DINERS en SOUPERS FANTAS FA. DE WIJDE, WUDE WERELD, GEDURENDE DE OUDEWATERSCHE rang buitentuin „Rozenburg" van de Kinderen R. KONINGS m de tmi-niEK. BINNENLAND. W. N. RAAIJMMKERSj ADVERTEIMTIËIM. E. VAN DER VEN. TIMMERLIEDEN, ELISABETH WETHERELL. 30 Oenten. op Maandag 13, Dingsdag 14 en Woensdag 15 Augustus 1877, MATINEÉS en SOIRÉES AMUSANTES. Amhemsche Z. M. heeft aan Mr. C. G. Berger tan Hengst, op verzoek, eervol ontslag verleend als hoogheemraad van den Lekdijk Benedendams en van den lJseldam. Z. M. heeft op zijn verzoek eervol ontslagen den inspecteur van den waarborg van gouden- en zilveren werken bij het departement van financiën tevens belast met den controle dienst van het waarborgkantoor te 's Gravenhage, R. van der Voort, met behoüd van aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging voor be wezen diensten; voorts in zijne plaats benoemd P. H. Vreede, thans essayeur bij den waarborg van gouden- en zilveren werken te Leeuwarden. - Blijkens van den Gouverneur van Curasao (VN est-Indië) ontvangen berichten is de toestand der min gegoede ingezeteneu van het eiland Aruba, door het geheel misluk ken van den oogst en gebrek aan werk, deer niswaardig en de nood aldaar zeer hoog ge klommen. Door den Gouverneur is eene com missie benoemd tot het inzamelen van liefde gaven, torwijl ook de gezaghebbers der boven- wiudsche eilanden zijn aangeschreven^ om door het houden eener collecte te trachten de hulp behoevenden op Aruba eenigermate te gemoet te komen. Eene door de Curayaosche commiaie aangekochte hoeveelheid levensmiddelen is reeds derwaarts gezonden, doch er ontbreekt nog veel om in den nood te kunnen voorzien. —-Op betinitiatief van den heer A. J. Servaas van Rooijen te Utrecht, heeft zich daar ter stede eene commissie gevormd tot het plechtig en feestelijk gedenken van den 30(Jen verjaardag der Unie van Utrecht in 1579 ge sloten, welke commissie op den 24eu Juli 11. eene vergadering hield. Daartoe had bij eenige denkbeelden ontwikkeld, onder anderen het op richten van een gedenkteeken voor Jan Van Nassau, bet houdeu van epn congres, het uit schrijven van een prijsvraag, het slaan van een gedenkpenning en het organiseeren van feesten op dea gedenkdag. Later en wel op den 2en Au gustus werd eene nieuwe vergadering gehouden, waarbij men de zaak een stap verder bracht en het besluit nam zich van de medewerking te verzekeren van personen, zoo in als buiten de stad, die geschikt zijn aan dit voornemen het karakter eener nationale zaak te verzekeren. Wij hopen later op deze belangwekkende aan gelegenheid terug te komen. In 83-jarigen ouderdom is op 2 dezer te Sleeuwijk overleden de heer H. E. Ver schoor, lid der Eerste Kamer, doch die wegens hoogen leeftijd verzocht had hij de verkiezing iu Juli niet weer in aanmerking te komen. Vrijdag 3 dezer werd de rozen- tentooustellingdie te Boskoop gehouden wordt door de tuinbouw-vereeniging Flora en Pomona en de afdeeling Boskoop der Ned. Maatsch. van tuinbouw- eu plantkunde, door den voorzitter dier Maatschappij, den heer W. A. Viruly Ver- brugge, geopend. Een aantal genoodigden woon den met hunne dames deze plechtigheid bij. Achter in de zaal, verscholen tusBchen groen en bloemen, had zich een zangkoor geplaatst, dat van tijd tot tijd eenige stukken ten beste gaf. De tentoonstelling zelve wordt zeer geroemd wegens haar prachtige rozen. Aan het gebouw van bet Provin ciaal Bestuur te s Hage werd 6 dezer aanbe- - steed het bouwen van eene woning voor den hulpsluiswachter bij de ke&sluis aan het einde der Uroote Haven te Gonnchem, behoorende tot de werken van het Zederikkanaal. Minste inschrijver was de heer T. W. Wapperom te Goriucbem voor f4138. Woqnsdag werd door het provin ciaal bestuur van Groningen weder een belangrijk gedeelte van hetgroote kaualisatiewerk uitbesteed, nl. het maken van een kanaal tervereeniging van het W mschoter-met het Horyische Diep, ten zuiden van de kom der gemeente Groningen. De laagste inschrijver was de heer L. Kalis Kz. te Sliedrecht, voor f 839.000. Het werk was begroot .op f.621.142. Van 6 tot IJ Aug. zijn te Am- merstol aan de markt verkocht: 182 zalmen- prijs van f 0,90 tot" f 1,10 per half kilo. St. Ja- kob-zalmen: prijs van f 0,70 tot f 0,95 por half kilo. In de afgeloopen week zijn aan 1 Kralingsche veer ter markt verkocht *115 zalmen. Prijs van üegroote zomerzalm van f 0,80 tot f 1,05 per halt kilo. Prijs van de kleine zomerzalm f 0,80 tot fl,05 per half kilo. Prijs van de St. Jacob-zalm van f 0,65 tot f 1,00 per half kilo. Een groot aantal zalmen werd deze week weder ter markt gebrachtdeu 6den Augustus waren er niet minder dan 783 ter markt; 7, 8 en 9 Augustus respectievelijk 253, 180, 228 en beden morgen weder 267 stuks, zoodat in de laatste twee dagen het aantal wedqr aanmerkelijk is toegenomen. De prijs der groote zomerzalm was ongeveer dezelfde als de vorige weekdie der kleine zomerzalm was on geveer f 0,10 per half kilo hooger dap gepas seerde weekde St. Jakob-zalm was ongeveer f0,26 per half kilo hooger. Eindelijk is na herhaalde pogin gen, dank zij den ijver van den heer A. Kaptijn, gemachtigde der spoorwegmaatschappij, de oat- eigeniugsquaestie met den Zuidzijdepolder in'de gemeente Bodegraven tot een einde gebracht. Doc\r de familie Van Loon te Amsterdam is aan baron Rothschild te Parijs hare prachtige schilderijen-verzameling verkocht voor de som van anderhalf millioen gulden. Door den raad der gemeente te Lekkerkerk is in beginsel besloten tot het stich ten van een gebouw voor post- en telegraaf kantoor, met raadkamer en eene derde openbare school voor gewoon lager onderwijs in wijk C. Voor de noodige plannen wordt gevraagd tee- kening en begrooting en voor het best gekeurde wordt f 250 uitgeloofd. Naar wij vernemen is het rijk voor f 70.000 eigenaar geworden van het kof fiehuis vOranje boven," tegenover de Willems kazerne te Gorinchem. Met dien aankoop schijnt men de bedoeling te hebben, om daar ter plaatse eene bomvrije kazerne en een schietterrein te doen maken, aangezien dit laatste op de wallen minder ge schikt geacht wordt. Te Kuilenborg, alwaar men in enkele wijken eenigen tijd geleden eene proef genomen heeft met het tonnenstelselheeft dit zulke goede resultaten opgeleverd, dat men be sloten heeft, het algemeen m te voeren. Door gedeputeerde staten van Zuid-Holland ia de stemming van gekommit- teerden in de polders den Hoek en Schuwagt te Lekkerkerk, in April 11. gehouden, voor nietig verklaard, op grond de stemming niet volgens de regiemeuten van die polders heeft plaats gehad. Tot aanvulling van ons bericht in het vorig nommer dezer courant dient dat door de heeren Oosten broek en Zoon (niet Oos terbeek en Zoon) m de nabijheid van Gorinohem, aan den Arkelschen dijk, reeds met het bouwen eener loods een begin gemaakt is tot de op richting eener ijzergieterij. In 1872 begon de Amsterdamsche omnibus-maatschappij hare werkzaamheden met één lijn, nl. DamPlantage, bedieiid door 2 omnibussen. Thans heeft zij 40 omnibussen, 30 tramwagens, 310 paarden, 8 groote stallen met bijbehoorende gebouwen en kantoren, ver voerde verleden jaar ruim drie millioen passa giers eu zal dit jaar de vier millioen vqrre over schrijden, want in het eerste halfjaar 1877 werden 800.000 passagiers meer vervoerd dau in hetzelfde tijdvak m 1876, en ïu de maand Juli'van dit jaar maakten 540,000 persoueu van trams en omnibussen gebruik. Op 31 Aug, a. s., als ai de zalm- vis8cherijen hier te lande liuune vangst met zegens moeten staken, eiudigt tevens voor goed. de exploitatie der zegenzalm visschcrij«de Merodc". Zooals meu weet zal deze mot «de Goede V erwachting" worden vereepigd. Aiut uet oog hierop worden de terreiueu van laatstge noemde vissclierij aanmerkelijk uitgebreid en o. a. van nieuwe bekading voorzien, In de gemeente Berken woude heerscht de kwade hoest ouder de kinderen. Men schryit ona: rDe drie plei- zier-reizeu, dezen zomer door de stoomboot Vreeswijk, van Culewboig naar Rotterdam, v. v. gemaakt, hebben bijzonder weinig opgeleverd; waaruit ten duidelijkste is gebleken, dat bet publiek er geen pleizier in zag." Sedert kort houden zich in het Koninklijk paleis up bet. Loo vreemde heeren, naar men zegt Frausche «experts, onledig met het zeer zorgvuldig inpakken van de meest kostbare voorwerpen van 'kunst, zoodat b. v, de beroemde vkunstzaal" nagenoeg van al zijn prachtige standbeelden enz. ontbloot en de aan grenzende comediczaal reeds bijna ledig is. Al gemeen verzekert men, dat-zij naar Parijs worden verzonden, en daar op last van Z. M. in een groot onlangs aangekocht hotel zouden geplaatst worden. Maandag e. k. worden weder drie ba gagewagens van den oosterspoorweg, ter inne ming van goederen aan het paleis, langs 's Jyo- mngs particuhereu spoorweg verwacht. Het niet lang geleden" voor de dames-peusionaires inge richt gebouw nabij het paleis, even kostbaar als smaakvol gemeubileerd, zou voor f'551)00. met ïu begrip van .meubilair, te koop wezen en wordt door vele gegadigden bezocht. Uit de aangiften voor de inkom sten-belasting te Amsterdam hoewel nog met geheel voltallig laat zien nu reeds met betrek kelijke zokerhqid mededeelen, dat de raming van den wethouder van Financiën van 70 millioen belastbaar inkomen bereikt zal worden. Men meldt'üit Arneide: Detouw- baan, sedert eenige weinige jaren alhier djpge- rigt, is, daar zy gebleken is geene winsten af te werpen, dezer dagen opgeheven. WATEBSCHAPS- EN P0LDEE-BE&1GETEJN In eene vergadering van inge landen van den polder. Uroolewaard ia besloten tot de begriuting van den Middenweg en de Ach terkade ouder Hoornaar en Noordeloos. Daar met dit werk spoedig een aanvang zal gemaakt worden, kan hierdoor weldra in eene lang ge voelde behoefte voorzien zijn. LANDB0UW-BEE1CHTSN. Op d$ Matfpdag 11, te Utrecht ge houden St.-Laurentius paardenmarkt stonden 618 paaiden aan de lyn, die voor een prys van f125 tot ƒ925 verkocht weiden. Werk paarden wareii het meest aangevoerd. De handel was slap. Buitenlandschè kooplieden waren er haast' met. De verpachtingen van appelen en peren, uit de boomgaarden, gelegen bij Ameide, Tienhoven b/z de Lek, en Jaarsveld, hebben plaats gehad. Ten gevolge van de achaarschte dier vruchten, waren de pachtsom men hoog. Men besteedde vau f3 tot f 5 per hectoliter, aan den hoorn. Allerwege begint zich ook bo ven Gorinchem de aardappelziekte te vertoonen. Niet alleen het loof wordt zwart, maar ook de knol blijkt meer of minder aangetast. Als eene bijzonderheid kan ge meld worden dat te Hoornaar, tegen levering op tijd, reeds hennep (schil eu bint) voor f24 de 50 kilo gekocht is. De druifluis voor de druif en de Colorado-kever voor den aardappel zijn nog geen bezoekingen genoeg. Thans richt een onbekend zeer klein ïusekt in de maïsvelden groote verwoes tingen aan. Uit Weenen wordt gemeld, dat in vele deelen van Hongarije, Stiermarken, Krains, enz. de maïsplauten een gele kleur aannemen en verdorren, zonder vrucht te zetten. Dit wordt veroorzaakt door eeu klein Violet gekleurd luisje, dat bij milhardea aan den wortel van de planten wordt gevonden. Ailoop van Publieke Verkooplngen van Onroerende Qoedoren. Bij de op 9 dezer, ten overstaan van den (e Schoonhoven gevestigde» notaris D. Teyiuck gehouden openbare verkooping, zqn de navolgende perceelen in eigendom toe gewezen 1. Het Woonhuis, get, A. 287, aan de oost zijde van de Nieuwe haven en twee pakhuizen daarachteraan de oostzijde van de Lange Weistraat. Aan den heer S. Vau Nooten te Schoonhovenvoor f 6325. 2. Het Woonhuis, get. A. 70, aan de oost zijde van de Nes. Aan den heer A. De Bruiu aldaar, voor f875. 3. Het Woonhuis, get. A. 71, aan de oost zijde van de Nes. Aan deu heer N. J. H. Van Uelderen aldaar, voor f 825. 4. Het Woonhuis, get. A. 66, aan den' Wal, Aan den heer J, J. Doesburg aldaar, voor f 950. 5. Het Woonhuis, get. A. 72, aan de oost zijde vuil de Nes. Aan den heer W. C.. Van Geldereu aldaar, voor 2175. 6. Het Woonhuis, get. A. 41 en 42, aan de oostzijde van de Vecrsteeg. Aan den heef P. Greup aldaar, voor 1525. 7. 9 aren, 60 centiaren Bouwland, onder Berg-Ambacht beneden de Hemsche Waal. Aan den heer H. A. Boeck te Schoonhoven, voor f450. •ófADSNIEUWS. Sohoonhoven, II Augustus. Dinsdag eu Woensdag H. heeft de generaal-majoor De Villeneuve, inspecteur van het personeel der artillerie, vergezeld van den majoor Van N ïeuwkuykaluier eene inspectie gehouden over de Art.-nisir.-kouapagme. Naar men verneemt, wordt de 1 luit. A. W. Kattenboschvan de artillene- mstructie-kompaguie alhier, benoemd tot leeraar aan de koninklijke militaire academie te Breda. Bij de op 11. Dinsdag plaats ge had hebbende inschrijving voor liet maken vau eene zweminrichting buiten de Veerpoorl, ten behoeve der Artillerie-Instructie-Compagnie, zijn zee biljetten ingekomen. Aannemer van dit werk, dat ouder het toezicht der genie të Gouda 2»I geschieden, is geworden de heer U. Van der Hee te Ammerstol voor f7100. Ds. H.A. J. Lütge te Nederhorst den Berg heeft voor het beroep naar de Her vormde gemeente alhier bedankt. Dinsdag-voor middag viel A. Molendijk bij het scheppeu vau water in de Voorhaven alhier en werd niet zonder moeite door J. Van der Bussen gered, die zich geheel gekleed te water begaf, daar de drenkeling reeds zinkende was. Bij deu landbouwer L. Rietv eld op deu Singel alhier, staat een appelboom voor de tweede maal in bloei, waaruoor men de eigenaardigheid heelt vruchten eu bloesem aan den zelfden boom te zien. KEEK- EB BCHOOIJHEUWb. Beroepen te Willige-Langerak Ds. W. Kraijenbelt te Bodegraven. ♦—Beroepen le Zijderveld, Ter-Aar en Bergschenhoek Ds. Nijhuis te Langerak bez. de Lek. Beroepen te Schore en Vlake Ds. T. J. Ringeling te Bleskeusgraaf. Zondag 11. herdacht de heer M. Lotz zijn 25-jarigen volbrachten dienst als predi kant te tillewo utsdyk, Pijn acker en Schel luioen. Voor eene talnjke schare, waaronder ook veleu uit zijne vorige gemeenten bij deze gelegenheid over gekomen, sprak Z.Ed. naar aanleiding van 1 Cor. 3 9a. Vele kostbare geschenken beeft Ds. Lotz van verschillende personen' bij deze gelegenheid ontvangen. Binnen eenige dagen, naar wy onderricht zijn op 29 dezer, zal Ds. Braakman 25 jaar predikant geweest zijn bij de Luth. gemeente te Gorinchem. Bij de te Dordrecht afgenomen eindexamens der hopgere burgerscholen in Zuid- llolland zijn de volgende leerlingen van.de Hoogere Burgerschool te Gorinchem geslaagd de heeren Krap, De Veer en Van Elzelingen. GEMENGDE BERICHTEN. -Op de th ans geëindigde kermis te Gouda waren ook een paar roodhuiden te zien, die volgens de bewering van den eige naar der tent voor eenigen tijd met zeer veel moeite gevangen waren, terwijl zij nu nog telkens diegenen, welke te dicht in hunne na bijheid kwamen, in hand of arm beten. Zij voedden zich met levende kippen, geiten enz. enz. Een dezer gevaarlijke roodhuiden kwam Dinsdag in de te Gouda bestaande zwem- en badinrichting, ontkleedde zich, ging te water, natuurlijk als roodhuid, en kwam tot groote verbazing van het publiek daaruit weder te voorschijn alsblanke. Tevens bleek dat hij, die iu de tent slechts onverstaanbare klanken en gillen kon uiten, nu in goed Hollandsch sijne gedachten kon weêrgevendaar hij op de opmerking van som migen uit het publiek dat hij de kermisvierende menigte dan toch leelijk voor deu gek had ge- houdeu, antwoordde: dat men dan maar niet zoo dom moest zijn zich voor den gek te laten houden. G. C. Te Nordhausen heeft men een man vermoorddoor hem op de rails van den spoorweg vast te binden en door eeu trein te laten overrijden. LI. Woensdag-namiddag i> te Oosterwijk, gemeente Keaichom, de hofstede van den bouwman L. De Koster, terwijl man eu vrouw uaar de weide wareu om bet vee te melken en de kinderen zich alleen te huis be vonden, totaal afgebrand. De brand begon in den hooiberg, overigens "is de oorzaak onbekend. Een kind van 8. te Vlitsingen, van ongeveer 5-jarigen leeftijd, had by gele genheid van de kermis een verfdoosje ten ge schenke gekregen. Vrijdag heeft het een stukje vau die verf ïugeslikt en Zaterdag-morgen ia het ten gevolge daarvan overleden. De verf moet dus van een giftige stof zyn geweest. Een eenvoudig middel om zilver werk schoon te maken is toevallig ontdekt. Bij gebrek aan ander heet water werd het water gebruikt dat juist afgegoten was van de aard appelen waardoor de zilveren lepeltjesdie den vorigen avond bij het eten van zachte eieren gebruikt en daardoor geel geworden warenmet het op deu bodem gezakte aar.l appel meel tua- schen de vingers gewreven werden. Het gevolg was verrassend, daar de lepeltjes niet slechts sclioou, maar ook zoo werden als zy gewoonlijk slechts worden ua het poetsen met eeu bekend poetspoeder. Verdere proefnemingen toonden aan, dat op deze wijze niet slechts alle zilveren voor- werpeu kunnen schoongemaakt worden, eu ook die, weike gegratieerd of geciseleerd zijn, waarin ander poeder blijft vastzitten, dat dau er uit- gepoetst moet worden met een borstel, maar dat ook hieuw zilver en verzilverde voorwerpen groe ten glans daardoor krijgen. Met door lang ge staan hebbend verzuurd aardappel water kan men zelfs koperen ketels en koperen voorwerpen schoon maken. Een nienwe straatiudustrie werd dezer dagen door een bezoeker der stad Brugge in België opgemerkt. Hij zag eeu groote wa gen door de straten trekken, waarop vier groote kuipen stonden. De wagen hield stil en de voerman begon met al de kracht, waarover zijn longen beschikken konden, te verkondigen, dat by k ia minute alle mogelijke kleedingstukken verfde. Dadelijk kwamen er van alle zydeu mannen en vrouwen aanloopen, de een met een broek, een auder met eeu rok, een japon of een tafelkleed, enz. fiéu voor één werden deze stukken uu m ééu der vier vaten ge dompeld, om er zwart, blauw, groen of brum weder uit te komen, ai naar de keus van de eigenaars. Men zag zelfs vrouwen haar bo- venkleedereu uittrekken om die k la minute te laten verven. Het f uithangbord" dezer nieuwerwetsche in dustrie was een groote poedel, die zeer wyz op den bok zat te kyken. Het beest was vroeger wit geweest, doch prijkte nu met de vier kleuren die zich in de kuipen bevonden. De aardbeving in Ecuador heeft onberekenbare schade aangericht, aan honderden menschen en duizenden stuks vee het leven ge kost. De schadelijke gevolgen zijn meer ver oorzaakt door het plotseling buiten de oevers treden van de bergstroomen, dan door de uit barsting zelve. Geheele dorpen zyn weggespoeld, de communicatie is verstoord, omdat zoo vele bruggen vernield werdenzoowel houten als van massief metselwerk. In den vloed ziet men een aantal tijken en dood vee dryven. Ais een staaltje van den tegen- woordigen slechten tijd in de Vereemgde Staten van Noord-Amerika en als een bewijs boe vele duizenden personen, ook onder de wel opge voede klassen, thans groot gebrek lyden, meldt meu het volgendeToen, óemge dagen geleden, eene kennisgeviug gepubliceerd was, dat de werkzaamheden aan de marinewerf te Brooklyn zouden hervat wprdeu, hebben zich meer dau dne duizend personen, die volstrekt het ver- eischte werk niet konden doen en waaronder vele gegradueerden uit hoogescholeu, aangemeld om werk. Ouder de kalefaterden op de werf zijn twee der boste zeekapiteins, die bevel gevoerd hebben over Amenkaansche stoomschepen. Of schoon zij vroeger een salaris van verscheiden duizenden dollars per jaar trokken, zijn zij thans blijde om drie en een halve dollar per dag met hard werken te verdienen. EeniRewoner van een gehucht, onder Oosterhout, kwam de geboorte van éen zoon aangeven. Daags daarna kwam hij terug, zeggende dat hem eigenlijk eeu dochter geboren was. Zulke vergissingen gebeuren meer. Zeld zamer is een ander geval j een boer uit een ander gehucht, van dezelfde gemeente, kwam eveneens aangifte doen van een kind. Toen hem gevraagd werd, van welk geslacht het kind was, zeide hij, dit nog niet met zekerheid te kunnen zeggen, daar misschien nu op 't oogenblik zijn vrouw bevalleu zoumaar dat hijnu toch in de ge meente moetende zijngeducht hadoin eene latere reis uit te sparen met één maar aangifte te zullen gaan doen. —Te Keulen stierf dezer dagen een bediende van een handelskantoor aan oloedver- giftiging. Hij had zich bij het scheren gesneden en een der uitstekende witte randen van een blad postzegels op de wond geplakt. Zeer spoedig bleken de nadeelige gevolgen en alle pogingen om hem te redden waren te vergeefs. Eergisteren-avond is bij Amster dam, in den Jodeuhammenpolderomstreeks elf uren een zware brand uitgebarsten in eenige keten van polderliedenwerkzaam aan de indijking van genoemden polder. De brandontstaan door het omvallen van een petroleumlamp, tastte niet alleen de rieten woningen aau maar ook de hoog opgestapelde takkebossen en het rijswerk waarbij de keten stonden. Uren wijd waren de vlammen zichtbaar. Een polderwerker, die zijn kind uit eeu keet had willen redden, brak zijn been. Een even eenvoudig, als goed koop middel, om gras tusschen straatsteenen weg te nemen, bestaat hierin, dat men in een ijzeren of aarden pot zwavelbloem met gebluschte kalk en water kookt, en met deze oplossing het gras besproeit, dat alsdan zeer spoedig ver dort en zich zeer gemakkelijk laat verwijderen. De ^Colorado-kever heeft zich thans weder vertoond te Schildau op de Saksische grenzen. Men heeft in het noorden des lands opgemerkt, dat op de gronden, waarop uu voor het eerst aardappelen gepoot zijn, de ziekte althans lot nu toe zich met heeft voor gedaan. Voor het hof te 's Gravenhage stond eergisteren zekere P. Bol terechteen voor beelddoos slecht echtgenoot. Zijn eerste vrouw moest hem verlaten en zich van hem laten schei den wegens de gruwdijke mishandelingen die zij onderging; een andere vrouw, met* wie hij daarna leefde, vond onder zijne mishandelingen den dood, en eindelijk, ua eenige jaren tuchthuis straf ondergaan te hebben voor dat laatste mis drijf, huwde de vrouwenbeul iu 1873 met eeue vrouw op wie hy deu 5 Januari van dit jaar, na baar eenige jaren mishandeld te hebben, eeu poging tot moord pleegde. Voor deze misdaad staat bij thans terecht. Tegen hem is een tucht huisstraf van 25 jaren gcëischt. Dezer dagen is te Dresden een sergeant veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf, wegens misbruik van gezag jegens zijn onderhebbende manschappen. Uithoofde de be doelde onderofficier steeds eeu oppassend man was geweest, werd door de officieren van het regi ment, waarbij hij stond, een zeer uitvoerig ge motiveerde petitie ten zijneh behoeve den Ko ning (toegezonden, ten einde gratie voor hem te verwerven. Dit verzoek werd van de hand gewezen. De Koning had verklaard, daarin niet te willen treden, dewijl hy het dringend noo- dig achtte een voorhield te stellen tot uit roeiing van een groot kwaad bij het leger, na- melyk de te gestrenge behandeling der man schappen door onderofficieren. Een in Liverpool wonend schat rijk Engelschman heeft een weddingschap van 50.000 p. s. aangegaanom in zes jareu de volgende wandeling te makenin Calais aange komen wil hij door Frankrijk, Duitschland, Noord-Rusland en Siberië *naar China wandelen en zich van daar, altijd zooveel mogelijk te voet, door IndiëPerzië en Zuid-Rusland naar Con- stantinopel begeven om van daar over Grieken- iaud en Italië naar Calais terug te wandelen. Deze reis is op 1 Juli begonnen. Op dien datum in 1883 wordt hij in Liverpool terug verwacht. De heer J. J. Le Roy, predikant te Heerewaarden bij Zalt-Bommel, had Dins dag 11. een ernstig ongeval. Met zijne echt- genoote en kinderen en met eene dame van Zalt-Bommel rijdende, kantelde het rijtuig even voorby het fort St. Andries om. De voerman had, terwijl het stikdonker was, langs eene kade rijdende, te veel nsar die kade aange houden. De predikant kwam gedeeltelijk onder het paard terecht en brak een arm. Van de overige vijf personen bezeerde zich de dame vrij ernstig aan de beenen, zoodat zij niet kan loopen. De anderen kregen geen letsel. GOUtBSPONDENTIE. W ij zijn verzocht te meidendat de po gingen, aangewend om rustverstorende too- neelen in de synagoge te beletten niet zijn uit gegaan van het kerkbestuur der Israëlitische ge meente, omdat er geen kerkbestuur is. Wij voldoen hieraanechter met de opmerking dat eral moge er een door velen niet als wet tig erkend bestuur zijn, er toch altoos van een bestuur kan worden gesprokeD, ook al bestaat dit slechts uit één wettig gekozen persoon. Maar daarenboven; dezer dageu had langs de huizen van alle ingezetenen weder eene inzame ling van liefdegiften voor de Israëlitische ar meu^vVan wege het Israëlitische kerkbestuur plaats. Wanneer er nu geeu bestuur bestond, ware het dan niet de plicht van hen, die beter wisten, de ingezetenen te waarschuwen voor hot geven van giften aan h. i. geheel onbe voegde personen, of wel zou eene dusdanige collecte niet van hooger autoriteit moeten wor den tegengegaan Van dit alles hebben wij niets gemerkt. Zoolang er geen verandering in de zaak komt, gelooven wij van het bestaande, als van «het kerkbestuur" te kunnen spreken ook al wordt dit door velen als onwel tig ge kozen aangemerkt. Vervolg der Nieuwstijdingen Per Telegraaf meldt men ons uit Gouda, dat heden gearresteerd is P., schrijver, in be trekking bij de bank van leening, als verdacht van diefstal. Tot heden stond genoemde persoon aldaar gunstig hekend. Z. M. heeft bij het wapen der ca valerie benoemd: bij het 2e reg. huzaren, tot ntmeeseer 2de kl., den lsten luit. W. J, H. Romer, van het 1ste reg. huzaren. Bij de Kou. Militaire Academie te Breda zal o. a. worden overgeplaatst de le luit. H. Koppen, van het 4e reg. inf. De ingezetenen van Gonda wer den in den afgeloopen nacht ten ongeveer twee uur gewekt door het luiden van de brandklok. Er was nl. brand ontstaan in het huis vau deu heer C. J. G. Smeets, broodbakker op de Gouwe. Hoewel de brandspuiten niet lang op zich lieten wachten, is het huis een prooi der vlammen geworden; gelukkig was het geassu reerd en wel bij de Maatschappij van De Jong en Co. te Amsterdam. Natuurlijk was een groote menigte bij dit treurspel op de beeu. Gisteren was het twintig jaren, dat de heer L. Van Zessen de betrekking van conducteur op de Stoomboot //Schoonhoven" bekleedde. De stoombooten waren bij die ge- legenheid met vlaggen getooid. De noten der gemeente zijn ge pacht door J. Labeij voor de som van f40. Op de verpachting van naweiden en boomvruchten, die Donderdag 11. te Jaars veld plaats had, brachten de waarden van den Jaarsveldschen polder f 1158 dus f 35 meer op dan het vorige jaar. De waarden van den heer Begram van Jaarsveld werden voor f 286 ver pacht en de weinige appelen leverden den euor- men prijs van f 7 k f 8 de H.L. Beroepen te Meeuwen, Ds. 11. B. Noorda te Jutfaas. Ingevolge de tweede aanschrij ving van het dijkkollege van de Knmpenerwaard, heeft genoemd kollege in de afgeloopen week een begin laten maken met het afzagen der buitendijks staaude hoornen op den Lekdijk en wel in het westelijk deel der gemeente Berg- Ambacht, en vervolgens. Naar men verneemt, staat hetin- pakkeu eu opzenden vau een en ander op het Loo in verband met 's Komugs verblijf te Pa rijs. Z. M. zou namelijk, gedurende de Ten toonstelling, een pas voltooide villa van deu heer Coster betrekken, die hem zeer hoffelyk is aangeboden en waar Z. M. zich van eenige zijner meest geliefde kunstvoorwerpen en meu belen omringd wenscht te zien. Uit Konstantinopel meldt men: Volgens officieele depêches van Osman Pacha, gedagteekend Plewna 8 Augustus, depiooieerden 8 Russische bataillous infanterie en 8 escadrons cavalerie langs de wegen naar Sistova en Selvi en vielen Lowtcha aan. Het garnizoen benevens 5 bataillons met cavalerie, deswege uit Plewna gedetacheerd, versloeg de Russen, die 300 dooden en het dubbele aantal gewonden op het slagveld achterlieten. Onder de tegenwoordige reelvoldig voorkomende kin(iör" voedfela, bekleedt het GifTey'i Kindermeel (Farine La0^®8) van Giffoj^ Schiele k Cö., Rohrbach, eene voorname pl*®'*» daar het door de kinderen zeer gaarne ingenomen en H.H. Genoeeknodigen zeer aanbevolen wordt, waarvan on' deritaand attest ten bewyze strekken kan. De ondergeteekende heeft een monster Kindermeel van Giffey, Schiele en Co. scheikundig onderzocht en de samen stelling Igovonden, als volgt: Eiwitstoffen 10-78 Stikstofvrije, organische bestanddeelen 88.88 Anotganizche zouten (asch) 1.80 Water 5.26 100.—f/0 In 100 deelen asch zijn voorhanden 82,88 deelên phos- phorzunr Het gehalte aan itikztof bedraagt 1.66° Wegens de gunstige verhouding der voedingsstoffen, den aangenomen smaak en de gemakkelijkheid, waarop het met kokend water tot eene fijne, dun vloeibare pap is te bren gen, verdient het meel alle aanbeveling. De ondergeteekende voegt hierbij dat het sedert twee maanden in zyn eigen gezin gebruikt wordt en wel met zeer bevredigenden uitslag. Het wordt steeds met graagte genuttigd en gemakkelnk verteerd. GRONINGEN, 20 December 1876- R. 8. TJADKR MODDERMAN. Hoogleeraar in de Scheikunde aan da Hoogeschool te Groningen, zie verder de advertentie in het nommer vaa heden. BURGERLIJKE RTARD. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 3 tot 10 Augustus 1877. Gmomh: Karei Frederik, ouders H. Beekhuizen en A. C. Van der Horst. Willem Hellegers Lau- rens, ouders A. De Langen eu P. Oosterlaken. Oveblkdin D. Dasier, oud 24 jarea. bioriierichtih. pC. Nederl, Werk. Sehöhl Dito dito t 3 Dito dito 4 Loten RoiterJuui3 Pi to Au.sterl.tin3 Spanje, Buiteul. 1S67/74. 1 Dito 1876. 2 Dito Biuueni1 Dito 1876. 2 Portugal, Obli/3 liusland, Gelig, 'iope 1793 eu J8I6. 5 Dito 6e Seri 1854. 5 Dito 6e Serie, 18555 Dito Obiigatieleen. 1864 kf 1000. 5 Dito v 1866 kf 1000. 6 Dito t 1860 2e leen. 4i Dito Obl. Nicol. Spoorw. 1867/69. 4 Dito Obiigatieleen. 1859. 3 Dito 0 1872.. 5 Dito 1873. 5 Dito 0 1875. 41 Dito Pandbrieven5 Dito Aand. 1864 6% Re. 1Q0. Dito 0 1866. Oostenrijk, Obl, pap. MeiNov. 5 Dito 0 0 Febr.—Aug. 5 Dito n '.liver Jan.—Juli. 5 Dito 0 0 Apr.Oct. 5 Dito Aand. 4 fl. 250, 1854. Dito 0 5 fl. 60U, 1860. Dito 0 fl. 100, 1864. Turkije. Alg. Sch. 18656 Dito 0 1869. 0 Egypte Oblig. 18687 N. Amerika Oblig. 1876. 4A Dito v 1871. 5 Brazilië Oblig. 18665 Dito 0 186341 Peru Oblig. 18706 Dito e 18726 Gr. Russ. Spoorw. 5 °/o aandeel. Rust. Spoorw. Jelez Griasi, 5 Dito Poti Tiffis k flOQO. 5 Dito JelezOrel5 Dito Kursk Charkow. 5 Dito CharkAzow pd. st. 100. 5 Dito MoskouSmolensk Dito Losowo Sewastopol. .5 Aaud. Oosteur. Nat. Bank Hong. Oblig. 1867. 5% Dito Loten 1870 Oblig. Maxwell Estate7 Zuid-ital. Spoorweg Oblig. 3 Oost Hong. Spoorweg Oblig. 1869. 5 Centraal-Pacific6 Aand. loting Madrid. 8 Aand. Turkije met lot3 10 Aug 64>Vu 77«/s loi U 102V9 108% ii«/. M'/i. n>u 50 v, 97% 67 79% 89% 89% 70% 79'/. 80'/. 73% 127 V, 128 50"/,. 61'/. 61'/, 91% 9'/. 7% 102 103 H 96 12 11 102'/, 83'/, 83"/,. 80 77%. n 66 v, 62'/, 100 21% 8'/. Banketbakker en Kok, Gouda, Oostbaven B 17, beveelt zich voortdurend aan voor het leveren van voor Trouwpartijen of andere Feesten, met bij levering van al het beuoodig le Servies. Getrouwd H. J. J. van HALTEREN, van Wibsp, eu M. HOVEN3TADT, die bij deze ook uit naam vap wederzijdsche betrekkingen, hun dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelliug bij hun Huwelijk ondervonden. Linoin, 9 Augustus 1877. Voor de talrijke bewijzen van belaugstelling, ondervonden bij ons Gouden Huwelijksfeest, betuigen wij ondergeteekenden onzen irmigen en hartelijken dank. A. J. DE RUITER en Echtgenoot. Gouda, 12 Aug. 1877. Op Dingsdag den 21en tot en met Vrydag den 24en Augustus 1877 zal de PASSAGE door BBNBDBIVBEMO onder Bergambacht bemoeijelijkt worden door het leggen eener BBUB i'n den HuilWOg, bewesten de woning van de wed. A. VEK- DUIJNvoor zooveel noodig zal de PASSAGE kannen plaats hebben over bruggen en aobter eene aldaar in aanbouw zijnde nieuwe woning heen. Bbrgambaoht, den 10. Augustus 1877. Burgemeester en Wethouders van Bergambacht, De Secretaris, De Burgemeester, J. VOORSLULJS, L. 8. P. J. SMITS. B\j S. W.N. van NOOTEN te Soiioonhovkn ziet het licht NOVELLEN door Met een Voorwoord van J. F. J. HEREMANS, Hoogleeraar te Gent. Prys f 1,25. W. F. TAN DER WAL te Berg-Am baoht vraagt zoo spoedig mogelijk twee bekwame tegen hoog loon en voor vast werk. P„ G. Brieven franco. By S. W. N. VAN NOOTEN te Schooh- hoven ziet het licht: DOOB UIT HET AMERIKAANSCH DOOR G. JASPERS, UET EEN VOORWOORD VAN E. GESDES. DERDE, G0EDK00PE DRUK. MET PLATEI. Eerste tot derde Aflevering. Onder de werken, welke in de laatste ja ren een verbazenden aftrek vonden, behoort Wetherell's Wijde, Wyde Wereld^ Meer dan honderdduizend exemplaren werden van dat boek in Amerika en Engeland verkocht, en het is in byna alle Europeesche talen over gebracht. Niemand die dit uitnemende werk kent, zal zich echter daarover verwonderen. Elisabeth Wetherell heeft daarin het men- schelyk, maar vooral het kinderhart in zyne diepste schuilhoeken, geheimste bewegingen en teederate aandoeningen geschetst. Deze derde, goedkoope druk van Wetherell's Wyde, Wyde Wereld zal compleet zyn in 8 Afleveringen. Iedere Aflevering, bevattende 80 bladzyden duidelyken druk, ia gesteld op den uiterst geringen prys van By alle Boekhandelaren in Nederland is de eerste aflevering voorhanden en de inteekening opengesteld. zullen in den aangenaam aldaar, door een Gezelschap bestaande uit HOLLANDSCHE, FRANSCHE, ENGELSCHE en DUITSCHE ARTIST Elf, onder leiding van den Heer O. IM E ETJEt en met medewerking van het göustig bekende MUZIEKGEZELSCHAP onder Directie van den Heer Q. STHOOBER (te 26111611 18 werkende leden), gegeven worden Voor Maandag en Dingsdag 13 en 14 Augustus is daarenboven extra geëngageerd de Heer M P. OKHUIJSEN, Wereldberoemdprestidigitateur in onnavolgbare CHINBESCHE, JAPANSCHE en PERSISCHE TOEREN en DISSOLVING VIEWS (verdwijnende gezigten), electmch verlicht. IEDEREN AVOND na afloop GROOT BAL gedirigeerd door den ballet- meester. den heer C. h. MEETH. BREEDER BIJ BILLKTTBN. KONINKLIJKE ARNHEM. De BAU DB COLOGNE dezer Fabriek in diverse merken verkriigbaar te Sohoonhoven bij W. F. J. DEN UIJL H. T. VAN DEN BRAAK, en verder bij, •11e voorname Winkeliers en Coiffeurs in het geheele rijk. HBtrooWSaMffll

Schoonhovensche Courant | 1877 | | pagina 2