1877. IT. 422. ZONDAG 15 JULI. nvorken. ELEI IEN AKES, DNDEN, onstelling- te’SHAGE ’3. WEEKBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. 'AM /aren, EN EN DIOEN. extra beste IEN Jr. Een blik op Frankrijk. BINNENLAND. BUITENLAND. OVERZICHT. SMWEME COURANT BANKEN ling pl en Prol kN NUOTMN. 3 en KIN- erkiezende met en Draad LKEN enz. ten, BUIZEN en SCHOOR- AUe binnenlandeehe Advertentiè'n, waarvan de plaatting 3 maal wordt opgegeven, worden elecht» 2 maal in rekening gebracht. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele ryk 0,80 welke in 1880 jkte MATEN MAN, Gouda. ’13,20; inon* FORNUIZEN PEER, KOOL. i>. raag. UiN. ied koopman, en aan deze oordeel ver- rieven, onder idelaar P. O. on dat CoLvgv der provincie voorstel hebbel gemeenscha] terde watert,., ondc J regelenzijn voor zooveel van levenskracht een zenuwach- dikwijls wordt Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlyk tot Zaterdags-voormiddags tan 10 ure. KH. p schil f26,00, 1,00, boter: Ista half kilokus overloopers f 6 4 14, vette kal- nuchtere idea f 10 a 12, Zeeuw- een handvol avonturiers, om het volk aan hun persoonlijke belangen dienstbaar te maken. Men heeft weleens gezegddat de eerste Napoleon daarom zulk een ruime plaats heeft ingenomen in de geschiedenis van zijn tijdomdat bij de omwenteling der vorige eeuw in haar teugel- looze vaart breideldemaar die voorstelling is bepaald onjuisttoen de hoofdfiguur van de Bonapartische dynastie optradhad de omwen teling voor dat oogenblik haar taak volbracht, en haar uitspattingen behoorden reeds tot het verleden; de Fransche republiek was zoo mak geworden als een lam, en de republikeinen kenden geen andere begeerte dan zich te ver maken en het leven te genieteniets waartoe zij onder eiken regeeringsvorm gelegenheid ge vonden zouden hebben. Er was geen geestdrift meeren het kostte een ondernemend man be trekkelijk weinig moeiteonder de vleugels van zijn krijgsroem een nieuwen troon op te rich ten. Evenzoo kan men onmogelijk van den tweeden keizer beweren, dat bij de revolutie van ’48 de kroon opzette; integendeel, hij heeft haar bekropen als een slang en met behulp van zijn handlanger^ verworgd. En thans, dertig jaar later, nü ieder die lezen kan in staat is te vernemen/, hoe walgelijk en schandelijk het tweede kei/errijk op het slagveld van Sedan ten val kwam, is wederom een republiek de aan gevallenei, een kleine groep drieste fortuinzoe kers rneti den naam van een Bonapartedoch zonder eehige andere leus op zijn vaandel, de aanrander.\ Met dit onderscheid alleendat nu de troonpretendent minder op den voorgrond treedt, hetgeen denkelijk te wijten is aan zijn persoonlijke onbeduidendheid en aan de veran derde omstandighedenmaar hetwelk de geva ren die een eventueele overwinning zal opleve ren eer vermeerdert dan vermindert. Handig zijn de Bonapartisten in de hoogste mate- ,.^°nder die eigenschap zou het hun nooit zijn gelukt, het Fransche clericalisme op hun zijde te brengen, noch zoowel de aan hangers van het onbeperkt als van het con stitutioneel koningschap bij hun gelederen in te deelen. Geen van die allen kunnen zij missen. Het clericalisme kan desnoods met eiken regeenngsvorm vrede hebben, maar her innert zich de diensten, eenmaal door toedoen van Keizerin Eugenie ontvangen, zoomede de ondersteuning van het wereldlijk gezag des Pausen door middel van Fransche bajonetten; vandaar die hartelijke vriendschap, die de Bona- partisten, als zij de overhand krijgen, wel met zullen verloochenen. De mannen van het ko ningschap daarentegen laten zich alleen op sleeptouw nemen door de bewustheid, dat zij van de republiek in elk geval niets te hopen, derhalve bij de tegenwoordige verwikkelingen in geen geval iets te verliezen hebben. Loopen de omstandigheden gunstig, dan is er wellicht voor hen wat te winnen, en deze zwakke kans is voldoende om hen te nopen, het land in gevaar van regeenngloosheid en burgeroorlog te brengen. Burgeroorlog I de Bon“Parti8tiKlle ’»men!wering van Mei, want met dezen naam meen ik den staatsgreep van genoemden datum te mogen aanduiden, zou zij werkelijk dat rampzalig gevolg kunnen hebben? Tot dusver is, de orde i.u. u] geworden, 't Is of het Fransche wil doen wat het kan bewonderingzelfs Echter is het overmorgefi een Niemand zal ontkennendat de Fransche natie een buitengewone mate bezit. Zij gelijkt eenigermate op tig persoon, wiens gezondheid geschokt door de overspanning waartoe hij zich opwindt, maar die toch, ondanks die tijdelijke storingen, veel meer arbeid verricht dan een ander, die kalm daarheen leeft. Wat zij in een zevental jaren beleefde en deed grenst aan het wonderbaarlijke. Nadat zijdoor een buitenlandschen vijand bijna ver pletterd als zoenoffer twee van haar schoonste provinciën moest afstaanbenevens een schat groot genoeg wellicht om al de rijkdommen, in de Duizend-en-één-Nacht-vertellingen getee- kendte koopen- nadat een burgeroorlog haar nog verschrikkelijker had geteisterd dan zelfs de Duitsche overmacht had durven doen na al die rampen, en terwijl men zich Frank rijk niet anders voorstelde dan als een afgefol- terden lijderop den rand des grafshijgende naar het oogenblik dat de laatste strijd zou zijn doorworsteldzien wij het staan in de rij der statenals verjongd. Het gelijkt op den eik in het wouddien de storm zijn beste tak ken heeft ontnomenmaar die niettemin op nieuw een stroom van groen loof doet uitbot ten waarin de vogelen hun liederen kweelen. Zoo is Frankrijk. Op hetzelfde tijdstip dat Duitschland, in weerwil van de wederoprichting van den Keizerstroonondanks de aanwinst van rijke gewesten en vijf milharden, in een toestand van malaise verkeert, die de welvaart ondermijnt en de vrees voor een maatschap pelijke crisis doet ontstaanputte Frankrijk nieuwe veerkracht uit de geleden smarten. Op elk gebied ging het vooruit: zijn handelsbe- trekkingen werden uitgebreidzijn nijverheid nam een hooger vluchtzijn legerorganisatie werd op een breeden grondslag tot stand gebracht. Was het wel denkbaar, dat bij al dien voor spoed één man den treurigen moed zou hebben om plotseling de nationale ontwikkeling een halt toe te roepen Toch bestond er zulk een man, en wel een, die zichzelven een brevet van loyauteit uitge reikt, zich als den handhaver bij uitnemend heid van orde en wet uitgekreten had. Als een donderslag bij helderen hemel klonk de tijding van Mac-Mahons staatsgreep op den löden Mei, waarmee hijin naam gebruik makende van een grondwettige bevoegdheid, feitelijk de grondwet van zijn land den oorlog verklaarde. Evenwel schijnt het moeielijkden Maar schalk een zwaardere beschuldiging naar het hoofd te werpen dan deze, dat hij zich heeft laten gebruiken als het werktuig van een partij, die, veracht door de publieke opinie, als de oorzaak van Frankrijks rampenmet stalen voorhoofd haar vonnis eenmaal hoorde uitspro ken, zonder de hoop op een eindelijke zege praal te verhezeneen partijdie ongevoelig voor schande, alle middelen goed genoeg acht om zich in de hoogte te werkeneen partij van intriganten en hebzuchtigenopgeborreld uit den droesem der omwentelingen als onreine insekten uit een moerasik bedoel de Bo napartisten. Te vergeefs heb ik er over nagedacht, van welk denkbeeld de zich noemende aanhangers van het //beroep op het volk”, de dragers ge noemd kunnen worden. De legitimistende strijders voor het onbeperkt koningschap, heb ben ten minste een vaandel dat in het volle daglicht vertoond mag wordende Orleanisten vertegenwoordigen insgelijks een beginsel, al bezoedelen zij het min of mepr door bun bond- genöotschap met de partijgangers van bet kei zerschap maar noch de oudenoch de jonge imperialisten kunnen in dit opzicht met ben gelijk gesteld worden. Zelfsal klimmen wij op tot den oorsprong van bet Bonapartisme dan nog is het onmogelijk zijn ontstaan en verdere ontwikkeling aan iets anders toe te schrijven dan aan de welgeslaagde poging van sl buitengewoon 1 f 30 4 33 voor laai.zwaardere 20 a 1,35 per kilo, a voor Engeland e biggen T 1,25 langev: 1 paard, grukal veren, 9 of lammeren, if geiten en 1 ezel, de quai. 76 ot., juni. f0,95, 2de per kilo. iO. Voor Londen 54, 3de qual. f 48. euwsche f 12,20 4 Flakkeesche en Vlaamsche f 9,70 Noordbrabantsohe Iceescbe en Over ite Zomer f 5,40 f4,00 4 5,30, ge goede en mindere 75. de buitengewone narkt heden slecht ering. De handel i soorten. Voor 4 54 et., voor die besteed. f 1,14 4 1,29 per ituks. farige Zeeuwsche, 0 4 12,60, puike de dito f 12,10 4 9 411,80, Zomer- Vlaamsche Winter '6,40 4 6,60, Over- 0, Nieuwe Zeeuw- •t f 6,50 4 6,80. ■siche en Flakkee- tUaamsche f 10,00 Kier 13,50 4 4,80, nog niet gestoord -—«J volk alles om de sympathie, de van Europa af te dwingen, met aeker dat niet morgen of - uitbarsting plaat, zal hebben. Ue tegenwoordige regeering heeft dringende behoefte, aan een min of meer ernstige rust verstoring, rij het alleen om reden te hebben voor haar gezwete over .orde" en «eerbied voor de wet’; blijft de oproervaan opgerold en weggeborgen, dan zou rij per slot van rekening geen raad meer weten om haar snorkende pro clamaties en circulaires te onttrekken aan de bespotting van de heele wereld. Zij sal dus waarschijnlijk haar stelsel van bespieding, van onderdrukking, tot hel uiterste drijven; baar slaaieche agenten zullen zich beijveren, om het «vertrouwen,’’ in hen gesteld, met te bescha men; het vrije woord, de vrije pers, de onbe te trekken. Hst aant.1 troep*.dat bij Siitow. d. rivier overtrok, vermeerderd met de steeds aieaw aankomendenis nu reeds zoo groot, dat het ziek in drie legercorpsen splitstewaarvan het eeae dea weg naar Rutsohuk inslaat, het andere ziek naar Nico pol is begeeft, terwyl het derde reeds tot Ternov* doordrong en die belangrijke plaat* bezette. Dtór schijnt het Turksche leger stand te houden, aas dea vijand den toegang tot de Balkan-linie te betwisten. In de Dobrudscha wordt aan het steed* voortrekkende Russische leger bijna geen tegenstand geboden. De Mahomedaansche bevolking wreekt zich daar aan de Christenen en deze laten niet nawanneer sy heane kans schoon zienzich woderkeerig op do Mahoae- danen te wreken. De Turksche regeering, verraat door desMgemqk- kelyk geslaagde rivier-overtocht van de Runenspant alles in om bet verloren terrein te herwinnen. De legerafdeelingdie tegen Montenegro opereerdeheeft hare stellingen verlaten, om zich bij net Donaulager te voegen. Nu de veatingen op nieuw geapprovian deerd zyn, schijnt men van Montenegro vooreerst wei nig kwaad te duchten. Terwijl het leger van Rumaniëhoewel zeer tegen den zin der bevolkingmede aan de krijgsverrichtingen aan de overzijde der rivier gaat deelnamen, wordt tussohen Rusland en Servië druk onderhandeld. De sympathie voor Ruslanddie zich daar zoo opealyk uitspreekt, spelt weinig goeds voor Turkye. Ook in Frankrijk scharen de leger* sieh in slag orde. De bepaling van het juiste tijdstip der verkie zingen wacht slechts op bet oogenblik, dat de minis terraad zijn officieels candidatemyst zal gereed hebben. Getrouw aan hunne antecedenten, ontzien de Bona- partisten geen middelen eu intrigue* om sioh een ruim aandeel in den buit te verzekeren. Hunne organen- gingen zoo ver, dat de officieuss pers meerasaleu ge noodzaakt was ben tot de orde te roepen. De regee ring gaat voort hare agenten van de noodige geheime eu niet-geiieime instructies te voormen en deze weren zich dapper door de persoonlijk* vrijheid, waar des* zich in republikeinsoheu geest uit sooveel mogelijk en tegen alle recht en billijkheid in te kortwieken. Tegenover dat alle* beweren de republikeinen, die meer dan ooit eensgezind zyn, eene bewonderens- waardige Figaro, in vele opzichten het enfant terrible der conservatieve regeering, geeft aan Mac-Mahon den raad, om, indien het land stegen alle verwachting in”, den staatsstreek van 16 Mei mocht af keuren, de kamer tot 18*0 voortdurend te ontbinden. De Belgische kamer van afgevaardigden heeft nu mede het ontwerp kieswetzoosu het van den Senaat d gewijzigd was terug ontvangen, goedgekeurd. Vele liberalen die vroeger tegengestemd haddenverklaar den er zich nu voor. Zooals men zich herinneren zal, is het beruchte artikel 46 er uitgenomen. Voorts had nog eene levendige woordenwisseling plaats over eene onwettige inhechtenisneming van een Proteetsnteoh geestelijke en over de uitzetting van een uit Frank rijk gebannen Communalist Jourde, die door de uit gave van een gevaarlijk werk misbruik maakte van de voorwaardelijke gastvrijheid, hem door de Belgische regeering verleend. Door de Provinciale Staten van Utrecht is tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal herkozen Jhr. Mr. J. Huydn- coper van Maarsaeveen met 28 van de 38 stemmen. in de vergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland, 1.1. Dinsdag gehouden, werden de iieeren T. P. Viruly met 71 van de 77 en Mr. A. Blussé met 67 van de 68 stemmen op nieuw benoemd tot leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Achtereenvolgens heeft de vergadering zich vereemgd met het voorstel van God. Staten- oiDtre.it het adres van het bestuur der 'sGrsrenhasg- sche Vereeniging tot bescherming van dieren, verzoe kende ondersteuning van het verlangen dar Staten van Noord-Brabant naar wetsbepalingen tot bescherming van vogels, hunne nesten en eieren. het adres behandeld van fabrikanten te Woerden, tot bet verkrijgen van eene verbetering van het vaar water de Oudé Rinjnvoor het gedeelte van Zwam- merdam tot Woerden; aan Uedep. Staten teruggo- zondenten einde een onderzoek naar den loeitandsn de weuscbehjkheid tot verbetering van dat vaarwater in te stellen. rereenkomstig het voorstel van Gedep. Staten aan College mtcldiging verleendom met de Staten vincie Gelderland, die reeda een gelijksoortig ebben aangenomen het voor beide gewesten appelyk belang der verzekering eener verbs- routlasting van de rivier de Ltnge te zameb, Ier uadere goedkeuring de* Koningete mogen elen zijnde liet ontwerpen dier regeling opgedragen, zooveel Zuid-Holland betreft, aan eene commissm, bestaande uit de heeren: Van TienhovenRoozeboom, Vaillant, Boonzajer, Vbelander Hein, Rengers en Blussé. W oensdag werd behandeld De aanvrage van het bestuur van den polder Neder- Hei en Boeioop. De Commissie had u>)et Uedep. Staten voorgesteld in de kosten van begdnting van den weg over de Neder-Boeioopsche actoterkade oen subsidie te verleenen van. f 1000. Dit voorstel wordt aangenomen. S. W. NT. VAN NOOTEN, Uitgevers. -f' - lemmerd« bijeenkomsten van vrije mannen zul len meer en meer aan banden worden gelegd zoolang, totdat het vurig begeerde ia verkre gen, en het volk, door onverpoosde terging tot het uiterste gebracht, door een onvoorzich tige handeling de tusschenkomst der bajonetten mogelijk maakt. Doch zelfs in het mogelijk geval, dat de inwendige rust bewaard zal blijven, is er reden tot velerlei vrees. ’t Kan zijn dat er op nieuw een talrijke republikeinsche meerderheid zegevierend uit de stembus zal te voorschyn treden. Zal dan Mac-Mahon in het voldongen feit berusten? Zal by zeggen: //Welaan, het is mij thans overtuigend gebleken, dat het land niet anders wil dan de eerlijke toepassing van den repu- blikeinschen staatsvorm, alzoo zal ik mij tot 1880, tot op den dag dat ik mijn mandaat zal moeten nederleggen, dienovereenkomstig ge dragen?” Niet waarschijnlijk. De mannen van den 16en Mei hebben het land niet in spanning gebracht alleen om zijn gezindheid eens te polsen, en zullen zich evenmin gedul dig op stal laten zetten zoo het hun mocht blijken dat de natie van hun hulp niet is ge diend. Zoolang de sloyale” maarschalk een doyaal” leger achter zich heeft, is hij meester van den toestand. Daarentegen kunnen wij niet voorbijzien, dat de kans voor een republikeinsche overwinning gaandeweg geringer wordt, Hoe vreemd het ook zijn moge, in geen land ter wereld kan mirider sprake zijn van //vrye” verkiezingen dan in Frankrijk, omdat het politiek gezag daar altijd ingrijpt in de administratie. Elk amb tenaar, van welken rang ook, is een agent van de regeering die hem benoemd heeft; met deze staat of valt hij, en alleen reeds de zucht tot zelfbehoud verplicht hem de kiezers die aan zijn invloed bloot staan te bewerken. Dit ver derfelijk stelsel wordt evenzeer door de repu blikeinen als door hun tegenstanders gehuldigd. Welnu, de firma De Fourtou en De Broglie heeft het geheele land omsloten door een cordon van prefecten met hun onderhoorigen, die allen weten dat zij verloren zijn, dat wellicht hun geheele toekomst is vernietigd, zoo de republiek zegeviert. Het is dus wel na te gaan, dat zij geen dwangmiddel bij de stembus onbeproefd zullen laten. Wij zien dus niet veel licht in de binnen- landsche politiek van Frankrijk. Van de ge varen waarmede het overwinnend Bonarpartisme het land van buiten bedreigt, spreken wij dit- ujaal niet eens. En toch, ondanks dat alles, boezemt ons Frankrijks toekomst geen vrees in. De Fransche natie is krachtig als gehard staal. De reactie moge haar voor een wijl overmeesteren en op een dwaalspoor brengen, straks herneemt zij haar rechten. Zij gaat vooruit, evenals zekere bedevaartgangers, die telkens eerst drie6 stappen voorwaarts, dan twee achterwaarts afleggen, maar dan toch op de vijf schreden één winnen. Nu de tegenpartijen gelegenheid gehad hebben uoh ook te doen hooren, begiut er meer licht te komen over de gebeurtenissen^ die in de laatste dagen plaits grepen in Klein-Azië eu aan den Donau. De Bussen erkennen, dat zij hunue tegenpartij in Klein-Azië te gering geacht hebben en dus hunne troepenmacht heb ben .geconcentreerd”; met opoffering van de ingeno men stellingen. Dat die .bijeentrekkiug” met zonder slag of stoot heeft plaats geïnd, mag men veilig aun- nemenal beschouwt men de berichten van Turk sche zijde, die de Russische legermacht ia Klein-Azië als half vernietigd voorstellenook al* zéér overdre ven. Zooveel is zeker, dat Rusland den veldtocht op Aziatisch grondgebied zoo goed als geheel op nieuw moet beginnenwaartoe het zeker niet zal overgaan alvorens zijne legermacht aanzienlijk versterkt te heb ben. Het beleg van Kars is echter uiet opgeheven, al werden ook een paar aanvallen door het garnizoen krachtdadig afgeslagen. Voorts dreigt by Ipeek, waar de vervolgde linkervleugel van het Russische leger stand hield, en aan den vervolger weerstand bood, een nieuwe veldslag aanstaande te zijn. Anders is het aan den Donau. De nederlaag die de Turken daar aan bet Russische leger by Biela zou den hebben toegebracht en waarvuu vooral de Fransche bladen hoog opgavenblijkt niet meer geweest te zyn dan een voorpostengevecht, gevolgd door andere ont moetingen die bet Turksche leger noodzaakten terug tegengesl Zooals ruchte artil levendige

Schoonhovensche Courant | 1877 | | pagina 1