w 9, r. 440. E. EN. ZONDAG^ NOVEMBER. lËK Een woord over kolonisatie. WEEKBLAD VOOR ZUII>HOLLAND EN UTRECHT. BINNENLAND. ■t- artikel, dat STEEMAN ssionairs onder- Parijs 3. 3’ luoTjdl. Loor geheel Uitgever. zonhoven. i water- >gt vlug S. W. N. VAN NOOTEN, Uitgever». e en maat- e; meedoo- naren; men k te stellen, orden in de deel vallen liggen ten gziekte waar •en, GE. Leming m ïonné’s, ntaisie- Istraat, 182. sen als het overbevolking te omdat zij van het Liefhebbers ontleend samenleving i geplaatst met roor- zoowel in legers ver- den krijg 3IVBE COURANT N 1 door den hare gezindte.» kennen. Niet zei imde tegen ■einsde werd door ■eken. Dat sper blik in gevolg fijn, *t volk het rereeren in Grouda. I Tan f 26 kwart en nis geleverd. VEJX, Japon- n, Rok- iteltjes, Ss, Mof- tti,e zijn alleen eoht Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk 0,80. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels /0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlyk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. iT4Zn.; hem bij B. i J. D. den ier Starre Alle binnenlandsche Advertentiën, waarvan de 'plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slechts 2 maal in rekening gebracht. tel: HET Boekwinkel Instituut te belangrijke i de handen hen gelezen, 9. H. TEN ih- Tooneel- kernachtig, De Uitgever een lagen van vergelijkingen, aan de natuur hebben niet zelden de menschelijke in vele opzichten op dezelfde lijn een bijenhuishouding. In hoofd zaak is dat volkomen juist; ook in de laatste werken allen mede tot bereiking van een be paald doelde onderscheiden functiën zijn nauw keurig verdeeld, ieder kent de plichten die op hem rusten. Als in een bijenkorf de bevolking te groot wordt, zoodat er wanverhouding is ontstaan tusschen de gemeenschappelijke behoeften en de middelen om daaraan te voldoen, dan ver laat een gedeelte den korf om een nieuwe woon stede te zoeken. Een koningin plaatst zich aan het hoofden wordt gevolgd door een dichten drom van aristocraten ,en democraten hommels en arbeiders; de zwerm bewerkstelligt zijn uittocht op geregelde wijze, met de noodige luidruchtigheid er bij, om den volke te ver kondigen dat er iets gewichtigs plaats heeft. Na eenigen tijd in het wilde rondgezworven te hebbenzetten de emigranten zich tot één klomp samengepakt ergens neder, en worden dan spoedig in het genot van een nieuwe wo ning gesteldwaar zij terstond beginnen te werken alsof er niets gebeurd ware. Iets dergelijks ontdekken wy bij sommige onbeschaafde volken. De Bataks, de oorspron kelijke bewoners van het eiland Sumatra, leven in afzonderlijke kampongs; de omliggende rijst velden zijn gemeenschappelijk bezit en worden gezamenlijk beaibeid. Wordt nu de bevolking zoo talrijk, dat de oogst dier velden baar niet meer kan voeden, dan scheilt een gedeelte Zich af, onder aanvoering van een bloedverwant van den Radja; men trekt het bosch in, en, is een plaats gevonden, die een gunstige gelegen heid tot vestiging aanbiedt, dan gaat men ter stond aan ’t wedk._ Boomen worden gekapt om het terrein vrij te maken en hutten te maken; in den omtrek worden rijstvelden aangelegd, en na weinig tijds is een nieuweonaf bangelijke republiek van volkomen tevreden Bataks ge vormd. En dan die groote volksverhuizingen, waar van de geschiedenis van het laatste tijdvak des Romeinschen Keizerrijke gewaagt, wijzen zij niet op hetzelfde verschijnsel? Die onweerstaan bare menschenstroomuit Midden-Azië naar Europa zich verplaatsend, was ongetwijfeld ook het overtollige eener bevolking, voor wie het eigen vaderland te eng was geworden; en die meening wordt bevestigd door het feit, dat nog heden ten dagé de bevolkingsdichtheid in China zeer groot is, en dat vandaar nog voortdurend) in toenemende mate zelfs, de lui naar Oost- Azië of naar Noord-Amerika trekken om er hun zeden en gewoonten, hun eigenaardig ar beidsvermogen en wonderlijke levensbeschouwing over te brengen. In dat licht beschouwd, is er een oorzaak voor de eeuwenoude Cluneesche wet, volgens welke de liefhebbers van een uit stapje wel het land mochten verlaten maar er niet weder inkomen, dan na hun dood, in den vorm van pakgoederen. Die oepaling is thans met meer van kracht; evMfeHfeblijtt de landverhuizing uit China nog zullreen om vang behouden, dat men daarin zelifcjn som mige gewesten een gevaar ziet voor tie naaste toekomst. Voor een Chinees is emigratie zoo’n groot waagstuk niet. Zijn behoeften zijn gering, Het geen met belet dat hij, als ’t lijden kan, zich ook aan uitgezóchte weelde kan overgeven. Hij gevoelt zich overal gauw op zijn gemak, is ijverig m den arbeid en werkt voor een ge ring loon, zoodat men in hem een geducht concurrent ziet voor de arbeids-markt. Doch voor menschen als wij, die in den loop der eeuwen behoeften hebben verkregen die de macht van levensvoorwaarden bezitten, gaat dat zoo licht niet; wij zouden heel wat meer moeten meevoeren dan ons zelvenwilden we ons in vreemde oorden wèl bevinden. Door de Prov. Staten van Gelder land is een subsidie van f 3000 uit de provin ciale fondsen toegestaanvoor de verdelging van meikevers. Te Sliedrecht is tot lid van den gemeenteraad verkozen de heer W. M. Van Haaf ten. Door den raad der gemeente Reeuwiik is een adres gericht tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, met betrekking op den bij de Staatsbegroting voor 1878 uit te trekken memoriepost, wegens te verleenen Rijks- subsidie voor de droogmaking van plassen in de gemeente Reeuwijk. 13 dezer iè van de werf van de scheepsbouwmeesters gebrs. Jonker te Kinder dijk met het beste gevolg te water gelaten, de ijzeren sleepkaan, genaamd //Merwestroom No. 3”, groot 250 lasten, voor rekening van den heer W. Wijnen te Gonnchem; daarna is de kiel gelegd voor een ijzeren aakschip u Alberdina”, groot ongeveer 120 lasten, voor rekening van den heer J. Van Alem te Appeltern. Bij de aanbesteding der ver nieuwing van de kerk te Giesen-Nieuwkerk I. 1. Zaterdag, was de laagste inschrijver de heer Kooiman te Wijngaarden, voor f 10980. Bij de Zaterdag 1.1. plaats gehad hebbende openbare aanbesteding van bet afbre ken der onde en het bouwen van eene nieuwe predikantswoning voor de Herv. gemeente te Leerbroek zijn 7 inschrijvingsbiljetteu ingeko men. Ingeschreven was door de HH. Korstn. de Jongh te Ameide, voor f8000; J.Zwemstrate Leerdam, voor f 7200; A. Verduyn te Nieuw- land, voor f7180; A. Duimelaar te Asperen, voor f 6850 G. Maasland te Leerbroek, voor f 6300; E. Wiggclinkhuizen te Leerbroek, voor f 6200 J. Maasland Sr. te Leerbroekvoor f 6200. Het werk is gegund aan den laatsten inschrijver» toe lieten»-oveehMten-, dfiff moet zij plaats I blókt ’t hebben op uitgebreide schaal. Een geheele maatschappij met ai haar bestanddeeien moet I 1 zich, als ware zij een bijenzwerm, van de massa afzonderen, om zich te begeven naar een ge west, waar klimaat en bodem haar gelegenheid geven om in dezelfde verhoudingen voort te leven. Niet alleen landbouwers, maar ook am bachtslieden van allerlei soort zouden tot de kolonie moeten behooren; tevens zou er gere gelde gemeenschap moeten bestaan tusschen het eerste vaderland en het tweede, opdat de ge legenheid geopend bleve om te voorzien in dat gene wat het laatste niet oplevert. Om slechts één voorbeeld te noemenware de Transvaab republiek onbetwist grondgebied, waarop noch een Kaffer, noch een n Africaauder” aanspraak maakte, dan zou zich daar zulk een kolonie kunnen nederzetten. Gingen er alleen land- onze heide- bouwers been, dan zouden dezen er een kom- _lx- merlijk leven leiden in vergelijking met hun toestand in het vaderland, want de eenvoudigste nijverheidsartikelen konden zij zich niet ver schaffen. Al had ieder man er mettertijd hon derd koeien, hij moest zich toch de voeten met dierhuiden ontwikkelen of met groote kosten schoeisel van elders laten kopen. En eerst danf wanneer hun grondgebied door goede we gen met de kust en deze met beschaafde landen door een geregelde scheepvaart was verbonden, zou ook daar van maatschappelijke ontwikke ling sprake zijn; dan maar niet eer, zou men kunnen zeggen dat het kolonisatieplan was geslaagd. .Nu wordt door .zeen velen beweerd, dat ook het oude Europa aan overbevolking lijdt. In hoeverre die meening waarheid bevat, is moeie- lijk te bewijzen; we kunnen slechts de ver-’ schijnselen opmerken die er aanleiding toe geven. De hooge prijs der eerste levensbehoeften is wel is waar voor een groot gedeelte toe te schrijven vooreerst aan de meerdere productie van edel metaal, waardoor de waarde van het geld zeer is verminderd, in de tweede plaats aan de omstandigheid, dat een groot gedeelte van de bebouwbare oppervlakte wordt gebezigd voor de kweeking van planten die wèl de nijverheid, maar niet de volksvoeding ten goede komen, maar die twee oorzaken zouden minder ingrij - i pende gevolgen hebben, indien niet het getal verbruikers sterk was vermenigvuldigd. Aan den anderen kant is het waar, dat een belangrijk deel van den bodem nog niet in cultuur werd gebracht, men denke slechts aan c velden, de bebouwing van deze is echter aan groote moeie lijk heden onderworpen, eischt groote kapitalen waarvan eerst in verwijderde toekomst vrucht is te plukken. Toch is het dringend noodig, dat deze zijde van het vraagstuk eens voor goed aan de orde worde gesteld; ontgin ning van de Veluwe en andere woeste gronden is voor de Nederlanders evenzeer een nationaal belang als de droogmaking van de Zuiderzee. Hoe het ook zij, er kan nog zeer veel water de Lek afstroomen eer men op die heide velden het graan zal zien golven; en al ge beurde dit ook, het vraagstuk dat ons bezig houdt zou daarmede niet opgefost, slechts verdaagd zijn. Waar-4»b _L, is, wordt de maatschappelijke door ongezond; het aantal huwelijken vermin dert, de onzedelijkheid neemt toe, het paupe risme breidt zich uit. Wel is dan aan verdere toeneming der bevolking een halt 1 toegeroepen, maar die vnatuurlijke” oplossing is zoo onna- tuurlijk mogelijk. Wilde volken hechten zich soms zeer vast aan bun geboortegrond, terwijl de meer beschaaf den zich krachtiger vastklemmen aan hun maat schappelijke verhouding. Eskimo’s, naar Parijs overgebracht, behalve in' het geval dat zij moeten dienen tot opluistering van een ten toonstelling, zouden zich met bijzonder gauw rthuis” gevoelen, terwijl het voor een Neder lander zulk een groote ramp niet zou zijn, indien hij maar met zich moest behelpen met minder dan hij vroeger genoot. Wij willen alzoo, in ’t algemeen gesproken, wel \erhuizen, maar wij moeten in de nieuwe woonplaats in hoofdzaak datgene terugvinden wat wij hier achterlieten, of wel iets nog beters tot ver goeding voor de bereidwilligheid waarmede we onze tenten afbraken. Zijn we daarvan niet zeker, dan zullen we nog liever alle krqchten inspannen om nieuwe-, bronnen van inkomsten te vinden, dan ons blootstellen aan de kansen van een onzekere toekomst. Wel zijn er op dien regel uitzonderingen; ten allen tijde trof men moedige lieden aan, die in onbekende oorden zich een weg door het leven baanden en de voorloopers werden van een nieuwe be volking, maar van de meeaten hunner kan ge zegd worden, dat hun zucht voor het avon tuurlijke grooter was dan hun gehechtheid aan de beschavingsvormen. Zij dus, die kolonisatie aanprijzt middel, om de gevaren van bezweren, doen dit meer, t volgen hunner raadgevingen meerdere -ruimte voor zichzelven verwachtru, diu met het doel om hun daden, desgevorderd, met hun woorden in overeenstemming te brengen. Een paar jaar geleden, loen de heer Burgers, President van de Zmd-Afnkaansche Republiek, pas in ons land was geweest, toen bevatten onze couranten en tijdschriften ieder oogenblik aanbevelingen, om naar de Transvaal te gaan't was daar zoo best en zoo heerlijk, prachtige natuur, rijke bodem, onuitputtelijkc hulpbronnen, kortom, men kon daar het //bruinste” leventje leiden dat ina.r denkbaar is. Van al de schrijvers dier tallooze recommandaties is er misschien met één, die persoonlijk dat beloofde land de eer zijner inwoning heeft verschaft. Zal kolonisatie gunstig werken, en met leiden tot grievende teleurstelling van degenen die blókt 't besta kianui, afloop der zitting, waarin Grévy zijn voorstsl ia- 2_, erklaarde zich naar aanleiding der heftige aanvallen tegen de regeering gericht, -niet van zijn bewindslieden te willen scheiden, en dus het venoek om ontslag voorloopig niet aannam. Zal de Maarschalk in zijn verzet gesteund worden Senaat P Deze ging uiteen zónder duidelijk ndheid te dien opzichte te hebben doen :ker zijnde van de medewerking der zoogenaamde constitutioneelendie zich hunne an tipathie tegen het ministerie De Broglie-Fourtou niet ontveinsden, werd geene motie van vertrouwen ingediend. De Rechterzijde bepaalde er zich toe den Maarschalk de verzekering te geven van hunne voort durende gehechtheid. De toestand is dus onzekerder dan ooit; duizelde gevaren bedreigen de rust en de orde des lands Mac-Mahon en zijne raadgevers Spelen hoog spel! Na de jongste nederlagen der Turksche wapenen, zoowel in Armenië als Bulgarije, begint het in Gon- stantinopel onrustiger te worden. Het ministerie heeft zijn ontslag gekregen, en is bereids door een ander Kabinet vervangen; er werden samenzweringen ontdekt, waarin de ex-sultan Murad betrokken is, en onder al die omstandigheden begint de Sultan van vrede te droomen. De profeet is hem verschenendie hem aanried spoedig vrede te sluiten, daar het rijk en de godsdienst 111 gevaar zijn. Toevallig of mogelijk niet toevallig, besprak de Engelache premier, bij gele genheid van een gastmaal van den Lord-Mayor, om streeks dienzelfden tijd de vredeskansen. Herinnerende aan de voorwaardelijke onzijdigheiddie Engeland nog steeds in acht namen aan de beloften van Rusland, dat het geene vergrooting van grondgebied op 't oog had, zeide de Premier niet aan het voor uitzicht op vrede te wanhopen. Hij geloofde zelfs dat het tijdstip des vredesonderhandelingen niet al te ver meer verwijderd was. De minister van oorlog, Lord-Hanly, liet bij die zelfde gelegenheidmisschien ook toevallig, de wapeuen eens rammelen. Hij zeide in een toast, dat Engeland zijn strijdkrachten tot den hno-jitejitrap van volmakwj bracht. Intusschen gaat Rusland voort Plewna ai naw- wer en nauwer in te sluiten. Wederom werd een nieuw punt op den weg naar Sofia, Wratze, bezet. Aangaande Osman-Pacha, wiens levensbehoeften en ammunitie zeer beginnen te minderen, beweert men, dat hij zich in de richting van Sofia eeu weg zal banen door de Russische gelederen en daarbij zal gesteund worden door Mehemed Ali, die in de plaats van Chefket Pacua, met het bevel over de troepen aldaar is bfla-t Kars blijft nog altijd weerstand bieden. Een be storming van de voornaamste punten bij Erzerum mislukte. De Turken behaalden daar zelfs eenig v< deel. Nog steeds komen nieuwe troepen, Armenië als in Bulgarije, de Russische sterken. Het trouwelooze Vorstendom Seri begint weer aanstalten tot deelneming aan te maken. gezegde arbeidskracht aan; zij regelen slechts den arbeid, geven dien een bepaalde bestem ming maar werken zelf niet mede. Neder landers die zich op Sumatra vestigen, in de tabaksdistricten van Deli, bij voorbeeld, hebben inlandscb of Chiueesch werkvolk noodig. Onze veldarbeiders zouden het er niet lang mtliou- den. Zulke verbuigingen kunnen dan ook geen nkolonisatie” genoemd worden. Allen, die meenen, dat kolonisatie een voor- de-hatid-liggend middel is om het evenwicht in de bevolking van Europa te herstellen, mo gen over die quaestie nog wel eens nadenken, alvorens zoo beslissend te spreken. BUll’ENLAMD. OVERZICHT. De eerste taak der nieuwe Kamer in Frankrijk is afgeloopeu. Nadat zij eerst een voldoend aantal geloofsbrieven had goedgekeurd, om wettig te kunnen stemmen, heeft zij haren ouden voorzitter, Jules Grévy, met overgroote meerderheid als zoodanig herkozen, terwijl de vroegere onder-voorzitters en secretarissen zoowel uit de Rechter- als uit de Linkerzijde even zeer opnieuw als zoodanig benoemd werden. Eenmaal definitief geconstitueerd, Kon de oorlogsverklaring met lang uitblijven. Met kalme vastberadenheid, naar de raadgeving waarmede de voorzitter zijn ambt aan vaardde, het-ft de meerderheid overwogen *t geen haar te doen stoud en hare taak opgevat. Eerst werd een voorstel ingediend tot wijziging van het reglement van orde, ten doel hebbende om aan de aanmatiging vooral der Bonapartisten, paal en perk te stellen. Hoewel vinnig bestreden door Paul de Cassaguac, werd het voorstel met 303 tegen 39 stemmen urgent verklaard. Het eigenlijke deuat begon echter naar aanleiding van eeu voorstel door den alge vaardigde Albert Grévy, namens de vereemgde liukerfracties in- gediend, om een onderzoek tq doen plaats hebban omtrent de misbruiken en knoeierijen, welke tijdens de verkiezingen hebben plaats gebat, en waarvan het onderzoek der geloofsbrieven menig staaltje aan den dag zal brengen. De wijze waarop de voorsteller het voorstel inleidde was alles behalve vleiend voor de regeering, die, begrijpende dat het t heste was wat naar te doen stuud, bij monde van De Broglie het voorstel ondersteunde en zelfs de urgentverklanng weuschte. De hatelijkheden die hij zich bij die ge legenheid veroorloofde tegen eene Kamer die zich tegen twee hoogere machten, den Senaat en den Maarschalk, zou willen verzetten, vonden natuurlijk luide toejuiching bij de Rechterzijde. Intusschen hebben de afdeeliugen het onderzoek van het voor stel reeds ten einde gebracht en tot aanneming gead viseerd. Leon Renault, ex-politieprefect onder Buffet, dus zeker moeielijk. als een radicaal te brandmerken, leidde het debat in op waardige en kalme wijze en deed vooral daarbij uitkomendat het voorstel niet tegen den Maarschalkdoen tegen de regeering ge- nent was. Baragnou nam het voor deze op en ver oorloofde zich daarbij allerlei grofheden en beleedi- gingen tegen de Kamer. Hij noemde de indiening van het voorstel, het voorspel van eene nieuwe com mune! Daarna kwam De Eourtou aan het woord. Hoe men op het Elysee onder dat alles gestemi

Schoonhovensche Courant | 1877 | | pagina 1