SPEELWAGENTJE, P. L. MIJTERS Bleekerij AAÏÏBESTEDIM, EAGCHEL-STEENK0LE1V, een DIENSTMEISJE, TWEE mUAHSKKITS ADVERTENTIËN. EENE DIENSTBODE, TE KOOP: WAFELEN, te SCHOONHOVEN. Eerstdaags te wachten o. ÈODË, te Bergambacht. EEN FLINKE BODE, BROODBAKKERSKNECHT. KEUKENMEID, GEVRAAGD Üitkomstenalleen beslissen] Van de werf van den «cheeps* bouwmeester M. Van der Kuyl te Slikkerveer is 11. Dinsdag te water gelaten een ijzeren schroef stoomboot «Gelderland", ingericht voor passa giers- en sleepdienst, gebouwd voor rekening van den heer As. Geerts te Nijmegen. Daarna is de kiel gelegd voor een ijzeren tjalksohip voor rekening van den heer T. Keus te Meppel. Het plan van een nieuwen stoombootdienst, tusschen Schoonhoven en Rot terdam, onder directie van den heer L. Van Zessedzalnaar wij vernemen wegens met voldoende deelneming in bet kapitaal, geen doorgang hebben. De heer C. De Jong is te Ber- kenwoude als wethouder herkoaen. Te Jutphaas is de heer Jan F. Schaly ACz. als wethouder herkozen. - Te IJselste-in zijn tot wethou ders herbenoemd de heeren L. H. Bruning en F. G. Wolffenbuttel. Wijders werd aangeboden de begrootiug voor 1878. De ontvangsten en uitgaven bedragen f 15314,96. Door vertrek naar elders is aan den heer L. C. Van Staveren, op verzoek, eervol ontslag verleend als gemeente-ontvanger te Vreeswijk. Benoemd tot Ambtenaar van den Burgelijken Stand te Ondewater, de heer A. O. Van Aelst. Sedert de laatste opgave zijn voorden brand te Almkerk ingekomen f763,84. Het gezamenlijk bedrag der ingekomen giften bedroeg den' 7 dezer f 10257,93. De raad der gemeente Hage- stem ÉflNtft besloten aldaar de kermis af te schaffen. Het krnidmagazijn te Deventer is door het Rijk voor afbraak publiek verkocht. Het bracht f 150 op. Toen het gebouwd werd kostte het ongeveer f 200001 Ook door Rotterdam zullen paar denspoorwegen worden aangelegd. Te Amsterdam hebben in deze voormalige kermisdagen iedereu avond weder oploopen plaats. Eeuigc glasruiten zij q inge worpen. in een Zaterdag gehouden ver gadering van de afdeeimg Gouda van het Ne- derlandsch Tooneelverbond is als bestuurslid herbenoemd de heer H. W. G. Koning. Tot afgevaardigde ter algemeens vergadering werd benoemd de heer J. Post van der Burg. Jhr. Merkes Van Gendt, die eerlang Gorinchem zal verlaten om zich te 's Graven hage te vestigen, heeft in de laatste zitting van den gemeenteraad zijn mandaat van raadslid nedergi legd. De gemeente, wier be langen hij gi durende et-ne reeks van jaren trouw behartigde, ziet hem met leedwezen ver trekken. De heer Merkes is te Gorinchem be mind, terwijl ook andersdenkenden hem om zijne humaniteit hoogachten. Afloop der op 14 dezer in het koffiehuis «de Roos" te Oude water gehouden aanbesteding van het bouwen van een woonhuis, op het terrein naast het stoomgemaal van den polder Zuid-Liuschoteu. Ingekomen zeven gel dige biljetten, als: van de HH. Gebr. Van Leeuwen, te Utrecht, f1589; H. De Goederen, te iinschoteu, f 1556; J. W. De Waal, te Oudewater, f 1480; J. De Wit, te Montioort, f 1369,08H. Berkhof, te Oudewater, f 1340,50; K. Hogervorst, te Oudewater, f 1339,70; O. Tolk, te Woerden, f1313. Het werk is aan den iaagsten inschrijver, C. Tolkte Woerden, gegund. In het koffiehuis //de Zalm" te Gouda werd eer gisteren voor lekeniug van deu heer Jantson Van Erffrenlen te Dordrecht pu bliek aanbesteed: Het wederopbouwen der on langs afgebrande boerenhofstede te lloogeveen onder Benthuizen. Inschrijvers waren de heeren: v. d. Broek f 16590; Den Oude f15974; Bouwschoor f14340; Van der Loo f13959; Van Maurik f 13333; P. Van der Leeden f13333; Van Leeuwen f 11890. In de afgeloopeu week zijn aan 't Kralingsche veer ter markt verkocht 193 zalmen, waaronder 7 winterzalmen. Prijs van de zomerzalm f 1,00 tot f 1,50 per halt kilo. Prgs van de w tutorial m van f 1,85 tot f2,10 per half kilo. De vangst betrekkelijk gering deze weekde prijs der winterzalm vooral zeer hoog. Boor den Minister van Finan ciën is tot postbode voor Ameide en Tienhoven b/z de Lek met ingang van I October e. k. btnoemd J. Quakernaak. Te Kinderdijk is li. Maandag met goed gevolg van het etablissement Fop Smit, scheeps-bouwmee8teis L. Smit Zoon, te water gelaten de stoomklepschouw «Hopperbarge", voor rekening van den heer A.Volker Lz. te SJiedrecht. De machine van 25 p.k. li. d. wordt vervaar digd in de fabriek van de heeren Diepenveen Leis en Smit. Zaterdag is te Amsterdam de al- gemeeue vergadering der vereemgiug voor lij- kenverbrandiug gehouden. Het getal leden dier vereeniging bedraagt thans 1250. Een voorstel ia aangenomen om een bedrag van f 110 te besteden voor kosten van vervoer naar Gotha, indien een vau de leden der vereeniging bij overigden mocht blijken beschikt te hebben, dat voor zgu lgk van de gelegenheid tot lijken- „jrerbrznding aldaar moet worden gebruik gemaakt. Dr. J. C, Matthea, leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Groningen is benoemd tot hoogleeraar in de Hebree uw aclie taal- en letterkunde, de taal- en letterkunde der Semitische volken, de Israëlietische oudhe den en geschiedenis van den Israëlietiachen gods dienst aan de hoogeschool te Amsterdam. - De landbouwschool te Wageniu- gen is 11. DinBdag op feestelijke wijze geopend. Ook de Minister van Biunenl. Zaken was er bij tegenwoordig. De Burgemeester van Wa- gemngen, de heer Knel, is bij die gelegenheid tot ridder van deu Ned. Leeuw benoemd. Ailoop wan Publieke Verkoopingen van Onroerende Goederen. Ten overstaan van Notaris Mr. Kist te Gouda zijn op 3 September 1877 in het Zuid-liollandsch Koffijhuis aldaar, publiek verkocht o. Een Huis en Erf met Tuintje aan den Fluweelen Singel, R 317, te Gouda, groot 95 Centiaren, voor f 2420, aan den heer M. Hor nes te Gonda. b. Een Huis en Erf aan de Waterstraat, P, No. 127, te Gouda, groot 35 Ceutiaren, voor f 1385, aan den heer K. Jonker te Gouda. c. Een stukje Bouwgrond in eene poort achter den Tiendeweg te Gouda, groot 96 Cen tiaren, voor f 305, aan den heer C. Buis te Gouda. Ten overstaan van den Notaris A. N. Molenaar, van Waddinxveen is 1.1. Woensdag te Stolwijk publiek verkocht: eene Hofstede, bestaande m bouwmauswoomg en 20l/8 bunder Wei-, Hooi- en Bouwland, ge legen in Langschoonauwenpolder Stolwijk. Kooper M. De Vries, van Meerkerk, voor f 43550. Benevens 5 bunders, gelegen in Bovenkerk, polder Stolwijk, waarvan kooper werd J. Van Eik, voor f10275. Te zamen alzoo zonderde onkosten f 53825. Met de kosten komen bovengenoemde 251/8 bunder eij woning op ruim f 60000. WATERSCHAP»- EN POLDER-BERICHTEN Te Stolwijkeraluis zal op 29 dezer eene vereenigde vergadering gebonden worden van dijkgraaf en hoogheemraden met hoofdingelanden van de Kriinpenerwaard. In deze vergadering zal de rekening van het hoog heemraadschap, dienstjaar 1876/77 worden aan geboden en nagezien. Op 26 dezer zal te Vlist eene stemming plaats hebben voor de vacante be trekking van hoofdingeland-plaatsvervanger, ont staan door het overlijden van den beer P. Pons, te Berg-Ambacht. Tegen de wijziging door de heemralen in het bijzonder reglement van den polder «den Hoek en Schuwagi'' ouder Lek- kerkerk gebracht, en wel tegen de bijvoeging in art. 3 en 4 van de woorden «door en" zijn naar veler verwondering maar door twee ge committeerden bedenkingen ingebracht. Op 26 dezer zal aan het Pinke- veer, gemeente Peuraum, eene vereenigde ver gadering gehouden worden van het Overwaards- bestuur, ter uitloting van 36 aandeelen f 500 in de geldleenmg ten behoeve van het stoom gemaal «Wisboom". LANDBOU W-BERICHTEN. Te Streefkerk hebben zich bij sommige landbouwers gevallen van tougblaar onder het vee voorgedaan, doch slechts in ge ringe mate. Van klauwzeer blijft men tot nu toe nog verschoond. Het schooue weder en de lage waterstand in den boezem te Lekkerkerk waren oorzaak van eene buitengewone drukte, daar duizende kilo's nahooi anders geheel ver loren waren. De prijs der kaas is in de laatste vier weken f 1,50 per 50 kilo gestegen. Door de opkoopers wordt thans te Hoornaar en om streken f 30 f 80,50 besteed. De tougblaar is te Berken- woude ouder het vee uitgebroken. KERK- EN 8CH00LN1EUW8. Beroepen te Humineio I)s. J. H. F. Bloemera te Gouda. Beroepen te Hooge-Zwaiuwe en te Monnikendam Ds. A. H. Den Boer te Jaars veld. Beroepen te Elspeet Ds. J. F. F. Van den Haui me te Ee. Beroepen te Berkel en Rodenrijs Ds. G. Van Dorssen te Leksmoud. Bedankt voor Veenendaal door Ds. E. Jansen Schoonhoven te Raamsdonk. Naar wij vernemen is de beves tiging eu uitrede vau deu lieer A. Uuldenarm, ais predikant te Nieuwpoort bepaald op 7 Oc tober a. s. Te Ammerstól is door de leden der Ned. Herv. gemeente aldaar voor f4000 ingeschreven als bijdrage tot alichtiug van een meuw kerkgebouw. Voor de vacature van leeraar in de geschiedenis eu aardrijkskunde aan de hoogere burgerschool te Uonncheui, heeft zich slechts één sollicitant aangemeld, zijude de heer J. A. De Bruijne te Goes, die uan ook be noemd is. Daar men na herhaalde oproe ping geen hulponderwijzer heeft kunnen ver krijgen voor de opeub. school te Vuren, heeft u eu thans een kweekeliug aldaar benoemd tegen eeue toelage van f 360 'sjaars. De raad dier gemeente heeft besloten, voortaan geene kin deren beneden 6 jaar op de openbare scholen toe te laten. GEMENGDE BERICHTEN Toevallig zijn de beide eer ste prijzen in de Dinsdag te Oudewater ge houden Lhndbouw-loterij getrokken door één persoon, eu wel door den heer C. G. Van Aelst te Papekop bij Oudewater. Een spekslager te Purmerende heeft dezer dagen een vootdeelig varken ge slacht. Hij haalde een ougeschoudeu bankbiljet van f 25 uit ne maag van het beest. Dezer dagen ontving een inwo ner dezer gemeente uit Gouderak een paling, die een gewicht had van 7 halve kilo's. Het dier had eeu omtrek van 27 Centimeter en was 1 Meter lang. Een boekdrukker te Amsterdam kreeg een aanplakbiljet om te drukken, waarop o. a. voorkwam een zes-roedigen hooiberg. Hij drukte het biljet, maar meende toch dat dit woord niet overeenstemde met de wet op de maten en gewichten en veranderde het daarom in vzes-arigeu" hooiberg. Door den brigadier der Rgks- veldwacht te Gorinchem is onder Meerkerk een visscher aangehaald omdat hij met schakels vischte wier mazen te klein waren. -T- Aan het postkantoor te Edin- burg heeft men zich meester gemaakt van 16 coloradokevers. Zij waren uit Noord-Amenka in een couvert toegezonden aan eeu bewoner van Schotland. Te Boskoop is,uit een sloot langs deu Reijerskooperweg opgevisoht het lijk van eeu man, die sedert Zaterdag vermist werd. Misbruik van sterken drank sohijnt de oorzaak vin zijn dood te zijn geweest. -— Een makelaar in effecten te Am sterdam is sedert eemge dagen voortvluchtig met twee partijen effecten ter waarde van fiUOOO, waarvoor hij kasaanwijzingen heeft af gegeven op haudelsbankeu en vereenigingeu, waar hij onbekend was. Een 22 jarig e dienstbode te Haar lem is gearresteerd wegens het ontvreemden van een som van f 140, ten nadeele van haren meester. De daderes had reeds vroeger wegens gelijke handeling gevangenisstraf ondergaan; twee maanden geleden was zij uit de gévau- genis ontslagen. lu de gemeente Kralingen werd Donderdag een achtjarig knaapje door een met tabakssteelen beladen sleeperswagen zoodanig overreden, dat het onmiddellijk op de plaats dood bleef. Het gebeele hoofdje was verbrijzeld. Dezen zomer zijn dpor de aard beziën-compagnie te Boskoop voor ongeveer f 230Ö0 aan aardbeziën vertonden. Eeu ongeluk, dat velen tot waar schuwing kan strekken, had Dinsdag-avoud j.l. plaats. Umstieeks 8 uren reed de molenaar Z. van Haasirectit in de ndiiiug van zijnen molen toen hij op eens aangereden werd door den bouw man C., die van Gouda kwam. Ofschoon het regendewoei en zeer donker washadden geen van beide voectuigeu lichten op. Upt aaurijdeu geschiedde met zulk een vaart, dat de lamoen boom van 't rijtuig van C. in de horst drong vau 't paard van oen molenaar Z., dat daardoor ver schrikkelijk gewond werd en aan de gevolgen overleed. Als door eeu wonder zijn hierbij geen verdere ongelukken te betreuren. Zou het met noodzakelijk zijn, dat even als in andere plaatsen, het verplichtend gesteld werdna zousondergaug tot zonsopganglicht te nebben op voertuigen die op publieke wegen rijden Te Lekkerkerk raakte hei kind van H. V. ouder een voorbijgaand rijtuig, waardoor het aangezicht vreeselijk werd gewond. In den loop dezer week haalde de bouwman v. K. uit Loosdorp eene vracht net van Meerkerk. Onderweg, dicht bij Leer broek, geraakte het net tegen een' boom; de paarden sloegen op hol't bovenste deel van den wagen met de vracht achterlatende. De voerman sprong tijdig van het rijtuigzonder eenig letsel te bekomen, terwijl zijn makker, die naast hem zatzich redde door in de wetering te springen. Met een nat pak kwam deze er ook gelukkig af. Op de Muider-en IIeerengrachten te Amsterdam wekten Zondag-middag twee groe pen van ecu ÖU-tal Israëlietendie biddende een godsdienstige plechtigheid aan den water kant verrichtteualgemeen de aandacht. Daarbij ledigden zij hunne zakken vu het watereeue allegorie van het uitschudden hunner zonden. Er overlijden te Berkeuwoude nog al kinderen aan slijmhoest. Bij den landbouwer F. De Jong te Polsbroek is ten bloemkool gegroeid, die eeu gewicht heeft van 8 halve kilo's. De platte en mobiele sobutterij lu een tijd als dezen, waarin wij dagelijks onthaald worden in de couranten op mededeeling vau gruwelen, van woistelen om den 8oüibka paseen pas die met het volste recht eeu doodendans kan genoemd worden, in een tijd, waar door sommige bladun ook al gespro ken worat vau een reorganisatie vau levende Neder- landsch» strijdkrachten, is het eeue weldadige ver- pooziugzien ook eens bezig te houdeu met onze doode strijdkrachten, met onze platte en mobiele schutterijen, iuzouderheid is gedurende ds laatste dagen zoowel in groote als kleine bladen, gewag gemaakt van de stoepjes" of rustende schutterijeu wel uit- sluiteud vau de 10e compaguie 3t bataljon, van Zuid-Hollaud. Door eeu eu ander ben ik er toe ge komen om eene studie te maken ran genoemde doode strijdkrachteneene stadie die, met het oog op al het onrustbarende dat ons voortdurend in spanning houdtniet gcuueg als tegeugif en zenuwstillend mid del kan wordeu aaubevoïen. Met voorbijgaan van wetten en koninklijke besluitenben ik aanvankelijk ter verkrijging van de noodige keunis, begonnen, de werken van van de Linde, te raadplegen, die door Van Lönnep zijn uitgegeven onderden titel van: De Gedichten van Jen Schoolmeester. Het is ook aan Van de Linde, dat ik de benaming van platte- 8chutterij heb ontleend. Die geleerde schrijver was met die strijdkrachten, zoowel de platte als de mo biele, steeds zoo vervuld, dat hjj niet ua kon laten, om er zelfs bij de meest heterogene onderwerpen gewag van te maken. Zoo zegt hij bijv. in zijne 'Natuurlijke Historie voor de jeugd", van den Leeuw sprekende Een leeuw is eigentlijk iemand, Die bang is voor niemand. Met zijn klaauw Is een leeuw geweldig gaauw; Met zijn staart Gooit bij eeu schutter van zijn paard. Die twee laatste regels geven terstond veel te den ken en men vraagtHeeft er in vroeger tijd eene schutterij te paard bestaan 'J Ik heb zooveel mogelijk alle oorkonden geraadpleegd maar het niet gevondea. De geleerde schrijver zal waarschijnlijk een Majoor- kommandant der schutterij op het oog gehad hebben, die bij actieven (en nochtans werkeloozen) dienstkan gezeten zijn op een vurigen hengst of dito merrie. Van de Linde vervolgt *En met zijn tanden Durft hij de heele schutterij wel aanranden." Waaruit blijkt, hoe hooge denkbeelden de schrijver koestert omtrent de stoutheid vau zoo'n leeuweu hoe lagevau schutterlijken moed. Het kan moeielyk anders of de dichter had daarbij de rustende schutterij op het oog. Tot haar verontschuldiging zou men kun nen aanvoeren (zoo zij voor eeu leeuw op den loop gingen), dat zij ongewapend zijn, dat eg wellicht nooit een geweer of sabel hebben gezien. Zelfs het indrukwekkende van uniformen missen zij. Mobiele schutters zijn boven hen bevoorrecht. Zij toch hebben uniformen en wapenen terwijl zij zich ook op de krijgskunde toeleggen, zooals duidelijk blijkt uit de volgende regelen: 'Met slagveld meen ik een stuk lands, Door vadeilandslievende heeren, Aan de stadsschutterij per maand verhuurd Urn te schieten en te exerceeren. Met schutterij meen ik een armee, Gedoscht in lakensche rokken, Met een witte broek aan bij mooi wéér Doch eeu blaauweals de lucht is betrokken. En vervolgens Een schutter geeft met vreugd zijn tijd Dien hu missen kan van zyn zaken Om zich tot oirbaar van het Land Familiair met de krijgskunst te maken." Blijkbaar slaat dit alles op mobiele schutters. En te meer versterken ons de volgende regels in dat denkbeeld 'Hij weet behendig Zijn snaphaan af te schieten, Op 's vijands bataillon carré Zonder iemand zijn bloed te vergieten." Tot zoover is alles duidelijk. Maar dan volgt: Voor zwaard noch vuur is hy beducht Hij eet, om zoo te spreken, De kogels, die eeu ander mensch Zgu bceuen of lendeuen breken." Maar als dit zoo ishoe k&a de geleerde schrijver dan vroeger bewerendat de leeuw zoo'n heele schut terij wel aan durft Laat ous echter voortgaan met hetgeen onmiddellijk op de laatste dichtregelen volgt Men vraagt tiern daarom vaak in 't vuur 'ls rayuheer s .ms een Salamander P Doch «Simplex ven 8igillum" zegt hij -. »Neenvyandik ben Plattelander." Deze plaats is duister. Eerst spreekt de dichter van de stads-schuttenjeu nu maakt hij een vuur vreter of salamandervan eeu Plattelauderdie im mers nopit in 't vunrkomt? Vandaar het epitheton: rustenderustende schutterij. Roept dit woord niet de bekoorlijkstemeest idyllische peelden voor den geest P Alleen de mobiele schutter kon een vuurvreter worden genoemd, ilen luistere slechts naar de taal die hy tot den vijand spreekt ''k Ben toch volstrekt voor u niet bang Mijnheer de Garde Champetter W at let mijmosjeu dat ik terstond Hier op 't oorlogsveld, u verpletter." Geen wonderdat na het hooren van zulke woorden 'De vijand, spraakloos op deez' taal, Met zyn paara in mijmring gedompeld, Roept luid Je me rendB, tout perda hors l'honnear; Je me rends, Sapristioverrompeld. Wat baat bier borstpluatwat helmet P Wat snaphaan met twee loopen P rJe mors plutot vrijwillig in 't zand. Dan mijn leven zoo duur te verkoopeu." 8AGITTARIUS. (Slot in het volgend nommer.) STADSNIEUWS. Schoonhoven, IS September. In de op gisteren gehouden ver gadering der Atdeeliug Schoonhoven en omstre ken der Hollaudsche Maatschappij van landbouw is o. a. besloten om een bijdrage van f 5 uit de kas der afdeeliug te schenken aan het Comité, dat zich te Amsterdam heeft gevormd ter plech tige herdenking van Linnaeus' levemen werken, op 10 Januari 1878. Als leden van het bestuur der afdeeliug zijn herkozen de HH. J. J. Driesen en G. Eegderaan, die volgens den rooster moesten altreden. Voorts zijn tot afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering, die op a. s. Dinsdag te Alkmaar gehouden zal worden, benoemd de HH. C. B. Van Baaren en W. Hoogendijk. Het beurtveer van hier op Rot terdam (schipper Nobel)is aangekocht door den heer L. Van Zessen. *-— In den algeloopen nacht heeft een verregaande baldadigheid plaats gehad aan het werk van de te maken zwemplaats buiten de Veerpoort alhier. Er is moedwillig eene afsluiting vernield, waardoor een drooggemalen put weder geheel met water is geloopen, het geen zeer ten nadeele van den aannemer is. Het is te hopen dat de politie de bedrijvers van die vernielingsdaad op het spoor mag komen. Donderdag 1.1. had voor bet Kantongerecht alhier de eerste zitting in Straf zaken plaats, ua de iuvoenug der nieuwe Rech terlijke Organisatie. Alvorens tot behandeling der zaken werd overgegaan, bracht de Kanton- rechter alhier een welkomstgroet aan den nieuw- benoemden Ambtenaar van het Openbaar Ministe rie bij dit kantongerecht, Mr. W. C. A. Scholten. De kantonrechter herdacht daarbij de verdiensten van den vorigen Ambtenaar van het Openbaar Ministerie alhier (den heer S. P. II. Noordendorp, Burgemeester), zijne vele werkzaamheden eu acti viteit iu die betrekking betoond en sprak daarbij den wensch uit, dat, al mocht, door de behan deling van strafzakenverschil van opvatting in de uitlegging of toepassing der wet tusschen hem en den nieuwbenoemden Ambtenaar bestaan, dit niets zou afdoen aan den tusschen hen bestaauden humanen toon en vriendschappelijke verstandhou ding. De nieuw benoemde Ambtenaar betuigde zijnen hartélijken dank aan den Kantonrechter voor de welwillende woorden tot hem gericht en niettegenstaande hij ook belast was met de drukke werkzaamhedenverbonden aan de mede hem opgedragen waarneming van het Openbaar Mi nisterie bij de kantongerechten te Rotterdam en Gouda, gaf hij de verzekering, dat het kanton gerecht Schoonhoven niet bij hem zoude achter staan maar koesterde hij zelfs de verwachting, dat het verschil in den aard van strafzaken die bij dit kantongerecht zullen wordeu behandeld in vergelijking van de vele wanbedrijven of over tredingen die in grootere plaatseu voorkomen, hem eene aangename bezigheid zouden opleveren. Na zich ten slotte in de vriendschap en welwil lendheid zoowel van deu kantonrechter als den Griffier, te hebben aanbevolen, werd met de behandeling van de aan de orde zijnde zes straf zaken een aanvang genomen. Vervolg der Nieuwstijdingen. Bij de Tweode Kamer zijn inge komen een ontwerp van wet tot wijziging der wet van 19 Augustas 1861Staatsblad No. 72, betrekkelijk de nationale militie, en een ontwerp van wet tot regeling van de sterkte en inrichting der schutterijen. Beide wetsontwerpen dragen de onderteekening van de Ministers van Bin- nenlandsche Zakenvan Oorlog en van Marine. De begrooting der gemeente Gorinchem voor 1878 heeft voor ontvangst eö uitgaaf f 187249,01. In de vergadering van 11. Dins dag is de begrooting der gemeente Hoornaar voor 1878 in ontvangsten uitgaaf op f 2917,64 vastgesteld. De jaarwedde van den ontvan ger der gemeente Jaarsveld is verhoogd met f 20 en alzoo gebracht op f80. Enkele hulp-postkantoren heb ben van de administratie der posterijen ontvan gen een balaus uit de fabriek van de heeren Becker'sSons te Rotterdam, met elf stuks ge wicht voor bet wegen van brieven en druk werken. Spoedig zullen zeker al de hulpkan toren daarvan voorzien wordeu. Inde Avelingen te Gorinchem is men op nieuw weer druk bezig met het maaien van het hooigras. De uiterwaarden hebbeu iu geen jaren zooveel hooigras als nu opgeleverd, üp sommige plekken is bet zoo lang en grof, dat het gedroogd meer op stroo dan hooi zat gelijken. Beroepen te Putten Ds. G. Boer te Ouderkerk a/d IJsel. Ds. F. A. Fransseu te Hoornaar heeft den 14. dezer eeue beroeping ontvangen naar de Herv. gemeente te Nigtevecht, in de prov. Utrecht. Uit Atchin zijn de berichten, die deze mail brengt, guustig. De verovering van Tani-Serin, de versterkte woonplaats van den ex-Radja van Simpang-Olim, heeft niet alleen de vangst van heel wat kruid en kogels en kanonnen, maar ook van f 9060 aan dollars en preciosa, en ten slotte ook de onderwerping van een der meest verbitterde hoofden, Panglima Kaun, ten gevolge gehad. Me n begint in Saksen de hoop op te geven om deu coloradokever, die zich daar vertoonde, te vernietigen. Op de velden zijn zooveel larven en eieren gevonden, dat men begreep den gebeelen omtrek te moeten onderzoeken. In den kreits Langenreichenbach werden vele opgravingen gedaanen 't resultaat was, dat men met alleen vele larven, maar ook kevers vond m het eerste tijdperk van ontwikkeling. Op tien verschillende plaatsen werden de diereu ontdekt. Men breidde toen het onderzoek uit over den kreits Probst-thain en vond ook daar kevers en larvenvoorts nog op verschillende velden in den omtrek. Men heeft blijkbaar het insect te laat ontdekt. In- tusschen gaat men voort met het nemen van al die maatregelen, die tot uitroeiing van den gevaarlijken indringer kunnen strekken. PETERSBURG, 18 Sept. (Officieel). Uit Poradim wordt van gisteren avond gemeld: Gisteren hebben wij van het aanbreken vau den dag tot 8 uren 's namiddags Plewna beschoten; daarop volgde de bestorming, 's Avonds waren drie redouten genomen. Heden is met het aanbreken van den dag het vuur over de ge beele linie hervat. Onze troepen staan m de genomen stellingen, vlak tegenover de Turkscbe versterkingen. Onze verliezen bedroegen gisteren meer dan 5000 man aan gekwetsten; het aantal gesneuvelden is nog niet bekend. BUCHAREST, 14 September. De Turken te Plewna deden vijf malen een aanval op den Rusiischen linkervleugel en werden telkens af geslagen. Bij den zesden aanval echter) her overden zij de verlorene posities. Woensdag - morgen had te Nijme gen een moord plaats. De slager J., wonende in de Vleesch hou werstraat, komende uit zijn huis, verwondde den zoon van een koopvrouw in kaas De li., met .wien J. zoo men zegt in onge oorloofde betrekking leefde, met messteken zoo danig, dat hij kort daarop aan de gevolgen iB overleden. De moordenaar is onmiddellijk door de politie uit zijn huis gehaald en geboeid naar de gevaftgeni8_ gebracht. Als eene bijzonderheid wordt uit Noordeloos gemeld, dat er onlangs bij de voltrekking van het huwelijk van J. Speijer en M. Duijm, onder de bloedverwanten twee ge tuigen warendie 80 jaren in ouderdom ver schilden! De heer V-an Harten tePeursum heeft een guste vaars verkocht voor f225. In dit voorjaar legde iemand te Bleskensgraaf in een verloren hoekje een aardappel, wegende 6 hectogram. Toen de uit spruitsels iets boven den grond stonden, scheidde hij ze van elkander en wierp er aarde op. Bij het rooien in de afgeloopen week vond hij 120 goede eetaardappeleu, terwijl het geheele aantal 215 stukB bedroeg. --Maandag is te Amsterdam een drie-jarig knaapje uit eeue derde verdieping van een huis gevallen, het kind was onmiddellijk dood. Een collecteur der Staats-loterij ontdekte onlangs dat van een uitbetaald twin tigste kooplot het eigenlijke cijfer was uitge krabd en een ander er op was opgeplakt, zoo- da bet nommer, hetwelk er op stond, met een prijs was uitgekomen. Aangezien vele; loten te gelijkertijd ter befaliug waren aangeboden, ont dekte men eerst te laat het bedrog. In de Dragter Courau^ leest men de volgende advertentie: De Ueere heeft groote dingen bij ons gedaan; mijn Echtgeuoote IDA J. B03, die ik liefheb is spoedig verlost van een wel geschapene dochter. Dies zijn wij zeer verblijd. H. J. de JONG. Rottevallb, 22 Augustus 1877. Tot recht verstand van deze advertentie diene men te weten, dat dit echtpaar 17 weken ge huwd I (Fr. Volksblad). SZORIBBZIGBriN. pC. «lirk. Schuld2J dito 5 dito 4 Loten Rotterdam. 3 l^ederl. Dito Dito Dito Spanje Dito Amsterdam Buitenl. 1867/74. 1876. 1 2 Dito Binnen]i Dito n 1876. 2 Portugal, Oblig3 RuslandOblig. Hope 1798 eu 18J 5 Dito 5e Serie. 18545 Dito 6e Serie. 18555 Dito Obligatieleen. 1864 \f 1000.' 5 Dito n 1866 A/ 1000. 5 Dito 1860 2e leen. 4| Dito Obl. Nicol. Spoorw. 1867/69. 4 Dito Obligatieleen. 1859. S Dito 1872. 5 Dito t 1873. 5 Dito 1875. 4 Dito Pandbrieven Dito Aand. 1864 6% Re. 100.' Dito h 1866 Oostenrijk, Obl. pap. Mei—Nov! Dito Dito Dito Dito Dito Dito Febr.Aug. liver Jan.—Juli. Apr.Oct. Aand. 4%fl. 250, 1854, 5 fl. 600, I860. u fl. 100, 1864. Turkije. Alg. Sch. 1865 Dito 1869 Oblig. 1868 Amerika Oblig. 1876. Dito 0 1871. Brazilië Oblig. 1866. Dito 0 1863. Peru Oblig. 1870. Dito ir 1872. Gr. Ross. Spoorw. 6 aandeel! Rus8. Spoorw. Jelez Griasi. Dito Poti Tiffis A 1000. Dito JelezOrel Dito Kursk - Charkow. Dito CharkAzow pd. st. 100. Dito MoskouSmolensk. Dito Loaowo Sewastopol. Aand. Oostenr. Nat. Bank. Hong, Oblig. 1867. 5%. Dito Loten 1870 Oblig. Maxwell Estate. Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. Oost Hong. Spoorweg Oblig. 1869 Centraal-Pacific Aand. loting Madrid, Aand. Turkije met lot.- 14 Sept. 10 j v. 104 I»*'/. '2/,. 26'/, 20 50'/,a 96 56"/,. 76»/, 87 V. 87',, 69'/, 78»/„ 72V. 129 128./, 6 64'/, 67'/, 56'/, 92'/. 94 114'/, 8V. 101V. 103 A 96»/. 13"/,. 102 82'/. 81'/, 81'/, 124 70 70»/. 41 21'/. 22'/, 5"/,. ingezonden. Te Ammerstol is als eerste fonds tot de stichting van een nieuw kerkgebouw ingeschre ven voor f 4000. Onder de inschrijvers schit- teren echter door het ontbreken hunner namen, al de leden des kerkeraads. Wel een vreemd verschijnsel! Jan Opmerker. Aan de Riductie der Schoonhovensche Courant. Het zal u, waarde Redacteur' even als mij bij oiiderviuding bekend ziju, dat, hoe ouder men wordt, de tyd schijnbaar des te sneller voorbijgaat'' Zoo spoedig de tijd echter heden-avond omvloog, wtp niy een waar mirakel. De klok op den Staahj/fltoren sloeg half tieu, onmiddellijk daarop kwartier^ tipt welk terstond gevolgd werd door een zoogenaamde^ 'klik." om eindelijk na een paar seconden het 'Kotnag l^ev'" met de tien slagen te doen hooron. Binnen een paar minuten tyds hadden we een half uur doorleefd Zulke kuren heeft genoemde klok merkwaardig overblijfsel van V a 14 Noort's kanonnen in de Ifatste dagen wel meergisteren-avond was zij meer dan een kwartier achter, eer-gisteren evenzoo. Ik denk dat haar de kermis nog wat in het hoofd tit; maar, even als wij, eerzame burgers van Schoonhoven, na de kermisvreugde ona weêr aan onze geregelde bezig heden hebben begaven, moest ook de klok de kermis vergeten en weêr geregeld haar dienst doen ten ge rieve harcr punotnëele onderdanen. Een beetje toezicht op haar geregelden gang zou den ordelierenden Schoonhovenaars niet ongevallig zijn! Vrijdag-avond, 11 uur (volgens mijn horloge). ■DHGIlLIiKE STAND. Ingeschreven van 7 tot 14 September 1877- Ovirledbn Twee levenlooze kinderen, waarvan ouders zijn C. Rous en M. De Groot. 25-jarige Eohtvereeulglng van JAN MONTEBAN en WILHELMINA GROEN EWEG. O Nieuwpoort, 14 September 1877. 25jarige Eohtvereeniging van J. P. KAASSCHIETER en J. VAN DER SLOOT- Hunne dankbare kinderen. (Schoonhoven, 2) September 1877. Ondertrouwd: f. H. VAN GELDER, van Schoonhoven, en S. H. POLAK. Nijmegen, 10 September 1877. Eenige kennisgeving. Ondertrouwd: GERRIT GREUP, van Schoonhoven, en GESIENA REGTDOORZEE. Amsterdam18 September 1877. Eenige kennisgeving Op den 8sten (lezer overleed te. Amersfoort, na het ontvangen der laatste H. H. Sacramenten, in den ouderdom van 67 jaren, onze geliefde Moeder en Behowdmoeder JOHANNA DE WIT, wed. den Heer JACOBUS BRUNING. J. P. BRUNING. M. M. BRUNING Feriekr. Eenige kennisgeving. WORDT VERLANGD: met Nov. a. s. Adres: Mevr. SCHALIJ alhier. Bij JOH. GROENEVELD, Mr. Rijtuigmaker te Schoonhoven, een in de olie, zoo goed als nieuw, tevens geschikt voor een Hit. maakt aan het geachte Schoonhovensche pu bliek bekend, dat hij nog eemgen tijd hier zal vertoeven tot het leveren van alleen voor bestellingen aan buis. Zijn adres is bij Mej. de Weduwe VAN WINGERDE, terwijl hij, even als gedurende de Kermis, de meest mogelijke zorg zal dragen voor eene hoogst zindelijke bediening. ■n IJlVLAJNDSCHlS DKUiVüN-llÓkUHO- JJjNIG uit de Fabriek van W. H. ZICKEN- HEIMER, te Mainz, is het beste en meest afdoende middel tegen hoest, heesch- heid, long-, borst- en maagcatarren kinkhoest en keelziekte, hetgeen door tal van bewyzen kan geconstateerd worden. Ver krijgbaar iq flacons van 2,met geele, fl 1, met roode en 65 Cent met witte capsulen. p IFFEY'S KINDERMEEL (Farine Lactée), U volkomen vervanging van de Moedermelk onderzocht en aanbevolen door Professor R. S. Tjaden Modderman, Groningen, en Dr. D. De Loos, Directeur der Hoogere Burgerschool te Leiden, als het voortreffelijkst voe dingsmiddel voor kinderen en Zuige lingen, is verkrijgbaar A 90 Cent de bus te Schoonhoven bn Wed. WOLFF Zn Gouda bij F. H. A. WOLFF. De ondergeteekende, voornemens zijnde zich, met 1 November e. k., alhier te vestigen als BLEEKER-van GEMAAKT LINNENGOED, KLEEDEREN, enz., noodigt degenen, die alsdan van zijne BLBEKERIJ wensoheu gebruik te maken, beleefd uit daarvan kennis te geven aan zijn adres te Oudbwatbr, of wel hem ter persoonlijke bespreking uit te noo- digen bij de Wed. DEN HOED alhier, op Maandag 1 October a. s., ten einde daarnaar het werkend personeel te regelen om de ge ëerde orders naar bebooren te kunnen uitroeren. fl. HAGOORT, Bleeker te Ondewater. Op Woensdag 26 Siptbmbkb 1877, des middags te 12 uren, zal door den heer L. F. REDEKER, Architect te Schoonhoven, namens den heer S. VAN NOOTEN aldaar, publiek worden aanbesteed Het grootendeels afbreken van een perceel op de Haven te Schoon hoven, geteekend A, No. 287, en het wederom nieuw bouwen van een WOONHUIS. De teekeningen en het bestek liggen van af Woensdag 19 September e. k. ter inzage in het koffiehuis van den heer L. VAN ZESSEN, terwijl, van dien datum af, gedrukte exempla ren van het bestek A 50 cents te verkrijgen zijn bij de boekhandelaren S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven. De besteding zal plaats hebben in boven genoemd koffiehuis. Aanwijzing in loco zal door genoemden Architect worden gedaan den dag vó<5r en dien van de besteding, telkens des voormiddags 10 ure, bij wien tevens nadere inlichtingen dieniangaande te bekomen zgn. EENE LADING PUIKE A contant uit het Schip 65 Cents, aan huis te bezorgen 70 Cents per mud. Voor AMEIDE en Omstreken gevraagd: om voor eene Kon. goedgekeurde Maatschappij van geldelijke Uitkeering bij Over lijden in werking te treden. Adres franco aan den heer J. DE JONG Jr. te Lekkerkerk, Hoofdagent en Bode-Inspecteur aldaar, bij wien tevens alle benoodigde inlich tingen te bekomen zijn. In eene drukke bakkerij te OudewatDT wordt, tegen 1 November e. k., verlangd een Ie bevragen franco brieven, onder letter S, bij den Heer C. 8NELLEM.AN aldaar, inet opgave van het verlangd wordende salaris, als mede bij wien inlichtingen zijn te l't worden ten spoedigste gevraagd"bij SIMON van den OEVER, Mr. Metselaar te Bergambaobt. Mevrouw G. SLINGELAND - HOEK to Schoonhoven verlangt met November aan staande, tegen goed lOOn, eene die tevens met de Tweede Meid het huiswerk moet verrichten. op een stil dorp nabij Sohoonhoven, bijeen burgerlijk gezin, P. G., zedig van gedrag, niet boven de 18 jaar. Brieven franco, onder letter R, aan de Boek handelaren S. A W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven. Als er ooit door een Geneeswijze schitterende uitkomalen zijn verkreaen, dan het door Dr. Airy's geneeswijze. Honderdduizenden hebben daaraan hun gezondheid te danken; door haar werden veel zieken, zooals uit de attesten blijkt, ook toen geholpen, als hulp niet meer mogelijk scheen, hen ieder kan dus zyn toevlucht tot deze beproefde geneeswjjze met het volste vertrouwen nemen. Bijzon derheden daaromtrent vindt men in het voor treffelijk geïllustreerde, 490 bladzijden dikke werk: Dr. airt's Natuurgeneeawij*©, prys één gulden, te Rotterdam in RichxsesBoek handel, die het werk op verlangen tegen toe zending van 20 postzegels A 5 cents, recht streeks verzendt. t6

Schoonhovensche Courant | 1877 | | pagina 2