u. IT N”. 428. 1877. ZONBA& 28 AUGUSTUS. mhoven, h*er 1ÜM, tus a. s. iotheek. ■LAND EN UTRECHT. WEEKBLAD VOOR ZUID- .EN, IK, ii lieer ZOON, EN, TUIN M. BUITENLAND. OVERZICHT. binnenland. Gepatenteerde Diefstal. t SCHOONHOVENSM COURANT iken, N NGUÏEN. 8. <fc W. 1ST. V. Uitg die loen Alle binnenlandse!* Adverioniien, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. NOOTKjN, Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0*70. Franco per poet door het geheele ryk f 0,80 «ntuin, tïkperken de gunstig ENTHA- g steeds fijne t op. in de ialf Z68. )e opbrengst, en, komt ten te Meerkerk. 3de qual. 1' 54. overigens van •euwsche f 13,50 Elakkeesche en Prys der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. schil f ‘6,00, boterlite i*lf kilo; kaas overloopers f 8 17, vette kal- nuchtere idem a 4,00, poters eet. irs bekend dat ite en uitge- gehouden kaas eu en was de a 36 voor 1ste ;ewicht tot f 40. 1,54, wei- dito voor Engeland biggen f 1,00 is. Aangevoerd: ‘askalveren, 2 of lammeren of geiten. i qual. 76 ck, *1. f 0,90, 2de ir kilo. Voor Londen geboden iGEN toot ito TENT- sterke wielen >r vracht- of vragen bij 1EEN, Rijtuigmaker. rkrijgbaar. N NOOTEN. o. (EN. stus 1877. •gendijk en H. Awache f 8,75 A dbrabantsche en Vlaamsche en Mssche, Noord- in Flakk. winter, f 6,50 A 7,00. naar qualiteit per 2100 kilo. nvoer van onge- ook heden weder kalikoeien f 230 o vaarzen f 140 eren f 60 A 130, •ring 50 a 54 ct., kilo, fok varkens stuk. •ter f 1,50, later de 26 stuks, riejarige Zeeuw- smsche en Over awe dito f 13,80 70, mindere en 2.50 a 13,50. zakmaat f7,30 Jvermaassche en oplostngen van plantaardige of delfstoffelijke zuren drink dan water. Diogenes deed het er o« wel mee, en ’t beviel hem best. En dan is er nog een bezwaar, hoewel het nadselachtig is, hoe eenige Regeering daar mee •oor den dag durft komen, ’t Is zulk een ongeneen moeie lijke arbeid, een wet zooals hier vordt verlangd, samen te stellen. Daar zijn Doveel belangen bij betrokken, zooveel dingei moeten er bij omver gehaald wor denMisschien kan bij de behandeling van let Wetboek van Strafrecht met meer succes daaraan worden gedacht In 't jaar onzes Heeren 1870 kon de Tweede Kamei een verwijzing naar dat wetboek niet zonder lachen aanhooren. Thans, zeven jaar later, nu datzelfde strafwetboek nog in de verte schemjrt als een luchtspiegeling, nu het nog altijd in de maak is zonder ooit kans te hebben uit den parlementairen molen te voor schijn te komen, nu kan men zulk een verwijzing niet meer aanhooren zonder veront waardiging, Moaelijk? Nu ja, maar denken de heeren misschien dat we voor ons gemak in de we reld zijn? Is men Regeering of is men lid eener Volksvertegenwoordiging, om een onver- mijdelijken arbeid onaangeroerd te laten, alleen omdat zich daarbij zwarigheden voordoen? Ziet, aan onze Hoogere Burgerscholen wordt onder anderen onderwijs gegeven in waren kennis, in scheikunde enz. We hebben in ons dierbaar vaderland »*und*r 4»*» aetelo van een juridische faculteit. Dus rechtsgeleerdheid bij stroomen, afgescbeideu nog van het onnoemelijk aantal advocaten enz., onze ooren doen trillen en onze harten d< kloppen, nu en dan, door den storm hunner welsprekendheid. Indien nu onder al die wet geleerden er niet één gevonden wordt die, met de gegevens omtrent hetgeen in dat opzicht in het buitenland geschiedt, een bruikbaar ontwerp van wet tot wering van vervalsching van han- delsartikelen kan samenstellen, dan weet ik waarachtig niet waartoe onze académies dienen. Immers, wat heeft men aan een leger van architecten, wanneer die heeren geen kans zien het bestek voor een gebouw te maken? Doch we hopen dat het tegendeel spoedig zal blijken. Wie weet, of niet binnen kort deze of gene practische candidaat voor een doctoraten graad dat vraagstuk tot de grondstof eener dissertatie maakt, evenals de heer Viotta heeft gedaan met een ander onderwerp van wet geving. En in ieder geval, als de Regeering ’t niet doet, dan zal, hopen we, een lid van de Tweede Kamer het initiatief wel nemen tot zulk een wet, eu zeker kan hij bij voorbaat rekenen op den bijval van 99-honderdsten van ons volk. Ook de winkeliers zullen er wél bij varende concurrentie van de vervalschers zal hen minder drukken, en ze zullen, om in ’t leven te blijven, bun geweten niet langer ge weld behoeven aan te doen. Slechts bij benadering kan men uit de vele berich ten, die dagelijks van het oorlogstooneel tot ona ko men, tot den waren stand van zaken besluiten. Ter wijl de berichten uit TurkaohO bron telkens van nieuwe overwinningen en behaalde voordeelen spreken en het doen voorkomen alsof de Turksche legerafdee- lingen van -Rasgrad tot Plewna één sterk cordon vormen, zoodat alle gemeenschap tusschen dc RuMisohe legermacht benoorden en bezuiden den Balkan verbro ken is, wordt van Russische zijde verzekerd, dat de verdedigingslijn lirnova-Shipka en ook de pas van dien uaam nog steeds door de Russen bezet en verdedigd wordt, zoodat de vereeniging van Mehemet-Ali en Suleiman-Pacha onmogelijk is. De laatste berichten, die ‘melding maken van een aanval der Turken op de in de Shipka-pasbevestigen trouwens het Russisch berichtdoch daardoor juist is het te meer .6 generaal Gourko, zijn leger aldaar achterlatende, die van twee zijden vijand wordt bedreigdonverwachts vertrokken is. Heeft men hierbij te denken aan een strafoefening, omdat die 5 veldtocht in Rumelië met geen beteren uit slag bekroond werd P Het Russische leger schijnt niet eer offensief te zullen te werk gaandan nadat alle versterking die men ontboden heeft zal zijn aangekomen. Deze be staat uit niet minder dan 180.000 manwaaronder de geheele keizerlijke garde. Men berekent dat nog wel 2 A 3 weken zullen verloopenalvorens de strijd zal hervat worden. Vooral tegenover Plewna, waar ische en Over- vsche en Vlaam- 3OA9.ÜÜ. er f 4,40 a 4,96, Osman-Pacha schier onneembare stellingen inneemt, worden groote strijdkrachten verzameld. Intusschen zit men ook van Turksche zijde niet atil. In de Dobrudsoha zijn nabij Kustendsche 10.000 man troepen ontscheeptdie in vereeniging met het Egyp tische corps onder prins Hazzan het legercorps van generaal Zimmermann zullen bezighouden, zoodat deze in plaats van voort te dringen, genoodzaakt is terug te trekken, ten einde niet in den rug te worden aan getast. In Klein-Azië is een aanval van 30.000 Russen tegeu de hoogten van Kara, door Moukhtar-Pach* zegevierend afgeslagen, zoodat de nieuwe veldtocht aldaar ook al niet zeer gelukkig begint. Aan de Monten0grijnen zal het eindelijk geluk- ken de reeds zoo dikwijls aangevallen en ingesloten vesting Niksich te vermeesteren. Althans de laatste berichten melden, dat ze binnen de stad zijn doorge drongen. Griekenland is druk aan 't onderhandelen met Ruslandtegen welken prijs *t zich in den strijd zal mengen. Eens werd men ’t nog niet, doch de om standigheden in aanmerking genomen, zal Rusland waarschijnlijk wel wat toegevend gezind Zijn. Servië verzekert nog altijd, dat bet zich onzijdig zal houdenofschoon het gerucht ineer en meer veld wintdat Rusland over het Servisch grondgebied een aanval op Sofia zou willen ondernemen. Midhat-Pacha vertoeft op dit oogenblik te Parijs. Wat hij daar eigenlijk uitvoert is moeielijk te raden. Eerst verze kerde men, dat hij door den Sultan in genade aan genomen door dezen met eene officieele zending belast was, doch thans komt Midbat zelf verzekeren dat hij met geenerlei zending belast is. De president der Fransche republiek is van zijne verkiezingsreis te Parijs teruggekeerd waarop dadelijk een ministerraad plaats had, om, naar men wileen nieuw reisplan te beramen. Gelukkig dat die uitstapjes van deu President met als pleizierreisjes zijn aangekoudigdanders zou er op het gesmaakte genoegen zeKer vm< a>jn «f te diagsa- Te Evreux b. v., waar, zooals men zich herinnert, de gemeenteraad weigerde geldeu voor ‘s Maarschalks ontvangst toe te staan, ontving hij .bij monde van den aaj unet-maire de verzekering, dat geheel Nor mandie het einde van den crisis verlangtdoch in echt republikeinseben geest, ’t Kenmerkt overigens den toe stand dat kreten als ,Leve Mac-Mahon,’' of /Leve de Maarschalk'’ de goedkeuring der zoogea. goedge- zinden wegdragen, terwijl die van Leve de President" of «Leve de Republiek” doOr de handhavers der mo- reele orde worden afgekeurd. W aar deze kreten als vijandig worden beschouwdbehoeft men niet te vra gen wat van deze regeering voor de republiek te wachten is, wat de geruststellende verklaringen van Mac-Mahon te beduiden hebben. Doch deze is niet alleen aan ‘t woewd. Ook Gambetta heeft zijne meemng over den toestand van 't oogenblik in eene te Rijssel gehouden redevoering blootgelegd en deed dat zoo duidelijk en goeddat de regeering aanleiding vond en zocht om de verspreiding dier redevoering in druk tegen te gaan. De verkoop is te Parijs verbo den en waarschqulijk zal men zelfs een aanklacht wegens majesteitsschennis tegen hem indienen. Spanje heeft weer nieuwe troepen naar Cuba ge zonden, waar de opstand nog steeds voortduurt en naar ’t schijnt zich in deu laatsten tijd weder meer uitbreidt. Von Bismarks verschijning te Berlijn geeft weder tot velerlei geruchten aanleiding. 13e DuiteOhe rijkskan- selier kau nu eenmaal getn voet verzettenzonder dat de staatkundige wereld in rép en roer komt. Z. M. heeft, op hun dakrtoe ge daan verzoek, eervol ontslag verleend aan Mr. A. J. E. Jolles, als lid van het college van regenten over het huis van arrest te Gorin- chem en als zoodanig benoemd Mr. J» C. J. Arriëns te Gorinchem. Z. M. heeft L. Paling op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te Woerden. Van de nieuwe bronzen 2x/a cent stukken zijn een 40-tal geslagen. In het na jaar wordt de munt in omloop gebracht. De eene zijde vertoont een lauwerkrans, waarin het cijfer 21/» cent. Aan de andere zijde is het Nederlandsche wapen, met het randschrift *Ko- ningrijk der Nederlanden 1877." De stukken zijn iets dikker, maar niet veel grooter dan onze tegenwoordige centen. Ze hebben een gekar- telden rand. Bij beschikking van den Minis ter, is aan K. Van Wijngaarden IJz., te 8lie- drecht, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een stoomsleepdieust op de stroomen, ri vieren en kanalen m acht provinciën. Blijkens mededeeling van het Italiaanscbe gezantschap is de termijn tot het doen van aanvragen tot deelneming aan de ten toonstelling van voortbrengselen en gereedschap pen tot zuivelbereiding (inzonderheid kaas), welke m October a. s. te Portici (Napels) zal worden gehouden, verlengd tot 81 Aug. a. s. In onderscheidene bladen wordt in den laatsten tijd het belangrijk vraagstuk van de vervalsching der levensmiddelen besproken, en de noodzakelijk heid betoogd om te dien aanzien niet over te gaan tot de orde van den dagmaar middelen in het werk te stellen ten einde het groote kwaad te beteugelen. Ook wij achten den tijd daartoe niet slechts gekomen, maar reeds sinds lang aanwezig; ook wij willen gaarne een woordje meespreken om de stem der publieke opinie luider te doen klinken. Als iemand de moeite wilde doen, al de voor beelden van vervalsching aan te teekenendie zoo dag aan dag ter algemeene kennis worden gebracht, bij zou spoedig een belangrijk register verkrijgen eu misschien over zijn eigen werk verbaasd staan. Ik geloof waarlijk, dat natuur en kunst geen grond stof opleverendie met door spijs- en drankbeder- vers wordt gebezigd om de goê gemeente te beste len en te vergiftigen. Tegen dat alles is de Nederlandsche wetgever nagenoeg machteloos. Alleen dan, als na het ge bruik van een of ander voedsel zeer krachtige ver schijnselen van vergiftiging zich bij één of meer personen openbaren, komt de heilige Justitie de zaak onderzoeken eu neemt zij den schuldige onder handen. Doch, als uw leverancier u slechts lang zaam ad patres helpt, als bij door middel van zijn surrogaten uw gezondheid ondermijnt, maar er den noodigen tijd voor neemt, dan zal geen sterveling op het idéé komen den braven man één haar te krenken. Nog minder, wanneer hij slechts uw spijzen, specerijen eu dranken vermengt met stoffen van geringe waarde, zooals turfmolm, gips, klei en andere zelfstandigheden, die voor den delfstof kundige niet van belang ontbloot, doch in de spijskamer minder op hun plaats zijn. Ais een slager een varken met trichinen in con sumptie brengt, dan zal men hem pakken zoodra er eenige personen na het gebruik van het vleesch ziek wordenkan men hem echter niets anders ten laste leggendan dat hij bedorven vleesch door zijn worsten hakt, nu ja, dan is er niets aan te doen dan de worst die na de ontdekking nog overblijft niet te gebruiken. Is uw melkboer gewoon, u een melkgrogje te leveren dat slechts 25 percent zuivel bevat, dan moogt ge nog van geluk spreken, want daar zijn er geweest waar, dat weet ik me niet meer te herinneren, die een mengsel rondbrach ten waarin geen droppel melk was. Inmiddels moogt ge eens uitzienof ge ook een leverancier kunt vinden die zijn eischen een klein beetje lager stelt. Maar, tegen zoo iemand de hulp der policie inroepen, dat gaat niet; de wet geeft er geen bevoegdheid toe en de politie heeft wel wat anders te verrichten. Het eerste wat we in deze zaak kunnen doen is, zooveel mogelijk op onze hoede zijn en goed uit de oogen kijken. We moeten trachten op de hoogte te komen van alles wat dienen kan om vervatechingen te constateeren. Dikwijls zijn eenvoudige proeven, waarbij geen wetenschappe lijke kennis wordt vereischt en die ieder zonder veel moeite zelf nemen kanvoldoende om som mige vervalschmgen op het spoor te komen. Wie daarvan het een en ander wil wetenraadplege het werkje van B. J. Opwyrda, bij onze uitgevers verschenen, en dat tot titel voert: «Handboek tot herkenning der vervalschmgen van de meest da gelijks voorkomende levensmiddelen, volgens een voudige methoden.” Eigenlijk moest er in alle gemeenten gelegenheid zijn, om te allen tijde zich te vergewissen om trent de meerdere of mindere bruikbaarheid van de levensmiddelen die de winkeliers debiteeren of die op de markten worden aangevoerd. Op enkele plaatsen «ijn ia die richting de eerste schreden gedaan, maar daar blijft het bij. 'Gij brengt eenige monsters naar bet bureau van policie, men neemt ze in ontvangst, en - na een week of wat krijgt ge tot bescheid «dat er in het aangeboden monster geen bestanddeelen ge vonden worden die schadelijk geacht kunnen wor den voor de gezondheid." Met die geruststel lende verzekering kunt ge naar huis gaan. Of uw bevatdat is een quaestie die ge met uw maag maar moet nitmaken. Kan deze het een en ander niet verdragen, dan verkeert zij waarschijnlijk niet in een normalen toestanden ge moest liever eerst wat doen om haar sterker te maken. Want, ziet ge, de keuring van levensmiddelen is een poheiezaak, voor zooverre er rechtstreeksche ver giftiging plaats heeftverder strekt zich de be voegdheid der openbare macht met uit. 't Is wel niet pieizierig voor u, dat ge gedroogde wilgenbladeren knjgt voor thee maar we hebben nog nooit gehoord dat iemand van extract van wilgealozf dood gegaan itf. Maar wanneer nu, buiten de plaatselijke autoriteiten om, de burgers eens te zamen de hand aan den ploeg sloegenom een bureau van on derzoek op te richten, zij het dan ook op beperkte schaal, en met de eenvoudige hulpmiddelen die de scheikunde men zie daarover het boek van Opwyrdaaan de hand doet? Men zou dan te allen tijde zijn brood en zijn meel kunnen laten onderzoekenzijn sago vergelijken met an dere aardappehneej-fabricatende verschheid van vleesch en viach toetsen, zijn melk, spiritualiën en andere dingen wegenen de uitkomsten, gunstig of ongunstigter algémeene kennis bren gen door middel van aanplakking en andere pu- bliceenngen. Dat zou misschien meer helpen dan strafbepalingenhoezeer we ook bij de meemng blijven, dat er voor de laatste alle recht en reden bestaataangezien we inderdaad kunnen spreken van diefstal. Nu is het dikwijls niet de winkelier, die ons dn waren levert, A*» ««LalA valschiog in de eerste plaats moet worden ge geven. In de meeste gevallen heeft hij zelf goederen ingeslagen die den toets der critiek niet kunnen doorstaan. Toch zou ik ook dan hem toerekenbaar willen achten. Hij moet maar weten, wat hij koopt; ’t mag zijn stre ven met wezen, déar zijn inkoopen te doen waar hij het goedkoopst terecht kan; evenmin mag hij er alles op aanleggen, om door ver minderde prijzen de concurrentie het hoofd te bieden. Is zijn kennis niet toereikend, om vervalschmgen te constateeren, dan moet hij de hulp inroepen van deskundigen, of een ander middel van bestaan zoeken. Als een wijnkoo- per een fust aftapt, dan moet hij zich eerst kunnen vergewissen, of wel inderdaad de druiven yau Frankrijk of Duitschland aandeel hebben in het vocht dat hij den consumenten gaat aanbieden; kan hij dat niet, dan moest hij zich met dien tak van handel niet inlaten. Geen kleinhandelaar, wie ook, heeft recht, of mag zich het recht aanmatigen, weg te schuilen achter het voorwendsel: «ik lever u het artikel zooals ik het van mijn grossier heb ontvangen.” Door particulieren kan wei wat gedaan wor den, om de vervalschers van levensmiddelen op hun voorman te zetten, maar afdoende ver betering is eerst te wachten, als het staats gezag tasschenbeiden treedt. Tot heden bestaat daar weinig uitzicht Nog bij de laatste begrootingsdiscussiën t Tweede Kamer gaf de Minister van Justitie duidelijk te kennen, dat hij volstrekt met voor nemens is een ontwerp van wet tot wering der vervalsching in te dienen, hoe sterk door som mige leden van de Kamer daarop werd aan- gedrongen. Toch zal een volgend Minister er wel toe moeten besluiten. De aandrang neemt toe in kracht, de publieke opinie zet haar stem uit. Wij Nederlanders hebben de vreemde gewoonte om noodzakelijke* hervormingen tegen te houden met een beroep op onze vrijheid; ja, hoe wonderlijk zulks ook schijne, diezelfde vrijheid moet dienst doen om de heeren giftmengers in bescherming te nemen tegen de booze plan nen van hun slachtoffers. Och, men is zoo bang het vrye verkeer te belemmeren, de vrije concurrentie hinderpalen in den weg te leggen I Of gij en ik na verloop van tijd een gipsbe- zinkmg in onze maag krijgen, dat is iets vau minder belang, en waarom geen gouvernement ter wereld een sikkepit geeft. We zijn in elk geval vrij om geen brood of meelspijs te ge bruiken dan is dat kalkgevaar tot een mim- w mum teruggebracht. Eveneens is het met den teeri krijt, uw peper koffiedik, uw wijn curbohuur 1 wijn; «yt gij bang uw maag te bederven met nieuwe overwinnii “n het doen vooi lingen van Basgi -zoodat alle gei icht benoordei: n is, wordt van Ru rdedigingslijn Tirnova-Shipka -- nog steeds door de Rus» zoodat de vereeniging Suleiman-Pacha onmogelijk is. die melding maken van een stellingen RuwiBöu oericut, ai onverklaarbaarhoe in eene stelling door een sterken naar Petersburg wellicht te denke gewaagde i slag bekr J - len i ijde

Schoonhovensche Courant | 1877 | | pagina 1