advertentiem IMPHItm Eene DIENSTBODE, GRBUNIISPILLEN, SE JOOD. Rellstab, 1812. P/a ADVERTENTIËN. in alle Couranten EEN JONGEN, C. SPINDLER. helder brandende lantaarns van wit glas. Tot het qjpenefl en sluiten vau de brug is steeds eenÉ wacht aanwezig. Deze aankondiging ge schiedt ter voorkomiug van aanvaringen en schade. Dezer dagen is aan den gemeen teraad te Gouda het omvangrijk rapport inge diend van de gcsondheidscommissie aldaar, aan gaande de meerdere of miudere bruikbaarheid van iJselwater voor drinkwater. Dit rapport werd uitgebrachtnaar aanleiding der aanvrage om concessie voor een drinkwaterleiding door de HH. A. Kaptijn te Woerden en J. De Vries Robbé te Gouda. In dat rapport heeft de commissie de volgende vragen beantwoord: 1° Welke billijke eischen moeten aan bruikbaar drinkwater worden gesteld P 2" Welke samenstelling heeft het IJsel water gedurende verschillende tijden van het jaar? 3° In hoeverre bestaat er grond te verwachten dat een filtratie door zandlagenzooals die met het Maaswater te Rotterdam geschiedteen vol doende zuivering van het IJselwater ten gevolge zouds hebben 4° Welke andere middelen tot zuivering zouden voor het IJselwater aanbevolen kunnen wordeneu is het mogelijk deze in het groot met goed gevolg toe te passen? De algrmttne conclusie van het rapport is, dat gedureude het tijdvak van Mei '76 tot Juni '77 het IJselwater, ook na zandfiltratie, als drink water ongeschikt was in de maanden September- December 1876 en Januan-April 1877, terwijl het in de overige maanden als zoodanig kon wor den goedgekeurd. Naar aanleiding van dit rapport hebben B. en W. deo raad voorgesteld, afwijzend te beschikken op het verzoek der HU. Kaptijn eu De Vries Robbé. Ben 70tal burgemeesters en se cretarissen in de provincie Noordbrabaut hebben in een adres eene poging aangewendom voor de werkzaamheden, in 't belang van het rijks bestuur door ben verricht, eene bezoldiging uit 's rijks kas te verkrijgen. Volgens het jaarboekje voor het notaris-ambt zijn er in Nederland tnans 1281 candidaat-notanssen, en daaronder nog 10 (NB.!) van het jaar 1842. L. 1. Maandag verschenen van elders eenige werklieden te Lekkerkerkom de boomen aan de buitenzijde van den Lekdijk af te zagen; de eigenaren wilden dat echter met toelaten en assistentie werd niet verleendomdat zij met konden bewijzen last te hebben ontvan gen van het dijkcollege. Donderdag 1.1. ver schenen andermaal de zoogenaamde boomzagers met den fabnek-landmeter van de waard, bij gestaan door rijksveldwachters. De eigenaren bleven zich ook thans verzettenook omdat de fabriek landmeter met kou bewijzen, dal hij de bedoelde persoon was door bet dijkcollege aan gewezen. Van een eu ander werd tevens proces verbaal opgemaakt. De petitie tegen de annexatie der Transvaal is uit die kolome den Gouverneur te Kaapstad ter verzend.ng naar Bugeland over handigd. De petitie was 180 voet lang en droeg over ue 5400 naamteekeuingeu uit bijkans elk district der Kaapkolonie. hij d. op 10 dezer te Rotter dam gehoudeu inschrijving naar de levering van 120.000 kilogram hooi, voor den dienst der gemeente-reiniging, zijn ingekomen de volgende biljetten: C. van W ïjngaardeu te Papeudreclit, voor f 86,60; A. Geldeus te üss, voor f 89,50; Offer mans te Alphenvoor f 80,60; S. en G. Knaap te Raamsdonk, voor f86; Jan ue Jong Bz. te Sliedrecht, voor f 87; O. Vermeijs en Co. te Rotterdam, voor f 35,95 en voor f 42; J. Tol te Oud-Beierlandvoor f 39 en voor f 42; G. D. de Sein te Rotterdam, voor 1 84,98; P. van Noordenne te Giessendamvoor 1 85,90; J. Gabbela te Tiel, voor f 44,80; Arie van Wijgerden te Brakel, voor f 41,60; A. Bou- wens Sz. te Rotterdam, voor 140 en voor f 38; W. van Harten Cz. te Ammerstol, voor 1 36,90; A. Vos te Werkendam, voor f89; J. Hoogh- wmkei te üorkum, voor f 38,80; Monhemius en Duijser te Brakel, voor f 41 en voor f 39,50; alles per I00U kilogram. Van 18 tot 18 Aug. zijn te Am merstol aan de markt verkocht: 179 zalmen; prijs van f 0,90 tot f 1,15 per half kilo. St. Ja- kob-zalmen: prijs van f 0,80 tot f 1,00 per half kilo. in de afgeloopen week zijd aan 't Kralmgsche veer ter markt verkocht 1331 zalmen. Prijs van de groote zomerzalen vau f 1,00 tot f 1,15 per hall kilo. Prijs van de kleine zomerzalm 1' 1,00 tot 11,16 pet halt kilo. Prijs vaïf de St. Jacob-zalm van f 1,00 tot f 1,20 per half kilo. De zalmvangst is deze week aan zienlijk minder dan de vorige week; ongeveer 800 werden er minder ter markt gebracht. De prijs daarentegen was deze week vrij wat hooger dan de vorige week. in een gezin te Ouderkerk a/d lJsel is de besmettelijke keelziekte uitgebroken. Dingdag is door bet ö-jang zoontje van den beer A. C. Groeueveld, Bur gemeester van Brandwijk, de eerste steeu van het nieuwe schoolgebouw in die gemeente ge legd. Dc Burgemeester hield bij die gelegen heid eene toespraak, waarin hij uit naam van -den Raad Z. M. den Koning, den Comm. des Konings en Ged. Staten bedankte voor hunne goedgunstige beschikking. Nadat door den hoofdonderwijzer nog eenige woorden gesproken o*areu, was de plechtigheid afgeloopen. In de gemeente Kralingen zijn een viertal ingezetenen beboet wegens het niet opruimen der gewone privaten en liet met plaatsen van closetten. Onder voorzitterschap van Prof. Pijnacker Hordijk had 11. Dinsdag en Woensdag de algemeene vergadering der Maatschappij vTot Nat van 't Algemeen" te Amsterdam plaats. Uit het verslag bleek, dat de maatschappij in het afgeloopen jaar 17279 loden telde, zijnde 251 meer dan het vorige jaar. Ten gevolge van het oprichten van een nieuwen stoombootdienst tusschen Schoon hoven en Rotterdam, onder directie van den heer L. Van Zessen, is door dezen ontslag aangevraagd uit zijne betrekking als conducteur op de stoom boot //Schoonhoven." Thans is door de directie van den stoombootdienst op de Lek, met ingang van heden, benoemd tot conducteur op de stoomboot «/Schoonhoven" de heer C. Bezemer Jr., van Berg- Ambacht, tot dusver adjunct-couducteur op ge noemde stoomboot. Het wild, zoo als hazen en eend vogels, is te Berken woude overvloedig. De kooi- boeren zijn dan ook vroeg begonnen met kooien en de vangst laat niets te wenschen over. Zondag-morgen werd te Helder in het Noord-Hollandsch kanaal door zekeren Selderbeek een hand gezien, die boven het water uitstak; direct met een vlet er heeu ge roeid, ontdekte hij de lijken van een heer eu eene dame, beiden net gekleed eu met een touifr aan elkander gebonden. Met hulp van andere personen heeft hij de lijken in de vlet opge nomen en aan wal geroeid. De politie er di rect van in kennis gesteld, werden door deze twee kisten gezonden, en de lijken overgebracht naar het voor dergelijke gevallen aangewezen gebouw. Inmiddels was een geneesheer ont boden, die niet anders dan den dood van beiden kon constateeren. Daar beide personen bij de politie onbekend waren, zijn de lijken des Maandags voor ieder ter herkenning tentoon gesteld; niettegenstaande de menigte die daar aan deelnam, ontelbaar was, bleef die poging zonder gevolg. Nader is gebleken, dat de verdronken man iemand uit Rotterdam was, v. N. genaamd, die pas uit zijne betrekking was ontslagen. Door eenige overgekomen familieleden is bet lijk ber kend. Het heeft zich bevestigd, dat de man ge huwd was, maar met de vrouw, waarmede hij zich verdronk, in verjjoden omgang leefde. Br bestaat plan om de Groote Markt te Rotterdam van plantsoen te voorzien, op de wijze als in Amsterdam het Rembrandts- plein. De groentenuitstalliugeu zouden dan ver plaatst worden onder de viaducten van den Staatsspoorweg, langs de gedempte Binnenrotte. Aan het //Vaderland" wordt ver zekerd, dat bet bericht, volgens hetwelk het rijk een koffiehuis //Oranje boven" te Gorindhem zou hebben aangekocht, om dn gebouw tot militaire doeleiudeu te gebruikenongegrond is. Het heeft eergisteren duizenden guldens geregend. In de Hongaarschc loterij kwam de prijs uit van 1 200.UUU, in de Am- sterdamsche premieloterij die van f iOÜ.OUO en in de staata-loterij de prijzen van f 100.000 f 50.000 en f 25.000. Pieter Bol, de vrouwenbeul, is voor zijn laatste misdrijf, poging lot moord op zijne huisvrouw, door het Hof te 's Uraveuhage, tot 15 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Dinsdag 1L is te Gorinchem publiek besteed het opscheppen en tonrond houden van den Schellumschen voordijk en aangenomen voor ruim f 39 door C. Stam te Scheliuiuen. Onder de toegelatenen voor Veterinair-student, eu tevens adspirant-paarden- arts, te Utrecht, behoort ook de heer 0. Fauel, van Berg-Ambacht. Afloop van Publieke Verkoopiugen van Onroerende Goederen. Geveild te Oudewater, den 16 Augustus 1877, ten overstaan *au den notaris C. A. Van Blaricumi Een woonhuis met werkplaats, erf en grond of bleekveld te zamen groot 1 are, 88 centi aren, te Oudewater aan de westzijde der Leeu- weringerstraat. Kooper de beer P. W. Har- denboi te Oudenater voor f 2200. zoodat de hennep over het algemeen kjirt en hier en daar nog* al dun staat. Men hoopt, dat de zaailing nog veel zal bijkomen en dit bet gewas nog eenigszins zal doen medevallen. Vrij algemeen is 111 de te velde staandeaard appelen de bekende ziekte opgemerkt, ofeJchoon tot heden de knol nog niet noemenswaard is aangetast, en dit slechts gold voor de Vroege soorten. De opbrengst daarvan is ruim jm de prijzen zijn betrekkelijk nog hoog. l)e weilan den staau overvloedig bezet met gras, terwijl de hooibouw in geen jaren zoo voordeelig is geweest, en nog eene ruime snede zoogenaamd n'ahooi zal gewonnen worden. Tot heden ia dit jaar voor den landman een zeer gewenschlt. De prijzen der kaas te Lekker kerk ziju in de laatste weken weer vooruitge gaan. Door de opkoopers wordt thans f 03,50 f 65,-— per 100 kilo besteed. Te Schelluinen is Woensdag publiek verpacht het fruitgewas van 13 bcjom- gaarden. Daar er aldaar meer peren dan ap pelen zijn, werden de laatste duurder verpacht dan de eerste en door elkander is het fruit verpacht tegen ruim f 5 de hectoliter. i Door den veehouder P.C. Jonge- breur Jr. te Ouderkerk a/d IJsel is aan ,eeu Rotterdamsch vleescbhouwer een piukstier jvan 17 maanden verkocht voor de kapitale som Ivan f 235. Bij het slachten bleek het, dat |hij, schoon aan den haak, 680 halve kilogram woiog. Maandag 11.- 1 s een gedeelte oer Gonnchemsche hooi-avelmgen met de verpachtjug niet gegund, daar het slechts f 18 per hectare kon opbrengen. Tot keurmeester voor de op 28 dezer te Kuilenburg te honden groote landbouw tentoonstelling is o. a. benoemd de heer A. Lek kerkerk te Oudewater. Nabij Heerenveeu heerscht een besmettelijke ziekte onder de paarden. Ben best brum span, ter waarde van pl. ra. f 2000, is reeds <iau de ziekte bezweken, en even «po een hit of pony. De ziekte wordt door dpn een influenza, uoor den ander longziekte de- noemd. In de genoemde gevallen volgde lie dood na 6 üt 7 dagen. Te Berg-Ambacht is men iha bezig met het plukken van den gelliugheiinei Deze levert ditmaal een zeer schraal gewas op. De zaailing, welke over eenige wekeu geplukt wordt, staat beter en belooft meer, ofschoon mi der dan in gewone jaren. üe 7,0525 HA. bouw- en weilau gelegen op Woipheren en de Haar, eu toety- hoorende aan de familie Mourik, zijn te Üi|t- rinchem publiek gemijnd met f 300 boven dei inzet met de laatste verhoogingen en dus voai f18725. - In de laatste vier weken is d prijs der kua> f 1 per 50 KG. gestegen. Dool de opkooper.- wordt thans te Hoorna-u eu uui| streken f 28,50 f 29 besteed. STADSNIEUWS. Sohoonhoven, 18 Augustus. Donderdag 11. is de Artillerie' Instructie-Kompagnie ouder bevel va.i den kapitein-kommaudant R. Van M&nsvelt van! hier vertrokken naar de Oldebrocksche heideJ ten einde met andere artillenetroepen aldaar gedurende 14 dagen te kampeeren. Een deta chement onder bevel vau den isten luitenant A. W. Kattenbuscli is alhier in garnizoen ge bleven. Dinsdag a. s. zal door het mu-| ziekgezelschap //ilarmome" alhier een concert worden gegeven te Meerkerk, ui den tuin van den heer Romeijn aldaar. De heer J. F. Niekerk, fabrie- kant van gouden en zilveren werken alhier, heeft 11. Woensdag met al zijne gezellen, op zijne kosten de internationale tentoonstelling van kunst nijverheid te Amsterdam bezocht. Benoemd tot hulponderwijzer aan de Openbare Burgerschool voor jongens te Gouda, de heer R. Elzinga te Reeuwijk. WATERS CHAPS- EN POLDER-BERICHTEN Door den aanhoudenden regen is het water in den polder te Lekkerkerk tot 101/, cM. gewassen, waarop een aanvang ge maakt is de molens in het gemaal te stellen. Op 29 dezer zal te Arkel eene vergadering gehouden worden van het bestuur vau het Groot Gemeenelaud van Arkel en de eigenaars van den lioog-Bloklandschen weg, gelegen binnen den polder Arkel. In die ver gadering zal een voorstel van genoemd bestuur om tegen afstand vau het genot van dien weg dien voor rekening van het Groot Gemeeuelaod vau Arkel tot grintweg aan te leggen en als zoOdauig te onderhouden, in behandeling komen. Mocht men het thans hierover eens kunnen worden, dan zou ook m verband met de aan staande begrinting van den Middenweg eu de Ach terkade ouder Noordeloos eu Hoornaar de com municatie met Gorinchem eene groote verbe tering ondergaan. LANDBOUW-BERICHTEN. In de Alblasserwaard ia men al gemeen druk bezig met liet plukken van den hennep. Door de droogte gedurende den zaai tijd is veel vau dit product achterlijk gebleven, KERK- EN SCH00LN1EUW8. Beroepe'n te Vreeswijk Ds. J. G. Brui rung te Nieuw Beierland. - Toezegging van beroep naar Ke- dichem aan Ds. J. Riet te Simonshaven. Beroepen te Heilouw Ds. H. A. Overman te Herwijuen. Toezegging van beroep teNieu- werkerk a/d IJsel aan Ds. J. J. Ruijs te Hoevelaken. Aangenomen bet beroep naar Winschoten door Ds. J. Van Konijnenburg te Hoogeveeu. Bedankt voor Ottoland c.a., door Ds. F. J. van Griethuijzen te Losdorp. Bedankt voor Elspeet door Ds. G. Boer te Ouderkerk a/d Usel. Bedankt voor W illige-Langerak door Ds. W. Kraijenbelt te Bodegraven. Bevestiging en intrede van den heer W. 11. Dekking, te Molenaarsgraaf, op 26 dezer, des voorm.ddags te 9% uur en des namiddags te 2 uren. Bij wel willenden afstand van den consulent Ds. T. J. Ringeling te Bles- kensgraaf zal als btv.s tiger optreden Ds. G. Flieriuga te Menaldum. Zondag 11. vierde Ds. F. C. F. W. Meijliuk te Vianen gedachtenis vau zijne 25- jarige evangeliebediening te Zalk eu Veecaten, Waddinxveen eu sedert 1864 te Vianen, met eene rede naar Rom. 1 16. Talrijk waren de geschenken, welke hem op dien dag blijken gaven van belangstelling en waardeermg. GEMENGDE BERICHTEN. Woensdag middag ii op de ri vier de Waal, ter hoogte van Loevestein, een man van een opvarend schip over boord geslagen en verdronken. Wiewerd, het Friesch dorpje waar Anna Maria Schuurman* woonde en stierf, bezit een merkwaardigen grafkelder. Die kelder heeft de eigenaardige en nog niet voldoend ver klaarde eigenschap, dat niets van hetgeen er in wordt neergezet, bederft; een vertch geslachte kip is er na acht of veertien dagen nog even versch en malsch als te voren. Na langen tijd eerst drogen de voorwerpen er uit. Het stof felijk overschot der begaafde vrouw bevindt er zich dan ook in den toestand van een mummie. Een vreemdeling bad zicb9dezer zonder verlof uedergelegd in eeu hooiberg van den bouwman M., in den Zuidplaspolder onder Zevenhuizen. De bouwman gelastte hem vóór den avond het erf te verlatenlater niets meer van hem gewaar wordende en vermoedende dat hij zich ergens verborgen hield, ging men aan het zoeken en vond den man in een rijtuig, dat in een wagenschuur stond, met afgesneden hals. Het mes, waarmede hij vermoedelijk zich om bet leven heeft gebracht, lag naast hem. Volgciis informatie zou de man zekere G. F. zijn, die vroeger te Streefkerk of Lckkerland heeft gewoond eu laatstelijk te Alblasserdam als verver in dienst is geweeet. Bij een «waren brand, die Woens dag-nacht te Tilburg een groote wolfabriek ver nielde sloeg bet vuur naar de pastorie daarne vens op 't Heiken gelegen over. De pastoor Van der Lee, die zich op eene bovenverdieping bevond om nog eenige kostbaarheden te redden, vond den terugtocht afgesneden en was genood zaakt uit het raam te springen, waardoor hij beide beenen en een paar ribben brak. In zorg- wekkenden toestand werd hij naar het gasthuis gebracht. Twintig huisgezinnen zijn door den brand zonder brood. Na het gebruik van rauwe mosselen is te V lissingen eeu matroos plotseling overleden. De mosselen waren vergiftigd. Te Bristol (Engelaud) werd dezer dagen in een spoorwegwagen, waarin de bneven uit Amerika waren vervoerd, een levende Coloradokever gevonden. Een ergerlijke straf ia op een be waarschool te Groningen toegepast. Er ziju wreede menschen die hondjes zindelijkheid trachten te leeren doormen begrijpt wat we bedoelen. Welnu, de heer Van Dijk ver klaart iu de «/Prov. Gron. Ct.", dat raeu op een zijner kindereu in genoemde school dezelfde ergerlijke straf heeft toegepast en dat het kind daarna m een hok is gesmeten, waardoor bet den teen van den rechtervoet brak. Een andere schoolstraf, die evenzeer afkeu ring verdient, wordt gemeld uit Noord-Brabant. Een hulponderwijzer op eene school in die pro vincie heeft een leerling tot straf opgelegd binnen een bepaalden tijd 600 vliegen te vangen. De bovengenoemde Uromngsche onderwijzeres heeft een klacht wegeus laster ingediend, naar aanleiding van tegen haar ingebrachte beschul diging van mishandeling van een kind. In een eendekooi van den beer C'. Koedam te Beusicbem is een vogel ge vangen, die tot de lepelaars schijnt te behoo- ren. Hij is geheel wit, heefteen bijna 2%dM langen snavel, die lepelvormig is, en draagt een fraaie kuif op den kop. Daar Brazilië het va derland van deze vogelsoort is, verdiept men zich in gissingen, hoe dit beest hier verdwaald is. Zou hij mogelijk ook tot het gevolg van Z. M. Pedro behoord hebben? Maandag 11. is een ruim drieja rig kind te Harüinxveld m het Boutache gat verdronken. De bouwman Boon te Gieasen- Oudekerk beeft hennen van Maart die nu al geregeld eieren leggen. Men heeft thans in Engelaud si garen, die men niet behoeft aan te steken. Men strijkt ze slechts met het ondergedeelte over eenig voorwerp en een klein onzicutbaar hulsel ontbrandt. Te Arnhem heeft men 'aavonds it van witte gevleugelde insecten, die in ou- ilbare massa's om de gaslantaarns vliegen en ok de huizen binnen dringen, 's Ochtends mdt men ze bij hoopen dood op straat. Op de kermis te Waalwijk is de ugenaar van een schiet tentje door eeu der be- ickers bij ongeluk in de üorst geschoten. De tan verkeert niet buiten gevaar. Er is geen twijfel aan of het veelvuldig voorkomen van het //koolwitje" moet als de oorzaak van het mislukken onzer kool- planten beschouwd worden, omdat de daarvan afkomstige rups de planten tot aan den groud toe vernietigt. Overal ziet men thans dien welbekenden witten vlinder rondfladderen en zich inzonderheid op de kooiplanten neerzetten, om daar hare eieren te leggen. Men vindt' uau ook honderden gele eitjes, vooral aan de onder zijde der koolbladereu, en spoedig ontwikkelen zich uit die eitjes de vraatzuchtige rupsen. Eene eerste^ zorg is het dus, ten tijde dat de //kool witjes' vliegen, de kooiplanten nauwkeurig te onderzoeken en de eierhoopjes die zich daarop mochten bevinden, te verdelgen. Deze handel wijze treft veel beter doel dan liet vangen der reeds uitgekomen rupsen, die zich reeds over de plant verspreid hebben. Heeft men den tijd van het vernietigen der eitjes voorbij laten gaau en hebben de rupsen zich reeds op schrik barende wijze vermeerderd, dan wende men het volgend doeltreffend middel aanMen make eene vrij sterke warme zeeploog b. v. 4 KG. gewone zeep, gekookt met 30 liter water, waar mee men de van rupsen aangetaste kool be hoorlijk begiet. Zoodra de vloeistof de rupsen treft, krimpen ze ineen, vallen op den grond en sterven spoedig. Te Leipzig is eene politie-ver- ordeuing vastgesteldwaarin voorkomtAan alle personen, welke slepende of den groud rakende kledingstukken dragen, is het betreden der trot toirs, der wandel- en voetwegen binnen het rechtsgebied der stad op straffe van 5 tot 50 mark verboden. De namen der gestraften worden aan het einde van elke week door het //Tagbiatt" openbaar gemaakt. De verordening is vastge steld in het belang der openbare gezondheid, daar door bet slepen van de rokken over de straat bet stof wordt opgejaagd en het inademen daarvan hoogst nadeelig voor de gezoudheid is. Het Brusselsche hof vau appel heeft eene beslissing genomon in de zaak «/Langrand Dumonceau" eu gelast, dat de vol gende personen voor het hof van assises zullen terecht staan wegens valschheid in geschrifte, verduistering van geld en misbruik van ver trouwen: Dedecker, oud-minister van binnen- landscbe zakengraaf Liedekerke Beaufort, lid der kamer van afgevaardigden; graaf Du Val de Beaulieude pauselijke graaf Langrand Dumonceau; Nothomb, oud-mimster van justitie en lid der kamer; Crabbe, oud-makelaar in effecten en Coumont, bankier. De acte van beschuldiging bevat ongeveer 90U00 documenten. Maandag werd te Middelburg een 13jaiig kantoorbediende door ziju patroon met eene som van f 263 uitgezonden, om die bij een aangewezen persoon te bezorgen. Eerst eenige uren later keerde de knaap schreiende terug; onder voorgeven dat een onbekend per soon hem het geld had ontnomen. De zaak werd dadelijk bij de politie aangegeven, met dat gevolg, dat de knaap ten slotte bekende, van genoemd bedrag negentien centen te heb ben uitgegeven en het overige geld op eene plaats buiten de stad in den grond te hebben verborgen. Bij eeu dadelijk ingesteld onderzoek werd het geld ook werkelijk daar teruggevon den. De zaak is thans »in handen der justitie. Op 31 Juli stierf te Husseignies (België) een landbouwer, met name Napoleon Demarlière, bij was tyjna plotseling overiedeu, ten gevolge van henge pijnen in de ingewanden, vergezeld van brakingen. Die onverwachte dood had argwaan verwekt; men beschuldigde de weduwe Duvivier, dochter vau den overledene, haren vader door vergil te hebben gedood. De procureur des konings begaf zich den volgenden dag, vergezeld door gendarmen en geueesheertn, naar bet dorp. Men ging over tot de lijkschou wing en de ingewanden van den overledene wer den naar Bergen overgebractit om ontleed te wordeu. Dit gebeurde op 2 Augustus, 's Anderen daags had eeu gerechtelijk onderzoek plaats, waarna de procureur een bevel tot inhechtenis neming uitvaardigde tegen de weduwe Duvivier. Den dag daarna greep een nieuw gerechtelijk onderzoek plaats en weldra rees het vermoeden, dat de beschuldigde ook niet vreemd was aan den vreemdsoortigen dood van haren broeder die twee maanden geleden schielijk was over: leden; van den dood van haren man, die tien maanden te voren was gestorven, en van dien van haren oom, eeu rijk ongehuwd man, die twee jaar geleden plotseling stierf. De lijken dier arie personeu zijn nu mede opgegraven en worden onderzocht. De uitslag van het onder zoek der lijken is nog niet bekenddoch waar schijnlijk heeft men met gruwelijke vergiftigingen te doen. Om vruchten of andere eetwaren tegen de aanvallen van insekten, vooral van wespen te beveiligenheeft meu volgens Semper Vijrens" eenvoudig fleschjes of andere glazen voorwerpengevuld met water) waarin zich eeu weinig roode wijn of rood gekleurd vocht bevindt, in de provisiekamers en bij de vruchtboomeu te plaatsen. In het zuiden van Frankrijk wor den de kastanjeboomen verwoest door een zwart glinsterend insekt met zes pooten en kleine vleu gels, waarvan het zich met bedient. Deze dieren boren kanalen tusschen den boom en dfl schors en beletten daardoor den regelmatige loop van het sap. De boomen sterven daardoor. Gewoon lijk volgt op deze insekten, die niet hooger stijgen dan tien voet, eene soort van worm, die tot den top van den boom voortklimt eu in het merg van den boom zeiven zijne kanalen boort. Tallooze boomen, oude, zoowel als jonge zijn door deze dieren gedood. Als kruiden bij de groente wor den op de markt te Dusseldorp kleine bundel tjes peterselie, verkocht. Ook daarin bestaat echter bedrog. Bij het losmaken der bundeltjes vinden de koopers veelal van binnen brandne tels in plaats van peterselie. Een der gefopten ging den volgenden dag naar de markt, kocht een bosje peterselie en maakte het los in het bijzijn der verkoopster, 't Waren hoofdzakelijk brandnetels. De boerin werd niet eens verlegen met de zaak. //Gij moest," zeide de bedrogene, //ten minsten een kleur van schaamte krijgen en daar zulks niet het geval is zal ik u die bezor gen." Tegelijkertijd sloeg hij haar met de brand netels links en rechts op 't gezichten eer de boerin wist wat er met haar gebeurdehadden de brandnetels onder luid gelach der omstanders hun plicht gedaan. De boerin zag er ontoonbaar uit en verkoopt nu onvervalschte peterselie. Op het gemeentehuis te Ameron- gen werden eergisteren onderscheidene voorwer pen, waaronder eene tafelschel, vermist. Het is der politie aldaar, in vereeniging met de Wa- geniugsche mogen gelukkenden vermoedelij- ken dader te arresteereu. Hij is naar gissing 70 jaar oud had zich te Wagemngen aan den dijk te slapen gelegd en had even te voren van den Burgemeester aldaar nog eene geldelijke ondersteuning ontvangen. Baas tot een nieuwen knecht: #Bij mij wordt 's zomers gewerkt van vijf uur *8 morgens tot zeven uur 's avonds." «/Zou het u niet hetzelfde wezen, vroeg de knecht, als ik werkte van zeven uur 's mor gens tot vijf uur 's avonds? Vervolg der Nieuwstijdingen Z. M. heef t benoemd tot plaatsv, kantonrechter te Ridderkerk F. H. Vac Peski, cand.-not. te Charlois. De //Staatscourant" bevat de sta tuten van de naamlooze vennootschap: //Vér- eeuiging tot uitoefening van bet bedrijf van sociëteit- en koffiehuishouder in het gebouw ge naamd //Gezelligheid" te Gorinchem. De akte is verleden voor deu notaris vau Roosendaal, het kapitaal f 30.006 elk aandeel f 8000. De tien aandeelhouders zijn de heeren Van de Water, president, de Boer, de Gier Sr., Hessig, van Houwomnge Jr., Suerhoff Jr., Pickée, Meulen- werf, Sierner en Santman. 'De rechtbank te Winschoten heeft veroordeeld tot f 25 boete Dr. B. T. al daar, uithoofde hij niet heeft kennis gegeven aan den geneesk. inspecteur van door hem waargenomen gevallen van roodvonk, hetwelk thans epidemisch te Winschoten heerscht. Ook bij Burgm. en Weth. was geenerlei kennisgeving van hem ingekomen. f Te Zwolle is door den gemeente raad besloten om de gasprijzenin te gaan primo Augustus jl., te verminderen van 9 tot op 8 cent per kubieke meteren het abonnement voor de stedelijke verlichting te verminderen van f7000 tot op f6000, De verzameling katoensoorten, door de Amsterdamsche Katoenmakelaars-ver- eeuigiug op de laatst gehoudene tentoonstelling van producten te Amsterdam geëxposeerd en inet de groote gouden medaille bekroond zal iu pu blieke veiling worden verkocht. Op 15 dezer is te Noordeloos door het Polderbestuur vau Grootewaard, onder Noordeloos aanbesteed het begrinden der wegen vau de Achterkade, de Miukeloos, deu Middel weg eu den Voordijk, voor f2,67 de Stère. Voor de diergaarde te Rotterdam zijn aaugekocht vier klokvogels (chasmorbynchus albus) uit de groote bosschen van Brazilië. Deze dieren zijn zeer merkwaardig in vele op zichten de mannetjes zijn helder wit, met de naakte huid rondom den bek kopergroen; de wijfjes ziju groen van kleur. Hun stem klinkt als een harde heldere slag op een klok, en als de vogels suel achtereen dit stemgeluid doen hooreu, gelijkt het op het klo_ppen van eeu hamer op het aanbeeld, waardoor deze vogel soort door de Fortugeezen in Brazilië «/ferreiro" (smid) genoemd wordt. Er zullen bij de aanstaande mili taire mauoeuvres aan officieren eu een aantal manschappen veldilesscheo van hardglaa ter be proeving worden uitgereikt, teu einde die, zoo ze voldoen, later algemeen in te voeren. In plaats van den heer T. S1 obj, die naar elders is vertrokken, is de heer A. Trappenburg te Noordeloos tot notabel verkozen. Naar wij vernemen, heeft zekere firma H. een groot huis met tuin aan de Korte Hoogstraat te Rotterdam aangekocht, om daarvan te maken eeu aantal winkelhuizen aan qen straat, loopende van de Korte Hoogstraat naar de Vest, welke straat met een glazen dak zal overdekt wor den. Dergelijke galerijin Brussel niet vreemd is hier weder iets nieuws. In den nacht van 13 op 14 dezer, zoo schrijft meu uit Monnikendam, werd in de Goudzee, ter hoogte van het aan den zee dijk gelegen dorpje Uitdam, eeu Volendamach visschersvaartuig door een stoomboot overvaren. Het vaartuig zonk weldra; van de opvarenden, bestaande uit den schipper, d.ens 8-jarig zoontje en de knecht, wist de laatste zich spoedig aan boord van de stoomboot te bergen. De schipper wilde ook zijn zoontje redden, dat in het voor onder lag te slapen, waar het water reeds tot een aanmerkelijke hoogte was gestegen; hij slaagde er in binnen te komen en wilde met zijn kind terugkeeren, doch kou de deur die ongelukkig dicht was geslagen, met raeeï open krijgen. Inmiddels zonk de schuit al sneller; de vader moest eindelijk zijn uit weg door het luik vinden en werd gered, doch moest helaas zijn kind, ondanks alle inspanning, achterlaten. Of het verongelukte vaartuig al of met voldoende lichtseinen had, is nog onbekend. «Vervolg der Nieuwstijdingen", het volgende bericht: «Gisteren was het twintig jaren, dat de heer L. Van Zessen de betrekking van «Conducteur op de stoom boot Schoonhoven" bekleedde. De stoombooten waren bij die gelegenheid met vlaggen getooid." Een vriend van waarheid en billijkheid zijnde, wensoh ik dit bericht voor allen die het gelezen heb ben, wat nader te verklaren. 'IM heeft het natuurlijk den schijn, alsof alleen de heer Van Zessen 20 jaren op de stoomboot werk zaam was, en er ter eere van ZEd. gevlagd was. Doch het ware van de zaak ia, dat niet alleen de heer Van Zessen als Conducteur, maar ook de heer De 3ok als Hofmeester en de ondergeteekende eerst in een ondergeschikte betrekking en later als kapitein allen bij dezelfde Directie, zoolang werkzaam waren, en het tevens 20iaren geleden was, dat de stoomboot Schoonhoven in ae vaart is. Om die gelegenheid dus feestelijk te herdenken waren ie stoombooten met vlaggen getooid. UEd beleefd verzoekendedeze regelen iu het eerst volgend nummer Uwer Courant te willen opnemen noem ik mij hoogachtend Uw Dw. Dienaar, A. DEN BESTEN, Kapitein der Stoomboot «Schoonhoven." Mijnheer de Redacteur! Verzoeke een klein plaatsje voor het volgende: Als voorbeeld dat in alle oorden des lands groote waarde aan landerijen gehecht wordt, blijkt uit de laatst verloopen veiling van 15 Augustus 187 7 ra het terkooplocaal te Rotterdam. Voor eenige perceelen wei- en bouwland, gelegen in den Stormpolder, ge meente Krimpen a/d IJselter grootte van 52 H. 35 A. en 92 C. werd het bod opgevoerd tot eene som van f 102900,00 en werd aan de koopers met gegund. Als men nu nagaat de jaarlijksche reparatie aan de omliggende dijken bij gewone omstandigheden, bedragen de polderlasten f 36 per Heet. en dit jaar door de plaats gehad hebbende inundatie zijn de lasten opge voerd tot f 40 per Heet. Daarenboven moeten nu de dijken nog eene groote verzwaring ondergaan waarvan de kosten berekend kunnen worden op f 250 per Heet. Dit alles in aanmerking nemendezal toch ieder wel toestemmen dat die landerijen tot eene zeer hooge som zijn opgevoerd, tegen over zooveel lasten en bezwaren daaraan verbonden. In dank. Uw bestendige lezer, B. INGEZONDEN. Mijnheer de Rédacteur! In Uwe courant van 12 dezer staat onder rnbriek: ieoiibesicbtin. pC. Neder 1. \crk. Schuld21 Dito dito 3 Dito dito 4 Loteu Rotterdam3 Dito Amsterdam3 Spanje. Boitenl. 1867/74. 1 Dito v 1876. 2 Dito Binnenl1 Dito e 1876. 2 PortugalOblig3 Rusland, Oblig. Hope 1798 en 1818. 5 Dito 5e Serie. 18545 Dito 6e Serie. 18555 Dito Obligatieleen. 1864 f 1000. 5 Dito 1866 .000. 5 Dito I860 2e leen. 4J Dito Obl. Nicol. Spoorw. 1867/69. 4 Dito Obligatieleen. 1859. 3 Dito 1872. 5 Dito 1873. 5 Dito 1875. 41 Dito Pandbrieven5 Dito Aand. 1864 5% Rs. 100. Dito 1866. i OostenrijkObl. pap. MeiNov. 5 Dito e Febr.Aug. 5 Dito v ïlver Jan.—Juli. 5 Dito 0 0 Apr.—Oct. 5 Dito Aand. 4%fl. 260, 1854. Dito 0 5 fl. 600, 1860. Dito 0 fl. 100, 1864. Turkije. Alg. Sch. 18655 Dito 0 1869. 6 Egypte Oblig. 18687 N. Amerika Oblig. 1876. 4| Dito r 1871. 5 Brazilië Oblig. 1865. 5 Dito 0 1863. 41 Peru Oblig. 18706 Dito 0 18725 Gr. Russ. Spoorw. 6% aaudeel. Russ. Spoorw. Jalez Griasi. 5 Dito Foti Tiflis k ƒ1000. 5 Dito JelezOrel5 Dito Kursk Charkow. 5 Dito CharkAzow pd. st. 100. 5 Dito MoskouSmolensk. Dito Losowo Sewastopol. .5 Aand. Oostenr. Nat. Bank Hong. Oblig. 1867. 5% Dito Loten 1870 Oblig. Maxwell Estate7 Zuid-Itai. Spoorweg Oblig. 3 Oost Hong. Spoorweg Oblig. 1869 5 Centraal-racific6 Aand. lotiug Madrid3 Aand. Turkije met lot. 3 17 Aug 64 101 A 102'/. U'/. 24'/, "V. M"/l. 50'/. 96 6"/,. 77'/, 89'/, 88'/. 79 70'/, 56 79'/, 79 73'/, 128 128 51'/. 52 55 54'/, 88 91'/, 110 0'/.. TV. 102 103"/, 11'/.. 103 84 S3 82'/. 82 77% 83'/, 78'/, 118'/, 67'/, 61'/, 40'/. 22 Ondertrouwd: CORNELI8 MEIJER Pz., van Schoonhovbn, en WILHELMINA JOHANNA KERVER. Oüdewater, 17 Augustus 1877. Reoeptie: Te Oudewater, Donderdag 23 Aug. 1877. Te Schoonhoven, Maandag 27 Aug. 1877. Voor de talrijke bewijzen van belangstelling, ondervonden bij ons Zilveren feest, betuigen wij, ook namens onze kiudereu, onzeu inmgen en hartclijken dank. A. KLIP Jz. en Echtgenoot. worden, teg'en dezelfde prijzen nis bij de Uitgevers, geplaatst door de Boekhandelaren S. W. N van NOOTEN te Schoon hoven. TWEE gevraagd, en een T KI uTRJLdUN'CK voor vast werk, tegen hOOg loon. Adres H. STOPPELENBURG teStoIWtf- kersluis, bij Gouda. P. SA If TM AI* verlangt zoo spoedig mo gelijk, tegen goed loon, die kan lezen en schrijven. Adres in persoon. Mejufvrouw YAlf DE WBOteBtÖLwU- kersluis bij Gouda verlangt tegen November van goede getuigen voorzien. RIJNLANDSCHE DRUIVEN-BOR8THO- NIG uit de Fabriek van W. H. ZICKEN- HEIMER, te Mainz, is het beste en meest afdoende middel tegen hoest, heesch- heid, long-, borst- en maagcatarren kinkhoest en keelziekte, hetgeen door tal van bewijzen kan geconstateerd worden. Ver krijgbaar in flacous van 2,— met geele, fl 1,— met roode en 65 Cent met witte capsnlen. &IFFEY'S KINDERMEEL (Farine Lactóe), volkomen vervanging van de Moedermelk onderzocht en aanbevolen door Professor R. S. Tjaden Modderman, Groningen, en Dr. D. De Loos, Directeur der Hoogere Burgerschool te Leiden, als het voortreffelijkst voe dingsmiddel voor kinderen en Zuige lingen, is verkrijgbaar A 90 Cent de bus te Schoonhoven bij Wed. WOLFF Zo Gouda hg F. H. A. WOLFF. Handboek tot herkenning der vervalschingen vau de meest dagelijks voorkomende levens middelen. Volgens eenvoudige methoden. Ten dienste van het algemeen, door R- J- OFWURDA. Prijs 90 Cents. Inhoud: Brood, Meel, Sago, Vleesch, Wijn, BierBrandewijnLikeurenMelkKoffieThee Chocolade, Suiker, Honig, Suikergoed, Oranje water, Zout, Peper, Olie, Anijszaad, Kaneel, Saffraan, Azijn, Ingelegde Groenten, limoen sap, VetBoter, Kaas, Zeep, Was, Lijnmeel, Stijfsel, Tabak, Snuif, Linnen, Katoen, Wol, Zijde, Papier, Leder, Petroleum. «Men zal in dit werkje vele methoden vinden, om het bedrog, dat tegenwoordig met alle voedingstoffen gepleegd wordt, te ontdekken. Dit nnttig en «eer oordeelkundig ingericht geschrift, is eene bijaondere aanbeveling waanl." «Tfid" «De weinige stuivers, voor den aankoop besteed, zullen ruimschoots intrest afwerpen." ,Utr. Dagblad." Uitgave van S. W. N. van NOOTEN to Schoonhoven en alom verkrijgbaar. bereid volgens het aloude en echte recept van de Wed. KUEMBN A ZOON, C he misten. Waarop men in het bijzonder attent maakt. WAARSCHUWING. Deze URBANU8-PILLEN zijn door ons in doosjes 37% Ct. en in dubbele doozen, te SCHOONHOVEN alleen en uitsluitend ver krijgbaar gesteld bij Mejufvr. de Wed. WOLFF Zn., Haven, Oostzijde. Wij waarschuwen tegen het gebruik van na maaksels, welke men tracht in omloop te brengen. Bij S. W. N. van NOOTEN te Schoon hoven is uitgegeven en bij alle Boekhandelaren verkrijgbaar Een Historische Roman DOOR Twee deelenbevattende ongeveer 900 bladz. druks. Prijs ingenaaid f 3,90gebonden in fraaie banden f 4,80. Van dit beroemde werk verscheen onlangs een nette, zeer goedkoope uitgave iu twee deelen, bevattende ruim 860 bladz. druks. Prijs in- rnaaid f 3,90en gebonden in prachtbanden 4,80.

Schoonhovensche Courant | 1877 | | pagina 2