Z0NDA6 28’OCTOBER. 1877. S’. 437. ilitie Me, verval. WEEKBLAD VOOR ZUID-flOLLAND EN UTRECHT. S. W. N. 100 TEN. JE VAN NOOTEN, Uitgevers. Ambtenaren, hun bezol digingen en vooruitzichten. BINNENLAND. BUITENLAND. OVERZICHT. SCHOONHOVENSCHE COURANT rijgen. isscht Die igd, met primo ii dezer Cou- tot magazijn- Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele ryk 0,80. Directeur. Gouda. 'd de WelEd. them, Mr. D. r en Lid der Alle binnenlandscke Advertentie*, waarvan de plaatsing 3 maal wordt 'opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. Bureau dezer ukmut l7,70 vermaasache en f 6,SO tot 6,80. i-MlÜlÏA. kantore van Schoonhoven, van de beste wordt een aar: en verder bij wil lunchten naar voor een de wonderlijkste verhoudingen zien geboren _j__ ii - u- yau een vacalure zou en bieden gaan ople- voor den werkgever morgen geeft oor loteling en verband met RN. schil f '5,00, ct., 2de qual. vette varkens hapen f 36 4 38, 2 a 2* ot. per r stuk; aardap* ien f4,80, Wol-, __D smélten, ook wet zijn prestige ah verte- geowoordiger van het Staatsgezag hem daarvan te ughouden. Vindt een ander gelegenheid otn dairliecn te trekken, waar hij beter belooning vtor zijn werk denkt te vinden, hetzij binnens- laids, hetzij in verwijderde oorden de amb- teiaar kan zulk een poging niet aanwenden. Hj mist alzoo een gedeelte van zijn individueels vrijheid; het algemeen belang vordert dat offer, miar hij die het brengt moet er ook eenige vergoeding voor vinden. Urn dezelfde reden vinden we, dat het vraag- stikof de Staat (gemeente, corporatieenz.) ock verplicht is zorg te dragen voor de pen- sbneering van zijn ambtenaren, die door ouder dom of gebreken niet langer bruikbaar zijn zsomede voor eventuëele weduwen en weezen, gjen vraag meer genoemd kan worden. Den ambtenaar zelf is de gelegenheid ontnomen voor zijn toekomst en die der zijnen te zorgen alles wat hij daarvoor kan beproeven is strijdig met zijn positie, met de belangen van zijn werkgever; welnu, wat is dan billijker dan dat de Staat die verantwoordelijkheid aanvaardt, es de betaling van de kosten daarvoor aan- irerkt als een verplichting tegenover zijn onder* g-'Bchikteu Men moge nog lang en breed twis ten over de beste wijze om aan die noodzake lijkheid te voldoenjuist door dat verschil in meening over de uitvoering gait de kracht verloren waarmede men anders zou kunnen aandnugeri op de erkenning van het beginsel. Het vraagstuk van de geldelijke positie van ambtenaren is, om een woord van Victor Hr'”' te gebruiken, meer dan pctueel; urgent. Sinds lang verkeeren we bij dat opzicht in een t waarde van het geld door vermeerdering heet. 1 vlug; aange- 'oor 1ste qual.; ;er in prijs. er. i 1,55 per kils, voor Engeland biggen f -T.OO r. Aangevoerd kalveren, 1005 220 biggen, 18 wen. i qual. 70 ct., al. fl,00, 2de ar kilo. Voor Londen 3de qual. f 64. iwsche f 15,00 f 14,00 4 15,50. eesche en Over- 110,50 4 12,75, seuwache f 9,00 brabantsche en >n Flakk. winter, f6,70 4 8,10, sr, f7,OO4 7,5O, i f4,00 4 6,20, 0 4 5,00. re f 6,25 4 7,25. f 212, f 215 per Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels f 0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. dat hij wel heeft trachten te bewijzen dat zij regkn noodzakelijk” zijn, maar in gebreke is geble ven ten aanzien van de qualificatie als veen kwaad.” Wat Piet betreft, hem laten we maar loopen; die soort van lui is geen bestrij ding waard. Eenmaal het recht van bestaan van de amb* tenareq erkend zijnde, moet men wel komen tot de (erkenning, dat zij behoorlijk bezoldigd moeten' worden. Ik weet wel, dat woord //be hoorlijk” is uiterst rekbaar, en zegt eigenlijk nog niets;—ja toch, het zegt wel wat, na melijk dat het Salaris in ieder geval met mag blijven beneden de eischen eenerzijds van een burgerlijk bestaan, en rekening moet houden met de eischen van bekwaamheid en geschikt heid, die de vereeniging (Staat, maatschappij, kerkgenootschap, gemeente, ’t doet er niet toe) ter andere zijde zich gerechtigd acht te stellen. Dat woord geeft te kennen dat elk ambtenaar zoo moet worden gehonoreerd, dat hij met te zeer wordt gedrukt door de zorg voor zijn voedsel, zijn klecding, zijn woning; dat hij in staat gesteld wórdt deel te némen aan het ge zellig verkeer/en gebruik te maken van de mid delen die iii zijn kring aanwezig zijn om zijn kennis te Vermeerderen dat eindelijk de bezorg- heid voor/ zijn toekomst en die van de. zijnen niet als een somber spook onophoudelijk hem voor den (geest zweeft. De riteeren” wet van vraag en aanbod, waarmede aoo sterk gedweept wordt door som mige geleerden die meenen het raderwerk der maatschappij te kunnen besturen volgens door henzelven uitgevonden beginselen, zoo zij ergens als heerscheres mag worden beschouwd, bier zeker het allerminst. Als de Staat, we znlleu ons thans tot dezen bepalen, onder toepasselijk-verklaring ook op gemeente, ge nootschap, kortom op elke corporatie die amb tenaren behoeft, als de Staat de bezoldiging en wil inrichteii naar den maatstaf van de aanbiedingen voor een intrekking, dan zouden we worden. Het vervullen een quaestie van loven veren, onteerend zoowel als voor den candidaat. We. moeten hier in de eerste plaats de bil- lijkheidsgronden in aanmerking nemen, en dan zeggen we: bet Staatsbelang eischt goede bezoldiging, ’t Is toch voor den Staat geen onverschillige zaak, of hij goed wordt gediend, en dit kan met geschieden, wanneer de amb tenaren door de broodzorgeu worden afgeleid van de taak die hun is opgedragen, evenmin, wanneer de onafgebroken worsteling om het be staan een geest van ontevredenheid, van wrevel doet geboren worden. Onlangs viel ons oog op een advertentie in een der dagbladen, waarin een officier van het Nederlandsche leger, door het geringe tractement aan zijn betrekking verbonden, zich voor een anderen werkkring beschikbaar snelde; het is niet te betwijfelen dat menigeen om dezelfde reden het oogenblik betreurtwaarop hij de militaire loopbaan betrad. Weinige weken geleden op reis zijnde, kwam ik iu een logement welks eigenaar vroe ger onderwijzer was geweest; de man betuigde mij, dat hij zijn vroegere carrière liefhad, en nog met zeker verlangen daaraan terugdacht, maar - zij gaf hem geen brood; vrienden hadden hem geholpen om zich in zijn tegen woordig vak te begeven, eu nu was hij zoo ver heen dat hij de zaak die hij thans uitoe fende nagenoeg als zijn eigendom kon beschou wen. Zulke” voorbeelden getuigen in het nadeel van het openbaar gezag. De ambtenaar men moest dat wat meer iu overweging nemen, k»u niet zooals reder ander vrijelijk eoricurreerenhij «taai al» het ware ongewapend in den strijd voor hel bestaan. Wie zien eenmaal aan den pubheken dienst heeft gewijd, moet zich begeven en vestigen ter plaatse waar zijn autoriteiten hem heenzenden, en hij vindt daar een nauw begrensde taak, aan wier vervulling bepaalde voorwaardeu zijn verbonden. Iu den regel kan hij met» doen om zijn positie te verbeteren; een aantal bijzaken, waardoor anderen soms gelegenheid vinden om zich iu betere omstandigheden te plaatsen, moet hij onaangeroerd laten, omdat de wei of zijn speciale Als groudslag van alle verdere redeneeringen stel ik vast, dat het maatschappelijk vraagstuk slechts dito als opgelost is te beschouwen, als ieder, wie het ook zij, door de vruchten van zijn arbeid, van welken aard ook mits pro ductief zijnde, kan voorzien in zijn onder houd en dat van zijn gezin, bevrediging kan schenken aan niet overdreven behoeften. Betoogen we die noodzakelijkheid m deze regelen, uitsluitend voor de breede klasse van burgers die men kan samenvatten onder den algemeenen naam van ambtenaren, dan willen we volstrekt niet geacht worden blind te zijn voor bet vele dat aan bet lot van de dusgenaamde //arbeidende” klasse ontbreekt. Alleen het behoort ditmaal niet tot ons on derwerp. Zoo even werd de uitdrukking «/produc tieve arbeid” gebezigd. Daar zijn er die mee nen, dat alleen het werk van den landbouwer, van den handwerksman, enz. als zoodanig kan gelden; ja, zelfs staathuishoudkundigen van naam hebben in allen ernst de vraag overwo gen of hetgeen verricht wordt door hen, die niet rechtstreeks prod ucee ren, dat is, waarde scheppen of vermeerderen bij stoffelijke voorwerpen, dien naam wel verdient, ’t Is zeker waar, in een maatschappij van on beschaafden, waar alleen bevrediging van materiëele behoef ten wordt gevraagd, zou eenige aanleiding be staan om bedoelde onderscheiding te maken; op onze meer ingewikkelde toestanden kan zij niet toegepast worden. De eenige vraag, die men doen mag is deze: Ls uw arbeid nuttig, wordt hij door het algemeen belang gevorderd, en, als gij uw werk staaktet, zou het dan ook noodig zijn een ander daarmede te belasten. Dewijl we, zooals reeds gezegd is, het vraagstuk van den arbeid in zijn geheel buiten behandeling laten, zullen we ons ook niet vermoeien met het zoeken naar een ant woord op de vraag, welke verhouding met be trekking tot bet loon aan te geven is tusschen •handen- en geestes-arbeid. Dat antwoord zal ook loo gemakkelijk niet gevonden worden, evenmin als het altijd mogelijk is de grens te trekken, waar de eene soort van werk ophoudt en de andere begint. Of zal men misschien de intellectuele inspanning van den klerk op een handelskantoor die niets anders te doen heeft dan brieven copieeren, zwaarder noemen dan die van den geoefendeu handwerksman, die volgens teekening een belangrijk stuk werk iu hout of metaal moet vervaardigen? Ambtenaren in het algemeen, wier bezig heden dan voor, het grootste gedeelte niet zijn vproductief” in den engeren zin van het woord, en meer van de hersenen dan van de handen vorderen, worden, door het groote publiek al heel verschillend getaxeerd. Jan noemt ze een noodzakèlyk kwaad, Piet, een beetje nurkscher van aard, duidt ze aan als nuttelooze brood- eters. De eerste houdt er nog een soort van wereldbeschouwing op na eu verkondigt, dat, hoe volmaakter de menseb heid worden zal, hoe beter we ze zullen kunnen missen. Immers, als alle menschen in staat waren zichzelf te besturen en uit eigen beweging de orde te hand haven, dan waren er geen regeenngsambtenaicn noodig. Maakten de volken onderling of iu eigen boezem geen ruzie, dan zou men de mi litaire ambtenaren mitsgaders de politie congé kunnen geven; rechterlijke ambtenaren leven van onze slechtheid, kerkelijke ambtenaien van den min of meer wrakken staat van ons geweten, geneesbeereu van de weinige zorg die we voor onze gezondheid dragen, onderwijzers van onze domheid, euzoovoort. Up al die kranige rede- neeringeu van Jan kunnen we alleen aanmer- ken, dat zoolang de ideale toestand waarvan hij droomt nog geen voldongen feit is, we dan toch maar behoefte hebben aan al de catego rieën van .personen, door hem genoemd, - en den mim.ter Zu Euienbu», op diana vraag om ont slag, te kennen gegeven, dat bij zich van lijn trouwen dienaar niet scheiden kan en hem dus een halfjaar verlof gegeven tot herstel van gezondheid. En dit verlofwaarvan in een der eerste zittingen van den Landdag officieel mededeeling werd gedaan, èn het nog steeds voortdurende verlof van den Minister president Von Bismarckzal de oppositie aanleiding geven eene interpellatie tot de regeering te richten. De Minister van Financiën in O o# tenrijk heeft bij de indiening der begrooting in de Kamer van Afge vaardigden het uitzicht geopend datindien de vrede behouden blijft en alles goed blijft, in 1880 het evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven zal ver kregen zijn. Die vrede wordt echter altijd nog be dreigd, zoolang de strijd tusschen Rusland eu Turkije voortduurt en vooral zoolang Berrie in zijne dubbel zinnige houding ten opzichte der stnjdvoerenden vol hardt. Als een gunstig teeken, wat betreft Servies houding, mag het echter beschouwd worden, dat Turkije de troependie nog steeds de grenzen yan ’t vorstendom bewaakten, heeft bestemd om de strijd krachten tegen Montenegro te versterken. De nederlaag van Moukbtar paeha, die door tal van latere berichten bevestigd isheeft te Constantinopel groote verslageuheid veroorzaakt. Men doet alle mo gelijke moeite om op het gewicht der door de Russen behaalde overwinning af te dingen en hoopt dóór nieuwen toevoer van troepen den overwinnaar in zijn voortdringen nog te stuiten. Moukbtar-i’acha ia niet naar Kara gewekendoch verzamelt de verstrooide troepen en tracht zich met Ismaêl-Pacha te hereeni- gen Dit trachten de Russen zooveel mogelijk te verhinderen. De vesting Kars is op nieuw ingesloten terwijl een derde Russische legerafdeelingonder generaal Heymann, tegen JSrzerum oprukt. Bij Plewna is het krijgsgeluk den Russen minder gunstig. De Rumaniers deden tot tweemaal toe een vergeeftehen aanval op de tweede Grivica redoute. Aan beide zijden vielen honderden dooden. Ook op den weg tusschen Plewna en Sofia wordt voortdurend met afwisselend geluk gestreden. De hervatting van den strijd aan de Lom Suleiman-pacha en het Jeger van den wordt elk oogenblik te gemoet gezien, doen verkenningen op den Rumaansoben In het Russische hoofdkwartier schijp een wintcrveldtocht besloten te zijn. l*. reidende maatregelen worden reeds Geruchten van nieuwe bemiddelingsvoorstellen door Engeland gedaan, worden niet bevestigd. Bij Koninklijk besluit is aau L. Paling Jzn., directeur van het postk. te Woerden, een pensioen verleend van 1'480. Als lid der Tweede Kamer in het h lofdkiesdistrict Boxmeer is gekozen Mr. H. J. Brouwers met 1114 van de 1294 uitgebiachte stemmen. Bij de II. Dinsdag te Uselatein plaats geha I hebbende herstemming van een lid der Provinciale Staten is met 561 stemmen ge kozen de heer Jhr. Mr. W. H. De Beaufort. Op den heer J. A. H. Borret waren 290 stemmen uitgebracht. Naar men verneemt beeft de Bel gische regeenug die den invoer van vee uit Duitschland verboden heeft, ook bezwaren ge maakt tegen den invoer uit ons la^d, zoolang onze regeering niet een gelijken, maatregel neemt. Ten gevolge hiervan kan eerstdaags een verbod van invoer óf van Nederland naar België, óf van Duitschland naar Nederland te gemoet gezien worden. In het belang van onzen vee stapel is wel dit laatste het verkiealijkst. Blijkens eene bekendmaking van de Duitsche Rijkskanselarij van 18 dezer, heeft de in Geisenheim uitgebroken veepest zich wer 11 hofsteden verspreid. Het vee op de besmette stallen is afgemaakt, maatregelen van desinfectie zijn genomen, en ter verhoeding van verdere versprei ling is de gemeente door een militair cordon afgesloten. Het is gebleken dat de ziekte te Geisenheim aangebracht is door vee, aangekocht te Bischofsheim en afkomstig uit Oostenrijk-Hongarije. Dientengevolge ziin de veemarkten te Keulen, Frankfurt a/M., Mann heim, Mainz en Wiesbaden, alwaar mede ver dacht vee uit Bischofsheim te koop was aan geboden, gesloten en worden zij gedesinfecteerd. Bij in inisterieele beschikking is bepaald, dat de adjudant-ouderofficier Van Solinge, van het le reg. vestingartillerie, bij de artillerie-magazijnen te Delft en Dordrecht zal worden gedet icheerdom t meester opgeleid te worden. Op de werf van de wed. C. Buele Zoon te Slikkerveer, is 20 dezer de kiel ge legd van de scbroefslpepboot Vooruitganv>wr rekening van den heer Jou*. Van der Graaf te Kralingeu. ardappelenmarkt actie Jammen ers f3,50 4 3,75, >anvoer van wel i ook beden nog i bespeuren. De omstreken beer- er markt, maar 220 4 300, min en f140 4 225, nd 45 4 47 ct. en f4,50 4 8,00. irige Zeeuwsobe, 4 15,40, puike laire f 11,00 4 Zomer-Tarwe r Hugo het is ons in abnormale verhouding. De 1 is ingekrompen zonder dat van öezoldiging-cijfers het maatschappelijk evenwicht behouden bleef. Een Staat, die zijn ambtenaren slecht be handelt, beeft geen recht up trouwe diensten, en kan niet gerekend wurden in een toestand van welvaart te verkeeren. De anti-republikeinsebe organen in Frankrijk zoe ken nog steeds troost en hoop voor de toekomst te putten uit eene beschouwing van de voordeelendie de Verkiezingen van 14 dezer hen bezorgdenzij ver liezen daartoe den moed nietal blijft ook de uitslag, ’t zij men het aantal verkozenen’t zij men ’t aantal uitgebrachte stemmen op de verschillende aandidaten tot grondslag neemteene flinke republikeinsche meer derheid aanwijzen. Te oordeelen naar de geruchten die rondgaanschijnt Mac-Mahon het onder de be staande omstandigheden ’l meest geraden te achten een middenweg te zoekep tusschen het berucht gewor den alternatief ,se soumettre ou ae démettre." Le Temps, een blad, dat gewoonhjk goed iugelioht ismeent te kunnen verzekerendat het ministerie de Fourtou onmiddellijk na afloop der verkiezingen voor de Algemeene raden dus uog vóór dat de ka mers bijeenkomen, zal plaats maken voor een over- gangz-kabinet. De correspondent der vKölnische Zeitung” gaat verder en beweert dat Dufaure, Léon Say Christophle, Waddington eu Leou Renault door den maarschalk zijn aangezocht de zaken over te ne men, doch de onaannemelijke voorwaarde ge«teld hebben om alle ambtenarensedert 16 Mei benoemd, te ontslaanen waarborgen te geven tegen eene her haling van het gebeurde op dien dag. Nog anderen spreken van wijziging in bet tegenwoordige kabinet, (fat dan aldus vervormd voor de nieuwe kamer zou verschijnen. Wat er 4an ziide maarschalk schijnt voorloopig eer gestemd tot net doen van concessies, al is dit ook moeilijk overeen te brengen met den aanmatigenden toon, dien hij zich vóór do verkiezin gen veroorloofde dan tot het nemen van maatregelen van gewold. Tol dit laatste durft dan ook trouwens geen enkele bondgenoot zelfs rechtstreeks te adviseerea. De ministers gaan voort te doen alsof er niets ge beurd was. Met denzelfden ijver als vóór de alge meene verkiezingen worden instructies uitgedeeld voor de herstemmingen van heden en voor de verkiezing der Algemeene raden, die den 4den November moeten plaats hebben. De republikeinsche partij bereidt zich al vast voor op de eerste onmoeting met de mannen der ,moreele orde." Ook de verregaande knoeierij, die er bij deze verkiezingen hier en daar plaats had zal bij het onderzoek der geloofsbrieven zeker nog wel ter sprake komen en aan menigen officieelen candi daat den zetel kosten. De zittingen van den Pruiataohen Landdag zijn den 22sten dezer met de gebruikelijke troonrede door minister Campbausen namens den koning geopend. De boven verwachting gunstige linancieele uitkomsten van 1876 zullen echter de noodzakelijkheid eener nieuwe ieening niet wegnemeudaar de bijdrage in do kósten van het Rijksbestuur voor het loopende jaar aanmer- kelqk verhoogd moet worden. De koning heeft aan met af wis tting van df en L ■-'"enblik t :enmngen op c Russische h< nn, tusschen Kroonprins De Turken Donau-oever, nipt nu vast tot Allerlei vóórhe le maatregelen worden reeds genomen. ichten van nieuwe bemiddelingsvoorstellen door worden niet bevestigd.

Schoonhovensche Courant | 1877 | | pagina 1