bdrsbericitbn. P. SCHELLING P. P. SCHELLING Kz, of Halfwas Graveur; „EIGEN HULP." Ruim 2000 Elzen Heipalen, PUBLIEKE VERKOOK g KERSTFEEST. ADVERTENTIËN. PROVINCIALE STATEN. Kiesdistrict GOUDA. «v. 8J A. C. FIJNVANDRAAT. LAFEBER Co. te Gouda. TWEE KNECHTS, Te A.lblai»erdam is 11. Woensdag door .den gemeenteraad met 8 tegen 8 stem men afgewezen het verzoek der hoofdcommissie te Utrecht, om een subcommissie samen te stellen tot inzameling van giften ter viering van het derde eeuwfeest der Unie van Utrecht. Eveneens werd met 7 tegen 4 stemmen adhaesie geweigerd aan het adres van den gemeenteraad van Leusden, om wijziging der gemeentewet te verzoeken ten opzichte der opcenten op de grondbelasting. De gemeenteraad van Gouda verleende gisteren eervol ontslag aan den stads geneesheer Dr. J. C. Th. Gandvuurder. De heer Jhr. M. C. T. J. De Rotte is herbenoemd als stads-geneesheer te Gouda voor den tijd van 3 jaar. De heer W. J. Cambier te Vianen heeft zijn ontslag genomen als lid van den Raad. Tot lid van den Gemeenteraad te tJtrecht is gekozen de heer B. Reiger. Burg. en Wetli. van Gouda heb ben een voorstel ingediend bij den Raad tot uitbreiding van het hulppersoneel op de open bare tusechenschool aldaar. Bij de op 19 dezer plaats gehad hebbende verkiezing van een lid van den ge meenteraad te Oudewater is gekozen de heer M. L. Konings, met 76 stemmen. Op den heer E. C. Langerak waren 63 stemmen uitgebracht, terwijl 1 blanco billet was ingekomen. Te Vianen had 13 dezer de open bare aanbesteding plaats van het bouwen eener R. C. kerk. Er waren ingekomen 12 inschrij vingsbiljetten, namelijk van: A. C. Poot te Vianen f30.176, G. Beemer te Werkhoven f80.100, J. Schouten te Vianen f79.999,92, C. Van Zeeland te Utrecht f79.900, J. H. Wolf te Utrecht f 77.974, J. H. De Vos te Utrecht f 77.900, N. A. Peters te Schalkwijk f77.600, W. Tiedens te Utrecht'f 76.500, A. H. v. Dommelen te Arnhem f74.400, J. Bal- fert te Pannerden f74.000, A. J. Dumolin te Vianen f72.874 (welke som volgens inschrij ving moest verminderd worden met f 1100), W. Westerhof te Weesp f72.800. Zoodat A. J. Dnmolin te Vianen de minste inschrijver ia voor f71.774. De restauratie in het station van den Rijnspoorweg te Utrecht is 1.1. Dinsdag op nieuw verpacht. Daarvoor is ingeschreven, per jaar, als volgt: A. Van Meeteren te Boxtel, f 11,111; K. O. Feun te Leiden, f 12,000; Joh. M. Van Kuiken te Gouda, f12,044; B. Du mans te Amsterdam, f 18,2^6 G. A. Roelofs te Nijmegen, f 13,850; H. Hoffman te Utrechtf 14,775. Bij de publieke aanbesteding van het bouwen der school te Ammerstol op 11. Woensdag werd ingeschreven door dp heereu: J. Maasland, f 21.710; G. v. d. Hee, f22.970; W. De Jong, f 22.177; H. J. Nederhorst, f 21.343; W.C.Reuhl, 1 18.999; N. Konings, f24.000; J. Stout, f-18.ó88;G. Slijk, f 19.330; P. v. d. Leeden, f 18.974; G. Neven, f 19.820; J* Helleman, f 18,228; C. J. Woudenberg, f 19.200; H. v. d. Hee, f 19.500; A. v. d. Wal, f 19.300; H. Blanken, f 19.000; A. v. d. Wal, 19.700; H. Stuiver, f 18.919; A. Tolk, f26.000; W. Pruijt, f 18.200. De gemeenteraad van Gouda heeft gisteren besloten om naar aanleiding van het door curatoren der Latijnsche school inge diende plan tot reorganisatie dier inrichting bij den Minister van Bum. Zaken op een subsidie aan te dringen, zonder evenwel voor 't oogen blik iets te bepalen aangaande de inrichting van het gymnasium en zonder zelf een som te noemen. Het raadslid Dr. Luijten stelde eerst voor de zaak uit te stellen, maar na inlich tingen van den voorzitter, trok hij zijn voor stel in. De Arrond.-rechtbank in Den Haag beeft 18 dezer uitspraak gedaan in de onteigeningszaken der spoorweg-maatschappij Lèiden-Woerden, tegen J. Dorrepaal, G. Van der Post en G. Kapte,u. In eersigemelde zaak bepaalde de Rechtbank de schadeloosstelling op f15140,40, in de tweede op f 2328,95 en ia de laatstbedoelde op f 13830,15. Hierna droeg de subst. officier van justitie,Mr. Van der Kemp, zijn conclusien voor m drtè andere outeigeumgs- zaken en was van meemng dat aan Wttewaa 1 f 4808,30 C. Dc- Jong f 5454,50 en aan C. Venlegaal f 2943,80 als schadeloosstelling moest worden toegewezen. De Rechtbauk zal in deze zaken den 28 dezer uitspraak doen. De kantonrechter van het tweede kanton te Rotterdam heeft 11. Dinsdag uitspraak gedaan in de vervolging, door den ambtenaar ran het Openbaar Ministerie Mr. W. 0. A. Scholten ingesteld tegen N. A. Plat, directeur van den «Salou des Variétés" in de Eerste Lom bardstraat, wegens het in 41 verschillende nach ten ten 2 uur niet gesloten hebben van zijne tapperij, terwijl zich daarin verscheidene bezue kers bevonden, die niet tot zijn huisgezin be hoorden. De kantonrechter heelt beslist, dat het bewezen ia, dat de beklaagde in hetzelfde lokaal, waanu hij beweert dat eene sociëteit is gevestigd, het bedrijf' van koffiehuishouder uit oefent, en dat hij als koffiehuishouder verplicht ia zich ie gedragen naar de bepalingen van de Rottexdamsche verordening op de tapperijen. Geheel overeenkomstig het requisitoir van deu ambtenaar van het Openbaar Miuiaterie heeft de ka lonrrrhter dpii beklaagde veroordeeld tot 1 boete van 14 gulden, 2 boeten ieder van 17 gulden, 1 boete van 20 gulden en 37 boeten ieder van 25 gulden, te samen 993 gulden, of gevangenisstraf van 3 dagen voor elke van de 41 boeten. De persoou, die onlangs te Groot-Ammers den klapperman zoodanig heeft roishaudeld, dat hij nog steeds buiten staat is zijn werk te verrichten, is 14 dezer door de rechtbank te Dordrecht veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van drie maanden. Door een inwoner van Rotterdam is aan den burgemeester dier gemeente het voor stel gedaan, om de havens, pleinen, spoorweg stations enz. met electnsch licht te verlichten, met nieuwe daartoe ingerichte toestelleu. Te Gouda is een nieuwe kiesver- eenigiiM opgericht voor verkiezingen vau de Tweede Kamer eu voor die der Provinciale Staten. Benoemd tot leden van het Bur gerlijk Armbestuur te Streefkerk de heeren fi. De Ruijter Jr. en A. Kooijmau in plaats v»n de heereu A. Kasteleijn en F. Groenevel<t die met L Jan. a. s. aan de gewoue beurt vqn aftreding zijn. f Meu verneemt, dat bij de firtfa van Gend Loos het voornemen bestaat een nieuwen dagelijkschen stooinbootdienst langs de Lek op te richten, van Arnhem naar Rotterdam en tusschenliggende plaatsen. Het ijzeren stoomschip «Fries- land", kapt. A. Bik. van de Rotterdamacbe Lloyd, is den 4en Dec. kt*£p ziju reis van Ned.-Iudië □aar Rotterdam vW,(gibralt&r vertrokken. Ruim gerekend wordt de rms van Gibraltar uaar een Hollandsche haven voor zulk eeu stoomschip acht dagen gesteld. Niettegenstaande is tot heden taal noch toeken van het stoomschip vernomen. De gezagvoerder vau het van Rotterdam vertrok ken stoomschip Gironde heeft op zich genomen om tot Gibraltar kruisende te zoeken naar bet schip en zoo noodig hulp te verleeneu. Te Am sterdam is uit Louden een telegram ontvangen, meldende: De «Friesland" is waarschijnlijk ver ongelukt, gedeelten van wrakken zijn gevonden." Uit Louden wordt nog bericht: «Eeu te Liver pool aangekomen stoomschip rapporteert voorbij een wrak gestoomd te zijn, dat vermoedelijk de «Friesland" was. De lading was drijvende. Tot de lading behoorden 40.000 b. koffie. Er wa ren 15 passagiers ingeschreven. Het schip was voor 2lJ8 millioen verzekerd. ln de afgeloopen week zijn aan 't Kralingsche veer ter markt verkocht 518 win- terzalmen. Prijs vau de wiuterzalm f 1,05 tot f 1,25 per half kilo. De zalmvangst was deze week minder dan de vorige weekde prij zen waren hooger. Vau 17 tot 22 December zijn fee Ammerstol aan de markt verkocht153 zalmen; prijs van f 0,95 tot f 1,25 per balt kilo. Afloop van Publieke Verfcoopingeh van Onroerenae Goederen. -Ten overstaan van deu Notaris C. A. Van Biancum te Oude.talcr zijn op 17 dezer, in het koffiehuis «de Roos" te Uudewater, publiek verkocht: 8 hectaren, 78 aren, 80 cen tiaren bosch-, bouw wei- eu hooiland, weg en water onder Hoeukoop, voor f 2350^ ln openbaren verhoop, 17 De cember 1877 door Notaris W. J. Fortuijn Droogleever te Gouda gehouden, ziju verkocht: Eeu Huis eu Erf aan de Zeugstraat te Gouda, wijk G. No. 10, kooper de heer W. T. Wil denburg, voor f4100. Eu een Huis en Erf aan de Westhaven te Gouda, wijk B. No. 141, kooper C. Zuidam, voor 8300. - Bij de op 20 dezer ten overstaan van deu te Schoonhoven geveatigden notaris D. Teijiuck aldaar gehouden verkoopmg, zijn de gebouwen vroeger gebezigd tot pastorie eu kerk gebouw der R. O. gemeente te Schoonhoven, met tuin en due daarnevens staande woon- huisjes in eene massa toegewezen aau de heeren Buuke&Co. te Rotterdam voor f7860. oTADaNLËUWa. Sobooniroven, 22 December. Door de gemeente zijn gisteren publiek verpacht: Het recht van vissclierij in het gemeente- water, aan P. de Joug te Ammerstol voor f 139 per jaar; hel marktgeld, aaü P. Roem alhier voor f 205 per jaar; het haven-, sluis- en kadegeld, aan G. ükiiuijzen alhier voor f 730 per jaar; de wik- eu weeglooneu aan A. D. Klip alhier voor f185 per jaar; het gras- en rietgewas aan verschillende personen, geza menlijk voor f J040 per jaar; het baggeren in gemeente water aau verschillende personen, gezamenlijk voor f124 per jaar;—het bouw land der gemeente aan verschillende personen voor f 819 per jaar. J.l. Donderdag heeft alhier in de bestaande Bewaarschool en op het Stadhuis een vergelijkend examen plaats gehad voor de betrekking van Hoofdonderwijzeres aan de nieuw op te ricbteu Bewaar- en Voorbereidingsschool. Een duetal der sollicitanten was daartoe opge roepen; de dames M. J. Stolk, D. B. Vau der Wel en A. Werneke, respectievelijk Hoofdon derwijzeressen aan de Bewaarscholen te Geervliet Ede ei\. Appitigadam. liet examen werd alge- nomen door den Hoofdonderwyzer L. Akkerhuijs JEz., in tegenwoorcügüeid van het Dagelyksch Bestuur en cenije Rn! !*d:n. ."Yj-r ..k tr neemt zal de benoeming reeds spoedig plaats hebben. Zaterdag 1.1. zijn bij de Herv. gemeente alhier tot Notabelen herkozen de heeren N. Kooiman Mr. D. Vau Oosten Slin- geland en D. Teijinck. Tot ouderlingen bij de Herv. ge meente zijn gekozen de heeren J. H. Heijl en C. Van der Kas Littel en tot diaken is op nieuw gekozen de heer C. Van de Built. Ds. F. J. Heijnewau te Kethel heeft voor het beroep als predikant bij de Herv. gemeente alhier bedankt. Men verneemt dat het voorne men bestaat, om de artillerie-instructie-com pagnie, alhier in garnizoen, het volgende jaar gedurende 3 maanden op de Oldebroeksche heide te laten kampeereu. WATERS CHAP 8- EN POLDER-BERICHTEN. In plaats van wijlen deu heer M. Bisdom van Vliet, fungeert nu tijdelijk de heer C. Hoogendijk Dz. als dijkgraaf vau de Krimpenerwaard eu in plaats van dezen als tijdelijk hoogheemraad de beer E. Boete, van Haastrecht. Aangezien de op 12 October 11. te Noordeloos gehouden verkiezing van eeu hoofd ingeland voor het waterschap «de Overwaard" door heereu Gedep. Staten van Zuid-Holland is vernietigd, zal op 29 dezer te Noordeloos ,.og- maals eene vergadering van stemgerechtigde in gelanden uit de polders Botersloot eu Blom- mendaal gehouden worden, ter verkiezing van een hoofdingeland voor geuoemd waterschap, te kiezen uit Botersloot. Door het Bestuurder poldersOud en Nieuw Putten te Spijkemsse, is het leveren en stellen van het stoomwerktuig met ketel en centrifugaal-pomp voor die polders, gegund aan de heeren Cosijn en Co. te Gouda, voor de som van t18520. LANDBOUW-BERICHTEN. L.l. Dinsdag hield de afdeeling Lekkerkerk en omstreken vau de Hollandsche Maatschappij van Landbouw hare gewone ver gadering. De voorzitter stelde aan de orde om aan de secretaris dezer aideehng een toelage te verleeneu van 125, ter gemoetkommg in de onvermijdelijke kosten aan die betrekking ver bonden. Dit werd bi) acclamatie aangenomen. Daarop volgde de verkiezing van een secretaris en werd met bijna algemeene stemmen herbe noemd de heer P. W. Van Milaan. Als spreker was dezeu avond opgetreden de heer A. G. Van Willigen van Ammerstoldie over «Onze Land huishoudelijke diereu en hunne voedering, ver edeling en verzorging" sprak, ln de pauze werd door den heer K. 8mit van Krimpen a/d Lek ter vergadering gebracht een teleplion of verre spreker. Üm de nieuwsgierigheid van allen te bevredigenwerden er proeven genomen door verscheidene personendie aller verwachting overtroffen. O.o goed te verstaan wordt ver- eiscbt langzaam eu duidelijk spreken. Aan hel einde der werkzaamheden gekomenrichtte de voorzitter eeu woord van dunk aan den spreker en den heer K.Smit, eerstgenoemde voor zijne nuttige lessen op het gebied vau landbouw ge geven eu de laatsten voor de kenuismaking met deu teleplion. Door den heer Spek te Gelkenes, gemeente Groot-Ammers, zijn in den loop dezer week te Hoornaar eu omstreken, eenige partijen hennep (gelling ailéén) opgekocht om te Schoon hoven te leveren. Kaar qualiteit werd doorhem f21 4 122 de 50 KG. besteed. Het Hoofdbestuur der Fnesche Maatschappij vau landbouw heelt besloten een Commissie van drie personen, onder welke twee landbouwers, naar Denemarken te zenden, ten einde aldaar de zuivelbereidingen haar geheelen omvang na te gwan en deswege te rapportee ren. Eeu som vau f öUU is daarvoor beschik baar gesteld. Door den heer Udb van Rijswijk bij Tiel is 11. MaamJag te Gonnchem eene driejauge kalfschot verkocht voor f375; vroeg in den morgen was hem daarvoor te vergeels f400 geboden. De öou-vman C. Verheuvel te Hoorn»ur vei kocht Dinsdag mede aldaar eene kalikoe voor f 312, waarvoor hem 's weeks te voren f 335 geboden was. iu de omstreken van Gorinchem zijn de arbeiders druk met bet rijs hakken. De prijs van het hoephout valt met meê, van daar dat er veel rijs eu palen gemaakt worden. He prijs der kaas is te Hoornaar eu omstreken in de laatste drie weken slechts f 0,50 per 50 KG gedaald. Het wringen is echter thans zoo goed als gedaan, terwijl voor den nog aanwezigen voorraad deze week f 28 4 f28,50 besteed is. Letterkundige Bijeenkomsten. Uitvoe ringen van Muziek- en Rederij kers- Gezölsoiiappön, enz. Woensdag hield Je vereemgiug «Al doeude leert men" te Dalem eeue verga dering met eutrée. De heer J. v. Leeuwen, van Gonnchem, vervulde de «preekbeurt naar aan leiding van het onderwerp «Üuze bestemming". Vervolgens leverden de spreker, benevens de heeren vV. v. Daums, ADe Gier, J. A. Kam steeg, Pb. Vos en N. Vos nog «enige bijdragen. Li. Donderdag werd te iierg- Ambacht de 3e leesvergadering gehouden der vereemging u W interlezingeu". De spreekbeurt w.rl i i.uil oi uc.i ".-er J. "lumtr, van Beiersche, die voordroeg: «Eén kransavond bij tante Kee". Bijdragen werden geleverd door den spreker en de heeren N. Tulp, van Stol wijk en J. G. Bettink, van Berg-Ambacht. De heer L. Akkerhuijs JEz. van Schoonhoven trad Donderdag-avond in de Nuts- vergadering te Haastrecht als spreker op, met eene lezing over «Stokpaarden." Na de pauze gaf de spreker een drietal bijdragen ten beate. Zaterdag jl. werd in de leesver gadering «Door Inspanning Uitspanning" te Stolwijk de leesbeurt vervuld door den heer C. De Vreugt, die sprak «Over eigen levenserva ringen". Daarna werden door de heeren P. Van Trotsenburg, van Moordrecht; A. Boers, van Reeuwijk; J. Beumer, D. C. De Koning, W. Tulp, P. Blok, J. C. Kroon en G. De Vreugt van Stolwijk verschillende bijdragen geleverd. In de op 20 dezer gehouden ver gadering van het leesgezelschap te Reeuwijk, werd eene lezing gehoudeu door den heer A. Boers over «Schetsen". Bijdragen werden ge leverd door de heeren Bulaëus Brack, Verburg, Boers, Kersbergen en Van der Heiden. Te Nieuw-Lekkeriaud traden 14 dezer in 't Nut als sprekers op: do bh. v. d. Brugge, van Alblasserdam, over lantasie en wer kelijkheid in 't maatschappelijk leven en P. A. Van Schagen, van Kinderdijk, over Aardrijks kunde. Bijdragen werden geleverd door de heeren H. C. Helleman, Wuijster en G. Hel leman HCz, Gisteren-avond trad te Ameide in eene N utsvergadermg de heer H. C. Hel leman uit Kinderdijk opdie een tal van dich terlijke bijdragenzoowel van ernstigeu als blij- geestigen aard, voordroeg. LI. Dinsdag werd te Oudewater een der nntsavoudeu vervuld door deu heer W. Van Voorst uit Gouda. Blijkbaar werden de verschillende voordrachten m proza en poëzij en met het minst de zang, met hegeleiding der piano, door de aanwezigen met genoegen gevolgd. KEEK- EN SCH00LN1EUWB. De heer J. Schuurmans Stekho ven, cand., heeft voor het beroep naar Willige- Langerak bedankt. Ds. J. J. V an der We ij de te Berg- Ambacht hoopt aldaar op Zondag 27 Jan. 1878 zijne afscheidsrede te houden. Tot kerkvoogd te Nieuw-Lek- kerland is herkozen de heer T, Hageudijk eu gekozen de heer J.' Bongers. Herbenoemd tot kerkvoogd te Streefkerk de heer tl. Gautier, en benoemd tot kerkmeester de heer A. Schoonderwoerd. Te Hoornaar zijn de heeren A. Slob als kerkvoogd en C. Van Houweimgen eu A. Advokaat als notabelen herkozen. Te Langerak ziju heraozen tot notabelen de heereu W. Goedhart Hz. eu G. De Ruiter. Tot Notabelen zijn te Lekker kerk herkozen de heereu A. Streefland P. Broere en C. v. d. Graaf. Te Goudriaan is benoemd tot notabel de heer U. Maat en herbenoemd tot president kerkvoogd de heer T. Terlouw Az. Te iNieuwJand is tot kerkvoogd herkozen de heer J. Sterk, tot uotabei herkozen de heer A. den Ottelander en gekozen de heer W. Van Iperen eu is benoemd tot groot-arm- meester de heer M. Vink. Tot notabelen te Leerbroek zyn gekozen de hee.en M. Hijkoop 'l'z., K. Buy- serd Fz. en G. Bikker Sr. Een milde hand beeft aan de vrije gemeente te Amsterdam een gift van dui zend gulden doen toekomen. GEMENGDE BERICHTEN. In den morgen van 13 dezer kwam bij deu stalhouder Erberveld te Gouda iemand, die last gaf het paard van zekeren Schouten uit Zuidbroek, die met den marktdag bij diep stalhouder was uitgestald, in te spannen omdat hij even uaar het station moest rijden. Hij wees paard en wagen aau. Zonder achter docht werd aan zyn verzoek voldaan, doch in plaats van naar het station, reed de man er mede naar Rotterdam en spande daar uit. Onder voorgeven dat hij ossen moest balen van den Hollandschen spoortrein en geld te kort kwam vroeg hij aan den Rotterdamschen stalhouder f 20U ter leen, welke deze gafdaar paard en wagen veel meer waarde hadden. Ook vroeg de oplichter nog een knecht om hem aan 't station met de ossen te helpen. Den knecht evenwel zond hij spoedig j weg om halsters te koopen, waarvoor hij hem een gulden gaf, doch toen deze aan het station) kwam, was de vogel met de f200 gevlogen. Naar wij vernemen ia men den dader op 't spoor. Hij moet iemand zijn die reeds lang ongunstig uekeud stond. Door den heer A. Streefland van Berg-Ambacht is een otter geschoten. Van verschillende zyden wordt gewaarschuwd om nauwkeurig toe te zien bij liet ontvangen van goudgeld, d.ar er valsche stukken in omloop zijn. Een dergelijk stuk zag er uitwendig goed uit, maar bleek te zijn gescheurd en was dof van klank. In de vorige week kreeg te Sneek een 2jarig knaapje een stukje potlood in de keai, datnaar men zegtin de luchtpijp vastraakte. Ondanks geiieeskuudige hulp ia het kind onder de hevigste smarten bezweken. Een zeldzaam voorkomend geval werd eergisteren voor het gerechtshof te 's-Gra- veuhage behandeld. In de bank voor de be- schnldigden zat zekere G. d. V., oud 40 jaren van beroep bouwman en laatst wonende te Wad- dinxveen. Hem weril ten laslegelegd vergiftiging zijner wettige huisvrouw. Ter terechtzitting bleek, dat de vrouw, met wie besch. in 1862 was gehuwd, den 17den Februari j.l. op 36 jarigen leeftijd is overleden door vergiftiging. In den eersten lijd hunner echtvereeniging had tusschen mail en vrouw geen misverstand geheerschtdoch sedert Augustus van het jaar 1876 werd de vrouw, door eene zenuwongesteldheid aangetastwaartoe als aan leiding werden bi gebouwd de rondgaande geruch ten waarbij de houding van haren man tegen over zijne 16-jarige dienstbode in een kwaad daglicht werd gesteld. Daarbij kwamdat nu van tijd tot tijd ongenoegen tusschen vrouw en man ontstond wear van de laat ate als de oorzaak werd aangewezen. Op de tot den beschuldigde door den Pre sident gerichte vragen, of hij ook zeggen kon, waaraan zijne vrouw was overleden en of bij of omstreeks li Februari jl. aan zijne vrouw ook raltekruid had toegediend, antwoordde hij «Ze zeggen dat mijne vrouw aan vergiftiging ia gestorveD, maa'r toegediend heb ik het niet. Wel heb ik eens, daar wij last van ratten had den, op aanraden mijner vrouw rattekruid ge kocht, maar daar ik er een afkeer van had, heb ik het, vóór dat ik thuis was, weggeworpen." De vader, moeder eu eene zuster van de over leden vrouw verklaarden, dat zij meermalen van hare dochter en zuster bezoek kregen en daze ook 10 Februari, schijnbaar gezond, hen bezocht had. Twee dagen later kregen zij bericht., dat zij bedenkelijk ziek geworden was. Als ziekte verschijnselen werden misselijkheid, biakingen, vreeselijke pijn in 'tlijf, diarrhée, voortdurende dorst en klamme handen waargenomen. De besch. was onder dit lijden zijner vronw on verschillig. Hij liet geen geestelijke roepen, omdat hij, zooals hij zeide, bang was dat zij het op de zenuwen zou krijgen, en toen de lijderes het uitschreeuwde vttn pijn, zeide haar man onverschillig: «ze zal nog gaan zingen." Daarentegen toonde de vrouw innige bezorgd heid voor dien man en wilde, meenende dat hij door het waken vermoeid was, dat hij eenige rast zou nemen. De oorzaak van alle ellende, die in den laatsten tijd in het huishouden iiad geiieerscht, waa de 16-jarige dochter van hunne naaste bu ren, die bij hen als meid diende. Terwijl de vrouw niets naar den zin van den man meer doen kon, was dat meisje de onfeilbare. De man, meermalen over zijn gedrag jegens zijne dienstbode door zijde familieleden onderhouden, antwoordde steeds in ontkennenden zin. Niettegenstaande die ontkenning, waren de handeliugen vau besch. tegenover zijne dienst bode berispelijk, betgeen door onderscheiden ge tuigen was opgemerkt. Omtrent de gesprekkendoor de lijdende vrouw met haren voder gehouden, bleek, dat zy van haren man had gezegd dat hij weer goed voor haar was, en dat hij zich zelfs had beijverd voor baar boterhammen klaar te zetten, die hij «zoo lekker met suiker bestrooid had." Tijdens hare ziakte en toen de vrouw plotse ling bezweek, daklit de vaderdat zijne dochter op geen natuurlijke wijze aan haar eind was gekomon en greftp derhalve gretig het denkbeeld aande opgraving van het lijk te bewerken. Hieraan werd gevolg gegeven en door de lijk- schouwing werden de geruchten van vergiftigiug der vrouw bewaarheid. In maag en ingewanuen van het lijk werd een hoeveelheid arcenicum gevonden. JfcBy het getuigenverhoor kwam het ziektever loop der vrouwhare houding tegenover haren man eu diens houding ten opzichte der dienst bode nader uit. Wel had de overleden vrouw eens te kennen gegeven, dat zij na haren dood verlangde maar uit omstandigheden kon afgeleid worden, dat zij niet met eigen wil het vergif heeft ingenomenhetgeen besch. trachtte te doen gelooven, en hij ook ter terechtzitting volhoudt. De zitting werd den volgenden dag voortgezet. De eisch is schuldigverklaring van d. Vaan de misdaad van vergiftiging en diens veroor deeling tot levenslange tuchthuisstraf. Te Rotterdam $s een sigarenhan delaar spoorloos verdwenen, met achterlating van zijn gezin en een tekort van f 8000. Als een bijzonderheid wordt uit Lekkerkerk gemeld, dat Adr. Slingerland op 78 jarigen leeftijd nog zijn eigen stol hennep heeft opgebracht. hare eerste openbare bijeenkomst in dezen winter. Nadat de voorzitter, de heer De Kouwer, de vergadering met een welkom had geopend, trad als spreker op de heer Vermeulen, met eene verhandelinggetiteld«De kleederen maken den man", naar het Duitsch van Rabener. Ver volgens werden door de li den der vereeniging nog'een twaalftal bijdragen geleverd. De onlangsdoor den gemeuteraad van Noordeloos gesloten geldleening van f bOOO, 4 4 pet., tot herstelling van den toren en voor een nieuw uurwerk, werd op 12 dezer spoedig vol teekend. Het terein, waarop de thans verkochte voormalige kerk eu pastorie der R. C gemeente alhier is gebouwd met aangrenzende twee woonhnisjes, tuin en kerkhof is in bezit der R. K. gemeente gekomen in 1784. Op 2 Febr. van dat jaar heeft de stad Schoonho ven dat terrein aan die gemeente verkocht voor de niet onbelangrijke som van f7000. Eén der woonhuisjes iu de Nes, 5e koop, hetwelk Donderdag 11. op f 660 werd ingezet, heeft de R. K. gemeente in 1817 op publieke veiling gekocht voor f29. (Zegge negen eu twintig gulden.) Het ontwerp tot wijziging der kiestabel is door de Tweede Kamer aaugenomen met 45 tegen 31 stemmen. - Z. M. heeft aan de na te melden officieren bij de rustende schutterijen, op ver zoek, eervol ontslag verleend, iu de prov. Zuidholland 10de bat., aan E. G. B. Van Voorst van Beest, als 2de luit.; in de prov. Noord holland, 7de bat., aan L. Woerinau, als off, van gez. Nederl. VV'crk. Schuld2( Dito dito 3 Dito dito 4 Loten Rotterdan3 Dito Amsterdam3 Spanje. Buiteul. 1867/74. 1 Dito 1876. 2 Dito Binnen II Dito 1876. 2 PortugalOblig3 RuslandOblig. Hope 1798 en 1816. 5 Dito 5e Serie. 18546 Dito 6e Serie. 18555 Dito Obligatieleen. 1864 4 ƒ1000. 5 Dito 1866 4/1000.5 Dito 1880 2e leen. 4 Dito Obl. Nicol. Spoorw. 1867/69. 4 ^vDito Obligatieleen. 1859. 8 Dito 1872. 5 Dito 1873. 5 Dito 1875. 4| Dito Pandbrieven5 Dito Aand. 1864 5% Rs. 100. Dito n 1866. OostenrijkObl. pap. Mei-Nov, 5 Dito Febr.Aug. 5 Dito 'ilver Jan.Juli. 5 Dito Apr.Oct. 5' Dito Aand. 4% 6. 250, 1854. Dito 5 H. 50U, 1860. Dito fl. 1U0, 1864. Turkije. Alg. Sch. 18655 Dito 18696 Oblig. 18687 Amerika Oblig. 1876. .4» Dito 1871. 6 Brazilië Oblig. 18655 Dito 18634J Peru Oblig. 18706 Dito 18725 Gr. Russ. Spoorw. 5 °/0 aaudeel. Russ. Spoorw. Jelez Griasi. Dito Dito Dito Dito Dito Dito 21 Deo. 63 V, '6*/u 100'/, 96»/. 12»/, 12 91 57 'I, 71V, 61 74'/, 68'/. 56 77'/. 7 7'/. 70 65'/. 135'/, 132 62 t/u 52 54»/,. aangeroerd 50 partijen qualiteit. prija f 24 k 32 naar wioht Goeboter f 1,25 a 1,35, wei- dito f 1,03 k 1,15 per kilo. Vette varkeus 23 k 26 et., bigtruu voor Eugeland 20 tot 22 ct. per half kilo. Magere biggen f 1 per week. Nuchtere kalveren f 10a 18. Rotterdam, 17 en 18 December. Aangevoerd: 1203 runderen, 183 vette en graskalveren, 718 schapen of lammin en, 521 varkens, 91 biggen, 6 bokken of geiten en 1 nuchter kalf. Runderen: late qnal. 88 ct., 2de quai. 72 ct., 3de qual. 56 ct; Kalveren: 1ste qual. f 1,10, 2de qual. i 0,90; Soba; en 90 ct.alles per kilo. Weivarkens 4é tot 52 ot. per kilo. Voor Londen 40 tot 44 ct. per kilo. Boter: late qual. f 84, 2de qual. f 80, 3de qual. f 54. Tarwe. Jarige Vlaamsche, Zeeuwscbe, xlakk. en Overm. f 14,00 a 14,75, Nieuwe Vlaamsobe, Zeeuwsche, Flnkk. en Uverm. f 12,50 a 13,75, dito mindere f 10,00 a 12,00, dito geriuge f 8,00 h 9,50. Rogge. Nieuwe Vlaamsche en Zeeuwsche 8,30 k 8,80dito Overmaassche, Noordbrabantsche eu andere soorten f 7,30 k f 8,50. Gerst. Nieuwe Zeeuwsche, Overm. en Flakk. winter, f7,80 a 8,10, dito mindere fö,20 a 7,60, Zeeuw sche, Overm. en Flakk. Zomer, f 6,90 k 7,30dito mindere f 5,00 k 6,80. Haver. Korte f 3,50 k 6,50, lange dito f 2.50 h 5,50. Boekweit. Noordbrabantsche f 205 per 2100 kilo. Paardeboonen. f 7,30 k 7,80, mindere f 5,00 4 7,20. Hennepzaad, f 8,00 a 8,75. Gorinohem, 17 Deo. Bij een aanvoer van onge veer 400 stuks vee, was ae handel heden minder vlug, en bepaalde zich tot de beste soorten. rrijzeu: enkele rijpe kalfkoeien f240 4315, min dere qual. f150 4 225, dito vaarzen f1404 230, vare koeien 1 125 4180, pinken f 50 4 80. Varkens, die vau 70 4 100 kilo 40 a 46 ct. per kilo, fokvarkens van 6 4 8 weken f 3,50 4 7 per stuk. Goeboter f 1,10 41,32, weiboter f 1,14 4 1,18 per kilo. Kipeieren f 1,90 4 2,00 de 26 stuks. Dordraoht, 20 Dec. Tarwe. Jarige Zeeuwsohe, Vlaamsche en Overmaassche f 14,00 4 15,00, puike nieuwe dito f 10,50 4 12,50, ordinaire f 9,00 a 9 50, geringe en blauwe f7,00 4 8,00, Zomer-Tarwe f 8,00 4 9,50. Eenige Kiezers uit verschillende Gemeenten van de K EUMPENERWAARD hebben be sloten zaarn te werken ten einde de benoe ming te verzekeren van den Heer te Ouderkerk «/d IJssel. Zij noodigen alle Kiezers van bet district dringend uit, dien gohOdl Onalh&DdLBliikOtt persoon te helpen benoemen en bevelen voor- loopig bij deze dringend aau, den Heer Steenfabrikant, Grondeigenaar en Lid van deu Gemeenteraad te Ouderkerk a/d IJssel. HENDRIKUS' MURK EN CATHARINA SOETERS, hopen hun 59jarig Huwelijksfeest te vieren op 26 December 1877. Hun dankbare kleindochter. Scuoonhoven, 22 Dec. 1877. Burgemeester en Wethouders van SCHOON* HOVEN zullen op Maandag den Slen Decem ber 1877, des voormiddags ten 11 ure, iu het Heeren-Logement bij H, fERMEULEN aldaar, publiek verkoopen: 5 perceelen Öjarig ELZEN HAKHOUT» 2 LINDEN HAKHOUT en 1 perceel WILGEN HAKHOUT, staande aan deu stam of struik binuen deze ge meente, benevens WILGEN^ en POPU» LIEREN WERK- en BRANDHOUT; voorts eenige AFBRAAK, alsmede OUD LOOD en SCHEURPAPIER, aanwezig op de Algemeene Begraafplaats; eu hetgeen ver der te voorschijn zal worden gebragt. De perceelen zijn in tijds genummerd voor een ieder ter bezigtiging, terwijl verdere inlich tingen dienaangaande zijn te verkrijgen bij den Gemeente-Architect. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S.P. H. NOORDEN DORP, Burgemeester. W. ROMANS van SCHAICK, Secretaris. Schoonhoven, 22 December 1877. Vervolg der Nieuwstijdingen. - ln de gisteren-avond gehouden vergadering der Goudsche kiesvereeni- ging is tot candidaat voor de verkiezing van den gemeenteraad op Vrijdag 28 December a. s. gekozen de heer A. A. Koek. Als candidaat voor het lidmaat schap der Provinciale Staten van Z.- Holl. wordt, behalve de beer R. Blok, burgemeester te Lekkerkerk, thans langs deu Holl. IJsel en andere deelen van dit district, ook gesteld de heer P. Schelling, eteentobnekant te Ouderkerk a/d IJsel. Ook de heer S. P. H. Noordendorp, burgemeester van Schoonhoven, wordt, naar wij vernemen, als candidaat genoemd, L.l. Woensdag hield de vereeni ging «liooger zij ens doel te Groot-Ammers, Poti Tiflis 4 /"ÏOOO. JelezOrel Kursk - Charkow, CharkAzow pd. st. 1U0. Moskou—Smolensk. Losowo Sewastopol. Aand. Oosteur. Nat. Bank Hong. Oblig. 1867. 5 °/o. Dito Loten 1870 Oblig. Maxwell Estate Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. Oost llong. Spoorweg Oblig. Iö69 Centraal-Pacific. Aand. loting Madrid Aand. Turkije met lot. 6'/l. 101 ion'/, 88'/, 105'/, 76'/, 69'/, 87'/, Mevrouw de Wed. VAN DEN BRAAK- Mabcus env hare kinderen betuigen hunnen inmgen dank voor de vele bewijzen van be langstelling, ondervonden bij de ziekte en het overlijden van hunnen dierbaren echtgenoot en vader. Schoonhoven, 22 Dec. 1877. Sz Groote g-evulde KERST- g KRANSEN en Kleine ug KERSTKRANSJES. 3 Schpohhoven, 21 Dec. 1877. m 0 Banketbakker. GEVRAAGD: EEÜX LEERLING tevens gelegenheid om WERKEN er bij te leeren. Aanmelding onder letter H., Bureau dezer Courant. District „SCHOONHOVEN EN OMSTREKEN.»' Algemeene Vergadering op Vrijdag deu 28sten Deoemher 1877, 's avonds te 8 uren, in het HEEREN-LOGEMENT. HET BESTUUR. BURGKRLIJU STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van 14 tot 21 December 1877. Gxboben; AdmaD Gnsbertu», ouders P. A. Van Albertba Johanna, I Voorthnijzen en W. Evera. Huiberdina, moeder M. C. Vau Os van den Abeelen. Overleden: W. Schilt, oud 3 jaren. B. De Wit, oud 18 maanden.O. Sabel, oud 81-jaren, we duwnaar van W. Van Sobaik. C. De Gidts, oud 65 iaren, echtgenoote van J. Gaillard. J. J. J. Verlegh, oud 5 maanden. J. S. Van Witzenburg, ond 8 dagen. MAIKTBESICHTBH, Schoonhoven, 19 Deo, Hennep achil, f24,00, gelliug, 121,00, boter: 1ste qual. 62 ct., 2de qual. 64 ot. per half kilokaas f 28 4 34, vette varkens 20 4 24 ct.overloopers f6 410, schapen f 38 4 40, lammeren f16 418, vette kalveren 22 a 26 ct. per half kilo; nucntere idem f8 412 per stuk; aardap pelen kleingeel f5,00, Zeeuwsche jammen f 5,40, Wol kammers f4,20. Appelen f 10, peren f 12 per heet. Eieren f7,50 per 100 stuks. Vette koeien f200. KaHkoeien f270 4 290. Vaar- koeien f180. Kalfvaarzen f130 4 150. Goiste Vaarzen f904100. Kalveren f25 4 40. Gouda, 20 Deo. Kaas met vluggeu iuuiiel; bijzonder geschikt, eu voordeelig voor Fundee- ringwerken eu Schermhoofden. Alsmede HEN* NEPSLIETEN» BRANDHOUT» enz. TK KOOP bij E. LANG KHAR, Bergambacht, Bergstoep. Is uwe courant bij onsals bij zoo velen steeds eeu welkome bezoeksterbijzonder was dit het geval met het nummer vau Zondag 1.1. en wel om de volgende redenen. Vooreerst deed het mij recht goed een blijk van instemming te ontmoeten in het ingezonden stuk uit Berg- Ambacht. Zoo iets getuigt ten minste van levenvan lustom door correspondentie in en voor het publiek onze raedelandheden tot na denken op te wekken over zaken, waarbij se toch zoo heel veel belang hebben. Ten tweede verblijdde mij het bericht (ofschoon het ook jaloezie bij mij opwekte) uit Lekkerkerk dat men daar zoo ver reeds isdat een tweede stoomgemaal daat al spoedig zal verrijzen, Is hetgeen men mij daarvan verteld heeft waarheid, dat rustelooze ijver en volharding, in weerwil van alle bezwaren, van Lekkerkerk*» Burgemeester, den heer Blok, hoofdzakelijk tot deze verblijdende uitkomst hebben medegewerkt dan dunkt mij, verdieut dat edel streven bij al wat landbouwer is erkend en gewaardeerd te wordenook bij diegenen die bij deze zaak op zich zelve volstrekt geen belang hebben. Daar zich weldra eene uitmuntende gelegenheid aanbiedtom aan iemand die hier getoond heeft het waarachtig belang van deu laudbouw zoo goed te begrijpen en te willen behartigen, een ruimer werkkring te verschaffen eu tevens vau onze waardeering van zijn belangloos streven te doen blijken stel ik bij dezen aan mijne mede- landbouwers, zoo ver ze medekiezers zijnvoor, bij de aanstaande verkiezing van oen lid vaa Provinciale Staten eenparig ouze stemmen uit te brengen op den heer R. Blok, Burgemeeeter vau Lekkerkerk. Ben Stolwijksohe boer. SPAANSCHE, PORTUGEESCHE, RUS SISCHE, OOSTEN RIJ KSCHE en andere JANUaRI-COUPONS worden ingewisseld tegen de hoogste koersen bij Kautuor: MAltKT. naaat Aim Lsol. J. DB LANGE, M'. Kleér- maker ta SollOOUtlOVOtt, vraagt één dadelijk en één tegen Maart a. s. Aan de vele onderteekenaars van het PRO TEST tegen de WIJZE waarop de adverten tie onderteekend H. A. Boeck, in de Schoonhovensche Courant van 15 dezer, in de wereld is gekomen, wordt bij deze bekend gemaakt, dat op verlangen van geëerde vrienden (van den zoowel binnen als buiten deze gemeente om zijn rechtschapen en grootmoedig karakter zoo g e a c h t en Heer Hendrik Adriaan Boeck, Bieibrouwer alhier), voornoemd PRO TEST voorloopig niet als advertentie zal geplaatst worden. Het Bestuur der Sociëteit _A3XIOITIA* A. J. DRIESEN, Vice-President. H. G. GEELHOED, Seeretar». H. ADDICKS, Penningmeester. H. A. VAN BAAREN, Commissaris. SCtiÜJAHOVEN, it Dec. 18)7.

Schoonhovensche Courant | 1877 | | pagina 2