Sociëteit 70WS GEWOEGElf De Weg naar het Hart NOTEBOOK, Stoombmtdienst op de lek. DE STOOMBOOT VBEESWIJk OPENBARE VERHERING PF* De Hooge Zijde van DE STOOMBOOT SCHOONHOVEN Wu ADVERTENTIËN. BOUWMANSWONING, WEI- EN HOOILAND, Le Gras, Van Zuijlen Haspels. JARVIS, DE EERLIJKE MAN. Te koop aangeboden: BRAüiDWAARBORGKAST; H. A. BOECK. p Zalf Holloway. geven ud het besluit vsn 19 Dec. 1876, tot aticbting vsn een stoomgemaal. Afloop Tan Publieke Verkoopingen van Onroerende Goederen. Geveild den 6 December 1877 te Oudewater, ten overstaan van den notaris C. A. Van Blancum: No. 1. Een winkelhuis, genaamd vde Bazar" met erf of tuintje te Oudewater, aan de oost zijde der Leeuweringerstraat. Uit de hand verkocht: No. 2. Een kaaspakhuis met erf te Oude water, nabij de gewezen Linschoterpoort. Kooper de heer J. W. Da Waal, voor I 680. Ten overstaan van den notaris Mr. Kist te Gouda is op 10 Dec. 1877 ïu bet koffiehuis //Harmonie" te Gouda, publiek verkocht bet Huis en Erf aan de Gousche hoek Turf markt C., N# 67 en 67o te Gouda, voor f 8460, aan B. Beszelzen te Gouda. het Huis en Erf aan den Langen Groenen- daal1. 97 te Goudavoor f 1245, aan P. Van Heibergen te Gouda. het Huis en Erf in de BobaarsteegM. N* 79 te Gouda, voor f460, aan B. J. Van de Bee te Gouda. het Huis en Erf achter den Vogelenzang, M. N° 45 te Gouda, voor f 280aan A. Grendel te Gouda. 18 Dec. 1877 in het koffiehuis vhet Schaak bord" te Gouda: Eene Bouwmanswomug met ll1/s hectaren wei- en hooiland aan het jaagpad ouder Gouda en Waddingsveen, voor f82770 aan J. Van Ryn, T. Spruit en anderen. een kernachtige rede en schetste wat de over ledene als echtgenoot en vader, als burger was geweest, en troostend wees hij dan ook op de eervol afgelegde levensbaan die getuigde dat de oveledene gewerkt had zoolang het dag was, gewerkt voor vrouw en kinderen, voor Schoou- hoven en bare Inwoners. Zeer aangedaan dankte dc zoon des overledenen voor de eer, zijn ouvergetelijken vader bewezen. De naam van den heer 0. J. F. Van den Braak zal nog langen tijd in eere blijven voortleven. Dinsdag gaf de heer Van Voorst uit Oouda in de zaal van den heer Termeulen eene Soiróe, ten voordeele der algemeene armen dezer gemeente. Niet alleen, dat de heer Van Voorst, die helaas geheel van het gezicht is beroofd, verschillende stukken op verdienstelijke wijze zong, ook weideu door hem eemge ge dichten voorgedragen. Een en ander maakte op de aanwezigen een goeden indruk. Tot kerkvoogden der Hetv, gemeente alhier zijn door notabelen herkoten de heeren G. H. Westbroek en G. Lazonder. LANDBOUW-BERICHTEN. Van 4 November tot 1 December 1877 zijn door longziekte aangetast in Noord- Brabant 1; Zuid-Holland 14; Noord-Holland 2; Utrecht 1 en Fnedand 19 runderen. Totaal 37 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 37 rundeden door die ziekte aan getast. De bouwlanden, toebehoorende aan de gemeentealgemeene- en diacome-armen van Hoornaar, hebben op 12 dezer bij publieke verpachting f 468,opgebracht, tegen f 47 5, in 1873. - De prijzen der kaas te Lekker- kerk zijn in de laatste 14 dagen ongeveer f 6, per 100 kilo minder geworden. Thans wordt er besteed f 58,f 59,50. STADSNIEUWS. Schoonhoven18 December. Tot plaatsv. lid van den Geneesk. Baad voor Zuid-Holland is door Z. M. benoemd de heer A. Van Scberpenzeel alhier. Ged. 81 a t e a hebben goedge keurd: De gemeente-begrooting voor 1878, groot f 83765,74 in ontvaugst en uitgaaf. De gemeente-rekening over 1876, bedragende in ontvangst f 41387,891/* en in uitgaaf f 87688,40V», sluitende alzoo met een batig «ddo van f o704,49. De verbooging der gemeente-begrooting voor 1377 met f 2106,10. De levering van steenkolen I aan de gemeente is aangenomen door de heeren Valk en Lazonder, voor f 0,72x/« Fr hectoliter. De gemeenteraad heelt be- sloteneen gedeelte gemeentegrond, gelegen in dp Lange Wetstraat, in eigendom af te staan aan den heer S. Van Nootenvoor de som van f 25,—. Tot secretaris der Kamer van koophandel en fabrieken is herkozen de beer W. Bomans van Sehaik. Zondag 11. overleed alhier een hooggeacht ingezeten, de heer Cornelius Jo annes Franciscus Van den Braak, in den ouder dom van 78 jaren. Zijn afsterven is een gevoelig verlies voor deze gemeente, waarvoor hij zooveel goeds heeft helpen tot stand brengen. De beer Van den Braak werd in 1799 te 'sGravenbage geboren, waar zijn vader als plaat- aelijk kommaudant der stad Haarlem de Ba- taatsche Bepubliek vertegenwoordigde, en ves- tigde zich in 1828 te dezer stede als apotheker. In 1887 werd hij beuoemd tot lid van den gemeenteraad, welke betrekking hij onafgebroken tot zijn dood heeft vervuld. Gedurende een kwart eeuw waren ook de belangen van het onderwijs aan hem als lid der Plaatselijke School commissie toevertrouwd, terwijl bij als voorzitter van de Kamer van Koophandel jaren lang de belangen van handel en nijverüeid in deze gemeente heeft behartigd. Als Wethouder ge durende een reeks van 20 jaren ten nauwste met de belangen van Schoonhoven en hare in woners verbonden, heeft hij steeds het goede voorgestaan, het welzijn der gemeente beoogd en de belangen der ingezetenen bevorderd. Als mede-oprichter en bestuurder der Spijs- commissie, der Gezondheidscommissie, der Af- deeliug van het Boode Kruis heeft de heer Van den Braak jaren lang met ijver gearbeid ten behoeve van armeu of van hulpbehoeven den bij bet heersclnm van epidemische ziekten. Geen wonder dan ook dat eene talrijke schare belangstellenden de begrafenis-plechtigheid in de kerk en op bet kerkhof der R. K. gemeente bijwoonde. Aan de geopende groeve hield de heer S. P. .Jl. Noordendorp, Burgemeester dezer gemeente, KEEK- EN 8CH00LN1EUWB. Beroepen te Hooge-Zwalutm Ds. Van Dick, predikant te Arkel. Beroepen te Brandwijk Di. J. Van Dis te Cillaarshoek. Bedankt voor Langerak b/z de Lek door Ds. J. E. Steenbakker Morylion Loyseu te Bruchem c. a. Bedankt voor Jaarsveld door Ds. J. G. Klomp te Lienden. Bedankt voor Bleiswijk door Ds. Heineman te Kethel. De heer Dr. A. Kuyper verzoekt de kerkeraden van vacante gemeenten kern niet meer te willen beroepen, althans met zoo lang hij met geheel tot zijn vorige krachten is hersteld. In den Haag is op 76-jarigen leeftijd overleden de heer Dr. G. Buileuschild, hofprediker en vele jaren predikant bij de Herv. gemeente aldaar. Tot kerkvoogd is te Gorinchem benoemd de beer A. D. Smits en tot notabelen zijn aldaar herbenoemd de heeren B. Post en H. Heijmans. Te Noordeloos zijn tot kerk voogden herkozen de heeren W. De Groot en A. Van Meeteren, en tot notabelen de heeren A. Kooijman, A. Van den Dool en W. Blokland. 'ie Berg-Ainbacht zijn herkozen als kerkvoogd de beer C. Van der llee Jz. en als notabelen de heeren D. Boelhouwer, P. Van Wijngaarden Az. en B. Van Wijngaarden Az. Tot kerkvoogd te Berkenwoude ia herbenoemd de heer C. De Jong. Te Meerkerk is met algemeene stemmen tot kerkvoogd herkozen de heer H. Van IJzeren. Op voorstel van Burgem. eu Weth. van Gouda is door den raad besloten om het tractement der onderwijzeressen in de handwerken aan de le openbare armenschool met f25 te verhoogen. Door den gemeenteraad van Stol wijk is het tractement van den hoofdonderwijzer i aan de Beierache school van f 625 op f 100 gebracht; met f 25 voor het schoonhouden van bet lokaal bovendien. Tevens is het traite- ment van den eersten hulponderwijzer aan de dorpsschool van f 600 op f 650 georacht. Tot hulponderwijzeres aan de tweede openbare armenschool te Gouda is benoemd Mej. M. A. Copper te Utrecht. Benoemd tot leeraar in de wis kunde eu de moderne talen aan de Latijnsche school te Goadn, H. W. Knottenbelt, hoofd onderwijzer te Leiden. De gemeenteraad te Schellninen heeft besloten dat er met 1 Jan. a. s. maar 64 kindereu school mogen komen. 15 buiten kinderen moeten nu de school veilaten daar het getal te groot werd voor één ouderwijzer. De ijver van den onderwijzer is door een veran derlijk inkomen beloond. In 1496 werd het door Erik Van Bronswijk ver woest, de Geldersolien verbrandden het, vermoedelijk in 1524, ,tot polvere"; in 1527 werd het door een bandelooreu üoop gedeserteerde Stichtsehe krijgslieden bezetdie bet weer spoedig moesten ruimen voor een troep Bisschoppelijke knechten, die er siob met list meester van maakte. Hoogstwaarschijnlijk is het oude Herlaar, na de verwoesting door de Gelderschen, niet weêr in vol komen toestand hersteld geworden. Het sou te wijd- loopig zijn voor dit gevoelen te dezer plaatse de gron den op te geven. De heer A. V an den Bergdie «de Ruïne en steene Fundamenten" in 1727 van de Staten van Holland en West-Friesland bad gekocht, liet in 1729 en 1730, op de plaats van het oude Herlaar, een nieuw, fraai gebouw stichten. Van het oude Herlaar was toen nog alleen- het onderste gedeelte van een ronden toren overgebleven. Genoemde heer liet ook voor den ingang aan de oprij-laan het groote ijzeren hek en de twee gemetselde palen zettenwelke aldaar nog aanwezig zijn. Op die palen liet hij 2 uit zandsteen gehouwen leeuwen plaatsenhoudende ieder een schild met de wapeus van den heer Van den Berg en diens echt- genoote. In 1811 werd Herlaar tot in den grond ge sloopt. Bij den aanvang dezes jaars was daarvan niets meer aanwezig dan een stuk van een tuinmuurhet in 1730 gestichtte bek met de palen en de leeuwenalsmede ae hoogte of heuvelwaarop vroeger het gebouw had gestaanliggende in eene bijna geheel dichtgegroeide groobt. De tegenwoordige eigenaar liet in den afgeloopen zomer de hoogte slechten en met de daarvan afko men specie de vroegere gracht geheel dichten. Op dit oogenblik gaat men nog voort met het dempen van andere wateren. Ter plaatse waar alzoo in lang vervlogeD jaren een slot of kasteel heeft gestaanberucht om de oorlogen die daar, tot ramp van het land en de bevolking werden gevoerd eu waarin door de hoeren dikwijls waarschijnlijk wel ten koste hunner onderhoorigeu, woeste drinkgelagen werden gehouden, daar werd in den afgeloopen zomer en wordt thans nog door eene menigte werklieden gelegenheid gevonden om op betamelijk ruime wijze in het onderhoud hunner huisgezinnen te voorzien. De grond wordt nu geschikt gemaakt tot voort brenging. Zoo kan in het vervolg, door vlijt en vol- hardiug op Herlaar veel worden verkregendat voor den mensoh nuttig is en dus een strijd worden gevoerd veel edeler dan de bloedige Btnjdenwaarvan llerlaar eenmaal getuige was. Als men thans zijne schreden naar Herlaar richt heeft bet den schijn alsof de leeuwen op de hekpalen een veel vriendelijker blik op den bezoeker werpen. Misschien trof die blik niet den schrijver van het artikel ,8ic transit", toen deze die plek bezocht; mogelijk welomdat hij de leeuwen voor veel ouder en afgeleefder aanzag dan zij werkelijk zijn. weliger tullen tieren en zieh vermenigvuldigenter wijl onze slechtewaterige planten zullen wegloopen zoo hard als men in der tijd voor het rivierwater deed. Ben landbouwer pit Berg-Ambaoht. INGEZONDEN. HET HUIS HERT.A AR. Naar aanleiding van het in uwe Coarant van 11 Nov. jl. voorkomende ingezonden stukje »öio transit", dat aan enkele onjuistheden mank gaat, verzoek ik u beleefdelijk een plaatsje voor het volgende. Herlaar was vóór het jaar 1312 wel is waar een leengoed van het Ulrechtsche Bisdom, doch een vrij leen. De heer wordt in vroegere naamrollen der vasallen van de Utrechtsche kerk genoemd /liber feudalis Ecclesiae Trajeotensis", d. 1. een vrij leen man der Utrechtsohe kerk. De schrijvers over het leenrecht maken groot ondersoheid tusschen een leen man en een vrijen leenman en beweren, dat de laatste met anders noch langer tot leendienst en onderwer ping verplicht is, dan voor zooverre hij zelf goed vindt, in vervolg van tijd schijnen hierover echter geschillen te zijn ontstaan tusschen de Bisschoppen van Utrecht en de heeren van Ameide. O. a. was dit het geval met Bisschop Gmdo van Henegouwen en Dirk Van Herlaar, welke laatste hiertoe misschien gereede aanleiding gaf, toen hij, bij de onlusten tus schen het blioht en Hollandde partij van den Graaf van Holland koos. Het geschil eindigde hiermede, dat Herlaar, /dewijl het hem niet gelegen kwam tegen den Bisschop in 't geregt te treden"het huis van Ameide (Herlaar) en de bolstede, in 1312, vrij willig aan den Bisschop opdroeg, van wien hy het daarna in leen bekwam. Herlaur is meermalen het tooneel geweest van woeling eu strijd. in 1388 werd het door Ütto Van Arkel ingenomen en grootendeels verwoest. Kort daarna werd het weêr opgebouwd met behulp van 500 gewapende mannen daartoe door den Graaf van Holland afgestaan. Iets over maohinea. Toen ik in dit blad van 2 Dec. 1.1. het stukje van den ötolwijkschen boer laskwam onwillekeurig de gedachte bij mij op, als het waaris, wat onder bet hoofdartikel in dat zelfde nommer is geschreven; namelijk dat wij den wensch naar meer en beter te weinig aan onze vertegenwoordigers te kennen ge- vendan ben ik toch ook wel verplicht vmju wensch naar' meer eu beter mede te deelen. Nu ik wil beproeven dit door middel van dit Blad te doen. Voor zoo ver mij bekend is, bestaat er in mime gemeente Berg-Ambacht wel een zomer- maar geen winterpeil, althans ik hoor wel vkn een zomer- maar nooit van een winterpeil sprekenmisschien ge bruikt men 't voor beide. Ik geloof echter, dat de landbouwers in deze ge meente, hoewel met onverschillig, het toch van min der belang achten, of het polderwater in den winter hoog of laag is. Versta wel het polderwater zeg ik want nam men per abuis het rivierwater daarbijdan zou ik gevaar loopen dat men van mi) zeide dat ik geheel tegen de gebeurtenis van een paar jaar geleden fndruisch Voor het polderwater is men dan zoo bang niet, en waarom met? 1° Omdat de landbouwer met genoeg begrijpt, hoeveel schade dat wel in wn toeko^ mend jaar aan zijn oogst kan berokkenen 2 Omdat men dat met altijd met de thans bestaande windmo lens op het aangegeven peil kan houden. 3 Omdat men over het algemeen een vooroordeel tegen machi- neishhet'polderwater hoog dus boven peildan doet de boer des avonds, als bij zijn laatste eten van dien dag genuttigd heeft, nog een uitstapje naar buiten om te zien of de wind zich met een beetje aanwakkert, zoodat de molens kunnen malen; too ia dan zegt hij binnen komende/het waait een ferme kou, de meules tullen er van nacht een mooije slok afpompen" en duikt dan wel tevreden by zijne vrouw, als hy die heeft, onder de wol. Waait het niet nu ja, dan maar hopen in vredesnaam op morgen. Neen landbouwers! dit is niet de weg dien wij moe- ten bewandelen. Neen, wij moeten middelen aan wenden die ons ten allen tijde ten dieusto staan die middelen zijn er en kennen wij. De stoomlezers de stoomdat is het middel dat ons ten allen tijde ten dienste staat, niet die wind-machines, waar wij maar over kunnen beschikken al» er wind is. Maar wacht eens evenik zou daar haast iets gaan verge ten, men hrelt een afkeer van stoom, en waaromP Ten eersteomdat het stichten van een stoomge maal geld kost en ten tweede omdat het kan breken en ten derde ómdat het kolen eet en men bang is dat men die met altijd kan krijgen1 omdat de roor- raad somtijds uitgeput kan raken. 2 OjJ* "J1* van oorlog de uitvoer kan gesloten worden. Omtrent punt 1 kan ik u gerost stellenJeremmet te zeggendat er thans nog roor meer dan keuderd duizend jaren in roorraadis, en wn'keUweede punt betreftis soknjrer dezes goed ingelicht, dan heeft men in'alle landen ran Europa aangenomen de steen kolen-uitroer ten tijde ran oorlog met meer te slultm omdat dit roor een onmisbaar artikel la de nijverheid wordt gehouden. JSren goed zon men kunnen rragen Maar als men eens geen molemoeden méér kon kry gen oi de wind eens ophoudt te waaienwat dan gedaan met die windmachmes f Ter voorkoming ran deze twee laatste rragen en tot nnt ran den geheelen polder Berg-Am backt (rondom liggende polders mogen ran dit schnjren ook wel notitie nemen) t moeten try een stoomgemaal plaatsen want de kosten ran stoom- gemsal-plaatsen, onderhoud en kolen-rerbruik zyn met uAgroot, al Jénkt men dat, als het tan windmolens, onderhond dnnrran en ran kaaien en boezems ran welke laatste de opbrengst als zij droog waren, reel bij zou dragen tot het onderbon den eener maohine. Kekent maar mnsgoed uit. land- KANTONGERECHT u SCHOONHOVEN. Zitting van 10 December 1877. Kantonrechter Mr. 8. Gbaxaka Hzn. Ambtenaar van het Openbaar Ministerie, standplaats Rotterdam, Mr. W. G. A. Scholtxh. 1. W. v. W„ wonende te L., veroordeeld tot eene boete van f 2,50by wanbetaling te vervangen door gevangenisstraf van twee dagen; ter zake van /het, zonder daartoe te zijn uitgetergdtegen iemand oiten van scheldwoorden." 2. J. M., woueade te J., veroordeeld tot eene boete van f 10 by wanbetaling te vervangen door gevan genisstraf van drie dagen, met verbeurdverklaring van net in beslag genomen gewicht en bevel tot vernieling daarvan, als zijnde een ander dan wettelijk gewicht; ter zake van ,het op eene plaats, bestemd tot het verkoopen van waren, voorhanden hebben van een ijzeren gewicht, ter zwaarte van drie kilo grammen, voorzien van het afkeuringsmerkvast gesteld voor maten, gewichten en weegwerktuigen, die bij den herijk niet aan de voorschriften voldoen." 3. C. B., wonende te L., veroordeeld tot vijf boeten, elk van f10, bij wanbetaling te vervangeu door ge vangenisstraf van drie dagen voor elkemet verbeurd verklaring van de vyf in beslag genomen gewichten ter zake van /het op eene plaats, gebruikt tot het verkoopen van warenvoorhanden hebben van een koperen gewicht, voorzien van het afkeuringimerk; vastgesteld voor matenfeewichten en weegwerktui gen die bij den herijk niet aan de voorschriften vol doenen van vier koperen gewichten, alle onvoorzien van het goedkeuringsmerkgedurende het jaar 1876 te bezigen bij den yk en herijk der maten en ge wichten." 4. N. 8., wonende te J., veroordeeld tot eene boete van f 10bij wanbetaling te vervangen door gevan genisstraf van drie dagen, met verbeurdverklaring van het in beslag genomen gewiohtter zake van /het op een plaatsbestemd tot het verkoopen van warén voorhanden hebben van een ijzeren gewicht, onvoor zien van het goedkeuringsmerkgedurende het jaar 1876 te bezigen bij den yk en herijk der maten en gewichten." 5. W. Bweduwe D. H., wonende te B., veroor deeld tot twee boeten elk van f 10bij wanbetaling te vervangen door gevangenisstraf van drie dagen voor elke boetemet verbeurdverklaring van de in beslag genomen gewichten; ter zake van «het op eene E laatsbestemd tot het verkoopen van warenvoor- anden hebben van een koperen gewicht, onvoorzien van het goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1876 te bezigen bij den ijk en herijk der maten en ge wichten en van een koperen gewichtvoorzien van het afkeuringsmerk, vastgesteld voor malen, gewich ten en weeg werk tuigendie bij den herijk met aan de voorschriften voldoen." 6. D. V., wonende te J., veroordeeld tot eene boete van f 10bij wanbetaling te vervangeu door gevange nisstraf v&n drie dagen, met verbeurdverklaring van het in beslag genomen gewichtter zake van /het op eene plaatsbestemd tot bet verkoopen van waren voorhanden hebben van een ijzeren gewichtvoorzien van het afkeuringsmerkvastgesteld voor matenge wichten en weegwerktuigendie bij den herijk met aan de voorschriften voldoen." LtKHICHSAN. goed uit, land- ^EiTal's men *nn bedenktdat men met een stoom- werktuig ten allen tijde rijnwater maoMlg 1!. end'° met goed gevolg er een winterpeil op kan nahouden (hetwelk ik ook zeer gaarne bij onze modeartikelen neolantzt zag!), da" ztil °°k dat onze zoo nnttige graszoorten koor den landbonw Nederl. Aerk. Schuld. Dito dito Dito dito Loten Rotterdam. Dito Amsterdam Spanje. Buitenl. 1867/74. Dito v 1876. 2 Dito Binnenl1 Dito n 1876. 2 PortugalOblig3 RuslandOblig. Hope 1798 en 1816. 5 Dito 5e Serie. 18545 Dito 6e Serie. 18555 Dito Obligatieleen. 1864 k/11000. 5 Dito 1866 4/ 1000. 5 Dito f 1860 2e leen. 4 Dito Obl. Nicol. Spoorw. 1867/69. 4 Dito Obligatieleen. 1859. 3 Dito h 1872. 5 Dito m 1873. 5 Dito n 1875. 4 Dito Pandbrieven5 Dito Aand. 1864 6% Ré. 100. Dito n 1866. OostenrijkObl. pap. MeiNov. 5 Dito h i Febr.Aug, Dito /.liver Jan.—Juli. 5 Dito ApT.Oct. 5 Dito Aand. 4°/0fl. 250, 1854. Dito 5V„fl.50U, I860. Dito fl. 100, 1864. Turkije. Alg. Sch. 1865 Dito /r 1869 Egypte Oblig. 1868 N. Amerika Oblig. 1876. Dito v 1871. Brazilië Oblig. 1865 Dito 1863 Peru Oblig. 1870 Dito h 1872 Gr. Russ. Spoorw. 5°/0 aandeel. Russ. Spoorw. Jelez Griasi. Dito Poti Tiflis 4 /100Ü. Dito JelezOrel Dito Kursk— Charkow. Dito CharkAzow pd. st. 100. Dito MoskouSmolensk. Dito Loaowo Sewastopol. Aand. Oostenr. Nat. Bank Hong. Oblig. 1867. Dito Loten 1870 Oblig. Maxwell Estate Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. Oost Hong. Spoorweg Oblig. 1869, Centraal-racibc. Aand. loting Madrid. Aand. Turkije met lot. 14 Dec. dSVu 70*/.. lOO'l,, 101V. 13*/,. 29'/. 12'/, 26"/i. 501/. «V. 5» 73'/, 84'/. 76'/. 69'/. 78'/, 79'/, "Vi. 142 138 53'/. 52'/, SS'/,, 55'/, 91'/. 95 113 101« 193*1.. 91'/. 89 106 7, 807, 80»/4 80»/, 777/, 74 112 7, 69 67 51/. 417, llOP/n 27 GEMENGDE BERICHTEN. Te Meerkerk brandde veer 400 stuks vee, was de handel vrij willig; vooral voor kalf vaarzen werden door Fransche vee- koopers hooge prijzen besteed Prijzenenkele rijpe kalfkoeien f 240 a 295, min dere qual. f 150 a 200, dito vaarzen f 140 a ?25, pinken f 45 a 70, enkele nuchtere kalveren f 12 4 18. Varkens, enkele zware van 160 kilo op levering 49 k 51 et., die van 75 A 90 kilo 40 a 46 ct. per kilo, fokvarkens van 6 48 weken f3,5047 per stuk. Goeboter f 1.26 11,36, weiboter f 1,14 4 1,20 per kilo. Kipeieren (bewuarde) f1,45 41,55 de 26 stuks. Dordrsoht. 13 Dec. Tarwe. Jarige Zeeuwsche, Vlaaiasche eu Uwmaasscbe f 14,00 4 15,00, puike nieuwe dito f 10,80 4 12,80, ordinaire f 9,30 a 10,00, geringe en blauwe f7,00 4 8,50, Zomer-Tarwe f 8,00 4 9,80. Gerst. Zeeuwscbe en Vlaamsche zakmaat f7,30 4 8,00, dito gestort f8,00 4 8,20, Overmaassche en Flakkeesche 1 7,00 4 7,80, dito Zomer f 6,50 tot 7,00, dito gestort f 6,80 4 7,40, Overmaassche en Flakkee sche f6,30 4 6,60. Paardeboonen. f 7,00 4 7,90. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 7 tot 14 December 1877. GtBOEENJaantje Johanna Hendrika, ouders G. V» Os van Abeelen en G. A. Van Keekum.Jan Sijinon, ouders IJ. Van Witzenburg enN.de Wit. Hendrika, ouders H. Boden en M. Smitskamp. Oveklbden: J. J. De Wit, oud 6 maanden. R, Wendels, oud 36 jaren (te Rotterdam C. J. tv Van den Braak, oud 78 jaren, echtgenoot van J. M. Marcus. M. J. Lamorée, oud 7 maanden. A. Saton, oud 70 jaren, echtgenoote van N. Kasting. Ondertrouwd J. VAN DER VLIET en B. DE GIER. Polsbroek, 14 December 1877. Geboren te Lopik 14 Decemfeèk 1877 HENDRIKJE van REEN EN, dochtertje van G. H. van REENEN en B. van REEN EN- db Ligt. Voorspoedig bevallen van een Zoon en eene Dochter W. VAN VOOBTHUflBN - Evbrs. Schoonhoven, 15 December 1877. Heden overleed, na het godvruchtig ontvan gen der laatste H. H. Sacramenten, onze dier bare Echtgenoot en Vader, de WelEdele Heer CORNELIUS JOANNES FRANCISCUS VAN DEN BRAAK, in leven Wethouder dezer stad. Uit aller naam, De Wed. VAN DEN BRAAK- M A ECUS. Schoonhoven, 9 December 1877. bij inschrijving VOOR DEN TIJD VAN ZES JAREN, van DE KAPITALE //STOOMZICHT" met ERF, TUIlf en ver deren GROND, benevens 15 Hectaren bij uitstek goed uiet He daarbij bthoorende HOEFSLAGEN, te zamen gelegen in den polder Rlonmftn- daaï, aan het Jaagpad biiïnen WADDINXVEEN, op Maandag 31 December 1877, des mor- geitp ten 11 ure, ten huize van J. J. PASCAL, zijnde het Nieuwe Sociëteitsgebouw te Wad- dinxveen. De Inschrijvingsbilletten, voorzien van de handteekening van den inschrijver, en die van twee soliede borgen, moeten daags voor de ver huring bezorgd zijn ten kantore van den No taris MOLENAAR te Waddinxveen, alwaar van Vrijdag 21 December 1877 af de condi tiën zullen ter lezing liggen. Nadere iuformatiën zijn te bekomen tyn huize van den heer OTTO KOUWENHOVEN, landbouwer te Waddinxveen, eigenaar der te verhuren goederen, en ten kantore van den Notaris MOLENAAR voornoemd. TÉ GODDA. 3e voorstelling in het Abonnement. DIRECTIE Woensdag-19 December 1877. Drama in 2 bedrijven, uit het fransch van Charles Lafont, door Dr. L. GEVOLGD DOOR: Blijspel met Zang in 1 bedrijf, uit het fransch van Clairvillk en Lambert Thibout. Aanvang 7l/8 ure precies. Bespreking van PlaatsenWoensdag 19 De cember, van des morgens 10 tot des namid dags 3 uur. eene braakhut af. De werkman, die er zich in bezig hield, trachtte den brand te blusschen en bekwam daarbij zeer ernstige brandwonden. Het vuur sneed hem den toegang naar buiten af, zoodat hij genoodzaakt was een gat in den wand te breken, om vervolgens door een sloot verder gevaar te ontvluchten. By iemand te Per nis isuit de brandkast nagenoeg f 10,000 gestolen. Thans verneemt men dat drie brooders, neven van den bestolene, Zaterdag in hechtenis zijn ge nomen en naar Dordrecht overgebracht. Twee van hen zijn echter weer op \rije voeten ge steld. De derde, thans nog in hechtenis, is als kind langen tijd bij zijn oom in huis ge weest. Hij blijft echter ontkennen den dief stal gepleegd te hebben. Te Gorinchem is uit de gracht buiten de Arkel poort opgehaald het lijk vau een onbekend manspersoon, in het bezit van een kleermakers naairing, een rozenkrans en een gerookte bokking. Een aardige vergissing viel daaromtrent voor. Na de uoodige forma liteiten deed men bij de logementhouders on derzoek of daar ook een op den verdronkene gelijkend persoon gelogeerd had. Een slaap steehoudster verklaarde het lijk te herkennen als zijnde iemand uit 's Bosch, die den vorigen nacht ten haren huize gelogeerd had. Na aangifte op het register van overlijden, wordt nu der familie het treurige nieuws medegedeeld en tevens de dag en het uur der begrafenis. Als dankbetuiging voor die attentie ontvangt men echter bericht vau den gewaande verdronkene, dat hij gezond en wel zich bij de zijnen te 's Bosch bevond. Hij is das nu te Gorinchem als overleden geboekt. Weinige dagen geleden is door de echtgenoot van een winkelier te Leeuwarden in een blikken trommel in een kast te zijnen hoize gevonden het lijk van een pasgeboren kind van het maunelijk geslacht. Er is ter stond aangifte van gedaan aan de justitie, op wier last het lijkje is geschouwd. De instructie duurt voort. Naar men zegt, vertoonde zich dezer dagen in de omstrekeu van Goriu- chem een zoogenaamde vweêrwolf'. 't ls jam mer, dat de edele metalen wat duur zijn daar dergelijke wezens, volgens algemeene ver klaringen, allééu door een worp of schot van zilver onschadelijk gemaakl worden 1! Wanneer zullen de menscheu toch eens wijzer wordeu P Zekere W., stalbaas bij de lirma Van Geud Loos te Utrecht, is gearresteerd, verdacht van sinds geruitnen tijd goederen le hebben ontvreemd die aan genoemde firma ten vervoer waren aangeboden. Naar "men zegt, heeft de beleen mg van zilveren lepels en vorken «b* voor een paar dagen waren vermist en door een buurmeisje vau den verdachte naar de lom bard waren gebrachtaanleiding tot de outdek- kiug gegeven. Ook de vrouw vau W. is in hechtenis genomen. De nieuwe centen zullen niet voor Maart 1878 in omloop worden gebracht. Maandag werd in de Merwede, dicht bij de Dalemsche kribben eene aak aan gevaren door de schroefstoomboot //Rem en Schelde 3". De aakbeladen met Bteenkoleu eu bestemd naar Schiedam, bekwam een lek, waardoor ze zinken moest. Men kon haar echter nog aan den Noorder wal op de zand plaat laten loopeu,* alwaar ze nog zit. Schip en lading waren verzekerd, terwijl geen men- schenlevens te betreuren zijn. Onder de gemeente Jutfaas, aan de doorslagsluis, is Maandag het lijk opgehaald van een 59-jangen inwoner vau IJselstem. Men vermoedt dat hy, door duisternis uUlsleid, te water is geraakt eu verdronken. Een eenvoudig middel om fruit acht 4 negen maanden versch te bewaren, is het volgende: Men besprenkde den vloer van den keider, waarin de appels of peren liggen, met zwaar carbolzuur, waardoor het voortleven der cellen eu de daarmede gepaard gaande gis ting wordt verhinderd. Meu zorge evenwel geen boter m den kelder te hebben, daar deze door het genoemde zuur sterk zou worJen. .Vervolg der Nieuwstijdingen - De memorie-post op de Staats- begrooting voor subsidie ïu de droogmaking der Reeuwijkscbe plassen is gisteren door de Tweede Kamer met 35 tegen 32 st. verworpen. Voor de Sophia-stichting is ge collecteerd: te Gouderak f 60,42te Berken woude f 23,911/»tè Zevenhuizen f 23,60; te Boskoop f 77,35. - Van de gameentewnag te Ameide is, na publieke verhuring, pachter geworden O. Vendeio, gemeentebode aldaar. En wel voor den tijd van drie jaren, in te gaan met 1 Jan. 1878. Te Giesen-Nieuwkerk is tot no tabel gekozen de heer V. Boer. In geen jaren zijn de leden zoo trouw als nu ter stembus opgekomeu, alleen om den niet herkozen kerk voogd een bewijs te geven dat zij niet goed keurden hetgeen de notabelen vóór 14 dagen hadden gedaan. In de afgeloopen week zijn aan 't Kralingsche veer ter markt verkocht 671 win- terzalmen. Prijs vau de wyiterzalm f 0,95 lot 11,10 per halt kilo. De zalmvangst was deze week minder dan de vorige. 12 dezer is door het bestuur n polder Grootewaard, onder Noordeloos, aanbesteed het verhoogen der Hoog- en Laag- Kadeen het aanleggen van drie wisselplaatsen op deze, alsook een op den Voordijk; welk werk is aaugenomen door T. Bogert te Hoor naar, voor f 66, Van 10 Nov. tot en met 14 Dec. zijn te (ioritichem door de mazeh-n aangetast 194, hersteld 53, overleden 7. Opnieuw moet uit Vlaardingen een beroep gedaan worden op de algemeene liefdadigheid. Vlaardingen is dezer da^eu weder door eeueramp getroffen, daar dertieu visschers op de vaderlandache kusthunnen dood in de golven vonden. Het was de bemanning van aen Vischlogger //Het Noorden." Dit schip geraakte 26 November 1. 1. aan den Hoek van Holland op het strandhet stootte hevig in de branding, en op lijfsbehoud bedacht, vreezende dat het schip uiteen zou stooten, overhaastte men zich om in de scheepsbout te gaan, met dat noodlottig gevolgdat deze omsloeg en van de veertien opvarenden dertieu pl||tseling in de diepte verdwenen. Van dat Scheepsvolk blijven 6 weduwen eu 14 kinderen in behoeftige omstandigheden over. Ook thans roept men de openbare liefdadigheid indoch men wensebt nu iets blijvends te stichten. De gezamenlijke reeder ij en te Vlaardingen hebben zich met eenige ingezetenen vereenigd eu willen beproeven een fonds bijeen te brengenten einde mt de renten vau het kapitaalgesteund door jaar- lijksche bijdragen de weduwen en weezen van verongelukte visschers te kunnen ondersteunen. Milde giften mogen de commissie in staat stel len aan haar voornemen weldra de gewenschte uitvoering te kunnen geven I Voor Schoonhoven en omstreken heeft zich de hr. Mr. S. Uratama Hz. alhier welwillend met den ontvangst eu de op zending van giften belast. ST. PETERSBURG, 14 December. Officieel wordt uit Bucharest van tien 13den geseiud, dat de verliezen der Russen op den lOden voor Plewna bedroegen2 hoofdofficieren, 8 officie ren en 182 man gedood; 5 hoofdofficieren, 40 officieren en 1207 man gewond. Het verlies der Turken bedroeg 4000 m»u. Gevangen ge nomen werden 10 Pachas (gpneraals), 128 staf- en hooldofficieren, 2000 subalterne officieren, 30,000 man infanterie en 1200 ruiters. De buitgemaakte artillerie bedraagt 77 stukken ge schut. De Pachas zijn naar Bogot gebracht, waar aan Osman Pacha militaire eer bewezen werd. Er zijn weinig ziekten welke de daarstelling van zoovele geneesmiddelen heeft bevorderd als de Asthma. De meest^ dezer middelen min of meer onvoldoende zyn in een welver diende vergetelheid geraakt. De bewonderens waardige werking der teer op de longen, cn de slijmdeelen in het algeojeen, heeft talrijke proefnemingen uitgelokt waaruit thaDS blijkt dat een der beste behandelingen tegen Asthma bestaat in de aanwending dep Teercaptules van Guyot. In de meeste gevallen geven twee of drie capsules, bij eiken maaltyd ingenomen eene snelle verlichting, wij voegen ter echter bij dat wanneer de kwaal reeds verouderd is, men ge durende eenigen tijd met deze behandeling moet voortgaanoverigens, na de spoedige verlichting die zij daarvan ondervindep, zyn de zieken zelden geneigd het gebruik der Téercapsules af te schaffen alvorens zij geheel zijii hersteld. Deze wijze van behandeling )comt op zeer ge ringe kosten te staan, ongeveer 6 4 8 ceuts per dag. Om er zeker van te zijn dat men de echte Teercapsules van Ouyot bekomt, moet men de in drie kleuren gedrukte handteekening van Guyot eischen, die zich op elke flacon moet bevinden. Depót te Parijs in de Apotheek Guyot, 31 Rue de Seine en in de meeste Apotheken. MAKITBEIiaHTIN. Schoonhoven, 12 Deo. Hennep, schil, gelling, bint, geen vaste prijs; boter: 1ste qual. 60 ct., 2ae qual. 52 ct. per lialt kilokaas f 28 4 34, vette varkens 20 4 22 ot., overloopers f 6 4 10, schapen f 36 440, lammeren f 16 4 18, vette kalveren 21 a 24 ct. per half kilo; nuchtere idem f8 412 per stuk; aardap- pelen kleingeel f 5,00, Zeeuwsche jammen f 5,20, VVoi- kammers f4,40. Appelen f 8peren f 9 per heet. Eieren f7,5Ó per 100 stuks. Vette koeien f 280. Kalfkoeien f 200. Vaarkoeien f160. Kalfvaarzen f140 4 190. Guiste Vaarzen f 804 100. Kalveren f 30 4 40. Gouda, 13 Dec. Kaas met vluggen handel; aangevoerd 56 partijen; prijs f26 4 32 naar wicht en qualiteit. Goeboter f 1,30 4 1,40, wei- dito f 1,10 41,20 per kilo. Vette varkens 23 4 26 ct., biggen voor Engeland 20 tot 22 ct. per half kilo. Magere biggen f 1 per week. Rotterdam 10 en 11 Ueo. Aaugev1 paard, 1014 runderen, 209 vette en graskalv-ren495 schapen of lammeren, 1 varken, 156 biggen, 3 bokken of geiten en 678 nuchtere kalveren. Runderen: lste qual. 87 ct., 2de qual. 70 ct., 3de qual. 54 ct.; Kalveren: lste qual. fl,10, 2de qual. 10,90; Schapen 90 ct., alles per kilo. Wei varkens 44 tot 56 ct. per kilo. Boter: lste qual. f 64, 2de qual. f 60, 3de au&l. f 54. Tarwe. Jarige Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk. en Overat. fl4,00.a 14,75, Nieuwe V laamsohe, Zeeuwsche, Flakk. en Overm. f 12,50 a 14,00, dito mindere f 10,00 412,00, dito geringe f 8,00 4 9,10. Rogge. Nieuwe Vlaamsche en Zeeuwsche f 8,30 4 8,80, dito Overmaassche, Noordbrabantsche en andere soorten f 7,30 4 f 8,50. Gerst. Nieuwe Zeeuwsche, Overm. en Flakk. winter, f 7,90 4 8,20, dito mindere f 6,30 a 7,70 Zeeuw sche, Overm. en Flakk. Zomer, f 7,00 4 7,40dito mindere f 5,00 4 6,80. Haver. Korte f 3,50 4 6,50, lange dito f 2,50 4 5,60. Boekweit. Noordbrabantsche f 203 per 2100 kilo. Faardeboonen. f 7,50 4 8,10, mindere f 5,00 4 7,30. Gorinohem, 10 Deo. Bij een aanvoer van onge- Heden overleed mijne geliefde Echtgenoote A. SATON, in den ouderdom van 70 jaren, diep betreurd door mij, mijn zoon en be huwddochter. N. KASTING. Schoonhoven, 14 December 1877. Algemeene kennisgeving. De Ondergeteekende betuigt, ook namens de kinderen,1' haren hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, bij het overlijden van haren Echtgenoot ondervonden. Wed. J. DE JOODEN- Tuinders. Schoonhoven,'14 December 1877. Voor de vele blijken van belangstelling, bij het overlijden van ons Kindje ondervonden, betuigen wij onzen hartelijken dank. G. DE PLEIJT. M. DE PLEIJT-van Geelen. Schoonhoven, 15 December 1877. EENE GEBRUIKTE SOLIEDE hobgte uitwendig 0.95, breedte 0.73, diep 50, inwendig hoogte 0.68, breedte 0.5-3, diep 0.28, binnenkast met afgesloten vak. Zoowel op binnen- als buitendeur vertrouwbare sluiting. Brieven franco, onder letters P. P., aan de Boekhandelaren S. W. N. VaN NOOTEN te Schoonhoven. ',e Onderg-etee- kende herroept hier mede openlijk ALLE woorden, welke hij Dingsdag-avond, 11 dezer, na afloop der Soiree van den Heer VV. van Voorst in het Heeren-Logement, in tegen woordigheid van verscheidene personen, tegen den Heer W. VERSTERVEN geuit heeft, als zijnde ALLEN TEN EENEN- MALE ONWAAR. Ik houd integendeel de Heeren Ver- steeven vp:ir fatsoenlijke men- schen, waarop hoegenaamd niets ten nadeele te zeggen valt, en erken dit daarom openlijk in dit blad. Nieuw-Lekkerland is niet rijdbaar gedurende de eerstvolgende Zes weken. Uit de hand te koop EEN GAVE, ZWARE staande te NIEUW-LEKKERLAJfD. Te bevragen bij den eigenaar JASPER VER HAAR aldaar. zal DINSDAG 25, WOENSDAG 26 en MAANDAG 31 DECEMBER 1877 en DINS- DAG 1 JANUARI 1878 geen dienstdoen; op MAANDAG 24 DECEMBER zal de boot alleen af en niet opvaren- zal alleen op 1 JANUARI 1878 geen dienst doen. Overigens zal de dienst der beide Booten als gewoonlijk plaats hebben. DE DIRECTIE. HOLLOW/VY'8 PILLEN. Hartklopping woedt dikwijls niet alleen gevoeld maar ook gehoord; zij verhindert den slaap en veroorzaakt de ergste vrees voor dreigende verstikking. Deze Pillen worden bij zonder aanbevolen om die aandoening te rerdnjTen, omdat zij de zenuwachtigen en zwakken versterken, die veel vatbaarder zijn voor deze ziekte dan andere personen, flolloway's Pillen verbeteren zoo zeer de spijsvertering, vermeerderen zoo zeer de werking der lever en geven zooveel werkzaamheid aan de inge wanden, dat duizeligheid, hoofdpijn en misselijkheid verdwijnen zoodra de hartklopping vermindert, en de lijder ondervindt dadelijk de onbcschrijfelijkste ver- ligting van benaau'wdheid. Holloway'a rillen vormen de beste genees- en purgeermiddelen in alle gevallen van herstelling van koortsenontstekingen, zeuaw- pijnen en alle langdurige ziekten, die het bloed en de herseneu hebben verarmd. Doosjes Pillen en Potjes Aalf f 0,80, f 1,85, f 3,—, f6,75, 1 13,60, f 20,50, zijn op franco aanvrage 4 con tant te bekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede in HOLLOWAÏ's Etablissement te Londen 385. Oxford 8treet, vroeger 244 Strand,

Schoonhovensche Courant | 1877 | | pagina 2