SPAARBANK,- HOOGERE BURGERSCHOOL VERBETERD ANMATTO PER TELEGRAAF. ADVERTENTIËN. te Gorinchem. BESTE KRIMPZALM p. d« jong,! Ot. of Kaaskleorsel P. 8ANTMAN te Schoonhoven. nenlandeche Zaken is Woensdag aanbesteed: het aaelaggau van een strekdam met aanhecli- tingakxib langs den linkeroever van de rifier de Nieuwe Maas boven de haven van Pernis. Het laagst ingeschreven door den beer L. Van Haaften, te Sliedrecht, voor f44.700. De uitvoeringen van herstellingen en vernien* wingea aan de rijka-rivierwwken op de Boten-, Beneden en M er wede, mei het éénjarig onderhoud, in fier perceelen. Minste inschryvers voor het eerste psroeel de heer P. J. Roubosch, te Wandrichem, voor f 16.975het tweede de beer A. Q. Hoyzkoe, te Hedel, voor f 19.878; het darde de heer P. Van Wijngaard en, te She- ^drecht^foor f 85.490 en het viérde dezelfde voor De uitvoering van heratellingen en vernieu wingen aan de rijks-rivierwerken op het Panner- denach Kanaal, den Neder-Rhijn en de Lek, met bat éénjarig onderhond, in vier perceelen. De biljetten, die de minste inschrijvingssom bevatten, waren van perceel n». 1 F. E. Terwindt, te Pan- nerden, voor f 12.098'; n°. 2 dezelfde voor f 6194; 8 G. J. Mol, te Kuilenburg, voor f 16.574, en n*. 4 H. Van Wijngaarden, te Vianen, voor JL «1.080. t r- A.an de Prov. Staten van Zuid- Holland ia toegezonden een adrea van P. Kluy- var Ha. ha andaren, fkbrikanten te Woerden, Rietveld en Barwoutswaarder, ter verkryging «ener verbetering van het vaarwater de Oude Byn. Ged. Staten wenschen een nader onder- aoek in te ateiien, 1* omtrent den toestand van hat vaarwater de Oude Rijn, in verband met de belangen van handel, scheepvaart en induatrie, en 2°. met betrekking tot de vraag •f da gewenechta verbetering inderdaad van overwegend belang ia te achten. Zij stellen dua voor dat adres aan hen terng te zenden ten einde daaromtrent nader van advies te dienen. Gedep. Staten van Zuid-Holland stellen voor: een meow bijzonder reglement voor de vereenigde polders Streefkerk, Korten broek efl Langen broek (gemeente Streefkerk), een ont werp tot wyzigmg van het bijzonder reglement voor den Ziuidplaspolder (gemeente Moordrecht), en voorts eeu subsidie te verleenen tot een maxi mum van f 2600 voor de begrinting van den weg over de Neder- Boeicopsche Achterkade. Omtrent de verschillende aanvragen om tege moetkoming in de gewoae kosten van het lager ondarwijs, die in de aanstaande zomervergade ring der Staten vau Zuid-Holland zullen worden behandeld, stellen Gedep. Staten voor: ten aan- zien der aanvragen der gemeenten Ouderkerk a/d IJsel, Nieuwe-Tonge en Heerjanadam, dat er naar hun oordeel geen termen zijn om een gun stig advies aan den Koning uit te brengen en beliwfft-nde de aanvragen der gemeenten Helle- voetsluie, AiaOcrstoiPoortugaal, Pierehil en Haitieuoord, dat er wel termen voor een gunstig advies zyh. Te Rotterdam is op het terrein voor bet in lossing liggend stoomschip Rotter dam, met diverse stukgoederen van (New-York aangekomen, een insect gevonden, hetwelk aan bat departement vau Bqmeulaudsche Zakeu op gezonden en geconstateerd is eeu levende colo- rado-kever (dorypbora decemlineata) van bet vronwelyk geslacht te zyn. Mat verwijzing naar de herhaalde waarschu wingen van regeering»wege en de beschrijving, met teekening, van bet genoemde insect, door het Ministerie van Binnenlandsohe Zaken uit gegeven en verspreid, wordt de aandacht op bet boveustaaude gevestigd en ieder uitgenoo- digd, zooveel in ayn vermogen is, door onder soek en door bet uitroeien van dat schadelijk inbeet, daar waar he( mocht voorkomen, mede te weiken tot voorkoming van do algemeene nunp, die van do overbrenging van den colorado kever op de aardappelvelden het gevolg sou tyn. Staalt-Courant. Binnenkort zal door Burg. ep Weth. van Gouda bij den gemeenteraad worden ingediend een ontwerp verordening op het ver leenen van pensioen aan gemeente ambtenaren. Tot nog toé werd voor ieder geval afzonderlijk het bedrag van bet pensioen bepaald, maar de hillykhmd brengt mede, dat in deze zaak een algemeene regel wordt gevolgd. Doot den Raad der gemeente Lekkerkerk in de rekening over 1876 goedge keurd. 2y bedraagt in ontvangst f 18056,06', in uitgaaf f 12887,86, sluitende met een batig ealdo van ö7M,65*. Van de wetf van den scheeps bouwmeester P. Boele Pz. te Slikkerveer is 1L Dinsdag met goed gevolg te water gelaten do ijzeren schroef-sleepatoomboot vNovioma- nl," gebouwd voor rekening van den heer A. Quack, waarvoor de machine ie ver* vaardigd in de fabriek van de heeren Burger hout A Knak, te Rotterdamen is daarna de kiel gelegd van eeu ijzeren schroef-sleeps toom- boot, te bouwen voor rekening van den heer T. Volker, te Dordrecht, waarvoor de machine mode zal worden vervaardigd iu de fabriek van de heeren Burgerhout Kraak, te Rotterdam. De kantonrechter te Gouda ver oordeelde onlangs den heer W., pijpenfabnkant, tot eane geldboete, omdat by op zijne pijpen de letten D. W. had laten zetten, zonder daartoe da autorisatie vau het plaatselijk be stuur te hebban of daarvan vóór 1 Febr. 1819 aaugilte te hebban gedaan, zpoals door het re glement op de merken door pijpenla brie keu te teugen, van 25 December 18^8, S t bi.. OO I 87, is bepaald. Door getuigen werd het feit der plaatsing van het geïncrimineerde merk op den kop der pijpen bewezen, en tevens werd door getuigen, als deskundigen gebóord, uitdruk kelijk verklaard dat als fabrieksmerk alleen die merken beschouwd worden, welke op den hiel van de pijpen geplaatst zijn, terwijl de letters of merken op den kop geplaatst, alleen als versiering of als figuren worden aangemerkt. De Rechtbank te Rotterdam behandelde dezer degen die zaak in appèl, nam het vonnis a quo voor zoover het bewijs betrof over, doch oor deelde dzt bedoeld reglement alleen op fabriek merken, en op geene andere doelen kon en ontsloeg den beklaagde van alle rechtsvervolging. Bij eenige ingezetenen van Gouda bestaat het plan een volksfeest te organiseeren. Er is een commissie benoemd tot het uitbren gen van een rapport over de meerdere of min dere mogelijkheid van slagen voor een dergelijk .plan. Waarschijnlijk zal een harddraverij plaats hebben en nog meer andere festiviteiten. Deeerste Geldersche kersen wer den dezer dagen te Gorinchem in den handel gebracht. Naar wij vernemen besteedde men aan vankelijk lioogen prijs, nl. 9 k 10 ct. per kilo. Daar deze vrucht dit jaar ook al schaarscb is, vreest men, dat ze niet veel goedkoopef*^br- den zal. De vereeniging /rEigen Hulp" te Lekkerkerk telt aanvankelijk 7 leden. Mejufvrouw M. J. 8. S. Schomper te Leerdam heeft met goed gevolg het etamen als leerlinge-apotheker te Utrecht afgelegd. Van een onbekende hebben de armen der Israëlitische gemeente te Nijmegen de som van f 25, ontvangen, en wel, zooals in een begeleidend briefje vermeld stond, ter gelegenheid vau het gouden bisschopsfeest van Pius IX! De volgende onderofficieren van den hoofdcursus der artillerie te Delft hebben aan het examen voor 2en luitenant voldaan de heeren N. Bosboom, G. A. van der Brugghen, O.- P. Weasels, E. J. H. vau der Veen, J. H. van Asch van Wijck, E; H. Fraikamp, L. van der Velde, D. J. Middelbeek, A. J. Dekker en L. Op ten Noort, en voor het leger in Oost- Indië J. Burlage en J. P. Van Veitfcnijsen. Tot gemeenteontvanger te Dord recht is benoemd de heer W. J. Ketman. Z. M. de Koning is gisteren naar Zürich in Zwitserland vertrokken, waar Z. M. eenigen tijd verblijf zal houden. De Rechter van Instructie uit Rotterdam heeft zich Woensdag 1.1. naar Wad- dinxveen begeven ten einde een onderioek in te stellen naar de gegrondheid der geruchten omtrent eene aldaar plaats gehad hebbende mis daad. Zekere d. V., landbouwer in Bloemen- daal, wordt verdacht van een paar maanden geleden zijne 86 jarige vrouw door vergiftiging om het leven te nebben gebracht, ten einde gelegenheid te krijgen met eene dienstbode te kunnen huwen, met welke hij dan ook reeds ondertrouwd is of het weldra zon zijri. Het onderzoek te Waddmxveen is tot laat iu den nacht voortgezet en den volgenden morgen te Gouda hervat. De man moet reeds bekend hebben arsenicum te hebben gekocht, doch ont- keut, dat dit iu zijne woning is geweest. Nader meldt men ons, dat de V. gisteren middag gevankelijk naar Rotterdam is overge bracht. Woensdag is voor de Rechtbank te Amsterdam behandeld de zaak tegen P. H. Bruyn, vroeger secretaris der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij. Hem wordt te laste ge legd dat hij tusscben de tijdstippen 15 Job 1869 en 5 Februari 1877, terwijl hij tegen een jaarlijksche bezoldiging van f 4000 als se cretaris in dienst was der Amsterdamsche Ka naalmaatschappij heeft ontvreemd en ten eigen bate verkocht een groot gatal aandeelen aan toonder iu het maatschappelijk kapitaal van S% millioen gulden en dat tot een bedrag van miusteus f 276.400 nominaal, welke aandeelen in braudkasteu en andere bergplaatsen ten kantore der Maatschappy w/ireu geborgen, als mede dat bij verduisterd en ten eigen bate aangewend heeft eeu som van f 2000, hem in zyn quahteit als secretaris ter hand gesteld om die te verantwoorden. In deze zaak werden een twiatigta! getui gen gehoord. De substituut-otficier van jus titie Mr. Teding van Berkhout trachtte In eene uitvoerige ïede de schuld van, beklaagde aan te toonen, hoewel hy moest toestemmen, dat door de weinige contróle, welke bij de Maat schappij bleek te bestaan, de verzoeking voor den oeklaagde zeer groot was geweest. Hy eischte zyn schuldigverklaring aan diefstal in loon trek kenden dienst en misbruik van ver trouwen met veroordeeliug tot een gevangenis straf van vier jaren en eeu geldboete van 600 gulden. De advocaat van den beklaagde, M.r. 8. Katz, betoogde dat bier met van misbruik van vertrouwen, noch vau loontrekkenden dienst spraak kou ziju. Pleiter drong iu elk geval aan op toepassiug der celstraf, waarom ook de beklaagde ten slotte verzocht. De uitspraak is bepaald op 4 Juli a. s. Onder begunstiging van lraai we der heeft Woensdag 11. de aangekondigde hard draverij vau wege de Harddraverij-vereemgiug te Dordreonl plaats gehad. Aan de voormiddag-harddraverij namen 18 paarden deel, t. w. de uruine merrie Goliath, van J. Barendregt te Cillaarshoekde bruine ruin Prins, van J. H. Henkes te Delfshavea; de bruine merrie Geertruida, van K. E. Giltaij te Dubbel dam; de bruine ruin David, van J. Klootwijk te IJsel monde; de zwarte blesmerrie Topper, van D. De Bruin te Waarderde vosmerrie Sophie, van A. J. Schouten te Dubbeldamde bruine merrie de Juffer, van P. Metz te Waddinxveen; de zwarte merrie Marie, van D. Hoogendoorn te Waddinxveen; de zwarte blesmerrie Susanna, van A. C. Dronkert te Goidschalkoord ;de zwarte merrie Maagd van Dordrecht, van H. N. Bax te Dordrecht; de bruine blesmerrie van A. Boekhout te Houten; de schimmelmerrie Con cordia, vau E. H. Meursmg te Alblasaerdamde bruine ruin Wilhelm, van A. De Koning teStrijen. De prijs, zes zilveren lepels en vorken, werd behaald door de Sophie, van A. J. Schouten te Dubbeldam, pikeur J. De Boer, en de premie, een zilveren inktkoker, door de Goliath, van J. Barendregt te Cillaarshoek, pikeur A. De Koning. Bij de namiddag-harddraverij waren 18 paar den in de baannamelijkde bruine witvoet Koningin, van J. Smits te Dubbeldam; zwarte merrie Maria, van D. Hoogendoorn te Wad dinxveen bruine ruin David, van J. Klootwijk te IJselmonde; bruine ruin Graaf Adolph, van T. Ritsema te Garathuizen (Groningen); stekelharige bles Cornelia, van W. Doon te den Haag; bruine rum Malle Jan, van H. Van Haaren te Amsterdam; zwarte blesmerne Tapper;, van P. De Bruin te Waarder; bruine merrie Viorno, van U. Barendregt te Baren- drecht; zwarte bles ruin La Vitesse, van J. Smits te Dubbeldam; schimmelmtrne Rosa, van J. Visser te Barendrecht; bruine merrie Wilhelmina, van H. Van Haaren te Amsterdam; bruine ruin Slimme Jau, van A. Hoogendijk te Krim pen a/d. IJsel; bruine merrie Goliath, van J. Barendregt te Cillaarshoek; briflne merrie Zeelaudia, van J. Kaakebeeke te Goes; vosbles Nobel, van J. Bos te Zevenhuizen; bruine mer rie Snijboon, van D. Florijn te Rotterdam; bruine merrie de Vlugge, van J. Jonkheid te Waddinxveen; vosmerrie Sophie, van A. Schou ten te Dubbeldam. De prijs, ten bedrage van f 800, werd behaald door La Vitesse, van J. Smits te Dubbeldam, pikeur J. De Boer; de le premie, ad. f iUO, door de Graaf Adolph vau T. Ritsema te Garst- huizen, pikeur Wiebe de Boer; en de 2de premie, ad. f 50, door de Nobel, vau J. Bos te Zeven huizen, pikeur A. Bos. De by de harddraverijen in Groningen en Friesland nimmer overwonnen Graaf Adolph, heeft derhalve hier ziju meester gevonden. Vrijdag j.l. is voorde' Arr. Recht bank te Rotterdam behandeld de zaak van J. De Decker Gzw., chef eu directeur der reedery- firina van Zeijlen en Decker te Middelburg, beklaagd van door bedneglyke middelen assu rantie gezocht eu aaugegaau le heooeu op de vrachtpeuniugen vau eeu schip, waarvau hy wist dat het m ludië gestrand was. Gisteren heeft de rechtbank in deze zaak uitspraak gedaan en de beklaagde veroordeeld tot één jaar cellulaire gevangenisstraf eu f 1000 boete of 16 dagen cellujair. Men schrijft ons uit Boskoop van 28 Jum: Te midden van de kermisvreugde iu dit anders rustige dorp werd de politie be ziggehouden met het opsporen van iemand, die onder den naam van W. Van Leeuwen, ten na- deele van de firma G. JAlberts, boomkweekers alhier, bij de kassiers K. eu D. te Gouda eene som van f 200 had weten te ontvangen. Eene kennisgeving van de kassiers aan de genoemde firma van de uitbetaling der som, leidde tot de ontdekking. Het hoofd der politie, bijgestaan door een paar heeren van het kantoor van K. en D., bezocht W. Van Leeuwen, die geheel onbe kend met de zaak bleek te zyn. Naar de om schrijving vau de uitbetalers der gelden, vielen de vermoedens op zekeren Van ZoeLen, knecht hij de firma Alberts, die na met hen geconfron teerd te zyn, gisterea-avoud bekentenis voor bet hoofd der politie aflegde. Bij gemis van een huis van arrest heeft men den schuldige vrijge laten, die zich voor een groot deel van aen nacht op de kermis vermaakte en verder in gezelschap van de politie iu de secretarie den morgenstond moest verbelden. Heden morgen is hy gevan kelijk naar 's Graveubage vervoerd. De werkzaamheden aan het brug genhoofd te Meerkerk vorderen goed. Verschei dene arbeiders verdienen een hoog daggeld. Voor velen zal het werk, als het over een paar maau- deu gereed is, groot gemak aanbrengen; want de afnd van de brug, >iie voorheen met rijtuigen zeer moeilijk gepasseerd kon worden, wordt aan zienlijk breeder gemaakt.' In de afgeloopen week zijn aan 't Kraliugscbe veer ter markt verkocht 2075 zalmen. Frys van de winterzalm van f 1,00 tot f 1,10 per halt kilo. Frys van de zomer- zalrn f 0,80 tot f 0,90 per hall kilo. Hoewel er deze week minder zalmen ter markt werden verkocht dan de vorige week, was toch de zalm- vangst gunstig; ia de laatste drie dagen is het aantal weet aanmerkelijk toegenomen; de piys was deze week iets hooger dan de vorige; de prijs van den steur was ongeveer f 0,15 per hall kilo. Vau 2b tot 30 Juni ziju te Am- merstol aan de markt verkocht: 209 zalmen prijs van 1 0,80tot f 0,95 per half kilo. Ook i steuren zyn verkocht voor 6 cents per half kilo. In de op 26 dezer gehouden vergadering vau het bestuur van den polder Reeuwijk zijn beuoemdtot secretaris iu plaats van wijlen den heer C. Brack, de heer F. H. Bulaeus Brack en tot penningmeester in plaats van wijlen den beer J. Langerakde heer I. Dzn. Kruijt. BUCHAREST, 29 Juin. Be Clear richtte na den overtocht van het leger over den Donan eene proclamatie aan de Bulgaren en verklaart daarin dat het Turksch wanbeheer door een geregeld bestuur zal vervangen worden. Afloop van Publieke Verkoopingen Tan Onroerende Goederen. De op 22 dezer door denNotaris Kimt van Moordrecht publiek verkochte twee boawinauawoniogen met ongeveer 40 hectaren wei-, hooi- eu gnendland iu Koolwyk eu Be nedenkerk onder de gemeente Stolwijk, hebben opgebracht de som van f73.715 behalve de kosten. In openbaren verkoop, op 25 Juni 1877 door den Notaris W. J. Fortuijn Droog- leever te Gouda gehouden, zijn verkocht: Eeu Winkelhuis eu Erf, aan de Nieuwe Haven te Gouda, wyk No 111, aan B. Mui laart te Gouda voor f 1930. En eeu Kleimolen met Erf en Bovenhuis, aan de bogen te Gouda, wyk O, No 146, aan den heer J. Vau Kranenburg te Gouda voor f 1750. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 80 Juni* Op 11. Dinsdag zijn 16 volon tairs bij de ArtiUene-lnstructie-Coinpagnie aan genomen. Als leden van den gemeenteraad zijn dit jaar aau de beurt van aftreding de heeren D. Brussen, G. Van Ewijk, P. Greup en C. Hooghwinkel (overleden). De verkiezing zal plaats hebben op 17 Juli e. k. Eergisteren-a vond omstreeks half tien ure ontstond brand op hét binnen plaatsje van het huis op den korten Dam, hoek van de Veersteeg, bewoond door J. H.; of schoon slechts een mand en eemg houtwerk m brand stond, vertoonde zich een groote vlam, die echter spoedig gebluscht werd. Gisteren-middag, te ongeveer één uur, viel het zoontje van den heer W. K. in de Haven bij de Steeueubrug. Door W. Van Kassen en D. Groene veld, die onmiddellijk te hulp sneldeu, werd hij gelukkig gered. LANDBOUW-BE&ICHTEfi. De gewone jaarlijksche paar denmarkt te IJselmonde werd Woensdag zeer druk bezocht. Er waren 840 paarden aan de lijn eu de handel was vrij levendig. Iu den loop dezer week zijn te Meerkerk de eerste twee hooimachines aange kocht. - De vrees voor het buitenwater heeft Maandag 11. te Gorinchem velen met het verpachten der Gorinchemsche hooi-aveliugen te rug gehouden. De beste stuk keu, waar nu ruim zooveel opstaat als in andere jareu en die ge woonlijk jaarlijks voor f 4öU tot f 50U verpacht woTden, zyn nu verpacht voor ruim f 100. Door elkander is het verpacht tegen f 50 de hectare. Te Leerbroek heeft men by ge brek aan de noodige maaiers dezer dagen voor het eerst en met goed gevolg gebruik gemaakt van grasinaaimachiues. Te Nieuwland zyn door de heeren F. De Hoop eu'J. Sterk twee dezer machines alsmede een uooischudder aangekocht en in gebruik gesteld. KERK- ER SCHOOJJHRUWflL Beroepen te Oudewater Ds. G. Van Dorsseu te Leksmond. Beroepen tte li il legers berg Ds. E. A. Lazonder te Üldebroek. Ds. F. F. Van der Steen nam 24 dezer afscheid van de gemeeute Nieuwerkerk a/d IJsel met eene rede naar Hand. 2025—-27. Op de 11. Woensdag te Gouda ge houden algemeene clasmkale vergadering zyn herkozen: tot leden vau het classikaal bestuur, de aftredende leden, de heeren J. M. Van Wai- sem, predikant te Lekkerkerk, L. S. F. Dup- per, ouderling te Vianen eu S. E. Van Nooten, oud-ouderling te Schoonhoven eu tot secundi de aftredende secundi, de heeren F. C. F. W. Meijlink, predikant te Vianeu en D. Ruiter, ouderling te Gouda; terwijl iu plaats van den heer J. W. A. Kooijaards, ouderling te Gouda, naar elders vertrokken, tot secundus werd ge kozen de heer E. C. Langerak, oud-ouderliug te Oudewater. De vergadering nam nog het besluit om zich tot de SyuoJe te wenden met bet verzoek dat zij zoodanige maatregelen neme, dat de vrijheid der verschillende richtingen iu het kerkveroand gewaarborgd blyve. 5 Juli e. k. zal op plechtige wijze de inwijding plaats hebben van de nieuwe R. C. kerk te Kralmgeu. Het aantal gewone leden van het Nederl. Ouderwyzere-genootschap bedroeg op 1 Juni jl. 2323, waaronder 1964 stemheboeude zyude dezuikréi die hoofdonderwijzers-acte bezit ten of meermjarig zyn. GEMENGDE BERICHTEN. Eenige slagers gingen verleden week te Groningen met een boer, die een le vend varken ter ma kt bracht, de weddingschap aandatzoo het beest het gewicht had van 140 kilo, ey het dobbel betalen en andere het varken voor niets zouden hebben. De boer, die naar zijne meening zeker was van zijn zaak, nam dit aanbod aan, maar op de waag gewo gen, bleek het juiste gewicht 139'/, kilo te zyn. pe slagers namen bet hun toekomende varken mede en brachten het huiswaarts. De boer kon zich er echter niet zoo bij neerleg gen en begaf zich naar het politiebureau, maar aangezien het eene particuliere onderneming was, kon dtf politie zich er niet mede bemoeien. Zondag-ochtend, xwartier vóór negen uur, deed zich te Maastricht een sterke schok van aardbeving gevoelen, die de zich in de vertrekken bevindende voorwerpen hevig deed schudden. De schok was zuiver van het Zuiden naar het Noorden en hield circa 8 seconden aan. In de landstreek tusschen Keu len en Aken had op deuzelfden tijd eene aard- schudding plaats gehad. Ook in het westelijk gedeelte der stad Keulen heeft men eene bewe ging in den grond waargenomen. Uit Londen wordt gemeld, dat zeven of negen edelgesteenten van buitengewone waarde in den nacht van Vrijdag op Zaterdag uit het Britsche museum zijn gestolen. Twee er van zijn teruggevonden, dauk zij de eer lijkheid der kooplieden aau wie zij ten ver koop werden aangeboden. Van de ovengeu is nog geen spoor ontdekt; men vermoedt, dat zij naar Amsterdam zijn gezonden om daar ver kocht te worden. Al weder heeft men hier met dieven van buitengewone behendigheid en moed te doen. De glazenkast, waaruit de steenen verdwenen zijn, was als altijd gesloten. Men moet dus in 't bezit zijn geraakt van een af druk vin den sleutel. Te Miiblheim aan den Rijn, nabij Keulen zijn in de vorige week op een akker in de aardappelstruiken Colorado-kevers, bene vens hunne eieren en larven gevonden. Bij onderzoek bleek, dat het aardappelveld toebe hoorde aan een slachter die Amerikaansch spek verkoopt. Waarschijnlijk zijn in of aan de fasten, wsann het voor den slachter bestemde spek in Amerika was verpakt, eieren van het insekt aanwezig geweest en nit zijn huis op zijn aardappelland geraakt. Er is onmiddellijk by het ministerie van landbouw te Berlijn aan gifte van het feit gedaan. Men zal thans het aangetaste veld met hooi, stroo en houtspanen bedekken, die rijkelijk met petroleum begieten en dan een en ander in brand steken. Daarna zal het land door bij tende zuren ontsmet worden. Volgens een nauw keurig onderzoek der omliggende velden, heeft zich gelukkig de kever met in den omtrek verspreid. Een N oordbrabantsche boer stapte 11. Zaterdag te Rotterdam zeer deftig aan boord van het stoomschip Drenthe, hetwelk gereed lag baar Indië te vertrekken. Even voor het ophalen del plank werd hem gevraagd, daar hij niet op zijn gemak scheen, waar hy eigen lijk moest zyn, waarop de hals antwoordde: Ik moet naar den Bosch. Men kan zich den schrik van den landman voorstellen toen hij vernam dat het schip dadelijk naar indië zou vertrekken 1 De heeren Vau Boven en Van Bochove, geneesheeren te Gouderak en te Moor drecht, hebben dezer dagen een jongetje van ruim twee jaren, te Gouderak woonachtig, met leer gunstig gevolg een steen nit de Urethra verwyderd. IHOEXOlf DK1S. Mijnheer de Redacteur! Ik neem de vryheid UEd. een plaatsje m uwe, ook in dese gemeente, veel geleiene Courant te ver- aoeken, om op dese wijze de aandacht der bevoegde autoriteiten op een ongerief, dat bijna altijd in deze gemeente bestaat, te vestigen. ^De klok dezer gemeente n. m. 1. gaat zelden gelijk met die van andere grootere gemeenten of met de spoorklok. Jammer is het evenwel, dat dit verschil altijd in hst nadeel der reizigers, die van den Ryn- a poor weg gebruik willen maken, is. Met andere woor den de Oudewatersche klok gaat meestal 6, 6 ja soms 11, 12 minuten na. Daar Oudewater evenwel een half uur van het station gelegen is, weten de bewo ners dezer stad bijna nooit, wanneer dit verschil be staat. of hoe groot dit verschil is, waardoor zij groot gevaar loopen te laat te komen, evenals reizigers en andere vreemdelingen die op de Oudewatersche klok vertrouwéo. Dit alleen zon, dunkt mij, reeds voldoende zijn om het ongerief op te beffen. £en andere bijna nog grooter last is er evenwel aan verbonden. Bet vertrek der posten hfngt n. m. 1. af van het vertrek der spoortreinen. Dit vertrek ia evenwel zoo geregeld, dat den bode genoegzame tiid overblijft, om met zijne brieven het station te bereiken. Bet is natuurlijk, dat nu de postbeambten de lich ting der bussen met kannen regelen naar de stadsklok, maar dat zij sich dienen te houden aan de spoorklok. Hfpigiwa aal dus wellicht een brief in de bus steken met de gedachte, dat hij nog met de eerste post zal vertrekken, terwijl hij eerst des middags, des avonds of den volgenden morgeu vertrekt. Uit dit een en ander ontataat dua groot ongemak en zou in sommige gevallen ook groot nadeel kannen ontstaanwaarom wij het dan ook wel verkieselijker tondvn achten de stadsklok of met de spoorklok ge- lyk te doen gaan of beter nog hem eenige minuten te doen voorgaan, zooals dit in andere kleine ge meenten het geval is. Niet twijfelende, mynheer de Kedaoteur, of de be voegde autoriteiten «uilen, op het ongerief opmerk zaam gemaakt, hierin ten gerieve der beweners ver andering brengen, bedank ik UEd. voor de afgestane plaatsruimte. Man Tijand fan to laat koman. Oodewater 98 Jwu X877. Vervolg der Nieuwetijdingen: X. M. heeft benoemd tot 2den lui tenant bij het wapen der artillerie: bij het 2de reg. vest.-art. den cadet C. G. Boonzajer. Door de Directie der Nederland- sche Rijnspoorweg-maatschappij is bepaald, dat voortaan op Zondag geen bestelgoederen meer worden aangenomen. De bezorgine heeft alleen plaats van die goederen, welke reeds Zaterdags avonds aankwamen. De opbrengst der collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst m de Nederlanden, was te Gouderak f 16,38; te Berkenwoude f 15,37te Nieuwland f7,75; te Leerbroek f 9,90te Noordeloos f 8,25 te Hoog*Blokland f8,82. Te Meerkerk werd voor dit fonds f37,75 gecollecteerd. Bij andere gemeenten vergeleken steekt het bedrag elk jaar zeer gunstig af. Hoogstwaarschijnlijk is de wijze waarop de gelden worden ingezameld hiervan de oorzaak. Terwijl toch op de meeste plaatsen door den bode of veldwachter eene bus wordt gepresen teerd, vereenigen zich bier, op uitnoodiging van den Burgemeester, volgaarne eenige notabelen, om, twee aan twee, in verschillende wijken, met open schaal, rond te gaan. Terwille vau het goede resultaat wordt deze wijze van inzamelen ook anderen gemeenten aanbevolen. Door den Raad der Gemeente Oudewater is aan J. Van den Pol, hulponder wijzer aan de Openbare School aldaar, op ver zoek eervol ontslag verleend, met ingang van 15 Augustus e. k. De Geldersche karren met Mei kersen zijn 11. Woensdag-morgen te Gorinchem voor het eerst aangekomen. Dien morgen wa ren er drie, den volgenden morgen vijf, en heden Vrijdag-morgen reeds zeven. De eerste kersen werden tegen f 2,50 h f 2,80heden morgen echter reeds voor f 1,40 h f 1,80 de mand verkocht. Bzoiaii Nedrel. »Urk. Schold. Dito dito Dito dito Loten Rotterdam. Dito Amsterdam uhxbh. pc. 3 4 8 8 Spanje. Buitenl. 1867/74, .1 Dito v 1876. 2 Dito Binnenl.1 Dito r 1876. .2 PortugalOblig3 Rusland, Oblig. Hope 1798 eu 1816. 5 Dito 5e Serie. 18545 Dito 6e Serie. 18555 Dito Obligatieleen. 1864 1000. 5 Dito v 1866 h/1000. 5 Dito 1860 2e leen. 4| Dito Obl. Nicol. Spoorw. 1867/69. 4 Dito Obligatieleen. 1859, 3 Dito a 1872. 5 Dito a 1873. 5 Dito a 1875. 4J Dito Pandbrieven5 Dito Aand. 1864 5% Rs. 100. Dito a 1866 Oostenrijk, Obl. pap. MeiNov. 5 Dito a v Febr.Aug. 5 Dito 'ïlver Jan.—Juli. 5 Dito a a Apr.Oct. 6 Dito Aand. 4 fl. 250, 1854. Dito a 5%fl.60U, 1860. Dito a fl. 100, 1864. Turkije. Alg. Sch. 18655 Dito a 18696 Egypte Oblig. 18687 N. Amerika Oblig. 1876. 4A Dito a 1871. 6 Brazilië Oblig. 18665 Dito a 186341 Peru Oblig. 18706 Dito a 18.72. .5 Gr. Russ. Spoorw. 6 aandeel. Russ. Spoorw. Jeles Griasi. 5 Dito Poti Tiflis 4 f 1000. 5 Dito JelezOrel5 Dito KurskCharkow. 5 Dito CharkAzow pd. st. 100. 5 Dito MoskouSmolensk. Dito Loaowo Sevastopol. .6 Aand. Oostenr. Nat. Bank. Hong. Oblig. 1867. 5%. Dito Loten 1870. Oblig. M.aiwell Estate Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. 3 Oost Hong. Spoorweg Oblig. 1869. 5 Centraal'Facifie. ,6 Aand. loting Madrid. 3 Aaud. Turkije met lot. 3 29 Juui. 64 76% 101* 101 102* 107/ 9%' 51 98% 787A. 92 0is/« 81% 567, 80% 80 76%. 136% 133 48% 48% 62%. 52% 92 90 105 6% TVs 101% 103|| 0% 105 86 85% 85% 85 78% 85'/, 106% 65% 67% 39% 18% 10<f% IIITIIIIGHTII, Sohoonhoven27 Juni. Hennep schil f 26X26, hennepzaad f 12,00, gelling f21,00, boter; lste aaol. 60 ot., Sde qud. 57 ct. per half kilo: kaas f25 4 34, vette varkens 26 4 27 ot., overloopsri fö 4 10, schapen f 36,00, lammeren f 8 4 16, vrtte kal veren 20 4 23 ct. per half kilo; nuchtere ideas f446 per stuk; nieuwe aardappelen f 14,00, Zaeuw- sche jammes f6,00, Kleingeel f 5,20, Ronde Wol kammers f4,10 per heet. Eieren f 3,00 per 100 staks. 112 lammeren ter markt gebracht. Goud* 28 Aui. Kaas. lie handel was heel vlug, verkocht n alle soorten; aangevoerd 139 partyen; prys f30 4 38 voor lste qui.; f26 4 30 voor 2de qual. Goeboter f 1,40 41,50, wei- dito f 1,25 4 1,40 per kilo. Vette varkens 26 4 29 ct., biggen voor Engeland 21 tot 93 ot. per balf kilo. Magere biggen f 1,25 tot] 1,80 per week. Botterdam, 26 en 26 Jami. Aangevoerdi 1511 rundereu223 vette en groakalvaren9 nuchtere kalveren, 1189 schapen of lamaioru, 169 varkens, 144 biggen, U 5 bokken of geiten. Runderen: lste qnal. 92 ot., 9de qual. 78 et, 3de qual. 62 ct.; Kolveren: lste qual. f0,95, 9de qual. 10,75; Schapen 100 ot, allee per kilo. Weivarkens 50 tot 58 ot. per kilo. Voor Louden 48 tot 50 ot. per kilo. Boter: lste qual. f 58, 2de qual. f 54, 3de qual. f 48. Tarwe. Nieuwe Vlaamsche en Zeeuwsoke f 12,00 4 12,80, extra puike (12,90413,20, Flnkkeesoke e* Overmaassche f 10,70 4 12,70. Rogge. Nieuwe Zeeuwsehe en Vlaamsehe f 9,50 4 f 10; dito Overmaaasche «n Noordbrabantsche f8,50 4 f9,70. Gerst. Nieuwe Zeeuwache, Flakkeesche au Over maassche winter f5,60 4 5,90, dito Zomer f5,40 4 6,80. Haver. Dikke f 6,00 4 6,00, lange f 4,00 4 6,30, ge ringe f3,30 4 4,90. Faardeboonen. puike f 7,50 4 7,80, goede en mindere f 5,50 4 7,25. Boekweit. Noord-Brabantsche f240 4 245 per 2100 kilo. Gorinohem, 25 Juni. lste soort kalfkoeieu f210— 280. 2de soort f 140 200. Kalfvaareen f 130 290. Melkkoeien (140 175. Ossen (2-jv rige) f 110—140. Pinken (60 80. Nuchtere Kalveren (4—10. Vette varkens 25 27 ets. het halve kilo. Boter f—,65 ,75. Kaas f25, ff7,—Eieren (1,05 L80. Dordreoht, 28 Juni. Tarwe. Jarige Zeeuwaeha, Vlaamsche en Overmaassche (11,50 4 12,40, puike nieuwe dito f 12,50 4 12,90, goede dito f 11,90 4 12,40, mindere en blauwe f 10,90 411,60, Zomer- tarwe f 11,00 4 12,00. GEDBNKTEEKEN VOOR KONINGIN .SOPHIA. Bijna onmiddellijk na het overlijden onzer geëerbiedigde Koningin, heeft de heer Doorman, door anderen ter zijde gestaan, het voorstel gedaan om ter nagedachtenis der geliefde ont slapene een standbeeld op te richten. Ofschoon van harte holde brengende aan de bedoeling van dit voorstel, gelooven wij echter te mogen vertrouwen, dat de heer Doorman, en die hem steunen, gaarne ook op andere wijze hun denkbeeld zullen verwezenlijkt zitn, indien hun blijkt, dat daarbij meer nog in den geest der diepbetreurde Koningin ware te handelen. Met een beroep op de herinnering dier ve len, wie de eer te beurt mocht vallen te hoo- ren hoe koningin Sophia zoo dikwijls hare vurige wenschen uitsprak voor de belangen van Neer- lands volk, die haar zoo na aan 't hart lagen, durven wij voorstellen om aan het Diaconessen- huis, te 's G raven hage, onder directie van me vrouw S. K. De Bronovo, tot welks uitbreiding dezer dagen geldelijke ondersteuning werd ge vraagd, een kinderziekenhuis en aan de vereenigde inrichting, zoo 't vergund wordt, den naam onzer onvergetelijke ontslapene Ko ningin te verbinden die inrichting openatol- lende voor personen van elke gezindheid, zoowel in als buiten 's-Gravenhage. Onze Voretin had de diaconessen-inrichting lief, zooals bij herhaalde vriendelijke bezoeken bleek. Dat nog geen kinderziekenhuis bestond, gaf aan haar tnoedeflijk gevoel voor het volk een dikwerf geuit gevoel vau onvoldaanheid. Vrymoedig onderwerpen wij dit denkbeeld aan het oordeel van allen, die er gaarne toe willen bijdragen om op duurzame wijze de nagedachte nis te eeren van haar, die ons, helaasontviel. Hiertoe een beroep te doen op geheel Neder land, ié ons doel. Gaarne zullen wij de giften inzamelen en in de dagbladen vermelden, die ter verwezenlijking van on» denkbeeld reeda mochten worden afge zonderd, en houden ons aanbevolen voor de me- dedeeling der namen diergenen, die buiten 's- Gravenhage genegen bevonden worden dat denk beeld te steunen. Op die mededeeling zal dan de nadere vorming van een hoofdcomité en subco mités zijn te gronden. Wy vertrouwen op de oud-vaderlandsche leus eendracht maakt macht. 's-Giuvinhagb, Jümi 1877. Dr. A. T. Van Aken. Jhr. Mr. J. L. Cremer v. d. Berch van Heemstede. Mr. H. C. Du Bois. Jhr. Mr. H. A. C. De la Bassecour Caan. Dr. T. H. Blom Coater. Mr. H. J. üijkmeester. Dr. C. W. Eikendal. Jb. v. Jb. Ferare8. H. Van Goens. J. H. Gunning Jr. G. E. Van Koetsveld. Mr. J. L. De Bruijn Kops. Jhr. Mr. S. M. S. De Savornin Lobman. J. Moll Jzn. Mr. J J. Van Meerbtke. Dr. J. Tb. Mouton. J. J. Van Muiken. Professor Muurling. Mr. Star Numan. C. Van der Oudermeulen. Mr. P. C. D. Pape. Mr. D. Polak Daniels. Mr. A. De Pinto. J. D. Fransen van de Putte. Jhr. Mr. E. Qnarles Van Ufford. Jhr. J. K. W. Queries Van Ufford. P. J. B. C. Robidé Van der Aa. Jhr. J. D. Six. Dr. A. Vrolik. O. Baron Van Waasenaer Cntwijck. Jhr. J. Weet palm van Hoorn van Bnrgh. GmouwD: W. Van Engelen en H. M. Nieuwen- hniaen. A. Butselaar en 7 Zoidervltot. A. Genw en G. Nsftlaunkera, N. liefbelter n E Vte Beusekom. aw Ovbrledbn T. M. G. Van Nieuwenbuisen, oud 17 maanden. O. Van Ipenbatg, oud 38 jaren, echtgenooto van C. Verhaar. tt-farlge Eabtvareenlginff van C. VAN ZESSEN M. VAN ZESSEN - Dupbnhokst. Hunne dankbare Groot-Ammbrs, 2 Juli 1877 «tWKttilÉIKlÉlili ABR. HERTZ VAN GELDER, van SoHooifnovm, al ei da Gelder. Mbppil, Juni 1877. Eenige Voorspoedig bevallen van eeu Ui»| J. M. KROON-Kküut. Stolwijk, 29 Juni 1877.| Zeldzaam! Voor de eerste maal bevallen van een Dochtik, na ruim tien jaren gehuwd te zijn, P. VERBAAN, geliefde Echtgenoote van E. LANGERAK. Bergambacht, 29 Junij 1877. De Ondergeteekende, aftredend Raadslid, vte- zoekt bij de aanstaande verkiemng Xhitt mere in aanmerking te komen. D. BRUSSEN. De Ondergeteekende verlangt Hint in aan merking te komen bij de verkiezing voor lid van den Gemeenteraad. Dr. GALLANDAT HUET. Schoonhoven, 30 Juni 1877. opgericht vau wege 't Departement TOT WIT VAN T ALGEMEEN te HMftrMM, den len Juli 1877. ZITPAO 3en Dinadag van iedere maand. IDZGZILMU STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven son 22 tot 29 Juni 1177. GRBORxa. Hendrika Maria, moeder D. Datsier. Osdutroowd C. L. Nobel» en A. M. Kuijlenbarg. EEESTE TOELATtNQS EXA.MEN op 11 en 14 Juli a. i., des morgen* ten 9 ure, aan bet gebouw der H. B. S. Zij die aan dit examen wenschen deel te nemen, worden oit- genoodigd zioh vóór gemelde» datum bij den direktenr schriftelijk aan te melden. Pr. MAK—, te/gp» Mejufvrouw M. C. DS TOOB, ZWZ» Institutrice te Gorinchem, heeft de eer aan Oudere en Voogden te baftétftfeh d* er in September e. k. KOITLBB1UV* O Elf op haar Instituut kannen geflsstit worden. Tot bet geven van inliobUngeo hebben zieh bereid verklaard, de Heeren: A. NOORDERBROEK, Bnrmm. te Gorincnem* Mr. H. J. DUCKMBE3TER, Weth. te Gorioehere. B. JANSE, Wfltb. te Goriachem. Mr. A. H. r. TIEN HOVEN, Baeliter te Bottelt», Mr. J. ÜEELINGS, te UMmM. Mr. G. D. BOERLAGE, Noten. te Uitlrarii. Mr. 3. TAK, Burg. te Uitkun. J. LOEFF, Burgem. te GnWMWtr. M. D. DE BRUÏNWsth. te Ctpelie, (Noord br»b>Dt). Qorinchbu, Juli 1877. HEDEN TE BEKOMEN bij mootenhalve en heeletegen zeer bil lijken prijs, in IJS verpakt. i AMMERSTOL. sedert 24 jaren (lft63—1877) bereid door A. KRRBÈRT te Purmerende. De ondergeteekende, nu bijna 94 jaren van bovengenoemd fabricaat gebruik makelde, er kent, dat hij dit fabricaat om deszelüs dflXlfd- ItHIIïlhff1'* op hoogen prijs stelt en daarom anderen bijaondar aanbeveelt. Waa geteekend, PURMER, p. IAKKIR, January 187^. Landman. Verkrijgbaar bij den Heer De Ondergetekendeenchtrndel, wonende te Willige-Laiicarak, by ^Schoonbeten, beveelt zich aan tot IOOIÉIJPBB en alft andere VTftOhtan, alhier eu in de omstreken, tegen billijke prijeen. O. SLUIS.

Schoonhovensche Courant | 1877 | | pagina 2