IT. 442. Z0NDA6 2 DECEMBER. GOUDA, van Dekens, EPV enz. [<veeren- JEN. RIEK ering van enz. van BEDDE- ;n zoo spoedig WEEKBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT. EN, iet of zonder astagnetten LLER, itserlapd). ken, waarin van mij af- iranten zend :en, erboek! honig, jn hoesten en elieve daarom BINNENLAND. BUITENLAND. OVERZICHT. Een algemeen, inaar ook een bijzonder belang. SCHDONHLVENSCHE MANT zon- hoogst gunstige NQOTEN. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden 0,70. Franco per post door het geheele rijk f 0,80. een van idea den van om de met alge- burgerlijk Seret Uz. doir hefti jpassing bei Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels /0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterljjk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. Burgemeester, tember 1877. van den mij )NIG zeer veel eenige flacons. Burgemeester, erkrijgbaar in - die van geele, 1,die van van 65 Cent isulen voorzien •taai.d fabriek s- In elegante do- BcbadeJijke be- vau de hevigste Depóts: LFF Zn. - Bodegraven: Kóun Co.; B J. R. Bosch. - Leerdam C. sld: C. Hoogen- er Idenburg. T. E. v. Santen- - Utrecht :T. P. en: J.C. Stuart. inde depots. Giiuborn. LFF 4 Zn.; •inchem bij B, bij J. D. den n der Starre Bij het nommer dezer Courant be- boort een Bgvoegwl. Alle binnenlandeche Advertentiën, waarvan de plaatsing 3 maal wordt opgegeven, worden slecht» 2 maal in rekening gebracht. irder Néces- sersche huis- jfgarftituren, )ier, Bloem - ozen, Werk- Portemon- MUZIEK. 'N: Faoantie. 1,50. eographiën, in ke tekst van in een vorm en ontwikkelt mooiste boek prijs, met het mder matig is. LTMAtVM, Uitgever. 'UT is bet een- gen maagkramp, n, duizeligheid, het ook bij hèt loken van groen- booueu, linzen ieder huisgezin 3 en 60 cents. HOME. Deze een zeer fijn vet extract van kina Ie huid van het emd worden, om i en het uitvallen )0 cents. Met eene gelijke ie aangenaamste hten smaak weg, ndvleesch en ver- tanden, daar het lost. De flacon ;mber 1877. [MER, Mainz. n vriend werd Te Sliedrecht zijn meene stemmen tot leden van het armbestuur herkozen de heeren H. Seret iJz. en J. De Jong Bz. - Tot lid van «het burgerlek armbestuur te Hoornaar is herkozen de heer D C. Aanen, aldaar. De gemeenteraad van Vianen heeft besloten, in een a Ires aan den Koning adhaesie te schenken aan het bekende verzoek van het bestuur der provinciale Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid- Holland. De belangrijke was te Keulen op 26 Nov. jl., zijnde 1.05 M.» begint zich thans ook op de beneden-Waai te openbaren. Ln het laatste etmaal is het water 70 80 D)"d«d? U' ndit voordeel, dat de I de inundatie-sluis te Dalem 2.7Q M. -f- ti. Jt?v tijd geruchten rsproken, dat tusschen D aet Vaticaan onderhan deld werd over een soort van compromis, inzake de bekende Meiwetten. Wie aan die geruchten nog eenig geloof mocht slaan, zal daarvan wel teruggeko men zijn na kennisneming van de jongste debatten in den Pruisischen Landdag. Ingeleid doir den Afge vaardigde Reichenspergermet eene heftigheiddie genoegzaam bewees hoezeer de toepassing dier wetten do Ultramontaansche party in har merthadden de beraadslagingen kolossaal te vinden. Maar er was wel eenige reden tot gematigheid in haar verwachtingen; de liefde voor wetenschap bij de Nederlandsche landbouwers mag vooral niet te hoog worden getaxeerd. Daarenboven, de meesten die in be- beginsel vóór landbouw-onderwijs zijnwillen eerst bet katje eens uit den boom zien komen, en vernemenin hoeverre de jongelieden die een driejarigen cursus te Wageningen doórloopen hebben, geschikt zijn gebleven om als prakti sche boeren op te treden. Op grond van het geen we van bedoelde inrichting gezien hebben, zouden we wel durven beweren, dat hieromtrent geen vrees behoeft te bestaan. Maar iets anders. Nu de Regeering zelve erkent, dat haar verwachtingen aangaande het gebruik dat van de landbouwschool wordt ge maakt, overtroffen zijn, nu zouden we gaarne willen dat zijbinnen een niet al te groote tijdruimte, een stap verder ging. Eén school van dien aard in geheel Nederland, is óf één te veel, of minstens een half dozijn te weinig. Eén te veel, indien de offersdie haar op richting van 's lands schatkist heeft gevraagd en haar instandhouding van onze financiën zal blijven vorderen, niet dubbel en dwars worden opgewogen door de indirecte voordeelen, die de Staat verkrijgt bij meer oordeelkundige beoefe ning van den landbouw. Die stelling wil ik met een enkel woord toelichten. Wanneer verbeterd onderwijs alleen teu gevolge had dat de landbouwproducten beter en daardoor duurder werden, en derhalve de waarde, alsrttede de pacht der landerijen hooger zou worden dan kon bevordering van dat onderwijs niet liggen op den weg van het Staatsgezagaangezien slechts een klein ge deelte van ons volk er de vruchten van zou plukken. Maar wij allen weten dat het niet zoo is. Verhoogiug van de natuurlijke voort brengingskracht van het land bevordert de algemeene welvaart; handel, nijverheid, ambach ten, alles geniet er mede van. Daardoor wordt ook het belastbaar inkomen der ingezetenen grooter, zoodat zelfs uit een bloot fiscaal oog- puirt, dat misschien het bekrompenste van alle beschouwingswijzen is, bevordering van land bouwonderwijs alle aanbeveling verdient. Dan evenwel kan er onmogelijk lang vrede genomen worden met het denkbeeld van één school voor het geheele rijk. Hoe spoediger de Regeering besluite, ook andere oorden van ons land te begiftigen met een soortgelijke inrichting, zij het dan ook op gewijzigden voet, in overeenstemming met den lokalen staat van landbouw en veeteelt, des te vroeger zal ons volk de vruchten van dat meerder onderwijs kunnen genieten. Zou, om maar iets te noe men, in het vruchtbare Zuid-Holland, waar land bouw hoofd middel van bestaan is, een school voor akkerbouw, veeteelt en zuivelbereiding niet uitstekend op haarplaats zijn? ’t Is waar, de staat van ’s lands schatkist is van dien aard, dat een aanbidder van hoverschotten” er niet zonder aandoening over kan denken en de zuinigheidspolitiek misschien een massa voor standers zal krijgen; doch er is een spaar zaamheid die de wijsheid bedriegt, onthouding namelijk van uitgaven die meerdere baten ten gevolge zouden hebben. Bevordering van landbouw-onderwijs is der tegenspraak een algemeen belang. Men vergete echter met, dat het ook bijzonder is, en dat, zoo de welvaart allen er door vermeerderd kan worden, het allereerst toch de eigenaars en gebruikers van den grond er van zullen profiteered Het is dus niet voldoende, dat dezen, voor zooverre zij niet behooren tot het getal van de lieden in den aanvang van dit artikel bedoeld, den wensch naar meer en beter uitdrukken en dien zelfs aan Regeering en Volksvertegenwoor digmg kenbaar maken, (hetgeen, in ’l voorbij gaan gezegd, veel te weinig wordt gedaan,) doch zij moeten door daden bewijzen, dat het hun ernst is met die begeerte. Nu kftn er niet gezegd worden, dat het particulier initiatief op dit terrein bijzonder werkzaam is, De verschillende bij ons bestaande Maatschappijen van Landbouw hebben zich wel S. W. bT. VAN brOOTKbr, Uitgevers. gjijverd, dpor raars de volwassenen meer op de hoogte van hun vak te brengen; ook bevorderden zij het les geven door onderwijzers van lagere scholen, die in het bezit zijn van de acte van toelating voor landbouw, maar van pogingen om een af zonderlijke inrichting van dien aard in het leven te roepenen misschien langs dien weg de Hooge Regeering tot medewerking en on dersteuning te nopen, werd tot dusver nog weinig vernomen. En toch is dikwijls samen werking tusschen particulieren en Staatsgezag onvermijdelijk, inzonderheid wanneer het on derwijs moet worden vastgeknoopt aan practi sed werkzaamheden, waartoe door belang hebbenden de gelegenheid kan worden geopend. Een proef om op die wijze een oplossing van het vraagstuk van het landbouwonderwijs te bevorderen wordt thans in de Beemster aan gewend en we vertrouwen dat een groot ge deelte van onze lezers het berichtvroeger daar over medegedeeld, niet zonder belangstelling zal hebben ontvangen. Zij toch bewonen een land streek die gerekend kan worden tot de midden punten der zuivelbereiding te behoorenzij weten ook hoezeer die tak van nijverheid in deu laatsten tijd gedrukt wordt door de buitenland- sche concurrentie. Door in vereeniging met ande ren de resultaten van wetenschappelijke onder zoekingen in toepassing te brengenmet andere woorden door de oprichting van fabrie ken met geschikt personeel kau het vervaldat onzen handel in boter en kaas dreigt, worden voorkomen. Dat is het gansche geheim van de meerdere voortreffelijkheid der Duitscbe en Deen- sche producten. In de Beemster nu wil men zulk een model- fabriek oprichten die tevens voor het practi'ch onderwijs in zuivelbereiding zal dienen, ’t Spreekt van zelf, zoo iets kan van geen Regeering wor den gevraagd dat moeten bijzondere personen doen. Daarnevens zal men indien het plan gelukt, een schoollokaal bouwen en voorts van het Rijk van de Provincie, van Gemeenten, Landbouw-maatschappijen en Vereenigingen sub- sidiën vragen voor het onderwijs (aanstelling van leeraars, hulpmiddelen, enz). Maar, in die richting kan geen stap worden gedaan, of eerst tno 't de stichting van de fabriek verzekerd zijn. Zoover is het nog niet. Is schrijver dezes wèl ingelichtdan is ruim voor de helft van het volgens voorloopige berekening benoodigd getal aandeelen van f 200 ingeschrevenen dat is natuurlijk nog veel te weinig. Mochten er onder de lezers van onze courant zijndie het voórgestelde doel goedkeurendie voor hun zoons de gelegenheid tot het verkrijgen van theoretische en practische kennis van zui velbereiding wenschelijk achten,of, zonder persoonlijk belanghebbenden te zijn, toch de zaak willen ondersteunen men verblijde den ijverigen voorvechter voor landbouw-verbeteringden te Schoonhoven ook gunstig bekenden heer Wouter Sluis, met een bericht van inschrijving voor aandeel in de fabriek dat is voorshands het eenig mogelijke middel om het plan te do n gelukken. Zooais men ziet, het is geen geld.-lijk offer dat gevraagd wordtmen wordt alleen uitgenoodigd aandeelhouder te worden in een industriëele ondernemingdie de beste kansen van succes aanbiedt. Reeds zijn uit de oorden w »ar de Schoonho- vensche Courant het meest wordt gelezen, krach tige bewijzen van sympathie voor het ontworpen plan gegeven. Mogen zij door meerdere gevolgd worden. Men gelieve wel te bedenkeu er staat zeer veel op het spel als wij het verzuim van vele jaren niet in weten te halen. Meermalen werden in den laatsten verspreid en even dikwijls weersf de Pruisische regeering en he. over een soort van ooi Meiwetten. Wie mocht slaan, zal a ke verklaringen der verschillende partijen au duidelijkheid niet» te wensohen oreriicien. De heftige aanrallu en onbewimpelde oorlogsverklaring der clericalen wer den door de regeering beantwoord met de verzekering, dat aan eene herziening der wetten niet gedacht wordt en de regeering daarover zelfs in geene beraadslaging wil treden. De centrum-partij in den Landdag bewees zeker hare partij geen goeden dienst toen zijte midden der beraadslagingenpunten van aanraking en overeen stemming zocht en vondtusschen de toestanden in Pruisen en Frankrijk. Althans de omgeving van den Maarschalk zal er weinig mede gediend zijndat aldus hare bedoelingen, die steeds zoo zorgvuldig werden geheim gehouden en ten stelligste tegengesproken, waar zij verraden werdenongevraagd worden open baar gemaakt van bevriende zijde Het zal er niet toe bijdragen om de verzoening tussc'ien de regeerings- en de republikeinsche partij gemakkelijker te maken. De poging om, saus se soumettre, aan deu be staanden crisis een einde te makendqor de benoeming ras een extra parlementair kabinet, is ten eenemale mislukt. Ware de verzoenende toon, die het nieuwe kabinet bij zijne eerste verschijning in dé Kamer aan sloeg, de ware uitdrukking geweest van de beginse len, die de nieuwe ministers zijn to gedaandan zou eene toenadering waarnaar men van beide zijden ver langt, wellicht mogelijk geweekt zijn. Nu dit het geval niet isen het nieuwe kabinet blijkens zijne samenstelling en antecedenten eenvoudig eene voort zetting is van het voorgaande, heeft de Kamer van Afgevaardigden niet lang gewacht met haar oordeel uit te spreken. Op het verzoek om met terzijdestelling van alle geschillende behandeling van *s lands zaken en in de eerste plaats de begrooting ter hand te nemen, nam de Kamer met eene meerderheid van 115 stemmen de volgende motie au »Overwegende, dat het Ministerie vu 23 November door zijne samenstelling en oorsprong is eene ontken ning van de rechten oer natie en vu bet Parlement, die de crisis, die sedert 16 Mei het land drukt slechts kan verergeren, verklaart de Kamer, dat zij met dit Ministerie niet in betrekking ku treden en gaat over tot de orde van den dag’* Voorloopig heeft dit votum geene andere uitwer king gehaddan dat het kabinet de vergadering niet meer bij woonde, en dat deze rustig voortgaat met de loopende werkzaamhedenhet onderzoek d r ge loofsbrievenenz. Aan geruchten van allerlei aard, geen gebrek. Nu eens wordt beweerddat het kabi net zonder zich om het votum te bekompierende zake i zal blijven besturen dan wederdat de Maar schalk de Kamer op nieuw voor geruimen tijd zal verdagen, en daarna eene nieuwe ontbinding vragen. Ook spreekt men, waarschijnlijk om de weifelaars bang te makenvan eene mogelijke aftreding van Mac-Mahonterwijl van andere zijde weer beweerd wordtdat dezelanger verzet onraadzaam achtende Dufaure in de armen nam. De toestand van Frankrijk blijft dus in de hoogste mate onzeker en verrassingen van allerlei aard blijven tot de mogelijke dingen oe* hooren Van het oorlogst ooneel luiden de berichten steeds ongunstiger voor de Turken De ijzeren keten, die Plewna omgeeftwordt voortdurend nog versterkt en van pogingen om dien door te breken van de zijde van O,man Pacha of Mehemed-Ali is nog geen sprake. Integendeel werd deze laatste genoodzaakt Orchanië dat hij tot nog toe bezet hieldop te geren. De vooronderstelling, dat Moukhtar-Pacha Erzerum verlaten zou voor dat de Buasiaoho versterkingen daar zouden zijn aangekomen, is niet bewaarheid. Zijn toestand is wanhopig. Onder deze omstandigheden verkrijgen de geruchten van nieuwe vredesplannen meer grond. Rusland zou 't liefst met Turkije rechtstreeks willen onderhandelen. Door Duitaohland en Oostenrijk wordt het denkbeeld van een congres voorgestaan, waarover tusschen die beide Staten reeds besprekingen zouden hebben plaats gehad. Engeland zou zich hierbij waarschijnlijk aansluiten. Doch zoodra die geruchten bewa trheid wordenzullen ook de oude moeielijkheden weer te voorschijn komenen zeker niet in mindere matenu Rusland door zijne overwinningen meer eischend geworden is Daar zijn,’t is haast ongeloofelijk!daar zijn nog altijd menschen, die kennis als een soort van ballast beschouwen; naar wier meening veel weten de hersens maar bezwaart, en de bekende uitspraakrVed lezen is kwelling des geestes” de hoogste wijsheid bevat. Inzonder heid achten zij die waarheid volkomen van toepassing op den boer. Dat de man die ’t land bebouwt, vee fokt, boter en kaas maakt, geen bijzondere behoefte heeft aan nitgebreide kennis van wiskunde, ta len, geschiedenis en wat dies meer zij, tfil ik erkennen. Maar van hem is toch te eizeben dat hij zijn vak kent, met waar? En in dat opzicht zijn we nog lang niet waar we komen moeten. ivSommige boeren doen niets dan klagen en knorren, en toch worden zij vet,” hoorde ik gisteren iemand zeggen. Misschien is dat zoo, maar we kennen er ook die klagende en mopperende mager blijven of worden. Nu eens hebben ze misgewas, dan weder tegen spoed met hun vee, of zij kunnen voor hun zuivel niet zooveel bedingen als zij graag zou den willen en moeten dns niet zelden hun waar onverkocht van de markt weer naar huis bren gen. Dat alles kan natuurlijk niet tot een schitterend voordeelig slot leidenvoor hen die op een eigen boerderij wonen, en die alzoo een stootje velen kunnen, is het wellicht zoo heel eig niet, maar slootjes blijven het on- tegenzeggelijk. Gebruikers van gehuurde lan derijen zijn veel spoediger bet kind van de rekening en dan ook met hun klachten veeleer gereed. Jammer maar dat in zeer veel gevallen de klager niemand de schuld kan geven dan zich- zelven. De omstandigheden die van invloed zijn op het welslagen van zijn product, hij heeft ze niet allen in zijn hand, op verre na niet; doch daar zijn er een aantal, die hij zelf kan wijzigen. Veel mislukkingen, onder den algemeenen naam van 'misgewas” betreurd, waren te voorzien of te voorkomen, vele teleur stellingen waren te vermijden geweest, hadde men het slechts geweten! Juist, het weten, dat is nommer één; en in de tweede plaats het doen. De voor waarden, onder welke onze land bouwgewassen de volle ontwikkeling bereiken, pns vee tot den hoogsten trap van volkomen heid geraakt, zijn aan geen willekeur onderhe vig, maar nauw omschreven en onwrikbaar. lu vroeger tijden hadden de menschen daaromtrent allerlei dwaze begrippensommigen zaaiden, b. v., slechts met wassende maan, omdat an ders het gevogelte de uitgestrooide korrels zou wegpikken, enz. Thans zoekt men geen steun meer bij bakersprookjes, maar vervoegt zich aan een beter kantoorde wetenschap. Zij ver- hh ons welke natuurlijke overeenkomst er is tusschen de bestanddeelen van den grond en die van de planten welke wij er op willen ver bouwen, en waarschuwt ons geen noodelooze proefnemingen te doen om uit den bodem te halen wat er niet in is; zij leert ons, hoe we min waardige gronden tot ruimer voortbrenging kunnen dwingen, en den nationalen rijkdom belangrijk verhoogen; zij wijst ons aan dat ook onze vaderlandsche grond een goudmijn is, maar een die, bij behoorlijke exploitatie, nimmer wordt uitgeput, wat met de mijnen van Spanje en Peru wel gebeurd is. Dezer dagen lazen we een beoordeeling van de Rijks-Landbouwschool te Wageningen, door den Minister van Binnen- Landtche Zaken. Onder anderen werd daarin gezegd dat het getal leerlingen60, de ver wachtingen overtreft. De Hooge Regeering is bepaald niet van over-

Schoonhovensche Courant | 1877 | | pagina 1