Tïeïïwjaae. Schuur en verdere Werken DAGMEISJE. VIN IIVIIT TOT HM1T. NIKlHJWBSIilUNSItN ï.T," n HERBESTEDING. VOLONTAIR. ADV ERTENTIËIM. FIJNSTE LOFODINSCHE LEVERTRAAN DIENSTBODE. LAMPEN en KOPERWERK. Urbanus-Pillen, Bij de Vet'ïietoming is te Leer» broek tot lid van den raad gekozen de heer C. De Leeuw. Tot ambtenaar tan den burger lijken stand der gemeente Oudewater is, in plaats van den heer C. Kikkert, benoemd de heer G. Van Ingen Schouten. Voor de Sophifo-stichting is ge collecteerd te Amenle f 88,50te Tienhoven f 12,85; te Nieuwerk a/d IJsel f73,20. Dat een meester zijn hond voor het gerecht brengt, om re bewijzen, dat hij zich niet aan een misdrijf heeft schuldig ge maakt, is zeker iets, dat niet dikwijls voorkomt. Door een rijksveldwachter was tegen den heer. F. A. v. L. te Gouderak proces-verbaal op gemaakt, ter zake dat hij in den folder bin nen de gemeente Bleiswijk had gejaagd met een' schietgeweer en met een halfbloedshaze windhond in plaats van met een staanden houd gof brak. De beklaagde, die deswege voor het kantongerecht te Gouda terecht stond, bracht op de zitting van 12 Dec. zijn jachthond mede en daarenboven een zijner jachtgenooteu, een rijksveldwachter en een rijksveearts, die ver klaarden, dat de houd geen hazewindhond was, maar zeer goed voor het wild stond. De amb- tanaar van het O. M., Mr. W. C. A. Scholten, verzocht daarop uitstel van behandeling der zaak en dagvaardde als deskundigen twee jagers uit de provincie Z.-Üolland. Toen ook deze op de zitting van 19 December verklaarden, dat de hond, die weder in de gerechtszaal aanwezig was, geen hazewindhond was, en dat het zeer wel mogelijk was, dat die hond een staande hond was (om dit echter met zekerheid te kun nen zeggen, moesten zij eerst met den hond hebben gejaagd) requireerde de Ambtenaar van het O. M. dat de beklaagde zou worden vrijge- gesproken. De kantonrechter, Mr. J. H. v. Mierop, 24 Deo. uitspraak doende, sprak den heer v. L. vrij. Het bestuur der nieuwe kiesver- eenigiog te Gouda bestaat uit de heeren Mr. P. J. Snel, voorzitter; J. A. Roest van Lim burg, ondervoorzitter; H. Jager, secretaris. Gisteren is te Utrecht aanbe steed: 1. het verbeteren van het fort aau de Gagelminste inschrijver de heer A. S. Schaafs- ma voor f 103900; verder werd ingeschreven door de heeren A. C. Vink voor f 165609, J. v. d. Vlugt voor f 100500 eh J. A. van Straten voor f 168000. 2. Het verbeteren van het fort op den Voor- dorpschen Dijk; minste inschrijver de heer M. A. J. Taverne voor ff 160900; verder werd inge schreven door de heeren J. Van Straten Wz. voor f 162300 en A. S. Schaafsuia voor f 170800. Bij de aanbesteding van de leve ring der materialen ten dienste der gemeente Gouda voor 1378, is o. a. ingeschreven4 30.000 IJselsteeuen. Minste inschrijver Jj. Oé Van Vliet te Gonderak, f 224. f 7,49 per dnizeud. 100.000 blauwe IJselstraatklifikera. Niet gegund. 50.000 Vechtsche straatklin kers. Minste inschrijver Stuiveuberg te Utrecht f 972 f 19,45 per duizend. 55.000 Vecht sche straatklinkers. Miuste inschrijver Stuiven- berg te Utrecht f 932,25 f 16,95 per dui zend.20.000 Vlakken. Minste inschrijver Van de Bergh en Co. te Willeskop f 358,40 f 17,92 per duizend. lb.000 Luiksche. Minste inschrijver Erven H. Trip te Utrecht f93,73 per duizend. Door de Hollandse he spoorweg maatschappij is aanbesteed het maken eener goederenloods te Amsterdam aan de Nieuwe Vaart aldaar. Laagste inschrijver de heer L. Hollander te Capelle a/d Usei voor f70.462. Even als in vorige jaren zal te Berg-Ambacht weder duor eeue commissie, daatoe door den gemeenteraad uitgenoodigdaan de behoeftige huisgezinueu eene uitdeeiiug in geld worden gedaan. Deze maatregel strekt ter ver vanging van het Nieuwjaarwenschen langs de huizen. Het zoogenaamde nieuwjaar- wenschen langs de huizen is 4e V uren en Dalem, even als ten vorigen jare, ten strengste veröp- den, terwijl den ingezetenen bij publicatie met aandrang verzocht is, tot wering van deze kwade gewoonte, die zooveel aanleiding geeft tot dron kenschap en twist, zooveel mogelijk te willen medewerken. In de afgeloopen week zijn aan 't Kralingsche veer ter markt verkocht 890 win- tarzalinen. Prijs van de winterzalm f 1,15 tot f 1,60 per half kilo. De zalmvangst was deze week minder dan de vorige weekde prij zen zijn gestegen. Van 24 tot 29 December zijn te K miners tol aan de markt verkocht153 zalmen prijs van f 1,10 tot f 1,60 per half kilo. *_Na gedurende geruimen tijd 1.80 en 1.90 M A. P. aangewezen te hebbenis het peil a^n de juundtttie-sluis te Dalem in de laatste dagen weêr gerezen, zoodat het thans 2.20 M A. P. teekent. De regds sinds 80 jaren be staande maatschappij«Let op uw einde", te Utrecht gevestigddraagt thaus den naam vbu Maatschappij tot Uitkeenng bij Overlijden." Omtrent het stoomschip de Friesland" wordt meer en meer het vermoeden zekerheid, dat Jiet vaartuig met man en muis is vergaan tn dat er 83 mensctien in de zee hun graf heW*n gevonden. De opvarenden waren majoor Van bon en 8 kinderen; luite* nant Van Batenburg, Schuylenberg, Steinmetz La Gordt Dilliè, Laroux en vrouw, Vrees van Nahuys vrouw en 3 kinderenEvans, Houcker, E. Tofield, mejufvrouw Capell, 25 onderofficie ren, 24 militairen en 19 schepelingen. De rijke lading bestond uit: 24943 balen koffie, 1042 balen tabak, 560 balen peper, 1695 kisten thee, 66 kisten indigo, 59 kisten noten 43 kisten foelie, 20 kisten gom benjamin, 20 kisten sigaren 6934 blokken tin6061 bossen rotting. Bij de reederij kwam uit Londen het volgende, telegram Lloyds agent te La Coruuua (noord kust van Spanje) meldtdat theetabaxkoffie en rotting aau land spoelden tot eene stoomboot behoorendewelke vermoedelijk bij kaap Corru- bedo bij Finistère verloren ging." Volgens telegraphisch bericht is het schip «Walmer Castle" verbrand ter reede van Batavia, met volle lading voor Ne derland aan boord. Uit de te Leiden wonende gepen- sionneerde onderofficieren én mindere militairen is eene commissie gevormd, die zich met de gepeusionneerden in andere plaatsen in betrek king zal stellen, teneinde door een verzoekschrift aan Z. M. den Koning" tot eene verbooging van pensioen te geraken. Het adres zou 15 Jan uari a. s. ingezonden worden. Te Arnhem zijn door de sociëteit St. Jan bij gelegenheid van hare jaarlijksche feestviering ongeveer 4000 ponden rogge- en wittebrood aau de armen van verschillende ge zindheden uitgereikt. Door den Rijksveldwachter titu lair J. Rood horst zijn drie personen wegens het onbevoegd uitoefenen der lange jacht, ouder de gemeente Tienhoven, bekeurd. stadsnieuws! Schoonhoven, 29 December. Tot voorzitter van het Alg. Burgerlijk 'Armbestuur is herbenoemd de heer N. J. H. Van Geldereu. 8 Door den gemeenteraad is tan de Bewaarschool alhier benoemd Jet hoofdonder wijzeres mej. D. B. Van der Wel te Ede; tot bulponderwijzeres aan die school inej. A. S. Lasonder en tot kweekelinge inej. E. Van Oosten, beiden té dezer stede. Door een aantal handeldrijven den en industriëelen m deze gemeente is aan den Gemeenteraad een adres ïugediend omtrent de tegenwoordige hoedanigheid' van het gas. De adressanten wijzeu er op, hoe hun, ondanks herhaalde klachten voortdurend gas wordt ge leverd, dat, ook al is de vlam groot genoeg, de noodige lichtsterkte mist. Zij worden daar door in hun bedrijf of in hunne werkzaamhe den belemmerd. Adressanten wenden zich tot den Gemeenteraad vóór het sluiten van een uieuw contract met den gasfabnkaut, met het verzoék in dat contract de noodigp bepalingen omtrent de lichtsterkte van hel gas te wille» opnemen,- van welke bepalingen met mag worden afgeweken. Gisiereu-avond had alhier de aangekondigde algeineeue vergadering plaats der vereeniging «Eigen Hulp", district «Schoonho ven c. a." Jammer dat deze vergadering, on danks de goede verwachting, niet talrijk was bezocht. De belangrijke schets: «De betoo- verde Rijksdaalder", van onzen stadgenoot Aart Admiraal, werd door den heer Akkerhuijs zoodanig ten gehoore gebracht, dat e» liet stuk (pat weldra, naar wij vernemen, in «Eigen Haard" eene plaats zal vinden) èn de voordracht de algemeeue goedkeuring mochten moógsten. Na de ptuze werd nog eeh kort debat gevoerd over de contributie en den vastgesteldeu aankoop, (voorloopig van boenen en erwten), van elders, omdat üe aanbiedingen in deze gemeente niet aannemelijk zijn, en daarna werd de vergadering gesloten met liet voornemen om vóór 15 Januari eene algemeeue vergadenug te houden ter be spreking van verschillende punten, die dan iu 't belang van dit district en van de vereemgug aan de orde zullen worden gesteld. In het uegin der maand Januari e. k. zal, blijkens aankondiging iu het vorig uornmer dezer courant, alhier eene Soiree mo- sicale ten voordeele der armen worden geggven, die in vele opzichten de aandacht verdient onzer stadgenooten. JN iet alleen om het liefdadig doei dat daaraan is verhouden, maar ook om hei genot dat deze soiree beloolt, ineenen wij tot eene ruime deelneming op de ïuteekenlijst, welke, naar wij vernemen, in "de volgende week zal worden aangeboden, te mogen aansporen. Letterkundige Bijeenkomsten. Uitvoe ringen van Muziek- en Bederijkers- Ciezelsoliappenenz. V rijdaglavoud hield de vereeni ging «Nut en Genoegen" te Aminerstol hart derde8 algemeeue vergadenug. De heer Bouman trad als spreker op, en schetste het ontstaan, het doel en de werking van het Jezuïtisme. Na de pauze werden bijdragen geleverd door de heeren: A. Van Noord wijk. Sr., A. G. Van Willigen, A. J. Voorspuij Gz., VY. Van Har ten Cz., A. Zaueu en den spieker. - 22 dezer trad de heer H. C. Hel leman als spreker op in - de vergadering vool volksvoorlezingen te Krimpen a/d Lek. Spreken had als onderwerp gekozen de voordracht vat «De overwintering op Nova-Ze.nbla"' door Tol lens, waarna nog eéuige gedichten door enkelei uit het volk voorgedragen werden. In de N u tsvergadering te Lek kerkerk, op 21 dezer, werden door ongeveei 40 schoolkinderen, onder leiding van den hoofd onderwijzer Va» Milaan, volgens programma eenige liederen ten beste gegeven afgewisseld door eenige bijdragen. De gekozene muziek stukjes overtroffen aller verwachting en maakten op de goed bezochte vergadering een aangenamen indruk. Aan versnaperingen voor die kinderen ontbrak het nietdaartoe in staat gesteld door vrijwillige bijdragenwaarvoor de gevers werden dank gezegd. In de bijeenkomst tot het hou den van volksvoordrachten te Noordeloos, trad 21 dezer als spreker op de heer Woutmautvaa Hoog-Blokland, met eene lezing over de opvoe ding der kinderen. Bijdragen welden geleverd door de heeren K. .Van der Willik, H. Van E.«, J. Van Muijlwijk, '1 llooft t-n fu 't Veld. LANDBOU W-BERICHTEN In eeue vergadering der Hol). Maatschappij van Landbouw te Reeuwijk, op Zaterdag 1.1., werd c^oor den heer Sluis uit de Beemster eeue practisclie voordracht gehouden .over Kaasbereiding. De te Hoog-Blokland gehouden houtverkoopiug van de gemeentegronden heeft opgebracht f479. In gwen jaren zijn de gors sen zoo goed geweest als nu en hebben de arbei ders het net beter als nu kunnen snijden. liet riet op de buitengors-cii is ook langwaardoor de pachters te llardiaxveld en Sehelluinen er beter dan andere jaren uoe uitkomen. Te Schelluinen hebbeu enkele bouwlieden de gellin(hennep) verkocht en ge leverd voor f21 en 122 de 50 kilo, terwijl er te vergeefs f 23 eu f 24 voor het geheele gewas werd geboden. KEBJL- EN SCH00LN1EDWS. Beroepen te Giesen en Rijswijk Ds. H. Groene veld te Waarder. Beroepen te Nijkerk a/d Veluwe Ds. G. Boer te Ouderkerk a/d. iJsel. Aangenomen hét beroep naar Hooge Zwaluwe door Ds. A. J. E. Van Dick te Arkel. De heer Ten Kate heeft het be roep naar Lexmond aangenomen. Bedankt voor het beroep naar Brandwijk door Ds. VV. v. Dis te Cillaarshoek. Bedankt voor Dussen'door Ds. H. Van Gnethuijsen te Schoon re woerd. Bedankt voor Ridderkerk door Ds. J. E. Steenbakker Monlyun Loijsen te Bruchem. Te Hoog-Blokland is tot nota bel gekozen de héér L. De Groot iu de plaats van deu heer G. Verwolf, die als zoudamg had bedankt. Te Dalem zijn herkozen als kerkvoogd de heer 11. v. d. Uiessen en als notabel de heer M. De Groot Hz. De commissie van voordracht tot de benoeming van hoogleeraren voor de Nederlandscbe Hervormde kerk heeft het vol gende twaalftal gemaakt, dat aau de Synode ter electie zal wordeu aai.gcoodeu: dr. Acquoi, pied. te Zalt-Bommel; dr. Baumhauer, pred. te Zutfen; dr. Duker, pred. te Eraneker; ds. Goos- seu, pred. te Schiedamdr. (J. P. Hofstede de'Groot, pred. te Kampen; dr. Gunning Jr., pred. te 's-Graveuhagedr. Kochpred. te 's-Hertogenbosch; dr. Kruijtf, pred. te Leeu warden; ds.- E. A. Lasonder, pred. te Leeuwar den; dr. J. Vau Loenen, pred. te Hardegarijp; dr. J. Otferbaus, pred. te EeiJe; dr. G. J. Vinke, pred. te Amsterdam. Woensdag-avond was te Haast recht in de schoolvan we^e de afdeeling «Ernst en Vrijheid" van het Protestantenbond en ouder medewerking van vele ingezetenen een kerstboom opgericht, keurig verlicht en met geschenken behangen. De jeugd, inzonderheid de catechi santen der Herv. Gemeenteontvingen elk een bijbel- of boekgeschenk, en werden onthaald op chocolade, kreutebrood, koek en allerlei aardig heden van den kerstboom. Ds. Van der Loetf verklaarde de bete-kems van het feest op dui delijke wijze eu deed uitkomen dat het voorna melijk strekte ter aanmoediging zijner leerlingen. Gezang dér kmderèu en v*n de koorvereeuigiug lpiaterde het feest op. De gemeenteraad van Arkel heeft besloten het tractement van den hoofdonderwijzer aldaar, met 1 Jan. 1878, van f 7ü0 op f 800 te brengen. Tot hulponderwijzeres aau de openb. school te üudewater is benoemd mej/ A. B." A. Sanders te Zutfen. Met de benoemdé stonden op de voordracht mej. A. Aitton te Wiuterswijk (die hare sollicitatie heeft ingetrok ken) en mej. A. M. De Mandt te Amersloort. UEMENGDE BERICHTEN. Op den eersten Kerstdag om streeks half elf uren bracht het geroep van «brand" niet weinig ontsteltenis te weeg onder de menigte, die zich te Uonnchein in de kerken bevond. a1 spoedig bleek dat de pelmolen van deu heer Kant van Andel, op deu wal bq de Waterpoortin vlam stond. Ondanks de spoe dige aanwezigheid van de brandweer, lagen wel dra de molen benevens twee belendende wo ningen iu de asch. De oorzaak van deu brand is onbekend; tot 's nachts 12 uren had men nog iu deu molen gewerkt. Iu het gehucht Biesland (Maas tricht), op korten afstand van die stad heeft het volgend ijzingwekkend voorval plaats ge» han: Een mén zonder vaste woonplaats, die, als hij niet om niet ouderdak kon komen, in stal of schuur, somwijlen zelfs in een der holen van deu Pietersberg een nachtverblijf vond, had in den nacht van Zaterdag op Zondag met medeweten van den eigenaar eene slaapplaats gekregen iu een stal te Biesland. Hij verkeerde toeu m hoogst beschonken toestand. Dien dag had hij een paard helpen slachten, en zijne handen en kleeren waren druipnat en doortrok ken van het bloed van 't paard. Tegen mid dernacht, toen de koude heviger werd, ging de man des huizes, bevreesd dat de zwerver zou bevriezen, naar hem zien en vond hem in een vreesdijk verminkten toestand. Terwijl de man sliep, had de reuk van het paardenbloed twee hondeu, die zich in deu stal bevondeu aan gelokt. Zij hadden hem eerst de kleeren van het lichaam gescheurd en die uitgezogen, eu daarna hadden zij hem het vleesch van net lijf geknaagd. Zijn toestand is hopeloos. De gevolgen van het bijgeloof en van het door kaartenlegsters gestichte ouheil zijn weder met een geval vermeerderd. De jeug dige vrouw vau eeu welvarend ingezetene vau S. bezocht dit voorjaar eene kaartlegster, die haar voorspelde dat haar echtgenoot nog vóór Kerstmis zou verongelukken en haar als lijk te huis gebracht zou worden. De jeugdige, tot dus ver levenslustige vrouw, werd sinds dien tijd stil ed in zich zelve gekeerd. Haar toestand ontaardde weldra in een mijmerenden en haar ze nuwgestel werd hoe langs zoo meer geschokt. Eindelijk kreeg zij aanvallen van woede, die nu zoo aanhoudend zijn, dat de beklagenswaardige echtgenoot zich genoodzaakt heeft gezien haar in een krankzinnigen-gesticht te doen plaatsen. Zóó groot was den eersten Kerst dag de aandrang van het publiek, die het op leidingsschip voor den zeedienst, «Anna Pau- lowna" te Rotterdam, wilden bezien, dat de brug naar het schip onder den last bezweek. De ijzeren leuningen beletten het geheele doorzak ken, zoodat niemand letsel bekwam. - Een eenvoudig middel om te on derzoeken of er ook trichiuen in varkensvleesch zitten wordt in een Duitsch blad medegedeeld. Een boer in Mecklenburg werd gevraagdof hij ook zijn varkeusvleesch in de naburige stad liet onderzoekenvóórdat hij het gebruikte. Wel neeuantwoordde deze, met zooveel drukte hou ik mij uiet opik hob bij mij op het dorp iemand die mij altijd spoedig helpt. Zoo wie dan? Wel, onze schoolmeester. Als ik geslacht heb, stuur ik hem de eerste worst present, en daar hij het uiet breed heeft, weet ik zeker, dat hij haar direct opeet. Hoor ik nu na een paar dagen van mijn jongeus, dat de meester nog fnsch en gezond isdan weet ik zeker, dat het varken mets mankeerde. Wat zal ik de menscken iu de stad daarmede lastig vallen? De Pers Stot-Taï gaf Zaterdag 1.1. te Berkeuwoude eene voorstelling in de hoo- gere goochelkunstgevolgd door het vertoouen van nevelbeelden (dissolving views), waardoor hij het talrijk pubhek een aangenameu avond verschalte. De timmerman W. J. te Gorin- cbem, een reeds bejaard man, had 11. Vrijdag avond het ongeluk achterover van een trap te valleu, teu gevolge waarvan hij reeds den vol genden morgen is overleden. *-— Zaterdag-avond is met moeité uit den Schelluinschen Vliet gered eeu 78-jarige grijsaarddie, door de duisternis misleider was mgeioopen. Te Vreeswijk is 21 dezer een jon geling van 21 jaar, Eibers genaamd, terwijl hij aan het zandbaggereu was iu de rivier de Lek, door de gladheid vau het vaartuig in het water gevalleu en verdronken. Eeu boerendochter was gewoon potlood uit een papieren zakje te gebruiken, om daarmede de kachel te poetsen. Hiermede dezer dagen weder bezig zijnde, bemorste zij zich nog al en viel er eenig potlood op deu grond. Zij veegde dit op en wierp het in de kachel. Plotseling ontvlamde dit niet alleeu, maar ook de inhoud van het zakje, hetwelk zij iu een mandje in haar band had. Hare kleederen wer den in vlam gezet, met dat gevolg, dat zij aan nare banden en haar aaugez.ckt vrij belangrijk werd gebrand. De inhoud van hét papieren zakje bleek niet uit potloodmaar uit buskruid te bestaan Terwijl hetstoomschip //Drenthe", dat in den loop der vorige maand naar fndië vertrok, te Southampton aan deu wal lag, had eeu geVal van desertie plaats, dat zeker niet alledaags is, te minder daar alle wachtposten waren betrokken. Toch wist een der 150 aan boord zijnde soldaten, een Eranschman, ondanks het scherp toezicht, te ontsnappen. Terwijl de officieren aan tafel zaten, begaf hij zich m de kajuit van den officier van gezondheid, wiens oppasser hij was; hij opende eeu der kisten, nam er eeu compleet unilorm uit, en begunstigd door de reeds invallende duisternis, begaf hij zich in dé kleeren van den docler naar den wal ondanks alle nasporiugen is men er met iu ge slaagd den deserteur weer te vinden. Zondag-avond had vlak bij het station Bussen een betreurenswaardig ougeluk plaats. Een persoon, die in verregaandeu staat van dronkenschap verkeerdehoorde den« sneltrein aankomen en beg%f zich op de rails; hij wei gerde gehoor te geven aan de waarschuwingen van den stationsw achter. Deze het gevaar ziende aarzelde geen oogenblik en sprong den weerspan nige te gemoetdoch ook toen bleef hij nog stand houden waarop een worsteling ontstond die daarmede eindigde, dat de wachter, zich met geweld losrukkendeop den grond vielterwijl de ander door den trein werd verpletterd. De man was uit Baarn afksmstig. De spoorweg wachterdie zelf bijna het slachtoffer zijner hulpvaardigheid wasis gelukkig met den schrik vrijgekomen. Blijkens het verslag over 1376, door den Raad van toezicht op de spoorweg-diensten in ons land aan deu Minister van Binnenlandsche Zaken uitgebracht, zijn in dat jaar gedoodreizigers, niemand; beambten en bedienden der maatschappijen 10, en perso nen die zich op den weg bevonden 12. Dat is te zamen 22, en wel zonde* eenig reiziger. Er werden gewond: reizigers, door den dienst 2 pn door eigen schuld 1beambten en be dienden der maatschappij 17, en personen die zich op den weg bevonden 3. Dat is te za men 23. Alles te zamen alzoo 45 ongelukken (22 dooden en 23 gewonden, waaronder slechts 2 reizigers gewonden wel op den Ceutraal- spoorweg. Van de 45 persoonlijke ongelukken hadden plaats 20 op de Staatsspoorwegen en 7 op den Hollandschen spoorweg. Met betrekking tot de reizigers heeft men alzoo alleszins reden tot tevredenheidook iu vergelijking tot het buitenland. Eene Amerikaansche dame, ze kere Miss Thomsondie blijkbaar meer geld heeft dan zij nuttig weet te gebruikenheeft gelijk men uit Londen schrijft, voor weinige dagen haar lievelingspaard met gouden hoefijzers doen beslaan. Ook de nagels zijn van goud. Dat beslag kost een kleinigheid van f2400. Het beslaan had plaats onder toezicht van verschei dene veeartsen. Het paird was te Edinburg gekocht, en aldaar ook beslagen. Het zal nu naar Amerika worden overgebracht. Het Duilsche tijdschrift //De Gartenlaube" bevat een recept tegen hoesten éénvoudig luidende/rhoest volstrekt nietof althans zoo weinig mogelijk." Met voorbeelden wordt in genoemd blad aangetoond, dat een slokje koud water en een vasten wil in vele gevallen voldoende zijnom het hoesten met de nadeelige gevolgen daafvan ook voor tering geheel weg te nemen. alle aandoeningen van branches en longen. Vele zieken helaas voor wie dit geneesmid del uitstekend zou wezen, gebruiken de teer niet, hetzij uit tegenzin tegen den smaak, hetzij dat het bun verveelde om het teerwater klaar te maken. Dank zij bet geniale denk beeld van den heer Guyot, Pbarmacien te Parijs hebben al die min of meer •rechtvaardige gYieven van de zieken opgehouden te bestaan. Het is den heer Guyot gelukt de teer te omgeven met oen licht bedeksel van doorschij nende Gelatine en er ronde kapsules van te maken ter grootte van een pil. Deze kapsules kan men zeer gemakkelijk innemen op 't oogen blik dat men gaat eten; ze hebbeu volstrekt geen smaak. Zoodra ze iu de maag komen smelt de Gelatine en wordt de teer opgenomen. Deze kapsules zijn 'zeer duurzaam, zóó zelfs dat de kapsules vau eeu aangebroken flacon nog na jaren te gebruiken zijn. De teerkap- sules van Guyot zijn een zeer rationeel ge neesmiddel, dat niet meer kost dan zes of acht centen daags en tevens ontslaat van het ge bruik vau alle borstkruiden. De heer Guyot kan slechts instaan voor die flaconswaarop zich zijne handteekemng be vindt gedrukt in drie klowren en die in de meeste goede apotheken te verkrijgen zijn. Heden overleedin den ouderdom tan 68 jaar, onze Moeder en Behuwdmoeder Me vrouw de Weduwe J. A. SNEL, geboren FRAKQOI8. Mr. P. J. SNEL. W. SNEL - Bobkes. N. FRANCOIS SNEL. A. E. J. SNEL-van Trotsenburg. 25 December 1877. Almelo Etnyt fannisgeving. lEUaSBERlClTEN. pc. Nederl. Werk. Schuld2$ Dito dito 3 Dito dito 4 Loten Rotterdam.3 Dito Amsterdam3 Spanje. Buiten!. 1807/74. 1 Dito 1876. 2 Dito Binnenl1 Dito 1876. 2 Portugal, Oblig3 RuslandOblig. Hope 1798 en 1816. 5 Dito 5e Serie. 18545 Dito 6e Serie. 18555 Dito Obligatieleen. 1864 k 1000. 5 Dito 1866 k/1000. 5 Dito f 1860 2e leen. 4} Dito Obl. Nicol, Spoorw. 1867/69. 4 Dito Obligatieleen. 1859. 8 Dito 1872. 5 Dito m 1873. 5 Dito 1875. 4>{ Dito Pandbrieven5 Dito Aand. 1864 5% Rs. 100. Dito 0 1866 OostenrijkObl. pap. Mei—Nov. Dito Dito Dito Dito Dito Dito 0 0 Febr.Aug. 5 /.liver Jan.Jüli. 0 Apr.Oct. 5 Aand. 4%fl. 250, 1854. 5 fl. 500, 1860. fl. 100, 1864. Turkije. Alg. Sch. 18655 Dito 0 18696 Egypte Oblig. 18687 N. Amerika Oblig. 1876. 41 Dito 1871. 5 Brazilië Oblig. 18656 Dito 0 186341 Peru Oblig. 18706 Dito 0 18725 Gr. Russ. Spoorw. 5 °/0 aandeel. Russ. Spoorw. Jelez Griasi. 5 Dito Poti Tiflis k f1000. 5 Dito JelezOrel5 Dito Kursk—Charkow. 5 Drto CharkAzow pd. at. 100. 5 Dito Moskou—Smolensk. Dito Losowo Sewa8topol. .5 Aand. Oostenr. Nat. Bank Hong. Oblig. 1867. 5°/o. Dito Loten 1870. Oblig. Maxwell Estate7 Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. 8 Oost Hong. Spoorweg Oblig. 1809. 5 Centraal-Pacific6 Aand. loting Madrid3 Aand. Turkije met lot3 Coupons Spanje 81 Dec. die van Egypte 15 Oct. 1877 zijn thans taalbaar. 28 Dec. 63'/, 76 991/s 99«/4 12V, 2ö7< 12 4918/i« 917/i« 57% 717a «4% 84 7418/u 68% 77% 6916/i« 67 137 134 52%, 5111Il, 547« 54'/4 90%V 112% 6 7i. 7 101% 717u 106 827s 78% 787, 77% 76 847, 110 41% 27% 5l7i. 1877 en Voor de vele bewijzen van deelneming, bij het overlijden van mijne geliefde Echtgenoote ondervondenbetuig ikook namens mijne kinderen, mijnen oprechten dank. N. KASTING. Schoonhoven. De ondergeteekenden betuigen langs dezen weg hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, bij het overlijden vaD hunnen geliefden zoon ondervonden. W. DE JONG Az. L. DE JONG - Veeboom. Ammebstol, 30 Dec. 1877. Vervolg der Nieuwstijdingen. Bij de gisteren gehouden verkie zing voor een lid van den gemeenteraad te Gouda, werden uitgebracht 329 stemmen. Daarvan ver kregen de heeren A. A. Koek 125, Dr. F. H. G. Vau Itersonl 19 enC. Hoogenboom 71 stemm. Tusscheu de heeren Koek en Van Itersou moet alzoo eene herstemming plaats hebben. De arrondissements-rechtbauk te '8 Hage deed in hare zitting van gisteren uitspraak in drie onteigeningszakeu dér spoor weg-maatschappij Leiden—Woerden en bepaalde de schadeloosstelling der onteigening in zake: Wttewaal op f 5467.40; C. De Jong Jz. f5654.50 en C. Vertegaal op f3U07.40. Volgens de Midd. Ct. doet te Vlissingen het volgende gerucht de rondeDe Friesland zon met een groot Fransch oorlogs schip in aanvaring zijn geweest, met het gevolg, dat beide schepen zijn gezonken en van het Fransche schip slechts enkele manschappen gered werden. Gisteren is aan het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid aanbe steed het verhoogen van eeu strekdam en de aanhechtiugskrib langs de Vondelmgeplaat langs den linkeroever van de rivier de Nieuwe Maas. Minste inschrijver was 8e heer A. J. De Groot te Giessendam voor f 6021. Ds. P. C, Van der Horst te Go- nnchem is beroepen te Heilouw. Beroepen te Goudriaan Ds. A. Visscher te Asch. Beroepen te Oosthem en te Hei en Boeicop Ds. A. E. Lazonder te Oldebroek. Te Goudriaan neemt de straat schenderij op onrustbarende wijze toezooals weder de jongste Kerstdagen getuigen. Zelfs heeft men een houten stoep uit elkander gerukt en de stukken in het water gesmeten. De notaris V., resideerende te Hengelo, heeft vau den officier van justitie aanzegging ontvangenzich voortaan te ont houden vau te Almelo op bepaalden tijd en plaats zitting te houden. Deze aanschrijving geschiedde naar aanleiding der wet op het no tarisambt volgens welke aan iederen notaris een bepaalde standplaats wordt aangewezen, waar hij verplicht is niet alleen zijne woonplaats te hebben, ziju kantoor te houden eu zijne akten te bewareumaar ook daar zijn werkelijk ver blijf te houden (Résider). De notaris beriep zich op een paar andere artikelen van dezelfde wet, waar te lezen staat: De notarissen oefe nen hunne ambtsbediening uit in den geheeieu omtrek vau het arrondissement, waarin hunne standplaats is gevestigd. Buiten gegronde reden, mogen zij hunnen dienst niet weigeren, wanneer zij tot het leeneu daarvan worden aangezocht." Echter bleef de officier van justitie bij zijn verbod persisteeren en ontried den notaris ern stig, zijne waarschuwing in den wind te slaan. PETERSBURG, 26 Dec. De stoomboot «Rusland", naar den Eosphorüs gezonden om te kruisen, maakte bij Penderakha de «Messina", een driemaster met stoomvermogen, buit. Het schip stond ouder bevel van een staf-officier en had aan boord een regiment geregelde troepen sterk 700 manschappen en 10 officieren. Voor de vele bewijzen van deelneming, bij het overlijden van onzen waarden broeder en bebuwdbroeder ontvangen, betuigen de onder geteekenden hunnen welmeenenden dank. A. DE JONG Wz. M. DE JONG - Taselaab. IJsselmonde, 30 Dec. 1877. DIAKENEN der Herv. Gemeente alhier verzoeken bij deze beleefdelijk aan den Bohrij- ver van den brief, van 25 December 1.1., tot nadere inlichting zijnen naam aan hOU bekend te willen maken. Diakenen der Herv. Gemeente, Van wege dezelve, C. VAN DE BUNT, Adm. Diaken. van de op de Warnardshoeve" van den Heer Dr. J. C. VAN EETEN, op Woknsdag 9 Januaei 1878, des voormiddags ten elf uur, in het Koffiehuis van den Heer P. KENTIE te Jaarsveld, alwaar bestek en teekening ter inzage liggen. Inlichtingen bij den Architect L. A. VAN DER VOORT te Jaarsveld. Ten kantore van den ONTVAN- GER van 's Rijks Belastingen te Oudewater bestaat gelegenheid tot plaatsing van een Adres in persoon of met franco brieven. Bij den aanvang des jaars wenscht de on- dergeteekende zijnen Vrienden en Begunstigers, zoowel binnen als buiten de stad, alle heil en zegen. Onder dankzegging voor het vertrouwen, het welk bij zoo ruimschoots mocht oüderviuden bev'eelt hij zich bij voortduring minzaam aan. H. A. VAN BAAREN Jr., Firma van Heloen. Schoonhoven, Haven. Het compliment van den dag zij bij deze allen mede-ingezetenen gebracht. HERTZ van GELDER en Huisgenooten. Mijne vrienden en bekenden worden met de wisseling des jaars hiermede geluk gewenscht. A. J. VAN DER KOP, Wijnkooper. Aan H. H. Autoriteiten, Vrienden en Beken den wordt met deze, bij het intreden van het nieuwe jaar, alle heil toegewenscht. W. van ROSSUM. Een ieder we«, welk eeu heerlijk genees - middel de teer is in geval van Bronchitis, tering, Catharren, verkoudheden en in 't algemeen tegen HUHUIHLlJAE Hl AMD. Geboren Wilhelmina Fredenka, ouders J. Itjes- horst en J. De Luseuet. Adnana, ouders J. Kasting en M De Gier. Hendnna Geertrmda, ouders A. Wolters en A. Kramer. OvtBLEUEN: Levenloos kind, waarvan ouders zijnN D. Teyinck en A. fcl. C. Van der Quast. P. jJe Vos, oud 1 maand. W. Yerheij, oud 43 jaren, echtgenoot ran 8. Rietveld. Voorspoedig bevallen van eeue Dochtee M. KASTING, geboren de Gier. Schoonhoven, 26 December 1877. Algemeeue kennisgeving Heden ovfirleed ons geliefd jongste dochtertje ANNA HENDRIKA ADRIANA, ruim negen maanden oud. Gt. LAZONDER. A. H. A. LAZONDER - Planckkn. Schoonhoven, 28 December 1877. Het \LGEMEEN BURGERLIJK ARM BESTUUR te Schoonhoven heeft, door tus schenkoinst van deu Heer TER MEULEN alhier, ontvangen de som van f 23,00, zijnde de zuiv.ere opbrengst der S o i r egegeven door den Heer W. VAN VOORST uit Gouda op 11 Dec. j.l., en brengt daarvoor opeulijk zijnen welgemeendeu dank. De gelden worden voorloopig op de spaar bank geplaatstom later, indien nog andere bijdragen voor betzelfde doel mochten worden ontvangen, eene extra bedoeling te houden. Namens het Armbestuur voornoemd, N. J. H. VAN GELDEREN, Voorzitter. 29 Dec. '77. Mevrouw VAM NOOTEM - VAM KETWICH, Haven bij de Groote Kerk, vraagt eeri van H- Sardeman, te Emmerik, onderzocht eu aanbevolen door Dr. M. FRE Y TAG, Professor te Bonn, Dr. M. FRE- aENIUS, Geheim Hofratb en Professor te W iesbaden. Deze uitsluitend voor medicinaal gebruik bereide Levertraan is, bij hare erkende ge neeskundige waarde, vrij van eiken onaan genamen reuk en smaak en wordt vooral door kinderen gemakkelijk ingenomen en verteerd. Verkrijgbaar per flacon h 40 Cents. Een uit deze ohemisch bereide UZEUllOLDRNÜË UVËRTKA1N, door voorname Nederlandsche en Duitscbe «eneesheeren aanbevolen tegen bleekzucht, klierziekte, longtering, verzwakking, bloed armoede, enz., is verkrijgbaar per flacon b 75 Cents te Schoonhoven bjj J. W. VALK; Gorinchem bij J. Schoon, Apoth.; Haast recht bij A. Scheer; Oudewater hij C. Werdow; Ridderkerk hij A. G. de Kroes. De LEESBLBHOTHEEK bestaat nu uit 1451 Boekdeelen. Supplement Catalogussen zijn op franco aanvrage gratis te verkrijgen. 8. <fc W IN. van Nooton. Wordt gevraagd, zoo spoedig mo- gelijk, een flinke tegen hoog loon bij Mejufvr. B. C. VER- WEIJ - van Geelkn. het wel opl De ondergeteekende heeft de eer zijnen ge- ëerden begunstigers bekend te maken, dat hij zich alhier gevestigd heeft als bekroonde POMPENMAKER en alles wat verder tot het vak behoort. Verkoopt en ruilt alle soorten vau Hij verzoekt UEd. gunst en reoommandatie en noemt zich met alle aohting, UEd. Dw. Dienaar, H. W. F. VAM DALSEM. Ameide, 28 Dec. 1877. flINIlïl Nieuwjaars- en Verjaar. ElElL ULLUIV; dagsversjes voor Kinde ren, door P. LOUWERSE. Prijs 15 Cents. dagsversjes voor Kinderen, door P. LOU WERSE. Prijs 15 Cents. Deze goedkoope boekjes bevatten een aantal lieve gedichtjes voor verschil lende bloedverwanten. Ze zijn te bekomen bij de Uitgevers 8. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven en verder alom. maat, gekleurd en met goua, zijn in verschil lende prijzen verkrijgbaar in den Boekhandel van S. W. N. van NOOTEN te Schoonhoven. bereid volgens het aloude en eohte Reoept, waarop men in het bijaonder attent maant, znn zeer nuttig iu ongesteldheden der MAAG, en werkea heilzaam op de SPIJSVERTERING. Zij tija nitmnntend tegen de GAL, SCHERPTE in het BLOED en UITSLAG der HUID; zij zijn ZACHT, LAXEREND en SLUMAF- DRIJVEND. Verzegelde doozen van 87$ Cent Jen dubbele dooien lijn yerkrijgbaar bij de hh.; Leerdam, J. H. rnn Tbiel. Lekktrkerk, A. den Ondaten. Lektmond, Wed. H. Gliadar- man. Ixntckoien, B.l Kruithof. Maattluu, P. C. van Harmele*. Moordrecht, G. H. Poat. Meerkerk, W. van Beeknm, Nieuwkoop, A. Bote, Oudewater, Pr. Vree., Rotterdam, Van den Toom A Beker, Weate Wage nat. Schoonhoven, Wed. Wolff ft Zn Utrecht, Altenaft Kroon, Sten- weg over de Donkeratr., 871. Vianen, Pb. van Etteren. Woerden, J. F. Sweerman. ZuUtchem, W. van Oa Jr. 1 «af Vl/^l F 1)6 URBANU8-PILLEN, bereid 1^(51 "vvli volgens het aloude en echte Recept, sinds zoovele jaren met roem bekend en ia bet algemeen gebruik, zijn door ons te Schoonhoven alléén en uitsluitend verkrijgbaar gesteld bij Mejufvr.de Wed. WOLFF Zn., Uaven, oostzijde. Waarschuwing. willen zijn, dat door om, bij niemand anders, de Urbanue- pillen, bereid volgens het onde en echte Recept, in Dépot zijn verkrijgbaar gesteld in de hierhoven opgegeven Steden en plaatsen dan by de hierboven genoemde Depothouders. Ia elk dooaje is een biljet, voorzien met de eigenhandige naam. teekening van de vervaardigen Wed. Kuknkn ft Zoon, Apotheken, welke Handteekening zich ook bevindt op bet Zegellak, waarmede de Doosjes verzegeld zyn. Wjj ver zoeken de gebruiken instantelyk daar wel op te letten, en iaden hun aan wel toe te «ien by wua man de Dooe- jea Pillen haalt. Alleen die Dooqea, wtuia een biljet met onze Handteekening ia, zich aan te achaffen, en tieb te warbten voor hel gebruik van dt vtl« uaiH' .V. Amsterdam, M. Cléban Co. droogisten, heilige weg D, 821. Alblasserdam, J. de Boer. Bleiswijk, S. van-der Kraats. Bodegraven, B. Versloot. Culemiorg, A. Niessen. Dordrecht, G. Logger, opvolger van J. A. v. d. Ven. Delf shaven, i. B. Westerhoff. Oorinchem, B. J. R. Bosch, Srma J. P. Lasonder. Oouda, L. Schenk, op de Hoog straat. Haaetrecht, K. Oosterling. Kralingen, H. van Staeren. Krimpen a/d Lek, A. v.d. Heul. Leiden, J.T. Terbnrgb.Haar- lemmerstr., hoek Bakkerst.

Schoonhovensche Courant | 1877 | | pagina 2