a* is- KOFFIJHUIS WIJNREKKEN KOmEHüMEDIESDT EEN SMIDSKNECHT, Boe kweiten-flee 1 en trutten. ADVERTENTIËN. Ds. C. P. VAN T00REN M. COHEN, MET UITSPANNING A. okhuizën. D. HOQGENBOQMj GOUDA. NAGAZIJN van Fabriek van Springveeren- Op Franco Aanvraag DEPOT VAN f ÏOOO ter leen, EEN SMIDSKNECHT. KMPHAMBMm DIENSTBODE Door de provinciale staten van Noordbrabant is in plaats van wijlen den heer H. E. Verschoor te Sleeuwijk tot lid van de Eerste Kamer der "Staten-Generaalgekozen de heer mr. P. J. A. Smitz te Eindhoven. Door den Minister van Oorlog zijn dezer dagen zeer strenge verordeningen uitgevaardigd, om het verkoopen of op andere wijze van de hand doen van door bet Kijk aan de militairen verstrekt munitie-brood tegen te gaan en te beletten. Nadat de gevel van het Goud- sche stadhuis sedert langen tijd ontsierd wordt door een steiger, zonder dat er tot de werk zaamheden der voorgenomen restauratie wordt overgegaan, is er in de laatste raadsvergadering door den voorzitter medegedeelddat thans met dat werk een aanvang zal worden gemaakt. Voor rekening van het Rijk zal de gevel geheel wor den gebracht in den toestand, zooals die oorspron kelijk was. *-—Gelijk wij vernemen, zal, even als dit reeds in andere gemeenten geschied is, door den heer Jeekel, majoor kommandaut der rustende schutterij, heden (Zaterdag) ook te Ameide inspectie worden gehouden, overeen komstig eene voorafgegane dagorde. Het ont breekt niet aan heden, die in dit feit een ern stig teek en des tijds zien —Op 81 dezer zullen ongeveer 3100 militairen te Utrecht bij de ingezetenen worden ingekwartierd. Voor de op 4 September e. k. te Oudewater te houden tentoonstelling van wege de afdeeling //Oudewater en Omstreken" der Hollandscbe maatschappij van Landbouw is door den heer Van den Heuvel, hotêlhouder uit ede liggende Os" te Utrecht een zilveren me daille beschikbaar gesteld. Bij den scheepsbouwmeester T. Van Duijvendijk te Lekkerkerk is met goed gevolg te water gelaten het ijzeren tjalkschip genaamd e Jennete", gebouwd voor rekening van den heer B. Van Wijnen te Rijswijk. Tot directrice van het asyl Steen beek, in plaats van wijlen tnej. P. Voote, is benoemd mej. J. H. Kruyf, te Leeuwarden. Het wWageningscb Weekblad" klaagt, dat de leden der Kamer en de Ministers zoo weinig naar de kerk gaan, ten minste in Den Haag ziet men hen daar niet. Terwijl de kerkelijke personen zich zooveel met politieke aangelegenheden bemoeienzegt de «Ainh. Ct." moet het hun zeker onaan genaam zijn, dat politieke mannen zich weinig aan de kerk laten gelegen liggen. De eene be leefdheid ware de andere waard. lu de volgende maand zal te Gouda de cièclie geopend worden, waartoe, zooals men weetin den laatsten tijdvele voorbereidende maatregelen zijn genomen. De inrichting zal gevestigd «orden op de Nieuwe Haven, terwijl aau het hoofd wordt gesteldeen vrouw, welke voor de zoo uiterst moeielijke taak orde en netheid te houden ouder zoovele kleineu bijzonder geschikt belooft te zijn. Alles wordt geschoeid op de leest van de crèches, die te Amsterdam bestaanterwijl door de oodera voor ieder kind 10 cents per dag moet worden betaald. Het laat zich aanziendat het een hoogst nuttige inrichting zal zijndaar tot nog toe de verzorging van kinderen, wier ouders uit werken zijn, veel te wenschen overlaat. Ten behoeve van het garnizoen te Nijmegen is aangenomen de levering van 130 hectoliter roode tarwe, voor f 13,78, en 400 hectoliter witte tarwe, voor f 18,79 de hectoliter, door de heereu H. en M. De Gier te Gorinchem. Voor het garnizoen te Maastricht is aangenomen de levering van 100 hectoliter roode tarwe, voor f 13,85en 300 hectoliter witte tarwevoor f 13,97 per hectoliter, door den heer J. Hoog- winkel te Gorinchem. Aan den raad der gemeente Lek kerkerk is de begrootmg over 1878 voorgesteld, bedragende in ontvangst en uitgaaf f 13.681,195. Naar aanleiding van het eerlang te vieren 300 jarig jubilé van den geboortedag van Jacob Cats, zal binnen kort bij de boek handelaars S. Ochtman Zoon te Zierikzee ver schijnen: eJacob Cats, Tooneelmatige schets met zaug, in twee tafereelen, door J. K. Ue Regt, lid van den Nederlaudschen Tooneelbond." Gaarne vestigen wij hierop de aanaacht van rederijkers-gezelschappen en verdere belangstel lenden. Niet alleen toch doet de goede naam van den schrijver on& iets degelijks verwachten, 'maar bovendien in de opvoering van een der gelijk tooneelstuk zeker de beste hulde, die onze rederijkers-vereenigmgen den veel gelezen Cats kunnen brengen. Van 20 tot 25 Aug. zijn te Am- merstoi aan de markt verkocht: 74 zalmen; prijs van f 1,10 tot f 1,25 per half kilo. St. Ja- kob-zalme»; prijs van f 0,90 tot f 1,15 per half kilo. De zalmvi&scherijen beginnen te eindigen, daar de zalm in groote getallen afneemt. in de afgeloopen week zijn aan 't Kralingsche veer ter markt verkocht 792 zalmen. Prijs van de groote zomerzalm van f 1,00 tot f 1,60 per hall kilo. Prijs van de kleine zomerzalm f 1,00 lot f 1,60 per half kilo. Prijs van de St. Jacob-zalm van f 1,10 tot 1,45 per half kilo. De zalmvaugat is zeer verminderd ruim 500 stuks werden er minder ter markt ver kocht dau de vorige week de prijzen der zalm evenwel waren deze week aanmerkelijk hooger. De Rotterdamsche dierentuin ontvangt van den Gouveinenr-Generaal'vau Nei- Indië een fraaien olifant ten geschenke, Hf dier is reeds onder weg. Woensdag stonden voor het jp- rechtshof te Arnhem terecht J. TiscHendickm A. Bott, beschuldigd van het in Nedcrlwd invoeren en in omloop brengen van nagemaalte Nederlandsche muntbiljetten van f 10. Men zal zich herinnerendat eenigen tijd fe- leden in Pruisen onderscheiden personen weren in hechtenis genomen, verdacht van het verv*» digen en in omloop brengen van dergelijke.hl- jetten en dat het ook gelukken mocht te Stfk- rade de fabriek te ontdekkenwaar dat vafche papier vervaardigd werd. De twee voormelde be* schuldigden, die met de ondernemers vai de muntbiljetten-fabriek in betrekking stonden, >ad- den getracht één valsch stuk in eene herbeg te 'a-Heereuberg in betaling te gevenmaar varen daarin niet geslaagd, omdat de kasteleines dat papier niet vertrouwendegeweigerd had let in betaling te nemen. Zij hadden er dasro> één werkelijk uitgegeven bij den herbergier Vawt<eeu- wen. Intusschen bad de politie hunne magen nagegaau eu hen weldra aangehouden. Bij onder zoek werden in hun bezit eene groote Bemgte valsche muntbiljetten gevonden. De beschuldig den bekenden, dat zij getracht hadden Kj be doelde kasteleines, de weduwe Rademakef, een zoodanig biljet uit te geven, en ook, dat zij bij Van Leeuwen er werkelijk een uitgegeven hidden en zij beleden tevens, dat zij opzettel(jk uit Pruisen eeu 300 valsche muntbiljetten in Ne derland hadden ingevoerd, met het doel lie hier in omloop te brengen. Het Hof verotïdeelde elk hunner tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van zes jaren. De commissaris van politie te Gouda heeft zich tot Z. M. den Koning gewend met het verzoek zijn jaarwedde te veriioogen. Onder de daarvoor aangevoerde redenen behoort ook deze, dat hij ten gevolge der nieuwe wet af moest treden als ambtenaar van het O. M. bij het kautongerechtin welke qualiteit hij genoot van Rijkswege f 102,50van Moordrecht f22,78, vau Reeuwijk f20, van Waddinxveen f 16, van Gouderak f 10, van Bloemeodaal f 15, al 't geen hij nu verliest. Dinsdag 1.1. had te Metrkerk het aangekondigde concert plaats. Het weêr was met zeer gunstig en daarom de opkomst niet zoo talrijk als die wel had kunnen zijn. Het muziekgezelschap «Harmonie" uit Schoon hoven heeft evenwel getoond dien schoonen naam met te vergeefs te dragen. De stukken werden naar eiscb afgespeeld, Zoodat dan ook ieder zeer voldaau huiswaarts keerde eu veleh den weusch Öebben geuitdat do Wuur liameyn dat flinke gezelschap bij gunstiger gelegenheid op nieuw zal uitnoodden. Dr. W. Gleuns Jr. schrijft in de Gron. Cour. o. a. het volgeude: De heldere ster, die tegenwoordig bij eeu oubewolkteu hemel door haren glans de aau- dacht trekt is de planeet Mars. Dat zij door haar helderen glans nu meer bijzouder wordt waargenomen, is een gevolg vau hareu stand in betrekking tot de zon en ouze aarde. Den 21steu dezer maand toch was zij iu haar naas ten stand tot de zon en tevens was zij ook het naast bij de aarde en vertoont zich dus het helderst eu het grootst. Nog gedurende eenige maanden zal deze planeet onzen nachte lijken hemel, maar met afoemenden luister, versieren. Alloop van Publieke Verkoopingen van Onroerende Goederen. ln openbaren verkoop, 20 Au gustus 1877, door notaris W. J. Portuijn Droogleever te Gouda gehouden, zijn verkocht: Een heerenhuis en erf' aau de Westhaven te Gouda, wijk B, No. 190 aan deu lieer H. M. Carlier voor f5200. Een heerenhuis en erf aan de Turfmarkt te Gouda, H, No. 104, aau den heer G. Prince voor f5220. Een buis en erf aan de Turfmarkt te Gouda, H, No. 93, aau den beer P. Ypelaar voor f3110. Een huis en erf aan deu Raam te Gouda, O, No. 65, aau C. Van der Weerdvoor f 1010. Eeu huis en erf achter de Vischm&rkt te Gouda, 1, No. 115, aau J. Smit voor f 400. Eu eeu huis en erf, als voren 1, No. 184, aan G. Schaap voor f 900. STADSNIEUWS. Sohoonhoven, 25 Augustus. Door den gemeenteraad is in zijne zitting van 20 dezer besloten De straatvuilnis, zoo als die thans ligt op den Langen wal, en hetgeen daar nog zal worden gebracht tot en met September a. s,, te ver koopen aan schipper Doornheim voor f 250. liet gedeelte der verlengde Lopikerstraat langs de aldaar gebouwde huisen te doen be straten met keien en klinkers. Aan J, van 't Riet, tot wederopzegging ten gebruike at te staan 6 M3, gemeentegrond, op den Tol, voor het lossen van zand, tegen be taling van 50 cent per M3. De volgeude voordracht ter be noeming van eeu lid voor het college vau zet ters is door den gemeenteraad opgemaakt: de heereu C. van Uclderen Pz. en J. J. Lazonder. De beer 1. H. van Gelder hee/t voor de benoeming tot lid der plaats lijke school commissie bedankt. De benoeming tot lid van den gemeenteraad is ook door de heereu D. Brussen en P. Greup aangenomen. Het kohier der belasting op de honden over 1877, groot f 192,50, is door ge deputeerde staten goedgekeurd. De begrooting van het algemeen armbestuur voor 1878 is door den raad goed gekeurd en vastgesteld op f4701,111 in ont- vangst en uitgaaf. De subsidiën vau de gemeente zullen f 3300 bedragen. Bij den gemeenteraad is ingeko men eene missive van het college van toezicht over het kantonale huis van bewaring alhier, daarbij, naar aanleiding eener missive van den Minister van Justitie, voorstellende, een nieuw gebouw, bestemd voor kantonaal huis van be waring en lokalen, ten dienste van het kanton gerecht te doeu oprichten en dit alsdan te ver huren aau bet Rijk. Deze missive is gesteld iu handen van Burgemeester en Wethouders, ter fine van rapport. Door het kiescollege der Herv. gemeente alhier is 11. Dinsdag het navolgende zestal predikanten opgemaakt: de heereu G, J. Antink te Zegveld, J. G. Bruining te Nieuw- Beierland, J. Van Dijk te Baambrugge, G. Van Goor te Oud-Beierland, H. Van den Hagt te Genemuideu, J. W. Kautzmann te Zwartsluis. Naar wij vernemen is de hoofd onderwijzer L. Akkerhuijs JEz., gesteund door enkele kindervrienden, voornemens (indien althans bij den gemeenteraad en de stadgenooten de ge- wenschte medewerking wordt gevonden) binnen kort met een 200-tal zijner leerlingen de Dier gaarde te Rotterdam te bezoeken. LI. Zondag avond ontstond alhier eenige woordwisseling tusschen twee jongelieden, die spoedig iu een hevig gevecht overging waarbij ile een vau plau was den ander te scal peeren doch waarschijnlijk door de botheid van het snijvoorwerp daarin verhinderd werd. Met sneden overladen ging de jongman F. v. 1. bloe dend naar huis. Van een en ander is proces verbaal opgemaakt*. De volgeude personen hebben aanvrage gedaan voor eene plaatsing op de kermis alhier, die Maandag 8 September be gint: A. Bakker, schouwburg; A. Wery, hon den- en apenthéatreC. Spriet, théatre de nouveautés; Larcason, «de grootste hercules vau Nederland"; J. H. Van Munster, cosmorama en panorama; C. Gorter, twee kleine tweelingen. Verder is plaats verzocht voor een beignet- kraam van Koppen; een wafelkraam van Luiters; poffertjes-, koek- en galanteriekramen, benevens twee caroussels, enz. Hoewel voor bovengenoemde teuten aauvrage gedaau werd, is het nog met zeker, of zij allen wel ZÜIIen arriveeren. tirtUsaclieu blijkt un ach terstaande advertentie dat men Wery's groot honden- en apenthéatre bepaald mag verwachten. Door het dit jaar vroeg invallen der Schoon» hovensche kermis is genoemde ondernemer, naar wij vernemen, buiten de mogelijkheid zijn ge- woue tent, waarmede hij op de kermis te Delft staat, tijdig naar bier te doen vervoeren, eu zal daarom door deu timmermau J. G. Vau Baaren alhier eeu kolossale houten tent op de Steenenbrug voor den directeur Wery worden gebouwd. LANDBOUW-BERICHTEN. In de laatst gehouden vergade ring der afdeeliug //Oudewater eu Umstrekeu" van de Hollandsche Maatschappij van Laud- bouw is benoemd tot Voorzitter de heer E. C. Lungerak te Oudewater, en tot Secretaris de heer J. Boer Jzu. te Snelrewaard. Voorts is benoemd tot afgevaardigde voor de te Alkmaar te houden algemeene Vergadering de heer E. C. Laugerak voornoemd. In de vergadering der afdeeling Lekkerkerk en omstreken van de Holl. Maat schappij van Landbouw op 22 dezer, werd be sloten, geen afgevaardigde te zenden naar de Algemeene Vergadering, en mede op voorstel van het bestuur om f 10 bij te dragen voor bet op te richten gedeukteeken voor wijlen Jhr. Mr. D. R. Gevers Deynoot, die zich voor den Nederlandschen Land- eu Tuinbouw in het al gemeen en voor den llollandschen in 't bij zonder heeft verdienstelijk gemaakt. Tot bestuursleden werden herkozen de hh. C. De Jong te Berkenwoude en W. DogUgom te Krimpen a/d Lek. De stemming' voor de vacature, ontstaan door het bedanken van den secretaris, die in het volgende jaar aan de beurt van aftreding was, leidde door stemming en her stemming tot geen resultaat, daar de benoemden bedankten. Daarna werd deze verkiezing aan gehouden tot de volgende vergaderiug. Daarop werd door den beer Aalbers namens de commissie rapport uitgebracht over het uit roeien van het heermoes. Zij had daartoe drie soorten grond aan het proefstation te Wage- ningen opgezonden en wel van dien grond waar zij menigvuldig voorkomt en tevens een vette en schrale grond, waar hij met voorkomt. Het proefstation heeft daarop de bestanddeeieu of het gehalte vau dien giomi opgegeven, maar niet aangewezen de middelen om de heermoes uit te roeien. Door de commissie wordt thans proef genomen met Cih-salpeter, dat het zuur 't weik in den grond aanwezig is tegenwerkt, en aanvankelijk goede uitkomsten oplevert, eu dat zij djiarom bij wijze van proef aan ieder Aanbeveelt. Tevens werd door ondervindiug nog meegedeeld, dat de guano bijzonder geschik is om de heermoea te ondetdrukken. Het verslag van de commissie, bestaande uit twee leden, omtrent Hansen's kaasleb-extract stemde niet overeen; mocht de een gewone leb boven de kaaslab-extract verkiezen, omdat hij ze nog niet genoegd kan beoordeelen en daarom ook niet afkeurde, de andere daaren tegen kon in geen geval zyne goedkeuring daar over te kennen geven, waarop door den secretaris werd voorgelesen een scbryven van het proef station te Wageningen, waarin Hansen's kaas leb-extract door zijne vele technische voordeelen werd aanbevolen. Ook verscheidene landbouwers in Noord- en Zuid-Holland hebben verklaard dat het met een gunstigen uitslag wordt ge bruikt, zoo ook door leden in deze afdeeling. Daarop werd de commissie verzocht met beW onderzoek voort te gaan. J De groote buitengewone tuin- bouw-tentooustelliug die bij gelegenheid der Rubensfeesten te Antwerpen wordt gehouden, is naar wensch geslaagd. Vele inzendingen uit het buitenland waren er ingekomen; ook uit Nederland was de deelneming niet onbelangrijk. Onder de bekroonden komen o. a. voorJ. Streef- land te Streefkerk, bronzen medaille en 100 francs voor een paard; A. van Vliet te Berg- Ambacht, zilveren medaille voor producten; de gemeeute Kralingenzilveren medaille voor kool- faecaliën als meststof. Van 15' Juli tot II Augustus zijn door longziekte aangetast 35 renderen, en wel 2 in Noord-Brabant, 29 in Zuid-Hol land, 1 in N.- Holland en 3 in Frieslaud. Iu bet vorige tijdperk van vier weken waren 52 runderen dóór die ziekte aangetast. De aardappelziekte, zoo schryft men uit Nieuwerkerk a/d IJ eeldoet zich meer in de vroege dan in de late aardappelen voor. De meeste landlieden haasten zich de vroege aardappelen te rooiende prijs is thans per hec toliter f 2,00 f 2,25 naar soort. De rogge- en haveroogst valt in polder prins Alexander goed uitde opbrengst is grooter dau men verwachtte. Ook uit de Krimpenerwaard meldt men, dat men daar weinig van de ziekte ouder de late aardappelen hoort. De vroege zijn erg aangetast. Maandag 1.1. werden te Gorin chem op de markt circa 1400 manden snij- boonen aangevoerd. Elke mand wordt gerekend op gemiddeld 3000 stuki. De prijzen liepen van f 2,50 tot f 3,80 per mand. In de Gorinchemsche Avelingen heeft het rijsgewas veel door de rupsen geleden. Sommige stukken zijd geheel kaal gevreten, doch door het groeizame weder begint de rijs weêr op nieuw uit te loopen. Niettegeustaaude de jongste zware regens is de waterstand vau den üerg- Ambaohtsohen polder thans zoo gunstig, dat het water uu beuedeu zomerpetl staat. Bij den landbouwer G. v. M. te Benschop is de longziekte uitgebroken, l'wee koeien ziju onteigend eu afgemaakt, terwijl er nog 5 runderen, die met de zieken op dezelfde weide graasden, na bekomen autorisatie ontei gend eu afgemaakt zuilen worden. Te Willige-Laugerak en aan grenzende gemeenten ia de levering van kalve ren begonnen, en is drukker dau in het vorige jaar m dezen tijd. De prijzen zijn hoog, van f 30 tot f 50, die verleden jaar eerst ongeveer 5 6 weken later iu deu tijd bedongen kon den worden. Die levendige handel wordt ver oorzaakt door verzending naar het baitenland, vooral naar Frankrijk. KEEK- EN 8CA00LN1EU WK Beroepen te Giesen-Nieuwkerk Ds. R. Visscher te Asch. Beroepen te Oost en West Sou burg Ds. G. Van Dorssen, te Leksmond. Beroepen te Veeaeadaal Da. Jfi. Jansen Schoonhovente Raamsdonk. Drietal te Amsterdam: Dr. A. Kuyper, em. pred. te 's Graveuhage; E. A. Lazonder, te Üldebroek, eu J. U. Lutge, te Nederhorst deu Berg. Aangenomen het beroep naar Vreeswijk door Ds. J. Q. Bruiaiug te Nieuw- Beierland. - Bedankt voor ZijderveJd en Ter Aar door Ds. G. Nijhuis te Langerak b/d Lek. Ds. A. Van de Water te Meer kerk beeft voor het beroep naar Ootmarsum bedankt. Afscheid van Ds. W. Van Gnet- huijzen te Goudriaan op morgen, 26 dezer, des namiddags te half twee uren. De pleohtige wijding van Mgr. P. M. Snickers als Bisschop van Haarlem zal op Zondag 2 Sept. a. s. geschieden door Z. D. H. Mgr. den Aartsbisschop van Utrecht. *-i- Door de gemeenteraden van Ameide en Tienhoven is besloten een tweeden hulponderwijzer op de openbare gemeeutescbool aan te stellen. GEMENGDE BERICHTEN. De dorpsbrug te Meerkerk wordt vernieuwd en is daarom tydelyk door een hulp brug vervangen. Woensdag 1.1. brak daarvan een buiteuiegger, waarop de losse planken rust ten met het ongelukkig gevolg, dat de plankeu wipten en zeven kinderen in bet water stortten. Spoedig toegeschoten hulp mocht het gelukken de kleinen behouden op het droge te brengen. Een van hen bekwam slechts lichte wonden door de nageschoten planken. I r —Terwijl men in Nederland de ker missen afschaftneemt men 2e in het buitenland over. Te Parijs is nu eene «Hollandsche kermis" te zien, geheel naar het model van onze ker missen. Zij levert daarmede slechts drie punten van verschil op. Vooreerst duurt zij drie maan den, in de tweede plaats wordt een toegangsprijs van een kwartje geheven en in de derde en voornaamste plaats dienen die entreegelden, ge voegd by de 1 pet. vau de winst der kooplieden enz., tot vorming van een fonds voor bewaar plaatsen van zeer jeugdige kinderen. De heer R. uit Zwolle ging dezer dagen voor familie-zaken naar üreuzach en kocht aldaar een nieuwen hoed, waarvan de bin nenkant, zooals later gebleken is, vergiftige be standdeeieu bevatte. Het voorhoofd, zoover de rand strekte, werd één blaar, begon spoedig te zwoeren en geneest zeer langzaam. Het schijnt dat de giftstof in het bloed is doorgedrongen, althans het geheele lichaam van den heer R. is riekelnk. - Maandag avond is al het hooi van den landbouwer A. Hansum te Giessendam verbrand. Gelukkig waren de brandspuiten er spoedig bij, waardoor het bouwhuis is gespaard gebleven. De oorzaak is nog niet goed bekend men denkt aan kwaadwilligheid. Dinsdag jl. 's nachts 12 uren is door de politie van Gorinchem onder zelfbe schuldiging van de misdaad van brandstichting aangehouden, een zekere P. Van Beusekom, oud 83 jaren, van beroep arbeider, thans zonder vaste woonplaats of middelen van bestaan, ge boren te Drongelen, die voorgaf in den avond van 20 dezer m de gemeente Giesendam, een hooimijt bevattende 18000 kilo's hooi, toebe- hoorende aau den landbonwer A. Hansum al daar, staande in de onmiddellijke nabyheid van diens woning, door middel van lucifers moed willig en uit wraak in brand te hebben gesto ken, ten gevolge waarvan die hooimijt totaal is afgebrand. Als reden zijner zelfbeschuldiging heeft bij opgegeven, dat hij aan een woning aldaar ge legen een onderkomen had verzocht, hetgeen hem niet was toegestaan en uit wraak daar voor die bewuste hooimijt in brand had ge stoken, om langs die wijze in de gevangenis te geraken, waarin hij echter voor diefstal van een paard nit de weide in der tijd vijf jaren te Hoorn heeft doorgebracht, behalve nog een eenvoudige diefstal, waarvoor hy met eene maand is veroordeeld geweest. Nadat door den com missaris van 's rijks politie een onderzoek was ingesteld, is de vermoedelijke misdadiger naar de gevangenis te Dordrecht overgebracht. Op een kasteel te Hoei, in Bel gië, dat sedert ruim 100 jaren onbewoond was, werden dezer dagen de meubels verkocht, die er twee eeuwen geleden waren ingebracht. On gehoorde prijzen werden besteed; zoo golden 21 koffiekopjes van oud Sèvres-porcelein 5000 frc., zij waren op 63 frc. getaxeerd. De heer C. Bollée, sedert Aug. 1837, dus gedurende 40 jaar, organist bij ae Luthersche gemeente te Gorinchem, bespeelt ook reeds 44 jaar het orgel in de Hervormde kerk te Dalem. Evenals vroeger de Pruisische erwtenworst, trekt thans bij den Rnasisch- Turkschen oorlog de Russische vleesch-beschuit de aandacht. De vleesch-beschuit bestaat uit roggemeel, rundvleesch en zuurkool. De beide laatste stoffen worden vooraf tot meel bewerkt, waarvan het geheel, met water tot een deeg gemengd, in vormen gedaan en eindelijk ge droogd wordt. De Russische vleesch-beschuit geeft bij bet koken eene smakelijke en voedzame soep, ofschoon ze zich ook' goed op de gewone wijze laat gebrniken. De uitvinder der vleesch- beschuit is prins Dolgorouky. Bij den watermolenaar de Wild, te Schoonrewoerd, prijkt een heesterappelboom met ongeveer vier hectoliter appelen, voor welke hem deze week f 7 per H.L. geboden is. Twee berichten door ons uit andere bladen overgenomen blijken thans onjuist te syn. Vooreerst heeft het zich niet bevestigd, dat een vermogend persoon het tekort van f 4000, dat op de te Amsterdam gehouden tuinbouwten toonstelling geleden is, voor zijne rekening heeft genomen, en vervolgens blijkt het bericht om trent den brand in een wolfabriek te Tilburg onwaar te zijn. In de nacht van Zaterdag op Zondag 1.1. is in de gemeente Kralingen een 70jarige vrouw, tengevolge van dronkenschap in het water gevallen en verdronken. Donderdag morgen hebben de beeren J. Kloek en Van Slijpe te Giessennieuw- kerk een snoek met den hengel gevangen van ongeveer 10 11 halve kilo's zwaarte. De eisch deze week tegen F. N. Boer nit Botterdam en Spijkman uit Vlaardin- gen, die onder beschuldiging van verschillende Inanciëele knoeierijen voor het Hof te 's- Gra veuhage terecht stonden, luidt: voor den eerste 12 jaren tuchthuisstraf «n 80 boeten van f 50, voor den tweede 8 jaren en 26 boeten van f 50. —Te Vrijenban, nabij Delft, is eene dienstbode in hechtenis genomen wegens diefstal van een bankbiljet van f100. Van deze som had zy dien dag reeds ruim 67 uitgegeven. Zij is gevankelijk naar Den Haag overgebracht. Bij hare visitatie vond men in haar zak nog een zilveren lepel en vorkdie zij aan stukken had gebrokenten einde ze voor oud zilver te ver koopen. Een studentzat in eene sociëteit te bluffen over vele zaken die hij deed en doen kou. Eeu oud heer, dien het bluffen verveelde, zeide: Zeg ons nu eens mijnheer, wat gij niet kunt doen, dan maak ik mij sterk om bet nit te voeren. Dat kon niet beter treffen, zeide de student, ik kan mijn rekening hier niet be talen en het doet mij genoegen voor den kas telein dat gij het kunt doen. Op het raadhnis te Gorinchem ia te bezichtigen een echte colorado-kever. De heer Janse, wethouder dier gemeente, heeft in Artis te Amsterdam dit exemplaar aangekocht. Zaer goed komt het overeen met de teekening, aange geven op de oirculaire van Z.Exc. den Minister van Binnenlandsche Zakenhoewel de kleur van den waren meer naar oranje en op de teekening meer naar het gele overhelt. Belangstellenden kunnen dit exemplaar, hetwelk de heer Janse welwillend heeft afgestaan, in natura alzoo in oogenschouw nemen. IHOEIORDIH. Met zeer veel genoegen hebben wij gisteren avond kennis gemaakt met bet harmonie-gezel schap uit Schoonhovenonder directie van den heer W. Van Rossembij gelegenheid dat het alhier een concert heeft gegeven. Eeue bijna volmaakte stemming der instramentengepaard met een flinke en accurate medewerking der wer kende leden, gaven ons bet bewys, boe met weinige krachten veelja soms zeer veel kan worden bereikt. Zeer gaarne zeggen wij deze Harmonie dank voor den aangenamen avond ons bezorgddoch nog veel liever roepen wij haar één tot wederziens toe, met den wensch, het in het volgende jaar eenige malen hier te mogen hooren. Meerkerk, 22 Augustus 1877. teuanseaiciriii. Nederl. crk. Schold Dito dito Dito dito t Loten Rotterdam Dito Amsterdam Spanje. Buiten!. 1867/74. Dito 1876. Dito Binnenl Dito 1876. PortugalOblig RuslandOblig. Hope 1798 en 1816. Dito 5e Serie. 1854. Dito 6e Serie. 1855 Dito Obligatielcen. 1864 h f 1000. Dito 1866 2/1000. Dito 1860 2e leen. Dito Obl. Nicol. Spoorw. 1867/69, Dito Obligatieleen. 1859. Dito 1872. Dito 1878. Dito 1875. Dito Pandbrieven Dito Aand. 1864 6% Re. 100. Dito 1866 OostenrijkObl. pap. MeiNov. Dito r Febr.Aug, Dito uiver Jan.—Juli. Dito Apr.Oct. Dito Aand. 4°/,fl. 250, 1854. Dito 5 fl. 500, 1860. Dito fl. 100, 1864. Turkije. Alg. Sch. 1865 Dito 1869 Egypte Oblig. 1868 NT Amerika Oblig. 1876. Dito 1871. Brazilië Oblig. 1865 Dito e 1863 Peru Oblig. 1870. Dito 1872. Gr. Russ. Spoorw. 5°/0 aandeel. Russ. Spoorw. Jules Griasi. Dito Poti Tiflis f 1000. Dito Jelea—Orel Dito KorskCbarkow. Dito CharkAzow pd. st. 100. Dito Moskou—Smolensk. Dito Losowo Sewastopol. Aand. Oostenr. Nat Bank Hong. Oblig. 1867. 5°/o- Dito Loten 1870 Oblig. Maxwell Estate Zuid-Ital. Spoorweg Oblig, Oost Hong. Spoorweg Oblig. 1869. Ceutraal-Pacitic Aand. lotiug Madrid Aand. Turkije met lot 24 Aug, M'l, "V. 101 V. 103 102 V, 11"/.. 2 24 23 V, 50 V, 95 78 88'/, 88% 70 79'/. 80'/., 70 129 129'/, 62 52 65 54»/.. 88 92V. 112 V, ïV, 102 V, 05 13% 11% 108 83 V. 78 68 6lVs 40 7, 101 22V, 5ll/i. Vervolg der Nieuwstijdingen Zi. M. heeft benoemd tot dijkgraaf van het waterschap Stormpolder FSmit Jz. en tot heemraad van dat waterschap C. Van der Giesen. Bij de Woensdag te Antwerpen gehouden harddraverij met paarden van zessen klaar werd de le prijs, een gouden medaille van Z. K. H. den graaf van Vlaanderen, en 1000 frs., behaald door de Nobel van den beer IJ. Bos, te Zevenhuizen, pikeur A. Bos; de 2de prijs, 800 frs,, door ae Cornelia van den heer W. Doon, te 's-Hage, pikeur A. Bos; de 3e prijs, 400 frs., door de Charles van den heer A. Vermeulen, te Standaarbuiten, pikeur J. Klomen, en de 4e prijs, 300 frs., door de Viorno van den heer 0. Bareudregt, te Baren- drecht, pikeur Jan De Boer. Uit Alexandria is per telegraaf bericht ontvangen dat op eeu Fransch oorlogs schip, komende van Saigun en naar Suez be stemd, nadat het schip Aden was gepasseerd, de cholera is uitgebroken. Van de manschap pen stierven er 30, terwijl er nog 130 zieken aan boord zijn. KON8T VNTINOPEL, 23 Augustus. Depê ches van Mehenu'd Ali Pacba melden, dat de Russen bü Eski Djuma geslagen zijn. Zy leden groote verheien. Het gevecht was van ernsti- gen aard. ST. PETERSBURG, 24 Aug. Officieel. Een telegram uit Gornji Studeni van den 23sten meldtOnze troepen iu den Schipka-pas hielden zich heldhaftig. Den 21 sten sloegen zij tien aanvallen af, waarna de Turken zich slechts tot schermutselingen bepaalden. In eene door de Turken opgerichte batterij werden drie stuk ken geschut door ons vuur beschadigd en stort ten in den afgrond. De strijdkrachten der Turken verminderen niet. In den afgeloopen nacht kwa men onze versterkingen aanDadat zij deels 40, deels 56 werst op éénen dag hadden afgelegd. Onze verliezen zijn betrekkelijk niet groot; on gelukkig echter worden vele o(flciereu nit de gelederen gemist. De verliezen der Turken zijn ontzaglijk groot. De Russen in deu Schipka-pas staan onder bevel der generaals Doroschinsky en Stoljetoff. ST. PEl'ERSBURG, 24 Aug. Officieel. Uit Gornji Studeni is onder dagteekening van gis teren het volgende bericht ontvangen«De strüd bij de Schiuka-pat begon 's morgens ten 4*/, ure en wera met buitengewoue heftigheid tot 's middags voortgezet. Herhaalde vertwijfelde aanvalleu der Turken werden afgeslagen. Des namiddags begon het vuur te verminderen. Ge neraal Radetzky kwam met reservetroepeu aan. Verdere bijzonderhedeu nog niet bekend. Onze verliezen zijn groot." IDIOIILIJU STAND. Ingeschreven van 17 tot 24 Augustus 1877. Gebobbn: Jacobus Henricus, ouders C. H. Van den Bergh en J. M. Renne. Cornelia Maria Ger- dina, auders C. Hoogendijk an A. Jongencel. Ovbrmdbh: 1). Van der Ree, oud 78 jaren. H. M. Datsler, oud 8 weken, Ondertrouwd: JAKOB VAN DER ENDT Jz. en ELIZABETH SIMONS. Haaotbsoht, 24 Augustus 1877. De Firma VAN NOOTEN wordt beleefde lijk dank gezegd voor de opname van het be- rigt op het predikbeurtenbriefje dat Zondag 26 Augustus alhier de PREDIK BEURT zal vervullen, des morgens ten 10 ure. 'op de Voorhaven te Schoonhoven, maakt en verkoopt alle soorten van KLOK"" KEN en HORLOOBB, tegen matige prijzen. Gelieve vooral op naam en woonplaats te letten. De Ondergeteekende berigt door deze dat op Zaturdag denlen September 6. k. zal worden GEOPEND rijn nieuw en ruim gebouwd EN FLINKE Stalling1 voor 30 Paarden, staande aan het verlengde gedeelte der Lopi kerstraat te SCHOONHOVEN. Beleefdelijk beveelt hij zijne nieuwe zaak in ieders gunst en recommandatie en hoopt hij door eene accurate, H0tt6 en ZOTgimldigB bediening, zich het vertrouwen zijner geëerde begunstigers, zoowel binnen als buiten de stad, waardig te maken. LEDIK ANTEN enz. en andere KATRASSBNs STOOMFABHIÊH ter bereiding en zuivering van BËDVEERliN enz. Separation m waaaohen vau UEDDE- GOED en MATKAS8EN worden zoo spoedig mogelijk geëffectueerd. ontvangt een ieder, die zich van de waarde van het Geïllustreerde Werk: Dr. Alry'a Natuurgeneeswijze wil overtuigen, een nit treksel daaruit gratiB en franco toegezonden door Richtir's Boekhandel te Rotterdam. Geen zieke verzuime het dit uittreksel te ontbieden. voor 100 en 200 flesoohea, uitmuntend geschikt door den kleinen omving. ONTVANGEN eene prachtige sorteeriog PETROLEUMLAMPEN. KOOKTOB- STELLENHURRICANE PATENT LANTAARNS, geschikt op d>- gevaarlijk ste plaatsen. Circuleerende KOFFIEKANNEN, CAPE- TIEKK MERVEILLEUSB ru alle «o- dm; H uisltoud'lijke beuoodigdbeden, bij H. A. AN BAaRËN Jr., Firma VAN HELDEN. Haven, SCHOONHOVEN. 0^ Een oppassend Jongmenaoh vraagt ZJt tot het beginnen eener taak tegen 6 percent en goede WRRPbOPH en verzekering. Brieven franco, onder ietter B., aan bat Bnraen dezer Courant. Die iets te vorderen beeft van-, verschuldigd is aanof titels en papieren onder rich heeft behoorende tot de nalatensehap van den Heer PIBTBR POPI», in laveo grond eigenaar te Bergambacht en aldaar zonder af- komelingen na te laten overleden den 25en Juli 1877, wordt verzocht daarvan voor den 15. Skptbuber a. s. opgave, betaling of afgifte te doen, aan deu Notaris J. P, MAHLSTEDE aldaar. In een groot Koffiehuis te Goudft wordt ten spoedigste gevraagd 6611 VlOggO BB"" DIBlfDB, tevens geschikt om als MARKeUR werkzaam te zijn. Brieven franco, onder lettere S. 8., aan het Bureau dezer Courant W. GROENENDIJK, Mr. Smid te Ber kenwoude, vraagt terstond een SMIDS KNECHT of een gevorderden LBBKn* LINO, bekend met Boeren- en Kagchelwerk. bekend met PAAROENBESLAAN en eeuigszins RIJTUIG WERK kunnende verrichten, kan terstond geplaatst worde», voor vast werk, bij c. van zessen te Groet.Amman. TWÉB gevraagd, en een L.EERLINÖ, voor vast werk, tegen hOOg lOOQ. Adres H. STOPPELENBURG teStOlWg- kerslula, bij Gouda. Tegen 1 November of eerder wordt ge vraagd eene - GREUP, te SohoonhOTen, Groote Kerk. tegonove de 11 cents per Liter (kop). Winkeliers genieten FLIHK rabat. j. w. VALK. Haven, SCHOONHOVEN. voudigste en goedkoopste huismiddel tegen maagkramp, slechte spijsvertering, zuur, hoofdpyo, duizeligheid, hartkloppingen enz., en moeat, daar het ook by het inmaken van zure vruchten, het weekkoken van groen ten, vooral penlvrnchten, als: erwten, boonen, linzen enz., zeer goede diensten bewijst, in ieder hriferin gevonden ^vrordeiL^ In^pa^jea ^18^8^et^jQ oen to. balsem is een spiritus-oploesiag van een zeer fija vet met een toevoeging van Perubalsem, ex trant van Una en welriekende oliën. Hij reinigt de hoid van het hoofd, en kan het beste middel nnoemd worden, om den groei van bet haar te bevorderen en het oitvaJleu te voorkomen, ln flacons k 45 en 90 cents. ANATHERXff-MOIfDWATBR. Met eene gelyke hoeveelheid water gemengd, is het de Aangenaamste mondspoeling. Het neemt eiken slechten smaak weg, reinigt de tanden, versterkt swak tandvleeseh en ver hindert de vorming van kalk op de tanden, daar het slijm en overblijfselen der spijseu oplost. De flaoon kost 75 cents. ENGEL0CHB TAIYDPOKDU. Iu elegante do zen h 25 en 45 cents. IDIATION-DROPPELSronder sehadelyke be standdeeieu, bevrijden oogenblikkelijk van de hevigste kiespijn. Het fleschje kost 25 cents. DejpAta: Schoonhoven, Wed. WOWF Zn. Albl«M«rd*aG. Maat Es. - H. Rollmann. Dovdieeht: Wed. Köhn Co.: J. Krim. Ooriaoh**: N. 3tufkens; B. J. tt. Bosch. Gouda: L. Welter; L 8ohenk. L—«u_: Q. van Tuinen Zoon. A-HwitiarwMQ. Hoogen- doorn Pen. Owdewater: F. Jonker ld en burg. ■otterdam: C. J. W. Snabilié, Ap.; T. E. v. Santen- Kolff. SUedraaht; Wouter Visser. DlrmbS: I,.p. v. d. Bergh Zn., Heiligew. ViaMw: J.C. Stuiurt. - Woar&a: N. C. V. d. Kas. En in andere plaatsen in de bekende depots. Emmerik. H, von Giiuburu,

Schoonhovensche Courant | 1877 | | pagina 2