H. A. BOECK. D. BRUSSEN. A. BOECK D. BEÏÏSSEN. D. BRUSSEL P. GrPEïïP. 2 restTstijfsel ADVERTENTIËN. li' H. A. BOECK eo D. BRUSSEN BEKENDMAKING. BAKKERSZAAK SCH0ENMAKERSKNE6HT KLEERMAKERSKNECHT Op Franco Aanvraag Schoonhovensche Kiezers! rwkieuagea eeret n. deu oopttiid, in October rullen plaats hebbenten einde de landlieden in de gelegen- neid te stellen daaraan deel te nemen. Natuurlijk lokt dit gerucht protest uit van de sijdo der republi keinen die terecht in het lioht stellendat daardoor inbreuk zou gemaakt worden op de grondwetdie de verkiezingen binnen drie maanden na de ontbinding yooraohnjft. Nieuws valt er overigens niet uit Frank rijk te melden. De regeering gaat steed# voort met haar suiveringsmaatregelen en Mac-Mabon zint op •ene nieuwe rederoeringdie hij bil een bezoek aan de wapenfabrieken te Sourges zal afsteken. Een be- teekemsrol beiftek in dezen tüd 1 In de Vareenigto Staten van Noord-Amerika heelt een uitgebreide werkstaking plaats onder het spoorwegpersoneel. De beweging die van uit Pitts- burs in Pensylrauié uitgaat, strekt zich al verder en ferder uitdaar de werkstakers geen middelen ontzien om hunne collega's op andere lijnen over te halen hun voorbeeld te volgen. Waar deze weigeren houden de muiters de treinen aan of doen ze derailleeren. De gewapende macht wordt hier en daar reeds te hulp geroepen en menigeen werd reeds het slachtoffer van dezp beweging. BINNENLAND. Z. M. heeft benoemd tot notaris te Blei s wijk, Mr. M. Kol ff, cand.-not., thans procureur by de arr.-rechtb. te Tiel en Dord recht, wonende te Gorinchem, zijnde hem uit laatstgemelde betrekkipg eervol ontslag verleend. Z. M. heeft Senoemd by het wa pen der artillerie: tot 2en luit. bij het 2de reg. vesting-artillerie de sergeauten G. A. Van der Brugghen, N. Bosboom, J. H. Van Asch van Wijck en A. J. Dekker; bij bet 3de reg. vesting-art. de sergeanten O. P. Weasels, E. J. R. Van der Veen, L. Op ten Noort en L. Van de Velde, alsook de wachtmeester D. J. Middelbeek; bij het korps pontonniers de sergeant E. H. Frankamp. Voorts bij het wa pen der art. van het leger in Ned.-Indië tot 2en luit.: de serg. J. P. Van Velthuysen en de wachtmeester J. Burlage. Door den Minister van Marine ia, met ingang van 1 September e. k., o. a. benoemd tot Adelborst der 3de klasse voor den Zeedienst: H. van Praag, van Oudewater. De gemeenteraad van Gouda benoemde gisteren uit zijn midden den heer G. Prince om tijdelijk de functiën van wet houder te vervullen, 't geen noodig werd geacht dóór B. en W. en den Raad, cbar de Bur gemeester voor geruimen tijd naar bet buiten land vertrekt. Door het Dijkcollege van de Krimpenerwaard wordt thans aan de eigenaars van boomenaan de buitenzijde van den Lekdijk, een tweede schriftelijke kennisgeving gezonden, om die op te mimen. De heer Mr. F. De Klopper, hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, heeft aan den Burgemeester en de leden van den Raad afschrift toegezonden van een door hem ontwor pen voorstel tot reorganisatie der politie. De kos ten deaer reorganisatie wordt n op f 623.300 be groot, zijnde f 338.163,50 hooger dan het te genwoordig bedrag. Gisteren .avond he$ft zich een district Gouda geconstitueerd der vereeuigiug •Eigen Hulp". Ongeveer een zestigtal personen had zich reeds bij <je oprichters aangegeven, welk getal nog is vermeerderd. - Door het kollegie van kerkvoog den en notabeien te Ammerstol is m beginsel besloten, tot bet stichten van een nieuw kerk gebouw, ter vervanging, van het thans bestaande. -—De pet of politiemuts bij deRyks- veldwacht zal, naar men zegt, vervangen worden door den belm (Beierscb model)» Bij arrest van het gerechtshof te Amsterdam van 20 dezer is de persoon van A. v. d. K., schoenmaker te Vreeswijk, beschuldigd vau diefstal van 5 zakken met tarwe, veroordeeld tot cell.-gev. van tien maanden. Maandag 1.1. is van de werf van de Wed. C. Boele &%onen te Slikkerveermet goed gevolg te water gelaten de scbroefsleep- stoombc f. Homberg", gebouwd voor rekening van den heer Joh. Kersien, te Homberg a/d Rhein. De machine wordt vervaardigd in de fabriek van de firma Burgerhout Kraakte Rotterdam. De verhooging van het veergeld te Lekkerkerk schijnt op een misverstand berust te hebben. Er werd althans gisteren bekend gemaakt, dat het gewone veertarief weder ge neven wordt. Op de dezer dagen plaats gehad hebbende Veenendaalsche bijen markt (de eenige in Nederland) waren de prijzen eemgszins boo- rir dan in het vorige jaar en wel van f 4,25 tot 4,50 voor de oude en van f 3,75 tof 1 4, voor de jonge. Er werden aangevoerd aan de Klomp 1421 en aan den Nieuwenweg 2162 stok ken. De handel was zeer levendig. - Op herhaald verzoek van den burgemeester van Keeuwyk, is aldaar in «eene lang bestaan hebbende behoefte aan Rijkspoli tie voorzien. De rijksveldwachter M. De Lange, is van Veere naar Reeuwijk overgeplaatst. Men schrijft nit Oudewater aan de N. R. Courant: *De afloop der verkiezing voor onzen gemeenteraad heeft ouder net acht baar ste gedeelte onzer burgerij een treungen indruk achtergelaten. Onverhoeds toch heelt een deel der kleine kiezersklasse, opgeruid door iemand die met leede oogen den bloei onzer gemeente gadeslaat, en bovendien geheel onver diend, den wethouder Langerak, die sindh meer dan 20 jaren lid van den raad was, daaruit verwijderd. Hij waa iemand van ongerepten naam en zeden, die met liefde en ijver zijn tijd en bekwaamheden jaren lang voor onze gemeente he?ft ten beste gehad. -Uit Vlissingen meldt men, dat Woensdag-ochtend aldaar een Russisch fregat was aangekomeu eu er nog meer schepen ver- waoht werden. Het doel van dit bezoelawas onbekend. In overeenstemming met een rapport van Burg. en Weth. heeft de gemeeu- teraad van Gouda gisteren afwijzend beschikt op een, vroeger in dit blad vermeld, verzoek om het veer aan de Turfsingelgracht, althans voor fabriekarbeiders kosteloos te doen bedienen. Eenige makelaars in vee te Lon den hebben aan verschillende veehandelaren in Holland bericht, dat men, van af den 23en dezer, aan de Deptfordmarkt te Londen veel te veel vee verwacht van Hamburg, Bremea enz. en dat het alzoo voor de in Holland be staande prijzen niet raadzaam is, dat in de eerste 14 dagen, volgende op genoemden datum, vee uit Holland naar de markt te Londen ten verkoope worde opgezonden. Uit Slikkerveer meldt men: De veldwachter B. uit Ridderkerk deed gister goede vangst. Twee mariniers hadden het gegeven verlof eigendunkelijk met eenige wi verlengd. Zij zwierven in een bootje op de ri vier en gingen slechts uu en dan aan wal om te nemen, wat zij meenden noodig te hebben. Door hunne geoefendheid wisten zij steeds aan hunne vervolgers te ontkomen, totdat genoemde veld wachter, door een burger geholpen, hen met een stoombootje vervolgde en zich van een van beu meester maakte. Naar men verneemt is de an dere elders gepakt. Bene vrouw te Twello is in hech tenis genomen als verdacht van poging tot vergiftiging vau haren man, wien zij een pan- nekoek met luciferskoppen had voorgezet. De man werd na het gebruik vau dezen j aunekoek hevig ongesteld, doch heeft er het leven nog afgebracht. Alloop van Publieke Verkoopingen van Onroerende Goederen. Bij publieke veiling op den 25 Juli 1877 door Notaris Mahlsted? te Bergam bacht gehouderf is verkocht: Een perceel bouwland aldaar, groot 73 aren 60 centiaren voor f 1810. L|. Maandag zijn te Gorinchem de zes woon- en twee koetshuizen van Jhr. Merkes van Gendt aldaar, tot een gezauientlijk bedrag van f60775, dat is f1225 boven den inzet met de laatste verhoogingen gemijnd. Van het voorua&mste gebouw werd kooper de heer A. Van de Water voor f16500; de overige gebouwen werden gemijnd door de hoeren D. De Veer, C. A. Hakkert en J. Boonzajer, allen inwoners van Goriucnem. gestelde af- en overschrijving op de gemeente- begrooting 1876 tot een bedrag van f 1222,34 is door Ged. Staten goedgekeurd. De bij den raad ingekomen be grooting van inkomsten eu uitgaven vau het Alg. Burg. Armbestuur dezer gemeente over 1878 bedraagt: In ontvang eu uitgaaf f4701,111. Bij den raad is ingenomen eeu adres van 11. Boer alhier, daarbij verzoekende van de gemeente te mogen koopeu een gedeelte gemeentegrond, gelegen aan deu kleinen Singel, ter breedte van 60 en ter lengte van 30 Meter, ten einde daarop burgerwoningen te bouwen. De heeren C. W. V^n der Kop en G. P. Sant man hebben voor de beuoeining tot lid der plaatselijke schoolcommissie bedankt. Door de heereu 8. P. H. Noor dendorp en J. G. Doesburg is de benoemiug tot lid vau den gemeenteraad aangenomen. Sedert geruimen tijd heerscht in de Israëlitische gemeente alhier eeu agitatie vooral ontataau door kerkelijke verkiezingen waarover wij in der tijd, naar aanleiding van een voor hot kantongerecht behandelde zaak een eu ander hebben medegedeeld. Die oneemgheid schijnt nog steeds voort te duren en soms tot eene uitbarsting te komen. Althans was dit heden morgen het gevaltoen in de synagoge een zoo hooggaande twist ontstonddat die voor de voorbijgangers ruchtbaar werd. Eenige leden der gemeente verlieten onder toeloop van een groot publiek in zeer geagiteerden toestand bet gebouw. Er is een Frausch spreekwoorddat wij de Israëliten wel ter overweging zouden wil len geven dat luidt«II faut la ver son ljnge sale en familie", doch in ieder geval gelooven wij, dat het waardiger en meer pussend zou zijnwanneer de obeeuighedenwelke in den boezem dier gemeente heerschen, juist uict in de synagoge werden voortgezet om daar lot dadelijkheden over te slaan. WATERSCHAP»- ES POLDEE-BKEICHTfcS Op 31 dezer zal te Gorinchem eene vereenigde vergadering gehouden worden van het Hoogheemraadschap //de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zou we" ter beUandeling der volgende onderwerpen: i. Af- en over schrijving van enkele posten op de begrooting voor 1876—77. 2. Vaststelling der rekening van ontvangsten en uitgaven over 1876—77. Deze rekening heelt voor ontvangst f298297,541/, en voor uitgaaf f *89938,241/, sluitende alzoo met een batig saldo van 1 17359,30. 3. Voor stel tot wijziging der keur op het dijkleger. 4. Beëedigmg van den in het 3e district be noemden Hoofdingeland-plaatsvervanger J. Tuk ker JCz. te Gy beland. Den 20 dezer heeft te Gorinchem/ in den Doelen de gecombineerde vergadering plaats gebad van de Hoogheemraadschappen *de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe" en iide Vyf-Heereulanden". De commissie voor gemeene belangen droeg hare rekeningen over 187677 voor, welke na uitvoerige behande ling werden vastgesteld: de gewone rekening op f27973,60, de buitengewone op f 15210,76, beiden voor ontvangst en uitgaaf. LANDBOU W-BERICHTEN. Van 17 Juqi tot 14 Juli zijn door longziekte aangetast: in Noordbrabaul 2 runderen, in Zuid-Holland 46, in Noord-Holland 1in Utiecht 1 en in Friesland 2, te zamen Ó2 runderen, tegen 91 iu het vorige tijdperk van vier weken. Ter paardenmarkt te Haarlem waren Donderdag aangevoerd 872 paarden; de hoogste prijs was f 1000, de laagste f 75. De handel was levendig, vooral ouder de schoonste soorten, die door buitenlandsche, in het bijzonder dooi Fransche kooplieden, werden genomen. Verleden week zijn te Scheilui- nen de eerste schelven pas gewonnen uiter- waardsch hooi verkocht voor f 14 h 1' 16 de 500 kilo. De boereu in IJselmonde klagen weder over de opbrengst van het vlas. Aangezien men iu de laatste jaren steeds dezelfde klacht hoort, zou men bijna geneigd zijn te geloovtn, dat men de opbrengst iu het algemeen overschat. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 28 Juli. Bij den gemeenteraad is inge komen de rekening en verantwoording vau bet Gereformeerden Weeshuis over 1876, bedragende in ontvang f 3022,21" en in uitgaat f 2564,18® en dus sluitende met een batig saldo van f 458,03. De door Burg. eu Weth. voerr- KERK- EN SCHOOIJü IEU W S. Beroepen të Ottoland c. a. Ds. P. J. Van Griethuijseu te Losdorp. Beroepen te Elspeet (Veluwe) Ds. G. Boer'te Ouderkerk a/d iJsel. Beroepen te Gieseu-Nieuwkerk Ds. D. Nisssen te Giqsen-Oudekerk. Bedankt voorl Arpemuiden door Ds. G. Van Dorssen tie Leksmond. Bedankt voof [Vreeswijk door Ds. K. W. Vethake, te W ïlhelmmadorp. Alle lidmaten, zoowel vrouwen als mannen, der Hervormde gemeente te Willige- Langerak waren tegen (.1. Woensdag opgeroe pen, om m tegenwoordigheid van een notaris hunne stem uit te brengen, teu einde daardoor te weten te komen oi in die gemeente al of met svrij beheer" op de kerkelijke goederen en fondsen geweuscht werd; Geen enkele vrouw maakte van bet baar vertelend stemrecht gebruik, en behalve het bestuur, Waren slechts een lQtal mannelijke leden tot de stemming opgekomen zoodat van elke tien opgeroepeuen slecuts on geveer één zijne stem uitbracht. De opgeko- menen stemden vóór vrij beheer, waardoor de toestand blijft zooals by was. De reden van eene vernieuwde stemming bestond daarin, dat men bevonden naduat de bestaande regeling en het plaatselijk regleintjut met richtig waren. Men hooptdat dil thans in orde zsl komen. De Heer J. Haikkestoegt te Wil- hge-Langerak heeft voor| de betrekking van kerkvoogd der Herv. Uum|eeute aldaar bedankt. Voordracht voor hulponderw. aan de openbare ourgerschpol voor jougens te Gouda R. Elzinga te Reepwijk, J. Van Ingen te Haastrecht en Laus te Qudewater. Voordracht vobr hulponderwij zers aan de Openbare sdhool te Uuduwater (alphabetiscb)de hh. D. Harberts Weesp, P. L. J. Hazelebach te Nieuw-Helvoet, J. C. Van der Hek te Gouda. Mej. H. Machilelse, huiptuder- wyzerts te uonucheai, ia benoemd tot hoofd onderwijzeres aan eene der opeubare meisjes scholen te Zwolle.. Gisteren is door heeren curato ren der Latijnsche schoof te Gorinchem, be vorderd tot de academische lessen, de heer A* Vonck van Streefkerk. UITSJLAG GEMEENTERAADSVERKIE ZINGEN, OP 17 JULI J.L. HEKENL>0IU'. Herkozen dé beer M. Verheul en gekozen de neer ,'i'. Mulder, ter vervanging van den heer D. de Wit, die met in aanmerking wenschte te komen. LaNQEKaK. Herkozen de hoeren 6. blecnwenhoek en A. Zwijnenburg Hz. LANüERUHjE vY hJ.DE. Herkozen de heer A. Hoo- gendoorn en herstemming tuBschèn de heeren J. Erkel en J. Verbree. GEMENGDE BERICHTEN. Een kindervriend vestigt de aaudacht op het bocht, dat als kindersnoep goed verkoebt wordt; uit kalk, krijt, gestampte sieeu, zwaarspath, vermiljoem anaïiu, roodaard eu nog andere, dikwijls veej schadelijker be- stauddeelen, wordt bijna uitfluitend dat goed vervaardigd, in den vorm van!pijpen pepermunt, suikerbooueu, erwtjes, enz. enz. De gezondheid der kleinen wordt op eeu gevaarlijke proef ge zet door gewetenlooze labrikauten en onkundige ouders, daar dit snoepgoed voor kinderen zeer nadeelig is. In de vorige week is in de ge meente Langeruigeweide het vevenjarig zoontje van V. aldaar, met zijne kameradeu uit scnool spelende huiswaarts^ gaande, louder eeu zwaar geladen vrachtwagen geraakt, met bet ongeluk kig gevolg dat het kind onmiddellyk een lijk was. Dezer dagen werd te Ruhrort, in Pruisen, nit een schip eene partij gerst gelost. Al de werkliedendie hiertoe gebezigd waren werden ziek en leden aan een puistachtigen uit slag. Evenzoo ging het op andere plaatsen, al waar eene hoeveelheid van diezelfde lading was aangebracht. Volgens een bericht ait Bochum heeft de apotheker Hartmann de gerst micros copisch onderzocht en een vreemde soort van maden er in ontdekt. Te Domburg (Zeeland) heeft een kiezer bij vergissing, in plaats van zijn stem- liricfje, twee bankbiljetten in de stembus ge worpen. Zij werden niet van onwaarde verklaard. In de nabijheid van Lobith is Maandag een man binnenshuis door deu blik sem getroffen. Hij was onmiddellijk een lijk. I.n Duitschland is thans sprake van bet kweeken van een hondenras, dat iu oor logstijd ten nutte vau den geneeskundigen dienst kan aangewend worden, eu wel tot Ihct opzoeken van gewonden en stervenden. Bij ^eskgndigen bestaat geen twijfel aan de mogelykheid om den hond tot dat doel af te richten. Ter gelegenheid vau het overly- den van H. M. de Koniugiu hebben te 'alliage gedurende 33 uren gezamenlijk 11 klokken ge luid en daarvoor is f 759 betaald. Te Schelluinen is een paard dat bij de melkkoeien graasde, zoo door de koeien gestoten dat het niet kon opstaan en zeer ern stig gekwetst is. De onlangs overleden Parysche Rothschild heeft een vermogen nagelaten van 480 millioen gulden. Tegen 5 pet. berekend bracht hem dit in het jaar aan rente op 24 millioen, in de maand 2 millioen, in een dag circa f 66000. Intusschen leeft er nog een rijker man, en wel de Amerikaan J. \V. Mackay, die met eeu kapitaal yan 660 millioen tegen 5 pot. berekend m het jaar 33 millioen, in de maand f 2.750.000, in een dag rnim f 90000 te vertereu heeft. Verder worden nog de Ame- rikaansche senator Jones en de Keizer van Rus land als fabuleus rijke luidjes genoemd. Laatst genoemde heeft dagelijks f 60000 rente. De zonen van don klompmaker J. H. te Laugerak vonden een boschduivennest, en na een paar dagen begonnen de duiyen te broeden. Toen de duif gedureud^ 'acht dagen op hare eieren had gebf^Bth, Putnam men haar deze en tóen lag twee kipèieren daarvoor in het nest. Na 21 dagen kwamen twee kuikens te voorschijn en nadat ook deze uit het nest waren genomen eu twee versche kipeieren daarin ge legd broedt de duif thans reeds sedert negen dagen op die eieren, zoodat, waaneer nogmaals daaruit kuikens te voorschijn, komen, gedurende vijftig dagen door de duiven het nest zal zijn bezet. In NoordAmerika beeft eena werkstaking van spoorwegbeambten eu arbeiders dezer dagen aanleiding gegeven tot vreeselyke tooueelen. De werkstaking begon op drie der voornaamste spoorweglij nendie van Peunsyl- vauië, van Ene en van Baltimore-Ohio en breidde zich al meer en meer nit. Vooral te Pittsburg ging het Zaterdag en Zondag verschrik kelijk toe en heersebte lusschen de bondstroe- pen, die afgezonden waren om de ruat te her stellen, en de werkstakers eeu Verwoede strijd. Zaterdag-middag kwamen te Pittsburg 1000 man bondstroepen nit Philadelphia aan, om de oproermakers uiteen te drijven. Op de bevelen van den Sheriff werd hoegenaamd geen acht gegeven, zoodat de troepen een aanval deden met de bajonet, terwijl de werkstakers zich met steenen verdedigden. Nadat de militairen voorts begonnen te schieten, trok de menigte met een verlies van 20 dooden en 50 gewonden aan vankelijk terug. Inmiddels kwamen echter van alle zijden nieuwe benden opzetten. Eindelijk 10000 man sterk, maakten zij zich van het oostelijk deel van Pittsburg meester, dreveu de troepen terug, terwijl de Sheriff sneuvelde en een generaal ernstig verwoud werd. De troepen vesugdeu zich inmiddels in eene locomotieven-loods. De oproermakers hadden Zon dag tegen het aanbreken van den dag een kanon tegen de loods in positie weten te brengen, doch het gelukte den soldaten de bedienaars van 't stuk te verdrijveu. De belegeraars wis ten vervolgens de loods, door brandende goe derenwagens er tegenaan te rollen, 111 brand te krijgen. De troepen deden herhaaldelijk uit vallen doch zij werden weder in de brandende loods teruggedreven en de oproermakers om ringden die al meer en meer met brandende met petroleum beladen wagens. Te 9 uren des ochtends konden de troepen, wilden zij met levend gebraden worden, onmogelijk langer in de loods blijven. Zij trokken af op een tim merwerf, doch werden door 't gepeupel ook van daar verdreveu eu vervolgd tot net arsenaal der Unie. De kommandant durfde hen met opnemen, hij was bang dat het gebouw geplun derd en verbrand zou worden en hij had slechts 10 man tot zijne beschikking. Eindelijk liet hij zich overhalen althans de gewonden op te nemen en de overigen zetten hun terugtocht voort, steeds vervolgd, totdat zij, onder aan houdend geweervuur, het kerkhof van Alleg hany bereikten. Hier werd de strijd weer hard nekkig voortgezettal van dooden eu gewonden vielen daarbij. Alweder delfden de troepen het onderspit. Zij verdeelden zich iu kleine troep jes en bleven het gepeupel zooveel mogelijk uit de voeten. Eerst later op den dag ver- eenigden zij zich weder tien mijlen van Pitts burg af, waar zij een versterkt kamp mkakten. De troepen verloren op dien terugtocht 25 man dooden en gewonden. De nederlaag der troepen gaf aan 't ge- Seupel vrij spel. Duizenden van lieden liepen e straten en spoorweglij nen af en vierden hun lust tot brandstichten, plunderen en vernielen bot. Hieraan deden de oorspronkelijke werk stakers niet mede, maar zij hadden allen in vloed op 't schorriemorrie, dat hun te hulp was gekomen, verloren, 't Was brandstichten en stelen in 't groot. De schade door 't ge meen aangericht wordt op 4 millioen dollars begroot. De burgers begonnen bevreesd te wor den dat de gansche stad geplunderd en ver brand zou worden en, op tegenweer bedacht., begonnen zij zich ter verdediging van hun eigendommen te organiseeren. De verslapping die bij 't gepeupel ontstond werkte den bur gers in de hand. De onverlaten werden suf, slaperig, door dronkenschap en uitputting, en voordat de nacht inging, was de rust hersteld. De laatste berichten melden thans, dat de over 't algemeen gunstiger is en op sommige lijneu de treineu weder loopen. Te Nieuwland werd 1.1. Zondag avond iemand, op den publieken weg aangeval len, eene diepe wonde in de wang toegebracht en vervolgens de jas aan stukkeu gesneden. De politie meent iu een schoenmakersknecht deu dader te herkennen, heeft het schoenma kersmes, waarmee de misdaad gepleegd is in beslag genomen en van de daad zelve proces verbaal opgemaakt Te Meerkerk viel gepasseerden Dinsdag een rad van een met twee paarden bespannen hooiwagen met het ongelukkige ge volg dat de paarden op hol geraakten. De voerman werd zeer erustig gewond, terwijl arbeider, die van' de kist sprong en een jongen die op den voortgesleepten wagen was blijven liggen, lichtere wonden bekwamen. De paardeu werden zonder den wagen gegrepen en tot staan gebracht. In den afgeloopen nacht ont stond te Langerak brand in eene schuur, be- hoorende tot de bakkerij van broodbakker J. Treffers. Omstreeks één uur werd diens vrouw door bet schreieu van haar kind uit den slaap gewekt en bemerkte zij rook in bare woning. Haar man daarop wekkende, bleek reeds het dak van gezegde schuur in brand te staan doch de tegenwoordigheid van geest van Treffers en zijne vronw en dt krachtdadige hnlp van naaste buren y maakten zelfs den dienst der in de Da- bijheid geplaatste spuit onnoodig. Slechts een gedeelte van het dak werd vermeld en als oor zaak van het onheil vermoedt men het vlam vatten van spaandersdie op of tegen den in de schuur uitkomenden oven geborgen waren. gebezigd tot zijne fabrikage van zeep, toilet-mond en .haarwater, one en pomaae en dat, overheerlijk gepar fumeerd, het mode-artikel van deu dag is geworden. De uitvinderde heer Legrandheelt sedert eenigen tjjd niet ver van Parijs een kolossale fabriek opge richt, waar het enkele rijstaieel de substantie levert voor meer dan 25 verschillende parfumerie-artikelen, waarvan het eene al boven het andere om den voor rang dingten die allen in het volgende jaar op de groote Tantoonstelling zwaar zullen ooncurreeren. Van de Tentoonstelling gesproken. De werken op het Champ de Mars en den Trocadéro vorderen met reuzenschreden en toch zal deze Tentoonstelling voor zeker wel geene uitzondering maken op alle vorige dat wil zeggen, zal zij niet alleen bij hare opening niet gereed zijnmaar zal zelfs op het tijdstip harer sluiting alles nog niet eens klaar gekomen wezen. Parijs dat sedert den lsten dezer zijn 2de millioen zielen vol ziet zal zooveel mogelijk in feestdosch gebuid worden tegen den tijddat van alle aardstreken ae vreemdelingen daarheen Iznllen stroomen om dien internationalen wedstrijd des vredes gade te slaan. De voornaamste openbare gebouwenwaaronder in de eerste plaats de nieuwe opera en de Louvre, worden alvast met zorg en keurig netjes opgepoetst, terwijl een aantal aanzienlijke werkenals daar zijn de aan leg van de Avenue de l'opéra", de nieuwe straat, welke de opera met het Palais Royal in direote ver binding tal brengen, en, aan de andere zijde der rivier, de verlenging van den Boulevard St. Germain, vóór den lsten Mei des volgenden jaars gereed moeten zijn. Treurig zullen bij al dat nieuwe echter de bouwval- 'len afsteken van de Tuilleriën en de omheining der plaata, waar zioh het eenmaal zoo trotsche Hotel de Yille verhief. Het is waarmen is met den herbouw van de Toilleriën al sedert lang druk bezig en er al een heel eind mede gevorderd, maar aan de tuinzijde ligt alles nog in ruïne en binnen een jaar tijds .is er geen den ken aan om het zoo overschoone we bouw weêr geheel in zijn voormaligen toestand te herstellen. En met het stadhuis gaat het evenzoo. Ook dA&r zijn hemel- hooge stellingen opgericht, en, als men door de reeten van de stevige schutting, welke het terrein van de straat afscheidt, doorkijkt, ziet men ook inderdaad, dat met den wederopbouw weer een begin gemaakt wordt. Langen tijd zal het echter nog duren vóór dat de laatste litteekens verdwenen zijn van de wonden die het Fransche volk in zijn brooddronkenheid zich zelf heeft toegebracht en die de nieuwe geschiedenis verrijkt hebben met een zwartere bladzijde dan men van de zoozeer verlichte 19de eeuw had kannen ver wachten. verkocht dan de \orige week. Den 28en Juli waren er niet miiuiev dan 758 ter markt; heden morgeil 427. De prijzen der groote zomerzalmen en der St.-Jacobszalmen waren deze week iets hooger dan de vorige week. - yele aanstalten worden re^ds te Gouda gemaukt voor de kermiadie Maandag a. s. begint. Markt en Haven zijn het tuoneet van ontzaglijk veel drukte en geraas en weinig valt hier. te bespeurendat de kermissen in ge halte verminderen. Integendeelmeer - drukte daii'ooit te voren heeft er plaats. Wellicht ia ieders gemoed daarmede te zeer vervuld, zoodat zelfs dat de oorzaak is, dat de herstemming voor den gemeenteraad op Dinsdag weinig van zich doet spreken. Bij de verkiezing van Dinsdig 17 Juli 1.1. was het toch juist zeer druk. 24 verschillende strooi briefjes werden toen aan de kiezers rondgezon den en thans nog geen enkel. Toch mag het met zekerheid voorspeld, dat het een stilte is, die den storm voorafgaatwant de beide kies- vereenigmgen //Gemeentebelang" en nGoudsche Kieavereeniging" zullen ieder wel het hare doen om de eens gestelde candidaten te doen zegevieren. Het geldt trouwens slechts een personenstrijd; alle candidaten zijn in hoofdzaak dezelfde be ginselen toegedaan» beoisbesicbten. BURGERLIJKE stand. Gehoben: Adnanus Theodorus Jozephus, ouders T. A. Vorroen en P. Schramp. Francisca Johanna, ouders F. J. Soeters en J. C. Verhaar. Aartje, ouders C. Huisman en A. Van Arkel. Elisabeth, ouders P. Edeling en Edeline. Johanna Elisa beth Maria Jaooba, ouders J. Ponsioen en C. M. E. Klarenbeek. Ovebledkh J. Noorlander, oud 72 jaren, weduwe van A. Den Haan. Nederl. Dito Dito Loten Dito P° i rk. Schuld2 J 3 4 3 3 1 2 1 2 3 dito dito Rotterdam, i Amsterdam Spanje. Buitenl. 1867/74. Dito 1876. Dito Binnenl. Dito h 1876. PortugalOblig. Rusland, Oblig. Hope 1798 en 1816. 5 Dito 5e Serie. 18545 Dito 6e Serie. 18555 Dito Obligatieleen. 1864 k/" 1000. 5 Dito 0 1866 k/1000. 5 Dito 1860 2e leen. 4{ Dito Obl. Nicol. Spoorw. 1867/69. 4 BRIEVEN UIT PARUS. Parijs, 25 Juli 1877. lot dasverre heb ik het nog nietzoover w de wereld kunnen brengendat ik omga met vorstelijke personen en naar alle waarschijnlijkheid zal mij de eer om bu den een of anderen Prins of Koningzooals men dat noemtvrij in en uit te mogen loopen, ook wel nooit te beurt vallen. Nu, honderd duizenden verkeeren met mij in dit zelfde geval; in mijn toestand te dezen opzichte is dus uieta exceptioneels gelegen eu ik heb er mij ook nooit over beklaagddat het noodlot mij niet heeft geplaatst in de nj dergenenvoor wie ge woonlijk de hooge eer is weggelegd om vorsten te helpen bij bet aantrekken van hun kousen of wel om hen hun overhemd aan te geven, hun schoenen klaar te zetten of dergelijke belangrijke en bij voor komende gelegenheden met een lintje bekroond wor dende bezigheden meer te verrichten. En toch kon ik dezer dagen den uitroep met onder drukken: #Ik zou toch wel eens een kijkje willen nfrpx-n aan een Hofhet huiselijk leveu van eeu Vorst wel eens van nabij willen gadeslaan. Het was toen ik, na eene wandeling door de rue St. Honoré, al waar mijn oog toevallig was gevallen op een .Hof leverancier van L. M. den Keizer van Rusland", de Boulevards overkwam en daaf al spoedig weêr een leverancier van den Csaar vond, en wel een tailleur. Iu allen ernst zou ik wel eeus willen weten, hoe Zijne Russische Majesteit het toch aanlegt, als hij een nieuwen pantalon of een nieuw vestje noodig heeft of een jas wil laten keeren. Zon dan de .Chef" Tan het «Huis te Parijs", ziet gekleermaker durf ik zoo'a heer niet noemendat is tegenwoordig niet def tig met voornaam genoeg meer ik zeg zou dan de chef van het huis of iemand van sijnentwege tel kens naar St. Petersburg moeten réizeneerst om dè maat te nemen en dan weêr eens om te passen Als dat werkelijk het geval is, en ik heb geen reden om te onderstellen, dat ik mij daarin zou vergissen, wordt de machtige Keizer stellig toch alles behalve gauw en goedkoop geholpen en moet hij daarin verre achterstaan bij ons, gewone menschen kinderen als we sun. Ook de Koning van Nederland houdt er hier een tailleur op na en verkeert dus te dien opzichte zoo wat iu deutelfdeu toestand aU zijn Neef. Dat de grooten dezer aardeonverschillig in welken uithoek z(] ook thuis behooren, sommige artikelen steeds uit Parijs laten komenkan ik begrijpen. Er zijn een aantal zaken, welke men nergens zoo goed kan krijgen als hier en het vervoer gaat tegenwoordig gemakkelijk genoeg. Het had mij dan ook mets ver wonderd toen het kolossale Russische wapen boven het chocoladekleur geschilderde en kwistig met ver guld afgezette magazijn, der .Oriza-parfumerie", in de rue 8t. Honoré, mij had doen zien, dat de .Oriza" niet alleen een geliefd toiletartikel is voor den Parij senaar, maar zelfs in het verre Noorden op hoogen prijs wordt gesteld. De hoor dsardunkt mijreeds een mijner bekoor lijke lezeressen vrsgen.maar «Oriza-parfumerie" wat is dat eigenlijk Nuhet is goed, dat ge die vraag niet hier in Parijs doetwant go zoudt daardoor licfi- tehjk dan schijn op u laden van met tot den bon to n te behooren. Oriza is de uitsluitend uit rijstmeel I 5 6 7 Dito Obligatieleen. 1859. Dito 1872. Dito m 1878. Dito f 1875. Dito Pandbrieven Dito Aand. 1864 6% Rs. 1UU. Dito 1866 Oostenrijk, Obl. pap. MeiNov. Dito t t Febr.Aug. Dito '.liver Jan.—Juli. Dito r 0 Apr.Oct. Dito Aand. 4% ff. 250, 1854. Dito 5 ff. 500, 1860. Dito ff. 100, 1864. Turkije. Alg. Sch. 1865. Dito 0 1869. Egypte Oblig. 1868. N. Amerika Oblig. 1876. Dito 1871. 5 Brazilië Oblig. 18655 Dito 186841 Peru Oblig. 18706 Dito 18726 Gr. Ruis. Spoorw. 5 °/0 aandeel. Russ. Spoorw. Jelez Griaai. 5 Dito Poti Tiflis a ƒ1000. 5 Dito JelezOrel. 5 Dito Kursk -Cbarkow. 5 Dito CharkAzowpd. at. 100. 5 Dito Moskou—Smolensk. Dito Losowo Sewa8topol. .5 Aand. Oostenr. Nat. Bank Hong. Oblig. 1867. 5%. Dito Loten 1870 Oblig. Maxwell Estate7 Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. 3 Oost Hong. Spoorweg Oblig. 1869. 5 Centraal-Pacific6 Aand. loting Madrid8 Aand. Turkije met lot. 8 27 Juli. 64% 77% 100H 103'/, li1/. 20'/,. 10'/. 21V, 50''/,. 5 Th. 79'/, 81'/, 91% 81% 72 57'/. 81'/. 80'/,. 75'/,. 129% 129'/. 50'/, 50 54'/, 54'/. 87'/, »l% 107'/, 101'/, 103% 95% 12% 10% 103'/, 83 88% 85% 76% 107 67% 60 40%; 99% 8% Vervolg der Nieuwstijdingen Van 88 tot 28 Juli zijn te Am merstol aan de markt verkocht82 zalmen prija vau f 0,95 tot f 1,15 perhalf kilo. 148 St. Jakob-zalmenprijs van f 0,7» tot {0,95 per half kilo. In de afgeloopen week zijn aan 't Kralingsohe veer ter markt verkocht 2565 zalmen. Prijs van de groote zalm van f 1,05 tot f 1,10 per half kilo. Prijs van de kleine zalm f 0,8b tot f 0,95 per half kilo. Prijs van de St. Jacob-zalm van fO,75 tot f 0,95 per 50-jarige Echtvereeniging van ADRIANUS CORNELIA VAN RUUREN en WILLEMINA VAN DER ZEIJDEN Hunne liefhebbende kinderen. Jaarsveld, 25 Juli 1877/ 50-jarige Eohtvereeniging van A. J. DE 'BUITER en P. BERLIJN. Hunne dankbare kinderen, 4 behuwd- en kleinkinderen4 Gouda, 1 Augustus 1877. VAN SCHOONHOVEN. Krachtig was de stem die nit onze Gemeente opging door de benoeming (met eene groote meerderheid) van onzen Burgemeester tot Lid van den Raad. Die warme belangstelling zal weder blijken door op a- a Dinsdag 81 dOSOT tot LEDEN vau den RAAD te kiezen de eren Ecu groot aantal kiezers die alleen van onder linge 8amenwerkiug heil voor dc Gemeente verwachten. Ter Herkiezing tot LEDEN van den GEMEENTERAAD alhier, op aanstaanden Dingsdag, worden met vrij moedigheid aanbevoleu de Heeren aftredende Leden en De Heeren worden bij de aanstaande Herstemming op Dinsdag 31 Juli als LEDEN voor den GE MEENTERAAD van Schoonhoven aanbevolen, VERSCHEIDENE KIEZERS. Getrouwd ABRAHAM HERTZ VAN GELDER, van Schoonhoven, en ALËIDA GELDER, die tevensook namens wederzijdsche betrek kingen, hun hartelijken dank betuigen voor de veelvuldige bewijzen van belangstelling, bij hun Huwelijk ondervonden. Meppkl, 25 Juli 1877. Heden overleed, in den ouderdom van ruim 37 jaarmijn geliefde Echtgenoot P. C. EIJKELENBOOM, tot diepe droefheid van mij, mijne vijf kinderen, zijne ouders, broeders en zusters, die hem allen innig lief hadden. Wed. P. C. EIJKELENBOOM- Muilenburg. Ammerstol bij Schoonhoven, 21 Julij 1877. De zaak zal door de Weduwe worden voort gezet, hopende door een prompte bediening de gunst te blijven genieten, welke haar echtgenoot zich heeft waardig gemaakt. Voor de menigvuldige bewijzen van belang stelling bij onze Vijf en twintigjarige echtver eeniging op 22 dezer ondervonden, betuigen wij, ook namens onze kinderen, bij deze onzen hartelijken dank. J J. H. HEIJL. M. J. HEIJL-Van Sonsbkbk. Schoonhoven. tot «euwAVM. half kilo. Een ruime zalmvangst deze week; bereide grondstof, welke door den heer Legrand wordt I ongeveer 700 stuks werden er meer ter markt BURGEMEESTER en WETHOUUERS van Schoonhoven zullen op Zaturdag 11 Augustus 1877, 's morgens ten 11 ure, pu bliek op het RAADHUIS aldaar verkoopen Het NOTENGEWAS der boomen dezer gemeente. Schoonhoven, 28 Julij 1877. Burnemeeater en Wethouders voornoemd, S. P. H. NOORDEN DORP, Burg. W. ROMANS VAN SCBAIK, Secr. Op de aan ommezijde uit de band te koop aan geboden BouvVmanswoning- met 14 hectaren Land, kan de helft der koopsom 4% percent al» eer ste hypotheek gevestigd blijven. De Ondergeteekende maakt aan hare geacht Begunstigers eu Stadgenooten bekend dat de vroeger gedreven door wijlen hare Moeder de Wed. W. DB PATER i voor hare reke ning blijft doorgaan. Zioh steeds in UEd. gunst aanbevelende, UEd. Dw. Dienares, MARIA DE PATER. Schoonhoven, 28 Julij 1877. L. VAN BREBNINOBN te Krimpe. a/d Lek vraagt terstond P De Wed. p. C. EIJKELENBOOM te Ammerstol nabij Schoonhoven vraagt een bekwaam met ligt en zwaar werk bekend, van den P. G. Loon nader te bespreken. gevraagd by HERMs. VAN DER VL1ST te Goejanverwelle-SluiS nabij Oudewater; vast werk, en goed geld te verdienen, benevens kost en inwoning. Brieven franco of in persoon. Ook bestaat er gelegenheid tot plaatsing van een LEERLING tegen nader te bepalen conditiën. 16 Cents per 5 ons kilo). Winkeliers flink rabat, bif F. H. HEHEWERTH. KOESTRAAT. ontvangt een ieder, - die rich van de waarde van het Geïllustreerde Werk: Dr. Airy's N atuurgeneoa wij se wil overtuigen, een uit treksel daaruit gratÏB eu franco toegezonden door Richtbr's Boekhandel te Rotterdam. Geen zieke verzuime het dit uittreksel te ontbieden. Op DINSDAG a. 8. is er Herstemming voor 2 LEDEN van den GEMEEN TERAAD. Met aandrang m het belang der Gemeente worden aanbevolen de Heeren Benige kiezers die In het belang en tot de welvaart yan Sohoonhoyen willen medewerken.

Schoonhovensche Courant | 1877 | | pagina 2