he» breede portaal. Overeenkomstig het programma begaven zich de >ersonentot den stoet behoorende, in de kerk. Je hofbeambten en officianten rangschikten zich in twee rijen, terwijl de officieren en groot-officieren zioh in dezelfde riohting sohaardenzoodat allen e zamen twee rijen vormden, tusschen welke de ijk kist moest worden doorgedragen. Inmiddels ïadden de herauten zich met hunne wapendrager! bij de"opening van den grafkelder geplaatst. Eenige oogenblikken daarna werd de lijkbaar, jevolga door Z. M. den Koning, de Prinsen er verdere leden van den stoet, naar het koor ge dragen en geplaatst bij de opening van den graf kelder. De Vorstelijke familie schaarde zich ter rijde der baar, alle overige aanwezigen links en echts, terwijl de militaire eerewacht nevens het loor stond opgesteld. Daarop richtte Ds. G. Mo- enkamp, oudste predikant der Ned. Herv. ge meente te Delft, de volgende toespraak tot den toning Geëerbiedigde Koning! Met diepen weemoed staan wri aan deze plaats. Het graf is ontsloten, waarin het stof bewaard wordt van zoovelenop wie het voor- en nage slacht roem draagt. Het is geopend voor bet stof felijk overblijfsel der waardige Vorstin, welke het vaderland nu achtentwintig jaren als onze Kouingin met een dankbaar hart eerde. r Hoeveel goeds mocht zij hier stichten. Door 3od met edele gaven begiftigd bij Hare hooge waardigheid met liefde bezield was Zij sieraad ran het Koninklijk Huisvoor hulpbehoeven- lied tot troost en steun,—voor ontwikkelden tot aanmoediging en opwekking,voor velen ten zegen. «Met reden betreurt de natie Haar verlies. Maar erg slaan hier de blikken naar boven, tot Hem die alle dingen naar Zijnen raad leidt eu wien ook Zij door het Evangelie van Christus als onzen God u Vader erkende en beleeden wij zegeneu Hare lagedachtenis met de bededat Zij ook bierdoor tol ons nog spreke, nadat Zg gestorren is. #8ireDe God aller ontferming vertroostte U. Hij sterke U door Zijne kracht om het vaderland zoo nog te zegenendat Gij hierdoor bereid wordt ook voor eene hoogere Kroondan welke de aarde U bieden kon. rZgne goedertierenheid bemoedige Uwe geliefde Zonen en geve Hon in dankbaar aandenken den invloed van het beeld der ontslapene te toonen. Zij verheffe al de Uwen ook bij net klimmen der laren om Haar gemis uelaten te dragen. rZijn Geest beziele U eu hen eu ons allen, opdat het ous bij alles, in leven en in sterven wel zy. «Heer onze God! ja, hoor onze bede, dat wij door het geloof in Christus U zoo ter eere leven, dat wij onze doodeu U toevertrouwen, en bereid zynals eens de jongste ure ook voor ons slaat. Amen." Vervolgens werden de Kroon, ordeteekenen, krans en verdere versieringen der lijkkist wegge nomen en deze van het lykkleed ontdaan. Z. M. de Koning omhelsde schreiendc^ue ionen, de andere prinsen Z. M. de baud drukten. Thans was het oogenblik gelomendat de kist ,n de groeve zou worden nedergelaten. Te dien linde werd zij op eene stelkadje geschoven die e voren uit den grafkelder was opgerezen en thans langzaam in de diepte nederdaalde. Op dat oogenblik snelde prins Alexander daarheen om nog eenmaal de hand op de kist te leggen en herhaalde dit al snikkende. Daarna daalden de Minister van Justitie en de Secretaris-generaal van zijn departement, gevolgd door verschillende dignitarissen in den kelder om de kist met het grootzegel van het Ryk te verzegelen. Na afloop dezer formaliteit werd door den wa peniieraut van Nederland aangekondigd dat de plechtige teraardebestelling van het stoffelijk over blijfeel van H. M. Sophia Frederika Mathilda, Koningin der Nederlandengeboren prinses van W urtemburg was volbracht. Alvorens te scheiden daalde de prins van Oranje in den kelder neder. Hem volgde zijn broeder Alexan der vervolgens prins Hendrik en een der vreemde vorstelijke personenom nogmaals de dierbare af gestorvene een laatsten afscheidsgroet toe te roepen Eenige oogenblikken later verlieten de vorstelijke personennog herhaaldelijk naar de geopende groeve terugziende, met hun gevolg het kerkgebouw. Aan het station te Delft aijn Woensdag aangekomen 116 treinen. Uit Am sterdam alleen zijn Woensdag langs den Hol- landschen spoorweg 4270 personen naar Den Haag vertrokken, en 4387 langs den Rhijn- spoorweg. De Bliijnspoorweg-maatschappij ver voerde bovendien 8249 vau andere stations. Van den Centraalspoorweg werd door ongeveer 1200 personen gebruik gemaakt. Het aantal vreemdelingen, door de beide spoorwegmaat schappijen in den Haag en Delft Woensdag aangevoerd, wordt op ruim honderd duizend, door anderen zelffe op tweehonderd duizend geschat. Voegt men daarbij de talloozen die te voet of per rijtuig die stedeu bezochten, dan kan men zich eenigszins eene voorstelling maken van de drukte ia beide plaatsen. Alles is best afgeloopen. De Holl. Spoorweg-Maatschappij heeft op één dag nimmer zooveel passagiers vervoerd als Woensdag. Tot dusver werd de dag vau de begrafenis der Koumgiane-moeder als die van het hoogste passagierscijfer beschouwd. Toen de lijkkist met het stoffe lijk overschot ouzer Kouingin Woensdag m den rouwwagen werd geplaatst, verdwaalde een vogeltje uit eeu der nooge boomen vóór het Huis ten Bosch en zocht en vond een veilige schuilplaats op de kist. Trouw bleef het den ganschen langen weg op zijne plaats, zonder zich te laten verj igeu door de bloemen waar mede hier en daar de lijkwagen bestrooid werd. Eerst op het laatste oogenblik, toen de lijkkist in de Nieuwe kerk te Delft gedragen werd, vloog het diertje, dat onwillekeurig zulk een vrien delijke rol vervuld had, op. -£u de wKölu. Zeitung" wordt een brief van onze overleden Koningin aau Napo leon lil openoaar gemaakt, in weiken bnef, gedagteekend vau den 18 Juli 1866, deo toen- mahgen Keizer zijn val voorspeld werd. De Internationale Tentoonstel ling van Land- en Tuinbouw, onlangs te Am sterdam gehouden, heeft in financieel oplicht een met gunstigeu afloop gehad. Het waar borgkapitaal, hetwelk men zich gevleid had on aangeroerd te kunnen laten, is m zijn geheel verbruikt, terwijl bovendien een nadeeiig saldo van f 40U0 vooralsnog ongedekt is. Door activiteit der politie te Kralmgen is een zwervend en verdacht persoou aangehouden, die een pakje onder den arm droeg, waarin volgens zijn beweren, zijne klee dereu waren. Het bleek evenwel dat dit pakje zes prachtige staatsiegordijnen inhield, die aan een landbouwer te Charlois waren outvreemd. De man is gevankelijk naar Botterdam over gebracht. Door wijlen mej. de wed. A. Phersch geb. Slingerland te Benschop is aan de diacome-armen dier gemeente gelegateerd de som van f 260, vrij van successierechten. Ook wijlen haar echtgenoot de heer A. Phersch heeft gelijke som aan die armen gelegateerd. De zalmzegenvisscherij te J aars- veld leverde van 17 tot 24 Juni 46 zalmen. Benoemd tot Polderbode te Streefkerk C. Huisman, veldwachter aldaar. LANDBOU W-BERICHTEN. Maandag jl. heeft de bekende Beusichemsche paardenmarkt een aanvang ge nomen. Er waren eenige hengsten aan de lyu, waarvan er voor hooge prijzen werden verkocht! Dinsdag kwamen er nog al merries, doch er was weinig handel. Woensdag was het aantal groot en daaronder veel luxe-paarden, welke tot prij zen van f 900 tot f 1100 koopers vonden. Over het algemeen was de handel lusteloos. De hooibouw is te Lekkerkerk in vollen gang; qualiteit en quantiteit laten niets te wenschen over. De drie maaimachines welke meu aldaar heeft van verschillende fabri kanten en die alle voldoen, zijn thans aan het wedijveren en zullen doen zien welke de ge schiktste is. Onder de gemeente Tubergen (Gelderl.) zijn zoo buitengewoon veel ropeen, dat de boomen letterlijk kaal zijn, evenals in den winter; de landlieden hebben <lg»r de rup sennesten met willen uitroeien en ondervinden nu daarvan de gevolgen. De hooilanden onder Jaarsveld hebben dit jaar veel minder opgebracht dan verleden jaar. Een stok van 31/, morgen, in den poldar Vogelzang gelegen, bracht slechts flIO op. De drie te Jaarsveld staande kersenboomgaarden hebben op de Dinsdag 11. gebonden verpachting de som van bijna f900 opgebracht. Eenige veehouders in het Graaf land te Groot-Ammers, gedrongen door het ge brek aan werklieden bij den hooibouw, hebben zich gezamenlijk eene maaimachine aangeschaft, waarmede 11. Donderdag eene proef genomen is, die zeer goed is geslaagd. In de omstreken van Gorincbem is men druk bezig met den hooibouw. De opbrengst is goed en de qualiteit zal door bet mooie weder niets te wenschen overlaten. Ieder komt nu arbeiders te kort; en om geregeld te kunnen doorwerken hebben verscheidene land bouwers te zamen onder Giessen-Oudekerk een Grasmaaimacbine gekocht, waarmee zij in ruim drie uren een hectare hooigras kunnen maaien. De prijs der kaas is gedurende de drie laatste weken weder f 1 per 50 KG gedaald. Door de opkoopers wordt thans te Hoornaar en omstreken f 27 A f 27,60 besteed. Gisteren had te Berg-Ambacht de jaarlijksche verpachting plaats der hooi- en graslanden van de Heilige-Geestarmen en van die des Polders. Beide brachten minder op dan 'sjaars te voren. De laudenjen van het Arm bestuur brachten f 1330 open die des pol ders f 569. Ook te Berkenwoude zijn zoo verbazend veel rupsennesten in de vruchtboo- men, dat er geen mogelijkheid bestaat om ze thans te vernietigen. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 23 JnnL De collecte voor het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den ge- wapenden dienst in de Nederlanden, heeft al hier opgebracht de som van f 28,28'. De van gemeentewege in de vo rige week publiek verkochte afbraak van een gebouw, 'bestemd tot bewaarschool, heeft de som van f 284,96 opgebracht. Door het kiescollege der Herv. gemeente alhier is het volgende zestal predi kanten opgemaakt (alph&betiscb)de heeren H. J. James te Enschedé, J. Kraijenbelt te Alkmaar, H. A. J. Lütge te Neder horst den Berg, P. J. Moeton te Ophemert, J. J. Van der Weijde te Berg-Ambacht en F. C. Wieder te Mynaheerenland. Bij de 1.1.Donderdag alhier plaats gehad hebbende grasverpachting heeft het gras over het algemeen minder opgebracht dan het vorige jaar. KERK- EN SCHOOIiNIEU W 8. Beroepen te Aalburg, c. a. (clas sis Heusden) Ds. W. Van Griethuijsen, te Goudnaan. Bedankt voor Potten en Nijkerk op de Veluwe door Ds. E. A. Lazonder te 01- debroek. - Aangenomen het beroep naar Sommelsdijk door Ds. H. J. Baarslag te Lin- schoten. Ds. Stramrood te Brandwijk is voornemens aldaar op 1 Juli zijne afscheids rede te houden. - Aan Ds. J. Appel te Hei- en Boe- kop is op zijn verzoek met 15 Juli a. s. eer vol emeritaat verleend. LI. Zondag-avond hield Ds. C. P. Van Tooren zijne intrede te Ondewater met eene rede naar 2 Cor. 5 20, na des voormid dags bevestigd te zijn door Ds. G. Van Dorssen, predikant te Leksmond, die tot tekst had vPredikt het evangelie", woorden uit Markus 1 16 15. Beide plechtigheden werden door vele belangstellenden bijgewoond, vooral was de toe loop in de avond-godsdienstoefening buitenge woon groot. De gewone maaltijd die bij gele genheid vau de jaarlijksche classikale vergade ring te Dordrecht gehouden wordt, zal dit jaar geen plaats hebben. Door den gemeenteraad van Stolwijk is met algemeene stemmen tot hoofd onderwijzer aan de tweede openbare school al daar benoemd de heer Beumer, van Schiedam, zijnde No. 1 op de voordracht. Te Sliedrecht is bij besluit van den gemeenteraad de jaarwedde van de eerste hulponderwijzeres aan He bijzondere school voor meisjes van f 550 gebracht op f 650en die van de tweede hnlponderwijzeres van f475 op f550. Op de school in Wijk D. zal nog een derde hulponderwijzer aangesteld worden op eene jaarwedde van f700, terwijl verder besloten is, dat m den zomer van 1877 de scholen niet zullen behoeven te worden gehouden, indien de ther mometer des middags te 12 uren 80 graden aanwijst. naar het land der veelwijverij te volgen. Eene brutale diefstal werd' in den nacht van Zaterdag op Zondag te Tiel gepleegd. Twee Duitschers, eenigszins als beer gekleed, af komstig uit Dusseldorp en Zaterdag per stoomboet gearriveerd, hadden het plan be raamd om bij den goud- en zilversmid Th. G. De Jongh op de Markt te Tiel in te breken, welk voornemen zij in den nacht ongeveer te één ure volvoerden. Na eerst het^ buitenblind van het raam te hebben verwijderd, drukten zij met eeu zwaar stuk hout de groote spie gelruit in, en nu was in een ommezien, nog vóór de inmiddels ontwaakte bewoners van de ontsteltenis waren bekomen, de voor hen lig gende schat, bestaande in: zeventien gouden horloges, juweelen ringen, gouden broches, ket tingen enz. ontvreemd, en waren zij spoorloos verdwenen. De ijverige commissaris van politie Harden- berg, die terstond zijn onderzoek begon, begaf zich met een inspecteur en den bestolene per rijtuig in de richting naar Nijmegen, werwaarta men vermoedde dat de dieven zich hadden be geven; ter hoogte van Loenen gekomen, ont dekte de commissaris twee personen, die door de» goudsmid als de verdachten werden aan gewezen. Men reed beu op den dijk onge merkt voorbij, bracht op een verderen afstand rijtuig en paard in een naastbijzijnd huis, en nu legden de commissaris en inspecteur zich aan weerszijden van den dijk in hinderlaag. Toen de dieven nu eenige oogenblikken later passeerden, werden zij door commissaris en in specteur plotseling met zooveel kracht bespron gen, dat zij eea oogenblik als verbluft stonden. Zij hervatten echter terstond hun brutaliteit, en nu ontstond er een hevige worsteling, waarbij de inbrekers van bun zesloops geladen revol vers wilden gebruik maken. Het mocht echter den commissaris en in specteur, later bijgestaan door den goudsmid en den koetsier, gelukken beiden te overmeesteren en te knevelen. Uit een terstond ingest visitatie bleek, dat zij biei met misdadigers de gevaarlijkste soort hadden te doen, daar zij behalve de geladen revolvers ieder nog een zestal patronen benevens twee dolkmessen bij zich hadden. Ook het gestolene, ter waarde f1600, werd teruggevonden. Zij werden nu naar Tiel terug getransporteerd, waar zij in de cellulaire gevangenis zijn overgebracht. Sedert de opening van den spoor weg door de stad Botterdam vinden jongens of andere baldadigen er een soort van vermaak inmet steenen of andere harde voorwerpen te werpeu naar de over het viaduct rijdende spoor treinen of zich te oefenen in het werpen van steenen tegen telegraafpalen en lijnen. Men staat verbaasd over de menigte steenen welke dagelijks van den spoorweg moeten worden opgeruimd. Niet alleen worden kleine steenen eu andere voorwerpen over de balustrades ge worpen, maar ook zulke groote steenen (klin kers of baksteenen)dat eene ontsporiag der wagens zeer goed denkbaar isindien zulk een steen toevallig bij de aansluiting der rails m eene der krommingen kwam te liggen. Zulk eene ontsporing zou verschrikkelijke gevolgen na zich sleependaar op sommige punten ae ba lustrade eene in gang zijnde locomotief en trein met zoude kunneu stuiten. Men heeft hier dus te doen met eene erge baldadigheiddie zeer gestreng moet worden tegengegaan. Reeds zijn er eene menigte deugnieten, die zich daaraan hebben schuldig gemaaktdoor de politie aan gehouden. Dat zij voorbeeldig gestraft zullen worden, is zeker. Op 19 dezer geraakte een twee jarig dochtertje van M. Noordegraaf te Lek kerkerk spelende in het water en verdronk. Bij J. V. te Laag-Dalem is iets zonderlings op te merken. Een sedert gerui- men tijd dood gewaande kersenboom, die dan ook geen enkel blad of eemg ander .bewijs van leven meer vertoont, prijkt heel in den top met eenige schoone bloesems. Te Laag-Blokland, gemeente Ottoland, is door den metselaar G. K. in een binnenmuur van eèn oud huis ontdekt en uit gebroken een steen van 54 cM. lang, 40 cM. breed en 7 cM. dik, met eene ovale opening in het midden en daarboven eene ronde, waarop aan de zijden twee roofvogels roet vischstaarten gebeeldhouwd zijn en waaronder twee druiven trossen schijnen te liggen. Vooreen oudheid kenner is deze steen wellicht van eemg belang. Men verwacht zulk een ruimen oogst van aardbeziën dat in ééne pottebakkerij te Gouda 100.000 potjes zijn gemaakt, die voor een groot deel reeds zijn afgeleverd. weken te Woudrchem gestationeerd geweest is, vertr ik dezer d:igen wedor naar Hellevoetaluis. De collecte voor het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewa- penden dienst in de Nederlanden heeft opge bracht: te Reeuwyk fl7,14l/i»-— Berken woude f 16,37te Streefkerk f 11,30; te Hoornaar f2,82; te Oudewater f20,70. Door verschillende Brandassu- rauties zijn premiën geschonkeu ten bedrage van f 240om den 23 dezer te worden uitgedeeld aan de spuitgasten ter belooning van den door hen betoonden ijver, bij gelegenheid van den brandin den nacht van 5 op 6 Juni j.l. te Ameide ontstaan. 21 dezer zijn door het Provin ciaal Gouvernement van Noord-Holland aanbe steed de werken tot voortzettiug der strand- verdediging te Vlieland, behoorende tot de zee- werken in Noord-Holland. Minste inschrijver L. Kalis te Sliedrecht, voor f57.270. Eer-gisteren heeft Z. M. de Ko ning een luisterrijk diner aangeboden aan zijne familieleden en de autoriteiten die bij de ter aardebestelling van H. M. de Koningin tegen woordig zijn geweest. Aan dit dmer, dat volgens hofgebruik, na de begrafenis ten paleize gegeven is, hebben de zonen des Konings, uithoofde van bun gemoeds stemming, geen deel genomen. De Heer en Mevrouw NAHUIJS-Miriim, betuigen by de» hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, onderbon den bij de geboorte van hunne dochter. Schoonhoven, 23 Junij 1877. DE FAMILIE ZWART. BBURISeSlUHTBH. pC. Nederl. erk. Schold Dito dito 3 Dito dito 4 Loten Rotterdam 8 Dito Amsterdam 3 Spanje. Buitenl. 1867/74. 1 Dito v 1876. 2 Dito Binnenl 1 Dito v 1876. 2 Portugal Oblig 3 Rusland, Oblig. Hope 1798 en J816 5 Dito 5e Serie. 1854. 5 Dito 6e Serie. 1855. 5 GEMENGDE BERICHTEN. Een viertal gezinnen van Zwolle, tot de Secte der Mormonen behoorende, ma- keu zich gereed om deze week naar Amster dam te vei trekken, van waar zij met een groot gezelschap Mormonen de reis naar Amerika zul len aannemen. Van twee dier gezinnen wei geren de 18- en 20-jarige dochters hunne ouden Dito Obligatieleen. 1864 k/" 1000. 6 Dito 1866 k/1000. 6 Dito I860 2e leen. 4, Dito Obl. Nicol. Spoorw. 1867/69. Dito Obligatieleen. 1859. Dito 0 1872. Dito 0 1873. Dito 0 1875. Dito Pandbrieven Dito Aand. 1864 5% Re. 100. Dito 0 1866 OostenrijkObl, pap. MeiNov. Dito 0 0 Febr.Aug. Dito 0 /.liver Jan.—Juli. Dito 0 0 Apr.Oct. Dito Aand. 4%fl. 250, 1864. Dito f 5 fl. 500, 1860. Dito 0 11. lüO, 1864. Turkije. Alg. Sch. 1865 Dito 0 1869 Egypte Oblig. 1868 NT Amerika Oblig. 1876. Dito v 1871. Brazilië Oblig. 1865 Dito 0 1863 Peru Oblig. 1870 Dito 0 1872 Gr. Buss. Spoorw. 5% aaudeel. Russ. Spoorw. Jelez Griasi. Dito Poti Tiflis k /lOUO. Dito JelezOrel Dito Kursk Charkow. Dito CharkAzow pd. st. 100. Dito Moekou—Smolensk. Dito Losowo Sewastopol. Aand. Oostenr. Nat. Bank Hong. Oblig. 1867. 5 o/p. Dito Loten 1870 Oblig. Maxwell Estate Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. 3 Oost Hong. Spoorweg Oblig. 1869. 5 Centraal-Pacific6 Aand. loting Madrid. 3 Aand. Turkije met lot3 32 JnnL M'/, W/i, 1017. 101 102"/, 10"/. 23 207, 517 77 7. 807. 897 80 70»/.. 79'/. 79'/, 787, 70 130 126'/, 467. Bl'/l. 88 88'/, 102'/, 67, 77. 49 7, 109'/, 103|J 95 H'/. 87, 194 86 85'/, 84'/, 106'/, 63'/, 397, 18'/, 1007, Die iet» te vorderen heeft van - verschuldigd is aan- of titel., papieren at» aadenzini onder zich heeft, behoorende tot den beneficiair aan vaarden boedel van den Heer DIRK ▼AR DUIJ VEN DIJK, thana particular verblij vende te Lekkerkerk, bij vonnii der Airon- disseraenta Rechtbank te Botterdam, dd. 23 April 1877, op eigen venoek onder curatele geateld, gelieve daarvan vtïdr 1 Juli a. op gave te doen aan den Notaris J, p, HASIr STEDE te Bergambacht. Wegens reparatie der Veerpont is de Passage voor Rijtuigen en Vee gettremd van af Maandag 2 Juli tot en met Donderdag 5 Juli a. s. De Veerman, P. J. HEIJBOEB. De openbare verkoo- ping van het Huis, enz. aan den Tentweg te Stolwijk, aan gekondigd tegen 29 Junij 1877, zal qeen voortgang hebben. O. J- SPREI». Notaris, Het HUIS, vroeger bewoond door den Heer J. VAN DANTZIQ, bevattende WINKEL, Drie KAMEBS, KEUKEN, WEBKPLAATS, POMP en TUIN en gelegen vlak bij de markt, waardoor eeer geschikt tot Koffijbais of andere nertng. Te b^mgen br^ Bierbrouwer. Gevraagd zoo spoedig mogelijk bij W, PRUIJTi Mr. Timmerman te Lek kerkerk. Men verlangt primo Augustus een fatsoenlijk Adres Lopikerstraat, A. 393. G. ZWUNENBURG, Mr. Smid ffte Langertk b/d Lek, 'raagt een lang yiO Meter. &$/e Vervolg der Nieuwstijdingen. Dinsdag 11. mocht de kamer van koophandel te Uorinchem haar 25-jarig bestaan herdenken, terwijl van de eerstbenoemden nog leden, der kamer zijn: de heeren H. Polvliet, voorzitter, T. Van Andel, A. Blankers, H. A. Ravenswaay en de secretaris C. E. Boonzajer, welke laatste juist dien dag de 25-jarige ver vulling zijner functiën als zoodanig vierde. Ter voorziening in de vacature van heemraad in bet polderdistrict Tielerwaard is eene voordracht opgemaakt, bestaande uit de hh. Mr. M. Viruly van Vuren en Dalem, M. Dutry van Haaften, J. Mijnlief. Zr. M. kanonneerboot No 6, die ter oorzake der visscherij-quaestie een vijftal BDKQULUU STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN, ingeschreven van 15 tot 23 Juni 1877- Geboren: Sophia Fredrika Mathilda, ouders D. Van Oosten en F. Van Ipenburg. Ondertrouwd: A. Butselaar en J. Zuidervliet. G. Valkenburg en A. Maas Smitskamp. Getrouwd-. Nn De Jong en N. A. Koppe. Overleden F. Lensen, oud 26 jaren. F. J. De Hoog, oud 4 maanden. L. Nieuwendijk, oud 58 jaren, eohtgenoote ran J. Maroelis. A. A. Be- sier, oud 91 jaren. Bevallen van een Zoon CORNKLIA SCHILT- de Vreuqt. Stolwijk, 19 Junij 1877. Door Gods goedheid voorsjpoedig bevallen van eene Dochtbb M. A. W. C. RINGE- LING-dü Bobüïf. Bli8un8Qraaf, 19 Juni 1877. Eenige kennisgeving. De Heer en Mevrouw KOOIMAN betuigen bij deze bunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, bij de geboorte van hunne dochter ondervonden. Schoonhovbn, 23 Juni 1877. Deze zoo gerenommeerde LOT Elf wederom verkrijgbaar tegen Een Gulden per Lot bij Commissionair in Effecten. Aanvrage van buiten tegen franco postwissel groot Een gulden vijf oent. By S. 8c W. N. VAN NOOTEN to hoven ziet het licht: DOOB UIT HET AMERIKKANSGH DOOB G. JASPERS, MET EEN VOORWOORD VAN E. GERDE8. DERDE, Q0EDK00PE DRUK.-MET PLATEI. Eerste tot derde Aflevering. Onder de werken, welke in de laatste ja ren een verbazenden aftrek vonden, behoort Wetherell's Wüde, Wyde Wereld. Meer dan honderdduizend exemplaren werden van dat boek in Amerika en Engeland verkocht, en het is in byna alle Europeesche talen over gebracht Niemand die dit uitnemende werft kent, zal zich echter daarover verwonderen. Elisabeth Wetherell heeft daarin het meo- schelgk, maar vooral het kinderhart in sgne diepste schuilhoekengeheimste bewegingen en teederste aandoeningen geschetst Deze derde, goedkoope druk van Wethbbell Wgde, Wyde Wereld zal compleet zyn i» 8 Afleveringen. Iedere Aflevering, bevattend» 80 biadzgden duidelgken druk, ia gesteld of den uitent geringen nrys van

Schoonhovensche Courant | 1877 | | pagina 2